"Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 28 қазандағы № 1120 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 13 мамырдағы № 319 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 28 қазандағы № 1120 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі туралы ережеде:
16-тармақта:
мынадай мазмұндағы 109-1), 109-2) 109-3), 109-4), 109-5), 109-6), 109-7), 109-8), 109-9), 109-10), 109-11), 109-12), 109-13) және 109-14) тармақшалармен толықтырылсын:
"109-1) ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органмен және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша бірыңғай нотариаттық ақпараттық жүйені пайдалану қағидаларын әзірлеу және бекіту;
109-2) ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша бірыңғай нотариаттық ақпараттық жүйенің тізілімдерін жүргізу тәртібін әзірлеу және бекіту;
109-3) Бірыңғай нотариаттық ақпараттық жүйе тізілімдерінің жұмыс істеуі туралы есептілікті ұсыну нысанын әзірлеу және бекіту;
109-4) Қазақстан Республикасының архивтер және құжаттаманы басқарушы уәкiлеттi мемлекеттiк органымен келiсу арқылы Республикалық нотариаттық палатаның қатысуымен нотариаттық iс жүргiзу жөнiндегі қағидаларды әзірлеу және бекіту;
109-5) Нотариустардың нотариаттық iс-әрекеттердi жасау қағидаларын әзірлеу және бекіту;
109-6) Аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердiң, ауылдардың, ауылдық округтердiң әкiмдерi аппараттарының нотариаттық iс-әрекеттер жасайтын лауазымды адамдарын аттестациялау туралы ережені әзірлеу және бекіту;
109-7) нотариаттық қызметпен айналысу құқығына лицензиялардың мемлекеттiк тiзiлiмi туралы ереженi әзірлеу және бекіту;
109-8) нотариаттық қызметпен айналысу құқығына әділет аттестаттау комиссияларының дербес құрамын және олардың жұмыс регламентін әзірлеу және бекіту;
109-9) тағылымдамадан өткен және нотариаттық қызметпен айналысу құқығына үміткер адамдарды тестілеуден өткізу тәртібі мен шарттарын әзірлеу және бекіту;
109-10) тәуекелдер дәрежесін бағалау критерийлерін бекiту;
109-11) нотариустардың біліктілігін арттыру туралы ережені келісу;
109-12) нотариустардың тағылымдамадан өтушілерінің тағылымдамадан өту тәртібі туралы ережені келісу;
109-13) нотариустың үй-жайына қойылатын талаптарды әзірлеу және бекіту;

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2004 года № 1120 "Вопросы Министерства юстиции Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 мая 2021 года № 319.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2004 года № 1120 "Вопросы Министерства юстиции Республики Казахстан" следующие изменения и дополнения:
в Положении о Министерстве юстиции Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
в пункте 16:
дополнить подпунктами 109-1), 109-2), 109-3), 109-4), 109-5), 109-6), 109-7), 109-8), 109-9), 109-10), 109-11), 109-12), 109-13) и 109-14) следующего содержания:
"109-1) разработка и утверждение правил пользования единой нотариальной информационной системой по согласованию с уполномоченным органом в сфере информатизации и уполномоченным органом в сфере обеспечения информационной безопасности;
109-2) разработка и утверждение порядка ведения реестров единой нотариальной информационной системы по согласованию с уполномоченным органом в сфере информатизации;
109-3) разработка и утверждение формы представления отчетности о функционировании реестров единой нотариальной информационной системы;
109-4) разработка и утверждение правил по нотариальному делопроизводству по согласованию с уполномоченным государственным органом управления архивами и документацией Республики Казахстан с участием Республиканской нотариальной палаты;
109-5) разработка и утверждение правил совершения нотариальных действий нотариусами;
109-6) разработка и утверждение положения об аттестации должностных лиц аппаратов акимов городов районного значения, поселков, сел, сельских округов, совершающих нотариальные действия;
109-7) разработка и утверждение положения о Государственном реестре лицензий на право занятия нотариальной деятельностью;
109-8) разработка и утверждение персонального состава аттестационных комиссий юстиции на право занятия нотариальной деятельностью и регламента их работ;
109-9) разработка и утверждение порядка и условий проведения тестирования лиц, прошедших стажировку и претендующих на право занятия нотариальной деятельностью;
109-10) утверждение критериев оценки степени рисков;
109-11) согласование положения о повышении квалификации нотариусов;
109-12) согласование положения о порядке прохождения стажировки стажерами нотариусов;
109-13) разработка и утверждение требований к помещению нотариуса;

109-14) нотариаттық іс-әрекеттерді тіркеу тізілімдерінің (оның ішінде бірыңғай нотариаттық ақпараттық жүйенің электрондық тізілімінің), нотариаттық куәліктер мен қаулылардың, мәмілелердегі және куәландырылатын құжаттардағы куәландыру жазбаларының нысанын әзірлеу және бекіту;";
112) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"112) нотариустың тағылымдамадан өтушілерінің тағылымдамадан өтуі үшін ақы төлеу қағидаларын әзірлеу және бекіту;";
114) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"114) нотариаттық қызметпен айналысу құқығына лицензияны тоқтата тұру, күшiн тоқтату және қайта бастау туралы шешiм қабылдау, сондай-ақ нотариустарды лицензияларынан айыру туралы талаптарға бастама жасау;";
мынадай мазмұндағы 114-1) тармақшамен толықтырылсын:
"114-1) нотариаттық қызметпен айналысу құқығына лицензияның қолданысын тоқтата тұру немесе қайта бастау туралы шешiмді лицензиардың интернет-ресурсына орналастыру;";
115) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"115) нотариаттық қызметпен айналысу құқығына арналған лицензиялардың мемлекеттік тізілімін жүргізу, сондай-ақ ведомстволық баспа басылымында лицензиялар берілген адамдар туралы мәліметтерді жариялау;".
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин

109-14) разработка и утверждение форм реестров регистрации нотариальных действий (в том числе электронного реестра единой нотариальной информационной системы), нотариальных свидетельств и постановлений, удостоверительных надписей на сделках и свидетельствуемых документах;";
подпункт 112) изложить в следующей редакции:
"112) разработка и утверждение правил оплаты за прохождение стажировки стажерами нотариуса;";
подпункт 114) изложить в следующей редакции:
"114) принятие решений о приостановлении, прекращении и возобновлении действия лицензии на право занятия нотариальной деятельностью, а также инициирование исков о лишении лицензий нотариусов;";
дополнить подпунктом 114-1) следующего содержания:
"114-1) размещение решения о приостановлении или возобновлении действия лицензии на право занятия нотариальной деятельностью на интернет-ресурсе лицензиара;";
подпункт 115) изложить в следующей редакции:
"115) ведение Государственного реестра лицензий на право занятия нотариальной деятельностью, а также опубликование в ведомственном печатном издании сведений о лицах, которым выданы лицензии;".
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин