"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне бизнес-ахуалды жақсарту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 27 желтоқсандағы № 989 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне бизнес-ахуалды жақсарту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне бизнес-ахуалды жақсарту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2003 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының Жер кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 13, 99-құжат; 2005 ж., № 9, 26-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; № 11, 55-құжат; № 12, 79, 83-құжаттар; № 16, 97-құжат; 2007 ж.,
№ 1, 4-құжат; № 2, 18-құжат; № 14, 105-құжат; № 15, 106, 109-құжаттар; № 16, 129-құжат; № 17, 139-құжат; № 18, 143-құжат; № 20, 152-құжат; № 24, 180-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; № 15-16, 64-құжат; № 21, 95-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 2-3, 18-құжат; № 13-14, 62-құжат; № 15-16, 76-құжат; № 17, 79-құжат; № 18, 84, 86-құжаттар; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 49, 50-құжаттар; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 13, 114-құжат; № 15, 120-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 9, 11-құжаттар; № 3, 27-құжат; № 4, 32-құжат; № 5, 35-құжат; № 8, 64-құжат; № 11, 80-құжат; № 14, 95-құжат; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат; № 9, 51-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; № 15, 77, 79, 81-құжаттар; 2014 ж., № 2, 10-құжат; № 8, 44-құжат; № 11, 63, 64-құжаттар; № 12, 82-құжат; № 14, 84-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 96-құжат; № 21, 118, 122-құжаттар; № 23, 143-құжат; № 24, 145-құжат; 2015 ж., № 8, 42-құжат; № 11, 57-құжат; № 19-І, 99, 101-құжаттар; № 19-ІІ, 103-құжат; № 20-ІV, 113-құжат; № 20-VII, 115, 117-құжаттар; № 21-І, 124, 126-құжаттар; № 22-II, 145-құжат; № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 7-ІІ, 53, 56-құжаттар; № 8-II, 72-құжат; № 10, 79-құжат; 2017 ж., № 3, 6-құжат; № 4, 7-құжат; № 12, 34-құжат; № 14, 51, 54-құжаттар; № 23-V, 113-құжат; 2018 ж., № 9, 27-құжат; № 10, 32-құжат; 2019 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 6-құжат; № 7, 39-құжат):

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам улучшения бизнес-климата"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 декабря 2019 года № 989
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам улучшения бизнес-климата".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Проект
ЗАКОН
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам улучшения бизнес-климата
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Земельный кодекс Республики Казахстан от 20 июня 2003 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 13, ст. 99; 2005 г., № 9, ст. 26; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; № 11, ст. 55; № 12, ст. 79, 83; № 16, ст. 97; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 18; № 14, ст. 105; № 15, ст. 106, 109; № 16, ст. 129; № 17, ст. 139; № 18, ст. 143; № 20, ст. 152; № 24, ст. 180; 2008 г., № 6-7, ст. 27; № 15-16, ст. 64; № 21, ст. 95; № 23, ст. 114; 2009 г., № 2-3, ст. 18; № 13-14, ст. 62; № 15-16, ст. 76; № 17, ст. 79; № 18, ст. 84, 86; 2010 г., № 5, ст. 23; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 2; № 5, ст. 43; № 6, ст. 49, 50; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 13, ст. 114; № 15, ст. 120; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 9, 11; № 3, ст. 27; № 4, ст. 32; № 5, ст. 35; № 8, ст. 64; № 11, ст. 80; № 14, ст. 95; № 15, ст. 97; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 1, ст. 3; № 9, ст. 51; № 14, ст. 72, 75; № 15, ст. 77, 79, 81; 2014 г., № 2, ст. 10; № 8, ст. 44; № 11, ст. 63, 64; № 12, ст. 82; № 14, ст. 84; № 19-І, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 118, 122; № 23, ст. 143; № 24, ст. 145; 2015 г., № 8, ст. 42; № 11, ст. 57; № 19-І, ст. 99, 101; № 19-II, ст. 103; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 115, 117; № 21-І, ст. 124, 126; № 22-II, ст. 145; № 22-VI, ст. 159; 2016 г., № 6, ст. 45; № 7-II, ст. 53, 56; № 8-II, ст. 72; № 10, ст. 79; 2017 г., № 3, ст. 6; № 4, ст. 7; № 12, ст. 34; № 14, ст. 51, 54; № 23-V, ст. 113; 2018 г., № 9, ст. 27; № 10, ст. 32; 2019 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 6; № 7, ст. 39):

1) 9-баптың 5-тармағы мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілеріне олардың өтініші бойынша осы Кодекстің 49-бабында белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгертілген нысаналы мақсат үшін көзделген жер учаскесінің кадастрлық (бағалау) құнына тең соманы бөліп-бөліп төлеу ұсынылады.";
2) 33-баптың 1-тармағының 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) уәкілетті компанияның құрылыс салушысы Қазақстан Республикасының тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы заңнамасына сәйкес құқығын берген кезде;";
3) 35-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Елді мекен шегінде объект салу мақсаты үшін уақытша өтеулі жер пайдалану (жалдау) құқығы кемінде 3 жыл мерзімге беріледі.";
4) 44-1-бапта:
1-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Елді мекен шегінде объект салу үшін мемлекет меншігіндегі жерден жер учаскесі сұралған кезде осы Кодекстің 48-бабына сәйкес сауда-саттыққа (конкурстарға, аукциондарға) шығарылатын жерлерді қоспағанда, жер учаскесін беру мынадай ретпен жүргізіледі:";
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақпен толықтырылсын:
"2-1) сәулет-жоспарлау тапсырмасын, инженерлік желілерге қосуға және топографияға техникалық шарттарды жасау;";
2-тармақтың алтыншы бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Өтініштің, келісуші органдар қорытындысының, жер учаскесін таңдау актісінің, сәулет-жоспарлау тапсырмасының, инженерлік желілерге қосуға және топографияға техникалық шарттардың, жер-кадастрлық жоспардың нысандарын тиісті орталық уәкілетті орган бекітеді.";
4-тармақта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Жергілікті атқарушы органның сәулет және қала құрылысы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшесі бекітілген қала құрылысы құжаттарына сәйкес жеті жұмыс күні ішінде жер учаскесін таңдау актісін, сәулет-жоспарлау тапсырмасын, техникалық шарттарды алу үшін сауалнама парағын, топографияны оның ахуалдық схемасымен қоса дайындайды және оларды бір мезгілде барлық мүдделі мемлекеттік органдарға, тиісті қызметтерге, инженерлік және коммуналдық қамтамасыз ету жөніндегі қызметтерді жеткізушіге, мемлекеттік жер кадастрын жүргізетін Мемлекеттік корпорацияға мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелері арқылы не келісуші органдарда осы жүйелердің болмауы жағдайында қағаз жеткізгіште жібереді.";
мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Инженерлік және коммуналдық қамтамасыз ету қызметтерін жеткізушілер сауалнама парағын, ахуалдық схеманы және топографияны алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде инженерлік желілерге қосылуға техникалық шарттарды дайындайды және табыс етеді.";
жетінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Оң қорытындылар түскен жағдайда сәулет және қала құрылысы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органның құрылымдық бөлімшесі бес жұмыс күні ішінде сәулет-жоспарлау тапсырмасын, инженерлік желілерге қосуға техникалық шарттарды және топографияны қоса бере отырып, жер учаскесін таңдаудың түпкілікті актісін дайындайды және жібереді.";

1) пункт 5 статьи 9 дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Субъектам малого или среднего предпринимательства по их заявлению предоставляется рассрочка выплаты суммы, равной кадастровой (оценочной) стоимости земельного участка, предусмотренной законодательством Республики Казахстан для измененного целевого назначения в порядке, установленном статьей 49 настоящего Кодекса.";
2) подпункт 5) пункта 1 статьи 33 изложить в следующей редакции:
"5) при передаче права застройщиком уполномоченной компании в соответствии с законодательством Республики Казахстан о долевом участии в жилищном строительстве.";
3) пункт 3 статьи 35 дополнить частью второй следующего содержания:
"Для целей строительства объекта в черте населенного пункта право временного возмездного землепользования (аренды) предоставляется на срок не менее 3 лет.";
4) в статье 44-1:
в пункте 1:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"1. При испрашивании земельного участка для строительства объекта в черте населенного пункта из земель, находящихся в государственной собственности, за исключением земель, выставляемых на торги (конкурсы, аукционы) согласно статье 48 настоящего Кодекса, предоставление земельного участка производится в следующей последовательности:";
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) составление архитектурно-планировочного задания, технических условий на подключение к инженерным сетям и топографию;";
часть шестую пункта 2 изложить в следующей редакции:
"Формы заявления, заключения согласующих органов, акта выбора земельного участка, архитектурно-планировочного задания, технических условий на подключение к инженерным сетям и топографию, земельно-кадастрового плана утверждаются соответствующими центральными уполномоченными органами.";
в пункте 4:
часть первую изложить в следующей редакции:
"4. Структурное подразделение местного исполнительного органа, осуществляющее функции в сфере архитектуры и градостроительства, в течение семи рабочих дней в соответствии с утвержденными градостроительными документами подготавливает акт выбора земельного участка с его ситуационной схемой, архитектурно-планировочное задание, опросный лист для получения технических условий, топографию и направляет их на согласование одновременно всем заинтересованным государственным органам, соответствующим службам, поставщика услуг по инженерному и коммунальному обеспечению, Государственной корпорации, ведущей государственный земельный кадастр, посредством информационных систем государственных органов либо на бумажных носителях при отсутствии у согласующих органов этих систем.";
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Поставщики услуг по инженерному и коммунальному обеспечению со дня получения опросного листа, ситуационной схемы и топографии в течение пяти рабочих дней подготавливают и представляют технические условия на подключение к инженерным сетям.";
часть седьмую изложить в следующей редакции:
"В случае поступления положительных заключений структурным подразделением местного исполнительного органа, осуществляющим функции в сфере архитектуры и градостроительства, в течение пяти рабочих дней подготавливается и направляется окончательный акт выбора земельного участка с приложением архитектурно-планировочного задания, технических условий на подключение к инженерным сетям и топографии.";

5) 48-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 5-2) тармақшамен толықтырылсын:
"5-2) су құбырларын, жылу трассаларын, тазарту құрылысжайларын және басқа да инженерлік-коммуникациялық желілер мен жүйелерді салу және тарту үшін жеке және заңды тұлғаларға;";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Сауда-саттық (конкурстар, аукциондар) аяқталғаннан кейін олардың нәтижелері туралы хаттама негізінде екі жұмыс күні ішінде орталық уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша жер учаскесін сатып алу-сату немесе жалдау шарты жасалады.";
6) 94-бапта:
2-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Жер учаскесін мақсаты бойынша пайдалану жөнінде және жер учаскесіне құқық ауыртпалығы ретінде Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзушылықтарды жою жөнінде шаралар қабылдау қажеттігі туралы нұсқама "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес мемлекеттік тіркеуге жатады.";
мынадай мазмұндағы төртінші және бесінші бөліктермен толықтырылсын:
"Аталған ауыртпалық жер учаскесі меншік иесінің немесе жер пайдаланушының жер учаскесін немесе жер пайдалану құқығын иеліктен шығару құқығын шектемейді және ол сатылған кезде жаңа құқық иеленушіге ауысады.
Нұсқама мерзімі өткеннен кейін жер учаскесін мәжбүрлеп алып қою туралы талап қою жаңа құқық иеленушіге қойылады.".
2. 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 18-I, 18-II, 92-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; № 24, 145, 146-құжаттар; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 2,
6-құжат; № 7, 33-құжат; № 8, 44, 45-құжаттар; № 9, 46-құжат; № 10, 50-құжат; № 11, 52-құжат; № 14, 71-құжат; № 15, 78-құжат; № 16, 79-құжат; № 19-I, 101-құжат; № 19-ІІ, 102, 103, 105-құжаттар; № 20-ІV, 113-құжат; № 20-VII, 115-құжат; № 21-І, 124, 125-құжаттар; № 21-II, 130-құжат;
№ 21-III, 137-құжат; № 22-I, 140, 141, 143-құжаттар; № 22-II, 144, 145, 148-құжаттар; № 22-ІІІ, 149-құжат; № 22-V, 152, 156, 158-құжаттар; № 22-VI, 159-құжат; № 22-VII, 161-құжат; № 23-І, 166, 169-құжаттар; № 23-II, 172-құжат; 2016 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 9-құжат; № 6, 45-құжат; № 7-І, 49,
50-құжаттар; № 7-ІІ, 53, 57-құжаттар; № 8-І, 62, 65-құжаттар; № 8-ІІ, 66, 67, 68, 70, 72-құжаттар; № 12, 87-құжат; № 22, 116-құжат; № 23, 118-құжат; № 24, 124, 126, 131-құжаттар; 2017 ж., № 1-2, 3-құжат; № 9, 17, 18, 21, 22-құжаттар; № 12, 34-құжат; № 14, 49, 50, 54-құжаттар; № 15, 55-құжат;
№ 16, 56-құжат; № 22-III, 109-құжат; № 23-III, 111-құжат; № 23-V, 113-құжат; № 24, 114, 115-құжаттар; 2018 ж., № 1, 4-құжат; № 7-8, 22-құжат; № 9, 27-құжат; № 10, 32-құжат; № 11, 36, 37-құжаттар; № 12, 39-құжат; № 13, 41-құжат; № 14, 44-құжат; № 15, 46, 49, 50-құжаттар; № 16, 53-құжат; № 19, 62-құжат; № 22, 82-құжат; № 23, 91-құжат; № 24, 93, 94-құжаттар; 2019 ж.,
№ 1, 2, 4-құжаттар; № 2, 6-құжат; № 5-6, 27-құжат; № 7, 36, 37-құжаттар; № 8, 45, 46-құжаттар):

5) в статье 48:
пункт 1 дополнить подпунктом 5-2) следующего содержания:
"5-2) физическим и юридическим лицам для строительства и прокладки водопроводов, теплотрасс, очистных сооружений и других инженерно-коммуникационных сетей и систем.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. После завершения торгов (конкурсов, аукционов) на основании протокола об их результатах в течение двух рабочих дней заключается договор купли-продажи или аренды земельного участка по форме, утвержденной центральным уполномоченным органом.";
6) в статье 94:
часть третью пункта 2 изложить в следующей редакции:
"Предписание о необходимости принятия мер по использованию земельного участка по назначению и по устранению нарушений законодательства Республики Казахстан как обременения права на земельный участок подлежит государственной регистрации в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество".";
дополнить частями четвертой и пятой следующего содержания:
"Указанное обременение не ограничивает право собственника земельного участка или землепользователя на отчуждение земельного участка или права землепользования и переходит при его продаже новому правообладателю.
По истечении срока предписания иск о принудительном изъятии земельного участка предъявляется новому правообладателю.".
2. В Кодекс Республики Казахстан от 5 июля 2014 года "Об административных правонарушениях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 18-I, 18-II, ст. 92; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; № 24, ст. 145, 146; 2015 г., № 1, ст. 2; № 2, ст. 6; № 7, ст. 33; № 8, ст. 44, 45; № 9, ст. 46; № 10, ст. 50; № 11, ст. 52; № 14, ст. 71; № 15, ст. 78; № 16, ст. 79; № 19-I, ст. 101; № 19-II, ст. 102, 103, 105; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 115; № 21-I, ст. 124, 125; № 21-II, ст. 130; № 21-III, ст. 137; № 22-I, ст. 140, 141, 143; № 22-II, ст. 144, 145, 148; № 22-III, ст. 149; № 22-V, ст. 152, 156, 158; № 22-VI, ст. 159; № 22-VII, ст. 161; № 23-I, ст. 166, 169; № 23-II, ст. 172; 2016 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 9; № 6, ст. 45; № 7-I, ст. 49, 50; № 7-II, ст. 53, 57; № 8-I, ст. 62, 65; № 8-II, ст. 66, 67, 68, 70, 72; № 12, ст. 87; № 22, ст. 116; № 23, ст. 118; № 24, ст. 124, 126, 131; 2017 г., № 1-2, ст. 3; № 9, ст. 17, 18, 21, 22; № 12, ст. 34; № 14, ст. 49, 50, 54; № 15, ст. 55; № 16, ст. 56; № 22-III, ст. 109; № 23-III, ст. 111; № 23-V, ст. 113; № 24, ст. 114, 115; 2018 г., № 1, ст. 4; № 7-8, ст. 22; № 9, ст.27; № 10, ст. 32; № 11, ст. 36, 37; № 12, ст. 39; № 13, ст. 41; № 14, ст. 44; № 15, ст. 46, 49, 50; № 16, ст. 53; № 19, ст. 62; № 22, ст. 82; № 23, ст. 91; № 24, ст. 93, 94; 2019 г., № 1, ст. 2, 4; № 2, ст. 6; № 5-6, ст. 27; № 7, ст. 36, 37; № 8, ст. 45, 46):

1) 44-бап мынадай мазмұндағы 8-2) тармақшамен толықтырылсын:
"8-2) сатып алу және сауда-саттық нысанасының бастапқы құнының сомасы;";
2) 159-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Нарық субъектілерінің сауда-саттықта және сатып алуда Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінде тыйым салынған бәсекелестікке қарсы келісімдері, егер бұл әрекеттерде қылмыстық жазаланатын іс-әрекет белгілері болмаса –
сауда-саттықта және сатып алуда жеңімпаз деп танылған нарық субъектісі алған монополиялық кіріс (түсім) тәркілене отырып, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – сатып алу және сауда-саттық затының бастапқы құнының үш, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне бес пайызы мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
3) 160-бапта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мемлекеттік монополия субъектісінің, мемлекеттік монополия субъектісі болып табылмайтын, бәсекелестік нарықта қандай да бір тауарды өндіруге, өткізуге айрықша құқық берілген заңды тұлғаның Қазақстан Республикасының мемлекеттік монополия туралы заңнамасында белгіленген шектеулерді сақтамауы –
үш жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
4) мынадай мазмұндағы 161-1-баппен толықтырылсын:
"1. Мемлекеттік кәсіпорындардың, акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу пайызынан астамы мемлекетке тиесілі заңды тұлғалардың және өз қызметін Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыратын олармен үлестес тұлғалардың құрылтай құжаттарында көзделмеген қызмет түрлерін жүзеге асыруы –
лауазымды адамдарға елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
5) 163-бап мынадай мазмұндағы 1-1-бөлікпен толықтырылсын:
"1-1. Мемлекеттік, жергілікті атқарушы органдар, мемлекет нарық субъектілерінің қызметін реттеу функцияларын берген ұйымдар арасындағы немесе олар мен нарық субъектілері арасындағы бәсекелестікке қарсы келісімдер, егер бұл әрекеттерде қылмыстық жазаланатын іс-әрекет белгілері болмаса –
лауазымды адамдарға – үш жүз, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – үш жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне бір мың бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
6) 268-бапта бесінші және алтыншы бөліктер алып тасталсын;
7) 713-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Монополияға қарсы орган осы Кодекстің 160 (бірінші бөлігінде), 161, 161-1, 162, 163, 163-1, 201-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарайды.".

1) статью 44 дополнить подпунктом 8-2) следующего содержания:
"8-2) суммы начальной стоимости предмета закупок и торгов;";
2) в статье 159:
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Антиконкурентные соглашения субъектов рынка на торгах и закупках, запрещенные Предпринимательским кодексом Республики Казахстан, если эти действия не содержат признаков уголовно наказуемого деяния, –
влекут штраф на субъектов малого или среднего предпринимательства или некоммерческие организации в размере трех, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пяти процентов от начальной стоимости предмета закупок и торгов с конфискацией монопольного дохода (выручки), полученного субъектом рынка, признанным победителем на торгах и закупках.";
3) в статье 160:
часть первую изложить в следующей редакции:
"1. Несоблюдение субъектом государственной монополии, юридическим лицом, не являющимся субъектом государственной монополии, наделенным исключительным правом на производство, реализацию какого-либо товара на конкурентном рынке, ограничений, установленных законодательством Республики Казахстан о государственной монополии, –
влечет штраф в размере трехсот месячных расчетных показателей.";
4) дополнить статьей 161-1 следующего содержания:
"1. Создание, расширение и (или) изменение осуществляемых видов деятельности государственных предприятий, юридических лиц, более пятидесяти процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, и аффилированных с ними лиц, которые осуществляют свою деятельность на территории Республики Казахстан без согласия антимонопольного органа, – влечет штраф на должностных лиц – в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.";
5) статью 163 дополнить частью 1-1 следующего содержания:
"1-1. Антиконкурентные соглашения между государственными, местными исполнительными органами, организациями, наделенными государством функциями регулирования деятельности субъектов рынка или между ними и субъектами рынка, если эти действия не содержат признаков уголовно наказуемого деяния, –
влекут штраф на должностных лиц в размере трехсот месячных расчетных показателей, на субъектов малого предпринимательства – в размере двухсот, на субъектов среднего предпринимательства – в размере трехсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере тысячи пятисот месячных расчетных показателей.";
6) в статье 268 части пятую и шестую исключить;
7) часть первую статьи 713 изложить в следующей редакции:
"1. Антимонопольный орган рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 160 (частью первой), 161, 161-1, 162, 163, 163-1, 201 настоящего Кодекса.".

3. 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 20-II, 20-III, 112-құжат; 2016 ж., № 1, 4-құжат; № 6, 45-құжат; № 7-II, 55-құжат; № 8-I, 62, 65-құжаттар; № 8-II, 72-құжат; № 12, 87-құжат; № 23,
118-құжат; № 24, 124, 126-құжаттар; 2017 ж., № 9, 21-құжат; № 14, 50, 51-құжаттар; № 22-III, 109-құжат; № 23-III, 111-құжат; № 23-V, 113-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 11, 37-құжат; № 14, 44-құжат; № 15, 46, 49, 50-құжаттар; № 19, 62-құжат; № 22, 82, 83-құжаттар; № 24, 94-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат; № 5-6, 27-құжат; № 7, 37, 39-құжаттар; № 8, 45-құжат):
1) 90-6-бапта:
14) тармақша алынып тасталсын;
23) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"23) мемлекеттік, жергілікті атқарушы органдарға, мемлекет нарық субъектілерінің қызметін реттеу функцияларын берген ұйымдарға:
өздері қабылдаған актілердің күшін жою немесе өзгерту туралы;
бұзушылықтарды жою туралы;
осы Кодекске қайшы келетін, өздері жасаған келісімдер мен мәмілелерді бұзу, күшін жою немесе өзгерту туралы;
бәсекелестікті қамтамасыз етуге бағытталған әрекеттерді жасау туралы орындауға міндетті нұсқамалар енгізеді;";
35) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"35) нарық субъектілері келісімдерінің жобаларын бәсекелестік келісімдер белгілерінің жоқтығы тұрғысынан қарау қағидаларын әзірлейді және бекітеді";
37) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"37) нарық субъектісі (нарық субъектілері) жіберетін монополияға қарсы комплаенстің сыртқы актісінің Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасының нормаларына сәйкестігін белгілейді;";
мынадай мазмұндағы 39-2), 39-3), 39-4) тармақшалармен толықтырылсын:
"39-2) Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасының бұзылуын тергеп-тексеру актілерінің нысандарын әзірлейді және бекітеді;
39-3) бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнаманы бұзу белгілерін белгілеу және монополияға қарсы ден қою шараларын қабылдау мақсатында тауар нарықтарында бағалар мониторингін жүргізу тәртібін әзірлейді және бекітеді;
39-4) бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнаманы бұзу белгілерін белгілеу және монополияға қарсы ден қою шараларын қабылдау мақсатында тауар нарықтарында бағалар мониторингін жүзеге асырады;";
2) 90-7-баптың бірінші және екінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"Монополияға қарсы орган қызметкерлері қызметтік міндеттерін атқару, оның ішінде Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасының бұзылуы туралы өтініштерді қарау, Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасының бұзылуы туралы істерді тергеу, экономикалық шоғырлануды реттеу және бәсекелестік деңгейінің жай-күйін айқындау кезінде өздеріне жүктелген өкілеттіктерге сәйкес:

3. В Предпринимательский кодекс Республики Казахстан от 29 октября 2015 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 20-II, 20-III, ст. 112; 2016 г., № 1, ст. 4; № 6, ст. 45; № 7-II, ст. 55; № 8-I, ст. 62, 65; № 8-II, ст. 72; № 12, ст. 87; № 23, ст. 118; № 24, ст. 124, 126; 2017 г., № 9, ст. 21; № 14, ст. 50, 51; № 22-III, ст. 109; № 23-III, ст. 111; № 23-V, ст. 113; № 24, ст. 115; 2018 г., № 10, ст. 32; № 11, ст. 37; № 14, ст. 44; № 15, ст. 46, 49, 50; № 19, ст. 62; № 22, ст. 82, 83; № 24, ст. 94; 2019 г., № 2, ст. 6; № 5-6, ст. 27; № 7, ст. 37, 39; № 8, ст. 45):
1) в статье 90-6:
подпункт 14) исключить;
подпункт 23) изложить в следующей редакции:
"23) вносит государственным, местным исполнительным органам, организациям, наделенным государством функциями регулирования деятельности субъектов рынка, обязательные для исполнения предписания:
об отмене или изменении принятых ими актов;
об устранении нарушений;
о расторжении, отмене или изменении заключенных ими соглашений и сделок, противоречащих настоящему Кодексу;
о совершении действий, направленных на обеспечение конкуренции;";
подпункт 35) изложить в следующей редакции:
"35) разрабатывает и утверждает правила рассмотрения проектов соглашений субъектов рынка на предмет отсутствия признаков антиконкурентных соглашений;";
подпункт 37) изложить в следующей редакции;
"37) устанавливает соответствие внешнего акта антимонопольного комплаенса, направляемого субъектом рынка (субъектами рынка), нормам законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции;";
дополнить подпунктами 39-2), 39-3), 39-4) следующего содержания:
"39-2) разрабатывает и утверждает формы актов расследования нарушений законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции;
39-3) разрабатывает и утверждает порядок проведения мониторинга цен на товарных рынках с целью установления признаков нарушений законодательства в области защиты конкуренции и принятия мер антимонопольного реагирования;
39-4) осуществляет мониторинг цен на товарных рынках с целью установления признаков нарушений законодательства в области защиты конкуренции и принятия мер антимонопольного реагирования;";
2) абзацы первый и второй статьи 90-7 изложить в следующей редакции:
"Сотрудники антимонопольного органа при исполнении служебных обязанностей, в том числе рассмотрении заявлений о нарушении законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции, расследовании дел о нарушении законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции, регулировании экономической концентрации и определении состояния уровня конкуренции, в соответствии с возложенными на них полномочиями имеют право:

1) қызметтік куәліктерін немесе сәйкестендіру карталары және монополияға қарсы органның Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасының бұзылуына тергеу жүргізу туралы шешімін көрсеткен кезде Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын сақтай отырып, мемлекеттік органдардың және нарық субъектілерінің
үй-жайлары мен аумақтарына кедергісіз кіруге;";
3) 124-6-бап мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) қоғамдық маңызы бар нарықтарды талдау әдістемесін әзірлейді және бекітеді;";
4) 164-баптың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы немесе дербес салық төлеуші болып табылатын оның филиалы (қаржы ұйымдарын қоспағанда);";
5) 169-баптың 3-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы тармақтың бірінші бөлігінде белгіленген тыйым салулар, егер:
1) олар мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары, оның ішінде концессия, кешенді кәсіпкерлік лицензия шарттары (франчайзинг) болып табылса;
2) тауарларды сатып алуды және сауда-саттықты ұйымдастыру және өткізу кезіндегі сатылас келісімдерді қоспағанда, қаралатын тауар нарықтарының бірінде нарық субъектісінің (субъектілерінің) үлесі жиырма пайыздан аспаса;
3) нарық субъектілерінің сатып алуды өткізуі Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделмесе, сатылас келісімдерге қолданылмайды.";
6) 169-1-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы бапта қызметті үйлестіру деп тауарларды сатып алуды ұйымдастырушының, сатып алу және сауда-саттық операторының тауарларды сатып алуды және сауда-саттықты ұйымдастыру және өткізу рәсімдерін жүзеге асыру кезіндегі сатып алынатын тауарларды әлеуетті берушілердің, сауда-саттыққа қатысушылардың қызметін келісуге және олар қабылдайтын шешімдерге ықпал етуге бағытталған кез келген әрекеттерін түсінген жөн.";
2-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) шағын қуатты табиғи монополиялар субъектілерін қоспағанда, табиғи монополиялар субъектілері түсініледі.";
7) 170-баптың 2-тармағы алып тасталсын;
8) 174-баптың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) өтініш жасалған кезде тиісті тауарды өндіру немесе өткізу мүмкіндігі болған кезде жекелеген сатып алушылармен шарт жасасудан немесе тауарды өткізуден негізсіз бас тарту не осындай шарт немесе тауарды өткізуге арналған өтінім жасау туралы ұсынысқа күнтізбелік отыз күннен асатын мерзімде жауап бермеуден көрінетін жалтару сияқты әрекеттеріне тыйым салынады.";
9) 175-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

1) получать беспрепятственный доступ в помещения и на территории государственных органов и субъектов рынка с соблюдением требований законодательства Республики Казахстан при предъявлении ими служебных удостоверений либо идентификационных карт и решения антимонопольного органа о проведении расследования нарушений законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции;";
3) статью 124-6 дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) разрабатывает и утверждает методику анализа общественно значимых рынков;";
4) подпункт 2) статьи 164 изложить в следующей редакции:
"2) юридическое лицо Республики Казахстан или его филиал, являющийся самостоятельным налогоплательщиком (за исключением финансовых организаций), осуществляющие предпринимательскую деятельность;";
5) часть вторую пункта 3 статьи 169 изложить в следующей редакции:
"Запреты, установленные частью первой настоящего пункта, не распространяются на вертикальные соглашения, если:
1) они являются договорами государственно-частного партнерства, в том числе договорами концессии, комплексной предпринимательской лицензии (франчайзинга);
2) доля субъекта (субъектов) рынка на одном из рассматриваемых товарных рынков не превышает двадцати процентов, за исключением вертикальных соглашений при организации и проведении закупок товаров и торгов.
3) проведение закупок субъектов рынка прямо не предусмотрено законодательством Республики Казахстан.";
6) в статье 169-1:
пункт 1 дополнить частью второй следующего содержания:
"Под координацией деятельности в данной статье следует понимать любые действия организатора закупок товаров, оператора закупок и торгов при осуществлении процедуры организации и проведения закупок товаров и торгов, направленные на согласование деятельности потенциальных поставщиков закупок, участников торгов и оказание влияния на принимаемые ими решения.";
подпункт 4) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"4) субъекты естественных монополий, за исключением субъектов естественных монополий малой мощности.";
7) пункт 2 статьи 170 исключить;
8) подпункт 5) статьи 174 изложить в следующей редакции:
"5) необоснованный отказ от заключения договора или от реализации товара с отдельными покупателями при наличии на момент обращения возможности производства или реализации соответствующего товара либо уклонение, выразившееся в непредставлении ответа на предложение о заключении такого договора или заявки на реализацию товара в срок, превышающий тридцать календарных дней.";
9) в статье 175:
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"1. Тауардың монополиялық жоғары бағасы, егер бұл баға осындай тауарды өндіру мен өткізу үшін қажетті шығыстар мен пайда сомасынан және салыстырмалы тауар нарығында бәсекелестік жағдайында қалыптасқан бағадан асып кетсе, оның ішінде:
1) тауардың бұрын белгіленген бағасын, егер бұл ретте мынадай шарттар жиынтығы орындалса:
тауарды өндіру және өткізу үшін қажетті шығыстар өзгеріссіз қалса немесе олардың өзгеруі тауар бағасының өзгеруіне сәйкес келмесе;
тауар сатушылар немесе сатып алушылар құрамы өзгеріссіз қалса не тауар сатушылар немесе сатып алушылар құрамының өзгеруі болмашы ғана болса;
тауардың тауар нарығындағы, оның ішінде салық салуды, кедендік-тарифтік, тарифтік және тарифтік емес реттеуді қоса алғанда, мемлекеттік реттеу шараларымен байланысты айналым шарттары өзгеріссіз қалса немесе олардың өзгеруі тауар бағасының өзгеруімен мөлшерлес болғанда, арттыру арқылы;
2) тауардың бұрын белгіленген бағасын, егер бұл ретте мынадай шарттар жиынтығы орындалса:
тауарды өндіру мен өткізу үшін қажетті шығыстар елеулі түрде төмендесе;
тауар сатушылар немесе сатып алушылар құрамы тауардың бағасын азайту жағына қарай өзгерту мүмкіндігін туғызса;
тауардың тауар нарығындағы айналым шарттары, оның ішінде салық салуды, кедендік-тарифтік, тарифтік және тарифтік емес реттеуді қоса алғанда, мемлекеттік реттеу шараларымен байланысты тауар айналымы тауардың бағасын азайту жағына қарай өзгерту мүмкіндігін қамтамасыз етсе, арттыру арқылы үстем немесе монополиялық жағдайға ие нарық субъектісі белгілеген баға болып табылады.";
3-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Салыстырмалы тауар нарығы деп тауарды сатып алу немесе сату мақсаттары, тауардың айналым шарттары, тауар нарығына қол жеткізу шарттары және салық салу, кедендік-тарифтік, тарифтік және тарифтік емес реттеуді қоса алғанда, мемлекеттік реттеу негізге алына отырып айқындалған сатылатын тауар көлемі, тауарды сатып алушылар немесе сатушылар (берушілер) құрамы бойынша салыстырылатын басқа тауар нарығы түсініледі.";
4-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4-1. Биржалық тауарлардың тауар биржаларында және электрондық сауда алаңдарында тиісінше өткізілген сауда-саттық барысында қалыптасқан бағасы, егер мұндай баға осы Кодексте шектелген монополистік қызметті жүзеге асыру нәтижесінде белгіленбеген болса, монополиялық жоғары (төмен) және монопсониялық төмен бағаны анықтау жөніндегі әдістемеде айқындалған тәртіппен монополиялық жоғары (төмен) деп танылмайды.";
10) 192-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Монопольно высокой ценой товара является цена, установленная субъектом рынка, занимающим доминирующее положение, если эта цена превышает сумму необходимых для производства и реализации такого товара расходов и прибыли и цену, которая сформировалась в условиях конкуренции на сопоставимом товарном рынке, в том числе установленная:
1) путем повышения ранее установленной цены товара, если при этом выполняются в совокупности следующие условия:
расходы, необходимые для производства и реализации товара, остались неизменными или их изменение не соответствует изменению цены товара;
состав продавцов или покупателей товара остался неизменным либо изменение состава продавцов или покупателей товара является незначительным;
условия обращения товара на товарном рынке, в том числе обусловленные мерами государственного регулирования, включая налогообложение, таможенно-тарифное, тарифное и нетарифное регулирование, остались неизменными или их изменение несоразмерно изменению цены товара;
2) путем неснижения ранее установленной цены товара, если при этом выполняются в совокупности следующие условия:
расходы, необходимые для производства и реализации товара, существенно снизились;
состав продавцов или покупателей товара обусловливает возможность изменения цены товара в сторону уменьшения;
условия обращения товара на товарном рынке, в том числе обусловленные мерами государственного регулирования, включая налогообложение, таможенно-тарифное, тарифное и нетарифное регулирование, обеспечивают возможность изменения цены товара в сторону уменьшения.";
часть первую пункта 3 изложить в следующей редакции:
"3. Под сопоставимым товарным рынком понимается другой товарный рынок, сопоставимый по объему продаваемого товара, составу покупателей или продавцов (поставщиков) товара, определяемому исходя из целей приобретения или продажи товара, условиям обращения товара, условиям доступа на товарный рынок, и государственному регулированию, включая налогообложение, таможенно-тарифное, тарифное и нетарифное регулирование.";
пункт 4-1 изложить в следующей редакции:
"4-1. Цена на биржевые товары, сложившаяся в ходе надлежаще проведенных торгов на товарных биржах и электронных торговых площадках, не признается монопольно высокой (низкой) в порядке, определяемом методикой по выявлению монопольно высокой (низкой) и монопсонически низкой цены, в случае, если такая цена не установлена в результате осуществления монополистической деятельности, ограниченной настоящим Кодексом.";
10) пункт 1 статьи 192 изложить в следующей редакции:

"1. Мемлекет:
1) мемлекеттің ұлттық қауіпсіздігін, қорғаныс қабілетін немесе қоғам мүдделерін қорғауды қамтамасыз етудің өзге мүмкіндігі болмаған;
2) мемлекеттік меншіктегі стратегиялық объектілер пайдаланылған және күтіп-ұсталған;
3) мемлекеттік монополияға жатқызылған салалардағы қызмет жүзеге асырылған;
5) тиісті тауар нарығында бәсекелестік болмаған не оның даму деңгейі төмен болған;
7) қызметті бұрын құрылған мемлекеттік кәсіпорындар, акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлесінің) елу пайызынан астамы мемлекетке тиесілі заңды тұлғалар және олармен үлестес тұлғалар жүзеге асыратын жағдайларда кәсіпкерлік қызметке қатысады.
Мемлекеттік кәсіпорындар, акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлесінің) елу пайызынан астамы мемлекетке тиесілі заңды тұлғалар және олармен үлестес тұлғалар жүзеге асыратын қызмет түрлерінің тізбесін Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.";
11) 193-бапта:
мынадай мазмұндағы 3-1 және 3-2-тармақтармен толықтырылсын:
"3-1. Мемлекет мемлекеттік монополия субъектісі болып табылмайтын жеке заңды тұлғаға бәсекелестік нарықта қандай да бір тауарды өндіруге, өткізуге айрықша құқық беруге құқылы.
3-2. Мемлекеттің мемлекеттік монополия субъектісі болып табылмайтын жеке заңды тұлғаға бәсекелестік нарықта қандай да бір тауарды өндіруге, өткізуге айрықша құқық беруі, мемлекет жүз пайыз қатысатын заңды тұлғаларды қоспағанда, конкурстық негізде жүзеге асырылады.
Конкурсты өткізу тәртібін монополияға қарсы орган бекітеді.";
4-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Мемлекеттік монополия субъектісіне және бәсекелестік нарықта қандай да бір тауарды өндіруге, өткізуге айрықша құқықтар берілген заңды тұлғаға:";
5 және 6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Мемлекеттік монополия субъектілерінің және мемлекеттік монополия субъектілері болып табылмайтын, бәсекелестік нарықта қандай да бір тауарды өндіруге, өткізуге айрықша құқық берілген заңды тұлғалардың қызметін мемлекеттік реттеу Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жүзеге асырылады.
6. Мемлекеттік монополия субъектілерінің және мемлекеттік монополия субъектілері болып табылмайтын, бәсекелестік нарықта қандай да бір тауарды өндіруге, өткізуге айрықша құқық берілген заңды тұлғалардың осы баптың
4-тармағында белгіленген шектеулерді сақтауын бақылауды монополияға қарсы орган осы Кодекске сәйкес жүзеге асырады.";

"1. Государство участвует в предпринимательской деятельности в следующих случаях:
1) отсутствия иной возможности обеспечения национальной безопасности, обороноспособности государства или защиты интересов общества;
2) использования и содержания стратегических объектов, находящихся в государственной собственности;
3) осуществления деятельности в сферах, отнесенных к государственной монополии;
5) отсутствия либо низкого уровня развития конкуренции на соответствующем товарном рынке;
7) осуществления деятельности ранее созданными государственными предприятиями, юридическими лицами, более пятидесяти процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, и аффилиированными с ними лицами.
Перечень видов деятельности, осуществляемых государственными предприятиями, юридическими лицами, более пятидесяти процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, и аффилиированными с ними лицами, утверждается Правительством Республики Казахстан.";
11) в статье 193:
дополнить пунктами 3-1 и 3-2 следующего содержания:
"3-1. Государство вправе наделять отдельное юридическое лицо, не являющееся субъектом государственной монополии, исключительным правом на производство, реализацию какого-либо товара на конкурентном рынке.
3-2. Наделение государством отдельного юридического лица, не являющегося субъектом государственной монополии, исключительным правом на производство, реализацию какого-либо товара на конкурентном рынке осуществляется на конкурсной основе, за исключением юридических лиц со стопроцентным участием государства.
Порядок проведения конкурса утверждается антимонопольным органом.";
часть первую пункта 4 изложить в следующей редакции:
"4. Субъекту государственной монополии и юридическому лицу, наделенному исключительными правами, на производство, реализацию какого-либо товара на конкурентном рынке запрещается:";
пункты 5 и 6 изложить в следующей редакции:
"5. Государственное регулирование деятельности субъектов государственной монополии и юридических лиц, не являющихся субъектами государственной монополии, наделенных исключительным правом на производство, реализацию какого-либо товара на конкурентном рынке, осуществляется в соответствии с законами Республики Казахстан.
6. Контроль за соблюдением субъектами государственной монополии и юридическими лицами, не являющимися субъектами государственной монополии, наделенными исключительным правом на производство, реализацию какого-либо товара на конкурентном рынке, ограничений, установленных пунктом 4 настоящей статьи, осуществляется антимонопольным органом в соответствии с настоящим Кодексом.";

12) 194-бапта:
тақырып және 1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"194-бап. Мемлекет нарық субъектілерінің қызметін реттеу функцияларын берген ұйымдардың, мемлекеттік, жергілікті атқарушы органдардың, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының бәсекелестікке қарсы әрекеттері (әрекетсіздігі), келісімдері
1. Конституциялық құрылысты қорғау, қоғамдық тәртіпті, адамның құқықтары мен бостандықтарын, халықтың денсаулығы мен имандылығын сақтау мақсатында Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларды қоспағанда, мемлекет нарық субъектілерінің қызметін реттеу функцияларын берген ұйымдардың, сондай-ақ мемлекеттік, жергілікті атқарушы органдардың бәсекелестікті шектеуге немесе жоюға әкеп соққан немесе әкеп соғуы мүмкін әрекеттерінен (әрекетсіздігінен), актілер не шешімдер қабылдауынан көрінетін олардың мемлекеттік функцияларды (билік өкілі функциясын) іске асыруы кезінде бәсекелестікке қарсы әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тыйым салынады және олар толығымен немесе ішінара жарамсыз деп танылады.";
2-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Мемлекет нарық субъектілерінің, мемлекеттік, жергілікті атқарушы органдардың, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының қызметін реттеу функцияларын берген ұйымдардың бәсекелестікке қарсы әрекеттері (әрекетсіздігі) болып оның ішінде мыналар да танылады:";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Конституциялық құрылысты қорғау, қоғамдық тәртіпті, адамның құқықтары мен бостандықтарын, халықтың денсаулығы мен имандылығын сақтау мақсатында Қазақстан Республикасының заңдарында, сондай-ақ Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда көзделген жағдайларды қоспағанда, мемлекеттік, жергілікті атқарушы органдар, жергілікті өзін-өзі басқару органдары, мемлекет нарық субъектілерінің қызметін реттеу функцияларын берген ұйымдар арасындағы келісімдерге немесе мұндай келісімдер бәсекелестікті шектеуге немесе жоюға әкеп соқса немесе әкелуі мүмкін болса, олар мен нарық субъектілері  арасындағы келісімдерге тыйым салынады.";
13) 195-1-баптың 3 және 4-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Нарық субъектісі (субъектілері) монополияға қарсы комплаенстің сыртқы актісінің жобасын Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасының нормаларына оның сәйкестігін анықтау үшін монополияға қарсы органға жолдауға құқылы, ол монополияға қарсы комплаенстің сыртқы актісінің жобасы келіп түскен кезден бастап бір ай ішінде қаралуға жатады.
4. Монополияға қарсы орган қараған монополияға қарсы комплаенстің Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасының нормаларына сәйкестігі анықталған жағдайда, оның сыртқы актісінің жобасы нақты нарық субъектісіне (нақты нарық субъектілеріне) қатысты немесе нақты жағдайда қолдануға болатын Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасын түсіндіру актісі болып табылады.";

12) в статье 194:
заголовок и пункт 1 изложить в следующей редакции:
"Статья 194. Антиконкурентные действия (бездействие), соглашения организаций, наделенных государством функциями регулирования деятельности субъектов рынка, государственных, местных исполнительных органов, органов местного самоуправления
1. Запрещаются и признаются недействительными полностью или частично в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, антиконкурентные действия (бездействие) организаций, наделенных государством функциями регулирования деятельности субъектов рынка, а также государственных, местных исполнительных органов при реализации ими государственных функций (функции представителя власти), выразившиеся в действиях (бездействии), принятии актов либо решений, которые привели или могут привести к ограничению или устранению конкуренции, за исключением случаев, предусмотренных законами Республики Казахстан в целях защиты конституционного строя, охраны общественного порядка, прав и свобод человека, здоровья и нравственности населения.";
часть первую пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2. Антиконкурентными действиями (бездействием) организаций, наделенных государством функциями регулирования деятельности субъектов рынка, государственных, местных исполнительных органов, органов местного самоуправления, в том числе признаются:";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Запрещаются соглашения между организациями, наделенными государством функциями регулирования деятельности субъектов рынка, государственными, местными исполнительными органами, органами местного самоуправления, или между ними и субъектами рынка, если такие соглашения приводят или могут привести к ограничению или устранению конкуренции, за исключением случаев, предусмотренных законами Республики Казахстан в целях защиты конституционного строя, охраны общественного порядка, прав и свобод человека, здоровья и нравственности населения, а также международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.";
13) пункты 3 и 4 статьи 195-1 изложить в следующей редакции:
"3. Субъект (субъекты) рынка вправе направить в антимонопольный орган проект внешнего акта антимонопольного комплаенса для установления его соответствия нормам законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции, который подлежит рассмотрению в течение месяца с момента поступления проекта внешнего акта антимонопольного комплаенса.
4. Рассмотренный антимонопольным органом проект внешнего акта антимонопольного комплаенса в случае установления его соответствия нормам законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции является актом разъяснения законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции в отношении конкретного субъекта рынка (конкретных субъектов рынка) или применительно к конкретной ситуации.";

14) 196-бапта:
1-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) сатып алуды және сауда-саттықты ұйымдастыру және өткізу кезіндегі сатылас келісімдерді қоспағанда, Кодекстің 169-бабының 3-тармағында көзделген келісілген әрекеттердің, үстем немесе монополиялық жағдайды теріс пайдаланудың, бәсекелестікке қарсы сатылас келісімдердің белгілерін қарау кезінде нарық субъектісінің үстем үлесін айқындау;";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Экономикалық шоғырлануды реттеу кезінде, сондай-ақ тауарларды сатып алуды және сауда-саттықты ұйымдастыру және өткізу кезіндегі сатылас келісімдерді қоспағанда, Кодекстің 169-бабының 3-тармағында көзделген келісілген әрекеттердің, үстем немесе монополиялық жағдайды теріс пайдаланудың, бәсекелестікке қарсы сатылас келісімдердің белгілері анықталған кезде нарық субъектісінің (субъектілерінің) үстем үлесін (үлестерін) айқындау мақсатында осы баптың 3-тармағының 6) және 7) тармақшаларында көзделген кезеңдерді қамтымайтын тауар нарықтарындағы бәсекелестіктің жай-күйіне талдау жүргізіледі.";
15) 199-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"199-бап. Әрекеттерде (әрекетсіздікте) Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасын бұзу белгілерінің болуы туралы хабарлама
1. Монополияға қарсы орган әрекеттерде (әрекетсіздікте) Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасын бұзушылық белгілерінің болуы туралы хабарламаны Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасын бұзушылықтың мынадай белгілері:
1) жосықсыз бәсеке;
2) осы Кодекстің 174-бабының 1) тармақшасында көрсетілген белгілерді қоспағанда, үстем немесе монополиялық жағдайды теріс пайдалану;
3) нарық субъектілерінің бәсекелестікке қарсы келісілген әрекеттері;
4) осы Кодекстің 169-бабының 2-тармағында көрсетілген нарық субъектілерінің бәсекелестікке қарсы сатылас келісімдері;
5) мемлекет нарық субъектілерінің, мемлекеттік, жергілікті атқарушы органдардың, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының қызметін реттеу функцияларын берген ұйымдардың бәсекелестікке қарсы әрекеттері (әрекетсіздігі), келісімдері болған кезде мемлекет нарық субъектілерінің қызметін реттеу функцияларын берген ұйымның атына, мемлекеттік, жергілікті атқарушы органға, жергілікті өзін-өзі басқару органына, нарық субъектісіне тергеп-тексеру жүргізбестен жібереді.
Хабарлама көрсетілген белгілер туралы монополияға қарсы органға белгілі болған күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде жіберіледі.
Хабарламаны беру тәртібі мен оның нысанын монополияға қарсы орган бекітеді.

14) в статье 196:
подпункт 2) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"2) определения доли доминирования субъекта рынка при рассмотрении признаков согласованных действий, злоупотребления доминирующим или монопольным положением, антиконкурентных вертикальных соглашений, предусмотренных пунктом 3 статьи 169 Кодекса, за исключением вертикальных соглашений при организации и проведении закупок и торгов;";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. При регулировании экономической концентрации, а также выявлении признаков согласованных действий, злоупотребления доминирующим или монопольным положением, вертикальных антиконкурентных соглашений, предусмотренных пунктом 3 статьи 169 Кодекса, за исключением вертикальных соглашений при организации и проведении закупок товаров и торгов, в целях определения доли (долей) доминирования субъекта (субъектов) рынка проводится анализ состояния конкуренции на товарных рынках, не включающий этапы, предусмотренные подпунктами 6) и 7) пункта 3 настоящей статьи.";
15) статью 199 изложить в следующей редакции:
"Статья 199. Уведомление о наличии в действиях (бездействии) признаков нарушения законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции
1. Антимонопольный орган направляет без проведения расследования уведомление о наличии в действиях (бездействии) признаков нарушения законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции в адрес организации, наделенной государством функциями регулирования деятельности субъектов рынка, государственному, местному исполнительному органу, органу местного самоуправления, субъекту рынка при наличии следующих признаков нарушения законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции:
1) недобросовестной конкуренции;
2) злоупотребления доминирующим или монопольным положением, за исключением признаков, указанных в подпункте 1) статьи 174 настоящего Кодекса;
3) антиконкурентных согласованных действий субъектов рынка;
4) антиконкурентных вертикальных соглашений субъектов рынка, указанных в пункте 2 статьи 169 настоящего Кодекса;
5) антиконкурентных действий (бездействия), соглашений организаций, наделенных государством функциями регулирования деятельности субъектов рынка, государственных, местных исполнительных органов, органов местного самоуправления.
Уведомление направляется в срок не позднее десяти рабочих дней со дня, когда антимонопольному органу стало известно о наличии указанных признаков.
Порядок выдачи уведомления и его форма утверждаются антимонопольным органом.

2. Егер мемлекет нарық субъектілерінің қызметін реттеу функциясын берген ұйым, мемлекеттік, жергілікті атқарушы орган, жергілікті өзін-өзі басқару органы, нарық субъектісі хабарламада көрсетілген әрекеттерді (әрекетсіздікті) осы Кодекстің 199-бабының 2-1-тармағында белгіленген мерзімдерде тоқтатпаған болса, монополияға қарсы орган тергеу жүргізу туралы шешім шығарады.
3. Хабарламаны орындау және оның орындалуы туралы ақпаратты беру мерзімі оны мемлекет нарық субъектілерінің қызметін реттеу функцияларын берген ұйым, мемлекеттік, жергілікті атқарушы орган, жергілікті өзін-өзі басқару органы, нарық субъектісі алған күннен бастап күнтізбелік отыз күнді құрайды.
Қосымша уақытша шығындар қажет болған жағдайда мемлекет нарық субъектілерінің қызметін реттеу функцияларын берген ұйым, мемлекеттік, жергілікті атқарушы орган, жергілікті өзін-өзі басқару органы, нарық субъектісі хабарламаны орындау мерзімі аяқталғанға дейін үш жұмыс күнінен кешіктірмей монополияға қарсы органға хабарламаны орындау мерзімдерін ұзарту туралы өтінішпен жүгінуге құқылы.
Мемлекет нарық субъектілерінің қызметін реттеу функцияларын берген ұйымның, мемлекеттік, жергілікті атқарушы органның, жергілікті өзін-өзі басқару органының, нарық субъектісінің өтінішінде міндетті түрде хабарламаны орындау бойынша қабылданатын шаралар және хабарламаның орындалу мерзімін ұзартудың объективті себептері баяндалады.
Монополияға қарсы орган өтініште баяндалған дәлелдерді ескере отырып, оны алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде хабарламаны орындау мерзімдерін ұзарту немесе дәлелді негіздемемен ұзартудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Хабарламаны орындауды ұзарту мерзімі күнтізбелік отыз күннен аспайды.
4. Егер хабарлама шығарылған кезден бастап күнтізбелік бір жыл ішінде монополияға қарсы орган мемлекет нарық субъектілерінің, мемлекеттік, жергілікті атқарушы органның, жергілікті өзін-өзі басқару органының, нарық субъектісінің қызметін реттеу функцияларын берген сол ұйымның әрекеттерінен (әрекетсіздігінен) осы баптың 1-тармағында санамаланған Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасын дәл сол бұзушылықтың белгілерін тапса, монополияға қарсы орган хабарлама жібермей, тергеп-тексеру жүргізу туралы шешім шығарады.";
16) 203-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Өтінішхат осы Кодекстің 204-бабында көзделген құжаттар мен мәліметтер қоса беріле отырып, монополияға қарсы орган белгілеген нысан бойынша жазбаша түрде жасалады.";

2. Антимонопольный орган выносит решение о проведении расследования, если организацией, наделенной государством функцией регулирования деятельности субъектов рынка, государственным, местным исполнительным органом, органом местного самоуправления, субъектом рынка не прекращены действия (бездействие), указанные в уведомлении в сроки, установленные пунктом 2-1 статьи 199 настоящего Кодекса.
3. Срок исполнения уведомления и предоставления информации об его исполнении составляет тридцать календарных дней со дня его получения организацией, наделенной государством функциями регулирования деятельности субъектов рынка, государственным, местным исполнительным органом, органом местного самоуправления, субъектом рынка.
В случае необходимости дополнительных временных затрат организация, наделенная государством функциями регулирования деятельности субъектов рынка, государственный, местный исполнительный орган, орган местного самоуправления, субъект рынка вправе не позднее трех рабочих дней до истечения срока исполнения уведомления обратиться в антимонопольный орган с заявлением о продлении сроков исполнения уведомления.
В заявлении организации, наделенной государством функциями регулирования деятельности субъектов рынка, государственного, местного исполнительного органа, органа местного самоуправления, субъекта рынка в обязательном порядке излагаются меры, которые будут приняты по исполнению уведомления, и объективные причины продления срока исполнения уведомления.
Антимонопольный орган в течение трех рабочих дней со дня получения заявления с учетом изложенных в нем доводов принимает решение о продлении сроков исполнения уведомления или отказе в продлении с мотивированным обоснованием.
Срок продления исполнения уведомления составляет не более тридцати календарных дней.
4. Если в течение одного календарного года с момента вынесения уведомления антимонопольный орган обнаружит в действиях (бездействии) той же организации, наделенной государством функциями регулирования деятельности субъектов рынка, государственного, местного исполнительного органа, органа местного самоуправления, субъекта рынка признаки того же нарушения законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции, перечисленные в пункте 1 настоящей статьи, антимонопольный орган выносит решение о проведении расследования без направления уведомления.";
16) пункт 1 статьи 203 изложить в следующей редакции:
"1. Ходатайство составляется по форме, установленной антимонопольным органом, с приложением документов и сведений, предусмотренных в статье 204 настоящего Кодекса.";

17) 203-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Өтінішхат және оның қосымшалары өтінішхатты беруші тұлғаның мөрімен (ол бар болса) куәландырылады.
Жеке тұлға ұсынатын өтінішхат және оның қосымшалары жеке тұлғаның нотариатта куәландырылған қолтаңбасымен расталады.";
18) 204-бапта:
1-тармақтың 1) тармақшасы алып тасталсын және 8) тармақшадағы "көлемі;" деген сөз "көлемі қамтылады." деген сөздермен ауыстырылып,
9) тармақшасы алып тасталсын;
2-тармақтың 6), 7) тармақшалары алып тасталсын;
3-тармақтың 6) тармақшасы алып тасталсын;
4-тармақтың 2) тармақшасы алып тасталсын;
19) 207-бапта:
1-тармақтың 6) және 7) тармақшалары алып тасталсын;
20) 216-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Монополияға қарсы органға осы баптың 2-1-тармағында көзделген Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасын бұзушылықтың белгілері туралы мәліметтердің келіп түсуі, сондай-ақ мемлекет нарық субъектілерінің, мемлекеттік, жергілікті атқарушы органның, жергілікті өзін-өзі басқару органының, нарық субъектісінің қызметін реттеу функцияларын берген ұйымның әрекеттерінде (әрекетсіздігінде) осы Кодекстің 216-бабының 2-1-тармағында көзделген Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы мәліметтерді қарау нәтижелері бойынша монополияға қарсы орган жіберген хабарламаны орындамау тергеп-тексеруді бастау үшін негіз болып табылады.";
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасын бұзушылықтың белгілері туралы мәліметтер:
1) жосықсыз бәсекелестік белгілерін қоспағанда, Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасын бұзушылықтың белгілері көрсетіле отырып, мемлекеттік органдардан келіп түскен материалдар;
2) жосықсыз бәсекелестік белгілерін қоспағанда, жеке және (немесе) заңды тұлғаның Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасын бұзушылықтың белгілерін көрсететін өтініші;
3) жосықсыз бәсекелестік белгілерін қоспағанда, монополияға қарсы органның өз қызметін жүзеге асыру кезінде мемлекет нарық субъектілерінің, мемлекеттік, жергілікті атқарушы органның, жергілікті өзін-өзі басқару органының, нарық субъектісінің қызметін реттеу функцияларын берген ұйымның әрекеттерінде (әрекетсіздігінде) Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасын бұзушылықтың белгілерін анықтауы;
4) жосықсыз бәсекелестік белгілерін қоспағанда, Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасын бұзушылық белгілерінің болуы туралы бұқаралық ақпарат құралдарының хабарламалары;

17) пункт 3 статьи 203 изложить в следующей редакции:
"3. Ходатайство и приложения к нему заверяются печатью (при ее наличии) лица, подающего ходатайство.
Ходатайство и приложения к нему, представляемые физическим лицом, заверяются нотариально удостоверенной подписью физического лица.";
18) в статье 204:
подпункты 1), 9) пункта 1 исключить;
подпункты 6), 7) пункта 2 исключить;
подпункт 6) пункта 3 исключить;
подпункт 2) пункта 4 исключить;
19) в статье 207:
подпункты 6) и 7) пункта 1 исключить;
20) в статье 216:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Основанием для начала расследования является поступление в антимонопольный орган сведений о признаках нарушений законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции, предусмотренных пунктом 2-1 настоящей статьи, а также неисполнение уведомления о наличии в действиях (бездействии) организации, наделенной государством функциями регулирования деятельности субъектов рынка, государственного, местного исполнительного органа, органа местного самоуправления, субъекта рынка признаков нарушения законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции, предусмотренных пунктом 2-1 статьи 216 настоящего Кодекса, направленного антимонопольным органом по результатам рассмотрения сведений,";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Сведениями о признаках нарушений законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции, являются:
1) материалы, поступившие от государственных органов, с указанием на признаки нарушения законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции, за исключением признаков недобросовестной конкуренции;
2) обращение физического и (или) юридического лица, указывающее на признаки нарушения законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции, за исключением признаков недобросовестной конкуренции;
3) обнаружение антимонопольным органом при осуществлении своей деятельности в действиях (бездействии) организации, наделенной государством функциями регулирования деятельности субъектов рынка, государственного, местного исполнительного органа, органа местного самоуправления, субъекта рынка признаков нарушения законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции, за исключением признаков недобросовестной конкуренции;
4) сообщения средств массовой информации о наличии признаков нарушений законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции, за исключением признаков недобросовестной конкуренции;

5) бәсекелестің жосықсыз бәсекелестік белгілерін көрсететін өтініші болып табылады.
Тиісті тауар нарығында нарық субъектілерінің тауарына ұқсас не өзара алмастырылатын тауарды өндіруіне және (немесе) өткізуіне байланысты тиісті нарықтың басқа субъектілерімен жарыспалылық жағдайындағы нарық субъектісі бәсекелес болып табылады.";
мынадай мазмұндағы 2-2-тармақпен толықтырылсын:
"2-2. Осы баптың 2-1-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көзделген Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасын бұзушылық белгілерінің болуы туралы мәліметтерде:
1) мәліметтер берілетін мемлекеттік органның атауы;
2) жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе) және тұрғылықты жері не мәліметтерді беретін заңды тұлғаның толық атауы мен орналасқан жері;
3) жеке тұлға үшін жеке сәйкестендіру нөмірі немесе заңды тұлға (филиал және өкілдік) үшін бизнес сәйкестендіру нөмірі;
4) мемлекет нарық субъектілерінің қызметін реттеу функцияларын берген ұйымның, мемлекеттік, жергілікті атқарушы органның, жергілікті өзін-өзі басқару органының әрекеттерінде (әрекетсіздігінде) Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасын бұзушылықтың белгілері байқалатын нарық субъектісінің атауы;
5) бәсекелестік белгілері байқалатын Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасын бұзушылық фактісін көрсету;
6) мәліметтерді беру күні;
7) Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасын бұзушылық фактісін растайтын құжаттар міндетті түрде қамтылуға тиіс. Мұндай құжаттарды ұсыну мүмкін болмаған жағдайда, оларды ұсыну мүмкіндігінің болмау себебі, сондай-ақ осы құжаттар алынуы мүмкін болжамды тұлға немесе орган көрсетіледі.
Қоса берілетін құжаттар түпнұсқалар немесе түпнұсқалардың көшірмелері болуға тиіс. Соңғы жағдайда өтініш беруші осындай көшірмелердің дәйектілігі мен толықтығын растауға тиіс.
Коммерциялық құпияны құрайтын құжаттар мен мәліметтер міндетті түрде "коммерциялық құпия" деген белгімен ұсынылады.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Тергеп-тексеру жүргізу туралы бұйрықтың көшірмесі құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі уәкілетті органда тергеп-тексеру тағайындау туралы акт тіркелген күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірілмей өтініш берушіге және әрекеттерінде картель белгілері қарастырылатын тергеп-тексеру объектілерін қоспағанда, тергеп-тексеру объектісіне жіберіледі.
Тергеп-тексеру жүргізу туралы бұйрықтың көшірмесі тергеп-тексеру жүргізу кезінде әрекеттерінде картель белгілері қарастырылатын тергеп-тексеру объектілеріне тапсырылады.";

5) обращение конкурента, указывающее на признаки недобросовестной конкуренции.
Конкурентом является субъект рынка, находящийся в состоянии состязательности с другими субъектами соответствующего рынка ввиду того, что производит и (или) реализует на соответствующем товарном рынке товар, аналогичный либо взаимозаменяемый с товаром субъектов рынка.";
дополнить пунктом 2-2 следующего содержания:
"2-2. Сведения о наличии признаков нарушений законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции, предусмотренные подпунктами 1) и 2) пункта 2-1 настоящей статьи, в обязательном порядке должны содержать:
1) наименование государственного органа, в который подаются сведения;
2) фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) и место жительства физического лица либо полное наименование и место нахождения юридического лица, подающего сведения;
3) индивидуальный идентификационный номер для физического лица или бизнес-идентификационный номер для юридического лица (филиала и представительства);
4) наименование организации, наделенной государством функциями регулирования деятельности субъектов рынка, государственного, местного исполнительного органа, органа местного самоуправления, субъекта рынка, в действиях (бездействии) которого усматриваются признаки нарушений законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции;
5) указание факта нарушения законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции, признаки которого усматриваются;
6) дата подачи сведений;
7) документы, подтверждающие факт нарушения законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции. В случае невозможности представления таких документов указывается причина невозможности их представления, а также предполагаемое лицо или орган, у которого эти документы могут быть получены.
Прилагаемые документы должны представлять собой оригиналы или копии оригиналов. В последнем случае заявитель должен подтвердить достоверность и полноту таких копий.
Документы и сведения, составляющие коммерческую тайну, представляются с обязательной пометкой "коммерческая тайна";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Копия приказа о проведении расследования не позднее трех рабочих дней со дня регистрации акта о назначении расследования в уполномоченном органе по правовой статистике и специальным учетам направляется заявителю и объекту расследования, за исключением объектов расследования, в действиях которых усматриваются признаки картеля.
Копия приказа о проведении расследования вручается объектам расследования, в действиях которых усматриваются признаки картеля в момент проведения расследования.".

21) 217-бап мынадай мазмұндағы 2) тармақшамен толықтырылсын:
"2) тергеп-тексеру объектісі – әрекеттеріне қатысты тергеп-тексеру жүргізілетін жеке, заңды тұлға немесе оның филиалы. Көрсетілген тұлғалар тергеп-тексеру жүргізу туралы бұйрық шығарылған кезден бастап тергеп-тексеру объектісі болып танылады;";
22) 218-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Нарық субъектісінің әрекеттерінде осы Кодекстің 216-бабының 2-тармағында көзделген мәліметтерді қарау шеңберінде белгіленетін, Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасын бұзушылық белгілерінің болуын көрсететін нақты деректер болған жағдайда, сондай-ақ Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасын бұзушылық белгілерінің әрекеттерінде (әрекетсіздігінде) осы Кодекстің 216-бабының 2-1-тармағында көзделген мәліметтерді қарау нәтижелері бойынша монополияға қарсы орган нарық субъектілерінің, нарық субъектісінің қызметін реттеу функциялары берілген ұйымға, мемлекеттік, жергілікті атқарушы органдарға, жергілікті өзін-өзі басқару органына жіберілген хабарламаны орындамаған жағдайда монополияға қарсы орган тергеп-тексеруді жүргізу туралы бұйрық шығарады.";
2-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) тауарларды сатып алуларды және сауда-саттықты ұйымдастыру және өткізу кезіндегі тік келісімдерді қоспағанда, осы Кодекстің 169-бабының 3-тармағында, осы Кодекстің 170-бабының 1-тармағында тергеп-тексеру жүргізілгенге дейін нарық субъектісінің үстемдік үлесін айқындау мақсатында тауар нарықтарындағы бәсекелестіктің жағдайына талдау жүргізеді.";
3-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) монополияға қарсы органның тергеу жүргізуге уәкілетті лауазымды адамдардың және қажет болған кезде сарапшылардың және (немесе) мамандардың тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе);";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасын бұзушылықтарды тергеп-тексеру Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасын бұзушылықтарды тергеп-тексеру басталған кезден бастап үш айдан аспайтын мерзімде жүргізіледі. Тергеу мерзімін монополияға қарсы орган ұзартуы мүмкін, бірақ екі айдан аспауға тиіс. Мерзімді ұзарту туралы бұйрық шығарылады, бұйрықтың көшірмелері құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі уәкілетті органда тергеп-тексеруді ұзарту туралы акті тіркелген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде өтініш берушіге және тергеп-тексеру объектісіне жіберіледі.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

21) статью 217 дополнить подпунктом 2) следующего содержания:
"2) объект расследования – физическое, юридическое лицо или его филиал, в отношении действий которого проводится расследование. Указанные лица признаются объектом расследования с момента издания приказа о проведении расследования;";
22) в статье 218:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. В случае наличия данных, указывающих на наличие в действиях субъекта рынка признаков нарушений законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции, устанавливаемых в рамках рассмотрения сведений, предусмотренных пунктом 2-1 статьи 216 настоящего Кодекса, а также в случае неисполнения уведомления о наличии в действиях (бездействии) признаков нарушения законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции, направленного антимонопольным органом в адрес организации, наделенной государством функциями регулирования деятельности субъектов рынка, субъекта рынка, государственного, местного исполнительного органов, органа местного самоуправления по результатам рассмотрения сведений, предусмотренных пунктом 2-1 статьи 216 настоящего Кодекса, антимонопольным органом издается приказ о проведении расследования.";
подпункт 1) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"1) пунктом 3 статьи 169 настоящего Кодекса, за исключением вертикальных соглашений при организации и проведении закупок товаров и торгов, пунктом 1 статьи 170 настоящего Кодекса, до проведения расследования проводит анализ состояния конкуренции на товарных рынках с целью определения доли доминирования субъекта рынка;";
подпункт 5) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"5) фамилию, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) должностных лиц антимонопольного органа, уполномоченных на проведение расследования, и при необходимости экспертов и (или) специалистов;";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Расследование нарушений законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции проводится в срок, не превышающий трех месяцев с момента начала расследования нарушений законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции. Срок расследования может быть продлен антимонопольным органом, но не более чем на два месяца. О продлении срока издается приказ, копии приказа в течение трех рабочих дней со дня регистрации акта о продлении расследования в уполномоченном органе по правовой статистике и специальным учетам направляются заявителю и объекту расследования.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:

"5. Монополияға қарсы орган тергеп-тексеру басталғанға дейін құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі уәкілетті органда тергеп-тексеруді тағайындау туралы актіні құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі уәкілетті органға, оның ішінде электрондық нысанда ұсыну арқылы тіркейді.";
23) 221-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"221-бап. Монополияға қарсы органның лауазымды адамдарының тергеп-тексеруді жүргізу кезіндегі құқықтары";
24) 224-баптың 1) тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғау және осы Кодекстің 226-бабының 1) тармақшасында, 1-тармағының 2) тармақшасының бірінші, екінші және үшінші абзацтарында белгіленген жағдайларда нұсқама шығару;";
25) 226-бапта:
1-тармақтың 1) және 2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) нарық субъектілеріне:
осы Кодекстің нормаларын бұзушылықтарды тоқтату және (немесе) олардың салдарын жою;
бастапқы жағдайды қалпына келтіру;
осы Кодекске қайшы келетін шарттарды бұзу немесе өзгерту;
экономикалық шоғырлануды реттеу кезінде мәмілелерді бұзу немесе оларды жарамсыз деп тану арқылы олардың күшін жою;
егер белгілі бір сатушылармен (өнім берушілермен) не сатып алушылармен шарт жасасудан негізсіз бас тарту немесе жалтару бұзушылық болып табылса, өзге нарық субъектісімен шарт жасасу қажеттілігі туралы орындалуы міндетті нұсқамалар беруге;
2) мемлекет нарық субъектілерінің қызметін реттеу функцияларын берген ұйымдарға, мемлекеттік, жергілікті атқарушы органдарға орындауға міндетті:
өздері қабылдаған актілердің күшін жою немесе өзгерту, бұзушылықтарды жою туралы;
осы Кодекске қарама-қайшы келетін, өздері жасаған келісімдер мен мәмілелерді бұзу, күшін жою немесе өзгерту, бұзушылықтарды жою туралы;
тауар нарықтарындағы бәсекелестіктің жағдайын талдау нәтижелері бойынша мемлекеттік және (немесе) жергілікті атқарушы органға енгізілетін бәсекелестікті қамтамасыз етуге бағытталған әрекеттерді жасау туралы нұсқамалар беруге;";
2-тармақтың бірінші және екінші абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Кодекстің нормалары бұзылған жағдайда нарық субъектілері, мемлекет нарық субъектілерінің қызметін реттеу функцияларын берген ұйымдар, мемлекеттік органдар, жергілікті атқарушы органдар:
1) монополияға қарсы органның нұсқамаларына сәйкес бұзушылықты тоқтатуға және (немесе) оның салдарын жоюға, бастапқы жағдайды қалпына келтіруге, шартты бұзуға, нарықтың басқа субъектісімен шарт жасасуға немесе оған өзгерістер енгізуге, монополияға қарсы орган Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасына сәйкес келмейді деп таныған актінің күшін жоюға, нұсқамада көзделген өзге де әрекеттерді орындауға;";

"5. Антимонопольный орган до начала расследования регистрирует в уполномоченном органе по правовой статистике и специальным учетам акт о назначении расследования путем его представления уполномоченному органу по правовой статистике и специальным учетам, в том числе в электронной форме.".
23) заголовок статьи 221 изложить в следующей редакции:
"Статья 221. Права должностных лиц антимонопольного органа при проведении расследования";
24) подпункт 2) пункта 1 статьи 224 изложить в следующей редакции:
"2) возбуждении дела об административном правонарушении и в случаях, установленных подпунктом 1), абзацами первым, вторым и третьим подпункта 2) пункта 1 статьи 226 настоящего Кодекса, вынесении предписания;";
25) в статье 226:
подпункты 1) и 2) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1) давать субъектам рынка обязательные для исполнения предписания о:
прекращении нарушения норм настоящего Кодекса и (или) устранении его последствий;
восстановлении первоначального положения;
расторжении или изменении договоров, противоречащих настоящему Кодексу;
необходимости отмены сделок путем расторжения или признания их недействительными при регулировании экономической концентрации;
заключении договора с иным субъектом рынка в случае, если нарушением является необоснованный отказ или уклонение от заключения договора с определенными продавцами (поставщиками) либо покупателями;
2) давать организациям, наделенным государством функциями регулирования деятельности субъектов рынка, государственным, местным исполнительным органам обязательные для исполнения предписания:
об отмене или изменении принятых ими актов, устранении нарушений;
о расторжении, отмене или изменении заключенных ими соглашений и сделок, противоречащих настоящему Кодексу;
о совершении действий, направленных на обеспечение конкуренции, вносимых государственному и (или) местному исполнительному органу по результатам анализа состояния конкуренции на товарных рынках;";
абзацы первый и второй пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2. При нарушении норм настоящего Кодекса субъекты рынка, организации, наделенные государством функциями регулирования деятельности субъектов рынка, государственные органы, местные исполнительные органы обязаны:
1) в соответствии с предписаниями антимонопольного органа прекратить нарушение и (или) устранить его последствия, восстановить первоначальное положение, расторгнуть договор, заключить договор с другим субъектом рынка или внести в него изменения, отменить акт, признанный антимонопольным органом не соответствующим законодательству Республики Казахстан в области защиты конкуренции, выполнить иные действия, предусмотренные предписанием;";

26) 227-бапта:
2) және 3) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"2) тауар нарықтарындағы бәсекелестіктің жағдайын талдау нәтижелері бойынша мемлекеттік және (немесе) жергілікті атқарушы органға енгізілетін бәсекелестікті қамтамасыз етуге бағытталған әрекеттерді жасау туралы нұсқаманы қоспағанда, Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасын бұзудың анықталған фактісінің (фактілерінің), сондай-ақ нарық субъектісі не мемлекеттік орган немесе жергілікті атқарушы орган немесе олардың лауазымды адамдары бұзған құқық нормаларының сипаттамасын;
3) тауар нарықтарындағы бәсекелестіктің жағдайын талдау нәтижелері бойынша мемлекеттік және (немесе) жергілікті атқарушы органға енгізілетін бәсекелестікті қамтамасыз етуге бағытталған әрекеттерді жасау туралы нұсқаманы қоспағанда, нарық субъектісі және (немесе) мемлекеттік орган және (немесе) жергілікті атқарушы орган немесе олардың лауазымды адамдары Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасының бұзушылықты жою үшін жасауға тиіс (немесе оны (оларды) жасаудан тартынуға тиіс әрекеттерді;";
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) тауар нарықтарындағы бәсекелестіктің жағдайын талдау нәтижелері бойынша мемлекеттік және (немесе) жергілікті атқарушы органға енгізілетін бәсекелестікті қамтамасыз етуге бағытталған әрекеттерді жасау туралы нұсқаманы орындау үшін бәсекелестікті қамтамасыз ету үшін мемлекеттік орган және (немесе) жергілікті атқарушы орган немесе олардың лауазымды адамдары жасауға тиіс әрекеттерді;";
27) 229-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"Монополияға қарсы органның аумақтық бөлімшелері қабылдаған нұсқамалар нарық субъектілерінің, мемлекеттік, жергілікті атқарушы органдардың, мемлекет нарық субъектілерінің қызметін реттеу функцияларын берген ұйымдардың өтініштері бойынша немесе жоғары тұрған монополияға қарсы органның бастамасы бойынша тексерілуі мүмкін.";
28) 230-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Монополияға қарсы органның аумақтық бөлімшесінің нұсқамасына нарық субъектісі, мемлекеттік, жергілікті атқарушы орган, мемлекет нарық субъектілерінің қызметін реттеу функцияларын берген ұйым Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен нарық субъектісіне тапсырылған күннен бастап үш ай ішінде монополияға қарсы органға не сотқа шағым жасауы мүмкін.".
4. 2015 жылғы 31 қазандағы Қазақстан Республикасының Азаматтық процестік кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 20-v, 20-VI, 114-құжат; 2016 ж., № 7-II, 55-құжат; № 12, 87-құжат; 2017 ж., № 1-2, 3-құжат; № 4, 7-құжат; № 8, 16-құжат; № 16, 56-құжат; № 21, 98-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 13, 41-құжат; № 14, 44-құжат; № 16,
53-құжат; № 24, 93-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат; № 7, 36, 37-құжаттар):

26) в статье 227:
подпункты 2) и 3) изложить в следующей редакции:
"2) описание установленного факта (фактов) нарушения законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции, а также нормы права, которые были нарушены субъектом рынка либо государственным органом или местным исполнительным органом, или их должностными лицами, за исключением предписания о совершении действий, направленных на обеспечение конкуренции, вносимого государственному и (или) местному исполнительному органу по результатам анализа состояния конкуренции на товарных рынках;
3) действия, которые должен (должны) совершить субъект рынка и (или) государственный орган, и (или) местный исполнительный орган или их должностные лица для устранения нарушения законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции (или от совершения которого (которых) должен (должны) воздержаться), за исключением предписания о совершении действий, направленных на обеспечение конкуренции, вносимого государственному и (или) местному исполнительному органу по результатам анализа состояния конкуренции на товарных рынках;";
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) действия, которые должен (должны) совершить государственный орган и (или) местный исполнительный орган или их должностные лица для обеспечения конкуренции для исполнения предписания о совершении действий, направленных на обеспечение конкуренции, вносимого государственному и (или) местному исполнительному органу по результатам анализа состояния конкуренции на товарных рынках;";
27) статью 229 изложить в следующей редакции:
"Предписания, принятые территориальными подразделениями антимонопольного органа, могут быть проверены по заявлениям субъектов рынка, государственных, местных исполнительных органов, организаций, наделенных государством функциями регулирования деятельности субъектов рынка, или инициативе вышестоящего антимонопольного органа.";
28) пункт 3 статьи 230 изложить в следующей редакции:
"3. Предписание территориального подразделения антимонопольного органа может быть обжаловано субъектом рынка, государственным, местным исполнительным органом, организацией, наделенной государством функциями регулирования деятельности субъектов рынка, в антимонопольный орган либо в суд в течение трех месяцев со дня, когда оно было вручено субъекту рынка, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.".
4. В Гражданский процессуальный кодекс Республики Казахстан от 31 октября 2015 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 20-V, 20-VI, ст. 114; 2016 г., № 7-II, ст. 55; № 12, ст. 87; 2017 г., № 1-2, ст. 3; № 4, ст. 7; № 8, ст. 16; № 16, ст. 56; № 21, ст. 98; 2018 г., № 10, ст. 32; № 13, ст. 41; № 14, ст. 44; № 16, ст. 53; № 24, ст. 93; 2019 г., № 2, ст. 6; № 7, ст. 36, 37):

1) 127-бапта:
2-тармақтың бірінші және екінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Іске қатысатын адамдар, сондай-ақ куәлар, сарапшылар, мамандар мен аудармашылар электрондық пошта мекенжайы немесе ұялы байланыстың абоненттік нөмірі бойынша хабарлама жіберу арқылы, сондай-ақ хабарлаудың немесе шақырудың тіркелуін қамтамасыз ететін өзге де байланыс құралдарын пайдалана отырып хабарлануы немесе шақырылуы мүмкін.
Электрондық пошта мекенжайы немесе ұялы байланыстың абоненттік нөмірі немесе хабарлаудың немесе шақырудың тіркелуін қамтамасыз ететін өзге де байланыс құралдары туралы мәліметтер болмаған жағдайда, хабарлама соңғы белгілі тұрғылықты жері немесе орналасқан жері бойынша қағаз жеткізгіш түрінде жіберіледі.";
2) 128-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігі алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1. Хабарлау немесе шақыру туралы телефонограмма жіберген адам оны өзінің қолын қойып және оның кімге және қашан бергендігін көрсетіп куәландыруға тиіс.
Хабардың жіберілгенін растайтын құжат іс материалдарына қоса тіркеледі.";
3) 130-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Азаматқа жіберілген қағаз жеткізгіш түріндегі хабарламалар сотқа қайтарылуға жататын түбіртекке немесе өзге де хабарламаның көшірмесіне қол қойғызып, оған жеке табыс етіледі.
Заңды тұлғаға жіберілген қағаз жеткізгіштегі хабарламалар оның өкіліне немесе басқарушылық функцияларды орындайтын тиісті адамға, күзет қызметінің қызметкеріне не шақырылатын, хабарланатын тұлғаның басқа жұмыскеріне табыс етіледі, олар өздерінің лауазымын, тегін және аты-жөнін көрсете отырып, шақыру қағазының түбіртегіне немесе өзге де хабарламаның көшірмесіне алғандығы туралы қол қояды.
Қағаз жеткізгіш түріндегі хабарламалар, егер хабарламаның және шақырудың электрондық түрлерін жіберудің барлық мүмкіндіктері таусылған жағдайда ғана заңды тұлғаға жіберіледі.
Қағаз жеткізгіш түріндегі хабарламалар, тіпті егер заңды тұлға көрсетілген мекенжайда болмаса да, заңды тұлғаның орналасқан жері бойынша оған жеткізілген болып есептеледі.".
5. 2017 жылғы 25 желтоқсандағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2017 ж., № 22-I, 22-II, 107-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 11, 37-құжат; № 13, 41-құжат; № 14, 42, 44-құжаттар; № 15, 50-құжат; № 19, 62-құжат; № 22, 82, 83-құжаттар; № 24, 93, 94-құжаттар; 2019 ж., № 1, 2, 4-құжаттар; № 2, 6-құжат; № 5-6, 27-құжат; № 7, 37, 39-құжаттар; № 8, 45-құжат):

1) в статье 127:
часть первую и вторую пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2. Лица, участвующие в деле, а также свидетели, эксперты, специалисты и переводчики могут быть извещены или вызваны путем направления извещения по адресу электронной почты или абонентскому номеру сотовой связи, а также с использованием иных электронных средств связи, обеспечивающих фиксирование извещения или вызова.
В случае отсутствия сведений об адресе электронной почты или абонентском номере сотовой связи или иных средствах связи, обеспечивающих фиксирование извещения или вызова, извещение направляется на бумажном носителе по последнему известному месту жительства или месту нахождения.";
2) в статье 128:
часть вторую пункта 1 статьи 128 исключить;
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1 Лицо, передавшее телефонограмму об извещении или вызове, должно удостоверить ее своей подписью и указанием, кому и когда она передана.
Документ, подтверждающий отправку сообщения, приобщается к материалам дела.";
3) пункт 1 статьи 130 изложить в следующей редакции:
"1. Извещения на бумажных носителях, адресованные гражданину, вручаются ему лично под расписку на подлежащем возврату в суд корешке или копии иного извещения.
Извещения на бумажных носителях, адресованные юридическому лицу, вручаются его представителю или соответствующему лицу, выполняющему управленческие функции, сотруднику охранной службы либо другому работнику вызываемого, извещаемого лица, которые расписываются на корешке или на копии иного извещения о получении с указанием своей должности, фамилии и инициалов.
Извещения на бумажных носителях направляются юридическом лицу, только если исчерпаны все возможности направления электронных видов извещения и вызова.
Извещения на бумажных носителях считаются доставленными юридическому лицу по месту его нахождения, даже если юридическое лицо отсутствует по указанному адресу.".
5. В Кодекс Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2017 г., № 22-I, 22-II, ст. 107; 2018 г., № 10, ст. 32; № 11, ст. 37; № 13, ст. 41; № 14, ст. 42, 44; № 15, ст. 50; № 19, ст. 62; № 22, ст. 82, 83; № 24, ст. 93, 94; 2019 г., № 1, ст. 2, 4; № 2, ст. 6; № 5-6, ст. 27; № 7, ст. 37, 39; № 8, ст. 45):

1) 82-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Егер қосылған құн салығы бойынша тiркеу есебiне қою мақсаттары үшiн айналымның мөлшері күнтізбелік жыл ішінде ең төмен айналымнан асып кеткен жағдайда, осы баптың 1-тармағында аталған, қосылған құн салығы бойынша тiркеу есебiне қоюға жататын тұлғалар орналасқан жеріндегі салық органына қосылған құн салығы бойынша тіркеу есебі туралы салықтық өтінішті беруге міндетті.
Егер осы тармақтың үшінші бөлігінде өзгеше көзделмесе, салықтық өтініш электрондық нысандағы айналым мөлшерінің ең төменгі айналымынан асып кетуі туындаған ай аяқталған күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірілмей беріледі.
Тәуекелдерді басқару жүйесі бойынша жоғары тәуекел деңгейі бар салық төлеушілер салықтық өтінішті келу тәртібімен, қағаз жеткізгіште береді.
Айналым мөлшерін:
1) жаңадан құрылған резидент заңды тұлғалар, бейрезидент Қазақстан Республикасында қызметін солар арқылы жүзеге асыратын филиалдар, өкілдіктер – тіркеуші органда мемлекеттік (есептік) тіркелген күннен бастап;
2) салық органдарында дара кәсіпкерлер, жеке практикамен айналысатын адамдар ретінде тіркеу есебіне тұрған жеке тұлғалар – салық органдарында тіркеу есебіне қойылған күннен бастап;
3) ағымдағы күнтізбелік жылда салық органының шешімі негізінде қосылған құн салығы бойынша тіркеу есебінен шығарылған салық төлеушілер – салық органының шешімі негізінде қосылған құн салығы бойынша тіркеу есебінен шығарылған күннен кейінгі күннен бастап;
4) өзге де салық төлеушілер – ағымдағы күнтізбелік жылдың
1 қаңтарынан бастап өсу қорытындысы бойынша айқындайды.";
2) 83-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Егер осы тармақта өзгеше көзделмесе, осы Кодекстің 82-бабының 1-тармағына сәйкес қосылған құн салығы бойынша тіркеу есебіне міндетті түрде қоюға жатпайтын тұлғалар мынадай тәсілдердің бірімен:
1) электрондық нысанда;
2) резидент – заңды тұлғаны Бизнес-сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімінде мемлекеттік тіркеу кезінде қосылған құн салығы бойынша тіркеу есебіне алу туралы салықтық өтініш беру арқылы қосылған құн салығы бойынша тіркеу есебіне тұруға құқылы.
Тәуекелдерді басқару жүйесі бойынша жоғары тәуекел деңгейі бар салық төлеушілер салықтық өтінішті, келу тәртібімен қағаз түрінде береді.
Мемлекеттік кірістер органдарында техникалық іркілістерге, байланыс құралдарының (телекоммуникациялық желілер мен интернеттің) жұмысындағы бұзушылықтардан, электр энергиясының ажыратылуынан, апатқа, еңсерілмейтін күштің әсерінен немесе мемлекеттік кірістер органдары пайдаланатын ақпараттық жүйелердің ақаулығына әкеп соққан өзге де мән-жайлардан туындайтын пайдаланылатын ақпараттық жүйелердің ақаулығына байланысты электрондық нысанда өтініш қабылдау мүмкіндігі болмаған жағдайда, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзге де жағдайларда салық төлеуші салықтық өтінішті қағаз түрінде беруге құқылы.
Осы тармақтың бірінші бөлігі 2) тармақшасының ережесі тәуекелдерді басқару жүйесі бойынша жоғары тәуекел деңгейі бар салық төлеушілерге қолданылмайды.
Қосылған құн салығы бойынша тіркеу есебіне ерікті түрде тұруға:
дара кәсіпкерлер, жеке практикамен айналысатын адамдар болып табылмайтын жеке тұлғалардың;
мемлекеттік мекемелердің;
Қазақстан Республикасында қызметін филиал, өкілдік арқылы жүзеге асырмайтын бейрезиденттердің;
резидент-заңды тұлғалардың құрылымдық бөлімшелерінің;
ойын бизнесі салығы салынуға жататын қызметі бойынша осы Кодекстің 534-бабында аталған тұлғалардың құқығы жоқ.";

1) пункт 2 статьи 82 изложить в следующей редакции:
"2. В случае, если размер оборота для целей постановки на регистрационный учет по налогу на добавленную стоимость превышает в течение календарного года минимум оборота, лица, подлежащие постановке на регистрационный учет по налогу на добавленную стоимость, указанные в пункте 1 настоящей статьи, обязаны подать в налоговый орган по месту нахождения налоговое заявление о регистрационном учете по налогу на добавленную стоимость.
Если иное не предусмотрено частью третьей настоящего пункта, налоговое заявление подается не позднее десяти рабочих дней со дня окончания месяца, в котором возникло превышение размера оборота над минимумом оборота в электронной форме.
Налогоплательщики, имеющие высокий уровень риска по системе управления рисками, налоговое заявление подают на бумажном носителе в явочном порядке.
Размер оборота определяется нарастающим итогом:
1) вновь созданными юридическими лицами-резидентами, филиалами, представительствами, через которые нерезидент осуществляет деятельность в Республике Казахстан, – с даты государственной (учетной) регистрации в регистрирующем органе;
2) физическими лицами, вновь вставшими на регистрационный учет в налоговых органах в качестве индивидуальных предпринимателей, лиц, занимающихся частной практикой, – с даты постановки на регистрационный учет в налоговых органах;
3) налогоплательщиками, снятыми с регистрационного учета по налогу на добавленную стоимость на основании решения налогового органа в текущем календарном году, – с даты, следующей за датой снятия с регистрационного учета по налогу на добавленную стоимость на основании решения налогового органа;
4) иными налогоплательщиками – с 1 января текущего календарного года.";
2) пункт 1 статьи 83 изложить в следующей редакции:
"1. Если иное не предусмотрено настоящим пунктом, лица, не подлежащие обязательной постановке на регистрационный учет по налогу на добавленную стоимость в соответствии с пунктом 1 статьи 82 настоящего Кодекса, вправе встать на регистрационный учет по налогу на добавленную стоимость путем подачи налогового заявления о регистрационном учете по налогу на добавленную стоимость одним из следующих способов:
1) в электронной форме;
2) при государственной регистрации юридического лица-резидента в Национальном реестре бизнес-идентификационных номеров.
Налогоплательщики, имеющие высокий уровень риска по системе управления рисками, налоговое заявление подают на бумажном носителе в явочном порядке.
В случае отсутствия у органов государственных доходов возможности приема заявления в электронной форме в связи с неисправностью используемых информационных систем, вызванной техническими сбоями, нарушениями в работе средств связи (телекоммуникационных сетей и Интернета), отключением электроэнергии, аварией, действием непреодолимой силы, или иными обстоятельствами, приведшими к неисправности используемых органами государственных доходов информационных систем, а также в иных случаях, устанавливаемых законодательством Республики Казахстан, налогоплательщик вправе представить налоговое заявление на бумажном носителе.
Положение подпункта 2) части первой настоящего пункта не распространяется на налогоплательщиков, имеющих высокий уровень риска по системе управления рисками.
Не имеют права добровольной постановки на регистрационный учет по налогу на добавленную стоимость:
физические лица, не являющиеся индивидуальными предпринимателями, лица, занимающиеся частной практикой;
государственные учреждения;
нерезиденты, не осуществляющие деятельность в Республике Казахстан через филиал, представительство;
структурные подразделения юридических лиц-резидентов;
лица, указанные в статье 534 настоящего Кодекса, по деятельности, подлежащей обложению налогом на игорный бизнес.";

3) 605-баптың ескертпесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Ескертпе. Сыртқы (көрнекі) жарнаманы орналастыру жағы деп объектінің сыртқы (көрнекі) жарнаманың орналасу жағының орны мен ауданына негізделе отырып, орналастырылатын сыртқы (көрнекі) жарнама санына қарамастан, оның ішінде мемлекеттік және орыс тілдеріндегі суреттерді, бейнекөріністерді, жүгіретін жолдарды орналастыру жағы түсініледі.".
6. 2017 жылғы 27 желтоқсандағы "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2017 ж., № 23-IV, 112-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 19, 62-құжат):
1) 278-бапта:
12 және 13-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Осы Кодекс қолданысқа енгізілгенге дейін жасалған жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттарға тараптардың келісуі бойынша, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарында немесе келісімшарттарда көзделген жағдайларда өзгерістер енгізілуі мүмкін.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартты өзгерту туралы келісім осы баптың 13, 14, 16-тармақтарында көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып, осы тармақта белгіленген тәртіппен жасалады.
Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы келісім жасасуға ниеті бар жер қойнауын пайдаланушы құзыретті органға (келісімшарт тарапы болып табылатын мемлекеттік органға) келісімшартқа ұсынылатын өзгерістер, олардың негіздемесі және өтініш бойынша шешім қабылдау үшін қажетті өзге де мәліметтер баяндалуға тиіс өтініш жібереді. Өтінішке жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа толықтыру жобасы қоса беріледі.
Құзыретті орган (келісімшарт тарапы болып табылатын мемлекеттік орган) келіп түскен өтінішті бес жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде осы Кодекстің 45-бабына сәйкес құрылатын жер қойнауын пайдалану мәселелері жөніндегі сараптама комиссиясының қарауына шығарады. Сараптама комиссиясы өтінішті ол түскен күннен бастап жиырма жұмыс күнінен аспайтын мерзімде қарайды және өз ұсынымдарын құзыретті органға (келісімшарттың тарапы болып табылатын мемлекеттік органға) жібереді.
Сараптама комиссиясының ұсынымдары негізінде құзыретті орган (келісімшарт тарапы болып табылатын мемлекеттік орган) сараптама комиссиясының ұсынымдары келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы немесе одан бас тарту туралы шешім шығарады.
Келісімшартқа өзгерістердің шарттары жер қойнауын пайдалану құқығы берілген шарттарға қарағанда, Қазақстан Республикасы үшін пайдасы аз болмауы керек.
Осы тармаққа сәйкес келісімшарттың қолданылу мерзімін ұзартуды көздейтін көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа өзгерістер енгізуге жол берілмейді.

3) примечание статьи 605 изложить в следующей редакции:
"Примечание. Под стороной размещения наружной (визуальной) рекламы понимается сторона объекта наружной (визуальной) рекламы, исходя из места расположения и площади стороны размещения наружной (визуальной) рекламы, вне зависимости от количества размещаемой наружной (визуальной) рекламы, в том числе изображений, видеоизображений, бегущих строк на государственном и русском языках.".
6. В Кодекс Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2017 г., № 23-IV, ст. 112; 2018 г., № 10, ст. 32; № 19, ст. 62):
пункты 12 и 13 статьи 278 изложить в следующей редакции:
"12. В контракты на недропользование, заключенные до введения в действие настоящего Кодекса, по соглашению сторон, а также в случаях, предусмотренных законами Республики Казахстан или контрактами, могут быть внесены изменения.
Соглашение об изменении контракта на недропользование, указанного в части первой настоящего пункта, заключается в порядке, установленном настоящим пунктом, с учетом особенностей, предусмотренных пунктами 13, 14, 16 настоящей статьи.
Недропользователь, имеющий намерение заключить соглашение о внесении изменений и дополнений в контракт на недропользование, направляет в компетентный орган (государственный орган, являющийся стороной контракта) заявление, в котором должны быть изложены предлагаемые изменения в контракт, их обоснование и иные сведения, необходимые для принятия решения по заявлению. К заявлению прилагается проект дополнения к контракту на недропользование.
Компетентный орган (государственный орган, являющийся стороной контракта) в срок не позднее пяти рабочих дней выносит поступившее заявление на рассмотрение экспертной комиссии по вопросам недропользования, создаваемой согласно статье 45 настоящего Кодекса. Экспертная комиссия рассматривает заявление в срок не более двадцати рабочих дней со дня его поступления и направляет свои рекомендации компетентному органу (государственному органу, являющемуся стороной контракта).
На основании рекомендаций экспертной комиссии компетентный орган (государственный орган, являющийся стороной контракта) в течение пяти рабочих дней со дня поступления рекомендаций экспертной комиссии выносит решение о внесении изменений и дополнений в контракт на недропользование или об его отказе.
Условия изменений в контракт не могут быть менее выгодными для Республики Казахстан, чем условия, на которых право недропользования было предоставлено.
Внесение изменений в контракт на недропользование по углеводородам в соответствии с настоящим пунктом, предусматривающих продление его срока действия, не допускается.

13. Осы Кодекс қолданысқа енгізілгенге дейін жасалған жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың жұмыс бағдарламасына өзгерістер мен толықтырулар енгізу қажет болған жағдайда, осы баптың 12-тармағына сәйкес жіберілетін өтінішке:
1) құзыретті орган бекіткен нысан бойынша жасалған жұмыс бағдарламасының жобасы және оған түсіндірме жазба;
2) ұсынылатын өзгерістер мен толықтырулар қажеттілігінің жазбаша негіздемесі;
3) осы Кодекске сәйкес әзірленген тау-кен жұмыстарының жоспары (жобасы) қоса беріледі.
Уранды қоспағанда, пайдалы қатты қазбаларды, сондай-ақ кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға және (немесе) өндіруге арналған келісімшарттар бойынша жұмыс тобы мақұлдаған жұмыс бағдарламасының жобасы жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органмен (кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға және (немесе) өндіруге арналған келісімшарттар бойынша жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерімен) келісілуге тиіс.
Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың жұмыс бағдарламасында пайдалы қазбаларды өндірудің ең төменгі және ең жоғары көрсеткіштері қамтылуы мүмкін. Жұмыс бағдарламасының мазмұны мен нысанын құзыретті орган айқындайды.
Осы тармақтың ережелері осы Кодекс қолданысқа енгізілгенге дейін үлгілік нысан бойынша жасалған пайдалы қатты қазбаларды барлауға арналған келісімшарттарға қолданылмайды.".
7. "Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу туралы" 1995 жылғы 17 сәуiрдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., № 3-4, 35-құжат; № 15-16, 109-құжат; № 20, 121-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 г., № 1, 180-құжат; № 14, 274-құжат; 1997 ж., № 12, 183-құжат; 1998 ж., № 5-6, 50-құжат; № 17-18, 224-құжат; 1999 ж., № 20, 727-құжат; 2000 ж., № 3-4, 63, 64-құжаттар; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 1, 1-құжат; № 8, 52-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 18, 157-құжат; 2003 ж., № 4, 25-құжат; № 15, 139-құжат; 2004 ж., № 5, 30-құжат; 2005 ж., № 13, 53-құжат; № 14, 55, 58-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 10, 52-құжат; № 15, 95-құжат; № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 3, 20-құжат; 2008 ж., № 12, 52-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 126, 129-құжаттар; 2009 ж., № 24, 122, 125-құжаттар;2010 ж., № 1-2, 2-құжат; № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 17, 136-құжат; 2012 ж., № 2, 14-құжат; № 13, 91-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 10-II, 56-құжат; 2014 ж., № 1, 9-құжат; № 4-5, 4-құжат; № 12, 82-құжат; № 14, 84-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 42-құжат; № 15, 78-құжат; № 16, 79-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 22-VI, 159-құжат; № 23-I, 169-құжат; 2016 ж., № 24, 124-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 22-III, 109-құжат; 2018 ж., № 13, 41-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат; № 7, 37-құжат):
6-бапта:
он бесінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:

13. В случае необходимости внесения изменений и дополнений в рабочую программу контракта на недропользование, заключенного до введения в действие настоящего Кодекса, к заявлению, направляемому согласно пункту 12 настоящей статьи, прилагаются:
1) проект рабочей программы, составленной по форме, утвержденной компетентным органом, и пояснительная записка к ней;
2) письменное обоснование необходимости предлагаемых изменений и дополнений;
3) план (проект) горных работ, разработанный в соответствии с настоящим Кодексом.
По контрактам на разведку и (или) добычу твердых полезных ископаемых, за исключением урана, а также общераспространенных полезных ископаемых одобренный компетентным органом проект рабочей программы должен быть согласован с уполномоченным органом по изучению недр (территориальными подразделениями уполномоченного органа по изучению недр – по контрактам на разведку и (или) добычу общераспространенных полезных ископаемых).
Рабочая программа контракта на недропользование может содержать минимальные и максимальные показатели добычи полезных ископаемых. Содержание рабочей программы и ее форма определяются компетентным органом.
Положения настоящего пункта не применяются к контрактам на разведку твердых полезных ископаемых, заключенным по типовой форме до введения в действие настоящего Кодекса.";
7. Закон Республики Казахстан от 17 апреля 1995 года "О государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 3-4, ст. 35; № 15-16, ст. 109; № 20, ст. 121; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 1, ст. 180; № 14, ст. 274; 1997 г., № 12, ст. 183; 1998 г., № 5-6, ст. 50; № 17-18, ст. 224; 1999 г., № 20, ст. 727; 2000 г., № 3-4, ст. 63, 64; № 22, ст. 408; 2001 г., № 1, ст. 1; № 8, ст. 52; № 24, ст. 338; 2002 г., № 18, ст. 157; 2003 г., № 4, ст. 25; № 15, ст. 139; 2004 г., № 5, ст. 30; 2005 г., № 13, ст. 53; № 14, ст. 55, 58; № 23, ст. 104; 2006 г., № 10, ст. 52; № 15, ст. 95; № 23, ст. 141; 2007 г., № 3, ст. 20; 2008 г., № 12, ст. 52; № 23, ст. 114; № 24, ст. 126, 129; 2009 г., № 24, ст. 122, 125; 2010 г., № 1-2, ст. 2; № 5, ст. 23; 2011 г., № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 17, ст. 136; 2012 г., № 2, ст. 14; № 13, ст. 91; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 10-II, ст. 56; 2014 г., № 1, ст. 9; № 4-5, ст. 24; № 12, ст. 82; № 14, ст. 84; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; 2015 г., № 8, ст. 42; № 15, ст. 78; № 16, ст. 79; № 20-IV, ст. 113; № 22-VI, ст. 159; № 23-I, ст. 169; 2016 г., № 24, ст. 124; 2017 г., № 4, ст. 7; № 22-III, ст. 109; 2018 г., № 13, ст. 41; 2019 г., № 2, ст. 6; № 7, ст. 37):
в статье 6:
часть пятнадцатую изложить в следующей редакции:

"Шағын және орта кәсіпкерлік субъектісіне жататын заңды тұлғаны "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы мемлекеттік тіркеу кезінде, сондай-ақ осы Заңның 6-1-бабының екінші бөлігінде көзделген жағдайда міндетті түрде банктік шот ашуға және жұмыскерді жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыруға (заңды тұлғаның құрылтайшысы (құрылтайшылары) қызметін жеке тұлғалармен еңбек қатынастарына кірмей жүзеге асыратын жағдайларды қоспағанда) өтініш электрондық түрде "Қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңында және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актісінде белгіленген талаптарға сәйкес беріледі.";
мынадай мазмұндағы он алтыншы бөлікпен толықтырылсын:
"Екінші деңгейдегі банктер қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы
іс-қимыл туралы заңнамаға сәйкес шот ашудан бас тартуға құқылы.".
8. "Өндірістік кооператив туралы" 1995 жылғы 5 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., № 20, 119-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., № 14, 274-құжат; 1997 ж., № 12, 183-құжат; № 13-14, 205-құжат; 2001 ж., № 17-18, 242-құжат; 2003 ж., № 24, 178-құжат; 2004 ж.,
№ 5, 30-құжат; 2006 ж., № 8, 45-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; № 20, 153-құжат; 2008 ж., № 12, 52-құжат; № 13-14, 56-құжат; 2014 ж., № 4-5, 24-құжат; 2015 ж., № 20-І, 110-құжат; № 20-IV, 113-құжат):
1) 11-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Егер кооперативтiң құрылтай құжаттарында не заңнамалық актілерде өзгеше көзделмесе, кооператив мүшесi өз пайын немесе оның бiр бөлiгiн кооперативтiң басқа мүшесiне (мүшелерiне) сатуға немесе өзгеше түрде беруге құқылы.
Пайды (оның бiр бөлiгiн) кооперативтiң мүшесi болып табылмайтын азаматқа беруге, егер заңнамалық актілерде өзгеше көзделмесе, кооператив мүшелерiнiң келiсiмiмен ғана жол берiледi. Бұл ретте осы Кодексте көзделген жағдайларды қоспағанда, кооперативтiң басқа мүшелерi осы пайды (оның бiр бөлiгiн) сатып алуға басым құқықты иеленедi.
2) 17-баптың 4 және 5-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Тексеру комиссиясы (ревизор) кооперативтiң жалпы жиналысының, байқаушы кеңесiнiң тапсыруымен, өз бастамасы немесе кооператив мүшелерiнiң кемiнде он процентiнiң талап етуi бойынша тексерiстердi жүзеге асыра алады.
5. Тексеру комиссиясы (ревизор) кооперативтiң қаржылық құжаттамасымен танысуға құқылы.".

"При государственной регистрации юридического лица, относящегося к субъекту малого и среднего предпринимательства, а также в случае, предусмотренном частью второй статьи 6-1 настоящего Закона, через веб-портал "электронного правительства" в обязательном порядке подается заявление в электронном виде на открытие банковского счета и на обязательное страхование работника от несчастных случаев (за исключением случаев, когда учредитель (учредители) юридического лица осуществляет (осуществляют) деятельность без вступления в трудовые отношения с физическими лицами) в соответствии с требованиями, установленными Законом Республики Казахстан "Об обязательном страховании работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей" и нормативным правовым актом Национального Банка Республики Казахстан.";
дополнить частью шестнадцатою следующего содержания:
"Банки второго уровня вправе отказать в открытии счета в соответствии с законодательством о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма.".
8. В Закон Республики Казахстан от 5 октября 1995 года "О производственном кооперативе" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 20, ст. 119; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 14, ст. 274; 1997 г., № 12, ст. 183; № 13-14, ст. 205; 2001 г., № 17-18, ст. 242; 2003 г., № 24, ст. 178; 2004 г., № 5, ст. 30; 2006 г., № 8, ст. 45; 2007 г., № 9, ст. 67; № 20, ст. 153; 2008 г., № 12, ст. 52; № 13-14, ст. 56; 2014 г., № 4-5, ст. 24; 2015 г., № 20-I, ст. 110; № 20-IV, ст. 113):
1) пункт 5 статьи 11 изложить в следующей редакции:
"5. Член кооператива вправе продать или иным образом передать свой пай или его часть другому члену (членам) кооператива, если иное не предусмотрено учредительными документами кооператива либо законодательными актами.
Передача пая (его части) гражданину, не являющемуся членом кооператива, допускается лишь с согласия членов кооператива, если иное не предусмотрено законодательными актами. В этом случае другие члены кооператива пользуются преимущественным правом покупки такого пая (его части), за исключением случаев, предусмотренных настоящим Законом.";
2) пункты 4 и 5 статьи 17 изложить в следующей редакции:
"4. Ревизионная комиссия (ревизор) может осуществлять проверки по поручению общего собрания кооператива, наблюдательного совета, по собственной инициативе или по требованию не менее десяти процентов членов кооператива.
5. Ревизионная комиссия (ревизор) вправе знакомиться с финансовой документацией кооператива.".

9. "Қоғамдық бірлестіктер туралы" 1996 жылғы 31 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., № 8-9, 234-құжат; 2000 ж., № 3-4, 63-құжат; 2001 ж., № 24, 338-құжат; 2005 ж., № 5, 5-құжат; № 13, 53-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; 2009 ж., № 2-3, 9-құжат; № 8, 44-құжат; 2010 ж., № 8, 41-құжат; 2012 ж., № 2, 13-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2014 ж., № 11, 67-құжат; 2015 ж., № 22-I, 140-құжат; 2016 ж., № 8-1, 62-құжат):
23-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"23-бап. Қоғамдық бірлестіктің қызметін тоқтата тұру
"Қоғамдық бірлестіктің қызметі прокуратура, ішкі істер органдарының ұсынымдары немесе азаматтардың өтініштері негізінде Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңнамасы бұзылған немесе қоғамдық бірлестік өзінің жарғысында күнтізбелік бір жылда екі реттен артық белгілеген мақсаттар мен міндеттердің шегінен тыс іс-әрекеттер жасаған жағдайларда сот шешімі бойынша үш айдан алты айға дейінгі мерзімге тоқтатыла тұруы мүмкін.
Қоғамдық бірлестіктің қызметі тоқтатыла тұрған жағдайда оған барлық бұқаралық ақпарат құралдарын пайдалануға, үгіт-насихат жүргізуге, митингілер, демонстрациялар және басқа да бұқаралық іс-шаралар өткізуге, сайлауға қатысуға тыйым салынады. Еңбек шарттары бойынша есеп айырысуларды, оның қызметі нәтижесінде келтірілген залалдарды өтеуді және айыппұл төлеуді қоспағанда, оның банк салымдарын пайдалану құқығы тоқтатыла тұрады.
Егер қоғамдық бірлестік қызметін тоқтата тұрудың белгіленген мерзімі ішінде оның қызметін тоқтата тұруға негіз болған бұзушылықтарды жойса, онда көрсетілген мерзім аяқталғаннан кейін қоғамдық бірлестік өз қызметін қайта бастайды. Қоғамдық бірлестік бұзушылықтарды жоймаған жағдайда не қоғамдық бірлестіктің қызметі тоқтатыла тұрғаннан кейін бір жыл ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасын қайталап бұзушылықты жасаған жағдайда прокуратура, ішкі істер органдары, сондай-ақ азаматтар оны тарату туралы өтінішпен сотқа жүгінуге құқылы.".
10. "Тұрғын үй қатынастары туралы" 1997 жылғы 16 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 8, 84-құжат; 1999 ж., № 13, 431-құжат; № 23, 921-құжат; 2001 ж., № 15-16, 228-құжат; 2002 ж., № 6, 71-құжат; 2003 ж., № 11, 67-құжат; 2004 ж., № 14, 82-құжат; № 17, 101-құжат; № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 16, 103-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 15, 106, 108-құжаттар; № 18, 143-құжат; 2009 ж., № 11-12, 54-құжат; № 18, 84-құжат; № 24, 122-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 10, 52-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 10, 86-құжат; № 11, 102-құжат; № 16, 128-құжат, 129; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 21-құжат; № 4, 32-құжат; № 5, 41-құжат; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; № 15, 77-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 14, 84, 86-құжаттар; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; № 24, 144-құжат; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 20-ІV, 113-құжат; № 22-V, 154-құжат, 158-құжат; № 23-II, 170-құжат; 2016 ж., № 8-І, 65-құжат; № 12, 87-құжат; № 23, 118-құжат; 2017 ж., № 8, 16-құжат; № 11, 29-құжат; № 21, 98-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 16, 56-құжат;
№ 24, 93-құжат; 2019 жылғы 5 сәуірде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар, инвестицияларды тарту, экспортты дамыту және ілгерілету, сондай-ақ әлеуметтік қамсыздандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 3 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы):

9. В Закон Республики Казахстан от 31 мая 1996 года "Об общественных объединениях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 8-9, ст. 234; 2000 г., № 3-4, ст. 63; 2001 г., № 24, ст. 338; 2005 г., № 5, ст. 5; № 13, ст. 53; 2007 г., № 9, ст. 67; 2009 г., № 2-3, ст. 9; № 8, ст. 44; 2010 г., № 8, ст. 41; 2012 г., № 2, ст. 13; № 21-22, ст. 124; 2014 г., № 11, ст. 67; 2015 г., № 22-I, ст. 140; 2016 г., № 8-1, ст. 62):
статью 23 изложить в следующей редакции:
"Статья 23. Приостановление деятельности общественного объединения
Деятельность общественного объединения может быть приостановлена на срок от трех до шести месяцев по решению суда на основании представлений органов прокуратуры, внутренних дел или заявлений граждан в случаях нарушения Конституции и законодательства Республики Казахстан или совершения два и более раз в течении одного календарного года общественным объединением действий, выходящих за пределы целей и задач, определенных его уставом.
В случае приостановления деятельности общественного объединения ему запрещается пользоваться всеми средствами массовой информации, вести агитацию и пропаганду, проводить митинги, демонстрации и другие массовые мероприятия, принимать участие в выборах. Приостанавливается также его право пользоваться банковскими вкладами, за исключением расчетов по трудовым договорам, возмещения убытков, причиненных в результате его деятельности, и уплаты штрафов.
Если в течение установленного срока приостановления деятельности общественное объединение устраняет нарушения, послужившие основанием приостановления его деятельности, то после окончания указанного срока общественное объединение возобновляет свою деятельность. В случае неустранения общественным объединением нарушений либо в случае повторного нарушения законодательства Республики Казахстан, совершенного в течение года, после приостановления деятельности общественного объединения органы прокуратуры, внутренних дел, а также граждане вправе обратиться в суд с заявлением о его ликвидации.".
10. В Закон Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 8, ст. 84; 1999 г., № 13, ст. 431; № 23, ст. 921; 2001 г., № 15-16, ст. 228; 2002 г., № 6, ст. 71; 2003 г., № 11, ст. 67; 2004 г., № 14, ст. 82; № 17, ст. 101; № 23, ст. 142; 2006 г., № 16, ст. 103; 2007 г., № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 15, ст. 106, 108; № 18, ст. 143; 2009 г., № 11-12, ст. 54; № 18, ст. 84; № 24, ст. 122; 2010 г., № 5, ст. 23; № 10, ст. 52; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50; № 10, ст. 86; № 11, ст. 102; № 16, ст. 128, 129; 2012 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 21; № 4, ст. 32; № 5, ст. 41; № 15, ст. 97; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 9, ст. 51; № 14, ст. 72, 75; № 15, ст. 77; 2014 г., № 1, ст. 4; № 14, ст. 84, 86; № 16, ст. 90; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 23, ст. 143; № 24, ст. 144; 2015 г., № 1, ст. 2; № 20-IV, ст. 113; № 22-V, ст. 154, 158; № 23-II, ст. 170; 2016 г., № 8-I, ст. 65; № 12, ст. 87; № 23, ст. 118; 2017 г., № 8, ст. 16; № 11, ст. 29; № 21, ст. 98; 2018 г., № 10, ст. 32; № 16, ст. 56; № 24, ст. 93; Закон Республики Казахстан от 3 апреля 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам специальных экономических и индустриальных зон, привлечения инвестиций, развития и продвижения экспорта, а также социального обеспечения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 5 апреля 2019 г.):

1) 2-бап мынадай мазмұндағы 51) және 52) тармақшалармен толықтырылсын:
"51) ақпараттық-биллинг орталығы – жергілікті атқарушы орган конкурстық тәртіппен айқындайтын, тұтынушыларға қызмет көрсету және бірыңғай төлем құжатын ұсыну жөніндегі қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға;
52) бірыңғай төлем құжаты – көрсетілетін қызметті берушімен шарт бойынша ақпараттық-биллинг орталығы ұсынатын коммуналдық және тұрғын үй-пайдалану қызметтеріне ақы төлеуге арналған бірыңғай шот;";
2) 10-2-бап мынадай мазмұндағы 10-15) тармақшамен толықтырылсын:
"10-15) ақпараттық-биллинг орталығын айқындау жөніндегі конкурсты өткізу қағидаларын және оның көрсетілетін қызметті берушілермен өзара іс-қимыл тәртібін бекітеді;";
10-3-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 4-8) тармақшамен толықтырылсын:
"4-8) конкурстың қорытындысы бойынша ақпараттық-биллинг орталығын айқындайды;";
10-4-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 7-1) тармақшамен толықтырылсын:
"7-1) конкурстың қорытындысы бойынша ақпараттық-биллинг орталығын айқындайды;".
11. "Жауапкершілігі шектеулі және қосымша жауапкершілігі бар серіктестіктер туралы" 1998 жылғы 22 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1998 ж., № 5-6, 49-құжат; 1999 ж., № 20, 727-құжат; 2002 ж., № 10, 102-құжат; 2003 ж., № 11, 56-құжат; № 24, 178-құжат; 2004 ж., № 5, 30-құжат; 2005 ж., № 14, 58-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 4, 24, 25-құжаттар; № 8, 45-құжат; 2007 ж., № 4, 8-құжат; № 20, 153-құжат; 2008 ж., № 13-14, 56-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16-құжат; 2010 ж., № 1-2, 2-құжат; 2011 ж., № 1, 9-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 15-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2014 ж., № 4-5, 24-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 20-VII, 117-құжат; № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 8-II, 70-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 13, 41-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат):
1) 17-бап мынадай мазмұндағы 2-1) тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің жарғысында лажсыз жағдайларды шешу тәртібі/тетігі болуы мүмкін.";
2) мынадай мазмұндағы 50-1-баппен толықтырылсын:
"50-1-бап. Серіктестіктегі лажсыз жағдайларды шешу
1. Жалпы жиналыс күн тәртібінің 5), 11), 12) тармақшаларын қоспағанда, серіктестік қатысушыларының дауыс беру қорытындылары бойынша дауыстары осы Заңның 43-бабының 2-тармағында көрсетілген түйінді мәселелер бойынша шешім қабылдау мүмкіндігі болмаған жағдайда туындайтын жағдай лажсыз жағдай болып табылады.
2. Лажсыз жағдай туындаған кезде серіктестік осы Заңның
46-бабында белгіленген тәртіппен серіктестікке қатысушылардың қайта жалпы жиналысын шақырады.

1) дополнить подпунктами 51) и 52) статьи 2 следующего содержания:
"51) информационно-биллинговый центр – юридическое лицо, определяемое в конкурсном порядке местным исполнительным органом, осуществляющее деятельность по обслуживанию потребителей и выставлению единого платежного документа;
52) единый платежный документ – единый счет на оплату коммунальных и жилищно-эксплуатационных услуг, выставляемый информационно-биллинговым центром по договору с услугодателем;";
2) статью 10-2 дополнить подпунктом 10-15) следующего содержания:
"10-15) утверждает правила проведения конкурса по определению информационно-биллингового центра и порядка его взаимодействия с услугодателями;";
3) пункт 2 статьи 10-3 дополнить подпунктом 4-8) следующего содержания:
"4-8) определяют информационно-биллинговый центр по итогам конкурса;";
4) пункт 2 статьи 10-4 дополнить подпунктом 7-1) следующего содержания:
"7-1) определяют информационно-биллинговый центр по итогам конкурса;".
11. В Закон Республики Казахстан от 22 апреля 1998 года "О товариществах с ограниченной и дополнительной ответственностью" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., № 5-6, ст. 49; 1999 г., № 20, ст. 727; 2002 г., № 10, ст. 102; 2003 г., № 11, ст. 56; № 24, ст. 178; 2004 г., № 5, ст. 30; 2005 г., № 14, ст. 58; 2006 г., № 3, ст. 22; № 4, ст. 24,25; № 8, ст. 45; 2007 г., № 4, ст. 28; № 20, ст. 153; 2008 г., № 13-14, ст. 56; 2009 г., № 2-3, ст. 16; 2010 г., № 1-2, ст. 2; 2011 г., № 1, ст. 9; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 15; № 21-22, ст. 124; 2014 г., № 4-5, ст. 24; № 23, ст. 143; 2015 г., № 20-VII, ст. 117; № 22-VI, ст. 159; 2016 г., № 6, ст. 45; № 8-II, ст. 70; 2017 г., № 4, ст. 7; 2018 г., № 10, ст. 32; № 13, ст. 41; 2019 г., № 2, ст. 6):
1) статью 17 дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Устав товарищества с ограниченной ответственностью может содержать порядок/механизм разрешения безвыходных ситуаций.";
2) дополнить статьей 50-1 следующего содержания:
"Статья 50-1. Разрешение безвыходных ситуаций в товариществе
1. Безвыходной ситуацией является ситуация, которая возникает в случае, когда у участников товарищества отсутствует возможность принятия решения по ключевым вопросам, указанным в пункте 2 статьи 43 настоящего Закона, за исключением подпунктов 5), 11), 12), повестки дня общего собрания ввиду недостаточности (равное количество) их голосов по итогам голосования.
2. При возникновении безвыходной ситуации товариществом созывается повторное общее собрание участников товарищества в порядке, установленном статей 46 настоящего Закона.

3. 5), 11), 12) тармақшаларды қоспағанда, осы Заңның 43-бабының
2-тармағында көрсетілген түйінді мәселелер бойынша серіктестікке қатысушылардың жалпы жиналысының шешімін қабылдау мүмкін болмаған жағдайда, жалпы жиналысты қайтадан шақыру қорытындылары бойынша жағдай:
1) серіктестіктің жарғысында тетік болған кезде Заңның 17-бабының 2-1-тармағында белгіленген тәртіппен шешіледі;
2) осы баптың 3-2) тармақшасында көрсетілген тетік болмаған жағдайда, шешуші дауысқа әріптесі басқа әріптестермен салыстырғанда ең үлкен үлесі бар тарап ие болады;
3) осы баптың 3-тармағының 3-2) тармақшасында көрсетілген әріптес болмаған немесе басқа әріптестермен салыстырғанда ең үлкен үлесі бар, үлестері тең екі немесе одан да көп серіктес болған кезде серіктестер екінші жиналыс өткізілгеннен кейін күнтізбелік 14 күн ішінде жабық аукцион өткізеді, оның мақсаты лажсыз жағдайдан шығу бойынша дауыс беру құқығын сатып алу болып табылады. Серіктестіктегі үлестерге тең иелік ететін немесе басқа әріптестермен арақатынасы бойынша үлестердің көпшілігі бар, үлестері тең әріптестер арасында ең жоғары баға ұсынған әріптес, 5), 11), 12) тармақшаларды қоспағанда, осы заңның 43-бабының 2-тармағында көрсетілген нақты мәселе бойынша лажсыз жағдайдан шығу бойынша шешуші дауыс құқығын алады. Аукцион аяқталғаннан кейін ұтқан әріптес төлеген баға басқа серіктестер арасында олардың компаниядағы үлесіне барабар бөлінеді.";
3) 60-1-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің атқарушы органы серіктестіктің барлық қатысушыларын:
1) сотта корпоративтік дау жөніндегі істің қозғалғаны туралы хабардар етуге;
2) серіктестікке қатысушының лажсыз жағдайдан шығу жөніндегі кез келген тәртіп/тетік бойынша бастамашылығы туралы хабардар етуге міндетті.".
12. "Коммерциялық емес ұйымдар туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 қаңтардағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 1, 8-құжат; № 24, 338-құжат; 2003 ж., № 11, 56-құжат; 2004 ж., № 5, 30-құжат; № 10, 56-құжат; 2005 ж., № 13, 53-құжат; 2006 ж., № 8, 45-құжат; № 15, 95-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 9, 67-құжат; № 17,
141-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 28-құжат; 2011 ж., № 2, 21-құжат; № 5, 43-құжат; № 17, 136-құжат; № 23, 179-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 13-құжат; № 8, 64-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат; № 15, 81-құжат; 2014 ж., № 11, 63, 67-құжаттар; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 16, 79-құжат; № 20-І, 110-құжат; 21-І, 128-құжат; № 22-І, 140-құжат; № 23-І, 166-құжат; № 23-ІІ, 170-құжат; 2016 ж., № 7-ІІ, 55-құжат; 2017 ж., № 1-2, 3-құжат; № 4, 7-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат):
42-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:

3. В случае невозможности принятия решения общего собрания участников товарищества по ключевым вопросам, указанным в пункте 2 статьи 43 настоящего Закона, за исключением подпунктов 5), 11), 12), по итогам повторного созыва общего собрания, ситуация решается:
1) в порядке, установленном пунктом 2-1 статьи 17 Закона, при наличии механизма в уставе товарищества;
2) в случае отсутствия механизма, указанного в подпункте 3-1) настоящей статьи, решающий голос имеет сторона, за которую голосует партнер, которой имеет самую большую долю по сравнению с другими партнерами;
3) при отсутствии партнера, указанного в подпункте 3-2) пункта 3 настоящей статьи, или наличии двух или более партнеров с равными долями, которые имеют самую большую долю по сравнению с другими партнерами, партнеры в течение 14 календарных дней после проведения второго собрания проводят закрытый аукцион, целью которого является приобретение права голоса по выходу из безвыходной ситуации. Партнер, предложивший наибольшую цену между партнерами, которые поровну владеют долями в товариществе или партнерами с равными долями, которые имеют большинство долей по соотношению с другими партнерами, получает бессрочное право решающего голоса по выходу из безвыходной ситуации по конкретному вопросу, указанному в пункте 2 статьи 43 настоящего Закона, за исключением подпунктов 5), 11), 12). Цена, оплаченная выигравшим партнером после завершения аукциона, распределяется между другими партнерами пропорционально их долям в компании.";
3) пункт 1 статьи 60-1 изложить в следующей редакции:
"1. Исполнительный орган товарищества с ограниченной ответственностью обязан информировать всех участников товарищества:
1) о возбуждении в суде дела по корпоративному спору;
2) об инициировании участником товарищества любого порядка/механизма по выходу из безвыходной ситуации.".
12. В Закон Республики Казахстан от 16 января 2001 года "О некоммерческих организациях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 1, ст. 8; № 24, ст. 338; 2003 г., № 11, ст. 56; 2004 г., № 5, ст. 30; № 10, ст. 56; 2005 г., № 13, ст. 53; 2006 г., № 8, ст. 45; № 15, ст. 95; 2007 г., № 2, ст. 18; № 9, ст. 67; № 17, ст. 141; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 28; 2011 г., № 2, ст. 21; № 5, ст. 43; № 17, ст. 136; № 23, ст. 179; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 13; № 8, ст. 64; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 10-11, ст. 56; № 15, ст. 81; 2014 г., № 11, ст. 63, 67; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; 2015 г., № 16, ст. 79; № 20-І, ст. 110; № 21-І, ст. 128; № 22-І, ст. 140; № 23-І, ст. 166; № 23-ІІ, ст. 170; 2016 г., № 7-II, ст. 55; 2017 г., № 1-2, ст. 3; № 4, ст. 7; 2018 г., № 10, ст. 32):
пункт 1 статьи 42 изложить в следующей редакции:

"1. Коммерциялық емес ұйымның қызметi Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңнамасын бұзған немесе коммерциялық емес ұйымның жарғысында белгiленген қызметтiң нысанасы мен мiндеттерi шегiнен шығатын әрекеттердi бір күнтізбелік жылдың ішінде екі реттен артық жасаған жағдайларда прокуратура органдарының ұсынуы негiзiнде шығарылған сот шешiмiмен үш айдан алты айға дейiнгi мерзiмге тоқтатыла тұруы мүмкiн.".
13. "Тұтыну кооперативі туралы" 2001 жылғы 8 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 10, 138-құжат; 2006 ж., № 8, 45-құжат; № 13, 85-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; 2012 ж., № 8, 64-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2014 ж., № 4-5, 24-құжат; № 10, 52-құжат):
1) 1-баптың алтыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"тұтыну кооперативiнiң мүшесi – осы Заңның талаптарын қанағаттандыратын, тұтыну кооперативінің жарғысында белгiленген мөлшерде мүлiктiк (пайлық) жарна енгiзген және тұтыну кооперативіне дауыс беру құқығымен қабылданған жеке және (немесе) заңды тұлға.";
2) 13-бапта:
1, 2, 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Он сегiз жасқа толған жеке тұлғалар және заңды тұлғалар тұтыну кооперативiнiң мүшелерi бола алады.
2. Жеке және заңды тұлғалар бiрнеше тұтыну кооперативтерiнiң мүшесi бола алады.
3. Тұтыну кооперативi мүшелерiнiң саны екеуден кем болмауға тиiс. Тұтыну кооперативi мүшелерiнiң ең көп санына шек қойылмайды.";
3) 13-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Тұтыну кооперативiне мүше болғысы келетiн жеке немесе заңды тұлға атқарушы органға тұтыну кооперативiне қабылдау туралы жазбаша түрде өтініш бередi. Өтініште жеке тұлғаның аты, әкесінің аты, тегі, тұратын жерi және жеке басын куәландыратын құжаттың деректерi немесе заңды тұлғаның атауы, орналасқан жерi және банк деректемелерi көрсетiлуі тиiс.";
4) 36-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Бiрiгуге, қосылуға қатысатын әрбір тұтыну кооперативi жалпы жиналыс қосылу, бiрiгу туралы шешiм қабылдаған күннен бастап екi ай мерзiмде өздерiнiң барлық кредиторларына қосылу, бiрiгу туралы жазбаша хабарлама жiберуге және ресми баспасөз органдарында мемлекеттік және орыс тілдерінде тиiстi хабарландыру беруге мiндеттi. Хабарламаға (хабарландыруға) осы баптың 3-тармағында аталған бiрiгуге, қосылуға қатысатын басқа да тұтыну кооперативтерi туралы мәлiметтер қоса беріледi.
Тұтыну кооперативiнiң кредиторлары хабарлама алынғаннан немесе хабарландыру жарияланғаннан кейiн екi ай мерзiмде тұтыну кооперативiнен не жұмысын мерзiмiнен бұрын тоқтатуына немесе тұтыну кооперативiнiң тиiстi мiндеттемелерiн орындауына және шығындардың орны толтырылуына қосымша кепілдіктер талап етуге құқылы. Талаптар тұтыну кооперативіне жазбаша нысанда жiберiледi.";

"1. Деятельность некоммерческой организации может быть приостановлена на срок от трех до шести месяцев по решению суда на основании представлений органов прокуратуры в случаях нарушения Конституции и законодательства Республики Казахстан или совершения два и более раз в течении одного календарного года некоммерческой организацией действий, выходящих за пределы предмета и целей деятельности, определенных ее уставом.".
13. В Закон Республики Казахстан от 8 мая 2001 года "О потребительском кооперативе" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 10, ст. 138; 2006 г., № 8, ст. 45; № 13, ст. 85; 2007 г., № 9, ст. 67; 2012 г., № 8, ст. 64; № 21-22, ст. 124; 2014 г., № 4-5, ст. 24; № 10, ст. 52):
1) абзац шестой статьи 1 изложить в следующей редакции:
"член потребительского кооператива – физическое и (или) юридическое лицо, удовлетворяющее требованиям настоящего Закона, внесшее имущественный (паевой) взнос в установленных уставом потребительского кооператива размере и порядке и принятое в потребительский кооператив с правом голоса.";
2) в статье 13:
пункты 1, 2, 3 изложить в следующей редакции:
"1. Членами потребительского кооператива могут быть физические лица, достигшие восемнадцатилетнего возраста, и юридические лица.";
2. Физические и юридические лица могут быть членами нескольких потребительских кооперативов.";
3. Количество членов потребительского кооператива должно быть не менее двух. Максимальное число членов потребительского кооператива не ограничивается.";
3) пункт 5 статьи 13 изложить в следующей редакции:
"5. Физическое или юридическое лицо, желающие стать членом потребительского кооператива, подают в исполнительный орган заявление в письменной форме о приеме в потребительский кооператив. В заявлении должны быть указаны фамилия, имя, отчество, место жительства и данные документа, удостоверяющего личность, физического лица или наименование, местонахождение и банковские реквизиты юридического лица.";
4) пункт 4 статьи 36 изложить в следующей редакции:
"4. Каждый участвующий в слиянии, присоединении потребительский кооператив обязан в двухмесячный срок со дня принятия общим собранием решения о слиянии, присоединении направить всем своим кредиторам письменные уведомления о слиянии, присоединении и поместить соответствующее объявление в официальных органах печати на казахском и русском языках. К уведомлению (объявлению) прилагаются сведения о других участвующих в слиянии, присоединении потребительских кооперативах, указанные в пункте 3 настоящей статьи.
Кредиторы потребительского кооператива вправе в двухмесячный срок со дня получения уведомления или публикации объявления потребовать от потребительского кооператива дополнительных гарантий либо досрочного прекращения или исполнения потребительским кооперативом соответствующих обязательств и возмещения убытков. Требования направляются потребительскому кооперативу в письменной форме.";

5) 37-баптың 6-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Тұтыну кооперативi жалпы жиналыс бөлу, бөлiп шығару туралы шешiм қабылданған күннен бастап екi ай мерзiмде өзiнiң барлық кредиторларына бөлу, бөлiп шығару туралы жазбаша хабарлама жiберуге және ресми баспасөз органдарында қазақ және орыс тілдерінде тиiстi хабарландыру беруге мiндеттi. Хабарламаға (хабарландыруға) бөлу балансы, сондай-ақ жаңадан пайда болатын әрбiр тұтыну кооперативiнiң атауы, орналасқан жерi және мекенжайы туралы мәлiметтер қоса беріледi.".
14. "Интегралдық микросхемалар топологияларын құқықтық қорғау туралы" 2001 жылғы 29 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 13-14, 181-құжат; 2004 ж., № 17, 100-құжат; № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 21-22, 87-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 2, 13-құжат; № 14, 95-құжат; 2015 ж., № 20-VII, 119-құжат; 2018 ж., № 11, 37-құжат):
4-1-баптың 7) тармақшасы алып тасталсын.
15. "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 17-18, 243-құжат; 2004 ж., № 23,
142-құжат; 2005 ж., № 6, 10-құжат; № 7-8, 19-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; № 15, 95-құжат; № 23, 144-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 18-құжат; № 16, 129-құжат; 2008 ж., № 21, 97-құжат; № 24, 129-құжат; 2009 ж., № 15-16, 76-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 6, 50-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 3, 21, 27-құжаттар; № 4, 32-құжат; № 8, 64-құжат; № 14, 92, 95-құжаттар; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 13, 63-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; № 21-22, 114-құжат; 2014 ж., № 1, 4, 6-құжаттар; № 2, 10, 12-құжаттар; № 7, 37-құжат; № 8, 44-құжат; № 10, 52-құжат; № 14, 86-құжат; № 19-І, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 19-І, 99, 101-құжаттар; № 19-ІІ, 103-құжат; № 20-ІV, 113-құжат; № 21-І, 128-құжат; № 22-V, 156-құжат; № 23-II, 170-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 7-ІІ, 53-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 14, 51-құжат; № 22-III, 109-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 19, 62-құжат; № 22, 82-құжат; № 24, 93-құжат;):
1) 20-бапта:
мынадай мазмұндағы 11-13), 11-14), 11-15), 11-16) тармақшалармен толықтырылсын:
"11-13) "бір терезе" қағидаты бойынша құрылыс жүргізуді ұйымдастыру үшін портал мен ақпараттық жүйелерді жүргізу тәртібін айқындайтын қағидаларды әзірлеу және бекіту;
11-14) сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілерді, нормативтік және әдіснамалық құжаттарды әзірлеу және бекіту;

5) пункт 6 статьи 37 изложить в следующей редакции:
"6. Потребительский кооператив обязан в двухмесячный срок со дня принятия общим собранием решения о разделении, выделении направить всем своим кредиторам письменные уведомления о разделении, выделении и поместить соответствующее объявление в официальных органах печати на казахском и русском языках. К уведомлению (объявлению) прилагается разделительный баланс, а также сведения о наименовании, месте нахождения и адресе каждого из вновь возникающих потребительских кооперативов.".
14. В Закон Республики Казахстан от 29 июня 2001 года "О правовой охране топологий интегральных микросхем" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 13-14, ст. 181; 2004 г., № 17, ст. 100; № 23, ст. 142; 2005 г., № 21-22, ст. 87; 2011 г., № 11, ст. 102; 2012 г., № 2, ст. 13; № 14, ст. 95; 2015 г., № 20-VII, cт. 119; 2018 г., № 11, ст. 37):
подпункт 7) статьи 4-1 исключить.
15. В Закон Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" от 16 июля 2001 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 17-18, ст. 243; 2004 г., № 23, ст. 142; 2005 г., № 6, ст. 10; № 7-8, ст. 19; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; № 15, ст. 95; № 23, ст. 144; № 24, ст. 148; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 18; № 16, ст. 129; 2008 г., № 21, ст. 97; № 24, ст. 129; 2009 г., № 15-16, ст. 76; № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2; № 6, ст. 50; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 3, ст. 21, 27; № 4, ст. 32; № 8, ст. 64; № 14, ст. 92, 95; № 15, ст. 97; 2013 г., № 9, ст. 51; № 13, ст. 63; № 14, ст. 72, 75; № 21-22, ст. 114; 2014 г., № 1, ст. 4, 6; № 2, ст. 10, 12; № 7, ст. 37; № 8, ст. 44; № 10, ст. 52; № 14, ст. 86; № 19-І, 19-II, ст. 96; № 23, ст. 143; 2015 г., № 19-І, ст. 99, 101; № 19-II, ст. 103; № 20-IV, ст. 113; № 21-І, ст. 128; № 22-V, ст. 156; № 23-II, ст. 170; 2016 г., № 6, ст. 45; № 7-II, ст. 53; 2017 г., № 4, ст. 7; № 14, ст. 51; № 22-III, ст. 109; 2018 г., № 10, ст. 32; № 19, ст. 62; № 22, ст. 82; № 24, ст. 93):
1) в статье 20:
дополнить пунктами 11-13), 11-14), 11-15), 11-16) следующего содержания:
"11-13) разработка и утверждение правил, определяющих порядок ведения портала и информационных систем для организации проведения строительства по принципу "одного окна";
11-14) разработка и утверждение нормативных правовых актов, нормативных и методологических документов в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности";

11-15) әзірленген және бекітілген қала құрылысы құжаттамасының (егжей-тегжейлі жоспарлау жобаларының, елді мекендерді аумақтық дамыту схемаларының) сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы заңнама талаптарына сәйкестігін бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру;
11-16) инженерлік-геологиялық іздестірулерді жүзеге асыру қағидаларын әзірлеу және бекіту;";
2) мынадай мазмұндағы 15-2) тармақшамен толықтырылсын:
"15-2) қала құрылысы жобаларын (егжей-тегжейлі жоспарлау жобалары мен құрылыс жобаларын) әзірлеу және бекіту;";
3) 23-16) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"23-16) сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтерді әзірлеуді, бекітуді, қолданысқа енгізуді және жоюды ұйымдастыру;";
4) мынадай мазмұндағы 23-29), 23-30) тармақшалармен толықтырылсын:
"23-29) сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтерді әзірлеуді, келісуді, бекітуді, тіркеуді және қолданысқа енгізуді (қолданысын тоқтата тұруды, күшін жоюды) ұйымдастыру тәртібін әзірлеу және бекіту;
23-30) сәулет, қала құрылысы және құрылыс каталогтарын қалыптастыру және жүргізу тәртібін әзірлеу және бекіту;";
5) 60-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Жобалау (жобалау-смета) құжаттамаларынсыз не нобайлар (нобайлық жобалар) бойынша тапсырыс беруші (меншік иесі) республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарымен келісу бойынша Ғимараттар мен құрылыстарды техникалық және (немесе) технологиялық жағынан күрделі объектілерге жатқызудың жалпы тәртібін айқындау қағидаларында және Тұтынушыларды электрмен жабдықтау желілеріне технологиялық қосу қағидаларында белгіленген техникалық жағынан күрделі емес объектілерді салуды жүзеге асыра алады.";
6) 64-1-бапта:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Міндетті сараптамаға жатпайтын объектілер осы Заңның 60-бабының 2-тармағында көрсетілген.";
12-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші және төртінші бөліктермен толықтырылсын:
"Тапсырыс беруші жоба құнының өзгеруіне байланысты жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамаға өзгерістер енгізу қажеттігін анықтаған жағдайда, сараптама мемлекеттік бюджет қаржыландыратын жобаның (жобалау-сметалық құжаттаманың) құндық көрсеткіштері бөлігінде ғана жүргізіледі.
Тапсырыс беруші жеке қаражатпен қаржыландырылатын жоба құнының өзгеруіне байланысты жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамаға өзгерістер енгізу қажеттігін анықтаған жағдайда, қайталама сараптама жүргізілмейді.";

11-15) осуществление контроля и надзора на соответствие разработанной и утвержденной градостроительной документации (проектов детальной планировки, схем территориального развития населенных пунктов) требованиям законодательства в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;";
11-16) разработка и утверждение правил осуществления инженерно-геологических изысканий;";
2) дополнить подпунктом 15-2) следующего содержания:
"15-2) разработка и утверждение правил разработки градостроительных проектов (проектов, детальной планировки и проектов застройки);";
3) подпункт 23-16) изложить в следующей редакции:
"23-16) организация разработки, утверждение, ввод в действие и отмена государственных нормативов в области архитектуры, градостроительства и строительства;";
4) дополнить подпунктами 23-29), 23-30) следующего содержания:
"23-29) разработка и утверждение порядка организации разработки, согласования, утверждения, регистрации и введения в действие (приостановления действия, отмены) государственных нормативов в области архитектуры, градостроительства и строительства;
23-30) разработка и утверждение порядка формирования и ведения архитектурных, градостроительных и строительных каталогов;";
5) пункт 2 статьи 60 изложить в следующей редакции:
"2. Без проектной (проектно-сметной) документации либо по эскизам (эскизным проектам) заказчик (собственник) по согласованию с местными исполнительными органами городов республиканского значения, столицы, районов (городов областного значения) может осуществлять строительство технически несложных объектов, установленных в Правилах определения общего порядка отнесения зданий и сооружений к технически и (или) технологически сложным объектам и Правилах технологического присоединение потребителей к сетям электроснабжения.";
6) в статье 64-1:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Объекты, не подлежащие обязательной экспертизе, указаны в пункте 2 статьи 60 настоящего Закона.";
пункт 12 дополнить частями третьей и четвертой следующего содержания:
"В случае выявления заказчиком необходимости внесения изменений в проектную (проектно-сметную) документацию, связанных с изменением стоимости проекта, экспертиза проводится только в части стоимостных показателей проекта (проектно-сметной документации), финансируемого государственным бюджетом.
В случае выявления заказчиком необходимости внесения изменений в проектную (проектно-сметную) документацию, связанных с изменением стоимости проекта, финансируемого частными средствами, повторная экспертиза не проводится.";

7) 68-баптың 12-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бұл ретте табиғи монополиялар субъектілері орындайтын белгіленген қуаты 200 кВт-қа дейінгі объектілерді электрмен жабдықтау желілерінің құрылыс-монтаждау жұмыстарының басталғаны туралы хабарлама талап етілмейді.";
8) 74-баптың 1-тармағының 8-тармақшасындағы "тас төсеніштерін пайдалануға қабылдауды дербес жүзеге асырады." деген сөздер "тас төсеніштерін;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы
9) тармақшамен толықтырылсын:
"9) белгіленген қуаты 200 кВт-қа дейінгі объектілерді электрмен жабдықтау желілерін пайдалануға қабылдауды дербес жүзеге асырады.";
10) 75-1-баптың 3-тармағы алып тасталсын.
16. "Теміржол көлігі туралы" 2001 жылғы 8 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 17-18, 243-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 6, 10-құжат; № 7-8, 19-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; № 15, 95-құжат; № 23, 144-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 18-құжат; № 16, 129-құжат; 2008 ж., № 21, 97-құжат; № 24, 129-құжат; 2009 ж., № 15-16, 76-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 6, 50-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 3, 21, 27-құжаттар; № 4, 32-құжат; № 8, 64-құжат; № 14, 92, 95-құжаттар; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 13, 63-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; № 21-22, 114-құжат; 2014 ж., № 1, 4, 6-құжаттар; № 2, 10-құжат, 12; № 7, 37-құжат; № 8, 44-құжат; № 10, 52-құжат; № 14, 86-құжат; № 19-І, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 19-І, 99, 101-құжаттар; № 19-ІІ,
103-құжат; № 20-ІV, 113-құжат; № 21-І, 128-құжат; № 22-V, 156-құжат; № 23-II, 170-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 7-ІІ, 53-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 14, 51-құжат; № 22-III, 109-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 19, 62-құжат; № 22, 82-құжат; № 24, 93-құжат):
5-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Кірме жолдың ажырамас бөлігі жылжымалы құрамды бір жолдан екіншісіне ауыстыруға арналған кірме жолдың құрылыстары, құрылғылары мен элементтері болып табылады.".
17. "Кешенді кәсіпкерлік лицензия (франчайзинг) туралы" 2002 жылғы 24 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2002 ж., № 12, 117-құжат; 2013 ж., № 14, 75-құжат):
17-баптың 2-тармағының 1) тармақшасы алып тасталсын.
18. "Жарнама туралы" 2003 жылғы 19 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 24, 174-құжат; 2006 ж., № 15, 92-құжат; № 16, 102-құжат; 2007 ж., № 12, 88-құжат; 2009 ж., № 17, 79, 82-құжаттар; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 3, 25-құжат; № 14, 92-құжат; 2013 ж., № 8, 50-құжат; № 21-22, 115-құжат; 2014 ж., № 2, 11-құжат; № 11, 65-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 44-құжат; № 20-ІV, 113-құжат; 2016 ж., № 6, ст. 45-құжат; № 7-ІІ, 53-құжат; № 8-II, 70-құжат, 2017 ж., № 15, 55-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 24, 94-құжат; 2019 ж., № 1, 4-құжат):
15-баптың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

7) частью вторую пункта 12 статьи 68 изложить в следующей редакции:
"При этом уведомление о начале строительно-монтажных работ сетей электроснабжения объектов с установленной мощностью до 200 кВт, выполняемых субъектами естественных монополий, не требуется.";
8) пункт 1 статьи 74 дополнить подпунктом 9) следующего содержания:
"9) сети электроснабжения объектов с установленной мощностью до 200 кВт";
10) пункт 3 статьи 75-1 исключить.
16. В Закон Республики Казахстан от 8 декабря 2001 года "О железнодорожном транспорте" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 17-18, ст. 243; 2004 г., № 23, ст. 142; 2005 г., № 6, ст. 10; № 7-8, ст. 19; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; № 15, ст. 95; № 23, ст. 144; № 24, ст. 148; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 18; № 16, ст. 129; 2008 г., № 21, ст. 97; № 24, ст. 129; 2009 г., № 15-16, ст. 76; № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2; № 6, ст. 50; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 3, ст. 21, 27; № 4, ст. 32; № 8, ст. 64; № 14, ст. 92, 95; № 15, ст. 97; 2013 г., № 9, ст. 51; № 13, ст. 63; № 14, ст. 72, 75; № 21-22, ст. 114; 2014 г., № 1, ст. 4, 6; № 2, ст. 10, 12; № 7, ст. 37; № 8, ст. 44; № 10, ст. 52; № 14, ст. 86; № 19-І, 19-II, ст. 96; № 23, ст. 143; 2015 г., № 19-І, ст. 99, 101; № 19-II, ст. 103; № 20-IV, ст. 113; № 21-І, ст. 128; № 22-V, ст. 156; № 23-II, ст. 170; 2016 г., № 6, ст. 45; № 7-II, ст. 53; 2017 г., № 4, ст. 7; № 14, ст. 51; № 22-III, ст. 109; 2018 г., № 10, ст. 32; № 19, ст. 62; № 22, ст. 82; № 24, ст. 93):
пункт 1 статьи 5 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Неотъемлемой частью подъездного пути являются сооружения, устройства и элементы подъездного пути, предназначенные для перемещения подвижного состава с одного пути на другой.".
17. В Закон Республики Казахстан от 24 июня 2002 года "О комплексной предпринимательской лицензии (франчайзинге)" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., № 12, ст. 117; 2013 г., № 14, ст. 75):
подпункт 1) пункта 2 статьи 17 исключить.
18. В Закон Республики Казахстан от 19 декабря 2003 года "О рекламе" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 24, ст. 174; 2006 г., № 15, ст. 92; № 16, ст. 102; 2007 г., № 12, ст. 88; 2009 г., № 17, ст. 79, 82; 2010 г., № 5, ст. 23; № 24, ст. 146; 2011 г., № 11, ст. 102; 2012 г., № 3, ст. 25; № 14, ст. 92; 2013 г., № 8, ст. 50; № 21-22, ст. 115; 2014 г., № 2, ст. 11; № 11, ст. 65; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; 2015 г., № 8, ст. 44; № 20-IV, ст. 113; 2016 г., № 6, cт. 45; № 7-II, cт. 53; № 8-II, cт. 70; 2017 г., № 15, ст. 55; № 24, ст. 115; 2018 г., № 10, ст. 32; № 24, ст. 94; 2019 г., № 1, ст. 4):
подпункт 5) статьи 15 изложить в следующей редакции:

"5) кәмелетке толмағандарға арналған әлеуметтік жарнама мен тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) жарнамасын және кәмелетке толмағандардың дене, психикалық денсаулығы мен адамгершiлiгіне зиянды әсер етуге әкеп соқпайтын жалпы отбасылық тұтынуды қоспағанда, кәмелетке толмағандардың бейнелерiн жарнамада көрнекi немесе дыбыстық пайдалануға;".
19. "Байланыс туралы" 2004 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., № 14, 81-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 15, 95-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 3, 20-құжат; № 19, 148-құжат; 2008 ж., № 20, 89-құжат; № 24, 129-құжат; 2009 ж., № 15-16, 74-құжат; № 18, 84-құжат; № 24, 121-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 24, 146, 150-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 3, 25-құжат; № 8, 63, 64-құжаттар; № 14, 92, 95-құжаттар; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 12, 57-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 7, 37-құжат; № 8, 44, 49-құжаттар; № 10, 52-құжат; № 14, 87-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 20-ІV, 113-құжат; № 22-І, 141-құжат; № 22-V, 156-құжат; 2016 ж., № 8-І, 65-құжат; № 8-II, 67-құжат; № 23, 118-құжат; № 24, 124, 126-құжаттар; 2017 ж., № 23-III, 111-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 19, 62-құжат; № 22, 82-құжат):
1) 2-бап мынадай мазмұндағы 79) тармақшамен толықтырылсын:
"79) деректерді біріктіру – ақпаратты өңдеу және оны иесіздендіру жүргізілетін жалпылама түрде ұсыну процесі. Біріктірілген деректерді байланыс операторы есептілікті қалыптастыру, талдау мен зерттеулерді жүзеге асыру үшін пайдаланады.";
2) 8-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 19-20) тармақшамен толықтырылсын:
"19-20) өзге байланыс операторларына өзінің телекоммуникациялық инфрақұрылымына және оларға бөлінген радиожиіліктерге қол жеткізуді ұсыну тәртібін бекіту;";
3) 15-баптың 1-тармағының 2) және 6) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен қызметтік ақпаратты жинауды және сақтауды жүзеге асыруға міндетті. Абоненттер туралы қызметтік ақпаратты сақтау Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асырылады. Шетелде жүрген Қазақстан Республикасының абоненттеріне байланыс қызметтерін көрсету жағдайларын қоспағанда, абоненттер туралы қызметтік ақпаратты және біріктірілген түрдегі деректерді Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге беруге тыйым салынады.";
"6) уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен өзге байланыс операторларына радиожиіліктерге және телекоммуникациялық инфрақұрылымға рұқсат беруге міндетті.";

"5) визуальное или звуковое использование образов несовершеннолетних в рекламе, за исключением социальной рекламы и рекламы товаров (работ, услуг) для несовершеннолетних и общесемейного потребления, которые не повлекут за собой вредного воздействия на физическое, психическое здоровье и нравственность несовершеннолетних;".
19. В Закон Республики Казахстан от 5 июля 2004 года "О связи" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 14, ст. 81; 2006 г., № 3, ст. 22; № 15, ст. 95; № 24, ст. 148; 2007 г., № 2, ст. 18; № 3, ст. 20; № 19, ст. 148; 2008 г., № 20, ст. 89; № 24, ст. 129; 2009 г., № 15-16, ст. 74; № 18, ст. 84; № 24, ст. 121; 2010 г., № 5, ст. 23; № 24, ст. 146, 150; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 3, ст. 25; № 8, ст. 63, 64; № 14, ст. 92, 95; № 15, ст. 97; 2013 г., № 12, ст. 57; № 14, ст. 72, 75; 2014 г., № 1, ст. 4; № 7, ст. 37; № 8, ст. 44, 49; № 10, ст. 52; № 14, ст. 87; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 23, ст. 143; 2015 г., № 20-IV, ст. 113; № 22-I, ст. 141; № 22-V, ст. 156; 2016 г., № 8-I, ст. 65; № 8-II, ст. 67; № 23, ст. 118; № 24, ст. 124, 126; 2017 г., № 23-III, ст. 111; № 24, ст. 115; 2018 г., № 10, ст. 32; № 19, ст. 62; № 22, ст. 82):
1) статью 2 дополнить подпунктом 79) следующего содержания:
"79) Агрегирование данных – процесс обработки и представления информации в обобщенном виде, при котором происходит ее обезличивание. Агрегированные данные используются оператором связи для формирования отчетности, осуществления анализа и исследований.";
2) пункт 1 статьи 8 дополнить подпунктом 19-20) следующего содержания:
"19-20) утверждение порядка предоставления доступа иным операторам связи к своей телекоммуникационной инфраструктуре и выделенным им радиочастотам;";
3) подпункты 2) и 6) пункта 1 статьи 15 изложить в следующей редакции:
"2) осуществлять сбор и хранение служебной информации в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан. Хранение служебной информации об абонентах осуществляется на территории Республики Казахстан. Запрещается передача служебной информации об абонентах и данных в агрегированном виде за пределы Республики Казахстан, за исключением случаев оказания услуг связи абонентам Республики Казахстан, находящимся за рубежом.
6) предоставлять доступ иным операторам связи к радиочастотам и телекоммуникационной инфраструктуре в порядке, определяемом уполномоченным органом.";

4) 29-баптың 4-2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-2. Салынып жатқан объектілерге тапсырыс берушілер (құрылыс салушылар), мүлік иелерінің бірлестігі/пәтер иелерінің кооперативтері, басқарушы компаниялар және ғимараттар мен құрылысжайларға қызмет көрсетуді жүзеге асыратын басқа да заңды тұлғалар, ғимараттар мен құрылысжайлардың меншік иелері байланыс қызметтерін көрсету мақсатында олар телекоммуникация жабдықтарын орналастыру үшін шарт негізінде байланыс операторларына тең жағдайларда алаңдар беруге міндетті.";
5) 34-баптың 1-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Екі немесе одан да көп байланыс операторларының бәсекелестік негізінде телекоммуникация қызметтері көрсетілетін қалаларда және ауылдық елді мекендерде әмбебап байланыс қызметтерін көрсететін байланыс операторларының шығындары субсидиялануға жатпайды.".
20. "Қазақстан Республикасындағы кредиттік бюролар және кредиттік тарихты қалыптастыру туралы" 2004 жылғы 6 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004ж., № 15, 87-құжат; 2005 ж., № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 3, 20-құжат; № 18, 143-құжат; № 19, 149-құжат; 2008 ж., № 17-18, 72-құжат; 2009 ж., № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 3, 32-құжат; № 6, 50-құжат; № 11, 102-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 14-құжат; № 13, 91-құжат; № 20, 121-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2014 ж., № 10, 52-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; № 22-V, 156-құжат; № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 9, 21-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 14,
44-құжат):
1) 1-баптың 13) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"13) кредиттік тарих субъектісінің келісімі – кредиттік тарих субъектісінің осы Заңның 18-бабы 1-тармағының 1), 2) және 4) тармақшаларында көрсетілген ақпарат берушілерге ол туралы ақпаратты кредиттік бюроларға (мемлекет қатысатын кредиттік бюроны қоспағанда) беруге рұқсаты не кредиттік тарих субъектісінің кредиттік бюродан өзі туралы кредиттік есепті басқа тұлғаларға беруге Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес ресімделетін рұқсаты;";
2) 3-баптың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) осы Заңның 25-бабының 4-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, кредиттік тарих субъектісінің осы Заңның 18-бабы 1-тармағының 1), 2) және 4) тармақшаларында аталған ақпарат берушілерге ол туралы ақпаратты кредиттік бюроға (мемлекет қатысатын кредиттік бюроны қоспағанда) беруге келісімінің не кредиттік тарих субъектісінің ол туралы кредиттік есепті кредиттік бюродан басқа тұлғаларға беруге келісімінің болуы;";

4) пункт 4-2 статьи 29 изложить в следующей редакции:
"4-2. Заказчики (застройщики) строящихся объектов, объединение собственников имущества/кооперативы собственников квартир, управляющие компании и другие юридические лица, осуществляющие обслуживание зданий и сооружений, собственники зданий и сооружений обязаны на равных условиях предоставлять площади операторам связи на основании договора для размещения ими телекоммуникационного оборудования в целях предоставления услуг связи.";
5) часть вторую пункта 1 статьи 34 изложить в следующей редакции:
"Убытки операторов связи, оказывающих универсальные услуги связи в городах и в сельских населенных пунктах, в которых оказываются услуги телекоммуникаций на конкурентной основе двумя или более операторами связи, не подлежат субсидированию.".
20. В Закон Республики Казахстан от 6 июля 2004 года "О кредитных бюро и формировании кредитных историй в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 15, ст. 87; 2005 г., № 23, ст. 104; 2006 г., № 3, ст. 22; 2007 г., № 2, ст. 18; № 3, ст. 20; № 18, ст. 143; № 19, ст. 149; 2008 г., № 17-18, ст. 72; 2009 г., № 24, ст. 134; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 3, ст. 32; № 6, ст. 50; № 11, ст. 102; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 14; № 13, ст. 91; № 20, ст. 121; № 21-22, ст. 124; 2014 г., № 10, ст. 52; № 23, ст. 143; 2015 г., № 8, ст. 45; № 22-V, ст. 156; № 22-VI, ст. 159; 2016 г., № 6, ст. 45; 2017 г., № 4, ст. 7; № 9, ст. 21; 2018 г., № 10, ст. 32; № 14, ст. 44):
1) подпункт 13) статьи 1 изложить в следующей редакции:
"13) согласие субъекта кредитной истории - разрешение субъекта кредитной истории поставщикам информации, указанным в подпунктах 1), 2) и 4) пункта 1 статьи 18 настоящего Закона, на предоставление информации о нем в кредитные бюро (за исключением кредитного бюро с государственным участием) либо разрешение субъекта кредитной истории на выдачу кредитного отчета о нем другим лицам из кредитного бюро, оформляемое в соответствии с требованиями, установленными законодательством Республики Казахстан;";
2) подпункт 1) статьи 3 изложить в следующей редакции:
"1) наличие согласия субъекта кредитной истории поставщикам информации, указанным в подпунктах 1), 2) и 4) пункта 1 статьи 18 настоящего Закона, на предоставление информации о нем в кредитные бюро (за исключением кредитного бюро с государственным участием) либо согласия субъекта кредитной истории на выдачу кредитного отчета о нем другим лицам из кредитного бюро, за исключением случая, предусмотренного в пункте 4 статьи 25 настоящего Закона;";

3) 5-баптың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) кредиттік тарих субъектілерінің осы Заңның 18-бабы 1-тармағының 1), 2) және 4) тармақшаларында көрсетілген ақпаратты берушілерге олар туралы ақпаратты кредиттік бюроларға (мемлекет қатысатын кредиттік бюроны қоспағанда) беруге келісімін ресімдеу, кредиттік бюродан кредиттік есепті беруге келісімді ресімдеу тәртібі туралы;";
4) 16-баптың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Осы Заңның 18-бабы 1-тармағының 1), 2) және 4) тармақшаларында аталған ақпаратты жеткізушілерден мемлекет қатысатын кредиттік бюроны, сондай-ақ осы Заңның 25-бабының 4-тармағында көзделген жағдайды қоспағанда, кредиттік тарих субъектісінің өзі туралы мәліметтерді кредиттік бюроларға беруге келісімін алғаны туралы растауды, сондай-ақ кредиттік тарихты қалыптастыратын толық және анық ақпаратты беруді талап етуге;";
5) 19-бапта:
2-тармақтың бірінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Заңның 18-бабы 1-тармағының 1), 2) және 4) тармақшаларында көрсетілген ақпарат берушілер осы Заңның 18-бабы 1-тармағының 1), 2) және 4) тармақшаларында көрсетілген ақпаратты беруге міндетті:";
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Осы Заңның 18-бабы 1-тармағының 3-1) тармақшасында көрсетілген ақпарат берушілер:
1) мемлекет қатысатын кредиттік бюролармен және өзге де кредиттік бюролармен ақпарат беру туралы шарттар жасасуға;
2) осы баптың 2-тармағының 3), 4), 5), 6), 7) және 8) тармақшаларындағы талаптарды орындауға міндетті.";
6) 23-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Заңның 18-бабы 1-тармағының 1), 2) және 4) тармақшаларында көрсетілген ақпарат берушілер мемлекет қатысатын кредиттік бюроға, сондай-ақ ақпарат беру туралы шарттар негізінде кредиттік тарих субъектісінің келісімі болған кезде, осы Заңның 25-бабының 4-тармағында көзделген жағдайды қоспағанда, өзге де кредиттік бюроларға ақпарат беруге міндетті.
Осы Заңның 18-бабы 1-тармағының 3-1) тармақшасында көрсетілген ақпарат берушілер мемлекет қатысатын кредиттік бюроға және өзге де кредиттік бюроларға ақпарат беруге міндетті.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген ақпарат берушілердің кредиттік бюроларға ақпарат беру және кредиттік есептерді алу шарттары Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жасалатын ақпарат беру және (немесе) кредиттік есептерді алу туралы шарттарда айқындалады.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Осы Заңның 18-бабы 1-тармағының 3-1) тармақшасында көрсетілген ақпарат берушілерді қоспағанда, ақпарат берушілер кредиттік тарих субъектілерінің олар туралы мәліметтерді кредиттік бюроларға (мемлекет қатысатын кредиттік бюроны қоспағанда) беруге өздері алған келісімдерінің есебін жүргізеді.";

3) подпункт 2) статьи 5 изложить в следующей редакции:
"2) о порядке оформления согласия субъектов кредитных историй поставщикам информации, указанным в подпунктах 1), 2) и 4) пункта 1 статьи 18 настоящего Закона, на предоставление информации о них в кредитные бюро (за исключением кредитного бюро с государственным участием), оформления согласия на выдачу кредитного отчета из кредитного бюро;";
4) подпункт 2) статьи 16 изложить в следующей редакции:
"2) требовать от поставщиков информации, указанных в подпунктах 1), 2) и 4) пункта 1 статьи 18 настоящего Закона, предоставления подтверждения о получении согласия субъекта кредитной истории на передачу сведений о нем в кредитные бюро, за исключением кредитного бюро с государственным участием, а также случая, предусмотренного в пункте 4 статьи 25 настоящего Закона, а также полной и достоверной информации, формирующей кредитные истории;";
5) в статье 19;
абзац первый части первой пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2. Поставщики информации, указанные в подпунктах 1), 2) и 4) пункта 1 статьи 18 настоящего Закона, обязаны:";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Поставщики информации, указанные в подпункте 3-1) пункта 1 статьи 18 настоящего Закона, обязаны:
1) заключить договоры о предоставлении информации с кредитным бюро с государственным участием и иными кредитными бюро;
2) исполнять требования подпунктов 3), 4), 5), 6), 7) и 8) пункта 2 настоящей статьи.";
6) в статье 23:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Поставщики информации, указанные в подпунктах 1), 2) и 4) пункта 1 статьи 18 настоящего Закона, обязаны предоставлять информацию в кредитное бюро с государственным участием, а также при наличии согласия субъекта кредитной истории на основании договоров о предоставлении информации в иные кредитные бюро, за исключением случая, предусмотренного пунктом 4 статьи 25 настоящего Закона.
Поставщики информации, указанные в подпункте 3-1) пункта 1 статьи 18 настоящего Закона, обязаны предоставлять информацию в кредитное бюро с государственным участием и иные кредитные бюро.
Условия предоставления поставщиками информации, указанными в части первой настоящего пункта, информации в кредитные бюро и получения кредитных отчетов определяются договорами о предоставлении информации и (или) получении кредитных отчетов, заключаемыми в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Поставщики информации, за исключением поставщиков информации, указанных в подпункте 3-1) пункта 1 статьи 18 настоящего Закона, ведут учет полученных ими согласий субъектов кредитных историй на представление сведений о них в кредитные бюро (за исключением кредитного бюро с государственным участием).";

7) 25-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Заңның 18-бабы 1-тармағының 1), 2) және 4) тармақшаларында көрсетілген ақпарат берушілерге ол туралы ақпаратты кредиттік бюроларға (мемлекет қатысатын кредиттік бюроны қоспағанда) беруге кредиттік тарих субъектісінің келісімі және (немесе) кредиттік бюродан кредиттік есепті алушыға кредиттік есепті беруге кредиттік тарих субъектісінің келісімі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен ресімделеді.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Кредиттік тарих субъектісінің осы Заңның 18-бабы 1-тармағының 1), 2) және 4) тармақшаларында көрсетілген ақпаратты жеткізушілерге ол туралы ақпаратты кредиттік тарихты қалыптастыру үшін кредиттік бюроларға (мемлекет қатысатын кредиттік бюроны қоспағанда) беруге және (немесе) кредиттік бюродан кредиттік есепті беруге, сондай-ақ оны дұрыс ресімдемегені үшін ақпарат беруші, кредиттік есепті беру туралы сұрау салған кредиттік есепті алушы не олардың лауазымды адамдары Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасына сәйкес жауапты болады.";
8) 26-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Заңның 18-бабы 1-тармағының 3-1) тармақшасында көрсетілген ақпарат берушілерді қоспағанда, ақпарат берушілердің кредиттік бюроларға (мемлекет қатысатын кредиттік бюроны қоспағанда) ақпарат беруі, кредиттік бюролардан кредиттік есептерді беруі үшін кредиттік тарих субъектісінің келісімі негіз болып табылады.";
9) 27-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Заңның 18-бабы 1-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген ақпарат берушілер ақпарат беру жөніндегі өз міндеттемелерін орындау мақсатында мемлекет қатысатын кредиттік бюромен мемлекет қатысатын кредиттік бюро мемлекеттік тіркелген және (немесе) ақпарат берушілер осы Заңның 18-бабы 1-тармағының 1) және 2) тармақшаларында айқындалған белгілерге сәйкес келген күннен бастап күнтізбелік 180 күн ішінде ақпарат беру туралы шарттар жасасуға міндетті. Осы Заңның 18-бабы 1-тармағының 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көрсетілген ақпарат берушілер ақпарат беру туралы шартта айқындалған мерзімде өзге кредиттік бюролармен ақпарат беру туралы шарт жасасуға құқылы.
Осы Заңның 18-бабы 1-тармағының 3-1) тармақшасында көрсетілген ақпарат берушілер осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзімдерде өзге кредиттік бюролармен ақпарат беру туралы шарт жасасуға міндетті.";

7) в статье 25:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Согласие субъекта кредитной истории поставщикам информации, указанным в подпунктах 1), 2) и 4) пункта 1 статьи 18 настоящего Закона, на предоставление информации о нем в кредитные бюро (за исключением кредитного бюро с государственным участием) и (или) согласие субъекта кредитной истории на выдачу кредитного отчета получателю кредитного отчета из кредитного бюро оформляется в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. За отсутствие согласия субъекта кредитной истории поставщикам информации, указанным в подпунктах 1), 2) и 4) пункта 1 статьи 18 настоящего Закона, на предоставление информации о нем в кредитные бюро (за исключением кредитного бюро с государственным участием) для формирования кредитной истории и (или) на выдачу кредитного отчета из кредитного бюро, а также его неправильное оформление поставщик информации, получатель кредитного отчета, подавшие запрос о предоставлении кредитного отчета, либо их должностные лица несут ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях.";
8) пункт 1 статьи 26 изложить в следующей редакции:
"1. Основанием для предоставления поставщиками информации, за исключением поставщиков информации, указанных в подпункте 3-1) пункта 1 статьи 18 настоящего Закона, информации в кредитные бюро (за исключением кредитного бюро с государственным участием), выдачи кредитных отчетов из кредитных бюро является согласие субъекта кредитной истории.";
9) в статье 27:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. В целях выполнения своих обязательств по предоставлению информации поставщики информации, указанные в подпунктах 1) и 2) пункта 1 статьи 18 настоящего Закона, обязаны заключить с кредитным бюро с государственным участием договоры о предоставлении информации в течение 180 календарных дней со дня государственной регистрации кредитного бюро с государственным участием и (или) соответствия поставщиков информации признакам, определенным подпунктами 1) и 2) пункта 1 статьи 18 настоящего Закона. Поставщики информации, указанные в подпунктах 1), 2), 3) и 4) пункта 1 статьи 18 настоящего Закона, вправе заключить договор о предоставлении информации с иными кредитными бюро в сроки, определенные договором о предоставлении информации.
Поставщики информации, указанные в подпункте 3-1) пункта 1 статьи 18 настоящего Закона, обязаны заключить договор о предоставлении информации с иными кредитными бюро в сроки, указанные в части первой настоящего пункта.";

2-тармақтың 3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) мемлекет қатысатын кредиттік бюроны, сондай-ақ осы Заңның 25-бабының 4-тармағында көзделген жағдайды қоспағанда, осы Заңның 18-бабы 1-тармағының 1), 2) және 4) тармақшаларында көрсетілген ақпарат берушілердің кредиттік тарих субъектісінің ол туралы ақпаратты кредиттік бюроларға беруге келісімін міндетті түрде алуы;".
21. "Электр энергетикасы туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., № 17, 102-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 7, 38-құжат; № 13, 87-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 19, 148-құжат; 2008 ж., № 15-16, 64-құжат; № 24, 129-құжат; 2009 ж., № 13-14, 62-құжат; № 15-16, 74-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат;
№ 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 16, 129-құжат; 2012 ж., № 3, 21-құжат; № 12, 85-құжат; № 14, 92-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 4, 21-құжат; № 14, 75-құжат; № 15, 79-құжат; 2014 ж., № 10, 52-құжат; № 12, 82-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 11, 57-құжат; № 20-ІV, 113-құжат; № 20-VII, 117-құжат; № 21-II, 131-құжат; № 23-І, 169-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 8-II, 70-құжат; № 24, 124-құжат; 2017 ж., № 14, 54-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 19, 62-құжат; № 22, 82-құжат):
5-бап мынадай мазмұндағы 70-35) және 70-36) тармақшалармен толықтырылсын:
"70-35) тұтынушыларды электрмен жабдықтау желілеріне технологиялық қосу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;";
"70-36) кәсіпкерлік субъектілерін белгіленген қуаты 200 кВт-қа дейінгі электрмен жабдықтау желілеріне технологиялық қосудың үлгі шартын әзірлейді және бекітеді.".
22. "Қазақстан Республикасында мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы" 2005 жылғы 13 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2005 ж., № 7-8, 18-құжат; 2006 ж., № 15, 92-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 20, 152-құжат; № 24, 178-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; № 24, 122-құжат; 2010 ж., № 5,
23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 14, 75-құжат; № 21-22, 115-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 19-І, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 20-IV, 113-құжат; № 22-І, 140-құжат; № 22-V, 152, 158-құжаттар; № 23-II, 170-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 14, 42-құжат; № 19, 62-құжат):
25-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Сәулет, қала құрылысы, құрылыс және мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау істері жөніндегі жергілікті атқарушы органдар салынып жатқан (салынуы белгіленген) объектілер мен кешендердің мониторингі жөніндегі қызметке мүгедектердің қоғамдық бірлестіктерінің өкілдерін тартуы тиіс.".

подпункт 3) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"3) обязательное получение согласия субъекта кредитной истории поставщиками информации, указанными в подпунктах 1), 2) и 4) пункта 1 статьи 18 настоящего Закона, на предоставление информации о нем в кредитные бюро, за исключением кредитного бюро с государственным участием, а также случая, предусмотренного в пункте 4 статьи 25 настоящего Закона;".
21. В Закон Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об электроэнергетике" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 17, ст. 102; 2006 г., № 3, ст. 22; № 7, ст. 38; № 13, ст. 87; № 24, ст. 148; 2007 г., № 19, ст. 148; 2008 г., № 15-16, ст. 64; № 24, ст. 129; 2009 г., № 13-14, ст. 62; № 15-16, ст. 74; № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2; № 5, ст. 43; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 16, ст. 129; 2012 г., № 3, ст. 21; № 12, ст. 85; № 14, ст. 92; № 15, ст. 97; 2013 г., № 4, ст. 21; № 14, ст. 75; № 15, ст. 79; 2014 г., № 10, ст. 52; № 12, ст. 82; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; 2015 г., № 11, ст. 57; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 117; № 21-II, ст. 131; № 23-I, ст. 169; 2016 г., № 6, ст. 45; № 8-II, ст. 70; № 24, ст. 124; 2017 г., № 14, ст. 54; 2018 г., № 10, ст. 32; № 19, ст. 62; № 22, ст. 82):
статью 5 дополнить подпунктами 70-35) и 70-36) следующего содержания:
"70-35) разрабатывает и утверждает правила технологического присоединения потребителей к сетям электроснабжения;
70-36) разрабатывает и утверждает типовой договор технологического присоединения к сетям электроснабжения субъектов предпринимательства с установленной мощностью до 200 кВт;".
22. В Закон Республики Казахстан от 13 апреля 2005 года "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2005 г., № 7-8, ст. 18; 2006 г., № 15, ст. 92; 2007 г., № 2, ст. 18; № 20, ст. 152; № 24, ст. 178; 2009 г., № 18, ст. 84; № 24, ст. 122; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; 2012 г., № 15, ст. 97; 2013 г., № 9, ст. 51; № 14, ст. 75; № 21-22, ст. 115; 2014 г., № 1, ст. 4; № 19-І, 19-II, ст. 96; № 23, ст. 143; 2015 г., № 20-IV, ст. 113; № 22-І, ст. 140; № 22-V, ст. 152, 158; № 23-II, ст. 170; 2018 г., № 10, ст. 32; № 14, ст. 42; № 19, ст. 62):
пункт 2 статьи 25 изложить в следующей редакции:
"2. Местные исполнительные органы по делам архитектуры, градостроительства, строительства и государственного архитектурно-строительного контроля должны вовлекать представителей общественных объединений инвалидов в деятельность по мониторингу строящихся (намечаемых к строительству) объектов и комплексов.".

23. "Концессиялар туралы" 2006 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2006 ж., № 14, 88-құжат; 2008 ж., № 15-16, 64-құжат; № 21, 97-құжат; 2009 ж., № 24, 133-құжат; 2010 ж., № 7, 29-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 20, 151-құжат; 2012 ж., № 2, 11, 15-құжаттар; 2013 ж., № 15, 76,
2-құжаттар; № 20, 113-құжат; 2014 ж., № 11, 64-құжат; № 12, 82-құжат; № 19-І, 19-II, 96-құжат; 2015 ж., № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 117-құжат; 2016 ж., № 7-II, 55-құжат; 2017 ж., № 14, 51-құжат):
1) 1-баптың 9) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"9) концессиялық жобаларды консультациялық сүйемелдеу – конкурстық құжаттамаларды, концессия шарттарының жобаларын әзірлеуді, комиссияның конкурсқа қатысушымен келіссөздер процесінде консультациялық қызметтер көрсетуді қамтитын, Қазақстан Республикасының Үкіметі немесе жергілікті атқарушы органдар айқындайтын концессиялық жобаларды сүйемелдеу жөніндегі заңды немесе жеке тұлғалар көрсететін қызметтер;";
2) 8-баптың 6-1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6-1) концессиялық жобаларды консультациялық сүйемелдеу жөніндегі заңды немесе жеке тұлғаларды айқындайды;";
3) 17-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Конкурсты ұйымдастырушы ұсынылған конкурстық құжаттама үшін конкурстық құжаттаманы көшіруге арналған нақты шығындардан аспайтын ақы алады.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Конкурсты ұйымдастырушы конкурстық құжаттаманың ережелерін түсіндіру үшін конкурстық құжаттамада көрсетілген белгілі бір жерде және тиісті уақытта әлеуетті концессионерлермен кездесу өткізеді. Бұл ретте конкурсты ұйымдастырушы олардың дереккөзін көрсетпестен, осы кездесу барысында ұсынылған конкурстық құжаттаманы түсіндіру туралы сұрау салулар, сондай-ақ осы сұрау салуларға жауаптарды қамтитын хаттама жасайды. Хаттама дереу комиссияға және конкурсты ұйымдастырушы конкурстық құжаттаманы ұсынған барлық әлеуетті концессионерлерге жолданады.".
24. "Мәдениет туралы" Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 15 желтоқсандағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2006 ж., № 24, 147-құжат; 2008 ж., № 23, 124-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 10, 49-құжат; № 15, 71-құжат; № 24, 149-құжат; 2011 ж., № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 2, 13-құжат; № 3, 25-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 10, 52-құжат; № 19-І, 19-II, 96-құжат; 2015 ж., № 10, 50-құжат; № 19-II, 105-құжат; № 22-І, 140-құжат; 2016 ж., № 2, 9-құжат; 2017 ж., № 9, 18-құжат; 2018 ж., № 14, 42-құжат; № 15, 46-құжат; № 24, 93-құжат; 2019 ж., № 1, 2, 4-құжаттар):
1-бапта:
10) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"10) мәдениет ұйымдары – қызметінің негізгі нысанасы мәдениет саласындағы қызметті жүзеге асыру болып табылатын, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған кәсіпкерлік субъектілері немесе заңды тұлғалар;".

23. В Закон Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "О концессиях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2006 г., № 14, ст. 88; 2008 г., № 15-16, ст. 64; № 21, ст. 97; 2009 г., № 24, ст. 133; 2010 г., № 7, ст. 29; 2011 г., № 1, ст. 2; № 20, ст. 151; 2012 г., № 2, ст. 11, 15; 2013 г., № 15, ст. 76, 82; № 20, ст. 113; 2014 г., № 11, ст. 64; № 12, ст. 82; № 19-І, 19-II, ст. 96; 2015 г., № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 117; 2016 г., № 7-II, ст. 55; 2017 г., № 14, ст. 51):
1) подпункт 9) статьи 1 изложить в следующей редакции:
"9) консультативное сопровождение концессионных проектов – услуги, оказываемые юридическими или физическими лицами по сопровождению концессионных проектов, определяемых Правительством Республики Казахстан или местными исполнительными органами, включающие в себя разработку конкурсных документаций, проектов договоров концессии, оказание консультационных услуг в переговорном процессе комиссии с участником конкурса;";
2) подпункт 6-1) статьи 8 изложить в следующей редакции:
"6-1) определяет физические или юридические лица по консультативному сопровождению концессионных проектов;";
3) в статье 17;
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Организатор конкурса взимает плату за представленную конкурсную документацию, не превышающую фактические затраты на копирование конкурсной документации.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Организатор конкурса проводит встречу с потенциальными концессионерами для разъяснения положений конкурсной документации в определенном месте и в соответствующее время, указанные в конкурсной документации. При этом организатор конкурса составляет протокол, содержащий представленные в ходе этой встречи запросы о разъяснении конкурсной документации без указания их источника, а также ответы на эти запросы. Протокол незамедлительно направляется комиссии и всем потенциальным концессионерам, которым организатор конкурса представил конкурсную документацию.".
24. В Закон Республики Казахстан от 15 декабря 2006 года "О культуре" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2006 г., № 24, ст. 147; 2008 г., № 23, ст. 124; 2010 г., № 5, ст. 23; № 10, ст. 49; № 15, ст. 71; № 24, ст. 149; 2011 г., № 5, ст. 43; № 11, ст. 102; 2012 г., № 2, ст. 13; № 3, ст. 25; № 15, ст. 97; 2013 г., № 9, ст. 51; № 14, ст. 75; 2014 г., № 1, ст. 4; № 10, ст. 52; № 19-І, 19-II, ст. 96; 2015 г., № 10, ст. 50; № 19-II, ст. 105; № 22-І, ст. 140; 2016 г., № 2, ст. 9; 2017 г., № 9, ст. 18; 2018 г., № 14, ст. 42; № 15, ст. 46; № 24, ст. 93; 2019 г., № 1, ст. 2, 4):
в статье 1:
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
"10) организации культуры – физические лица, являющиеся субъектами предпринимательства, или юридические лица, созданные в соответствии с законодательством Республики Казахстан, основным предметом деятельности которых является осуществление деятельности в области культуры;".

25. "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы" 2007 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 18, 142-құжат; 2008 ж., № 23, 114-құжат; № 24, 126-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16-құжат; № 8, 41-құжат; № 19, 88-құжат; 2010 ж., № 7, 28-құжат; 2011 ж., № 3, 32-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 15, 118-құжат; № 16, 129-құжат; 2012 ж., № 8,
64-құжат; № 10, 77-құжат; № 14, 95-құжат; № 20, 121-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат; № 5-6, 30-құжат; 2014 ж., № 4-5, 24-құжат; № 11, 61-құжат; № 19-І, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; № 16, 79-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 22-II, 145-құжат; № 22-V, 156-құжат; № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 15, 50-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат):
1) 7-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы төртінші абзацпен толықтырылсын:
"Егер құқықтық кадастрдың ақпараттық жүйесіне құқық белгілейтін құжаттың электрондық көшірмесі келіп түссе, онда тіркеуші органның жүргізілген тіркеу туралы хабарлама жіберу арқылы оның туындауын, өзгеруін немесе тоқтатылуын растау сәті жылжымайтын мүлікке құқықты (құқық ауыртпалығын) мемлекеттік тіркеу сәті болып табылады.";
2) 17-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Құқық иеленушіні сәйкестендіретін деректерді (жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты тегі және туған күні) қоспағанда, жеке тұлғалар туралы ақпаратты ашатын мәліметтерді (дербес деректерді) ұсынуға болмайды.";
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Жылжымайтын мүлік объектісіне тіркелген құқық ауыртпалығы туралы ақпарат жеке және заңды тұлғалардың сұрау салуы бойынша беріледі.";
мынадай мазмұндағы 3-3-тармақпен толықтырылсын:
"3-3. Құқықтық кадастрдан заңды тұлғалардың тіркелген құқықтары туралы және жылжымайтын мүлік объектісіне тіркелген ауыртпалықтар, заңдық талаптар туралы ақпарат сұрау салу негізінде кез келген тұлғаға беріледі.";
3) 20-бапта:
1-1-тармақ және 2-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1-1. Электрондық тіркеу құқықтар (құқықтар ауыртпалықтары) мәміле, мұраға құқық туралы куәлік, меншік құқығы туралы куәлік негізінде туындаған, өзгерген немесе тоқтатылған жағдайларда, сондай-ақ осы Заңда белгіленген өзге де жағдайларда жүзеге асырылады.
2. Құқықтарды (ауыртпалықтарды) электрондық тіркеу нотариат куәландырған мәміле, мұраға құқық туралы куәлік, меншік құқығы туралы куәлік негізінде мынадай тәртіппен жүргізіледі:";
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:

25. В Закон Республики Казахстан от 26 июля 2007 года "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 18, ст. 142; 2008 г., № 23, ст. 114; № 24, ст. 126; 2009 г., № 2-3, ст. 16; № 8, ст. 41; № 19, ст. 88; 2010 г., № 7, ст. 28; 2011 г., № 3, ст. 32; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50; № 15, ст. 118; № 16, ст. 129; 2012 г., № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 14, ст. 95; № 20, ст. 121; 2013 г., № 1, ст. 3; № 5-6, ст. 30; 2014 г., № 4-5, ст. 24; № 11, ст. 61; № 19-І, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; 2015 г., № 8, ст. 45; № 16, ст. 79; № 20-IV, ст. 113; № 22-II, ст. 145; № 22-V, ст. 156; № 22-VI, ст. 159; 2016 г., № 6, ст. 45; 2017 г., № 4, ст. 7; 2018 г., № 10, ст. 32; № 15, ст. 50; 2019 г., № 2, ст. 6):
1) пункт 1 статьи 7 дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Если в информационную систему правового кадастра поступила электронная копия правоустанавливающего документа, то моментом государственной регистрации права (обременения права) на недвижимое имущество является момент подтверждения его возникновения, изменения или прекращения регистрирующим органом путем отправки уведомления о произведенной регистрации.";
2) в статье 17:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Сведения, раскрывающие информацию о физических лицах (персональные данные), за исключением данных, идентифицирующих правообладателя (фамилия, имя, отчество и дата рождения физического лица), не могут быть предоставлены.";
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Информация о зарегистрированном обременении права на объект недвижимости выдается по запросу физических и юридических лиц.";
дополнить пунктом 3-3 следующего содержания:
"3-3. Информация из правового кадастра о зарегистрированных правах юридических лиц и о зарегистрированных обременениях, юридических притязаниях на объект недвижимого имущества выдается любому лицу на основании запроса.";
3) в статье 20:
пункт 1-1 и часть первую пункта 2 изложить в следующей редакции:
"1-1. Электронная регистрация осуществляется в случаях, когда права (обременения прав) возникают, изменяются или прекращаются на основании сделки, свидетельства о праве на наследство, свидетельства о праве собственности, а также в иных случаях, установленных настоящим Законом.
2. Электронная регистрация прав (обременений прав) на основании нотариально удостоверенной сделки, свидетельства о праве на наследство, свидетельства о праве собственности проводится в следующем порядке:";
дополнить пунктом 3 следующего содержания:

"3. Жылжымайтын мүлікке құқықтарды (құқық ауыртпалықтарын) электрондық тіркеу уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен жүргізілуі мүмкін.";
4) 20-баптың 1-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Заңның 20-бабының 2-тармағында көзделген құқықтарды (құқықтық ауыртпалықтарды) электрондық тіркеу мәмілеге қатысушылардың өтінішінсіз жүзеге асырылады.".
26. "Трансферттік баға белгілеу туралы" 2008 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 15-16, 65-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 11, 58-құжат; № 15, 71-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 11, 80-құжат; 2013 ж., № 21-22, 115-құжат;
2014 ж., № 1, 4-құжат; № 19-І, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; 2015 ж., № 20-IV, 113-құжат; 2017 ж., № 22-III, 109-құжат; № 23-III, 111-құжат):
4-баптың 1-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) мәмілеге қатысушылардан, мемлекеттік органдардан және үшінші тұлғалардан Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен нарықтық баға мен саралауды айқындауға қажетті ақпаратты, сондай-ақ мәмілелерге мониторинг жүргізу үшін басқа да деректерді сұратуға;".
27. "Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы" 2010 жылғы 2 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2010 ж., № 7, 27-құжат; № 24, 145-құжат; 2011 ж., № 1, 3-құжат; № 5, 43-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 6, 43-құжат; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 2, 10-құжат; № 9, 51-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 15, 76-құжат; 2014 ж., № 1, 9-құжат; № 4-5, 24-құжат; № 6, 27-құжат; № 10, 52-құжат; № 14, 84-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 94, 96-құжаттар; № 21, 122-құжат; № 22, 131-құжат; № 23, 143-құжат; № 24, 144-құжат; 2015 ж., № 8, 42-құжат; № 19-II, 106-құжат; № 20-ІV, 113-құжат; № 20-VII, 115-құжат; № 21-І, 128-құжат; № 21-III, 136-құжат; № 22-I, 143-құжат; № 22-VI,
159-құжат; № 23-II, 170-құжат; 2016 ж., № 7-ІІ, 55-құжат; № 12, 87-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 16, 56-құжат; № 21, 98-құжат; № 22-III, 109-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 13, 41-құжат; № 14, 44-құжат; № 15, 47-құжат; № 16, 56-құжат; № 22, 83-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат):
1) 57-бапта:
2-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Кепіл ұстаушы кепілге салынған мүлікті өзінде қалдыру туралы мәлімдеуге құқылы. Бұл жағдайда, ол кепілге салынған мүліктің өтімді құны шегінде (бағалау құнының 70%-нан аспайтын) кепіл ұстаушының талаптары алдында басым болып табылатын талаптарды кепіл ұстаушының кепіл бойынша өзінің барлық талаптарын толық қанағаттандыру үшін қажетті мүлік құнынан асатын құн мөлшерінде қанағаттандыруға міндетті.";
3-тармақ алып тасталсын;

"3. Электронная регистрация прав (обременений прав) на недвижимое имущество может быть проведена в порядке, определяемом уполномоченным органом.";
4) часть вторую пункта 1 статьи 20 изложить в следующей редакции:
"Электронная регистрация прав (обременений прав), предусмотреннная в пункте 2 статьи 20 настоящего Закона, осуществляется без заявления участников сделки.".
26. В Закон Республики Казахстан от 5 июля 2008 года "О трансфертном ценообразовании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 15-16, ст. 65; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 11, ст. 58; № 15, ст. 71; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; 2012 г., № 11, ст. 80; 2013 г., № 21-22, ст. 115; 2014 г., № 1, ст. 4; № 19-І, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; 2015 г., № 20-IV, ст. 113; 2017 г., № 22-III, ст. 109; № 23-III, ст. 111):
подпункт 1) пункта 1 статьи 4 изложить в следующей редакции:
"1) запрашивать от участников сделки, государственных органов и третьих лиц в порядке, установленном законами Республики Казахстан, информацию, необходимую для определения рыночной цены и дифференциала, а также другие данные для проведения мониторинга сделок;".
27. В Закон Республики Казахстан от 2 апреля 2010 года "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2010 г., № 7, ст. 27; № 24, ст. 145; 2011 г., № 1, ст. 3; № 5, ст. 43; № 24, ст. 196; 2012 г., № 6, ст. 43; № 8, ст. 64; № 13, ст. 91; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 2, ст. 10; № 9, ст. 51; № 10-11, ст. 56; № 15, ст. 76; 2014 г., № 1, ст. 9; № 4-5, ст. 24; № 6, ст. 27; № 10, ст. 52; № 14, ст. 84; № 16, ст. 90; № 19-I, 19-II, ст. 94, 96; № 21, ст. 122; № 22, ст. 131; № 23, ст. 143; № 24, ст. 144; 2015 г., № 8, ст. 42; № 19-II, ст. 106; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 115; № 21-I, ст. 128; № 21-III, ст. 136; № 22-I, ст. 143; № 22-VI, ст. 159; № 23-II, ст. 170; 2016 г., № 7-II, ст. 55; № 12, ст. 87; 2017 г., № 4, ст. 7; № 16, ст. 56; № 21, ст. 98; № 22-III, ст. 109; 2018 г., № 10, ст. 32; № 13, ст. 41; № 14, ст. 44; № 15, ст. 47; № 16, ст. 56; № 22, ст. 83; 2019 г., № 2, ст. 6):
1) в статье 57:
часть вторую пункта 2 изложить в следующей редакции:
"Залогодержатель вправе заявить об оставлении за собой заложенного имущества. В этом случая он в пределах ликвидной стоимости (не превышающей 70% от оценочной стоимости) заложенного имущества обязан удовлетворить требования, являющиеся преимущественными перед требованиями залогодержателя, в размере стоимости, превышающей стоимость имущества, необходимого для полного удовлетворения залогодержателем всех своих требований по залогу.";
пункт 3 исключить;

2) 138-баптың 1-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) табиғи монополиялар субъектілерінен өндіріп алу;".
28. "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" 2010 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2010 ж., № 17-18, 113-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 8, 64-құжат; № 14, 95-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 14, 72-құжат; № 16, 83-құжат; 2014 ж., № 7, 37-құжат; № 10, 52-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 19-I, 100-құжат; № 20-IV,
113-құжат; № 23-II, 170, 172-құжаттар; 2016 ж., № 8-I, 65-құжат; № 24, 124-құжат; 2017 ж., № 9, 22-құжат; № 11, 29-құжат; № 14, 51-құжат; № 16, 56-құжат; № 22-III, 109-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 19, 62-құжат):
14-бап мынадай мазмұндағы 41-72) тармақшамен толықтырылсын:
"41-72) әуежай қызметіне жатпайтын әуежай аумағында қызметтерді көрсетуге қол жеткізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;".
29. "Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы"
2012 жылғы 13 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2012 ж., № 3, 20-құжат; № 15,
97-құжат; 2013 ж., № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 2, 6-құжат; № 11, 57-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 22-II, 144-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 24, 124-құжат; 2017 ж., № 23-III, 111-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат):
1-бапта:
5-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5-1) оқу орталығы – энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы қызметті жүзеге асыратын кадрларды қайта даярлау және (немесе) олардың біліктілігін арттыру саласындағы қызметті жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға;".
30. "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" 2013 жылғы 21 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2013 ж., № 7, 35-құжат; 2015 ж., № 22-II, 145-құжат; № 22-V, 156-құжат; 2017 ж., № 16, 56-құжат):
8-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Субъект немесе оның заңды өкілі айқын мақұлдаған әрекет арқылы дербес деректерді жинауға, өңдеуге келісімді береді (кері қайтарып алады).
Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін қорғау
іс-қимылдарының элементтерін қолдана отырып, электрондық құжат түрінде не өзге де тәсілмен берілген өтініш нақты әрекет болып саналады.".
31. "Оңалту және банкроттық туралы" 2014 жылғы 7 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 4-5, 23-құжат.; № 10, 52-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 42-құжат):
26-1-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:

2) подпункт 3) пункта 1 статьи 138 изложить в следующей редакции:
"3) взыскании с субъектов естественных монополий;".
28. В Закон Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2010 г., № 17-18, ст. 113; 2011 г., № 1, ст. 2; № 5, ст. 43; № 11, ст. 102; 2012 г., № 8, ст. 64; № 14, ст. 95; № 15, ст. 97; 2013 г., № 14, ст. 72; № 16, ст. 83; 2014 г., № 7, ст. 37; № 10, ст. 52; № 16, ст. 90; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 23, ст. 143; 2015 г., № 19-I, ст. 100; № 20-IV, ст. 113; № 23-II, ст. 170, 172; 2016 г., № 8-I, ст. 65; № 24, ст. 124; 2017 г., № 9, ст. 22; № 11, ст. 29; № 14, ст. 51; № 16, ст. 56; № 22-III, ст. 109; 2018 г., № 10, ст. 32; № 19, ст. 62):
статью 14 дополнить подпунктом 41-72) следующего содержания:
"41-72) разрабатывает и утверждает правила доступа к оказанию услуг на территории аэропорта, не относящихся к аэропортовской деятельности;".
29. В Закон Республики Казахстан от 13 января 2012 года "Об энергосбережении и повышении энергоэффективности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2012 г., № 3, ст. 20; № 15, ст. 97; 2013 г., № 14, ст. 75; 2014 г., № 1, ст. 4; № 19-І, 19-II, ст. 96; № 23, ст. 143; 2015 г., № 2, ст. 6; № 11, ст. 57; № 20-IV, ст. 113; № 22-II, ст. 144; 2016 г., № 6, ст. 45; № 24, ст. 124; 2017 г., № 23-III, ст. 111; 2018 г., № 10, ст. 32):
в статье 1:
подпункт 5-1) изложить в следующей редакции:
"5-1) учебный центр – физическое или юридическое лицо, осуществляющее деятельность в области переподготовки и (или) повышения квалификации кадров, осуществляющих деятельность в области энергосбережения и повышения энергоэффективности;".
30. В Закон Республики Казахстан от 21 мая 2013 года "О персональных данных и их защите" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2013 г., № 7, ст. 35; 2015 г., № 22-II, ст. 145; № 22-V, ст. 156; 2017 г., № 16, ст. 56):
пункт 1 статьи 8 изложить в следующей редакции:
"1. Субъект или его законный представитель дает (отзывает) согласие на сбор, обработку персональных данных посредством ясного утвердительного действия.
Утвердительным действием считаются заявление, поданное в том числе в письменном виде, в форме электронного документа либо иным способом с применением элементов защитных действий, не противоречащих законодательству Республики Казахстан.".
31. В Закон Республики Казахстан "О реабилитации и банкротстве" от 7 марта 2014 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 4-5, ст. 23; № 10, ст. 52; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; 2015 г., № 8, ст. 42):
пункт 1 статьи 26-1 изложить в следующей редакции:

"1. Оңалту жоспарын келісу кезінде кредиторлар жиналысы олардың мүдделері осы жоспарда қозғалған, талаптары екінші және төртінші кезектер құрамында қанағаттандырылуға жататын кредиторлардың дауыс санының елу пайызынан астамын құрайтын дауыс санына ие кредиторлар қатысқан жағдайда құқықты болады.";
99-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Банкроттықты басқарушы сату жоспарын банкроттың мүліктік массасын түгендеу және бағалау деректерінің негізінде, сондай-ақ мүлікті теңгерімдік құны бойынша электрондық аукционға қою туралы кредиторлар жиналысының шешімі негізінде жасайды.
Банкроттықты басқарушы кредиторлар жиналысы белгілеген мерзімде сату жоспарын жасауға және кредиторлар жиналысына ұсынуға міндетті.".
32. "Азаматтық қорғау туралы" 2014 жылғы 11 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 7, 36-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 15, 78-құжат; № 19-ІІ, 103, 104-құжаттар; № 20-I, 111-құжат; № 20-ІV, 113-құжат; № 23-І, 169-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 7-ІІ, 53, 56-құжаттар; 2017 ж., № 11, 29-құжат; № 23-V, 113-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 19, 62-құжат):
1) 12-баптың 1-тармағының 16) тармақшасы алып тасталсын;
2) 12-1-баптың 8) тармақшасы алып тасталсын;
3) 15-баптың 1-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) төтенше жағдайлар туындаған кезде оларды бұзғаны үшін әкімшілік жауаптылық көзделген, қоғамдық тәртіп пен қауіпсіздікті қамтамасыз ету, олардың алдын алу және жою жөніндегі қағидаларды бекітеді;";
4) 94-баптың 10-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Қазақстан Республикасының мемлекеттiк сатып алу туралы заңнамасына сәйкес сатып алуды жүзеге асыратын заңды және жеке тұлғалардың мемлекеттiк резерв тауарларын сатып алуы мемлекеттік резерв саласындағы уәкiлеттi органда немесе мемлекеттік резерв саласындағы оның құрылымдық бөлімшесінде жүргiзiледi.".
33. "Жол жүрісі туралы" 2014 жылғы 17 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 8, 43-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 131-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 9, 46-құжат; № 16, 79-құжат; № 19-I, 101-құжат; № 20-ІV, 113-құжат; № 22-II, 144-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; 2017 ж., № 11, 29-құжат; № 14, 49-құжат; № 23-III, 111-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 13, 41-құжат; № 19, 62-құжат; № 24, 94-құжат):
38-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Көлік құралдары мен жаяу жүргіншілердің қозғалысын өзгерту не шектеу қажеттілігі жоқ жолдың жүру бөлігінде электрмен жабдықтау желілерін салу кезінде уәкілетті органға және автомобиль жолдарын басқарушыға хабарлау талап етілмейді.".

"1. При согласовании плана реабилитации собрание кредиторов правомочно в случае участия в нем кредиторов, интересы которых затронуты данным планом, обладающих количеством голосов, составляющим более пятидесяти процентов от числа голосов кредиторов, требования которых подлежат удовлетворению в составе второй и четвертой очередей отдельно.";
пункт 2 статьи 99 изложить в следующей редакции:
"2. План продажи составляется банкротным управляющим на основании данных инвентаризации и оценки имущественной массы банкрота, а также на основании решения собрания кредиторов о выставлении имущества на электронный аукцион по балансовой стоимости.
Банкротный управляющий обязан составить и представить собранию кредиторов план продажи в срок, установленный собранием кредиторов.".
32. В Закон Республики Казахстан от 11 апреля 2014 года "О гражданской защите" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 7, ст. 36; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; 2015 г., № 1, ст. 2; № 15, ст. 78; № 19-II, ст. 103, 104; № 20-I, ст. 111; № 20-IV, ст. 113; № 23-I, ст. 169; 2016 г., № 6, ст. 45; № 7-II, ст. 53, 56; 2017 г., № 11, ст. 29; № 23-V, ст. 113; 2018 г., № 10, ст. 32; № 19, ст. 62):
1) подпункт 16) пункта 1 статьи 12 исключить;
2) подпункт 8) статьи 12-1 исключить;
3) подпункт 1) пункта 1 статьи 15 изложить в следующей редакции:
"1) утверждают правила по обеспечению общественного порядка и безопасности при возникновении чрезвычайных ситуаций, их предупреждению и ликвидации, за нарушение которых предусмотрена административная ответственность;";
4) пункт 10 статьи 94 изложить в следующей редакции:
"10. Приобретение товаров государственного резерва юридическими и физическими лицами, осуществляющими закупки в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках, производится у уполномоченного органа в области государственного резерва или его структурного подразделения в области государственного резерва.".
33. В Закон Республики Казахстан от 17 апреля 2014 года "О дорожном движении" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 8, ст. 43; № 16, ст. 90; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 22, ст. 131; № 23, ст. 143; 2015 г., № 9, ст. 46; № 16, ст. 79; № 19-I, ст. 101; № 20-IV, ст. 113; № 22-II, ст. 144; 2016 г., № 6, ст. 45; 2017 г., № 11, ст. 29; № 14, ст. 49; № 23-III, ст. 111; 2018 г., № 10, ст. 32; № 13, ст. 41; № 19, ст. 62; № 24, ст. 94):
пункт 1 статьи 38 дополнить частью третьей следующего содержания:
"При строительстве сетей электроснабжения под проезжей частью дороги, для которых отсутствует необходимость в изменении либо ограничении движения транспортных средств и пешеходов, извещение уполномоченного органа и управляющего автомобильными дорогами не требуется.".

34. "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 9, 51-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 2, 3-құжат; № 8, 45-құжат; № 9, 46-құжат; № 11, 57-құжат; № 16, 79-құжат; № 19-ІІ, 103-құжат; № 20-ІV, 113-құжат; № 21-І, 128-құжат; № 21-III, 135-құжат; № 22-II, 144, 145-құжаттар; № 22-V, 156, 158-құжаттар; № 22-VI, 159-құжат; № 23-І, 169-құжат; 2016 ж., № 1, 2, 4-құжаттар; № 6, 45-құжат; № 7-І, 50-құжат; № 7-ІІ, 53-құжат; № 8-І, 62-құжат; № 8-II, 68-құжат; № 12, 87-құжат; 2017 ж., № 1-2, 3-құжат; № 4, 7-құжат; № 9, 21, 22-құжаттар; № 11, 29-құжат; № 12, 34-құжат; № 23-III, 111-құжат; № 23-V, 113-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 13, 41-құжат; № 14, 44-құжат; № 15, 47, 49-құжаттар; № 23, 91-құжат; № 24, 94-құжат; 2019 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 6-құжат; № 5-6, 27-құжат; № 7, 37, 39 құжаттар; № 8, 45-құжат):
1) 51-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Рұқсат және (немесе) рұқсатқа қосымша берілгенге дейін өтініш берушінің біліктілік немесе рұқсат беру талаптарына сәйкестігін рұқсаттық бақылау бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау тәртібімен жүзеге асырылады, нормативтік құқықтық актілерде біліктілік және рұқсат беру талаптарын бекіту туралы, өтініш берушіге бару қажеттілігі болған жағдайда, нәтижелері бойынша өтініш берушінің біліктілік немесе рұқсат беру талаптарына сай келуі немесе сай келмеуі туралы қорытынды жасалады.";
2)
1-ҚОСЫМША
Бірінші санаттағы рұқсаттардың (лицензиялардың)
ТІЗБЕСІ
Р/с
Лицензияның және оны жүзеге асыру үшін лицензияның болуы талап етілетін қызмет түрінің атауы Жүзеге асыру үшін лицензияның болуы талап етілетін қызметтің кіші түрінің атауы Ескертпе
1 2 3 4
Ақпараттандыру және байланыс саласындағы қызметті лицензиялау
112
Байланыс саласында қызметтер көрсетуге арналған лицензия
1.Қалааралық телефон байланысы.
2. Халықаралық телефон байланысы.
3. Спутниктік жылжымалы байланыс.
4. Ұялы байланыс
Иеліктен шығарылмайтын;
1-сынып
".
35. "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы" 2015 жылғы
31 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 20-VII, 116-құжат; 2016 ж., № 7-ІІ, 55-құжат; 2017 ж., № 14, 51-құжат; № 20, 96-құжат; № 23-V, 113-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 15, 47-құжат):
37-бапта:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Конкурсты ұйымдастырушы ұсынылған мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының конкурстық құжаттамасы үшін мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының конкурстық құжаттамасын көшіруге арналған шығындардан аспайтын төлемақы алады.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

34. В Закон Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 9, ст. 51; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 23, ст. 143; 2015 г., № 2, ст. 3; № 8, ст. 45; № 9, ст. 46; № 11, ст. 57; № 16, ст. 79; № 19-II, ст. 103; № 20-IV, ст. 113; № 21-I, ст. 128; № 21-III, ст. 135; № 22-II, ст. 144, 145; № 22-V, ст. 156, 158; № 22-VI, ст. 159; № 23-I, ст. 169; 2016 г., № 1, ст. 2, 4; № 6, ст. 45; № 7-I, ст. 50; № 7-II, ст. 53; № 8-I, ст. 62; № 8-II, ст. 68; № 12, ст. 87; 2017 г., № 1-2, ст. 3; № 4, ст. 7; № 9, ст. 21, 22; № 11, ст. 29; № 12, ст. 34; № 23-III, ст. 111; № 23-V, ст. 113; № 24, ст. 115; 2018 г., № 10, ст. 32; № 13, ст. 41; № 14, ст. 44; № 15, ст. 47, 49; № 23, ст. 91; № 24, ст. 94; 2019 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 6; № 5-6, ст. 27; № 7, ст. 37, 39; № 8, ст. 45):
1) пункт 2 статьи 51 изложить в следующей редакции:
"2. Разрешительный контроль соответствия заявителя квалификационным или разрешительным требованиям до выдачи разрешения и (или) приложения к разрешению осуществляется в порядке профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля, в случае наличия в нормативных правовых актах об утверждении квалификационных и разрешительных требований, необходимости посещения заявителя, по результатам составляется заключение о соответствии или несоответствии заявителя квалификационным или разрешительным требованиям.";
2)
ПРИЛОЖЕНИЕ 1
ПЕРЕЧЕНЬ
разрешений первой категории (лицензий)
п/п
Наименование лицензии и вида деятельности, для осуществления которой требуется наличие лицензии
Наименование подвида деятельности, для осуществления которой требуется наличие лицензии
Примечание
1
2
3
4
Лицензирование деятельности в сфере информатизации и связи
12
Лицензия на предоставление услуг в области связи
1.Междугородная телефонная связь.
2. Международная телефонная связь.
3. Спутниковая подвижная связь.
4. Сотовая связь
Неотчуждаемая; класс 1
35. В Закон Республики Казахстан от 31 октября 2015 года "О государственно-частном партнерстве" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 20-VII, ст. 116; 2016 г., № 7-II, ст. 55; 2017 г., № 14, ст. 51; № 20, ст. 96; № 23-V, ст. 113; № 24, ст. 115; 2018 г., № 15, ст. 47):
в статье 37:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Организатор конкурса взимает плату за представленную конкурсную документацию проекта государственно-частного партнерства, не превышающую затраты на копирование конкурсной документации проекта государственно-частного партнерства.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:

"6. Конкурсты ұйымдастырушы мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының конкурстық құжаттамасын түсіндіру үшін әлеуетті жекеше әріптестермен кездесу өткізеді.".
36. "Мемлекеттік сатып алу туралы" 2015 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 23-II, 171-құжат; 2016 ж., № 7-II, 55-құжат; № 8-II, 72-құжат; № 24, 126-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 9, 18-құжат; № 14, 51-құжат; № 23-III, 111-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж.,
№ 10, 32-құжат; № 11, 37-құжат; № 13, 41-құжат; № 22, 82-құжат; 2019 ж., № № 5-6, 27-құжат; № 8, 45-құжат):
1) 9-баптың 1-тармағы 5) тармақшасының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"5) жұмыс тәжірибесінің болуы (мемлекеттік сатып алудың нысанасы әлеуетті өнім берушінің лицензиясы және (немесе) рұқсаты болуын білдіретін жағдайларды қоспағанда).";
2) 39-баптың 3-тармағының 11) тармақшасы алып тасталсын.
37. "Cот-сараптама қызметі туралы" 2017 жылғы 10 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2017 ж., № 1-2, 1-құжат):
1) 13-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Сот-сараптама қызметімен айналысуға арналған лицензияны берудің, қайта ресімдеудің, беруден бас тартудың тәртібі мен шарттары "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленеді.";
2) мынадай мазмұндағы 3 және 4-тармақтармен толықтырылсын:
"3. Сот-сараптама қызметі кәсіпкерлік қызмет болып табылмайды.
4. Лицензияның негізінде сот-сараптама қызметімен айналысатын адамдардың қызметін бақылау Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес жүзеге асырылады.";
14-баптың 3-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) сот-сараптама қызметін жүзеге асыру кезінде тұлғаның Қазақстан Республикасының заңнамасын бір күнтізбелік жыл ішінде өрескел немесе екі және одан да көп рет бұзған;";
4) 19-баптың 6-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің 35-бабы бірінші бөлігінің 3), 4), 9), 10) және 12) тармақтарының немесе 36-бабының негізінде қылмыстық теріс қылық немесе ауыр емес және орташа ауыр қылмыстар жасағаны үшін қылмыстық жауаптылықтан босатылған;".
38. "Табиғи монополиялар туралы" 2018 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (ҚР Парламентінің Жаршысы, 2018 ж., желтоқсан, № 23 (2774), 87-құжат (2019 жылғы 6 ақпанда баспадан шықты):
1) 8-бапта:
мынадай мазмұндағы 7-1), 7-2) және 7-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"7-1) инженерлік желілерге қосылуға арналған үлгілік техникалық шарттарды әзірлейді және бекітеді;

"6. Организатор конкурса проводит встречу с потенциальными частными партнерами для разъяснения конкурсной документации проекта государственно-частного партнерства.";
36. В Закон Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года "О государственных закупках" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 23-II, ст. 171; 2016 г., № 7-II, ст. 55; № 8-II, ст. 72; № 24, ст. 126; 2017 г., № 4, ст. 7; № 9, ст. 18; № 14, ст. 51; № 23-III, ст. 111; № 24, ст. 115; 2018 г., № 10, ст. 32; № 11, ст. 37; № 13, ст. 41; № 22, ст. 82; 2019 г., № 5-6, ст. 27; № 8, ст. 45):
1) часть первую подпункта 5) пункта 1 статьи 9 изложить в следующей редакции:
"5) наличие опыта работы (за исключением случаев, когда предметом государственных закупок, подразумевается наличие лицензии и (или) разрешения у потенциального поставщика).";
2) подпункт 11) пункта 3 статьи 39 исключить.
37. В Закон Республики Казахстан от 10 февраля 2017 года "О судебно-экспертной деятельности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2017 г., № 1-2, ст. 1):
1) пункт 2 статьи 13 изложить в следующей редакции:
"2. Порядок и условия выдачи, переоформления, отказа в выдаче лицензии на занятие судебно-экспертной деятельностью устанавливаются Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях".";
2) дополнить пунктами 3 и 4 следующего содержания:
"3. Судебно-экспертная деятельность не является предпринимательской деятельностью.
4. Контроль за деятельностью лиц, занимающихся судебно-экспертной деятельностью на основании лицензии, осуществляется в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.";
3) подпункт 1 пункта 3 статьи 14 изложить в следующей редакции:
"1) грубого или два и более раз в течение одного календарного года нарушения лицом при осуществлении судебно-экспертной деятельности законодательства Республики Казахстан;";
4) подпункт 2) пункта 6 статьи 19 изложить в следующей редакции:
"2) которое освобождено от уголовной ответственности за совершение уголовного проступка или преступлений небольшой и средней тяжести на основании пунктов 3), 4), 9), 10) и 12) части первой статьи 35 или статьи 36 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан;".
38. В Закон Республики Казахстан от 27 декабря 2018 года "О естественных монополиях" (Ведомости Парламента РК, 2018 год, декабрь, № 23 (2774), ст. 87 (вышло из печати 06.02.2019 г.):
1) в статье 8:
дополнить подпунктами 7-1), 7-2), 7-3) следующего содержания:
"7-1) разрабатывает и утверждает типовые технические условия на подключение к инженерным сетям;

7-2) табиғи монополиялар субъектілері қызметкерлерінің іс-қимылының нақты тәртібі берілген, қызметтер көрсетудің үлгілік регламенттерін әзірлейді және бекітеді;
7-3) қызмет көрсету регламенттерін үлгілік регламентке сәйкестігі тұрғысынан келіседі;";
мынадай мазмұндағы 38) тармақшамен толықтырылсын:
"38) кәсіпкерлік субъектілерін белгіленген қуаты 200 кВт-қа дейінгі электрмен жабдықтау желілеріне технологиялық қосылуға арналған шығындарды айқындау қағидаларын әзірлейді және бекітеді.";
2) 24-бапта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Осы Заңның 24-1-бабына сәйкес белгіленген қуаты 200 кВт-қа дейінгі кәсіпкерлік субъектілерін қоспағанда, электрмен жабдықтау, жылумен жабдықтау, газбен жабдықтау, сумен жабдықтау және су бұру желілеріне қосу мынадай кезеңдерден тұрады:";
4-тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) техникалық шарттарды беруге өтінішті сәулет-жоспарлау тапсырмасын, топографияны дайындау кезінде сәулет және қала құрылысы органы дайындайды және оны электрондық нысанда табиғи монополия субъектісіне жібереді;
2) табиғи монополия субъектісінің тұтынушының техникалық шарттар беруге өтінішін қарауы немесе реттеліп көрсетілетін қызметтер көлемін ұлғайтуы;
3) табиғи монополия субъектісінің техникалық шарттарды сәулет және қала құрылысы органына жіберуі;
4) сәулет-жоспарлау тапсырмасымен және топографиямен бірге техникалық шарттарды беруге өтінішті қарау нәтижесін беруді Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасына сәйкес сәулет және қала құрылысы органдары жүзеге асырады;";
5-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Республикалық және облыстық маңызы бар қалаларда белгіленген қуаты 200 кВт дейінгі кәсіпкерлік субъектілерін электрмен жабдықтау желілеріне техникалық қосу үшін өтінішті қабылдау электрондық түрде ғана жүзеге асырылады.";
6-тармақ алып тасталсын;
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Табиғи монополия субъектісінің желілеріне қосуға немесе реттелетін көрсетілетін қызметтің көлемін ұлғайтуға арналған техникалық шарттарды беруге өтінішті табиғи монополия субъектісі құжаттардың толық пакеті ұсынылмаған жағдайда, екі жұмыс күні ішінде "электрондық үкімет" веб-порталы немесе табиғи монополия субъектісінің кеңсесі арқылы қайтарады.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Табиғи монополия субъектісінің желілеріне қосуға немесе реттеліп көрсетілетін қызметтің көлемін ұлғайтуға арналған техникалық шарттарды беруге өтініш осы баптың 7-тармағында көрсетілген мерзім ішінде қаралады, оның қорытындысы бойынша табиғи монополия субъектісі:

7-2) разрабатывает и утверждает типовые регламенты оказания услуг с четким порядком действия сотрудников субъектов естественных монополий;
7-3) согласовывает регламенты оказания услуг на соответствие типовому регламенту;";
дополнить подпунктом 38) следующего содержания:
"38) разрабатывает и утверждает правила определения затрат на технологическое присоединение к сетям электроснабжения субъектов предпринимательства с установленной мощностью до 200 кВт.";
2) в статье 24:
часть первую изложить в следующей редакции:
"4. Подключение к сетям электроснабжения, теплоснабжения, газоснабжения, водоснабжения и водоотведения состоит из следующих этапов, за исключением субъектов предпринимательства с установленной мощностью до 200 кВт в соответствии со статьей 24-1 настоящего Закона:";
подпункты 1), 2), 3), 4) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"1) заявление на выдачу технических условий формирует орган архитектуры и градостроительства при подготовке архитектурно-планировочного задания, топографии и в электронной форме направляет его субъекту естественной монополии;
2) рассмотрение субъектом естественной монополии заявления потребителя на выдачу технических условий или увеличение объема регулируемой услуги;
3) направление субъектом естественной монополии технических условий в орган архитектуры и градостроительства;
4) выдача результата рассмотрения заявления на выдачу технических условий осуществляется органами архитектуры и градостроительства вместе с архитектурно-планировочным заданием и топографией согласно законодательству Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;";
пункт 5 дополнить частью второй следующего содержания:
"Для подключения к сетям электроснабжения субъектов предпринимательства с установленной мощностью до 200 кВт в городах республиканского и областного значения прием заявления на технологическое подключение к сетям электроснабжения осуществляется только в электронном виде.";
пункт 6 исключить;
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Заявление на выдачу технических условий на подключение к сетям субъекта естественной монополии или увеличение объема регулируемой услуги возвращается субъектом естественной монополии в течение двух рабочих дней через веб-портал "электронного правительства" или канцелярию субъекта естественной монополии в случае представления неполного пакета документов.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Заявление на выдачу технических условий на подключение к сетям субъекта естественной монополии или увеличение объема регулируемой услуги рассматривается в течение сроков, указанных в пункте 7 настоящей статьи, по итогам субъект естественной монополии:

1) техникалық шарттарды береді;
2) техникалық шарттарды беруден бас тартады.";
мынадай мазмұндағы 15-1-баппен толықтырылсын:
"15-1. Техникалық шарттарды монополистердің тікелей түзетуіне жол берілмейді.";
3) мынадай мазмұндағы 24-1-баппен толықтырылсын:
"24-1-бап. Кәсіпкерлік субъектілерінің белгіленген қуаты 200 кВт дейінгі электрмен жабдықтау желілеріне тұтынушылардың қол жеткізуі
Кәсіпкерлік субъектілерінің белгіленген қуаты 200 кВт дейінгі электрмен жабдықтау желілеріне қосу мынадай кезеңдерден тұрады:
1) электрмен жабдықтау желілеріне технологиялық қосу туралы өтініш беру;
2) электрмен жабдықтау желілеріне технологиялық қосудың үлгі шартын жасасу және орындау.";
4) 26-баптың 2-тармағының 32) тармақшасындағы "қамтамасыз етуге міндетті." деген сөздер "қамтамасыз етуге;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 33) тармақшамен толықтырылсын:
"33) үлгі шарттарға сәйкес республикалық және облыстық маңызы бар қалаларда тұтынушылармен электрмен жабдықтау желілеріне технологиялық қосудың жеке шарттарын электрондық түрде ғана жасауға міндетті.".
39. "Кинематография туралы" 2019 жылғы 3 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (ҚР Парламентінің Жаршысы, 2019 жыл, қаңтар, № 1 (2776), 1-құжат (2019 жылғы 25 ақпанда баспадан шықты):
1-баптың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) кинематографиялық ұйым – қызметінің негізгі түрлері: фильм және (немесе) киношежіре шығару, фильмді прокаттау, фильмді көрсету, фильмді қалпына келтіру, кинозалға техникалық қызмет көрсету, киноматериалдарды дайындау, фильм шығару жөніндегі жұмыстарды орындау және қызметтер көрсету, кинематография саласындағы білім беру, ғылыми, зерттеу, баспа, жарнамалық-насихаттау қызметі, фильмді сақтау болып табылатын жеке кәсіпкерлік субъектісі немесе заңды тұлға;".
2-бап.
Осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

1) выдает технические условия;
2) отказывает в выдаче технических условий.";
дополнить пунктом 15-1 изложить в следующей редакции:
"15-1. Корректировка технических условий напрямую с монополистами не допускается.";
3) дополнить статьей 24-1 следующего содержания:
"Статья 24-1. Доступ потребителей к сетям электроснабжения субъектов предпринимательства с установленной мощностью до 200 кВт
Подключение к сетям электроснабжения субъектов предпринимательства с установленной мощностью до 200 кВт состоит из следующих этапов:
1) подача заявления о технологическом подключении к сетям электроснабжения;
2) заключение и исполнение типового договора технологического присоединения к сетям электроснабжения.";
4) дополнить подпунктом 33) пункта 2 статьи 26 следующего содержания:
"33) заключать в соответствии с типовыми договорами индивидуальные договоры технологического присоединения к сетям электроснабжения с потребителями в городах республиканского и областного значения только в электронном виде.".
39. В Закон Республики Казахстан от 3 января 2019 года "О кинематографии" (Ведомости Парламента РК, 2019 год, январь, № 1 (2776), ст. 1 (вышло из печати 25.02.2019 г.):
подпункт 6) статьи 1 изложить в следующей редакции:
"6) кинематографическая организация – физическое лицо, являющееся субъектом предпринимательства, или юридическое лицо, основными видами деятельности которого являются: производство фильма и (или) кинолетописи, прокат фильма, показ фильма, восстановление фильма, техническое обслуживание кинозала, изготовление киноматериалов, выполнение работ и оказание услуг по производству фильма, образовательная, научная, исследовательская, издательская, рекламно-пропагандистская деятельность в сфере кинематографии, хранение фильма;".
Статья 2.
Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан