"Маманды жұмысқа жіберу, өз бетімен жұмысқа орналасу құқығын беру, мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде білім алған азаматтарды жұмысын өтеу жөніндегі міндетінен босату немесе олардың міндетін тоқтату қағидаларын бекіту және "Білім беру грантын беру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 23 қаңтардағы № 58 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 30 наурыздағы № 390 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 1 маусымдағы № 365 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 23 тамыздағы № 716 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 23.08.2023 № 716 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Маманды жұмысқа жіберу, өз бетімен жұмысқа орналасу құқығын беру, мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде білім алған азаматтарды жұмысын өтеу жөніндегі міндетінен босату немесе олардың міндетін тоқтату қағидаларын бекіту және "Білім беру грантын беру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 23 қаңтардағы № 58 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 30 наурыздағы № 390 қаулысына мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Маманды жұмысқа жіберу, бюджет қаражаты есебінен шеккен шығыстарды өтеу, өз бетінше жұмысқа орналасу құқығын беру, мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде білім алған Қазақстан Республикасының азаматтарын жұмыспен өтеу жөніндегі міндетінен босату немесе олардың міндетін тоқтату қағидаларын бекіту және "Білім беру грантын беру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 23 қаңтардағы № 58 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Маманды жұмысқа жіберу, бюджет қаражаты есебінен шеккен шығыстарды өтеу, өз бетінше жұмысқа орналасу құқығын беру, мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде білім алған Қазақстан Республикасының азаматтарын жұмыспен өтеу жөніндегі міндетінен босату немесе олардың міндетін тоқтату қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Маманды жұмысқа жіберу, өз бетімен жұмысқа орналасу құқығын беру, мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде білім алған азаматтарды жұмысын өтеу жөніндегі міндетінен босату немесе олардың міндетін тоқтату қағидалары осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 30 марта 2012 года № 390 "Об утверждении Правил направления специалиста на работу, предоставления права самостоятельного трудоустройства, освобождения от обязанности или прекращения обязанности по отработке гражданами, обучавшимися на основе государственного образовательного заказа, и внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 23 января 2008 года № 58 "Об утверждении Правил присуждения образовательного гранта"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 1 июня 2021 года № 365. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2023 года № 716.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 23.08.2023 № 716 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 30 марта 2012 года № 390 "Об утверждении Правил направления специалиста на работу, предоставления права самостоятельного трудоустройства, освобождения от обязанности или прекращения обязанности по отработке гражданами, обучавшимися на основе государственного образовательного заказа, и внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 23 января 2008 года № 58 "Об утверждении Правил присуждения образовательного гранта" следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил направления специалиста на работу, возмещения расходов, понесенных за счет бюджетных средств, предоставления права самостоятельного трудоустройства, освобождения от обязанности или прекращения обязанности по отработке гражданами Республики Казахстан, обучавшимися на основе государственного образовательного заказа, и внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 23 января 2008 года № 58 "Об утверждении Правил присуждения образовательного гранта";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила направления специалиста на работу, возмещения расходов, понесенных за счет бюджетных средств, предоставления права самостоятельного трудоустройства, освобождения от обязанности или прекращения обязанности по отработке гражданами Республики Казахстан, обучавшимися на основе государственного образовательного заказа.";
Правила направления специалиста на работу, предоставления права самостоятельного трудоустройства, освобождения от обязанности или прекращения обязанности по отработке гражданами, обучавшимися на основе государственного образовательного заказа, утвержденные указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.

2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2021 жылғы 1 маусымдағы
№ 365 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 30 наурыздағы
№ 390 қаулысымен
бекітілген
Маманды жұмысқа жіберу, бюджет қаражаты есебінен шеккен шығыстарды өтеу, өз бетінше жұмысқа орналасу құқығын беру, мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде білім алған Қазақстан Республикасының азаматтарын жұмыспен өтеу жөніндегі міндетінен босату немесе олардың міндетін тоқтату қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Маманды жұмысқа жіберу, бюджет қаражаты есебінен шеккен шығыстарды өтеу, өз бетінше жұмысқа орналасу құқығын беру, мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде білім алған Қазақстан Республикасының азаматтарын жұмыспен өтеу жөніндегі міндетінен босату немесе олардың міндетін тоқтату қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 4-бабының 22-2) тармақшасына сәйкес әзірленді және маманды жұмысқа жіберу, өз бетінше жұмысқа орналасу құқығын беру, мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде білім алған Қазақстан Республикасының азаматтарын Заңның 47-бабының 17-тармағында көрсетілген жұмыспен өтеу жөніндегі міндетінен босату немесе міндетін тоқтату, мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде білім алған Қазақстан Республикасының азаматтары жұмыспен өтемеген жағдайда бюджет қаражаты есебінен жұмсалған шығыстарды өтеу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) білім беру саласындағы уәкілетті органның операторы – білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындайтын, студенттерді, магистранттар мен докторанттарды жатақханалардағы орындармен қамтамасыз етуге мемлекеттік тапсырысты және жекеменшік білім беру ұйымдарында орта білім беруге мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыруды жүзеге асыратын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шекте жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыруға қатысушылардың қызметін үйлестіруді жүзеге асыратын және Заңның 47-бабының 17-тармағында көрсетілген тұлғалардың жұмыспен өтеу немесе өтемеген жағдайда бюджет қаражаты шығыстарының орнын толтыру жөніндегі өз міндеттерін сақтауын мониторингтеу мен бақылауды қамтамасыз ететін, жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын заңды тұлға;
2) бейіні бойынша доктор – Қазақстан Республикасында немесе одан тыс жерлерде кәсіптік қызметтің тиісті саласы бойынша докторантура бағдарламасын меңгерген және диссертация қорғаған адамдарға берілетін, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен танылған дәреже;

2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 1 июня 2021 года № 365
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 марта 2012 года № 390
Правила направления специалиста на работу, возмещения расходов, понесенных за счет бюджетных средств, предоставления права самостоятельного трудоустройства, освобождения от обязанности или прекращения обязанности по отработке гражданами Республики Казахстан, обучавшимися на основе государственного образовательного заказа
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила направления специалиста на работу, возмещения расходов, понесенных за счет бюджетных средств, предоставления права самостоятельного трудоустройства, освобождения от обязанности или прекращения обязанности по отработке гражданами Республики Казахстан, обучавшимися на основе государственного образовательного заказа, (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 22-2) статьи 4 Закона Республики Казахстан "Об образовании" (далее – Закон) и определяют порядок направления специалиста на работу, предоставления права самостоятельного трудоустройства, освобождения от обязанности или прекращения обязанности по отработке, возмещения расходов, понесенных за счет бюджетных средств в случае неотработки гражданами Республики Казахстан, указанными в пункте 17 статьи 47 Закона, обучавшимися на основе государственного образовательного заказа.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) оператор уполномоченного органа в области образования – юридическое лицо со стопроцентным участием государства в уставном капитале, определяемое уполномоченным органом в области образования, осуществляющее размещение государственного заказа на обеспечение студентов, магистрантов и докторантов местами в общежитиях и государственного образовательного заказа на среднее образование в частных организациях образования, а также осуществляющее координацию деятельности участников подушевого нормативного финансирования в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, и обеспечивающее мониторинг и контроль за соблюдением лицами, указанными в пункте 17 статьи 47 Закона, своих обязанностей по отработке или возмещению расходов бюджетных средств в случае неотработки;
2) доктор по профилю – степень, присуждаемая лицам, освоившим программу докторантуры по соответствующей сфере профессиональной деятельности и защитившим диссертацию в Республике Казахстан или за ее пределами, признанная в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;

3) философия докторы (PhD) – Қазақстан Республикасында немесе одан тыс жерлерде ғылыми-педагогикалық бағыт бойынша докторантура бағдарламасын меңгерген және диссертация қорғаған адамдарға берілетін, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен танылған дәреже;
4) жас мамандар – Заңның 47-бабының 17-тармағында көрсетілген, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде білім алған Қазақстан Республикасының азаматтары;
5) жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымы –жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын және ғылыми-зерттеу қызметін жүзеге асыратын жоғары оқу орны;
6) жергілікті атқарушы орган (әкімдік) – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) әкімі басқаратын, өз құзыреті шегінде тиісті аумақта жергілікті мемлекеттік басқаруды және өзін-өзі басқаруды жүзеге асыратын алқалы атқарушы орган;
7) халықты жұмыспен қамту орталығы – жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларын іске асыру, жұмыссыздықтан әлеуметтік қорғауды және жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің өзге де шараларын ұйымдастыру мақсатында ауданның, облыстық және республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органы құратын заңды тұлға.
2-тарау. Мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша білім алған Қазақстан Республикасының азаматтарын жұмысқа жіберу тәртібі
3. Заңның 26-бабы 8-тармағының 3) тармақшасында белгіленген және Қазақстан Республикасының ауыл жастары қатарынан шыққан азаматтарына берілетін квота шегінде ауылдың әлеуметтік-экономикалық дамуын айқындайтын педагогтік, медициналық, ветеринариялық және ауыл шаруашылығы мамандықтары бойынша оқуға түскен Қазақстан Республикасының азаматтары жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымын (бұдан әрі – ЖЖБҰ) бітіргеннен кейін кемінде үш жыл тиісінше білім беру ұйымдарында, денсаулық сақтау ұйымдарында, ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік органдардың бөлімшелерінде, ветеринариялық ұйымдарда және меншік нысанына қарамастан ауылдық жерде орналасқан аграрлық бейіндегі ұйымдарда жұмыспен өтейді.
4. Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өңірлерге қоныс аударатын және Заңның 26-бабы 8-тармағының 6) тармақшасында белгіленген квота шегінде педагогикалық, ауыл шаруашылығы және техникалық мамандықтар бойынша оқуға түскен ауыл жастары арасынан шыққан Қазақстан Республикасының азаматтары ЖЖБҰ-ны бітіргеннен кейін оқыған жеріндегі өңірде кемінде үш жыл жұмыспен өтейді.

3) доктор философии (PhD) – степень, присуждаемая лицам, освоившим программу докторантуры по научно-педагогическому направлению и защитившим диссертацию в Республике Казахстан или за ее пределами, признанная в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
4) молодые специалисты – граждане Республики Казахстан, указанные в пункте 17 статьи 47 Закона, обучившиеся на основе государственного образовательного заказа в организациях высшего и (или) послевузовского образования;
5) организация высшего и (или) послевузовского образования – высшее учебное заведение, реализующее образовательные программы высшего и (или) послевузовского образования и осуществляющее научно-исследовательскую деятельность;
6) местный исполнительный орган (акимат) — коллегиальный исполнительный орган, возглавляемый акимом области, города республиканского значения и столицы, района (города областного значения), осуществляющий в пределах своей компетенции местное государственное управление и самоуправление на соответствующей территории;
7) центр занятости населения – юридическое лицо, создаваемое местным исполнительным органом района, города областного и республиканского значения, столицы в целях реализации активных мер содействия занятости, организации социальной защиты от безработицы и иных мер содействия занятости.
Глава 2. Порядок направления на работу граждан Республики Казахстан, обучившихся по государственному образовательному заказу
3. Граждане Республики Казахстан, поступившие на обучение по педагогическим, медицинским, ветеринарным и сельскохозяйственным специальностям, определяющим социально-экономическое развитие села, в пределах квоты, установленной подпунктом 3) пункта 8 статьи 26 Закона и предоставляемой гражданам Республики Казахстан из числа сельской молодежи, отрабатывают соответственно в организациях образования, организациях здравоохранения, в подразделениях государственных органов, осуществляющих деятельность в области ветеринарии, в ветеринарных организациях и организациях независимо от формы собственности аграрного профиля, расположенных в сельской местности, не менее трех лет после окончания организации высшего и (или) послевузовского образования (далее – ОВПО).
4. Граждане Республики Казахстан из числа сельской молодежи, переселяющиеся в регионы, определенные Правительством Республики Казахстан, и поступившие в пределах квоты, установленной подпунктом 6) пункта 8 статьи 26 Закона, на обучение по педагогическим, сельскохозяйственным и техническим специальностям, отрабатывают в регионе по месту обучения не менее трех лет после окончания ОВПО.

5. Мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде педагогикалық және медициналық мамандықтарға түскен Қазақстан Республикасының азаматтары ЖЖБҰ-ны немесе денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдарды бітіргеннен кейін кемінде үш жыл білім беру ұйымдарында және денсаулық сақтау ұйымдарында жұмыспен өтейді.
6. Мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде басқа мамандықтар бойынша білім алған Қазақстан Республикасының азаматтары ЖЖБҰ-ны бітіргеннен кейін кемінде үш жыл меншік нысанына қарамастан ұйымдарда жұмыспен өтейді.
7. Мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде бейіні бойынша доктор бағдарламасы бойынша докторантурада білім алған Қазақстан Республикасының азаматтары оқуды аяқтағаннан кейін кемінде үш жыл мемлекеттік органдарда немесе ЖЖБҰ-да немесе ғылыми ұйымдарда жұмыспен өтейді.
8. Мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде философия докторы (PhD) бағдарламасы бойынша докторантураға оқуға түскен Қазақстан Республикасының азаматтары оқуды аяқтағаннан кейін кемінде үш жыл ЖЖБҰ-да немесе ғылыми ұйымдарда жұмыспен өтейді.
9. Осы Қағидалардың 3, 4, 5, 6, 7 және 8-тармақтарында көрсетілген Қазақстан Республикасының азаматтары мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша ЖЖБҰ аяқтағаннан кейін өздері іс жүзінде оқыған уақытқа мөлшерлес мынадай:
1) ақылы негіздегі оқудан мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша оқуға ауысқан;
2) мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша оқудан ақылы негіздегі оқуға ауысқан;
3) ағымдағы немесе келесі оқу жылы ішінде кейіннен қайта қабылдау шартымен ЖЖБҰ-дан оқудан шығарылған жағдайларда осы тармақта көзделген мерзім шегінде жұмыспен өтейді.
Жұмыспен өтеу мерзімі мынадай формула бойынша есептеледі:
T = y / X * z,
мұндағы:
Т – айлармен жұмыспен өтеу мерзімі, күндерге бөлшектенбейді (бұл ретте дөңгелектеу үлкен жағына жүргізіледі);
y – мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде оқудың айлармен нақты мерзімі, күндерге бөлшектенбейді (бұл ретте дөңгелектеу үлкен жағына жүргізіледі);
x – ЖЖБҰ-да оқудың айлармен жалпы мерзімі (бұл ретте дөңгелектеу үлкен жағына жүргізіледі);
z – Заңның 47-бабының 17-тармағында және осы Қағидаларда көзделген, бүкіл мерзім бойы мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде оқып шыққан Қазақстан Республикасының азаматтары үшін 36 айды құрайтын жұмыспен өтеу мерзімі.
10. Заңның 47-бабының 17-тармағында көрсетілген Қазақстан Республикасының азаматтарын жұмысқа жіберу мақсатында оларды дербес бөлу жүзеге асырылады.
11. Өз жұмысын құрамы бекітілген күннен бастайтын жас мамандарды дербес бөлу жөніндегі комиссиялар (бұдан әрі – бөлу жөніндегі комиссиялар) тұрақты жұмыс істейтін болып табылады және жыл сайын:

5. Граждане Республики Казахстан, поступившие на педагогические и медицинские специальности на основе государственного образовательного заказа, отрабатывают в организациях образования и организациях здравоохранения не менее трех лет после окончания ОВПО или научных организаций в области здравоохранения.
6. Граждане Республики Казахстан, обучившиеся по другим специальностям на основе государственного образовательного заказа, отрабатывают в организациях, независимо от формы собственности, не менее трех лет после окончания ОВПО.
7. Граждане Республики Казахстан, обучившиеся в докторантуре по программе докторов по профилю на основе государственного образовательного заказа, отрабатывают в государственных органах или ОВПО, или научных организациях не менее трех лет после завершения обучения.
8. Граждане Республики Казахстан, поступившие на обучение в докторантуру по программе докторов философии (PhD) на основе государственного образовательного заказа, отрабатывают в ОВПО или научных организациях не менее трех лет после завершения обучения.
9. Граждане Республики Казахстан, указанные в пунктах 3, 4, 5, 6, 7 и 8 настоящих Правил, отрабатывают соразмерно времени их фактического обучения по государственному образовательному заказу после окончания ОВПО в пределах срока, предусмотренного настоящим пунктом, в случаях:
1) перевода с обучения на платной основе на обучение по государственному образовательному заказу;
2) перевода с обучения по государственному образовательному заказу на обучение на платной основе;
3) отчисления из ОВПО при условии последующего восстановления в течение текущего или следующего учебного года.
Срок отработки рассчитывается по следующей формуле:
T = y/х*z,
где:
Т – срок отработки в месяцах, без дробления на дни (при этом округление производится в большую сторону);
y – фактический срок обучения на основе государственного образовательного заказа в месяцах, без дробления на дни (при этом округление производится в большую сторону);
x – общий срок обучения в ОВПО в месяцах (при этом округление производится в большую сторону);
z – срок отработки, предусмотренный пунктом 17 статьи 47 Закона и настоящими Правилами, для граждан Республики Казахстан, отучившихся весь срок на основе государственного образовательного заказа, составляющий 36 месяцев.
10. В целях направления на работу граждан Республики Казахстан, указанных в пункте 17 статьи 47 Закона, осуществляется их персональное распределение.
11. Комиссии по персональному распределению молодых специалистов (далее – комиссии по распределению), начинающие свою работу с даты утверждения ее состава, являются постоянно действующими и создаются ежегодно:

1) медициналық мамандықтар бойынша ауыл жастары арасынан шыққан Қазақстан Республикасының азаматтарына берілетін квота шегінде оқуға түскен азаматтарды және мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде медициналық мамандықтар бойынша оқуға түскен Қазақстан Республикасының азаматтарын қоспағанда, оларды жұмысқа дербес бөлу үшін – осы Заңның 47-бабы 17-тармағында көрсетілген Қазақстан Республикасының азаматтары оқуды аяқтайтын Қазақстан Республикасының тиісті ЖЖБҰ жанынан;
2) ауыл жастары арасынан шыққан Қазақстан Республикасының азаматтарына берілетін квота шегінде медициналық мамандықтар бойынша оқуға түскен Қазақстан Республикасының азаматтарын және мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде медициналық мамандықтар бойынша оқуға түскен Қазақстан Республикасының азаматтарын жұмысқа дербес бөлу үшін денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның жанынан құрылады.
Бөлу жөніндегі комиссиялар туралы ережені білім беру және денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органдар (бұдан әрі – уәкілетті органдар) бекітеді.
12. Бейіні бойынша докторларды және философия докторларын (PhD) қоспағанда, Заңның 47-бабының 17-тармағында көрсетілген Қазақстан Республикасының азаматтарын жұмысқа бөлу және жіберу мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) бөлу жөніндегі комиссиялар жыл сайын облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдарына:
ауыл жастары арасынан шыққан Қазақстан Республикасының азаматтарына берілетін квота шегінде;
мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде оқуға түскен түлектердің санын, тұратын жерін, алған мамандығы мен оқу тілін көрсете отырып, ағымдағы жылғы түлектерді кейіннен жұмысқа орналастыру үшін бос жұмыс орындарын ұсынуға өтінімдер жібереді;
2) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген ұсынылған өтінімдерге сәйкес бөлу жөніндегі комиссия мәлімдеген мамандықтар бойынша бөлу жөніндегі комиссияға:
ауылдық квота шегінде оқыған азаматтар үшін ауылдық жерде орналасқан білім беру, денсаулық сақтау ұйымдарында, ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік органдардың бөлімшелерінде не ветеринариялық ұйымдарда және меншік нысанына қарамастан аграрлық бейіндегі ұйымдарға;
Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өңірлерге қоныс аударатын ауыл жастары үшін оқу орны бойынша өңірдегі педагогикалық, техникалық және ауыл шаруашылығы мамандықтары бойынша;
мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде педагогикалық және медициналық мамандықтар бойынша білім алған азаматтар үшін білім беру және денсаулық сақтау ұйымдарына;
мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде басқа мамандықтар бойынша білім алған азаматтар үшін меншік нысанына қарамастан ұйымдарға кадрлар қажеттілігі туралы ақпарат береді.

1) при соответствующих ОВПО Республики Казахстан, в которых завершают обучение граждане Республики Казахстан, указанные в пункте 17 статьи 47 Закона, для их персонального распределения на работу, за исключением граждан Республики Казахстан, поступивших на обучение по медицинским специальностям в пределах квоты, предоставляемой гражданам Республики Казахстан из числа сельской молодежи, и граждан Республики Казахстан, поступивших на обучение по медицинским специальностям на основе государственного образовательного заказа;
2) при уполномоченном органе в области здравоохранения для персонального распределения на работу граждан Республики Казахстан, поступивших на обучение по медицинским специальностям в пределах квоты, предоставляемой гражданам Республики Казахстан из числа сельской молодежи, и граждан Республики Казахстан, поступивших на обучение по медицинским специальностям на основе государственного образовательного заказа.
Положение о комиссиях по распределению утверждается уполномоченными органами в области образования и здравоохранения (далее – уполномоченные органы).
12. Распределение и направление на работу граждан Республики Казахстан, указанных в пункте 17 статьи 47 Закона, за исключением докторов по профилю и докторов философии (PhD), осуществляются в следующем порядке:
1) комиссии по распределению ежегодно направляют в местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения и столицы заявки с указанием количества выпускников, места проживания, полученной специальности и языка обучения на предоставление вакантных рабочих мест для последующего трудоустройства выпускников текущего года, поступивших:
в пределах квоты, предоставляемой гражданам Республики Казахстан из числа сельской молодежи;
на основе государственного образовательного заказа;
2) местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения и столицы согласно представленным заявкам, указанным в подпункте 1) настоящего пункта представляют в комиссии по распределению информацию о потребности в кадрах по специальностям, заявленным комиссией по распределению:
в организациях образования, здравоохранения, в подразделениях государственных органов, осуществляющих деятельность в области ветеринарии, либо в ветеринарных организациях и организациях независимо от формы собственности, аграрного профиля, расположенных в сельской местности, для граждан, обучившихся в пределах сельской квоты;
по педагогическим, техническим и сельскохозяйственным специальностям в регионе по месту обучения для сельской молодежи, переселяющейся в регионы, определенные Правительством Республики Казахстан;
в организациях образования и здравоохранения для граждан, обучившихся по педагогическим и медицинским специальностям на основе государственного образовательного заказа;
в организациях, независимо от формы собственности, для граждан, обучившихся по другим специальностям на основе государственного образовательного заказа.

13. Заңның 47-бабының 17-тармағында көрсетілген, ағымдағы жылы оқуды аяқтаған Қазақстан Республикасының азаматтары 1 қыркүйектен кешікпей жолдама бойынша жұмыс орнына келеді.
14. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органы:
1) Заңның 47-бабының 17-тармағында көрсетілген Қазақстан Республикасының азаматтары келгеннен кейін бір ай ішінде білім беру саласындағы уәкілетті органның операторына жұмыс орны және көрсетілетін әлеуметтік көмектің түрі (бар болса) туралы мәліметтерді ұсына отырып, бөлуге сәйкес келгені туралы растауды жібереді;
2) 2012 жылдан бастап жыл сайын 1 қыркүйекке қарай білім беру саласындағы уәкілетті органның операторына Заңның 47-бабының 17-тармағында көрсетілген Қазақстан Республикасының жұмыс істейтін азаматтарының тізімдерін жібереді;
3) Заңның 47-бабының 17-тармағында көрсетілген Қазақстан Республикасының азаматтарын жұмыстан босату туралы мәліметтерді және растайтын құжаттарды білім беру саласындағы уәкілетті органға жібереді.
15. Мемлекеттік білім беру ұйымдары мен мемлекеттік медициналық ұйымдарға жұмысқа бірінші кезекте бөлінуге:
1) жұбайы (зайыбы) бос жұмыс орнын ұсынған елді мекенде тұратын, жұмыс істейтін немесе қызмет өткеретін адамдардың;
2) ата-анасының біреуі немесе екеуі де мүгедек болып табылатын адамдардың, сондай-ақ бос орынды ұсынған елді мекенде тұрақты тұратын, қорғаншы және қамқоршы болып табылатын адамдардың құқығы бар.
16. Бейіні бойынша докторларды және философия докторларын (PhD) жұмысқа бөлу және жіберу мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) ЖЖБҰ-да және денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органда бейіні бойынша докторларды және философия докторларын (PhD) бөлу жөніндегі комиссиялар құрылады;
2) ЖЖБҰ, мемлекеттік органдар мен ғылыми ұйымдар тиісті бос орындар болған жағдайда жыл сайын 15 сәуірден кешіктірмей уәкілетті органдарға ЖЖБҰ-дағы, мемлекеттік органдар мен ғылыми ұйымдардағы кадрларға қажеттілік туралы өтінімдер жібереді;
3) бейіні бойынша докторларды және философия докторларын (PhD) бөлу жөніндегі комиссиялар жыл сайын 15 сәуірден кешіктірмей уәкілетті органдарға мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде бейіні бойынша докторларды және философия докторларын (PhD) даярлау бағдарламасы бойынша докторантураға түскен және ағымдағы жылы оқуын аяқтайтын адамдардың тізімдерін жібереді.
17. Бейіні бойынша докторларды және философия докторларын (PhD) дербес бөлу ұсынылған құжаттар бойынша және ЖЖБҰ-ның, мемлекеттік органдар мен ғылыми ұйымдардың кадрларға қажеттілік туралы өтінімдеріне сәйкес уәкілетті органдар ұсынған ақпарат негізінде жүзеге асырылады.

13. Граждане Республики Казахстан, указанные в пункте 17 статьи 47 Закона, завершившие обучение в текущем году, не позднее 1 сентября прибывают на место работы по направлению.
14. Местный исполнительный орган области, города республиканского значения и столицы:
1) после прибытия граждан Республики Казахстан, указанных в пункте 17 статьи 47 Закона, в течение месяца высылает оператору уполномоченного органа в области образования подтверждение о прибытии, согласно распределению с представлением сведений о месте работы и виде предоставляемой социальной помощи (при наличии);
2) ежегодно к 1 сентября направляет оператору уполномоченного органа в области образования списки работающих граждан Республики Казахстан, указанных в пункте 17 статьи 47 Закона, начиная с 2012 года;
3) направляет сведения об увольнении граждан Республики Казахстан, указанных в пункте 17 статьи 47 Закона, и подтверждающие документы в уполномоченный орган в области образования.
15. Право на первоочередное распределение на работу в государственные организации образования и государственные медицинские организации имеют:
1) лица, супруг (супруга) которых проживает, работает или проходит службу в населенном пункте, предоставившем вакансию;
2) лица, у которых один или оба родителя являются инвалидами, а также лица, являющиеся опекунами и попечителями, постоянно проживающие в населенном пункте, предоставившем вакансию.
16. Распределение и направление на работу докторов по профилю и докторов философии (PhD) осуществляются в следующем порядке:
1) в ОВПО и уполномоченном органе в области здравоохранения создаются комиссии по распределению докторов по профилю и докторов философии (PhD);
2) ОВПО, государственные органы и научные организации, в случае наличия соответствующих вакансий ежегодно, не позднее 15 апреля, направляют в уполномоченные органы заявки о потребности в кадрах в ОВПО, государственных органах и научных организациях;
3) комиссии по распределению докторов по профилю и докторов философии (PhD) ежегодно, не позднее 15 апреля, направляют в уполномоченные органы списки лиц, поступивших в докторантуру по программе подготовки докторов по профилю и докторов философии (PhD) на основе государственного образовательного заказа и завершающих обучение в текущем году.
17. Персональное распределение докторов по профилю и докторов философии (PhD) осуществляется по представленным документам и на основе информации, представленной уполномоченными органами, согласно заявкам ОВПО, государственных органов и научных организаций о потребности в кадрах.

18. Заңның 47-бабының 17-тармағында көрсетілген Қазақстан Республикасының азаматтарын дербес бөлу кезінде:
1) тұрақты тұратын орны немесе бөлу қолайлы болатын елді мекен;
2) түлек үлгерімінің орташа балы;
3) жұмыс берушілердің өтінішхаттары;
4) Заңда және осы Қағидаларда көзделген бірінші кезекте бөлу құқығын беретін жағдайлардың болуы;
5) Заңда және/немесе осы Қағидаларда белгіленген, жұмыспен өтеу жөніндегі міндеттен босататын не жұмыспен өтеу жөніндегі міндетті орындау мерзімін кері шегеретін жағдайлардың болуы ескеріледі.
19. Мерзімді әскери қызметке түскен немесе шақырылған кезде Заңның 47-бабының 17-тармағында көрсетілген Қазақстан Республикасының азаматтарына қызмет өткеру уақыты жұмыспен өтеу мерзіміне есепке жатқызылмай, қызмет өткеру уақытына кейінге қалдыру беріледі.
20. Бөлу сәтінде бос жұмыс орындары болмаған жағдайда бөлу жөніндегі комиссиялар Заңның 47-бабының 17-тармағында көрсетілген Қазақстан Республикасының азаматтарын жұмыспен өтеу мерзімінде жұмыссыз ретінде есепте болған уақытты есепке ала отырып, тұрғылықты жеріндегі халықты жұмыспен қамту орталығында не "электрондық үкіметтің" веб-порталы немесе "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы арқылы жұмыс іздеп жүрген адам ретінде тіркеуге жібереді.
21. Заңның 47-бабының 17-тармағында көрсетілген Қазақстан Республикасының азаматтары жұмыс іздеп жүрген адам ретінде тіркеуге жолдама алғаннан кейін оқуды аяқтаған жылдың 1 қыркүйегінен кешіктірмей, жұмысқа орналасуына жәрдемдесу үшін өтініш жасайды және Қазақстан Республикасының халықты жұмыспен қамту туралы заңнамасында көзделген тәртіппен жұмыс іздеп жүрген адам ретінде тіркеледі.
22. Тұрғылықты жері бойынша өңірде Заңның 47-бабының 17-тармағында көрсетілген және жұмыспен қамту орталықтарында есепке алынған азаматтардың кәсіптік даярлығы мен мамандығына сәйкес келетін бос жұмыс орындары болмаған жағдайда халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органдар жұмыс іздеп жүрген адамдарға "электрондық еңбек биржасы" ақпараттық порталында қамтылған еңбек нарығының базасы туралы деректерді ескере отырып, басқа өңірлерде жұмысқа орналасу мүмкіндігін ұсынады.
23. ЖЖБҰ-да оқуын бір мезгілде аяқтаған ерлі-зайыптыларға бір елді мекенде орналасқан ұйымдарда жұмыс беріледі. Егер ерлі-зайыптылардың біреуі оқуын бұрын бітірсе, онда оны бөлу жалпы негіздерде жүргізіледі. Бұл жағдайда оқуын кейін аяқтаған жұбайы (зайыбы) жұбайының (зайыбының) жұмыс орны бойынша бірінші кезекте бөлінуге құқылы.
24. Ағымдағы жылдың түлектерін бөлу жөніндегі комиссиялардың отырыстары жыл сайын ерте дегенде 1 маусымда күндізгі форматта немесе қашықтан өткізіледі.

18. При персональном распределении граждан Республики Казахстан, указанных в пункте 17 статьи 47 Закона, учитываются:
1) место постоянного проживания или предпочтительного к распределению населенного пункта;
2) средний балл успеваемости выпускника;
3) ходатайства работодателей;
4) наличие обстоятельств, дающих право на первоочередное распределение, предусмотренных Законом и настоящими Правилами;
5) наличие обстоятельств, установленных Законом и/или настоящими Правилами, освобождающих от обязанности по отработке либо дающих отсрочку от исполнения обязанности по отработке.
19. При поступлении или призыве на срочную воинскую службу гражданам Республики Казахстан, указанным в пункте 17 статьи 47 Закона, предоставляется отсрочка на время прохождения службы без зачета времени прохождения службы в срок отработки.
20. В случае отсутствия вакантных рабочих мест на момент распределения, граждане Республики Казахстан, указанные в пункте 17 статьи 47 Закона, направляются комиссиями по распределению на регистрацию в качестве лиц, ищущих работу, в центре занятости населения по месту жительства либо через веб-портал "электронного правительства" или Государственную корпорацию "Правительство для граждан" с зачетом времени нахождения на учете в качестве безработного в срок отработки.
21. Граждане Республики Казахстан, указанные в пункте 17 статьи 47 Закона, после получения направления на регистрацию в качестве лица, ищущего работу, не позднее 1 сентября года завершения обучения обращаются за содействием в трудоустройстве и регистрируются в качестве лица, ищущего работу, в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан о занятости населения.
22. В случае отсутствия в регионе по месту проживания вакантных рабочих мест, соответствующих профессиональной подготовке и специальности граждан, указанных в пункте 17 статьи 47 Закона и вставших на учет в центры занятости, местными органами по вопросам занятости населения предлагается лицам, ищущим работу, возможность трудоустройства в других регионах с учетом данных о базе рынка труда, содержащейся в информационном портале "Электронная биржа труда".
23. Супругам, завершившим обучение в ОВПО одновременно, работа предоставляется в организациях, расположенных в одном населенном пункте. Если один из супругов завершает обучение ранее, то его распределение производится на общих основаниях. В этом случае супруг (супруга), завершивший (ая) обучение позже, имеет право на первоочередное распределение по месту работы супруга (супруги).
24. Заседания комиссий по распределению выпускников текущего года проводятся ежегодно, не ранее 1 июня, в очном или дистанционном формате.

Заңның 47-бабы 17-тармағында көрсетілген Қазақстан Республикасының азаматтары ағымдағы жылдың 1 маусымына дейін бөлу жөніндегі тиісті комиссияларға берілген өтініштер негізінде бөлу жөніндегі тиісті комиссиялардың отырыстарына қатысуға жіберіледі.
25. Бөлу жөніндегі тиісті комиссияға дәлелді себептерсіз келмеген жағдайда Заңның 47-бабы 17-тармағында көрсетілген Қазақстан Республикасының азаматтары өздерінің қатысуынсыз бөлінеді.
26. Заңның 47-бабының 17-тармағында көрсетілген Қазақстан Республикасының бірнеше азаматын бір бос орынға жіберуге жол бермеу мақсатында оларды бөлу жөніндегі комиссиялар құрылған тиісті ЖЖБҰ-ның жұмысқа бөлінген, Заңның 47-бабының 17-тармағында көрсетілген Қазақстан Республикасы азаматтарының алдын ала тізімдерін жыл сайын 1 наурыздан кешіктірмей білім беру саласындағы уәкілетті органға жіберуі арқылы алдын ала бөлу жүзеге асырылады. Осындай фактілер анықталған жағдайда Заңның 47-бабының 17-тармағында көрсетілген Қазақстан Республикасының азаматтарын бөлу білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісілгеннен кейін жүргізіледі, бұл ретте үлгерімнің орташа балы және ЖЖБҰ орналасқан жерінің болжамды бөлу орнына жақындығы назарға алынады.
27. Заңның 47-бабының 17-тармағында көрсетілген, ағымдағы жылы оқуын аяқтайтын Қазақстан Республикасының азаматтарын дербес бөлу тиісті бөлу жөніндегі комиссияның хаттамалық шешімімен жыл сайын 1 шілдеден кешіктірмей ресімделеді, оның негізінде ЖЖБҰ осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша жұмысқа жолдамалар дайындайды. Бұл ретте Заңның 47-бабының 17-тармағында көрсетілген Қазақстан Республикасының азаматтарын бөлу туралы оларды хабардар етуді ЖЖБҰ хаттамалық шешім қабылданған сәттен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей жұмысқа жолдамалар беру арқылы жүзеге асырады.
Бөлу жөніндегі тиісті комиссияның хаттамалық шешімін отырысқа қатысып отырған бөлу жөніндегі комиссия мүшелерінің электрондық цифрлық қолтаңбалары арқылы куәландырылған электрондық құжат нысанында ресімдеуге жол беріледі.
28. Заңның 47-бабының 17-тармағында көрсетілген Қазақстан Республикасы азаматтарының жұмыспен өтеу мерзімі олардың жұмыс берушілермен еңбек шартын жасасқан күнінен бастап есептеледі.
29. ЖЖБҰ және денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган жыл сайын 15 тамыздан кешіктірмей бөлу туралы хаттамалық шешім қабылданған күннен бастап күнтізбелік 15 күн ішінде білім беру саласындағы уәкілетті органның операторына бөлу жөніндегі барлық материалдарды жібереді.

Граждане Республики Казахстан, указанные в пункте 17 статьи 47 Закона, допускаются к участию в заседаниях соответствующих комиссий по распределению на основании заявлений, представленных в соответствующие комиссии по распределению до 1 июня текущего года.
25. Граждане Республики Казахстан, указанные в пункте 17 статьи 47 Закона, не явившиеся без уважительной причины в соответствующую комиссию по распределению, распределяются без их присутствия.
26. В целях недопущения направления нескольких граждан Республики Казахстан, указанных в пункте 17 статьи 47 Закона на одну вакансию осуществляется их предварительное распределение путем направления соответствующими ОВПО, в которых созданы комиссии по распределению, предварительных списков распределенных на работу граждан Республики Казахстан, указанных в пункте 17 статьи 47 Закона, в уполномоченный орган в области образования ежегодно, не позднее 1 марта. В случае выявления таких фактов, распределение граждан Республики Казахстан, указанных в пункте 17 статьи 47 Закона, производится после согласования с уполномоченным органом в области образования, при этом принимаются во внимание средний балл успеваемости и приближенность местонахождения ОВПО к месту предполагаемого распределения.
27. Персональное распределение граждан Республики Казахстан, указанных в пункте 17 статьи 47 Закона, завершающих обучение в текущем году, оформляется протокольным решением соответствующей комиссии по распределению ежегодно, не позднее 1 июля, на основании которого ОВПО подготавливает направления на работу по форме, согласно приложению к настоящим Правилам. При этом уведомление граждан Республики Казахстан, указанных в пункте 17 статьи 47 Закона, об их распределении осуществляется ОВПО посредством выдачи направлений на работу не позднее трех рабочих дней с момента принятия протокольного решения.
Допускается оформление протокольного решения соответствующей комиссии по распределению в форме электронного документа, удостоверенного посредством электронных цифровых подписей присутствующих на заседании членов комиссии по распределению.
28. Срок отработки граждан Республики Казахстан, указанных в пункте 17 статьи 47 Закона, исчисляется со дня заключения ими трудового договора с работодателями.
29. ОВПО и уполномоченный орган в области здравоохранения ежегодно, не позднее 15 августа, направляют все материалы по распределению оператору уполномоченного органа в области образования в течение 15 календарных дней со дня принятия протокольного решения о распределении.

30. Заңның 47-бабының 17-тармағында көрсетілген Қазақстан Республикасының азаматтарымен еңбек шарты жұмыс берушінің бастамасы бойынша бұзылған жағдайда, жұмыс беруші еңбек шарты бұзылғаннан кейін үш жұмыс күнінен кешіктірмей тиісті растайтын құжаттарды ұсына отырып, бұл туралы облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың тиісті жергілікті атқарушы органын хабардар етеді.
31. Мыналар:
мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде резидентураға, магистратураға немесе докторантураға түспеген адамдар;
мерзімді әскери қызмет өткергеннен кейін оралған адамдар;
жұмыс берушінің таратылуы немесе қызметкерлер санының немесе штатының қысқартылуы негіздері бойынша жұмыстан босатылған адамдар;
жұмыс беруші бос жұмыс орындарын сақтамаған адамдар;
бір бос орынға бірнеше жас маманның жіберілуіне байланысты жұмысқа қабылданбаған адамдар;
әңгімелесуге жіберілмеген немесе бос мемлекеттік лауазымға орналасу үшін конкурстық іріктеуден өтпеген бейін бойынша докторлар;
бөлінген жерге белгіленген мерзімде дәлелді себептермен (жас маманның немесе жақын туыстарының науқастануы, некеге тұруы және тұрғылықты жерін ауыстыруы, жұмыспен өтеу орнына уақтылы келуіне кедергі болған өзге де отбасылық және форс-мажорлық мән-жайлар) келмеген адамдар;
дәлелді себептер бойынша, оның ішінде:
уақытша болмаған жұмыскерді алмастыру үшін жұмысқа қабылданған кезде негізгі жұмыскердің жұмысқа шығуына байланысты жұмыстан босатылуы (уақытша бос мемлекеттік лауазымға орналастыруды қоса алғанда);
некеге тұруы және осыған байланысты тұрғылықты жерін өзгертуі бойынша бастапқы бөлінген жерде толық мерзімді өтемеген адамдар қайта бөлінуге тиіс.
32. Осы Қағидалардың 31-тармағында көрсетілген адамдарды қайта бөлу бастапқы бөлу сияқты тәртіппен жүзеге асырылады.
33. Осы Қағидалардың 31-тармағында көрсетілген адамдарды қайта бөлу жөніндегі материалдарды ЖЖБҰ және денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның бөлу жөніндегі комиссиялары қайта бөлу туралы хаттамалық шешім қабылданған күннен бастап күнтізбелік 15 күн ішінде білім беру саласындағы уәкілетті органның операторына жібереді.
3-тарау. Өз бетінше жұмысқа орналасу, жұмыспен өтеу міндетінен босату және оны тоқтату құқығын беру
34. Заңның 47-бабының 17-тармағында көзделген жұмыспен өтеу жөніндегі міндеттен босату бөлу жөніндегі комиссияның хаттамалық шешімімен мынадай санаттарға:
1) жұбайы (зайыбы) тұратын, жұмыс істейтін немесе қызмет өткеретін елді мекенде бос жұмыс орындары болмаған жағдайда;

30. В случае расторжения по инициативе работодателя трудового договора с гражданами Республики Казахстан, указанными в пункте 17 статьи 47 Закона, работодатель не позднее трех рабочих дней после расторжения трудового договора уведомляет об этом соответствующий местный исполнительный орган области, города республиканского значения и столицы с представлением соответствующих подтверждающих документов.
31. Повторному распределению подлежат:
лица, не поступившие в резидентуру на основе государственного образовательного заказа, магистратуру или докторантуру;
лица, вернувшиеся после прохождения срочной воинской службы;
лица, уволенные по основаниям ликвидации работодателя или сокращения численности или штата работников;
лица, чьи вакантные рабочие места не сохранены работодателем;
лица, не принятые на работу в связи с направлением на одну вакансию нескольких молодых специалистов;
доктора по профилю, не допущенные к собеседованию или не прошедшие конкурсный отбор для занятия вакантной государственной должности;
лица, не прибывшие в установленный срок по месту распределения по уважительным причинам (болезнь молодого специалиста или близких родственников, вступление в брак и перемена места жительства, иные семейные и форс-мажорные обстоятельства, послужившие препятствием для своевременного прибытия к месту отработки);
лица, не отработавшие полный срок по месту первоначального распределения по уважительным причинам, в том числе:
увольнения в связи с выходом на работу основного работника при приеме на работу для замещения временно отсутствующего работника (включая замещение временной вакантной государственной должности);
вступления в брак и связанной с этим перемены места жительства.
32. Повторное распределение лиц, указанных в пункте 31 настоящих Правил, осуществляется в том же порядке, как и первоначальное распределение.
33. Материалы по повторному распределению лиц, указанных в пункте 31 настоящих Правил, направляются комиссиями по распределению ОВПО и уполномоченного органа в области здравоохранения оператору уполномоченного органа в области образования в течение 15 календарных дней со дня принятия протокольного решения о повторном распределении.
Глава 3. Предоставление права самостоятельного трудоустройства, освобождения и прекращения от обязанности отработки
34. Освобождение от обязанности по отработке, предусмотренной пунктом 17 статьи 47 Закона, предоставляется протокольным решением комиссии по распределению следующим категориям:
1) лицам в случае отсутствия вакансий в населенном пункте по месту проживания, работы или прохождения службы супруга (супруги);

2) I және II топтағы мүгедектерге;
3) мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде резидентураға, магистратураға, докторантураға одан әрі оқуға түскен адамдарға;
4) жүкті әйелдерге, үш жасқа дейінгі баласы (балалары) бар, сондай-ақ оларды өздері тәрбиелеп отырған адамдарға беріледі.
35. Заңның 47-бабының 17-тармағында көзделген, оқытуға байланысты бюджет қаражаты есебінен жұмсалған шығыстарды өтемей, жұмыспен өтеу жөніндегі міндеттің тоқтатылуы:
1) жұмыспен өтеу жөніндегі міндеттерді орындауға байланысты;
2) тиісті құжаттармен расталатын білім алушының (жас маманның) қайтыс болуына байланысты;
3) жұмыспен өтеу мерзімі ішінде I және II топтағы мүгедектік белгіленген жағдайда;
4) Заңда және осы Қағидалардың 34-тармағында көзделген жағдайларда жұмыспен өтеу жөніндегі міндеттен босатылуына байланысты басталады.
36. Осы Қағидалардың 15, 20, 34 және 35-тармақтарында көрсетілген мән-жайлар тиісті құжаттармен расталуға тиіс.
4-тарау. Жұмыспен өтемеген жағдайда бюджет қаражаты есебінен жұмсалған шығыстарды өтеу тәртібі
37. Заңның 47-бабының 17-тармағында көрсетілген Қазақстан Республикасы азаматтарының жұмыспен өтеу немесе жұмыспен өтемеген жағдайда, бюджет қаражатының шығыстарын өтеу жөніндегі міндеттерін орындауының сақталуын мониторингтеуді және бақылауды қамтамасыз ету білім беру саласындағы уәкілетті органның операторына жүктеледі.
38. Білім беру саласындағы уәкілетті органның операторы өз құзыреті шегінде:
1) жұмыспен өтеу жөніндегі міндеттерінің орындалуын мониторингтеу мақсатында Заңның 47-бабының 17-тармағында көрсетілген Қазақстан Республикасының азаматтары бойынша дерекқор қалыптастырады және жүргізеді, ұсынылған құжаттардың сақталуын қамтамасыз етеді;
2) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдарының және білім беру саласындағы уәкілетті органның көмегімен бөлу жөніндегі комиссиялар шешімдерінің орындалуына мониторинг жүргізеді;
3) Заңның 47-бабының 17-тармағында көрсетілген Қазақстан Республикасының азаматтары жұмыспен өтеу жөніндегі міндеттерін бұзған жағдайда, олардың өздерін оқытуға байланысты бюджет шығыстарын өтеуін қамтамасыз ету жөнінде шаралар қабылдайды.
39. Заңның 47-бабының 17-тармағында көзделген жұмыспен өтеу жөніндегі міндетті орындамағаны үшін Қазақстан Республикасының азаматтары Заңның 47-бабының 17-2 және (немесе) 17-3-тармақтарында көзделген жағдайларды қоспағанда, өздерін оқытуға байланысты бюджет қаражаты есебінен жұмсалған шығыстарды білім беру саласындағы уәкілетті органның операторы арқылы бюджетке нақты жұмыс істелген кезеңге мөлшерлес өтейді.

2) инвалидам I и II групп;
3) лицам, поступившим для дальнейшего обучения в резидентуру на основе государственного образовательного заказа, магистратуру, докторантуру;
4) беременным женщинам, лицам, имеющим, а также самостоятельно воспитывающим ребенка (детей) в возрасте до трех лет.
35. Прекращение обязанности по отработке, предусмотренной пунктом 17 статьи 47 Закона, без возмещения расходов, понесенных за счет бюджетных средств, связанных с обучением, наступает:
1) в связи с исполнением обязанностей по отработке;
2) в связи со смертью обучающегося (молодого специалиста), подтверждаемой соответствующими документами;
3) в случае установления инвалидности I или II группы в течение срока отработки;
4) в связи с освобождением от обязанности по отработке в случаях, предусмотренных Законом и пунктом 34 настоящих Правил.
36. Обстоятельства, указанные в пунктах 15, 20, 34 и 35 настоящих Правил, должны быть подтверждены соответствующими документами.
Глава 4. Порядок возмещения расходов, понесенных за счет бюджетных средств, в случае неотработки
37. Обеспечение мониторинга и контроля за соблюдением выполнения гражданами Республики Казахстан, указанными в пункте 17 статьи 47 Закона, своих обязанностей по отработке или возмещению расходов бюджетных средств в случае неотработки возлагается на оператора уполномоченного органа в области образования.
38. Оператор уполномоченного органа в области образования в пределах своей компетенции:
1) в целях мониторинга исполнения обязанностей по отработке формирует и ведет базу данных граждан Республики Казахстан, указанных в пункте 17 статьи 47 Закона, и обеспечивает хранение представленных документов;
2) при содействии местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы и уполномоченного органа в области образования ведет мониторинг исполнения решений комиссий по распределению;
3) в случае нарушения гражданами Республики Казахстан, указанных в пункте 17 статьи 47 Закона, обязанности по отработке, предусмотренной Законом, принимает меры по обеспечению возмещения ими в бюджет расходов, связанных с их обучением.
39. За неисполнение обязанности по отработке, предусмотренной пунктом 17 статьи 47 Закона, граждане Республики Казахстан возмещают расходы, понесенные за счет бюджетных средств в связи с их обучением, соразмерно фактически отработанному периоду, за исключением случаев, предусмотренных пунктами 17-2 и (или) 17-3 статьи 47 Закона, в бюджет через оператора уполномоченного органа в области образования.

40. Жұмыспен өтемеген жағдайда бюджет қаражатының шығыстарын өтеу мынадай формула бойынша нақты жұмыспен өтеген кезеңге мөлшерлес жүзеге асырылады:
S1 = (z - d) * S / z,
мұндағы:
S1 – бюджетке қайтарылуға тиіс сома, теңгемен;
d – айлармен нақты жұмыс мерзімі, күндерге бөлшектенбейді (бұл ретте дөңгелектеу үлкен жағына жүргізіледі);
z – Заңның 47-бабының 17-тармағында және осы Қағидаларда көзделген мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде толық мерзім оқып шыққан Қазақстан Республикасының азаматтары үшін 36 айды құрайтын жұмыспен өтеу мерзімі;
S – мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде барлық оқу кезеңіне жұмсалған бюджет қаражатының сомасы.
Маманды жұмысқа жіберу,
бюджет қаражаты есебінен
шеккен шығыстарды өтеу, өз
бетінше жұмысқа орналасу
құқығын беру, мемлекеттік білім
беру тапсырысы негізінде білім
алған Қазақстан
Республикасының азаматтарын
жұмыспен өтеу жөніндегі
міндетінен босату немесе
олардың міндетін тоқтату
қағидаларына
қосымша
Жұмысқа жолдама
_________________________________________________________________ (ЖЖБҰ атауы) мамандығы және (немесе) білім беру бағдарламалары бойынша түлек _________________________________________________________________ (Т.А.Ә. (болған жағдайда)) _________________________________________________________________ дербес бөлу жөніндегі комиссияның ___________ № __________ шешімінің негізінде __________________________________________________ ретінде (лауазымы) _______________________________________________________ орналасқан (мекенжайы) _______________________________________________________ жіберіледі. (ұйым атауы) ЖЖБҰ басшысы Қолы ---------------------------------------------------------------------------- (кесу сызығы) Мен, ___________________________________________________________, (Т.А.Ә. (болған жағдайда)) __________________________________________________________ бітіріп, (ЖОО атауы) _____________________________________________________ орналасқан, (мекенжайы) ________________________________________________________ жұмысқа (ұйым атауы)_____________________________________________________ лауазымына жолдама алғанымды растаймын. 20 ___ ж ___ ________ түлектің қолы _________________________

40. Возмещение расходов бюджетных средств, в случае неотработки осуществляется соразмерно фактически отработанному периоду по следующей формуле:
S1 = (z - d) * S / z,
где:
S1 – сумма, подлежащая возврату в бюджет, в тенге;
d – фактический срок отработки в месяцах, без дробления на дни (при этом округление производится в большую сторону);
z – срок отработки, предусмотренный пунктом 17 статьи 47 Закона и настоящими Правилами, для граждан Республики Казахстан, отучившихся весь срок на основе государственного образовательного заказа, составляющий 36 месяцев;
S – сумма бюджетных средств, затраченных за весь период обучения на основе государственного образовательного заказа.
Приложение
к Правилам направления
специалиста на работу,
возмещения расходов,
понесенных за счет бюджетных
средств, предоставления права
самостоятельного
трудоустройства, освобождения
от обязанности или
прекращения обязанности по
отработке гражданами
Республики Казахстан,
обучившимися на основе
государственного
образовательного заказа
Направление на работу
Выпускник (ца) ___________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии))
___________________________________________________________________
(наименование ОВПО)
по специальности и (или) образовательным программам
____________________________________________________________________
на основании протокольного решения комиссии по персональному
распределению
от ____________________________ № _________________ направляется на
работу в качестве
_______________________________________________________________
(должность)
в __________________________________________________________________
(наименование организации)
расположенную в ____________________________________________________
(адрес)
Руководитель ОВПО                                           Подпись
----------------------------------------------------------------------------------------------------
(линия отрыва)
Я, _________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии))
являющийся выпускником ____________________________________________
(наименование ОВПО)
подтверждаю получение мною направления на работу в ___________________
(наименование организации)
расположенную в ____________________________________________________
(адрес)
на должность ____________________________________________________
подпись выпускника ____________________"___" ___________ 20 __г.