"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Семей ядролық қауіпсіздік аймағы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 31 наурыздағы № 186 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Семей ядролық қауіпсіздік аймағы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі А.Мамин
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Семей ядролық қауіпсіздік аймағы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2003 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының Жер кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж № 13, 99-құжат; 2005 ж., № 9, 26-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; № 11, 55-құжат; № 12, 79, 83-құжаттар; № 16, 97-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 18-құжат; № 14, 105-құжат; № 15, 106, 109-құжаттар; № 16, 129-құжат; № 17, 139-құжат; № 18, 143-құжат; № 20, 152-құжат; № 24, 180-құжат; 2008 ж', № 6-7, 27-құжат; № 15-16, 64-құжат; № 21, 95-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж. № 2-3, 18-құжат; № 13-14, 62-құжат; № 15-16, 76-құжат; № 17, 79-құж’ат- № 18 84, 86-құжаттар; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 49, 50-құжаттар; № 11, 102-құжат; №12, 111-құжат; № 13, 114-құжат; № 15, 120-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; №2, 9, 11- құжаттар; № 3, 27-құжат; № 4, 32-құжат; № 5, 35-құжат; № 8, 64-құжат; №11, 80-құжат; № 14, 95-құжат; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат; № 9, 51-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; № 15, 77, 79, 81-құжаттар, 2014 ж„ № 2, 10-құжат; № 8, 44-құжат; № 11, 63, 64-құжаттар; № 12, 82-құжат, № 14, 84-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 118, 122-құжаттар; № 23, 143-құжат; № 24, 145-құжат; 2015 ж., № 8, 42-құжат; №11, 57-құжат; №19-I, 99, 101-құжаттар; № 19-II, 103-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 115, 117-құжаттар; № 21-I, 124, 126-құжаттар; № 22-II, 145-құжат; № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 7-II, 53, 56-құжаттар; № 8-II, 72-құжат; № 10, 79-құжат; 2017 ж., № 3, 6-құжат; № 4, 7-құжат; № 12, 34-құжат; № 14, 51, 54-құжаттар; № 23-V, 113-құжат; 2018 ж., № 9, 27-құжат; № 10, 32-құжат, 2019 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 6-құжат; 2019 ж., № 7 (2782), 39-құжат):

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнении в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам Семипалатинской зоны ядерной безопасности"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2021 года № 186.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам Семипалатинской зоны ядерной безопасности".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Проект
ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
О внесении изменении и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам Семипалатинской зоны ядерной безопасности
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Земельный кодекс Республики Казахстан от 20 июня 2003 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 13, ст. 99; 2005 г., № 9, ст. 26; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; № 11, ст. 55; № 12, ст. 79, 83; № 16, ст. 97; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 18; № 14, ст. 105; № 15, ст. 106, 109; № 16, ст. 129; № 17, ст. 139; № 18, ст. 143; № 20, ст. 152; № 24, ст. 180; 2008 г., № 6-7, ст. 27; № 15-16, ст. 64; № 21, ст. 95; № 23, ст. 114; 2009 г., № 2-3, ст. 18; № 13-14, ст. 62; № 15-16, ст. 76; № 17, ст. 79; № 18, ст. 84, 86; 2010 г., № 5, ст. 23; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 2; № 5, ст. 43; № 6, ст. 49, 50; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 13, ст. 114; № 15, ст. 120; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 9, 11; № 3, ст. 27; № 4, ст. 32; № 5, ст. 35; № 8, ст. 64; №11, ст. 80; № 14, ст. 95; № 15, ст. 97; № 21 -22, ст. 124; 2013 г., № 1, ст. 3; № 9, ст. 51; № 14, ст. 72, 75; № 15, ст. 77, 79, 81; 2014 г., № 2, ст. 10; № 8, ст. 44; № 11, ст. 63, 64; № 12, ст. 82; № 11, ст. 84; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 118, 122; № 23, ст. 143; № 24, ст. 145; 2015 г., № 8, ст. 42; № 11, ст. 57; № 19-I, ст. 99, 101; № 19-II, ст. 103; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 115, 117; № 21-I, ст. 124, 126; № 22-II, ст. 145; № 22-VI, ст. 159; 2016 г., № 6, ст. 45; № 7-II, ст. 53, 56; № 8-II, ст. 72; № 10, ст. 79; 2017 г., № 3, ст. 6; № 4, ст. 7; № 12, ст. 34; № 14, ст. 51, 54; № 23-V, ст. 113; 2018 г., № 9, ст. 27; № 10, ст. 32; 2019 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 6; 2019 г., № 7 (2782), ст. 39):

1) мазмұнында:
12-тараудын тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"12-тарау. Өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік, ядролық қауіпсіздік аймақтарының мұқтажына арналған жер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жер";
3) 13-бап мынадай мазмұндағы 3-2) тармақшамен толықтырылсын:
"3-2) босалқы жерді атом энергиясын пайдалану саласындағы уәкілетті органның ұсынысы бойынша ядролық қауіпсіздік аймақтарының жері санатына ауыстыру және оның тәртібін бекіту;";
4) 12-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"12-тарау. Өнеркэсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік, ядролық қауіпсіздік аймақтарының мұқтажына арналған жер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жер";
5) мынадай мазмұндағы 120-1-баппен толықтырылсын:
"120-1-бап. Ядролык қауіпсіздік аймағынын жері
1. Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен ядролық қауіпсіздік аймақтарын құру және олардың жұмыс істеуі үшін берілген жер ядролық қауіпсіздік аймағының жері деп танылады.
2. Жер учаскелерін босалқы жер санатынан ядролық қауіпсіздік аймағы жерінің санатына ауыстыру Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша жүзеге асырылады.
3. Жер учаскелерін босалқы жер санатынан ядролық қауіпсіздік аймағы жерінің санатына ауыстыру, ядролык қауіпсіздік аймағының жерін ядролық қауіпсіздік аймағының операторына беру Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша жүзеге асырылады.
4. Ядролық қауіпсіздік аймағының жері ядролық қауіпсіздік аймағының тиісті операторына жер пайдалануға беріледі.";
6) 138-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"138-бап. Босалқы жерді беру
Босалқы жер ауыл шаруашылығының, жекеше орман өсірудің, өнеркәсіптің мұқтажы және өзге де мақсаттар үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен және жағдайларда меншікке немесе жер пайдалануға беріледі. Босалқы жерді басқа санаттарға ауыстыру оны меншікке немесе жер пайдалануға берумен бір мезгілде жүзеге асырылады.";
7) 143-бап мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Осы баптың 1, 2 және 3-тармақтарының ережелері Қазақстан Республикасының заңнамасына      сәйкес ядролық қауіпсіздік аймағының операторына берілетін ядролық қауіпсіздік аймағының жеріне қатысты қолданылмайды.".

1) в оглавлении:
заголовок главы 12 изложить в следующей редакции:
"Глава 12. Земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности, зон ядерной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения";
дополнить заголовком статьи 120-1 следующего содержания:
"Статья 120-1. Земли зоны ядерной безопасности";
2) подпункт 3) пункта I статьи 1 изложить в следующей редакции:
"3) земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности, зон ядерной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения;";
3) статью 13 дополнить подпунктом 3-2) следующего содержания:
"3-2) перевод земель запаса в категорию земель зон ядерной безопасности по предложениям уполномоченного органа в области использования атомной энергии и утверждение его порядка;";
4) заголовок главы 12 изложить в следующей редакции:
"Глава 12. Земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности, зон ядерной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения";
5) дополнить статьей 120-1 следующего содержания:
"Статья 120-1. Земли зоны ядерной безопасности
1. Землями зоны ядерной безопасности признаются земли, предоставленные в установленном законодательством Республики Казахстан порядке, для создания и функционирования зон ядерной безопасности.
2. Перевод земельных участков из категории земель запаса в категорию земель зоны ядерной безопасности осуществляется по решению Правительства Республики Казахстан в соответствии с порядком, установленным законодательством Республики Казахстан.
3. Перевод земельных участков из категории земель запаса в категорию земель зоны ядерной безопасности, предоставление земель зоны ядерной безопасности оператору зоны ядерной безопасности осуществляются по решению Правительства Республики Казахстан.
4. Земли зоны ядерной безопасности предоставляются в землепользование соответствующему оператору зоны ядерной безопасности.";
6) статью 138 изложить в следующей редакции:
"Статья 138. Предоставление земель запаса
Земли запаса предоставляются в собственность или землепользование для нужд сельского хозяйства, частного лесоразведения, промышленности и иных целей в порядке и на условиях, установленных законодательством Республики Казахстан. Перевод земель запаса в другие категории осуществляется одновременно с их предоставлением в собственность или землепользование.";
7) статью 143 дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. Положения пунктов 1, 2 и 3 настоящей статьи не применяются в отношении земель зоны ядерной безопасности, предоставляемых оператору зоны ядерной безопасности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.".

2. Қазақстан Республикасының 2021 жылғы 2 қаңтардағы Экологиялық кодексіне (Қазакстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2021 ж., № 1, 1-құжат):
236-бап мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Осы баптың 3, 4 және 5-тармақтарының ережссі Қазақстан Республикасының заннамасына сәйкес ядролық қауіпсіздік аймағының операторына берілетін ядролық қауіпсіздік аймақтарының жеріне қатысты қолданылмайды.".
2. Осы Заң 2022 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

2. В Экологический кодекс Республики Казахстан от 2 января 2021 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2021 г., № 1, ст.1):
статью 236 дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. Положения пунктов 3, 4 и 5 настоящей статьи не применяются в отношении земель зон ядерной безопасности, предоставляемых оператору зоны ядерной безопасности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.".
Статья 2. Порядок введения в действие настоящего Закона
Настоящий Закон вводится в действие с 1 января 2022 года.
Президент
Республики Казахстан