Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 20 қарашадағы № 780 қаулысы.
"Мемлекеттік мүлік туралы" 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы 11-бабының 4) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Мыналар:
1) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Ғылым комитетінің "Экономика институты" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Ғылым комитетінің "Экономика институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны болып қайта құрылу жолымен;
2) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Ғылым комитетінің "А. Байтұрсынов атындағы Тіл білімі институты" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Ғылым комитетінің "А. Байтұрсынов атындағы Тіл білімі институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны болып қайта құрылу жолымен;
3) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Ғылым комитетінің "М.О. Әуезов атындағы Әдебиет және өнер институты" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Ғылым комитетінің "М.О. Әуезов атындағы Әдебиет және өнер институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны болып қайта құрылу жолымен;
4) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Ғылым комитетінің "Ш.Ш. Уәлиханов атындағы Тарих және этнология институты" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Ғылым комитетінің "Ш.Ш. Уәлиханов атындағы Тарих және этнология институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны болып қайта құрылу жолымен;
5) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Ғылым комитетінің "Философия, саясаттану және дінтану институты" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Ғылым комитетінің "Философия, саясаттану және дінтану институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны болып қайта құрылу жолымен;
6) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Ғылым комитетінің "Ә.Х. Марғұлан атындағы Археология институты" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Ғылым комитетінің "Ә.Х. Марғұлан атындағы Археология институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны болып қайта құрылу жолымен;

О некоторых вопросах Министерства образования и науки Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 ноября 2020 года № 780.
В соответствии с подпунктом 4) статьи 11 Закона Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Реорганизовать:
1) республиканское государственное казенное предприятие "Институт экономики" Комитета науки Министерства образования и науки Республики Казахстан путем преобразования в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт экономики" Комитета науки Министерства образования и науки Республики Казахстан;
2) республиканское государственное казенное предприятие "Институт языкознания имени А. Байтурсынова" Комитета науки Министерства образования и науки Республики Казахстан путем преобразования в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт языкознания имени А. Байтурсынова" Комитета науки Министерства образования и науки Республики Казахстан;
3) республиканское государственное казенное предприятие "Институт литературы и искусства имени М.О. Ауэзова" Комитета науки Министерства образования и науки Республики Казахстан путем преобразования в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт литературы и искусства имени М.О. Ауэзова" Комитета науки Министерства образования и науки Республики Казахстан;
4) республиканское государственное казенное предприятие "Институт истории и этнологии имени Ч.Ч. Валиханова" Комитета науки Министерства образования и науки Республики Казахстан путем преобразования в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт истории и этнологии имени Ч.Ч. Валиханова" Комитета науки Министерства образования и науки Республики Казахстан;
5) республиканское государственное казенное предприятие "Институт философии, политологии и религиоведения" Комитета науки Министерства образования и науки Республики Казахстан путем преобразования в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт философии, политологии и религиоведения" Комитета науки Министерства образования и науки Республики Казахстан;
6) республиканское государственное казенное предприятие "Институт археологии имени А.Х. Маргулана" Комитета науки Министерства образования и науки Республики Казахстан путем преобразования в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт археологии имени А.Х. Маргулана" Комитета науки Министерства образования и науки Республики Казахстан;

7) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Ғылым комитетінің "Р.Б. Сүлейменов атындағы Шығыстану институты" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Ғылым комитетінің "Р.Б. Сүлейменов атындағы Шығыстану институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны болып қайта құрылу жолымен қайта ұйымдастырылсын.
2. Мыналар:
1) осы қаулының 1-тармағында көрсетілген кәсіпорындар қызметінің негізгі нысанасы ғылыми зерттеулер жүргізу, ғылым қызметінің нәтижелерін коммерцияландыру саласында қызметін жүзеге асыру;
2) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Ғылым комитеті осы қаулының 1-тармағында көрсетілген кәсіпорындарға қатысты мемлекеттік басқарудың тиісті саласына (аясына) басшылық ету жөніндегі уәкілетті органы болып айқындалсын.
3. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Ғылым комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы қаулының 1-тармағында көрсетілген кәсіпорындардың жарғыларын Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитетіне бекітуге енгізсін;
2) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамында кәсіпорындарды мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін;
3) осы қаулыдан туындайтын өзге де шараларды қабылдасын.
4. Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбiр шешiмдерiне мынадай өзгерiстер енгiзілсін:
1) Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 19.08.2022 № 581 қаулысымен.
2) күші жойылды - ҚР Үкіметінің 03.06.2022 № 361 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. 4-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 03.06.2022 № 361 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 19.08.2022 № 581 қаулыларымен.
5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин

7) республиканское государственное казенное предприятие "Институт востоковедения имени Р.Б. Сулейменова" Комитета науки Министерства образования и науки Республики Казахстан путем преобразования в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт востоковедения имени Р.Б. Сулейменова" Комитета науки Министерства образования и науки Республики Казахстан.
2. Определить:
1) основным предметом деятельности предприятий, указанных в пункте 1 настоящего постановления, осуществление деятельности в области проведения научных исследований, коммерциализации результатов научной деятельности;
2) уполномоченным органом по руководству соответствующей отраслью (сферой) государственного управления в отношении предприятий, указанных в пункте 1 настоящего постановления, Комитет науки Министерства образования и науки Республики Казахстан.
3. Министерству образования и науки Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) внесение на утверждение в Комитет государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан уставы предприятий, указанных в пункте 1 настоящего постановления;
2) государственную регистрацию предприятий в некоммерческом акционерном обществе "Государственная корпорация "Правительство для граждан";
3) принятие иных мер, вытекающих из настоящего постановления.
4. Внести в некоторые решения Правительства Республики Казахстан следующие изменения:
1) утратил силу постановлением Правительства РК от 19.08.2022 № 581;
2) Утратил силу постановлением Правительства РК от 03.06.2022 № 361 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 03.06.2022 № 361 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 19.08.2022 № 581.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин