"Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы 2019 жылғы есепті бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 28 мамырдағы № 329 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы 2019 жылғы есепті бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы 2019 жылғы есепті бекіту туралы
2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі 134-бабының 1-тармағына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы 2019 жылғы есеп бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Үкіметі:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы 2019 жылғы есепті Қазақстан Республикасының Парламентіне ақпарат тәртібімен ұсынсын;
2) Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы 2019 жылғы есеп және аудит жүргізу нәтижелері туралы ақпараттың мерзімді баспа басылымдарында жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ.Тоқаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2020 жылғы
№ Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы 2019 жылғы ЕСЕП
Мазмұны:
1-тарау. Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының түсімдері және оның пайдаланылуы туралы 2019 жылғы есеп.
2-тарау. Қазақстан Республикасы Ұлттық қорын сенімгерлік басқару жөніндегі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қызметі туралы 2019 жылғы есеп.
3-тарау. Қазақстан Республикасы Ұлттық қорын басқару жөніндегі 2019 жылғы өзге де деректер.
1-тарау. Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының түсімдері және оның пайдаланылуы туралы 2019 жылғы есеп
Р/с
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражатын қалыптастыру және пайдалану
Сомасы (мың теңге)
1
2
3
1.
Есепті кезеңнің басындағы жағдай бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының (бұдан әрі - Ұлттық қор) қаражаты, БАРЛЫҒЫ:
26062038092*
2.
Түсімдер, БАРЛЫҒЫ:
оның ішінде:
- мұнай секторының ұйымдарынан түсетін тікелей салықтар (жергілікті бюджеттерге есептелетін салықтарды қоспағанда),
оның ішінде:
корпоративтік табыс салығы;
үстеме пайдаға салынатын салық;
бонустар;
пайдалы қазбаларды өндіруге салынатын салық;
экспортқа салынатын рента салығы;
жасалған келісімшарттар бойынша өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесі;
мұнай секторының ұйымдарынан түсетін өнімді бөлу туралы келісімшарт бойынша қызметті жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының қосымша төлемі және жер қойнауын пайдалануға салынатын баламалы салық;
- мұнай секторының ұйымдары жүзеге асыратын операциялардан түсетін басқа да түсімдер (жергілікті бюджеттерге есептелген түсімдерді қоспағанда),
оның ішінде:
мұнай секторының ұйымдарына орталық мемлекеттік органдар, олардың аумақтық бөлімшелері салатын әкімшілік айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар;
мұнай секторының ұйымдарына республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер салатын өзге де айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар;
мұнай секторы ұйымдарының зиянды өтеуі туралы талаптар бойынша табиғат пайдаланушылардан алынған қаражат;
мұнай секторының ұйымдарынан түсетін басқа да салықтық емес түсімдер;
- республикалық меншікті жекешелендіруден түсетін түсімдер;
- ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың және олардың еншілес, тәуелді және олармен үлестес болып табылатын өзге де заңды тұлғалардың активтерін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен және тізбе бойынша бәсекелес ортаға беруден түсетін түсімдер;
- ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдер;
- инвестициялық кірістер;
- республикалық бюджеттен берілетін кепілдендірілген трансфертті қайтару;
- республикалық бюджеттен берілетін нысаналы трансфертті қайтару;
- Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де түсімдер мен кірістер
4491914505
2837206845
1243162337
109637970
7153696
339530086
431167645
644077416
62477695
21986493
7418131

О проекте Указа Президента Республики Казахстан "Об утверждении отчета о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2019 год"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 мая 2020 года № 329
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан "Об утверждении отчета о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2019 год".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Об утверждении отчета о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2019 год
В соответствии с пунктом 1 статьи 134 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить прилагаемый отчет о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2019 год.
2. Правительству Республики Казахстан:
1) представить в порядке информации в Парламент Республики Казахстан отчет о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2019 год;
2) обеспечить опубликование информации об отчете о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2019 год и результатах проведения аудита в периодических печатных изданиях.
3. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания.
Президент
Республики Казахстан
К.Токаев
УТВЕРЖДЕН
Указом Президента
Республики Казахстан
от 2020 года №
ОТЧЕТ
о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2019 год
Содержание:
Глава 1. Отчет о поступлениях и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2019 год.
Глава 2. Отчет о деятельности Национального Банка Республики Казахстан по доверительному управлению Национальным фондом Республики Казахстан за 2019 год.
Глава 3. Иные данные по управлению Национальным фондом Республики Казахстан за 2019 год.
Глава 1. Отчет о поступлениях и использовании
Национального фонда Республики Казахстан за 2019 год
№ п/п
Формирование и использование средств Национального фонда Республики Казахстан
Сумма (тыс. тенге)
1
2
3
1.
Средства Национального фонда Республики Казахстан (далее - Национальный фонд) на начало отчетного периода, ВСЕГО:
26062038092*
2.
Поступления, ВСЕГО:
4491914505
в том числе:
- прямые налоги от организаций нефтяного сектора (за исключением налогов, зачисляемых в местные бюджеты),
2837206845
в том числе:
- корпоративный подоходный налог;
1243162337
- налог на сверхприбыль;
109637970
- бонусы;
7153696
- налог на добычу полезных ископаемых;
339530086
- рентный налог на экспорт;
431167645
- доля Республики Казахстан по разделу продукции по заключенным контрактам;
644077416
- дополнительный платеж недропользователя, осуществляющего деятельность по контракту о разделе продукции, и альтернативный налог на недропользование от организаций нефтяного сектора;
62477695
- другие поступления от операций, осуществляемых организациями нефтяного сектора (за исключением поступлений, зачисляемых в местные бюджеты),
21986493
в том числе:
- административные штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые центральными государственными органами, их территориальными подразделениями, на организации нефтяного сектора;
7418131
- прочие штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые государственными учреждениями, финансируемыми из республиканского бюджета, на организации нефтяного сектора;

11564936
3002921
505
16928307
947920
222503
1608480366
319577
5822494
3.
Пайдалану, БАРЛЫҒЫ:
оның ішінде:
- кепілдендірілген трансферт;
- нысаналы трансферттер;
- Ұлттық қорды басқаруға және жыл сайынғы сыртқы аудитті жүргізуге байланысты шығыстарды жабу
3083987307
2700000000
370000000
13987307
4.
Ұлттық қордың есепті кезеңнің соңындағы қаражаты, БАРЛЫҒЫ:
27469965290**
Ескертпелер:
* 2019 жылдың басындағы сальдо 9326308 мың теңге мөлшерінде Ұлттық қордың есептелген және мерзімі ұзартылған шығыстарының сомасын және 49 мың теңге - айырма мен сыртқы аудиторлар жасаған өткен жылдардағы қаржылық есептіліктегі дөңгелектеу сомасын және түзету сомасы болып табылатын 2378870875 мың теңге соманы есепке алмай көрсетілген;
** 2019 жылдың соңындағы сальдо 9692180 мың теңге мөлшерінде Ұлттық қордың есептелген және мерзімі ұзартылған шығыстарының сомасын және 49 мың теңге - айырма мен сыртқы аудиторлар жасаған еткен жылдардағы қаржылық есептіліктегі дөңгелектеу сомасын және түзету сомасы болып табылатын 23533 12883 мың теңге соманы есепке алмай көрсетілген.
2019 жылғы 1 қаңтарда Ұлттық қордың қаражаты 26062038092 мың теңгені (23673840860 мың теңге - аудиттелген қаржылық есептілікке сәйкес есептеу әдісімен), 2019 жылғы 31 желтоқсанға 27469965290 мың теңгені (25106960178 мың теңге - аудиттелген қаржылық есептілікке сәйкес есептеу әдісімен) құрады.
2019 жылы Ұлттық қорға 2883434139 мың теңге түсті, оның ішінде мұнай секторының ұйымдарынан түскен тікелей салықтардың түсімдері есебінен (жергілікті бюджеттерге есептелетін салықтарды қоспағанда) 2837206845 мың теңге, оның ішінде 1613794992 мың теңгесі (4227869 мың АҚШ долларына барабар) күнбе-күн дәйекті айырбастау/қайта айырбастау операциясын жүргізу жолымен Ұлттық қордың теңгедегі тиісті шотына есептелген шетел валютасындағы түсімдер; мұнай секторының ұйымдары жүзеге асыратын операциялардан түсетін басқа да түсімдер (жергілікті бюджеттерге есептелген түсімдерді қоспағанда) - 21986493 мың теңге, ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдер - 222503 мың теңге және республикалық меншікті жекешелендіруден түсетін түсімдер - 16928307 мың теңге, ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың және олардың еншілес, тәуелді және олармен үлестес болып табылатын өзге де заңды тұлғалардың активтерін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен және тізбе бойынша бәсекелес ортаға беруден түсетін түсімдер - 947920 мың теңге.
"2019 - 2021 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 22 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес 2019 жылы республикалық бюджеттен Ұлттық қорға бұрын Ұлттық қордан алынған 319577 мың теңге сомасында нысаналы трансферт қайтарылды.
Ұлттық қорға "Проблемалық кредиттер қоры" акционерлік қоғамының қаржы активтерін сатудан 5822494 мың теңге түсті.
Ұлттық қорды басқарудан түсетін инвестициялық кіріс түсімдерінің бағамдық түзету ескеріліп есептелген сомасы 1609150893 мың теңге құрады.
2019 жылы Ұлттық қорға мұнай секторы ұйымдарынан түскен түсімдердің құрылымы мынадай көрсеткіштермен сипатталады:
Салықтық/салықтық емес түсімдердің түрлері
Сомасы (мың теңге)
Жалпы көлемдегі үлесі %
Мұнай секторы ұйымдарының заңды тұлғаларынан алынатын корпоративтік табыс салығы

11564936
- средства, полученные от природопользователей по искам о возмещении вреда организациями нефтяного сектора;
3002921
- другие неналоговые поступления от организаций нефтяного сектора;
505
- поступления от приватизации республиканской собственности;
16928307
- поступления от передачи в конкурентную среду активов национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний и их дочерних, зависимых и иных юридических лиц, являющихся аффилированными с ними, в порядке и по перечню, определяемым Правительством Республики Казахстан;
947920
- поступления от продажи земельных участков сельскохозяйственного назначения;
222503
- инвестиционные доходы;
1608480366
- возврат гарантированного трансферта из республиканского бюджета;
- возврат целевого трансферта из республиканского бюджета;
319577
- иные поступления и доходы, не запрещенные законодательством Республики Казахстан
5822494
3.
Использование, ВСЕГО:
3083987307
в том числе:
- гарантированный трансферт;
2700000000
- целевые трансферты;
370000000
- покрытие расходов, связанных с управлением Национальным фондом и проведением ежегодного внешнего аудита
13987307
4.
Средства Национального фонда на конец отчетного периода, ВСЕГО:
27469965290**
Примечания:
* сальдо на начало 2019 года показано без учета суммы начисленных и отсроченных расходов Национального фонда в размере 9326308 тысяч тенге, суммы 49 тысяч тенге - разницы и округления в финансовой отчетности за прошлые годы, составленной внешними аудиторами, и суммы 2378870875 тысяч тенге, являющейся суммой корректировки;
** сальдо на конец 2019 года показано без учета суммы начисленных и отсроченных расходов Национального фонда в размере 9692180 тысяч тенге, суммы 49 тысяч тенге - разницы и округления в финансовой отчетности за прошлые годы, составленной внешними аудиторами, и суммы 2353312883 тысячи тенге, являющейся суммой корректировки.
На 1 января 2019 года средства Национального фонда составляли 26062038092 тысяч тенге (23673840860 тысяч тенге - методом начисления согласно аудированной финансовой отчетности), на 31 декабря 2019 года составляли 27469965290 тысяч тенге (25106960178 тысяч тенге - методом начисления согласно аудированной финансовой отчетности).
За 2019 год в Национальный фонд поступило 2883434139 тысяч тенге, из которых 2837206845 тысяч тенге - за счет поступлений прямых налогов от организаций нефтяного сектора (за исключением налогов, зачисляемых в местные бюджеты), в том числе 1613794992 тысячи тенге (эквивалент 4227869 тысяч долларов США) являются поступлениями в иностранной валюте, зачисленными на соответствующий счет Национального фонда в тенге путем проведения операций последовательной конвертации/реконвертации день в день; других поступлений от операций, осуществляемых организациями нефтяного сектора (за исключением поступлений, зачисляемых в местные бюджеты) - 21986493 тысячи тенге, поступлений от продажи земельных участков сельскохозяйственного назначения - 222503 тысячи тенге и поступления от приватизации республиканской собственности в сумме - 16928307 тысяч тенге, поступления от передачи в конкурентную среду активов национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний и их дочерних, зависимых и иных юридических лиц, являющихся аффилированными с ними, в порядке и по перечню, определяемым Правительством Республики Казахстан - 947920 тысяч тенге.
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 22 октября 2019 года "О внесении изменений в Закон Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2019 - 2021 годы" в 2019 году из республиканского бюджета в Национальный фонд был осуществлен возврат целевого трансферта, ранее полученного из Национального фонда в сумме 319577 тысяч тенге.
В Национальный фонд поступило от акционерного общества "Фонд проблемных кредитов" 5822494 тысячи тенге от продажи финансовых активов.
Начисленная сумма поступлений инвестиционного дохода от управления Национальным фондом с учетом курсовой корректировки составила 1608480366 тысяч тенге.
Структура поступлений от организаций нефтяного сектора в Национальный фонд за 2019 год характеризуется следующими показателями:
Вид налоговых/неналоговых поступлений
Сумма (тысяч тенге)
Доля в общем объеме (%)
1
2
3
Корпоративный подоходный налог с юридических лиц организаций нефтяного сектора

1243162337
43,48
Үстеме пайдаға салынатын салық
109637970
3,84
Бонустар
1 7153696
0,25
Пайдалы қазбаларды өндіруге салынатын салық
339530086
11,87
Экспортқа салынатын рента салығы
431167645
15,08
Шикізат өнімі ұйымынан өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесі
644077416
22,53
Мұнай секторының ұйымдарынан түсетін өнімді бөлу туралы келісімшарт бойынша қызметті жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының қосымша төлемі және жер қойнауын пайдалануға салынатын баламалы салық
62477695
2,19
Мұнай секторының ұйымдарына орталық мемлекеттік органдар, олардың аумақтық бөлімшелері салатын әкімшілік айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар
7418131
0,26
Мұнай секторының ұйымдарына республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер салатын өзге де айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар

1243162337
43,48
Налог на сверхприбыль
109637970
3,84
Бонусы
7153696
0,25
Налог на добычу полезных ископаемых
339530086
11,87
Рентный налог на экспорт
431167645
15,08
Доля Республики Казахстан по разделу продукции от организаций нефтяного сектора
644077416
22,53
Дополнительный платеж недропользователя, осуществляющего деятельность по контракту о разделе продукции, и альтернативный налог на недропользование от организаций нефтяного сектора
62477695
2,19
Административные штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые центральными государственными органами, их территориальными подразделениями, на организации нефтяного сектора
7418131
0,26
Прочие штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые государственными учреждениями, финансируемыми из республиканского бюджета, на организации нефтяного сектора

11564936
0,40
Мұнай секторы ұйымдарының зиянды өтеуі туралы талаптар бойынша табиғат пайдаланушылардан алынған қаражат
3002921
0,10
Мұнай секторының ұйымдарынан түсетін басқа да салықтық емес түсімдер
505
0
БАРЛЫҒЫ:
2859193338
100
Ұлттық қорға мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдердің негізгі бөлігін (43,48 %) заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығы мен мұнай секторының ұйымдарынан түсетін өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесі (22,53 %) кұрады, түсімдердің жалпы сомасындағы олардың үлесі 66,01 % болды. Түсімдердің жалпы сомасындағы экспортқа салынатын рента салығы - 15,08 %, пайдалы қазбаларды өндіруге салынатын салық - 11,87 %, үстеме пайда салығы - 3,84 % және мұнай секторының ұйымдарынан өнімді бөлу туралы келісімшарт бойынша қызметті жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының қосымша төлемі және жер қойнауын пайдалануға салынатын баламалы салық - 2,19 % құрады.

11564936
0,40
Средства, полученные от природопользователей по искам о возмещении вреда организациями нефтяного сектора
3002921
0,10
Другие неналоговые поступления от организаций нефтяного сектора
505
0
ВСЕГО:
2859193338
100
В поступлениях в Национальный фонд от организаций нефтяного сектора основную часть (43,48 %) занимает корпоративный подоходный налог с юридических лиц и доля Республики Казахстан по разделу продукции от организаций нефтяного сектора (22,53 %), доля которых составляет 66,01 % в общей сумме поступлений. В общей сумме поступлений рентный налог на экспорт составляют 15,08 %, налог на добычу полезных ископаемых - 11,87 %, налог на сверхприбыль - 3,84 % и дополнительный платеж недропользователя, осуществляющего деятельность по контракту о разделе продукции, и альтернативный налог на недропользование от организаций нефтяного сектора - 2,19 %.

Бұдан басқа, 2019 жылға бекітілген мұнай секторы ұйымдарының тізбесінен (154 ұйым) тек 104 ұйым Ұлттық қорға тікелей салықтарды төлеуді жүзеге асырғанын атап өткен жөн.
"2019 - 2021 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" 2018 жылғы 30 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес 2019 жылы Ұлттық қордан республикалық бюджетке ағымдағы бюджеттік бағдарламалар мен бюджеттік даму бағдарламаларының шығыстарын қаржыландыруға кепілдендірілген трансферт түрінде жоспарланған 2700000000 мың теңгеден 2700000000 мың теңге аударылды, ол жылдық жоспардың 100 %-ін құрайды және нысаналы трансферт түрінде 370000000 мың теңге аударылды, ол 2019 жылға бекітілген соманың 100 %-ін құрайды.
2019 жылы теңгемен номинацияланған бағалы қағаздар эмиссиясының шарттарына сәйкес эмитенттерден жалпы сомасы 22563179 мың теңгеге купондық сыйақы, оның ішінде "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" акционерлік қоғамының облигациялары бойынша - 21696084 мың теңге, "Бәйтерек" ҰБХ" акционерлік қоғамының облигациялары бойынша - 843095 мың теңге, "ҚазАгро" ҰБХ" акционерлік қоғамының облигациялары бойынша 24000 мың теңге алынды.
Сондай-ақ 2019 жылы "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" акционерлік қоғамының эмитенті жалпы сомасы 53662257 мың теңге облигацияларды мерзімінен бұрын өтеуді жүргізді.
Облигациялық қарыздар түрінде бөлінетін қаражатты есепке алмағанда Ұлттық қор қаражатының пайдаланылуы (миллиард теңге)
Ұлттық қордың валютасы АҚШ доллары болып табылатынын атап өткен жөн. 2019 жылы Ұлттық қорға мұнай секторы ұйымдарынан түскен түсімдер (2859193338 мың теңге) 2018 жылмен салыстырғанда (3211575218 мың теңге) 352381880 мың теңге сомаға немесе 11 %-ке азайды. Мұнай секторы ұйымдарынан түсетін салықтардың азаюы негізінен әлемдік нарықта мұнай бағасының төмендеуіне байланысты.
Инвестициялық кірісті есепке алмағанда Ұлттық қорға түсетін түсімдер (миллиард теңге)
Мәселен, есепті кезеңде ұлттық қордың активтері 2018 жылмен салыстырғанда 6 % немесе 3846 млн. АҚШ долларына ұлғайған.
Ұлттық қордың ағымдағы шотында теңгедегі ақшаның қалдығы 2019 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша 724730007 мың теңгені құрады.

Кроме того, следует отметить, что из утвержденного перечня организаций нефтяного сектора на 2019 год (154 организаций) лишь 104 организаций осуществляли оплату прямых налогов в Национальный фонд.
Согласно Закону Республики Казахстан от 30 ноября 2018 года "О республиканском бюджете на 2019 - 2021 годы" в 2019 году из Национального фонда в республиканский бюджет были перечислены 2700000000 тысяч тенге в виде гарантированного трансферта на финансирование расходов текущих бюджетных программ и бюджетных программ развития при плане 2700000000 тысяч тенге, что составляет 100 % от годового плана и 370000000 тысяч тенге в виде целевого трансферта, что составляет 100 % от утвержденной суммы на 2019 год.
В 2019 году в соответствии с условиями эмиссий ценных бумаг, номинированных в тенге, от эмитентов были получены купонные вознаграждения на общую сумму 22563179 тысяч тенге, из них по облигациям акционерного общества "ФНБ "Самрук-Казына" - 21696084 тысячи тенге, по облигациям акционерного общества "НУХ "Байтерек" - 843095 тысячи тенге, по облигациям акционерного общества "НУХ "КазАгро" - 24000 тысяч тенге.
Также, в 2019 году эмитентом акционерного общества "ФНБ "Самрук-Казына" было произведено досрочное погашение облигаций на общую сумму 53662257 тысяч тенге.
Использование средств Национального фонда без учета средств, выделяемых в виде облигационных займов (миллиард тенге)
Следует отметить, что валютой Национального фонда является доллар США. За 2019 год поступления в Национальный фонд от организаций нефтяного сектора (2859193338 тысяч тенге) уменьшились по сравнению с 2018 годом (3211575218 тысяч тенге) на сумму 352381880 тысяч тенге или 11 %. Снижение поступлений налогов от организаций нефтяного сектора связано в основном со спадом цены на нефть на мировом рынке.
Поступления в Национальный фонд без учета инвестиционного дохода (миллиард тенге)
Так в отчетном периоде суммарные активы Национального фонда увеличились по сравнению с 2018 годом на 6 % или на 3846 миллионов долларов США.
Остаток денег на текущем счете Национального фонда в тенге по состоянию на 31 декабря 2019 года составил 724730007 тысяч тенге.

2-тарау. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Ұлттық қорды сенімгерлік басқару жөніндегі 2019 жылғы қызметі туралы есеп
"Делойт" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі жүргізген Ұлттық қор аудитінің нәтижелері бойынша қаржылық есептілік дұрыс деп танылды және Ұлттық қордың қаржылық жағдайының халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес келетінін көрсетеді.
2019 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша Ұлттық қордың кредиторлық берешегі мен есептелген төленбеген шығыстарының жалпы сомасы 108814203 мың теңгені құрады, оның ішінде:

Глава 2. Отчет о деятельности Национального Банка Республики Казахстан по доверительному управлению Национальным фондом за 2019 год
По результатам аудита Национального фонда, проведенного товариществом с ограниченной ответственностью "Делойт", финансовая отчетность признана достоверной и отражает финансовое положение Национального фонда как соответствующее международным стандартам финансовой отчетности.
По состоянию на 31 декабря 2019 общая сумма кредиторской задолженности и начисленных неоплаченных расходов Национального фонда составила 108814203 тысячи тенге, из которых:

1) Ұлттық қордың операциялары бойынша кредиторлық берешек - 61214400 мың теңге;
2) 37907623 мың теңге - инвестициялық операциялар бойынша шетел валютасымен кредиторлық берешегі;
3) 9692180 мың теңге - Ұлттық қорға көрсетілген қызмет үшін теңгемен кредиторлық берешек, оның ішінде:
а) 8836740 мың теңге - активтерді басқару үшін комиссиялар, оның ішінде:
4885940 мың теңге - Ұлттық қордың сыртқы басқарушыларының қызметі үшін;
3950800 мың теңге - Ұлттық Банктің комиссиялық сыйақысы;
б) 855440 мың теңге - басқа да есептелген шығыстар, оның ішінде:
812940 мың теңге - Ұлттық қор кастодиандарының қызметтері үшін;
42500 мың теңге - Ұлттық қордың аудиті бойынша қызметтер үшін.
1-нысан
Ұлттық қордың активтері мен міндеттемелері туралы есеп (мың теңге)
Баптардың атауы

1) 61214400 тысяч тенге - кредиторская задолженность по операциям Национального фонда в тенге;
2) 37907623 тысячи тенге - кредиторская задолженность в иностранной валюте по инвестиционным операциям;
3) 9692180 тысяч тенге - кредиторская задолженность в тенге за оказанные Национальному фонду услуги, из них:
а) 8836740 тысяч тенге - комиссии за управление активами, в том числе:
4885940 тысяч тенге - за услуги внешних управляющих Национального фонда;
3950800 тысяч тенге - комиссионное вознаграждение Национального Банка;
б) 855440 тысяч тенге - прочие начисленные расходы, в том числе:
812940 тысяч тенге - за услуги кастодианов Национального фонда;
42500 тысяч тенге - за услуги по аудиту Национального фонда.
Форма 1
Отчет об активах и обязательствах Национального фонда (тысяч тенге)
Наименование статей

23673840860
2019 жылғы 31 желтоқсанға Ұлттық қордың дебиторлық берешегінің жалпы сомасы 97653352 мың теңгені құрады, оның ішінде:
1) 61215911 мың теңге - Ұлттық қордың операциялары бойынша теңгемен дебиторлық берешек;
2) 36437441 мың теңге - инвестициялық операциялар бойынша шетел валютасындағы дебиторлық берешек.
2-нысан
Ұлттық қордың жиынтық кірісі туралы есеп (мың теңге)
Баптардың атауы
2019 жыл
2018 жыл
Кірістер
Сыйақы түріндегі кірістер

23673840860
На 31 декабря 2019 года общая сумма дебиторской задолженности Национального фонда составила 97653352 тысячи тенге, из которых:
1) 61215911 тысяч тенге - дебиторская задолженность по операциям Национального фонда в тенге;
2) 36437441 тысяча тенге - дебиторская задолженность в иностранной валюте по инвестиционным операциям.
Форма 2
Отчет о совокупном доходе Национального фонда (тысяч тенге)
Наименование статей
2019 год
2018 год
Доходы
Доходы в виде вознаграждения

317633383
310005900
Дивидендтер түріндегі кірістер
104877456
97241463
Форвардтық валюталық келісімшарттарды қоспағанда, пайда немесе зиян арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы құралдарынан түскен таза кіріс/(зиян)
1023340123
(221926393)
Форвардтық валюталық келісімшарттардан түскен таза кіріс/(зиян)
(105484)
(530625)
Шетел валютасымен операциялардан түскен таза кіріс/(зиян)
249617384
(725102776)
Кірістердің жиыны
1695362862
(540312431)
Шығыстар
Активтерді басқарғаны үшін комиссиялар
(13001322)
(11373681)
Кастодиандық көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу бойынша шығыстар
(1309276)
(999414)
Аудиторлық көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу бойынша шығыстар
(42500)
(26000)
Кәсіби көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу бойынша шығыстар
-
-
Бағдарламалық өнімдерді және ақпараттық дерекқорды пайдаланғаны үшін ақы төлеу бойынша шығыстар
(81)
(15142)
Шығыстардың жиыны
(14353179)
(12414237)
Таза пайда/(зиян)
1681009683
(552726668)
Басқа да жиынтық кіріс/(шығын)
Қайта санау кезіндегі бағамдық айырма
(86882496)
3062628148
Басқа да жиынтық кіріс/(шығын)
(86882496)
3062628148
Кезең ішіндегі жиынтық кірістің/(шығынның) барлығы
1594127187
2509901480
Ұлттық қорды сенімгерлік басқарудың қорытындысы бойынша 2019 жылғы негізгі көрсеткіштер:
1) басқару нәтижелері бойынша кірістер 1695362862 мың теңгені;
2) басқарудан болатын шығыстар 14353179 мың теңгені;
3) теңгеге қайта бағалау (қайта есептеу) бойынша теріс айырма 86882496 мың теңгені құрады.
Осылайша, 2019 жылы таза кіріс 1681009683 мың теңгені, Ұлттық корды басқарудан болатын шығыстарды шегергенге дейінгі жалпы жиынтық кіріс 1608480366 мың теңгені, Ұлттық қорды басқарудан болатын шығыстарды шегергеннен кейінгі жалпы жиынтық кіріс 1594127187 мың теңгені құрады.
Ұлттық қордың жаһандық кастодианының деректері бойынша 2019 жылғы 1 қаңтар - 2019 жылғы 31 желтоқсан аралығындағы кезеңде базалық валюта - АҚШ долларымен есептелген инвестициялық кіріс (іске асырылған және іске асырылмаған) пайда болды, ол 4266629 мың АҚШ долларын құрады. Ұлттық қордың жаһандық кастодианының деректері бойынша мәмілелерді жасау шығыстары есепке алына отырып түзетілген инвестициялық кіріс сол кезеңде 4265014 мың АҚШ долларын болды.
Ұлттық қордың шотынан 2019 жылдың ішінде Ұлттық қорды басқаруға байланысты жалпы сомасы 13987307 мың теңгеге мынадай шығыстар төленді:
1) 9921782 мың теңге - Ұлттық қор активтерін сенімгерлік басқарғаны үшін Ұлттық Банктің комиссиялық сыйақысы, оның ішінде 2019 жылы көрсетілген қызметтер үшін 6331118 мың теңге және өткен жылдарда көрсетілген қызметтер үшін 3590664 мың теңге;
2) 2848467 мың теңге - Ұлттық қорды сенімгерлік басқару жөніндегі сыртқы басқарушылардың, оның ішінде 146363 мың теңге 2019 жылғы қызметі үшін және 2702104 мың теңге өткен жылдардағы қызметі үшін комиссиялық сыйақысы;

317633383
310005900
Доходы в виде дивидендов
104877456
97241463
Чистый доход/(убыток) от финансовых инструментов, учитываемых по справедливой стоимости через прибыль или убыток, за исключением форвардных валютных контрактов
1023340123
(221926393)
Чистый доход/(убыток) от форвардных валютных контрактов
(105484)
(530625)
Чистый доход/(убыток) от операций с иностранной валютой
249617384
(725102776)
Итого доходы
1695362862
(540312431)
Расходы
Комиссии за управление активами
(13001322)
(11373681)
Расходы по оплате кастодиальных услуг
(1309276)
(999414)
Расходы по оплате аудиторских услуг
(42500)
(26000)
Расходы по оплате профессиональных услуг
-
-
Расходы по оплате за использование программных продуктов и информационных баз данных
(81)
(15142)
Итого расходы
(14353179)
(12414237)
Чистая прибыль/(убыток)
1681009683
(552726668)
Прочий совокупный доход/(убыток)
Курсовые разницы при пересчете
(86882496)
3062628148
Прочий совокупный доход/(убыток)
(86882496)
3062628148
Всего совокупного дохода/(убытка) за период
1594127187
2509901480
По итогам доверительного управления Национальным фондом за 2019 год основные показатели составили:
1) доход по результатам управления 1695362862 тысячи тенге;
2) расходы от управления 14353179 тысяч тенге;
3) отрицательная разница по переоценке (пересчету) в тенге 86882496 тысяч тенге.
Таким образом, чистый доход за 2019 год составил 1681009683 тысячи тенге, общий совокупный доход до вычета расходов от управления Национальным фондом составил 1608480366 тысяч тенге, общий совокупный доход после вычета расходов от управления Национальным фондом - 1594127187 тысяч тенге.
По данным глобального кастодиана Национального фонда за период с 1 января 2019 года по 31 декабря 2019 года образовался инвестиционный доход (реализованный и нереализованный), рассчитанный в базовой валюте - долларах США, который составил 4266629 тысяч долларов США. Скорректированный с учетом затрат на совершение сделок инвестиционный доход по данным глобального кастодиана Национального фонда за тот же период составил 4265014 тысяч долларов США.
Со счета Национального фонда в течение 2019 года оплачены следующие расходы, связанные с управлением Национальным фондом, на общую сумму 13987307 тысяч тенге:
1) 9921782 тысячи тенге - комиссионное вознаграждение Национального Банка за доверительное управление активами Национального фонда, в том числе 6331118 тысяч тенге за услуги 2019 года и 3590664 тысячи тенге - за услуги прошлых лет;
2) 2848467 тысяч тенге - комиссионное вознаграждение внешних управляющих по доверительному управлению Национальным фондом, в том числе 146363 тысячи тенге - за услуги 2019 года и 2702104 тысячи тенге - за услуги прошлых лет;

3) 1190897 мың теңге - Ұлттық қордың кастодиандары көрсететін қызметтер үшін, оның ішінде 2019 жылы көрсетілген қызметтер үшін 788260 мың теңге және өткен жылдарда көрсетілген қызметтер үшін 402637 мың теңге;
4) 26000 мың теңге - Ұлттық қорға аудит жүргізу бойынша өткен жылдарда көрсетілген қызметтер үшін;
5) 161 мың теңге - "Бағалы қағаздардың бірыңғай тіркеушісі" акционерлік қоғамының теңгемен номиналданған бағалы қағаздарды есепке алу және сақтау бойынша, оның ішінде 81 мың теңге 2019 жылы көрсеткен қызметі үшін және 80 мың теңге өткен жылдардағы қызметі үшін.
2019 жылғы 1 қаңтардан бастап 2019 жылғы 31 желтоқсан аралығындағы кезеңде Ұлттық қорды басқару бойынша есептелген шығыстардың жалпы сомасы 14353179 мың теңге болды, ол мынадай сомалардан тұрады:
1) 10803570 мың теңге - Ұлттық қордың активтерін сенімгерлік басқарғаны үшін Ұлттық Банктің комиссиялық сыйақысы;
2) 2197752 мың теңге - Ұлттық қордың сыртқы басқарушыларының көрсетілген қызметтері үшін;
3) 1309276 мың теңге - Ұлттық қордың кастодиандары көрсеткен қызметтер үшін;
4) 42500 мың теңге - Ұлттық қорға аудит бойынша көрсетілген қызметтер үшін;
5) 81 мың теңге - теңгеге номиналданған қағаздарды есепке алу және сақтау бойынша "Бағалы қағаздарды бірыңғай тіркеуші" акционерлік қоғамының көрсеткен қызметтері үшін.
3-нысан
Ұлттық қордың ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп (мың теңге)
Баптардың атауы
2019 жыл
2018 жыл
Операциялық қызметтен түскен ақша қаражатының қозғалысы:
Таза пайда/(зиян)

3) 1190897 тысяч тенге - за услуги кастодианов Национального фонда, в том числе 788260 тысяч тенге - за услуги, оказанные в 2019 году и 402637 тысяч тенге - за услуги прошлых лет;
4) 26000 тысяч тенге - за услуги по проведению аудита Национального фонда прошлых лет;
5) 161 тысяча тенге - за услуги акционерного общества "Центральный депозитарий ценных бумаг" по учету и хранению ценных бумаг, номинированных в тенге, в том числе 81 тысяча тенге - за услуги 2019 года и 80 тысяч тенге - за услуги прошлых лет.
На 31 декабря 2019 года общая сумма начисленных расходов по управлению Национальным фондом составила 14353179 тысяч тенге, состоящая из следующих сумм:
1) 10803570 тысяч тенге - комиссионное вознаграждение Национального Банка за доверительное управление активами Национального фонда;
2) 2197752 тысячи тенге - за услуги внешних управляющих Национального фонда;
3) 1309276 тысяч тенге - за услуги кастодианов Национального фонда;
4) 42500 тысяч тенге - за услуги по аудиту Национального фонда;
5) 81 тысяча тенге - за услуги акционерного общества "Центральный депозитарий ценных бумаг" по учету и хранению ценных бумаг, номинированных в тенге.
Форма 3
Отчет о движении денежных средств Национального фонда (тысяч тенге)
Наименование статей
2019 год
2018 год
Движение денежных средств от операционной деятельности:
Чистая прибыль/(убыток)

1681009683
(552726668)
Түзетулер:
Қазақстандық мемлекеттік компаниялардың облигациялары бойынша (дисконттың)/сыйлықтың амортизациясы
(36319814)
(37067111)
РЕПО мәмілелері бойынша сыйақы түріндегі шығыстар
-
-
Өзгерістері кезең ішіндегі пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы құралдарынан іске асырылмаған (кіріс)/зиян
(853990129)
123868200
Операциялық қызметтен түскен ақшалай қаражаттың операциялық активтер мен міндеттемелердегі өзгерістерге дейінгі қозғалысы
790699740
(465925579)
Операциялық активтердің (ұлғаюы)/азаюы:
Пайдалану үшін қол жетпейтін ақша қаражаттарын бұғаттау әсері

1681009683
(552726668)
Корректировки на:
Амортизацию (дисконта)/премии по облигациям казахстанских государственных компаний
(36319814)
(37067111)
Расходы в виде вознаграждения по сделкам РЕПО
-
-
Нереализованный (доход)/убыток от финансовых инструментов, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка за период
(853990129)
123868200
Движение денежных средств от операционной деятельности до изменений в операционных активах и обязательствах
790699740
(465925579)
(Увеличение)/уменьшение операционных активов:
Эффект блокировки денежных средств, недоступных для пользования

3251825658
(2600000000)
651825658
2018 жылғы 31 желтоқсанға қалдық
30067598521
(24378172695)
1705798332
16278616702
23673840860
Таза пайда/(шығын)
1681009683
1681009683 і
Өзге де жиынтық кіріс
Кейіннен пайда немесе шығын құрамында қайта жіктелмейтін баптар:
Валютаны қайта бағалаудың таза активтердің бастапқы сальдосына әсері
(99205840)
(99205840)
Валютаны қайта бағалаудың таза пайдаға/(шығын) әсері және өзге де ауыстырулар
12323344
12323344
Пайда немесе шығын құрамына кейіннен қайта жіктеле алмайтын баптардың барлығы
(86882496)
(86882496)
Кезеңдегі өзге де жиынтық кірістің барлығы
1681009683
(86882496)
1594127187
Тікелей таза активтердің құрамында көрсетілген меншік иелерімен операциялар
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігінен түскен түсімдер
2877611645
2877611645
Республикалық бюджетке аударымдар
(3070000000)
(3070000000)
Бұрын алынған қаражаттарды қайтару
25557992
25557992
Өзге де түсімдер
5822494
5822494
Тікелей таза активтердің құрамында көрсетілген меншік иелерімен операциялардың барлығы
2908992131
(3070000000)
(161007869)
2019 жылғы 31 желтоқсанға қалдық
32976590652
(27448172695)
3386808015
16191734206
25106960178
Ұлттық қордың таза активтері 2019 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша 25106960178 мың теңгені құрады (аудиттелген қаржылық есептілікке сәйкес есептеу әдісімен), 6,05 %-ке өсу байқалады.
3-тарау. Ұлттық қорды басқару жөніндегі 2019 жылғы өзге де деректер
Ұлттық қордың валюталық портфелінің және қазақстандық эмитенттер облигацияларының теңгелік портфелінің, сондай-ақ 2019 жылғы 31 желтоқсанға теңгелік шоттағы қалдықтың жиынтық нарықтық құны 65488999833 АҚШ долларына тең болды, оның ішінде валюта портфелі - 61751827115 АҚШ долларына (94,29 %), облигациялардың теңгелік портфелі - 1842899458 АҚШ долларына баламалы (2,81 %), теңгелік шоттағы қалдық - 1894273260 АҚШ доллары (2,89 %). Ұлттық қордың валюталық портфелінің құрамындағы тұрақтандыру және жинақтау портфелінің нарықтық құны тиісінше 8901727157 АҚШ долларын (14,41 %) және 52850099958 (85,59 %) АҚШ долларын құрады.
Ұлттық қордың валюталық портфелінің құрамына кіретін бағалы қағаздардың және басқа да қаржы құралдарының нарықтық құны жаһандық кастодиан деректеріне негізделеді.
Ұлттық қордың валюталық активтерін бөлу құрылымы
Мандаттың түрлері
Барлығы
Нарықтық құны USD-мен
%
Дамыған елдердің мемлекеттік облигациялары
36497072853
59,10%
Дамушы елдердің мемлекеттік облигациялары
1198092314
1,94 %
Корпоративтік облигациялар
453042051
0,73 %
Ақша нарығы
8901727157
14,42 %
Акциялар
12814916980

3251825658
(2600000000)
651825658
Остаток на 31 декабря 2018 года
30067598521
(24378172695)
1705798332
16278616702
23673840860
Чистая прибыль/(убыток)
1681009683
1681009683
Прочий совокупный доход
Статьи, которые не могут быть впоследствии реклассифицированы в состав прибыли или убытка:
Эффект переоценки валюты на начальное сальдо чистых активов
(99205840)
(99205840)
Эффект переоценки валюты на чистую прибыль/(убыток) и прочие перемещения
12323344
12323344
Всего статей, которые не могут быть впоследствии реклассифицированы в состав прибыли или убытка
(86882496)
(86882496)
Всего прочего совокупного дохода за период
1681009683
(86882496)
1594127187
Операции с собственниками, отраженные непосредственно в составе чистых активов
Поступления от Министерства финансов Республики Казахстан
2877611645
2877611645
Перечисления в республиканский бюджет
(3070000000)
(3070000000)
Возврат ранее изъятых средств
25557992
25557992
Прочие поступления
5822494
5822494
Всего операций с собственниками, отраженных непосредственно в составе чистых активов
2908992131
(3070000000)
(161007869)
Остаток на 31 декабря 2019 года
32976590652
(27448172695)
3386808015
16191734206
25106960178
Чистые активы Национального фонда по состоянию на 31 декабря 2019 года составили 25106960178 тысяч тенге (методом начисления согласно аудированной финансовой отчетности), наблюдается повышение на 6,05 %.
Глава 3. Иные данные по управлению Национальным фондом за 2019 год
Суммарная рыночная стоимость валютного портфеля Национального фонда и тенгового портфеля облигаций казахстанских эмитентов, а также остатка на тенговом счете на 31 декабря 2019 года была равна 65488999833 долларам США, в том числе валютного портфеля - 61751827115 долларов США (94,29 %), тенгового портфеля облигаций - эквивалент 1842899458 долларов США (2,81 %), остатка на тенговом счете - 1894273260 долларов США (2,89 %). Рыночные стоимости стабилизационного и сберегательного портфелей в составе валютного портфеля Национального фонда составили 8901727157 долларов США (14,41 %) и 52850099958 долларов США (85,59 %) соответственно.
Рыночная стоимость ценных бумаг и других финансовых инструментов, входящих в состав валютного портфеля Национального фонда, основывается на данных глобального кастодиана.
Структура распределения валютных активов Национального фонда
Тип мандата
Всего
Рыночная стоимость в USD
%
Государственные облигации развитых стран
36497072853
59,10 %
Государственные облигации развивающихся стран
1198092314
1,94 %
Корпоративные облигации
453042051
0,73 %
Денежный рынок
8901727157
14,42 %
Акции
12814916980

1,93 %
Жинақтау портфелінің барлығы
100,00 %
100,00%
100,00%
100,00 %
2019 жылғы 31 желтоқсанға елдік қатынаста Ұлттық қордың жинақтау портфелінің активтерін бөлуде ең көп үлес мыналарға тиесілі: АҚШ (46 %), Еуроаймақ елдері (14,42 %), Ұлыбритания (7,87 %), Жапония (7,29 %), Канада (5,14 %), Оңтүстік Корея (5,53 %), Аустралия (4,52 %) және басқа елдер (7,30 %).
2019 жылдың қорытындысы бойынша Ұлттық қордың кірістілігі 7,42 %-ті құрады.

1,93 %
Всего сберегательный портфель
100,00 %
100,00 %
100,00 %
100,00 %
Наибольшая доля на 31 декабря 2019 года в распределении активов сберегательного портфеля Национального фонда в страновом соотношении приходится на: США (46 %), страны Еврозоны (14,42 %), Великобританию (7,87 %), Японию (7,29 %), Канаду (5,14 %), Южную Корею (5,53 %), Австралию (4,52 %) и другие страны (7,30 %).
По итогам 2019 года доходность Национального фонда составила 7,42 %.

2019 жылы Ұлттық қордың валюталық активтерімен инвестициялық операцияларды жүзеге асыру нәтижесінде алынған инвестициялық кіріс 4265 миллион АҚШ долларын құрады.
Құрылғаннан бастап 2019 жылғы 31 желтоқсан аралығында Ұлттық қордың кірістілігі 89,14 %-ті құрады, бұл жылдық мәнде 3,49 %-ті құрайды.
Ұлттық қордың тарихи кірістілігі (АҚШ долл.)
Ұлттық қордың таза активтері мынадай санаттар (инвестициялық портфель түрлері) бойынша жіктелген:
1) тұрақтандыру портфелі;
2) жинақтау портфелі:
тіркелген кірісі бар бағалы қағаздар портфелі;
акциялар портфелі;
активтерді тактикалық бөлу портфелі.
Инвестициялық стратегияға сәйкес Ұлттық қор активтерінің әрбір сыныбы эталондық портфельге (индекске) қатысты басқарылады, оның негізінде олардың кірістілігі бағаланады. Эталондық портфельдер (индекстер) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі басқармасының 2006 жылғы 25 шілдедегі № 65 қаулысымен бекітілген Ұлттық қордың инвестициялық операцияларын жүзеге асыру қағидаларында айқындалған.
Тұрақтандыру портфелінің кірістілігі 2019 жылғы 1 қаңтар - 31 желтоқсан аралығында 2,60 %-ті құрады, осы кезеңде эталондық портфельдің (Merrill Lynch 6-month US Treasury Bill Index) кірістілігі 2,57 %-ті құрады. Осылайша, тұрақтандыру портфелінің активтерін басқару нәтижесінде 2019 жылы оң үстеме кірістілік алынды, ол 0,04 %-ті құрады.
Жинақтау портфелінің кірістілігі 2019 жылғы 1 қаңтар - 31 желтоқсан аралығында 8,26 %-ті құрады.
Дамыған елдердің мемлекеттік облигацияларының қосалқы портфелін басқару кірістілігі 2019 жылдың басынан бастап 31 желтоқсан аралығында 3,13 %-ті құрады. Осы қосалқы портфельдің эталондық портфелінің кірістілігі 3,11 %-ті құрады. Осылайша, мандаттың осы түрін басқару нәтижесінде алынған үстеме кірістілік 0,02 %-ті құрады. 2019 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша мандаттың осы түрі бойынша басқаруды 6 сыртқы басқарушы және Ұлттық Банк жүзеге асырды.
"Жаһандық акциялар" мандатының түрі бойынша активтерді басқарудан түскен кірістілік 27,60 % болды, ал бенчмарк кірістілігі 28,45 %-ті құрады.
Осылайша, мандаттың осы түрі бойынша басқару нәтижесінде алынған үстеме кірістілік (-) 0,86 %-ті құрады.
"Жаһандық тактикалық бөлу" мандатының түрі бойынша жинақ портфелінің активтерін басқарудан түскен кірістілік 8,56 % болды, ал бенчмарк кірістілігі 7,91 %-ті құрады. Осылайша, маңдаттың осы түрі бойынша жинақ портфелінің активтерін басқару нәтижесінде эталондық портфельге қарағанда үстеме кірістілік 0,65 %-ті құрады.
2019 жылғы жинақтау портфелінің кірістілігі
2019 жылғы тұрақтандыру портфелінің кірістілігі
Ұлттық қорды басқару бойынша 2018 жылы жүргізілген іс-шаралар туралы қосымша ақпарат
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі 2019 жылы Ұлттық қордың активтерін басқару процесін одан әрі жетілдіру жөніндегі жұмысты жалғастырды.
Ұлттық қордың активтерін алтынға инвестициялау жөніндегі шешімнің қабылдануына байланысты Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Ұлттық қордың қаражатын қалыптастыру және пайдалану тұжырымдамасына өзгерістерге бастама жасады.

Инвестиционный доход, полученный в результате осуществления инвестиционных операций с валютными активами Национального фонда в 2019 году, составил 4265 миллионов долларов США.
Доходность Фонда с начала создания по 31 декабря 2019 года составила 89,14 %, что в годовом выражении составляет 3,49 %.
Историческая доходность Национального фонда (долл. США)
Чистые активы Национального фонда были классифицированы по следующим категориям (видам инвестиционного портфеля):
1) стабилизационный портфель;
2) сберегательный портфель:
портфель ценных бумаг с фиксированным доходом;
портфель акций;
портфель тактического распределения активов.
В соответствии с инвестиционной стратегией каждый класс активов Национального фонда управляется относительно эталонного портфеля (индекса), на основании которого оценивается их доходность. Эталонные портфели (индексы) определены Правилами осуществления инвестиционных операций Национального фонда, утвержденными постановлением правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2006 года № 65.
Доходность стабилизационного портфеля с 1 января по 31 декабря 2019 года составила 2,60 %, за этот же период доходность эталонного портфеля (Merrill Lynch 6-month US Treasury Bill Index) составила 2,57 %. Таким образом, в результате управления активами стабилизационного портфеля в 2019 году была получена положительная сверхдоходность, которая составила 0,04 %.
Доходность сберегательного портфеля с 1 января по 31 декабря 2019 года составила 8,26 %.
Доходность управления субпортфелем государственных облигаций развитых стран с начала года по 31 декабря 2019 года составила 3,13 %. Доходность эталонного портфеля данного субпортфеля составила 3,11 %. Таким образом, сверхдоходность, полученная в результате управления данным типом мандата, составила 0,02 %. По состоянию на 31 декабря 2019 года управление по данному типу мандата осуществлялось 6 внешними управляющими и Национальным Банком.
Доходность от управления активами по типу мандата "Глобальные акции" составила 27,60 %, тогда как доходность бенчмарка составила 28,45 %.
Таким образом, сверхдоходность, полученная в результате управления данным типом мандата составила (-)0,86 %.
Доходность управления активами сберегательного портфеля по типу мандата "Глобальное тактическое распределение активов" составила 8,56 %, тогда как доходность бенчмарка составила 7,91 %. Таким образом, в результате управления активами сберегательного портфеля по данному типу мандата относительно эталонного портфеля сверхдоходность составила 0,65 %.
Доходность сберегательного портфеля в 2019 году
Доходность стабилизационного портфеля в 2019 году
Дополнительная информация о проведенных мероприятиях в 2019 году по управлению Национальным фондом
Национальный Банк Республики Казахстан в 2019 году продолжил работу по дальнейшему совершенствованию процесса управления активами Национального фонда.
В связи с принятием решения по инвестированию активов Национального фонда в золото Национальным Банком Республики Казахстан были инициированы изменения в Концепцию формирования и использования средств Национального фонда.

Осылайша, Ұлттық қордың қаражатын қалыптастыру және пайдалану тұжырымдамасына сәйкес Ұлттық қордың жинақ портфелінің активтерін стратегиялық бөлу дамыған елдердің (30 %), дамушы елдердің (20 %) облигацияларына, корпоративтік облигацияларға (10 %), жаһандық акцияларға (30 % және одан жоғары), балама құралдар мен алтынға (әрқайсысы 5 %-ке дейін) инвестициялауды көздейді.
"Инвестициялық деңгейдегі жаһандық корпоративтік облигациялар" мандаты бойынша теңгерімді бөлуге ауысу мақсатында 3 сыртқы басқарушы және "Дамушы нарықтардың облигациялары" мандаты бойынша 4 сыртқы басқарушы бекітілді.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі басқармасының 2019 жылғы 21 тамыздағы № 144 қаулысымен (бұдан әрі - № 144 қаулы) алтын портфелін қосуды және жинақ портфелінің активтерін нысаналы стратегиялық бөлуді өзгертуді көздейтін Ұлттық қордың инвестициялық операцияларын жүзеге асыру қағидаларына өзгерістер енгізілді.
№ 144 қаулыны іске асыру мақсатында алтын-валюта активтерінен Ұлттық қордың алтын портфеліне кезең-кезеңімен алтын сатып алу жүргізілді. Нәтижесінде 2019 жылғы тамыз - желтоқсан аралығында Ұлттық қорға шамамен 1,0 миллиард АҚШ доллары сомасына 668,8 мың унция алтын сатып алынды.
Осылайша, 2019 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша алтын портфелінің нарықтық құны 1018,6 миллион АҚШ долларын немесе жинақ портфелінің 1,93 %-ін құрады.
Ұлттық қордың мақсаттары мен міндеттерін халық арасында түсіндіру бойынша жүйелі жұмыс жүргізу шеңберінде 2018 жылғы Қазақстан Республикасы Ұлттық қорын қалыптастыру және пайдалану туралы есеп және сыртқы аудитті жүргізу нәтижелері туралы ақпарат 2019 жылғы 19 шілдедегі № 137 (29616) "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланды, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің веб-сайтында орналастырылды.
Ұлттық қордың қызметі туралы қажетті ақпарат, есептер, Ұлттық қордың қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілер Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің веб-сайтында (www.minfin.gov.kz), сондай-ақ Мемлекеттік органдар үшін интернет-ресурстың бірыңғай платформасында (www.gov.kz) орналастырылған.

Таким образом, согласно Концепции формирования и использования средств Национального фонда стратегическое распределение активов сберегательного портфеля Национального фонда предусматривает инвестиции в облигации развитых стран (30 %), развивающихся стран (20 %), корпоративные облигации (10 %), глобальные акции (30 % и выше), альтернативные инструменты и золото (каждый до 5 %).
В целях перехода на сбалансированное распределение по мандату "Глобальные корпоративные облигации инвестиционного уровня" были утверждены 3 внешних управляющих и 4 внешних управляющих по мандату "Облигации развивающихся рынков".
Постановлением правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 августа 2019 года № 144 (далее - Постановление № 144) были внесены изменения в Правила осуществления инвестиционных операций Национального фонда, предусматривающие включение портфеля золота и изменение целевого стратегического распределения активов сберегательного портфеля.
В целях реализации Постановления № 144 была произведена поэтапная покупка золота из золотовалютных активов в портфель золота Национального фонда. В результате, в период с августа по декабрь 2019 года в Национальный фонд было приобретено 668,8 тысяч унций золота на сумму порядка 1,0 миллиарда долларов США.
Таким образом, по состоянию на 31 декабря 2019 года рыночная стоимость портфеля золота составила 1018,6 миллионов долларов США или 1,93 % от сберегательного портфеля.
В рамках проведения систематической работы по разъяснению среди населения целей и задач Национального фонда информация об отчете о формировании и использовании Национального фонда за 2018 год и результатах проведения внешнего аудита была опубликована 19 июля 2019 года в газете "Казахстанская правда" № 137 (29014), а также размещена на веб-сайте Министерства финансов Республики Казахстан.
Необходимая информация о деятельности Национального фонда, отчеты, нормативные правовые акты, регулирующие деятельность Национального фонда, размещены на веб-сайте Министерства финансов Республики Казахстан (www.minfin.gov.kz), а также на Единой платформе интернет-ресурса для государственных органов (www.gov.kz).