"2020 жылы Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті - Елбасының мәдениет саласындағы мемлекеттік стипендиясын беру туралы" Қазақстан Республикасының Президенті өкімінің жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 30 қазандағы № 724 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"2020 жылы Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті - Елбасының мәдениет саласындағы мемлекеттік стипендиясын беру туралы" Қазақстан Республикасының Президенті өкімінің жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А.Мамин
2020 жылы Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті - Елбасының мәдениет саласындағы мемлекеттік стипендиясын беру туралы
1. Осы өкімге қосымшаға сәйкес 2020 жылы Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті - Елбасының мәдениет саласындағы мемлекеттік стипендиясы берілсін.
2. Осы өкім бұқаралық ақпарат құралдарында жариялансын.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ.Тоқаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2020 жылғы
№ өкіміне
ҚОСЫМША
2020 жылы Қазакстан Республикасының Тұңғыш Президенті - Елбасынын мәдениет саласындағы мемлекеттік стипендиясы берілген адамдардың дербес құрамы
Әдебиет қайраткерлері
Айтқожа Марфуға - 1936 жылы туған, ақын, Мемлекеттік сыйлықтың
лауреаты, "Парасат" орденінің иегері
Асан Мирас - 1987 жылы туған, ақын
Әбдікұлы Төлен - 1942 жылы туған, жазушы, Мемлекеттік сыйлықтың
лауреаты
Әшімов Әкім - 1933 жылы туған, жазушы, Мемлекеттік сыйлықтың
(Әкім Тарази) лауреаты, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері
Әшіров Ахмет - 1938 жылы туған, жазушы-драматург, Қазакстанның
еңбек сіңірген қайраткері, "Құрмет" орденінің иегері
Гарькавец Александр - 1947 жылы туған, түркітанушы-ғалым, қоғам
қайраткері
Досанов Сәбит - 1940 жылы туған, жазушы, Мемлекеттік сыйлықтың
лауреаты, "Парасат" және "Барыс" ордендерінің
иегері
Жолдасбеков Мырзатай - 1937 жылы туған, мемлекет және қоғам қайраткері,
"Құрмет" және "Парасат" ордендерінің иегері
Жұмаділ Қабдеш - 1936 жылы туған, Қазақстанның халық жазушысы,
Мемлекеттік сыйлықтың лауреаты, "Парасат"
орденінің иегері
Жұртбай Тұрсын - 1951 жылы туған, жазушы, Қазақстанның еңбек
сіңірген қайраткері
Исабаев Нұртас - 1954 жылы туған, ақын, "Құрмет" орденінің иегері
Исабеков Дулат - 1942 жылы туған, жазушы, Мемлекеттік сыйлықтың
лауреаты, II дәрежелі "Достық" орденінің иегері
Қосылбеков Дидар - 1969 жылы туған, жазушы, Қазақстанның еңбек
сіңірген қайраткері
Қыдырханұлы Уахап - 1932 жылы туған, жазушы, Қазақ КСР-інің еңбек
сіңірген мәдениет қызметкері
Медетбек Темірхан - 1945 жылы туған, жазушы, Мемлекеттік сыйлықтың
лауреаты, "Парасат" және "Құрмет" ордендерінің
иегері
Мұқамәди Егеухан - 1940 жылы туған, ақын, "Құрмет" орденінің иегері
Мырзахметұлы Мекемтас - 1930 жылы туған, әдебиеттанушы, Мемлекеттік
сыйлықтың лауреаты
Ниязбек Рәпілбек - 1943 жылы туған, жазушы, Қазақстанның еңбек
сіңірген қайраткері, "Ерен еңбегі үшін" медалінің
иегері
Нұржекеев Бексұлтан - 1941 жылы туған, жазушы, Қазақстанның еңбек
сіңірген қайраткері, "Парасат" орденінің иегері
Нұрпейісов Әбдіжәміл - 1924 жылы туған, Қазақстанның Еңбек Ері,
Қазақстанның халық жазушысы, Мемлекеттік
сыйлықтың лауреаты
Оразбаев Иранбек - 1947 жылы туған, ақын, Мемлекеттік сыйлықтың
лауреаты, Қазақстанның еңбек сіңірген кайраткері,
"Парасат" орденінің иегері
Рәш Мыңбай - 1930 жылы туған, ақын, Қазақ КСР-інің еңбек
сіңірген мәдениет қызметкері, "Құрмет" орденінің
иегері
Салғараұлы Қойшығара - 1939 жылы туған, жазушы, ғалым, Мемлекеттік
сыйлықтың лауреаты, Қазақстанның еңбек сіңірген
қайраткері
Сарай Әнес - 1937 жылы туған, жазушы, Мемлекеттік сыйлықтың
лауреаты
Сейсенбаев Роллан - 1946 жылы туған, жазушы, II дәрежелі "Достық"
орденінің иегері
Сүлейменов Олжас - 1936 жылы туған, ақын, Қазақ КСР-інің халық
жазушысы, Қазақстанның Еңбек Ері, Қазақстан
Республикасы Тұңғыш Президентінің - Елбасының
Мемлекеттік бейбітшілік және прогресс
сыйлығының лауреаты
Тұрғынбекұлы Серік - 1946 жылы туған, ақын, Қазақстанның еңбек
сіңірген қайраткері, "Парасат" орденінің иегері
Халиолла Бауыржан - 1979 жылы туған, ақын, "Ерен еңбегі үшін"
медалінің иегері
Өнер кайраткерлері
Аюханов Болат - 1938 жылы туған, хореограф-балетмейстер, Қазақ
КСР-інің халық әртісі, Мемлекеттік сыйлықтың
лауреаты
Әбдіқалықова Елена - 1970 жылы туған, композитор, Қазақстанның
еңбек сіңірген қайраткері
Әлиев Дулат - 1948 жылы туған, суретші
Әлтай Аманжол - 1971 жылы туған, айтыскер, Қазақстанның еңбек
сіңірген қайраткері, "Құрмет" орденінің иегері
Әшімов Асанәлі - 1937 жылы туған, КСРО халық әртісі,
Қазақстанның Еңбек Ері, Мемлекеттік сыйлықтың
лауреаты
Әшірбекова Роза - 1938 жылы туған, актриса, Қазақ КСР-інің халық
әртісі
Байбосынов Қайрат - 1950 жылы туған, дәстүрлі әнші, Қазақ КСР-інің
халық әртісі, Мемлекеттік сыйлықтың лауреаты,
"Парасат" және II дәрежелі "Достық" ордендерінің
иегері
Байсейітова Раушан - 1947 жылы туған, Қазақ КСР-інің халық әртісі,
Мемлекеттік сыйлықтың лауреаты
Бекбосын Қажыбек - 1946 жылы туған, күйші, Қазақстанның халық
әртісі
Бекетаева Әйгерім - 1991 жылы туған, балет солисі
Дінішев Әлібек - 1951 жылы туған, әнші, КСРО халық әртісі,
Мемлекеттік сыйлықтың иегері
Жақанов Ілия - 1936 жылы туған, композитор, ақын, өнертанушы,
Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, "Отан"
орденінің иегері
Жақыпбай Нұрқанат - 1947 жылы туған, режиссер, Қазақстанның еңбек
сіңірген қайраткері
Жаманбаев Базарғали - 1942 жылы туған, дирижер, Қазақ КСР-інің халық
әртісі, Мемлекеттік сыйлықтың лауреаты
Жаманқұлов Тұнғышбай - 1948 жылы туған, актер, Қазақстан
Республикасының халық әртісі, Мемлекеттік
сыйлықтың иегері, II дәрежелі "Достық"
орденінің иегері
Жанғасқаева Әсел - 1992 жылы туған, балет солисі
Желдібаев Әбдімомын - 1937 жылы туған, күйші, композитор, "Құрмет",
"Парасат", II дәрежелі "Достық" ордендерінің
иегері
Жұмақова Үмітжан - 1954 жылы      туған,      музыкатанушы, өнертанушы
Иманғалиев Нұртілеу - 1952 жылы      туған,      журналист, қоғам қайраткері,
Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері,
"Парасат" орденінің иегері
Клушкин Юрий - 1937 жылы туған, музыкант, Қазақ КСР-інің
халық әртісі, "Парасат" орденінің иегері
Қастеева Зарема - 1947 жылы туған, балерина, Қазақ КСР-інің
халық әртісі
Қосыбаева Тамара - 1928 жылы туған, актриса, Қазақстанның еңбек
сіңірген әртісі
Мәлібекұлы Жандарбек - 1942 жылы туған, сәулетші, Қазақстан
Республикасы Мемлекеттік Елтаңбасының авторы
Мышбаева Нүкетай - 1936      жылы туған, Қазақ КСР-інің халық әртісі,
"Парасат" орденінің иегері
Недлина Валерия - 1982 жылы туған, өнертанушы
Нұрмұхамбетов Ерлан - 1974 жылы туған, кинорежиссер, продюсер
Нүсіпжан Нұрғали - 1937 жылы туған, әнші, Қазақстанның халық
әртісі, Мемлекеттік сыйлықтың лауреаты,
"Парасат" және II дәрежелі "Барыс" ордендерінің
иегері
Обаев Есмұқан - 1941 жылы туған, Қазақ КСР-інің халық әртісі,
"Парасат" орденінің иегері
Оразбаев Сәбит - 1936 жылы туған, Қазақ КСР-інің халық әртісі,
Мемлекеттік сыйлықтың лауреаты
Ормантаев Камал - 1936 жылы туған, Қазақ КСР-інің еңбек сіңірген
ғылым қайраткері, Мемлекеттік сыйлықтың
лауреаты
Өмірова Арай - 1987 жылы туған, актриса
Пирожков Валерий - 1949 жылы туған, суретші, мүсінші
Померанцев Юрий - 1923 жылы туған, Қазақ КСР-інің халық әртісі,
Қазақстанның Еңбек Ері, Мемлекеттік
сыйлықтың лауреаты
Приходько Валерий - 1949 жылы туған, суретші-кескіндемеші
Разиева Гульвира - 1936 жылы туған, Қазақ КСР-інің халық әртісі,
"Парасат" орденінің иегері
Смағұлов Оразақ - 1930 жылы туған, антрополог-ғалым
Тасыбекова Торғын - 1938 жылы туған, Қазақ КСР-інің халық әртісі
Тәуекелов Сламбек - 1948 жылы туған, кинорежиссер, Қазақстанның
еңбек сіңірген қайраткері
Теменов Талғат - 1954 жылы туған, режиссер, Қазақстанның халық
әртісі, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері,
"Құрмет", "Парасат", II дәрежелі "Достық"
ордендерінің иегері
Тоғызақов Ерболат - 1948 жылы туған, киноактер, Қазақстанның еңбек
сіңірген қайраткері
Төлегенова Бибігүл - 1929 жылы туған, әнші, КСРО халық әртісі,
Мемлекеттік сыйлықтың лауреаты
Төлеутаев Ерлан - 1968 жылы туған, дәстүрлі әнші, өнертанушы
Тыныштығұлова Сара - 1942 жылы туған, Қазақ КСР-інің халық әртісі,
"Парасат" орденінің иегері
Уәлихан Шот-Аман - 1932 жылы туған, сәулетші, Мемлекеттік
сыйлықтың лауреаты, "Құрмет" және "Парасат"
ордендерінің иегері
Хасанғалиев Ескендір - 1940 жылы туған, әнші-композитор, Қазақ КСР-
нің халық әртісі, Мемлекеттік сыйлықтың
лауреаты, "Құрмет" және "Отан" ордендерінің
иегері
Шалекенов Уахит - 1924 жылы туған, тарих ғылымдарының докторы
Шәріп Амантай - 1965 жылы туған, ақын, "Дарын" мемлекеттік
жастар сыйлығының лауреаты

О проекте распоряжения Президента Республики Казахстан "О присуждении государственной стипендии Первого Президента Республики Казахстан - Елбасы в области культуры в 2020 году"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № 724
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект распоряжения Президента Республики Казахстан "О присуждении государственной стипендии Первого Президента Республики Казахстан - Елбасы в области культуры в 2020 году".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
РАСПОРЯЖЕНИЕ
ПРЕЗИДЕНТА РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
О присуждении государственной стипендии Первого Президента Республики Казахстан - Елбасы в области культуры в 2020 году
1. Присудить государственную стипендию Первого Президента Республики Казахстан - Елбасы в области культуры в 2020 году согласно приложению к настоящему распоряжению.
2. Настоящее распоряжение опубликовать в средствах массовой информации.
Президент
Республики Казахстан
К. Токаев
ПРИЛОЖЕНИЕ
к распоряжению Президента
Республики Казахстан
от 2020 года №
Персональный состав лиц,
которым присуждена государственная стипендия Первого Президента Республики Казахстан - Елбасы в области культуры в 2020 году
Деятели литературы
Айтхожа
Марфуға
-
1936 года рождения, поэтесса, лауреат Государственной премии, кавалер ордена "Парасат"
Асан
Мирас
-
1987 года рождения, поэт
Әбдікұлы
Төлен
-
1942 года рождения, писатель, лауреат Государственной премии
Ашимов
Аким
(Аким Тарази)
-
1933 года рождения, писатель, лауреат Государственной премии, заслуженный деятель Казахстана
Аширов
Ахмет
-
1938 года рождения, писатель-драматург, заслуженный деятель Казахстана, кавалер ордена "Кұрмет"
Гарькавец Александр
-
1947 года рождения, ученый-тюрколог, общественный деятель
Досанов Сабит
-
1940 года рождения, писатель, лауреат Государственной премии, кавалер орденов "Парасат" и "Барыс"
Жолдасбеков Мырзатай
-
1937 года рождения, государственный и общественный деятель, кавалер орденов "Кұрмет" и "Парасат"
Жұмаділ Кабдеш
-
1936 года рождения, народный писатель Казахстана, лауреат Государственной премии, кавалер ордена "Парасат"
Жұртбай Тұрсын
-
1951 года рождения, писатель, заслуженный деятель Казахстана
Исабаев Нуртас
-
1954 года рождения, поэт, кавалер ордена "Құрмет"
Исабеков Дулат
-
1942 года рождения, писатель, лауреат Государственной премии, кавалер ордена "Достық" II степени
Косылбеков Дидар
-
1969 года рождения, писатель, заслуженный деятель Казахстана
Қыдырханұлы Уахап
-
1932 года рождения, писатель, заслуженный работник культуры Казахской ССР
Медетбек Teмipxaн
-
1945 года рождения, писатель, лауреат Государственной премии, кавалер орденов "Парасат" и "Кұрмет"
Мухамади Егеухан
-
1940 года рождения, поэтесса, кавалер ордена "Кұрмет"
Мырзахметұлы
Мекемтас
-
1930 года рождения, литературовед, лауреат Государственной премии
Ниязбек Рапилбек
-
1943 года рождения, писатель, заслуженный деятель Казахстана, обладатель медали "Ерен еңбегі үшін"
Нуржекеев Бексултан
-
1941 года рождения, писатель, заслуженный деятель Казахстана, кавалер ордена "Парасат"
Нурпеисов Абдижамил
-
1924 года рождения, Қазақстанның Енбек Epi, народный писатель Казахстана, лауреат Государственной премии
Оразбаев Иранбек
-
1947 года рождения, поэт, лауреат Государственной премии, заслуженный деятель Казахстана, кавалер ордена "Парасат"
Раш Мынбай
-
1930 года рождения, поэт, заслуженный работник культуры Казахской ССР, кавалер ордена "Құрмет"
Салғараұлы Қойшығара
-
1939 года рождения, писатель, ученый, лауреат Государственной премии, заслуженный деятель Казахстана
Сарай Әнес
-
1937 года рождения, писатель, лауреат Государственной премии
Сейсенбаев Роллан
-
1946 года рождения, писатель, кавалер ордена "Достық" II степени
Сулейменов Олжас
-
1936 года рождения, поэт, народный писатель Казахской ССР, Қазақстанның Еңбек Ері, лауреат Государственной премии мира и прогресса Первого Президента Республики Казахстан - Елбасы
Тұрғынбекұлы Cepiк
-
1946 года рождения, поэт, заслуженный деятель Казахстана, кавалер ордена "Парасат"
Халлиолла Бауыржан
-
1979 года рождения, поэт, обладатель медали "Ерен еңбегі үшін"
Деятели искусства
Аюханов Булат
-
1938 года рождения, хореограф-балетмейстер, народный артист Казахской ССР, лауреат Государственной премии
Абдикалыкова Елена
-
1970 года рождения, композитор, заслуженный деятель Казахстана
Алиев Дулат
-
1948 года рождения, художник
Әлтай Аманжол
-
1971 года рождения, айтыскер, заслуженный деятель Казахстана, кавалер ордена "Құрмет"
Ашимов Асанали
-
1937 года рождения, народный артист СССР, Қазақстанның Еңбек Ері, лауреат Государственной премии
Аширбекова Роза
-
1938 года рождения, актриса, народная артистка Казахской ССР
Байбосынов Кайрат
-
1950 года рождения, традиционный исполнитель, народный артист Казахской ССР, лауреат Государственной премии, лауреат орденов "Парасат" и "Достық" II степени
Байсеитова Раушан
-
1947 года рождения, народная артистка Казахской ССР, лауреат Государственной премии
Бекбосын Қажыбек
-
1946 года рождения, исполнитель кюев, народный артист Казахстана
Бекетаева Айгерим
-
1991 года рождения, солистка балета
Днишев Алибек
-
1951 года рождения, певец, народный артист СССР, лауреат Государственной премии
Жаканов Илья
-
1936 года рождения, композитор, поэт, искусствовед, заслуженный деятель Казахстана, кавалер ордена "Отан"
Жақыпбай Нұрқанат
-
1947 года рождения, режиссер, заслуженный деятель Казахстана
Жаманбаев Базаргали
-
1942 года рождения, дирижер, народный артист Казахской ССР, лауреат Государственной премии
Джаманкулов Тунгишбай
-
1948 года рождения, актер, народный артист Республики Казахстан, лауреат Государственной премии, кавалер ордена "Достық" II степени
Жангаскаева Асель
-
1992 года рождения, солистка балета
Джелдибаев Абдимомын
-
1937 года рождения, исполнитель кюев, композитор, кавалер орденов "Құрмет", "Парасат", "Достық" II степени
Джумакова Умитжан
-
1954 года рождения, музыковед, искусствовед
Иманғалиев Нұртілеу
-
1952 года рождения, журналист, общественный деятель, заслуженный деятель Казахстана, кавалер ордена "Парасат"
Клушкин Юрий
-
1937 года рождения, музыкант, народный артист Казахской ССР, кавалер ордена "Парасат"
Кастеева Зарема
-
1947 года рождения, балерина, народная артистка Казахской ССР
Косубаева Тамара
-
1928 года рождения, актриса, заслуженная артистка Казахстана
Мәлібекұлы Жандарбек
-
1942 года рождения, архитектор, автор Государственного Герба Республики Казахстан
Мышбаева Нукетай
-
1936 года рождения, народная артистка Казахской ССР, кавалер ордена "Парасат"
Недлина Валерия
-
1982 года рождения, искусствовед
Нурмухамбетов Ерлан
-
1974 года рождения, кинорежиссер, продюсер
Нүсіпжан Нұрғали
-
1937 года рождения, певец, народный артист Казахстана, лауреат Государственной премии, кавалер орденов "Парасат" и "Барыс" II степени
Обаев Исмухан
-
1941 года рождения, народный артист Казахской ССР, кавалер ордена "Парасат"
Оразбаев Сабит
-
1936 года рождения, народный артист Казахской ССР, лауреат Государственной премии
Ормантаев Камал
-
1936 год рождения, заслуженный деятель науки Казахской ССР, лауреат Государственной премии
Умирова Арай
-
1987 года рождения, актриса
Пирожков Валерий
-
1949 года рождения, художник, скульптор
Померанцев Юрий
-
1923 года рождения, народный артист Казахской ССР, Қазақстанның Еңбек Epi, лауреат Государственной премии
Приходько Валерий
-
1949 года рождения, художник-живописец
Разиева Гульвира
-
1936 года рождения, народная артистка Казахской ССР, кавалер ордена "Парасат"
Исмагулов Оразак
-
1930 года рождения, ученый-антрополог
Тасыбекова Торгын
-
1938 года рождения, народная артистка Казахской ССР
Тауекелов Сламбек
-
1948 года рождения, кинорежиссер, заслуженный деятель Казахстана
Теменов Талгат
-
1954 года рождения, режиссер, народный артист Казахстана, заслуженный деятель Казахстана, кавалер орденов "Кұрмет", "Парасат", "Достық" II степени
Тогузаков Ерболат
-
1948 года рождения, киноактер, заслуженный деятель Казахстана
Тулегенова Бибигуль
-
1929 года рождения, народная артистка СССР, лауреат Государственной премии
Тулеутаев Ерлан
-
1968 года рождения, традиционный исполнитель, искусствовед
Тыныштыгулова Сара
-
1942 года рождения, народная артистка Казахской ССР, кавалер ордена "Парасат"
Уәлихан Шот-Аман
-
1932 года рождения, архитектор, лауреат Государственной премии, кавалер орденов "Құрмет" и "Парасат"
Хасангалиев Ескендир
-
1940 года рождения, певец-композитор, народный артист Казахской ССР, лауреат Государственной премии, кавалер орденов "Құрмет" и "Отан"
Шалекенов Уахит
-
1924 года рождения, доктор исторических наук
Шарип Амантай
-
1965 года рождения, поэт, лауреат государственной молодежной премии "Дарын"