Түркістан облысы Түркістан қаласының бас жоспары туралы (негізгі ережелерді қоса алғанда)
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 25 қарашадағы № 793 қаулысы.
"Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" 2001 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 19-бабының 5) тармақшасына сәйкес және Түркістан облысы Түркістан қаласының кешенді дамуын қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Түркістан облыстық және қалалық мәслихаттары мақұлдаған Түркістан облысы Түркістан қаласының бас жоспарының (негізгі ережелерді қоса алғанда) жобасы бекітілсін.
2. "Оңтүстік Қазақстан облысы Түркістан қаласының бас жоспары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 30 маусымдағы № 735 қаулысының күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2020 жылғы 25 қарашадағы
№ 793 қаулысымен
бекітілген
Түркістан облысы Түркістан қаласының бас жоспары (негізгі ережелерді қоса алғанда) 1. Жалпы ережелер
Түркістан облысы Түркістан қаласының бас жоспары (негізгі ережелерді қоса алғанда) (бұдан әрі – Бас жоспар) қала құрылысын кешенді жоспарлауды айқындайтын, аймақтарға бөлуді, аумақтың жоспарлы құрылымы мен функционалдық ұйымдастырылуын, көліктік және инженерлік коммуникациялар, көгалдандыру мен абаттандыру жүйесін белгілейтін негізгі қала құрылысы құжаты болып табылады.
Бас жоспар Қазақстан Республикасының Жер, Экологиялық кодекстеріне, "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы", "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" заңдарының және Қазақстан Республикасының қала құрылысын жобалау саласына қатысты басқа да заңнамалық актілері мен нормативтік құжаттарының талаптарына сәйкес әзірленді.
Бас жоспардың схемасы (негізгі сызба) осы Бас жоспарға қосымша сәйкес перспективалық аумақтық даму шекарасында орындалды.
Бас жоспарды әзірлеуге Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық құрылысының кейбір мәселелері туралы" 2018 жылғы 19 маусымдағы № 702 және "Түркістан қаласын түркі әлемінің мәдени-рухани орталығы ретінде дамыту жөніндегі бас жоспардың тұжырымдамасын мақұлдау туралы" 2018 жылғы 29 қыркүйектегі № 762 жарлықтары негіз болды.
Бас жоспарда мына жобалық кезеңдер қабылданды:

О Генеральном плане города Туркестана Туркестанской области (включая основные положения)
Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 ноября 2020 года № 793.
В соответствии с подпунктом 5) статьи 19 Закона Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" и в целях обеспечения комплексного развития города Туркестана Туркестанской области Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый проект Генерального плана города Туркестана Туркестанской области (включая основные положения), одобренный Туркестанским областным и городским маслихатами.
2. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2011 года № 735 "О Генеральном плане города Туркестан Южно-Казахстанской области".
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 25 ноября 2020 года № 793
Генеральный план города Туркестана Туркестанской области (включая основные положения)
1. Общие положения
Генеральный план города Туркестана Туркестанской области (включая основные положения) (далее – Генеральный план) является основным градостроительным документом, определяющим комплексное планирование застройки города, устанавливающим зонирование, планировочную структуру и функциональную организацию территории, систему транспортных и инженерных коммуникаций, озеленения и благоустройства.
Генеральный план разработан в соответствии с требованиями Земельного, Экологического кодексов, законов Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан", "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", других законодательных актов и нормативных документов Республики Казахстан, относящихся к сфере градостроительного проектирования.
Схема Генерального плана (основной чертеж) выполнена в границах перспективного территориального развития согласно приложению к настоящему Генеральному плану.
Основаниями для разработки Генерального плана являются Указы Президента Республики Казахстан от 19 июня 2018 года № 702 "О некоторых вопросах административно-территориального устройства Республики Казахстан" и от 29 сентября 2018 года № 762 "Об одобрении Концепции генерального плана города Туркестана как культурно-духовного центра тюркского мира".
В Генеральном плане приняты следующие проектные периоды:

1) бастапқы жыл – 2018 жыл;
2) бірінші кезең – 2025 жыл;
3) есептік мерзім – 2035 жыл.
2. Бас жоспардың мақсаты
Бас жоспар аумақты әлеуметтiк, рекреациялық, өндірiстiк, көлiктік және инженерлiк инфрақұрылымдарды қоса алғанда, табиғи-климаттық, қалыптасқан және болжанып отырған демографиялық және әлеуметтiк-экономикалық жағдайларды ескере отырып дамытудың ұзақ мерзімді перспективаларын, сәулет-жоспарлау құрылымын қалыптастыруды, аумақты функционалдық қала құрылысы аймақтарына бөлуді, құрылысы салынған және салынбаған аумақтардың арақатынасын, жалпы қалалық мақсаттағы объектілерге қызмет көрсету және орналастыру жүйесін ұйымдастыру жөніндегі қағидаттық шешімдерді, жердi басымдықпен иелiктен айыру және сатып алу аймақтарын, резервтiк аумақтарды, кешенді көлік схемасын, көше-жол желісінің бас схемасын және жол қозғалысын ұйымдастырудың кешенді схемасын, аумақты табиғи және техногендiк құбылыстар мен процестердің қауiптi (зиянды) әсерiнен қорғау, экологиялық жағдайды жақсарту жөнiндегi шараларды айқындайды.
Бас жоспар:
1) Түркістан қаласының әлеуметтік-экономикалық дамуының бірінші кезектегі және перспективалы бағдарламаларын;
2) Түркістан қаласы аумағын түбегейлі жоспарлау және құрылыс салу жобаларын;
3) қоғамдық, іскерлік, мәдени және сауықтыру орталықтарын дамыту жоспарларын;
4) тұрғын, өндірістік және коммуналдық-қойма аумақтарын реконструкциялау және дамыту бағдарламаларын;
5) тарихи құрылыс пен тарихи және мәдени мұра объектілерін сақтау, ұқыпты пайдалану және сабақтастықпен дамыту жоспарларын;
6) рекреациялық аймақтардың аумақтарын дамыту бағдарламаларын;
7) қалалық ортаны кешенді абаттандыру және эстетикалық ұйымдастыру жоспарларын әзірлеуге негіз болып табылады.
3. Түркістан қаласы туралы мәліметтер
Түркістан қаласы – Түркістан облысының әкімшілік орталығы, республикалық маңызы бар Шымкент қаласынан 165 шақырым қашықтықта орналасқан және Қазақстанның ежелгі қалаларының бірі болып табылады. Түркістан қаласы Қазақстанның оңтүстік облыстарын батыс және шығыс өңірлермен байланыстыратын республикалық маңызы бар автомобиль және теміржол магистральдарында орналасқан. Дін мен мәдениеттің тарихи ескерткіштері Түркістан қаласында да, оның маңында да орналасқан.
Қаланың басты мақтанышы – ежелгі Түркістанның қорғалатын аймағымен қаланың тарихи ошағында орналасқан Қожа Ахмет Ясауи кесенесі. 2000 жылы ЮНЕСКО шешімімен Түркістан 1500 жылдығын әлемдік деңгейде атап өтті, 2003 жылы Қожа Ахмет Яссауи мұражайы ЮНЕСКО-ның дүниежүзілік мұра тізіміне енгізілді, 2017 жылы Түркі мәдениеті халықаралық ұйымына (ТҮРКСОЙ) мүше елдердің мәдениет министрлері тұрақты кеңесінің 34-ші отырысында Түркістан түркі әлемінің мәдени астанасы болып белгіленді.
Түркістан қаласы Ұлы Жібек жолында пайда болған және шығыс пен батыс арасындағы сауда жолдарында тиімді орналасқан қалалардың бірі болып табылады. Түркістанның қала ретіндегі алғашқы деректері XV ғасырда пайда болған. Түркістан қаласы Жоңғар тауларынан Жетісу мен Сырдария маңындағы дала арқылы Арал теңізіне дейін созылып жатқан ежелгі Қазақстан қалалары алқасындағы ірі інжу-маржаны болып табылады.

1) исходный год – 2018 год;
2) первый этап – 2025 год;
3) расчетный срок – 2035 год.
2. Назначение Генерального плана
Генеральный план определяет долгосрочные перспективы территориального развития, включая социальную, рекреационную, производственную, транспортную и инженерную инфраструктуры, с учетом природно-климатических, сложившихся и прогнозируемых демографических и социально-экономических условий, формирование архитектурно-планировочной структуры, функционально-градостроительное зонирование территории, соотношение застроенной и незастроенной территории, принципиальные решения по организации системы обслуживания и размещению объектов общегородского назначения, зоны преимущественного отчуждения и приобретения земель, резервные территории, комплексную транспортную схему, генеральную схему улично-дорожной сети и комплексную схему организации дорожного движения, меры по защите территории от опасных (вредных) воздействий природных и техногенных явлений и процессов, улучшению экологической обстановки.
Генеральный план является основой для разработки:
1) первоочередных и перспективных программ социально- экономического развития города;
2) проектов детальной планировки и застройки территории города;
3) планов развития общественных, деловых, культурных и оздоровительных центров;
4) программ реконструкции и развития жилых, производственных и коммунально-складских территорий;
5) планов сохранения, бережного использования и преемственного развития исторической застройки и объектов исторического и культурного наследия;
6) программ развития территорий рекреационных зон;
7) планов комплексного благоустройства и эстетической организации городской среды.
3. Сведения о городе
Город Туркестан – административный центр Туркестанской области, расположен в 165 км от города республиканского значения Шымкента, является одним из древнейших городов Казахстана. Город Туркестан расположен на автомобильных и железнодорожных транспортных магистралях республиканского значения, связывающих южные области Казахстана с западными и восточными его регионами. Исторические памятники религии и культуры расположены как в городе Туркестан, так и его окрестностях.
Главная гордость города – это мавзолей Ходжи Ахмеда Яссауи, расположенный в историческом ядре города с охранной зоной Древнего Туркестана. В 2000 году город Туркестан отметил свое 1500-летие на мировом уровне, в 2003 году мавзолей Ходжи Ахмеда Яссауи внесен в список Всемирного наследия ЮНЕСКО, в 2017 году на 34-м заседании постоянного Совета министров культуры стран-членов Международной организации тюркской культуры (ТЮРКСОЙ) Туркестан был избран культурной столицей тюркского мира.
Город Туркестан является одним из городов, появившихся на Великом Шелковом Пути, и выгодно расположен на торговых путях между Востоком и Западом. Первые упоминания о Туркестане, как городе, относятся к XV веку. Город Туркестан представляет собой крупнейшую жемчужину в ожерелье древних казахстанских городов, протянувшихся от Джунгарских гор через Семиречье и присырдарьинские степи до Аральского моря.

4. Табиғи-климаттық және инженерлік-геологиялық аспектілер
"Құрылыс климатологиясы" ҚР ҚЕ 2.04-01-2017 сәйкес, Түркістан қаласының аумағы IV кіші ауданға жатады, жазда ыстық, аптап, ұзақ созылмайтын қыста салыстырмалы түрде ауа райымен, атмосфералық жауын-шашынның тапшылығымен және жел сипатталады. Түркістан қаласының көлденең бетіндегі жалпы күн радиациясының жылдық ағыны күн ашық болғанда орташа 7000 МДж / м2 тең. Жаз айларында 12-13 сағат бойы күн жарқырап тұрады. Жаз 5 айға созылады (мамыр айының басынан қыркүйек айына дейін). Жазда жоғары температура (25о С-28о С) басым, күндізгі уақытта ауа температурасы 30о С асады. Топырақ 50-55о С дейін, ал кейбір күндері 70о С дейін қызады. Қысы қысқа әрі құбылмалы. Суық ауа температурасы желтоқсан - ақпан айларында тіркеледі. Қаңтар айының орташа температурасы – 5,4о С, орташа максимум – 0,5о С, орташа минимум – 9,5о С, абсолюттік минимум – 38о С тең.
Жыл бойы жел көбінесе шығыс бағыттан соғады, жаз мезгілінде солтүстік-шығыстан және солтүстік - батыстан соғатын жел жиі қайталануы мүмкін, ал қыс мезгілінде шығыстан соғатын жел мен тынық күндері басым.
Қала аумағы арқылы мына өзендер мен каналдар өтеді: Арыс-Түркістан магистральді арнасы (бұдан әрі – АТА) және Қарашық өзені.
Қарашық өзені, уақытша ағын сулар, суару арналары, дренаждық коллекторлар қаралып отырған аумақтағы гидрографиялық желіні құрайды. Қарашық өзенінің ұзындығы 198 шақырымды құрайды, жалпы төмендеуі – 1050 м, орташа еңісі – 0,0084. Арыс – Түркістан суару каналы 1961 жылы салынған, жалпы ұзындығы – 142 км, ең жоғарғы су өткізу қабілеті – 45 м3/сек. Канал қарастырылып отырған бүкіл аумақты оңтүстік-шығыстан солтүстік-батысқа қарай кесіп өтеді, Түркістан қаласының солтүстік-шығыс шекарасы арқылы өтеді және өзінің бүкіл ағысының бойында құнды суармалы ауыл шаруашылығы жерлерінің кең ауқымды аймағын қалыптастырады. Каналдың тереңдігі – 3-4 м, ені – 20-25 м. Тарату арналарының дамыған желісі магистральды су ағынынан бастау алады.
5. Әлеуметтік-экономикалық даму
1. Әлеуметтік-экономикалық дамудың негізгі бағыттары
Түркістан қаласының экономикасын дамыту перспективасы өнеркәсіптің мынадай базалық салаларын қамтиды: тамақ өнеркәсібі, жеңіл өнеркәсіп, құрылыс индустриясы, ауыл шаруашылығы машиналарын жасау.
Өнеркәсіп
Тамақ өнеркәсібі Түркістан қаласы экономикасындағы әлеуеті ең жоғары сала болып табылады. Түркістан қаласының азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету және елдің басқа өңірлеріне азық-түлік өнімдерін жеткізу шартымен бұл сала жалпы өңірлік өнімнің жартысынан астамын қалыптастыра алады. Қаланың екі көлік дәлізінің қиылысында орналасуы өнімді кез келген өңір мен елдерге жіберуге мүмкіндік береді.
Түркістан қаласының жеңіл өнеркәсібін үш бағыт бойынша дамытуға болады: елдің киім-кешек пен арнайы киімге деген ішкі қажеттіліктерін қамтамасыз ету, "TURKISTAN" АЭА орналасқан фабрикаларға шикізат пен материалдар жеткізу, кейіннен оларды экспорттай отырып, мақта мен аң терісін өңдеу. Бұрын қалада ірі тігін-трикотаж фабрикасы жұмыс істеген, оның қайта іске қосуға болады.
Құрылыс индустриясы – бұл сала таяудағы жылдары былайша дамиды: қалада бірнеше жүздеген тұрғын үй кешені мен үйлер, әлеуметтік-мәдени және тұрмыстық объектілер, сауда кешендері, саябақтар мен гүлзарлар, инженерлік инфрақұрылым мен жолдар салу жоспарлануда. Мұндай құрылыс көлемі жергілікті құрылыс материалдарына сұраныстың бірнеше есе өсуіне алып келеді. Құрылыс индустриясының неғұрлым перспективалы бағыттары: сусымалы құрылыс материалдарының (құм, қиыршық тас, құм-қиыршық тас қоспасы, топырақ) өндірісі, тауарлық бетон, бетон және темір-бетон бұйымдары, кірпіш, көбік және газ бетоны, жылу оқшаулағыш материалдар өндірісі, терезе, есік, жиһаз өндірісі болады.
Ауыл шаруашылығы машиналарын жасау – осы саладағы перспективалы бағыттар мыналар болады: ауыл шаруашылығы техникасы мен арнайы құрылғылар өндірісі, фермаларға, жылыжайларға, көкөніс сақтау орындарына арналған жабдықтар өндірісі, нүктелі суару жүйелерінің, дақылдарды топыраққа отырғызбай өңдеу жүйелерінің, дрондар өндірісі.
Ауыл шаруашылығы
35 елді мекен кіретін Түркістан қаласының қала маңы аумағы дәнді дақылдар, көкөніс және бақша өсіру бойынша облыста жетекші орын алады. Қала маңайы жылыжайлар саны бойынша облыста екінші орынға ие. Мал шаруашылығы да дамыған, онда негізгі бағыттар ірі қара мал мен ұсақ мал және түйе өсіру болып табылады. Түркістан қаласы осы бағыттарда ауыл шаруашылығы кластерінің өзегіне айналуы мүмкін. Ауыл шаруашылығы өнімдерінің халықаралық стандарттарға сәйкес келуі үшін ауыл шаруашылығын жеке қосалқы шаруашылықтардан шығару, дақылдарды топыраққа отырғызбай өсіру технологияларын одан әрі дамыту, саланы ынталандыру қажет.
Сауда
Тұрғындар мен туристердің болжамды санына байланысты сауда экономиканың неғұрлым перспективалы салаларының бірі болып табылады. Ірі сауда орталықтарымен және супермаркеттермен қатар дәстүрлі базарлар дамуы тиіс. Осыған байланысты Түркістан қаласының базарларын сақтау және жаңғырту жоспарын әзірлеу қажет.
Көлік және логистика
Тауар айналымының көлемі өскендіктен көлік-логистика жүйесі дамитын болады. Жүктерді тасымалдау екі бағыт бойынша жүзеге асырылады: қалаға азық-түлік, халық тұтынатын тауарлар, шикізат пен материалдарды әкелу және ауыл шаруашылығы өнімдерін, тамақ өнімдерін, тоқыма өнімдерін басқа өңірлерге жөнелту.
Туризм
Қазақстан Үкіметі туристік индустрияны қалыптастыруды экономиканың басым секторларының бірі ретінде айқындаған. Қазіргі уақытта Түркістан қаласы туристік инфрақұрылымның даму деңгейі жағынан қазіргі әлемдік туризм орталықтарынан артта қалып отыр.
Болашақта Түркістан қаласында және Түркістан облысында туристерге тартымды мәдени-танымдық объектілерді дамыту ұсынылады: этно-мәдени кешен, тарихи-мәдени музей және Отырар алқабының археологиялық ескерткіштер саябағын құру. "Зияратшылар ауылы", қонақ үйлер, меймандостық индустриясы, халық кәсіпшілігі мен қол өнер мектебі, тарих-мәдени кешендер салынатын болады.
Тұрғын үй құрылысын дамыту, халықтың білім алуға, денсаулық сақтауға, мәдени-тұрмыстық қызмет көрсетуге және инженерлік-көліктік инфрақұрылым объектілеріне қажеттілігін қанағаттандыру халықтың тұрмыс сапасын жақсартудың және Түркістан қаласының әлеуметтік-экономикалық дамуының негізгі бағыттары болады.

4. Природно-климатические и инженерно-геологические аспекты
Согласно СП РК 2.04-01-2017 "Строительная климатология" территория города Туркестана относится к IV Г подрайону, который характеризуется жарким, с перегревными условиями летом, относительно теплой и непродолжительной зимой, дефицитом атмосферных осадков и повышенной ветровой деятельностью. Годовой приток суммарной солнечной радиации на горизонтальную поверхность в городе Туркестан равен в среднем 7000 МДж/м² при ясном небе. Продолжительность солнечного сияния в летние месяцы равна 12-13 часам. Летний период длится 5 месяцев (с начала мая по сентябрь). В летний период преобладают высокие температуры (25о-28оС), в дневные часы температура воздуха превышает 30оС. Почва нагревается до 50-55оС, а в отдельные дни и до 70оС. Зима непродолжительная и неустойчивая. Отрицательные температуры воздуха регистрируются в декабре - феврале. Среднемесячная температура января равна - 5,4оС, средний максимум - 0,5оС, средний минимум - 9,5оС, абсолютный минимум равен - 38оС.
В течение всего года преобладают ветры восточного направления, в летний период высока повторяемость северо-восточных и северо-западных ветров, а в зимний период восточных ветров и штилей.
По территории города протекают Арысь-Туркестанский магистральный канал (далее – АТК) и река Карашык.
Река Карашык, временные водотоки, оросительные каналы, дренажные коллекторы составляют гидрографическую сеть на рассматриваемой территории. Длина реки Карашык – 198 км, общее падение – 1050 м, средний уклон – 0,0084. Арысь-Туркестанский оросительный канал построен в 1961 году, общая протяженность – 142 км, максимальная пропускная способность воды которого 45 м3/сек. Канал пересекает всю рассматриваемую территорию с юго-востока на северо-запад, проходит по северо-восточной границе города Туркестана и формирует на всем своем протяжении обширную зону ценных поливных сельскохозяйственных земель. Глубина канала 3-4 м, ширина 20-25 м. От магистрального водотока берет начало развитая сеть распределительных каналов.
5. Социально-экономическое развитие
1. Основные направления социально-экономического развития
На перспективу развития экономика города Туркестана представлена следующими базовыми отраслями промышленности: пищевая промышленность, легкая промышленность, строительная индустрия, сельскохозяйственное машиностроение.
Промышленность
Пищевая промышленность является отраслью экономики города Туркестана, обладающей наиболее высоким потенциалом. При условии обеспечения продовольственной безопасности города Туркестана и поставки продуктов питания в другие регионы страны данная отрасль может формировать более половины валового регионального продукта. Расположение города на пересечении двух транспортных коридоров позволяет отправлять продукцию в любые регионы и страны.
Легкая промышленность города Туркестана может развиваться по трем направлениям: обеспечение внутренних потребностей страны в одежде и спецодежде, поставка сырья и материалов на фабрики, базирующиеся в СЭЗ "TURKISTAN", обработка хлопка и шкур животных с последующим их экспортом. Ранее в городе функционировала крупная швейно-трикотажная фабрика, которая может быть реанимирована.
Строительная индустрия – данная отрасль в ближайшие годы получит развитие: в городе планируется строительство нескольких сотен жилых комплексов и домов, социально-культурных и бытовых объектов, торговых комплексов, парков и скверов, инженерной инфраструктуры и дорог. Такие объемы строительства повлекут за собой многократный рост спроса на местные строительные материалы. Наиболее перспективными направлениями строительной индустрии станут: производство сыпучих строительных материалов (песок, щебень, песчано-гравийная смесь, грунт), производство товарного бетона, бетонных и железобетонных изделий, кирпичей, пено- и газобетона, теплоизоляционных материалов, производство окон, дверей, мебели.
Сельскохозяйственное машиностроение: перспективным направлением в этой области станет производство сельхозтехники и специальных приспособлений, оборудования для ферм, теплиц, овощехранилищ, систем точечного орошения, систем беспочвенного выращивания культур, дронов.
Сельское хозяйство
Пригородная территория города Туркестана, куда входят 35 населенных пунктов, занимает ведущие места в области по выращиванию зерновых, овощей и бахчевых культур. Пригород занимает второе место в области по количеству теплиц. Также развито животноводство, где основными направлениями являются выращивание крупного и мелкого рогатого скота, верблюдов. В данных направлениях город Туркестан может стать ядром сельскохозяйственного кластера. Для соответствия сельскохозяйственной продукции международным стандартам необходимы выведение сельского хозяйства из личных подсобных хозяйств, дальнейшее развитие технологий беспочвенного выращивания культур, стимулирование отрасли.
Торговля
Торговля является одной из наиболее перспективных отраслей экономики в виду прогнозируемой численности населения и туристов. Наряду с крупными торговыми центрами и супермаркетами должны развиваться традиционные рынки, в связи с чем необходимо разработать план сохранения и модернизации базаров города Туркестана.
Транспорт и логистика
С ростом объемов товарооборота получит развитие транспортно-логистическая система. Транспортировка грузов будет осуществляться по двум направлениям: ввоз в город продовольствия, товаров народного потребления, сырья, материалов и отправка сельскохозяйственной продукции, продуктов питания, текстильной продукции в другие регионы.
Туризм
Формирование туристской индустрии определено Правительством Республики Казахстан в качестве одного из приоритетных секторов экономики. В настоящее время город Туркестан отстает в уровне развития туристской инфраструктуры от существующих мировых центров туризма.
На перспективу в городе Туркестане и в Туркестанской области предлагается развитие привлекательных для туристов культурно-познавательных объектов: создание этнографического комплекса, историко-культурного музея и парка археологических памятников Отрарского оазиса. Будут построены: "Деревня паломников", гостиницы, школа индустрии гостеприимства, народных промыслов и ремесел, историко-культурные комплексы.
Основными направлениями улучшения качества жизни населения и социально-экономического развития города Туркестана будет – развитие жилищного строительства, удовлетворение потребностей населения в образовании, здравоохранении, культурно-бытовом обслуживании и объектах инженерно-транспортной инфраструктуры.

2. Демография және халықты жұмыспен қамту
Түркістан қаласының демографиялық ахуалында бала туу көбейіп, өлім-жітім төмендеуінің тұрақты үрдісі байқалады. Түркістан облысы бала туу және халық санының табиғи өсуі бойынша елде бірінші орында тұр.
Табиғи өсімнің жалпы коэффициенті 21,87 % құрайды, бала туудың жалпы коэффициенті 1000 адамға шаққанда 27,01 тең, өлім-жітімнің жалпы коэффициенті (5,14) үнемі қысқаруда. Әкімшілік орталығының Түркістан қаласына көшірілуіне байланысты қазіргі уақытта көші-қон ағыны азайып келеді.
Түркістан қаласы бойынша халықтың экономикалық белсенділігі 2018 жылғы 52 %-дан 2035 жылға қарай 60,72 % дейін өсуі болжануда. Жұмыспен қамтылғандар саны қала үшін мүлдем жаңа бағыттарда өседі: ауыл шаруашылығы машиналарын жасау, баламалы энергетика, экологиялық таза азық-түлік өнімдерін өндіру, іскерлік қызмет көрсету саласы және т.б.
Түркістан қаласының халқы санының болжамы БҰҰ-ның халықаралық стандартына сәйкес демографиялық болжау әдісімен орындалды. Осылайша, халықтың болжамды саны:
1) бастапқы жылға халық саны – 165 мың адам;
2) 1-ші кезектегі халық саны – 250 мың адам;
3) есептік мерзімдегі халық саны – 350 мың адам;
4) болжамды кезеңге халық саны – 500 мың адамды құрайды.
3. Тұрғын үй-азаматтық құрылыс
Мемлекеттің тиімді тұрғын үй саясаты – адами капиталды қалыптастыру және дамыту жүйесінің түйінді элементі. Халықтың қалың жігі үшін қолжетімді тұрғын үй салудың орнықты тұрақты қарқынын қамтамасыз ету қала құрылысындағы негізгі бағыт болып табылады.
Түркістан қаласы экономикасының дамуы және халықтың басым бөлігінің өз тұрғын үй жағдайларын жақсартуға ұмтылуы негізімен жеке тұрғын үй құрылысы көлемінің өсуіне себеп болды.
2019 жылғы 1 қаңтардағы ахуал бойынша Түркістан қаласындағы тұрғын үй қорының жалпы ауданы 3253,4 мың м2 құрады. Қолданыстағы тұрғын үй қоры қожалық түріндегі жайлы жер үйлерден тұрады, олардың үлесіне барлық қолда бар қордың 91,2 % келеді. Түркістан қаласында мемлекеттік тұрғын үйдің жалпы алаңымен қамтамасыз етілу бір адамға 19,7 м2 құрады.
Бас жоспарда Түркістан қаласының барлық аумағы 6 тұрғын ауданға бөлінген. Жаңа тұрғын үйлер жалпы қалалық және аудандық магистральды көшелердің бойында, сондай-ақ Түркістан қаласының солтүстік-шығыс бағытында, "Түркістан-Кентау" трассасының шығысында орналасқан.
Бас жоспарда 3-тен 7 - қабатқа дейін және одан биік тығыздығы жоғары орта қабатты тұрғын үй құрылысын салу ұсынылады. Түркістан қаласының негізгі құрылысы аз қабатты болып қала береді. Бас жоспарда болжамды әлеуметтік-кепілдік берілген тұрғын үй минимумы бастапқы кезек кезеңінде жалпы ауданның 24 м² мөлшерінде қабылданған, есептік мерзімнің соңына қарай бір адамға жалпы ауданның 28,0 м² шамасында жоспарланады. Болжамды мерзімге тұрғын үй қорымен қамтамасыз етілу бір адамға шаққанда жалпы ауданы 30 м² жетеді.

2. Демография и занятость населения
В демографической ситуации города Туркестана наблюдается устойчивая тенденция к увеличению рождаемости и снижению смертности. Туркестанская область занимает первое место в стране по рождаемости и естественному приросту численности населения.
Общий коэффициент естественного прироста составляет 21,87%, общий коэффициент рождаемости равен 27,01 на 1000 населения, общий коэффициент смертности (5,14) постоянно сокращается. Высокий миграционный отток в настоящее время снижается в связи с переносом в город Туркестан административного центра.
По городу Туркестану прогнозируется рост экономически активного населения с 52% в 2018 году до 60,72% к 2035 году. Численность занятых вырастет в совсем новых для города направлениях: сельское машиностроение, альтернативная энергетика, производство экологически чистых продуктов питания, сфера деловых услуг и другие.
Прогноз численности населения города Туркестана выполнен согласно международному стандарту ООН методом демографического прогнозирования. Таким образом, прогнозная численность населения составит:
1) численность населения на исходный год – 165 тыс.человек;
2) численность населения на 1-ом этапе – 250 тыс.человек;
3) численность населения на расчетный срок – 350 тыс.человек;
4) численность населения на прогнозный период – 500 тыс.человек.
3. Жилищно-гражданское строительство
Эффективная жилищная политика государства – это ключевой элемент системы формирования и развития человеческого капитала. Основным направлением в градостроительстве является обеспечение устойчивого темпа жилищного строительства, доступного для широких слоев населения.
Развитие экономики города Туркестана и стремление большей части населения к улучшению своих жилищных условий обусловили актуальность роста объемов жилищного строительства – преимущественно индивидуального.
По состоянию на 1 января 2019 года жилищный фонд города Туркестана составил 3253,4 тыс. м² общей площади. Существующий жилищный фонд представлен преимущественно жилыми домами усадебного типа, на долю которых приходится 91,2% всего наличного фонда. Обеспеченность общей площадью жилья по городу Туркестану составила 19,7 м² на человека.
Генеральным планом вся территория города Туркестана разделена на 6 жилых районов. Новые жилые зоны размещены вдоль основных общегородских и районных магистральных улиц, а также в северо-восточном направлении города Туркестана, восточнее трассы "Туркестан-Кентау".
Генеральным планом предлагается строительство высокоплотной среднеэтажной жилой застройки от 3-х до 7-ти этажей и выше. Основная застройка города Туркестана остается малоэтажной. Предполагаемый Генеральным планом социально-гарантированный минимум жилья на одного человека в период первого этапа принят в размере 24 м² общей площади, к концу расчетного срока планируется порядка 28,0 м² общей площади на одного человека. На прогнозный срок обеспеченность жилым фондом достигнет 30 м² общей площади на человека.

Бас жоспарда қазіргі құрылысты барынша сақтау ұсынылады. 2019 – 2035 жылдар кезеңінде желілер, жолдар салу, жалпы қалалық магистральдар бойында кеңейту және құрылыс салу үшін жалпы ауданы 480,3 мың м² мөлшерінде ескі құрылыстарды бұзу жоспарланып отыр.
Барлық жобалау кезеңінде жалпы ауданы 7026,9 мың м², оның ішінде бірінші кезекте жалпы ауданы 3017,2 мың м² тұрғын үй қорын салу қажет. Есептік мерзімге тұрғын үй қоры жалпы ауданның 9800,0 мың м² дейін ұлғайтылады.
Шығыс бағытта жаңа әкімшілік-іскерлік орталық салу қарастырылған. Қаланың осы бөлігіндегі қабаттылық 4-тен 7-қабатқа дейін болады және кейбір жерлерде 18-ден 22-қабатқа дейін жетеді. Осы аумақта облыстық қызметтер, бизнес-орталықтар, жеке компаниялар, кеңселер, банктер және т.б. арналған әкімшілік ғимараттар кешенін орналастыру көзделеді.
4. Қызмет көрсету саласы
Түркістан қаласында әлеуметтік сала жеткілікті дамымаған, салыстырмалы түрде мектепке дейінгі мекемелермен, спорт залдарымен, бассейндермен, мәдениет үйлерімен, клубтармен және кинотеатрлармен қамтамасыз етілудің төмен деңгейі байқалады.
Мектепке дейінгі бала тәрбиесі объектілері
Қазіргі уақытта Түркістан қаласында 19 мемлекеттік және 49 мемлекеттік емес мектепке дейінгі мекемелер жұмыс істейді, оған 9 548 бала барады.
Мектепке дейінгі, мектеп және медициналық мекемелер желісі қала құрылысы нормаларына сәйкес және перспективалы демографияны ескере отырып есептелген.
1) 2025 жылға: 5,7 мың орындық мектепке дейінгі мекемелер, оның ішінде 2,7 мың орындық 12 мектепке дейінгі мекеме және жаңа тұрғын үй кешендерінің коммуналдық үй-жайларында салынған 3 мың орындық 32 балабақша;
2) 2035 жылға: 15,74 мың орындық 53 мектепке дейінгі мекеме салу жоспарлануда.
Білім беру объектілері

Генеральным планом предлагается максимальное сохранение существующей застройки. За период 2019-2035 годов для строительства сетей, дорог, расширения и застройки вдоль общегородских магистралей предполагается произвести снос на территории в размере 480,3 тыс. м² общей площади.
За весь проектный период необходимо построить 7026,9 тыс. м² общей площади жилищного фонда, в том числе на первую очередь строительства – 3017,2 тыс. м² общей площади. К расчетному сроку жилищный фонд увеличится до 9800,0 тыс. м² общей площади.
В восточном направлении предусматривается новый административно-деловой центр. Этажность в этой части города будет от 4-х до 7-ми этажей и фрагментами будет доходить от 18-ти до 22-х этажей. На данной территории предусматривается размещение комплекса административных зданий для областных служб, бизнес-центров, частных компаний, офисов, банков и т.д.
4. Сфера обслуживания
Социальная сфера в городе Туркестане недостаточно развита, наблюдается сравнительно низкий уровень обеспеченности дошкольными учреждениями, спортивными залами, бассейнами, домами культуры, клубами и кинотеатрами.
Объекты детского дошкольного воспитания
В настоящее время в городе Туркестане функционирует 19 государственных и 49 негосударственных детских дошкольных учреждений, которые посещают 9 548 детей.
Сеть дошкольных, школьных и медицинских учреждений рассчитана согласно градостроительным нормам и с учетом перспективной демографии.
Планируется построить:
1) на 2025 год: дошкольных учреждений – на 5,7 тыс. мест, в том числе 12 дошкольных учреждений – на 2,7 тыс. мест и 32 встроенных детских сада в коммерческих помещениях новых жилых комплексов – на 3 тыс. мест;
2) на 2035 год: 53 дошкольных учреждения на 15,74 тыс. мест.
Объекты образования

Қазіргі уақытта қалада жалпы контингенті 38,9 мың оқушыны құрайтын 33 жалпы білім беретін мектеп, 2 бастауыш білім беру мектебі және 3 мектеп-интернат бар.
Бас жоспар бойынша:
1) 2025 жылға: 15 мектеп (оның ішінде "Дарын" және "Назарбаев Зияткерлік мектебі"), мектептерге 900 орындық 3 қосымша құрылыс, барлығы 17,2 мың оқушы қамтылады;
2) 2035 жылға: барлығы 40,1 мың оқушыға 28 мектеп; 10 қосымша құрылыс салу жоспарлауда.

В настоящее время в городе имеется 33 общеобразовательные школы с общим контингентом 38,9 тыс. обучающихся, 2 школы начального образования и 3 школы-интерната.
Генеральным планом планируется построить:
1) на 2025 год: 15 школ (в том числе школа "Дарын" и "Назарбаев интеллектуальная школа"), 3 пристройки к школам на 900 мест, всего на 17,2 тыс. обучающихся;
2) на 2035 год: 28 школ, 10 пристроек (всего на 40,1 тыс. обучающихся).

Түркістан қаласында Қожа Ахмет Ясауи атындағы Халықаралық қазақ-түрік университеті, 11 орта арнайы оқу орны: 3 мемлекеттік колледж және 8 мемлекеттік емес техникалық және кәсіптік білім беру мекемелері жұмыс істейді.
Бас жоспарда бірінші кезекте 300 студентке арналған туристік бағыттағы колледж салу, Қожа Ахмет Яссауи атындағы Халықаралық қазақ-түрік университеті аумағында 1000 орындық колледждің оқу корпусын салу ұсынылады. Есептік кезеңге әкімшілік-іскерлік орталық ауданында 3000 студентке туристік бағыттағы университет салу ұсынылады.
Денсаулық сақтау объектілері

В городе Туркестане функционируют международный казахско-турецкий университет имени Ходжа Ахмеда Яссауи, 11 средних специальных учебных заведений: 3 государственных колледжа и 8 негосударственных учреждений технического и профессионального образования.
Генеральным планом предлагается на 1-ом этапе строительство колледжа туристического направления на 300 студентов, учебного корпуса колледжа на 1000 мест на территории Международного казахско-турецкого университета имени Ходжа Ахмеда Яссауи. На расчетный период в районе административно-делового центра предлагается строительство университета туристического направления на 3000 студентов.
Объекты здравоохранения

Денсаулық сақтау объектілері мемлекеттік және жеке мекемелер болып табылады. Бастапқы жылға қалада 17, оның ішінде 12 мемлекеттік, 5 жеке меншік объект, сондай-ақ жедел жәрдем станциясы жұмыс істейді.
Жұмыс істеп тұрған мекемелердің жалпы сыйымдылығы бір ауысымда 2600 адамды құрайды, бірақ олар 3 000-нан астам адамға қызмет көрсетеді.
Бас жоспардың 1-ші кезеңде 10 денсаулық сақтау объектісін салу ұсынылады: бір ауысымда 500 адам қабылдайтын қалалық емхана, қалалық балалар ауруханасының 190 төсектік емдеу корпусы, 600 төсектік психикалық денсаулық орталығы, симуляциялық орталық, бір ауысымда 300 адам қабылдайтын облыстық стоматологиялық емхана, сондай-ақ бір ауысымда 100 адам қабылдайтын емхана, 610 төсектік көп бейінді облыстық медициналық орталық, қан орталығы, 10 автокөліке арналған облыстық жедел медициналық жәрдем станциясы.

Объекты здравоохранения представлены государственными и частными учреждениями. На исходный год в городе функционирует 17 объектов, из них: 12 объектов – государственных, 5 – частных, а также станция скорой помощи.
Общая емкость существующих учреждений составляет 2600 посещений в смену, однако обслуживают они более 3 000 человек.
Генеральным планом предлагается на 1-ом этапе строительство 10 объектов здравоохранения: городская поликлиника на 500 посещений в смену, лечебный корпус на 190 коек городской детской больницы, центр психического здоровья на 600 коек, симуляционный центр, областная стоматологическая поликлиника на 300 посещений в смену, а также поликлиника на 100 посещений в смену, многопрофильный областной медицинский центр на 610 коек, центр крови, областная станция медицинской скорой помощи на 10 автомобилей.

Есептік мерзімде бір ауысымда 3600 адамды қабылдайтын 9 амбулаториялық-емханалық кешен салынады.
Әлеуметтік сала объектілері (балабақшалар, мектептер, емханалар) қажетті қызмет көрсету радиусын ескере отырып орналасқан.
Бас жоспарда халықтың қызмет көрсету саласындағы объектілермен қамтамасыз етілуін перспективада нормативтік көрсеткіштерге дейін жеткізу ұсынылады.
Қызмет көрсету мекемелері құрылысының көлемі
1-кесте
Атауы Өлшем бірлігі Бастапқы жылда болуы Жаңа құрылыс
2025 жыл 1-кезең 2035 жыл есептік мерзім
1 2 3 4 5 6
1.
Мектепке дейінгі балалар мекемелері
орын

На расчетный срок будет построено 9 объектов амбулаторно-поликлинического комплекса на 3600 посещений в смену.
Объекты социальной сферы (детские сады, школы, поликлиники) расположены с учетом необходимого радиуса обслуживания.
Генеральным планом предлагается довести обеспеченность населения объектами сферы обслуживания на перспективу до нормативных показателей.
Объемы строительства учреждений обслуживания
Таблица 1
№ п/н
Наименование
Единица измерения
Наличие на исходный год
Новое строительство
1-ый этап 2025 год
Расчетный срок 2035 год
1
2
3
4
5
6
1.
Детские дошкольные учреждения
мест

74,1
245,1
5. Экономикалық қызмет
Қазіргі уақытта Түркістан қаласының экономикасын еңбек күші артық деп сипаттауға болады, алайда жоғары білікті мамандарға деген қажеттілік байқалады. Түркістан қаласы бойынша экономикалық белсенді халықтың 2018 жылғы 55 %-дан 2035 жылға қарай 58 %-ға дейін өсуі болжануда. Абсолюттік мәнде экономикалық белсенді халық саны 53 мың адамнан 133 мың адамға дейін өседі. Түркістан қаласы халқының басым бөлігі өзін-өзі жұмыспен қамтыған – 24 мың адам.
Түркістан қаласының тартымды бейнесін жасау үшін халықты толық нәтижелі жұмыспен қамту үшін жағдай жасау қажет. Өңіраралық ұстанымды, табиғи-ресурстық жағдайларды, ағымдағы мамандандыруды ескере отырып, 3 стратегиялық бағыт анықталды:

74,1
245,1
5. Экономическая деятельность
В настоящее время экономика города Туркестана характеризуется как трудоизбыточная, однако при этом наблюдается потребность в специалистах высокой квалификации. По городу Туркестану прогнозируется рост экономически активного населения с 55% в 2018 году до 58% к 2035 году. В абсолютных значениях численность экономически активного населения вырастет с 53 тыс. человек до 133 тыс.человек. Самостоятельно занятые представляют весьма заметную долю населения города Туркестана – 24 тыс. человек.
Для создания привлекательного образа города Туркестана необходимо создание условий для полной продуктивной занятости населения. С учетом межрегионального позиционирования, природно-ресурсных условий, текущей специализации были определены 3 стратегических направления:

1) Түркістан қаласы экономикасының мамандану салаларын қалпына келтіру және дамыту;
2) ауыл шаруашылығы машиналарын жасау және ауыл шаруашылығының қарқынын арттыру;
3) "Smart city" технологиясы негізінде қаланың "жасыл" ЭКО-секторын қалыптастыру.
1-стратегиялық бағыт
Туристік-рекреациялық секторды жедел дамыту
Келесі салаларды дамыту көзделеді: туристік-рекреациялық сектор, тоқыма кластері, құрылыс материалдарының өндірісі, азық-түлікпен қамтамасыз ету, логистиканы дамыту, "Жібек жолы" форматын мультимодальды көлік-логистика орталығын іске қосу, "Қарапайым заттар экономикасы" форматын дамыту.
Туристік-рекреациялық секторды дамыту үшін Түркістан қаласы қазіргі заманғы қызмет көрсету объектілерімен қамтамасыз етілуі тиіс. Қазіргі уақытта Түркістан қаласының орналасу орындарының бір жолғы сыйымдылығы 702 төсек-орынды құрайды.
Туристер санының өсуін ескере отырып, Түркістан қаласында 2025 жылға қарай 1500 орындық нөмір қорын және 2035 жылға қарай 800 жергілікті нөмір қорын салу көзделеді. 2025 жылға дейін 8 қонақ үй (5 жұлдызды - 1, 4 жұлдызды - 1, 3 жұлдызды - 3 және эконом-класс - 3). 2035 жылға қарай 15 қонақ үй (5 жұлдызды - 1, 4 жұлдызды - 2, 3 жұлдызды - 6 және эконом-класс - 6) салынатын болады.
Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарында күнделікті сұранысты қанағаттандыру үшін 2025 жылға қарай 4500 орындық, 2035 жылға қарай 4060 орындық қоғамдық тамақтандыру объектілерін салу талап етіледі. Туристерді тарту үшін 2020 жылдың қазан айынан бастап "Fly Aristan" бюджеттік әуе қатынасы іске қосылды.
Тоқыма кластерін қалыптастыру
Түркістан қаласында жеңіл өнеркәсіпті дамыту үшін қолайлы факторлар бар: әлеуетті мақта өндірушілердің жақын болуы, "TURKISTAN" АЭА қолданыстағы өндірістерімен интеграция және кооперация мүмкіндігі, ірі және сұранысқа ие брендтермен келісімшарттық өндірісті мемлекеттік қолдау және дамыту.
Азық-түлікпен қамтамасыз ету
Түркістан қаласының азық-түлік тауарларына деген ішкі қажеттілігін айқындау тұтыну нормалары мен қалада бар өндірістік қуатты ескере отырып, халықтың перспективалы санының негізінде орындалды. Перспективалық қажеттілікті қанағаттандыру үшін жаңа кәсіпорындар ашу болжанып отыр. 2025 жылға қарай 189 кәсіпорын, 2035 жылға қарай тағы 176 кәсіпорын ашылады.
Құрылыс материалдары саласын дамыту
Құрылыс материалдары саласын дамыту тұрғын үй құрылысын, өнеркәсіптік мақсаттағы объектілер құрылысын және т.б. қамтамасыз ететін экономиканың негізгі салаларының бірі болып қала береді. Бас жоспарда темір бетон өнімдерін және тауарлық бетон, металл құрылымдары, кірпіш, полимерлік құрылыс материалдары және т.б. өндіру бойынша өндірістік қуаттар салу көзделіп отыр. 2035 жылға қарай әртүрлі құрылыс материалдарын шығаратын 89 жаңа кәсіпорын ашылатын болады.
"Жібек жолы" форматын дамыту – мультимодальды көлік-логистика орталығын қосу.

1) восстановление и развитие отраслей специализации экономики города Туркестана;
2) сельскохозяйственное машиностроение и интенсификация сельского хозяйства;
3) формирование "зеленого" ЭКО-сектора города на основе технологий "Smart Сity".
Стратегическое направление 1
Ускоренное развитие туристско-рекреационного сектора
Предусматривается развитие следующих отраслей: туристско-рекреационного сектора, текстильного кластера, производство строительных материалов, продовольственное обеспечение, развитие логистики, формата "Шелкового пути" – запуск мультимодального транспортно-логистического центра, развитие формата "Экономика простых вещей".
Для развития туристско-рекреационного сектора города Туркестана должен быть обеспечен современными объектами обслуживания. В настоящее время единовременная вместимость мест размещения города Туркестан составляет 702 койко-мест.
Учитывая рост количества туристов, в городе Туркестане предусматривается строительство номерного фонда на 1500 мест к 2025 году и 800-местного номерного фонда к 2035 году. До 2025 года будет построено 8 гостиниц (5 звездочный - 1, 4 звездочный - 1, 3 звездочный - 3 и эконом-класса - 3). К 2035 году будет построено 15 гостиниц (5 звездочный - 1, 4 звездочный - 2, 3 звездочный - 6 и эконом-класса - 6).
Для удовлетворения повседневного спроса в предприятиях общественного питания потребуется строительство объектов общественного питания на 4500 посадочных мест к 2025 году, на 4060 мест к 2035 году. Для привлечения туристов с октября 2020 года запущено бюджетное авиасообщение "Fly Arystan".
Формирование текстильного кластера
Для развития легкой промышленности в городе Туркестане имеются благоприятные факторы: близость потенциальных хлопковых производителей, возможность вертикальной интеграции и кооперации с существующими производствами СЭЗ "Түркістан", государственная поддержка и развитие контрактного производства с крупными и востребованными брендами.
Продовольственное обеспечение
Определение внутренней потребности города Туркестана в продовольственных товарах выполнено исходя из норм потребления и перспективной численности населения с учетом имеющихся в городе производственных мощностей. Для удовлетворения перспективной потребности предполагается открытие новых предприятий. К 2025 году будет открыто 189 предприятий, к 2035 году - еще 176 предприятий.
Развитие отрасли строительных материалов
Развитие отрасли строительных материалов остается одной из ключевых отраслей экономики, обеспечивающей жилищное строительство, строительство объектов промышленного назначения и другое. Генеральным планом намечается строительство производственных мощностей по производству железобетонных изделий и товарного бетона, металлоконструкций, кирпича, полимерных строительных материалов и других. К 2035 году будет открыто 89 новых предприятий по производству различного рода строительных материалов.
Развитие формата "Шелкового пути" – запуск мультимодального транспортно-логистического центра.

"Жібек жолы" форматын іске асыру – мультимодальды көлік-логистика орталығын іске қосу мақсатында Бас жоспарда бөлшек сауда көлемінің өсу қарқынын анықтады, олар құрылыстың 1-кезеңінде – 48,9 млрд теңгені, есептік мерзімге – 147,8 млрд теңгені құрайды.
Түркістан қаласы мен Түркістан облысы халықаралық саудаға белсене қатысады. Сауда балансының оң сальдосы өңір экономикасындағы бірқатар салалардың бәсекеге қабілеттілігі жоғары деңгейде екенін көрсетеді. Бұл отын-энергетикалық тауарлар мен химия өнеркәсібі өнімдерін өндіруге байланысты салалар болып табылады. Ауыл шаруашылығы мен тамақ өнеркәсібінің экспорттық әлеуеті зор.
Түркістан қаласының көлік-логистика жүйесін дамытудың алғышарттары: "Батыс Еуропа – Батыс Қытай" автокөлік дәлізі, теміржол көлігі, транзиттік әлеуетті арттыру, "Шымкент – Түркістан – Кентау – Қызылорда" осін дамыту болып табылады. Болжамды кезеңде мультимодальды көлік-логистика орталығын, "Батыс Еуропа – Батыс Қытай" дәлізінің бойында жол жиегіндегі сервисті, А және Б класты қоймалар құру ұсынылады.
"Қарапайым заттар экономикасының" дамуын ынталандыру
"Қарапайым заттар экономикасының" дамуын ынталандыру бөлігінде түпкілікті импорт алмастырушы өнім өндіруге, қолөнерді дамыту үшін дайын өндірістік және инженерлік инфрақұрылымы бар индустриялық парк салуға бағытталған бағдарлама әзірлеу көзделген.
"Қарапайым заттар экономикасы" бағдарламасының шеңберінде 2035 жылға қарай қолөнер, тұрмыстық салада және қызмет көрсету саласында ұлттық және көркем кәсіпшілік бойынша 100 шағын жобаны іске асыру болжануда.
2-стратегиялық бағыт
Ауыл шаруашылығы машиналарын жасауды дамыту және ауыл шаруашылығының қарқынын арттыру көзделіп отыр. Ауыл шаруашылығын техникалық жабдықтаудың төмен деңгейі агроөнеркәсіптік кешенді дамытудың проблемасы болып табылады. Сондықтан алғашқы кезеңде: ауыл шаруашылығы машиналары мен жабдықтарының өндірісі, инновациялық өсімдік шаруашылығы мен мал шаруашылығы жүйелерінің өндірісі дамитын болады.
Осы бағыт шеңберінде мынадай өндірістерді дамыту жоспарланып отыр:
1) ауыл шаруашылығы машиналарының өндірісі;
2) инновациялық өсімдік шаруашылығы жүйелерінің өндірісі;
3) инновациялық мал шаруашылығы жүйелерінің өндірісі.
Өңірде ауыл шаруашылығымен айналысуға жарамды жерлердің шектеулі болуы, сондай-ақ су ресурстарының тапшылығы инновациялық технологияларды қолдануды қажет етеді. Осыған байланысты Бас жоспарда Түркістан қаласында ауыл шаруашылығы машиналарын жасауды дамыту ұсынылады. Дамудың бастапқы кезеңдерінде шағын тракторлар мен оларға аспалы жабдықтар өндірісін жолға қоюға мүмкіндік беретін шағын ауыл шаруашылығы техникасын өндіру жөніндегі жобаларды іске асыру ұсынылады. Келесі кезеңдерде ірі тракторлар мен өздігінен жүретін басқа да техниканың өндірісін жолға қоюға болады. Есептік мерзімнің соңына қарай 23 кәсіпорын ашылады.
3-стратегиялық бағыт
"Жасыл қаланы" дамыту стратегиясы экологиялық, институционалдық, материалдық және қаржы ресурстарын тиімді пайдалануға негізделеді. "Жасыл" қала – ЭКО-орталықты қалыптастыру мақсатында Бас жоспарда қалалық қалдықтарды залалсыздандыру бойынша шешімдер беріледі. Осы мақсатта экологиялық қауіпсіз және қалдығы аз технологияларды енгізу, сондай-ақ қалаларды жасыл көшеттермен қамтамасыз ету ұсынылады.
"Экологиялық көлік" бағытын дамыту мақсатында көлік құралдарын пайдалану және қызмет көрсету процесінде табиғатты қорғау талаптарын сақтау бойынша ұсынымдар берілді.
Осы бағыт шеңберінде экологиялық, институционалдық, материалдық және қаржы ресурстарын тиімді пайдалану ұсынылады. Бұл ретте күн электр станцияларын, қоқыс өңдеу зауытын, Поливинилхлорид (ПВХ) түйіршіктер өндіру цехын, тұрмыстық техниканы, медициналық қалдықтарды кәдеге жарату кәсіпорындарын, макулатураны қайта өңдеу және биогаз өндірісін салу ұсынылады.
Авто - көлік құралдарын пайдалану кезінде табиғат қорғау талаптарын қамтамасыз ету үшін жасыл аумақтармен және туризм объектілерімен байланысты көлік-жаяу жүргінші қаңқасын ұйымдастыру, автокөлікке сервистік қызмет көрсету орталықтарын ашу жоспарлануда.

В целях реализации формата "Шелкового пути" – запуска мультимодального транспортно-логистического центра Генеральным планом определены темпы роста объемов розничной торговли, которые составляют на 1 этап строительства – 48,9 млрд. тенге, на расчетный срок – 147,8 млрд. тенге.
Город Туркестан и Туркестанская область являются активными участниками международной торговли. Положительное сальдо торгового баланса указывает на высокий уровень конкурентоспособности ряда отраслей экономики региона. Это отрасли, связанные с производством топливно-энергетических товаров и продукции химической промышленности. Большим экспортным потенциалом обладают сельское хозяйство и пищевая промышленность.
Предпосылками для развития транспортно-логистической системы города служат: автомобильный коридор "Западная Европа – Западный Китай", железнодорожный транспорт, увеличение транзитного потенциала, развитие оси "Шымкент – Туркестан – Кентау - Кызылорда". На прогнозный период предлагается создание мультимодального транспортно-логистического центра, придорожного сервиса вдоль коридора "Западная Европа – Западный Китай", складов класса А и Б.
Стимулирование развития "Экономики простых вещей"
В части стимулирования развития "Экономики простых вещей" предлагается разработка Программы, нацеленной на производство конечной импортозамещающей продукции, строительство индустриального парка с готовой производственной и инженерной инфраструктурой под возрождение ремесла.
В рамках Программы "Экономика простых вещей" к 2035 году предполагается реализация 100 микропроектов по ремесленничеству, народному и художественному промыслу в бытовой сфере и сфере услуг.
Стратегическое направление 2
Предусматривается развитие сельскохозяйственного машиностроения и интенсификация сельского хозяйства. Проблемой развития агропромышленного комплекса является низкий уровень технической оснащенности сельского хозяйства. Поэтому на первом этапе будет развиваться производство сельскохозяйственных машин и оборудования, систем инновационного растениеводства и животноводства.
В рамках данного направления предполагается развитие следующих производств:
1) производство сельскохозяйственных машин;
2) производство систем инновационного растениеводства;
3) производство систем инновационного животноводства.
Ограниченность в регионе земель, пригодных для занятия сельским хозяйством, а также дефицит водных ресурсов делают необходимым применение инновационных технологий. В этой связи Генеральным планом предлагается развитие в городе Туркестане сельскохозяйственного машиностроения. На первых этапах развития предлагается реализация проектов по производству малой сельскохозяйственной техники, которая позволит наладить производство малых тракторов и навесного оборудования к ним. В последующие периоды может быть налажено производство крупных тракторов и другой самоходной техники. К концу расчетного срока будет открыто 23 предприятия.
Стратегическое направление 3
Стратегия развития "зеленого города" основывается на эффективном использовании экологических, институциональных, материальных и финансовых ресурсов. В целях формирования "зеленого" города - ЭКО-центра Генеральным планом даны решения по обезвреживанию городских отходов. В этих целях предлагается внедрение экологически безопасных и малоотходных технологий, а также обеспечение городов зелеными насаждениями.
В целях развития направления "экологический транспорт" даны рекомендации по соблюдению природоохранных требований в процессе эксплуатации и обслуживания транспортных средств.
В рамках данного направления предлагается эффективное использование экологических, институциональных, материальных и финансовых ресурсов. При этом, предлагается строительство солнечных электростанций, мусороперерабатывающего завода, цеха по производству поливинилхлорид (ПВХ) гранул, предприятий по утилизации бытовой техники, медицинских отходов, переработке макулатуры и производству биогаза.
Для обеспечения природоохранных требований при эксплуатации автотранспортных средств планируется организация транспортно-пешеходного каркаса, связанного с зелеными территориями и объектами туризма, открытие центров по сервисному обслуживанию автотранспорта.

6. Қала құрылысының дамуы
1. Аумақтағы сәулеттік - жоспарлауды ұйымдастыру
Аумақты заманауи жоспарлы ұйымдастыру
Түркістан қаласы барлық бағыттар бойынша бір қабатты үй-жай құрылыстары бар тұрғын үйден түзілген, қоныстану аумағы бойынша айтарлықтай ірі қоныс.
Түркістан қаласының негізгі жоспарлау қаңқасы оны шығысында Шымкент мегаполисімен, батысында Қызылорда қаласымен және өңірдің басқа да қоныстарымен байланыстыратын басты автокөлік магистральдары болып табылады. Сондай-ақ қаланың жоспарлау құрылымында қала аумағы арқылы өтетін теміржол және жасанды су құрылысы – Арыс-Түркістан арнасы маңызды орын алады.
Түркістан қаласының тарихи және игерілген бөлігі "Түркістан - Кентау", "Қызылорда - Шымкент" темір жолының бойында және "Самара - Шымкент" автомобиль жолының бойында орналасқан.
Тарихи-әкімшілік орталық Түркістан қаласының жоспарлы құрылымындағы басты элемент болып табылады. Қаланың тарихи бөлігінің негізі Қожа Ахмет Яссауи кесенесі, оның күзет аймағы және оған іргелес қоғамдық-әкімшілік орталығы болып табылады.
Оңтүстік-шығыс бағытта Тәуке хан даңғылының және Б.Саттарханов даңғылының бойымен қаланың жаңа бөлігін қалыптастыру басталды. Бұл ең алдымен Қожа Ахмет Ясауи атындағы Халықаралық қазақ-түрік университетіне байланысты. Түркістан қаласын дамытудың осы бағыты халықаралық маңызы бар ғылыми-білім беру орталығы ретінде оның мәртебесін кеңейтуді білдіреді.
Тұрғын үй массивтерінің жоспарлы құрылымы көше-жол желісінің саралануы нашар бір қабатты тұрғын үйлер салатын тұрақты сипаттағы тік бұрышты орамдар жүйесін білдіреді. Тұрғын үй құрылысына арналған бос аумақтарды игеру оңтүстік-батыс және оңтүстік бағыттарда басталды.
Қазіргі уақытта барлық бағыттар бойынша бос аумақтарда құрылыс басталды, оларды игеру біркелкі емес, кезексіз жүргізіледі. Іргелес аумақтарды қарқынды игеру нәтижесінде қала Ортақ, Иасы, Ыждыхад, Бірлік елді мекендерімен қосылады. Сонымен қатар, қаланың тартымдылығына байланысты сыртқы халықтың ағыны да қаланың аумақтық дамуына ықпал етті.
Түркістан қаласының ғасырлар бойы қалыптасқан жоспарлы құрылымы, ішіндегі көлік қозғалысы мен инженерлік коммуникациялар желісі, тарихи маңызы бар объектілер мен аймақтар оның сақталуға және сабақтас дамытылуға тиіс негізгі қала құрылысы құрамдастары мен тарихи құндылығы болып табылады.
Түркістан қаласының негізгі орталығы Қожа Ахмет Ясауи кесенесі мен ежелгі қала орналасқан аудан болып табылады. Аумақтың бұл бөлігі Түркістан қаласының қазіргі заманғы жоспарлау құрылымындағы басымдық берілген элемент болып табылады, қаланың барлық көлік магистральдары сол жерде тоғысады.
Жобалық шешімдер
Түркістан қаласының Бас жоспарының жобалық шешімдерінің негізі Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә. Назарбаевтың 2018 жылғы 9 қыркүйектегі №762 Жарлығымен бекітілген Түркістан қаласын Түркі әлемінің мәдени-рухани орталығы ретінде дамыту жөніндегі бас жоспардың тұжырымдамасы болып табылады:

6. Градостроительное развитие
1. Архитектурно-планировочная организация территории
Современная планировочная организация территории
Город Туркестан представляет собой достаточно крупное по площади поселение, разросшееся во всех направлениях жилыми образованиями одноэтажной усадебной застройки.
Основным планировочным каркасом города являются главные магистрали, связывающие его с мегаполисом Шымкент – на востоке, с городом Кызылорда – на западе и населенными пунктами региона. Значительное место в структуре города Туркестана занимают железнодорожные пути, проходящие по ее территории, и искусственное водное сооружение − АТК.
Наиболее освоенная и историческая часть города Туркестана размещена вдоль железных дорог "Туркестан-Кентау", "Кызылорда-Шымкент" и вдоль международной автомобильной дороги "Самара-Шымкент".
Историко-административный центр является доминирующим элементом в планировочной структуре города. Ядром исторической части города является мавзолей Ходжа Ахмета Яссауи с его охранной зоной и прилегающим к нему общественно-административным центром.
В юго-восточном направлении, вдоль пр. Тауке-Хана и пр. Б.Саттарханова, началось формирование новой застройки города. Это связано с Международным казахско-турецким университетом им. Ходжа Ахмета Яссауи. Данное направление развития города Туркестана означает расширение его статуса как научно-образовательного центра международного значения.
Планировочная структура жилых массивов представляет собой систему прямоугольных кварталов регулярного характера, застраиваемых одноэтажными жилыми домами со слабо выраженной дифференциацией улично-дорожной сети. Освоение свободных территорий под жилищное строительство начато в юго-западном и южном направлениях.
В настоящее время по всем направлениям ведется строительство на свободных территориях, освоение которых происходит неравномерно, без очередности, в результате чего планировочная структура города становится бессистемной, неупорядоченной. В результате интенсивного освоения прилегающих территорий произошло слияние города Туркестана с поселениями Ортак, Иасы, Ыждыхад, Бирлик. Кроме того, на планировочную структуру города Туркестана влияют внешние и внутренние транспортные связи.
Сформированная веками планировочная структура города Туркестана, сеть внутригородского транспортного движения и инженерных коммуникаций, объекты и зоны исторического значения являются основными градостроительными составляющими и исторической ценностью, подлежащей сохранению и преемственному ее развитию.
Основным центром города Туркестана является район, где расположены мавзолей Ходжа Ахмеда Яссауи и древний город. Эта часть территории является доминирующим элементом в планировочной структуре современного города Туркестана, где сходятся все его транспортные магистрали, как было во все времена существования города.
Проектные решения
В основу проектных решений Генерального плана положена утвержденная Указом Президента Республики Казахстан Назарбаевым Н.А. от 29 сентября 2018 года № 762 Концепция генерального плана города Туркестана как культурно-духовного центра тюркского мира:

1) экологиялық (жасыл) қала (Green Сity);
2) эстетикалық тартымды қала;
3) ақылды қала (Smart City);
4) қауіпсіз қала;
5) тұрақты (өмірлік) қала (Resilience Сity);
6) жаһандық (әлемдік) қала (Global Сity).
Түркістан қаласының аумағын перспективалық сәулеттік - жоспарлауды ұйымдастыру қалыптасқан функционалдық-жоспарлау құрылымын, аумақтың кешенді қала құрылысын бағалауды, қалыптасқан көлік-жоспарлау қаңқасы мен табиғи-климаттық жағдайды ескере отырып орындалған. Түркістан қаласының сәулеттік келбетін қалыптастыру бойынша ұсыныстар қалыптасқан және ұсынылатын қала құрылысы тораптары, сондай-ақ қазіргі заманғы сәулет үрдістері негізінде әзірленген.
Сәулеттік-жоспарлау құрылымы тарихи сабақтастық, радиалды-айналмалы жоспарлауды жетілдіру және қоныстандырудың өңірлік, ұлттық және мемлекетаралық жүйелерінің барлық бағыттарында қалалық және сыртқы жоспарлау қаңқаларын өзара байланысты дамыту негізінде орындалған. Қала аумағын дамытудың жалпы ауданы есептік мерзімге 22 370 гектарды құрайды, халық саны 350 мың адам, болжамды кезеңге (2050 ж.) халық 500,0 мың адамға жетеді.
Түркістан қаласын дамыту әуежай аумағын қала шекарасына енгізе отырып, шығыс бағытта қалыптасқан құрылыстың айналасында біркелкі көзделген.
Жоспарлау құрылымының негізгі элементі – Қожа Ахмет Ясауи кесенесі. Қоғамдық-іскерлік аймақты қалыптастыратын тарихи-әкімшілік орталық жоспарлау құрылымындағы негізгі композициялық элемент болып табылады, мұнда қаланың басты композициялық осьтері болып табылатын барлық көлік магистральдары жинақталады. Орталық ядроның айналасында бұқаралық қысқа мерзімді және ұзақ демалатын мекемелер мен объектілер, туристер мен зиярат етушілер баратын объектілер: қонақүйлер, мотельдер, дәмханалар, мейрамханалар, базарлар, әкімшілік мекемелер, сондай-ақ ашық автотұрақтар орналасқан.
Болашақта Түркістан қаласын негізгі аумақтық игеру қаланың шығыс бөлігіндегі құрылыстан бос аумақтарда белгіленеді.
Тұрғын аудандары жалпы қалалық және аудан орталықтарымен, теміржол вокзалымен және екі автовокзалмен, саябақтармен және өнеркәсіптік аудандармен магистральды көшелер арқылы байланысқан. Бас жоспарда халықтың әлеуметтік қорғалатын топтары үшін тұрғын үй қорын салу көзделеді. Бұл қымбат емес технологияларды қолдана отырып салынған, Қазақстан Республикасының заңдарымен кепілдік берілген тұрғын үймен қамтамасыз ету деңгейіне бағдарланған пәтерлері бар орта қабатты көп пәтерлі тұрғын үйлер болады.

1) экологичный (зеленый) город (Green Сity);
2) эстетически привлекательный город;
3) умный город (Smart Сity);
4) безопасный город;
5) устойчивый (жизнестойкий) город (Resilience Сity);
6) глобальный (мировой) город (Global Сity).
Перспективная архитектурно-планировочная организация территории города Туркестана выполнена с учетом сложившейся функционально-планировочной структуры, комплексной градостроительной оценки территории, сложившегося транспортно-планировочного каркаса и природно-климатических особенностей. Предложения по формированию архитектурного облика города Туркестана разработаны на основе сложившихся и предлагаемых градостроительных узлов, а также современных архитектурных тенденций.
Архитектурно-планировочная структура выполнена на основе исторической преемственности, совершенствования радиально-кольцевой планировки и взаимосвязанного развития городского и внешнего планировочных каркасов на всех направлениях региональной, национальной и межгосударственной систем расселения. Общая площадь развития территории города на расчетный срок составляет 22370 га, численность населения 350 тыс. человек, на прогнозный период (2050 г.) население достигнет 500,0 тыс.чел.
Развитие города Туркестана предусмотрено равномерно вокруг сложившейся застройки в восточном направлении с включением в границы города территории аэропорта.
Основным элементом планировочной структуры является мавзолей Ходжи Ахмеда Яссауи, который виден со всех сторон города Туркестана. Историко-административный центр, формирующий общественно-деловую зону, является также основным композиционным элементом в планировочной структуре, где сходятся все транспортные магистрали, являющиеся главными композиционными осями города Туркестана. Вокруг центрального ядра размещены учреждения и объекты массового кратковременного и длительного отдыха, объекты для посещения туристов и паломников: гостиницы, мотели, кафе, рестораны, рынки, административные учреждения, а также открытые автостоянки.
На перспективу – основное территориальное освоение города Туркестана намечается на свободных от застройки территориях в восточной части города.
Жилые районы связаны магистральными улицами с общегородскими и районными центрами, с железнодорожным вокзалом и двумя автовокзалами, парками и промышленными районами. Генеральным планом предусматривается строительство жилищного фонда для социально-защищаемых слоев населения. Это будут многоквартирные жилые дома средней этажности, построенные с применением недорогих технологий, с квартирами, ориентированными на уровень обеспеченности жильем, гарантированный законодательством Республики Казахстан.

2) қорғау аймақтары бар тарихи және мәдениет ескерткіштерінің аймағы;
3) өнеркәсіптік-коммуналдық аймақ;
4) рекреациялық аймақ;
5) сыртқы көлік аймағы;
6) арнайы мақсаттағы аймақ.
Қала аумағын қала құрылысы аймақтарына бөлу қала аумақтарын өзара байланысты ретке келтіре отырып, толыққанды қолайлы өмір сүру ортасын құруға бағытталған.
3. Тарих және мәдениет ескерткіштері
Түркістан қаласының тарихи-мәдени мұрасы тарих, мәдениет, сәулет және археология ескерткіштерімен ұсынылған. Түркістан қаласының аумағында барлығы республикалық маңызы бар 15 ескерткіш орналасқан (ҚР Үкіметінің 21.03.2008 ж. № 279 қаулысы), оның ішінде дүниежүзілік маңызы бар 1 объектісі Қожа Ахмет Ясауи кесенесі ЮНЕСКО тізіміне енгізілді (Дүниежүзілік Мұра комитетінің 03.07.2003 ж. 35 № 27 СОМ 8 С. шешімі) және 1-еуі теміржол станциясын салу кешені болып табылады, ол 20 ғимарат пен құрылысты құрайды. Төменде республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің тізімі келтірілген.
2-кесте
Р/с № Атауы Мерзімі Ескерткіш түрі Орналасқан жері Мемлекеттің қорғауына алу туралы құжат
1.
Қожа Ахмет Яссауи кесенесі
14-ғасырдың соңы
сәулет
қаланың оңтүстік-шығыс бөлігі, ортағасырлық Түркістан қалашығының аумағында
ЮНЕСКО (сәйкестендіру №1103), Дүниежүзілік Мұра комитетінің 03.07.2003 ж. № 27 СОМ 8 С.35 шешімі
2.
Күлтөбе қалашығы
б.з.б. 1-ғ.-
б.з. 1-ғ. - 14-ғасыр
Қожа Ахмет Ясауи кесенесінен оңтүстікке қарай 300 метр
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2020 жылғы 14 сәуірдегі № 88 бұйрығы
3.
Түркістан қалашығы (Ескі Түркістан)
14 - 19-ғғ.
археоло
гия
қазіргі қаланың оңтүстік-шығыс бөлігінде
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2020 жылғы 14 сәуірдегі № 88 бұйрығы
4.
Үлкен қылует
12-ғ.,
15 - 16-ғғ. 18 - 19- ғғ.
сәулет
Қожа Ахмет Ясауи кесенесінен оңтүстікке қарай 150 метр, Түркістан қорымы аумағында
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2020 жылғы 14 сәуірдегі № 88 бұйрығы
5
Әулие Құмшық ата қылуеті
12-ғ.
сәулет
Қожа Ахмет Ясауи кесенесінен оңтүстікке қарай 1 км
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2020 жылғы 14 сәуірдегі № 88 бұйрығы
6
Шілдехана (Чилляхан)
14 - 15- ғғ.
сәулет
Қожа Ахмет Ясауи кесенесінен солтүстік-батысқа қарай 22 м, Түркістан қорымы аумағында
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2020 жылғы 14 сәуірдегі № 88 бұйрығы
7
Сегіз қырлы кесене
14 - 16- ғғ.
сәулет
Қожа Ахмет Ясауи кесенесінің шығыс минаретінен оңтүстікке қарай 40 метр
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2020 жылғы 14 сәуірдегі № 88 бұйрығы
8
Рәбия Сұлтан Бегім кесенесі
15- ғ.
сәулет
Қожа Ахмет Ясауи кесенесінен оңтүстік-шығысына қарай 60 м, ортағасырлық Түркістан қорымы аумағында
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2020 жылғы 14 сәуірдегі № 88 бұйрығы
9
Атаусыз кесене (табыт)
16-ғ.
сәулет
Қожа Ахмет Ясауи кесенесінен оңтүстік-батысқа қарай 45 метр, Түркістан қорымы аумағында.
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2020 жылғы 14 сәуірдегі № 88 бұйрығы
10
Қамал бекінісінің қабырғасы

2) зона памятников истории и культуры с охранными зонами;
3) промышленно-коммунальная зона;
4) рекреационная зона;
5) зона внешнего транспорта;
6) зона специального назначения.
Градостроительное зонирование городских территорий направлено на создание полноценной благоприятной комфортной среды жизнедеятельности с упорядоченным взаимоувязанным использованием городских территорий.
3. Памятники истории и культуры
Историко-культурное наследие города Туркестана представлено памятниками истории, культуры, архитектуры и археологии. Всего на территории города Туркестана расположено 15 памятников республиканского значения (приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 14 апреля 2020 года № 88 "Об утверждении Государственного списка памятников истории и культуры республиканского значения"), из которых 1 - объект всемирного значения, включен в список ЮНЕСКО (решение Комитета Всемирного Наследия СОМ 8 С.35 от 3 июля 2003 года № 27) и 1 представляет собой комплекс застройки железнодорожной станции, который образуют 20 зданий и сооружений. Ниже приведен список памятников истории и культуры республиканского значения.
Таблица 2
п/н
Наименование
Датировка
Вид памятника
Местонахождение
Документ о взятии под охрану государством
1.
Мавзолей (ханака) Ходжи Ахмеда Яссауи
конец
14 века
архитектуры
юго-восточная часть города, на территории средневекового городища Туркестан
ЮНЕСКО (идентификационный № 1103), Решение Комитета Всемирного Наследия СОМ 8 С.35 от 3 июля 2003 года № 27
2.
Городище Культобе
1 в. до н.э.-
1в. н.э.-14 век
300 метров к югу от мавзолея Ходжи Ахмеда Яссауи
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 14 апреля 2020 года № 88
3.
Городище Туркестан (Ески Туркестан)
14-19 вв.
археологии
в юго-восточной части современного города
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 14 апреля 2020 года № 88
4.
Хильвет большой
12 в.,
15-16 вв. 18-19 вв.
архитектуры
150 метров к югу от ханаки Ходжи Ахмеда Яссауи, на территории Туркестанского некрополя
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 14 апреля 2020 года № 88
5
Хильвет Аулие Кумчик-ата
12 в.
архитектуры
1 км к югу от ханаки Ходжи Ахмеда Яссауи
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 14 апреля 2020 года № 88
6
Шильдехана (Чилляхана)
14-15 вв.
архитектуры
22 м к северо-западу от ханаки Ходжи Ахмеда Яссауи, на территории Туркестанского некрополя
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 14 апреля 2020 года № 88
7
Мавзолей восьмигранный
14-16 вв.
архитектуры
40 метров к югу от восточного минарета ханаки Ходжи Ахмеда Яссауи
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 14 апреля 2020 года № 88
8
Мавзолей Рабии Султан Бегим
15 в.
архитектуры
60 м юго-восточнее ханаки Ходжи Ахмеда Яссауи, на территории некрополя средневекового Туркестана
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 14 апреля 2020 года № 88
9
Мавзолей безымянный (склеп)
16 в.
архитектуры
45 метров к юго-западу от ханаки Ходжи Ахмеда Яссауи, на территории Туркестанского некрополя.
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 14 апреля 2020 года № 88
10
Стена крепостная цитадели

16 - 19-ғғ.
сәулет
Түркістан қалашығы қамалының шығыс бөлігі
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2020 жылғы 14 сәуірдегі № 88 бұйрығы
11
Шығыс моншасы
16 - 18-ғғ.
сәулет
Қожа Ахмет Ясауи кесенесінен оңтүстік-батысқа қарай 150 метр
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2020 жылғы 14 сәуірдегі № 88 бұйрығы
12
Есім хан кесенесі
17-ғ.
сәулет
Қожа Ахмет Ясауи кесенесінің батыс минаретінен оңтүстікке қарай 12 метр, орта ғасырлық Түркістан қорымы аумағында
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2020 жылғы 14 сәуірдегі № 88 бұйрығы.
13
Қамал қақпасы
18 - 19-ғғ.
сәулет
Түркістан қалашығы қамалының шығыс жағы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2020 жылғы 14 сәуірдегі № 88 бұйрығы
14
Жұма мешіті
19-ғ.
сәулет
Қожа Ахмет Ясауи кесенесінен оңтүстікке қарай 150 метр, үлкен қылуеттің жанында
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2020 жылғы 14 сәуірдегі № 88 бұйрығы
15
Түркістан темір жол станциясының кешені: вокзал, депо, тұрғын үйлер, мұздықтар
1903 - 1905-жж.
сәулет
Түркістан т/ж ст., қаланың оңтүстік-батыс бөлігі
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2020 жылғы 14 сәуірдегі № 88 бұйрығы
Түркістан облысы әкімдігінің 2020 жылғы 17 қыркүйектегі № 188 қаулысымен бекітілген жергілікті маңызы бар ескерткіштер тізіміне 14 объект кіреді, оның ішінде Түркістан қаласының аумағында 6 объект орналасқан: дәріхана, әкімшілік ғимарат, бұрынғы гарнизондық штаб ғимараты (Түркістан қаласының қазынашылық басқармасы), казарма (қазіргі мұражай), Николаев-әскери шіркеуі (қазіргі балалар спорт мектебі), Бала би кесенесі. 8 ескерткіш Кентау қаласына қарастырылды.
Соңғы жылдары қаланың мәдени мұра объектілеріне зерттеу жүргізілді, нәтижесінде Әл-қожа ата кесенесі, Гаухар ана кесенесі, Елутөбе қорымы (бұрынғы қалалық қалашығы), Таснақ қонысы кіретін жергілікті маңызы бар ескерткіштердің алдын ала тізімі жасалды.
Түркістан қаласының әкімшілік-аумақтық құрылысының өзгеруіне байланысты жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізіміне өзгерістер енгізіледі.
Түркістан қаласының тарих және мәдениет ескерткіштерінің аумақтары және олардың қорғау аймақтары
Қазіргі Түркістан қаласының құнды тарихи құрылысы негізгі екі аймақта орналасқан ескерткіштердің топтарынан қалыптасқан: қаланың шығыс бөлігіндегі орта ғасырлық Ескі Түркістан (6 – 19-ғ.ғ.) және оңтүстік-батыс бөлігіндегі "жаңа" қала (19-ғасырдың соңы – 20-ғасырдың басы), вокзал маңы ауданы - Түркістан станциясы (1902 – 1906-жж.).
Кейінгі орта ғасырлық Түркістан қаласының аумағы (Ескі Түркістан)

16-19 вв.
архитектуры
Восточная часть цитадели городища Туркестан
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 14 апреля 2020 года № 88
11
Баня восточная
16-18 вв.
архитектуры
150 метров к юго-западу от ханаки Ходжи Ахмеда Яссауи
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 14 апреля 2020 года № 88
12
Мавзолей
Есим-хана
17 в.
архитектуры
12 метров к югу от западного минарета ханаки Ходжи Ахмеда Яссауи, на территории некрополя средневекового Туркестана.
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 14 апреля 2020 года № 88
13
Ворота цитадели
18-19 вв.
архитектуры
Восточная сторона цитадели городища Туркестан.
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 14 апреля 2020 года № 88
14
Мечеть Жума
19 в.
архитектуры
150 метров к югу от ханаки Ходжи Ахмеда Яссауи, рядом с Большим хильветом.
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 14 апреля 2020 года № 88
15
Комплекс железно-дорожной станции Туркестан: вокзал, депо, жилые дома,
ледники
1903-1905 гг.
архитектуры
ж/д ст. Туркестан, юго-западная часть города
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 14 апреля 2020 года № 88
Список памятников местного значения, утвержденный постановлением акимата Туркестанской области от 17 сентября 2020 года № 188, включает 14 объектов, из которых на территории города Туркестана расположено 6 объектов: аптека, административное здание, здание бывшего гарнизонного штаба (управление казначейства города Туркестана), казарма (ныне музей), церковь Военно-Николаевская (ныне детская спортивная школа), мавзолей Балаби. 8 памятников отнесены к городу Кентау.
За последние годы были проведены исследования объектов культурного наследия города, в результате чего составлен предварительный список памятников местного значения, куда вошли мавзолей Аль-Ходжа Ата, мавзолей Гаухар ана, курганный могильник Елютобе (бывшее городище Калашык), поселение Таснак.
В связи с изменением административно-территориального устройства города Туркестана в государственный список памятников истории и культуры местного значения будут внесены изменения.
Территории памятников истории и культуры города Туркестана и их зоны охраны
В современном городе Туркестане ценную историческую застройку города представляют группы памятников, расположенные в двух основных зонах: в восточной части города – средневековый Ески Туркестан (6 - 19 вв.) и "новый" (русский) город (конец 19 - начало 20 вв.), в юго-западной части - привокзальный район – станция Туркестан (1902 - 1906 гг.).
Территория позднесредневекового города Туркестана (Ески Туркестан)

Археологиялық объектілерге Күлтөбе (1 - 14-ғғ.) – ерте Ясы және Ескі Түркістан қалашығы (14-ғ. – 20-ғ. басы) кіреді. Ескі Түркістан қалашығының солтүстік-батыс бөлігінде 17 – 18-ғғ. қалпына келтірілген хан ордасы (Хан ордасы) орналасқан.
Рабия Сұлтан Бегім кесенесі (15-ғ.), Есім хан кесенесі (17-ғ.), Сегіз қырлы кесене (14 -16-ғ.), Атаусыз кесене (16-ғ.), Шілдехана (шилляхан) (15-ғ.), Жұма мешіті (19-ғ.), шығыс моншасы (16 – 18-ғ.). Ескі Түркістан аумағындағы казарма ғимараты (19-ғ. соңы) сияқты сәулет ескерткіштері Қожа Ахмет Яссауи кесенесіне жақын, ортағасырлық Түркістанның солтүстік-шығыс бөлігінде орналасқан.
Ескерткіштердің аумағымен бірге Түркістан ортағасырлық дәуірінің күзет аймағының жалпы ауданы – 88,7 гектар.
Әулие Құмшық ата қылуеті Қожа Ахмет Ясауи ханакасынан оңтүстікке қарай 1 км қашықтықта орналасқан республикалық маңызы бар ескерткіш. Ескерткіш аумағы күзет аймағымен қоса алғанда - 0,28 гектар.
19-ғасырдың соңы мен 20-ғасырдың басындағы қала құрылысының аумағы тарихи орталықта, орта ғасырлық қаланың солтүстік-шығыс жағында орналасқан. Бұл аумақта әкімшілік ғимарат (19-ғ. соңы), дәріхана, қонақүй, тұрғын үй, Қарабаев үйі, казарма, шіркеу, штаб ғимараты сияқты сәулет ескерткіштері сақталған. Осы ескерткіштер аумағының ауданы күзет аймағымен бірге - 20 гектар.
Түркістан теміржол станциясының құрылыс кешені республикалық маңызы бар ескерткіш. Вокзал маңы ауданында орналасқан. Кешен құрамына: теміржол вокзалы (1903 ж.), шеберханалары бар Паровозный депосы (1904 ж.), су айдайтын мұнара (1904 ж.), теміржол ауруханасы (1905 ж.), паровоз бригадаларының демалыс үйі (1904 ж.), тұрғын үйлер (1904 - 05-жж.), станция бастығының тұрғын үйі (1903 ж.), азық-түлік пункті (1903 ж.), мектеп (1904 ж.) кіреді. Түркістан теміржол станциясының құрылыс кешені аумағының ауданы күзет аймағымен бірге – 47,9 гектар.
Қала аумағындағы жеке тұрған ескерткіштер:
1) Бала би кесенесі (20-ғасырдың басы) Алшын көшесі және Тұтқабаев көшесінің қиылысы – қорғау аймағымен бірге аумақ алаңы – 1 гектар;
2) Әл-қожа ата кесенесі (18-ғ.) – күзет аймағымен бірге аумақ алаңы - 3 гектар;
3) Гауһар ана кесенесі (12 – 19-ғғ.) "Яссы" шағын ауданы, Гауһар ана зиратында – қорғау аймағымен бірге ескерткіш аумағының алаңы – 8 гектар.
Дүниежүзілік мұра ескерткіші Қожа Ахмет Ясауи кесенесін сақтау
Қожа Ахмет Ясауи кесенесі қала орталығында, ортағасырлық Түркістан қалашығының аумағында орналасқан. Кесене 1389 – 1399 жылдары Темірдің бұйрығымен атақты сопы, философ, "Хикмет" діни жинағының авторы және 1166 жылы Ясы қаласының қорымында жерленген ақын Ахмет Ясауидің шағын кесенесінің үстінен тұрғызылған. Республикалық маңызы бар ескерткіш және 2003 жылдан бері халықаралық маңызы бар ескерткіш ретінде мемлекеттің қорғауында. Ескерткіш аумағы – 0,55 гектар, буферлік аймақ аумағы - 88,7 гектар.
Буферлік аймақта орналасқан Қожа Ахмет Ясауи кесенесінде және археология мен сәулет ескерткіштерінде жүргізілетін барлық жұмыстар дүниежүзілік мәдени және табиғи мұра объектілерін қорғау туралы конвенцияны (1972 жыл) орындау жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес жүргізілуі тиіс.
Қаланың тарихи және мәдени ескерткіштерін сақтау жөніндегі негізгі ережелер
Түркістан қаласының тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі барлық жұмыстар уәкілетті органымен келісілген ғылыми-реставрациялау жобалары бойынша жүргізілуі тиіс.
Түркістан қаласының аумағын игеру кезінде жер учаскелері бөліп берілгенге дейін "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" 2019 жылғы 26 желтоқсандағы № 288-VI Қазақстан Республикасы Заңының 39-бабы 1-тармағына сәйкес тарихи-мәдени мұра объектілерін анықтау және сақтау жөнінде ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу қажет.
Тарихи-мәдени мұра объектілерінің қорғау аймақтарын, құрылыс салуды реттеу аймақтарын және қорғалатын табиғи ландшафт аймақтарын пайдалану режимі жөніндегі шараларды сақтау қажет.

Археологические объекты включают городище Культобе (1-14 вв.) – ранний Яссы и городище Ески Туркестан (14 в.-начало 20 в.). В северо-западной части городища Ески Туркестан находится восстановленная ханская ставка (Хан ордасы) 17-18 вв.
Архитектурные памятники сосредоточены вблизи мавзолея Ходжа Ахмеда Яссауи в северо-восточной части средневекового Туркестана, это – мавзолей Рабии Султан Бегим (15 в.), мавзолей Есим хана (17 в.), мавзолей Восьмигранный (14 - 16 вв.), мавзолей Безымянный (16 в.), Шильдехана (чилляхана) (15 в.), мечеть Жума (19 в.), баня восточная (16-18 вв.). На территории Ески Туркестана стоит также здание казармы (конец 19 в.).
Общая площадь охранной зоны средневекового Ески Туркестана вместе с территорией памятников – 88,7 га.
Хильвет Аулие Кумчик Ата – памятник республиканского значения, расположенный в 1 км к югу от ханаки Ходжи Ахмеда Яссауи. Охранная зона вместе с территорией памятника составляет 0,28 га.
Территория застройки города конца 19 – начала 20 вв. расположена в историческом центре, примыкает к территории средневекового города с северо-восточной стороны. На этой территории сохранились памятники архитектуры: административное здание (конец 19 в.), аптека, гостиница, дом жилой, дом жилой Карабаева, казарма, церковь, здание Штаба. Площадь территории этих памятников вместе с охранной зоной – 20 га.
Комплекс застройки железнодорожной станции Туркестан – памятник республиканского значения, расположенный в привокзальном районе. В состав комплекса входят: железнодорожный вокзал (1903 г.), депо паровозное с мастерскими (1904 г.), башня водонапорная (1904 г.), больница железнодорожная (1905 г.), дом отдыха паровозных бригад (1904 г.), дома жилые (1904-05гг.), жилой дом начальника станции (1903 г.), продовольственный пункт (1903 г.), школа (1904 г.). Площадь территории комплекса застройки железнодорожной станции Туркестан вместе с охранной зоной – 47,9 га.
Отдельно стоящие памятники на территории города:
1) Мавзолей Бала би (начало 20 в.), ул. Алчинская и уг. ул. Туткабаева – площадь территории вместе с охранной зоной – 1 га;
2) Мавзолей Аль-Ходжа Ата (18 в.) – площадь территории вместе с охранной зоной – 3 га;
3) Мавзолей Гаухар ана (12-19 вв.), микрорайон "Яссы", на кладбище Гаухар ана – площадь территории памятника вместе с охранной зоной – 8 га.
Сохранение памятника Всемирного наследия мавзолея Ходжа Ахмеда Яссауи
Мавзолей Ходжи Ахмеда Яссауи расположен в центре города Туркестана на территории средневекового городища Туркестан. Мавзолей построен по приказу Тимура в 1389 – 1399 гг. над небольшим мавзолеем 12 в. известного суфия, философа, автора религиозного сборника "Хикмет" и поэта Ходжи Ахмеда Яссауи, похороненного в 1166 году в некрополе города Яссы. Находится под охраной государства, как памятник республиканского значения, и с 2003 года – памятник международного значения. Территория памятника – 0,55 га, территория буферной зоны – 88,7 га.
Все работы, проводимые на мавзолее Ходжи Ахмеда Яссауи и памятниках археологии и архитектуры, расположенных в буферной зоне, должны проводиться в соответствии с руководством по выполнению Конвенции об охране объектов всемирного культурного и природного наследия (1972 год).
Основные положения по сохранению памятников истории и культуры города Туркестана
Все работы на памятниках истории и культуры города должны проводиться по научно-реставрационным проектам, согласованным с уполномоченным органом по охране и использованию историко-культурного наследия.
При освоении территории города Туркестана, до отвода земельных участков, необходимо проводить научно-исследовательские работы по выявлению и сохранению объектов историко-культурного наследия в соответствии с пунктом 1 статьи 30 Закона Республики Казахстан от 26 декабря 2019 года "Об охpане и использовании объектов истоpико-культуpного наследия".
Необходимо соблюдать меры по режиму использования охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта объектов историко-культурного наследия.

7. Көлік және көше-жол желісі
Түркістан қаласының сыртқы көлік-экономикалық байланыстары теміржол және автомобиль көлігімен берілген.
Әуемен жүк және қала халқын жолаушылар тасымалы Шымкент қаласының әуежайы арқылы жүзеге асырылады.
Теміржол көлігі
Түркістан қаласына облыс орталығы мәртебесі беріліп, қала және қала маңы аймағы халқының өсуімен, бірқатар ірі кәсіпорындар қызметінің қайта жандандыруымен және жаңадан салынуымен жүк-жолаушылар тасымалына қызмет көрсетуді жақсартылып, Түркістан станциясының теміржол көлігін одан әрі дамыту қажеттігін туындатады.
Экономиканың дамуы жүк тасымалдарын 2035 жылдың соңына дейін шамамен 3 есе ұлғайтуға алып келеді, бұл жүк тиеу бойынша 800,0 мың тоннаға және түсіру бойынша 1 800,0 мың тоннаға жетеді.
Түркістан қаласының бас жоспарында қаланың перспективалық шекарасынан тыс, Шойтөбе станциясында тағы бір теміржол жүк станциясы кешенін салу көзделген.
Шойтөбе станциясы ауданында көлік-логистикалық орталық (КЛО), сондай-ақ жалғау, көрме және қабылдау-жөнелту жолдары құрылысымен өнеркәсіптік аймақты орналастыру көзделген.
Станциялық теміржол кешені қала кәсіпорындарымен және жаңа әуежаймен, айналма жолдың оңтүстік жарты айналмасымен және қалалық магистральдармен байланысады, олар теміржол көлігімен жүк тасымалының өсіп келе жатқан көлеміне қызмет көрсетуді қамтамасыз етеді.
Есептік мерзімге "Түркістан - Шымкент" теміржол магистралінің барлық учаскесін электрлендіру ұсынылады. "Түркістан - Шымкент" теміржол магистралін (Арыс ІІ – Түркістан 108 км учаскесі) Түркістан қаласының көлік инфрақұрылымының шеңберіне электрлендіруді аяқтау кірмейді және Бас жоспарда Түркістан облысындағы Жібек жолының туристік бағытын жаңғырту стратегиясы түрінде атап көрсетілген.
Жолаушылар тасымалы
Қазіргі кезде қолданыстағы теміржол вокзалы жолаушыларды теміржол көлігімен тасымалдау талаптарына жауап бермейді. Теміржол вокзалының сәулет ескерткіші мәртебесі бар және реконструкциялауға болмайды.
Осы Бас жоспарда теміржол вокзалын жолаушылар платформасы бар жаңа орынға, Шымкент бағытында 3 шақырымға көшіру көзделген. Жаңа теміржол вокзалының өткізу қабілеті тәулігіне 5000 жолаушыны құрайды.
Жаңа вокзалдың құрылысы есептік мерзімге көзделген.
Әуе көлігі
Қазіргі уақытта Түркістан қаласында әуе көлігі жоқ. Қаланың оңтүстік-батысына қарай 2 км жерде орналасқан авиахимиялық жұмыстарға арналған қолданыстағы жіктелмеген әуежай жұмыс істемейді.

7. Транспорт и улично-дорожная сеть
Внешние транспортно-экономические связи города Туркестана представлены железнодорожным и автомобильным транспортом.
Воздушные грузовые и пассажирские перевозки населения города осуществляются через аэропорт города Шымкент.
Железнодорожный транспорт
Придание городу Туркестану статуса областного центра, рост численности населения города и пригородной зоны, возобновление деятельности и строительство ряда крупных предприятий вызвали необходимость дальнейшего развития железнодорожного транспорта станции Туркестан с улучшением обслуживания грузопассажирских перевозок.
Развитие экономики повлечет увеличение грузовых перевозок до конца 2035 года, предположительно, в 3 раза, которые достигнут 800 тыс. тонн по погрузке и 1 800 тыс. тонн по выгрузке.
Генеральным планом предусмотрено строительство еще одного железнодорожного грузового станционного комплекса за пределами перспективной границы города на станции Шойтобе.
В районе станции Шойтобе намечено размещение промышленной зоны со строительством транспортно-логистического центра (ТЛЦ), а также соединительных, выставочных и приемоотправочных путей.
Станционный железнодорожный комплекс увязывается с городскими предприятиями и новым аэропортом, Южным полукольцом обводной дороги и городскими магистралями, которые обеспечат обслуживание растущих объемов грузоперевозок железнодорожным транспортом.
На расчетный срок предлагается электрифицировать весь участок железнодорожной магистрали "Туркестан – Шымкент". Завершение электрификации железнодорожной магистрали "Туркестан-Шымкент" (участок 108 км Арысь II-Туркестан) в рамки транспортной инфраструктуры города Туркестана не входит и отмечено в Генеральном плане в виде стратегии "Возрождения туристического маршрута Великого шелкового пути" в Туркестанской области.
Пассажирские перевозки
Существующий железнодорожный вокзал на настоящий момент не отвечает требованиям перевозки пассажиров железнодорожным транспортом. Железнодорожный вокзал имеет статус памятника архитектуры и не может быть реконструирован.
Данным Генеральным планом предусматривается перенос железнодорожного вокзала с пассажирскими платформами на новое место, в 3-х км в направлении Шымкента. Пропускная способность нового железнодорожного вокзала составит 5000 пассажиров в сутки.
Строительство нового вокзала предусмотрено на расчетный срок.
Воздушный транспорт
В настоящее время в городе Туркестане воздушный транспорт отсутствует. Существующий, не классифицированный аэропорт для авиахимических работ, расположенный в 2-х км юго-западнее города, не функционирует.

Түркістан қаласына облыс орталығы мәртебесінің берілуіне, іскерлік және мәдени байланыстардың ұлғаюына байланысты сағатына 250 жолаушыны өткізу мүмкіндігі бар халықаралық әуежай салу қажет (жылына 3,0 млн. жолаушы).
Бас жоспарда қаланың солтүстік-шығысына қарай 16 шақырым, Шаға ауылынан 3 км, құрылыс салынбаған аумақта әуежай орналастыру үшін алаң ұсынылған. Болашақта әуежай Батыс Еуропа мен Оңтүстік-Шығыс Азия арасындағы байланыстырушы буын болмақ. Әуежай құрылысының басталуы – 2019 жылғы маусым, аяқталуы – 2020 жылғы желтоқсан.
Жолаушылар және экскурсиялық тасымалдарда тікұшақ көлігінің таралуына байланысты тікұшақ қонатын алаңдарды орнату межеленген. Құрылыстың есептік мерзіміне сағатына 30 жолаушы өткізуге қабілетті 10 машинаға арналған тікұшақ паркі белгіленген.
Сыртқы автокөлік жолдары
Түркістан қаласының сыртқы автожол желісі халықаралық, республикалық, облыстық және жергілікті маңызы бар жолдармен берілген:
1) I санатты "Батыс Еуропа – Батыс Қытай" халықаралық автожолы;
2) I санаттағы "Ресей Федерация шекарасы – Шымкент" халықаралық автожолы (Орал, Ақтөбе, Қызылорда қалалары арқылы);
3) ІІ санатты "Түркістан – Кентау" республикалық автожолы;
4) ІІІ санатты "Түркістан – Шәуілдір" республикалық автожолы;
5) ІІІ санатты "Түркістан – Балтакөл" облыстық автожолы;
6) ІІІ санатты "Түркістан – Қарнақ" облыстық автожолы.
Қазіргі уақытта ұзындығы 16 шақырым "Батыс Еуропа – Батыс Қытай" халықаралық маңызы бар автожол учаскесі Түркістан қаласының аумағы арқылы өтеді. Есептік мерзімге бұл жол қалалық магистральға айналады.
Бұдан басқа, Түркістан қаласына облыстық маңызы бар 3 техникалық санаттағы автожолдар жақындайды. Жүк және транзиттік машина ағындарын қоныстану аумақтарынан тыс шығару үшін Бас жоспарда қаланың оңтүстік және солтүстік айналма жолдары қарастырылған. Бас жоспар ұсынған қаланы автожолмен айналып өту (Оңтүстік айналып өту) "Батыс Еуропа – Батыс Қытай" халықаралық дәлізі бойынша транзиттік автокөліктің үздіксіз және жоғары жылдамдықты қозғалысын қамтамасыз етеді.
Түркістан қаласында "Саяхат" автостанциясы және тәулігіне 1000 жолаушыға арналған автовокзал бар. Түркістан қаласының аумақтық дамуына, халықтың санының өсуіне және қаланың мәдени-рухани және туристік орталық ретінде маңыздылығының артуына байланысты экскурсанттар мен туристерді халықаралық, қалааралық және қала маңындағы автобус бағыттарымен тасымалдау көлемінің ұлғаюы болжанып отыр.
Сыртқы жолаушылар автотасымалдарын ұйымдастыру мақсатында өңірлік, қазақстандық және халықаралық маңызы бар бағыттарды жүзеге асыратын 5000 жолаушыға арналған қазіргі заманғы халықаралық автовокзал құрылысы басталды. Қолданыстағы автовокзал мен автостанция қала маңындағы бағыттарға қызмет көрсету үшін сақталады.
Қалалық жолаушылар көлігі

В связи с приданием городу Туркестану статуса административного центра, повышением деловых и культурных связей необходимо строительство международного аэропорта пропускной способностью 250 пассажиров в час (3,0 млн. пассажиров в год).
Генеральным планом предложена площадка для размещения аэропорта в 16 км северо-восточнее границы города, в 3-х км от села Шага на территории, свободной от застройки. На перспективу аэропорт становится связующим звеном между Западной Европой и Юго-Восточной Азией. Начало строительства аэропорта – июнь 2019 года, завершение – декабрь 2020 года.
В связи с распространением вертолетного транспорта в пассажирских и экскурсионных перевозках намечается устройство вертолетно-посадочных площадок. Вертолетный парк на расчетный срок строительства намечен в 10 машин с пропускной способностью 30 пассажиров в час.
Внешние автомобильные дороги
Внешняя автодорожная сеть города Туркестана представлена дорогами международного, республиканского, областного и местного значения:
1) международная автодорога I категории "Западная Европа - Западный Китай";
2) международная автодорога I категории: "Граница Российской Федерации – город Шымкент" (через города Уральск, Актобе, Кызылорда);
3) республиканская автодорога II категории: "Туркестан – Кентау";
4) республиканская автодорога III категории: "Туркестан – Шаулдер";
5) областная автодорога III категории: "Туркестан – Балтаколь";
6) областная автодорога III категории: "Туркестан – Карнак".
В настоящее время участок автодороги международного значения "Западная Европа - Западный Китай" протяженностью 16 км проходит по территории города Туркестана. На расчетный срок данная дорога становится городской магистралью.
Кроме того, к городу Туркестану подходят автодороги областного значения 3-й технической категории. Для выноса грузовых и транзитных машинопотоков за пределы селитебных территорий Генеральным планом предусмотрены Южный и Северный обходы города. Предлагаемый Генеральным планом автодорожный обход города (Южный обход) обеспечит беспрерывное и высокоскоростное движение транзитного автотранспорта по международному коридору "Западная Европа - Западный Китай".
В городе Туркестане имеются автостанция "Саяхат" и автовокзал на 1000 пассажиров в сутки. В связи с территориальным развитием города Туркестана, увеличением численности населения и повышением значимости города как культурно-духовного и туристского центра предполагается увеличение объема перевозок экскурсантов и туристов международными, междугородными и пригородными автобусными маршрутами.
В целях организации внешних пассажирских автоперевозок начато строительство современного международного автовокзала на 5000 пассажиров, который будет осуществлять маршруты регионального, казахстанского и международного значения. Существующие автовокзал и автостанция сохраняются для обслуживания пригородных маршрутов.
Городской пассажирский транспорт

Қалада қоғамдық жолаушылар көлігінің бір түрі – автобустар мен шағын автобустар пайдаланылуда. Қосалқы көлік – такси. Негізгі тұрғын аудандарды орталықпен және өнеркәсіптік аймақтармен байланыстыратын 20 қалалық бағыт ұйымдастырылды. Автобус бағыттарының жалпы қолданыстағы ұзындығы 532,8 шақырымды құрайды.
Перспективада көліктің негізгі түрі автобус болып қалады. Келешектегі даму аудандарын қаланың қазіргі бөлігімен және өнеркәсіптік аймағымен байланыстыратын қала ішіндегі жолаушылар көлігінің жаңа бағыттары ұсынылады. Түркістан қаласының тұрғындарына көліктік қызмет көрсетуді жақсарту үшін жолаушылар көлігінің жұмысын нақты ұйымдастыру, жылжымалы құрамды пайдалану құрылымында түбегейлі өзгерістер, шағын автобустар мен шағын сыйымдылықты автобустарды орташа және үлкен сыйымдылықтағы жайлы және бәсекеге қабілетті автобустарға ауыстыру ұсынылады.
Көше-жол желісі
Түркістан қаласының қазіргі заманғы көше-жол желісі кварталдар жиі кесілген тікбұрышты көше жүйесімен ұсынылған. Ескі қала ауданында тарихи қалыптасқан көшелердің радиалды-айналма жүйесі сақталған. Бастапқы жылы қалада 875 көше бар, олардың ұзындығы 764,0 шақырымды құрайды, оның ішінде 193,9 шақырымында асфальт-бетон жабыны бар. Түркістан қаласының барлық көшелері 4-5 санатқа жатады.
Түркістан қаласының ыңғайлы көлік байланыстарын және жолаушылар қозғалысын қамтамасыз ететін басты көлік магистральдары қолданыстағы жалпықалалық маңызы бар магистральдар болып табылады.
Аудандық маңызы бар магистральды көшелер: Қожанов, Төле би, Жарылғапов, Әл-Фараби, Амангелді, Майлин, Оңдасынов, Шанин, Төреқұлов, Тынышқұлов, Тәуелсіздіктің 10 жылдығы тұрғын үй алаптары, қала орталығы, еңбек етудің негізгі орындары және сыртқы автожолдарға шығатын жолдар арасындағы қалалық аудандар ішіндегі көлік байланыстарын қамтамасыз етеді.
Бас жоспарда бір қабатты тозған тұрғын үйлерді ішінара бұзып, магистральды көшелерді барынша кеңейту көзделеді. Бос аумақтарды игеру жаңа көшелер мен жолдарды салуға және көлік ағындарын қайта бөлуге ықпал етеді.
Жаңа жоспарлау құрылымының негізгі принципі айналасында алғашқы көлік айналмасы қалыптасатын тарихи орталықты бөлу болып табылады. Қаланың кейінгі құрылымы көше-жол желісінің тікбұрышты-радиалды жүйесін көздейді. Болашақта Бас жоспарда ұсынылатын көше-жол желісінің тікбұрышты құрылымы Түркістан қаласының тарихи бөлігіндегі жолдардың радиалды жүйесімен өзара байланысты.
Қолданыстағы, ашылып жатқан және жаңа төмендегі магистральды көшелер ұсынылады: Б.Саттарханов даңғылы, Тәуке хан даңғылы, Северное полукольцо көшесі, Руханият, Ерубаев, Жандосов, Жібек жолы, Қазыбек би және т.б. Қазіргі Солтүстік айналма жол жалпықалалық маңызы бар магистральды көше ретінде қаланың жалпы қалалық көлік жүйесіне қосылады.
Әуежай мен теміржол вокзалын қосатын қиғаш магистраль негізгі қала - құрылысы тораптарымен оңтайлы көліктік байланысты қамтамасыз етеді. "Түркістан - Шымкент" тас жолы мен қиғаш магистралінің қиылысында жаңа халықаралық автовокзал салынады.
"Батыс Еуропа – Батыс Қытай" транзиттік халықаралық көлік дәлізін халықаралық маңызы бар айналма транзиттік магистраль - Оңтүстік айналма жолын құрап отырып, периферияға ауыстыру көзделіп отыр, бұл транзиттік автокөліктің үздіксіз және жоғары жылдамдықты қозғалысын қамтамасыз етеді.

В городе эксплуатируется один вид общественного пассажирского транспорта – автобусы и микроавтобусы. Вспомогательный транспорт – такси. Организовано 20 городских маршрутов, связывающих основные жилые районы с центром и промышленными зонами. Общая существующая протяженность автобусных маршрутов составляет 532,8 км.
На перспективу – основным видом транспорта остается автобус. Предлагаются новые маршруты внутригородского пассажирского транспорта, связывающие районы перспективного развития с существующей частью города и промышленной зоной. Для улучшения транспортного обслуживания населения города Туркестана предлагаются четкая организация работы пассажирского транспорта, кардинальные изменения в структуре эксплуатации подвижного состава, замена микроавтобусов и автобусов малой вместимости на комфортные и конкурентоспособные автобусы средней и большой вместимости.
Улично-дорожная сеть
Современная улично-дорожная сеть города Туркестана представлена прямоугольной системой улиц с довольно частой нарезкой кварталов. В районе старого города сохранилась исторически сложившаяся радиально-кольцевая система улиц. На исходный год в городе имеется 875 улиц, протяженность которых составляет 764,0 км, из них – с асфальтобетонным покрытием 193,9 км. Все улицы города Туркестана относятся к 4-5 категории.
Главными транспортными магистралями, обеспечивающими удобные транспортные связи города Туркестана и пассажирские передвижения, являются существующие магистрали общегородского значения.
Магистральные улицы районного значения: Кожанова, Толе би, Жарылкапова, Аль-Фараби, Амангельды, Майлина, Ондасынова, Шанина, Торекулова, Тынышкулова, 10 лет независимости обеспечивают транспортные связи внутри городских районов между жилыми массивами, центром города, основными местами приложения труда и выходами на внешние автодороги.
Генеральным планом предусматривается максимальное расширение магистральных улиц с частичным сносом ветхого одноэтажного жилья. Освоение свободных территорий влечет за собой строительство новых улиц и дорог и перераспределение транспортных потоков.
Основным принципом новой планировочной структуры является выделение исторического центра, вокруг которого формируется первое транспортное кольцо. Дальнейшая структура города предусматривает прямоугольно-радиальную систему улично-дорожной сети. Прямоугольная структура улично-дорожной сети, предлагаемая Генеральным планом, на перспективу взаимоувязана с радиальной системой дорог исторической части города Туркестана.
Предлагаются следующие существующие, пробиваемые и новые магистральные улицы: пр. Б.Саттырханова, ул. Северное полукольцо, Руханият, Ерубаева, Жандосова, Тауке хана, Жибек жолы, Казыбек би и другие. Существующая северная обводная дорога включается в общегородскую транспортную систему города, как магистральная улица общегородского значения.
Диагональная магистраль, соединяющая аэропорт и железнодорожный вокзал, обеспечивает оптимальную транспортную связь с основными градостроительными узлами. На пересечении трассы "Туркестан – Шымкент" и диагональной магистрали предусмотрено размещение нового международного автовокзала.
Транзитный международный транспортный коридор "Западная Европа-Западный Китай" предусматривается переместить на периферию, создав обводную транзитную магистраль международного значения – Южный обход, что обеспечит беспрерывное и высокоскоростное движение транзитного автотранспорта.

Көшелер мен жолдардың жіктелуі және қызыл желілердегі параметрлер нормативтерге сәйкес қабылданған. Есептік мерзімге көше-жол желісінің жалпы ұзындығы 1069,4 шақырымды, оның ішінде жалпы қалалық және аудандық маңызы бар – 273,2 шақырымды, жергілікті көшелер 766,7 шақырымды, айналма жол 29,5 шақырымды құрайды.
8. Инженерлік инфрақұрылым
1. Сумен жабдықтау және су тарту
Сумен жабдықтау. Жобалық ұсыныстар
Түркістан қаласындағы бір тұрғынға (бір жыл ішінде) үлестік орташа тәуліктік су тұтыну ҚР ҚНжЕ 4.01-02-2009 "Сумен жабдықтау. Сыртқы желілер мен құрылыстар" 5.4-кестеге сәйкес қабылданды және 438,11 л/тәулігіне құрайды. Үлестік су тұтыну тұрғын және қоғамдық ғимараттардағы ауыз су мұқтаждарына, өндіріс мұқтаждарына, қазандықтар мен жаңа жылу көздеріне арналған су көздерін қамтиды.
Түркістан қаласы үшін су тұтынудың болжамды көрсеткіштері:
1) құрылыстың 1-ші кезеңінде (2025 ж.) – 44,46 мың м3/тәулігіне;
2) есептік мерзімге (2035 ж.) – 153,34 мың м3/тәулігіне;
3) болжамды мерзімге (2050 ж.) – 219,05 мың м3/тәулігіне.
Әуежайды сумен жабдықтау – оқшауланған болып қабылдаған. Кентау қаласы әкімдігінің "Ащысай Су" МКК 2019 жылғы 27 ақпандағы техникалық шарттарына сәйкес Шаға кентінің су құбыры желілерінен су беру қарастырылған.
2025 жылғы құрылыстың 1-ші кезеңінде:
1) Мырғалымсай жер асты сулары кен орнының (ЖСКО) жер асты суларының қорларын қайта бағалауды жүргізу;
2) жалпы ұзындығы 102,335 шақырым, диаметрі 300 - 1000 мм полиэтилен құбырлардан жасалған су құбыры желілерінің құрылысы;
3) жұмыс құжаттамасы әзірленген сумен жабдықтау объектілерінің салынып жатқандарын аяқтау және жаңаларын салу.
2035 жылғы есептік мерзімге:
1) Иқансу-Қытай жер асты сулары кен орнының (ЖСКО) қорларын тарту;
2) жалпы ұзындығы 60,789 шақырым диаметрі 300 - 700 мм полиэтилен құбырларынан су құбыры желілерінің құрылысы.
2050 жылғы болжамды мерзімге:
1) Біресек-Қантағы, Қарашық, Иқансу-Қытай жер асты сулары кен орындарының жер асты суларының қорларын қайта бағалауды жүргізу;
2) жалпы ұзындығы 35,379 шақырым диаметрі 300-400 мм полиэтилен құбырларынан су құбыры желілерінің құрылысы;
3) Түркістан қаласына дейін Иқансу-Қытай жер асты сулары кен орнында су тарту құрылыстарынан су тартқыштың екінші желісін салу.
Су тарту. Жобалық ұсыныстар
Түркістан қаласы бойынша сарқынды сулардың пайда болуының жиынтық есептік көлемі:
1) бірінші кезеңдегі құрылысқа (2025 ж.) – 30,25 мың м3/тәулігіне;
2) есептік мерзімге (2035 ж.) – 173,77 мың м3/тәулігіне.
Өнеркәсіптік кәсіпорындарда, сондай-ақ сарқынды сулардың ластануы елді мекеннің кәріз жүйесіне сарқынды суларды қабылдау үшін шекті рұқсат етілген концентрация нормаларынан асатын мамандандырылған мекемелерде жергілікті тазарту құрылыстары көзделетін болады.
Су тарту жүйесі
Бас жоспарда су тартудың мынадай схемасын жобалау ұсынылады: сарқынды сулар, өздігінен ағатын және тегеурінді коллекторлар жүйесі, басты кәріздік сорғы станциясы тартылады (бұдан әрі – БССС) және одан әрі жобаланатын кәріздік су тазарту станциясына (бұдан әрі – СТУ) жіберіледі. Сарқынды сулардың қабылдағышы ретінде жинақтағыш тоғандар қабылданды.
Бас жоспарда қаланың жасыл белдеуін суаруға тазартылған сарқынды суды пайдалану қарастырылған, бұл таза суды үнемдеуге мүмкіндік береді.
Әуежайдың кәріз жүйесі - оқшауланған. Әуежай аумағында сүзу алаңдарына шығатын СТУ көзделген.
Желілер мен құрылыстар

Классификация улиц и дорог и параметры в красных линиях приняты в соответствии с нормативно-техническими документами в области архитектуры и градостроительства. Общая протяженность улично-дорожной сети на расчетный срок составит 1069,4 км, в том числе общегородского и районного значения – 273,2 км, местных улиц – 766,7 км, кольцевой обводной дороги – 29,5 км.
8. Инженерная инфраструктура
1. Водоснабжение и водоотведение
Водоснабжение. Проектные предложения
Удельное среднесуточное водопотребление на одного жителя (за год) в городе Туркестане принято в соответствии со СНиП РК 4.01-02-2009 "Водоснабжение. Наружные сети и сооружения" и составляет 438,11 л/сут. Удельное водопотребление включает расходы воды на питьевые нужды в жилых и общественных зданиях, нужды производства, котельных и новых теплоисточников.
Ориентировочные показатели водопотребления для города Туркестана:
1) на 1-ом этапе строительства (2025 г.) – 44,46 тыс.м³/сут.;
2) на расчетный срок (2035 г.) – 153,34 тыс.м³/сут.;
3) на прогнозный срок (2050 г.) – 219,05 тыс.м³/сут.
Водоснабжение аэропорта принято локальное. Согласно техническим условиям от 27 февраля 2019 года ГКП "Ащысай Су" акимата города Кентау подача воды предусмотрена от сетей водопровода поселка Шага.
На 1-ом этапе строительства 2025 года:
1) произвести переоценку запасов подземных вод Миргалимсайского месторождения подземных вод;
2) строительство водопроводных сетей из полиэтиленовых труб, диаметрами 300- 1000 мм, общей протяженностью 102,335 км;
3) завершение строительства строящихся и новое строительство объектов водоснабжения, для которых разработана рабочая документация.
На расчетный срок 2035 года:
1) привлечение запасов Икансу-Ктайского месторождения подземных вод;
2) строительство водопроводных сетей из полиэтиленовых труб диаметрами 300-700 мм, общей протяженностью 60,789 км.
На прогнозный срок 2050 года:
1) произвести переоценку запасов подземных вод Биресек-Кантагинского, Карачикского, Икансу-Ктайского месторождений подземных вод;
2) строительство водопроводных сетей из полиэтиленовых труб диаметрами 300-400 мм, общей протяженностью 35,379 км;
3) строительство второй нитки водовода от водозаборных сооружений на Икансу-Ктайском месторождении подземных вод до города Туркестана.
Водоотведение. Проектные предложения
Суммарный расчетный объем образования сточных вод по городу Туркестану составляет:
1) на 1-ом этапе строительства (2025 г.) - 30,25 тыс.м3/сут.;
2) на расчетный срок (2035 г.) - 121,64 тыс.м3/сут.;
3) на прогнозный срок (2050 г.) - 173,77 тыс.м3/сут.
На промышленных предприятиях, а также в специализированных учреждениях, где загрязнения сточных вод превышают нормы предельно допустимой концентрации для приема сточных вод в систему канализации населенного пункта, будут предусмотрены локальные очистные сооружения.
Схема водоотведения
Генеральным планом предлагается запроектировать следующую схему водоотведения: сточные воды системой самотечных и напорных коллекторов отводятся на главную канализационно-насосную станцию (далее - ГКНС) и далее перекачиваются на проектируемые канализационные очистные сооружения (далее - КОС). Приемником сточных вод приняты пруды-накопители.
Генеральном планом предусмотрено использование доочищенных сточных вод на полив зеленого пояса вокруг города, что позволит экономить свежую воду.
Система канализации аэропорта предусмотрена локальная. На территории аэропорта предусмотрены КОС со сбросом на поля фильтрации.
Сети и сооружения

2025жылғы құрылыстың 1-ші кезеңіне:
1) ұзындығы 89,45 шақырым кәріз желілерінің құрылысы;
2) жұмыс құжаттамасы әзірленген салынып жатқан су тарту объектілерінің құрылысын аяқтау және жаңаларын салу;
3) пайдаланушы ұйымға СТУ құрамына кіретін әрбір құрылысты пайдалануға арналған регламентті бере отырып, қолданыстағы СТУ іске қосу-реттеу жұмыстарын жүргізу;
4) бірінші кезектегі құрылыс СТУ-1 және СТУ-2 - 30,25 мың м3 жалпы өнімділігімен 25 мың м3/тәулігіне СТУ-2;
5) сыйымдылығы 11 млн. м3 дейін жинақтағыш тоған салу;
6) "Түркістан қаласының тазартылған сарқынды суларының су қабылдағышы" техникалық-экономикалық негіздемесін әзірлеу.
2035 жылғы есептік мерзімге:
1) ұзындығы 46,071 км кәріз желілерінің құрылысы;
2) тазарту құрылыстарының жалпы қуатын 121,64 мың м3/тәулігіне дейін жеткізе отырып, СТУ-2 101,64 мың м3/тәулігіне дейін кеңейту;
3) ауданы 114 гектар қолданыстағы жинақтағыш тоғанды қалпына келтіру;
4) БССС 121,64 мың м3/тәулігіне жобалау және салу;
5) БССС-дан СТУ-қа дейінгі тегеурінді құбыржолдарды қолданыстағы қысымды құбыржолдармен бірге жұмыс істейтінін ескере отырып жобалау және салу;
6) СТУ суағармен суару орнына дейін және су құю-жуу машиналарының цистерналарын толтыру үшін су ағызатын пункттер құрылғысымен өнімділігі 121,64 мың м3/тәул. дейін тазаланған және зарарсыздандырылған сарқынды сулардың сорғы станциясын жобалау және салу;

На 1-ом этапе строительства 2025 года:
1) строительство канализационных сетей, протяженностью 89,45 км;
2) завершение строительства строящихся и новое строительство объектов водоотведения, для которых разработана рабочая документация;
3) ведение пуско-наладочных работ на существующих КОС с выдачей эксплуатирующей организации регламента на эксплуатацию каждого сооружения, входящего в состав КОС;
4) строительство первой очереди КОС-2 на 25 тыс.м3/сутки с общей производительностью КОС-1 и КОС-2 – 30,25 тыс.м3/сутки;
5) строительство пруда-накопителя емкостью до 11 млн.м3;
6) разработка технико-экономического обоснования (далее - ТЭО) "Водоприемник доочищенных сточных вод города Туркестана".
На расчетный срок 2035 года:
1) строительство канализационных сетей, протяженностью 46,071 км;
2) расширение КОС-2 до 101,64 тыс.м3/сут. с доведением общей мощности очистных сооружений до 121,64 тыс.м3/сут;
3) рекультивация существующего пруда-накопителя площадью 114 га;
4) проектирование и строительство ГКНС на расход 121,64 тыс.м3/сут;
5) проектирование и строительство напорных трубопроводов от ГКНС до КОС с учетом их совместной работы с существующими напорными трубопроводами;
6) проектирование и строительство на КОС насосной станции доочищенных и обеззараженных сточных вод производительностью 121,64 тыс.м3/сут. с водоводом до мест полива и устройством водоразливных пунктов для заправки поливомоечных машин;

7) сыйымдылығы 22,2 млн м3 дейін қолданыстағы жинақтағыш тоғанды одан әрі ұлғайту немесе сыйымдылығы 11,16 (22,2 - 11,04) млн м3 жаңа жинақтағыш тоған салу. Қолданыстағы жинақтағыш тоғанды одан әрі ұлғайту немесе жаңасын салу 2025 жылға дейін әзірленетін "Түркістан қаласының тазартылған сарқынды суларының су қабылдағышы" техникалық экономикалық негіздемеде (бұдан әрі – ТЭН) қаралатын болады.
2050 жылғы болжамды мерзімге:
1) ұзындығы 9,918 шақырым кәріз желілерінің құрылысы;

7) дальнейшее увеличение существующего пруда-накопителя емкостью до 22,2 млн.м³ или строительство нового пруда-накопителя емкостью 11,16 (22,2–11,04) млн.м³. Дальнейшее увеличение существующего пруда-накопителя или строительство нового будет рассмотрено в ТЭО "Водоприемник доочищенных сточных вод города Туркестана", которое будет разработано до 2025 года.
На прогнозный срок 2050 года:
1) строительство канализационных сетей, протяженностью 9,918 км;

2) тазарту құрылыстарының жалпы қуатын 173,77 мың м3/тәулігіне дейін жеткізе отырып, СТУ-2 153,77 мың м3/тәулігіне дейін кеңейту;
3) тегеурінді құбыржолдары бар БССС 173,77 мың м3/тәулігіне дейін кеңейту;
4) суағары бар тазартылған сарқынды сулардың сорғы станциясын суару орындарына дейін кеңейту;
5) сыйымдылығы 31,71 млн м3 дейін қолданыстағы жинақтағыш тоғанды одан әрі ұлғайту немесе сыйымдылығы 9,51 (31,71 - 22,2) млн м3 жаңа жинақтағыш тоған салу. Қолданыстағы жинақтағыш тоғанды одан әрі ұлғайту немесе жаңасын салу 2025 жылға дейін әзірленетін "Түркістан қаласының тазартылған сарқынды суларының су қабылдағышы" ТЭН-де қаралатын болады.
Суармалы сумен жабдықтау жүйесі

2) расширение КОС-2 до 153,77 тыс.м3/сут. с доведением общей мощности очистных сооружений до 173,77 тыс.м3/сут.;
3) расширение ГКНС с напорными трубопроводами до 173,77 тыс.м3/сут.;
4) расширение насосной станции доочищенных сточных вод с водоводом до мест полива;
5)дальнейшее увеличение существующего пруда-накопителя емкостью до 31,71 млн. м³ или строительство нового пруда-накопителя емкостью 9,51 (31,71–22,2) млн. м³. Дальнейшее увеличение существующего пруда-накопителя или строительство нового будет рассмотрено в ТЭО "Водоприемник доочищенных сточных вод города Туркестана", которое будет разработано до 2025 года.
Система поливочного водоснабжения

АТА суармалы су көзі болып табылады. Арна қаланың солтүстік-шығыс шекарасының бойымен өтеді. Арна мамыр айынан қазан айына дейін жұмыс істейді, Түркістан қаласы ауданындағы су шығыны вегетациялық кезеңде 25 м3/сек. дейін құрайды. Арнаның бас жармасындағы шығыс - 45 м3 /сек. Арна тереңдігі - 3-4 м, ені - 20-25 м.
Қаладағы жасыл желектерді суару үшін АТА су алу қарастырылған.
1989 жылы Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің "ҚазСШҒЗИ" РМК әзірлеген "Қазақстанның суармалы жерлерінде ауыл шаруашылығы дақылдарының суару нормаларын анықтау жөніндегі ұсынымдарға" сәйкес вегетациялық кезеңде суару нормасы:

Источником поливочной воды служит АТК, который проходит вдоль северо-восточной границы города. Канал действует с мая по октябрь месяц, максимальный расход воды в районе города Туркестана в вегетационный период составляет до 25 м3/сек. Расход в головном створе канала − 45 м3/сек. Глубина канала − 3-4 метра, ширина − 20-25 метров.
Для полива зеленых насаждений в городе предусмотрен забор воды из АТК.
Согласно рекомендациям по определению оросительных норм сельскохозяйственных культур на орошаемых землях Республики Казахстан, разработанным РГП "КазНИИВХ" Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в 1989 году, оросительная норма полива за вегетационный период составляет:

жасыл көшеттер үшін – 1 гектар үшін 6 000 м3;
үй маңындағы учаскелер үшін – 1 гектар үшін 7 880 м3 құрайды.
Вегетациялық кезеңнің ұзақтығы 180 күн, тәулігіне суару сағаттарының саны - 10 сағат. Түркістан қаласына арналған суару шығындары 3-кестеде көрсетілген.
Түркістан қаласында жасыл аймақтар құру көзделуде. Жасыл аймақтарды суаруға тәулігіне 210,67 мың м3 тазартылған ағынды суларды пайдалану көзделген.
3-кесте
Көрсеткіштердің атауы Өлшем бірлігі 1-кезең 2025 жыл Есептік мерзім 2035ж. Болжамды мерзім 2050 жыл
1 2 3 4 5 6
1
Жасыл көшеттерді суару
мың м3

для зеленых насаждений – 6 000 м3 на 1 га;
для приусадебных участков – 7 880 м3 на 1 га.
Продолжительность вегетационного периода 180 дней, число часов полива в сутки - 10 часов. Расходы воды на полив для города Туркестана представлены в таблице 3.
В городе Туркестане предусматривается создание зеленого пояса. На полив зеленого пояса предусмотрено использование 210,67 тыс.м³/сут. доочищенных сточных вод.
Таблица 3.
№ п/н
Наименование показателей
Единица измерения
1-ый этап 2025 год
Расчетный срок 2035 год
Прогнозный срок 2050 год
1
2
3
4
5
6
1
Полив зеленых насаждений
тыс.м3

195
266
364
Электр жүктемесінің ең жоғары км, МВт
29
102
140
240
Есептік мерзімге және перспективаға электрмен жабдықтау жүйесін дамыту
Құрылыстың бірінші кезеңінде (2025 жыл) Түркістан қаласының тұтынушыларын электрмен жабдықтау жүйесін дамыту:
1) "Ескі Иқан" кентінің маңындағы оңтүстік-шығыс бөлігінде 220/110/10 кВ Орталық қосалқы станция (бұдан әрі – ҚС) құрылысы (220 кВ ашық тарату құрылғылары (бұдан әрі – АТҚ)-мен 220-12 схемасы бойынша ЛТДН-мен);

195
266
364
Максимум электрической нагрузки (то же, с Км), МВт
29
102
140
240
Развитие системы электроснабжения на расчетный срок и перспективу
Развитие системы электроснабжения потребителей города Туркестана на 1-ый этап строительства (2025 год) предусматривает:
1) подстанцию (далее - ПС) ПС 220/110 кВ Орталык (с открытых распределительных устройств (далее - ОРУ) 220 кВ по схеме 220-12 с ЛТДН) в юго-восточной части вблизи поселка "Староикан";

2) ҚС 110/10 кВ терең енгізу Яссы (жабық түрде), университет ҚС 110 кВ жақын тарихи орталық үшін (ашық);
3) 110/35/10 кВ Солтүстік ҚС құрылысы (блоктық схема бойынша) өнеркәсіптік тұтынушыларды электрмен жабдықтау үшін коммуналдық ҚС-дан (Ко, Кс 65 МВт-тан шамамен жүктемемен);
4) әуежай үшін 10 кВ тарату қосалқы станциясы құрылысы радиалды ВЛ 10 кВ;
2035 жылғы есептік мерзімге 110/10 кВ "Жаңа", "Жаңа-2", "Жаңа-3", "Жаңа-4", "Жаңа-5" радиалды қосалқы станцияларын салу.
Болжамды 2050 жылы қаланың айналасында 220 кВ Орталық-Жаңа-Кентау шеңберін салу арқылы жаңа ҚС 220 кВ кернеуге ауыстыру үшін 220 кВ АТҚ салу көзделген.
Қоныстану құрылыс аймақтарында кабельдік ЭЖЖ-мен жабық орындаудағы 110 кВ ҚС салу, сондай-ақ 110 кВ әуе желілерін ҚС-ға қосылуын қайта қарау арқылы, біртіндеп ауыстыру және кабель желілерін жою, 35 кВ ҚС-ны 10 кВ кернеуі бар ТП-ға ауыстыра отырып, 35 кВ желілерін жою, 6 кВ кернеулі желілерді 10 кВ-ға ауыстыруды аяқтау көзделген.
Жаңартылатын энергия көздерінің (ЖЭК) баламалы көзі ретінде Түркістан қаласының оңтүстігіне қарай күн электр станцияларын (бұдан әрі – КЭС) салуды қарастырған дұрыс. Түркістан қаласының маңындағы қаралып отырған оңтүстік аймақта қуаты 300 МВт дейінгі КЭС орналастыруға болады.
Энергия үнемдейтін іс-шаралар ретінде:
көшелерді жарықтандыру үшін күн, ЖТҚ-да коммуналдық-тұрмыстық қажеттіліктер үшін (суды жылыту және т. б.) және т.б. панельдерін пайдалану ұсынылады.
Есептік мерзімге электр энергиясын коммерциялық есепке алу жүйелерін кезең-кезеңмен жаңғырту және Smart Metering технологиясын-санауыштардың көрсеткіштерін алыстан алып тастауға, тұтынушылардың жүктемесін басқаруға, көптарифтік функцияларды пайдалануға және энергия тұтынуды талдау мен жоспарлауға мүмкіндік беретін электр энергиясын интеллектуалды есепке алу жүйесін енгізу қажет.
3. Жылумен жабдықтау. Жобалық ұсыныстар
Орталықтандырылған жылу (бұдан әрі – ОЖ) жүйесін дамыту
2025 жылғы есептік мерзімге Түркістан қаласының жылу жүктемесі 755 Гкал/сағ құрайды. 7-қабатқа дейінгі қабатты тұрғын үйлерді жылумен жабдықтау үшін жеке газ жылу көздері базасында жылумен жабдықтау жүйесі қарастырылған. ОЖ аймағында жылу жүктемелерінің өсуін қамтамасыз ету үшін:
1) № 1 қазандықтың негізгі жабдығын бір мезгілде табиғи газбен жұмыс істеуге ауыстыра отырып қайта жаңарту;
2) Отырар шағын ауданын жылу қуаты 7 Гкал/сағ, жылу қуаты 20 Гкал/сағ дейін табиғи газға ауыстыра отырып, қолданыстағы № 2 қазандықты кеңейту;

2) ПС 110/10 кВ глубокого ввода Яссы (в закрытом исполнении) для исторического центра вблизи ПС 110 кВ Университет (открытой);
3) сооружение ПС 110/35/10 кВ Солтустик (по блочной схеме) от ПС Коммунальная для электроснабжения промышленных потребителей (с нагрузкой ориентировочно с Ко, Кс 65 МВт);
4) распределительную подстанцию (далее - РП) 10 кВ для аэропорта радиально по ВЛ 10 кВ.
На расчетный срок 2035 года предусмотрено строительство пяти радиальных подстанций 110/10 кВ "Новая", "Новая-2", "Новая-3", "Новая-4", "Новая-5".
На проектный 2050 год предусмотрено сооружение ОРУ 220 кВ для перевода ПС "Новая" на напряжение 220 кВ с сооружением кольца "Орталык-Новая-Кентау" вокруг города.
В зонах селитебной застройки предусмотрено сооружение ПС 110 кВ в закрытом исполнении с кабельными ЛЭП, а также постепенный перевод и ликвидация воздушных линий 110 кВ в кабельные с пересмотром их присоединения к ПС, ликвидация сетей 35 кВ с переводом ПС 35 кВ на РП с напряжением 10 кВ, завершение перевода сетей напряжением 6 кВ на 10 кВ.
В качестве альтернативного источника ВИЭ, южнее города Туркестана целесообразнее предусмотреть строительство солнечных электростанций (далее - СЭС). Ориентировочно в рассматриваемой южной зоне, вблизи города Туркестана можно разместить СЭС мощностью до 300 МВт.
В качестве энергосберегающих мероприятий предлагается рассмотреть использование солнечных панелей для освещения улиц, для коммунально-бытовых нужд (подогрев воды и т. д.) в индивидуальном жилищном строительстве (далее - ИЖС) и другое.
На расчетный срок необходима поэтапная модернизация систем коммерческого учета электроэнергии и внедрение технологии Smart Metering - системы интеллектуального учета электроэнергии, позволяющей удаленно снимать показания счетчиков, управлять нагрузкой потребителей, использовать функции многотарифности, производить анализ и планирование энергопотребления.
3. Теплоснабжение. Проектные предложения
Развитие системы центрального теплоснабжения (далее - ЦТ)
На расчетный срок 2025 года тепловая нагрузка города Туркестана составит 755 Гкал/ч. Для теплоснабжения жилых зданий этажностью до 7 этажей включительно предусмотрена система теплоснабжения на базе индивидуальных газовых теплоисточников. Для обеспечения прироста тепловых нагрузок в зоне ЦТ предусматриваются:
1) реконструкция основного оборудования котельной № 1 с одновременным переводом на работу на природный газ;
2) расширение существующей котельной № 2 в мкр. Отрар, тепловой мощностью 7 Гкал/ч, до тепловой мощности 20 Гкал/ч с переводом на природный газ;

3) жобалық жылу қуаты 8 Гкал/сағ № 3 су жылыту қазандығының құрылысын аяқтау;
4) жобалық жылу қуаты 12 Гкал/сағ № 4 су жылытатын қазандық салу;
5) жобалық жылу қуаты 10 Гкал/сағ № 5 су жылыту қазандығын салу;
6) жылу қуаты 55 Гкал/сағ № 1 газтурбиналық қондырғы (бұдан әрі – ГТҚ) – жылу энергиятикалық орталығын (бұдан әрі – ЖЭО) салу;
7) жылу қуаты 43 Гкал/сағ № 2 ГТУ-ЖЭО салу.
Жобалық 2035 жылы жылу жүктемесі 1020 Гкал/сағ құрайды. Жылудың өсуін қамтамасыз ету үшін:
1) № 1 ГТҚ-ЖЭО жылу қуатына дейін 60 Гкал/сағ кеңейту;
2) № 2 ГТҚ-ЖЭО жылу қуатына дейін 50 Гкал/сағ кеңейту керек;
Жобалық 2050 жылы жылу жүктемесі 1360 Гкал/сағ құрайды. Жылудың өсуін қамтамасыз ету үшін:
1) № 1 ГТҚ-ЖЭО жылу қуатына дейін 80 Гкал/сағ кеңейту;
2) № 2 ГТҚ-ЖЭО жылу қуатына дейін 65 Гкал/сағ кеңейту керек.
Орталықтандырылмаған жылумен жабдықтау (бұдан әрі – ОЖЖ) жүйесін дамыту
1) жұмыс істеп тұрған шағын қазандықтар мен жылыту пештерінің жұмысын табиғи газға ауыстыру;
2) жаңа құрылыс салынатын аудандарды жылумен жабдықтауды газбен жұмыс істейтін қазіргі заманғы қазандықтар мен автономды жылумен жабдықтау жүйелерімен (АЖЖ) қарастыру;
3) қоса салынған коммерциялық және өзге де үй-жайларды қоса алғанда, 7 қабатқа дейінгі қабатты тұрғын үйлерді жылумен жабдықтау үшін жеке газ жылу көздері базасында жылумен жабдықтау жүйесін қарастыру.
Жылу желілері
Бас жоспарға сәйкес жаңа жылу желілерін салуды зауытта жасалған алдын ала оқшауланған құбырларды қолдана отырып, жер асты төсеу тәсілімен жүргізілсін. Бас жоспардың жобасына сәйкес жылу желілерін дамыту үшін:
1) техникалық-экономикалық негіздеме (бұдан әрі – ТЭН), жоба, жұмыс құжаттамасын әзірлеу және 2025 жылға қарай ұзақтығы шамамен 15 шақырым жылу көздерінен жылу желілерін салу;
2) ТЭН, жоба, жұмыс құжаттамасын әзірлеу және 2035 жылға қарай ұзындығы шамамен 6 шақырым жылу көздерінен жылу желілерін салу;
3) ТЭН, жоба, жұмыс құжаттамасын әзірлеу және 2050 жылға қарай ұзақтығы 1 шақырым жылу көздерінен жылу желілерін салу керек.
4. Газбен жабдықтау. Жобалық шешімдер
Есептік мерзімге Түркістан қаласының тұтынушыларына екі газбен жабдықтау көздерінен табиғи газды беруді қамтамасыз ету болжанып отыр. Автоматтандырылған газ тарату станциясы (бұдан әрі – АГТС) – "Түркістан" және АГТС – "Ескі Иқан" газ тарату станциялары арқылы табиғи газ Бейнеу-Шымкент магистральды газ құбырларынан түседі.
АГТС – "Түркістан" қолданыстағы газбен жабдықтау көзінің өткізу мүмкіндігі АГТС қуатын кеңейтусіз табиғи газдың жоспарланған шығыстарын жабуға мүмкіндік бермейді.
Түркістан қаласының газбен жабдықтау көздерінің техникалық сипаттамалары
5-кесте
Газбен жабдықтау көзінің атауы Өнімділік, мың нм3/сағ ГТС шығарудағы қысым
2 3 4
АГТС -"Түркістан"

3) завершение строительства водогрейной котельной № 3, проектной тепловой мощностью 8 Гкал/ч;
4) строительство водогрейной котельной № 4, проектной тепловой мощностью 12 Гкал/ч;
5) строительство водогрейной котельной № 5, проектной тепловой мощностью 10 Гкал/ч;
6) строительство газотурбинной установки (далее - ГТУ) - теплоэнергетическая станция № 1 (далее - ТЭЦ), тепловой мощностью 55 Гкал/ч;
7) строительство ГТУ-ТЭЦ № 2, тепловой мощностью 43 Гкал/ч.
На проектный 2035 год тепловая нагрузка составит 1020 Гкал/ч. Для обеспечения прироста тепла необходимо расширение:
1) ГТУ-ТЭЦ № 1 до тепловой мощности 60 Гкал/ч;
2) ГТУ-ТЭЦ № 2 до тепловой мощности 50 Гкал/ч.
На проектный 2050 год тепловая нагрузка составит 1360 Гкал/ч. Для обеспечения прироста тепла необходимо расширение:
1) ГТУ-ТЭЦ № 1 до тепловой мощности 80 Гкал/ч;
2) ГТУ-ТЭЦ № 2 до тепловой мощности 65 Гкал/ч.
Развитие системы децентрализованного теплоснабжения (далее - ДЦТ) предусматривает:
1) перевод существующих малых котельных и отопительных печей на работу на природный газ;
2) теплоснабжение районов новой застройки от современных котельных и автономных систем теплоснабжения (АСТ), работающих на газе;
3)систему теплоснабжения на базе индивидуальных газовых теплоисточников для жилых зданий этажностью до 7 этажей, включая встроенные коммерческие и прочие помещения.
Тепловые сети
Согласно Генеральному плану строительство новых тепловых сетей необходимо проводить с использованием подземного способа прокладки с применением предизолированных труб заводского изготовления. В соответствии с Генеральным планом для развития тепловых сетей необходимо разработать:
1) технико-экономическое обоснование (далее - ТЭО), проект, рабочую документацию и построить к 2025 году тепловые сети от теплоисточников протяженностью около 15 км;
2) ТЭО, проект, рабочую документацию и построить к 2035 году тепловые сети от теплоисточников протяженностью около 6 км;
3) ТЭО, проект, рабочую документацию и построить к 2050 году тепловые сети от теплоисточников протяженностью около 1 км.
4. Газоснабжение. Проектные решения
На расчетный срок обеспечение подачи природного газа потребителям города Туркестана предполагается от двух источников газоснабжения. Через автоматизированные газораспределительные станции (далее - АГРС) "Туркестан" и АГРС-"Ески Икан" природный газ поступает из магистральных газопроводов "Бейнеу-Шымкент".
Пропускная способность существующего источника газоснабжения АГРС - "Туркестан" не позволяет покрыть планируемые расходы природного газа без расширения существующей мощности АГРС.
Технические характеристики источников газоснабжения города Туркестана
Таблица 5
Наименование источников газоснабжения
Производительность, тыс.м³/час
Давление на выходе ГРС
1
2
3
АГРС -"Туркестан"

100
PN 0,6 МПа
АГТС -"Ескі Иқан"
30
PN 0,6 МПа
Құрылыс кезеңдері бойынша сағаттық тұтыну, мың м3/сағ
130/162/205
Болжамды сағаттық шығындарды жабу, мың м3/сағ:
қолд./+32/+75
PN 0,6 МПа
PN 1,2 МПа
2050 жылға қарай номиналды + 75,0 мың м3/сағ қосымша өнімділігі бар екі АГРС кеңейту қажет, оның ішінде АТРС - "Ескі Иқан" 30,0 мың м3/сағ және АГРС - "Түркістан" 50,0 мың м3/сағ.
Түркістан қаласын газбен жабдықтаудың сенімділігін арттыруға қаланың қарама-қарсы жағына орналастыра отырып, қаланы газбен жабдықтауды екі көздерден-магистральдық ГРС қамтамасыз ету арқылы қол жеткізіледі.
ГТҚ-ЖЭО газына және жобалық қазандыққа қажеттілікті жабу АГТС - "Ескі Иқан" ұзындығы 17 шақырым жуық ГТҚ-ЖЭО-ға дейін DN 325 мм жеке газ құбырын салуды игерудің жаңа алаңдарында қысқы шекті тұтыну кезеңінде газды қосымша беру үшін жағдай жасау арқылы қамтамасыз етіледі.
5. Телекоммуникация мен байланыс
Түркістан қаласының телекоммуникация желісін дамытудың басты мақсаттары телефон желісінің сыйымдылығын арттырумен қатар, желі жұмысының сапасын бір мезгілде арттыру, ұсынылатын байланыс қызметтерінің спектрін кеңейту болып табылады.
Қалалық автоматтандырылған телефон станциясы (бұдан әрі – АТС) барлық станциялық сыйымдылығы іс жүзінде темір жол тұсында орналасқан аумақта шоғырланған. Қаланың болашақта дамуы солтүстік, батыс және оңтүстік-шығыс бағыттарындағы темір жол төсемінен кейін белгіленеді.
Бас жоспарда 2025 жылға дейінгі бірінші кезеңінде:
1) қолданыстағы қалалық АТС-3 және АТС-4 5000 нөмірге дейін, сондай-ақ ХҚТУ университетінің ғимаратында АТС 1000 нөмірге дейін кеңейту;
2) бастапқы сыйымдылығы 5000 нөмірден болатын жаңа әкімшілік-іскерлік орталық үшін АТС-6 салу қарастырылған.
2035 жылға дейінгі есептік мерзім кезеңіне бас жоспардың жобасында:
1) қолданыстағы қалалық АТС-1 және АТС-2 4000 нөмірге дейін кеңейту;
2) бастапқы сыйымдылығы 3000 нөмір болатын АТС-7, АТС-8, АТС-11, АТС-12 және АТС-13 салу қарастырылған;
2050 жылға дейінгі болжамды мерзімге ұсынылатын телекоммуникациялық қызметтердің сапасы мен санына өсіп келе жатқан сұранысты қанағаттандыру үшін:
1) батыс ауданында-қолданыстағы АТС-11-ді 5000 нөмірге дейін кеңейту;
2) бастапқы сыйымдылығы 3000 нөмірден асатын АТС-9 салу;
3) қолданыстағы АТС-7 және АТС-8 5000 нөмір сыйымдылығына дейін кеңейту ұсынылады.
Бас жоспарда жобалаудың барлық кезеңдерінде желілік құрылыстарды қайта жаңартуды жүргізу қажеттілігі атап өтілген, ол ЅDН немесе АТМ стандартты жабдығы бар станцияаралық желіде оптикалық-талшықты байланыс желілерін қолдана отырып, қолданыстағы әуе байланыс желілерін телефон кабельдік кәрізіне кезең-кезеңімен ауыстыруды қамтиды.

100
PN 0,6 МПа
АГРС -"Ески Икан"
30
PN 0,6 МПа
Часовая потребность по этапам строительства, тыс.м³/час
130/162/205
Покрытие прогнозных часовых расходов, тыс.м³/час:
сущ./+32/+75
PN 0,6 МПа
PN 1,2 МПа
К 2050 году потребуется расширение обоих АГРС с суммарной дополнительной производительностью к номинальной + 75,0 тыс.м³/час, в том числе АГРС - "Ески Икан" на 30,0 тыс.м3/час и АГРС - "Туркестан" на 50,0 тыс.м³/час.
Повышение надежности газоснабжения города Туркестана достигается обеспечением газоснабжения города от двух источников - магистральных ГРС с размещением их с противоположных сторон города.
Покрытие потребности в газе газотурбинной установки (далее - ГТУ) и проектных котельных обеспечивается за счет создания условий для дополнительной подачи газа в период зимнего пикового потребления на новых площадках освоения строительством отдельного газопровода - отвода DN 325мм от АГРС- "Ески Икан" до ГТУ протяженностью около 17 км.
5. Телекоммуникации и связь
Главными целями развития сети телекоммуникаций города Туркестана являются наряду с увеличением емкости телефонной сети одновременное повышение качества работы сети, расширение спектра предоставляемых услуг связи.
Вся станционная емкость городских автоматических телефонных станций (далее - АТС) фактически сосредоточена на территории, расположенной в створе железной дороги. Развитие же города на перспективу намечается за полотном железной дороги в северном, западном и юго-восточном направлениях.
На период 1-го этапа до 2025 года проектом предусматриваются:
1) расширение действующих городских АТС-3 и АТС-4 до 5000 номеров, а также АТС в здании университета МКТУ до 1000 номеров;
2) строительство АТС-6 для нового административно-делового центра с первоначальной емкостью по 5000 номеров.
На период расчетного срока до 2035 года проектом Генерального плана предусматриваются:
1) расширение действующих городских АТС-1 и АТС-2 до 4000 номеров;
2) строительство АТС-7, АТС-8, АТС-11, АТС-12 и АТС-13 с первоначальной емкостью по 3000 номеров.
На период прогнозного срока до 2050 года, для удовлетворения растущего спроса на качество и количество предоставляемых телекоммуникационных услуг, предлагаются:
1) в Западном районе – расширение действующей АТС-11 до 5000 номеров;
2) строительство АТС-9 с первоначальной емкостью по 3000 номеров;
3) расширение действующей АТС-7 и АТС-8 до емкости 5000 номеров.
Генеральным планом отмечается необходимость на всех этапах проектирования производить реконструкцию линейных сооружений, включающую в себя поэтапную перекладку существующих воздушных линий связи в телефонную кабельную канализацию с применением оптико-волоконных линий связи на межстанционной сети с оборудованием стандарта SДН или АТМ.

9. Аумақты инженерлік дайындау
Түркістан қаласының бас жоспары аумақты қауіпті физикалық-геологиялық процестер мен құбылыстардан, аумақтың қала құрылысының әртүрлі түріне жарамдылығын қорғау, сондай-ақ халықтың санитарлық-гигиеналық және экологиялық жағдайларын жақсарту жөніндегі іс-шаралар кешенін шешуді көздейді.
Табиғи жағдайларды зерттеу және аумақты қауіпті физикалық-геологиялық процестерден қорғау бойынша инженерлік желілер мен жүйелердің қазіргі жай-күйін талдау нәтижесінде Түркістан қаласы аумағын инженерлік дайындау келесі іс-шараларды қамтиды:
1) аумақты тік жоспарлау;
2) елді мекен аумағын суару;
3) нөсер кәрізі;
4) жер асты суларымен су басудан аумақты қорғау;
5) аумақты су басудан қорғау;
6) жағажай жасау схемасы.
1. Аумақты тік жоспарлау
Қазіргі жер бедерінде солтүстіктен оңтүстікке қарай әлсіз еңіс бар.
Бас жоспарда жердің бар белгісіне қатысты көшелердің жүру бөлігін 20 см көтеру қарастырылған. Жүріс бөлігінен, сондай-ақ орамішілік аумақтан жер үсті суларын шығару жүріс бөлігінің бойымен орнатылатын су тарту арналарына (арықтарға) жүзеге асырылады. Бұл ретте ғимараттың нөл/бұрыштық белгілері қиылыстың берілген жобалық белгісінен 0,1-0,4 метр шегінде қабылданады.
Жобаланатын аумақ бетінің едәуір бөлігі 0-0.0001-ден 23-0.023 ‰-ге дейін еңістігі бар.
Мұндай көшелерден ең аз еңіс кезінде жер үсті ағындарын шығару ара тәрізді профиль және жолдың көлденең еңісі есебінен жүзеге асырылады.
2. Елді мекен аумағын суару
Түркістан қаласының аумағында жылына 250 мм-ден кем жауын-шашынның түсуіне байланысты тұрғын және қоғамдық аумақтарды жасанды суаруды ұйымдастыру қажет.
Елді мекендердің аумағын суландыру үшін арықтар деп аталатын суарғыштардың арналық жүйесін қолданады, олардың бойында бірқатар ағаштар отырғызылады. Елді мекендердің орталық бөліктерінде, алаңдарда және көшелердің қиылыстарында суағарлардың жабық желісі төселеді.
Жазғы кезеңде (шілде-тамыз) суландыру үшін судың тапшылығына байланысты Сырдария өзенінің суын Түркістан магистральды арнасына (бұдан әрі – ТМА) жіберу туралы шешім қабылданды.
Арналар жылдың ыстық мезгілінде микроклимат пен салқындатқыш жасау функциясын орындайтын болады, сондай-ақ саябақ аймақтарында жасыл отырғызуларды суару үшін су көзі болады. Түркістан қаласы сыртындағы арналар жалпы қалпына келтіру жүйесіне қосылады. Бұдан әрі қалдық су азық-түлік белдеуі мен ауыл шаруашылығы алқаптарын суару үшін пайдаланылатын болады.
Ирригацияда су үнемдейтін технологияларды енгізу қаралып отырған ауданда суармалы суды үнемдеуді жүзеге асыруға, суару процесін механикаландыруға мүмкіндік беретін жаңбырлатқыш және өзге де суару техникасын пайдалана отырып, суару жүйелерін қайта жаңарту арқылы мүмкін болады.

9. Инженерная подготовка территории
Генеральный план предусматривает решение комплекса мероприятий по защите территории от опасных физико-геологических процессов и явлений, пригодности территории для различного вида градостроительства, а также улучшения санитарно-гигиенических и экологических условий жизни населения.
В результате изучения природных условий и анализа современного состояния инженерных сетей и систем по защите территории от опасных физико-геологических процессов инженерная подготовка территории города Туркестана включает следующие мероприятия:
1) вертикальную планировку территории;
2) орошение территории населенного пункта;
3) ливневую канализацию;
4) защиту территории от подтопления грунтовыми водами;
5) защиту территории от затопления;
6) схему создания пляжей.
1. Вертикальная планировка территории
Существующий рельеф местности имеет слабый уклон с севера на юг.
Генеральным планом предусмотрен подъем проезжей части улиц на 20 см относительно существующей отметки земли. Сброс поверхностных вод с проезжей части, а также с внутриквартальной территории осуществляется в водоотводные каналы (арыки), устраиваемые вдоль проезжей части. При этом, ноль/угловые отметки здания принимаются выше в пределах 0,1-0,4 метра от заданной проектной отметки перекрестка.
Значительная часть поверхности проектируемой территории имеет уклон от 0-0.0001 до 23-0.023 ‰.
Сброс поверхностных стоков с таких улиц при минимальном уклоне осуществляется за счет пилообразного профиля и поперечного уклона дороги.
2. Орошение территории населенного пункта
В связи с выпадением на территории города Туркестана осадков меньше 250 мм в год необходимо организовать искусственное орошение жилых и общественных территорий.
Для орошения территории населенных мест применяется канальная система оросителей, называемых арыками, вдоль которых располагают рядовую посадку деревьев. В центральных частях населенных мест, на площадях и перекрестках улиц прокладывается закрытая сеть водотоков.
В связи с дефицитом воды для орошения в летний период (июль-август) было принято решение о переброске воды реки Сырдарья в Туркестанский магистральный канал (далее - ТМК).
Старые распределительные каналы, берущие начало от ТМК, засыпаются и предлагается строительство новых каналов. Каналы будут выполнять функцию создания микроклимата и прохлады в жаркое время года, а также будут источником воды для полива зеленых насаждений в парковых зонах. За границей города Туркестана каналы будут включены в общую систему сброса. Далее остаточная вода будет использована для полива продовольственного пояса и сельхозугодий.
Внедрение водосберегающих технологий в ирригации возможно через реконструкцию оросительных систем с использованием в рассматриваемом районе дождевальной и иной техники полива, которая позволит осуществить экономию поливной воды, механизировать процесс орошения.

3. Нөсер кәрізі
Бір жылда Түркістан қаласы бойынша түсетін атмосфералық жауын-шашынның орташа саны 200 мм-ге тең. Жауын-шашынның аз мөлшері Түркістан қаласының аумағында жер үсті ағындарын жою үшін арнайы қымбат жүйе құруды талап етпейді. Қазақстан Республикасы құрылыстық нормаларСу бұру. Сыртқы желілер мен құрылыстар 4.01-03-2011 т.5.1.32 СН РК сәйкес, әр түрлі лотоктарды, жыраларды, кюветтерді пайдалана отырып, ашық жүйе бойынша бөлу аз қабатты жеке құрылысы бар қоныстану аумақтары, сондай-ақ саябақ аумақтары үшін жол беріледі. Сондықтан қарастырылып отырған аумақтан жер үсті ағынын бұруды ашық (үстіңгі) тәсілмен: өтпе жолдар, арықтар, кюветтер бойынша жүзеге асыру көзделген.
Беттік әдіс кварталдардың аумағынан жоспарланған бет бойынша атмосфералық суларға көше бойында төселетін ашық су тарту желісіне түсуге мүмкіндік береді.
Жер үсті сулары төменгі арық желісімен қабылданатын және қала сыртына төгілетін немесе қала аумағынан шығарылатын дренаж желісіне түсетін болады.
4. Аумақты жер асты суының басып қалуынан қорғау
Жер асты сулары 0,4-12,2 метр тереңдікте ашылды, белгіленген деңгейдің абсолюттік белгісі 199,02-263,07 метр. 10,0-15,0 метр тереңдікке дейінгі жекелеген учаскелерде жер асты сулары ашылмаған.
Жер асты суларының қоректенуі, негізінен, атмосфералық жауын-шашынның инфильтрациясы және суару арналары мен арықтардан судың ағуы есебінен жүргізіледі.
Соңғы 30 жылда топырақ суларының деңгейін бақылаудың қолданыстағы режимдік желісінің болмауы олардың өзгеру динамикасын бір мәнді болжауға мүмкіндік бермейді.
Қазақстан Республикасының 3.01-101-2013 "Қала құрылысы. Қалалық және ауылдық елді мекендерді жоспарлау және салу" ЕЖ сәйкес Түркістан қаласының аумағында жер асты суларының деңгейін төмендетуді ең төменгі тереңдікте қамтамасыз ету керек:
көп қабатты құрылыстың тұрғын және қоғамдық аумақтары үшін – 3,0 м.;
аз қабатты құрылыс және рекреациялық аумақтар үшін – 1,0 м.
Геологиялық-гидрогеологиялық жағдайларды ескере отырып, жылытылатын аумақтардың дренаждық жүйесі құрылғысының мынадай түрлерін қарастыруға болады: тік дренаж және жүйелі көлденең дренаж.
5. Аумақты су басудан қорғау
Қалың қардың еруі мен маусымда еріген қар суының үлкен көлемінің пайда болуын ескере отырып, қалқалап тұратын бөгет салынды, нәтижесінде жалпы ауданы 112 гектар жасанды Шаға көлі қалыптасты.
Шаға көлінен тікелей ағызу мүмкін емес болғандықтан, жиналған еріген сулар магистральды арнаның оң жақ борты арқылы құйылады және одан әрі магистральды арнаны босатуға арналған Шағаның ағызу арнасына дейін өтеді.
Қазіргі уақытта Шағаның ағызу арнасы әкімшілік-іскерлік орталықтың (ӘІО) перспективалы құрылысының аумағы бойынша өтеді. ӘІО аумағында құрылыс салу кезінде екі-үш жерде төгінді арна көмілген. Тиісінше қаланы көктемгі кезеңде су басудан қорғау жүйесі бұзылған.
2020 жылғы су тасқынына дейін бас жоспармен жұмыс істеп тұрған Шағаның ағызу арнасын қайта жаңартуды жүргізу және оны жобаланып отырған ағызу арнасы бойынша тесу ұсынылады. Су тасқыны маусымында арна жақын маңдағы жасыл желектерді суару үшін пайдаланылады. Жобаланатын арнаның соңын қолданыстағы шығару арнасымен қосу қажет.
Қаланың солтүстігінде және Түркі әлемінің мәдени орталығы салынған аумақта Қошқорған су қоймасы орналасқан.
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі Төтенше жағдайлар комитетінің Түркістан облысы төтенше жағдайлар департаментінің мәліметі бойынша, су басу аймағына Кентау қаласындағы темір жол мен Шұбанақ ауылындағы автомобиль жолының арасындағы тұрғын үй құрылысы кіреді. Су басу учаскесі Түркістан магистральды арнасының солтүстігінде орналасқан.

3. Ливневая канализация
Среднее количество атмосферных осадков, выпадающих за год по городу Туркестану, равно 200 мм. Столь незначительное количество осадков не требует создания на территории города Туркестана специальной дорогостоящей системы для удаления поверхностного стока. Согласно п. 5.1.32 Строительных норм и правил Республики Казахстан 4.01-03-2011 "Водоотведение. Наружные сети" отведение по открытой системе водостоков с использованием разного рода лотков, канав, кюветов допускается для селитебных территорий с малоэтажной индивидуальной застройкой, а также парковых территорий. Поэтому отведение поверхностного стока с рассматриваемой территории намечено осуществлять открытым (поверхностным) способом: по лоткам проездов, арыкам, кюветам.
Поверхностный способ позволяет атмосферным водам с территории кварталов по спланированной поверхности поступать в открытую водоотводящую сеть, прокладываемую вдоль улиц.
Поверхностные воды будут приниматься нижележащей арычной сетью и сбрасываться за пределы города или же поступать в дренажную сеть, по которой также будут отводиться с городской территории.
4. Защита территории от подтопления грунтовыми водами
Грунтовые воды вскрыты на глубине 0,4-12,2 метров, абсолютные отметки установившегося уровня 199,02-263,07 метров. На отдельных участках до глубины 10,0-15,0 метров грунтовые воды не вскрыты.
Питание грунтовых вод происходит в основном за счет инфильтрации атмосферных осадков и утечек воды из оросительных каналов и арыков.
Отсутствие действующей режимной сети наблюдения за уровнем грунтовых вод в последние 30 лет не дает возможности однозначно прогнозировать динамику их изменений.
Понижение уровня грунтовых вод на территории города Туркестана согласно СП РК 3.01-101-2013 "Градостроительство. Планировка и застройка городских и сельских населенных пунктов" следует обеспечивать на минимальную глубину:
для жилых и общественных территорий многоэтажной застройки – 3,0 м;
для жилых территорий малоэтажной застройки и рекреационных территорий – 1,0 м.
Учитывая геолого-гидрогеологические условия, можно рассмотреть следующие типы устройства дренажной системы подтапливаемых территорий: вертикальный дренаж и систематический горизонтальный дренаж.
5. Защита территории от затопления
С учетом обильного снеготаяния и образования большого объема талых вод в сезон, в городе Туркестане была построена перегораживающая дамба, вследствие чего сформировалось искусственное озеро Шага общей площадью 112 га.
Так как сброс непосредственно с озера Шага не представляется возможным, скопившиеся талые воды переливаются через правый борт магистрального канала и далее проходят до сбросного канала Шага, предназначенного для опорожнения магистрального канала.
В настоящее время сбросный канал Шага проходит по территории перспективной застройки административно-делового центра (далее - АДЦ). При застройке территории АДЦ был засыпан сбросный канал в двух-трех местах, соответственно, нарушена система защиты города от затопления в весенний период.
Генеральным планом предлагается произвести реконструкцию существующего сбросного канала Шага и протрассировать его по проектируемому сбросному каналу. В непаводковый сезон канал будет использован для полива близлежащих зеленых насаждений. Хвост проектируемого канала необходимо соединить с существующим сбросным каналом.
Севернее города и застраиваемой территории Культурного центра Тюркского мира расположено водохранилище Кошкорган.
По данным департамента по чрезвычайным ситуациям Туркестанской области Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в зону затопления попадают территории жилой застройки, находящиеся между железной дорогой на город Кентау и автомобильной дорогой на поселок Шубанак. Участок затопления расположен севернее ТМК.

Бас жоспарда гидротехникалық құрылыс класын қолданыстағы үшіншіден III-ден IV-ге дейін арттыру ұсынылады, бұл есептік жағдайдың қолданыстағы 5%-дан және 1%-дан 3%-ға және салыстырып тексеру жағдайының 0,5%-ға артуының дұрыстығын арттыруға әкеп соғады.
Бұл шешім су өткізу құрылыстарының өткізу қабілетін арттыру есебінен құрылыстың қауіпсіздігін жақсартуға мүмкіндік береді және су басу немесе құрылыстың бұзылуы және қалаға ықтимал зиян келтіруден қорғайды.
6. Жағажай жасау схемасы
Қарашық өзенінің жағасында жағажайларды ұйымдастыру мүмкін емес. Бұл өзендегі судың деңгейі тым аз болғандықтан, жылдың құрғақшылық кезеңінде өзен құрғап кетеді.
Бас жоспарда әкімшілік-іскерлік орталықты солтүстіктен оңтүстікке қарай өтетін Шағаның ағызу арнасының сол жағалауы бойынша жаппай пайдалануға арналған үш ашық бассейн орнату ұсынылады.
Бассейндерді толтыру көзі ретінде ТМА-дан Шаға көлінен ағызу арнасы бойынша келіп құятын, санитарлық-гигиеналық нормаларды сақтау үшін алдын ала тазартудан өтетін су қызмет етеді.
Ашық бассейндерді ұйымдастыру аумағында ұңғымалық су жинағышпен алынатын жерасты сулары судың баламалы көзі болуы мүмкін.
10. Азаматтық қорғаныс инженерлік-техникалық іс-шаралары
Түркістан қаласы Түркістан облысының әкімшілік орталығына көшірілген сәттен бастап санатталмаған болып табылады.
Азаматтық қорғаныс инженерлік-техникалық іс-шаралары бейбіт және соғыс уақытында табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар кезінде халықты қорғауға бағытталған.
Қала аумағындағы негізгі қолайсыз процестер мен құбылыстар: қауіпті метеорологиялық (қар көшкіні, мұздану, дауыл жел, шаңды және құмды боран) және гидрогеологиялық (АТА, Қарашық су қоймасынан су басу), сейсмикалығы (сейсмикалық аймақ 6 баллға дейін), адамдардың эпидемиялық ауруларының ошақтары, эпизоотиялар мен эпифитотиялар, сейсмикалық көріністер, өнеркәсіптік авариялар, өндірістік және тұрмыстық өрттер, химиялық және радиациялық қауіпті объектілер болып табылады.
Түркістан қаласын жел мен шаңды дауылдан қорғау, төтенше жағдайларды болдырмау және салауатты және қолайлы өмір сүру ортасын құру үшін бас жоспар жобасында қаланың айналасында желден қорғау жолақтарын құру көзделеді.
Өрт қауіпсіздігі
Халықты өртке қарсы қорғаудың негізгі бағыттары ғимараттардың отқа төзімділігімен және тұрғын, қоғамдық және қосалқы ғимараттардың, өнеркәсіптік және ауыл шаруашылығы кәсіпорындарының ғимараттарының арасындағы өртке қарсы арақашықтықтармен және мұнай мен мұнай өнімдерін сақтауға арналған І топтағы қоймаларға дейінгі өртке қарсы арақашықтықтармен қамтамасыз етіледі. Өрт қауіпсіздігін өрт сөндіру қызметі мен өрт сөндіру депосы қамтамасыз етеді.

Генеральным планом предлагается увеличить класс гидротехнического сооружения с существующего IV до третьего III, что повлечет увеличение вероятности превышения расчетных случаев с существующих 5% и 1% до 3% основного расчетного случая и 0,5% поверочного случая.
Данное решение позволит улучшить безопасность сооружения за счет увеличения пропускной способности водопропускных сооружений и обезопасить от возможного подтопления или прорыва сооружения и возможного причинения ущерба городу.
6. Схема создания пляжей
Организация пляжей на берегах реки Карашык невозможна. Это связано с тем, что уровень воды в реке слишком мал, и в сильно засушливый период года река пересыхает.
Генеральным планом предлагается устройство трех открытых бассейнов для массового пользования по левому берегу сбросного канала Шага, проходящего восточнее АДЦ с севера на юг.
Источником для заполнения бассейнов послужат воды, поступающие из ТМК по сбросному каналу от озера Шага, проходящие предварительную очистку, для соблюдения санитарно-гигиенических норм.
Альтернативным источником воды могут послужить подземные воды, отбираемые скважинным водозабором, непосредственно на территории организации открытых бассейнов.
10. Инженерно-технические мероприятия гражданской обороны
Город Туркестан, с момента присвоения ему статуса административного центра Туркестанской области, является не категорированным.
Инженерно-технические мероприятия гражданской обороны направлены на защиту населения при чрезвычайных ситуациях природного и техногенного характера в мирное и военное время.
Основными неблагоприятными процессами и явлениями на территории города являются: опасные метеорологические (снежные заносы, обледенения, ураганный ветер, пыльные и песчаные бури) и гидрогеологические (затопление от АТК, водохранилища Карашык), сейсмичность (сейсмическая зона до 6 баллов), очаги эпидемических заболеваний людей, эпизоотий и эпифитотий, сейсмические проявления, промышленные аварии, производственные и бытовые пожары, химически и радиационно-опасные объекты.
Для защиты города Туркестана от ветра и пыльных бурь, исключения чрезвычайных ситуаций и создания здоровой и благоприятной среды обитания Генеральным планом предусматривается создание вокруг города ветрозащитных полос.
Пожарная безопасность
Основные направления противопожарной защиты населения обеспечиваются огнестойкостью зданий и противопожарными расстояниями между жилыми, общественными и вспомогательными зданиями, зданиями промышленных и сельскохозяйственных предприятий и противопожарными расстояниями до складов I группы для хранения нефти и нефтепродуктов. Пожарную безопасность обеспечивают пожарные службы и пожарные депо.

Түркістан қаласын өртке қарсы қорғау үшін 4 машинаға арналған өрт сөндіру депосы бар. Қазақстан Республикасының құрылыс нормасы 2.02-04-2014 "Өртке қарсы қызмет органдарының объектілерін жобалау" сәйкес, құрылыстың 2025 жылдың 1 кезегіне 4 автокөлікке 3 типтік өрт сөндіру депосының құрылысы қажет, есептік мерзімге әрқайсысы 4 автокөлікке 4 типтік өрт сөндіру депосының құрылысы қажет. Әрбір өрт сөндіру депосына қызмет көрсету радиусы 3 шақырым. Өрт сөндіру машиналарымен су алу үшін 4 пирс салу көзделеді.
11. Қоршаған ортаны қорғау
1. Ауа бассейні
Ластаушы заттар шығарындыларының зиянды әсерін төмендету үшін іс-шаралар кешені көзделеді:
1) ГТҚ-ЖЭО 1 және 2 кеңейту, қолданыстағы коммуналдық қазандықтарды және жылыту пештерін тас көмірден табиғи газға ауыстыру;
2) қаланың әуе бассейнінің жай-күйін неғұрлым объективті бағалау үшін атмосфералық ауаның ластануын бақылайтын автоматты және стационарлық бекеттер желісін кеңейту қажет (5 бекетке дейін);
3) қала аумағында орналасқан ірі кәсіпорындарды 2035 жылға қарай жобаланатын индустриялық аймаққа көшіру;
4) ластаушы заттардың шығарындыларын азайту мақсатында қаланы газдандыру;
5) қоқысты сұрыптау кешенін салу (қоқысты сұрыптауға арналған конвейерлік желі);
6) медициналық қалдықтарды термиялық жою бойынша қондырғы;
7) қатты тұрмыстық қалдықтар (бұдан әрі – ҚТҚ) полигонында биогаз қондырғысын салу және орнату.
2. Су ресурстары
Су ресурстарына әсерін төмендету үшін:
1) қолданыстағы су құбыры желілері мен құрылыстарын қайта жаңарту, жаңа құрылыстағы су құбыры желілері мен құрылыстарын салу;
2) ағынды сулардың жаппай төгінділерін болдырмау, өздігінен ағатын кәріз желілерін мұзданудан үнемі тазарту;
3) 20 мың м3/тәул. арналған СТУ құрылысын аяқтау, 25 мың м3/тәул. жаңа СТУ салу, оны одан әрі кеңейту;
4) көлемі 11 млн м3 жаңа жинақтағыш тоған салу (құрылыстың 2025 ж.1-кезегіне);
5) жаңа жинақтағыш тоған сыйымдылығын 22,2 және 31,71 млн м3 дейін ұлғайту (2035 және 2050 жж.) немесе жаңа жинақтағыш тоған салу;
6) 2035 ж. есептік мерзімге қолданыстағы жинақтағыш тоғанды қалпына келтіру;
7) СТУ тазартылмаған ағынды сулардың сорғы станциясын салу көзделген.
Жерасты және топырақ асты суларын ластанудан және сарқылудан қорғау үшін мынадай іс-шараларды жүргізу қарастырылған:
1) сумен жабдықтаудың жер асты көздерін санитарлық қорғау аймағының аумағында ерекше санитарлық режимде сақтау, құрылыс салуға жататын су жинағышты ауыстыру;

Для противопожарной защиты города Туркестана имеется существующее пожарное депо на 4 машины. В соответствии со строительными нормами Республики Казахстан 2.02-04-2014 "Проектирование объектов органов противопожарной службы" на 1-ом этапе строительства (2025 год) необходимо строительство 3-х типовых пожарных депо на 4 автомашины, на расчетный срок необходимо строительство 4-х типовых пожарных депо на 4 автомашины каждое. Радиус обслуживания каждого пожарного депо 3 км. Для забора воды пожарными машинами предусматривается строительство 4-х пирсов.
11. Охрана окружающей среды
1. Воздушный бассейн
Для снижения вредного воздействия выбросов загрязняющих веществ предусматривается комплекс мероприятий:
1) расширение ГТУ-ТЭЦ 1 и 2, перевод существующих коммунальных котельных и отопительных печей с каменного угля на природный газ;
2) для более объективной оценки состояния воздушного бассейна города необходимо расширение сети автоматических и стационарных постов наблюдений за загрязнением атмосферного воздуха (до 5 постов);
3) перенос крупных предприятий, расположенных на территории города, к 2035 году в проектируемую Индустриальную зону;
4) газификация города с целью сокращения выбросов загрязняющих веществ;
5) строительство мусоросортировочного комплекса (конвейерная линия для сортировки мусора);
6) установка по термическому уничтожению медицинских отходов;
7) строительство и установка биогазовой установки на полигоне твердо-бытовых отходов (далее - ТБО).
2. Водные ресурсы
Для снижения воздействия на водные ресурсы предусмотрены:
1) реконструкция существующих водопроводных сетей и сооружений, строительство водопроводных сетей и сооружений в новой застройке;
2) исключение залповых сбросов сточных вод, регулярная прочистка самотечных канализационных сетей от заиливания;
3) завершение строительства КОС на 20 тыс.м3/сут., строительство нового КОС на 25 тыс.м3/сут. с последующим его расширением;
4) строительство нового пруда-накопителя объемом 11 млн. м3 (на 1 очередь строительства 2025 г.)
5) увеличение емкости нового пруда-накопителя до 22,2 и 31,71 млн. м3 (на 2035 и 2050 гг.) или строительство нового пруда-накопителя;
6) рекультивация существующего пруда-накопителя на расчетный срок 2035 года;
7) строительство насосной станции доочищенных сточных вод на КОС.
Для защиты подземных и грунтовых вод от загрязнения и истощения предусмотрено проведение следующих мероприятий:
1) соблюдение особого санитарного режима на территории зон санитарной охраны подземных источников водоснабжения, перенос водозабора, попадающего под застройку;

1) топырақтың ластануын болдырмау үшін Түркістан қаласының аумағында орналасқан қауіптіліктің 1 санатты кәсіпорындарын қоныстану аймақтан тысқары қаланың солтүстік бөлігінде орналасқан жобаланатын индустриялық аймаққа көшіруді қарастыру;
2) Түркістан қаласының оңтүстік бөлігінде орналасқан, аумағы 18 гектар ескі ҚТҚ полигонын қалпына келтіру;
3) халық санының және ТҚҚ санының ұлғаю болжамын ескере отырып, Түркістан қаласының оңтүстік бөлігінде 2035 жылға қарай қолданыстағы полигон ауданында жаңа ТҚҚ полигонын салу;

1) для исключения загрязнения почв предусмотрен перенос предприятий 1 категории опасности, находящихся на территории города Туркестана, за пределы селитебной зоны в проектируемую Индустриальную зону, расположенную в северной части города;
2) рекультивация старого действующего полигона ТБО, расположенного в южной части города Туркестана, площадью 18 га;
3) с учетом прогноза увеличения численности населения и количества ТБО строительство нового полигона ТБО в южной части города Туркестана в районе существующего полигона к 2035 году;

4) қала аумағын санитарлық тазалау үшін арнайы көліктердің қажетті санымен қамтамасыз ету;
5) қаланы газдандыру күлқождарының пайда болуын жоюға мүмкіндік береді;
6) Түркістан-Қызылорда трассасының солтүстік-батыс бөлігінде қаладан тыс 200 гектар алаңы бар жаңа зират салу.
4. Шу әсері
Түркістан қаласының аумағында қаладан оңтүстік-батысқа қарай екі шақырым жерде орналасқан мамандандырылмаған әуежай (авиахимиялық жұмыстар үшін) жұмыс істемейді.

4) обеспечение необходимым количеством спецавтотранспорта для санитарной очистки территории города;
5) газификация города позволит ликвидировать образование золошлаков;
6) строительство нового кладбища, площадью 200 га за пределами города в северо-западной части, трасса "Туркестан-Кызылорда".
4. Шумовое воздействие
На территории города Туркестана существующий неклассифицированный аэропорт (для авиахимических работ), расположенный в двух километрах к юго-западу от города, не функционирует.

2.5.1
15 жасқа дейінгі балалар
мың адам/%
60 501/36%
76 513 / 30%
109 654 /31%
2.5.2
еңбекке қабілетті жастағы халық
мың адам/%
85 710 /52%
153 323 / 61%
210 566  /60%
(ерлер 16-62 жас, әйелдер 16-57 жас)
мың адам/%
2.5.3
еңбекке қабілетті жастан асқан халық
мың адам/%
18 789 /11%
20 164 /9%
29 780 /9%
2.6
Отбасылары мен жалғыз басты тұрғындар саны, барлығы
бірлік
48 015
73 630
103 100
оның ішінде:
2.6.1
отбасы саны
бірлік
43 214 / 90%
65 533 / 89%
93 821 / 91%
2.6.2
жалғыз басты тұрғындар саны
бірлік
4 802 / 10%
8 099 / 11%
9 279 / 9%
2.7
Еңбек ресурстары, барлығы
мың адам
95 178
167 050
229 950
оның ішінде:
2.7.1
Экономикалық белсенді халық, барлығы
мың адам/%
53 069 /55,8%
95 183 / 56,9%
132 911 /57,8%
оның ішінде:
2.7.1.1
Экономика салаларында жұмыспен қамтылғандар
мың адам/%
50 400 / 52,9%
90 329 / 54,0%
126 173 / 54,9%
1)
қала құраушы топтар
мың адам/%
15 467 / 16,3%
27 746 / 16,6%
39 357 / 17,1%
оның ішінде: өз бетінше жұмыспен қамтылған халық
12 121 / 12,7%
20 904 / 12,5%
19 678 / 8,6%
2)
қызмет көрсету топтар
мың адам/%
34 933 /36,7%
62 583 / 37,5%
86 816 / 37,8%
2а)
оның ішінде: өз бетінше жұмыспен қамтылған халық
12 424 / 13,1%
24 917 / 14,9%
43 407 / 18,9%
2.7.1.2
Жұмыссыздар
мың адам/%
2 669 /5,0%
4 854 / 5,1%
6 739 /5,1%
2.7.2
Экономикалық белсенді емес халық
мың адам/%
42 109 / 44,2%
71 686 / 43,0%
97 039 / 42,2%
оның ішінде:
2.7.2.1
Өндірістен қол үзіп оқитын еңбекке қабілетті жастағы оқушылар
мың адам/%
19 915 / 20,9%
35 768 / 21,4%
51 900 / 22,6%
2.7.2.2
Экономикалық қызметпен және оқумен айналыспайтын еңбекке жарамды жастағы еңбекке жарамды халық
мың адам/%
22 194 / 23,3%
35 918 / 21,5%
45 139 / 19,6%
3
Тұрғын-үй құрылысы
3.1
Тұрғын үй қоры, барлығы
жалпы аймақтың мың м2 / %
3253,4 / 100
6100,0 / 100
9800,0 / 100
3.2
Жалпы қордан:
жалпы аймақтың мың м2 / %

2.5.1
дети до 15 лет
тыс. чел./%
60 501/36%
76 513 / 30%
109 654 /31%
2.5.2
население в трудоспособном возрасте
тыс. чел./%
85 710 /52%
153 323 / 61%
210 566 /60%
(мужчины 16-62 года, женщины 16-57 года)
тыс. чел./%
2.5.3
население старше трудоспособного возраста
тыс. чел./%
18 789 /11%
20 164 /9%
29 780 /9%
2.6
Число семей и одиноких жителей, всего
единица
48 015
73 630
103 100
в том числе:
2.6.1
число семей
единица
43 214 / 90%
65 533 / 89%
93 821 / 91%
2.6.2
число одиноких жителей
единица
4 802 / 10%
8 099 / 11%
9 279 / 9%
2.7
Трудовые ресурсы, всего
тыс. человек
95 178
167 050
229 950
из них:
2.7.1
Экономически активное население, всего
тыс. чел./%
53 069 /55,8%
95 183 / 56,9%
132 911 /57,8%
в том числе:
2.7.1.1
Занятые в отраслях экономики
тыс. чел./%
50 400 / 52,9%
90 329 / 54,0%
126 173 / 54,9%
1)
в градообразующей группе
тыс. чел./%
15 467 / 16,3%
27 746 / 16,6%
39 357 / 17,1%
из них: самостоятельно занятое население
12 121 / 12,7%
20 904 / 12,5%
19 678 / 8,6%
2)
в обслуживающей группе
тыс. чел./%
34 933 /36,7%
62 583 / 37,5%
86 816 / 37,8%
2а)
из них: самостоятельно занятое население
12 424 / 13,1%
24 917 / 14,9%
43 407 / 18,9%
2.7.1.2
Безработные
тыс. чел./%
2 669 /5,0%
4 854 / 5,1%
6 739 /5,1%
2.7.2
Экономически не активное население
тыс. чел./%
42 109 / 44,2%
71 686 / 43,0%
97 039 / 42,2%
в том числе:
2.7.2.1
Учащихся в трудоспособном возрасте, обучающихся с отрывом от производства
тыс. чел./%
19 915 / 20,9%
35 768 / 21,4%
51 900 / 22,6%
2.7.2.2
Трудоспособное население в трудоспособном возрасте, не занятое экономической деятельностью и учебой
тыс. чел./%
22 194 / 23,3%
35 918 / 21,5%
45 139 / 19,6%
3.
Жилищное строительство
3.1
Жилищный фонд, всего
тыс.м2 общей площади / %
3253,4 / 100
6100,0 / 100
9800,0 / 100
3.2
Из общего фонда:
тыс.м2 общей площади / %

1. Қаланың, кенттің және ауылдық елді мекеннің бас жоспарының техникалық-экономикалық көрсеткіштері келесі кезеңдерге келтіріледі:
- жаңа бас жоспардың бастапқы коды;
- бірінші кезең;
- есептік кезең.
2. Электр энергиясына, жылу энергиясына, суға, газға коммуналдық-тұрмыстық және өндірістік мұқтаждықтарға және сарқынды суларды ағызу көлемі бойынша көрсеткіштер тиісті облыстық және аудандық қызметтердің деректері бойынша қабылданады.
3. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның талаптарына сәйкес қоршаған ортаға әсерді бағалау.
Түркістан қаласының
бас жоспарына
Бас жоспар (негізгі сызба)

1. Технико-экономические показатели Генерального плана города, поселка и сельского населенного пункта приводятся на следующие этапы:
1) исходный год нового генерального плана;
2) первый этап;
3) расчетный срок.
2. Показатели по потребности в электроэнергии, тепловой энергии, воде, газе на коммунально-бытовые и производственные нужды и по объему сброса сточных вод принимаются по данным соответствующих областных и районных служб.
3. Оценка воздействия на окружающую среду в соответствии с требованиями уполномоченного органа в области охраны окружающей среды.
Приложение
к Генеральному плану
города Туркестана
Генеральный план (основной чертеж)