"Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің темекі өніміне акциздер саласындағы салық саясатын жүргізу қағидаттары туралы келісімге қол қою туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 9 желтоқсандағы № 911 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің темекі өніміне акциздер саласындағы салық саясатын жүргізу қағидаттары туралы келісімге қол қою туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің темекі өніміне акциздер саласындағы салық саясатын жүргізу қағидаттары туралы келісімге қол қою туралы
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қоса беріліп отырған Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің темекі өніміне акциздер саласындағы салық саясатын жүргізу қағидаттары туралы келісімнің жобасы мақұлдансын.
2. Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасының Қаржы министрі Әлихан Асханұлы Смайыловқа Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің темекі өніміне акциздер саласындағы салық саясатын жүргізу қағидаттары туралы келісімге қағидаттық сипаты жоқ өзгерістер мен толықтырулар енгізу құқығымен Қазақстан Республикасының атынан қол қоюға өкілеттік берілсін.
3. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ.Тоқаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2019 жылғы
№ Жарлығымен
МАҚҰЛДАНҒАН
Жоба
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің темекі өніміне акциздер саласындағы салық саясатын жүргізу қағидаттары туралы КЕЛІСІМ
Бұдан әрі мүше мемлекеттер деп аталатын Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың XVII бөлімінің және Тауарлар экспорты мен импорты, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету кезінде жанама салықтар алу тәртібі мен олардың төленуін бақылау тетігі туралы хаттаманың (Шартқа № 18 қосымша) ережелерін басшылыққа ала отырып,
Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымының Темекіге қарсы күрес жөніндегі 2003 жылғы 21 мамырдағы негіздемелік конвенциясын назарға ала отырып,
Еуразиялық экономикалық одақ (бұдан әрі – Одақ) шеңберінде темекі өнімі нарығының жұмыс істеуіне тиісті жағдайлар жасау және темекі өнімінің айналымы саласында бәсекелес ортаны дамыту мақсатында,
Одақ шеңберінде экономикалық интеграцияны тереңдетуге деген ұмтылысты бөлісе отырып,
мүше мемлекеттердің экономикалық мүдделерін қорғауды қамтамасыз ету қажеттігін мойындай отырып,
өзінің халықаралық құқықтың жалпыға бірдей танылған қағидаттары мен нормаларына бейілділігін растай отырып,
мүше мемлекеттердің әрқайсысының темекі өніміне салық салу деңгейін дербес өзінің айқындауы және өз аумағында осы өнімге қатысты салық саясатын жүргізуі ажырамас құқығын мойындай отырып,
төмендегілер туралы келісті:

О проекте Указа Президента Республики Казахстан "О подписании Соглашения о принципах ведения налоговой политики в области акцизов на табачную продукцию государств-членов Евразийского экономического союза"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 9 декабря 2019 года № 911
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан "О подписании Соглашения о принципах ведения налоговой политики в области акцизов на табачную продукцию государств-членов Евразийского экономического союза".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
УКАЗ
ПРЕЗИДЕНТА РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
О подписании Соглашения о принципах ведения налоговой политики в области акцизов на табачную продукцию государств-членов Евразийского экономического союза
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Одобрить прилагаемый проект Соглашения о принципах ведения налоговой политики в области акцизов на табачную продукцию государств-членов Евразийского экономического союза.
2. Уполномочить Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра финансов Республики Казахстан Смаилова Алихана Асхановича подписать от имени Республики Казахстан Соглашение о принципах ведения налоговой политики в области акцизов на табачную продукцию государств-членов Евразийского экономического союза с правом внесения в него изменений и дополнений, не имеющих принципиального характера.
3. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания.
Президент
Республики Казахстан
К.Токаев
ОДОБРЕН
Указом Президента
Республики Казахстан
от 9 декабря 2019 года № 911
Проект
СОГЛАШЕНИЕ
о принципах ведения налоговой политики в области акцизов на табачную продукцию государств-членов Евразийского экономического союза
Государства-члены Евразийского экономического союза, далее именуемые государствами-членами,
руководствуясь положениями раздела XVII Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года и Протокола о порядке взимания косвенных налогов и механизме контроля за их уплатой при экспорте и импорте товаров, выполнении работ, оказании услуг (приложение № 18 к указанному Договору),
принимая во внимание Рамочную конвенцию Всемирной организации здравоохранения по борьбе против табака от 21 мая 2003 года,
в целях создания условий для функционирования рынка табачной продукции в рамках Евразийского экономического союза (далее - Союз) и развития конкурентной среды в сфере оборота табачной продукции,
разделяя стремление к углублению экономической интеграции в рамках Союза,
признавая необходимость обеспечения защиты экономических интересов государств-членов,
подтверждая свою приверженность общепризнанным принципам и нормам международного права.
признавая неотъемлемое право каждого государства-члена самостоятельно определять уровень налогообложения табачной продукции и проводить налоговую политику в отношении этой продукции на своей территории,
согласились о нижеследующем:

1-бап
Келісімнің нысанасы
Осы Келісім мүше мемлекеттердің аумақтарында өткізілетін темекі өніміне акциздер мөлшерлемелерін үйлестіру (жақындастыру) жолымен Одақ шеңберінде темекі өнімі нарығының жұмыс істеуі үшін жағдайларды қамтамасыз етуге бағытталған және Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай Тауар номенклатурасының 2402 20 қосалқы позициясында сыныпталатын сигареттерге акциздердің мөлшерлемелерін үйлестіру (жақындастыру) (оның ішінде негізгі қағидаттар мен шаралар) тәртібін айқындайды.
2-бап
Темекі өніміне акциздер мөлшерлемелерін үйлестіру (жақындастыру) қағидаттары
Темекі өніміне акциздер мөлшерлемелерін үйлестіру (жақындастыру) мынадай қағидаттар:
мүше мемлекеттер халқының жан басына шаққандағы жалпы ішкі өнімі мөлшерлеріндегі, мүше мемлекеттер халқының қолда бар кірістеріндегі, мүше мемлекеттердің халқы үшін темекі өнімінің қолжетімділігіндегі (оның ішінде бағалық) айырмашылықтарды есепке алу;
өсу қарқыны неғұрлым төмен мүше мемлекеттерде темекі өніміне акциздер мөлшерлемелерінің өсу қарқынын жылдамдату және өсу қарқыны неғұрлым жоғары мүше мемлекеттерде темекі өніміне акциздер мөлшерлемелерінің өсу қарқынын бәсеңдету;
мүше мемлекеттердің (оның ішінде олардың өңірлерінің) әлеуметтік-экономикалық даму жоспарларын есепке алу;
мүше мемлекеттердің темекі өніміне акциздер мөлшерлемелерінің қолданылатын түрлерін (адвалорлық, өзіндік ерекшелікті, аралас) өздері дербес айқындау құқығын қамтамасыз ету;
мүше мемлекеттердің темекі өніміне акциздер мөлшерлемелерін белгілеу саласындағы салық саясатының транспаренттілігі мен алдын ала болжамдылығы негізінде жүзеге асырылады.
3-бап
Темекі өніміне акциздер мөлшерлемелерін үйлестіру (жақындастыру)
1. Темекі өніміне акциздер мөлшерлемелерін үйлестіру (жақындастыру):
темекі өніміне акциздердің бірыңғай индикативтік мөлшерлемесін (бұдан әрі – индикативтік мөлшерлеме);
индикативтік мөлшерлеме деңгейіне қол жеткізудің 5 жылдық кезеңін;
темекі өніміне акциздердің нақты мөлшерлемелерінің индикативтік мөлшерлемеден диапазонын (ауытқы диапазоны) белгілеу жолымен жүзеге асырылады.
Индикативтік мөлшерлеме мен ауытқу диапазоны 2024 жылдан бастап әрбір 5 жыл сайын осы бапта көзделген тәртіппен бекітіледі.
2. Темекі өніміне акциздердің нақты мөлшерлемелері мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленеді және акциздің өзіндік ерекшелікті және (немесе) адвалорлық бөлігінің жиынтық сомасы болып табылады.
3. Индикативтік мөлшерлеме бюджет жылының 1-ші күнінде қолданылатын еуро бағамы бойынша мүше мемлекеттің ұлттық валютасында қолданылады.

Статья 1
Предмет Соглашения
Настоящее Соглашение направлено на обеспечение условий для функционирования рынка табачной продукции в рамках Союза путем гармонизации (сближения) ставок акцизов на табачную продукцию, реализуемую на территориях государств-членов, и определяет порядок (в том числе основные принципы и меры) гармонизации (сближения) ставок акцизов на сигареты, классифицируемые в субпозиции 2402 20 единой Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза.
Статья 2
Принципы гармонизации (сближения) ставок акцизов на табачную продукцию
Гармонизация (сближение) ставок акцизов на табачную продукцию осуществляется на основе следующих принципов:
учет различий в размерах валового внутреннего продукта на душу населения государств-членов, располагаемых доходов населения государств-членов, доступности (в том числе ценовой) табачной продукции для населения государств-членов;
ускорение темпов роста ставок акцизов на табачную продукцию в государствах-членах с более низкими темпами роста и замедление темпов роста ставок акцизов на табачную продукцию в государствах-членах с более высокими темпами роста;
учет планов социально-экономического развития государств-членов (в том числе их регионов);
обеспечение права государств-членов самостоятельно определять виды применяемых ставок акцизов на табачную продукцию (адвалорная, специфическая, комбинированная);
транспарентность и предсказуемость налоговой политики государств-членов в сфере установления ставок акцизов на табачную продукцию.
Статья 3
Гармонизация (сближение) ставок акцизов на табачную продукцию
1. Гармонизация (сближение) ставок акцизов на табачную продукцию осуществляется путем установления:
единой индикативной ставки акцизов на табачную продукцию (далее - индикативная ставка);
5-летнего периода достижения уровня индикативной ставки; диапазонов отклонения фактических ставок акцизов на табачную продукцию от индикативной ставки (далее - диапазоны отклонения).
Индикативная ставка и диапазоны отклонения утверждаются каждые 5 лет, начиная с 2024 года, в порядке, предусмотренном настоящей статьей.
2. Фактические ставки акцизов на табачную продукцию устанавливаются законодательством государств-членов и являются совокупной суммой специфической и (или) адвалорной частей акциза.
3. Индикативная ставка применяется в национальной валюте государства- члена по курсу евро, действующему на 1-й день бюджетного года.

4. Мүше мемлекеттер индикативтік мөлшерлемені қолдану мерзімі аяқталғанға дейін 2 жылдан кешіктірмей Еуразиялық экономикалық комиссия (бұдан әрі – Комиссия) Алқасы жанындағы консультативтік органның салық саясаты мен әкімшілендіру мәселелері жөніндегі жұмысының шеңберінде индикативтік мөлшерлемені қолданудың келесі мерзіміне темекі өніміне акциздер мөлшерлемелерін үйлестіру (жақындату) жөніндегі шаралар туралы ұсыныстар тұжырымдайды.
Мүше мемлекеттермен келісілген темекі өніміне индикативтік мөлшерлеменің мөлшерін және ауытқу диапазонын Комиссия Кеңесі бекітеді.
5. Индикативтік мөлшерлеменің мөлшерін және ауытқу диапазонын өзгертудің негізделген экономикалық орындылығы болған кезде, сондай-ақ мүше мемлекеттердің ұлттық валюталарының еуроға қатысты бағамдары 15 пайыздан астам өзгерген жағдайда Комиссия Кеңесі мүше мемлекеттердің кез келгенінің бастамасы бойынша тиісті көрсеткіштерді өзгерту туралы шешім қабылдауға құқылы.
4-бап
Сигареттерге 2024 жылға арналған индикативтік мөлшерлеменің мөлшері және ауытқу диапазоны
1. Мүше мемлекеттер 2024 жылы сигареттерге 1000 дана үшін 35 еуроға баламалы мөлшерде ұлттық валютадағы индикативтік мөлшерлемені қолданады.
2. Мүше мемлекеттерде қолданылатын акциздердің нақты мөлшерлемелері 2024 жылы осы баптың 1-тармағында көрсетілген индикативтік мөлшерлемеден азайтылу жағына қарай немесе көбейтілу жағына қарай 20 пайыздан асырылмай ауытқуы мүмкін.
5-бап
Темекі өніміне акциздер саласындағы салық саясаты мәселелері бойынша өзара іс-қимыл
1. Темекі өніміне акциздер мөлшерлемелерін үйлестіру (жақындастыру) жөніндегі шараларды іске асыру үшін Комиссия мүше мемлекеттерге темекі өніміне акциздер мөлшерлемелеріне қатысты қысқа, орта және ұзақ мерзімді перспективадағы салық саясаты мәселелері бойынша консультациялар өткізуге жәрдемдесуді, сондай-ақ мүше мемлекеттердің индикативтік мөлшерлеме деңгейіне қол жеткізуінің мониторингін жүзеге асырады.
2. Мүше мемлекеттер жыл сайын, 1 тамызға дейін Комиссияға мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес кезекті күнтізбелік жылға (бюджет кезеңіне) белгілеу жоспарланған темекі өніміне акциздер мөлшерлемелері, сондай-ақ орта және ұзақ мерзімді перспективада жоспарланған акциздер мөлшерлемелері (бар болса) туралы ақпаратты ұсынады.
3. Комиссия осы баптың 2-тармағына сәйкес алынған ақпаратты талдау нәтижелері бойынша оны осы Келісімнің 3 және 4-баптарының ережелерін іске асыру үшін мүше мемлекеттерге жібереді.
Егер Комиссиядан аталған ақпаратты алғаннан кейін мүше мемлекеттердің бірі темекі өніміне акциз мөлшерлемелерін өзгерту туралы шешім қабылдаған жағдайда, акциздердің жаңа мөлшерлемелері туралы ақпарат мүше мемлекеттің тиісті актісі күшіне енген күнге дейін күнтізбелік 60 күннен кешіктірілмей Комиссияға және мүше мемлекеттерге жіберіледі.

4. Государства-члены не позднее 2 лет до окончания срока применения индикативной ставки в рамках работы консультативного органа при Коллегии Евразийской экономической комиссии (далее - Комиссия) по вопросам налоговой политики и администрирования вырабатывают предложения о мерах по гармонизации (сближению) ставок акцизов на табачную продукцию на следующий срок применения индикативной ставки.
Согласованные государствами-членами размер индикативной ставки на табачную продукцию и диапазоны отклонения утверждаются Советом Комиссии.
5. При наличии обоснованной экономической целесообразности изменения размера индикативной ставки и диапазонов отклонения, а также в случае изменения курса национальных валют государств-членов по отношению к евро более чем на 15 процентов Совет Комиссии вправе по инициативе любого из государств-членов принять решение об изменении соответствующих показателей.
Статья 4
Размер индикативной ставки и диапазоны отклонения на сигареты на 2024 год
1. Государства-члены в 2024 году применяют на сигареты индикативную ставку в национальной валюте в размере, эквивалентном 35 евро за 1000 штук.
2. В 2024 году фактические ставки акцизов, действующие в государствах- членах, могут отклоняться от индикативной ставки, указанной в пункте 1 настоящей статьи, не более чем на 20 процентов в меньшую или большую сторону.
Статья 5
Взаимодействие по вопросам налоговой политики в области акцизов на табачную продукцию
1. Для реализации мер по гармонизации (сближению) ставок акцизов на табачную продукцию Комиссия осуществляет содействие государствам-членам в проведении консультаций по вопросам налоговой политики в кратко-, средне- и долгосрочной перспективе в отношении ставок акцизов на табачную продукцию, а также мониторинг достижения государствами-членами уровня индикативной ставки.
2. Государства-члены ежегодно, до 1 августа, представляют в Комиссию информацию о планируемых к установлению в соответствии с законодательством государств-членов ставках акцизов на табачную продукцию на очередной календарный (бюджетный) год, а также о планируемых ставках акцизов в средне- и долгосрочной перспективе (при наличии).
3. Комиссия по результатам анализа информации, полученной в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи, направляет ее государствам- членам для реализации положений статей 3 и 4 настоящего Соглашения.
В случае, если после получения от Комиссии указанной информации одно из государств-членов принимает решение об изменении ставок акцизов на табачную продукцию, информация о новых ставках акцизов направляется в Комиссию и другим государствам-членам не позднее чем за 60 календарных дней до даты вступления в силу соответствующего акта государства-члена.