"Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Оңтүстік Африка Республикасының Үкіметі арасындағы дипломатиялық және қызметтік/ресми паспорттардың иелерін визалық талаптардан өзара босату туралы келісімге қол қою туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 29 қарашадағы № 1272 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 13 қарашадағы № 845 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Оңтүстік Африка Республикасының Үкіметі арасындағы дипломатиялық және қызметтік/ресми паспорттардың иелерін визалық талаптардан өзара босату туралы келісімге қол қою туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 29 қарашадағы № 1272 қаулысына мынадай өзгерістер енгізілсін:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрі Мұхтар Бескенұлы Тілеуберді Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Оңтүстік Африка Республикасының Үкіметі арасындағы дипломатиялық және қызметтік/ресми паспорттардың иелерін визалық талаптардан өзара босату туралы келісімге Қазақстан Республикасының Үкіметі атынан қол қойсын, оған қағидаттық сипаты жоқ өзгерістер мен толықтырулар енгізуге рұқсат берілсін.".
2. Жоғарыда көрсетілген қаулымен мақұлданған Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Оңтүстік Африка Республикасының Үкіметі арасындағы дипломатиялық және қызметтік/ресми паспорттардың иелерін визалық талаптардан өзара босату туралы келісімнің жобасы осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2019 жылғы 13 қарашадағы
№ 845 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы "29" қарашадағы
№ 1272 қаулысымен
мақұлданған
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Оңтүстік Африка Республикасының Үкіметі арасындағы дипломатиялық және қызметтік/ресми паспорттардың иелерін визалық талаптардан өзара босату туралы келісім Кіріспе
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Оңтүстік Африка Республикасының Үкіметі (бұдан әрі бірлесіп "Тараптар", ал жеке алғанда "Тарап" деп аталады) екі ел арасындағы қалыптасқан достық байланыстарды нығайтуға ұмтыла отырып,
Тараптар мемлекеттерінің азаматтары – жарамды дипломатиялық немесе қызметтік/ресми паспорттар иелерінің келуін жеңілдетуге ынта білдіре отырып,
төмендегілер туралы келісті:
1-бап
Визалардан босату
1. Бір Тарап мемлекетінің азаматтары – жарамды дипломатиялық немесе қызметтік/ресми паспорттардың иелері екінші Тарап мемлекетінің аумағына келе алады, онда уақытша бола алады және одан кете алады.

О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 2013 года № 1272 "О подписании Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Южно-Африканской Республики о взаимном освобождении от визовых требований владельцев дипломатических и служебных/официальных паспортов"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 ноября 2019 года № 845.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 2013 года № 1272 "О подписании Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Южно-Африканской Республики о взаимном освобождении от визовых требований владельцев дипломатических и служебных/официальных паспортов" следующие изменения:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"1. Министру иностранных дел Республики Казахстан Тлеуберди Мухтару Бескеновичу подписать от имени Правительства Республики Казахстан Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Южно-Африканской Республики о взаимном освобождении от визовых требований владельцев дипломатических и служебных/официальных паспортов, разрешив вносить изменения и дополнения, не имеющие принципиального характера".
2. Проект Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Южно-Африканской Республики о взаимном освобождении от визовых требований владельцев дипломатических и служебных/официальных паспортов, одобренный вышеуказанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 13 ноября 2019 года № 845
Одобрен
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 29 ноября 2013 года № 1272
Соглашение
между Правительством Республики Казахстан и Правительством Южно-Африканской Республики о взаимном освобождении от визовых требований владельцев дипломатических и служебных/официальных паспортов
Преамбула
Правительство Республики Казахстан и Правительство Южно-Африканской Республики (далее совместно именуемые "Сторонами", и по отдельности "Сторона");
стремясь укрепить дружественные связи, существующие между двумя странами;
намереваясь облегчить въезд граждан государств Сторон – владельцев действительных дипломатических или служебных/официальных паспортов, согласились о нижеследующем:
Статья 1
Освобождение от виз
1. Граждане государств одной Стороны – владельцы действительных дипломатических или служебных/официальных паспортов могут въезжать, временно пребывать и выезжать с территории государства другой Стороны.

2. Бір Тарап мемлекетінің аумағында болуға ниет білдірген екінші Тарап мемлекетінің азаматтары – жарамды дипломатиялық немесе қызметтік/ресми паспорттардың иелері келген күнінен бастап 30 (отыз) күннен аспайтын мерзімде бола алады.
2-бап
Құзыретті органдар
Тараптар мемлекеттерінің осы Келісімді іске асыруға жауапты құзыретті органдары:
а) Қазақстан Республикасының тарапынан – Сыртқы істер министрлігі;
б) Оңтүстік Африка Республикасының тарапынан – Ішкі істер департаменті болып табылады.
3-бап
Аккредиттелген дипломатиялық және консулдық штат
1. Бір Тарап мемлекетінің аумағында орналасқан дипломатиялық өкілдікке немесе консулдық мекемеге өзінің дипломатиялық немесе консулдық міндеттерін орындау үшін тағайындалған екінші Тарап мемлекетінің азаматтары – жарамды дипломатиялық немесе қызметтік/ресми паспорттардың иелері бастапқы кіру үшін болу елінің визасын алуы қажет, содан кейін екінші Тарап мемлекетінен виза ресімдеу талабынсыз кете алады және оған қайта кіре алады.
2. Осы баптың 1-тармағының ережесі осы баптың 1-тармағында аталған азаматтардың отбасы мүшелеріне, сондай-ақ жарамды дипломатиялық немесе қызметтік/ресми паспорттары бар қызмет көрсетуші персоналға қолданылады.
4-бап
Визаны шектеу
Бір Тарап мемлекетінің азаматтары – жарамды дипломатиялық немесе қызметтік/ресми паспорттардың иелері екінші Тарап мемлекетінің аумағына осы мемлекеттің қолданыстағы ішкі заңнамасына сәйкес халықаралық қатынастар үшін ашық ресми өткізу пункттері арқылы келуге және одан кетуге тиіс.
5-бап
Құқықтық қолдану
Осы Келісім Тараптар мемлекеттерінің азаматтарын – жарамды дипломатиялық немесе қызметтік/ресми паспорттардың иелерін болу мемлекетінің аумағында қолданыстағы ішкі заңнаманы сақтаудан босатпайды.
6-бап
Паспорттардың үлгілері
1. Тараптар мыналарды:
а) қазіргі уақытта пайдаланылатын паспорттардың толық сипаттамасы; және
б) тиісті паспорттарды пайдалану қағидаттарына қатысты ақпаратты қоса алғанда, осы Келісім күшіне енгенге дейін 30 (отыз) күннен кешіктірмей дипломатиялық немесе қызметтік/ресми паспорттардың үлгілерімен алмасады.
2. Тараптар жаңа немесе өзгертілген дипломатиялық немесе қызметтік/ресми паспорттардың үлгілерімен олар қолданысқа енгізілген күнге дейін 30 (отыз) күннен кешіктірмей, осы құжаттардың толық сипаттамасын қоса бере отырып, дипломатиялық арналар арқылы алмасатын болады.
7-бап
Кіруден және жаңа паспорт беруден бас тарту

2. Граждане государств одной Стороны – владельцы действительных дипломатических или служебных/официальных паспортов, намеревающиеся пребывать на территории государства другой Стороны, могут находиться не более 30 (тридцать) дней с даты въезда.
Статья 2
Компетентные органы
Компетентными органами государств Сторон, ответственными за выполнение настоящего Соглашения, являются:
а) со стороны Республики Казахстан – Министерство иностранных дел;
б) со стороны Южно-Африканской Республики – Департамент внутренних дел.
Статья 3
Аккредитованные дипломатический и консульский штат
1. Граждане государства одной Стороны – владельцы действительных дипломатических или служебных/официальных паспортов, назначенные в дипломатическое представительство или консульское учреждение, расположенные на территории другой Стороны, для выполнения своих дипломатических или консульских обязанностей должны получить въездную визу страны пребывания для первичного въезда, после чего могут выезжать и повторно въезжать в государство другой Стороны без требования оформления виз.
2. Положение пункта 1 настоящей статьи применяется к членам семей граждан, упомянутых в пункте 1 настоящей статьи, а также на обслуживающий персонал, которые владеют действительными дипломатическими или служебными/официальными паспортами.
Статья 4
Ограничение виз
Граждане государства одной Стороны – владельцы действительных дипломатических или служебных/официальных паспортов должны въезжать и выезжать с территории государства другой Стороны согласно действующему внутреннему законодательству этого государства через официальные пункты пропуска, открытые для международного сообщения.
Статья 5
Правовое применение
Настоящее Соглашение не освобождает граждан государств Сторон – владельцев действительных дипломатических или служебных/официальных паспортов от соблюдения действующего внутреннего законодательства на территории государства пребывания.
Статья 6
Образцы паспортов
1. Стороны по дипломатическим каналам обмениваются образцами дипломатических или служебных/официальных паспортов не позднее 30 (тридцать) дней до вступления в силу настоящего Соглашения, включая:
а) подробное описание используемых паспортов в настоящее время; и
б) информацию, относящуюся к принципам использования соответствующих паспортов.
2. Стороны будут обмениваться по дипломатическим каналам образцами новых или измененных дипломатических или служебных/официальных паспортов, приложив подробное описание этих документов, не позднее 30 (тридцать) дней до даты их применения.
Статья 7
Отказ во въезде и выдачи нового паспорта

1. Тараптардың әрқайсысы өз мемлекетінің аумағында болуы қолайсыз деп есептелген екінші Тарап мемлекеті азаматтарының – жарамды дипломатиялық немесе қызметтік/ресми паспорттар иелерінің келуіне рұқсат етуден бас тарту немесе олардың болу мерзімін қысқарту құқығын сақтайды.
2. Егер бір Тараптың азаматы екінші Тарап мемлекетінің аумағында өзінің дипломатиялық немесе қызметтік/ресми паспортын жоғалтқан жағдайда:
а) иесі болу мемлекетінің құзыретті органдарына хабарлауы және тиісті шаралар қолдану туралы өтінішпен жүгінуі тиіс; сондай-ақ,
б) дипломатиялық өкілдік немесе консулдық өзінің азаматтарына жаңа дипломатиялық немесе қызметтік/ресми паспорт не жол жүру құжатын береді және бұл туралы болу елінің құзыретті органдарына хабарлайды.
8-бап
Тоқтата тұру
1. Тараптар құқықтық тәртіпті, мүдделерді, денсаулық пен қауіпсіздікті қорғауды қамтамасыз ету мақсатында осы Келісімнің қолданылуын толық немесе ішінара тоқтата тұра алады.
2. Осы Келісімнің тоқтатыла тұру себептерін көрсете отырып, оның тоқтатыла тұрғаны туралы дипломатиялық арналар арқылы Тараптарға хабарлануы тиіс, тоқтата тұру екінші Тараптың жазбаша растауын алғаннан кейін дереу күшіне енеді.
3. Осы Келісімнің қолданысын тоқтата тұру туралы шешім қабылдаған Тарап дипломатиялық арналар арқылы екінші Тарапқа дереу жазбаша хабардар етуі тиіс.
9-бап
Өзгерістер
Тараптардың өзара келісімі бойынша осы Келісімге дипломатиялық арналар арқылы Тараптар арасында ноталар алмасу арқылы өзгерістер енгізілуі мүмкін.
10-бап
Дауларды реттеу
Осы Келісімнің ережелерін түсіндіру немесе қолдану кезінде Тараптар арасында туындаған кез келген келіспеушіліктер немесе даулар Тараптар арасындағы консультациялар немесе келіссөздер арқылы шешіледі.
11-бап
Күшіне енуі, қолданылу мерзімі және тоқтатылуы
1. Осы Келісім оның күшіне енуі үшін қажетті мемлекетішілік рәсімдердің орындалғаны туралы Тараптардың соңғы жазбаша хабарламасы дипломатиялық арналар арқылы алынған күннен бастап 30 (отыз) күн өткен соң күшіне енеді.
2. Осы Келісім белгіленбеген мерзімге жасалады және Тараптардың бірі дипломатиялық арналар арқылы оның қолданысын тоқтату ниеті туралы екінші Тараптың жазбаша хабарламасын алған күннен бастап 3 (үш) ай өткенге дейін күшінде қалады.
Тиісті үкіметтер тиісті түрде уәкілеттік берген төменде қол қоюшылар осы Келісімге қазақ және ағылшын тілдерінде екі данада қол қойды, барлық мәтіндердің күші бірдей.
Осы Келісімнің мәтіндері арасындағы алшақтық болған жағдайда, Тараптар ағылшын тіліндегі мәтінге жүгінеді.
201_ жылғы "___" ________ ___________ қаласында жасалды.
Қазақстан Республикасының
Үкіметі үшін
Оңтүстік Африка РеспубликасыныңҮкіметі үшін

1. Каждая из Сторон сохраняет право отказать в разрешении на въезд или сократить срок пребывания на территории своего государства граждан государства другой Стороны – владельцев действительных дипломатических или служебных/официальных паспортов, если они считаются нежелательными.
2. Если гражданин одной Стороны утеряет свой дипломатический или служебный/официальный паспорт на территории государства другой Стороны:
а) владелец должен сообщить в компетентные органы страны пребывания и обратиться с просьбой принять соответствующие меры; также
б) дипломатическое представительство или консульство выдают новый дипломатический или служебный/официальный паспорт либо проездной документ своим гражданам и информируют об этом компетентные органы страны пребывания.
Статья 8
Приостановление
1. Стороны в целях обеспечения правопорядка, защиты интересов, здоровья и безопасности могут полностью или частично приостановить действие настоящего Соглашения.
2. Стороны должны быть уведомлены по дипломатическим каналам о приостановлении действия настоящего Соглашения вместе с причинами приостановления, которое вступает в силу незамедлительно после получения письменного подтверждения другой Стороны.
3. Сторона, принявшая решение о приостановлении действия настоящего Соглашения, должна незамедлительно письменно уведомить по дипломатическим каналам другую Сторону.
Статья 9
Изменения
По взаимному согласию Сторон в настоящее Соглашение могут быть внесены изменения путем обмена нотами между Сторонами по дипломатическим каналам.
Статья 10
Урегулирование споров
Любые разногласия или споры между Сторонами, возникшие при толковании или применении положений настоящего Соглашения, разрешаются путем консультаций или переговоров между Сторонами.
Статья 11
Вступление в силу, срок действия и прекращение
1. Настоящее Соглашение вступает в силу по истечении 30 (тридцать) дней с даты получения по дипломатическим каналам последнего письменного уведомления о выполнении Сторонами внутригосударственных процедур необходимых для его вступления в силу.
2. Настоящее Соглашение заключается на неопределенный срок и остается в силе до истечения 3 (три) месяцев со дня получения по дипломатическим каналам одной из Сторон письменного уведомления другой Стороны о намерении прекратить его действие.
Нижеподписавшиеся, должным образом уполномоченные соответствующими правительствами, подписали настоящее Соглашение в двух экземплярах на казахском и английском языках, причем все тексты являются равно аутентичными.
В случае расхождения между текстами настоящего Соглашения, Стороны обращаются к тексту на английском языке.
Совершенно в городе _______________ "_____" ____________ 201 _ года
За Правительство
Республики Казахстан
За Правительство
Южно-Африканской Республики