"Ерекше тауарларды бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 30 маусымдағы № 414 қаулысы
"Ерекше тауарларды бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Ерекше тауарларды бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А.Мамин
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ Ерекше тауарларды бақылау туралы
Осы Заң Қазақстан Республикасы уәкілетті органының, мемлекеттік органдарының ерекше тауарларды бақылау саласындағы қызметінің қағидаттарын және құқықтық негіздерін белгілейді, Қазақстан Республикасының экспортты, кері экспортты, импортты, транзитті жүзеге асыратын эксаумақтық делдалдық қызмет немесе техникалық көмек көрсететін жеке және заңды тұлғаларының, сондай-ақ эксаумақтық кері экспортты немесе транзитті жүзеге асыратын шетелдік тұлғалардың құқықтарын, міндеттері мен жауапкершілігін айқындайды.
1 -тарау. Жалпы ережелер
1-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негізгі ұғымдар
Осы Заңда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) жаппай қырып-жою қаруы - химиялық, бактериологиялық (биологиялық), радиологиялық, ядролық және уытты қару;
2) жеткізу құралдары - бақылау тізімінде көрсетілген зымырандар мен ұшқышсыз ұшу аппараттары;
3) импорт - ерекше тауарларды Қазақстан Республикасының аумағына әкелу;
4) ерекше тауарлар - қосарланған және әскери мақсаттағы тауарлар, сондай-ақ ұлттық қауіпсіздік тұрғысынан бақыланатын тауарлар;
5) қосарланған мақсаттағы тауарлар - азаматтық мақсаттарда пайдаланылатын, бірақ жаппай қырып-жою қаруын, оны жеткізу құралдарын, қару-жарақты, әскери техника мен оқ-дәрілерді жасау үшін қолданылуы мүмкін бақылау тізімінде көрсетілген өнім (оның ішінде бағдарламалық қамтамасыз ету мен технологиялар);
6) әскери мақсаттағы тауарлар - бақылау тізімінде көрсетілген әскери өнім (оның ішінде багдарламалық қамтамасыз ету және технологиялар);
7) ұлттық қауіпсіздік тұрғысынан бақыланатын тауарлар - ұлттық қауіпсіздікті, сыртқы саясатты, терроризмге қарсы күресті, қылмысты және қоғамдық қауіпсіздікті басқару мақсатында бақыланатын, бақылау тізімінде көрсетілген, қосарланған және әскери мақсаттағы тауарларға жатпайтын өнім;
8) ерекше тауарларды бақылау жүйесінің мемлекеттік органдары - осы Заңда және Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген құзыреті шегінде ерекше тауарларды бақылауды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының орталық мемлекеттік органдары;

О проекте Закона Республики Казахстан "О контроле специфических товаров"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2020 года № 414
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О контроле специфических товаров".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Проект
ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
О контроле специфических товаров
Оглавление
Настоящий Закон устанавливает принципы и правовые основы деятельности уполномоченного органа, государственных органов Республики Казахстан в сфере контроля специфических товаров, определяет права, обязанности и ответственность физических и юридических лиц Республики Казахстан, осуществляющих экспорт, реэкспорт, импорт, транзит, оказывающих экстерриториальные посреднические услуги или техническую помощь, а также иностранных лиц, осуществляющих экстерриториальный реэкспорт или транзит.
Глава 1. Общие положения
Статья 1. Основные понятия, используемые в настоящем Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) оружие массового уничтожения – химическое, бактериологическое (биологическое), радиологическое, ядерное и токсинное оружие;
2) средства доставки – ракеты и беспилотные летательные аппараты, указанные в контрольном списке;
3) импорт – ввоз специфических товаров на территорию Республики Казахстан;
4) специфические товары – товары двойного и военного назначения, а также товары, контролируемые по соображениям национальной безопасности;
5) товары двойного назначения – продукция (в том числе программное обеспечение и технологии), указанная в контрольном списке, которая используется в гражданских целях, но может быть применена для создания оружия массового уничтожения, средств доставки, вооружения, военной техники и боеприпасов;
6) товары военного назначения – военная продукция (в том числе программное обеспечение и технологии), указанная в контрольном списке;
7) товары, контролируемые по соображениям национальной безопасности – продукция, контролируемая с целью обеспечения национальной безопасности, внешней политики, борьбы с терроризмом, управления преступностью и общественной безопасности, указанная в контрольном списке, не относящаяся к товарам двойного и военного назначения;
8) государственные органы системы контроля специфических товаров – центральные государственные органы Республики Казахстан, осуществляющие контроль специфических товаров в пределах компетенции, установленной настоящим Законом и законами Республики Казахстан;

9) бақылау тізімі - осы Заңға сәйкес бақылауға жататын ерекше тауарлар тізбесі;
10) кері экспорт - Қазақстан Республикасы аумағының шегінен тысқары жерлерде өндірілген, оның аумағына бұрын әкелінген, ерекше тауарларды әкету;
11) эксаумақтық кері экспорт - Қазақстан Республикасында өндірілген қайта өңдеуге ұшырамаған ерекше тауарларды басқа мемлекеттің аумағынан үшінші елдерге әкету;
12) транзит - ерекше тауарларды Қазақстан Республикасының аумағы арқылы өткізу;
13) бәрін қамтитын бақылау - бақылау тізіміне кірмейтін тауарларды бақылау;
14) уәкілетті орган - ерекше тауарларды бакылау саласында мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
15) ерекше тауарларды бақылаудың фирмаішілік жүйесі - ерекше тауарларды бақылау қағидаларын және Қазақстан Республикасының халықаралық міндеттемелерін сақтау мақсатында жүзеге асырылатын ұйымдастырушылық, әкімшілік, ақпараттық және өзге де сипаттағы іс-шаралар кешені;
16) экспорт - ерекше тауарларды Қазақстан Республикасының аумағының шегінен тысқары жерлерге әкету, сондай-ақ бақылау тізімінде көрсетілген технологияларды Қазақстан Республикасының аумағында шетелдік тұлғаларға беру;
17) идентификаттау - тауарлардың ерекше тауарларға тиесілігін (сәйкестігін) белгілеу;
18) техникалық көмек - Қазақстан Республикасының аумағының шегінен тыс жерлерде Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғалары қосарланған және әскери мақсаттағы тауарларды жөндеу, дайындау, жинау, тестілеу, жаңғырту және өзге де техникалық қызмет көрсету, оның ішінде консультациялар, нұсқау, оқыту, жұмыс тәжірибесімен және дағдылармен алмасу бойынша жүзеге асыратын қызмет;
19) эксаумақтық көрсетілетін делдалдық қызметтер - Қазақстан Республикасының аумағынан тысқары жерлерде қосарланған және әскери мақсаттағы тауарларды сату, сатып алу жөніндегі мәмілелерге әкеп соғатын келіссөздер немесе тікелей іс-әрекеттер бойынша Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғалары жүзеге асыратын қызмет, сондай-ақ делдалдық иелігіндегі немесе басқа үшінші елден екінші үшінші елге оның бақылауындағы қосарланған және әскери мақсаттағы тауарларды сату, сатып алу, тасымалдау;
20) шетелдік тұлғалар - Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмайтын және өзінің өзге мемлекеттің азаматтығына тиесілілігінің дәлелдемесі бар жеке тұлғалар, сондай-ақ азаматтық құқық қабілеттілігі шет мемлекеттің құқығы бойынша айқындалатын заңды тұлғалар;
21) кепілдік міндеттеме - экспорттаушы елдің құзыретті органының рұқсатынсыз импортталатын ерекше тауарларды мәлімделген (бейбіт) мақсаттарда пайдалану және үшінші елдерге эксаумақтық кері экспорттауға жол бермеу туралы алушы елдің құзыретті органы берген ресми растау;

9) контрольный список – перечень специфических товаров, подлежащих контролю в соответствии с настоящим Законом;
10) реэкспорт – вывоз ранее ввезенных на территорию Республики Казахстан специфических товаров, произведенных за ее пределами;
11) экстерриториальный реэкспорт – вывоз не подвергшихся переработке специфических товаров, произведенных в Республике Казахстан, с территории другого государства в третьи страны;
12) транзит – перемещение специфических товаров через территорию Республики Казахстан;
13) всеобъемлющий контроль – контроль товаров, не входящих в контрольный список;
14) уполномоченный орган – государственный орган, осуществляющий государственное регулирование в сфере контроля специфических товаров;
15) внутрифирменная система контроля специфических товаров – комплекс мероприятий организационного, административного, информационного и иного характера, осуществляемых в целях соблюдения правил контроля специфических товаров и международных обязательств Республики Казахстан;
16) экспорт – вывоз специфических товаров за пределы территории Республики Казахстан, а также передача технологий, указанных в контрольном списке, на территории Республики Казахстан иностранным лицам;
17) идентификация – установление принадлежности (соответствия) товаров к специфическим товарам;
18) техническая помощь – деятельность, осуществляемая физическими и юридическими лицами Республики Казахстан за пределами территории Республики Казахстан, по ремонту, изготовлению, сборке, тестированию, модернизации и иному техническому обслуживанию товаров двойного и военного назначения, в том числе консультации, инструктаж, обучение, обмен опытом работы и навыками;
19) экстерриториальные посреднические услуги – деятельность, осуществляемая физическими и юридическими лицами Республики Казахстан за пределами территории Республики Казахстан по переговорам или непосредственным действиям, влекущим за собой сделки по продаже, покупке товаров двойного и военного назначения из одной третьей страны в другую третью страну, а также продажа, покупка, транспортировка товаров двойного и военного назначения, находящихся во владении посредника или под его контролем из одной третьей страны в другую третью страну;
20) иностранные лица – физические лица, не являющиеся гражданами Республики Казахстан и имеющие доказательства своей принадлежности к гражданству иного государства, а также юридические лица, гражданская правоспособность которых определяется по праву иностранного государства;
21) гарантийное обязательство – официальное заверение, выданное компетентным органом страны-получателя, об использовании импортируемых специфических товаров в заявленных (мирных) целях и недопущении их экстерриториального реэкспорта в третьи страны без разрешения компетентного органа страны-экспортера;

22) Қазақстан Республикасының түпкілікті пайдаланушысының сертификаты - уәкілетті органның түпкілікті пайдаланушының тауарларды сертификатта көрсетілген мақсаттар үшін пайдалануға және сатушы елдің және уакілетті органның келісімінсіз мұндай тауарлардың экспортына немесе үшінші тұлғаларға берілуіне жол бермеуге міндеттенгені туралы растамасын қамтитын құжат;
23) Қазақстан Республикасының халықаралық импорттау сертификаты - уәкілетті органның импорттаушының тауарларды импорттауға және уәкілетті органның рұқсатынсыз мұндай тауарлардың экспортына немесе үшінші тұлғаларға берілуіне жол бермеуге міндеттенгені туралы растамасын қамтитын құжат.
2-бап. Қазақстан Республнкасының ерекше тауарларды бақылау саласындағы заңнамасы
1. Қазақстан Республикасының ерекше тауарларды бақылау саласындағы заңнамасы Қазақстан Республикасының Конституциясына және Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға негізделеді, осы Заңнан және Қазақстан Республикасының ерекше тауарларды бақылау саласындағы қатынастарды реттейтін өзге де нормативтік құқықтық актілерінен тұрады.
2. Егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартта осы Заңда белгіленгеннен өзгеше қағидалар белгіленсе, онда халықаралық шарттың қағидалары қолданылады.
3-бап. Осы Заңның қолданылу аясы
1. Осы Заң экспортты, кері экспортты, импортты, транзитті, эксаумақтық көрсетілетін делдалдық қызмет немесе техникалық көмекті жүзеге асыру кезінде Қазақстан Республикасының уәкілетті органының, мемлекеттік органдарының және Қазақстан Республикасының жеке, заңды тұлғаларының, сондай-ақ эксаумақтық кері экспорт пен транзитті жүзеге асыратын шетелдік тұлғалардың қатынастарын реттейді.
2. Осы Заңның күші осы Заңда белгіленген мақсаттарда ерекше тауарларды бақылауды жүзеге асыру бөлігінде экспортқа, кері экспортқа, эксаумақтық кері экспортқа, импортқа, транзитке, эксаумақтық делдалдық қызметтер немесе техникалық көмек көрсетуге қолданылады.
4-бап. Ерекше тауарларды бақылаудың негізгі мақсаттары мен кағидаттары
1. Ерекше тауарларды бақылаудың негізгі мақсаттары:
1) Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
2) жаппай қырып-жою қаруын таратпау режимін нығайту;
3) халықаралық қатынастардың тұрақты және қауіпсіз жүйесін қалыптастыруға жәрдемдесу;
4) халықаралық қауіпсіздік пен тұрақтылықты нығайту, жаппай қырып-жою қаруы мен жеткізу құралдарының таралуының болдырмау болып табылады.
2. Ерекше тауарларды бақылаудың негізгі қағидаттары:
1) Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігі мүдделерінің басымдығы;

22) сертификат конечного пользователя Республики Казахстан – документ, который содержит подтверждение уполномоченного органа о том, что конечный пользователь обязуется использовать товары для целей, указанных в сертификате, и не допускать экспорт или передачу таких товаров третьим лицам без согласия страны-продавца и уполномоченного органа;
23) международный импортный сертификат Республики Казахстан – документ, который содержит подтверждение уполномоченного органа, о том, что импортер обязуется импортировать товары, и не допускать экспорт или передачу таких товаров третьим лицам без разрешения уполномоченного органа.
Статья 2. Законодательство Республики Казахстан в сфере контроля специфических товаров
1. Законодательство Республики Казахстан в сфере контроля специфических товаров основывается на Конституции Республики Казахстан и международных договорах, ратифицированных Республикой Казахстан, состоит из настоящего Закона и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в сфере контроля специфических товаров.
2. Если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, установлены иные правила, чем те, которые установлены настоящим Законом, то применяются правила международного договора.
Статья 3. Сфера применения настоящего Закона
1. Настоящий Закон регулирует отношения уполномоченного органа, государственных органов Республики Казахстан и физических, юридических лиц Республики Казахстан при осуществлении экспорта, реэкспорта, импорта, транзита, экстерриториальных посреднических услуг или технической помощи, а также иностранных лиц, осуществляющих экстерриториальный реэкспорт и транзит.
2. Действие настоящего Закона распространяется на экспорт, реэкспорт, экстерриториальный реэкспорт, импорт, транзит, оказание экстерриториальных посреднических услуг или технической помощи в части осуществления контроля специфических товаров в целях, установленных настоящим Законом.
Статья 4. Основные цели и принципы контроля специфических товаров
1. Основными целями контроля специфических товаров являются:
1) обеспечение национальной безопасности Республики Казахстан;
2) укрепление режима нераспространения оружия массового уничтожения;
3) содействие формированию стабильной и безопасной системы международных отношений;
4) укрепление международной безопасности и стабильности, предотвращение распространения оружия массового уничтожения и средств доставки.
2. Основными принципами контроля специфических товаров являются:
1) приоритет интересов национальной безопасности Республики Казахстан;

2) Қазақстан Республикасының жаппай қырып-жою қаруын, жеткізу құралдарын таратпау жөніндегі, сондай-ақ ерекше тауарларды бақылау саласындағы халықаралық шарттарын сақтау;
3) ерекше тауарларды бақылауды жүзеге асырудағы саяси мүдделердің басымдығы;
4) Қазақстан Республикасының ерекше тауарларды бақылау саласындағы заңнамасы бойынша ақпараттың қолжетімділігі;
5) терроризмді және экстремизмді қолдауға жол бермеушілік;
6) ерекше тауарларды бақылау рәсімдері мен қағидаларының жалпыға танылған халықаралық нормалар мен практикаға сәйкестігі болып табылады.
5-бап.      Бақылау тізімі
1. Бақылау тізімі экспорттық бақылаудың халықаралық режимдерінің тізімдері ескеріле отырып, сондай-ақ Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету және халықаралық міндеттемелерін орындау қажеттіліктері негізге алына отырып әзірленеді.
2. Бақылау тізімінде айқындалған тауарлар экспорт, кері экспорт эксаумақтық кері экспорт, импорт, транзит, эксаумақтық делдалдық қызметтер көрсету немесе техникалық көмек кезінде бақылауға жатады.
6-бап.      Ерекше тауарларды бақылау әдістері
Ерекше тауарларды бақылау:
1) ерекше тауарларды идентификатталау;
2) экспорттың, кері экспорттың, эксаумақтық кері экспорттың импорттың, транзиттің, эксаумақтық делдалдық қызметтер немесе техникалық көмек көрсетудің рұқсат беру тәртібі;
3) уәкілетті органның ерекше тауарларды бақылау жүйесінің мемлекеттік органдарымен ақпараттық өзара іс-қимылы;
4) экспортты, кері экспортты, эксаумақтық кері экспортты, импортты транзитті, эксаумақтық делдалдық қызметті немесе техникалық көмек көрсетуді шектеу;
5) бәрін қамтитын бақылау;
6) тиісті рұқсат алмай, импортталған ерекше тауарлардың тиісінше пайдаланылуына және үшінші тұлғаларға және басқа мемлекеттерге берілмеуіне мемлекеттік бақылау жасау;
7) Еуразиялық экономикалық одақтың және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес экспорт, кері экспорт, импорт және транзит кезінде ерекше тауарларға қатысты кедендік операцияларды жасау кезіндегі кедендік бақылау;
8) ерекше тауарларды Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттермен Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу кезінде олардың экспортын, кері экспортын, импортын және транзитін бақылау арқылы жүзеге асырылады.
2-тарау. Ерекше тауарларды бақылау саласындағы мемлекеттік реттеу
7-бап. Қазақстан Республикасы Үкіметінің ерекше тауарларды бақылау саласындағы құзыреті
Қазақстан Республикасының Үкіметі:
1) Қазақстан Республикасында ерекше тауарларды бақылау саласындағы мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттарын әзірлейді;

2) соблюдение международных договоров Республики Казахстан по нераспространению оружия массового уничтожения, средств доставки, а также в области контроля специфических товаров;
3) приоритет политических интересов в осуществлении контроля специфических товаров;
4) доступность информации по законодательству Республики Казахстан в сфере контроля специфических товаров;
5) недопустимость поддержки терроризма и экстремизма;
6) соответствие процедур и правил контроля специфических товаров общепризнанным международным нормам и практике.
Статья 5. Контрольный список
1. Контрольный список разрабатывается с учетом списков международных режимов экспортного контроля, а также исходя из потребностей обеспечения национальной безопасности и выполнения международных обязательств Республики Казахстан.
2. Товары, определенные контрольным списком, подлежат контролю при экспорте, реэкспорте, экстерриториальном реэкспорте, импорте, транзите, оказании экстерриториальных посреднических услуг или технической помощи.
Статья 6. Методы контроля специфических товаров
Контроль специфических товаров осуществляется посредством:
1) идентификации специфических товаров;
2) разрешительного порядка экспорта, реэкспорта, экстерриториального реэкспорта, импорта, транзита, оказания экстерриториальных посреднических услуг или технической помощи;
3) информационного взаимодействия уполномоченного органа с государственными органами системы контроля специфических товаров;
4) ограничения экспорта, реэкспорта, экстерриториального реэкспорта, импорта, транзита, оказания экстерриториальных посреднических услуг или технической помощи;
5) всеобъемлющего контроля;
6) государственного контроля за надлежащим использованием и не передачей импортированных специфических товаров третьим лицам и другим государствам без получения соответствующего разрешения;
7) таможенного контроля при совершении таможенных операций в отношении специфических товаров при экспорте, реэкспорте, импорте и транзите в соответствии с таможенным законодательством Евразийского экономического союза и (или) Республики Казахстан;
8) контроля экспорта, реэкспорта, импорта и транзита специфических товаров при их перемещении через Государственную границу Республики Казахстан с государствами-членами Евразийского экономического союза.
Глава 2. Государственное регулирование в сфере контроля специфических товаров
Статья 7. Компетенция Правительства Республики Казахстан в сфере контроля специфических товаров
Правительство Республики Казахстан:
1) разрабатывает основные направления государственной политики в сфере контроля специфических товаров в Республике Казахстан;

2) Қазақстан Республикасында ерекше тауарларды бақылау саласындағы мемлекеттік жүйені қалыптастырады;
3) өз құзыреті шегінде ерекше тауарларды бақылау саласындағы халықаралық шарттарға қол қою, экспорттық бақылаудың халықаралық режимдеріне қосылу туралы шешімдер қабылдайды;
4) уәкілетті органның ерекше тауарларды бақылау жүйесінің мемлекеттік органдарымен ақпараттық өзара іс-қимылын жүзеге асыру тәртібін бекітеді;
5) ерекше тауарлардың Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттермен Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізілуін бақылауды жүзеге асыру орындарының тізбесін бекітеді;
6) оларға қатысты экспорт, эксаумақтық кері экспорт, импорт, транзит, эксаумақтық делдалдық қызмет немесе техникалық көмек көрсету жөнінде шектеулер енгізілетін мемлекеттер мен ұйымдардың тізбесін айқындайды;
7) ерекше тауарлардың бақылау тізімін бекітеді.
8-бап. Ерекше тауарларды бақылау саласындағы уәкілетті органның кұзыреті
Уәкілетті орган белгіленген құзыреті шегінде:
1) ерекше тауарларды бақылау саласында мемлекеттік саясатты іске асыруды жүзеге асырады;
2) белгіленген құзыреті шегінде экспортты, қері экспортты, эксаумақтық экспортты, импортты, транзитті, эксаумақтық делдалдық қызметтер немесе техникалық көмек көрсетуді бақылайды;
3) ерекше тауарларды бақылау саласында мынадай рұқсат беру құжаттарын:
ерекше тауарлардың экспорты мен импортына лицензия;
ерекше тауарлардың транзитіне рұқсат;
ерекше тауарларды бақылау саласында эксаумақтық делдалдық қызметтер немесе техникалық көмек көрсетуге рұқсат;
ерекше тауарлардың эксаумақтық кері экспортына рұқсат;
ерекше тауарларды Қазақстан Республикасының аумағында үшінші тұлғаларға беруге рұқсат;
Қазақстан Республикасының түпкілікті пайдаланушысының сертификаттарын;
Қазақстан Республикасының халықаралық импорттау сертификаттарын;
ерекше тауарларды идентификаттау туралы қорытындылар беруді жүзеге асырады;
4) шет мемлекеттермен және халықаралық ұйымдармен ерекше тауарларды бақылау саласында шаралар әзірлейді және ынтымақтастықты жүзеге асырады;
5) мәлімделген мақсаттарда импортталған ерекше тауарлардың түпкілікті пайдаланылуына мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
6) мыналарды:
ерекше тауарлардың экспорты мен импортына лицензия беру қағидаттарын, оларға қойылатын саралау талаптарын;
кепілдік міндеттемені ресімдеу және беру қағидаларын (түпкілікті пайдаланушының сертификаты және халықаралық импорттық сертификат) және оларға қойылатын саралау талаптарын;
ерекше тауарлардың транзитіне рұқсат беру қағидаларын және оған қойылатын саралау талаптарын;
ерекше тауарлардың эксаумақтық кері экспортына рұқсат беру қағидаларын және оған қойылатын саралау талаптары;
ерекше тауарларды бақылау мақсаттары үшін тәуекелдерді бағалау өлшемшарттарын;
эксаумақтық делдалдық қызметтер немесе техникалық көмек керсетуге рұқсаттар беру қағидаларын, оларға қойылатын саралау талаптары және аумақтық делдалдық қызметтер немесе техникалық көмек көрсететін Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғаларын уәкілетті органның хабардар ету тәртібін;
ерекше тауарларды идентификаттау жүргізу қағидаларын;
ерекше тауарлармен жасалатын мәмілелердің есебін жүргізу қағидаларын;
бәрін қамтитын бақылау өлшемшарттарын бекітеді;

2) формирует государственную систему в сфере контроля специфических товаров в Республике Казахстан;
3) принимает в пределах своей компетенции решения о подписании международных договоров в сфере контроля специфических товаров, присоединении к международным режимам экспортного контроля;
4) утверждает порядок осуществления информационного взаимодействия уполномоченного органа с государственными органами системы контроля специфических товаров;
5) утверждает перечень мест осуществления контроля за перемещением специфических товаров через Государственную границу Республики Казахстан с государствами-членами Евразийского экономического союза;
6) определяет перечень государств и организаций, в отношении которых вводятся ограничения по экспорту, экстерриториальному реэкспорту, импорту, транзиту, оказанию экстерриториальных посреднических услуг или технической помощи;
7) утверждает контрольный список специфических товаров.
Статья 8. Компетенция уполномоченного органа в сфере контроля специфических товаров
Уполномоченный орган в пределах установленной компетенции:
1) осуществляет реализацию государственной политики в сфере контроля специфических товаров;
2) контролирует экспорт, реэкспорт, экстерриториальный реэкспорт, импорт, транзит, оказание экстерриториальных посреднических услуг или технической помощи в пределах установленной компетенции;
3) осуществляет выдачу следующих разрешительных документов в сфере контроля специфических товаров:
лицензии на экспорт и импорт специфических товаров;
разрешения на транзит специфических товаров;
разрешения на оказание экстерриториальных посреднических услуг или технической помощи в сфере контроля специфических товаров;
разрешения на экстерриториальный реэкспорт специфических товаров;
разрешения на передачу специфических товаров третьим лицам на территории Республики Казахстан;
сертификаты конечного пользователя Республики Казахстан;
международные импортные сертификаты Республики Казахстан;
заключения об идентификации специфических товаров.
4) разрабатывает меры и осуществляет сотрудничество в сфере контроля специфических товаров с иностранными государствами и международными организациями;
5) осуществляет государственный контроль конечного использования импортированных специфических товаров в заявленных целях;
6) утверждает:
правила лицензирования экспорта и импорта специфических товаров, квалификационные требования к ним;
правила оформления и выдачи гарантийного обязательства (сертификат конечного пользователя и международный импортный сертификат) и квалификационные требования к ним;
правила выдачи разрешения на транзит специфических товаров и квалификационные требования к нему;
правила выдачи разрешения на экстерриториальный реэкспорт специфических товаров и квалификационные требования к нему;
критерии оценки рисков для целей контроля специфических товаров;
правила выдачи разрешений на оказание экстерриториальных посреднических услуг или технической помощи, квалификационные требования к ним и порядок уведомления уполномоченным органом физических и юридических лиц Республики Казахстан, оказывающих экстерриториальные посреднические услуги или техническую помощь;
правила проведения идентификации специфических товаров;
правила ведения учета совершаемых сделок со специфическими товарами;
критерии всеобъемлющего контроля.

7) эксаумақтық делдалдық қызмет немесе техникалық көмек көрсететін Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғаларының тізілімін жүргізеді;
8) ерекше тауарларды бақылау саласындағы рұқсат беру құжаттарының қолданысын тоқтата тұрады және тоқтатады;
9) экспортты, эксаумақтық қайта экспортты жүзеге асыру, эксаумақтық делдалдық қызмет немесе техникалық көмек көрсету кезінде тәуекелдерді бағалауды жүргізеді;
10) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
9-бап.      Ерекше тауарларды бақылау жүйесінің мемлекеттік органдарының құзыреті
1. Ерекше тауарларды бақылауды уәкілетті орган, сондай-ақ ерекше тауарларды бақылау жүйесінің Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары Қазақстан Республикасының заңнамасында және осы Заңда белгіленген құзыреті шегінде жүзеге асырады.
2. Ерекше тауарлардың Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізілуін бақылауды мемлекеттік кіріс органдары жүзеге асырады.
3-тарау. Ерекше тауарларды бақылау әдістері
10-бап. Идентификаттау
Экспортты, кері экспортты, импортты, транзитті жүзеге асыруға не тауарларға (оның ішінде бағдарламалық қамтамасыз ету мен технологиялар) қатысты эксаумақтық делдалдық қызметтер, техникалық көмек көрсетуге ниет білдірген Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғалары оларды идентификаттауды жүргізуге міндетті.
Тауарларға (оның ішінде бағдарламалық қамтамасыз ету және технологиялар) қатысты транзитті жүзеге асыруға ниет білдірген шетелдік тұлғалар оларды идентификаттауды жүргізуге міндетті.
Бір мәнді идентификаттау мүмкін болмаған жағдайда Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғалары, шетелдік тұлғалар идентификаттау қорытындысын алу үшін уәкілетті органға жүгінеді.
Идентификаттауды уәкілетті орган Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарымен бірлесіп бақылау тізіміне сәйкес жүргізеді.
11-бап. Экспорт
1. Ерекше тауарлардың экспортын Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғалары лицензия негізінде жүзеге асырады.
2. Қосарланған мақсаттағы тауарлар мен Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік тұрғысынан бақыланатын тауарлардың (ядролық және арнайы ядролық емес материалдарды, жабдықтарды, қондырғыларды, технологияларды, иондаушы сәулелену көздерін, қосарланған мақсаттағы жабдықтарды және тиісті тауарлар мен технологияларды, оларды өндіруге байланысты жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді қоспағанда) экспортын жеке және заңды тұлғалары жалпы лицензия негізінде, онда бірнеше елді, импорттаушыларды және (немесе) соңғы пайдаланушыларды көрсете отырып, жүзеге асыра алады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген тауарлардың экспортын жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғалары жалпы лицензияның негізінде уәкілетті орган айқындаған мерзімде және тәртіппен уәкілетті органға жалпы лицензиялардың орындалуы жөніндегі құжаттарды табыс етуге міндетті.

7) ведет Реестр физических и юридических лиц Республики Казахстан, оказывающих экстерриториальные посреднические услуги или техническую помощь;
8) приостанавливает и прекращает действие разрешительных документов в сфере контроля специфических товаров;
9) проводит оценку рисков при осуществлении экспорта, экстерриториального реэкспорта, оказания экстерриториальных посреднических услуг или технической помощи;
10) осуществляет иные полномочия, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
Статья 9. Компетенция государственных органов системы контроля специфических товаров
1. Контроль специфических товаров осуществляют уполномоченный орган, а также государственные органы Республики Казахстан системы контроля специфических товаров в пределах компетенции, установленной законодательством Республики Казахстан и настоящим Законом.
2. Контроль за перемещением специфических товаров через Государственную границу Республики Казахстан осуществляют органы государственных доходов.
Глава 3. Методы контроля специфических товаров
Статья 10. Идентификация
Физические и юридические лица Республики Казахстан, намеревающиеся осуществить экспорт, реэкспорт, импорт, транзит, либо оказать экстерриториальные посреднические услуги, техническую помощь в отношении товаров (в том числе программное обеспечение и технологии), обязаны провести их идентификацию.
Иностранные лица, намеревающиеся осуществить транзит в отношении товаров (в том числе программное обеспечение и технологии), обязаны провести их идентификацию.
В случае невозможности однозначной идентификации физические и юридические лица Республики Казахстан, иностранные лица обращаются в уполномоченный орган за получением идентификационного заключения.
Идентификация проводится уполномоченным органом совместно с государственными органами Республики Казахстан согласно контрольного списка.
Статья 11. Экспорт
1. Экспорт специфических товаров осуществляется физическими и юридическими лицами Республики Казахстан на основании лицензии.
2. Экспорт товаров двойного назначения и товаров, контролируемых по соображениям национальной безопасности (за исключением ядерных и специальных неядерных материалов, оборудования, установок, технологий, источников ионизирующего излучения, оборудования и соответствующих товаров и технологий двойного назначения, работы и услуги, связанные с их производством), может осуществляться физическими и юридическими лицами Республики Казахстан на основании общей лицензии, с указанием в ней нескольких стран, импортеров и (или) конечных пользователей.
Физические и юридические лица Республики Казахстан, осуществляющие экспорт товаров, указанных в части первой настоящего пункта, на основании общей лицензии обязаны представлять в уполномоченный орган документы по исполнению общих лицензий в сроки и порядке, определенных уполномоченным органом.

3. Ерекше тауарлардың экспорта кепілдік берілген міндеттемені қамтитын шет мемлекеттің құзыретті органы берген құжат болған кезде жүзеге асырылады.
Уәкілетті орган импорттаушы елдің кепілдік берілген міндеттемелерін қамтитын табыс етілген құжаттың түпнұсқалығын айқындауға құқылы.
4. Қазақстан Республикасы ұлттық контингентінің жұмыс істеуі немесе бітімгершілік даярлығын өткізу үшін қажетті әскери мақсаттағы тауарлардың экспорты ерекше тауарларды бақылау шаралары қолданылмай, қорғаныс саласындағы уәкілетті орган беретін әскери рұқсатнама негізінде жүзеге асырылады.
Мемлекеттің халықаралық міндеттемелерін орындау, сондай-ақ оқу-жаттығуларға, байқауларға, конкурстарға, көрмелерге, парадтарға, жарыстарға, демонстрациялық іс-шараларға, сынақтарға қатысуға арналған Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының әскери мақсаттағы тауарларының экспорты ерекше тауарларды бақылау шаралары қолданылмай, Қазақстан Республикасының тиісті мемлекеттік органының бірінші басшысы бекітетін тізбе негізінде жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлер мен әскери құралымдар, Қазақстан Республикасының аумағында қорғаныс өнеркәсібі және мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс саласындағы уәкілетті орган ұйымдастыратын оқу-жаттығулар, байқаулар, конкурстар, көрмелер, сынақтар, парадтар, демонстрациялық іс-шаралар өткізу кезінде қатысуға қажетті шетелдік мемлекеттік органдарға немесе ұйымдарға тиесілі әскери мақсаттағы тауарлардың кері экспорты ерекше тауарларды бақылау шаралары қолданылмай, Қазақстан Республикасының тиісті мемлекеттік органының бірінші басшысы бекітетін тізбе негізінде жүзеге асырылады.
5. Көрмелерде көрсетуге арналған ерекше тауарлардың, сынақтар, зерттеулер (сертификаттау) жүргізуге арналған шикізат үлгілерінің не өнеркәсіптік ерекше тауарлардың экспорты осы шикізатқа не коммерциялық құндылығы жоқ өнеркәсіптік ерекше тауарларға ықтимал сұранысты айқындау мақсатында, сондай-ақ Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарды орындау үшін халықаралық ұйымдардың инспекторлары іріктеп алатын сынамалар үлгілерінің импорты ерекше тауарларды бақылау шаралары қолданылмай, уәкілетті органмен келісу арқылы жүзеге асырылады.
6. Уәкілетті орган ерекше тауарлардың экспорты жасалуына қойылатын шарттарға өзге де талаптар белгілеуге құқылы.
12-бап. Импорт
1. Ерекше тауарлардың импортын Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғалары лицензия негізінде жүзеге асырады.

3. Экспорт специфических товаров осуществляется при наличии документа, выданного компетентным органом иностранного государства, содержащего гарантийное обязательство.
Уполномоченный орган вправе определять подлинность представленного документа, содержащего гарантийные обязательства страны импортера.
4. Экспорт товаров военного назначения, необходимых для функционирования национального контингента Республики Казахстан или проведения миротворческой подготовки, осуществляется без применения мер контроля специфических товаров на основании воинских пропусков, выдаваемых уполномоченным органом в сфере обороны.
Экспорт товаров военного назначения Вооруженных Сил Республики Казахстан, других войск и воинских формирований для выполнения международных обязательств государства, а также участия в учениях, смотрах, конкурсах, выставках, парадах, соревнованиях, демонстрационных мероприятиях, испытаниях осуществляется без применения мер контроля специфических товаров на основании перечня, утверждаемого первым руководителем соответствующего государственного органа Республики Казахстан.
Реэкспорт товаров военного назначения, принадлежащих иностранным государственным органам или организациям, необходимых к задействованию при проведении учений, смотров, конкурсов, выставок, испытаний, парадов, демонстрационных мероприятий, организуемых Вооруженными Силами Республики Казахстан, другими войсками и воинскими формированиями, уполномоченным органом в сфере оборонной промышленности и государственного оборонного заказа на территории Республики Казахстан осуществляется без применения мер контроля специфических товаров на основании перечня, утверждаемого первым руководителем соответствующего государственного органа Республики Казахстан.
5. Экспорт специфических товаров для демонстрации на выставках, образцов сырья либо промышленных специфических товаров для проведения испытаний, исследований (сертификации) в целях определения возможного спроса на данное сырье либо промышленные специфические товары, не имеющие коммерческой ценности, а также образцов проб, отбираемых инспекторами международных организаций во исполнение международных договоров, ратифицированных Республикой Казахстан, осуществляется без применения мер контроля специфических товаров по согласованию с уполномоченным органом.
6. Уполномоченный орган вправе устанавливать иные требования к условиям, на которых должен совершаться экспорт специфических товаров.
Статья 12. Импорт
1. Импорт специфических товаров осуществляется физическими и юридическими лицами Республики Казахстан на основании лицензии.

2. Қазақстан Республикасының аумағында импортталған ерекше тауарларды соңғы пайдаланушыдан немесе импорттаушыдан үшінші адамдарға беру уәкілетті органның рұқсаты негізінде жүзеге асырылады.
3. Қазақстан Республикасының аумағынан тысқары жерлердегі Қазақстан Республикасы ұлттық контингентінің жұмыс істеуі немесе бітімгершілік даярлығын жүргізу үшін қажетті әскери мақсаттағы бұрын экспортталған тауарлардың импорты ерекше тауарларды бақылау шаралары қолданылмай қорғаныс саласындағы уәкілетті орган беретін әскери рұқсатнамалар негізінде жүзеге асырылады.
Мемлекеттің халықаралық міндеттемелерін орындау, сондай-ақ оқу-жаттығуларға, байқауларға, конкурстарға, көрмелерге, парадтарға, жарыстарға, демонстрациялық іс-шараларға, сынақтарға қатысу үшін Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының әскери мақсаттағы бұрын экспортталған тауарларының импорты ерекше тауарларды бақылау шаралары қолданылмай, Қазақстан Республикасының тиісті мемлекеттік органының бірінші басшысы бекітетін тізбе негізінде жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлер мен әскери құралымдар, Қазақстан Республикасының аумағында қорғаныс өнеркәсібі және мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс саласындағы уәкілетті орган ұйымдастыратын оқу-жаттығулар, байқаулар, конкурстар, көрмелер, сынақтар, парадтар, демонстрациялық іс-шаралар өткізу кезінде қатысуға қажетті шетелдік мемлекеттік органдарға немесе ұйымдарға тиесілі әскери мақсаттағы тауарлар импорты экспорттық бақылау шаралары қолданылмай, Қазақстан Республикасының тиісті мемлекеттік органының бірінші басшысы бекітетін тізбе негізінде жүзеге асырылады.
4. Көрмелерде керсетуге арналған ерекше тауарлардың, сынақтар, зерттеулер (сертификаттау) жүргізуге арналған шикізат үлгілерін не өнеркәсіптік ерекше тауарлардың импорты осы шикізатқа не коммерциялық құндылығы жоқ өнеркәсіптік ерекше тауарларға ықтимал сұранысты айқындау мақсатында, сондай-ақ Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарды орындау үшін халықаралық ұйымдардың инспекторлары іріктеп алатын сынамалар үлгілерінің импорты ерекше тауарларды бақылау шаралары қолданылмай, уәкілетті органмен келісу бойынша жүзеге асырылады.
5. Ерекше тауарлар импортын жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғалары импортталатын ерекше тауарларды ерекше тауарлар импортына берілген лицензияда және (немесе) Қазақстан Республикасының соңғы пайдаланушысының сертификатында немесе Қазақстан Республикасының халықаралық импорттық сертификатында көрсетілген түпкілікті пайдалану орнына дейін жеткізу үшін толық және жеке-дара жауапты болады.
Импортталатын ерекше тауарларды ерекше тауарлардың импортына лицензияда және (немесе) Қазақстан Республикасының түпкі пайдаланушысының сертификатында немесе Қазақстан Республикасының халықаралық импорттық сертификатында көрсетілген орыннан өзгеше түпкілікті пайдаланылатын өзге жерге қайта жіберуге тыйым салынады.

2. Передача импортированных специфических товаров на территории Республики Казахстан от конечного пользователя или импортера третьим лицам осуществляется на основании разрешения уполномоченного органа.
3. Импорт ранее экспортированных товаров военного назначения, необходимых для функционирования национального контингента Республики Казахстан, находящегося за пределами территории Республики Казахстан, или проведения миротворческой подготовки осуществляется без применения мер контроля специфических товаров на основании воинских пропусков, выдаваемых уполномоченным органом в сфере обороны.
Импорт ранее экспортированных товаров военного назначения Вооруженных Сил Республики Казахстан, других войск и воинских формирований для выполнения международных обязательств государства, а также участия в учениях, смотрах, конкурсах, выставках, парадах, соревнованиях, демонстрационных мероприятиях, испытаниях осуществляется без применения мер контроля специфических товаров на основании перечня, утверждаемого первым руководителем соответствующего государственного органа Республики Казахстан.
Импорт товаров военного назначения, принадлежащих иностранным государственным органам или организациям, необходимых к задействованию при проведении учений, смотров, конкурсов, выставок, испытаний, парадов, демонстрационных мероприятий, организуемых Вооруженными Силами Республики Казахстан, другими войсками и воинскими формированиями, уполномоченным органом в сфере оборонной промышленности и государственного оборонного заказа на территории Республики Казахстан, осуществляется без применения мер экспортного контроля на основании перечня, утверждаемого первым руководителем соответствующего государственного органа Республики Казахстан.
4. Импорт специфических товаров для демонстрации на выставках, образцов сырья либо промышленных специфических товаров для проведения испытаний, исследований (сертификации) в целях определения возможного спроса на данное сырье либо промышленные специфические товары, не имеющие коммерческой ценности, а также образцов проб, отбираемых инспекторами международных организаций во исполнение международных договоров, ратифицированных Республикой Казахстан, осуществляется без применения мер контроля специфических товаров по согласованию с уполномоченным органом.
5. Физические и юридические лица Республики Казахстан, осуществляющие импорт специфических товаров, несут полную и единоличную ответственность за доставку импортируемых специфических товаров до места конечного использования, указанного в лицензии на импорт специфических товаров и (или) сертификате конечного пользователя Республики Казахстан или международном импортном сертификате Республики Казахстан.
Перенаправление импортируемых специфических товаров в иное место конечного пользования, отличного от места, указанного в лицензии на импорт специфических товаров и (или) сертификате конечного пользователя Республики Казахстан или международном импортном сертификате Республики Казахстан, запрещается.

6. Импортталған ерекше тауарлардың түпкілікті пайдаланушылары болып табылатын Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғалары мұндай тауарларды мәлімдемеген мақсататтарда пайдаланғаны үшін, сондай-ақ осындай тауарларды Қазақстан Республикасының аумағында үшінші тұлғаларға бергені үшін және олардың Қазақстан Республикасынан уәкілетті органның рұқсатынсыз кері экспорты үшін толық және жеке-дара жауапты болады.
7. Осы баптың 5 және 6-тармақтарында белгіленген талаптарды бұзғаны үшін Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғалары Қазақстан Рсспубликасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жауапты болады.
13-бап. Транзит
1. Ерекше тауарлардың транзитін Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғалары және шетелдік тұлғалар рұқсат негізінде жүзеге асырады.
2. Қазақстан Республикасының аумағында транзитпен өткізілетін ерекше тауарларды қайта тиеу шарттары транзитке берілген рұқсатта көрсетіледі. Қазақстан Республикасының аумағында қайта тиеу туралы ақпаратты уәкілетті органға Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғалары мен шетелдік тұлғалар транзитке рұқсат алуға өтініш жасаған кезде беріледі.
14-бап. Эксаумақтық делдалдық қызметтер көрсету
1. Эксаумақтық делдалдық қызмет керсетуге ниеттенген Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғалары осы баптың 2 және 3-тармақтарына сәйкес осындай қызмет көрсетуге рұқсат алуға міндетті.
2. Әскери мақсаттағы тауарлар бойынша эксаумақтық делдалдық қызметтер көрсету уәкілетті орган беретін рұқсат негізінде жүзеге асырылады.
3. Қосарланған мақсаттағы тауарлар бойынша эксаумақтық делдалдық қызметтер көрсету уәкілетті орган беретін рұқсат негізінде мынадай жағдайларға, егер:
1) Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғаларын Қазақстан Республикасының ерекше тауарларды бақылау жүйесін уәкілетті органы немесе өзге де мемлекеттік органы эксаумақтық делдалдық қызметтер керсету нәтижелері 24-баптың 1-тармағында көрсетілген мақсаттарда пайдаланылуы мүмкін екендігі туралы хабардар еткенде;
2) Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғаларының эксаумақтық делдалдық қызметтер көрсету нәтижелері 24-баптың 1-тармағында көрсетілген мақсаттарда пайдаланылуы мүмкін деп пайымдауға негізі болғанда жүзеге асырылады.
15-бап. Техникалық көмек
1. Техникалық көмек көрсетуге ниеттенген Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғалары осы баптың 2 және 3-тармақтарына сәйкес осындай көмек көрсетуге рұқсат алуға міндетті.

6. Физические и юридические лица Республики Казахстан, являющиеся конечными пользователями импортированных специфических товаров, несут полную и единоличную ответственность за использование таких товаров не в заявленных целях, а также за передачу таких товаров на территории Республики Казахстан третьим лицам и их реэкспорт из Республики Казахстан без разрешения уполномоченного органа.
7. За нарушение требований, установленных пунктами 5 и 6 настоящей статьи, физические и юридические лица Республики Казахстан несут ответственность в соответствии с действующими законами Республики Казахстан.
Статья 13. Транзит
1. Транзит специфических товаров осуществляется физическими и юридическими лицами Республики Казахстан и иностранными лицами на основании разрешения.
2. Условия перегрузки на территории Республики Казахстан специфических товаров, перемещаемых транзитом, указываются в разрешении на транзит. Информация о перегрузке на территории Республики Казахстан представляется в уполномоченный орган физическими и юридическими лицами Республики Казахстан и иностранными лицами при подаче заявления на получение разрешения на транзит.
Статья 14. Экстерриториальные посреднические услуги
1. Физические и юридические лица Республики Казахстан, намеревающиеся оказывать экстерриториальные посреднические услуги, обязаны получить разрешение на оказание таких услуг в соответствии с пунктами 2 и 3 настоящей статьи.
2. Оказание экстерриториальных посреднических услуг по товарам военного назначения осуществляется на основании разрешения, выдаваемого уполномоченным органом.
3. Оказание экстерриториальных посреднических услуг по товарам двойного назначения осуществляется на основании разрешения, выдаваемого уполномоченным органом в случаях, если:
1) физические и юридические лица Республики Казахстан были информированы уполномоченным органом или иным государственным органом Республики Казахстан системы контроля специфических товаров о том, что результаты оказания экстерриториальных посреднических услуг могут быть использованы в целях, указанных в пункте 1 статьи 24;
2) физические и юридические лица Республики Казахстан имеют основание полагать, что результаты оказания экстерриториальных посреднических услуг могут быть использованы в целях, указанных в пункте 1 статьи 24.
Статья 15. Техническая помощь
1. Физические и юридические лица Республики Казахстан, намеревающиеся оказывать техническую помощь, обязаны получить разрешение на оказание такой помощи в соответствии с пунктами 2 и 3 настоящей статьи.

2. Әскери мақсаттағы тауарлар бойынша техникалық көмек көрсету уәкілетті орган беретін рұқсат негізінде жүзеге асырылады.
3. Қосарланған мақсаттағы тауарларға байланысты техникалық көмек көрсету, уәкілетті орган беретін рұқсат негізінде мынадай жағдайларға, егер:
1) Қазақстан Республикасының және заңды тұлғаларын Қазақстан Республикасының ерекше тауарларды бақылау жүйесінің уәкілетті органы немесе өзге де мемлекеттік органы техникалық көмек көрсету нәтижелері 24-баптың 1-тармағында көрсетілген мақсаттарда пайдаланылуы мүмкін екендігі туралы хабардар еткенде;
2) Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғаларының техникалық көмек көрсету нәтижелері 24-баптың 1-тармағында көрсетілген мақсаттарда пайдаланылуы мүмкін деп есептеуге негіз болғанда жүзеге асырылады.
16-бап. Кері экспорт және эксаумақтық кері экспорт
1. Ерекше тауарлардың эксаумақтық кері экспорты осы Заңға және Қазақстан Республикасының рұқсаттар және хабарламалар саласындағы заңнамасына сәйкес уәкілетті органның рұқсаты негізінде жүзеге асырылады.
2. Қазақстан Республикасының аумағына импортталған ерекше тауарлардың кері экспорты шыққан елдің құзыретті органының рұқсаты бойынша және ерекше тауарлар экспортын лицензиялау тәртібімен жүзеге асырылады.
17-бап. Ерекше тауарларды фирмаішілік бақылау жүйесі
1. Осы Заңда және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген ерекше тауарлардың экспортын бақылау қағидаларының орындалуын қамтамасыз ету, көрсетілген саладағы құқық бұзушылықтарды болдырмау мақсатында уәкілетті орган фирмаішілік бақылау бағдарламаларын жасауға жәрдемдеседі және қажетті ақпараттық-әдістемелік көмек көрсетеді.
2. Фирмаішілік жүйелерді құру мемлекеттің қорғаныс қабілеттілігі мен қауіпсіздігін қолдау саласында мемлекеттік мұқтаждарды камтамасыз ету жөніндегі ғылыми және (немесе) өндірістік қызметті жүзеге асыратын және ерекше тауарлармен сыртқы экономикалық операциялардан жүйелі түрде табысталатын Қазақстан Республикасының жеке және занды тұлғалары үшін міндетті болып табылады.
18-бап. Ерекше тауарлармен жасалатын мәмілелерді есепке алу
1. Экспортты, кері импортты, транзит және эксаумақтық делдалдық қызметтер көрсету немесе техникалық көмек керсетуді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғалары уәкілетті орган айқындалған тәртіпке сәйкес ерекше тауарлармен жасалатын мәмілелердің есебін жүргізуге міндетті.
2. Ерекше тауарлармен жасалған мәмілерге қатысты құжаттар олардың экспорты, кері импорты, импорты, транзитіне эксаумақтық делдалдық қызметтер көрсету немесе техникалық көмек көрсету жүзеге асырылған кезден бастап бес жыл ішінде егер Қазақстан Республикасының заңдарында неғұрлым ұзақ сақтау мерзімі белгіленбесе, сақталуы тиіс.

2. Оказание технической помощи по товарам военного назначения осуществляется, на основании разрешения, выдаваемого уполномоченным органом.
3. Оказание технической помощи, связанной с товарами двойного назначения осуществляется на основании разрешения, выдаваемого уполномоченным органом в случаях, если:
1) физические и юридические лица Республики Казахстан были информированы уполномоченным органом или иным государственным органом Республики Казахстан системы контроля специфических товаров о том, что результаты оказания технической помощи могут быть использованы в целях, указанных в пункте 1 статьи 24;
2) физические и юридические лица Республики Казахстан имеют основание полагать, что результаты оказания технической помощи могут быть использованы в целях, указанных в пункте 1 статьи 24.
Статья 16. Реэкспорт и экстерриториальный реэкспорт
1. Экстерриториальный реэкспорт специфических товаров осуществляется на основании разрешения уполномоченного органа в соответствии с настоящим Законом и законодательством Республики Казахстан в области разрешений и уведомлений.
2. Реэкспорт специфических товаров, импортированных на территорию Республики Казахстан, осуществляется по разрешению компетентного органа страны происхождения и в порядке лицензирования экспорта специфических товаров.
Статья 17. Внутрифирменная система контроля специфических товаров
1. В целях обеспечения выполнения правил контроля за экспортом специфических товаров, установленных настоящим Законом и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, предотвращения правонарушений в указанной сфере уполномоченный орган содействует созданию внутрифирменных программ контроля и оказывает необходимую информационно-методическую помощь.
2. Создание внутрифирменных систем контроля является обязательным для физических и юридических лиц Республики Казахстан, осуществляющих научную и (или) производственную деятельность по обеспечению государственных нужд в области поддержания обороноспособности и безопасности государства и систематически получающих доходы от внешнеэкономических операций со специфическими товарами.
Статья 18. Учет совершаемых сделок со специфическими товарами
1. Физические и юридические лица Республики Казахстан, осуществляющие экспорт, реэкспорт, импорт, транзит либо оказывающие экстерриториальные посреднические услуги или техническую помощь, обязаны вести учет совершаемых сделок со специфическими товарами.
2. Документы, относящиеся к сделкам со специфическими товарами должны храниться в течение пяти лет с момента осуществления экспорта, реэкспорта, импорта, транзита либо оказания экстерриториальных посреднических услуг или технической помощи, если более длительный срок хранения не установлен законодательством Республики Казахстан.

19-бап. Қазақстан Республикасына импортталатын тауарларға қатысты кепілдік міндеттемелер
Экспорттаушы елдің құзыретті органының талабы бойынша құзыретті орган Қазақстан Республикасының түпкілікті пайдаланушысының сертификаты немесе Қазақстан Республикасының халықаралық импорттық сертификаты түрінде кепілдік міндеттеме береді.
20-бап. Экспортты, эксаумақтық кері экспортты, эксаумақтық делдалдық қызметтер немесе техникалық көмек көрсетуді жүзеге асырудың рұқсат беру тәртібі
Экспортты, эксаумақтық кері экспортты, эксаумақтық делдалдық қызметтер немесе техникалық көмек көрсетуді жүзеге асыруға рұқсатты уәкілетті орган Қазақстан Республикасының ерекше тауарлады бақылау жүйесінің мемлекеттік органдарымен ақпараттық өзара іс-қимыл шеңберінде жүргізілетін тәуекелдерді бағалау нәтижелерінің негізінде береді.
21-бап. Экспортқа, эксаумақтық кері экспортқа, импортқа, транзитке, эксаумақтық делдалдық қызметтер немесе техникалық көмек көрсетуге шектеу қою
1. Қазақстан Республикасының экспорт, кері экспорт, эксаумақтық тыс экспорт, импорт, транзит, эксаумақтық делдалдық қызметтер немесе техникалық көмек көрсету бойынша, шет мемлекеттері Қазақстан Республикасы алдында қабылданған міндеттемелерді бұзған жағдайда, оларға қатысты эмбаргоға дейін, сондай-ақ Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын халықаралық ұйымдардың шешімдері бойынша шектеулер енгізуге құқығы бар.
2. Қазақстан Республикасының Үкіметі ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету мүдделерін және Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын, Біріккен Ұлттар Ұйымы Жарғысын орындауды ңегізге ала отырып, экспортқа, эксаумақтық кері экспортқа, импортқа, транзитке, эксаумақтық делдалдық қызметтер немесе техникалық көмек көрсетуге шектеулер енгізілетін мемлекеттердің және ұйымдардың тізбесін айқындайды және Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғаларының назарына жекелеген мемлекеттер мен ұйымдарға қатысты санкциялар туралы ақпаратты жыл сайын жариялайды.
22-бап. Ерекше тауарларды бақылау саласында рұқсат беру құжаттарын беруден бас тарту
1. Экспортқа, эксаумақтық кері экспортқа, эксаумақтық делдалдық қызметтер немесе техникалық көмек көрсетуге рұқсат беру құжаттарын беруден бас тарту:
1) мемлекет мүдделеріне залал келтіру немесе залал келтіру қаупі туындаған;
2) Қазақстан Республикасының халықаралық міндеттемелері бұзылған;
3) тәуекелдерді бағалауды жүзеге асыру кезінде теріс шешім шығарылған;
4) өтініш берушіге қатысты рұқсат беру құжатын алуға өтініш бергенге дейін бір жыл ішінде ерекше тауарларды бақылау саласындағы заңнаманы бұзғаны үшін сот тәртібімен әкімшілік жаза қолданылған;

Статья 19. Гарантийные обязательства в отношении товаров, импортируемых в Республику Казахстан
По требованию компетентного органа страны экспортера уполномоченным органом предоставляются гарантийные обязательства в виде сертификата конечного пользователя Республики Казахстан или международного импортного сертификата Республики Казахстан.
Статья 20. Разрешительный порядок осуществления экспорта, экстерриториального реэкспорта, оказания экстерриториальных посреднических услуг или технической помощи
Разрешение на осуществление экспорта, экстерриториального реэкспорта, оказание экстерриториальных посреднических услуг или технической помощи выдается уполномоченным органом на основании результатов оценки рисков, проводимой в рамках информационного взаимодействия с государственными органами Республики Казахстан системы контроля специфических товаров.
Статья 21. Ограничения экспорта, экстерриториального реэкспорта, импорта, транзита, оказания экстерриториальных посреднических услуг или технической помощи
1. Республика Казахстан имеет право вводить ограничения по экспорту, реэкспорту, экстерриториальному реэкспорту, импорту, транзиту, оказанию экстерриториальных посреднических услуг или технической помощи вплоть до эмбарго в отношении иностранных государств в случае нарушения ими обязательств, принятых перед Республикой Казахстан, а также по решениям международных организаций, участником которых является Республика Казахстан.
2. Правительство Республики Казахстан, исходя из интересов обеспечения национальной безопасности и выполнения международных договоров Республики Казахстан, устава Организации объединенных наций определяет перечень государств и организаций, в отношении которых вводятся ограничения по экспорту, экстерриториальному реэкспорту, импорту, транзиту, оказанию экстерриториальных посреднических услуг или технической помощи и ежегодно публикует для сведения физических и юридических лиц Республики Казахстан информацию о санкциях в отношении отдельных государств и организаций.
Статья 22. Отказ в выдаче разрешительных документов в сфере контроля специфических товаров
1. Отказ в выдаче разрешительных документов на экспорт, экстерриториальный реэкспорт, оказание экстерриториальных посреднических услуг или технической помощи осуществляется в случаях:
1) нанесения ущерба или возникновения угрозы причинения ущерба интересам государства;
2) нарушения международных обязательств Республики Казахстан;
3) отрицательного решения при осуществлении оценки рисков;
4) если, в отношении заявителя в течение одного года до подачи заявления на получение разрешительного документа в судебном порядке налагалось административное взыскание за нарушение законодательства в сфере контроля специфических товаров;

5) өтініш берушіге қатысты рұқсат беру құжатын алуға өтініш бергенге дейін бір жыл ішінде ерекше тауарларды бақылау саласында қылмыстық теріс қылық немесе қылмыс жасағаны үшін соттың айыптау үкімі шығарылса немесе өтініш беруші Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің 35 немесе 36-бабының бірінші бөлігінің 3), 4), 9), 10) және 12) тармақтарының негізінде қылмыстық теріс қылық немесе онша ауыр емес және ауырлығы орташа қылмыстар жасағаны үшін қылмыстық жауаптылықтан босатылған;
5) өтініш беруші соңғы бес жыл ішінде Қауіпсіздік Кеңесінің - Біріккен Ұлттар Ұйымының санкцияларын бұзғаны үшін жауапкершілікке тартылған жағдайларда жүзеге асырылады.
6) Импортқа, транзитке рұқсат беру құжаттарын беруден бас тарту осы баптың 1-тармағының 1), 4) және 5) тармақшапарында көрсетілген жағдайларда жүзеге асырылады.
23-бап. Экспортқа, импортқа, транзитке, эксаумақтық кері экспортқа, эксаумақтық делдалдық қызметтер көрсетуге немесе техникалық көмек көрсетуге рұқсат беру құжаттарының қолданылуын тоқтата тұру және (немесе) тоқтату
1. Қазақстан Республикасының Рұқсаттар және хабарламалар туралы Қазақстан Республикасының уәкілетті орган: аумақтың кері, эксаумақтық немесе құжатының қолданылуын:
1) егер олар өтініш берген сәтте белгілі немесе бар болған болса, бас тартуға әкеп соғатын жаңа фактілер пайда болған;
2) рұқсат беру құжатындағы шарттарды өзгерту қажеттілігі;
3) рұқсат беру құжатының иесі рұқсат беру құжаты бойынша міндеттемелерді орындамаған жағдайларда экспортқа, аумақтық қері экспорттауға, импортқа, транзитке, эксаумақтық делдалдық қызметтер мен техникалық көмек көрсетуге арналған рұқсат беру құжатының қолданылуын тоқтата тұруы және (немесе) тоқтатуы мүмкін.
2. Мынадай көздерден алынған ақпарат:
Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарының, жеке немесе заңды тұлғаларының уәкілетті органға жазбаша өтініші;
уәкілетті орган шетелдік мемлекеттік органдар мен ұйымдардан алған ақпарат;
бұқаралық ақпарат құралдарынан хабарламалар осы баптың 1-тармағында көрсетілген рұқсат беру құжатын тоқтата тұру және тәуекелдерді бағалауды қайтадан жүргізу үшін негіз болып табылады.
3. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген рұқсат беру кұжатының қолданылуын тоқтата тұру мерзімі шет мемлекеттерден немесе ұйымдардан ақпарат растамасын алу қажет болған жағдайларды қоспағанда, 30 (отыз) жұмыс күнінен аспауға тиіс. Бұл жағдайда рұқсат беру құжатын тоқтата тұру мерзімі құзыретті орган көрсетілген растауды алған күннен бастап келесі жұмыс күнімен аяқталады.

5) если, в отношении заявителя в течение одного года до подачи заявления на получение разрешительного документа вынесен обвинительный приговор суда за суда за совершение уголовного проступка или преступления в сфере контроля специфических товаров, или заявитель освобожден от уголовной ответственности за совершение уголовного проступка или преступлений небольшой и средней тяжести на основании пунктов 3), 4), 9), 10) и 12) части первой статьи 35 или статьи 36 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан;
6) если заявитель в течение последних пяти лет привлекался к ответственности за нарушение санкций Совета Безопасности Организации Объединенных Наций.
2. Отказ в выдаче разрешительных документов на импорт, транзит осуществляется в случаях, указанных в подпунктах 1), 4), 5) и 6) пункта 1 настоящей статьи.
Статья 23. Приостановление и (или) прекращение действия разрешительного документа на экспорт, импорт, транзит, экстерриториальный реэкспорт, оказание экстерриториальных посреднических услуг или технической помощи
1. Действие разрешительного документа на экспорт, экстерриториальный реэкспорт, импорт, транзит, оказание экстерриториальных посреднических услуг или технической помощи может быть приостановлено и (или) прекращено уполномоченным органом в случаях, установленных законодательством Республики Казахстан о разрешениях и уведомлениях, а также в случаях:
1) появления новых фактов, которые, если бы они были известны или существовали на момент подачи заявления, привели бы к отказу;
2) необходимости изменения условий в разрешительном документе;
3) невыполнения владельцем разрешительного документа обязательств по разрешительному документу.
2. Основанием для приостановления разрешительного документа, указанного в пункте 1 настоящей статьи, и повторного проведения оценки рисков является информация, полученная из следующих источников:
письменное обращение государственных органов, физических или юридических лиц Республики Казахстан в уполномоченный орган;
информация, полученная уполномоченным органом, от иностранных государственных органов и организаций;
сообщения из средств массовой информации.
3. Срок приостановления действия разрешительного документа, указанного в пункте 1 настоящей статьи, не должен превышать 30 (тридцати) рабочих дней, за исключением случаев, когда необходимо получение подтверждения информации от иностранных компетентных органов или организаций. В этом случае, срок приостановления разрешительного документа заканчивается следующим рабочим днем, со дня получения уполномоченным органом указанного подтверждения.

4. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген рұқсат беру құжатының қолданылуы мына жағдайларда:
1) иесінің рұқсат беру құжатында көрсетілген шарттарды бұзуы;
2) рұқсат беру құжаттарын алу үшін өтініш беруші ұсынған құжаттарда дұрыс емес мәліметтердің анықталуы;
3) рұқсат беру құжатын беруге негіз болған бір немесе бірнеше құжаттардың қолданылуын тоқтату немесе тоқтата тұру;
4) егер қызметтің мұндай түрі экспортпен, эксаумақтық кері экспортпен, импортпен, транзитпен, эксаумақтық делдалдық қызметтер көрсетумен және техникалық көмек көрсетумен байланысты болса, лицензияланатын қызмет түрін жүзеге асыруға арналған лицензияның қолданылуы тоқтатылады.
5. Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары уәкілетті тұлғаның электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжатты жіберу аркылы, лицензияланатын қызмет түрін жүзеге асыруға өздері берген лицензиялардың қолданылуын тоқтата тұру және тоқтату туралы, егер мұндай қызмет түрі экспортпен, эксаумақтық кері экспортпен, импортпен, транзитпен, эксаумақтық делдалдық қызметтер мен техникалық көмек керсетумен байланысты болса, уәкілетті органды дереу хабардар етеді.
24-бап. Бәрін қамтитын бақылау
1. Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғаларына, егер оларға осы әрекеттің нәтижелері және тауарлар жаппай қырып-жою қаруын және (немесе) оны жеткізу құралдарын, қару-жарақ пен әскери техниканы жасау үшін не террористік актілерді дайындау және (немесе) жасау кезінде пайдаланылатыны белгілі болған жағдайда, экспортты, эксаумақтық кері экспортты, импортты, транзитті, эксаумақтық делдалдық қызметтер немесе техникалық көмек көрсетуді жүзеге асыруға және оларға кез келген өзге түрде қатысуға тыйым салынады.
2. Бақылау тізімінің қолданылуына жатпайтын тауарлармен экспортты, импортты, транзитті, эксаумақтық делдалдық қызметтер немесе техникалық көмек көрсетуді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғалары осы Заңда және Қазақстан Республикасының рұқсаттар және хабарламалар саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен, егер оларды:
1) уәкілетті орган немесе ерекше тауарларды бақылау жүйесінің Қазақстан Республикасының өзге де мемлекеттік органы экспорт, импорт, транзит, эксаумақтық делдалдық қызметтер көрсету және техникалық көмек көрсету нәтижелері осы баптың 1-тармағында көрсетілген мақсаттарда пайдаланылуы мүмкін екендігі туралы хабардар еткен;
2) олардың әрекеттерінің нәтижелері мен тауарлары осы баптың 1-тармағында көрсетілген мақсаттарда пайдаланылуы мүмкін деп пайымдауға негіз болған жағдайларда рұқсат беру құжатын алуға міндетті.

4. Действие разрешительного документа, указанного в пункте 1 настоящей статьи, прекращает свое действие в случаях:
1) нарушения владельцами условий, указанных в разрешительном документе;
2) выявления недостоверных сведений в документах, представленных заявителем для получения разрешительного документов;
3) прекращения или приостановления действия одного или нескольких документов, на основании которых был выдан разрешительный документ;
4) прекращения действия лицензии на осуществление лицензируемого вида деятельности, если такой вид деятельности связан с экспортом, экстерриториальным реэкспортом, импортом, транзитом, оказанием экстерриториальных посреднических услуг или технической помощи.
5. Государственные органы Республики Казахстан незамедлительно уведомляют уполномоченный орган посредством направления электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью уполномоченного лица, о приостановлении и прекращении действия выданных ими лицензий на осуществление лицензируемого вида деятельности, если такой вид деятельности связан с экспортом, экстерриториальным реэкспортом, импортом, транзитом, оказанием экстерриториальных посреднических услуг или технической помощи.
Статья 24. Всеобъемлющий контроль
1. Физическим и юридическим лицам Республики Казахстан запрещается осуществление экспорта, экстерриториального реэкспорта, импорта, транзита, оказания экстерриториальных посреднических услуг или технической помощи или участвовать в них любым иным образом в случае, если им известно, что результаты их действий и товары будут использованы для создания оружия массового уничтожения и (или) средств доставки, вооружения и военной техники либо при подготовке и (или) совершении террористических актов.
2. Физические и юридические лица Республики Казахстан, осуществляющие экспорт, импорт, транзит, оказывающие экстерриториальные посреднические услуги или техническую помощь с товарами, не включенными в контрольный список, обязаны получить разрешительный документ в порядке, установленном настоящим Законом и законодательством Республики Казахстан в сфере разрешений и уведомлений в случаях, когда они:
1) были информированы уполномоченным органом или иным государственным органом Республики Казахстан системы контроля специфических товаров о том, что результаты их действий и товары могут быть использованы в целях, указанных в пункте 1 настоящей статьи;
2) имеют основание полагать, что результаты их действий и товары могут быть использованы в целях, указанных в пункте 1 настоящей статьи.

3. Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғалары бақылау тізіміне енгізілмеген тауарлармен экспортты, импортты, транзитті, эксаумақтық делдалдық қызметтер көрсету немесе техникалық көмек көрсетуді жүзеге асыру кезінде жан-жақты өлшемшарттарды басшылыққа алуы қажет.
25-бап. Импортталған ерекше тауарларды мәлімделген мақсаттарда пайдалануға бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бармай, профилактикалық бақылау жүргізу тәртібі
1. Импортталған ерекше тауарлардың мәлімделген мақсаттарда пайдаланылуын      бақылау      субъектілеріне (объектілеріне) бармай профилактикалық бақылауды уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне және осы бапқа сәйкес жүргізеді.
2. Импортталған ерекше тауарлардың мәлімделген мақсаттарда пайдаланылуын      бақылау      субъектілеріне (объектілеріне) бармай профилактикалық бақылау:
1) уәкілетті органның өз құзыреті шегінде ерекше тауарларды бақылау саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтау мәселелері жөнінде сұрау салуы бойынша алынған ақпаратты;
2) ерекше тауарларды бақылау саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтау мәселелеріне қатысты үшінші тұлғалардан келіп түсетін ақпаратты;
3) жеке және заңды тұлғалардың қызметі туралы түрлі көздерден алынған мәліметтерді салыстыру нәтижесінде алынған ақпаратты талдау арқылы жүргізіледі.
3. Импортталған ерекше тауарлардың мәлімделген мақсаттарда пайдаланылуын бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бармай бақылау алдын алу-профилактикалық сипатта болады.
4. Бақылау субъектілерінің әрекеттерінде (әрекетсіздіктерінде) импортталған ерекше тауарлардың мәлімделген мақсаттарда пайдаланылуын бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бармай бақылау нәтижелері бойынша бұзушылықтар анықталған жағдайда, уәкілетті орган осындай бақылау аяқталған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде анықталған бұзушылықтарды жою жөніндегі ұсынымды ресімдейді және бақылау субъектісіне жібереді.
5. Төменде санамаланған тәсілдердің бірімен жіберілген ұсыным мынадай жағдайларда тапсырылған болып есептеледі:
1) қолма-қол алғаны туралы белгісі бар;
2) пошта арқылы - хабарламасы бар тапсырыс хат жіберу арқылы;
3) электрондық тәсілмен - уәкілетті органның бақылау болуы керек субъектісі уәкілетті органға бұрын табыс еткен құжаттарда көрсетілген бақылау субъектісінің электрондық мекенжайына жіберуі арқылы
6. Ұсынымда көрсетілген бұзушылықтарды жою мерзімі ол тапсырылған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күнін құрайды.

3. Физическим и юридическим лицам Республики Казахстан при осуществлении экспорта, импорта, транзита, оказании экстерриториальных посреднических услуг или технической помощи с товарами, не включенными в контрольный список, необходимо руководствоваться критериями всеобъемлющего контроля.
Статья 25. Порядок проведения профилактического контроля за использованием импортированных специфических товаров в заявленных целях без посещения субъектов (объектов) контроля
1. Профилактический контроль за использованием импортированных специфических товаров в заявленных целях без посещения субъектов (объектов) контроля проводится уполномоченным органом в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан и настоящей статьей.
2. Профилактический контроль за использованием импортированных специфических товаров в заявленных целях без посещения субъектов (объектов) контроля проводится путем анализа:
1) информации, полученной по запросу уполномоченного органа, по вопросам соблюдения законодательства Республики Казахстан в области контроля специфических товаров в пределах своей компетенции;
2) информации, поступающей от третьих лиц, касающейся вопросов соблюдения законодательства Республики Казахстан в области контроля специфических товаров;
3) информации, полученной в результате сопоставления сведений о деятельности физических и юридических лиц, полученных из различных источников.
3. Контроль за использованием импортированных специфических товаров в заявленных целях без посещения субъектов (объектов) контроля носит предупредительно-профилактический характер.
4. В случае выявления нарушений в действиях (бездействиях) субъекта контроля по результатам контроля за использованием импортированных специфических товаров в заявленных целях без посещения субъектов (объектов) контроля, уполномоченным органом в срок, не позднее пяти рабочих дней со дня завершения такого контроля, оформляется и направляется субъекту контроля рекомендация по устранению выявленных нарушений.
5. Рекомендация, направленная одним из нижеперечисленных способов, считается врученной в следующих случаях:
1) нарочно – с отметкой о получении;
2) почтой – посредством направления заказного письма с уведомлением;
3) электронным способом – посредством отправки уполномоченным органом на электронный адрес субъекта контроля, указанный в документах, ранее представленных субъектом контроля в уполномоченный орган.
6. Срок устранения нарушений, указанных в рекомендации, составляет 15 (пятнадцать) рабочих дней со дня ее вручения.

7. Бақылау субъектісі ұсынымда көрсетілген бұзушылықтармен келіспеген жағдайда, ұсыным тапсырылған күннен кейінгі күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде уәкілетті органға қарсылық жіберуге құқылы.
8. Ұсынымды осы баптың 6-тармағында көрсетілген мерзімде орындамау бақылау субъектісін (объектісін) бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып, профилактикалық бақылау жүргізудің жартыжылдық тізіміне енгізуге әкеп соғады.
9. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау жарты жылда бір реттен жиі емес жүргізіледі.
4-тарау Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттермен Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы ерекше тауарлардың өткізілуін бақылау
26-бап. Мемлекеттік кіріс органдарының функциялары
Мемлекеттік кіріс органдары мынадай:
1) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттермен, оның ішінде тізбесі мен қолданылу тәртібін салықтардың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган бекітетін техникалық бақылау құралдарын қолдана отырып өткізілетін ерекше тауарларды бақылау;
2) ерекше тауарларды Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттермен Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы заңсыз өткізудің алдын алу және жолын кесу функцияларын жүзеге асырады.
27-бап. Қазақстан Республикасы мемлекеттік кіріс органдарының құзыреті
1. Ерекше тауарлардың Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттермен Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізілуін бақылауды мемлекеттік кіріс органдары жүзеге асырады.
2. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген бақылауды жүзеге асыру мақсатында мемлекеттік кіріс органдары:
1) салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен мемлекеттік органдармен және заңды тұлғалармен өзара іс-қимыл жасайды және ақпарат алмасады;
2) бақылау жүргізу мақсаттары үшін әртүрлі сала мамандарын тартады;
3) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттермен Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пункттерінде көлік құралдарын тоқтатады және қарап-тексеру, жете тексеру жүргізіледі;
4) ақпараттық жүйелерді, байланыс жүйелерін және деректерді беру жүйелерін әзірлейді, құрады, сатып алады және пайдаланады;
5) техникалық бақылау құралдарын қоса алғанда, тауарларды сатып алады;
6) ерекше тауарлардың өткізілуін бақылауды жүзеге асыру кезінде фактілер мен оқиғаларды құжаттауды, бейне және аудиожазба, кино және фотоға түсіруді жүргізеді;

7. Субъект контроля в случае несогласия с нарушениями, указанными в рекомендации, вправе в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня, следующего за днем вручения рекомендации, направить в уполномоченный орган возражение.
8. Неисполнение рекомендации в срок, указанный в пункте 6 настоящей статьи, влечет включение субъекта (объекта) контроля в полугодовой список проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля.
9. Профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля проводится не чаще одного раза в полугодие.
Глава 4. Контроль за перемещением специфических товаров через Государственную границу Республики Казахстан с государствами-членами Евразийского экономического союза
Статья 26. Функции органов государственных доходов
Органы государственных доходов осуществляют следующие функции:
1) контроль за специфическими товарами, перемещаемыми через Государственную границу Республики Казахстан с государствами-членами Евразийского экономического союза, в том числе с применением технических средств контроля, перечень и порядок применения которых утверждаются уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет;
2) предупреждение и пресечение незаконного перемещения через Государственную границу Республики Казахстан с государствами-членами Евразийского экономического союза специфических товаров.
Статья 27. Компетенция органов государственных доходов Республики Казахстан
1. Контроль за перемещением специфических товаров через Государственную границу Республики Казахстан с государствами-членами Евразийского экономического союза осуществляется органами государственных доходов.
2. В целях осуществления контроля, указанного в пункте 1 настоящей статьи, органы государственных доходов:
1) взаимодействуют и обмениваются информацией с государственными органами и юридическими лицами в порядке, определяемом уполномоченным органом в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет;
2) привлекают специалистов различных отраслей для целей проведения контроля;
3) останавливают и проводят осмотр, досмотр транспортных средств в пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан с государствами-членами Евразийского экономического союза;
4) разрабатывают, создают, приобретают и эксплуатируют информационные системы, системы связи и системы передачи данных;
5) приобретают товары, включая технические средства контроля;
6) производят документирование, видео- и аудиозапись, кино- и фотосъемку фактов и событий, при осуществлении контроля за перемещением специфических товаров;

7) мемлекеттік кіріс органдарының қызметін үйлестіру үшін Қазақстан Республикасының ерекше тауарларды бақылау саласындағы заңнамасын құқықтық бұзушылық жасағаны туралы ақпаратты жинауды және талдауды жүзеге асырады;
8) осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген басқа да әрекеттерді жүзеге асырады.
28-бап. Мемлекеттік кіріс органдарының ерекше тауарларды бақылауды жүзеге асыру түрлері
Ерекше тауарлардың бақылауды мемлекеттік кіріс органдары мынадай түрлер:
1) рұқсат беру құжаттары (лицензиялар/рұқсаттар) бар ерекше тауарлардың іс жүзінде өткізілуін бақылауды және есепке алуды жүзеге асыруды көздейтін рұқсат беру;
2) ерекше тауарлар көзбен шолып анықталған не мемлекеттік органдардан ерекше тауарларды лицензиясыз/рұқсатсыз өткізу туралы ақпарат алған жағдайларда бақылаудың жете тексеру (қарап-тексеру) нысандарын қолдана отырып бақылау;
3) тұлғалардың ерекше тауарларды бақылау саласындағы заңнаманы сақтауын тексеру мақсатында ерекше тауарларды Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттермен Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы іс жүзінде өткізілгеннен кейін бақылау арқылы жүзеге асырады.
29-бап. Мемлекеттік кіріс органдары жүзеге асыратын бақылау нысандары
1. Мыналар:
1) құжаттар мен мәліметтерді тексеру;
2) қарап-тексеру;
3) жете тексеру;
4) өнімді есепке алу;
5) ерекше тауарлар іс жүзінде өткізілгеннен кейінгі мониторинг мемлекеттік кіріс органдары жүзеге асыратын бақылау нысандары табылады.
2. Құжаттар мен мәліметтерді тексеру - мемлекеттік кіріс органдарына ұсынылатын құжаттар мен мәліметтерді бір құжатта қамтылған мәліметтермен, сондай-ақ өзара, оның ішінде мемлекеттік кіріс органдары пайдаланатын ақпараттық жүйелерден және (немесе) ақпараттық өзара іс-кимыл шеңберінде Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының (ұйымдарының) ақпараттық жүйелерінен, тексеру жүргізу мемлекеттік кіріс органдарының иелігіндегі басқа да көздерден, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де тәсілдермен алынған мәліметтермен салыстыру арқылы талдау жүргізуден тұратын бақылау нысаны.
Құжаттар мен мәліметтерді тексеру шеңберінде мемлекеттік кіріс органдары қосымша ақпаратты жинауды және талдауды жүзеге асыруға, оның ішінде мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдарға сұрау салуды жіберуге құқылы.
3. Қарап-тексеру - тікелей көлік құралын және осы көлік құралымен тасымалданатын тауарларды көзбен шолып зерттеуден тұратын бақылау нысаны.
Қарап-тексеру мынадай:

7) осуществляют для координации деятельности органов государственных доходов сбор и анализ информации о совершении правонарушений законодательства Республики Казахстан в сфере контроля специфических товаров;
8) осуществляют другие действия, предусмотренные настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
Статья 28. Виды осуществления органами государственных доходов контроля специфических товаров
Контроль за перемещением специфических товаров осуществляется органами государственных доходов посредством следующих видов:
1) разрешительный, предусматривающий осуществление контроля и учета фактического перемещения специфических товаров, в отношении которых имеются разрешительные документы (лицензии/разрешения);
2) контроль с применением формы контроля досмотр (осмотр), в случаях визуального обнаружения специфических товаров либо получения информации от государственных органов о перемещении специфических товаров без лицензии/разрешения;
3) контроль после фактического перемещения через Государственную границу Республики Казахстан с государствами-членами Евразийского экономического союза специфических товаров, в целях проверки соблюдения лицами законодательства в сфере контроля специфических товаров.
Статья 29. Формы контроля, осуществляемого органами государственных доходов
1. Формами контроля, осуществляемого органами государственных доходов, являются:
1) проверка документов и сведений;
2) осмотр;
3) досмотр;
4) учет продукции;
5) мониторинг после фактического перемещения специфических товаров.
2. Проверка документов и сведений – форма контроля, заключающаяся в проведении анализа документов и сведений, представляемых органам государственных доходов, в том числе путем сопоставления сведений, содержащихся в них, в одном документе, а также между собой, в том числе со сведениями, полученными из информационных систем, используемых органами государственных доходов, и (или) информационных систем государственных органов (организаций) Республики Казахстан в рамках информационного взаимодействия, из других источников, имеющихся в распоряжении органов государственных доходов на момент проведения проверки, а также способами, незапрещенными законодательством Республики Казахстан.
В рамках проверки документов и сведений органы государственных доходов вправе осуществлять сбор и анализ дополнительной информации, в том числе направлять запросы в государственные органы и иные организации.
3. Осмотр – форма контроля, заключающаяся в визуальном исследовании непосредственно транспортного средства и товаров, перевозимых этим транспортным средством.
Осмотр может проводиться в следующих случаях:

1) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттермен Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу кезінде лицензиялар/рұқсаттар берілмеген ерекше тауарларды көзбен шолып анықталған;
2) мемлекеттік органдардан ерекше тауарларды лицензиясыз/рұқсатсыз өткізу туралы ақпарат алынған;
3) ұсынылған құжаттарда мәлімделген мәліметтерді өткізілетін тауармен салыстыру қажет болған жағдайларда жүргізілуі мүмкін.
4. Жете тексеру - әкімшілік немесе қылмыстық құқық бұзушылық жасау құралдарын немесе заттарын аңықтау үшін тауарлардың орамасын, көлік құралдарының жүк-жайларын (бөлекжайларын), ыдыстарды, контейнерлерді немесе ерекше тауарлар немесе тұруы мүмкін өзге де орындарды ашып, жеке тұлғалардың көлік құралдары мен багажын тексеруден тұратын бақылау нысаны.
Жете тексеру мемлекеттік органдардан ерекше тауарларды лицензиясыз/рұқсатсыз өткізу туралы ақпарат алынған жағдайда жүргізіледі.
5. Ерекше тауарларды есепке алу - лицензияның/рұқсаттың қолданылу мерзімі шегінде ерекше тауарларды есепке алу және іс жүзінде өткізілгенін бақылау мақсаттары үшін мемлекеттік кіріс органдарының лауазымды адамдары қолданатын бақылау нысаны.
6. Ерекше тауарлар іс жүзінде өткізілгеннен кейінгі мониторинг - ерекше тауарлар Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттермен Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы іс жүзінде өткізілгеннен кейін тұлғалардың ерекше тауарларды бақылау саласындағы заңнаманы сақтауын тексеру мақсатында осы бапта көзделген өзге де бақылау нысандарын қолдана отырып, мемлекеттік кіріс органдарының лауазымды адамдары жүргізетін бақылау нысаны.
7. Ерекше тауарларды есепке алуды және ерекше тауарлар іс жүзінде өткізілгеннен кейінгі мониторингті жүзеге асыру тәртібін салықтардың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті орган айқындайды.
5-тарау. Ерекше тауарларды бақылау саласындағы ақпараттандыру
30-бап. Ерекше тауарларды бақылау саласындағы ақпаратты ұсыну жөніндегі міндеттеме
Уәкілетті орган, ерекше тауарларды бақылау жүйесінің Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарынан, сондай-ақ экспортты, кері экспортты, импортты, транзитті, эксаумақтық делдалдық қызметтерді немесе техникалық көмек көрсетуді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғаларынан, эксаумақтық кері экспортты немесе транзитті жүзеге асыратын шетелдік тұлғалардан ерекше тауарларды бақылау саласына қатысты қажетті құжаттар мен ақпаратты сұратуға және алуға құқылы.

1) визуального обнаружения специфических товаров, на которые при перемещении через Государственную границу Республики Казахстан с государствами-членами Евразийского экономического союза не были представлены лицензии/разрешения;
2) получения информации от государственных органов о перемещении специфических товаров без лицензии/разрешения;
3) необходимости сверить сведения, заявленные в представленных документах, с перемещаемым товаром.
4. Досмотр – форма контроля, заключающаяся в обследовании транспортных средств и багажа физических лиц, со вскрытием упаковки товаров, грузовых помещений (отсеков) транспортных средств, емкостей, контейнеров или иных мест, в которых находятся или могут находиться специфические товары.
Досмотр проводится в случае получения информации от государственных органов о перемещении специфических товаров без лицензии/разрешения.
5. Учет специфических товаров – форма контроля, применяемая должностными лицами органов государственных доходов для целей учета и контроля за фактическим перемещением специфических товаров в пределах срока действия лицензии/разрешения.
6. Мониторинг после фактического перемещения специфических товаров – форма контроля, проводимая должностными лицами органов государственных доходов после фактического перемещения специфических товаров через Государственную границу Республики Казахстан с государствами-членами Евразийского экономического союза, с применением иных форм контроля, предусмотренных настоящей статьей, в целях проверки соблюдения лицами законодательства в сфере контроля специфических товаров.
7. Порядок осуществления учета специфических товаров и мониторинга после фактического перемещения специфических товаров определяется уполномоченным органом в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет.
Глава 5. Информирование в сфере контроля специфических товаров
Статья 30. Обязательство по представлению информации в области контроля специфических товаров
Уполномоченный орган, государственные органы Республики Казахстан системы контроля специфических товаров вправе запрашивать и получать от государственных органов Республики Казахстан, а также физических и юридических лиц Республики Казахстан, осуществляющих экспорт, реэкспорт, импорт, транзит, оказание экстерриториальных посреднических услуг или технической помощи, иностранных лиц, осуществляющих экстерриториальный реэкспорт или транзит, необходимые документы и информацию, относящихся к сфере контроля специфических товаров.

31-бап. Акпаратты беру және тарату
1. Экспортты, кері экспортты, импортты, транзитті жүзеге асыратын, эксаумақтық делдалдық қызметтер немесе техникалық көмек көрсететін Қазақстан Республикасының жеке және заңды түлғалары, сондай-ақ эксаумақтық кері экспортты, транзитті жүзеге асыратын шетелдік тұлғалар уәкілетті органның, ерекше тауарларды бақылау жүйесінің Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарының талап етуі бойынша көрсетілген мемлекеттік органдар осы Заңда көзделген міндеттер мен функцияларды орындауы үшін қажетті құжаттар мен ақпарат беруге міндетті.
2. Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғалары, сондай-ақ осы баптың 1-тармағында көрсетілген шетелдік тұлғалар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ұсынылған құжаттар мен ақпараттың анықтығы үшін жауапты болады.
3. Уәкілетті органның өзінің ресми интернет-сайтында ерекше тауарларды бақылау саласындағы бұзушылықтарға жол берген Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғаларының және шетелдік тұлғалардың тізімдерін жариялауға құқығы бар.
32-бап. Ұсынылған ақпаратты пайдалану
1. Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғалары, сондай-ақ шетелдік тұлғалар ұсынған ақпаратты осы Заңда және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген құзыреті шегінде міндеттері мен функцияларын орындау үшін уәкілетті орган және ерекше тауарларды бақылау жүйесінің Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары пайдаланады.
2. Мемлекеттік құпияларды, коммерциялық немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді, таратылуы және (немесе) берілуі заңнамалық актілерге сәйкес шектелген басқа ақпаратты ұсыну және пайдалану осындай ақпаратпен жұмыс істеу тәртібін және оны қорғау шараларын белгілейтін заңнаманың талаптары сақтала отырып жүзеге асырылады.
6-тарау Ерекше тауарларды бақылау саласындағы халықаралық ынтымақтастық
33-бап. Қазақстан Республикасының ерекше тауарларды бақылауға байланысты халықаралық санкцияларға қатысуы
Қазақстан Республикасының бір мемлекетке немесе бірқатар мемлекеттерге қатысты ерекше тауарларды бақылауға байланысты Біріккен Ұлттар Ұйымының Қауіпсіздік Кеңсесінің санкцияларын орындауы және осы санкцияларды күшіне енгізу Біріккен Ұлттар Ұйымының немесе басқа да халықаралық ұйымдардың шешімдері негізінде Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалады. Жекелеген жағдайларда мұндай санкцияларды Қазақстан Республикасы біржақты тәртіппен қолдануы мүмкін.

Статья 31. Представление и распространение информации
1. Физические и юридические лица Республики Казахстан, осуществляющие экспорт, реэкспорт, импорт, транзит, оказывающие экстерриториальные посреднические услуги или техническую помощь, а также иностранные лица, осуществляющие экстерриториальный реэкспорт, транзит, обязаны по требованию уполномоченного органа, государственных органов Республики Казахстан системы контроля специфических товаров представлять документы и информацию, необходимые для выполнения указанными государственными органами задач и функций, предусмотренных настоящим Законом.
2. Физические и юридические лица Республики Казахстан, а также иностранные лица, указанные в пункте 1 настоящей статьи, несут ответственность за достоверность представленных документов и информации в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. Уполномоченный орган имеет право опубликовывать на своем официальном интернет-ресурсе, списки физических и юридических лиц Республики Казахстан и иностранных лиц, допустивших нарушения в сфере контроля специфических товаров.
Статья 32. Использование представленной информации
1. Информация, представленная физическими и юридическими лицами Республики Казахстан, а также иностранными лицами, используется уполномоченным органом и государственными органами Республики Казахстан системы контроля специфических товаров для выполнения задач и функций в пределах компетенции, установленной настоящим Законом и законодательством Республики Казахстан.
2. Представление и использование сведений, составляющих государственные секреты, коммерческую или иную охраняемую законом тайну, другой информации, распространение и (или) предоставление которой ограничено в соответствии с законодательными актами, осуществляются с соблюдением требований законодательства, устанавливающего порядок обращения с такой информацией и меры ее защиты.
Глава 6. Международное сотрудничество в сфере контроля специфических товаров
Статья 33. Участие Республики Казахстан в международных санкциях, связанных с контролем специфических товаров
Выполнение Республикой Казахстан санкций Совета Безопасности Организации Объединенных Наций, связанных с контролем специфических товаров, в отношении одного государства или ряда государств и введение этих санкций в действие определяются законодательством Республики Казахстан на основании решений Организации Объединенных Наций или других международных организаций. В отдельных случаях такие санкции могут применяться Республикой Казахстан в одностороннем порядке.

34-бап. Ерекше тауарларды бақылау саласындағы халықаралық ынтымақтастықтың мақсаттары
Қазақстан Республикасының ерекше тауарларды бақылау саласындағы халықаралық ынтымақтастығы:
1) жаппай қырып-жою қаруының, жеткізу құралдарының, сондай-ақ оларды жасау технологияларының таралуын болғызбау бойынша күш-жігерді және шет мемлекетгермен өзара іс-қимылды үйлестіру;
2) халықаралық қатынастардың тұрақты және қауіпсіз жүйесін қалыптастыруға жәрдемдесу;
3) Қазақстан Республикасының тауарлардың халықаралық алмасуына, зияткерлік шығармашылық қызмет нәтижелеріне, оның ішінде зияткерлік шығармашылық қызмет нәтижелеріне құқықтарға қатысуын жандандыру, Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғаларының жоғары технологиялардың әлемдік нарықтарына қол жеткізуі үшін мүмкіндіктерді кеңейту;
4) ерекше тауарларды бақылаудың халықаралық және мемлекетішілік тетіктерін жетілдіру, Қазақстан Республикасының ерекше тауарлардың саудасын бақылау саласындағы заңнамасын бұзу фактілерін және оларды жасаған адамдарды анықтау мақсатында жүзеге асырылады.
35-бап. Қазақстан Республнкасының ерекше тауарларды бақылау саласындағы халықаралық ынтымақтастығының нысандары
Қазақстан Республикасының ерекше тауарларды бақылау саласындағы халықаралық ынтымақтастығы:
1) Қазақстан Республикасының экспорттық бақылаудың халықаралық режимдеріне және халықаралық форумдарға қатысуы, шет мемлекеттермен және халықаралық ұйымдармен келіссөздер мен консультациялар өткізу, өзара ақпарат алмасу, сондай-ақ көрсетілген саладағы екіжақты және көпжақты негізде бірлескен бағдарламалар мен өзге де іс-шараларды іске асыру;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен құзыреті шегінде халықаралық ұйымдармен, шет елдердің мемлекеттік органдарымен, сондай-ақ шетелдік үкіметтік емес ұйымдармен ерекше тауарларды бақылау саласында өзара іс-қимыл жасау;
3) мақсаты экспортгық бақылаудың мемлекетішілік тетіктерінің тиімді жұмыс істеуіне жәрдемдесу болып табылатын, отандық ұйымдар мен шетелдік үкіметтік емес ұйымдар арасындағы байланыстарды дамытуға және ақпарат алмасуға жәрдемдесу арқылы жүзеге асырылады.
7-тарау. Ерекше тауарларды бақылау саласындағы заңнаманы бұзғаны үшін жауаптылық. Уәкілетті органның және ерекше тауарларды бақылау жүйесінің мемлекеттік органдарын лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым жасау
36-бап. Қазақстан Республикасының ерекше тауарларды бақылау саласындағы заңнамасын бұзғаны үшін жауаптылық
Қазақстан Республикасының ерекше тауарларды бақылау саласындағы заңнамасын бұзу Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылыққа әкеп соғады.

Статья 34. Цели международного сотрудничества в сфере контроля специфических товаров
Международное сотрудничество Республики Казахстан в сфере контроля специфических товаров осуществляется в целях:
1) координации усилий и взаимодействия с иностранными государствами по предотвращению распространения оружия массового уничтожения, средств доставки, а также технологий их создания;
2) содействия формированию стабильной и безопасной системы международных отношений;
3) активизации участия Республики Казахстан в международном обмене товаров, результатами интеллектуальной творческой деятельности, в том числе правами на результаты интеллектуальной творческой деятельности, расширения возможностей для доступа физических и юридических лиц Республики Казахстан на мировые рынки высоких технологий;
4) совершенствования международных и внутригосударственных механизмов контроля специфических товаров, выявления фактов нарушения законодательства Республики Казахстан в сфере контроля за торговлей специфическими товарами и совершивших их лиц.
Статья 35. Формы международного сотрудничества Республики Казахстан в сфере контроля специфических товаров
Международное сотрудничество Республики Казахстан в сфере контроля специфических товаров осуществляется посредством:
1) участия Республики Казахстан в международных режимах экспортного контроля и международных форумах, проведения переговоров и консультаций с иностранными государствами и международными организациями, взаимного обмена информацией, а также реализации совместных программ и мероприятий в указанной сфере на двусторонней и многосторонней основе;
2) взаимодействия в сфере контроля специфических товаров с международными организациями, государственными органами зарубежных стран, а также иностранными неправительственными организациями в пределах своей компетенции в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
3) содействия развитию контактов и обмену информацией между отечественными организациями и иностранными неправительственными организациями, целью которых является содействие эффективному функционированию внутригосударственных механизмов экспортного контроля.
Глава 7. Ответственность за нарушение законодательства в сфере контроля специфических товаров. Обжалование решений, действий (бездействия) должностных лиц уполномоченного органа и государственных органов системы контроля специфических товаров
Статья 36. Ответственность за нарушение законодательства Республики Казахстан в сфере контроля специфических товаров
Нарушение законодательства Республики Казахстан в сфере контроля специфических товаров влечет ответственность, установленную законами Республики Казахстан.

37-бап. Ерекше тауарларды бақылау жүйесі уәкілетті органының және мемлекеттік органдарының лауазымды адамдарының шешімдеріне және әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым жасау
Ерекше тауарларды бақылау жүйесі уәкілетті органының және мемлекеттік органдарының лауазымды адамдарының шешімдеріне және әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шағым жасалуы мүмкін.
38-бап. Осы Заңды қолданысқа енгізу тәртібі
1. Осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
2. "Экспорттық бақылау туралы" 2007 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының күші жойылды деп танылсын.
Қазақстан Республикасының
Президенті

Статья 37. Обжалование решений и действий (бездействия) должностных лиц уполномоченного органа и государственных органов системы контроля специфических товаров
Решения и действия (бездействие) должностных лиц уполномоченного органа и государственных органов системы контроля специфических товаров могут быть обжалованы в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Статья 38. Порядок введения в действие настоящего Закона
1. Настоящий Закон вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
2. Признать утратившим силу Закон Республики Казахстан от 21 июля 2007 года "Об экспортном контроле".
Президент
Республики Казахстан