"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сайлау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 25 наурыздағы № 164 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сайлау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі А. Мамин
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ
Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сайлау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 3, 17-құжат; № 9, 86-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 10, 103-құжат; 2004 ж., № 10, 56-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 142-құжат; № 24, 144-құжат; 2005 ж., № 7-8, 23-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 13, 86, 87-құжаттар; № 15, 92, 95-құжаттар; № 16, 99-құжат; № 18, 113-құжат; № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 14-құжат; № 10, 69-құжат; № 12,88-құжат; № 17, 139-құжат; № 20, 152-құжат; 2008 ж., № 21, 97-құжат; № 23, 114, 124-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 9-құжат; № 24, 133-құжат; 2010 ж., № 1-2, 2-құжат; № 5, 23-құжат; № 7, 29, 32-құжаттар; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 3, 7-құжаттар; № 2, 28-құжат; № 6, 49-құжат; № 11, 102-құжат; № 13, 115-құжат; № 15, 118-құжат; № 16, 129-құжат; 2012 ж., № 2, 11-құжат; № 3, 21-құжат; № 5, 35-құжат; № 8, 64-құжат; № 14, 92-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 8, 50-құжат; № 9, 51-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; № 15, 81-құжат; № 20, 113-құжат; № 21-22, 115-құжат; 2014 ж., № 2, 10-құжат; № 3, 21-құжат; № 7, 37-құжат; № 8, 49-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 67-құжат; № 12, 82-құжат; № 14, 84, 86-құжаттар; № 19-I, 19-II, 94, 96-құжаттар; № 21, 118, 122-құжаттар; № 22, 131-құжат; 2015 ж., № 9, 46-құжат; № 19-I, 101-құжат; № 19-II, 103-құжат; № 21-I, 121,124, 125-құжаттар; № 21-II, 130, 132-құжаттар; № 22-I, 140-құжат; № 22-V, 154, 156, 158-құжаттар; 2016 ж., №6, 45-құжат; № 7-I, 47, 49-құжаттар; № 8-II, 72-құжат; № 23, 118-құжат; 2017 ж., № 3, 6-құжат; № 8, 16-құжат; № 13, 45-құжат; № 15, 55-құжат; № 16, 56-құжат; 2018 ж., № 12, 39-құжат; № 16, 56-құжат; № 21, 72-құжат; № 22, 83-құжат; № 24, 93-құжат; 2019 ж., № 1, 4-құжат; № 7, 37, 39-құжаттар; № 19-20, 86-құжат; № 21-22, 91-құжат; № 23, 103, 108-құжаттар; № 24-I, 119-құжат; 2020 жылғы 14 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2020 жылғы 14 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне көші-қон процестерін реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы):

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам выборов"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 марта 2021 года № 164
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам выборов".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Проект
ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам выборов
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Закон Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 3, ст.17; № 9, ст.86; № 24, ст.338; 2002 г., № 10, ст.103; 2004 г., № 10, ст.56; № 17, ст.97; № 23, ст.142; № 24, ст.144;2005 г., № 7-8, ст.23; 2006 г., № 1, ст.5; № 13, ст.86, 87; № 15, ст.92, 95; № 16, ст.99; № 18, ст.113; № 23, ст.141; 2007 г., № 1, ст.4; № 2, ст. 14; № 10, ст.69; № 12, ст.88; № 17, ст.139; № 20, ст.152; 2008 г., № 21, ст.97; № 23, ст.114, 124; 2009 г., № 2-3, ст.9; № 24, ст.133; 2010 г., № 1-2, ст.2; № 5, ст.23; № 7, ст.29, 32; № 24, ст.146; 2011 г., № 1, ст.3, 7; № 2, ст.28; № 6, ст.49; № 11, ст.102; № 13, ст.115; № 15, ст.118; № 16, ст.129;2012 г., № 2, ст.11; № 3, ст.21; № 5, ст.35; № 8, ст.64; № 14, ст.92; № 23-24, ст.125; 2013 г., № 1, ст.2, 3; № 8, ст.50; № 9, ст.51; № 14, ст.72, 75; № 15, ст.81; № 20, ст.113; № 21-22, ст.115; 2014 г., № 2, ст.10; № 3, ст.21; № 7, ст.37; № 8, ст.49; № 10, ст.52; № 11, ст.67; № 12, ст.82; № 14, ст.84, 86; № 19-I, 19-II, ст.94, 96; № 21, ст.118, 122; № 22, ст.131; 2015 г., № 9, ст.46; № 19-I, ст.101; № 19-II, ст.103; № 21-I, ст.121, 124, 125; № 21-II, ст.130, 132; № 22-I, ст.140; № 22-V, ст.154, 156, 158; 2016 г., № 6, ст.45; № 7-I, ст.47, 49; № 8-II, ст.72; № 23, ст.118; 2017 г., № 3, ст.6; № 8, ст.16; № 13, ст.45; № 15, ст.55; № 16, ст.56; 2018 г., № 12, ст.39; № 16, ст.56; № 21, ст.72; № 22, ст.83; № 24, ст.93; 2019 г., № 1, ст.4; № 7, ст.37, 39; № 19-20, ст.86; № 21-22, ст.91; № 23, ст.103, 108; № 24-I, ст.119; Закон Республики Казахстан от 13 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 14 мая 2020 г.; Закон Республики Казахстан от 13 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования миграционных процессов", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 14 мая 2020 г.):

1) 6-бап мынадай мазмұндағы 2-10-тармақпен толықтырылсын:
"2-10. Аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) мәслихаттарының құзыретіне аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің тәртіптік теріс қылықтар жасағаны үшін жауаптылығын қарау және қарау нәтижелері туралы шешім шығара отырып, 2015 жылғы 23 қарашадағы "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 44-бабының 3-тармағында көзделген тәртіптік теріс қылықтар жасағаны үшін тәртіптік жаза түрін қолдану жөнінде ұсынымдар әзірлеу жатады.";
2) 24-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"24-бап. Мәслихаттың әкімге сенімсіздік білдіру және тәртіптік теріс қылықтар мен жазалар үшін шешім шығару өкілеттігі".
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мәслихат өз депутаттарының жалпы санының көпшілік даусымен әкімге сенімсіздік білдіруге және:
1) мәслихат депутаттарының жалпы санының кемінде бестен бірінің бастамасы бойынша әкімге сенімсіздік білдіру жағдайларында;
2) жергілікті қоғамдастық жиналысының хаттамасы негізінде жергілікті қоғамдастық жиналысының бастамасы бойынша тиісінше Қазақстан Республикасы Президентінің не жоғары тұрған әкімнің алдына оны лауазымынан босату туралы мәселе қоюға құқылы.
Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің тәртіптік жауапкершілігі туралы мәселені қарау нәтижесі туралы мәслихаттың шешімі аудан (облыстық маңызы бар қала) әкіміне жіберіледі.
Мәслихаттың тәртіптік жаза қолдану туралы ұсынымы болған жағдайда аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімі тиісті өкім шығарады.
2. Әкім ұсынған аумақты дамыту жоспарларының, экономикалық және әлеуметтік бағдарламаларының орындалуы, жергілікті бюджеттің атқарылуы туралы есептерді мәслихаттың екі рет бекітпеуі, мәслихат депутаттарының әкімнің жұмысына теріс баға беруі, сондай-ақ аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің тәртіптік теріс қылық жасауы мәслихаттың әкімге сенімсіздік білдіру туралы мәселені қарауы үшін негіз болып табылады.";
3) 36-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"36-бап. Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімін лауазымға сайлау, оның өкілеттіктерін тоқтату тәртібі
1. Аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің әкімі тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің халқы жалпыға бірдей, тең, төте сайлау құқығы негізінде жасырын дауыс беру арқылы жасы жиырма бес жастан төмен емес Қазақстан Республикасының азаматтары арасынан төрт жыл мерзімге лауазымға сайланады.
2. Бір адам аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі болып қатарынан екі реттен артық сайлана алмайды.

1) статью 6 дополнить пунктом 2-10 следующего содержания:
"2-10. К компетенции маслихатов районов (городов областного значения) относятся рассмотрение дисциплинарной ответственности акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов за совершение дисциплинарных проступков и выработка рекомендаций по наложению вида дисциплинарного взыскания, предусмотренных пунктом 3 статьи 44 Закона Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года "О государственной службе Республики Казахстан", с вынесением решения о результатах рассмотрения.";
2) в статье 24:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 24. Полномочия маслихата выразить недоверие и вынести решения за дисциплинарные проступки и взыскания акиму"
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Маслихат большинством голосов от общего числа его депутатов вправе выразить недоверие акиму и поставить вопрос о его освобождении от должности, соответственно, перед Президентом Республики Казахстан либо вышестоящим акимом в следующих случаях:
1) по инициативе не менее одной пятой от общего числа депутатов маслихата выражения вотума недоверия акиму;
2) по инициативе собрания местного сообщества на основании протокола собрания местного сообщества.
Решение маслихата о результате рассмотрения вопроса о дисциплинарной ответственности акима города районного значения, села, поселка сельского округа направляется акиму района (города областного значения).
В случае рекомендации маслихата о наложении дисциплинарного взыскания аким района (города областного значения) издает соответствующее распоряжение.
2. Основаниями для рассмотрения маслихатом вопроса о выражении недоверия акиму являются двукратное неутверждение маслихатом представленных акимом отчетов об исполнении планов, экономических и социальных программ развития территории, местного бюджета, отрицательная оценка работы акима депутатами маслихатов, а также совершение дисциплинарного проступка акимом города районного значения, села, поселка, сельского округа.";
3) статью 36 изложить в следующей редакции:
"Статья 36. Порядок избрания на должность, прекращения полномочий акима города районного значения, села, поселка, сельского округа
1. Аким города районного значения, села, поселка, сельского округа избирается на основе всеобщего, равного, прямого избирательного права при тайном голосовании на должность сроком на четыре года населением соответствующей административно-территориальной единицы из числа граждан Республики Казахстан в возрасте не моложе двадцати пяти лет.
2. Одно и то же лицо не может быть избрано акимом города районного значения, села, поселка, сельского округа более двух раз подряд.

3. Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің сайлауын өткізу тәртібі "Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" 1995 жылғы 28 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының Конституциялық заңында регламенттеледі.
4. Аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің әкімі аумақтық сайлау комиссиясының сайланған әкімді тіркеу туралы шешімі негізінде аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің өкімімен шешім алынған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде тағайындалады.
5. Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің өкілеттіктері ол қайтыс болған, соттың заңды күшіне енген шешімі бойынша әкім әрекетке қабілетсіз, қайтыс болған немесе хабарсыз кетті деп танылған; өзі ұсынылған саяси партияға мүшелігі тоқтатылған не саяси партияның қызметі тоқтатылған; мәслихат сенімсіздік вотумын білдірген, оның ішінде жергілікті қоғамдастық жиналысының бастамасы бойынша, жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісу бойынша өз қалауы бойынша, шет мемлекеттің азаматтығы болған, жоғары тұрған әкім мәслихат депутаттарының әкімге қатысты білдірген сенімсіздік вотумын қабылдаған жағдайларда және Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де жағдайларда тоқтатылады.
6. Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің өкілеттіктері осы баптың 5-тармағында көзделген негіздер бойынша тоқтатылған кезде ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) аумақтық сайлау комиссиясы аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің өкілеттіктерін тоқтатуға әкеп соғатын негіздердің басталу фактісі көрсетілетін шешім қабылдайды және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тиісті әкіміне аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің өкілеттіктерін мерзімінен бұрын тоқтату туралы ұсыныс енгізу туралы шешім қабылдайды.
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) аумақтық сайлау комиссиясының ұсынысы негізінде ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) әкімі аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің тиісті әкімінің өкілеттігін тоқтатады.
Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің өкілеттіктері тоқтатылған кезде Президент шешімінің негізінде ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) аумақтық сайлау комиссиясы тиісті адамның аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің өкілеттіктерін жоғалту фактісін көрсететін шешім қабылдайды.";
4) 36-1-бап алып тасталсын;
5) 39-3-баптың 3-тармағының 4-3) және 4-4) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:

3. Порядок проведения выборов акима города районного значения, села, поселка, сельского округа регламентируется Конституционным законом Республики Казахстан от 28 сентября 1995 года "О выборах в Республике Казахстан".
4. Аким города районного значения, села, поселка, сельского округа назначается распоряжением акима района (города областного значения) на основании решения территориальной избирательной комиссии о регистрации избранного акима в течение трех рабочих дней со дня получения решения.
5. Полномочия акима города районного значения, села, поселка, сельского округа прекращаются в случаях его смерти, признания акима по вступившему в законную силу решению суда недееспособным, умершим или безвестно отсутствующим; прекращения членства в политической партии либо прекращения деятельности политической партии, от которой он был выдвинут; выражения вотума недоверия маслихатом, в том числе по инициативе собрания местного сообщества, по собственному желанию, по согласованию с собранием местного сообщества, наличия гражданства иностранного государства, принятия вышестоящим акимом вотума недоверия, выраженного в отношении акима депутатами маслихата и иных случаях, предусмотренных законами Республики Казахстан.
6. При прекращении полномочий акима города районного значения, села, поселка, сельского округа по основаниям, предусмотренным пунктом 5 настоящей статьи, территориальная избирательная комиссия района (города областного значения) принимает решение, в котором констатируется факт наступления оснований, влекущих прекращение полномочий акима города районного значения, села, поселка, сельского округа, и принимается решение о внесении соответствующему акиму района (города областного значения) представления о досрочном прекращении полномочий акима города районного значения, села, поселка, сельского округа.
На основании представления территориальной избирательной комиссии района (города областного значения) аким района (города областного значения) прекращает полномочия соответствующего акима города районного значения, села, поселка, сельского округа.
При прекращении полномочий акима города районного значения, села, поселка, сельского округа на основании решения Президента территориальная избирательная комиссия района (города областного значения) принимает решение, констатирующее факт утраты соответствующим лицом полномочий акима города районного значения, села, поселка, сельского округа.";
4) статью 36-1 исключить;
5) подпункты 4-3) и 4-4) пункта 3 статьи 39-3 изложить в следующей редакции:

"4-3) аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ әкімі лауазымына ұсынған кандидатураларын "Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" 1995 жылғы 28 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 113-3-бабының 6-тармағында көзделген жағдайда одан әрі ұсыну үшін келісу;
4-4) аудандық маңызы бар қаланың, кенттің, ауылдың, ауылдық округтің әкімін лауазымынан босату туралы мәселеге ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәслихаты алдында бастама жасау;".
2. "Саяси партиялар туралы" 2002 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2002 ж., № 16, 153-құжат; 2005 ж., № 5, 5-құжат; № 13, 53-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; 2009 ж., № 2-3, 6-құжат; 2012 ж., № 5, 41-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2014 ж., № 21, 122-құжат; 2015 ж., № 22-I, 140-құжат; 2018 ж., № 12, 39-құжат; № 24, 93-құжат):
1) 9-баптың 1-тармағының 8) тармақшасындағы "осы Заңның талаптары ескеріле отырып, депутаттыққа" деген сөздерден кейін ", аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкіміне" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 15-баптың 1-тармағының 3) тармақшасы "Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің және мәслихаттарының депутаттығына," деген сөздерден кейін "аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкіміне" деген сөздермен толықтырылсын.";
3) 16-баптың 4-тармағының 2) тармақшасы "тиісті мәслихаттар депутаттығына кандидаттардың" деген сөздерден кейін ", аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкіміне кандидаттардың" деген сөздермен толықтырылсын.
3. "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 22-V, 153-құжат; 2016 ж., № 7-І, 50-құжат; № 22, 116-құжат; № 24, 123-құжат; 2017 ж., № 14, 51-құжат; № 16, 56-құжат; 2018 ж., № 12, 39-құжат; 2019 ж., № 3-4, 16-құжат; № 7, 37-құжат; № 8, 45-құжат; № 15-16, 67-құжат; № 21-22, 91-құжат; № 24-І, 119-құжат; 2020 ж., № 13, 67-құжат; 2020 жылғы 6 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне" мемлекеттік қызмет мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы 2020 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 1-баптың 10) тармақшасындағы "тұрақты" деген сөзден кейін "немесе сайланған" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 15-бапта:
2-тармақтағы "тағайындау" деген сөзден кейін "осы баптың 2-2-тармағында көзделген жағдайды қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;

"4-3) согласование представленных акимом района (города областного значения) кандидатур на должность акима города районного значения, поселка, села, сельского округа для дальнейшего выдвижения в случае, предусмотренном пунктом 6 статьи 113-3 Конституционного закона Республики Казахстан от 28 сентября 1995 года "О выборах в Республике Казахстан";
4-4) инициирование перед маслихатом района (города областного значения) вопроса об освобождении от должности акима города районного значения, поселка, села, сельского округа;".
2. В Закон Республики Казахстан от 15 июля 2002 года "О политических партиях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., № 16, ст.153; 2005 г., № 5, ст.5; № 13, ст.53; 2007 г., № 9, ст.67; 2009 г., № 2-3, ст. 6; 2012 г., № 5, ст.41; № 21-22, ст.124; 2014 г., № 21, ст.122; 2015 г., № 22-I, ст. 140; 2018 г., № 12, ст.39; № 24, ст.93):
1) подпункт 8) пункта 1 статьи 9 после слов "кандидатов (списков кандидатов) в депутаты" дополнить словами ", в акимы города районного значения, села, поселка, сельского округа";
2) подпункт 3) пункта 1 статьи 15 после слов "маслихатов Республики;" дополнить словами "акимы города районного значения, села, поселка, сельского округа;";
3) подпункт 2) пункта 4 статьи 16 после слов "соответствующих маслихатов" дополнить словами ", кандидаты в акимы города районного значения, села, поселка, сельского округа.".
3. В Закон Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года "О государственной службе Республики Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 22-V, cт.153; 2016 г., № 7-І, ст.50; № 22, cт.116; № 24, cт.123; 2017 г., № 14, ст.51; № 16, ст.56; 2018 г., № 12, cт.39; 2019 г., № 3-4, ст.16; № 7, ст.37; № 8, ст.45; № 15-16, ст.67; № 21-22, ст.91; № 24-І, ст.119; 2020 г., № 13, ст.67; Закон Республики Казахстан от 3 июля 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной службы", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 6 июля 2020 г.):
1) подпункт 10) статьи 1 после слова "постоянной" дополнить словами "или избранной";
2) в статье 15:
пункт 2 после слова "проверки" дополнить словами "за исключением случая, предусмотренного пунктом 2-2 настоящей статьи.";

мынадай мазмұндағы 2-2-тармақпен толықтырылсын:
"2-2. Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі мемлекеттік әкімшілік лауазымына сайлану негізінде орналасқан кезде арнайы тексеру кандидат ретінде тіркелген күннен бастап бес күн ішінде жүргізіледі.";
3) 19-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"19-бап. Арнайы тексеру
1. Мемлекеттiк қызметке алғаш рет кіретін немесе мемлекеттік қызметке оны тоқтатқаннан кейiн қайтадан кіретін азаматтар осы Заңға және Қазақстан Республикасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметке кіру шарттарына сәйкестігі тұрғысынан ұлттық қауіпсіздік органдары жүргізетін арнайы тексерудің оң нәтижелерін алуы қажет.
Өз қызметін сайлану негізінде жүзеге асыратын мемлекеттік әкімшілік лауазым бойынша арнайы тексеруді қоспағанда, кандидат ретінде тіркелген күннен бастап бес күн ішінде өткізілетін арнайы тексеру жүргізу мерзімі үш айға дейінгі уақытты құрайды.";
4) 38-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы үшінші абзацпен толықтырылсын:
"Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің міндеттерін басқа мемлекеттік қызметшіге атқаратын мемлекеттік лауазымынан босатпай уақытша жүктеу тиісті аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің өкімімен жүзеге асырылады.";
5) 41-бап мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Осы баптың күші өз қызметін сайлану негізінде жүзеге асыратын мемлекеттік әкімшілік лауазымға қолданылмайды.";
6) 44-бапта:
3-тармақта:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) қызметке толық сәйкес еместігі туралы ескерту;".
4-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4-1) өз қызметін сайлану негізінде жүзеге асыратын мемлекеттік әкімшілік лауазымын қоспағанда, мемлекеттік лауазымын төмендету;";
мынадай мазмұндағы 7-1-тармақпен толықтырылсын:
"7-1. Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің осы Заңның 50-бабында көрсетілген тәртіптік теріс қылықтың қайсыбірін жасауы, егер онда қылмыстық жазаланатын іс-әрекет не әкімшілік құқық бұзушылық белгілері болмаса, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы
23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы 6-бабының 2-10-тармағына сәйкес қаралады.";
7) 63-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:

дополнить пунктом 2-2 следующего содержания:
"2-2. При занятии административной государственной должности акима города районного значения, села, поселка, сельского округа на избранной основе специальная проверка проводится в течение пяти дней со дня регистрации в качестве кандидата.";
3) пункт 1 статьи 19 изложить в следующей редакции:
"Статья 19. Специальная проверка
1. Гражданам, впервые поступающим на государственную службу или вновь поступающим на государственную службу после ее прекращения, необходимо получение положительных результатов специальной проверки, проводимой органами национальной безопасности, на предмет соответствия условиям поступления на государственную службу в соответствии с настоящим Законом и законодательством Республики Казахстан о противодействии коррупции.
Срок проведения специальной проверки составляет до трех месяцев, за исключением специальной проверки по административной государственной должности, осуществляющей свою деятельность на избранной основе, которая проводится в течение пяти дней со дня регистрации в качестве кандидата.
4) пункт 1 статьи 38 дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
"Временное возложение обязанностей акима города районного значения, села, поселка, сельского округа на другого государственного служащего без освобождения от занимаемой государственной должности осуществляется распоряжением соответствующего акима района (города областного значения).";
5) статью 41 дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Действие настоящей статьи не распространяется на административную государственную должность, осуществляющую свою деятельность на избранной основе.";
6) в статье 44:
в пункте 3:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) предупреждение о неполном служебном соответствии;";
дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) понижение в государственной должности, за исключением административной государственной должности, осуществляющей свою деятельность на избранной основе;";
дополнить пунктом 7-1 следующего содержания:
"7-1. Совершение акимом города районного значения, села, поселка, сельского округа какого либо дисциплинарного проступка, указанного в статье 50 настоящего Закона, если он не содержит признаков уголовно наказуемого деяния либо административного правонарушения, рассматривается согласно пункту 2-10 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан".";
7) пункт 1 статьи 63 изложить в следующей редакции:

"1. Өз қызметін сайлану негізінде жүзеге асыратын мемлекеттік әкімшілік қызметшілерді қоспағанда, мемлекеттік әкімшілік қызметшілерді аттестаттау оның тәртібін, мерзімдерін және аттестатталатын мемлекеттік қызметшілердің санаттарын айқындайтын Қазақстан Республикасы Президентінің шешімі бойынша өткізіледі.".
2-бап. Осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

"1. Аттестация административных государственных служащих, за исключением административных государственных служащих, осуществляющих свою деятельность на избранной основе, проводится по решению Президента Республики Казахстан, определяющего ее порядок, сроки и категории аттестуемых государственных служащих.".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан