"Қазақстан Республикасы арнаулы мемлекеттік органдарының қызметкерлері мен олардың отбасы мүшелерінің шығындарын өтеудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 11 ақпандағы № 49 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 28 ақпандағы № 87 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасы арнаулы мемлекеттік органдарының қызметкерлері мен олардың отбасы мүшелерінің шығындарын өтеудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 11 ақпандағы № 49 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2019 ж., № 2, 23-құжат) мынадай өзгерістер енгізілсін:
1-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) Көлікте жол жүргені үшін арнаулы (әскери) оқу орындары курсанттарының, тыңдаушыларының шығындарын өтеу қағидалары";
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының аумағы бойынша көлікте жүргені үшін арнаулы (әскери) оқу орындары курсанттарының, тыңдаушыларының шығындарын өтеу қағидалары осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2020 жылғы 28 ақпандағы
№ 87 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2019 жылғы 11 ақпандағы
№ 49 қаулысымен
бекітілген
Көлікте жол жүргені үшін арнаулы (әскери) оқу орындары курсанттарының, тыңдаушыларының шығындарын өтеу қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Көлікте жол жүргені үшін арнаулы (әскери) оқу орындары курсанттарының, тыңдаушыларының шығындарын өтеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдары туралы" 2012 жылғы 13 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 77-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленген және көлікте жол жүргені үшін арнаулы (әскери) оқу орындары курсанттарының, тыңдаушыларының (бұдан әрі – курсанттар, тыңдаушылар) шығындарын (бұдан әрі – шығындар) өтеу тәртібін айқындайды.
2-тарау. Курсанттардың, тыңдаушылардың шығындарын өтеу тәртібі
2. Курсанттарға, тыңдаушыларға:
1) стационарлық емделуге барған кезiнде Қазақстан Республикасының аумағы бойынша темiржол, әуе, су және автомобиль көлігімен;

О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 11 февраля 2019 года № 49 "О некоторых вопросах возмещения затрат сотрудников специальных государственных органов Республики Казахстан и членов их семей"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 февраля 2020 года № 87.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 11 февраля 2019 года № 49 "О некоторых вопросах возмещения затрат сотрудников специальных государственных органов Республики Казахстан и членов их семей" (САПП Республики Казахстан, 2019 г., № 2, ст. 23) следующие изменения:
подпункт 3) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"3) Правила возмещения затрат курсантов, слушателей специальных (военных) учебных заведений за проезд на транспорте";
Правила возмещения затрат курсантов, слушателей специальных (военных) учебных заведений за проезд на транспорте по территории Республики Казахстан, утвержденные указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 28 февраля 2020 года № 87
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 11 февраля 2019 года № 49
Правила возмещения затрат курсантов, слушателей специальных (военных) учебных заведений за проезд на транспорте
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила возмещения затрат курсантов, слушателей специальных (военных) учебных заведений за проезд на транспорте (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 77 Закона Республики Казахстан от 13 февраля 2012 года "О специальных государственных органах Республики Казахстан" (далее – Закон) и определяют порядок возмещения затрат курсантов, слушателей специальных (военных) учебных заведений (далее – курсанты, слушатели) за проезд на транспорте (далее – затраты).
Глава 2. Порядок возмещения затрат курсантов, слушателей
2. Курсантам, слушателям возмещаются затраты по нормам, утвержденным первыми руководителями специальных государственных органов по согласованию с центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию, за проезд (от пункта отправления до пункта назначения и обратно):
1) на железнодорожном, воздушном, водном и автомобильном транспорте по территории Республики Казахстан при следовании на стационарное лечение;

2) осы Заңның 49-бабы 1-тармағының 4), 6), 7), 11) – 13) тармақшаларында көзделген жағдайлардан басқа, арнаулы мемлекеттiк органдардағы қызметтен шығарылған, сондай-ақ демалысқа және тағылымдамадан өтуге барған кезiнде Қазақстан Республикасының аумағы бойынша темiржол, су және автомобиль көлігімен жол жүру шығындары (жөнелту пунктінен межелі пунктке дейін және кері қайту) бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша арнаулы мемлекеттік органдардың бірінші басшылары бекіткен нормаларға сәйкес өтеледі.
Шет мемлекеттің білім беру ұйымдарында оқитын курсанттарға, тыңдаушыларға оқуға жіберу, тағылымдамадан өту, каникулдық демалысқа бару кезінде (жөнелту пунктінен межелі пунктке дейін және кері қайту) əуе, теміржол, су және автомобиль көлігімен жол жүру шығындары өтеледі.
3. Арнаулы (әскери) оқу орындарында және шет мемлекеттің білім беру ұйымдарында оқитын курсанттарға және тыңдаушыларға шығындарды өтеуді курсанттар, тыңдаушылар штатында немесе қарамағында болатын арнаулы мемлекеттік органның мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – мекеме), ал курсант, тыңдаушы қызметтен шығарылған жағдайда – таңдаған тұрғылықты жері бойынша арнаулы мемлекеттік органның аумақтық органы (бұдан әрі – аумақтық орган) жүзеге асырады.
4. Курсанттардың, тыңдаушылардың жөнелту пунктінен межелі пунктке дейін және кері қайту жолының ақысы ұсынылған жол жүру құжаттарының негізінде төленуге тиіс.
5. Көлік уақтылы келмеген және (немесе) жөнелтілмеген жағдайларда, курсанттар, тыңдаушылар жолаушының өтінішімен тасымалдаушы беретін көліктің кешіккені туралы куәландыратын құжатты ұсынады.
6. Шығындарды өтеуді жүзеге асыру үшін отыз жұмыс күні ішінде Қағидалардың 3-тармағында аталған мекемеге немесе аумақтық органға мынадай құжаттар ұсынылады:
1) курсанттар, тыңдаушылар үшін – Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша баянат;
2) қызметтен шығарылған курсанттар, тыңдаушылар үшін – Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
3) жол жүру құжаттары;
4) қызметтен шығарылған курсанттар, тыңдаушылар үшін – жеке басын куәландыратын құжаттың, сондай-ақ шығындарды өтеу сомасын аударуға қажетті банк құжаттарының көшірмелері;
5) қажет болған жағдайда – Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша стационарлық емделуге не медициналық тексерілуге (куәландыруға) жіберу үшін медициналық айғақтарын көрсете отырып, қабылдаған стационарлық емі не медициналық тексерілу (куәландыру) туралы дәрігерлік-консультациялық комиссияның анықтамасы;
6) қажет болған жағдайда – Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген құжат;

2) на железнодорожном, водном и автомобильном транспорте по территории Республики Казахстан при увольнении со службы в специальных государственных органах, кроме случаев, предусмотренных подпунктами 4), 6), 7), 11)13) пункта 1 статьи 49 Закона, а также следовании в отпуск и на стажировку.
Курсантам, слушателям, обучающимся в организациях образования иностранного государства, возмещаются затраты за проезд (от пункта отправления до пункта назначения и обратно) на воздушном, железнодорожном, водном и автомобильном транспорте при направлении на обучение, следовании на стажировку, в каникулярный отпуск.
3. Возмещение затрат курсантам и слушателям, обучающимся в специальных (военных) учебных заведениях и организациях образования иностранных государств, осуществляется государственным учреждением специального государственного органа (далее – учреждение), где курсанты, слушатели состоят в штате или распоряжении, а в случае увольнения курсанта, слушателя – территориальным органом специального государственного органа (далее – территориальный орган) по избранному им месту жительства.
4. Оплате подлежит путь от пункта отправления курсантов, слушателей до пункта назначения и обратно на основании предъявленных проездных документов.
5. В случаях несвоевременного прибытия и (или) отправления транспорта, курсанты, слушатели предъявляют документ, свидетельствующий об опоздании транспорта, который выдает перевозчик по просьбе пассажира.
6. Для осуществления возмещения затрат в течение тридцати рабочих дней в учреждение или территориальный орган, указанные в пункте 3 Правил, представляются следующие документы:
1) рапорт по форме согласно приложению 1 к Правилам – для курсантов, слушателей;
2) заявление по форме согласно приложению 2 к Правилам – для уволенных со службы курсантов, слушателей;
3) проездные документы;
4) копии документа, удостоверяющего личность, а также банковских документов, необходимых для перечисления суммы возмещения затрат, – для уволенных со службы курсантов, слушателей;
5) справку врачебно-консультативной комиссии о полученном стационарном лечении либо медицинском обследовании (освидетельствовании) с указанием медицинских показаний для направления на стационарное лечение либо медицинское обследование (освидетельствование) по форме согласно приложению 3 к Правилам – при необходимости;
6) документ, указанный в пункте 5 настоящих Правил, – при необходимости;

7) құжаттарды өкіл арқылы беріп жіберген жағдайда нотариалды куәландырылған сенімхат.
7. Ұлттық қауіпсіздік органдарының курсанттары, тыңдаушылары қызметтен шығарылған кезде шығындарды өтеген жағдайда, тұрғылықты жері бойынша курсант, тыңдаушы таңдаған аумақтық орган курсанттың, тыңдаушының қызмет өткеру орны бойынша мекемеден оның қызметтен шығарылғандығы туралы бұйрықтан үзінді сұратады.
8. Шығындарды өтеу Қағидалардың 6-тармағында белгіленген құжаттар ұсынылған кезде:
1) міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарларында қаражат болған кезде – ақшалай үлесті бір уақытта төлеумен;
2) міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарларында қаражат болмаған кезде – міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарларына тиісті өзгерістер енгізілгеннен кейін жүзеге асырылады.
Көлікте жол
жүргені үшін арнаулы (әскери)
оқу орындары курсанттарының,
тыңдаушыларының шығындарын өтеу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Кімге: _____________________
(шығындарды өтеуді жүзеге асыратын арнаулы мемлекеттік органның (мекеменің) басшысына)
Шығындарды өтеуге арналған баянат
Сізден ________________________________________________________
_____________________________________________________________
(оқиғаның түрі мен оның өткізілген жері, көлік түрі көрсетіледі)
__________________________ маған жол жүру шығындарын өтеуді сұраймын.
Баянатқа мынадай құжаттарды қоса беріп отырмын:
1. ______________________________________________________________
2. ______________________________________________________________
3. ______________________________________________________________
4. ______________________________________________________________
______________________________________________________________
_____________________________________________________________
(лауазымы, атағы, тегі, аты, әкесінің аты (құжатта бар болса) (қолы)
______ жылғы "______" ______(жылы) (күні) (айы)
Бастық: ________________ _____________ ___________________
(бөлімше, атағы) (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (құжатта бар болса)
Көлікте жол
жүргені үшін арнаулы (әскери)
оқу орындары курсанттарының,
тыңдаушыларының
шығындарын өтеу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Кімге: _____________________
(шығындарды өтеуді жүзеге асыратын арнаулы мемлекеттік органның (мекеменің) басшысына)
Кімнен: ____________________,
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (құжатта бар болса)
_______________________ тұратын
телефоны _________________
Шығындарды өтеуге арналған өтініш
Сізден ____________________________________________________
жол (оқиғаның түрі және оның өткізілген жері, көлік түрі көрсетіледі) жүргенім үшін шығындарды өтеуді сұраймын.
Тиесілі соманы ________________________________________________
_____________________________________________ аударуды сұраймын.
_________________ банктің № _____________________________ филиалы
Дербес немесе карт-шот _________________________________________
Алушының ЖСН _________________________________________________
Өтінішке мынадай құжаттарды қоса беріп отырмын:

7) нотариально удостоверенную доверенность в случае подачи документов через представителя.
7. В случае возмещения затрат при увольнении курсантов, слушателей органов национальной безопасности Республики Казахстан со службы, территориальный орган по избранному курсантами, слушателями месту жительства запрашивает у учреждения по месту прохождения службы курсантов, слушателей выписку из приказа об их увольнении со службы.
8. Возмещение затрат осуществляется при представлении документов, определенных пунктом 6 настоящих Правил:
1) при наличии средств в индивидуальных планах финансирования по обязательствам и платежам – одновременно с выплатой денежного довольствия;
2) при отсутствии средств в индивидуальных планах финансирования по обязательствам и платежам – после внесения соответствующих изменений в индивидуальные планы финансирования по обязательствам и платежам.
Приложение 1
к Правилам возмещения затрат
курсантов, слушателей
специальных (военных) учебных
заведений за проезд на транспорте
Форма
Кому:
__________________________
(руководителю специального
государственного органа
(учреждения), осуществляющего
возмещение затрат)
Рапорт на возмещение затрат
Прошу Вас возместить мне затраты за проезд ____________________
_____________________________________________________________
(указываются вид события и место его проведения, вид транспорта)
К рапорту прилагаю следующие документы:
1. ____________________________________________________________
2. ____________________________________________________________
3. ____________________________________________________________
4. ____________________________________________________________
... ___________________________________________________________
__________________________________________ _________________
(должность, звание, фамилия, имя, отчество             (подпись)
(при наличии в документе)
"__"__________________года
(число) (месяц) (год)
Начальник ________________________ _______ ________________
(подразделение, звание)             (подпись) фамилия, имя,
отчество (при наличии в документе)
Приложение 2
к Правилам возмещения затрат
курсантов, слушателей
специальных (военных) учебных
заведений за проезд на транспорте
Форма
Кому:
__________________________
(руководителю специального
государственного органа
(учреждения), осуществляющего
возмещение затрат)
от заявителя,
______________________,
фамилия, имя, отчество (при
наличии в документе)
проживающего
____________________,
телефон
_________________________
Заявление на возмещение затрат
Прошу Вас возместить мне затраты за проезд ____________________
___________________________________________________________________
(указываются вид события и место его проведения, вид транспорта)
Причитающуюся сумму прошу перечислить:
___________________________________________________________________
Филиал ________________________________банка № ________________
Лицевой или карт-счет ___________________________________________
ИИН получателя ________________________________________________
К заявлению прилагаю следующие документы:

1. ______________________________________________________________
2. ______________________________________________________________
3. ______________________________________________________________
4. ______________________________________________________________
..._________________________________________________________ ____
жылғы "____" _______ Өтініш беруші ______ _________________
(күні) (тегі, аты, әкесінің аты (құжатта бар болса) қолы)
Бастық: ________________ __________ _________________________
(бөлімше, атағы) (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (құжатта бар болса)
Көлікте жол
жүргені үшін арнаулы (әскери)
оқу орындары курсанттарының,
тыңдаушыларының
шығындарын өтеу қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Анықтама
____________________________________________________________
берілді, (атағы, тегі, аты, әкесінің аты (құжатта бар болса)
оған ___________________________________________________________
(емдеу мекемесі және оның орналасқан жері көрсетіледі)
________________________________________________________________
(медициналық айғақтары көрсетіледі)
___________________________ медициналық айғақтары бойынша
______ жылғы "____" _________ бастап _____ жылғы "____" _________
аралығында ________________________________________ көрсетілді.
(медициналық қызметтің түрі көрсетіледі)
Анықтама көлікпен жол жүру шығындарын өтеу үшін берілді.
М.О.
Әскери-дәрігерлік комиссияның (сараптаманың)
төрағасы ______________________________________________________
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты (құжатта бар болса)

1. ___________________________________________________________
2. ____________________________________________________________
3. ____________________________________________________________
4. ____________________________________________________________
___________________________________________________________
"__" ___________ года       Заявитель _______ _____________________
(дата)                               (подпись) фамилия, имя,
отчество (при наличии в документе)
Начальник ________________________ _______ ________________
(подразделение, звание) (подпись) фамилия, имя,
отчество (при наличии в документе)
Приложение 3
к Правилам возмещения затрат
курсантов, слушателей
специальных (военных) учебных
заведений за проезд на транспорте
Форма
Справка
Дана __________________________________________________________
(звание, фамилия, имя, отчество (при наличии в документе)
о том, что он (она) действительно получил (а) ___________________________
(указывается вид медицинской услуги)
____________________________________________________________________
(указываются лечебное заведение и его местонахождение)
по медицинским показаниям __________________________________________
(указываются медицинские показания)
с "___" ___________ ____ года по "__" __________ ____ года.
Справка выдана для возмещения затрат за проезд на транспорте.
М.П.
Председатель
военно-врачебной комиссии (экспертизы) ______________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество
(при наличии в документе)