Отандық өндірістің тұрғындар үшін қолжетімді көлік құралдарының кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 27 наурыздағы № 148 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасының аумағында отандық дайындаушы-зауыт шығаратын Chevrolet Damas (Labo) маркалы M1 және N1 санатты көлік құралдары (бұдан әрі – көлік құралдары) типті мақұлдау нысанында сәйкестікті бағалаудан өтіп, көрсетілген көлік құралдарын дайындаушы кейіннен көлік құралының типін мақұлдауды алады. Кеден одағының "Дөңгелекті көлік құралдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентіне (КО ТР 018/2011) (бұдан әрі – КО ТР 018/2011) 2-қосымшада көзделген талаптарға қатысты дәлелдемелік материалдар ретінде осы қаулыға қосымшаға сәйкес көлік құралдарының сәйкестігін растау мақсатында дайындаушы-зауыттың өз сынақтары негізінде ресімделген 3д, 4д, 6д немесе 7д схемалары бойынша сәйкестік туралы декларациялар ұсынылады.
2. Көлік құралдары Қазақстан Республикасының аумағында ғана айналысқа шығарылуға, өткізілуге және мемлекеттік тіркелуге тиіс және такси мен қоғамдық көлік ретінде пайдалануға рұқсат етілмейді.
3. Көлік құралының типін мақұлдаудың "Қосымша ақпарат" деген жолында мынадай жазу келтіріледі: "Осы көлік құралының типін мақұлдау Қазақстан Республикасының аумағында ғана қолданылады".
Көлік құралын мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің "ерекше белгілер" деген бағанында мынадай жазу келтіріледі: "Көлік құралдары Қазақстан Республикасының аумағында ғана айналысқа шығарылуға, өткізілуге және мемлекеттік тіркелуге тиіс және такси мен қоғамдық көлік ретінде пайдалануға рұқсат етілмейді".
4. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2020 жылғы 27 наурыздағы
№ 148 қаулысына
қосымша
Типті мақұлдау нысанында сәйкестікті бағалауды жүргізу мақсатында Chevrolet Damas (Labo) маркалы M1 және N1 санатты көлік құралдарын отандық дайындаушы-зауыт растайтын қауіпсіздік талаптарының тізбесі
1. Реконструкцияның шығыңқы бөлшектері, КО ТР 018/2011 11-тармағы.
2. Ауа баптағыштар мен тоңазытқыш жабдық, КО ТР 018/201112-тармағы.
3. Спутниктік навигация аппаратурасымен жарақтандыру мүмкіндігі,КО ТР 018/2011 13-тармағы.
4. Интерфейс, КО ТР 018/2011 15-тармағы.
5. Артқы тіркелу белгісіне жарық түсіру құрылғысы, БҰҰ № 4-00 қағидалары.

О некоторых вопросах транспортных средств отечественного производства, доступных для населения
Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 марта 2020 года № 148
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Транспортные средства марки Chevrolet Damas (Labo) категорий M1 и N1, производимые на территории Республики Казахстан отечественным заводом-изготовителем (далее – транспортные средства), проходят оценку соответствия в форме одобрения типа с последующим получением изготовителем указанных транспортных средств одобрения типа транспортного средства. В отношении требований, предусмотренных приложением № 2 к техническому регламенту Таможенного союза "О безопасности колесных транспортных средств" (ТР ТС 018/2011) (далее – ТР ТС 018/2011), в качестве доказательственных материалов представляются декларации о соответствии по схемам декларирования 3д, 4д, 6д или 7д, оформленные на основании собственных испытаний завода-изготовителя, в целях подтверждения соответствия транспортных средств в соответствии с приложением к настоящему постановлению.
2. Транспортные средства подлежат выпуску в обращение, реализации и государственной регистрации исключительно на территории Республики Казахстан и не допускаются к эксплуатации в качестве такси и общественного транспорта.
3. В одобрении типа транспортного средства в строке "Дополнительная информация" приводится следующая запись: "Данное одобрение типа транспортного средства действует только на территории Республики Казахстан".
В свидетельстве о государственной регистрации транспортного средства в графе "особые отметки" приводится следующая запись: "Эксплуатация транспортного средства допускается только на территории Республики Казахстан и не допускается эксплуатировать транспортное средство в качестве такси и общественного транспорта".
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 27 марта 2020 года № 148
Перечень требований безопасности, подтверждаемых отечественным заводом-изготовителем транспортных средств марки Chevrolet Damas (Labo) категорий M1 и N1, в целях проведения оценки соответствия в форме одобрения типа
1. Выступающие части конструкции, пункт 11 ТР ТС 018/2011;
2. Кондиционеры и холодильное оборудование, пункт 12 ТР ТС 018/2011.
3. Возможность оснащения аппаратурой спутниковой навигации, пункт 13 ТР ТС 018/2011.
4. Интерфейс, пункт 15 ТР ТС 018/2011.
5. Устройства для освещения заднего регистрационного знака, Правила ООН № 4-00.

6. Тежегіш жүйелерінің тиімділігі, БҰҰ № 13Н-00 қағидалары.
7. Сыртқы шығыңқы жерлердің жарақат қауіпсіздігі, БҰҰ № 26-03 қағидалары.
8. Дыбыспен сигнал беруші аспаптармен жарақтандырылуы, БҰҰ № 28-00 қағидалары.
9. Басқару педальдарының орналасуы, БҰҰ № 35-00 қағидалары.
10. Жылдамдықты өлшейтін механизмдер, БҰҰ № 39-00 қағидалары.
11. Қауіпсіз шынылармен жарақтандырылуы, БҰҰ № 43-01 қағидалары.
12. Жанама шолу құралдарымен жарақтандырылуы, БҰҰ № 46-04 қағидалары.
13. Жарықтандыру және жарық сигнализациясы құрылғыларымен жарақтандырылуы, БҰҰ № 48-04 қағидалары.
14. Сыртқы шу, БҰҰ № 51-03 қағидалары.
15. Рульмен басқару, БҰҰ № 79-01 қағидалары.
16. Көлік құралдарының басқару органдары – сәйкестендіру, БҰҰ № 121-00 қағидалары.
17. Жылыту жүйелері, БҰҰ № 122-00 қағидалары.
18. Алдыңғы шолу, БҰҰ № 125-01 қағидалары.
19. Ішкі шу, КО ТР 018/2011 № 3 қосымшаның 2-тармағы.
20. Көлік құралының ішіндегі ауада зиянды (ластаушы) заттардың болуы, КО ТР 018/2011 № 3 қосымшаның 3-тармағы.
21. Желдету, жылыту және ауаны баптау, КО ТР 018/2011 № 3 қосымшасының 6-тармағы.
22. Дөңгелек астынан шығатын шашыраудан қорғау, КО ТР 018/2011 № 3 қосымшаның 10-тармағы.
23. Көлік құралдарына қатысты қолданылатын салмақтық шектеулер, КО ТР 018/2011 № 3 қосымшаның 14-тармағы.
24. Таңбалау және сәйкестендіру мүмкіндігі, КО ТР 018/2011 № 7 қосымша.

6. Эффективность тормозных систем, Правила ООН № 13H-00.
7. Травмобезопасность наружных выступов, Правила ООН № 26-03.
8. Оснащение звуковыми сигнальными приборами, Правила ООН № 28-00.
9. Расположение педалей управления, Правила ООН № 35-00.
10. Механизмы измерения скорости, Правила ООН № 39-00.
11. Оснащение безопасными стеклами, Правила ООН № 43-01.
12. Оснащение устройствами непрямого обзора, Правила ООН № 46-04.
13. Оснащение устройствами освещения и световой сигнализации, Правила ООН № 48-04.
14. Внешний шум, Правила ООН № 51-03.
15. Рулевое управление, Правила ООН № 79-01.
16. Органы управления транспортных средств – идентификация, Правила ООН № 121-00.
17. Системы отопления, Правила ООН № 122-00.
18. Передняя обзорность, Правила ООН № 125-01.
19. Внутренний шум, пункт 2 приложения № 3 к ТР ТС 018/2011.
20. Содержание вредных (загрязняющих) веществ в воздухе обитаемого помещения транспортного средства, пункт 3 приложения № 3 к ТР ТС 018/2011.
21. Вентиляция, отопление и кондиционирование, пункт 6 приложения № 3 к ТР ТС 018/2011.
22. Защита от разбрызгивания из-под колес, пункт 10 приложения № 3 к ТР ТС 018/2011.
23. Весовые ограничения, действующие в отношении транспортных средств, пункт 14 приложения № 3 к ТР ТС 018/2011.
24. Маркировка и возможность идентификации, приложение № 7 к ТР ТС 018/2011.