"Экономиканы тұрақтандыру жөніндегі одан арғы шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2020 жылғы 16 наурыздағы № 287 Жарлығын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 20 наурыздағы № 126 қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 21 сәуірдегі № 227 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Экономиканы тұрақтандыру жөніндегі одан арғы шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2020 жылғы 16 наурыздағы № 287 Жарлығын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 20 наурыздағы № 126 қаулысына (2020 жылғы 21 наурыздағы № 56 "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген республикалық бюджетті қалыптастырудың, нақтылаудың және атқарудың ерекше тәртібінде:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Дағдарысты жағдайлар кезеңінде ағымдағы қаржы жылына арналған нақтыланған республикалық бюджет Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығымен бекітіледі.
Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің (бұдан әрі – Бюджет кодексі) 13-бабында айқындалған құрылымға және Бюджет кодексінің 26-бабына сәйкес әзірленген бірыңғай бюджеттік сыныптамаға сәйкес әзірленеді және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.";
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Дағдарысты жағдайлар кезеңінде Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан ағымдағы қаржы жылына арналған республикалық бюджетке кепілдендірілген трансферттің мөлшерін Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқару жөніндегі кеңес мақұлдайды және ол ағымдағы қаржы жылына арналған нақтыланған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығымен бекітіледі.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Ағымдағы қаржы жылына арналған нақтыланған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының қабылданғаны туралы Қазақстан Республикасының Парламентіне дереу хабарланады.";
4-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Осы Ерекше тәртіптің ережелерін қолдану арқылы ағымдағы қаржы жылына арналған нақтыланған республикалық бюджетті қалыптастыру, нақтылау және атқару дағдарысты жағдайлар кезеңінде жүргізіледі.";
7, 8, 9 және 10-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері төтенше жағдай енгізілгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға өзгерістер мен толықтырулар жоспарланатын бюджеттік бағдарламалар мен кіші бағдарламалардың бөлігінде ғана бюджеттік өтінімді ЭҚАБЖ арқылы электрондық түрде және қағаз тасығышта бір данада ұсынады.

О внесении изменений и дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 20 марта 2020 года № 126 "О мерах по реализации Указа Президента Республики Казахстан от 16 марта 2020 года № 287 "О дальнейших мерах по стабилизации экономики"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 апреля 2020 года № 227.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 20 марта 2020 года № 126 "О мерах по реализации Указа Президента Республики Казахстан от 16 марта 2020 года № 287 "О дальнейших мерах по стабилизации экономики" (опубликован в газете "Казахстанская правда" от 21 марта 2020 г. № 56) следующие изменения и дополнение:
в особом порядке формирования, уточнения и исполнения республиканского бюджета, утвержденном указанным постановлением:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Уточненный республиканский бюджет на текущий финансовый год в период кризисных ситуаций утверждается указом Президента Республики Казахстан.
Указ Президента Республики Казахстан разрабатывается в соответствии со структурой бюджета, определенной статьей 13 Бюджетного кодекса Республики Казахстан (далее – Бюджетный кодекс), и единой бюджетной классификацией, разработанной в соответствии со статьей 26 Бюджетного кодекса, и вступает в действие с 1 января соответствующего финансового года.";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Размер гарантированного трансферта из Национального фонда Республики Казахстан в уточненный республиканский бюджет на текущий финансовый год в период кризисных ситуаций одобряется Советом по управлению Национальным фондом Республики Казахстан и утверждается указом Президента Республики Казахстан об уточненном республиканском бюджете на текущий финансовый год.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. О принятии указа Президента Республики Казахстан об уточненном республиканском бюджете на текущий финансовый год незамедлительно информируется Парламент Республики Казахстан.";
часть первую пункта 4 изложить в следующей редакции:
"4. Формирование, уточнение и исполнение уточненного республиканского бюджета на текущий финансовый год с применением положений настоящего Особого порядка осуществляются в период кризисных ситуаций.";
пункты 7, 8, 9 и 10 изложить в следующей редакции:
"7. Администраторы республиканских бюджетных программ после введения чрезвычайного положения в течение пяти рабочих дней представляют в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию бюджетную заявку в электронном виде посредством ЕСЭДО и на бумажном носителе в одном экземпляре, только в части бюджетных программ и подпрограмм, по которым планируются изменения и дополнения.

8. Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган бес жұмыс күні ішінде бюджеттік өтінімдерді қарайды және қолданыстағы "2020 – 2022 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының негізінде төтенше жағдай іс-шараларын, сондай-ақ экономиканы тұрақтандыру және халықтың үздіксіз тыныс-тіршілігін қамтамасыз ету үшін қажетті шараларды және басқа да іс-шараларды қаржыландыруға бағытталған өзгерістер мен толықтыруларды ескере отырып, ағымдағы қаржы жылына арналған нақтыланған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасын қалыптастырып, оларды Республикалық бюджет комиссиясының қарауына енгізеді.
9. Республикалық бюджет комиссиясы осы Ерекше тәртіптің 8-тармағында көрсетілген құжаттарды мақұлдағаннан кейін бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган ағымдағы қаржы жылына арналған нақтыланған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасын және ағымдағы қаржы жылына арналған нақтыланған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасын Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізу туралы Қазақстан Республикасы Үкіметі қаулысының жобасын Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізеді.
10. Ағымдағы қаржы жылына арналған нақтыланған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығын іске асыру туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы Қазақстан Республикасының Президенті тиісті Жарлыққа қол қойған күннен бастап күнтізбелік жеті күн ішінде қабылданады.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің тиісті қаулысының жобасын бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган әзірлейді.";
11-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Ағымдағы қаржы жылына арналған нақтыланған республикалық бюджетті шығыстар бойынша атқаруды бюджеттік бағдарламалар әкімшілері және оларға ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер Бюджет кодексінің талаптарына, бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның бұйрығымен бекітілген Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету қағидаларының (бұдан – әрі Бюджеттің атқарылуы қағидалары) ережелеріне сәйкес және мемлекеттік органдар қызметінің межеленген көрсеткіштеріне қол жеткізу мақсатында жүзеге асырады.";
13-тармақтың бірінші және төртінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Ағымдағы қаржы жылына арналған нақтыланған республикалық бюджетті атқару шеңберінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің тиісті қаулыларын қабылдау жолымен Қазақстан Республикасының Үкіметі бюджет қаражатын бюджеттік бағдарламалар әкімшілері, республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бюджеттік бағдарламалары мен өңірлер арасында қайта бөлуге құқылы.";
"Нақтыланған республикалық бюджет бойынша ағымдағы қаржы жылына бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне бөлінген жалпы көлемнің он процентінен астам көлемдегі қаражатты қайта бөлу Қазақстан Республикасының Президентімен келісу бойынша жүзеге асырылады.".

8. Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию в течение пяти рабочих дней рассматривает бюджетные заявки и формирует проект Указа Президента Республики Казахстан об уточненном республиканском бюджете на текущий финансовый год на основе действующего Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2020-2022 годы" с учетом изменений и дополнений, направленных на финансирование мероприятий чрезвычайного положения, а также мер, необходимых по стабилизации экономики и бесперебойного жизнеобеспечения населения, и другие мероприятия и вносит их на рассмотрение Республиканской бюджетной комиссии.
9. После одобрения Республиканской бюджетной комиссией указанных в пункте 8 настоящего Особого порядка документов центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию вносит в Правительство Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан об уточненном республиканском бюджете на текущий финансовый год и проект постановления Правительства Республики Казахстан о внесении проекта Указа Президента Республики Казахстан об уточненном республиканском бюджете на текущий финансовый год на рассмотрение Президента Республики Казахстан.
10. Постановление Правительства Республики Казахстан о реализации Указа Президента Республики Казахстан об уточнененном республиканском бюджете на текущий финансовый год принимается в течение семи календарных дней со дня подписания Президентом Республики Казахстан соответствующего Указа.
Соответствующий проект постановления Правительства Республики Казахстан разрабатывается центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию.";
часть вторую пункта 11 изложить в следующей редакции:
"Исполнение уточненного республиканского бюджета на текущий финансовый год по расходам осуществляется администраторами бюджетных программ и их подведомственными государственными учреждениями в соответствии с требованиями Бюджетного кодекса, положениями Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания, утвержденных приказом уполномоченного органа по бюджетному планированию (далее – Правила исполнения бюджета) и в целях достижения заданных показателей деятельности государственных органов.";
части первую и четвертую пункта 13 изложить в следующей редакции:
"13. В рамках исполнения уточненного республиканского бюджета на текущий финансовый год Правительство Республики Казахстан вправе перераспределять бюджетные средства между администраторами бюджетных программ, бюджетными программами администратора республиканских бюджетных программ и регионами путем принятия соответствующих постановлений Правительства Республики Казахстан.";
"Перераспределение средств в объеме более десяти процентов от общего объема, выделенного администратору бюджетных программ на текущий финансовый год по уточненному республиканскому бюджету, осуществляется по согласованию с Президентом Республики Казахстан.".

2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин

2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин