"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жер қатынастарын дамыту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 17 мамырдағы № 325 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жер қатынастарын дамыту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі А. Мамин
жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жер қатынастарын дамыту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2003 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының Жер кодексіне:
1) бүкіл мәтін бойынша "сауда-саттықты (конкурстарды, аукциондарды)", "сауда-саттыққа (конкурстарға, аукциондарға)", "сауда-саттықта (конкурстарда, аукциондарда)", "сауда-саттықтары (конкурстары, аукциондары)", "сауда-саттықтың (конкурстардың, аукциондардың)", "сауда-саттық (конкурстар, аукциондар)" деген сөздер "сауда-саттықты (аукциондарды)", "сауда-саттығын (аукциондарын)", "сауда-саттықтың (аукциондардың)", "сауда-саттыққа (аукциондарға)", "сауда-саттық (аукциондар)" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 12-бапта:
13-1) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 19-1) тармақшамен толықтырылсын:
"19-1) орталық уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелері – жердің пайдаланылуы мен қорғалуына мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын орталық уәкілетті орган ведомствосының облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жер ресурстарын басқару жөніндегі аумақтық бөлімшелері (бұдан әрі – аумақтық бөлімшелер);";
3) 14-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"14-бап. Орталық уәкілетті органның, орталық уәкілетті орган ведомствосының және аумақтық бөлімшелердің құзыреті";
1-тармақта:
3) және 14) тармақшалар алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 4-1), 4-2), 4-3), 4-4), 4-5), 4-6), 4-7), 4-8), 4-9), 4-10), 4-11), 4-12), 4-13), 4-14), 4-15) және 4-16) тармақшалармен толықтырылсын:
"4-1) әкімшілік-аумақтық бірліктерді құру және олардың шекараларын өзгерту, олардың шекараларын белгілеу және өзгерту жөніндегі жобаларды жасау жөніндегі жерге орналастыру жұмыстарын орындау қағидаларын әзірлеу және бекіту;
4-2) жерге орналастыру жобасын әзірлеу бойынша жерге орналастыру жұмыстарын орындау қағидаларын әзірлеу және бекіту;

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам развития земельных отношений"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 17 мая 2021 года № 325
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам развития земельных отношений".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
проект
ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам развития земельных отношений
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Земельный кодекс Республики Казахстан от 20 июня 2003 года:
1) по всему тексту слова "торгов (конкурсов, аукционов)", "торги (конкурсы, аукционы)", "торгах (конкурсах, аукционах)", "торги (конкурс, аукцион)" заменить словами "торгов (аукционов)", "торги (аукционы)", "торгах (аукционах)", "торги (аукционы)";
2) в статье 12:
подпункт 13-1) исключить;
дополнить подпунктом 19-1) следующего содержания:
"19-1) территориальное подразделение ведомства центрального уполномоченного органа – территориальные подразделения по управлению земельными ресурсами областей, городов республиканского значения, столицы ведомства центрального уполномоченного органа, осуществляющие государственный контроль за использованием и охраной земель (далее – территориальное подразделение);";
3) в статье 14:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 14. Компетенция центрального уполномоченного органа, ведомства центрального уполномоченного органа и территориальных подразделений";
в пункте 1:
подпункты 3) и 14) исключить;
дополнить подпунктами 4-1), 4-2), 4-3), 4-4), 4-5), 4-6), 4-7), 4-8), 4-9), 4-10), 4-11), 4-12), 4-13), 4-14), 4-15) и 4-16) следующего содержания:
"4-1) разработка и утверждение правил выполнения землеустроительных работ по составлению проектов по образованию и изменению границ административно-территориальных единиц, установлению и изменению их границ;
4-2) разработка и утверждение правил выполнения землеустроительных работ по разработке землеустроительного проекта;

4-3) шаруашылықішілік жерге орналастыру жобаларын орындау қағидаларын әзірлеу және бекіту;
4-4) Қазақстан Республикасының табиғи азықтық алқаптарын ірі ауқымды (1:1000-1:100 000) геоботаникалық іздестіруді өткізу жөніндегі әдістемені әзірлеу және бекіту;
4-5) Қазақстан Республикасының жерлерін ірі ауқымды топырақ іздестірулерін жүргізу жөніндегі әдістемені әзірлеу және бекіту;
4-6) топырақтың жел эрозиясы байқалатын аудандарда топырақ-эрозиялық іздестірулерді жүргізу және жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушылар үшін эрозияға қарсы іс-шараларды жасау жөніндегі әдістемені әзірлеу және бекіту;
4-7) іздестіру жұмыстарында пайдалану үшін Қазақстан Республикасының жерін санаттар мен жарамдылық сыныптары бойынша сыныптау әдістемесін әзірлеу және бекіту;
4-8) Қазақстан Республикасының жер мониторингін жүргізу жөніндегі әдістемені әзірлеу және бекіту;
4-9) электрондық жер-кадастрлық карталарды жасау жөніндегі нұсқаулықты әзірлеу және бекіту;
4-10) мемлекеттік жер кадастрының автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің дерекқорын жүргізу;
4-11) цифрлық ауыл шаруашылығы карталарын жасау кезінде фотограмметриялық жұмыстар жөніндегі әдістемені әзірлеу және бекіту;
4-12) жерге орналастыру, жерді мемлекеттік есепке алу және жер кадастры мақсаттары үшін 1:10 000, 1:25 000 және 1:50 000 масштабтарда цифрлық ауыл шаруашылығы карталарын жасау үшін аэрофотосуреттерді шифрсыздандыру жөніндегі әдістеме мен шартты белгілерді әзірлеу және бекіту;
4-13) топырақ іздестірулерін жүргізу және топырақ карталарын жасау жөніндегі әдістемені әзірлеу және бекіту;
4-14) топырақты бағалауды жүргізу әдістемесін әзірлеу және бекіту;
4-15) геоботаникалық зерттеулер жүргізу және геоботаникалық карталар жасау жөніндегі әдістемені әзірлеу және бекіту;";
4-16) жер пайдалану құқығын иеліктен шығару және беру кезінде жер пайдаланушы ауысқан кезде уақытша жер пайдалану (жалдау) шартын қайта ресімдеу қағидаларын әзірлеу және бекіту.";
12) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"12) жердің пайдаланылуы мен қорғалуын мемлекеттік бақылауды ұйымдастыру;";
мынадай мазмұндағы 3 және 4-тармақтармен толықтырылсын:
"3. Орталық уәкілетті органның ведомствосы өз қызметін орталық уәкілетті орган белгілеген құзыреті шегінде жүзеге асырады.
4. Аумақтық бөлімшелердің құзыретіне:
1) жердің пайдаланылуы мен қорғалуына мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
2) мемлекеттік жер кадастры мен жер мониторингін жүргізудің дұрыстығына мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
3) Қазақстан Республикасы жер заңнамасының талаптарын бұзушылықтарды жою туралы орындалуы міндетті нұсқамалар немесе нұсқаулар беру;

4-3) разработка и утверждение правил выполнения проектов внутрихозяйственного землеустройства;
4-4) разработка и утверждение методики по проведению крупномасштабных (1:1000 - 1:100 000) геоботанических изысканий природных кормовых угодий Республики Казахстан;
4-5) разработка и утверждение методики по проведению крупномасштабных почвенных изысканий земель Республики Казахстан;
4-6) разработка и утверждение методики по проведению почвенно-эрозионных изысканий в районах проявления ветровой эрозии почв и составлению противоэрозионных мероприятий для собственников земельных участков и землепользователей;
4-7) разработка и утверждение методики классификации земель Республики Казахстан по категориям и классам пригодности для использования в изыскательских работах;
4-8) разработка и утверждение методики по ведению мониторинга земель Республики Казахстан;
4-9) разработка и утверждение инструкции по созданию электронных земельно-кадастровых карт;
4-10) ведение базы данных автоматизированной информационной системы государственного земельного кадастра;
4-11) разработка и утверждение методики по фотограмметрическим работам при создании цифровых сельскохозяйственных карт;
4-12) разработка и утверждение методики и условных знаков по дешифрированию аэрофотоснимков для составления цифровых сельскохозяйственных карт в масштабах 1:10 000, 1:25 000 и 1:50 000 для целей землеустройства, государственного учета земель и земельного кадастра;
4-13) разработка и утверждение методики по проведению почвенных изысканий и созданию почвенных карт;
4-14) разработка и утверждение методики проведения бонитировки почв;
4-15) разработка и утверждение методики по проведению геоботанических обследований и созданию геоботанических карт;
4-16) разработка и утверждение правил переоформления договора временного землепользования (аренды) при смене землепользователя при отчуждении и передаче права землепользования;";
подпункт 12) изложить в следующий редакции:
"12) организация государственного контроля за использованием и охраной земель;";
дополнить пунктами 3 и 4 следующего содержания:
"3. Ведомство центрального уполномоченного органа осуществляет свою деятельность в пределах компетенции, установленной центральным уполномоченным органом.
4. К компетенции территориального подразделения относятся:
1) осуществление государственного контроля за использованием и охраной земель;
2) осуществление государственного контроля за правильностью ведения государственного земельного кадастра и мониторинга земель;
3) выдача обязательных для исполнения предписаний об устранении нарушений требований земельного законодательства Республики Казахстан или указаний;

4) осы Кодекстің 94-бабы 2-тармағының үшінші бөлігіне сәйкес Мемлекеттік корпорацияға жер учаскесіне құқық ауыртпалығын белгілеуге және тоқтатуға нұсқама мен хабарлама жіберу;
5) жер заңнамасы саласындағы әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарау;
6) осы Кодекстің 148-бабы 1-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген мәселелер бойынша сотқа талап қоюды дайындау және беру;
7) пайдаланылмай жатқан не Қазақстан Республикасының заңнамасын бұза отырып пайдаланылып жатқан жерді анықтау және мемлекеттік меншікке алып қою;
8) егер құрылыс, пайдалы қазбалардың кен орындарын игеру, объектілерді пайдалану, геологиялық барлау және басқа да жұмыстар жер заңнамасын, жерді пайдаланудың белгіленген режимін бұза отырып жүзеге асырылып жатса, сондай-ақ бұл жұмыстар сараптамадан өтпеген немесе теріс қорытынды алған жобалар бойынша жүргізіліп жатса, оларды тоқтата тұру;
9) осы Кодекстің 92 және 93-баптарына сәйкес заңды күшіне енген сот шешімінің негізінде жер учаскелері мәжбүрлеп алып қойылған тұлғалар туралы орталық уәкілетті органға ақпарат беру жатады.";
4) 14-1-баптың 4-тармағы алып тасталсын;
5) 17-баптың 2-1), 2-2) және 8-3) тармақшалары алып тасталсын;
6) 18-баптың 2-2), 2-3) және 8-3) тармақшалары алып тасталсын;
7) 19-баптың 4-1), 6) және 7) тармақшалары алып тасталсын;
8) 24-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мемлекеттік меншіктегі ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелері Қазақстан Республикасының азаматтары мен шетелдіктер қатыспайтын заңды тұлғаларына жер пайдалану құқығында осы Кодексте белгіленген тәртіппен және шарттарда берілуі мүмкін.
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерін ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу үшін мемлекеттік заттай гранттар ретінде жеке меншікке беруге жол берілмейді.
Шетелдіктер, азаматтығы жоқ адамдар, шетелдік заңды тұлғалар, сондай-ақ шетелдіктер қатысатын Қазақстан Республикасының заңды тұлғалары, халықаралық ұйымдар, халықаралық қатысатын ғылыми орталықтар, сондай-ақ қандастар ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерін жеке меншік, сондай-ақ уақытша жер пайдалану құқығымен иелене алмайды.
Қазақстан Республикасы заңды тұлғасының қатысушыларының (акционерлерінің, мүшелерінің) құрамына шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам, шетелдік заңды тұлға, шетел қатысатын Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы кірген кезде жеке меншік немесе жер пайдалану құқығы, сондай-ақ ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелеріне уақытша жер пайдалану құқығы осы Кодекстің 66-бабының нормаларына сәйкес иеліктен шығарылуға жатады.
Қазақстан Республикасы заңды тұлғасының қатысушысы (акционері, мүшесі) болып табылатын тұлғада Қазақстан Республикасының азаматтығы тоқтатылған кезде жеке меншік немесе жер пайдалану құқығы, сондай-ақ ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелеріне уақытша жер пайдалану құқығы осы Кодекстің 66-бабының нормаларына сәйкес иеліктен шығарылуға жатады.
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерін шетелдіктермен немесе азаматтығы жоқ адамдармен некеде тұрған (ерлі-зайыпты) Қазақстан Республикасының азаматтарына жеке меншік немесе жер пайдалану құқығында беруге жол берілмейді.
Қазақстан Республикасының азаматтары шетелдіктермен немесе азаматтығы жоқ адамдармен неке қиған (ерлі-зайыпты болған) жағдайда, ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелеріне меншік немесе жер пайдалану құқығы осы Кодекстің 66-бабының нормаларына сәйкес иеліктен шығарылуы тиіс.";
мынадай мазмұндағы 7-тармақпен толықтырылсын:

4) направление предписания и уведомления в Государственную корпорацию на установление и прекращение обременения права на земельный участок в соответствии с частью третьей пункта 2 статьи 94 настоящего Кодекса;
5) рассмотрение дел об административных правонарушениях в области земельного законодательства;
6) подготовка и предъявление исков в суд по вопросам, указанным в подпункте 4) пункта 1 статьи 148 настоящего Кодекса;
7) выявление и изъятие в государственную собственность земель, неиспользуемых либо используемых с нарушением законодательства Республики Казахстан;
8) приостановление строительства, разработки месторождений полезных ископаемых, эксплуатации объектов, геологоразведочных и других работ, если они осуществляются с нарушением земельного законодательства, установленного режима использования земель, а также если эти работы ведутся по проектам, не прошедшим экспертизу или получившим отрицательное заключение;
9) представление информации в центральный уполномоченный орган о лицах, у которых принудительно изъяты земельные участки на основании вступившего в законную силу решения суда в соответствии со статьями 92 и 93 настоящего Кодекса.";
4) пункт 4 статьи 14-1 исключить;
5) подпункты 2-1), 2-2) и 8-3) статьи 17 исключить;
6) подпункты 2-2), 2-3) и 8-3) статьи 18 исключить;
7) подпункты 4-1), 6) и 7) статьи 19 исключить;
8) в статье 24:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Земельные участки сельскохозяйственного назначения, находящиеся в государственной собственности, могут предоставляться гражданам и юридическим лицам Республики Казахстан без иностранного участия на праве землепользования в порядке и на условиях, установленных настоящим Кодексом.
Не допускается предоставление земельных участков сельскохозяйственного назначения в частную собственность в качестве государственных натурных грантов для ведения сельскохозяйственного производства.
Иностранцы, лица без гражданства, иностранные юридические лица, юридические лица Республики Казахстан с иностранным участием, международные организации, научные центры с международным участием, а также кандасы не могут обладать земельными участками сельскохозяйственного назначения на праве частной собственности или землепользования.
При вхождении в состав участников (акционеров, членов) юридического лица Республики Казахстан иностранца или лица без гражданства, иностранного юридического лица, юридического лица Республики Казахстан с иностранным участием право частной собственности или землепользования, а также право временного землепользования на земельные участки сельскохозяйственного назначения подлежат отчуждению согласно нормам статьи 66 настоящего Кодекса.
При прекращении гражданства Республики Казахстан у лица, являющегося участником (акционером, членом) юридического лица Республики Казахстан, право частной собственности или землепользования, а также право временного землепользования на земельные участки сельскохозяйственного назначения подлежат отчуждению согласно нормам статьи 66 настоящего Кодекса.
Не допускается предоставление земельных участков сельскохозяйственного назначения в частную собственность и на праве землепользования гражданам Республики Казахстан, состоящим в браке (супружестве) с иностранцами или лицами без гражданства.
При заключении брака (супружества) гражданами Республики Казахстан с иностранцами или лицами без гражданства право частной собственности или землепользования на земельные участки сельскохозяйственного назначения подлежат отчуждению согласно нормам статьи 66 настоящего Кодекса.";
дополнить пунктом 7 следующего содержания:

"7. Осы баптың 1-тармағында көзделген шектеулер жер учаскелері орман өсіру мақсаттары үшін берілген жағдайда қолданылады.";
9) 26-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Азаматтар мен мемлекеттік емес заңды тұлғалардың бөлек меншігіне және жер пайдалануына:
халықтың мұқтаждықтары үшін пайдаланылатын және соларға арналған, оның ішінде облыстық және аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдық елді мекендердің шекаралары шегіндегі шабындық алқаптар;
ортақ пайдаланылатын жолдар, оның ішінде шаруашылықаралық және мекенаралық маңызы бар, сондай-ақ ортақ пайдаланылатын жер учаскелеріне қол жеткізуге арналған жолдар;
жер учаскелерінің екі немесе одан да көп меншік иелері немесе жер пайдаланушылар бірлесіп пайдаланатын суландыру құрылысжайлары (суландыру каналдары, суағарлар, құдықтар, суат пункттері) алып жатқан жер учаскелері берілмейді.
Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарда көрсетілген аумақтарда орналасқан жайылымдар жеке меншікке және уақытша жер пайдалануға берілмейді және жеке қожалықтың ауыл шаруашылығы малдарын жаюға халықтың мұқтаждықтары үшін ғана пайдаланылады.";
10) 33-баптың 1-тармағының бесінші бөлігі мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) кейінгі жер пайдалануға (қосалқы жалға) беруді қоспағанда, ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерде жер пайдалану құқығын иеліктен шығарған және берген кезде талап етілмейді.
Жер пайдалану құқығын иеліктен шығару және беру, егер осы Кодексте өзгеше белгіленбесе, жер учаскесі орналасқан жер бойынша облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың уәкілетті органын хабардар ету шартымен бес жылдық жалдау мерзімі өткеннен кейін жүзеге асырылады.
Хабарламаны ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердегі жерді пайдалану құқығын иеліктен шығаруды және/немесе беруді жасаған жер пайдаланушы мәміле жасалған күннен кейін үш жұмыс күні ішінде мәміленің нөмірі мен күнін көрсетіп, жазбаша нысанда жібереді.
Жер пайдалану құқығын иеліктен шығарған және берген кезде уақытша жер пайдалану (жалдау) шартын облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың уәкілетті органы азаматтық-құқықтық мәмілелер негізінде бастапқы жалдау мерзімі өткенге дейінгі мерзімге жаңа жер пайдаланушыға қайта ресімдейді.
Жер пайдаланушы ауысқан кезде жер учаскесіне уақытша жер пайдалану құқығы жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы заңнамада белгіленген тәртіппен уақытша жер пайдалану (жалдау) шарты тіркелген кезден бастап туындайды.
Көрсетілген жағдайларда жер учаскесіне көрсетілген уақытша жер пайдалану құқығын иеленген жер пайдаланушы жер учаскесін уақытша жер пайдалану (жалдау) шарты бойынша жалға берушінің алдында жауапты болады.

"7. Ограничения, предусмотренные пунктом 1 настоящей статьи, распространяются на случай предоставления земельных участков для целей лесоразведения.";
9) пункт 3 статьи 26 изложить в следующей редакции:
"3. Не предоставляются в раздельную собственность и землепользование граждан и негосударственных юридических лиц земельные участки, занятые:
сенокосными угодьями, используемыми и предназначенными для нужд населения, в том числе находящимися в пределах границы городов областного и районного значения, поселков, сельских населенных пунктов;
дорогами общего пользования, в том числе дорогами межхозяйственного и межселенного значения, а также предназначенными для доступа на земельные участки общего пользования;
обводнительными сооружениями совместного пользования (обводнительные каналы, сбросы, колодцы, пункты водопоя) двух или более собственников земельных участков или землепользователей.
Пастбищные угодья, расположенные на территориях, указанных в Плане по управлению пастбищами и их использованию, не предоставляются в частную собственность и временное землепользование, используются только для нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья.";
10) часть шестую пункта 1 статьи 33 дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) при отчуждении и передаче права землепользования на землях сельскохозяйственного назначения, за исключением передачи во вторичное землепользование (субаренду).
Отчуждение и передача права землепользования осуществляются по истечении пятилетнего срока аренды при условии уведомления уполномоченного органа области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения по месту нахождения земельного участка, если иное не установлено настоящим Кодексом.
Уведомление направляется землепользователем, совершившим отчуждение и/или передачу права землепользования на землях сельскохозяйственного назначения, в течение трех рабочих дней после совершения сделки в письменной форме с указанием номера и даты договора сделки.
При отчуждении и передаче права землепользования договор временного землепользования (аренды) переоформляется на нового землепользователя уполномоченным органом области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения на основании гражданско-правовых сделок на срок до истечения срока первоначальной аренды в порядке, установленном центральным уполномоченным органом.
Право временного землепользования на земельный участок при смене землепользователя возникает с момента регистрации договора временного землепользования (аренды) в порядке, установленном законодательством о государственной регистрации прав на недвижимое имущество.
В указанных случаях ответственным по договору временного землепользования (аренды) земельного участка перед арендодателем становится землепользователь, который приобрел указанное право временного землепользования на земельный участок.

Бұл ретте шаруа немесе фермер қожалығын жүргізу үшін Қазақстан Республикасының азаматында, ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу үшін шетелдіктер қатыспайтын Қазақстан Республикасының мемлекеттік емес заңды тұлғасында уақытша жер пайдалану құқығында болуы мүмкін ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерінің жалпы жиынтық мөлшері осы Кодекстің 50-бабының 4-тармағына сәйкес белгіленген шекті мөлшерден аспауға тиіс.
Көрсетілген мөлшерден асып кеткен жағдайда уақытша жер пайдалану құқығы осы Кодекстің 66-бабының нормаларына сәйкес қайта ресімделуге немесе иеліктен шығарылуға жатады.";
11) 37-бапта:
5-тармақтың 5) тармақшасындағы "мерзімге беріледі." деген сөздер "мерзімге;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 6) және 7) тармақшалармен толықтырылсын:
"6) орман өсіру мақсаттары үшін Қазақстан Республикасының азаматтарына және шетелдіктер қатыспайтын Қазақстан Республикасының мемлекеттік емес заңды тұлғаларына қырық тоғыз жылға дейінгі мерзімге;
7) осы Кодексте және Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген өзге де жағдайларда беріледі.";
12) 43-бапта:
1-1-тармақ мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Жергілікті атқарушы органдар бос жер учаскелері және жоспарланатын сауда-саттық (аукциондар) жөніндегі ақпаратты интернет-ресурста (мамандандырылған геоақпараттық порталдарды қоса алғанда) және халыққа қолжетімді жерлердегі арнайы ақпараттық стендтерде деректерді тоқсан сайын жаңартып отыру кезеңділігімен орналастыруға міндетті.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Жер учаскелерiн меншiкке немесе жер пайдалануға берудi облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергiлiктi атқарушы органдары, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердiң, ауылдардың, ауылдық округтердiң әкiмдерi осы Кодексте белгiленген өздерінің құзыретi шегiнде жүзеге асырады.
Жер учаскесін беру туралы шешім жер комиссиясының оң қорытындысы және жерге орналастыру жобасы негізінде қабылданады. Жер учаскелері қорғаныс және ұлттық қауіпсіздік мұқтажы үшін сұралған жағдайда, жер учаскесін беру туралы шешім жер комиссиясының оң қорытындысы, жерге орналастыру жобасы және осы Кодекстің 120-бабы 1-тармағының екінші бөлігінде көрсетілген мемлекеттік органдардың оң келісуі негізінде соңғы қорытынды келіп түскен күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде қабылданады.
Бұл ретте әзірленген және бекітілген жерге орналастыру жобасы және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының қорғаныс және ұлттық қауіпсіздік мұқтажы үшін жер учаскесіне құқық беру туралы шешімінің жобасы келісуші мемлекеттік органдарға жоғарыда көрсетілген шешімнің жобасы дайындалған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде жіберілуге тиіс. Шешім жобасын келісу шешім жобасы келіп түскен күннен бастап он жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады. Шешім жобасына жер комиссиясының оң қорытындысы және бекітілген жерге орналастыру жобасы қоса беріледі.
Жер учаскесін беруден бас тарту туралы шешім жер комиссиясының теріс қорытындысы негізінде жер комиссиясының хаттамалық шешіміне шағымдану мерзімі өткен кезден бастап үш жұмыс күні ішінде қабылданады.
Жер учаскелерін алып қою, оның ішінде осы Кодекстің 84-бабына сәйкес мемлекет мұқтажы үшін алып қою жағдайларын қоспағанда, жер учаскесіне құқық беруден бас тарту облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының, аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ әкімінің шешімімен ресімделеді және ол уәжді болуға тиіс.
Жер комиссиясының құрамын облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органдары қалыптастырады және тиісті жергілікті өкілді органға бекітуге жібереді. Жер комиссиясының құрамына:

При этом общий суммарный размер земельных участков сельскохозяйственного назначения, которые могут находиться на праве временного землепользования у гражданина Республики Казахстан для ведения крестьянского или фермерского хозяйства, негосударственного юридического лица Республики Казахстан без иностранного участия для ведения сельскохозяйственного производства, не должен превышать предельные размеры, установленные в соответствии с пунктом 4 статьи 50 настоящего Кодекса.
В случае превышения указанных размеров право временного землепользования подлежит переоформлению или отчуждению согласно нормам статьи 66 настоящего Кодекса.";
11) в статье 37:
пункт 5 дополнить подпунктами 6) и 7) следущего содержания:
"6) для целей лесоразведения гражданам Республики Казахстан и негосударственным юридическим лицам Республики Казахстан без иностранного участия на срок до сорока девяти лет;
7) в иных случаях, предусмотренных настоящим Кодексом и законодательными актами Республики Казахстан.";
12) в статье 43:
пункт 1-1 дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Местные исполнительные органы обязаны размещать информацию по свободным земельным участкам и планируемым торгам (аукционам) на интернет-ресурсе (включая специализированные геоинформационные порталы) и специальных информационных стендах в местах, доступных для населения, с периодичностью обновления данных ежеквартально.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Предоставление земельных участков в собственность или землепользование осуществляется местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, акимами городов районного значения, поселков, сел, сельских округов в пределах их компетенции, установленной настоящим Кодексом.
Решение о предоставлении земельного участка принимается на основании положительного заключения земельной комиссии и землеустроительного проекта. В случае испрашивания земельных участков для нужд обороны и национальной безопасности, решение о предоставлении земельного участка принимается на основании положительного заключения земельной комиссии, землеустроительного проекта и положительного согласования государственных органов, указанных в части второй пункта 1 статьи 120 настоящего Кодекса, в течение семи рабочих дней со дня поступления последнего заключения.
При этом разработанный и утвержденный землеустроительный проект, проект решения местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы о предоставлении права на земельный участок для нужд обороны и национальной безопасности должны быть направлены согласующим государственным органам в течение пяти рабочих дней со дня подготовки проекта вышеуказанного решения. Согласование проекта решения осуществляется в течение десяти рабочих дней со дня поступления проекта решения. К проекту решения прилагаются положительное заключение земельной комиссии и утвержденный землеустроительный проект.
Решение об отказе в предоставлении земельного участка принимается на основании отрицательного заключения земельной комиссии в течение трех рабочих дней с момента истечения срока обжалования протокольного решения земельной комиссии.
Отказ в предоставлении права на земельный участок, за исключением случаев изъятия земельных участков, в том числе для государственных нужд в соответствии со статьей 84 настоящего Кодекса, оформляется решением местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения, акима города районного значения, поселка, села, сельского округа и должен быть мотивирован.
Состав земельной комиссии формируется местными исполнительными органами области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения и направляется на утверждение в соответствующий местный представительный орган. В состав земельной комиссии включаются:

1) жергілікті өкілді органның депутаттары;
2) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың уәкілетті органының, тиісті жергілікті атқарушы органдардың сәулет және қала құрылысы, ауыл шаруашылығы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшелерінің өкілдері;
3) қоғамдық кеңестердің, агроөнеркәсіптік кешен саласындағы мемлекеттік емес ұйымдардың және өзге де салалық мемлекеттік емес ұйымдардың, сондай-ақ жергілікті өзін-өзі басқару органдарының өкілдері;
4) Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының өкілдері кіреді.
Жер учаскелері осы Кодекстің 43-1-бабына сәйкес берілген жағдайда, аудан, облыстық маңызы бар қала деңгейінде құрылатын жер комиссияларының құрамына:
1) аумағында жер учаскесі орналасқан аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ әкімі;
2) жергілікті қоғамдастық жиналысы жіберген, тиісті аудандық маңызы бар қаланың, кенттің, ауылдың, ауылдық округтің жергілікті тұрғындарының өкілдері де кіреді.
Облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана деңгейінде құрылатын жер комиссияларының құрамына қоршаған ортаны қорғау, ауыл және орман шаруашылығы, су қорын пайдалану және қорғау, сумен жабдықтау, су бұру саласындағы уәкілетті органдардың тиісті аумақтық бөлімшелерінің өкілдері де міндетті түрде кіреді.
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының ұйғаруы бойынша жер комиссиясының құрамына басқа тұлғалар да кіруі мүмкін.
Жер комиссиясы тұрақты негізде жұмыс істейді. Жер комиссиясы мүшелерінің саны тақ болуға және тоғыз адамнан кем болмауға тиіс. Бұл ретте қоғамдық кеңестер, агроөнеркәсіптік кешен саласындағы мемлекеттік емес ұйымдар және өзге де салалық мемлекеттік емес ұйымдар, Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы, сондай-ақ жергілікті өзін-өзі басқару органдары өкілдерінің саны жер комиссиясы мүшелері жалпы санының елу пайызынан кем болмауға тиіс.
Төрағаны және осы тармақтың алтыншы бөлігінің 2) және 4) тармақшаларында, жетінші бөлігінің 1) тармақшасында және сегізінші бөлігінде көрсетілген тұлғаларды қоспағанда, жер комиссиясының бүкіл құрамы келесі күнтізбелік он екі ай өткен соң ауыстырылып, жыл сайын бекітіледі.
Жер комиссиясының төрағасы болып әкімнің жер мәселелеріне жетекшілік ететін орынбасары тағайындалады.
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың тиісті уәкілетті органы жер комиссиясының жұмыс органы болып табылады.
Жер комиссиясының хатшысы жұмыс органының лауазымды адамдарының арасынан айқындалады. Жер комиссиясының хатшысы дауыс беруге қатыспайды.
Жер комиссиясының отырысы, егер оған комиссия құрамының жалпы санының кемінде үштен екісі қатысса, құқыққа сыйымды деп есептеледі. Бұл ретте қоғамдық кеңестердің, агроөнеркәсіптік кешен саласындағы мемлекеттік емес ұйымдардың және өзге де салалық мемлекеттік емес ұйымдардың, Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының, сондай-ақ жергілікті өзін-өзі басқару органдарының қатысып отырған өкілдерінің саны жер комиссиясының қатысып отырған мүшелері жалпы санының кемінде елу пайызын құрауға тиіс. Жер комиссиясының мүшелері оның отырыстарына алмасу құқығынсыз қатысады.
Жер комиссиясының шешімі ашық дауыс беру арқылы қабылданады.
Дауыс беру нәтижелері отырысқа қатысып отырған жер комиссиясы мүшелері жалпы санының көпшілік даусымен айқындалады және егер оған жер комиссиясы мүшелерінің көпшілігі дауыс берсе, шешім қабылданды деп есептеледі.
Жер комиссиясының шешімімен келіспеген жағдайда, жер комиссиясының мүшесі ерекше пікірін білдіруге құқылы, бұл жазбаша түрде баяндалуға және жер комиссиясының шешіміне қоса берілуге тиіс.
Жер комиссиясының отырысы аудио-, бейнежазба құралдарының көмегімен міндетті түрде тіркеледі. Жер комиссиясының отырысын аудио-, бейнежазба құралдарымен тіркеуді облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы жүзеге асырады. Жер комиссиясы отырысының барысын тіркеуді қамтамасыз ететін аудио-, бейнежазба құралдарын техникалық қолдану, аудио-, бейнежазбаны сақтау тәртібін, сондай-ақ аудио-, бейнежазбаға қол жеткізу тәртібін орталық уәкілетті орган айқындайды.
Жер комиссиясының қорытындысы облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың тиісті уәкілетті органы жер комиссиясына сұралып отырған жер учаскесін аумақтық аймақтарға бөлуге сәйкес мәлімделген нысаналы мақсаты бойынша пайдалану мүмкіндігі туралы немесе жер учаскесін алдын ала таңдау (елді мекен шегінде объектілер салуды қоспағанда, объектілер салу үшін жер учаскесі сұралған кезде) берілген кезден бастап екі жұмыс күні ішінде хаттамалық шешім нысанында үш данада жасалады.
Жер комиссиясы қорытындысының бір данасы қол қойылған сәттен бастап бір жұмыс күні ішінде өтініш берушіге (оның өкіліне) қолма-қол тапсырылады, тапсырылғаны туралы хабарламамен не электрондық цифрлық қолтаңба қойылған электрондық құжат арқылы өтінім берушінің электрондық поштасының мекенжайы бойынша тапсырысты пошта жөнелтілімі нысанында жіберіледі.
Жер комиссиясының хаттамалық шешіміне өтініш беруші оны алған күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде қарсылық беруі мүмкін.
Өтініш беруішінің жер комиссиясының хаттамалық шешіміне қарсылық беруі оған заңнамада белгіленген мерзімде шағым жасалғанға дейін оның орындалуын тоқтата тұрады.
Жер комиссиясының оң қорытындысы негізінде өтініш беруші жерге орналастыру жобасын дайындайды.

1) депутаты местного представительного органа;
2) представители уполномоченного органа области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения, структурных подразделений соответствующих местных исполнительных органов, осуществляющих функции в сфере архитектуры и градостроительства, сельского хозяйства;
3) представители общественных советов, негосударственных организаций в области агропромышленного комплекса и иных отраслевых негосударственных организаций, а также органов местного самоуправления;
4) представители Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан.
В случае предоставления земельных участков в соответствии со статьей 43-1 настоящего Кодекса, в состав земельных комиссий, создаваемых на уровне района, города областного значения, также включаются:
1) аким города районного значения, поселка, села, сельского округа, на территории которых находится земельный участок;
2) представители местного населения соответствующего города районного значения, поселка, села, сельского округа, делегированные собранием местного сообщества.
В состав земельных комиссий, создаваемых на уровне областей, городов республиканского значения, столицы, также в обязательном порядке включаются представители соответствующих территориальных подразделений уполномоченных органов в области охраны окружающей среды, сельского и лесного хозяйства, использования и охраны водного фонда, водоснабжения, водоотведения.
По усмотрению местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения в состав земельной комиссии могут быть включены и другие лица.
Земельная комиссия действует на постоянной основе. Количество членов земельной комиссии должно быть нечетным и составлять не менее девяти человек. При этом количество представителей общественных советов, негосударственных организаций в области агропромышленного комплекса и иных отраслевых негосударственных организаций, Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан, а также органов местного самоуправления должно составлять не менее пятидесяти процентов от общего количества членов земельной комиссии.
Состав земельной комиссии утверждается ежегодно по истечении последующих двенадцати календарных месяцев со сменой всего состава, за исключением председателя и лиц, указанных в подпунктах 2) и 4) части шестой, подпункте 1) части седьмой и части восьмой настоящего пункта.
Председателем земельной комиссии назначается заместитель акима, курирующий земельные вопросы.
Рабочим органом земельной комиссии является соответствующий уполномоченный орган области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения.
Секретарь земельной комиссии определяется из числа должностных лиц рабочего органа. Секретарь земельной комиссии не принимает участие в голосовании.
Заседание земельной комиссии считается правомочным, если на нем присутствовали не менее двух третей от общего количества ее состава. При этом количество присутствующих представителей общественных советов, негосударственных организаций в области агропромышленного комплекса и иных отраслевых негосударственных организаций, Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан, а также органов местного самоуправления должно составлять не менее пятидесяти процентов от общего количества присутствующих членов земельной комиссии. Члены земельной комиссии участвуют на ее заседании без права замены.
Решение земельной комиссии принимается открытым голосованием.
Результаты голосования определяются большинством голосов от общего количества членов земельной комиссии, присутствующих на заседании, и решение считается принятым, если за него проголосовало большинство членов земельной комиссии.
В случае несогласия с решением земельной комиссии, член земельной комиссии вправе выразить особое мнение, которое должно быть изложено в письменном виде и приложено к решению земельной комиссии.
Заседание земельной комиссии обязательно фиксируется с помощью средств аудио-, видеозаписи. Фиксирование заседания земельной комиссии средствами аудио-, видеозаписи осуществляет местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения. Порядок технического применения средств аудио-, видеозаписи, обеспечивающих фиксирование хода заседания земельной комиссии, хранения аудио-, видеозаписи, а также доступа к аудио-, видеозаписи определяется центральным уполномоченным органом.
Заключение земельной комиссии составляется в трех экземплярах в форме протокольного решения в течение двух рабочих дней с момента передачи соответствующим уполномоченным органом области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения в земельную комиссию предложения о возможности использования испрашиваемого земельного участка по заявленному целевому назначению в соответствии с территориальным зонированием или предоставления предварительного выбора земельного участка (при испрашивании земельного участка для строительства объектов, за исключением строительства объектов в черте населенного пункта).
Один экземпляр заключения земельной комиссии в течение одного рабочего дня с момента подписания вручается заявителю (его представителю) нарочно, направляется в форме заказного почтового отправления с уведомлением о вручении либо посредством электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью, по адресу электронной почты заявителя.
На протокольное решение земельной комиссии в течение семи рабочих дней с даты его получения заявителем могут быть предоставлены возражения.
Подача возражения заявителем на протокольное решение земельной комиссии приостанавливает его исполнение до обжалования его в сроки, установленные законодательством.
На основании положительного заключения земельной комиссии заявителем изготавливается землеустроительный проект.

Осы Кодекстің 43-1-бабына сәйкес берілетін жер учаскелерін қоспағанда, жер комиссиясының оң қорытындысының қолданылу мерзімі ол қабылданған күннен бастап бір жылды құрайды. Бір жылдық мерзімді өткізіп алу жергілікті атқарушы органның жер учаскесіне құқық беруден бас тарту туралы шешім қабылдауы үшін негіз болып табылады.";
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Жер комиссиясының жұмыс органы жер комиссиясының хаттамалық шешімдерінің көшірмелерін облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың тиісті уәкілетті органының интернет-ресурсында ай сайын орналастыруға міндетті.
Осы тармақтың ережелері осы бапта және осы Кодекстің 43-1, 44, 44-1 және 45-баптарында көзделген тәртіппен берілетін жер учаскелеріне, сондай-ақ осы Кодекстің 48-бабына сәйкес сауда-саттық (аукциондар) өткізілген жер учаскелеріне қолданылады.";
6-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6-1. Жер учаскесіне құқық беруді сауда-саттықта (аукциондарда) жүзеге асыру қажеттігі себебіне байланысты осындай құқық беруден бас тартылған жағдайда, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы, аудандық маңызы бар қаланың, кенттің, ауылдың, ауылдық округтің әкімі сұралып отырған жер учаскесі бойынша сауда-саттықты (аукционды) жер учаскесіне құқық беруден бас тарту туралы шешім қабылданған күннен бастап күнтізбелік тоқсан күннен кешіктірмей өткізуге тиіс.";
мынадай мазмұндағы 7-1-тармақпен толықтырылсын:
"7.1. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының, аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ әкімінің жер учаскесіне құқық беру туралы шешімінің жобасы мыналарды қамтуы тиіс:
жерге құқық берілетін заңды немесе жеке тұлғаның атауы;
жер учаскесінің нысаналы мақсаты;
жер санаты;
жер учаскесінің ауданы;
жерге құқық түрі, ауыртпалықтар, сервитуттар;
жер комиссиясының хаттамалық шешімінің нөмірі мен күні;
жер учаскелерін қалыптастыру жөніндегі жерге орналастыру жобаларының бекілген нөмірі мен күні;
жеке қосалқы шаруашылық үшін берілетін жер учаскесі үлесінің түрі;
учаске ақыға берілген жағдайда, жер учаскесін немесе жер пайдалану құқығын сатып алу бағасы, жер учаскесін сатып алу-сату шарттарын жасау мерзімдері мен талаптары;
жер учаскелерінің мөлшері көрсетіле отырып, оларды алып қою, мемлекет мұқтаждықтары үшін мәжбүрлеп иеліктен шығару жүргізілетін жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі немесе заңды тұлғаның атауы;
жер учаскесінің бөлінетіндігі (бөлінбейтіндігі) туралы мәліметтер;
қажет болғанда жер учаскесін берумен байланысты өзге де мәліметтер қамтылуы мүмкін.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

Срок действия положительного заключения земельной комиссии составляет один год со дня его принятия, за исключением земельных участков, предоставляемых в соответствии со статьей 43-1 настоящего Кодекса. Пропуск годичного срока является основанием для принятия местным исполнительным органом решения об отказе в предоставлении права на земельный участок.";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Рабочий орган земельной комиссии обязан размещать копии протокольных решений земельной комиссии на интернет-ресурсе соответствующего уполномоченного органа области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения ежемесячно.
Положения настоящего пункта распространяются на земельные участки, предоставляемые в порядке, предусмотренном настоящей статьей и статьями 43-1, 44, 44-1 и 45 настоящего Кодекса, а также на земельные участки, по которым состоялись торги (аукционы) согласно статье 48 настоящего Кодекса.";
пункт 6-1 изложить в следующей редакции:
"6-1. В случае отказа в предоставлении права на земельный участок, за исключением земельных участков для ведения крестьянского или фермерского хозяйства, сельскохозяйственного производства, по причине необходимости осуществления такого предоставления на торгах (аукционах) местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения, акимом города районного значения, поселка, села, сельского округа торги (аукцион) по испрашиваемому земельному участку должны быть проведены не позднее девяноста календарных дней со дня принятия решения об отказе в предоставлении права на земельный участок.";
дополнить пунктом 7-1 следующего содержания:
"7-1. Проект решения местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения, акима города районного значения, поселка, села, сельского округа о предоставлении права на земельный участок должен содержать:
наименование юридического или физического лица, которому предоставляется право на землю;
целевое назначение земельного участка;
категорию земель;
площадь земельного участка;
вид права на землю, обременения, сервитуты;
номер и дату протокольного решения земельной комиссии;
номер и дату утверждения землеустроительных проектов по формированию земельных участков;
вид надела земельного участка, предоставляемого для личного подсобного хозяйства;
выкупную цену земельного участка или права землепользования в случае предоставления участка за плату, сроки и условия заключения договоров купли-продажи земельного участка;
фамилию, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица, у которого производятся изъятие, принудительное отчуждение для государственных нужд земельных участков, с указанием их размеров;
сведения о делимости (неделимости) земельного участка;
при необходимости иные сведения, связанные с предоставлением земельного участка.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:

"11. Осы Кодекс қолданысқа енгiзiлгенге дейiн азаматтар мен заңды тұлғаларға бұрын қолданыста болған Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес берiлген жер учаскелерiне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттары Қазақстан Республикасының жер заңнамасында белгiленген жер учаскелерiне құқықтардың өзгеруi ескерiле отырып, заңдық күшiн сақтайды.
Осы Кодекске сәйкес мұндай құжаттарды жер учаскелерiне меншiк құқығын немесе жер пайдалану құқығын куәландыратын құжаттарға ауыстыру құқық иеленушілердiң қалауы бойынша жүзеге асырылады.
Елді мекендердің әкімшілік-аумақтық құрылысы өзгерген жағдайда, мемлекеттік органдардың шешімі бойынша (немесе шекаралары (шектері) өзгерген жағдайда, жер учаскелерін елді мекендер шегіне қосқан кезде) мұндай жер учаскелерінің сәйкестендіру құжаттарын ауыстыру бюджет қаражаты есебінен (немесе өтеусіз) жүзеге асырылады.
Мұндай құжаттарды ауыстыру жер учаскесіне құқықтарды қайта ресімдеу жағдайлары туындаған кезде не азаматтық-құқықтық мәмілелер жасалған кезде немесе өзге де жағдайларда жүзеге асырылады.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Жергілікті атқарушы органдар жер учаскесін алған тұлғалардың тізімдері бар ақпаратты жер учаскесін беру негізін, нысаналы мақсатын, ауданын, орналасқан жерін, құқық түрін, жалға алу мерзімін көрсете отырып, халыққа қолжетімді жерлердегі арнайы ақпараттық стендтерде, сондай-ақ өзінің интернет-ресурсында және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың тиісті уәкілетті органының интернет-ресурсында ай сайын, ал тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында таралатын мерзімді баспасөз басылымдарында кемінде тоқсанына бір рет жариялау арқылы орналастыруға міндетті.
Осы тармақтың ережелері осы бапта және осы Кодекстің 43-1, 44, 44-1 және 45-баптарында көзделген тәртіппен берілген жер учаскелеріне, сондай-ақ осы Кодекстің 48-бабына сәйкес сауда-саттыққа (аукциондарға) шығарылатын жер учаскелеріне қолданылады.
Шаруа немесе фермер қожалығын, ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу үшін берілген ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелері бойынша осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген деректер мемлекеттік жер кадастрының автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің интернет-ресурсында ашық қолжетімділікте орналастырылады.";
13) 43-1-бапта:
2-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Шаруа немесе фермер қожалығын, ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу үшін уақытша өтеулі жер пайдалану (жалға алу) құқығын беру жөніндегі конкурсқа шығарылатын жер учаскелерінің тізбесін ауданның, облыстық маңызы бар қаланың уәкілетті органы осындай жер учаскелерін беруге бұрын түскен өтінімдерді ескере отырып қалыптастырады және бұл қоғамдық кеңестермен, агроөнеркәсіптік кешен саласындағы мемлекеттік емес ұйымдармен, Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасымен және жергілікті өзін-өзі басқару органдарымен келісіледі.";

"11. Правоустанавливающие и идентификационные документы на земельные участки, предоставленные гражданам и юридическим лицам до введения в действие настоящего Кодекса в соответствии с ранее действовавшим законодательством Республики Казахстан, сохраняют юридическую силу с учетом изменения прав на земельные участки, установленных земельным законодательством Республики Казахстан.
Замена таких документов на документы, удостоверяющие право собственности или право землепользования на земельные участки в соответствии с настоящим Кодексом, осуществляется по желанию правообладателей.
При изменении административно-территориального устройства населенных пунктов по решению государственных органов (или при включении земельных участков в черту населенных пунктов в случае изменения границ (черты) замена идентификационных документов таких земельных участков осуществляется за счет бюджетных средств.
Замена таких документов осуществляется при возникновении случаев по переоформлению прав на земельный участок либо совершении гражданско-правовых сделок или в иных случаях.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Местные исполнительные органы обязаны размещать информацию со списками лиц, получивших земельный участок, с указанием основания предоставления земельного участка, целевого назначения, площади, места расположения, вида права, срока аренды, на специальных информационных стендах в местах, доступных для населения, а также путем опубликования на своем интернет-ресурсе и интернет-ресурсе соответствующего уполномоченного органа области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения ежемесячно, а в периодических печатных изданиях, распространяемых на территории соответствующей административно-территориальной единицы, – не реже одного раза в квартал.
Положения настоящего пункта распространяются на земельные участки, предоставленные в порядке, предусмотренном настоящей статьей и статьями 43-1, 44, 44-1 и 45 настоящего Кодекса, а также на земельные участки, выставляемые на торги (аукционы) согласно статье 48 настоящего Кодекса.
Данные, указанные в части первой настоящего пункта, по земельным участкам сельскохозяйственного назначения, предоставленным для ведения крестьянского или фермерского хозяйства, сельскохозяйственного производства, размещаются в открытом доступе на интернет-ресурсе автоматизированной информационной системы государственного земельного кадастра.";
13) в статье 43-1:
часть первую пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2. Перечень земельных участков, выставляемых на конкурс по предоставлению права временного возмездного землепользования (аренды) для ведения крестьянского или фермерского хозяйства, сельскохозяйственного производства, формируется уполномоченным органом района, города областного значения с учетом ранее поступивших заявок на предоставление таких земельных участков и согласовывается с общественными советами, негосударственными организациями в области агропромышленного комплекса, Национальной палатой предпринимателей Республики Казахстан и органами местного самоуправления.";

мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2.1. Конкурсқа шығарылатын жер учаскелерінің шекті мөлшері жергілікті жердің ерекшеліктеріне қарай аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың өкілді және атқарушы органдарының, аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ әкімдерінің бірлескен шешімдерімен айқындалады.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Шаруа немесе фермер қожалығын, ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу үшін уақытша өтеулі жер пайдалану (жалға алу) құқығын беру жөніндегі конкурстың жеңімпазын жер комиссиясы тиісті өлшемшарттарды ескере отырып, балл беру арқылы конкурстық ұсыныстарды салыстыру негізінде айқындайды.
Осы ауданда, қалада, ауылда, кентте кемінде 5 жыл тұратын адамдар өздерінің конкурстық ұсыныстарына қосымша балл беру арқылы жер учаскесін алудың басым құқығын пайдаланады.
Жер комиссиясы конкурстық ұсыныстарды бағалайды, салыстырады және жеңіп алған конкурстық өтінімді айқындайды.";
14) 44-баптың 6-1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"6-1. Жер учаскесіне құқық беруді сауда-саттықта (аукциондарда) жүзеге асыру қажеттігі себебіне байланысты осындай құқық беруден бас тартылған жағдайда, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы, аудандық маңызы бар қаланың, кенттің, ауылдың, ауылдық округтің әкімі сұралып отырған жер учаскесі бойынша сауда-саттықты (аукционды) жер учаскесіне құқық беруден бас тарту туралы шешім қабылданған күннен бастап күнтізбелік тоқсан күннен кешіктірмей өткізуге тиіс.";
15) 44-1-баптың 4-1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-1. Жер учаскесіне құқық беруді сауда-саттықта (аукциондарда) жүзеге асыру қажеттігі себебіне байланысты осындай құқық беруден бас тартылған жағдайда, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы, аудандық маңызы бар қаланың, кенттің, ауылдың, ауылдық округтің әкімі сұралып отырған жер учаскесі бойынша сауда-саттықты (аукционды) жер учаскесіне құқық беруден бас тарту туралы шешім қабылданған күннен бастап күнтізбелік тоқсан күннен кешіктірмей өткізуге тиіс.";
16) 45-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Жер учаскесіне құқық беруді сауда-саттықта (аукциондарда) жүзеге асыру қажеттігі себебіне байланысты осындай құқық беруден бас тартылған жағдайда, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы, аудандық маңызы бар қаланың, кенттің, ауылдың, ауылдық округтің әкімі сұралып отырған жер учаскесі бойынша сауда-саттықты (аукционды) жер учаскесіне құқық беруден бас тарту туралы шешім қабылданған күннен бастап күнтізбелік тоқсан күннен кешіктірмей өткізуге тиіс.";

дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Предельные размеры земельных участков, выставляемых на конкурс, определяются совместными решениями представительных и исполнительных органов районов, городов областного значения, акимов города районного значения, поселка, села, сельских округов в зависимости от особенностей местности.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Победитель конкурса по предоставлению права временного возмездного землепользования (аренды) для ведения крестьянского или фермерского хозяйства, сельскохозяйственного производства определяется земельной комиссией на основании сопоставления конкурсных предложений путем присвоения баллов с учетом соответствующих критериев.
Лица, проживающие в данном районе, городе, селе, поселке не менее 5 лет, пользуются преимущественным правом получения земельного участка путем присвоения дополнительных баллов к их конкурсным предложениям.
Земельная комиссия оценивает, сопоставляет конкурсные предложения и определяет выигравшую конкурсную заявку.";
14) пункт 6-1 статьи 44 изложить в следующей редакции:
"6-1. В случае отказа в предоставлении права на земельный участок по причине необходимости осуществления такого предоставления на торгах (аукционах), местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения, акимом города районного значения, поселка, села, сельского округа торги (аукцион) по испрашиваемому земельному участку должны быть проведены не позднее девяноста календарных дней со дня принятия решения об отказе в предоставлении права на земельный участок.";
15) пункт 4-1 статьи 44-1 изложить в следующей редакции:
"4-1. В случае отказа в предоставлении права на земельный участок по причине необходимости осуществления такого предоставления на торгах (аукционах), местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения, акимом города районного значения, поселка, села, сельского округа торги (аукцион) по испрашиваемому земельному участку должны быть проведены не позднее девяноста календарных дней со дня принятия решения об отказе в предоставлении права на земельный участок.";
16) пункт 3 статьи 45 изложить в следующей редакции:
"3. В случае отказа в предоставлении права на земельный участок по причине необходимости осуществления такого предоставления на торгах (аукционах), местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения, акимом города районного значения, поселка, села, сельского округа торги (аукцион) по испрашиваемому земельному участку должны быть проведены не позднее девяноста календарных дней со дня принятия решения об отказе в предоставлении права на земельный участок.";

17) 48-баптың 6 және 6-1-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Осы Кодекстің 48-1-бабында белгіленген ерекшеліктер ескеріле отырып, жер учаскесін немесе жер учаскесін жалдау құқығын сату жөніндегі сауда-саттықты (аукциондарды) ұйымдастыру мен өткізу, оның ішінде электрондық түрде өткізу тәртібін орталық уәкілетті орган айқындайды.
6-1. Жер учаскесіне құқық беруді сауда-саттықта (аукциондарда) жүзеге асыру қажеттігі себебіне байланысты осындай құқық беруден бас тартылған жағдайда, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы, аудандық маңызы бар қаланың, кенттің, ауылдың, ауылдық округтің әкімі сұралып отырған жер учаскесі бойынша сауда-саттықты (аукционды) жер учаскесіне құқық беруден бас тарту туралы шешім қабылданған күннен бастап күнтізбелік тоқсан күннен кешіктірмей өткізуге тиіс.";
18) 66-баптың 2-тармағы төртінші бөлікпен мынадай мазмұндағы толықтырылсын:
"Осы Кодекстің талаптарын бұза отырып, жеке және (немесе) заңды тұлғалар жасаған мәмілелер жарамсыз болады.";
19) 79-бапта:
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3.1. Шартты жер үлестері есебінен қалыптастырылған жер учаскесін кепілге салуға осындай үлестер иелерінің келісімімен ғана жол беріледі. Мұндай келісуді әлеуетті кепіл беруші дербес қамтамасыз етеді. Мұндай келісім болмаған жағдайда кепілге беруге жол берілмейді.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Жер учаскесiн немесе жер пайдалану құқығын кепiлге салу үшiн жеке және заңды тұлғалар ықтимал кепiл ұстаушыға:
жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттарын;
ортақ бiрлескен меншiкке немесе ортақ бiрлескен жер пайдалануға қатысушылардың нотариаттық тәртіппен куәландырылған жазбаша келiсiмiн;
шартты жер үлестері есебінен қалыптастырылған жер учаскелерінің шартты жер үлестері иелерінің нотариат тәртібімен куәландырылған жазбаша келісімін;
жер учаскесіне тіркелген құқықтар (құқық ауыртпалықтары) туралы құқықтық кадастрдың мәліметтерін береді.
Жер учаскесінің бір бөлігін немесе оған жер пайдалану құқығын кепілге беру кезінде жер учаскесінің жалпы жоспарында оның кепілге беруге көзделген бөлігі көрсетілуге тиіс.
Бұл ретте, осы баптың 4-тармағының үшінші бөлігінде көзделген жағдайды қоспағанда, жер пайдалану құқығы кепілі кезінде мемлекеттік мемлекеттік меншіктегі жер учаскесі меншік иесінің келісімі талап етілмейді.
Осы тармақтың бірінші және екінші бөліктерінде көрсетілген құжаттар мен мәліметтердің тізбесі толық болып табылады.";

17) пункты 6 и 6-1 статьи 48 изложить в следующей редакции:
"6. Порядок организации и проведения торгов (аукционов) по продаже земельного участка или права аренды земельного участка с учетом особенностей, установленных статьей 48-1 настоящего Кодекса, в том числе в электронном виде, определяется центральным уполномоченным органом.
6-1. В случае отказа в предоставлении права на земельный участок по причине необходимости осуществления такого предоставления на торгах (аукционах), местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения, акимом города районного значения, поселка, села, сельского округа торги (аукцион) по испрашиваемому земельному участку должны быть проведены не позднее девяноста календарных дней со дня принятия решения об отказе в предоставлении права на земельный участок.";
18) пункт 2 статьи 66 дополнить частью второй следующего содержания:
"Сделки, заключенные физическими и (или) юридическими лицами в нарушение требований настоящего Кодекса, недействительны.";
19) в статье 79:
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Залог земельного участка, сформированного за счет условных земельных долей, допускается только с согласия обладателей таких долей. Такое согласование обеспечивается потенциальным залогодателем самостоятельно. В случае отсутствия такого согласования, передача в залог не допускается.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Для залога земельного участка или права землепользования физические и юридические лица представляют потенциальному залогодержателю:
правоустанавливающие и идентификационные документы на земельный участок;
письменное согласие участников общей совместной собственности или общего совместного землепользования, удостоверенное в нотариальном порядке;
письменное согласие обладателей условных земельных долей земельных участков, сформированных за счет условных земельных долей, удостоверенное в нотариальном порядке;
сведения правового кадастра о зарегистрированных правах (обременениях прав) на земельный участок.
При передаче в залог части земельного участка или права землепользования на него на общем плане земельного участка должна быть отражена та его часть, которая предусмотрена к передаче в залог.
При этом согласие собственника земельного участка, находящегося в государственной собственности, при залоге права землепользования не требуется, за исключением случая, предусмотренного частью третьей пункта 4 настоящей статьи.
Перечень документов и сведений, указанных в частях первой и второй настоящего пункта, является исчерпывающим.";

20) 84-баптың 2-тармағының 4-1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-1) "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабының 1-тармағына сәйкес жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін халықтың мұқтажын қанағаттандыру үшін жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарда көрсетілген аумақтарда орналасқан жайылымдық алқаптарға халықтың мұқтажын қанағаттандыру;";
21) 92-баптың 3-1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-1. Осы баптың 2 және 3-тармақтарында көзделген жер учаскесі мақсаты бойынша пайдаланылмаған кезеңдерге:
жер учаскесін орналастыру аумағында белгіленген тәртіппен бекітілген қала құрылысы құжаттамасы (бас жоспарлар, егжей-тегжейлі жоспарлау және құрылыс салу жобалары, аумақтың жер-шаруашылық орналастыру жобалары), сондай-ақ инженерлік желілерге қосылу мүмкіндігі болмаған;
жер учаскесі еңсерілмейтін күштің немесе осындай пайдалануды болдырмайтын өзге де жағдайлардың салдарынан мақсаты бойынша пайдаланыла алмаған уақыт кірмейді.
Жер учаскесін нысаналы мақсаты бойынша пайдалануды болғызбайтын өзге де мән-жайларға жергілікті атқарушы органдардың жер учаскесін нысаналы мақсаты бойынша пайдалану мүмкіндігін болғызбайтын, белгіленген тәртіппен бекітілген бас жоспарларды, егжей-тегжейлі жоспарлау және құрылыс салу жобаларын өзгертуі жатады, сондай-ақ жергілікті атқарушы және уәкілетті органдардың меншік иелері мен жер пайдаланушылардың сәулет-жоспарлау тапсырмаларын алуға арналған өтінімдерін және табиғи монополия субъектілерінің меншік иелері мен жер пайдаланушылардың инженерлік желілерге қосылуға арналған техникалық шарттарды және объектілерді салу кезінде көзделген өзге де келісу рәсімдерін алуға арналған өтінімдерін қараудағы әрекетсіздігі (егер мұндай әрекетсіздік сотта дәлелденсе) жатады.";
22) 96-1-баптың 1 және 2-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жер учаскелері мәжбүрлеп алып қойылған тұлғалардың тізілімін қалыптастыруды және жүргізуді аумақтық құрылымдық бөлімшелер ұсынатын ақпараттың негізінде орталық уәкілетті орган жүзеге асырады.
2. Аумақтық құрылымдық бөлімшелер осы Кодекстің 92 және 93-баптарына сәйкес заңды күшіне енген сот шешімінің негізінде үш жұмыс күні ішінде орталық уәкілетті органға ақпарат жібереді, онда:
1) жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), сондай-ақ жеке басын куәландыратын құжаттың деректері, оның жеке сәйкестендіру нөмірі;
2) заңды тұлғаның атауы және оның бизнес-сәйкестендіру нөмірі;

20) подпункт 4-1) пункта 2 статьи 84 изложить в следующей редакции:
"4-1) удовлетворение нужд населения в пастбищных угодьях, расположенных на территориях, указанных в Плане по управлению пастбищами и их использованию, для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья в соответствии с пунктом 1 статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах";";
21) пункт 3-1 статьи 92 изложить в следующей редакции:
"3-1. В периоды неиспользования земельного участка по назначению, предусмотренные в пунктах 2 и 3 настоящей статьи, не включается время, в течение которого:
на территории размещения земельного участка отсутствовала утвержденная в установленном порядке градостроительная документация (генеральные планы, проекты детальной планировки и застройки, проекты земельно-хозяйственного устройства территории), а также возможность подключения к инженерным сетям;
земельный участок не мог быть использован по назначению вследствие непреодолимой силы или иных обстоятельств, исключающих такое использование.
К иным обстоятельствам, исключающим использование земельного участка по целевому назначению, относятся изменение местными исполнительными органами утвержденных в установленном порядке генеральных планов, проектов детальной планировки и застройки, исключающее возможность использования земельного участка по целевому назначению, а также бездействие местных исполнительных и уполномоченных органов в рассмотрении заявок собственников и землепользователей на получение архитектурно-планировочных заданий и субъектов естественных монополий в рассмотрении заявок собственников и землепользователей на получение технических условий на подключение к инженерным сетям и иных согласительных процедур, предусмотренных при строительстве объектов (если такие бездействия доказаны в суде)";
22) пункты 1 и 2 статьи 96-1 изложить в следующей редакции:
"1. Формирование и ведение реестра лиц, у которых принудительно изъяты земельные участки, осуществляются центральным уполномоченным органом на основании информации, предоставляемой территориальным подразделением.
2. Территориальное подразделение в течение трех рабочих дней на основании вступившего в законную силу решения суда в соответствии со статьями 92 и 93 настоящего Кодекса направляет информацию в центральный уполномоченный орган, в которой указываются:
1) фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица, а также данные документа, удостоверяющего личность, его индивидуальный идентификационный номер;
2) наименование юридического лица и его бизнес-идентификационный номер;

3) алып қойылған жер учаскесінің орналасқан жері, ауданы және нысаналы мақсаты;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзушылықтың түрі мен құрамы;
5) сот шешімі қабылданған және оның заңды күшіне енген күні көрсетіледі.
Орталық уәкілетті орган ақпаратты алған кезден бастап екі жұмыс күні ішінде оны жер учаскелері мәжбүрлеп алып қойылған тұлғалардың тізіліміне енгізеді.";
23) 97-баптың 3-2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-2. Елді мекендердің жерін бас жоспарларына (немесе тұрғындарының саны бес мың адамға дейiнгi елдi мекендердi дамытудың және оларда құрылыс салудың осы жоспарларды алмастыратын схемасына) сәйкес кеңейту жағдайларын қоспағанда, шаруа немесе фермер қожалығын, ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу үшін берілген ауыл шаруашылығы мақсатындағы жердің нысаналы мақсатын жеке тұрғын үй құрылысы мақсаттары үшін, жеке қосалқы шаруашылық жүргізу, бау-бақша және саяжай құрылысы үшін өзгертуге жол берілмейді.";
24) 102-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Жеке қосалқы шаруашылықты жүргізуге арналған жер учаскесі үй маңындағы және егiстiк телiмдерден тұрады.
Үй маңындағы телiм ауылдық елді мекендердің шекараларында (шегінде) беріледі және ауыл шаруашылығы өнімін өндіру үшін, сондай-ақ Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасына сәйкес тұрғын үй, шаруашылық-тұрмыстық құрылыстар тұрғызу үшін пайдаланылады.
Егістік телім елді мекен аумақтарының жер-шаруашылық орналастыру жобасына сәйкес ауылдық елді мекендердің жерінен не әкімшілік бағынысқа берілген аумақтарда беріледі және ауыл шаруашылығы өнімін өндіру үшін ғана пайдаланылады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген жеке қосалқы шаруашылық жүргізу үшін берілетін жер учаскесі телімінің түрі жергілікті атқарушы органдардың жер учаскесіне құқық беру туралы шешімдерінде және сәйкестендіру құжаттарында көрсетіледі.";
25) 145-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жерді пайдалану мен қорғауды мемлекеттiк бақылауды аумақтық бөлімшелер және өзге де уәкiлеттi органдар өздерінің құзыреті шегінде жүзеге асырады.";
5-тармақ алып тасталсын;
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Жердiң пайдаланылуы мен қорғалуы жөнiндегi мемлекеттiк инспекторлардың әкiмшiлiк жаза қолдану туралы шешiмiне осы Кодекстiң 148-бабының 3-тармағына сәйкес шағым жасалуы мүмкін.";
26) 146-бапта:
1-тармақтың 4) тармақшасы алып тасталсын;
2-тармақтың екінші және бесінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"Аумақтық бөлімшелердің басшылары тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктердiң жердi пайдалану мен қорғау жөнiндегi бас мемлекеттiк инспекторлары болып табылады.";
"Орталық уәкілетті орган ведомствосының, аумақтық бөлімшелерінің мемлекеттік бақылауды тікелей жүзеге асыратын өзге де лауазымды адамдары жерді пайдалану мен қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекторлар болып табылады.";

3) место нахождения, площадь и целевое назначение изъятого земельного участка;
4) вид и состав нарушения законодательства Республики Казахстан;
5) дата принятия решения суда и вступления его в законную силу.
Центральный уполномоченный орган в течение двух рабочих дней с момента получения информации заносит ее в реестр лиц, у которых принудительно изъяты земельные участки.";
23) пункт 3-2 статьи 97 изложить в следующей редакции:
"3-2. Не допускается изменение целевого назначения земель сельскохозяйственного назначения, предоставленных для ведения крестьянского или фермерского хозяйства, сельскохозяйственного производства, для целей индивидуального жилищного строительства и ведения личного подсобного хозяйства, садоводства и дачного строительства, за исключением случаев расширения земель населенных пунктов в соответствии с генеральными планами (или их заменяющей схемы развития и застройки населенных пунктов с численностью до пяти тысяч человек).";
24) пункт 2 статьи 102 изложить в следующей редакции:
"2. Земельный участок для ведения личного подсобного хозяйства состоит из приусадебного и полевого наделов.
Приусадебный надел предоставляется в границах (черте) сельских населенных пунктов и используется для производства сельскохозяйственной продукции, а также возведения жилого дома, хозяйственно-бытовых построек в соответствии с законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
Полевой надел предоставляется из земель сельских населенных пунктов в соответствии с проектом земельно-хозяйственного устройства территорий населенной части либо на территории, переданной в административное подчинение, и используется исключительно для производства сельскохозяйственной продукции.
Вид надела предоставляемого земельного участка для ведения личного подсобного хозяйства, предусмотренный в части первой настоящего пункта, отражается в решениях местных исполнительных органов о предоставлении права на земельный участок и идентификационных документах.";
25) в статье 145:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Государственный контроль за использованием и охраной земель осуществляют территориальные подразделения и иные государственные органы в пределах их компетенции.";
пункт 5 исключить;
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Решение государственных инспекторов по использованию и охране земель о наложении административного взыскания может быть обжаловано в соответствии с пунктом 3 статьи 148 настоящего Кодекса.";
26) в статье 146:
подпункт 4) пункта 1 исключить;
части вторую и пятую пункта 2 изложить в следующей редакции:
"Руководители территориальных подразделений являются главными государственными инспекторами по использованию и охране земель соответствующих административно-территориальных единиц.
Иные должностные лица ведомства центрального уполномоченного органа, территориальных подразделений, непосредственно осуществляющие государственный контроль за использованием и охраной земель, являются государственными инспекторами по использованию и охране земель.";

27) 147-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"147-бап. Жерді пайдалану мен қорғауды мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыратын аумақтық бөлімшелердің функциялары";
1, 2-1 және 2-2-тармақтар алып тасталсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Жер ресурстарын басқару жөніндегі аумақтық органдар жердің пайдаланылуы мен қорғалуын, атап айтқанда:
1) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың және облыстық маңызы бар қалалардың, аудандардың жергілікті атқарушы органдарының, аудандық маңызы бар қалалар, кенттер, ауылдар, ауылдық округтер әкімдерінің Қазақстан Республикасының жер заңнамасы саласында қабылдаған шешімдерінің заңдылығын;
2) жеке және заңды тұлғалардың өтініштері бойынша облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың уәкілетті органдарының қабылдаған шешімдерінің заңдылығын;
3) мемлекеттік жер кадастры мен жер мониторингінің дұрыс жүргізілуін;
4) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың және облыстық маңызы бар қалалардың, аудандардың жергілікті атқарушы органдарында, аудандық маңызы бар қалалар, кенттер, ауылдар, ауылдық округтер әкімдерінде жер учаскесін алған адамдардың тізімдері бар ақпараттың уақтылы орналастырылуын;
5) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың және облыстық маңызы бар қалалардың, аудандардың жергілікті атқарушы органдарында, аудандық маңызы бар қалалар, кенттер, ауылдар, ауылдық округтер әкімдерінде сауда-саттықтың (аукциондардың) уақтылы өткізілуін;
6) мемлекеттік органдардың, кәсіпорындардың, мекемелердің, ұйымдар мен азаматтардың Қазақстан Республикасының жер заңнамасын, жер учаскелерін нысаналы мақсатына сәйкес пайдаланудың белгіленген режимін сақтауын;
7) жер учаскелерін өз бетінше иеленіп алуға жол берілмеуін;
8) жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушылар құқықтарының сақталуын;
9) жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушылардың топырақтың құнарлылығын қалпына келтіру және сақтау жөніндегі ұйымдастыру-шаруашылық, агротехникалық, орман мелиорациялық және эрозияға қарсы гидротехникалық іс-шаралар кешенін уақтылы және дұрыс жүргізуін;
10) жер учаскелерінің иелері мен жер пайдаланушылардың жердің бар-жоғы, олардың жай-күйі мен пайдаланылуы туралы мәліметтерді мемлекеттік органдарға уақтылы беруін;
11) жердің жай-күйіне әсер ететін тұрғын және өндірістік объектілердің жобалануын, орналастырылуын және салынуын;
12) жерді жақсарту, топырақ эрозиясының, тұздану, батпақтану, су басу, шөлейттену, құрғақтану, тығыздалу, қоқыстану, ластану және жердің тозуын туғызатын басқа да процестердің салдарын болғызбау және жою жөніндегі іс-шаралардың уақтылы және сапалы орындалуын;

27) в статье 147:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 147. Функции территориальных подразделений, осуществляющих государственный контроль за использованием и охраной земель";
пункты 1, 2-1 и 2-2 исключить;
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Территориальные подразделения проводят государственный контроль за использованием и охраной земель, а именно за:
1) законностью принятых решений местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы и городов областного значения, районов, акимов городов районного значения, поселков, сел, сельских округов в области земельного законодательства Республики Казахстан;
2) законностью принятых решений уполномоченных органов областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения по обращениям физических и юридических лиц;
3) правильностью ведения государственного земельного кадастра и мониторинга земель;
4) своевременным размещением информации со списками лиц, получивших земельный участок в местных исполнительных органах областей, городов республиканского значения, столицы и городов областного значения, районов, акимов городов районного значения, поселков, сел, сельских округов;
5) своевременным проведением торгов (конкурсов, аукционов) в местных исполнительных органах областей, городов республиканского значения, столицы и городов областного значения, районов, акимами городов районного значения, поселков, сел, сельских округов;
6) соблюдением государственными органами, предприятиями, учреждениями, организациями и гражданами земельного законодательства Республики Казахстан, установленного режима использования земельных участков в соответствии с их целевым назначением;
7) недопущением самовольного занятия земельных участков;
8) соблюдением прав собственников земельных участков и землепользователей;
9) своевременным и правильным проведением собственниками земельных участков и землепользователями комплекса организационно-хозяйственных, агротехнических, лесомелиоративных и гидротехнических противоэрозионных мероприятий по восстановлению и сохранению плодородия почв;
10) своевременным представлением в государственные органы собственниками земельных участков и землепользователями сведений о наличии, состоянии и использовании земель;
11) проектированием, размещением и строительством жилых и производственных объектов, оказывающих влияние на состояние земель;
12) своевременным и качественным выполнением мероприятий по улучшению земель, предотвращению и ликвидации последствий эрозии почвы, засоления, заболачивания, подтопления, опустынивания, иссушения, переуплотнения, захламления, загрязнения и других процессов, вызывающих деградацию земель;

13) азаматтарға жер учаскелерін беру туралы олардың өтініштерін (өтінішхаттарын) қараудың белгіленген мерзімдерінің сақталуын;
14) межелік белгілердің сақталуын;
15) жергілікті атқарушы органдар уақытша жер пайдалануға берген жерлердің уақтылы қайтарылуын;
16) бүлінген жерлердің қалпына келтірілуін;
17) жердің бүлінуіне байланысты жұмыстар жүргізілген кезде топырақтың құнарлы қабатының сыдырып алынуын, сақталуын және пайдаланылуын;
18) жерге орналастыру жобаларының және жердің пайдаланылуы мен қорғалуы бойынша басқа да жобалардың жүзеге асырылуын мемлекеттік бақылауды жүргізеді;";
28) 148-баптың 1-тармағының 2), 3), 4), 5) және 6) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Қазақстан Республикасы жер заңнамасының бұзылуы туралы әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттамалар толтыруға;
3) Қазақстан Республикасының жер заңнамасын бұзғаны үшін әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша қаулылар шығаруға;
4) Қазақстан Республикасының жер заңнамасын бұзу салдарынан келтірілген залалды өтеу, өз мақсатында пайдаланылмай не Қазақстан Республикасының заңнамасын бұза отырып пайдаланылып жатқан жер учаскелерiн мәжбүрлеп алып қою, жер учаскелерін беруге, мемлекет мұқтажы үшін алып қоюға, нысаналы мақсатын өзгертуге, мәжбүрлеп иеліктен шығаруға байланысты құқыққа сыйымсыз шешімдердің күшін жою, сондай-ақ жердің пайдаланылуы мен қорғалуын мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын органдардың лауазымды адамдарының Қазақстан Республикасы жер заңнамасының талаптарын бұзушылықтарды жою туралы берген нұсқамаларын осы нұсқама берілген тұлғалар нұсқамада көрсетілген мерзімде орындамаған не тиісінше орындамаған жағдайда оларды орындау туралы және жеке, лауазымды және заңды тұлғалардан айыппұл өндіріп алу туралы мәселелер бойынша сотқа талап-арыз дайындауға және беруге;
5) Қазақстан Републикасы Кәсіпкерлік кодексінің 147-бабы 3-тармағында көзделген құжаттарды ұсынған кезде ұйымдарға кедергiсiз кiруге, меншiктегi және пайдаланудағы жер учаскелерiн тексеруге, ал әскери, қорғаныс және басқа да арнаулы объектiлер алып жатқан жер учаскелерiн – оларға кiрудiң белгiленген режимiн ескере отырып, тексеруге;
6) жер учаскелерiнiң меншік иелерi мен жер пайдаланушыларға, сондай-ақ облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарының, аудандық (қалалардағы аудандардан басқа) атқарушы органдардың, аудандық маңызы бар қалалар, кенттер, ауылдар, ауылдық округтер әкімдерінің және Мемлекеттік корпорацияның лауазымды адамдарына орындалуы міндетті Қазақстан Республикасы жер заңнамасы талаптарын бұзушылықтарды жою туралы нұсқама беруге;".

13) соблюдением установленных сроков рассмотрения заявлений (ходатайств) граждан о предоставлении им земельных участков;
14) сохранностью межевых знаков;
15) своевременным возвратом земель, предоставленных местными исполнительными органами во временное землепользование;
16) рекультивацией нарушенных земель;
17) снятием, сохранением и использованием плодородного слоя почвы при проведении работ, связанных с нарушением земель;
18) осуществлением проектов землеустройства и других проектов по использованию и охране земель;";
28) подпункты 2), 3), 4), 5) и 6) пункта 1 статьи 148 изложить в следующей редакции:
"2) составлять протоколы об административном правонарушении за нарушение земельного законодательства Республики Казахстан;
3) выносить постановления по делу об административном правонарушении за нарушение земельного законодательства Республики Казахстан;
4) подготавливать и предъявлять иски в суд по вопросам возмещения ущерба в результате нарушения земельного законодательства Республики Казахстан, принудительного изъятия земельных участков, не используемых по назначению либо используемых с нарушением законодательства Республики Казахстан об отмене неправомерных решений, связанных с предоставлением, изъятием, изменением целевого назначения, принудительным отчуждением для государственных нужд земельных участков, а также исполнения выданных должностными лицами органов, осуществляющих государственный контроль за использованием и охраной земель, предписаний об устранении нарушений требований земельного законодательства Республики Казахстан в случаях их неисполнения в срок, указанный в предписании, либо ненадлежащего исполнения лицами, которым выданы эти предписания, и взыскания штрафов с физических, должностных и юридических лиц;
5) беспрепятственно посещать организации, обследовать земельные участки, находящиеся в собственности и пользовании, а земельные участки, занятые военными, оборонными и другими специальными объектами, – с учетом установленного режима их посещения при предъявлении документов, предусмотренных пунктом 3 статьи 147 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан;
6) давать собственникам земельных участков и землепользователям, а также должностным лицам местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы и городов областного значения, районных (кроме районов в городах) исполнительных органов, акимам городов районного значения, поселков, сел, сельских округов и Государственной корпорации обязательные для исполнения предписания об устранении нарушений требований земельного законодательства Республики Казахстан;".

2. 2003 жылғы 8 шілдедегі Қазақстан Республикасының Орман кодексіне:
1) 4-баптың 1-тармағының 38) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"38) орман иеленушiлер – мемлекеттiк орман қоры учаскелерi тұрақты жер пайдалану құқығымен берiлген мемлекеттiк ұйымдар, сондай-ақ осы Кодекске сәйкес жекеше орман қоры учаскесi меншiгiнде болатын Қазақстан Республикасының азаматтары және шетелдіктер қатыспайтын Қазақстан Республикасының мемлекеттiк емес заңды тұлғалары;";
2) 6-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Жекеше орман қорына Қазақстан Республикасының Жер кодексіне сәйкес Қазақстан Республикасы азаматтарына және Қазақстан Республикасының шетелдіктер қатыспайтын мемлекеттік емес заңды тұлғаларына жеке меншігіне немесе ұзақ мерзімді жер пайдалануға орман өсіру үшін нысаналы мақсатымен берілген жерлерде, солардың қаражаты есебінен жасалған:
1) қолдан өсірілген екпелер;
2) табиғи тұқымдық және (немесе) вегетативтік жолмен пайда болған екпелер;
3) жекеше орман питомниктерi;
4) арнайы мақсаттағы плантациялық екпелер;
5) агроорман-мелиорациялық екпелер;
6) жеке меншіктегі шаруашылық автомобиль жолдарына бөлінген белдеулердегі қорғаныштық екпелер жатады.";
3) 8-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Жекеше орман қоры жерлеріне Қазақстан Республикасының Жер кодексіне сәйкес Қазақстан Республикасының азаматтарына және Қазақстан Республикасының шетелдіктер қатыспайтын мемлекеттік емес заңды тұлғаларына орман өсіру үшін нысаналы мақсатпен жеке меншігіне немесе ұзақ мерзімді жер пайдалануға берілген:
1) қолдан өсірілген екпелер;
2) табиғи тұқымдық және (немесе) вегетативтік жолмен пайда болған екпелер;
3) жекеше орман питомниктерi;
4) арнайы мақсаттағы плантациялық екпелер;
5) агроорман-мелиорациялық екпелер;
6) жеке меншіктегі шаруашылық автомобиль жолдарына бөлінген белдеулердегі қорғаныштық екпелер жатады.";
4) 23-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"23-бап. Жекеше орман иелену құқығының туындауы
Жекеше орман иелену құқығы оларға Қазақстан Республикасы азаматтарының және Қазақстан Республикасының шетелдіктер қатыспайтын мемлекеттік емес заңды тұлғаларының Қазақстан Республикасының Жер кодексіне сәйкес жеке меншігіне немесе ұзақ мерзімді жер пайдалануға берілген жерлерінде туындайды.".
3. 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне:
282-баптың 8-1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:

2. В Лесной кодекс Республики Казахстан от 8 июля 2003 года:
1) подпункт 38) пункта 1 статьи 4 изложить в следующей редакции:
"38) лесовладельцы – государственные организации, которым участки государственного лесного фонда предоставлены на праве постоянного землепользования, а также граждане Республики Казахстан и негосударственные юридические лица Республики Казахстан без иностранного участия, в чьей собственности находятся участки частного лесного фонда в соответствии с настоящим Кодексом;";
2) пункт 4 статьи 6 изложить в следующей редакции:
"4. К частному лесному фонду относятся созданные за счет средств граждан Республики Казахстан и негосударственных юридических лиц Республики Казахстан без иностранного участия земли, предоставленные им в частную собственность или долгосрочное землепользование в соответствии с Земельным кодексом Республики Казахстан с целевым назначением для лесоразведения:
1) искусственными насаждениями;
2) насаждениями естественного происхождения, возникшими семенным и (или) вегетативным путем;
3) частными лесными питомниками;
4) плантационными насаждениями специального назначения;
5) агролесомелиоративными насаждениями;
6) защитными насаждениями на полосах отвода хозяйственных автомобильных дорог, находящихся в частной собственности.";
3) пункт 3 статьи 8 изложить в следующей редакции:
"3. К землям частного лесного фонда относятся земли, предоставленные гражданам Республики Казахстан и негосударственным юридическим лицам Республики Казахстан без иностранного участия в частную собственность или долгосрочное землепользование в соответствии с Земельным кодексом Республики Казахстан с целевым назначением для лесоразведения, занятые:
1) искусственными насаждениями;
2) насаждениями естественного происхождения, возникшими семенным и (или) вегетативным путем;
3) частными лесными питомниками;
4) плантационными насаждениями специального назначения;
5) агролесомелиоративными насаждениями;
6) защитными насаждениями на полосах отвода хозяйственных автомобильных дорог, находящихся в частной собственности.";
4) статью 23 изложить в следующей редакции:
"Статья 23. Возникновение права частного лесовладения
Право частного лесовладения возникает на землях граждан Республики Казахстан и негосударственных юридических лиц Республики Казахстан без иностранного участия, предоставленных им в частную собственность или долгосрочное землепользование в соответствии с Земельным кодексом Республики Казахстан.".
3. В Предпринимательский кодекс Республики Казахстан от 29 октября 2015 года:
пункт 8-1 статьи 282 изложить в следующей редакции:

"8-1. Инвестициялар жөніндегі уәкілетті орган мемлекеттік меншіктен жер учаскелерін беру үшін жобаны инвестициялық деп айқындау тәртібін әзірлейді және бекітеді.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген тәртіп, басқалармен қатар, жер учаскесін беруді тиісті өңірлік үйлестіру кеңесімен келісу рәсімін көздеуге тиіс".
4. "Телерадио хабарларын тарату туралы" 2012 жылғы 18 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 5-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасының телерадио хабарларын тарату туралы заңнамасының сақталуын мемлекеттік бақылауды уәкілетті орган, телерадио хабарларын таратуды техникалық қолдап отыру саласындағы уәкілетті орган және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органдары жүзеге асырады.";
2) 5-1-баптың 1 және 2-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылауды уәкілетті орган және телерадио хабарларын таратуды техникалық қолдап отыру саласындағы уәкілетті орган, сондай-ақ облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органдары олардың қызметі бойынша түрлі ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді салыстыру арқылы жүргізеді.
2. Теле-, радиокомпаниялар, телерадио хабарларын тарату операторлары және дара спутниктік және эфирлік қабылдау құрылғыларын таратушылар бақылау субъектілері болып табылады.";
3) 7-баптың 1-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) осы Заңның 7-бабы 2-тармағының 3) және 5) тармақшаларында және 8-бабының 1-1-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының телерадио хабарларын тарату туралы заңнамасының сақталуын мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;";
4) 8-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органдары телерадио хабарларын тарату операторларының көрсетілетін қызметтеріне шартты қолжетімді карталарды және телерадио хабарларын тарату саласында лицензиясы жоқ және Қазақстан Республикасының аумағында меншікті спутниктік хабар тарату жүйелері жоқ телерадио хабарларын тарату операторларының теле-, радиосигналын жеке қабылдауға арналған жабдықтарды таратуға тыйым салу бойынша талаптардың сақталуын мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады.";
5) мынадай мазмұндағы 38-1-баппен толықтырылсын:
"38-1-бап. Телекоммуникация желілерін пайдалана отырып, телерадио хабарларын тарату (интернет-телерадио хабарларын тарату)

"8-1. Уполномоченный орган по инвестициям разрабатывает и утверждает порядок определения проекта инвестиционным для предоставления земельных участков из государственной собственности.
Порядок, предусмотренный частью первой настоящего пункта, должен, помимо прочего, предусматривать процедуру согласования предоставления земельного участка с соответствующим региональным координационным советом.".
4. В Закон Республики Казахстан от 18 января 2012 года "О телерадиовещании":
1) пункт 2 статьи 5 изложить в следующей редакции:
"2. Государственный контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан о телерадиовещании осуществляется уполномоченным органом, уполномоченным органом в области технического сопровождения телерадиовещания и местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения и столицы, района (города областного значения).";
2) пункты 1 и 2 статьи 5-1 изложить в следующей редакции:
"1. Профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля проводится уполномоченным органом и уполномоченным органом в области технического сопровождения телерадиовещания, а также местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения и столицы, района (города областного значения) путем сопоставления сведений, полученных из различных источников информации, по их деятельности.
2. Субъектами контроля являются теле-, радиокомпании, операторы телерадиовещания и распространители индивидуальных спутниковых и эфирных приемных устройств.";
3) подпункт 3) пункта 1 статьи 7 изложить в следующей редакции:
"3) осуществляет государственный контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан о телерадиовещании, за исключением случаев, предусмотренных подпунктами 3) и 5) пункта 2 статьи 7 и пункта 1-1 статьи 8 настоящего Закона;";
4) статью 8 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения и столицы, района (города областного значения) осуществляют государственный контроль за соблюдением требования по запрету распространения карт условного доступа к услугам операторов телерадиовещания и оборудования, предназначенного для индивидуального приема теле-, радиосигнала операторов телерадиовещания, не имеющих лицензию в сфере телерадиовещания и не обладающих собственными спутниковыми системами вещания на территории Республики Казахстан.";
5) дополнить статьей 38-1 следующего содержания:
"Статья 38-1. Телерадиовещание с использованием сетей телекоммуникаций (интернет-телерадиовещание)

1. Телекоммуникация желісінде телерадио хабарларын тарату телекоммуникация хабарларының берілуін қамтамасыз ететін телекоммуникация құралдары мен байланыс жолдарын пайдалана отырып, теле-, радиоарналарды тарату жүйесін білдіреді.
2. Телекоммуникация желілерінде теле-, радиоарналарды тарату теле-, радиоарналарды тарату жөніндегі қызметпен айналысу үшін лицензия негізінде жүзеге асырылады.".
5. "Қазақстан Республикасының Жер кодексіне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2015 жылғы 2 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1-бапта:
3) тармақша алып тасталсын;
5) тармақшаның төртінші және бесінші абзацтары алып тасталсын;
6) тармақша алып тасталсын.
6. "Қазақстан Республикасы Жер кодексінің жекелеген нормаларының қолданысын және "Қазақстан Республикасының Жер кодексіне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2015 жылғы 2 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының қолданысқа енгізілуін тоқтата тұру туралы" 2016 жылғы 30 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бапта:
4) тармақшадағы "2021 жылғы" деген сөздер "2026 жылғы" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 2-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"2-бап. Қазақстан Республикасының Жер кодексіне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2015 жылғы 2 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының қолданысқа енгізілуі 2025 жылғы 31 желтоқсанға дейін тоқтатыла тұрсын".".
7. "Жайылымдар туралы" 2017 жылғы 20 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 13-баптың 2-тармағының 8) тармақшасындағы "өзге де талаптарды қамтуға тиіс." деген сөздер "өзге де талаптарды;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 7-1) тармақшамен толықтырылсын:
"7-1) жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге байланысты жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халықтың мұқтаждықтарын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы шекаралары мен алаңдары белгіленген картаны қамтуға тиіс.";
2) 14-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарда көрсетілген аумақтарда орналасқан жайылымдар жеке меншікке және уақытша жер пайдалануға берілмейді және жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халықтың мұқтажы үшін ғана пайдаланылады.";
3) 15-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарда көрсетілген аумақтарда орналасқан жайылымдар жергілікті халықтың ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша мұқтаждықтарын қанағаттандыру үшін беріледі.".
2-бап. Осы Заң 2021 жылғы 1 желтоқсаннан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

1. Телерадиовещание в сети телекоммуникаций представляет собой систему распространения теле-, радиоканалов с использованием средств телекоммуникаций и линий связи, обеспечивающих передачу сообщений телекоммуникаций.
2. Распространение теле-, радиоканалов в сетях телекоммуникаций осуществляется на основании лицензии для занятия деятельностью по распространению теле-, радиоканалов.".
5. В Закон Республики Казахстан от 2 ноября 2015 года "О внесении изменений и дополнений в Земельный кодекс Республики Казахстан":
в статье 1:
подпункт 3) исключить;
абзацы четвертый и пятый подпункта 5) исключить;
подпункт 6) исключить.
6. В Закон Республики Казахстан от 30 июня 2016 года "О приостановлении действия отдельных норм Земельного кодекса Республики Казахстан и введения в действие Закона Республики Казахстан от 2 ноября 2015 года "О внесении изменений и дополнений в Земельный кодекс Республики Казахстан":
1) в статье 1:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 1. Приостановить до 31 декабря 2026 года в Земельном кодексе Республики Казахстан от 20 июня 2003 года действие:";
2) статью 2 изложить в следующей редакции:
"Статья 2. Приостановить до 31 декабря 2026 года введение в действие Закона Республики Казахстан от 2 ноября 2015 года "О внесении изменений и дополнений в Земельный кодекс Республики Казахстан".".
7. В Закон Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах":
1) часть первую пункта 2 статьи 13 дополнить подпунктом 7-1) следующего содержания:
"7-1) карту с обозначением внешних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей;";
2) статью 14 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Пастбища, расположенные на территориях, указанных в Плане по управлению пастбищами и их использованию, не предоставляются в частную собственность и временное землепользование, используются только для нужд населения и выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья.";
3) пункт 1 статьи 15 изложить в следующей редакции:
"1. Пастбища, расположенные на территориях, указанных в Плане по управлению пастбищами и их использованию, предоставляются для удовлетворения нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных.".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие с 1 декабря 2021 года.
Президент
Республики Казахстан