"Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған квотаны белгілеу және оны Қазақстан Республикасының өңірлері арасында бөлу қағидаларын бекіту, еңбек қызметін жүзеге асыру үшін жергілікті атқарушы органдардың шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған рұқсаттары талап етілмейтін адамдарды айқындау және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 15 желтоқсандағы № 802 қаулысына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 16 қыркүйектегі № 590 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 24 қарашадағы № 1041 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 24.11.2023 № 1041 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған квотаны белгілеу және оны Қазақстан Республикасының өңірлері арасында бөлу қағидаларын бекіту, еңбек қызметін жүзеге асыру үшін жергілікті атқарушы органдардың шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған рұқсаттары талап етілмейтін адамдарды айқындау және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 15 желтоқсандағы № 802 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2016 ж., № 63, 416-құжат) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған квотаны белгілеу және оны Қазақстан Республикасының өңірлері арасында бөлу қағидалары осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2020 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 590 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2016 жылғы 15 желтоқсандағы
№ 802 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған квотаны белгілеу және оны Қазақстан Республикасының өңірлері арасында бөлу қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған квотаны белгілеу және оны Қазақстан Республикасының өңірлері арасында бөлу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының "Халықты жұмыспен қамту туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі және "Халықтың көші-қоны туралы" 2011 жылғы 22 шілдедегі заңдарына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған квотаны белгілеу және оны Қазақстан Республикасының облыстары, республикалық маңызы бар қала, астана арасында бөлу тәртібін айқындайды.

О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 15 декабря 2016 года № 802 "Об утверждении Правил установления квоты на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан и ее распределения между регионами Республики Казахстан, определение лиц, для осуществления трудовой деятельности которых не требуется разрешения местных исполнительных органов на привлечение иностранной рабочей силы, и признании утратившим силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 16 сентября 2020 года № 590. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 ноября 2023 года № 1041.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 24.11.2023 № 1041 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 15 декабря 2016 года № 802 "Об утверждении Правил установления квоты на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан и ее распределения между регионами Республики Казахстан, определение лиц, для осуществления трудовой деятельности которых не требуется разрешения местных исполнительных органов на привлечение иностранной рабочей силы, и признании утратившим силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2016 г., № 63, ст. 416) следующее изменение:
Правила установления квоты на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан и ее распределения между регионами Республики Казахстан, утвержденные указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 16 сентября 2020 года № 590
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 15 декабря 2016 года № 802
Правила установления квоты на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан и ее распределения между регионами Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила установления квоты на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан и ее распределения между регионами Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О занятости населения", от 22 июля 2011 года "О миграции населения" и определяют порядок установления квоты на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан и ее распределения между областями, городом республиканского значения, столицей.

2. Осы Қағидалардың нормалары Қазақстан Республикасының аумағында еңбек қызметін корпоративішілік ауыстыру шеңберінде жүзеге асыратын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға қолданылмайды.
3. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) еңбекші көшіп келушілер – еңбекші көшіп келушіге берілген рұқсаттың негізінде жұмыс беруші жеке тұлғалардың үй шаруашылығында жұмыстарды орындау (қызметтерді көрсету) мақсатында Қазақстан Республикасына үй қызметкері ретінде келген көшіп келушілер;
2) жұмыс беруші – жұмыскер еңбек қатынастарында болатын жеке немесе заңды тұлға;
3) жұмыс күшi – жұмыспен қамтылған және жұмыссыз халық;
4) корпоративішілік ауыстыру – Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде орналасқан және әрекет ететін, Дүниежүзілік сауда ұйымына мүше елдің аумағында құрылған заңды тұлғада басшы, менеджер немесе маман лауазымында еңбек қызметін жүзеге асыратын шетелдікті немесе азаматтығы жоқ адамды осы заңды тұлғаның Қазақстан Республикасының аумағында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған филиалдарына, еншілес ұйымдарына, өкілдіктеріне еңбек шартында айқындалған, бірақ үш жылдан аспайтын мерзімге, бір жылға ұзарту құқығымен уақытша ауыстыру;
5) маусымдық шетелдік жұмыскер – климат немесе өзге де табиғат жағдайларына байланысты белгілі бір кезең (маусым) ішінде, бірақ бір жылдан аспайтын мерзімде атқарылатын маусымдық жұмыстарды орындау үшін жұмыс беруші жұмысқа тартатын шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам;
6) халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес халықты жұмыспен қамту саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
7) шетелдік жұмыскер – Қазақстан Республикасының аумағында еңбек қызметін жүзеге асыру үшін жұмыс беруші тартатын көшіп келуші;
8) шетелдік жұмыс күші – маусымдық шетелдік жұмыскерлерді қоса алғанда, Қазақстан Республикасының аумағында еңбек қызметін жүзеге асыру үшін жұмыс беруші тартатын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар;
9) шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған квота – Қазақстан Республикасының аумағында еңбек қызметін жүзеге асыру үшін жұмыс берушінің тартуына рұқсат етілген шетелдік жұмыс күшінің шекті саны;
10) шығу елі – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасында еңбек қызметін жүзеге асыратын шетелдік азаматы болып табылатын ел.

2. Нормы настоящих Правил не распространяются на иностранцев и лиц без гражданства, осуществляющих трудовую деятельность на территории Республики Казахстан в рамках внутрикорпоративного перевода.
3. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) трудовые иммигранты – иммигранты, прибывшие в Республику Казахстан в качестве домашних работников с целью выполнения работ (оказания услуг) у работодателей – физических лиц в домашнем хозяйстве на основании разрешения трудовому иммигранту;
2) работодатель – юридическое или физическое лицо, с которым работник состоит в трудовых отношениях;
3) рабочая сила – занятое и безработное население;
4) внутрикорпоративный перевод – временный на срок, определенный трудовым договором, но не более трех лет, с правом продления на один год перевод иностранца или лица без гражданства, осуществляющего трудовую деятельность на должности руководителя, менеджера или специалиста в юридическом лице, учрежденном на территории страны-члена Всемирной торговой организации, находящемся и действующем за пределами территории Республики Казахстан, в филиалы, дочерние организации, представительства данного юридического лица, учрежденные на территории Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
5) сезонный иностранный работник – иностранец или лицо без гражданства, привлекаемые на работу работодателем для выполнения сезонных работ, которые в силу климатических или иных природных условий выполняются в течение определенного периода (сезона), но не более одного года;
6) уполномоченный орган по вопросам занятости населения – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере занятости населения в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
7) иностранный работник – иммигрант, привлекаемый работодателем для осуществления трудовой деятельности на территории Республики Казахстан;
8) иностранная рабочая сила – иностранцы и лица без гражданства, привлекаемые работодателем для осуществления трудовой деятельности на территории Республики Казахстан, включая сезонных иностранных работников;
9) квота на привлечение иностранной рабочей силы – предельно допустимое количество иностранной рабочей силы, разрешенное к привлечению работодателем для осуществления трудовой деятельности на территории Республики Казахстан;
10) страна исхода – страна, гражданином которой является иностранец, осуществляющий трудовую деятельность в Республике Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

2-тарау. Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған квотаны белгілеу және оны Қазақстан Республикасының өңірлері арасында бөлу тәртібі
4. Шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған квота жұмыс күшінің санына проценттік қатынаспен белгіленеді және:
1) жергілікті атқарушы орган жұмыс берушіге беретін рұқсаттар бойынша шетелдік жұмыс күшін тартуға квотаны;
2) Қазақстан Республикасы ратификациялаған еңбек көші-қоны және еңбекші көшіп-қонушыларды әлеуметтік қорғау саласындағы ынтымақтастық туралы халықаралық шарттар болған жағдайда, шығу елдері бойынша шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған квотаны;
3) еңбекші көшіп келушілерді тартуға арналған квотаны қамтиды.
5. Алдағы жылға (жылдарға) шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған квота жұмыс берушілерге тартуға рұқсат етілген және тиісті әкімшілік- аумақтық бірліктің аумағында еңбек қызметін жүзеге асыру үшін шетелдік жұмыс күшінің рұқсат етілетін шекті санын айқындайды.
6. Жұмыс берушілер жыл сайын 1 қазанға дейін шетелдік жұмыскерлердің еңбек қызметін жүзеге асыруы көзделетін облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарына (бұдан әрі – жергілікті атқарушы органдар) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шетелдік жұмыс күшінің қажеттілігі жөнінде өтінімдер ұсынады.
7. Жергілікті атқарушы органдар 10 қазанға дейін жұмыс берушілердің шетелдік жұмыс күшінің қажеттілігі жөніндегі өтінімдерін мына талаптарды:
1) өңірдегі жұмыс күшіне сұранысты, оның ішінде мемлекеттік, үкіметтік бағдарламаларды және аумақтарды дамыту бағдарламаларын іске асыру шеңберінде көзделетін жұмыс орындарын құру есебінен;
2) жұмыссыз адамдар санының болжамын және жұмыскерлердің межелі босатылуын, сондай-ақ жұмыс берушілер шетелдік жұмыскерлерді тартуды көздейтін кәсіптер мен мамандықтар бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің оқыту бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары түлектерінің санын;
3) еңбек ресурстарының есебінен, оның ішінде жұмыссыз адамдарды, өзін-өзі жұмыспен қамтығандарды, жұмыстан босатылатын жұмыскерлерді шетелдік жұмыскерлерді тарту болжанатын кәсіптер мен мамандықтар бойынша даярлау, қайта даярлау немесе біліктілігін арттыру арқылы жұмыс күшінің қажеттігін қанағаттандыру мүмкіндігін;
4) өткен жылы шетелдік жұмыс күшін пайдалану тиімділігін бағалауды және алдағы жылға (жылдарға) шетелдік жұмыс күшінің болжамды қажеттігін ескере отырып жинақтайды.

Глава 2. Порядок установления квоты на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан и ее распределения между регионами Республики Казахстан
4. Квота на привлечение иностранной рабочей силы устанавливается в процентном отношении к численности рабочей силы, которая включает в себя:
1) квоту на привлечение иностранной рабочей силы по разрешениям, выдаваемым местным исполнительным органом работодателю;
2) квоту на привлечение иностранной рабочей силы по странам исхода при наличии ратифицированных Республикой Казахстан международных договоров о сотрудничестве в области трудовой миграции и социальной защиты трудящихся-мигрантов;
3) квоту на привлечение трудовых иммигрантов.
5. Квота на привлечение иностранной рабочей силы на предстоящий (предстоящие) год (годы) определяет предельно допустимое количество иностранной рабочей силы, разрешенное к привлечению работодателям и для осуществления трудовой деятельности на территории соответствующей административно-территориальной единицы.
6. Работодатели ежегодно до 1 октября представляют в местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы (далее – местные исполнительные органы), на территории которых предусматривается осуществление иностранными работниками трудовой деятельности, заявки на потребность в иностранной рабочей силе по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
7. Местные исполнительные органы до 10 октября обобщают заявки на потребность работодателей в иностранной рабочей силе с учетом:
1) спроса на рабочую силу в регионе, в том числе за счет предусматриваемого создания рабочих мест в рамках реализации государственных, правительственных программ и программ развития территорий;
2) прогноза численности безработных лиц и ожидаемого высвобождения работников, а также количества выпускников организаций образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования по профессиям и специальностям, по которым работодатели предусматривают привлечение иностранных работников;
3) возможности удовлетворения потребности в рабочей силе за счет трудовых ресурсов, в том числе путем подготовки, переподготовки или повышения квалификации безработных лиц, самостоятельно занятых, высвобождаемых работников по профессиям и специальностям, по которым предполагается привлечение иностранных работников;
4) оценки эффективности использования иностранной рабочей силы в предыдущем году и прогнозной потребности в иностранной рабочей силе на предстоящий (предстоящие) год (годы).

8. Жергілікті атқарушы органдар 15 қазаннан кешіктірмей шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған квотаны қалыптастыру жөніндегі комиссияның (бұдан әрі – Комиссия) қарауына осы Қағидалардың 7-тармағының талаптарын ескере отырып жинақталған жұмыс берушілердің шетелдік жұмыс күшінің қажеттігі жөніндегі өтінімдерін шығарады.
9. Комиссияны жергілікті атқарушы органдар құрады. Комиссияның құрамына аумақтық ішкі істер органдарының, білім беру, кәсіпкерлік саласындағы жергілікті атқарушы органдардың, еңбек инспекциясы жөніндегі жергілікті органның, өңірлік кәсіпкерлер палатасының (келісім бойынша), облыс, республикалық маңызы бар қала мен астана деңгейіндегі аумақтық кәсіподақтар бірлестіктерінің (келісім бойынша) өкілдері қосылады.
Жергілікті атқарушы орган жұмыс берушілердің шетелдік жұмыс күшінің қажеттігі жөніндегі өтінімдерін енгізген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде Комиссия жұмыс берушілердің алдағы жылға (жылдарға) шетелдік жұмыс күшін сұратуын қанағаттандыру туралы не оларды қанағаттандырудан бас тарту туралы ұсынымдар шығарады. Комиссияның ұсынымдары жұмыс берушілердің әрбір өтініміне қатысты жеке қабылданады, хаттамамен ресімделеді және оған отырысқа қатысушы Комиссия мүшелері қол қояды.
10. Жұмыс берушілердің шетелдік жұмыс күшінің қажеттігі жөніндегі өтінімдерін қабылдаудан Комиссия мынадай негіздемелер бойынша толықтай немесе ішінара бас тартады:
1) еңбек ресурстарының есебінен, оның ішінде жұмыссыз азаматтарды, өзін-өзі жұмыспен қамтығандарды, сондай-ақ жұмыстан босатылатын жұмыскерлерді шетелдік жұмыскерлерді тарту болжанатын кәсіптер мен мамандықтар бойынша даярлау, қайта даярлау немесе біліктілігін арттыру арқылы жұмыс күшінің қажеттілігін қанағаттандыру мүмкіндігінің болуы;
2) шетелдік жұмыскерлерді тартуды көздейтін жұмыс берушілерде өткен және ағымдағы жылдары шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсаттар беру және (немесе) ұзарту тәртібін бұзудың жойылмауы;
3) шетелдік жұмыскерлерді тартуды көздейтін жұмыс берушілерде Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасын бұзудың жойылмауы, оның ішінде өткен және ағымдағы жылдары жұмыскерлерге жалақы және басқа да төлемдер бойынша мерзімі өткен берешектің болуы.
11. Жергілікті атқарушы органдар Комиссия шешім қабылдаған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде жұмыс берушілерге олардың шетелдік жұмыс күшінің қажеттігі жөніндегі өтінімдерін қарау нәтижелері туралы хабарлайды.
12. Алдағы жылға (жылдарға) шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған квотаны қалыптастыру үшін жергілікті атқарушы органдар 1 қарашаға дейін алдағы жылға (жылдарға) шетелдік жұмыскерлерді тартуға жұмыс берушілердің қажеттілігі ескеріле отырып жинақталған шетелдік жұмыс күшін тартуға өтінімдерді осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органға ұсынады.

8. Местные исполнительные органы не позднее 15 октября выносят на рассмотрение Комиссии по формированию квоты на привлечение иностранной рабочей силы (далее – Комиссия) заявки на потребность работодателей в иностранной рабочей силе, обобщенные с учетом требований пункта 7 настоящих Правил.
9. Комиссия создается местными исполнительными органами. В состав Комиссии включаются представители территориальных органов внутренних дел, местных исполнительных органов в области образования, предпринимательства, местного органа по инспекции труда, региональной палаты предпринимателей (по согласованию), территориальных объединений профсоюзов на уровне области, города республиканского значения и столицы (по согласованию).
Комиссия в течение трех рабочих дней со дня внесения местным исполнительным органом заявок на потребности работодателей в иностранной рабочей силе выносит рекомендации об удовлетворении в запрашиваемой иностранной рабочей силе на предстоящий (предстоящие) год (годы) либо отказе в их удовлетворении. Рекомендации Комиссии принимаются отдельно в отношении каждой заявки работодателей, оформляются протоколом и подписываются присутствующими на заседании членами Комиссии.
10. Заявки на потребности работодателей в иностранной рабочей силе отклоняются Комиссией полностью или частично по следующим основаниям:
1) наличие возможности удовлетворения потребности в рабочей силе за счет трудовых ресурсов, в том числе путем подготовки, переподготовки или повышения квалификации безработных граждан, самостоятельно занятых, а также высвобождаемых работников по профессиям и специальностям, по которым предполагается привлечение иностранных работников;
2) наличие у работодателей, предусматривающих привлечение иностранных работников, неустраненных нарушений порядка выдачи и (или) продления привлечения иностранной рабочей силы в предыдущем и текущем годах;
3) наличие у работодателей, предусматривающих привлечение иностранных работников, неустраненных нарушений трудового законодательства Республики Казахстан, в том числе просроченной задолженности по заработной плате и другим выплатам работникам в предыдущем и текущем годах.
11. Местные исполнительные органы в течение пяти рабочих дней со дня принятия решения Комиссией информируют работодателей о результатах рассмотрения их заявки на потребности в иностранной рабочей силе.
12. Местные исполнительные органы для формирования квоты на привлечение иностранной рабочей силы на предстоящий (предстоящие) год (годы) до 1 ноября представляют заявки на привлечение иностранной рабочей силы по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, обобщенные с учетом потребности работодателей на привлечение иностранных работников на предстоящий (предстоящие) год (годы), в уполномоченный орган по вопросам занятости населения.

13. Қажет болған жағдайда мүдделі орталық мемлекеттік органдар алдағы жылға (жылдарға) еңбек нарығындағы сұраныс пен ұсыныс жай-күйінің болжамын ескере отырып, аумағында шетелдік жұмыскерлердің еңбек қызметін жүзеге асыруы көзделетін жергілікті атқарушы органдармен келісілген, алдағы жылға (жылдарға) шетелдік жұмыс күшін тартуға қалыптастырылған ұсыныстарды тиісті негіздемесімен бірге халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органға 1 қарашаға дейінгі мерзімде енгізеді.
14. Еңбекші көшіп келушілерді тартуға арналған квота алдағы жылға (жылдарға) жеке тұлғаларда еңбек қызметін жүзеге асыру үшін еңбекші көшіп келушілерді үй шаруашылығында жұмыстарды орындауға (қызметтерді көрсетуге) тарту қажеттілігі жөніндегі өтінімнің негізінде қалыптастырылады.
15. Алдағы жылға (жылдарға) жеке тұлғаларда еңбек қызметін жүзеге асыру үшін еңбекші көшіп келушілерді үй шаруашылығында жұмыстарды орындауға (қызметтерді көрсетуге) тарту қажеттілігі жөніндегі өтінімдерді жергілікті атқарушы органдар аумақтық ішкі істер органдарымен бірлесіп, өткен жылы еңбекші көшіп келушілерді тарту тиімділігін бағалауды және алдағы жылға (жылдарға) еңбекші көшіп келушілердің болжамды қажеттілігін ескере отырып 10 қазанға дейін айқындайды.
16. Аумақтық ішкі істер органдары 15 қазанға дейін алдағы жылға (жылдарға) арналған еңбекші көшіп келушілерді тарту қажеттілігі жөніндегі өтінімдерді осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігіне келісуге жолдайды.
17. Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі алдағы жылға (жылдарға) арналған еңбекші көшіп келушілерді тарту қажеттілігі жөніндегі өтінімдерді қарап, қалыптастырады және 1 қарашаға дейін осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес еңбекші көшіп-қонушыларды тартуға қажеттілікті жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органға жолдайды.
18. Шетелдік жұмыс күші шығатын елдер бойынша квота Қазақстан Республикасы ратификациялаған еңбек көші-қоны және еңбекші көшіп-қонушыларды әлеуметтік қорғау саласындағы ынтымақтастық туралы халықаралық шарттар болған кезде белгіленеді.
Шығу елдері бойынша квотаны жергілікті атқарушы органдар Қазақстан Республикасы ратификациялаған еңбек көші-қоны және еңбекші көшіп-қонушыларды әлеуметтік қорғау саласындағы ынтымақтастық туралы халықаралық шарттар жасасқан кезде жүргізілген еңбек нарығындағы сұраныс пен ұсыныс жай-күйінің болжамын ескере отырып қалыптастырады және осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органға ұсынады.

13. В случае необходимости, заинтересованные центральные государственные органы в срок до 1 ноября вносят сформированные предложения на привлечение иностранной рабочей силы на предстоящий (предстоящие) год (годы) с учетом прогноза состояния спроса и предложения на рынке труда на предстоящий (предстоящие) год (годы), согласованные с местным исполнительным органом, на территории которого предусматривается осуществление иностранными работниками трудовой деятельности, с соответствующим обоснованием в уполномоченный орган по вопросам занятости населения.
14. Квота на привлечение трудовых иммигрантов формируется на основании заявки на потребности в привлечении трудовых иммигрантов для осуществления трудовой деятельности у физических лиц на выполнение работ (оказание услуг) в домашнем хозяйстве на предстоящий (предстоящие) год (годы).
15. Заявки на потребность в привлечении трудовых иммигрантов для осуществления трудовой деятельности у физических лиц на выполнение работ (оказание услуг) в домашнем хозяйстве на предстоящий (предстоящие) год (годы) до 10 октября определяются местными исполнительными органами совместно с территориальными органами внутренних дел с учетом оценки эффективности привлечения трудовых иммигрантов в предыдущем году и прогнозной потребности в трудовых иммигрантах на предстоящий (предстоящие) год (годы).
16. Территориальные органы внутренних дел до 15 октября направляют заявки на потребность в привлечении трудовых иммигрантов на предстоящий (предстоящие) год (годы) на согласование в Министерство внутренних дел Республики Казахстан по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
17. Министерство внутренних дел Республики Казахстан рассматривает, формирует заявки на потребность в привлечении трудовых иммигрантов на предстоящий (предстоящие) год (годы) и до 1 ноября направляет потребность в привлечении трудовых иммигрантов в уполномоченный орган по вопросам занятости населения по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
18. Квота по странам исхода иностранной рабочей силы устанавливается при наличии международных договоров о сотрудничестве в области трудовой миграции и социальной защиты трудящихся – мигрантов, ратифицированных Республикой Казахстан.
Квота по странам исхода формируется местными исполнительными органами с учетом прогноза состояния спроса и предложения на рынке труда, проведенного при заключении международных договоров о сотрудничестве в области трудовой миграции и социальной защиты трудящихся–мигрантов, ратифицированных Республикой Казахстан, и предоставляется в уполномоченный орган по вопросам занятости населения по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.

19. Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган жергілікті атқарушы органдар мен Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі ұсынған өтінімдердің негізінде алдағы жылға (жылдарға) шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған квотаны қалыптастырады.
20. Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган 1 қаңтарға дейінгі мерзімде шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған квотаны белгілейді және оны облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана арасында бөліп, ол бөлінген күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей "Халықты жұмыспен қамту туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы 7-бабының 23) тармақшасына сәйкес қабылданған шешімді өзінің ресми интернет-ресурсында орналастырады.
21. Қазақстан Республикасының өңірлері арасында шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған квотаны бөлу:
1) жұмыс берушілердің қажеттілігі, сондай-ақ мүдделі орталық мемлекеттік органдардың шетелдік және маусымдық жұмыскерлер санаттары бөлінісіндегі ұсыныстары негізінде қалыптастырылған, жергілікті атқарушы органдар ұсынған өтінімдерге сәйкес шығу елдері бойынша;
2) Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі ұсынған еңбекші көшіп келушілерді тарту қажеттілігіне сәйкес еңбекші көшіп келушілерді тартуға жүзеге асырылады.
22. Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган белгіленген квота мүдделі мемлекеттік не жергілікті атқарушы органдардың ұсыныстары негізінде бекітілген квотаны облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана арасында шегінде қайта бөлуді жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасына
шетелдік жұмыс күшін тартуға
арналған квотаны белгілеу және
оны Қазақстан
Республикасының
өңірлері арасында бөлу
қағидаларына
1-қосымша
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
(облыстың, республикалық
маңызы бар қаланың, астананың
уәкілетті органның атауы)
кімнен
___________________________
___________________________
___________________________
___________________________
(заңды немесе жеке тұлғаның
толық атауы, заңды мекенжайы)
нұсқа
20__ жылға Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін тартуға қажеттілік
Р/с № Ағымдағы жылы тартылатын шетелдік жұмыс күшінің саны (бірлік) 20__ жылға арналған шетелдік жұмыс күшіне қажеттілік
1-санат (кәсіптер мен мамандықтар бөлінісінде) 2-санат (кәсіптер мен мамандықтар бөлінісінде) 3-санат (кәсіптер мен мамандықтар бөлінісінде) 4-санат (кәсіптер мен мамандықтар бөлінісінде) Маусымдық шетелдік жұмыскерлер
1
2
3
4
5
6
7
Жұмыс берушінің жұмыстарды орындауға, қызметтерді көрсетуге, тауарларды өндіруге жасаған шарттары, келісімшарттары шеңберінде іске асыру жоспарланған жобаларды көрсете отырып, шетелдік жұмыскерлерді тартудың негіздемесі
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
М.О. (жеке кәсіпкерлік субъектілерін қоспағанда)
(жұмыс беруші болып табылатын ұйым басшысының лауазымы)
Қазақстан Республикасына
шетелдік жұмыс күшін
тартуға арналған квотаны
белгілеу және оны Қазақстан
Республикасының өңірлері
арасында бөлу қағидаларына
2-қосымша
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрлігіне
кімнен
__________________________
_________________________
__________________________
(жергілікті атқарушы органның
толық атауы)
нұсқа
20__ жылға Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған өтінім
Р/с № Ұйым (толық атауы, заңды мекен жайы) Ағымдағы жылы тартылатын шетелдік жұмыс күшінің саны (бірлік) 20__ жылға шетелдік жұмыскерлердің санаттары бойынша шетелдік жұмыс күшіне қажеттілік Қағидалардың 7-тармағында көзделген талаптарды ескере отырып, қажеттіліктің негіздемесі
1-санат (кәсіптер мен мамандықтар бөлінісінде) 2-санат (кәсіптер мен мамандықтар бөлінісінде) 3-санат (кәсіптер мен мамандықтар бөлінісінде) 4-санат (кәсіптер мен мамандықтар бөлінісінде) Маусымдық жұмыскерлер
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Қазақстан Республикасына
шетелдік жұмыс күшін тартуға
арналған квотаны белгілеу және
оны Қазақстан Республикасының
өңірлері арасында
бөлу қағидаларына
3-қосымша
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігіне
кімнен___________________
_________________________
_________________________
(аумақтық ішкі істер органының
толық атауы)
нұсқа
20__ жылға еңбекші көшіп келушілерді тарту қажеттілігі жөніндегі өтінім
Р/с № Өткен жылы тартылған еңбекші көшіп келушілердің саны (бірлік) 20__ жылға еңбекші көшіп келушілерді тартуға қажеттілік Қажеттіліктің негіздемесі
1 2 3 4
Аумақтық ішкі істер органының басшысы:__________________________________
_______________________________________________________________________
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы) М.О.
Қазақстан Республикасына
шетелдік жұмыс күшін тартуға
арналған квотаны белгілеу
және оны Қазақстан
Республикасының өңірлері
арасында бөлу қағидаларына
4-қосымша
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрлігіне
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігінен
нұсқа
20__ жылға еңбекші көшіп келушілерді тартуға қажеттілік
Р/с № Өңірлер Өткен жылы тартылған еңбекші көшіп келушілердің саны (бірлік) 20__ жылға арналған еңбекші көшіп келушілерді тартуға қажеттілік Қажеттіліктің негіздемесі
1 2 3 4 5
1
Ақмола облысы
2
Ақтөбе облысы
3
Алматы облысы
4
Атырау облысы
5
Шығыс Қазақстан облысы
6
Батыс Қазақстан облысы
7
Жамбыл облысы
8
Қарағанды облысы
9
Қызылорда облысы
10
Қостанай облысы
11
Маңғыстау облысы
12
Павлодар облысы
13
Солтүстік Қазақстан облысы
14
Түркістан облысы
15
Алматы қаласы
16
Нұр-Сұлтан қаласы
17
Шымкент қаласы
Қазақстан Республикасына
шетелдік жұмыс күшін тартуға
арналған квотаны белгілеу және
оны Қазақстан Республикасының
өңірлері арасында
бөлу қағидаларына
5-қосымша
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрлігіне
кімнен____________________
__________________________
__________________________
(жергілікті атқарушы органның
толық атауы)
нұсқа
Шығу елдері бойынша Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін тартуға 20__ жылға арналған өтінім
Р/с № Тартылатын шетелдік жұмыс күшінің саны 20__ жылға арналған шетелдік жұмыскерлердің санаттары бойынша
1-санат (кәсіптер мен мамандықтар бөлінісінде) 2-санат (кәсіптер мен мамандықтар бөлінісінде) 3-санат (кәсіптер мен мамандықтар бөлінісінде) 4-санат (кәсіптер мен мамандықтар бөлінісінде) Маусымдық шетелдік жұмыскерлер
1 2 3 4 5 6 7

19. Уполномоченный орган по вопросам занятости населения на основании заявок, представленных местными исполнительными органами и Министерством внутренних дел Республики Казахстан, формирует квоту на привлечение иностранной рабочей силы на предстоящий (предстоящие) год (годы).
20. Уполномоченный орган по вопросам занятости населения в срок до 1 января устанавливает квоту на привлечение иностранной рабочей силы и распределяет ее между областями, городами республиканского значения, столицей и не позднее трех рабочих дней со дня ее распределения размещает на своем официальном интернет-ресурсе решение, принятое в соответствии с подпунктом 23) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О занятости населения".
21. Распределение квоты на привлечение иностранной рабочей силы между регионами Республики Казахстан осуществляется:
1) по странам исхода в соответствии с представленными заявками местных исполнительных органов, сформированными на основании потребностей работодателей, а также предложений заинтересованных центральных государственных органов в разрезе категорий иностранных и сезонных работников;
2) на привлечение трудовых иммигрантов согласно потребности в привлечении трудовых иммигрантов, представленной Министерством внутренних дел Республики Казахстан.
22. Уполномоченный орган по вопросам занятости населения на основании предложений заинтересованных государственных либо местных исполнительных органов осуществляет перераспределение утвержденной квоты между областями, городами республиканского значения, столицей в пределах установленной квоты.
Приложение 1
к Правилам установления
квоты на привлечение
иностранной рабочей
силы в Республику Казахстан
и ее распределения между
регионами Республики Казахстан
______________________________
______________________________
______________________________
______________________________
(наименование уполномоченного
органа с указанием наименования
области, города республиканского
значения, столицы)
от ____________________________
______________________________
______________________________
(полное наименование
юридического или физического
лица, юридический адрес)
Форма
Потребность на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан на 20__ год
№ п/п
Количество привлекаемой иностранной рабочей силы в текущем году (един.)
Потребность в иностранной рабочей силе на 20___ год
1-я категория (в разрезе профессий и специальностей)
2-я категория (в разрезе профессий и специальностей)
3-я категория (в разрезе профессий и специальностей)
4-я категория (в разрезе профессий и специальностей)
Сезонные иностранные работники
1
2
3
4
5
6
7
Обоснование в привлечении иностранных работников с указанием планируемых к реализации проектов в рамках заключенных договоров, контрактов работодателя на выполнение работ, оказание услуг, производство товаров
__________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
М.П. (за исключением субъектов частного предпринимательства)
(должность руководителя организации, являющейся работодателем)
Приложение 2
к Правилам установления
квоты на привлечение
иностранной рабочей
силы в Республику Казахстан
и ее распределения между
регионами Республики
Казахстан
В Министерство труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от ________________________
__________________________
полное наименование местного
исполнительного органа)
Форма
Заявка на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан на 20__ год
№ п/п
Организация (полное наименование, юридический адрес)
Количество привлекаемой иностранной рабочей силы в текущем году (един.)
Потребность в иностранной рабочей силе по категориям иностранных работников на 20__ год
Обоснование потребности с учетом требований, предусмотренных пунктом 7 Правил
1-я категория (в разрезе профессий и специальностей)
2-я категория (в разрезе профессий и специальностей)
3-я категория (в разрезе профессий и специальностей)
4-я категория (в разрезе профессий и специальностей)
Сезонные иностранные работники
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Приложение 3
к Правилам установления
квоты на привлечение
иностранной рабочей силы в
Республику Казахстан и ее
распределения между регионами
Республики Казахстан
В Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
от_________________________
___________________________
___________________________
(полное наименование
территориального органа
внутренних дел)
Форма
Заявка на потребность в привлечении трудовых иммигрантов на 20__ год
№ п/п
Количество привлекаемых трудовых иммигрантов в предыдущем году (един.)
Потребность в привлечении трудовых иммигрантов на 20__ год
Обоснование потребности
1
2
3
4
Руководитель территориального органа внутренних дел:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность) М.П.
Приложение 4
к Правилам установления квоты
на привлечение иностранной
рабочей силы в Республику
Казахстан и ее распределения
между регионами Республики
Казахстан
В Министерство труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
Форма
Потребность в привлечении трудовых иммигрантов на 20__ год
№ п/п
Регионы
Количество привлекаемых трудовых иммигрантов в предыдущем году (един.)
Потребность в привлечении трудовых иммигрантов на 20__ год
Обоснование потребности
1
2
3
4
5
1
Акмолинская область
2
Актюбинская область
3
Алматинская область
4
Атырауская область
5
Восточно-Казахстанская область
6
Западно-Казахстанская область
7
Жамбылская область
8
Карагандинская область
9
Кызылординская область
10
Костанайская область
11
Мангистауская область
12
Павлодарская область
13
Северо-Казахстанская область
14
Туркестанская область
15
город Алматы
16
город Нур-Султан
17
город Шымкент
Приложение 5
к Правилам установления квоты
на привлечение иностранной
рабочей силы в Республику
Казахстан и ее распределения
между регионами Республики
Казахстан
В Министерство труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от_____________________________
_______________________________
_______________________________
(полное наименование местного
исполнительного органа)
Форма
Заявка на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан по странам исхода на 20__ год
№ п/п
Количество привлекаемой иностранной рабочей силы
По категориям иностранных работников на 20__ год
1-я категория (в разрезе профессий и специальностей)
2-я категория (в разрезе профессий и специальностей)
3-я категория (в разрезе профессий и специальностей)
4-я категория (в разрезе профессий и специальностей)
Сезонные иностранные работники
1
2
3
4
5
6
7