"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Қазақстан Республикасындағы кәсіпкерлік қызмет саласында жаңа реттеушілік саясатты енгізу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 17 маусымдағы № 418 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Қазақстан Республикасындағы кәсіпкерлік қызмет саласында жаңа реттеушілік саясатты енгізу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжiлiсiнiң қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ
Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Қазақстан Республикасындағы кәсіпкерлік қызмет саласында жаңа реттеушілік саясатты енгізу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне:
1) мазмұнында:
80-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"80-бап. Кәсіпкерлікті мемлекеттік реттеудің мақсаттары, міндеттері және шектері";
мынадай мазмұндағы 81-1-баптың тақырыбымен толықтырылсын:
"81-1-бап. Реттегіш құралдарды қалыптастыру шарттары және (немесе) талаптар";
82-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"82-бап. Реттегіш құралдарды және (немесе) талаптарды енгізуді, кәсіпкерлік субъектілеріне қатысты реттеуді қатаңдатуды көздейтін нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу және қабылдау ерекшеліктері";
мынадай мазмұндағы 83-1-баптың тақырыбымен толықтырылсын:
"83-1-бап. Кәсіпкерлік саласындағы міндетті талаптар тізілімі";
112-2 және 112-3-баптардың тақырыптары алып тасталсын;
130, 131 және 132-баптардың тақырыптары мынадай редакцияда жазылсын:
"130-бап. Мемлекеттік бақылау мен қадағалаудың мақсаты мен міндеттері
131-бап. Мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру кезіндегі кәсіпкерлік субъектілеріне арналған кепілдіктер
132-бап. Мемлекеттік бақылау және қадағалау субъектілері мен объектілері. Бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) қызметіне қойылатын талаптар";
137-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"137-бап. Мемлекеттік бақылау нысандары";
2-параграфтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-параграф. Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) мемлекеттік бақылауды ұйымдастыру және жүргізу тәртібі";

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам внедрения новой регуляторной политики в сфере предпринимательской деятельности в Республике Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 17 июня 2021 года № 418
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам внедрения новой регуляторной политики в сфере предпринимательской деятельности в Республике Казахстан".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Проект
ЗАКОН
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам внедрения новой регуляторной политики в сфере предпринимательской деятельности в Республике Казахстан
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Предпринимательский кодекс Республики Казахстан от 29 октября 2015 года:
1) в оглавлении:
заголовок статьи 80 изложить в следующей редакции:
"Статья 80. Цели, задачи и пределы государственного регулирования предпринимательства";
дополнить заголовком статьи 81-1 следующего содержания:
"Статья 81-1. Условия формирования регуляторных инструментов и (или) требования";
заголовок статьи 82 изложить в следующей редакции:
"Статья 82. Особенности разработки и принятия нормативных правовых актов, предусматривающих введение регуляторных инструментов и (или) требований, ужесточение регулирования в отношении субъектов предпринимательства";
дополнить заголовком статьи 83-1 следующего содержания:
"Статья 83-1. Реестр обязательных требований в сфере предпринимательства";
заголовки статей 112-2 и 112-3 исключить;
заголовки статей 130, 131 и 132 изложить в следующей редакции:
"Статья 130. Цель и задачи государственного контроля и надзора
Статья 131. Гарантии для субъектов предпринимательства при осуществлении государственного контроля и надзора
Статья 132. Субъекты и объекты государственного контроля и надзора. Требования, предъявляемые к деятельности субъектов (объектов) контроля и надзора";
заголовок статьи 137 изложить в следующей редакции:
"Статья 137. Формы государственного контроля";
заголовок параграфа 2 изложить в следующей редакции:
"Параграф 2. Порядок организации и проведения государственного контроля субъекта (объекта) контроля и надзора";

141 және 144-баптардың тақырыптары мынадай редакцияда жазылсын:
"141-бап. Тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесі
144-бап. Тексерулер, ұйымдастыру тәртібі";
мынадай мазмұндағы 144-1, 144-2, 144-3, 144-4, 145, 146, 147, 148, 149-баптардың тақырыптарымен толықтырылсын:
"144-1-бап. Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау
144-2-бап. Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау
144-3-бап. Бақылау мақсатында сатып алу
144-4-бап. Тергеп-тексеру
145-бап. Бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды тағайындау туралы акт
146-бап. Тағайындау туралы актіні, бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау мерзімдерін ұзарту туралы қосымша актіні тіркеу
147-бап. Бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды жүзеге асыру кезіндегі бақылау және қадағалау органдары лауазымды адамдарының іс-қимылы
148-бап. Бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды жүзеге асыру мерзімдері
149-бап. Өнім үлгілерін іріктеу тәртібі";
150-баптың тақырыбы алып тасталсын;
151, 152-баптардың тақырыптары мынадай редакцияда жазылсын:
"151-бап. Бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу кезіндегі шектеулер
152-бап. Бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижелерін ресімдеу тәртібі";
152-1-баптың тақырыбы алып тасталсын;
153, 154, 155 және 156-баптардың тақырыптары мынадай редакцияда жазылсын:
"153-бап. Бақылау және қадағалау органдарының лауазымды адамдары мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру кезінде анықталған бұзушылықтар фактілері бойынша қолданатын шаралар
154-бап. Мемлекеттік органдардың лауазымды адамдарының мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру кезіндегі құқықтары мен міндеттері
155-бап. Бақылау және қадағалау субъектісінің не оның уәкілетті өкілінің бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды жүзеге асыру кезіндегі құқықтары мен міндеттері
156-бап. Осы Кодекстің талаптарын өрескел бұза отырып жүргізілген тексерудің және бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау мен қадағалаудың жарамсыздығы

заголовки статей 141 и 144 изложить в следующей редакции:
"Статья 141. Система оценки и управления рисками
Статья 144. Проверки, порядок организации";
дополнить заголовками статей 144-1, 144-2, 144-3, 144-4, 145, 146, 147, 148, 149 следующего содержания:
"Статья 144-1. Профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора
Статья 144-2. Профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора
Статья 144-3. Контрольный закуп
Статья 144-4. Расследование
Статья 145. Акт о назначении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки
Статья 146. Регистрация акта о назначении, дополнительного акта о продлении сроков профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки
Статья 147. Действия должностных лиц органов контроля и надзора при осуществлении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки
Статья 148. Сроки проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки
Статья 149. Порядок отбора образцов продукции";
заголовок статьи 150 исключить;
заголовки статей 151, 152 изложить в следующей редакции:
"Статья 151. Ограничения при проведении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки
Статья 152. Порядок оформления результатов профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки";
заголовок статьи 152-1 исключить;
заголовки статей 153, 154, 155 и 156 изложить в следующей редакции:
"Статья 153. Меры, принимаемые должностными лицами органов контроля и надзора по фактам нарушений, выявленных при осуществлении государственного контроля и надзора
Статья 154. Права и обязанности должностных лиц государственных органов при осуществлении государственного контроля и надзора
Статья 155. Права и обязанности субъекта контроля и надзора либо его уполномоченного представителя при осуществлении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки
Статья 156. Недействительность профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки, проведенных с грубым нарушением требований настоящего Кодекса";

2) 9-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Мемлекеттік реттеу шеңберінде жеке кәсіпкерлік субъектілеріне қойылатын жаңа талаптар тұтынушылар, мемлекет үшін пайда мемлекеттік реттеуді жүзеге асыруға байланысты шығындардан басым болған жағдайда ғана енгізілуі мүмкін.";
3) 11-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"11-бап. Кәсіпкерлікті мемлекеттік реттеудің тиімділігі
Кәсіпкерлікті мемлекеттік реттеудің тиімділігіне:
1) осы Кодексте белгіленген реттегіш құралдарды қалыптастыру шарттарын сақтау, сондай-ақ мемлекеттік реттеуді негіздеудің, келісудің және мониторингтеудің міндетті рәсімдерін енгізу;
2) мемлекеттің кәсіпкерлік субъектілеріне деген сенімді арттыру;
3) реттеушілік саясатты қалыптастыруға жобалық тәсілді енгізуге, кәсіпкерлік қызметті мемлекеттік реттеудің бұрын қабылданған шешімдерінің сабақтастығы мен ескерілуіне негізделген мемлекеттік реттеудің жүйелілігі мен дәйектілігі;
4) жаңа талаптарды енгізу нәтижесінде кәсіпкерлік субъектілері үшін ақталмаған кедергілер жасамау арқылы қол жеткізіледі.";
4) 22-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"22-бап. Өзін-өзі реттеу
Мемлекет кәсіпкерлік және кәсіптік қызметте өзін-өзі реттеуді дамыту үшін мемлекеттік реттеу саласын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған өзге де ынталандыру шараларын ондағы ең төменгі қажеттілікке сүйене отырып қысқарту арқылы жағдай жасайды.";
5) 64-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Сараптама кеңестерінің құрамына Ұлттық палатаның, өзін-өзі реттеу ұйымдарының, жеке кәсіпкерлік субъектілері бірлестіктерінің және өзге де коммерциялық емес ұйымдардың, мемлекеттік органдардың өкілдері кіреді.
Сараптама кеңестерінің отырыстары қажеттілігіне қарай өткізіледі.";
6) 80-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"80-бап. Кәсіпкерлікті мемлекеттік реттеудің мақсаттары, міндеттері және шектері
1. Кәсіпкерлікті мемлекеттік реттеудің мақсаттары кәсіпкерлік субъектісі өндіретін және өткізетін тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің адамдардың өмірі мен денсаулығы үшін қауіпсіздігін, олардың заңды мүдделерін қорғауды, қоршаған орта үшін қауіпсіздікті, Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігін, мемлекеттің мүліктік мүдделерін қорғауды қамтамасыз ету және ел экономикасының өсуін ынталандыратын кәсіпкерлікті дамыту үшін қолайлы жағдайлар жасау болып табылады.
2. Мемлекеттік реттеудің міндеттері:

2) пункт 1 статьи 9 дополнить частью второй следующего содержания:
"В рамках государственного регулирования новые требования к субъектам частного предпринимательства могут вводиться только при условии превалирования выгод для потребителей, государства над издержками, связанными с осуществлением государственного регулирования.";
3) статью 11 изложить в следующей редакции:
"Статья 11. Эффективность государственного регулирования предпринимательства
Эффективность государственного регулирования предпринимательства достигается через:
1) соблюдение установленных в настоящем Кодексе условий формирования регуляторных инструментов, а также внедрение обязательных процедур обоснования, согласования и мониторинга государственного регулирования;
2) повышение доверия государства к субъектам предпринимательства;
3) системность и последовательность государственного регулирования, основанные на внедрении проектного подхода к формированию регуляторной политики, преемственности и учете ранее принятых решений государственного регулирования предпринимательской деятельности;
4) недопустимость создания неоправданных барьеров для субъектов предпринимательства в результате введения новых требований.";
4) статью 22 изложить в следующей редакции:
"Статья 22. Саморегулирование
Государством создаются условия для развития саморегулирования в предпринимательской и профессиональной деятельности посредством сокращения сферы государственного регулирования исходя из минимальной необходимости в нем, а также иных мер стимулирования, определенных законодательством Республики Казахстан.";
5) пункт 2 статьи 64 изложить в следующей редакции:
"2. В состав экспертных советов входят представители Национальной палаты, саморегулируемых организаций, объединений субъектов частного предпринимательства и иных некоммерческих организаций, государственных органов.
Заседания экспертных советов проводятся по мере необходимости.";
6) статью 80 изложить в следующей редакции:
"Статья 80. Цели, задачи и пределы государственного регулирования предпринимательства
1. Целями государственного регулирования предпринимательства являются обеспечение безопасности производимых и реализуемых субъектом предпринимательства товаров, работ, услуг для жизни и здоровья людей, защиты их законных интересов, безопасности для окружающей среды, национальной безопасности Республики Казахстан, защиты имущественных интересов государства и создание благоприятных условий для развития предпринимательства, стимулирующих рост экономики страны.
2. Задачи государственного регулирования включают:

1) халықтың өмірі мен денсаулығын және қоршаған ортаны қорғауды;
2) ұлттық экономикаға инвестициялар тартуды ынталандыратын реттеуші ортаны және инновациялық қызмет үшін қолайлы экожүйені қалыптастыруды;
3) экономикада адал бәсекелестікті дамыту үшін жағдайлар жасауды;
4) кәсіпкерлер беделінің құндылығына негізделген бизнестің адал, әдепті жүргізілуін ынталандыруды;
5) өзін-өзі реттеуді дамытуға жәрдемдесуді;
6) тұтынушылардың құқықтарын қорғауды қамтиды.
3. Кәсіпкерлікті мемлекеттік реттеу реттегіш құралдар арқылы жүзеге асырылады және:
1) Қазақстан Республикасының заңдары;
2) Қазақстан Республикасы Президентінің жарлықтары;
3) Қазақстан Республикасы Үкіметінің нормативтік қаулылары;
4) Қазақстан Республикасы министрлерінің және орталық мемлекеттік органдар мен олардың ведомстволарының өзге де басшыларының нормативтік құқықтық бұйрықтары;
5) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілері;
6) мәслихаттардың нормативтік құқықтық шешімдері, әкімдердің нормативтік құқықтық шешімдері, әкімдіктердің нормативтік құқықтық қаулылары;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес міндетті талаптарды қамтитын өзге де құжаттар деңгейінде мемлекеттің кәсіпкерлік субъектілерінің орындауы үшін міндетті талаптарды белгілеуіне негізделген.
4. Осы Кодекстің 7-тарауы қаржы заңнамасы саласындағы мемлекеттік реттеуге, қаржы ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерлері филиалдарының және сақтандыру топтары мен банк конгломераттарының құрамына кіретін тұлғалардың қызметіне, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінің жобаларына қолданылмайды.";
7) 81-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"81-бап. Кәсіпкерлікті мемлекеттік реттеудің нысандары мен құралдары
1. Кәсіпкерлікті мемлекеттік реттеу:
1) кәсіпкерлік субъектілерін мемлекеттік тіркеу;
2) техникалық реттеу;
3) бағалар мен тарифтерді мемлекеттік реттеу;
4) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес кәсіпкерлік субъектілерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру;
5) бәсекелестікті қорғау және монополистік қызметті шектеу нысанында;

1) защиту жизни и здоровья населения и окружающей среды;
2) формирование регуляторной среды, стимулирующей привлечение инвестиций в национальную экономику, и благоприятной экосистемы для инновационной деятельности;
3) создание условий для развития добросовестной конкуренции в экономике;
4) стимулирование добросовестного, этичного ведения бизнеса, основанного на ценности репутации предпринимателей;
5) содействие развитию саморегулирования;
6) защиту прав потребителей.
3. Государственное регулирование предпринимательства осуществляется через регуляторные инструменты и основано на установлении государством требований, обязательных для исполнения субъектами предпринимательства, на уровне:
1) законов Республики Казахстан;
2) указов Президента Республики Казахстан;
3) нормативных постановлений Правительства Республики Казахстан;
4) нормативных правовых приказов министров Республики Казахстан и иных руководителей центральных государственных органов и их ведомств;
5) нормативных правовых актов Национального Банка Республики Казахстан и уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций;
6) нормативных правовых решений маслихатов, нормативных правовых решений акимов, нормативных правовых постановлений акиматов;
7) иных документов, содержащих в соответствии с законодательством Республики Казахстан обязательные требования.
4. Действие главы 7 настоящего Кодекса не распространяется на государственное регулирование в области финансового законодательства, деятельности финансовых организаций, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан и лиц, входящих в состав страховых групп и банковских конгломератов, а также на проекты нормативных правовых актов Национального Банка Республики Казахстан и уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций.";
7) статью 81 изложить в следующей редакции:
"Статья 81. Формы и средства государственного регулирования предпринимательства
1. Государственное регулирование предпринимательства осуществляется в форме:
1) государственной регистрации субъектов предпринимательства;
2) технического регулирования;
3) государственного регулирования цен и тарифов;
4) обязательного страхования гражданско-правовой ответственности субъектов предпринимательства в соответствии с законами Республики Казахстан;
5) защиты конкуренции и ограничения монополистической деятельности;

6) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген кәсіпкерлікті мемлекеттік реттеудің өзге де нысандарында жүзеге асырылады.
2. Кәсіпкерлік субъектілерінің орындауы үшін міндетті талаптардың орындалуын қамтамасыз ету құралдары мынадай реттегіш құралдар:
1) кәсіпкерлік субъектілерінің жекелеген қызмет түрлерін немесе әрекеттерді (операцияларды) жүзеге асыруының рұқсат беру немесе хабарлама жасау тәртібі;
2) мемлекеттік бақылау және қадағалау;
3) Қазақстан Республикасының заңдарымен кәсіпкерлік субъектілерінің жауапкершілігін белгілеу;
4) ақпараттық құралдар;
5) өзін-өзі реттеу ұйымына міндетті мүшелікке (қатысуға) негізделген өзін-өзі реттеу болып табылады.";
8) мынадай мазмұндағы 81-1-баппен толықтырылсын:
"81-1-бап. Реттегіш құралдарды қалыптастыру шарттары және (немесе) талаптар
1. Реттегіш құралдар және (немесе) талаптар мынадай шарттар:
1) негізділік;
2) кәсіпкерлік субъектілерінің теңдігі;
3) ашықтық және болжамдылық;
4) орындаушылық;
5) айқындық;
6) мөлшерлестік;
7) тұрақтылық;
8) ұтымдылық негізінде қалыптастырылады.
2. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген шарттардың мынадай анықтамалары бар:
1) негізділік деп реттегіш құралдардың және (немесе) талаптардың жеке және заңды тұлғалардың құқықтары мен заңды мүдделерін, адамдардың өмірі мен денсаулығын, қоршаған ортаны қорғау, мемлекеттің қорғанысы мен қауіпсіздігін қорғау мақсатында ғана енгізілетіні түсініледі;
2) кәсіпкерлік субъектілерінің теңдігі деп жекелеген нарық субъектілері үшін, оның ішінде квазимемлекеттік сектор субъектілері мен табиғи монополиялар субъектілері үшін әртүрлі құқықтық режимдер мен талаптарды белгілеуге жол бермеу түсініледі;
3) ашықтық және болжамдылық деп реттегіш құралды енгізу уәждерінің және (немесе) талаптың түсініктілігі және кәсіпкерлік субъектілеріне өз қызметін реттегіш құралдарға және (немесе) талаптарға сәйкес келтіру үшін жеткілікті уақыт беру түсініледі;
4) орындаушылық деп енгізілетін реттегіш құралдың және (немесе) талаптың ұтымдылығы және оларды кәсіпкерлік субъектілерінің орындау мүмкіндігі түсініледі;
5) айқындық деп реттегіш құралдарды және (немесе) талаптарды регламенттейтін нормаларды екі жақты түсіндіруге немесе белгісіздікке жол бермейтін нысанда түсінікті, қолжетімді баяндау түсініледі;
6) мөлшерлестік деп нақты салалардағы мемлекеттік реттеу қатаңдығы деңгейінің Қазақстан Республикасының Конституциясымен және заңнамалық актілерімен қорғалатын құндылықтар үшін қолайсыз оқиғалардың басталу тәуекелі деңгейіне сәйкестігі түсініледі;

6) иных форм государственного регулирования предпринимательства, установленных законами Республики Казахстан.
2. Средствами обеспечения исполнения требований, обязательных для исполнения субъектами предпринимательства, являются следующие регуляторные инструменты:
1) разрешительный или уведомительный порядок осуществления субъектами предпринимательства отдельных видов деятельности или действий (операций);
2) государственный контроль и надзор;
3) установление законами Республики Казахстан ответственности субъектов предпринимательства;
4) информационные инструменты;
5) саморегулирование, основанное на обязательном членстве (участии) в саморегулируемой организации.";
8) дополнить статьей 81-1 следующего содержания:
"Статья 81-1. Условия формирования регуляторных инструментов и (или) требования
1. Регуляторные инструменты и (или) требования формируются на основании следующих условий:
1) обоснованности;
2) равенства субъектов предпринимательства;
3) открытости и предсказуемости;
4) исполнимости;
5) определенности;
6) соразмерности;
7) стабильности;
8) рациональности.
2. Условия, указанные в пункте 1 настоящей статьи, имеют следующие определения:
1) под обоснованностью понимается, что регуляторные инструменты и (или) требования вводятся исключительно в целях защиты прав и законных интересов физических и юридических лиц, жизни и здоровья людей, окружающей среды, обороны и безопасности государства;
2) под равенством субъектов предпринимательства понимается недопущение установления различных правовых режимов и требований для отдельных субъектов рынка, в том числе для субъектов квазигосударственного сектора и субъектов естественных монополий;
3) под открытостью и предсказуемостью понимается понятность мотивов введения регуляторного инструмента и (или) требования, предоставление субъектам предпринимательства достаточного времени для приведения своей деятельности в соответствие с регуляторными инструментами и (или) требованиями;
4) под исполнимостью понимаются рациональность вводимого регуляторного инструмента и (или) требования, возможность их исполнения субъектами предпринимательства;
5) под определенностью понимается изложение норм, регламентирующих регуляторные инструменты и (или) требования, в понятной, доступной форме, не допускающей двоякого толкования или неопределенности;
6) под соразмерностью понимается соответствие уровня жесткости государственного регулирования в конкретных сферах уровню риска наступления неблагоприятных событий для охраняемых Конституцией и законодательными актами Республики Казахстан ценностей;

7) тұрақтылық деп жаңа және (немесе) өзгертілетін реттегіш құралдардың және (немесе) талаптардың мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына сәйкестігі түсініледі;
8) ұтымдылық деп реттегіш құралдардың және (немесе) реттелетін құқықтық қатынастар субъектілері үшін ыңғайлылық пен ауыртпалық талаптарының сәйкестігі түсініледі.
3. Реттегіш құралдарды және (немесе) талаптарды енгізу, сондай-ақ қолданыстағыларын өзгерту осы бапта белгіленген шарттар сақтала отырып жүзеге асырылады.
Реттегіш құралдар және (немесе) талаптар кәсіпкерлікті мемлекеттік реттеу мақсаттарына және кәсіпкерлік субъектілері мен мемлекеттің осы Кодекстің 3-бабында белгіленген өзара іс-қимыл жасау қағидаттарына сәйкес келуге тиіс.
4. Енгізілетін және қолданыстағы реттегіш құралдардың шарттарына сәйкестікті бағалау реттегіш құралдардың реттеушілік әсеріне талдау жүргізу және пайдалану қағидаларына сәйкес айқындалатын тәртіпке сай реттеушілік әсерге талдау жүргізу шеңберінде жүзеге асырылады.";
9) 82-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"82-бап. Реттегіш құралдарды және (немесе) талаптарды енгізуді, кәсіпкерлік субъектілеріне қатысты реттеуді қатаңдатуды көздейтін нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу және қабылдау ерекшеліктері
1. Егер мемлекеттік органдар кәсіпкерлік субъектілеріне қатысты жаңа реттегіш құралды енгізуді немесе реттеуді қатаңдатуды жоспарлаған болса, мемлекеттік органдар кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен реттеушілік әсерді талдау рәсімін алдын ала жүргізуге тиіс.
Реттеуді қатаңдату реттегіш құралдардың және (немесе) талаптардың енгізілуіне немесе пайдаланылуына байланысты кәсіпкерлік субъектілеріне қосымша талаптар, міндеттер белгілеу немесе жүктемені басқаша арттыру болып табылады.
2. Кәсіпкерлік субъектілеріне қатысты жаңа талапты енгізу немесе реттеуді қатаңдату, халықтың өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға және Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігіне жаппай қатер төндіруі мүмкін жағдайларды қоспағанда, реттегіш құралдардың реттеушілік әсеріне талдау жүргізу және пайдалану қағидаларында және (немесе) талаптарда айқындалған тәртіппен кәсіпкерлік қызметті құқықтық реттеудің нақ сол саласындағы екі талаптың күшін жоюды көздеуге тиіс.
Осы тармақтың ережелері кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру кезінде тиісті құқықтық қатынастарды реттеу алғаш рет енгізілетін жағдайларға, сондай-ақ осы баптың 3-тармағының 3) тармақшасында көзделген жағдайларға қолданылмайды.

7) под стабильностью понимается соответствие новых и (или) изменяемых регуляторных инструментов и (или) требований документам системы государственного планирования;
8) под рациональностью понимается соответствие регуляторных инструментов и (или) требований удобности и необременительности для субъектов регулируемых правоотношений.
3. Введение регуляторных инструментов и (или) требований, а также изменение действующих осуществляются с соблюдением условий, установленных настоящей статьей.
Регуляторные инструменты и (или) требования должны соответствовать целям государственного регулирования предпринимательства и принципам взаимодействия субъектов предпринимательства и государства, установленным статьей 3 настоящего Кодекса.
4. Оценка соответствия условиям вводимых и действующих регуляторных инструментов осуществляется в рамках проведения анализа регуляторного воздействия в соответствии с порядком, определяемом в соответствии с правилами проведения и использования анализа регуляторного воздействия регуляторных инструментов.";
9) статью 82 изложить в следующей редакции:
"Статья 82. Особенности разработки и принятия нормативных правовых актов, предусматривающих введение регуляторных инструментов и (или) требований, ужесточение регулирования в отношении субъектов предпринимательства
1. В случае, если государственные органы планируют ввести новый регуляторный инструмент или ужесточить регулирование в отношении субъектов предпринимательства, государственные органы должны предварительно провести процедуру анализа регуляторного воздействия в порядке, определяемом уполномоченным органом по предпринимательству.
Ужесточением регулирования являются установление дополнительных требований, обязанностей или иное увеличение нагрузки на субъектов предпринимательства в связи с введением или использованием регуляторных инструментов и (или) требований.
2. Введение нового требования или ужесточение регулирования в отношении субъектов предпринимательства должны предусматривать отмену двух требований в той же области правового регулирования предпринимательской деятельности в порядке, определенном правилами проведения и использования анализа регуляторного воздействия регуляторных инструментов и (или) требований, за исключением случаев, которые могут повлечь массовую угрозу жизни и здоровью населения, окружающей среде и национальной безопасности Республики Казахстан.
Положения данного пункта не распространяются на случаи, когда регулирование соответствующих правоотношений при осуществлении предпринимательской деятельности вводится впервые, а также на случаи, предусмотренные подпунктом 3) пункта 3 настоящей статьи.

3. Реттеушілік әсерді талдауға реттегіш құралды және онымен байланысты талаптарды енгізуді немесе реттеуді қатаңдатуды көздейтін мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының жобалары, Қазақстан Республикасы заңдары жобаларының тұжырымдамалары, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің жобалары, Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісі депутаттарының заңнамалық бастамалары, депутаттардың Қазақстан Республикасының Парламентінде қараудағы заң жобаларына түзетулері, Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламенттерінің жобалары жатады.
Бұл ретте реттегіш құрал енгізілгенге дейін және енгізілгеннен кейін және (немесе) кәсіпкерлік субъектілеріне қатысты реттеу қатаңдатылғанға дейін реттеушілік әсерге талдау жүргізу туралы талап:
1) авариялардың, дүлей зілзалалардың және өзге де төтенше жағдайлардың салдарларын еңсеру жөніндегі мәселелерді реттеуге;
2) қару-жарақ пен әскери техниканың айналымын, азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының айналымын, есірткі, психотроптық заттардың, сол тектестер мен прекурсорлардың айналымын реттеуге;
3) қаржы ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерлері филиалдарының және сақтандыру топтары мен банк конгломераттарының құрамына кіретін тұлғалардың қызметін реттеуге, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінің жобаларына;
4) Қазақстан Республикасының экономикалық қауіпсіздігіне және оның қаржы жүйесінің тұрақтылығына қатер төнген жағдайда арнайы валюталық режимді енгізуге;
5) мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтерді қамтитын нормативтік құқықтық актілердің жобаларына;
6) тиісті аумақта карантиндік режимді енгізе отырып, карантиндік аймақты белгілеу туралы, сондай-ақ жануарлардың жұқпалы аурулары пайда болған жағдайда карантинді немесе шектеу іс-шараларын белгілеу туралы шешімдер қабылдауға;
7) экстремизмге және терроризмге қарсы іс-қимыл жөніндегі мәселелерді реттеуге;
8) қарсы барлау және барлау қызметі саласындағы мәселелерді реттеуге;
9) жедел-іздестіру қызметі саласындағы мәселелерді реттеуге;
10) күзетілетін адамдар мен объектілердің қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі күзет іс-шараларын жүргізу мәселелерін реттеуге;
11) соғыс жағдайын енгізуге және қамтамасыз етуге байланысты мәселелерді реттеуге қолданылмайды.
Кәсіпкерлік субъектілеріне қатысты жаңа реттегіш құралды енгізу немесе реттеуді қатаңдату кезінде реттеушілік әсерге талдау жүргізу туралы талаптар Қазақстан Республикасы Президентінің заң шығару бастамасы тәртібімен әзірленген заң жобаларына да қолданылмайды.

3. Анализу регуляторного воздействия подлежат проекты документов Системы государственного планирования, концепции проектов законов Республики Казахстан, проекты нормативных правовых актов Республики Казахстан, законодательные инициативы депутатов Мажилиса Парламента Республики Казахстан, поправки депутатов к проектам законов, находящихся на рассмотрении в Парламенте Республики Казахстан, проекты технических регламентов Евразийского экономического союза, предусматривающих введение регуляторного инструмента и связанных с ним требований или ужесточение регулирования.
При этом требование о проведении анализа регуляторного воздействия до и после введения регуляторного инструмента и (или) требования, ужесточения регулирования в отношении субъектов предпринимательства не распространяется на:
1) регулирование вопросов по преодолению последствий аварий, стихийных бедствий и иных чрезвычайных ситуаций;
2) регулирование оборота вооружения и военной техники, оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему, оборота наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров;
3) регулирование деятельности финансовых организаций, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан и лиц, входящих в состав страховых групп и банковских конгломератов, а также на проекты нормативных правовых актов Национального Банка Республики Казахстан и уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций;
4) введение специального валютного режима в случае угрозы экономической безопасности Республики Казахстан и стабильности ее финансовой системы;
5) проекты нормативных правовых актов, содержащих сведения, составляющие государственные секреты;
6) принятие решений об установлении карантинной зоны с введением карантинного режима на соответствующей территории, а также карантина или ограничительных мероприятий в случае возникновения заразных болезней животных;
7) регулирование вопросов по противодействию экстремизму и терроризму;
8) регулирование вопросов в сфере контрразведывательной и разведывательной деятельности;
9) регулирование вопросов в сфере оперативно-розыскной деятельности;
10) регулирование вопросов проведения охранных мероприятий по обеспечению безопасности охраняемых лиц и объектов;
11) регулирование вопросов, связанных с введением и обеспечением военного положения.
Требования о проведении анализа регуляторного воздействия при введении нового регуляторного инструмента или ужесточении регулирования в отношении субъектов предпринимательства также не распространяются на проекты законов, разработанные в порядке законодательной инициативы Президента Республики Казахстан.

4. Жаңа реттегіш құралды және (немесе) талапты енгізу, реттеуді қатаңдату кәсіпкерлік қызметті реттеу мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссияның отырысында мақұлдағаннан кейін ғана жүзеге асырылады.
Кәсіпкерлік саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасын жетілдіру мәселелері бойынша ұсыныстар мен ұсынымдарды әзірлеу мақсатында құрылатын, негізгі функциялары:
1) реттеушілік әсерді талдау нәтижелерін қарау;
2) Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті реттеудің жай-күйі туралы жылдық есепті қарау және мақұлдау;
3) сараптама топтарының ұсынымдарын қарау және олар бойынша шешімдер қабылдау;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де функцияларды жүзеге асыру болып табылатын кәсіпкерлік қызметті реттеу мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссия Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы консультативтік-кеңесші орган болып табылады.
Кәсіпкерлік қызметті реттеу мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссияның:
1) орталық атқарушы және басқа да мемлекеттік органдармен және ұйымдармен өзара іс-қимыл жасауға;
2) Қазақстан Республикасының кәсіпкерлік саласындағы заңнамасын жетілдіру мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар мен ұсынымдар енгізуге;
3) кәсіпкерлік қызметті реттеу мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссияның отырыстарына Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары мен ұйымдарының өкілдерін кәсіпкерлік қызметті реттеу мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссияның құзыретіне кіретін мәселелер бойынша шақыруға және тыңдауға;
4) коммерциялық, банктік және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді қоспағанда, мемлекеттік органдардан және басқа да ұйымдардан қажетті материалдарды сұратуға және алуға;
5) сараптама топтарын құруға, олардың ережесін бекітуге және осындай сараптама топтарын қалыптастыру мен олардың қызметінің ашықтығын қамтамасыз етуге құқығы бар.
Қазақстан Республикасы заңдары жобаларының тұжырымдамаларында және Қазақстан Республикасы заңдарының жобаларында реттегіш құралды енгізу немесе реттеуді қатаңдату жағдайларын қоспағанда, осы тармақтың талаптары өңірлік маңызы бар актілердің жобаларына, сондай-ақ осы баптың 3-тармағының 3) және 4) тармақшаларында көзделген жағдайларға қолданылмайды.
Өңірлік маңызы бар актілер деп мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары және жергілікті өкілді және атқарушы органдар, оның ішінде тиісті аумақтың әкімі қабылдаған нормативтік құқықтық актілер түсініледі.

4. Введение нового регуляторного инструмента и (или) требования, ужесточение регулирования осуществляются только после одобрения на заседании межведомственной комиссии по вопросам регулирования предпринимательской деятельности.
Межведомственная комиссия по вопросам регулирования предпринимательской деятельности является консультативно-совещательным органом при Правительстве Республики Казахстан, создаваемым в целях выработки предложений и рекомендаций по вопросам совершенствования законодательства Республики Казахстан в сфере предпринимательства, основными функциями которого являются:
1) рассмотрение результатов анализа регуляторного воздействия;
2) рассмотрение и одобрение годового отчета о состоянии регулирования предпринимательской деятельности в Республике Казахстан;
3) рассмотрение рекомендаций экспертных групп и принятие решений по ним;
4) осуществление иных функций в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Межведомственная комиссия по вопросам регулирования предпринимательской деятельности имеет право:
1) взаимодействовать с центральными исполнительными и другими государственными органами и организациями;
2) вносить в Правительство Республики Казахстан предложения и рекомендации по вопросам совершенствования законодательства Республики Казахстан в сфере предпринимательства;
3) приглашать на заседания межведомственной комиссии по вопросам регулирования предпринимательской деятельности и заслушивать представителей государственных органов и организаций Республики Казахстан по вопросам, входящим в компетенцию межведомственной комиссии по вопросам регулирования предпринимательской деятельности;
4) запрашивать и получать от государственных органов и других организаций необходимые материалы, за исключением сведений, составляющих коммерческую, банковскую и иную охраняемую законом тайну;
5) образовывать экспертные группы, утверждать их положение и обеспечивать прозрачность формирования и деятельности таких экспертных групп.
Требования настоящего пункта не распространяются на проекты актов регионального значения, а также на случаи, предусмотренные подпунктами 3) и 4) пункта 3 настоящей статьи, за исключением случаев введения регуляторного инструмента или ужесточения регулирования в концепциях проектов законов Республики Казахстан и проектах законов Республики Казахстан.
Под актами регионального значения понимаются документы Системы государственного планирования и нормативные правовые акты, принятые местными представительными и исполнительными органами, в том числе акимом соответствующей территории.

5. Реттеушілік әсерді талдаудан басқа, әкімшілік және (немесе) қылмыстық жауаптылықты енгізу немесе қолданыстағы әкімшілік және (немесе) қылмыстық жауаптылықты кәсіпкерлік субъектілерінің жауаптылығын қатаңдату жағына қарай қайта қарау мыналарды көздеуге тиіс:
1) заңгерлік жауапкершілік шараларының жазалаушы сипатына жол бермеу;
2) бір құқық бұзушылық үшін заңгерлік жауапкершіліктің бірнеше түрі енгізілген жағдайда, заңгерлік жауапкершілік мөлшерінің қисынды арақатынасы;
3) бұзылуы заңгерлік жауапкершілікке әкеп соғатын талаптарды нақтылау.";
10) 83-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Кейіннен мемлекеттік реттеу мақсаттарына қол жеткізуді бағалауға мүмкіндік беретін енгізілетін реттегіш құралдың және (немесе) талаптың пайдасы мен шығындарын салыстырудың талдамалық рәсімі реттеушілік әсерді талдау болып табылады.
Реттеушілік әсерді талдаудың мақсаты белгілі бір мақсаттарға қол жеткізу немесе анық айқындалған проблемаларды шешу үшін реттеудің баламалы тәсілдерін бағалау арқылы нақты реттегіш құралдарды және (немесе) талаптарды пайдалану бөлігінде мемлекеттік саясаттың пәрменділігі мен тиімділігін арттыру болып табылады.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Реттеушілік әсерді талдау реттегіш құрал және (немесе) талап енгізілгенге дейін және енгізілгеннен кейін, оның ішінде бұрын реттеушілік әсерді талдау жүргізілмеген қолданыстағы реттегіш құралдар және (немесе) талаптар бойынша жүргізіледі.
Енгізілген реттегіш құралдардың және (немесе) талаптардың, сондай-ақ қолданыстағы реттегіш құралдардың және (немесе) талаптардың реттеушілік әсерін талдау реттеуші мемлекеттік органдар жыл сайын бекітетін қайта қарау жоспарларына сәйкес, оның ішінде кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органның, Ұлттық палатаның негізделген ұсыныстары ескеріле отырып жүзеге асырылады.
Осы Кодекстің 80-бабы 3-тармағының 6) тармақшасында көрсетілген құжаттарға қатысты қайта қарау жоспары жыл сайын облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы, оның ішінде өңірлік кәсіпкерлер палатасының негізделген ұсыныстарын ескере отырып бекітеді.
Мемлекеттік органдардың қолданыстағы реттегіш құралдарды қайта қарау жоспарларын орындамауы туралы ақпарат кәсіпкерлік қызметті реттеу мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссияның қарауына шығарылады.";
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Қазақстан кәсіпкерлерінің құқықтарын қорғау жөніндегі уәкілдің ұсыныстарын қарау қорытындылары бойынша енгізілген кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органның ұсыныстары негізінде реттегіш құралдың немесе талаптың күші жойылуы немесе қайта қаралуы мүмкін.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген жағдайда мемлекеттік органдар осы Кодекстің 83-бабына сәйкес реттеушілік әсерді талдау рәсімін алдын ала жүргізуге тиіс.";
6-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) реттеушілік әсерді талдау қорытындыларымен келіспеген жағдайда реттеушілік әсерге баламалы талдау жүргізеді;";
мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:

5. Введение административной и (или) уголовной ответственности или пересмотр существующей административной и (или) уголовной ответственности субъектов предпринимательства в сторону ужесточения помимо анализа регуляторного воздействия должны предусматривать:
1) недопустимость карательного характера мер юридической ответственности;
2) разумное соотношение размеров юридической ответственности в случае введения за одно и то же правонарушение нескольких видов юридической ответственности;
3) конкретизацию требований, нарушение которых влечет юридическую ответственность.";
10) в статье 83:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Анализом регуляторного воздействия является аналитическая процедура сопоставления выгод и затрат от вводимого регуляторного инструмента и (или) требования, позволяющая оценивать достижение целей государственного регулирования в последующем.
Целью анализа регуляторного воздействия является повышение действенности и эффективности государственной политики в части использования конкретных регуляторных инструментов и (или) требований через оценку альтернативных подходов регулирования для достижения определенных целей или решения четко определенных проблем.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Анализ регуляторного воздействия проводится до и после введения регуляторного инструмента и (или) требования, в том числе по действующим регуляторным инструментам и (или) требованиям, в отношении которых ранее не проводился анализ регуляторного воздействия.
Анализ регуляторного воздействия введенных регуляторных инструментов и (или) требований, а также действующих регуляторных инструментов и (или) требований осуществляется в соответствии с планами пересмотра, утверждаемыми регулирующими государственными органами ежегодно, в том числе с учетом обоснованных предложений уполномоченного органа по предпринимательству, Национальной палаты.
В отношении документов, указанных в подпункте 6) пункта 3 статьи 80 настоящего Кодекса, план пересмотра ежегодно утверждается местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы, в том числе с учетом обоснованных предложений региональной палаты предпринимателей.
Информация о неисполнении государственными органами планов по пересмотру действующих регуляторных инструментов выносится на рассмотрение межведомственной комиссии по вопросам регулирования предпринимательской деятельности.";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Регуляторный инструмент или требование могут быть отменены или пересмотрены на основании предложений уполномоченного органа по предпринимательству, внесенных по итогам рассмотрения предложений уполномоченного по защите прав предпринимателей Казахстана.
В случае, предусмотренном в части первой настоящего пункта, государственные органы должны предварительно провести процедуру анализа регуляторного воздействия в соответствии со статьей 83 настоящего Кодекса.";
в пункте 6:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) в случае несогласия с выводами анализа регуляторного воздействия проводит альтернативный анализ регуляторного воздействия;";
дополнить подпунктом 3) следующего содержания:

"3) талаптар тізілімін қалыптастыру және жүргізу кезінде нормативтік құқықтық актінің немесе нормативтік техникалық құжаттың, нормативтік құқықтық акт жобасының, заң жобасы тұжырымдамасының, мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаты жобасының немесе нормативтік техникалық құжат жобасының осы Кодекстің 9, 11, 80, 81-1, 82-баптарының талаптарына сәйкестігін растауды қамтамасыз етеді.";
11) мынадай мазмұндағы 83-1 және 83-2-баптармен толықтырылсын:
"83-1-бап. Кәсіпкерлік саласындағы міндетті талаптар тізілімі
1. Кәсіпкерлік саласындағы міндетті талаптар тізілімі (бұдан әрі – Талаптар тізілімі) деп кәсіпкерлік қызметті реттеу салалары бөлінісінде реттегіш актілердің жалпыға қолжетімді дерекқоры түсініледі.
Осы баптың мақсаттары үшін реттегіш актілер деп қолданыстағы нормативтік құқықтық актілер, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кәсіпкерлік субъектілерінің орындауы үшін міндетті талаптарды қамтитын өзге де құжаттар түсініледі.
Талаптар тізілімі мынадай міндеттерді шешеді:
1) талаптардың осы Кодексте көзделген оларды қалыптастыру шарттарына және кәсіпкерлік субъектілері мен мемлекеттің өзара іс-қимыл қағидаттарына сәйкестігін қамтамасыз ету;
2) кәсіпкерлік субъектілерінің өз қызметін жүзеге асыруы үшін міндетті талаптардың толық тізбесі туралы хабардар болуын қамтамасыз ету.
2. Реттеушілік актілер талаптар тізіліміне енгізілуге жататын кәсіпкерлік қызметті реттеу салаларын кәсіпкерлік қызметті реттеу мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссияның ұсынымдары негізінде Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.
3. Реттеушілік актілер Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін Кәсіпкерлік саласындағы міндетті талаптардың тізілімін жүргізу қағидаларына сәйкес кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органға берілетін, кәсіпкерлік қызметті реттеу кезінде оларды қолданатын реттеуші мемлекеттік органдардың ұсынуы бойынша талаптар тізіліміне енгізіледі.
Ұсынымда реттеуші органдар тиімділігін, оның ішінде мемлекеттік реттеудің айқындалған мақсаттарын және осы Кодексте көзделген міндетті талаптарды қалыптастыру шарттарына және кәсіпкерлік субъектілері мен мемлекеттің өзара іс-қимыл қағидаттарына сәйкестілігін анықтау мақсатында өздері ұсынатын реттеушілік актілеріне талдау жүргізу мерзімдерін көрсетеді.
4. Реттеушілік актілер талаптар тізіліміне мынадай түрде енгізіледі:
1) заңдар әр бабымен;
2) өзге де нормативтік құқықтық актілер және осы актілердің немесе құжаттардың деректемелері көрсетіле отырып, олардың атаулары бойынша өзге де құжаттар.

"3) при формировании и ведении реестра требований обеспечивает подтверждение соответствия нормативного правового акта или нормативного технического документа, проекта нормативного правового акта, концепции проекта закона, проекта документа системы государственного планирования или проекта нормативного технического документа требованиям статей 9, 11, 80, 81-1, 82 настоящего Кодекса.";
11) дополнить статьей 83-1 следующего содержания:
"Статья 83-1. Реестр обязательных требований в сфере предпринимательства
1. Под реестром обязательных требований в сфере предпринимательства (далее – реестр требований) понимаются общедоступная база данных регуляторных актов в разрезе сфер регулирования предпринимательской деятельности.
Под регуляторными актами для целей настоящей статьи понимаются действующие нормативные правовые акты, а также иные документы, содержащие в соответствии с законодательством Республики Казахстан требования, обязательные для исполнения субъектами предпринимательства.
Реестр требований решает следующие задачи:
1) обеспечение соответствия требований условиям их формирования, предусмотренных настоящим Кодексом, и принципам взаимодействия субъектов предпринимательства и государства;
2) обеспечение информированности субъектов предпринимательства об исчерпывающем перечне требований, обязательных для осуществления ими их деятельности.
2. Сферы регулирования предпринимательской деятельности, в которых регуляторные акты подлежат включению в реестр требований, определяются Правительством Республики Казахстан на основании рекомендаций межведомственной комиссии по вопросам регулирования предпринимательской деятельности.
3. Регуляторные акты включаются в реестр требований по представлению регулирующих государственных органов, применяющих их при регулировании предпринимательской деятельности, подаваемому в уполномоченный орган по предпринимательству в соответствии с Правилами ведения реестра обязательных требований в сфере предпринимательства, утверждаемыми Правительством Республики Казахстан.
В представлении регулирующие органы указывают предлагаемые ими сроки проведения анализа регуляторных актов на предмет оценки их эффективности, в том числе достижения заявленных целей государственного регулирования и соответствия условиям формирования обязательных требований, предусмотренных настоящим Кодексом, и принципам взаимодействия субъектов предпринимательства и государства.
4. Регуляторные акты включаются в реестр требований следующим образом:
1) законы постатейно;
2) иные нормативные правовые акты и иные документы по наименованиям этих актов или документов с указанием их реквизитов.

5. Кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган реттеушілік актілерге талдау жүргізудің реттеуші мемлекеттік органдар ұсынғаннан өзге мерзімдерін ұсынуға құқылы кәсіпкерлік мәселелері жөніндегі сараптама тобының қарауына қоса берілген материалдармен бірге реттеуші органдардан келіп түскен барлық ұсыныстарды жібереді.
Реттеуші мемлекеттік органдар мен кәсіпкерлік мәселелері жөніндегі сараптама тобы арасында келіспеушіліктер болған жағдайда, реттеушілік актілеріне талдау жүргізу мерзімдері бойынша түпкілікті шешімді Кәсіпкерлік қызметті реттеу мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссия қабылдайды.
Реттеушілік актілерге талдау жүргізу реттегіш құралдардың реттеушілік әсеріне талдау жүргізу және пайдалану қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
6. Егер реттеуші мемлекеттік орган реттеушілік актіні бұл үшін талаптар тізілімінде көзделген мерзімдерде талдауды жүзеге асырмаған болса, кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган мемлекеттік реттеуші органның бірінші басшысының атына талдау жүргізу және кәсіпкерлік қызметті реттеудің тиісті саласына жауап беретін бірінші басшының орынбасарын жауаптылыққа тарту туралы талаппен ұсыныс енгізеді.
Бұл ретте реттеуші мемлекеттік органға жол берілген бұзушылықты жою үшін мерзім беріледі.
Реттеуші мемлекеттік орган реттеушілік актіге талдау жүргізу мерзімін қайтадан бұзған жағдайда кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган осы мәселені Кәсіпкерлік қызметті реттеу мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссияның қарауына шығарады.
Кәсіпкерлік қызметті реттеу мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссия жол берілген бұзушылықтың себептері туралы реттеуші мемлекеттік органның бірінші басшысын тыңдайды, оның нәтижелері бойынша заңның тиісті баптарына, нормативтік құқықтық актіге, өзге де құжатқа немесе олардың міндетті талаптары бар жекелеген құрылымдық элементтеріне белсенді емес мәртебе беру туралы ұсынымдар шығаруы мүмкін.
Кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган Кәсіпкерлік қызметті реттеу мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссияның ұсынымы негізінде заңның тиісті баптарына, нормативтік құқықтық актіге, өзге де құжатқа немесе олардың міндетті талаптарды қамтитын жекелеген құрылымдық элементтеріне белсенді емес мәртебе беру туралы шешім қабылдайды.
Заңдардың, нормативтік құқықтық актілердің, өзге де құжаттардың тиісті баптарының белсенді емес мәртебесі Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларды қоспағанда, олардың жарамсыздығына, күшін жоюға немесе өзге де құқықтық салдарға әкеп соқпайды.

5. Уполномоченный орган по предпринимательству направляет все поступившие от регулирующих органов представления с прилагающийся материалами на рассмотрение экспертной группы по вопросам предпринимательства, которая вправе предложить иные сроки проведения анализа регуляторных актов, чем предложенные регулирующими государственными органами.
В случае наличия разногласий между регулирующими государственными органами и экспертной группой по вопросам предпринимательства, окончательное решение по срокам проведения анализа регуляторных актов принимается Межведомственной комиссией по вопросам регулирования предпринимательской деятельности.
Проведение анализа регуляторных актов осуществляется в соответствии с Правилами проведения и использования анализа регуляторного воздействия регуляторных инструментов.
6. В случае, если регулирующий государственный орган не провел анализ регуляторного акта в сроки, предусмотренные для этого в реестре требований, уполномоченный орган по предпринимательству вносит представление на имя первого руководителя регулирующего государственного органа с требованием о проведении анализа и привлечении к ответственности заместителя первого руководителя, отвечающего за соответствующую сферу регулирования предпринимательской деятельности.
При этом регулирующему государственному органу дается срок для устранения допущенного нарушения.
В случае повторного нарушения срока проведения анализа регуляторного акта регулирующим государственным органом, уполномоченный орган по предпринимательству выносит данный вопрос на рассмотрение Межведомственной комиссии по вопросам регулирования предпринимательской деятельности.
Межведомственная комиссия по вопросам регулирования предпринимательской деятельности заслушивает первого руководителя регулирующего государственного органа о причинах допущенного нарушения, по результатам чего может вынести рекомендации о придании неактивного статуса соответствующим статьям закона, нормативному правовому акту, иному документу или их отдельным структурным элементам, содержащим обязательные требования.
Уполномоченный орган по предпринимательству на основании рекомендации Межведомственной комиссии по вопросам регулирования предпринимательской деятельности принимает решение о придании неактивного статуса соответствующим статьям закона, нормативному правовому акту, иному документу или их отдельным структурным элементам, содержащим обязательные требования.
Неактивный статус соответствующих статей законов, нормативных правовых актов, иных документов не влечҰт их недействительность, отмену или иные правовые последствия, за исключением случаев, предусмотренных законами Республики Казахстан.

7. Осы баптың 6-тармағының үшінші бөлігінде көзделген шешім қабылданған жағдайда талаптар тізілімінде тиісті белгі жасалады.
8. Талаптар тізілімін қалыптастыруды және жүргізуді кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган "Әділет" ақпараттық құқықтық жүйесі базасында жүзеге асырады.";
12) 84-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 1-2) және 1-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"1-2) кәсіпкерлік саласындағы міндетті талаптардың тізілімін жүргізу қағидаларын бекіту;
1-3) реттеушілік актілері кәсіпкерлік саласындағы міндетті талаптар тізіліміне енгізілуге жататын кәсіпкерлік қызметті реттеу салаларын айқындау;";
13) 85-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
"5-1) кәсіпкерлік саласындағы міндетті талаптардың тізілімін жүргізу қағидаларын әзірлейді;";
14) 112-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"112-1-бап. Ақпараттық құралдар
1. Ақпараттық құралдар деп мемлекеттік органдарға немесе өзге де тұлғаларға заңнамалық актілерде белгіленген, бір мезгілде төмендегі барлық өлшемшарттарға сәйкес келетін ақпаратты беру талаптары түсініледі:
1) ақпарат беру міндетті болып табылады;
2) ақпаратты бермеу Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауаптылыққа әкеп соғады;
3) ақпаратты жеке кәсіпкерлік субъектілері береді.
2. Ақпараттық құралдарды енгізуді көздейтін Қазақстан Республикасының заңнамалық актілері қолданысқа енгізілгеннен кейін реттеуші мемлекеттік орган ақпараттық құралдардың тізбесіне, сондай-ақ Кәсіпкерлік саласындағы міндетті талаптардың тізіліміне толықтырулар енгізуге бастама жасауға тиіс.
3. Ақпараттық құралдарды ұсыну ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып, электрондық нысанда ғана жүргізіледі.
Бұл ретте ақпараттық құралдарды беруді талап етуге тыйым салынады, олар бойынша олардың берілуін автоматтандыру енгізілмейді және қамтамасыз етіледі.
4. Осы тараудың ережелері салық, кеден, қаржы саясаты, статистикалық қызмет саласында бар, сондай-ақ бір реттеу субъектісіне қолданылатын ақпараттық құралдарға қолданылмайды.
Осы тараудың мақсаттары үшін қаржы ұйымдары, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерлерінің филиалдары, қаржы ұйымдары болып табылмайтын сақтандыру нарығына қатысушылар, коллекторлық агенттіктер, қаржы ұйымдарына ірі қатысушылар, эмиссиялық бағалы қағаздар эмитенттері, кредиттік бюролар, банк конгломераттарына және сақтандыру топтарының құрамына кіретін тұлғалар, төлемдік көрсетілетін қызметтер нарығының субъектілері қызметімен, валюталық құқықтық қатынастарды реттеумен, қаржы қызметтерін көрсетумен, сондай-ақ қаржы құралдарының шығарылуымен, айналысымен, өтелуімен және жойылуымен байланысты қатынастар жиынтығы қаржы саясаты деп түсініледі.";

7. В случае принятия решения, предусмотренного частью третьей пункта 6 настоящей статьи, в реестре требований делается соответствующая пометка.
8. Формирование и ведение реестра требований осуществляются уполномоченным органом по предпринимательству на базе информационной правовой системы "Әділет".;
12) пункт 1 статьи 84 дополнить подпунктами 1-2) и 1-3) следующего содержания:
"1-2) утверждение правил ведения реестра обязательных требований в сфере предпринимательства;
1-3) определение сфер регулирования предпринимательской деятельности, в которых регуляторные акты подлежат включению в реестр обязательных требований в сфере предпринимательства;";
13) пункт 2 статьи 85 дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) разрабатывает правила ведения реестра обязательных требований в сфере предпринимательства;";
14) статью 112–1 изложить в следующей редакции:
"Статья 112-1. Информационные инструменты
1. Под информационными инструментами понимаются требования предоставления информации государственным органам или иным лицам, установленные в законодательных актах, соответствующие одновременно всем нижеследующим критериям:
1) предоставление информации является обязательным;
2) непредоставление влечет ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан;
3) информация предоставляется субъектами частного предпринимательства.
2. После введения в действие законодательных актов Республики Казахстан, предусматривающих введение информационных инструментов, регулирующий государственный орган должен инициировать внесение дополнений в перечень информационных инструментов, а также в реестр обязательных требований в сфере предпринимательства.
3. Предоставление информационных инструментов производится только в электронной форме с использованием информационных систем.
При этом запрещается требовать предоставления информационных инструментов, по которым не будет внедрена и обеспечена автоматизация их предоставления.
4. Положения настоящей главы не распространяются на информационные инструменты, имеющиеся в области налоговой, таможенной, финансовой политики, статистической деятельности, а также распространяющиеся на одного субъекта регулирования.
Для целей настоящей главы под финансовой политикой понимается совокупность отношений, связанных с деятельностью финансовых организаций, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан, участников страхового рынка, не являющихся финансовыми организациями, коллекторских агентств, крупных участников финансовых организаций, эмитентов эмиссионных ценных бумаг, кредитных бюро, лиц, входящих в состав страховых групп и банковских конгломератов, субъектов рынка платежных услуг, с регулированием валютных правоотношений, оказанием финансовых услуг, а также выпуском, обращением, погашением и аннулированием финансовых инструментов.";

15) 112-2 және 112-3-баптар алып тасталсын;
16) 129-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"129-бап. Мемлекеттік бақылау және қадағалау саласындағы қатынастар
1. Мемлекеттік бақылау және қадағалау саласындағы қатынастарды реттеу Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалаудың жалпы құқықтық негіздерін белгілеу мақсатында жүзеге асырылады және бақылау және қадағалау қызметін жүзеге асырудың бірыңғай қағидаттарын белгілеуге, сондай-ақ өздеріне қатысты мемлекеттік бақылау және қадағалау жүзеге асырылатын мемлекеттік органдардың, жеке және заңды тұлғалардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғауға бағытталған.
2. Бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) мемлекеттік бақылау және қадағалау жүргізуді ұйымдастыру саласындағы қатынастарды мемлекеттік реттеу, осы баптың 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11 және 12-тармақтарында көзделген жағдайларды қоспағанда, құқықтық мәртебесі мен қызмет түрлеріне қарамастан, осы Кодекске сәйкес жүзеге асырылады.
3. Осы Кодексте мыналар белгіленеді:
1) мемлекеттік бақылау және қадағалау жүргізу тәртібі;
2) мемлекеттік бақылау және қадағалау жүргізу кезіндегі бақылау және қадағалау органдарының өзара іс-қимыл жасау тәртібі;
3) бақылау және қадағалау жүргізу кезіндегі бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) құқықтары мен міндеттері, олардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау жөніндегі шаралар;
4) мемлекеттік бақылау және қадағалау жүргізу кезіндегі бақылау және қадағалау органдары мен олардың лауазымды адамдарының құқықтары мен міндеттері.
4. Осы Кодекстің осы бабын, 130-бабын, 131-бабының 1-4-тармақтарын және 131-1-бабын қоспағанда, осы Кодекстің 13-тарауы:
1) жол жүрісі қауіпсіздігі талаптарының сақталуына;
2) көліктегі қауіпсіздік талаптарын сақтау тұрғысынан көліктік бақылау бекеттерінде автокөлік құралдарының Қазақстан Республикасының аумағы бойынша жүріп-тұруына;
3) "Ішкі су көлігі туралы" және "Сауда мақсатында теңізде жүзу туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес кемелерді қауіпсіз пайдалану жөніндегі талаптардың орындалуын бақылау мен қадағалауға;
4) бірыңғай технологиялық циклде тірі жануарларды, жануарлардан және (немесе) өсімдіктерден алынатын өнімдер мен шикізатты өндіруді, дайындауды (жануарларды союды), сақтауды, қайта өңдеуді жүзеге асыратын ұйымдарда тірі жануарларды, жануарлардан және (немесе) өсімдіктерден алынатын өнімдер мен шикізатты өткізетін сауда базарларында ветеринария және өсімдіктер карантині бойынша мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асыруға;

15) статьи 112–2 и 112–3 исключить;
16) статью 129 изложить в следующей редакции:
"Статья 129. Отношения в сфере государственного контроля и надзора
1. Регулирование отношений в сфере государственного контроля и надзора осуществляется в целях установления общих правовых основ государственного контроля и надзора в Республике Казахстан и направлено на установление единых принципов осуществления контрольной и надзорной деятельности, а также защиту прав и законных интересов государственных органов, физических и юридических лиц, в отношении которых осуществляются государственный контроль и надзор.
2. Государственное регулирование отношений в области организации проведения государственного контроля и надзора за субъектами (объектами) контроля и надзора осуществляется в соответствии с настоящим Кодексом независимо от правового статуса и видов деятельности, за исключением случаев, предусмотренных пунктами 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11 и 12 настоящей статьи.
3. Настоящим Кодексом устанавливаются:
1) порядок проведения государственного контроля и надзора;
2) порядок взаимодействия органов контроля и надзора при проведении государственного контроля и надзора;
3) права и обязанности субъектов (объектов) контроля и надзора при проведении контроля и надзора, меры по защите их прав и законных интересов;
4) права и обязанности органов контроля и надзора и их должностных лиц при проведении государственного контроля и надзора.
4. Действие главы 13 настоящего Кодекса, за исключением настоящей статьи, статьи 130, пунктов 1-4 статьи 131 и статьи 131-1 настоящего Кодекса, не распространяется на государственный контроль и надзор, когда невозможно заранее определить субъекта (объекта) контроля и надзора, время его проведения, местонахождение субъекта (объекта) контроля и надзора, связанные с:
1) соблюдением требований безопасности дорожного движения;
2) проездом автотранспортных средств по территории Республики Казахстан на постах транспортного контроля на предмет соблюдения требований безопасности на транспорте;
3) контролем и надзором за выполнением требований по безопасной эксплуатации судов в соответствии с законами Республики Казахстан "О внутреннем водном транспорте" и "О торговом мореплавании";
4) осуществлением государственного контроля и надзора по ветеринарии и карантину растений на торговых рынках, реализующих живых животных, продукцию и сырье животного и (или) растительного происхождения, в организациях, осуществляющих производство, заготовку (убой животных), хранение, переработку продуктов и сырья животного и (или) растительного происхождения в едином технологическом цикле;

5) ерекше қорғалатын табиғи аумақтар мен мемлекеттік орман қоры аумағында, сондай-ақ жануарлар мен өсімдіктер дүниесі объектілерінің рұқсатсыз алынуын бақылауды жүзеге асыру мақсатында ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, орман қорын күзету, қорғау, пайдалану, ормандарды молықтыру және орман өсіру саласындағы талаптардың сақталуына;
6) жануарлар дүниесі объектілерінің санкциясыз алып қойылуын бақылау мен қадағалауды жүзеге асыру мақсатында:
балық шаруашылығы су айдындарында балықтардың белгіленген кәсіпшілік мөлшері, балық аулау құралдарының түрлері мен тәсілдері, жануарлар дүниесін пайдалануға шектеулер мен тыйым салулар, қосымша аулау бөлігінде, сондай-ақ балық ресурстары мен басқа да су жануарларын аулауды есепке алу журналын (кәсіпшілік журналы) жүргізуге;
аңшылық шаруашылығы аумағында – жануарларды аулау құралдарын алып қою, аулау тәсілі және түрі, олардың жыныс-жас құрамы, жануарлар дүниесін пайдалануға шектеулер мен тыйым салулар бөлігінде жануарлар дүниесін пайдалану талаптарының сақталуына;
7) карантинді аймақтарда және жануарлардың аса қауіпті аурулары бойынша қолайсыз пункттерде, карантинді объектілердің, аса қауіпті зиянды организмдердің таралу ошақтарында іс-шараларды бақылауға және қадағалауға;
8) әуе кемелерінің ұшу қауіпсіздігі және авиациялық қауіпсіздігіне;
9) жолаушылар поездарында жүру жолында жолаушыларды, багажды және жүк-багажды тасымалдау қағидаларының сақталуын бақылауға;
10) жергілікті атқарушы орган белгілеген орындардан тыс сауда-саттыққа;
11) халықтың көші-қоны саласындағы бақылауға;
12) жиырма бір жасқа дейінгі адамдарға алкоголь өнімін, темекі
өнімін сатуды, балаларға, он сегіз жасқа дейінгі адамдарға тыйым салынған ақпаратты қамтитын ақпараттық өнімді таратуды, сондай-ақ кәмелетке толмағандардың ойын-сауық мекемелерінде болу тәртібін регламенттейтін Қазақстан Республикасының заңнамасы талаптарының сақталуына байланысты бақылау және қадағалау субъектісін (объектісін), оны жүргізу уақытын, бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) орналасқан жерін алдын ала айқындау мүмкін болмаған кезде мемлекеттік бақылау мен қадағалауға қолданылмайды.
5. Осы Кодекстің осы бабын, 130-бабын, 131-бабының 1 – 4-тармақтарын, 154-бабының 2 және 3-тармақтарын, 157-бабын қоспағанда, осы Кодекстің 13-тарауы Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасының талаптарын сақтауды қамтамасыз ету және Қазақстан Республикасының мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы заңнамасына сәйкес жүргізілетін республикалық және жергілікті бюджеттерді жоспарлау мен атқару мәселелерін реттейтін өзге де нормативтік құқықтық актілер талаптарының сақталуын қамтамасыз ету мақсатында мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асыруға қолданылмайды.

5) соблюдением на особо охраняемых природных территориях и территории государственного лесного фонда требований в области особо охраняемых природных территорий, охраны, защиты, пользования лесным фондом, воспроизводства лесов и лесоразведения, а также с целью осуществления контроля за несанкционированным изъятием объектов животного и растительного мира;
6) соблюдением требований пользования животным миром с целью осуществления контроля и надзора за несанкционированным изъятием объектов животного мира на:
рыбохозяйственных водоемах – в части установленной промысловой меры рыб, размеров, видов орудий и способов рыболовства, ограничений и запретов на пользование животным миром, прилова, а также за ведением журнала учета вылова рыбных ресурсов и других водных животных (промысловый журнал);
территории охотничьих хозяйств – в части изъятия, способа и вида орудий добывания животных, их половозрастного состава, ограничений и запретов на пользование животным миром;
7) контролем и надзором мероприятий в карантинных зонах и неблагополучных пунктах, очагах по особо опасным болезням животных, очагах распространения карантинных объектов, особо опасных вредных организмов;
8) безопасностью полетов воздушных судов и авиационной безопасностью;
9) контролем за соблюдением правил перевозок пассажиров, багажа и грузобагажа в пассажирских поездах в пути следования;
10) торговлей вне мест, установленных местным исполнительным органом;
11) контролем в области миграции населения;
12) соблюдением требований законодательства Республики Казахстан, регламентирующего продажу алкогольной продукции лицам в возрасте до двадцати одного года, табачной продукции, распространение информационной продукции, содержащей информацию, запрещенную для детей, лицам в возрасте до восемнадцати лет, а также порядок нахождения несовершеннолетних в развлекательных заведениях.
5. Действие главы 13 настоящего Кодекса, за исключением настоящей статьи, статьи 130, пунктов 1-4 статьи 131, пунктов 2 и 3 статьи 154, статьи 157 настоящего Кодекса, не распространяется на осуществление государственного контроля с целью обеспечения соблюдения требований бюджетного законодательства Республики Казахстан и иных нормативных правовых актов, регулирующих вопросы планирования и исполнения республиканского и местного бюджетов, проводимых в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственном аудите и финансовом контроле.

6. Осы Кодекстің 130-бабын, 131-бабының 1 – 4-тармақтарын, 131-1-бабын, 154-бабының 2 және 3-тармақтарын, 157-бабын қоспағанда, осы Кодекстің 13-тарауы:
1) жер қойнауын пайдаланушылардың келісімшарттар және (немесе) жер қойнауын пайдалануға арналған лицензиялар талаптарын орындауын бақылау;
2) жеке-дара қолданылатын құқықтық актілердің сақталуын бақылау;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шарттар мен өзге де мәмілелердің орындалуын бақылау бөлігінде шарттық қатынастарды орындауға байланысты мемлекеттік бақылауға қолданылмайды.
7. Осы Кодекстің 13-тарауы "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген жағдайларда және егер Қазақстан Республикасының заңнамасында осындай бақылау көзделген болса, рұқсат және (немесе) рұқсатқа қосымша берілгенге дейін өтініш берушінің біліктілік немесе рұқсат беру талаптарына сәйкестігіне рұқсаттық бақылау жүргізуге қолданылмайды.
8. Осы Кодекстің 131-бабының 1 – 4-тармақтарын, 131-1-бабын қоспағанда, 13-тарау кеден ісі саласындағы мемлекеттік бақылауға қолданылмайды.
9. Осы бапты (ветеринариялық, фитосанитариялық бақылау және қадағалау бөлігінде), осы Кодекстің 130-бабын, 131-бабының 1 – 4-тармақтарын, 131-1-бабын қоспағанда, осы Кодекстің 13-тарауы:
1) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын кесіп өтуге;
2) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасын және (немесе) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын кесіп өткен кезде және (немесе) халықаралық шарттарға сәйкес айқындалатын жеткізу орындарында, кедендік тазартуды аяқтау орындарында өсімдіктер карантині, санитариялық-карантиндік, ветеринариялық бақылау саласында бақылау және қадағалауды жүргізуге, сондай-ақ фитосанитариялық және ветеринариялық бақылау бекеттерінде өсімдіктер карантині, ветеринариялық бақылау саласында бақылау және қадағалау жүргізуге байланысты мемлекеттік бақылау мен қадағалауға қолданылмайды.
10. Осы бапты, 130-баптың 1-тармағын, 131-1, 143, 144, 151, 153, 154, 155, 156-баптарды қоспағанда, осы Кодекстің 13-тарауы орындалуын бақылау мемлекеттік кіріс органдарына жүктелген Қазақстан Республикасының салық заңнамасы, Қазақстан Республикасының өзге де заңнамасы нормаларының орындалуын қамтамасыз ету мақсатында мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асыруға қолданылмайды.
11. Осы Кодекстің осы бабын, 130-бабын, 131-бабының 1 – 4-тармақтарын, 138 және 139-баптарын, 154-бабының 2 және 3-тармақтарын, 157-бабын қоспағанда, осы Кодекстің 13-тарауының күші Қазақстан Республикасының қаржы заңнамасы талаптарының сақталуын қамтамасыз ету мақсатында мемлекеттік бақылау мен қадағалауды, сондай-ақ қаржы нарығын, қаржы ұйымдарын, төлем жүйелері операторлары мен операциялық орталықтарын, төлем ұйымдарын, сондай-ақ коллекторлық агенттіктерді бақылау мен қадағалауды жүзеге асыруға қолданылмайды.

6. Действие главы 13 настоящего Кодекса, за исключением статьи 130, пунктов 1-4 статьи 131, статьи 131-1, пунктов 2 и 3 статьи 154, статьи 157 настоящего Кодекса, не распространяется на государственный контроль, связанный с исполнением договорных отношений, в части:
1) контроля за выполнением недропользователями условий контрактов и (или) лицензий на недропользование;
2) контроля за соблюдением правовых актов индивидуального применения;
3) контроля за исполнением договоров и иных сделок, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
7. Действия главы 13 настоящего Кодекса не распространяется на проведение разрешительного контроля на соответствие заявителя квалификационным или разрешительным требованиям до выдачи разрешения и (или) приложения к разрешению в случаях, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях", и если законодательством Республики Казахстан предусмотрен такой контроль.
8. Действия главы 13, за исключением, пунктов 1-4 статьи 131, статьи 131-1 настоящего Кодекса, не распространяется на государственный контроль в сфере таможенного дела.
9. Действие главы 13 настоящего Кодекса, за исключением настоящей статьи (в части ветеринарного, фитосанитарного контроля и надзора), статьи 130, пунктов 1-4 статьи 131, статьи 131-1 настоящего Кодекса, не распространяется на государственный контроль и надзор, связанные с:
1) пересечением Государственной границы Республики Казахстан;
2) проведением контроля и надзора в области карантина растений, санитарно-карантинного, ветеринарного контроля при пересечении таможенной границы Евразийского экономического союза и (или) Государственной границы Республики Казахстан и (или) в местах доставки, местах завершения таможенной очистки, определяемых в соответствии с международными договорами, а также проведением контроля и надзора в области карантина растений, ветеринарного контроля на фитосанитарных и ветеринарных контрольных постах.
10. Действие главы 13 настоящего Кодекса, за исключением настоящей статьи, пункта 1 статьи 130, статей 131-1, 143, 144, 151, 153, 154, 155, 156 и 157 настоящего Кодекса, не распространяется на осуществление государственного контроля и надзора с целью обеспечения исполнения норм налогового законодательства Республики Казахстан, иного законодательства Республики Казахстан, контроль за исполнением которого возложен на органы государственных доходов.
11. Действие главы 13 настоящего Кодекса, за исключением настоящей статьи, статьи 130, пунктов 1-4 статьи 131, статей 138 и 139, пунктов 2 и 3 статьи 154, статьи 157 настоящего Кодекса, не распространяется на осуществление государственного контроля и надзора с целью обеспечения соблюдения требований финансового законодательства Республики Казахстан, а также контроля и надзора финансового рынка, финансовых организаций, операторов и операционных центров платежных систем, платежных организаций, а также коллекторских агентств.

12. Осы Кодекстің 13-тарауы:
1) прокуратура жүзеге асыратын жоғары қадағалау;
2) қылмыстық іс бойынша сотқа дейінгі іс жүргізу барысында бақылау және қадағалау;
3) сот төрелігі;
4) жедел-іздестіру қызметі;
5) қарсы барлау қызметі;
6) жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру саласындағы мемлекеттік бақылау;
7) Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпиялар туралы заңнамасы талаптарының сақталуын бақылау;
8) мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бақылау;
9) субъектілері мемлекеттік органдар болып табылатын Қазақстан Республикасы заңнамасының сақталуын бақылау салаларындағы қатынастарға қолданылмайды.
Осы баптың 12-тармағының 8) және 9) тармақшаларында айқындалған салаларға осы Кодекстің 130-бабының, 131-бабының 1 – 4-тармақтарының, 131-1-бабының, 154-бабының 2 және 3-тармақтарының, 157-бабының ережелері қолданылады.
13. Осы бапты, осы Кодекстің 130, 131-1, 133-баптарын, 154-бабының 2 және 3-тармақтарын, 157-бабын қоспағанда, осы Кодекстің 13-тарауы:
1) ішкі істер органдары:
Қазақстан Республикасының азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының айналымы саласындағы заңнамасы талаптарының сақталуы;
жеке тұлғалардың азаматтық қаруды сақтау, алып жүру және пайдалану талаптарын сақтауы;
осы Кодекстің 133-бабының талаптары және ішкі істер органдары жүргізетін жедел-профилактикалық іс-шаралар шеңберінде Қазақстан Республикасының есірткі құралдарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың, азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасалған бұйымдардың айналымы саласындағы заңнамасы талаптарының сақталуы бойынша жүзеге асыратын мемлекеттік бақылау;
2) Қазақстан Республикасының терроризмге қарсы іс-қимыл туралы заңнамасының террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуын қамтамасыз ету бөлігіндегі талаптарының сақталуы;
3) Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасының сақталуы;
4) Қазақстан Республикасының мемлекеттік статистика саласындағы заңнамасының сақталуы;
5) Қазақстан Республикасының жарылғыш заттардың заңды айналымы саласындағы заңнамасы талаптарының сақталуы салаларындағы қатынастарға қолданылмайды.
Монополияға қарсы орган жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасы талаптарының сақталуына мемлекеттік бақылау жүргізу кезінде туындайтын қатынастар осы Кодекстің 20-тарауымен реттеледі.
14. Бұл ретте, осы баптың 4-тармағының 11) тармақшасында, 5 (ішкі аудит қызметтерін тексеруді қоспағанда) және 10-тармақтарында (акциздік бекеттердегі бақылауды қоспағанда), 13-тармағының 1), 2) және 5) тармақшаларында көрсетілген негіздер бойынша жүзеге асырылатын тексерулер құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкілетті органда міндетті тіркелуге жатады.

12. Действие главы 13 настоящего Кодекса не распространяется на отношения в сферах:
1) высшего надзора, осуществляемого прокуратурой;
2) контроля и надзора в ходе досудебного производства по уголовному делу;
3) правосудия;
4) оперативно-розыскной деятельности;
5) контрразведывательной деятельности;
6) государственного контроля в области мобилизационной подготовки и мобилизации;
7) контроля за соблюдением требований законодательства Республики Казахстан о государственных секретах;
8) контроля за качеством оказания государственных услуг;
9) контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан, субъектами которого являются государственные органы.
На сферы, определенные подпунктами 8) и 9) пункта 12 настоящей статьи, распространяются положения статьи 130, пунктов 1-4 статьи 131, статей 131-1, пунктов 2 и 3 статьи 154, статьи 157 настоящего Кодекса.
13. Действие главы 13 настоящего Кодекса, за исключением настоящей статьи, статей 130, 131-1, 133, пунктов 2 и 3 статьи 154, статьи 157 настоящего Кодекса, не распространяется на отношения в сферах:
1) государственного контроля, осуществляемого органами внутренних дел по:
соблюдению требований законодательства Республики Казахстан в сфере оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему;
соблюдению физическими лицами требований хранения, ношения и использования гражданского оружия;
соблюдению требований законодательства Республики Казахстан в области оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением в рамках требований статьи 133 настоящего Кодекса и проводимых оперативно-профилактических мероприятий органов внутренних дел;
2) соблюдения требований законодательства Республики Казахстан о противодействии терроризму в части обеспечения антитеррористической защищенности объектов, уязвимых в террористическом отношении;
3) соблюдения законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции;
4) соблюдения законодательства Республики Казахстан в области государственной статистики;
5) соблюдения требований законодательства Республики Казахстан в области легального оборота взрывчатых веществ.
Отношения, возникающие при проведении государственного контроля за соблюдением требований законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции, осуществляемого антимонопольным органом, регулируются главой 20 настоящего Кодекса.
14. При этом обязательной регистрации в уполномоченном органе в области правовой статистики и специальных учетов подлежат проверки, осуществляемые по основаниям, указанным в подпункте 11) пункта 4, пунктах 5 (за исключением проверок служб внутреннего аудита) и 10 (за исключением контроля на акцизных постах), в подпунктах 1), 2) и 5) пункта 13 настоящей статьи.

Бұл ретте осы баптың 4-тармағының 11) тармақшасында, 13-тармағының 1) және 2) тармақшаларында (есірткі құралдары, психотроптық заттар мен прекурсорлар саласында) көрсетілген тексерулерді тағайындау туралы акт тексеру басталғаннан кейінгі келесі жұмыс күні ішінде құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкілетті органда тіркелуге жатады.
Бақылау және қадағалау органдары тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі айдың бесінші күнінен кешіктірмей, құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкілетті органға Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы айқындаған нысан бойынша осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген жеке кәсіпкерлік субъектілеріне қатысты жүргізілген тексерулер туралы мәліметтерді ұсынады.
15. Осы баптың 4, 5, 6, 11 және 12-тармақтарында көрсетілген мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүргізу тәртібі және бұл ретте туындайтын қатынастар Қазақстан Республикасының заңдарымен реттеледі.
Осы баптың 8 және 9-тармақтарында көрсетілген мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүргізу тәртібі және бұл ретте туындайтын қатынастар Қазақстан Республикасының заңдарымен, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарымен және Еуразиялық экономикалық одақтың құқығын құрайтын актілермен регламенттеледі.
16. Осы баптың 5, 6 және 12-тармақтарында санамаланған қатынастарға ішкі бақылау бөлігінде "Әкімшілік рәсімдер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы қолданылады.
17. Егер Қазақстан Республикасының заңдарында осы баптың 4, 5, 6, 9, 11 және 12-тармақтарында көрсетілген бақылау мен қадағалауды жүргізу тәртібін регламенттеу болмаған жағдайларда бақылау мен қадағалауды жүргізуге тыйым салынады.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында, халықаралық шарттарда және Еуразиялық экономикалық одақтың құқығын құрайтын актілерде осы баптың 8-тармағында көрсетілген бақылау мен қадағалауды жүргізу тәртібінің регламенттелуі болмаған жағдайларда бақылау мен қадағалауды жүргізуге тыйым салынады.
18. Кәсіпкерлік субъектілеріне қатысты мемлекеттік бақылау мен қадағалау осы Кодекстің 138 және 139-баптарында көзделген кәсіпкерлік субъектілерінің қызметі салаларында ғана жүзеге асырылады.
19. Осы Кодекстің 138 және 139-баптарына жаңа салаларды енгізу үшін реттеуші мемлекеттік органдар осы Кодекстің 83-бабына сәйкес реттеушілік әсерді талдау рәсімін алдын ала жүргізуге тиіс.
20. Қазақстан Республикасының заңдарында тікелей көзделген жағдайларда, осы тараудың ережелері осы заңдармен реттелген қатынастарға қолданылады.";
17) 130-бап мынадай редакцияда жазылсын:

При этом акт о назначении проверок, указанных в подпункте 11) пункта 4, подпунктах 1) (в области наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров) и 2) пункта 13 настоящей статьи, подлежит регистрации в уполномоченном органе в области правовой статистики и специальных учетов в течение следующего рабочего дня после начала проверки.
Органы контроля и надзора ежеквартально не позднее пятого числа месяца, следующего за отчетным кварталом, представляют в уполномоченный орган в области правовой статистики и специальных учетов сведения о проведенных проверках в отношении субъектов частного предпринимательства, указанных в части первой настоящего пункта, по форме, определенной Генеральной прокуратурой Республики Казахстан.
15. Порядок проведения государственного контроля и надзора, указанных в пунктах 4, 5, 6, 11 и 12 настоящей статьи, и возникающие при этом отношения регулируются законами Республики Казахстан.
Порядок проведения государственного контроля и надзора, указанных в пунктах 8 и 9 настоящей статьи, и возникающие при этом отношения регламентируются законами Республики Казахстан, международными договорами Республики Казахстан и актами, составляющими право Евразийского экономического союза.
16. На отношения, перечисленные в пунктах 5, 6 и 12 настоящей статьи, в части внутреннего контроля распространяется действие статьи 7 Закона Республики Казахстан "Об административных процедурах".
17. Запрещается проводить контроль и надзор в случаях, если в законах Республики Казахстан отсутствует регламентация порядка проведения контроля и надзора, указанных в пунктах 4, 5, 6, 9, 11 и 12 настоящей статьи.
Запрещается проводить контроль и надзор в случаях, если в законах Республики Казахстан, международных договорах и актах, составляющих право Евразийского экономического союза, отсутствует регламентация порядка проведения контроля и надзора, указанных в пункте 8 настоящей статьи.
18. Государственный контроль и надзор в отношении субъектов предпринимательства осуществляются только в сферах деятельности субъектов предпринимательства, предусмотренных в статьях 138 и 139 настоящего Кодекса.
19. Для включения в статьи 138 и 139 настоящего Кодекса новых сфер регулирующие государственные органы должны предварительно провести процедуру анализа регуляторного воздействия в соответствии со статьей 83 настоящего Кодекса.
20. В случаях, прямо предусмотренных законами Республики Казахстан, положения настоящей главы применяются к отношениям, урегулированным этими законами.";
17) статью 130 изложить в следующей редакции:

"130-бап. Мемлекеттік бақылау мен қадағалаудың мақсаты мен міндеттері
1. Экономикалық қауіпсіздікті, алдау практикасының алдын алуды, табиғи және энергетикалық ресурстарды үнемдеуді, ұлттық өнімнің бәсекеге қабілеттілігін арттыруды және жеке және заңды тұлғалардың конституциялық құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін қорғауды қоса алғанда, бақылау және қадағалау субъектісі өндіретін және өткізетін өнімнің, технологиялық процестердің адамдардың өмірі мен денсаулығы үшін қауіпсіздігін, олардың мүлкін қорғауды, қоршаған орта үшін қауіпсіздігін, Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету мемлекеттік бақылаудың және қадағалаудың мақсаты болып табылады.
2. Осы Кодекстің 141-бабының 4-тармағында, 143-бабының 1-тармағында, 144-3-бабының 1-тармағында және 144-4-бабының 4-тармағында көзделген нормативтік құқықтық актілерді қоспағанда, мемлекеттік органдарға кәсіпкерлік субъектілеріне мемлекеттік бақылау және қадағалау жүргізу тәртібі мәселелері бойынша заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерді қабылдауға тыйым салынады.
3. Мемлекеттік бақылау мен қадағалаудың міндеттері:
1) құқық бұзушылықтардың, зиян (нұқсан) келтірудің профилактикасын қамтамасыз ету;
2) адал бақылау және қадағалау субъектілерін ынталандыру;
3) анықталған құқық бұзушылықтарды жою бойынша шаралар қабылдау болып табылады.";
18) 131-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"131-бап. Мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру кезіндегі кәсіпкерлік субъектілеріне арналған кепілдіктер
1. Кәсіпкерлік субъектілерінің қызметін мемлекеттік бақылауды және қадағалауды осы Кодексте, Қазақстан Республикасының заңдарында осындай құқық берілген мемлекеттік органдар жүзеге асырады.
2. Кәсіпкерлікті мемлекеттік бақылау және қадағалау тәуелсіздік, объективтілік, бейтараптық, бақылау және қадағалау нысандарының анықтығы қағидаттары негізінде жүзеге асырылады.
3. Мемлекет мемлекеттік бақылау және қадағалау жүйесінің есептілігі мен ашықтығына кепілдік береді.
4. Мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүргізу тексерілетін адал субъектілерді көтермелеу, бақылау мен қадағалауды құқық бұзушыларға шоғырландыру негізінде жүзеге асырылады.
5. Егер Қазақстан Республикасының заңдарында бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) бармай профилактикалық бақылау жүргізу көзделсе, осы Кодекстің 144-1-бабына сәйкес бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) бармай профилактикалық бақылау жүргізбестен, бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) бармай профилактикалық бақылау жүргізуге тыйым салынады.

"Статья 130. Цель и задачи государственного контроля и надзора
1. Целью государственного контроля и надзора является обеспечение безопасности производимой и реализуемой субъектом контроля и надзора продукции, технологических процессов для жизни и здоровья людей, защиты их имущества, безопасности для окружающей среды, национальной безопасности Республики Казахстан, включая экономическую безопасность, предупреждения обманной практики, экономии природных и энергетических ресурсов, повышения конкурентоспособности национальной продукции и защиты конституционных прав, свобод и законных интересов физических и юридических лиц.
2. Государственным органам запрещается принимать подзаконные нормативные правовые акты по вопросам порядка проведения государственного контроля и надзора субъектов предпринимательства, за исключением нормативных правовых актов, предусмотренных пунктом 4 статьи 141, пунктом 1 статьи 143, пунктом 1 статьи 144-3 и пунктом 4 статьи 144-4 настоящего Кодекса.
3. Задачами государственного контроля и надзора являются:
1) обеспечение профилактики правонарушений, причинения вреда (ущерба);
2) стимулирование добросовестных субъектов контроля и надзора;
3) принятие мер по устранению выявленных правонарушений.";
18) статью 131 изложить в следующей редакции:
"Статья 131. Гарантии для субъектов предпринимательства при осуществлении государственного контроля и надзора
1. Государственный контроль и надзор за деятельностью субъектов предпринимательства осуществляются государственными органами, которым такое право предоставлено настоящим Кодексом, законами Республики Казахстан.
2. Государственный контроль и надзор за предпринимательством осуществляются на основе принципов независимости, объективности, беспристрастности, достоверности форм контроля и надзора.
3. Государством гарантируются подотчетность и прозрачность системы государственного контроля и надзора.
4. Проведение государственного контроля и надзора осуществляется на основе поощрения добросовестных проверяемых субъектов, концентрации контроля и надзора на нарушителях.
5. Запрещается проведение профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля и надзора, без проведения профилактического контроля, без посещения субъектов (объектов) контроля и надзора в соответствии со статьей 144-1 настоящего Кодекса, если законами Республики Казахстан предусмотрено проведение профилактического контроля без посещения субъектов (объектов) контроля и надзора.

6. Жоспардан тыс тексерулерді қоспағанда, шағын кәсіпкерлік, оның ішінде микрокәсіпкерлік субъектілеріне қатысты оларды мемлекеттік тіркеген күннен бастап үш жыл ішінде (қайта ұйымдастыру тәртібімен құрылған заңды тұлғалардан және қайта ұйымдастырылған заңды тұлғалардың құқық мирасқорларынан басқа) мемлекеттік бақылау мен қадағалау жүргізуге тыйым салынады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде (Салық кодексі) айқындалған мемлекеттік бақылау бөлігіндегі ережесі салықтық тексерулерге ғана қолданылады.";
19) 132-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"132-бап. Мемлекеттік бақылау және қадағалау субъектілері мен объектілері. Бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) қызметіне қойылатын талаптар";
1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қызметіне мемлекеттік бақылау мен қадағалау жүзеге асырылатын жеке тұлғалар, заңды тұлғалар, олардың филиалдары мен өкілдіктері, мемлекеттік органдар мемлекеттік бақылау және қадағалау субъектілері болып табылады.";
20) 134-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Бақылау және қадағалау органының бақылау және қадағалау субъектілері (объектілері) қызметінің Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкестігі тұрғысынан тексеру және байқау жөніндегі қызметі мемлекеттік бақылау (бұдан әрі – бақылау) болып табылады.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) қызметін осы Кодекстің 132-бабының 2-тармағында және 143-бабының 3-тармағында көрсетілген талаптарға сәйкестігін тексеру және байқау бойынша бақылау және қадағалау органы жүзеге асыратын бақылау сыртқы бақылау болып табылады.";
21) 135-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"135-бап. Мемлекеттік қадағалау
1. Бақылау және қадағалау органының бақылау және қадағалау субъектілері (объектілері) қызметінің Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкестігін оны жүзеге асыру барысында жедел ден қою шараларын қолдану құқығымен тексеру және байқау жөніндегі қызметі мемлекеттік қадағалау (бұдан әрі – қадағалау) болып табылады.
2. Қадағалау бақылау және қадағалау органының әкімшілік іс жүргізуді қозғамай жедел ден қою шараларын қолдануы болып табылады.
3. Қадағалау:
1) мемлекет атынан Қазақстан Республикасының Конституциясына, "Прокуратура туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамасына сәйкес прокуратура жүзеге асыратын жоғары қадағалау;

6. Запрещается проведение государственного контроля и надзора в отношении субъектов малого предпринимательства, в том числе микропредпринимательства, в течение трех лет со дня их государственной регистрации (кроме созданных юридических лиц в порядке реорганизации и правопреемников реорганизованных юридических лиц), за исключением внеплановых проверок.
Положение части первой настоящего пункта в части государственного контроля, определенного Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), распространяется только на налоговые проверки.";
19) в статье 132:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 132. Субъекты и объекты государственного контроля и надзора. Требования, предъявляемые к деятельности субъектов (объектов) контроля и надзора";
часть первую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1. Субъектами государственного контроля и надзора являются физические лица, юридические лица, их филиалы и представительства, государственные органы, за деятельностью которых осуществляются государственный контроль и надзор.";
20) в статье 134:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Государственным контролем (далее – контроль) является деятельность органа контроля и надзора по проверке и наблюдению на предмет соответствия деятельности субъектов (объектов) контроля и надзора требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Внешним контролем является контроль, осуществляемый органом контроля и надзора по проверке и наблюдению за деятельностью субъектов (объектов) контроля и надзора на соответствие требованиям, указанным в пункте 2 статьи 132 и пункте 3 статьи 143 настоящего Кодекса.";
21) статью 135 изложить в следующей редакции:
"Статья 135. Государственный надзор
1. Государственным надзором (далее надзор) является деятельность органа контроля и надзора по проверке и наблюдению на предмет соответствия деятельности субъектов (объектов) контроля и надзора требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан, с правом применения мер оперативного реагирования в ходе ее осуществления.
2. Надзор заключается в применении органом контроля и надзора мер оперативного реагирования без возбуждения административного производства.
3. Надзор подразделяется на:
1) высший надзор, осуществляемый прокуратурой от имени государства в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О Прокуратуре" и иным законодательством Республики Казахстан;

2) бақылау және қадағалау органдары осы Кодексте және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында белгіленген тәртіппен және шарттарда жүзеге асыратын қадағалау болып бөлінеді.";
22) 136-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"136-бап. Жедел ден қою шаралары
1. Қоғамдық қауіпті зардаптардың туындауының алдын алу мақсатында бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асыру барысында және оның нәтижелері бойынша қолданылатын ықпал ету тәсілдері Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жедел ден қою шаралары болып табылады.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында жедел ден қою шараларын қолдану тәртібін регламенттеу болмаған жағдайларда, оларды қолдануға тыйым салынады.
2. Егер бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) қызметі, тауары (жұмысы, көрсетілетін қызметі) жеке және заңды тұлғалардың конституциялық құқықтарына, бостандықтары мен заңды мүдделеріне, адамдардың өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға, Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігіне тікелей қатер төндіретін болса, бақылау және қадағалау органдары Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларда жедел ден қою шараларын қолданады.
3. Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленетін жедел ден қою шараларын қолдану тәртібін регламенттеу:
1) жедел ден қою шараларын қолдануға арналған негіздерді;
2) жедел ден қою шараларының түрлерін және оларды талаптардың нақты бұзылуына қолдану шарттарын;
3) жедел ден қою шарасын (шараларын) қолдану туралы нұсқаманы (актіні, қаулыны) ресімдеу тәртібін қамтиды.
Осы Кодекстің 143-бабына сәйкес тексеру парағына енгізілген және бұзылуы жедел ден қою шараларын қолдану үшін негіз болып табылатын талаптардың тізбесі Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалады.
4. Жедел ден қою шараларын бақылау және қадағалау органдары осы Кодекстің 139-бабында айқындалған салаларда қолданады.";
23) 137-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"137-бап. Мемлекеттік бақылау нысандары
1. Бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) қызметін мемлекеттік бақылау:
1) ұйымдастыру және жүргізу тәртібі осы Кодексте және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында айқындалатын алдын
алу-профилактикалық сипаттағы профилактикалық бақылау;
2) ұйымдастыру және жүргізу тәртібі осы Кодексте, ал осы Кодексте көзделген жағдайларда Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында айқындалатын тексерулер;
3) тергеп-тексеру нысанында жүзеге асырылады.
2. Профилактикалық бақылау мынадай түрлерге:

2) надзор, осуществляемый органами контроля и надзора в порядке и на условиях, установленных настоящим Кодексом и иными законами Республики Казахстан.";
22) статью 136 изложить в следующей редакции:
"Статья 136. Меры оперативного реагирования
1. Мерами оперативного реагирования являются предусмотренные законами Республики Казахстан способы воздействия на субъектов (объектов) контроля и надзора в целях предотвращения наступления общественно опасных последствий, применяемые в ходе осуществления и по результатам государственного контроля и надзора.
Запрещается применять меры оперативного реагирования в случаях, если в законах Республики Казахстан отсутствует регламентация порядка их применения.
2. Меры оперативного реагирования применяются органами контроля и надзора в случаях, предусмотренных законами Республики Казахстан, если деятельность, товар (работа, услуга) субъекта (объекта) контроля и надзора представляют непосредственную угрозу конституционным правам, свободам и законным интересам физических и юридических лиц, жизни и здоровью людей, окружающей среде, национальной безопасности Республики Казахстан.
3. Регламентация порядка применения мер оперативного реагирования, устанавливаемая законами Республики Казахстан, включает:
1) основания для применения мер оперативного реагирования;
2) виды мер оперативного реагирования и условия их применения к конкретным нарушениям требований;
3) порядок оформления предписания (акта, постановления) о применении меры (мер) оперативного реагирования.
Перечень требований, включенных в соответствии со статьей 143 настоящего Кодекса в проверочный лист, нарушение которых является основанием для применения мер оперативного реагирования, определяется законодательством Республики Казахстан.
4. Меры оперативного реагирования применяются органами контроля и надзора в сферах, определенных статьей 139 настоящего Кодекса.";
23) статью 137 изложить в следующей редакции:
"Статья 137. Формы государственного контроля
1. Государственный контроль за деятельностью субъектов (объектов) контроля и надзора осуществляется в форме:
1) профилактического контроля, носящего предупредительно-профилактический характер, порядок организации и проведения которого определяется настоящим Кодексом и иными законами Республики Казахстан;
2) проверки, порядок организации и проведения которой определяется настоящим Кодексом, а в случаях, предусмотренных настоящим Кодексом, – иными законами Республики Казахстан;
3) расследования.
2. Профилактический контроль подразделяется на виды:

1) бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай жүргізілетін профилактикалық бақылау;
2) бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау;
3) бақылау мақсатында сатып алу болып бөлінеді.
3. Тексерулер мынадай түрлерге:
1) "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес берілген рұқсаттар, жіберілген хабарламалар бойынша талаптар жөніндегі біліктілік немесе рұқсат беру талаптарына сәйкестігіне жүргізілетін тексерулер (бұдан әрі – талаптарға сәйкестігіне тексеру);
2) жоспардан тыс тексерулер болып бөлінеді.
4. Мемлекеттік бақылау нысандарының бірі ретінде тергеп-тексеру осы Кодекстің 144-4-бабына және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылатын бақылау және қадағалау органдарының іс-қимыл кешенін білдіреді.
5. Бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және (немесе) тексерулерді бақылау және қадағалау органдары мынадай әрекеттердің бірін жасау:
1) бақылау және қадағалау органы лауазымды адамының бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) баруы;
2) бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару және (немесе) тексеру арқылы профилактикалық бақылау нысанасына қатысты қажетті ақпаратты сұратуы;
3) осы Кодекстің 132-бабының 2-тармағына және 143-бабының 3-тармағына сәйкес белгіленген талаптарды олардың сақтауы туралы ақпарат алу мақсатында бақылау және қадағалау субъектісін шақырту арқылы жүргізеді.
6. Бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудың және (немесе) тексерудің нысанасы бақылау және қадағалау субъектілерінің осы Кодекстің 132-бабының 2-тармағына және 143-бабының 3-тармағына сәйкес тексеру парақтарында белгіленген талаптарды сақтауы болып табылады.
7. Осы Кодекстің 136-бабының ережелеріне сәйкес жедел ден қою шаралары профилактикалық бақылау немесе тексеру шеңберінде қолданылуы мүмкін.
Бақылау және қадағалау органы профилактикалық бақылау немесе тексеру жүргізу барысында жедел ден қою шарасын (шараларын) қолдануға негіз болып табылатын тексеру парағының талаптарын бұзу фактісі анықталған кезде жедел ден қою шарасын қолдану туралы тиісті нұсқаманы (актіні, қаулыны) ресімдейді.";
24) 138-баптың бірінші бөлігінің 9) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"9) атом энергиясын пайдалану саласында;";
25) 139-баптың бірінші бөлігінің 19) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"19) атом энергиясын пайдалану саласында;";

1) профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора;
2) профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора;
3) контрольный закуп.
3. Проверки делятся на следующие виды:
1) проверки, проводимые на соответствие квалификационным или разрешительным требованиям по выданным разрешениям, требованиям по направленным уведомлениям в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях" (далее – проверка на соответствие требованиям);
2) внеплановые проверки.
4. Расследование как одна из форм государственного контроля представляет собой комплекс действий органов контроля и надзора, осуществляемых в соответствии со статьей 144–4 настоящего Кодекса и законодательством Республики Казахстан.
5. Профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки проводят органы контроля и надзора путем совершения одного из следующих действий:
1) посещения субъекта (объекта) контроля и надзора должностным лицом органа контроля и надзора;
2) запроса необходимой информации, касающейся предмета профилактического контроля, с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки;
3) вызова субъекта контроля и надзора с целью получения информации о соблюдении им требований, установленных в соответствии с пунктом 2 статьи 132 и пунктом 3 статьи 143 настоящего Кодекса.
6. Предметом профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки является соблюдение субъектами контроля и надзора требований, установленных в проверочных листах в соответствии с пунктом 2 статьи 132 и пунктом 3 статьи 143 настоящего Кодекса.
7. В рамках профилактического контроля или проверки могут применяться меры оперативного реагирования в соответствии с положениями статьи 136 настоящего Кодекса.
Орган контроля и надзора в ходе проведения профилактического контроля или проверки при обнаружении факта нарушения требования проверочного листа, являющегося основанием для применения меры (мер) оперативного реагирования, оформляет соответствующее предписание (акт, постановление) о применении меры оперативного реагирования.";
24) подпункт 9) части первой статьи 138 изложить в следующей редакции:
"9) в области использования атомной энергии;";
25) подпункт 19) части первой статьи 139 изложить в следующей редакции:
"19) в области использования атомной энергии;";

26) 2-параграфтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-параграф. Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) мемлекеттік бақылауды ұйымдастыру және жүргізу тәртібі";
27) 140-бап алып тасталсын;
28) 141-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"141-бап. Тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесі
1. Бақылау және қадағалау субъектісі қызметінің нәтижесінде оның салдарының ауырлық дәрежесін ескере отырып, адамның өміріне немесе денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне зиян келтіру ықтималдығы тәуекел болып табылады.
Тәуекелдерді бағалау деп бақылау және қадағалау органдарының зиян келтіру ықтималдығын өлшеу жөніндегі қызметі түсініледі.
Бақылау және қадағалау және тексерулер субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау тағайындау мақсатында бақылау және қадағалау органы жүргізетін іс-шаралар кешені тәуекелдерді бағалау жүйесі болып табылады.
2. Тәуекелдерді басқару деп тиісті қызмет саласында тәуекелдің жол берілетін деңгейін қамтамасыз ету мақсатында бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару және (немесе) талаптарға сәйкестігін тексеру арқылы, сондай-ақ нақты бақылау және қадағалау субъектісі (объектісі) үшін тәуекел деңгейін өзгерту және (немесе) осындай бақылау және қадағалау субъектісін мемлекеттік бақылау мен қадағалаудан босату арқылы тәуекелдерді бағалау негізінде профилактикалық бақылауды жүзеге асыру түсініледі.
Бақылау және қадағалау субъектісінің тікелей қызметімен, салалық даму ерекшеліктерімен және осы дамуға ықпал ететін, бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) тәуекелдің әртүрлі дәрежелеріне жатқызуға мүмкіндік беретін факторлармен байланысты сандық және сапалық көрсеткіштердің жиынтығы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары болып табылады.
3. Бақылау және қадағалау органы бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды жүзеге асыру кезінде тәуекелдерді басқару мақсаттары үшін бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) мынадай тәуекел дәрежелерінің (бұдан әрі – тәуекел дәрежелері) біріне жатқызады:
1) жоғары тәуекел;
2) орташа тәуекел;
3) төмен тәуекел.
4. Тәуекелдің жоғары дәрежесіне жатқызылған бақылау және қадағалау субъектілері (объектілері) қызметінің салалары үшін талаптарға сәйкестігіне тексерулер жүргізудің жиілігі тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарымен, бірақ жылына бір реттен асырмай айқындалады.
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы эпидемиялық маңыздылығы жоғары бақылау және қадағалау объектілеріне қатысты талаптарға сәйкестігіне тексерулер жүргізу жиілігі жарты жылда бір реттен асырмай айқындалады.
Тәуекелдің орташа дәрежесіне жатқызылған бақылау және қадағалау субъектілері (объектілері) қызметінің салалары үшін талаптарға сәйкестігіне тексерулер жүргізудің жиілігі тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарымен, бірақ екі жылда бір реттен асырмай айқындалады.
Тәуекелдің төмен дәрежесіне жатқызылған бақылау және қадағалау субъектілері (объектілері) қызметінің салалары үшін талаптарға сәйкестігіне тексерулер жүргізудің жиілігі тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарымен бірақ үш жылда бір реттен асырмай айқындалады.
Тәуекелдің жоғары және орташа дәрежесіне жатқызылған бақылау және қадағалау субъектілері (объектілері) қызметінің салалары үшін талаптарға сәйкестігіне тексеру, бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау, бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау және жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
Тәуекелдің төмен дәрежесіне жатқызылған бақылау және қадағалау субъектілері (объектілері) қызметінің салалары үшін талаптарға сәйкестігіне тексеру, бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау және жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.

26) заголовок параграфа 2 изложить в следующей редакции:
"Параграф 2. Порядок организации и проведения государственного контроля субъекта (объекта) контроля и надзора";
27) статью 140 исключить;
28) статью 141 изложить в следующей редакции:
"Статья 141. Система оценки и управления рисками
1. Риском является вероятность причинения вреда в результате деятельности субъекта контроля и надзора жизни или здоровью человека, окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства с учетом степени тяжести его последствий.
Под оценкой рисков понимается деятельность органов контроля и надзора по измерению вероятности причинения вреда.
Системой оценки рисков является комплекс мероприятий, проводимых органом контроля и надзора с целью назначения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и проверок.
2. Под управлением рисками понимается осуществление на основе оценки рисков профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверок на соответствие требованиям, с целью обеспечения допустимого уровня риска в соответствующей сфере деятельности, а также по изменению уровня риска для конкретного субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) освобождения такого субъекта контроля и надзора от государственного контроля и надзора.
Критерием оценки степени риска является совокупность количественных и качественных показателей, связанных с непосредственной деятельностью субъекта контроля и надзора, особенностями отраслевого развития и факторами, влияющими на это развитие, позволяющих отнести субъекты (объекты) контроля и надзора к различным степеням риска.
3. Орган контроля и надзора для целей управления рисками при осуществлении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки относит субъекты (объекты) контроля и надзора к одной из следующих степеням риска (далее степени риска):
1) высокий риск;
2) средний риск;
3) низкий риск.
4. Для сфер деятельности субъектов (объектов) контроля и надзора, отнесенных к высокой степени риска, кратность проведения проверок на соответствие требованиям определяется критериями оценки степени риска, но не чаще одного раза в год.
Кратность проведения проверок на соответствие требованиям в отношении объектов контроля и надзора высокой эпидемической значимости в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения определяется не чаще одного раза в полгода.
Для сфер деятельности субъектов (объектов) контроля и надзора, отнесенных к средней степени риска, кратность проведения проверок на соответствие требованиям определяется критериями оценки степени риска, но не чаще одного раза в два года.
Для сфер деятельности субъектов (объектов) контроля и надзора, отнесенных к низкой степени риска, кратность проведения проверок на соответствие требованиям определяется критериями оценки степени риска, но не чаще одного раза в три года.
Для сфер деятельности субъектов (объектов) контроля и надзора, отнесенных к высокой и средней степеням риска, проводится проверка на соответствие требованиям, профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора, профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора и внеплановая проверка.
Для сфер деятельности субъектов (объектов) контроля и надзора, отнесенных к низкой степени риска, проводятся проверка на соответствие требованиям, профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора и внеплановая проверка.

5. Талаптарға сәйкестігін бақылау және қадағалау және (немесе) тексерулер субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу үшін қолданылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары мен тексеру парақтары реттеуші мемлекеттік органдардың және кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органның бірлескен актісімен бекітіледі және реттеуші мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарында орналастырылады.
6. Бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары, тексеру парақтары кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган бекіткен мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін қалыптастыру қағидалары негізінде әзірленеді.
7. Реттеуші мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесі бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) тәуекелдің нақты дәрежелеріне жатқызатын және бақылау іс-шараларын жүргізу кестелерін немесе тізімдерін қалыптастыратын ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып жүргізіледі, сондай-ақ мемлекеттік статистикаға, ведомстволық статистикалық байқаудың қорытындыларына, сондай-ақ ақпараттық құралдарға негізделеді.
Тәуекелдерді бағалау және басқарудың ақпараттық жүйесі болмаған кезде оларға қатысты бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру жүзеге асырылатын бақылау және қадағалау субъектілері (объектілері) санының ең аз жол берілетін шегі мемлекеттік бақылау мен қадағалаудың белгілі бір саласындағы осындай бақылау және қадағалау субъектілерінің жалпы санының бес пайызынан аспауға тиіс.
Ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып, бақылау және қадағалау органдарының тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін қалыптастыру кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган бекіткен тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарының ерекшелігі мен құпиялылығы ескеріле отырып, бақылау және қадағалау органдарының тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін қалыптастыруы қағидаларында айқындалған тәртіппен жүзеге асырылады.
8. Тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары осы Кодекстің 132-бабының 2-тармағына және 143-бабының 3-тармағына сәйкес тексеру парақтарында белгіленген талаптардың бұзылу дәрежесін айқындау үшін негіз болып табылады және бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудың және (немесе) талаптарға сәйкестігін тексерудің нысанасы болып табылады.
Талаптардың бұзылуы ауырлығына қарай өрескел, елеулі және елеусіз болып бөлінеді.
Осы Кодекстің 132-бабының 2-тармағына және 143-бабының 3-тармағына сәйкес тексеру парақтарында белгіленген талаптардың бұзылуын өрескел, елеулі немесе елеусіз бұзушылықтарға жатқызу реттеуші мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін қалыптастыруы қағидаларында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.

5. Критерии оценки степени риска и проверочные листы, применяемые для проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и проверок на соответствие требованиям, утверждаются совместным актом регулирующих государственных органов, уполномоченного органа по предпринимательству и размещаются на интернет-ресурсах регулирующих государственных органов.
6. Критерии оценки степени риска для отбора субъектов (объектов) контроля и надзора, проверочные листы разрабатываются на основании правил формирования государственными органами системы оценки и управления рисками, утвержденными уполномоченным органом по предпринимательству.
7. Система оценки и управления рисками регулирующими государственными органами ведется с использованием информационных систем, относящих субъекты (объекты) контроля и надзора к конкретным степеням риска и формирующих графики или списки проведения контрольных мероприятий, а также основывается на государственной статистике, итогах ведомственного статистического наблюдения, а также информационных инструментах.
При отсутствии информационной системы оценки и управления рисками минимально допустимый порог количества субъектов (объектов) контроля и надзора, в отношении которых осуществляются профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора, и (или) проверка, не должен превышать пяти процентов от общего количества таких субъектов контроля и надзора в определенной сфере государственного контроля и надзора.
Формирование системы оценки и управления рисками органов контроля и надзора с использованием информационных систем осуществляется в порядке, определенном правилами формирования органами контроля и надзора системы оценки и управления рисками с учетом специфики и конфиденциальности критериев оценки степени риска, утвержденными уполномоченным органом по предпринимательству
8. Критерии оценки степени риска являются основанием для определения степени нарушения требований, установленных в проверочных листах в соответствии с пунктом 2 статьи 132 и пунктом 3 статьи 143 настоящего Кодекса и являющихся предметом профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки на соответствие требованиям.
Нарушения требований в зависимости от тяжести подразделяются на грубые, значительные и незначительные.
Отнесение нарушений требований, установленных в проверочных листах в соответствии с пунктом 2 статьи 132 и пунктом 3 статьи 143 настоящего Кодекса, к грубым, значительным или незначительным нарушениям, осуществляется в порядке, установленном правилами формирования регулирующими государственными органами системы оценки и управления рисками.

9. Бақылау және қадағалау субъектілері (объектілері) ақпараттық жүйені қолдана отырып, бақылау және қадағалау субъектілері қызметінің тиісті салаларында жоғары тәуекел дәрежесінен орташа тәуекел дәрежесіне немесе орташа тәуекел дәрежесінен төмен тәуекел дәрежесіне:
1) егер мұндай субъектілер Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларда және тәртіппен үшінші тұлғалар алдында азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандыру шарттарын жасаған;
2) егер Қазақстан Республикасының заңдарында және реттеуші мемлекеттік органдардың тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарында бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудан босату немесе тексерулер жүргізу жағдайлары айқындалған;
3) егер субъектілер өзін-өзі реттейтін ұйым қызметінің нәтижелерін тану туралы келісім жасалған, "Өзін-өзі реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ерікті мүшелікке (қатысуға) негізделген өзін-өзі реттейтін ұйымның мүшелері болып табылған жағдайларда ауыстырылады.
10. Реттеуші мемлекеттік органдар ерікті мүшелікке (қатысуға) негізделген өзін-өзі реттеу ұйымының мүшесіне (қатысушысына) мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру кезінде кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен өзін-өзі реттейтін ұйым қызметінің нәтижелерін тану туралы жасалған келісімді ескере отырып, жеңілдететін индикатор ретінде тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарында осындай мүшеліктің (қатысудың) болу фактісін ескереді.
Осы тармақтың, сондай-ақ осы баптың 9-тармағы 3) тармақшасының ережелері ұлттық қауіпсіздік, қорғаныс, қоғамдық тәртіпті қамтамасыз ету салаларына қолданылмайды.
11. Бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) мемлекеттік бақылау нысандарын айқындауды реттеуші мемлекеттік органдар бақылау мен қадағалаудың әрбір саласы үшін жүзеге асырады.";
29) 143-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"143-бап. Тексеру парақтары
1. Реттеуші мемлекеттік орган және кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті топтары үшін тексеру парақтарын бірлескен актімен бекітеді.
Бекітілген тексеру парақтары реттеуші мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарында орналастырылады.
2. Тексеру парағы бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) қызметіне қойылатын, сақтамалмауы адамның өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне қатер төндіруге алып келетін міндетті талаптардың тізбесін қамтиды.
Тексеру парағы бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті топтары үшін бөліп жасалады.
Біртекті топтар деп нақ сол талаптар қойылатын бақылау және қадағалау субъектілері (объектілері) түсініледі.

9. Субъекты (объекты) контроля и надзора переводятся с применением информационной системы с высокой степени риска в среднюю степень риска или со средней степени риска в низкую степень риска в соответствующих сферах деятельности субъектов контроля и надзора в случаях:
1) если такие субъекты заключили договоры страхования гражданско-правовой ответственности перед третьими лицами в случаях и порядке, установленных законами Республики Казахстан;
2) если в законах Республики Казахстан и критериях оценки степени риска регулирующих государственных органов определены случаи освобождения от профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора или проведения проверок;
3) если субъекты являются членами саморегулируемой организации, основанной на добровольном членстве (участии) в соответствии с Законом Республики Казахстан "О саморегулировании", с которой заключено соглашение о признании результатов деятельности саморегулируемой организации.
10. Регулирующие государственные органы при осуществлении государственного контроля и надзора за членом (участником) саморегулируемой организации, основанной на добровольном членстве (участии), учитывают факт наличия такого членства (участия) в критериях оценки степени риска, как смягчающий индикатор, с учетом заключенного соглашения о признании результатов деятельности саморегулируемой организации в порядке, определяемом уполномоченным органом по предпринимательству.
Положения настоящего пункта, а также подпункта 3) пункта 9 настоящей статьи не распространяются на сферы национальной безопасности, обороны, обеспечения общественного порядка.
11. Определение форм государственного контроля субъектов (объектов) контроля и надзора осуществляется регулирующими государственными органами для каждой сферы контроля и надзора.";
29) статью 143 изложить в следующей редакции:
"Статья 143. Проверочные листы
1. Регулирующий государственный орган и уполномоченный орган по предпринимательству для однородных групп субъектов (объектов) контроля и надзора утверждают совместным актом проверочные листы.
Утвержденные проверочные листы размещаются на интернет-ресурсах регулирующих государственных органов.
2. Проверочный лист включает в себя перечень обязательных требований, предъявляемых к деятельности субъектов (объектов) контроля и надзора, несоблюдение которых влечет за собой угрозу жизни и здоровью человека, окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, государства.
Проверочный лист составляется в разбивке для однородных групп субъектов (объектов) контроля и надзора.
Под однородными группами понимаются субъекты (объекты) контроля и надзора, к которым предъявляются одни и те же требования.

3. Тексеру парақтарында белгіленген талаптар ғана тексеруге және бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауға жатады.
Тексеру парағына енгізілетін талаптар бір мезгілде мынадай:
1) экономикалық қауіпсіздікті, мемлекеттің, жеке және заңды тұлғалардың конституциялық құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін қорғауды қоса алғанда, адамдардың өміріне, денсаулығына, олардың мүлкін қорғауға, қоршаған орта үшін қауіпсіздікке, Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігіне тікелей (тура) әсер ететін қызметпен (процеспен, әрекетпен) байланысты болу;
2) талаптардың сақталуын көзбен шолу, зертханалық зерттеу, қарап тексеру және тексеріп қарау, растайтын құжаттардың бар-жоғын тексеру арқылы тексеру мүмкіндігі;
3) талаптар жалпы сипатқа ие бола алмайтыны және басқа нормативтік құқықтық актілерге сілтемені қамти алмайтыны;
4) бірнеше бақылаушы органдардың талапты қайталауына жол берілмеуі өлшемшарттарының бәріне сәйкес келуге тиіс.";
30) 144-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"144-бап. Тексерулер, ұйымдастыру тәртібі
1. Талаптарға сәйкестігін тексеру осы Кодекстің 141-бабының 4-тармағында белгіленген жиілікпен тәуекелдерді бағалау өлшемшарттарын қолдана отырып жүзеге асырылады.
Біліктілік немесе рұқсат беру талаптары, сондай-ақ хабарлама жасау тәртібі шеңберіндегі талаптар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленеді.
2. Реттеуші мемлекеттік орган бекіткен кесте талаптарға сәйкестігін тексеруді тағайындау үшін негіз болып табылады.
Кесте бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) міндетті түрде көрсете отырып, өздеріне қатысты талаптарға сәйкестігін тексеру тағайындалған бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты жыл сайынғы негізде қалыптастырылады.
Бақылау және қадағалау органы талаптарға сәйкестігін тексеру кестесін және бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудың жартыжылдық тізімдерін жасаған кезде нақ сол бақылау және қадағалау субъектілеріне қатысты оларды жүргізу кезеңінің бірыңғай мерзімдері белгіленеді.
3. Бақылау және қадағалау органы талаптардың сәйкестігіне тексеру жүргізудің басталғаны туралы бақылау және қадағалау субъектісін (заңды тұлғаның басшысын не оның уәкілетті тұлғасын, жеке тұлғаны) талаптарға сәйкестігіне тексеру басталғанға дейін кемінде күнтізбелік отыз күн бұрын оның басталған күнін көрсете отырып, жазбаша түрде хабардар етуге міндетті.
Бақылау және қадағалау субъектісі тексеру жүргізудің басталғаны туралы хабарлама алған, бірақ тексеру кезінде Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің (жалпы бөлім) 42-бабының 6-тармағына сәйкес мемлекеттік қайта тіркеуден өткен жағдайда тексеру жүргізудің басталғаны туралы қайта хабарлама талап етілмейді.

3. Проверке и профилактическому контролю с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора подлежат только требования, установленные в проверочных листах.
Требования, включаемые в проверочный лист, должны соответствовать одновременно всем следующим критериям:
1) быть связанными с деятельностью (процессом, действием), которая непосредственно (напрямую) влияет на жизнь, здоровье людей, защиту их имущества, безопасность для окружающей среды, национальную безопасность Республики Казахстан, включая экономическую безопасность, защиту конституционных прав, свобод и законных интересов государства, физических и юридических лиц;
2) соблюдение требований возможно проверить путем визуализации, лабораторного исследования, осмотра и досмотра, проверки наличия подтверждающих документов;
3) требования не могут носить общий характер и содержать отсылку на другие нормативные правовые акты;
4) недопущение дублирования требования несколькими контролирующими органами.";
30) статью 144 изложить в следующей редакции:
"Статья 144. Проверки, порядок организации
1. Проверки на соответствие требованиям осуществляются с применением критериев оценки рисков с кратностью, установленной пунктом 4 статьи 141 настоящего Кодекса.
Квалификационные или разрешительные требования, а также требования в рамках уведомительного порядка устанавливаются законодательством Республики Казахстан.
2. Основанием для назначения проверки на соответствие требованиям является график, утвержденный регулирующим государственным органом.
График формируется на ежегодной основе в отношении субъектов (объектов) контроля и надзора с обязательным указанием субъектов (объектов) контроля и надзора, в отношении которых назначена проверка на соответствие требованиям.
При составлении органом контроля и надзора графика проверок на соответствие требованиям и полугодовых списков профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора в отношении одних и тех же субъектов контроля и надзора устанавливаются единые сроки периода их проведения.
3. Орган контроля и надзора обязан уведомить в письменном виде субъекта контроля и надзора (руководителя юридического лица либо его уполномоченное лицо, физическое лицо) о начале проведения проверки на соответствие требованиям не менее чем за тридцать календарных дней до начала проверки с указанием даты ее начала.
В случае, когда субъект контроля и надзора получил уведомление о начале проведения проверки, но на момент проверки прошел государственную перерегистрацию в соответствии с пунктом 6 статьи 42 Гражданского кодекса Республики Казахстан (общая часть), повторное уведомление о начале проведения проверки не требуется.

4. Адамның өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне төнетін тікелей қатердің алдын алу және (немесе) оны жою мақсатында бақылау және қадағалау органы нақты бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) қатысты жоспардан тыс тексеруді тағайындау үшін негіз болған нақты фактілер мен мән-жайлар бойынша тағайындайтын тексеру жоспардан тыс тексеру болып табылады.
Осы баптың 5-тармағының 3), 4), 7) және 8) тармақшаларында, 8, 9 және 10-тармақтарында көзделген жағдайларды қоспағанда, жоспардан тыс тексеру жүргізу кезінде бақылау және қадағалау органы бақылау және қадағалау субъектісін (объектісін) тексеруді жүргізу нысанасын көрсете отырып, ол басталғанға дейін жоспардан тыс тексеру жүргізудің басталғаны туралы кемінде бір тәулік бұрын бақылау және қадағалау субъектісіне хабарлауға міндетті.
5. Бақылау және қадағалау субъектілерін жоспардан тыс тексеруге:
1) талаптарға сәйкестігін тексеру және бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижесінде тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарында айқындалған анықталған өрескел бұзушылықтарды жою туралы нұсқамалардың орындалуын бақылау;
2) егер субъект анықталған бұзушылықтарды жою туралы ақпаратты бір реттен артық ұсынбаған және (немесе) бұзушылықтарды жоймаған жағдайларда, талаптарға сәйкестігін тексеру және бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижесінде тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарында айқындалған анықталған елеулі және елеусіз бұзушылықтарды жою туралы нұсқамалардың орындалуын бақылау;
3) заңнама талаптарын бұзушылықтар бойынша жеке және заңды тұлғалардың өтініштері;
4) адамның өміріне, денсаулығына, қоршаған ортаға және жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне зиян келтірудің нақты фактілері бойынша не зиян келтіру қатері туралы прокуратура органдарының тапсырмалары;
5) адамның өміріне, денсаулығына, қоршаған ортаға және жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне зиян келтірудің нақты фактілері бойынша, сондай-ақ оларды жоймау адамның өмірі мен денсаулығына зиян келтіруге алып келетін, Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұзушылықтардың нақты фактілері бойынша мемлекеттік органдардың өтініштері;
6) бақылау және қадағалау субъектісінің бастапқы тексерумен келіспейтіні туралы өтінішіне байланысты қайта тексеру (жедел ден қою шараларын қолданудың заңсыздығы);
7) қылмыстық қудалау органының Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексінде көзделген негіздер бойынша тапсырмасы;

4. Внеплановой проверкой является проверка, назначаемая органом контроля и надзора по конкретным фактам и обстоятельствам, послужившим основанием для назначения внеплановой проверки в отношении конкретного субъекта (объекта) контроля и надзора, с целью предупреждения и (или) устранения непосредственной угрозы жизни и здоровью человека, окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, государства.
При проведении внеплановой проверки, за исключением случаев, предусмотренных подпунктами 3), 4), 7) и 8) пункта 5, пунктами 8, 9 и 10 настоящей статьи, орган контроля и надзора обязан известить субъекта контроля и надзора о начале проведения внеплановой проверки субъекта (объекта) контроля и надзора не менее чем за сутки до ее начала с указанием предмета проведения проверки субъекта (объекта) контроля и надзора.
5. Основаниями внеплановой проверки субъектов контроля и надзора являются:
1) контроль исполнения предписаний об устранении выявленных грубых нарушений, определенных в критериях оценки степени риска, в результате проверки на соответствие требованиям и профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора;
2) контроль исполнения предписаний об устранении выявленных значительных и незначительных нарушений, определенных в критериях оценки степени риска, в результате проверки на соответствие требованиям и профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора в случаях, если субъект более одного раза не предоставил информацию об устранении выявленных нарушений и (или) не устранил нарушения;
3) обращения физических и юридических лиц по нарушениям требований законодательства;
4) поручения органов прокуратуры по конкретным фактам причинения либо об угрозе причинения вреда жизни, здоровью человека, окружающей среде и законным интересам физических и юридических лиц, государства;
5) обращения государственных органов по конкретным фактам причинения вреда жизни, здоровью человека, окружающей среде и законным интересам физических и юридических лиц, государства, а также нарушений требований законодательства Республики Казахстан, неустранение которых влечет причинение вреда жизни и здоровью человека;
6) повторная проверка, связанная с обращением субъекта контроля и надзора о несогласии с первоначальной проверкой (неправомерность применения мер оперативного реагирования);
7) поручение органа уголовного преследования по основаниям, предусмотренным Уголовно-процессуальным кодексом Республики Казахстан;

8) салық төлеушінің өтініштері, "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде (Салық кодексі) айқындалған мәліметтер мен мәселелер негіз болып табылады.
6. Жоспардан тыс тексерулер анонимдік өтініштер болған жағдайларда жүргізілмейді.
7. Жоспардан тыс тексеруге нақты кәсіпкерлік субъектілеріне және объектілеріне қатысты анықталған және осы жоспардан тыс тексеруді тағайындау үшін негіз болған фактілер мен мән-жайлар жатады.
8. Эпидемияның, карантиндік объектілер және аса қауіпті зиянды организмдер ошақтарының, инфекциялық, паразиттік аурулардың, уланулардың, радиациялық авариялардың таралу қаупі төнген жағдайда, бақылау және қадағалау субъектісін алдын ала хабардар етпей және тексеруді тағайындау туралы актіні тіркемей, оны кейіннен құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі уәкілетті органға келесі бес жұмыс күні ішінде ұсына отырып, объектілерге жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
9. Бақылау және қадағалау органдары, сондай-ақ құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі уәкілетті орган орналасқан жерден едәуір алыс орналасқан объектілерде немесе субъектілерде жоспардан тыс тексеру жүргізу үшін негіздер анықталған жағдайда, жоспардан тыс тексеру бақылау және қадағалау субъектісін алдын ала хабардар етпей және тексеруді тағайындау туралы актіні тіркемей, оны кейіннен құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі уәкілетті органға келесі бес жұмыс күні ішінде ұсына отырып жүзеге асырылады.
Тексеруді тағайындау туралы акт тіркелген жерден тексеру жүргізілетін жерге дейін жүз километрден асатын арақашықтық бақылаушы және тіркеуші органдар орналасқан жерден едәуір шалғайда орналасу болып есептеледі.
10. Жалған пестицидтерді өндіру (формуляциялау), тасымалдау, сақтау, өткізу және қолдану, сондай-ақ жалған дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды өндіру, сатып алу, тасымалдау, сақтау, өткізу, сондай-ақ патогендігі I-II топтағы патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеу мәселелері бойынша жоспардан тыс тексерулер бақылау және қадағалау субъектісін алдын ала хабардар етпей жүргізіледі.
11. Осы баптың 5-тармағында санамаланған жоспардан тыс тексеру жүргізу үшін негіздер мемлекеттік органдардың құрылымдық бөлімшелеріне, бейрезидент заңды тұлғалардың құрылымдық бөлімшелеріне, қызметін әділет органдарында немесе тіркеуші органда тіркелмей жүзеге асыратын бейрезидент заңды тұлғаларға да қатысты қолданылады.
12. Жеке кәсіпкерлік субъектілеріне қатысты мемлекеттік бақылау мен қадағалаудың қолданылуын белгілі бір мерзімге тоқтата тұру туралы шешімді Қазақстан Республикасының Үкіметі қабылдайды.

8) обращения налогоплательщика, сведения и вопросы, определенные Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).
6. Внеплановые проверки не проводятся в случаях анонимных обращений.
7. Внеплановой проверке подлежат факты и обстоятельства, выявленные в отношении конкретных субъектов и объектов предпринимательства и послужившие основанием для назначения данной внеплановой проверки.
8. В случае угрозы возникновения распространения эпидемии, очагов карантинных объектов и особо опасных вредных организмов, инфекционных, паразитарных заболеваний, отравлений, радиационных аварий, проводится внеплановая проверка объектов без предварительного уведомления субъекта контроля и надзора и регистрации акта о назначении проверки с последующим его представлением в течение следующего рабочего дня в уполномоченный орган по правовой статистике и специальным учетам.
9. В случае выявления оснований для проведения внеплановой проверки на объектах или у субъектов, находящихся на значительном отдалении от места расположения органов контроля и надзора, а также уполномоченного органа по правовой статистике и специальным учетам, внеплановая проверка осуществляется без предварительного уведомления субъекта контроля и надзора и регистрации акта о назначении проверки с последующим его представлением в течение следующих пяти рабочих дней в уполномоченный орган по правовой статистике и специальным учетам.
Значительным отдалением от места расположения контролирующих и регистрирующих органов считается расстояние, превышающее сто километров от места регистрации акта о назначении проверки до места ее проведения.
10. Внеплановые проверки по вопросам производства (формуляции), транспортировки, хранения, реализации и применения фальсифицированных пестицидов, а также производства, закупки, транспортировки, хранения, реализации фальсифицированных лекарственных средств и медицинских изделий, а также обращения с патогенными биологическими агентами I-II групп патогенности проводятся без предварительного уведомления субъекта контроля и надзора.
11. Перечисленные в пункте 5 настоящей статьи основания для проведения внеплановой проверки применяются также в отношении структурных подразделений государственных органов, структурных подразделений юридических лиц-нерезидентов, юридических лиц-нерезидентов, осуществляющих деятельность без регистрации в органах юстиции или регистрирующем органе.
12. Решение о приостановлении действия государственного контроля и надзора в отношении субъектов частного предпринимательства на определенный срок принимается Правительством Республики Казахстан.

13. "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде (Салық кодексі) көзделген тексерулерді қоспағанда, осы Кодексте белгіленбеген өзге де тексеру түрлерін жүргізуге тыйым салынады.";
31) мынадай мазмұндағы 144-1, 144-2, 144-3 және 144-4-баптармен толықтырылсын:
"144-1-бап. Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау
1. Бақылау және қадағалау органдары бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылауды бақылау және қадағалау субъектісі ұсынған есептілікті, уәкілетті мемлекеттік органдардың мәліметтерін, сондай-ақ бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) қызметі туралы басқа да құжаттар мен мәліметтерді зерделеу және талдау негізінде жүзеге асырады.
2. Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау жүргізу үшін Қазақстан Республикасының заңдарында бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау жүргізу тәртібі, жүргізудің мақсаттары, құралдары, тәсілдері, субъектілердің тізбесі, жүргізу жиілігі, бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) байқауын есепке алу тәсілі міндетті түрде көрсетіле отырып айқындалады.
3. Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау осы Кодекске және Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мынадай шарттар сақтала отырып жүзеге асырылады:
1) бақылау және қадағалау органдарына бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) баруға тыйым салынады;
2) құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкілетті органда тіркеу және бақылау мен қадағалау субъектісін алдын ала хабардар ету талап етілмейді;
3) профилактикалық бақылаудың қорытындылары бойынша бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай, бұзушылық болған жағдайда әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғамай, бірақ бақылау және қадағалау субъектісіне оны жою тәртібін міндетті түрде түсіндіре отырып, қорытынды құжаттар (анықтама, қорытынды, ұсынымдар және басқалар) жасалады.
4. Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылауды талдау нәтижелері бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу үшін бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін негіз болып табылады.
144-2-бап. Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау
1. Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау – бұл бақылау және қадағалау органдары оның нәтижелері бойынша бақылау және қадағалау субъектілері талаптарды анықтаған бұзушылықтар бойынша әкімшілік іс жүргізуді қозғамай нұсқама шығаратын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларда жедел ден қою шараларын қолданатын бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы жүргізетін мемлекеттік бақылау.

13. Запрещается проведение иных видов проверок, не установленных настоящим Кодексом, за исключением проверок, предусмотренных Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).";
31) дополнить статьями 144-1, 144-2, 144-3 и 144-4 следующего содержания:
"Статья 144-1. Профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора
1. Профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора осуществляется органами контроля и надзора на основе изучения и анализа представленной субъектом контроля и надзора отчетности, сведений уполномоченных государственных органов, а также других документов и сведений о деятельности субъекта (объекта) контроля и надзора.
2. Для проведения профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора в законах Республики Казахстан определяется порядок проведения профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора с обязательным указанием целей, инструментов, способов проведения, перечня субъектов, кратности проведения, способа учета наблюдения субъекта (объекта) контроля и надзора.
3. Профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора осуществляется в соответствии с настоящим Кодексом и законами Республики Казахстан с соблюдением следующих условий:
1) органам контроля и надзора запрещается посещать субъекты (объекты) контроля и надзора;
2) не требуются регистрация в уполномоченном органе в области правовой статистики и специальных учетов и предварительное уведомление субъекта контроля и надзора;
3) по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора составляются итоговые документы (справка, заключение, рекомендации и другие) без возбуждения дела об административном правонарушении в случае наличия нарушения, но с обязательным разъяснением субъекту контроля и надзора порядка его устранения.
4. Результаты анализа профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора являются основанием для отбора субъектов (объектов) контроля и надзора для проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора.
Статья 144-2. Профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора
1. Профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора – это государственный контроль, который органы контроля и надзора проводят с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора, по результатам которого по выявленным нарушениям субъектами контроля и надзора требований выносится предписание без возбуждения административного производства, а также в случаях, предусмотренных законами Республики Казахстан, применяются меры оперативного реагирования.

Нақты бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) қатысты бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау осы бақылаудың алдындағы жылы осы бақылау субъектісіне (объектісіне) қатысты осы Кодекстің 131-бабының 5-тармағына және 144-1-бабына сәйкес бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау жүргізілген жағдайда жүргізіледі.
2. Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудың еселігін бақылау және қадағалау органдары тәуекелдің жоғары және орташа дәрежесіне жатқызылған бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты жылына екі реттен асырмай жүзеге асырады.
3. Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу үшін реттеуші мемлекеттік органдар бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін), тексеру парақтарын іріктеу үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарына қатысты актілерді әзірлейді және кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органмен бірлесіп бекітеді, олар қауіпсіздік режимін қамтамасыз ете отырып, реттеуші мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарында және өзге де цифрлық платформаларда орналастырылады.
4. Реттеуші мемлекеттік органның немесе жергілікті атқарушы органның бірінші басшысы бекіткен бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) жартыжылдық тізімі бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды тағайындау үшін негіз болып табылады.
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізудің жартыжылдық тізімдері бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау тағайындалған объектілерді міндетті түрде көрсете отырып, бақылау және қадағалау субъектілеріне қатысты қалыптастырылады.
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу жылының алдындағы жылдың
10 желтоқсанына дейінгі және ағымдағы күнтізбелік жылдың 10 мамырына дейінгі мерзімде реттеуші мемлекеттік органдар және жергілікті атқарушы органдар бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізудің бекітілген жартыжылдық тізімдерін бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізудің жартыжылдық жиынтық тізімін қалыптастыру үшін құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкілетті органға жібереді.
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізудің жартыжылдық тізімдерінің нысанын Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы айқындайды.
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізудің жартыжылдық тізімдеріне өзгерістер енгізу Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы айқындайтын тәртіппен жүзеге асырылады.

Профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора в отношении конкретного субъекта (объекта) контроля и надзора проводится при условии, что в предшествующем данному контролю году проводился в отношении данного субъекта (объекта) контроля и надзора профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора в соответствии с пунктом 5 статьи 131 и статьей 144-1 настоящего Кодекса.
2. Кратность профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора осуществляется органами контроля и надзора в отношении субъектов (объектов) контроля и надзора, отнесенных к высокой и средней степеням риска, не чаще двух раз в год.
3. Для проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора регулирующие государственные органы разрабатывают и совместно с уполномоченным органом по предпринимательству утверждают акты, касающиеся критериев оценки степени риска для отбора субъектов (объектов) контроля и надзора, проверочных листов, которые размещаются на интернет-ресурсах регулирующих государственных органов и иных цифровых платформах с обеспечением режима безопасности.
4. Основанием для назначения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора является полугодовой список субъектов (объектов) контроля и надзора, утвержденный первым руководителем регулирующего государственного органа или местного исполнительного органа.
Полугодовые списки проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора формируются в отношении субъектов контроля и надзора с обязательным указанием объектов, в отношении которых назначен профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора.
В срок до 10 декабря года, предшествующего году проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора, и до 10 мая текущего календарного года регулирующие государственные органы и местные исполнительные органы направляют утвержденные полугодовые списки проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора в уполномоченный орган в области правовой статистики и специальных учетов для формирования полугодового сводного списка проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора.
Форма полугодовых списков проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора определяется Генеральной прокуратурой Республики Казахстан.
Внесение изменений в полугодовые списки проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора осуществляется в порядке, определяемом Генеральной прокуратурой Республики Казахстан.

Құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкілетті орган бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізудің жартыжылдық тізімін бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу жылының алдындағы жылдың 25 желтоқсанына дейінгі мерзімде және ағымдағы күнтізбелік жылдың 25 мамырына дейінгі мерзімде Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының интернет-ресурсында орналастырады.
Бақылау және қадағалау органы жартыжылдық тізім негізінде бақылау және қадағалау субъектісіне (заңды тұлғаның басшысына не оның уәкілетті тұлғасына, жеке тұлғаға) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізудің басталғаны туралы бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару күнін көрсете отырып, кемінде күнтізбелік отыз күн бұрын жазбаша түрде хабарлауға міндетті.
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізудің басталғаны туралы хабарлама қолма-қол табыс етіледі, тапсырылғаны туралы хабарламамен не электрондық цифрлық қолтаңба қойылған электрондық құжат арқылы, егер мұндай мекенжайды осы субъект бұрын бақылау органына ұсынған болса, бақылау және қадағалау субъектісінің электрондық поштасының мекенжайы бойынша немесе өзге де қолжетімді тәсілмен тапсырысты пошта жөнелтілімі нысанында жіберіледі.
Бақылау және қадағалау субъектісі бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізудің басталуы туралы хабарламаны алғанда, бірақ тексеру кезінде Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінің (жалпы бөлім) 42-бабының 6-тармағына сәйкес мемлекеттік қайта тіркеуден өткенде бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізудің басталуы туралы қайта хабарлау талап етілмейді.
5. Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу қорытындылары бойынша бұзушылықтар анықталған жағдайда, бақылау органы бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) жою мерзімдерін көрсете отырып, оларды жою туралы нұсқама береді.
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау қорытындылары бойынша осы Кодекстің 136-бабына сәйкес әкімшілік жауаптылыққа тартпай жедел ден қою шаралары қолданылуы мүмкін.
6. Осы баптың ережелері әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына рұқсат етілген шекті бөлшек сауда бағалары мөлшерінің сақталуын бақылауды жүзеге асыру кезінде қолданылмайды.
144-3-бап. Бақылау мақсатында сатып алу

Уполномоченный орган в области правовой статистики и специальных учетов размещает полугодовой список проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора на интернет-ресурсе Генеральной прокуратуры Республики Казахстан в срок до 25 декабря года, предшествующего году проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора, и до 25 мая текущего календарного года.
На основании полугодового списка орган контроля и надзора обязан уведомить в письменном виде субъекта контроля и надзора (руководителя юридического лица либо его уполномоченное лицо, физическое лицо) о начале проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора не менее чем за тридцать календарных дней до его начала с указанием даты.
Уведомление о начале проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора вручается нарочно, направляется в форме заказного почтового отправления с уведомлением о вручении либо посредством электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью, по адресу электронной почты субъекта контроля и надзора, если такой адрес ранее был представлен данным субъектом в орган контроля, или иным доступным способом.
В случае, когда субъект контроля и надзора, получивший уведомление о начале проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора, но на момент проверки прошедший государственную перерегистрацию в соответствии с пунктом 6 статьи 42 Гражданского кодекса Республики Казахстан (общая часть), повторное уведомление о начале проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора не требуется.
5. По итогам проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора в случае выявления нарушений орган контроля выдает предписание субъекту (объекту) контроля и надзора об их устранении с указанием сроков устранения.
По итогам профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора могут быть применены меры оперативного реагирования без привлечения к административной ответственности в соответствии со статьей 136 настоящего Кодекса.
6. Положения настоящей статьи не распространяются при осуществлении контроля за соблюдением размера предельно допустимых розничных цен на социально значимые продовольственные товары.
Статья 144-3. Контрольный закуп

1. Бақылау мақсатында сатып алу – бұл бақылау және қадағалау органының тауар нысанындағы өнімді мемлекеттік бақылау және қадағалау шеңберінде сатып алуды жүзеге асыруы.
Бақылау мақсатымен сатып алу профилактикалық бақылаудың дербес нысаны болып табылады, оның тәртібі Қазақстан Республикасының заңнамасында және осы бапта белгіленеді.
2. Бақылау мақсатында сатып алу нормативтік құқықтық актілерде немесе нормативтік техникалық құжаттарда белгіленген талаптарға сәйкес келмейтін өнімді өткізу фактісін анықтау мақсатында жүзеге асырылады.
3. Бақылау мақсатындағы сатып алу сатып алынған өнімнің тізбесі мен бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) атауы туралы ақпаратты қамтитын төлем құжатымен расталады.
4. Бақылау және қадағалау органдары бақылау мақсатында сатып алудың қорытындылары бойынша сатып алынған өнімнің нормативтік құқықтық актілерде немесе нормативтік техникалық құжаттарда белгіленген талаптарға сәйкестігін зерттеуді осы Кодекстің 153-бабына сәйкес кейіннен шаралар қолдану мүмкіндігімен жүзеге асырады.
5. Бақылау мақсатында сатып алу Қазақстан Республикасының заңдарында профилактикалық бақылаудың осындай түрін жүргізу тікелей көзделген қызмет салаларында жүргізіледі.
6. Бақылау мақсатында сатып алуды жүзеге асыруға және сатып алынған өнімді зерттеуге байланысты шығыстар бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
144-4-бап. Тергеп-тексеру
1. Тергеп-тексеру жүзеге асырылуы осы бапта айқындалған мемлекеттік бақылаудың дербес нысаны болып табылады.
2. Тергеп-тексеру мақсаттары:
1) Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұзу себептерін анықтау және тиісті шаралар қолдану;
2) Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұзуға жол берген бақылау және қадағалау субъектілерін айқындау болып табылады.
3. Мыналар:
1) жеке және (немесе) заңды тұлғалардың, сондай-ақ мемлекеттік органдардың адамның өміріне, денсаулығына, қоршаған ортаға және жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне зиян келтірілгені туралы нақты фактілер бойынша осындай факт адамдардың кең ауқымына қатысты болған және бұзушылықтарға жол берген нақты бақылау және қадағалау субъектісін анықтау талап етілетін жағдайдағы өтініштері;
2) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес қайтыс болуы туралы ақпарат (шұғыл хабарлама);
3) індеттің, жалған және тіркелмеген пестицидтердің, ветеринариялық препараттардың, жемшөп қоспаларының, карантиндік объектілер мен аса қауіпті зиянды организмдер ошақтарының, инфекциялық, паразиттік аурулардың, уланулардың, радиациялық авариялардың туындауы мен таралуы туралы мемлекеттік органдар немесе қызмет субъектілері беретін ақпарат (шұғыл хабарлама);

1. Контрольный закуп – это осуществление органом контроля и надзора покупки в рамках государственного контроля и надзора продукции в форме товара.
Контрольный закуп является самостоятельной формой профилактического контроля, порядок которого устанавливается законодательством Республики Казахстан и настоящей статьей.
2. Контрольный закуп осуществляется в целях выявления факта реализации продукции, не соответствующей требованиям, установленным в нормативных правовых актах или нормативных технических документах.
3. Контрольный закуп подтверждается платежным документом, содержащим информацию о перечне закупленной продукции и наименовании субъекта (объекта) контроля и надзора.
4. По итогам контрольного закупа органами контроля и надзора осуществляется исследование закупленной продукции на соответствие требованиям, установленным в нормативных правовых актах или нормативных технических документах, с возможностью последующего применения мер в соответствии со статьей 153 настоящего Кодекса.
5. Контрольный закуп проводится в тех сферах деятельности, где законами Республики Казахстан прямо предусмотрено проведение такого вида профилактического контроля.
6. Расходы, связанные с осуществлением контрольного закупа и исследованием закупленной продукции, осуществляются за счет бюджетных средств.
Статья 144-4. Расследование
1. Расследование является самостоятельной формой государственного контроля, осуществление которого определено настоящей статьей.
2. Целями расследования являются:
1) установление причин нарушения требований законодательства Республики Казахстан и принятие соответствующих мер;
2) определение субъектов контроля и надзора, допустивших нарушения требований законодательства Республики Казахстан.
3. Основаниями для проведения расследования являются:
1) обращения физических и (или) юридических лиц, а также государственных органов по конкретным фактам о причинении вреда жизни, здоровью человека, окружающей среде и законным интересам физических и юридических лиц, государства, в случаях, когда такой факт коснулся широкого круга лиц и требуется установить конкретного субъекта контроля и надзора, допустившего нарушения;
2) информация (экстренное извещение) о наступлении смерти в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения";
3) информация (экстренное извещение), подаваемая государственными органами или субъектами деятельности о возникновении и распространении эпидемии, фальсифицированных и незарегистрированных пестицидов, ветеринарных препаратов, кормовых добавок, очагов карантинных объектов и особо опасных вредных организмов, инфекционных, паразитарных заболеваний, отравлений, радиационных аварий;

4) жұмыскерлердің еңбек қызметіне байланысты олардың денсаулығының зақымдану және еңбекке жарамсыздыққа не өлімге әкеп соққан жағдайлары;
5) олардың алдындағы мән-жайларды анықтау, олардың себептерін, техникалық құрылғыларды пайдалану шарттарын, технологиялық процестерді бұзу, өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарын бұзу сипатын анықтау қажеттігі туындайтын, электр энергетикасы саласындағы авариялар, технологиялық бұзушылықтар немесе тосын оқиғалар, аварияның технологиялық бұзылуы немесе тосын оқиға салдарынан болатын материалдық залалды жою және болғызбау жөніндегі іс-шараларды айқындау;
6) адамның өміріне, денсаулығына және мекендеу ортасына қауіп төндіретін нормативтік құқықтық актілерде және (немесе) нормативтік техникалық құжаттарда белгіленген талаптардың бұзылуы анықталған жағдайда, өнімді бақылау мақсатында сатып алу қорытындылары бойынша қоса берілетін зерттеу нәтижелері тергеп-тексеруді жүргізу үшін негіздер болып табылады.
4. Осы баптың 2-тармағында көрсетілген негіздер болған кезде бақылау және қадағалау органы тергеп-тексеру жүргізу туралы шешім қабылдайды.
5. Тергеп-тексеруді жүргізу тәртібі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленеді.
есепке алу саласындағы уәкілетті органды, мүдделі мемлекеттік органдарды тергеп-тексеруді жүргізудің басталғаны туралы хабардар ету мерзімдерін;
4) тәуелсіз сарапшыларды және өзге де мүдделі тұлғаларды тарту тәртібін;
5) тергеп-тексеру жөніндегі комиссияның құрамын құрудың шарттары мен тәртібін;
6) тергеп-тексеру материалдарын ресімдеу тәртібін қамтуға тиіс.
6. Тергеп-тексеруді жүргізу мерзімдері күнтізбелік отыз күннен аспауға тиіс және олар күнтізбелік отыз күнге бір рет қана ұзартылуы мүмкін.
7. Тергеп-тексеру жүргізу қорытындылары бойынша мемлекеттік органдар тергеп-тексеру жүргізу үшін негіз болған, Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұзуға жол берген бақылау және қадағалау субъектісін (субъектілерін) айқындайды.
Тергеп-тексеру қорытындылары бойынша бұзушылыққа жол берген бақылау және қадағалау субъектісіне қатысты Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген шаралар қолданылады.
Мемлекеттік құпияларды не Қазақстан Республикасының заңдарымен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді қоспағанда, тексеру қорытындыларын бақылау органы интернет-ресурста жариялайды.";
32) 145, 146, 147, 148 және 149-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"145-бап. Бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды тағайындау туралы акт

4) случаи повреждения здоровья работников, связанные с их трудовой деятельностью и приведшие к нетрудоспособности либо смерти;
5) аварии, технологические нарушения или инциденты, по которым возникает необходимость выяснения обстоятельств, предшествовавших им, установление их причин, характера нарушений условий эксплуатации технических устройств, технологических процессов, нарушений требований промышленной безопасности, в области электроэнергетики определение мероприятий по ликвидации последствий и предотвращению подобных аварий, технологических нарушений или инцидентов, материального ущерба, причиненного аварией, технологическим нарушением или инцидентом;
6) результаты исследования продукции по итогам контрольного закупа в случае выявления нарушения требований, установленных в нормативных правовых актах и (или) нормативных технических документах, представляющих опасность для жизни, здоровья человека и среды обитания.
4. При наличии оснований, указанных в пункте 2 настоящей статьи, органом контроля и надзора принимается решение о проведении расследования.
5. Порядок проведения расследования устанавливается законодательством Республики Казахстан.
Порядок проведения расследования должен включать в себя:
1) случаи, при которых проводится расследование;
2) сроки и продолжительность проведения расследования;
3) сроки уведомления субъекта контроля и надзора, уполномоченного органа в области правовой статистики и специальных учетов, заинтересованных государственных органов о начале проведения расследования;
4) порядок привлечения независимых экспертов и иных заинтересованных лиц;
5) условия и порядок образования состава комиссии по расследованию;
6) порядок оформления материалов расследования.
6. Сроки проведения расследования не должны превышать тридцать календарных дней и могут быть продлены только один раз на тридцать календарных дней.
7. По итогам проведения расследования государственными органами определяется субъект (субъекты) контроля и надзора, допустивший нарушение требований законодательства Республики Казахстан, ставшее основанием для проведения расследования.
По итогам расследования в отношении субъекта контроля и надзора, допустившего нарушение, принимаются меры, предусмотренные законами Республики Казахстан.
Итоги расследования публикуются на интернет-ресурсе органом контроля, за исключением сведений, составляющих государственные секреты либо иную охраняемую законами Республики Казахстан тайну.";
32) статьи 145, 146, 147, 148 и 149 изложить в следующей редакции:
"Статья 145. Акт о назначении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки

1. Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру бақылау және қадағалау органының бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды тағайындау туралы актісі негізінде жүргізіледі.
2. Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды тағайындау туралы актіде мыналар көрсетіледі:
1) актінің нөмірі мен күні;
2) мемлекеттік органның атауы;
3) бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізуге уәкілетті адамның (адамдардың) тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) және лауазымы;
4) бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу үшін тартылатын мамандар, консультанттар және сарапшылар туралы мәліметтер;
5) бақылау және қадағалау субъектісінің атауы немесе бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу тағайындалған жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе), оның орналасқан жері, сәйкестендіру нөмірі, бақылау және қадағалау объектілерінің тізбесі, аумақтың учаскесі;
6) бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тағайындалған профилактикалық бақылаудың нысанасы;
7) бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізудің мерзімі;
8) негізгі талаптары бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізудің құқықтық негіздері, оның ішінде міндетті талаптары бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауға және (немесе) тексеруге жататын нормативтік құқықтық актілер;
9) бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу кезеңі;
10) бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісінің осы Кодекстің 155-бабында көзделген құқықтары мен міндеттері;
11) актілерге қол қоюға уәкілеттік берілген адамның қолы және мемлекеттік органның мөрі;
12) заңды тұлға басшысының не оның уәкілетті адамының, жеке тұлғаның бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды тағайындау туралы актіні алғаны немесе алудан бас тартқаны туралы қолтаңбасы.
146-бап. Тағайындау туралы актіні, бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау мерзімдерін ұзарту туралы қосымша актіні тіркеу

1. Профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверка проводятся на основании акта органа контроля и надзора о назначении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и проверки.
2. В акте о назначении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и(или) проверки указываются:
1) номер и дата акта;
2) наименование государственного органа;
3) фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) и должность лица (лиц), уполномоченного на проведение профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки;
4) сведения о специалистах, консультантах и экспертах, привлекаемых для проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки;
5) наименование субъекта контроля и надзора или фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) физического лица, в отношении которого назначено проведение профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки, его место нахождения, идентификационный номер, перечень объектов контроля и надзора, участок территории;
6) предмет назначенного профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки;
7) срок проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки;
8) правовые основания проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки, в том числе нормативные правовые акты, обязательные требования которых подлежат профилактическому контролю с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверке;
9) период проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки;
10) права и обязанности субъекта контроля и надзора, предусмотренные статьей 155 настоящего Кодекса;
11) подпись лица, уполномоченного подписывать акты, и печать государственного органа;
12) подпись руководителя юридического лица либо его уполномоченного лица, физического лица о получении или отказе в получении акта о назначении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки.
Статья 146. Регистрация акта о назначении, дополнительного акта о продлении сроков профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки

1. "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес мемлекеттік кіріс органдары жүзеге асыратын үстеме тексерулерді қоспағанда, тағайындау туралы акт, бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау мерзімдерін ұзарту туралы қосымша акт құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкілетті органда міндетті түрде тіркеледі.
Тағайындау туралы акт, бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау мерзімдерін ұзарту туралы қосымша акт бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) міндетті түрде көрсетіле отырып, бақылау және қадағалау субъектісіне қатысты тіркеледі.
Мемлекеттік кіріс органдары "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде (Салық кодексі) көзделген үстеме салықтық тексерулер жүргізу кезінде бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісінің (объектісінің) орналасқан жері бойынша құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы органдарды хабардар етеді.
Тағайындау туралы актіні, бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару және (немесе) тексеру арқылы профилактикалық бақылау мерзімдерін ұзарту туралы қосымша актіні тіркеу болады және тәуекелдерді басқарудың ведомстволық жүйелерін қалыптастыру және жетілдіру үшін пайдаланылады.
2. Бақылау және қадағалау органы тағайындау туралы актіні, бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру мерзімдерін ұзарту туралы қосымша актіні бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау басталғанға дейін құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкілетті органда оларды, оның ішінде электрондық нысанда, бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) орналасқан жері бойынша құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкілетті органның аумақтық органына ұсыну арқылы тіркейді.
Осы Кодекстің 144-бабы 5-тармағының 3) 4), 7) және 8) тармақшаларында, 8, 9 және 10-тармақтарында көзделген негіздер бойынша жоспардан тыс тексеруді тағайындау туралы акт құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкілетті органда бақылау субъектісінің (объектісінің) орналасқан жері бойынша құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкілетті органның аумақтық органына оны ұсыну, оның ішінде электрондық нысанда ұсыну арқылы, жоспардан тыс тексеру басталған күннен кейінгі келесі жұмыс күні ішінде тіркеледі.
Бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды тағайындау туралы актіні тіркеу кезінде бақылау және қадағалау органы бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауға және (немесе) тексеруге жататын талаптардың тармақтарын көрсете отырып, тексеру парақтарын (олар болған кезде) ұсынады.
Бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау мерзімдерін ұзарту туралы қосымша актілерді, олардың бас тартуы мен күшін жою, бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды тоқтата тұру, қайта бастау, оның мерзімдерін ұзарту, қатысушылар құрамын өзгерту және бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру туралы ақпараттық есепке алу құжаттарын ұсыну туралы хабарламаларды тіркеу тәртібін Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы белгілейді.

1. Акт о назначении, дополнительный акт о продлении сроков профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки, за исключением встречных проверок, осуществляемых органами государственных доходов в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), в обязательном порядке регистрируются в уполномоченном органе в области правовой статистики и специальных учетов.
Акт о назначении, дополнительный акт о продлении сроков профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки регистрируются в отношении субъекта контроля и надзора с обязательным указанием субъектов (объектов) контроля и надзора.
Органы государственных доходов при проведении встречных налоговых проверок, предусмотренных Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), уведомляют органы в области правовой статистики и специальных учетов по месту нахождения субъекта (объекта) контроля и надзора.
Регистрация акта о назначении, дополнительного акта о продлении сроков профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки носит учетный характер и используется для формирования и совершенствования ведомственных систем управления рисками.
2. Акт о назначении, дополнительный акт о продлении сроков профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки органом контроля и надзора регистрируются до начала профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки в уполномоченном органе в области правовой статистики и специальных учетов путем их представления, в том числе в электронной форме, территориальному органу уполномоченного органа в области правовой статистики и специальных учетов по месту нахождения субъекта (объекта) контроля и надзора.
Акт о назначении внеплановой проверки по основаниям, предусмотренным подпунктами 3) 4), 7) и 8) пункта 5, пунктами 8, 9 и 10 статьи 144 настоящего Кодекса, регистрируется в уполномоченном органе в области правовой статистики и специальных учетов путем его представления, в том числе в электронной форме, территориальному органу уполномоченного органа в области правовой статистики и специальных учетов по месту нахождения субъекта (объекта) контроля в течение следующего рабочего дня после дня начала внеплановой проверки.
При регистрации акта о назначении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки органом контроля и надзора предъявляются проверочные листы (при их наличии) с указанием пунктов требований, подлежащих профилактическому контролю с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверке.
Порядок регистрации актов о назначении, дополнительных актов о продлении сроков профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки, их отказа и отмены, уведомлений о приостановлении, возобновлении, продлении сроков профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки, изменении состава участников и представлении информационных учетных документов о профилактическом контроле с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверке и их результатах определяется Генеральной прокуратурой Республики Казахстан.

3. Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу қажеттілігі қоғамдық тәртіпке, халықтың денсаулығына және Қазақстан Республикасының ұлттық мүдделеріне төнген қатерді дереу жоюды талап ететін қалыптасқан әлеуметтік-экономикалық ахуалдан туындаған жағдайда, сондай-ақ жұмыстан тыс уақытта (түнгі сағаттар, демалыс немесе мереке күндері) бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу кезінде Қазақстан Республикасының ұлттық мүдделеріне, немесе мереке күндері бұзушылықтарды тікелей жасаған кезде олардың жолын кесу және дәлелдемелерді бекіту үшін кезек күттірмейтін іс-қимылдар жүргізу қажеттігіне қарай, бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару және (немесе) арқылы профилактикалық бақылауды тағайындау туралы.
147-бап. Бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды жүзеге асыру кезіндегі бақылау және қадағалау органдары лауазымды адамдарының іс-қимылы
1. Бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару және (немесе) тексеру арқылы профилактикалық бақылау үшін объектіге келген бақылау және қадағалау органының лауазымды адамдары бақылау және қадағалау субъектісіне:
1) құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкілетті органда тіркелгені туралы белгі қойылған бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және (немесе) тексеруді тағайындау туралы актіні;
2) қызметтік куәлігін не сәйкестендіру картасын;
3) қажет болған кезде – құзыретті органның режимдік объектілерге баруға арналған рұқсатын;
4) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган айқындаған тәртіппен берілген, объектілерге бару үшін қажет болатын медициналық рұқсаттаманы көрсетуге міндетті.
2. Бақылау және қадағалау субъектісіне (заңды тұлғаның басшысына не оның уәкілетті адамына, жеке тұлғаға) бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау тағайындау туралы актіні табыс ету, сондай-ақ бақылау және қадағалау субъектісін бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауға жататын талаптардың тармақтарын көрсете отырып, тексеру парағымен таныстыру күні бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды жүргізудің басталуы деп есептеледі.
3. Бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау тағайындау туралы актіні қабылдаудан, тексеру парағымен танысудан, сондай-ақ бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды жүзеге асыратын органның лауазымды адамының бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу үшін қажетті материалдарға қол жеткізуіне кедергі келтірілген жағдайларда "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 462-бабына сәйкес хаттама жасалады.
Хаттамаға бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару және (немесе) тексеру арқылы профилактикалық бақылауды жүзеге асыратын бақылау және қадағалау органының лауазымды адамы және заңды тұлғаның басшысы не оның уәкілетті адамы, жеке тұлға қол қояды.
Заңды тұлғаның басшысы не оның уәкілетті адамы, жеке тұлға бас тарту себебіне жазбаша түсініктеме беріп, хаттамаға қол қоюдан бас тартуға құқылы.
Бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды тағайындау туралы актіні алудан бас тарту бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудың күшін жою үшін негіз болып табылмайды.
Бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды тағайындау туралы актіде көрсетілген лауазымды адам (адамдар) ғана жүргізе алады.
Бұл ретте бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізетін лауазымды адамдардың құрамы бақылау және қадағалау органының шешімі бойынша өзгеруі мүмкін, бұл туралы бақылау және қадағалау субъектісі және құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкілетті орган ауыстыру себептерін көрсете отырып, бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауға және (немесе) бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды тағайындау туралы актіде көрсетілмеген адамдарды тексеруге қатысу басталғанға дейін хабардар етіледі.

3. В случае, когда необходимость профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки вызвана сложившейся социально-экономической ситуацией, требующей немедленного устранения угрозы общественному порядку, здоровью населения и национальным интересам Республики Казахстан, а также при проведении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки во внеурочное время (ночное время, выходные или праздничные дни) в силу необходимости пресечения нарушений непосредственно в момент их совершения и проведения неотложных действий для закрепления доказательств, регистрация актов о назначении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки производится в уполномоченном органе в области правовой статистики и специальных учетов в течение следующего рабочего дня после начала профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки.
Статья 147. Действия должностных лиц органов контроля и надзора при осуществлении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки
1. Должностные лица органа контроля и надзора, прибывшие на объект для профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки, обязаны предъявить субъекту контроля и надзора:
1) акт о назначении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки с отметкой о регистрации в уполномоченном органе в области правовой статистики и специальных учетов;
2) служебное удостоверение либо идентификационную карту;
3) при необходимости – разрешение компетентного органа на посещение режимных объектов;
4) медицинский допуск, наличие которого необходимо для посещения объектов, выданный в порядке, определенном уполномоченным органом в области здравоохранения.
2. Началом проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки считается дата вручения субъекту контроля и надзора (руководителю юридического лица либо его уполномоченному лицу, физическому лицу) акта о назначении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и(или) проверки, а также ознакомления субъекта контроля и надзора с проверочным листом с указанием пунктов требований, подлежащих профилактическому контролю с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверке.
3. В случаях отказа в принятии акта о назначении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки, ознакомлении с проверочным листом, а также воспрепятствования доступу должностного лица органа, осуществляющего профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и(или) проверку, к материалам, необходимым для проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки, составляется протокол в соответствии со статьей 462 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях".
Протокол подписывается должностным лицом органа контроля и надзора, осуществляющим профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверку, и руководителем юридического лица либо его уполномоченным лицом, физическим лицом.
Руководитель юридического лица либо его уполномоченное лицо, физическое лицо вправе отказаться от подписания протокола, дав письменное объяснение причины отказа.
Отказ от получения акта о назначении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки не является основанием для отмены профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки.
Профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и(или) проверка могут проводиться только тем должностным лицом (лицами), которое (которые) указано (указаны) в акте о назначении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки.
При этом состав должностных лиц, проводящих профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверку, может изменяться по решению органа контроля и надзора, о чем субъект контроля и надзора и уполномоченный орган в области правовой статистики и специальных учетов уведомляются до начала участия в профилактическом контроле с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверке лиц, не указанных в акте о назначении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки, с указанием причины замены.

4. Профилактикалық бақылау шеңберінде бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы бір мезгілде жүргізу және (немесе) бір бақылау және қадағалау органының мәселелердің бір тобы бойынша бірнеше бақылау және қадағалау субъектілеріне тексеру жүргізу қажет болған кезде, осы орган:
1) салық органдарында тіркеу есебіне қою;
2) бақылау-касса машиналарының немесе үшқұрамдауышты интеграцияланған жүйенің болуы;
3) акциздік және есепке алу-бақылау маркаларының болуы және олардың төлнұсқалылығы;
4) алкоголь өніміне, мұнай өнімдеріне және биоотынға ілеспе жүкқұжаттардың болуы және олардың төлнұсқалылығы;
5) лицензияның болуы;
6) төлем карточкаларын пайдалана отырып, төлемдерді жүзеге асыруға арналған жабдықтың (құрылғының) болуы;
7) көліктік бақылау немесе ішкі істер органдары бекеттерінде автокөлік құралдарын тексеру кезінде импортталатын тауарларға тауар-көлік жүкқұжаттарының болуы және тауарлар атауының тауар-көлік жүкқұжаттарында көрсетілген мәліметтерге сәйкестігі;
8) тауарларды Қазақстан Республикасының аумағынан Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумағына әкеткен кезде Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарды іске асыру үшін қабылданған Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде көзделген құжаттардың болуы және тауарлар құжаттарда көрсетілген мәліметтерге сәйкес келуі мәселелері бойынша жүргізілетін салықтық тексеруді қоспағанда, әрбір бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару және (немесе) тексеру арқылы профилактикалық бақылау тағайындау туралы актіні ресімдеуге және оны құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкілетті органда тіркеуге міндетті.
148-бап. Бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды жүзеге асыру мерзімдері
1. Бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу және (немесе) тексеру мерзімдері алдағы жұмыстардың көлемі, сондай-ақ қойылған міндеттер ескеріле отырып белгіленеді және ол мыналардан аспауға тиіс:
1) микрокәсіпкерлік субъектілері үшін – бес жұмыс күнінен аспайтын және бес жұмыс күніне дейін ұзартылатын;
2) шағын, орта және ірі кәсіпкерлік субъектілері, сондай-ақ жеке кәсіпкерлік субъектілері болып табылмайтын бақылау және қадағалау субъектілері үшін:
бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу кезінде - 15 жұмыс күнінен аспайтын және 15 жұмыс күнінен асырмай ұзартылатын;
жоспардан тыс тексеруді жүргізу кезінде – он жұмыс күнінен аспайтын және он жұмыс күніне дейін ұзартылатын мерзім болуға тиіс.

4. При необходимости одновременного проведения в рамках профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки нескольких субъектов контроля и надзора по одному и тому же кругу вопросов одним органом контроля и надзора данный орган обязан оформить акт о назначении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки на каждого субъекта контроля и надзора и зарегистрировать его в уполномоченном органе в области правовой статистики и специальных учетов, за исключением налоговой проверки, проводимой по вопросам:
1) постановки на регистрационный учет в налоговых органах;
2) наличия контрольно-кассовых машин или трехкомпонентной интегрированной системы;
3) наличия и подлинности акцизных и учетно-контрольных марок;
4) наличия и подлинности сопроводительных накладных на алкогольную продукцию, нефтепродукты и биотопливо;
5) наличия лицензии;
6) наличия оборудования (устройства), предназначенного для осуществления платежей с использованием платежных карточек;
7) наличия товарно-транспортных накладных на импортируемые товары и соответствия наименования товаров сведениям, указанным в товарно-транспортных накладных, при проверке автотранспортных средств на постах транспортного контроля или органов внутренних дел;
8) наличия документов, предусмотренных нормативными правовыми актами Республики Казахстан, принятыми в реализацию международных договоров, ратифицированных Республикой Казахстан, при вывозе товаров с территории Республики Казахстан на территорию государств-членов Евразийского экономического союза и соответствия товаров сведениям, указанным в документах.
Статья 148. Сроки проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки
1. Сроки проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки устанавливаются с учетом объема предстоящих работ, а также поставленных задач и не должны превышать:
1) для субъектов микропредпринимательства – не более пяти рабочих дней и с продлением до пяти рабочих дней;
2) для субъектов малого, среднего и крупного предпринимательства, а также субъектов контроля и надзора, не являющихся субъектами частного предпринимательства:
при проведении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки – не более 15 рабочих дней и с продлением не более 15 рабочих дней;
при проведении внеплановых проверок – не более десяти рабочих дней и с продлением до десяти рабочих дней.

2. Бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу мерзімдерін бақылау органының басшысы (не оның міндетін атқарушы адам):
1) Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары шеңберінде шетелдік мемлекеттік органдардан ақпарат алу;
2) бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру жүргізілетін тұлғаның орналасқан жерін анықтау;
3) зертханалық зерттеулердің нәтижелерін алу қажет болған жағдайларда ғана, осы баптың 1-тармағында айқындалған мерзімдерде бір рет қана ұзарта алады.
Бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау мерзімдері ұзартылған жағдайда бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды тағайындау туралы алдыңғы актінің нөмірі мен тіркелген күні және ұзартудың себебі көрсетіліп, құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкілетті органда тіркей отырып, бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды ұзарту туралы қосымша актіні ресімдейді.
Осы баптың 2-тармағының 2) тармақшасында көзделген жағдайды қоспағанда, бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау мерзімдері ұзартылған жағдайда, бақылау және қадағалау органы бұл туралы бақылау және қадағалау субъектісін (заңды тұлғаның басшысын не оның уәкілетті адамын, жеке тұлғаны) міндетті түрде хабардар етеді.
Бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау мерзімдерін ұзарту туралы хабарламаны бақылау және қадағалау органы ұзартылғанға дейін бір жұмыс күні бұрын тапсырылғаны туралы хабарламамен не электрондық цифрлық қолтаңба қойылған электрондық құжат арқылы, егер мұндай мекенжайды субъект бұрын бақылау және қадағалау органына ұсынған болса, бақылау субъектісінің электрондық поштасының мекенжайы бойынша немесе өзге де қолжетімді тәсілмен тапсырысты пошта жөнелтілімі нысанында жібереді.
149-бап. Өнім үлгілерін іріктеу тәртібі
1. Өнім үлгілерін іріктеу бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау кезінде жүргізіледі.
Іріктеп алынатын үлгілердің саны нормативтік құқықтық актілердің және Қазақстан Республикасының нормативтік құжаттарының өнімге және өнімді сынау әдістеріне қойылатын талаптарына сәйкес айқындалады.
2. Өнім үлгілерін іріктеуді бақылау және қадағалау органының лауазымды адамы бақылау және қадағалау субъектісі басшысының немесе өкілінің және бақылау және қадағалау субъектісінің уәкілетті адамының қатысуымен жүргізеді және өнім үлгілерін іріктеу актісімен куәландырылады.
Іріктеп алынған өнім үлгілері жинақталған, буып-түйілген және пломбаланған (мөрленген) болуға тиіс.

2. Сроки проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки могут быть продлены только один раз в сроки, определенные пунктом 1 настоящей статьи, руководителем органа контроля (либо лицом, исполняющим его обязанности) только в случаях необходимости:
1) получения информации от иностранных государственных органов в рамках международных договоров Республики Казахстан;
2) установления местонахождения лица, в отношении которого проводятся профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверка;
3) получения результатов лабораторных исследований.
В случае продления сроков профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки орган контроля и надзора оформляет дополнительный акт о продлении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки с регистрацией в уполномоченном органе в области правовой статистики и специальных учетов, в котором указываются номер и дата регистрации предыдущего акта о назначении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки и причина продления.
В случае продления сроков профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки орган контроля и надзора в обязательном порядке уведомляет об этом субъекта контроля и надзора (руководителя юридического лица либо его уполномоченное лицо, физическое лицо), за исключением случая, предусмотренного подпунктом 2) пункта 2 настоящей статьи.
Уведомление о продлении сроков профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки направляется органом контроля и надзора за один рабочий день до продления в форме заказного почтового отправления с уведомлением о вручении либо посредством электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью, по адресу электронной почты субъекта контроля, если такой адрес ранее был представлен субъектом в орган контроля и надзора, или иным доступным способом.
Статья 149. Порядок отбора образцов продукции
1. Отбор образцов продукции проводится при профилактическом контроле с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверке.
Количество отбираемых образцов определяется в соответствии с требованиями нормативных правовых актов и нормативных документов Республики Казахстан на продукцию и методы испытаний продукции.
2. Отбор образцов продукции производится должностным лицом органа контроля и надзора в присутствии руководителя или представителя субъекта контроля и надзора и уполномоченного лица субъекта контроля и надзора и удостоверяется актом отбора образцов продукции.
Отобранные образцы продукции должны быть укомплектованы, упакованы и опломбированы (опечатаны).

3. Өнім үлгілерін іріктеу актісі үш данада жасалады. Актінің барлық даналарына өнім үлгілерін іріктеп алған лауазымды адам және бақылау және қадағалау субъектісінің басшысы не өкілі қол қояды.
Іріктеу актісінің бір данасы жолдамамен және тиісті түрде іріктеп алынған өнім үлгілерімен бірге сараптама (талдау, сынақ) жүргізу үшін Қазақстан Республикасының заңнамасымен уәкілеттік берілген ұйымға жіберіледі.
Өнім үлгілерін іріктеу актісінің екінші данасы бақылау және қадағалау субъектісінде қалады.
Өнім үлгілерін іріктеу актісінің үшінші данасы өнім үлгілерін іріктеуді жүзеге асырған бақылау және қадағалау органының лауазымды адамында сақталады.
Өнім үлгілерін іріктеу актісінде:
1) жасалған орны мен күні;
2) өнім үлгілерін іріктеуді жүзеге асыруға негіз болған бақылау және қадағалау органының басшысы шешімінің нөмірі мен күні;
3) өнім үлгілерін іріктеуді жүзеге асыратын лауазымды адамдардың лауазымы, тегі, аты және әкесінің аты (егер олар жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе);
4) өнім үлгілерін іріктеу жүргізілетін бақылау және қадағалау субъектісінің атауы және орналасқан жері;
5) бақылау және қадағалау субъектісінің уәкілетті адамының лауазымы мен тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе);
6) өндірушіні, өндірілген күнін, партия сериясын (нөмірін), үлгілердің жалпы құнын көрсете отырып, іріктеп алынған өнім үлгілерінің тізбесі мен саны;
7) қаптама түрі және мөр (пломба) нөмірі көрсетіледі.";
33) 150-бап алып тасталсын;
34) 151-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"151-бап. Бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу кезіндегі шектеулер
Бақылау және қадағалау органының лауазымды адамдары бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру жүргізу кезінде:
1) осы бақылау және қадағалау органының тексеру парақтарында белгіленбеген, сондай-ақ егер мұндай талаптар атынан осы лауазымды адамдар әрекет ететін мемлекеттік органның құзыретіне жатпаса, талаптардың орындалуын тексеруге;
2) егер құжаттарды, ақпаратты, өнім үлгілерін, қоршаған орта объектілерін және өндірістік орта объектілерін зерттеп-қарау сынамаларын бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру объектілері болып табылмаса немесе бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау нысанасына жатпаса, оларды ұсынуды талап етуге;

3. Акт отбора образцов продукции составляется в трех экземплярах. Все экземпляры акта подписываются должностным лицом, отобравшим образцы продукции, и руководителем либо представителем субъекта контроля и надзора.
Один экземпляр акта отбора вместе с направлением и образцами продукции, отобранными должным образом, направляется в организацию, уполномоченную законодательством Республики Казахстан для проведения экспертизы (анализа, испытания).
Второй экземпляр акта отбора образцов продукции остается у субъекта контроля и надзора.
Третий экземпляр акта отбора образцов продукции хранится у должностного лица органа контроля и надзора, осуществившего отбор образцов продукции.
В акте отбора образцов продукции указываются:
1) место и дата составления;
2) номер и дата решения руководителя органа контроля и надзора, на основании которого осуществляется отбор образцов продукции;
3) должности, фамилии, имена и отчества (если они указаны в документе, удостоверяющем личность) должностных лиц, осуществляющих отбор образцов продукции;
4) наименование и место нахождения субъекта контроля и надзора, у которого производится отбор образцов продукции;
5) должность и фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) уполномоченного лица субъекта контроля и надзора;
6) перечень и количество отобранных образцов продукции с указанием производителя, даты производства, серии (номера) партии, общей стоимости образцов;
7) вид упаковки и номер печати (пломбы).";
33) статью 150 исключить;
34) статью 151 изложить в следующей редакции:
"Статья 151. Ограничения при проведении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки
При проведении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки должностные лица органа контроля и надзора не вправе:
1) проверять выполнение требований, не установленных в проверочных листах данного органа контроля и надзора, а также, если такие требования не относятся к компетенции государственного органа, от имени которого действуют эти должностные лица;
2) требовать предоставления документов, информации, образцов продукции, проб обследования объектов окружающей среды и объектов производственной среды, если они не являются объектами профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки или не относятся к предмету профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и(или) проверки;

3) өнім үлгілерін, қоршаған орта объектілерін және өндірістік орта объектілерін зерттеп-қарау сынамаларына зерттеу, сынақ, өлшеулер жүргізу үшін көрсетілген үлгілерді, сынамаларды белгіленген нысан бойынша және (немесе) ұлттық стандарттарда, үлгілерді, сынамаларды іріктеу қағидаларында және оларды зерттеу, сынақтан өткізу, өлшеу әдістерінде, техникалық регламенттерде немесе олар күшіне енген күнге дейін қолданыста болатын өзге де нормативтік техникалық құжаттарда, зерттеу, сынақтан өткізу, өлшеу қағидаларында және әдістерінде белгіленген нормалардан асатын көлемде іріктеп алу туралы хаттамаларды ресімдеместен, оларды іріктеп алуға;
4) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларды қоспағанда, бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу нәтижесінде алынған және коммерциялық, салықтық немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын ақпаратты жария етуге және (немесе) таратуға;
5) бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру жүргізудің белгіленген мерзімдерін асыруға;
6) осы Кодекстің 144-бабының 5-тармағының 3), 4), 5), 6), 7) және 8) тармақшаларында көзделген жағдайларды қоспағанда, дәл сол кезең ішінде дәл сол мәселе бойынша оның жоғары тұрған (төмен тұрған) органы не өзге де мемлекеттік органы өзіне қатысты бұрын бақылау және қадағалау немесе тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізген, бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау тексеру жүргізуге;
7) мемлекеттік бақылау мақсатында бақылау және қадағалау субъектілерінің есебінен шығынды сипаттағы іс-шараларды жүргізуге құқылы емес.";
35) 152-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"152-бап. Бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижелерін ресімдеу тәртібі
1. Бақылау және қадағалау органының лауазымды адамы бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару және (немесе) тексеру арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру нәтижелері бойынша:
1) бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру нәтижелері туралы акт;
2) бұзушылықтар анықталған жағдайларда, анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқама жасайды.
2. Бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру нәтижелері туралы актіде:

3) отбирать образцы продукции, пробы обследования объектов окружающей среды и объектов производственной среды для проведения их исследований, испытаний, измерений без оформления протоколов об отборе указанных образцов, проб по установленной форме и (или) в количестве, превышающем нормы, установленные национальными стандартами, правилами отбора образцов, проб и методами их исследований, испытаний, измерений, техническими регламентами или действующими до дня их вступления в силу иными нормативными техническими документами, правилами и методами исследований, испытаний, измерений;
4) разглашать и (или) распространять информацию, полученную в результате проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки и составляющую коммерческую, налоговую или иную охраняемую законом тайну, за исключением случаев, предусмотренных законами Республики Казахстан;
5) превышать установленные сроки проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки;
6) проводить профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверку, в отношении которого ранее проводился профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки его вышестоящим (нижестоящим) органом либо иным государственным органом по одному и тому же вопросу за один и тот же период, за исключением случаев, предусмотренных подпунктами 3), 4), 5), 6), 7) и 8) пункта 5 статьи 144 настоящего Кодекса;
7) проводить мероприятия, носящие затратный характер, в целях государственного контроля за счет субъектов контроля и надзора.";
35) статью 152 изложить в следующей редакции:
"Статья 152. Порядок оформления результатов профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки
1. По результатам профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки должностным лицом органа контроля и надзора составляются:
1) акт о результатах профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки;
2) предписание об устранении выявленных нарушений в случаях выявления нарушений.
2. В акте о результатах профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки указываются:

1) актінің жасалған күні, уақыты және орны;
2) бақылау және қадағалау органының атауы;
3) бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру жүргізуге негіз болған бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау тағайындау туралы актінің күні мен нөмірі;
4) бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру жүргізген адамның (адамдардың) тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе) және лауазымы;
5) бақылау және қадағалау субъектісінің атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе), бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу кезінде қатысқан жеке немесе заңды тұлға өкілінің лауазымы;
6) бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу күні, орны және кезеңі;
7) бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру нәтижелері туралы, оның ішінде анықталған бұзушылықтар, олардың сипаты туралы мәліметтер;
8) тексеру парағының атауы және бұзушылықтар анықталған талаптардың тармақтары;
9) бақылау және қадағалау субъектісі (объектісі) өкілдерінің, сондай-ақ бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу кезінде қатысқан адамдардың актімен танысуы немесе танысудан бас тартуы туралы мәліметтер, олардың қолтаңбалары немесе қол қоюдан бас тартуы;
10) бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру жүргізген лауазымды адамның (адамдардың) қолтаңбасы көрсетіледі.
3. Бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру нәтижелері туралы актіге:
1) бұзушылықтар анықталған жағдайларда, анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқама;
2) өнімнің үлгілерін (сынамаларын) іріктеу, қоршаған орта объектілерін зерттеп-қарау туралы актілері, жүргізілген зерттеулердің (сынақтардың) және сараптамалардың хаттамалары (қорытындылары) және бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру нәтижелерімен байланысты басқа да құжаттар немесе олардың көшірмелері – бар болса қоса беріледі.

1) дата, время и место составления акта;
2) наименование органа контроля и надзора;
3) дата и номер акта о назначении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки, на основании которого проведен профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки;
4) фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) и должность лица (лиц), проводившего профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверку;
5) наименование или фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) субъекта контроля и надзора, должность представителя физического или юридического лица, присутствовавшего при проведении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки;
6) дата, место и период проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки;
7) сведения о результатах профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки, в том числе о выявленных нарушениях, их характере;
8) наименование проверочного листа и пункты требований, по которым выявлены нарушения;
9) сведения об ознакомлении или отказе в ознакомлении с актом представителей субъекта (объекта) контроля и надзора, а также лиц, присутствовавших при проведении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки, их подписи или отказ от подписи;
10) подпись должностного лица (лиц), проводившего профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверку.
3. К акту о результатах профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки прилагаются:
1) предписание об устранении выявленных нарушений в случаях выявления нарушений;
2) акты об отборе образцов (проб) продукции, обследовании объектов окружающей среды, протоколы (заключения) проведенных исследований (испытаний) и экспертиз и другие документы или их копии, связанные с результатами профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки, – при их наличии.

4. Жүргізу барысында тексеру парақтарының талаптарын бұзушылықтар анықталған бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру нәтижелері туралы әрбір акт бойынша бір ғана нұсқама берілуі мүмкін.
5. Бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және (немесе) тексеруді тағайындау туралы актінің, бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудың және (немесе) тексерудің нәтижелері туралы актінің, анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқаманың нысандарын Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы айқындайды.
6. Анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқамада:
1) нұсқаманың жасалған күні, уақыты және орны;
2) бақылау және қадағалау органының атауы;
3) бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізген адамның (адамдардың) тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе) және лауазымы;
4) бақылау және қадағалау субъектісінің атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе), бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу кезінде қатысқан жеке немесе заңды тұлға өкілінің лауазымы;
5) бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу күні, орны және кезеңі;
6) тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттарына сәйкес бұзушылықтың ауырлық дәрежесін міндетті түрде көрсете отырып, тексеру парағының тармақтарына сәйкес анықталған бұзушылықтардың тізбесі;
7) анықталған бұзушылықтарды жою мерзімдерін көрсете отырып, оларды жою бойынша ықтимал іс-қимылдарға ұсынымдар мен нұсқаулар;
8) бақылау және қадағалау субъектісі өкілінің (заңды тұлға басшысының не оның уәкілетті адамының, жеке тұлғаның), сондай-ақ бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау кезінде қатысқан адамдардың нұсқамасымен танысуы немесе танысудан бас тартуы туралы мәліметтер, олардың қолтаңбалары немесе қол қоюдан бас тартуы;
9) бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізген лауазымды адамның (адамдардың) қолтаңбасы көрсетіледі.
7. Анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқаманың орындалу мерзімдері оны орындаудың нақты мүмкіндігіне ықпал ететін мән-жайлар ескеріле отырып, бірақ анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқама табыс етілген күннен бастап кемінде күнтізбелік он күн болып айқындалады.
Анықталған бұзушылықтарды жою туралы мерзімдер Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленеді.
Анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқаманың орындалу мерзімдерін айқындау кезінде:

4. По каждому акту о результатах профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки, в ходе проведения которых были выявлены нарушения требований проверочных листов, может быть выдано только одно предписание.
5. Формы акта о назначении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки, акта о результатах профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки, предписания об устранении выявленных нарушений определяются Генеральной прокуратурой Республики Казахстан.
6. В предписании об устранении выявленных нарушений указываются:
1) дата, время и место составления предписания;
2) наименование органа контроля и надзора;
3) фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) и должность лица (лиц), проводившего (проводивших) профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки;
4) наименование или фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) субъекта контроля и надзора, должность представителя физического или юридического лица, присутствовавшего при проведении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки;
5) дата, место и период проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки;
6) перечень выявленных нарушений в соответствии с пунктами проверочного листа с обязательным указанием степени тяжести нарушения в соответствии с субъективными критериями оценки степени риска;
7) рекомендации и указания на возможные действия по устранению выявленных нарушений с указанием сроков их устранения;
8) сведения об ознакомлении или отказе в ознакомлении с предписанием представителя субъекта контроля и надзора (руководителя юридического лица либо его уполномоченного лица, физического лица), а также лиц, присутствовавших при профилактическом контроле с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки, их подписи или отказ от подписи;
9) подпись должностного лица (лиц), проводившего (проводивших) профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки.
7. Сроки исполнения предписания об устранении выявленных нарушений определяются с учетом обстоятельств, оказывающих влияние на реальную возможность его исполнения, но не менее десяти календарных дней со дня вручения предписания об устранении выявленных нарушений.
Сроки об устранении выявленных нарушений устанавливаются законодательством Республики Казахстан.
При определении сроков исполнения предписания об устранении выявленных нарушений учитываются:

1) бақылау және қадағалау субъектісінің бұзушылықтарды жою бойынша ұйымдастырушылық, техникалық және қаржылық мүмкіндіктерінің болуы;
2) пайдаланылатын өндірістік объектілердің техникалық жай-күйінің ерекшеліктері;
3) мемлекеттік органдардан, жергілікті атқарушы органдардан "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына 1, 2 және 3-қосымшаларда көзделген тиісті рұқсатты алу немесе хабарламаны, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген өзге де міндетті қорытындыларды, келісулерді және басқа да құжаттарды беру мерзімдері ескеріледі.
Қосымша уақытша және (немесе) қаржылық шығындар қажет болған жағдайда бақылау және қадағалау субъектісі бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру нәтижелері туралы актіні және анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқаманы оған тапсырған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей, бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) жоспардан тыс тексеру жүргізген мемлекеттік органға бұзушылықтарды жою мерзімдерін ұзарту туралы өтінішпен жүгінуге құқылы.
Бақылау және қадағалау субъектісі өтініште бұзушылықтарды жою бойынша қолданылатын шараларды және бұзушылықтарды жою мерзімдерін ұзартудың объективті себептерін баяндауға міндетті.
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру жүргізген мемлекеттік орган өтінішті алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде бұзушылықтарды жою мерзімдерін ұзарту туралы өтініште баяндалған бұзушылықтарды жою мерзімдерін ұзарту немесе дәлелді негіздемемен ұзартудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
8. Бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру нәтижелері туралы акт, анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқама үш данада жасалады.
Бақылау және қадағалау органы бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру нәтижелері туралы актінің, анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқаманың бірінші данасын құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкілетті органға және оның аумақтық органдарына электрондық нысанда тапсырады, бақылау және қадағалау субъектісіне (заңды тұлғаның басшысына не оның уәкілетті адамына, жеке тұлғаға) екінші данасы танысу және анықталған бұзушылықтарды жою бойынша шаралар қабылдау және басқа да іс-қимылдар үшін қағаз жеткізгіште қол қойғызып немесе электрондық нысанда беріледі, үшіншісі бақылау және қадағалау органында қалады.
Бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру нәтижелері туралы акт, бақылау және қадағалау субъектісінің таңдауы бойынша электрондық нысанда қалыптастырылған анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқама "Электрондық үкіметтің" веб-порталы немесе құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкілетті органның ақпараттық жүйелері арқылы беріледі.
Бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру нәтижелері туралы акт, электрондық нысанда қалыптастырылған, анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқама бақылау және қадағалау субъектісі көрсеткен электрондық пошта мекенжайына жіберіледі.
Мемлекеттік кірістер органдары жүзеге асыратын тексерулерді тағайындау, олардың нәтижелері туралы актіні (хабарламаларды) қоспағанда, бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды тағайындау туралы актінің, анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқаманың нысандарын Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы айқындайды.

1) наличие у субъекта контроля и надзора организационных, технических и финансовых возможностей по устранению нарушений;
2) особенности технического состояния используемых производственных объектов;
3) сроки получения в государственных органах, местных исполнительных органах соответствующего разрешения или подачи уведомления, предусмотренного в приложениях 1, 2 и 3 к Закону Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях", а также иных обязательных заключений, согласований и других документов, установленных законами Республики Казахстан.
В случае необходимости дополнительных временных и (или) финансовых затрат, субъект контроля и надзора не позднее трех рабочих дней со дня вручения ему акта о результатах профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки и предписания об устранении выявленных нарушений вправе обратиться в государственный орган, проводивший профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) внеплановую проверку, с заявлением о продлении сроков устранения нарушений.
В заявлении субъект контроля и надзора обязан изложить меры, которые будут приняты по устранению нарушений, и объективные причины продления сроков устранения нарушений.
Государственный орган, проводивший профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверку, в течение трех рабочих дней со дня получения заявления с учетом изложенных в заявлении о продлении сроков устранения нарушений принимает решение о продлении сроков устранения нарушений или отказе в продлении с мотивированным обоснованием.
8. Акт о результатах профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки, предписание об устранении выявленных нарушений составляются в трех экземплярах.
Органом контроля и надзора первый экземпляр акта о результатах профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки, предписания об устранении выявленных нарушений сдается в электронной форме в уполномоченный орган в области правовой статистики и специальных учетов и его территориальные органы, второй экземпляр на бумажном носителе под роспись или в электронной форме вручается субъекту контроля и надзора (руководителю юридического лица либо его уполномоченному лицу, физическому лицу) для ознакомления и принятия мер по устранению выявленных нарушений и других действий, третий остается у органа контроля и надзора.
Акт о результатах профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки, предписание об устранении выявленных нарушений, сформированные в электронной форме, по выбору субъекта контроля и надзора передаются посредством веб-портала "Электронного правительства" или информационных систем уполномоченного органа в области правовой статистики и специальных учетов.
Акт о результатах профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки, предписание об устранении выявленных нарушений, сформированные в электронной форме, направляются на адрес электронной почты, указанный субъектом контроля и надзора.
Формы акта о назначении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки, предписания об устранении выявленных нарушений определяются Генеральной прокуратурой Республики Казахстан, за исключением акта (уведомлений) о назначении, результатах проверок, осуществляемых органами государственных доходов.

9. Бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру нәтижелері бойынша ескертулер және (немесе) қарсылықтар болған жағдайда, заңды тұлғаның басшысы немесе жеке тұлға не олардың өкілдері ескертулерді және (немесе) қарсылықтарды жазбаша түрде баяндайды.
Ескертулер және (немесе) қарсылықтар бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу нәтижелері туралы актіге қоса беріледі, бұл туралы тиісті белгі жасалады.
10. Бухгалтерлік және өзге де төлнұсқа құжаттарды алып қоюға және алуға тыйым салынады.
Төлнұсқа құжаттарды алып қою және алу Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексінің нормаларына сәйкес, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінде көзделген жағдайларда жүргізіледі.
11. Бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру жүргізу кезінде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарды бұзушылықтар болмаған жағдайда, бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижелері туралы актіде тиісті жазба жүргізіледі.
12. Бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру мерзімінің аяқталуы бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды тағайындау туралы актіде көрсетілген бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудың және (немесе) тексерудің аяқталу мерзімінен кешіктірмей бақылау және қадағалау нәтижелері туралы актіні тапсырған күн болып есептеледі.
13. Анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқамада белгіленген бұзушылықтарды жою мерзімі өткеннен кейін бақылау және қадағалау субъектісі нұсқамада белгіленген мерзім ішінде бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру жүргізген бақылау және қадағалау органына анықталған бұзушылықтарды жою туралы ақпарат беруге міндетті.
14. Бақылау және қадағалау субъектісі бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және/ немесе жоспардан тыс тексеру нәтижесінде анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқаманың орындалуы туралы ақпаратты белгіленген мерзімде ұсынбаған жағдайда, бақылау және қадағалау органы екі жұмыс күні ішінде бақылау және қадағалау субъектісіне нұсқаманың орындалуы туралы ақпарат беру қажеттігі туралы сұрау салу жібереді.

9. В случае наличия замечаний и (или) возражений по результатам профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки, руководитель юридического лица или физическое лицо либо их представители излагают замечания и (или) возражения в письменном виде.
Замечания и (или) возражения прилагаются к акту о результатах проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки, о чем делается соответствующая отметка.
10. Изъятие и выемка подлинных бухгалтерских и иных документов запрещаются.
Изъятие и выемка подлинных документов производятся в соответствии с нормами Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан, а также в случаях, предусмотренных Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях.
11. В случае отсутствия нарушений требований, установленных законодательством Республики Казахстан при проведении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки, в акте о результатах профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки производится соответствующая запись.
12. Завершением срока профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки считается день вручения субъекту контроля и надзора акта о результатах контроля и надзора не позднее срока окончания профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки, указанного в акте о назначении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки.
13. По истечении срока устранения нарушений, установленных в предписании об устранении выявленных нарушений, субъект контроля и надзора в течение срока, установленного в предписании, обязан предоставить в орган контроля и надзора, проводивший профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверку, информацию об устранении выявленных нарушений.
14. В случае непредставления субъектом контроля и надзора в установленный срок информации об исполнении предписания об устранении нарушений, выявленных в результате профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) внеплановой проверки, орган контроля и надзора в течение двух рабочих дней направляет субъекту контроля и надзора запрос о необходимости предоставления информации об исполнении предписания.

Осы тармақтың бірінші бөлігіне сәйкес ақпарат ұсынылмаған жағдайда, бақылау және қадағалау органы, жоспардан тыс тексеру қорытындылары бойынша бұзушылықтарды жою туралы нұсқаманың орындалуын бақылауды қоспағанда, осы Кодекстің 144-бабы 5-тармағының 1) және 2) тармақшаларына сәйкес жоспардан тыс тексеру тағайындауға құқылы.
15. Анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқамада белгіленген бұзушылықтар мерзімінен бұрын жойылған жағдайда, бақылау және қадағалау субъектісі бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру жүргізген бақылау және қадағалау органына анықталған бұзушылықтарды жою туралы ақпаратты беруге міндетті.
Бақылау және қадағалау субъектісі анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсынылған ақпаратқа бұзушылықты жою фактісін растайтын материалдарды (қажет болған кезде) қоса береді.
Бұл жағдайда 144-баптың 5-тармағының 1) және 2) тармақшаларына сәйкес жоспардан тыс тексеру жүргізу талап етілмейді.";
36) 152-1-бап алып тасталсын;
37) 153-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"153-бап. Бақылау және қадағалау органдарының лауазымды адамдары мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру кезінде анықталған бұзушылықтар фактілері бойынша қолданатын шаралар
Егер мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүргізу нәтижесінде бақылау және қадағалау субъектісінің осы Кодекстің 132-бабының 2-тармағына және 143-бабының 3-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарды бұзу фактісі анықталған болса, бақылау және қадағалау органының лауазымды адамы (адамдары) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өкілеттіктер шегінде анықталған бұзушылықтарды жою, олардың алдын алу, адамдардың өміріне, денсаулығына және қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне ықтимал зиян келтіруді болғызбау жөнінде Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген шараларды қолдануға, сондай-ақ бұзушылықтарға жол берген адамдарды Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылыққа тарту жөніндегі шараларды қолдануға міндетті.
Бақылау және қадағалау субъектісіне қатысты тыйым салу-шектеу сипатындағы шараларды қабылдау кезінде бақылау және қадағалау органы Қазақстан Республикасының заңдарында айқындалатын жағдайларда және тәртіппен прокурорды хабардар етеді.";
38) 154, 155, 156 және 157-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"154-бап. Мемлекеттік органдардың лауазымды адамдарының мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру кезіндегі құқықтары мен міндеттері
1. Мемлекеттік органдардың лауазымды адамдарының бақылау және қадағалау субъектілеріне мемлекеттік бақылау және қадағалау жүргізу кезінде:

В случае непредставления информации в соответствии с частью первой настоящего пункта орган контроля и надзора вправе назначить внеплановую проверку в соответствии с подпунктами 1) и 2) пункта 5 статьи 144 настоящего Кодекса, за исключением контроля исполнения предписания об устранении нарушения по итогам внеплановой проверки.
15. В случае досрочного устранения нарушений, установленных в предписании об устранении выявленных нарушений, субъект контроля и надзора обязан предоставить в орган контроля и надзора, проводивший профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверку, информацию об устранении выявленных нарушений.
К предоставленной информации об устранении выявленных нарушений субъект контроля и надзора прилагает (при необходимости) материалы, доказывающие факт устранения нарушения.
В этом случае проведение внеплановой проверки в соответствии с подпунктами 1) и 2) пункта 5 статьи 144 не требуется.";
36) статью 152-1 исключить;
37) статью 153 изложить в следующей редакции:
"Статья 153. Меры, принимаемые должностными лицами органов контроля и надзора по фактам нарушений, выявленных при осуществлении государственного контроля и надзора.
Если в результате проведения государственного контроля и надзора будет выявлен факт нарушений субъектом контроля и надзора требований, установленных законодательством Республики Казахстан в соответствии с пунктом 2 статьи 132 и пунктом 3 статьи 143 настоящего Кодекса, должностное лицо (лица) органа контроля и надзора в пределах полномочий, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, обязано принять предусмотренные законами Республики Казахстан меры по устранению выявленных нарушений, их предупреждению, предотвращению возможного причинения вреда жизни, здоровью людей и окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, а также привлечению лиц, допустивших нарушения, к ответственности, установленной законами Республики Казахстан.
При принятии мер запретительно-ограничительного характера в отношении субъекта контроля и надзора орган контроля и надзора в случаях и порядке, определяемых законами Республики Казахстан, уведомляет прокурора.";
38) статьи 154, 155,156 и 157 изложить в следующей редакции:
"Статья 154. Права и обязанности должностных лиц государственных органов при осуществлении государственного контроля и надзора
1. Должностные лица государственных органов при проведении государственного контроля и надзора за субъектами контроля и надзора имеют право:

1) осы Кодекстің 147-бабының 1-тармағында көрсетілген құжаттарды ұсынған кезде бақылау және қадағалау объектісінің аумағына және үй-жайларына кедергісіз кіруге;
2) бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижелері туралы актіге немесе бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) жоспардан тыс тексеру қорытындылары бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқамаға қосу үшін қағаз және электрондық жеткізгіштерде құжаттардың (мәліметтердің) көшірмелерін алуға, сондай-ақ бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару және (немесе) тексеру арқылы профилактикалық бақылау нысанасына сәйкес автоматтандырылған дерекқорларға (ақпараттық жүйелерге) қол жеткізуге;
3) аудио -, фото - және бейнетүсірілімді жүзеге асыруға;
4) бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру нысанасына жататын техникалық бақылау құралдарының, байқау және тіркеп белгілеу аспаптарының, фото -, бейнеаппаратураның жазбаларын пайдалануға;
5) мемлекеттік органдардың және ведомстволық бағынысты ұйымдардың мамандарын, консультанттары мен сарапшыларын тартуға құқығы бар.
2. Бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды жүзеге асыратын бақылау және қадағалау органдарының лауазымды адамдарына бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау нысанасына жатпайтын талаптар қоюға және өтініштермен жүгінуге тыйым салынады.
3. Бақылау және қадағалау органдарының лауазымды адамдары бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу кезінде:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасын, бақылау және қадағалау субъектілерінің құқықтары мен заңды мүдделерін сақтауға;
2) бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және (немесе) тексеруді осы Кодексте және (немесе) Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында белгіленген негізде және тәртіпке қатаң сәйкестікте жүргізуге;
3) бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру жүргізу кезеңінде бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) белгіленген жұмыс режиміне кедергі келтірмеуге;
4) осы Кодекстің 132-бабының 2-тармағына және 143-бабының 3-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарды бұзушылықтардың алдын алу, анықтау және жолын кесу бойынша Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес берілген өкілеттіктерді уақтылы және толық көлемде орындауға;

1) беспрепятственного доступа на территорию и в помещения объекта контроля и надзора при предъявлении документов, указанных в пункте 1 статьи 147 настоящего Кодекса;
2) получать копии документов (сведений) на бумажных и электронных носителях для приобщения к акту о результатах профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки или к предписанию об устранении выявленных нарушений по итогам профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и(или) внеплановой проверки, а также доступ к автоматизированным базам данных (информационным системам) в соответствии с предметом профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки;
3) осуществлять аудио-, фото- и видеосъемку;
4) использовать записи технических средств контроля, приборов наблюдения и фиксации, фото-, видеоаппаратуры, относящиеся к предмету профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки;
5) привлекать специалистов, консультантов и экспертов государственных органов и подведомственных организаций.
2. Должностным лицам органов контроля и надзора, осуществляющим профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверку, запрещается предъявлять требования и обращаться с просьбами, не относящимися к предмету профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки.
3. Должностные лица органов контроля и надзора при проведении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки обязаны:
1) соблюдать законодательство Республики Казахстан, права и законные интересы субъектов контроля и надзора;
2) проводить профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверку на основании и в строгом соответствии с порядком, установленным настоящим Кодексом и (или) иными законами Республики Казахстан;
3) не препятствовать установленному режиму работы субъектов (объектов) контроля и надзора в период проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки;
4) своевременно и в полной мере исполнять предоставленные в соответствии с законами Республики Казахстан полномочия по предупреждению, выявлению и пресечению нарушений требований, установленных законодательством Республики Казахстан в соответствии с пунктом 2 статьи 132 и пунктом 3 статьи 143 настоящего Кодекса;

5) бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу кезінде бақылау және қадағалау субъектісінің қатысуына кедергі келтірмеуге, бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау нысанасына жататын мәселелер бойынша түсіндірмелер беруге;
6) бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру нысанасына жататын қажетті ақпаратты бақылау және қадағалау субъектісіне беруге;
7) бақылау және қадағалау субъектісіне бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы жүргізілген профилактикалық бақылаудың және (немесе) тексерудің нәтижелері туралы актіні немесе бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы жүргізілген профилактикалық бақылаудың және (немесе) тексерудің нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқама олар аяқталған күні не "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде беруге;
8) бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу нәтижесінде алынған құжаттар мен мәліметтердің сақталуын қамтамасыз етуге міндетті.
155-бап. Бақылау және қадағалау субъектісінің не оның уәкілетті өкілінің бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды жүзеге асыру кезіндегі құқықтары мен міндеттері
1. Бақылау және қадағалау субъектілері не олардың уәкілетті өкілдері бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды жүзеге асыру кезінде:
1) бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды жүргізу үшін объектіге келген бақылау және қадағалау органдарының лауазымды адамдарын бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауға мынадай:
бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау осы Кодекстің 141-бабына сәйкес бекітілген Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде көрсетілген талаптарға сәйкестігіне жүргізілуі еселігін сақтамалған;
бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау тағайындау туралы актіде көрсетілген мерзімдер осы Кодексте белгіленген мерзімдерге сәйкес келмейтін асып кеткен не өтіп кеткен;

5) не препятствовать субъекту контроля и надзора присутствовать при проведении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки, давать разъяснения по вопросам, относящимся к предмету профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки;
6) предоставлять субъекту контроля и надзора необходимую информацию, относящуюся к предмету профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки;
7) вручить субъекту контроля и надзора акт о результатах проведенного профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки или предписание об устранении выявленных нарушений по результатам проведенных профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки в день их окончания либо в порядке и сроки, установленные Законом Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций";
8) обеспечить сохранность документов и сведений, полученных в результате проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки.
Статья 155. Права и обязанности субъекта контроля и надзора либо его уполномоченного представителя при осуществлении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки
1. Субъекты контроля и надзора либо их уполномоченные представители при осуществлении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки вправе:
1) не допускать к профилактическому контролю с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверке должностных лиц органов контроля и надзора, прибывших для проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки на объект, в случаях:
несоблюдения кратности проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки на соответствие требованиям, указанным в нормативных правовых актах Республики Казахстан, утвержденных в соответствии со статьей 141 настоящего Кодекса;
превышения либо истечения указанных в акте о назначении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки сроков, не соответствующих срокам, установленным настоящим Кодексом;

осы Кодекстің 144-бабы 5-тармағының 3), 4), 5), 6), 7) және 8) тармақшаларында көзделген жағдайларды қоспағанда, бақылау және қадағалау органының сол бір кезең ішінде сол бір мәселе бойынша оның жоғары тұрған (төмен тұрған) органы не өзге де мемлекеттік органы өзіне қатысты бұрын бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізілген, бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау тексеру тағайындаған;
егер бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы алдыңғы профилактикалық бақылауда бұзушылықтар анықталмаған болса, осы Кодекстің 144-бабы 5-тармағының 1) тармақшасына сәйкес жоспардан тыс тексеру тағайындалған;
осы Кодекстің 141, 143-баптарында және 146-бабының 1-тармағында көзделген ақпарат пен құжаттар болмаған;
жасалған не дайындалып жатқан қылмыстық құқық бұзушылықтар туралы өтініште немесе хабарламада, жеке, заңды тұлғалардың және мемлекеттің құқықтары мен заңды мүдделерін бұзушылықтар туралы өзге де жүгінімдерде көрсетілген уақыт аралығы шеңберінен шығатын кезең үшін бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау тағайындалған;
бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу оған тиісті өкілеттіктері жоқ адамдарға тапсырылған;
осы Кодекстің 147-бабының 5-тармағында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды тағайындау туралы бір актіде бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауға және (немесе) тексеруге тартылатын бірнеше бақылау және қадағалау субъектілерін көрсетілген;
бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау мерзімдерін осы Кодексте белгіленген мерзімнен асырып ұзартылған;
осы Кодекстің 156-бабының 2-тармағына сәйкес осы Кодекстің талаптары өрескел бұзылған жағдайларда, жібермеуге;
2) егер мәліметтер бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы жүргізілетін профилактикалық бақылаудың және (немесе) тексерудің нысанасына, сондай-ақ актіде көрсетілген кезеңге жатпайтын болса, оларды ұсынбауға;
3) осы Кодексте және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды тағайындау туралы актіге, бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудың нәтижелері туралы актіге, бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудың және (немесе) тексерудің қорытындылары бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқамаға, сондай-ақ мемлекеттік органдардың лауазымды адамдарының әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым жасауға;

назначения органом контроля и надзора профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки, субъекта контроля и надзора, в отношении которого ранее проводились профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверка по одному и тому же вопросу за один и тот же период, за исключением случаев, предусмотренных подпунктами 3), 4), 5), 6), 7) и 8) пункта 5 статьи 144 настоящего Кодекса;
назначения внеплановой проверки в соответствии с подпунктом 1) пункта 5 статьи 144 настоящего Кодекса, если предшествующим профилактическим контролем с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора не были выявлены нарушения;
отсутствия информации и документов, предусмотренных статьями 141, 143 и пунктом 1 статьи 146 настоящего Кодекса;
назначения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора за период, выходящий за рамки промежутка времени, указанного в заявлении или сообщении о совершенных либо готовящихся уголовных правонарушениях, в иных обращениях о нарушениях прав и законных интересов физических, юридических лиц и государства;
поручения проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки лицам, не имеющим на то соответствующих полномочий;
указания в одном акте о назначении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки нескольких субъектов контроля и надзора, подвергаемых профилактическому контролю с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверке, за исключением случаев, указанных в пункте 5 статьи 147 настоящего Кодекса;
продления сроков профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки свыше срока, установленного настоящим Кодексом;
грубых нарушений требований настоящего Кодекса в соответствии с пунктом 2 статьи 156 настоящего Кодекса;
2) не представлять сведения, если они не относятся к предмету проводимого профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки, а также к периоду, указанному в акте;
3) обжаловать акт о назначении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки, акт о результатах профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки, предписание об устранении выявленных нарушений по итогам профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки, а также действия (бездействие) должностных лиц государственных органов в порядке, установленном настоящим Кодексом и законодательством Республики Казахстан;

4) бақылау және қадағалау органдарының немесе лауазымды адамдардың бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) қызметін шектейтін заңда негізделмеген тыйым салулардан орындамауға;
5) бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және (немесе) тексеруді жүзеге асыру процесін, сондай-ақ лауазымды адамның бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау шеңберінде жүргізетін жекелеген іс-әрекеттерін лауазымды адамның қызметіне кедергі келтірмей, аудио-және бейнетехника құралдарының көмегімен тіркеуге;
6) өз мүдделері мен құқықтарын білдіру, сондай-ақ үшінші тұлғалардың осы тармақтың 5) тармақшасында көзделген әрекеттерді жүзеге асыруы мақсатында үшінші тұлғаларды бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауға және (немесе) тексеруге қатысуға тартуға құқылы.
2. Бақылау және қадағалау субъектілері не олардың уәкілетті өкілдері бақылау және қадағалау органдары бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу кезінде:
1) осы Кодекстің 146-бабы 1-тармағының талаптары сақталған кезде бақылау және қадағалау органдары лауазымды адамдарының бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) аумағына және үй-жайларына кедергісіз кіруін қамтамасыз етуге;
2) коммерциялық, салықтық не заңмен қорғалатын өзге де құпияны қорғау жөніндегі талаптарды сақтай отырып, бақылау және қадағалау органдарының лауазымды адамдарына бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару және (немесе) тексеру арқылы профилактикалық бақылау нәтижелері туралы актіге және анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқамаға қоса тіркеу үшін қағаз және электрондық жеткізгіштердегі құжаттардың (мәліметтердің) көшірмелерін, сондай-ақ бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудың міндеттері мен нысанасына сәйкес автоматтандырылған дерекқорларға (ақпараттық жүйелерге) қолжетімділік беруге;
3) бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару және (немесе) тексеру арқылы профилактикалық бақылауды тағайындау туралы актінің екінші данасына алғаны туралы белгі соғуға;
4) бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы жүргізілетін профилактикалық бақылаудың және (немесе) тексерудің нәтижелері туралы актінің екінші данасына бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы жүргізілетін профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру аяқталған күні белгі соғуға;

4) не исполнять не основанные на законе запреты органов контроля и надзора или должностных лиц, ограничивающие деятельность субъектов (объектов) контроля и надзора;
5) фиксировать процесс осуществления профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки, а также отдельные действия должностного лица, проводимые им в рамках профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки, с помощью средств аудио- и видеотехники, не создавая препятствий деятельности должностного лица;
6) привлекать третьих лиц к участию в профилактическом контроле с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверке в целях представления своих интересов и прав, а также осуществления третьими лицами действий, предусмотренных подпунктом 5) настоящего пункта.
2. Субъекты контроля и надзора либо их уполномоченные представители при проведении органами контроля и надзора профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки обязаны:
1) обеспечить беспрепятственный доступ должностных лиц органов контроля и надзора на территорию и в помещения субъекта (объекта) контроля и надзора при соблюдении требований пункта 1 статьи 146 настоящего Кодекса;
2) с соблюдением требований по охране коммерческой, налоговой либо иной охраняемой законом тайны представлять должностным лицам органов контроля и надзора копии документов (сведений) на бумажных и электронных носителях для приобщения к акту о результатах профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки и предписанию об устранении выявленных нарушений, а также доступ к автоматизированным базам данных (информационным системам) в соответствии с задачами и предметом профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки;
3) сделать отметку о получении на втором экземпляре акта о назначении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки;
4) сделать отметку о получении на втором экземпляре акта о результатах проведенного профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки в день окончания профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки;

5) бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және тексеру нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқаманың екінші данасына белгі союға;
6) егер осы Кодексте не Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында өзгеше көзделмесе, бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу кезеңінде тексерілетін құжаттарға өзгерістер мен толықтырулар енгізуге жол бермеуге;
7) бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару және (немесе) объектіге тексеру арқылы профилактикалық бақылау жүргізу үшін келген адамдардың осы объект үшін белгіленген нормативтерге сәйкес зиянды және қауіпті өндірістік ықпал ету факторларынан қауіпсіздігін қамтамасыз етуге;
8) хабарлама алған жағдайда бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару және (немесе) тексеру арқылы профилактикалық бақылаудың белгіленген мерзімдерінде бақылау және қадағалау объектісі орналасқан жерде болуға міндетті.
156-бап. Осы Кодекстің талаптарын өрескел бұза отырып жүргізілген тексерудің және бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау мен қадағалаудың жарамсыздығы
1. Егер бақылау және қадағалау органы тексеруді бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды осы Кодексте белгіленген бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын талаптарды өрескел бұза отырып жүргізсе, олар жарамсыз деп танылады.
Жарамсыз деп танылған бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау актісі және бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау қорытындылары бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқама осы Кодекстің 132-бабының 2-тармағына және 143-бабының 3-тармағына сәйкес белгіленген талаптарды бақылау және қадағалау субъектілерінің бұзуының дәлелдемесі болып табылмайды.
Бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды жарамсыз деп тану жоғары тұрған мемлекеттік, оның ішінде алқалы органның немесе соттың бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау деректері актісінің бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқаманың күшін жоюы үшін негіз болып табылады.
Жоғары тұрған мемлекеттік органның бақылау және қадағалау субъектісінің бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудың жарамсыздығына байланысты актінің күшін жою, бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудың жарамсыздығына байланысты анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқаманың күшін жою туралы өтінішін қарауы; өтініш берілген күннен бастап он жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
Мұндай өтінішті қараудың белгіленген мерзімінің бұзылуы бақылау және қадағалау субъектісінің пайдасына шешіледі.

5) сделать отметку на втором экземпляре о получении предписания об устранении выявленных нарушений по результатам профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и проверки;
6) не допускать внесения изменений и дополнений в проверяемые документы в период проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки, если иное не предусмотрено настоящим Кодексом либо иными законами Республики Казахстан;
7) обеспечить безопасность лиц, прибывших для проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки на объект, от вредных и опасных производственных факторов воздействия в соответствии с установленными для данного объекта нормативами;
8) в случае получения уведомления находиться на месте нахождения объекта контроля и надзора в назначенные сроки профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки.
Статья 156. Недействительность профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки, проведенных с грубым нарушением требований настоящего Кодекса
1. Профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки признаются недействительными, если они проведены органом контроля и надзора с грубым нарушением требований к организации и проведению профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки, установленных настоящим Кодексом.
Акт профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки и предписание об устранении выявленных нарушений по итогам профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки, признанных недействительными, не могут являться доказательством нарушения субъектами контроля и надзора требований, установленных в соответствии с пунктом 2 статьи 132 и пунктом 3 статьи 143 настоящего Кодекса.
Признание профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки недействительными является основанием для отмены вышестоящим государственным, в том числе коллегиальным органом или судом акта данных профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки, предписания об устранении выявленных нарушений по результатам профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки.
Рассмотрение вышестоящим государственным органом заявления субъекта контроля и надзора об отмене акта в связи с недействительностью профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки, отмене предписания об устранении выявленных нарушений в связи с недействительностью профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки осуществляется в течение десяти рабочих дней со дня подачи заявления.
Нарушение установленного срока рассмотрения такого заявления решается в пользу субъекта контроля и надзора.

2. Осы Кодекстің талаптарын өрескел бұзуға:
1) бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу негіздерінің болмауы;
2) бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды тағайындау туралы актінің болмауы;
3) хабарламаның болмауы, сол сияқты бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау туралы хабарламаның мерзімдерін сақтамау;
4) осы Кодекстің 151-бабының талаптарын бұзу;
5) осы Кодекстің 141-бабына сәйкес бекітілген Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде көрсетілген талаптарға сәйкестігіне бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізудің мерзімділігін бұзу;
6) бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды тағайындау туралы актіні бақылау және қадағалау субъектісіне ұсынбау;
7) мемлекеттік органдардың өздерінің құзыретіне кірмейтін мәселелер бойынша бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды тағайындауы;
8) бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау туралы актіні құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкілетті органда тіркеу міндетті болғанда, оны тіркемей бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу;
9) осы Кодекстің 148-бабында көзделген бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды жүргізу мерзімдерін бұзу;
10) осы Кодекстің 131-бабының 5-тармағына сәйкес бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай, алдын ала профилактикалық бақылаусыз, бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды жүргізу жатады.
157-бап. Бақылау және қадағалау органдары мен олардың лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым жасау тәртібі
1. Бақылау және қадағалауды жүзеге асыру кезінде бақылау және қадағалау субъектілерінің құқықтары мен заңды мүдделері бұзылған жағдайда, бақылау және қадағалау субъектісі бақылау және қадағалау органдары мен олардың лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) осы Кодекстің 29-тарауында көзделген тәртіппен жоғары тұрған мемлекеттік органға не Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен сотқа шағым жасауға құқылы.

2. К грубым нарушениям требований настоящего Кодекса относятся:
1) отсутствие оснований проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки;
2) отсутствие акта о назначении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки;
3) отсутствие уведомления, а равно несоблюдение сроков уведомления о профилактическом контроле с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверке;
4) нарушение требований статьи 151 настоящего Кодекса;
5) нарушение периодичности проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки на соответствие требованиям, указанным в нормативных правовых актах Республики Казахстан, утвержденных в соответствии со статьей 141 настоящего Кодекса;
6) непредставление субъекту контроля и надзора акта о назначении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки;
7) назначение государственными органами профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки по вопросам, не входящим в их компетенцию;
8) проведение профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки без регистрации акта о профилактическом контроле с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверке в уполномоченном органе в области правовой статистики и специальных учетов, когда такая регистрация обязательна;
9) нарушение сроков проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки, предусмотренных статьей 148 настоящего Кодекса;
10) проведение профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора без предварительного профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора в соответствии с пунктом 5 статьи 131 настоящего Кодекса.
Статья 157. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) органов контроля и надзора и их должностных лиц
1. В случае нарушения прав и законных интересов субъектов контроля и надзора при осуществлении контроля и надзора, субъект контроля и надзора вправе обжаловать решения, действия (бездействие) органов контроля и надзора и их должностных лиц в вышестоящий государственный орган в порядке, предусмотренном главой 29 настоящего Кодекса, либо в суд в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.

2. Бақылау және қадағалау субъектісі бақылау және қадағалау органдарының және олардың лауазымды адамдарының қылмыстық істі тергеп-тексеруге байланысты шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым жасауды Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексінде белгіленген тәртіппен жүзеге асырады.";
39) 309-бап мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органға осы Кодекстің 82-бабының 3-тармағына сәйкес кәсіпкерлік субъектілерінің шағымы бойынша қолданыстағы реттегіш құралдардың және (немесе) талаптардың күшін жою немесе қайта қарау жөнінде ұсынымдар енгізеді;".
2. 2020 жылғы 7 шiлдедегi "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне:
1) мазмұнында:
33 және 40-баптардың тақырыптары алып тасталсын;
42, 44 және 45-баптардың тақырыптары мынадай редакцияда жазылсын:
"42-бап. Бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы профилактикалық бақылау
44-бап. Бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы профилактикалық бақылау
45-бап. Бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы профилактикалық бақылау түрлері";
2) 28-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік бақылау профилактикалық бақылауды тексеру нысанында жүзеге асырылады.
Денсаулық сақтау саласындағы қадағалау осы Кодекске және Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес жүзеге асырылады.
Бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеру және профилактикалық бақылау Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес жүзеге асырылады.
Бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау осы Кодекске және Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес жүзеге асырылады.";
3) 30-баптың 5-тармағы алып тасталсын;
4) 33-бап алып тасталсын;
5) 36-бапта:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты бақылау мен қадағалау Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес тексеру, профилактикалық бақылау, тергеп-тексеру және қадағалау нысанында жүзеге асырылады.";
5-тармақ алып тасталсын;
6) 40-бап алып тасталсын;
7) 42-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"42-бап. Бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы профилактикалық бақылау
Бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы профилактикалық бақылау Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес жүзеге асырылады.";

2. Обжалование решений, действий (бездействия) органов контроля и надзора и их должностных лиц, связанных с расследованием уголовного дела, субъектом контроля и надзора осуществляется в порядке, установленном Уголовно-процессуальным кодексом Республики Казахстан.";
39) статью 309 дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) вносит в уполномоченный орган по предпринимательству предложения по отмене или пересмотру действующих регуляторных инструментов и (или) требований по жалобе субъектов предпринимательства в соответствии с пунктом 3 статьи 82 настоящего Кодекса;".
2. В Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" от 7 июля 2020 года:
1) в оглавлении:
заголовки статей 33 и 40 исключить;
заголовки статей 42, 44 и 45 изложить в следующей редакции:
"Статья 42. Профилактический контроль в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора";
"Статья 44. Профилактический контроль в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора";
"Статья 45. Виды профилактического контроля в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора";
2) пункт 3 статьи 28 изложить в следующей редакции:
"3. Государственный контроль в области здравоохранения осуществляется в форме проверки профилактического контроля.
Надзор в области здравоохранения осуществляется в соответствии с настоящим Кодексом и Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.
Проверка и профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора осуществляются в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.
Профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора осуществляется в соответствии с настоящим Кодексом и Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.";
3) пункт 5 статьи 30 исключить;
4) статью 33 исключить;
5) в статье 36:
пункт 4 изложить в следующей редакции;
"4. В отношении субъектов (объектов) государственного контроля и надзора в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения контроль и надзор осуществляются в форме проверки, профилактического контроля, расследования и надзора в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.";
пункт 5 исключить;
6) статью 40 исключить;
7) статью 42 изложить в следующей редакции:
"Статья 42. Профилактический контроль в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора
Профилактический контроль в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора осуществляется в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.";

8) 44-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"44-бап. Бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы профилактикалық бақылау
1. Бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы профилактикалық бақылау ақпараттық жүйелерден алынған деректерді, сондай-ақ бақылау мен қадағалау субъектісінің (объектісінің) қызметі туралы басқа да мәліметтерді талдау және салыстыру арқылы жүргізіледі.
2. Бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы профилактикалық бақылаудың мақсаттары:
1) бұзушылықтарды уақтылы анықтау, жолын кесу және оларға жол бермеу, бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган анықтаған бұзушылықтарды дербес өзі жою құқығын бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) беру;
2) оларға әкімшілік жүктемені азайту;
3) өнім мен көрсетілетін қызметтер қауіпсіздігінің нысаналы көрсеткіштеріне, қоршаған ортаның сапасына қатысты және өнімге, көрсетілетін қызметтерге және қоршаған ортаға ықтимал әсер ететін өндірістік процестерді реттеу құралдарына қатысты шешімдер қабылдау үшін мекендеу ортасының адамның денсаулығына әсер етуі туралы анық ақпаратты алу;
4) уланулардың және инфекциялық аурулар, кәсіптік аурулар тұтануы пайда болуының алдын алу бойынша орындалатын іс-шаралардың тиімділігін бағалау, олардың пайда болуын болжау мүмкіндігі;
5) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілер талаптарының сақталуын қамтамасыз ету;
6) штаттан тыс ахуалдарға жедел алдын ала отырып ден қою;
7) басшылар мен жұмыскерлердің санитариялық-гигиеналық хабардар болуы мен жауапкершілігінің неғұрлым жоғары деңгейін қалыптастыру;
8) жұртшылыққа қоғамдық денсаулықты сақтау жөніндегі субъектілердің (объектілердің) қызметі және халықтың денсаулығы үшін тәуекелдер туралы ақпарат беру болып табылады.
3. Бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы профилактикалық бақылау тоқсанына бір реттен жиілетпей жүргізіледі.
4. Бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша бұзушылықтар анықталған жағдайда, камералдық бақылауды қоспағанда, анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсыным ресімделеді. Анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсынымның нысанын халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган белгілейді.

8) статью 44 изложить в следующей редакции:
"Статья 44. Профилактический контроль в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора
1. Профилактический контроль в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора проводится путем анализа и сопоставления данных из информационных систем, а также других сведений о деятельности субъекта (объекта) контроля и надзора.
2. Целями профилактического контроля в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора являются:
1) своевременное выявление, пресечение и недопущение нарушений, предоставление субъектам (объектам) контроля и надзора права самостоятельного устранения нарушений, выявленных государственным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения по результатам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора;
2) снижение административной нагрузки на них;
3) получение достоверной информации о воздействии среды обитания на здоровье человека для принятия решений в отношении целевых показателей безопасности продукции и услуг, качества окружающей среды и инструментов регулирования производственных процессов, потенциально оказывающих воздействие на продукцию, услуги и окружающую среду;
4) оценка эффективности выполняемых мероприятий по предупреждению возникновения отравлений и вспышек инфекционных заболеваний, профессиональных заболеваний, возможность прогнозирования их возникновения;
5) обеспечение соблюдения требований нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
6) оперативное упреждающее реагирование на нештатные ситуации;
7) формирование более высокого уровня санитарно-гигиенической информированности и ответственности руководителей и работников;
8) информирование общественности о деятельности субъектов (объектов) по охране общественного здоровья и рисках для здоровья населения.
3. Профилактический контроль в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора проводится не чаще одного раза в квартал.
4. В случае выявления нарушений по результатам профилактического контроля в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора, оформляется рекомендация об устранении выявленных нарушений, за исключением камерального контроля. Форма рекомендации об устранении выявленных нарушений устанавливается государственном органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.

5. Бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы профилактикалық бақылау барысында анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсыным бұзушылықтар анықталған күннен бастап жеті жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) мына тәсілдердің бірімен:
1) хабарламасы бар тапсырысты хатпен пошта арқылы жіберіледі;
2) оның өкіліне және (немесе) бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) лауазымды адамына қолын қойғызып табыс етіледі;
3) "электрондық үкімет" веб-порталындағы пайдаланушының жеке кабинетіне электрондық тәсілмен жіберіледі.
6. Бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы профилактикалық бақылау барысында анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсынымда көрсетілген, анықталған бұзушылықтарды ұсыным табыс етілген (алынған) күннен кейінгі күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде тиісінше жою бақылау мен қадағалау субъектісінің (объектісінің) ұсынымды орындауы деп танылады.
7. Бақылау субъектісі (объектісі) ұсынымда көрсетілген бұзушылықтармен келіспеген жағдайда, ұсыным табыс етілген (алынған) күннен кейінгі күннен бастап бес жұмыс күні ішінде халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органға қарсылық жіберуге құқылы.
8. Бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы профилактикалық бақылау барысында анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсынымды белгіленген мерзімде орындамау бақылау мен қадағалау субъектісін (объектісін) бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы профилактикалық бақылау үшін іріктеп алуға негіз болып табылады.
9. Бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның және оның аумақтық бөлімшелерінің бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылауды арнайы тіркеу журналында есепке алуына жатады, ол нөмірленген, тігілген және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның немесе оның аумақтық бөлімшесінің мөрімен бейіемделген болуға тиіс.";
9) 45-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"45-бап. Бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы профилактикалық бақылаудың түрлері".

5. Рекомендация об устранении выявленных нарушений в ходе профилактического контроля в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора направляется субъекту (объекту) контроля и надзора в срок не позднее семи рабочих дней со дня выявления нарушений одним из следующих способов:
1) по почте заказным письмом с уведомлением;
2) вручается его представителю и (или) должностному лицу субъекта (объекта) контроля и надзора под роспись;
3) электронным способом в личный кабинет пользователя на веб-портале "Электронного правительства".
6. Исполнением рекомендации субъектом (объектом) контроля и надзора признается надлежащее устранение выявленных нарушений, указанных в рекомендации об устранении выявленных нарушений в ходе профилактического контроля в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора, в течение тридцати рабочих дней со дня, следующего за днем ее вручения (получения).
7. Субъект (объект) контроля в случае несогласия с нарушениями, указанными в рекомендации, вправе направить в государственный орган в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения возражение в течение пяти рабочих дней со дня, следующего за днем вручения (получения) рекомендации.
8. Неисполнение в установленный срок рекомендации об устранении выявленных нарушений в ходе профилактического контроля в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора является основанием для отбора субъекта (объекта) контроля и надзора для профилактического контроля в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора.
9. Результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора подлежат учету государственным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения и его территориальными подразделениями в специальном журнале регистрации профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора, который должен быть пронумерован, прошнурован и скреплен печатью государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения или его территориального подразделения.";
9) заголовок статьи 45 изложить в следующей редакции:
"Статья 45. Виды профилактического контроля в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора".

3. "Акционерлік қоғамдар туралы" 2003 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
мынадай мазмұндағы 76-1-баппен толықтырылсын:
"76-1-бап. Корпоративтік басқару кодексі және корпоративтік басқарудың өзге стандарттары бойынша декларация
1. Уәкілетті орган белгілеген тәртіппен және мерзімдерде кредиторларды, жұртшылықты және акционерлерді хабардар ету мақсатында Қоғамның атқарушы органы мен Директорлар кеңесі жыл сайын қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында есепті жылға сәйкестік (сәйкессіздік) декларациясын және алдағы жылы қазақстандық (елдік) корпоративтік басқару кодексінің және Ұлттық кәсіпкерлер палатасы жанындағы корпоративтік басқару жөніндегі ұлттық Кеңес қабылдаған корпоративтік басқарудың өзге де стандарттарының ұсынымдарына сәйкес келу (сәйкес келмеу) ниеті туралы жариялайды.
2. Есепті жылдағы ұсынымдарға сәйкессіздік туралы және (немесе) алдағы жылы ұсынымдарға сәйкес келмеу ниеті туралы ақпарат себептері түсіндіріле отырып және қазақстандық (елдік) корпоративтік басқару кодексінің және корпоративтік басқарудың өзге де стандарттарының нақты ережелері бөлінісінде ұсынылады.
3. Декларация акционерлерге және өзге де мүдделі тұлғаларға танысу үшін тұрақты негізде қолжетімді болуға тиіс.".
4. "Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары туралы" 2005 жылғы 30 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
5-баптың 6-тармағында:
10) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"10) ратификациялауға жататын, Қазақстан Республикасы қатысушысы болуға ниеттенетін халықаралық шарттар бойынша, сондай-ақ халықаралық шарттардың жобалары бойынша ғылыми сараптаманың нәтижелері;";
мынадай мазмұндағы 11) тармақшамен толықтырылсын:
"11) кәсіпкерлік субъектілерінің мүдделерін қозғайтын халықаралық шарттардың жобалары, сондай-ақ Қазақстан Республикасы қатысушысы болуға ниеттенетін халықаралық шарттар бойынша жеке кәсіпкерлік субъектілерінің аккредиттелген бірлестіктерінің және Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасының сараптамалық қорытындысы қамтылуға тиіс.".
5. "Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы туралы" 2013 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
мынадай мазмұндағы 26-2-баппен толықтырылсын:
"26-2-бап. Корпоративтік басқару жөніндегі ұлттық кеңес
1. Корпоративтік басқару жөніндегі ұлттық кеңес Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының Төралқасы жанындағы алқалы консультациялық-кеңесші орган болып табылады.
Ұлттық кеңес өз қызметінде Ұлттық кәсіпкерлер палатасының органдарына тәуелсіз болады.
2. Ұлттық кеңестің құрамы мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның, мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органның, қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның, ұлттық холдингтердің, қор биржаларының, бейінді халықаралық институттардың, өзге де мүдделі ұйымдардың өкілдерінен, сондай-ақ корпоративтік басқару саласындағы беделді халықаралық және ұлттық сарапшылардан қалыптастырылады.

3. В Закон Республики Казахстан от 13 мая 2003 года "Об акционерных обществах":
дополнить статьей 76-1 следующего содержания:
"Статья 76-1. Декларация по кодексу корпоративного управления и иным стандартам корпоративного управления
1. В порядке и сроки, установленные уполномоченным органом, в целях информирования кредиторов, общественности и акционеров исполнительный орган и совет директоров общества ежегодно публикуют на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности декларацию о соответствии (несоответствии) за отчетный год и намерении соответствовать (не соответствовать) в будущем году рекомендациям казахстанского (странового) кодекса корпоративного управления и иных стандартов корпоративного управления, принятых Национальным советом по корпоративному управлению при Национальной палате предпринимателей.
2. Информация о несоответствии рекомендациям за отчетный год и (или) намерении не соответствовать рекомендациям в будущем году представляется с пояснениями причин и в разрезе конкретных положений казахстанского (странового) кодекса корпоративного управления и иных стандартов корпоративного управления.
3. Декларация должна быть доступна для ознакомления акционерам и иным заинтересованным лицам на постоянной основе.".
4. В Закон Республики Казахстан от 30 мая 2005 года "О международных договорах Республики Казахстан":
в пункте 6 статьи 5:
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
"10) результаты научной экспертизы по международным договорам, участницей которых намеревается стать Республика Казахстан, а также проектам международных договоров, подлежащим ратификации;";
дополнить подпунктом 11) следующего содержания:
"11) экспертное заключение аккредитованных объединений субъектов частного предпринимательства и Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан по проектам международных договоров, а также международным договорам, участницей которых намеревается стать Республика Казахстан, затрагивающим интересы субъектов предпринимательства.".
5. В Закон Республики Казахстан от 4 июля 2013 года "О Национальной палате предпринимателей Республики Казахстан":
дополнить статьей 26-2) следующего содержания:
"Статья 26-2. Национальный совет по корпоративному управлению
1. Национальный совет по корпоративному управлению является коллегиальным консультативно-совещательным органом при Президиуме Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан.
В своей деятельности Национальный совет независим от органов Национальной палаты предпринимателей.
2. Состав Национального совета формируется из представителей центрального уполномоченного органа по государственному планированию, уполномоченного органа по государственному имуществу, уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, национальных холдингов, фондовых бирж, профильных международных институтов, иных заинтересованных организаций, а также авторитетных международных и национальных экспертов в области корпоративного управления.

3. Ұлттық кеңестің төрағасы мен мүшелері Ұлттық палата Төралқасының шешімімен қайта сайлану мүмкіндігімен төрт жылдық мерзімге сайланады.
4. Ұлттық Кеңестің шешімдері Ұлттық кеңестің күндізгі немесе сырттай отырысына қатысушы мүшелерінің жалпы дауыс санының үштен екісін құрайтын білікті көпшілік дауыспен қабылданады.
Ұлттық кеңестің күндізгі немесе сырттай отырыстарын өткізуге арналған кворум сайланған мүшелердің жалпы санының үштен екісін құрайды.
5. Ұлттық кеңес:
1) Қазақстан Республикасында корпоративтік басқаруды дамыту мәселелері бойынша Үкіметке және мүдделі мемлекеттік органдарға ұсынымдар әзірлейді;
2) Үкіметтің және Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органның мақұлдауы бойынша қазақстандық (елдік) корпоративтік басқару кодексін және корпоративтік басқарудың ұсынымдық сипаттағы өзге де стандарттарын әзірлейді және қабылдайды;
3) ұлттық кеңес уәкілетті органдармен жасасатын және кодексті және өзге де стандарттарды мақұлдауды және іс жүзінде іске асыру шараларын көздейтін келісімдер негізінде, мемлекет қатысатын акционерлік қоғамдардағы корпоративтік басқару тетіктері арқылы, сондай-ақ акционерлік қоғамдар нысанындағы қаржы ұйымдарына ұсынымдар арқылы корпоративтік басқару деңгейін арттыруға жәрдемдеседі;
4) қазақстандық акционерлік қоғамдардағы корпоративтік басқару практикасына жыл сайынғы шолуды дайындайды;
5) жыл сайынғы жұмыс жоспарын бекітеді;
6) атқарылған жұмыс туралы жыл сайынғы есепті жариялайды;
7) Ұлттық кеңес жұмысының қажетті қағидалары мен рәсімдерін айқындайды.
6. Ұлттық кеңес қабылдаған корпоративтік басқару кодексін және корпоративтік басқарудың өзге де стандарттарын қоса алғанда, оның қызметі туралы ақпарат Ұлттық палатаның интернет-ресурсында жалпыға қолжетімді режимде орналастырылуға тиіс.".
6. "Азаматтық қорғау туралы" 2014 жылғы 11 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 38-бапта:
4, 5 және 6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Өрт қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік бақылау Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес бақылау және тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау нысанында жүзеге асырылады.
Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары өрт қауіпсіздігі талаптарының сақталуы тұрғысынан бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижесінде бұзушылықтар анықтаған жағдайда бақылау субъектісіне бұзушылықтарды жою туралы нұсқама беріледі.
Бұзушылықтарды жою туралы нұсқама бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау аяқталатын күні бақылау субъектісіне тапсырылады.
Субъектілер өрт қауіпсіздігінің талаптарын бұза отырып жүзеге асыратын, сондай-ақ ұйымдарды, объектіні, құрылысты, ғимаратты салу, реконструкциялау, кеңейту немесе техникалық қайта жарақтандыру кезінде жобаларда көзделген өрт қауіпсіздігінің талаптары орындалмаған кезде ұйымдардың, жекелеген өндірістердің, өндірістік учаскелердің, агрегаттардың жұмысын ішінара немесе толық тоқтата тұруды ғимараттарды, құрылыстарды, электр желілерін, жылыту аспаптарын пайдалануға және өрт шығу қаупі бар жұмыстарды жүргізуге тыйым салуды сот мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының өтініші бойынша бұзушылықтарды жою туралы нұсқама орындалмаған жағдайда, Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы Кодексіне сәйкес жүргізеді.

3. Председатель и члены Национального совета избираются решением Президиума Национальной палаты на четырехлетний срок с возможностью переизбрания.
4. Решения Национального совета принимаются квалифицированным большинством голосов, составляющим две третьих от общего числа голосов участвующих в очном или заочном заседании членов Национального совета.
Кворум для проведения очных или заочных заседаний Национального совета составляет две третьих от общего числа избранных членов.
5. Национальный совет:
1) разрабатывает рекомендации Правительству и заинтересованным государственным органам по вопросам развития корпоративного управления в Республике Казахстан;
2) по согласованию с Правительством и уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций разрабатывает и принимает казахстанский (страновой) кодекс корпоративного управления и иные стандарты корпоративного управления, носящие рекомендательный характер;
3) содействует повышению уровня корпоративного управления на основе соглашений, заключаемых Национальным советом с уполномоченными органами и предусматривающих одобрение и меры практической реализации кодекса и иных стандартов, через механизмы корпоративного управления в акционерных обществах с участием государства, а также через рекомендации финансовым организациям в форме акционерных обществ;
4) подготавливает ежегодный обзор практики корпоративного управления в казахстанских акционерных обществах;
5) утверждает ежегодный план работы;
6) опубликовывает ежегодный отчет о проделанной работе;
7) определяет необходимые правила и процедуры работы Национального совета.
6. Информация о деятельности Национального совета, включая принятые им кодекс корпоративного управления и иные стандарты корпоративного управления, подлежит размещению в общедоступном режиме на интернет-ресурсе Национальной палаты.".
6. В Закон Республики Казахстан от 11 апреля 2014 года "О гражданской защите":
1) в статье 38:
пункты 4, 5 и 6 изложить в следующей редакции:
"4. Государственный контроль в области пожарной безопасности осуществляется в форме профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и проверки в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.
В случае выявления нарушений в результате профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля на предмет соблюдения требований пожарной безопасности органами государственной противопожарной службы субъекту контроля выдается предписание об устранении нарушений.
Предписание об устранении нарушений вручается субъекту контроля в день окончания профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора.
Приостановление частично или полностью работы организаций, отдельных производств, производственных участков, агрегатов, запрещение эксплуатации зданий, сооружений, электрических сетей, приборов отопления и ведения пожароопасных работ, осуществляемых субъектами с нарушением требований пожарной безопасности, а также при невыполнении предусмотренных проектами требований пожарной безопасности при строительстве, реконструкции, расширении или техническом перевооружении организаций, объекта, сооружения, здания производятся судом по заявлению органов государственной противопожарной службы в соответствии с Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях в случае неисполнения предписания об устранении нарушений.

5. Тәуекел дәрежесі төмен объектілер Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес жоспардан тыс тексерулерді қоспағанда, өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтау тұрғысынан тексерілмейді.
6. Тәуекел дәрежесі жоғары немесе орташа бақылау субъектісі сараптама ұйымының оң қорытындысын алған кезде, осы объект Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес жоспардан тыс тексерулерді қоспағанда, қорытынды қолданылатын кезеңде бақылау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудан босатылады.";
2) 39-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалау қауіпті өндірістік объектілердегі, әлеуметтік инфрақұрылым объектілеріндегі авариялар, оқыс оқиғалар кезінде туындайтын қауіпті өндірістік факторлардың персоналға және халыққа зиянды әсерінің алдын алуға бағытталады.";
2-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалау:";
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы, сондай-ақ газ және газбен жабдықтау саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалау Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне және осы Заңға сәйкес жүзеге асырылады.".
7. "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 4-бап мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) заңдылық.";
2) мынадай мазмұндағы 9-1-баппен толықтырылсын:
"9-1-бап. Заңдылық
Уәкілетті мемлекеттік органдар немесе уәкілетті мемлекеттік органдардың лауазымды адамдары рұқсат беру және хабарламаны қабылдау кезінде осы Заңның және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерінің талаптарын сақтауға міндетті.";
3) 29-баптың 2-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) олардың қызметті жүзеге асыру орны бойынша берілетін "объектілерге берілетін рұқсаттар" сыныбы бойынша берілетін лицензияларды қоспағанда, дара кәсіпкердің орналасқан жері бойынша, жеке немесе заңды тұлғаның не шетелдік заңды тұлғаның филиалын немесе өкілдігін тіркеу орны бойынша,;";
4) 51-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"51-бап. Хабарламалар бойынша бақылау және рұқсаттық бақылау
1. Рұқсаттық бақылау Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес тексеру нысанында жүзеге асырылады.
2. Рұқсат және (немесе) рұқсатқа қосымша берілгенге дейін өтініш берушінің біліктілік немесе рұқсат беру талаптарына сәйкестігін рұқсаттық бақылау біліктілік және рұқсат беру талаптарын бекіту туралы нормативтік құқықтық актілерде өтініш берушіге бару қажет болған жағдайда жүзеге асырылады, оның нәтижелері бойынша өтініш берушінің біліктілік немесе рұқсат беру талаптарына сай келетіні немесе сай келмейтіні туралы қорытынды жасалады.

5. Объекты низкой степени риска на предмет соблюдения требований пожарной безопасности не проверяются, за исключением внеплановых проверок в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.
6. При получении субъектом контроля высокой или средней степени риска положительного заключения экспертной организации данный объект освобождается от профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверок на период действия заключения, за исключением внеплановых проверок в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.";
2) в статье 39:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Государственный контроль и надзор в области промышленной безопасности направлены на предупреждение вредного воздействия опасных производственных факторов, возникающих при авариях, инцидентах на опасных производственных объектах, объектах социальной инфраструктуры, на персонал и население.";
в пункте 2:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"2. Государственный контроль и надзор в области промышленной безопасности осуществляются за:";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Государственный контроль и надзор в области промышленной безопасности, а также в сфере газа и газоснабжения осуществляются в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан и настоящим законом.".
7. В Закон Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях":
1) статью 4 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) законность.";
2) дополнить статьей 9-1 следующего содержания:
"Статья 9-1. Законность
Уполномоченные государственные органы или должностные лица уполномоченных государственных органов при выдаче разрешения и приеме уведомления обязаны соблюдать требования настоящего Закона и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан.";
3) подпункт 1) пункта 2 статьи 29 изложить в следующей редакции:
"1) по месту нахождения индивидуального предпринимателя, по месту регистрации физического или юридического лица либо филиала или представительства иностранного юридического лица, за исключением лицензий, выдаваемых по классу "разрешения, выдаваемые на объекты", которые выдаются по месту осуществления ими деятельности;";
4) статью 51 изложить в следующей редакции:
"Статья 51. Контроль по уведомлениям и разрешительный контроль
1. Разрешительный контроль осуществляется в форме проверки в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.
2. Разрешительный контроль соответствия заявителя квалификационным или разрешительным требованиям до выдачи разрешения и (или) приложения к разрешению осуществляется в случае наличия в нормативных правовых актах об утверждении квалификационных и разрешительных требований необходимости посещения заявителя, по результатам которого составляется заключение о соответствии или несоответствии заявителя квалификационным или разрешительным требованиям.

3. Лицензиаттардың және екінші санаттағы рұқсаттарды иеленушілердің рұқсат және (немесе) рұқсатқа қосымша берілгеннен кейін (қызметті жүзеге асыру процесінде) Қазақстан Республикасының рұқсаттар және хабарламалар туралы заңнамасын сақтауын рұқсаттық бақылау Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне және "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес тексерулер арқылы жүзеге асырылады.
4. Хабарламаны алғаннан кейін мемлекеттік орган Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне және "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес бақылау және қадағалау қызметін жүзеге асыру процесінде өтініш берушінің Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің жарлықтарында, Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулыларында немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің, қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде қызметті жүзеге асыру үшін белгіленген талаптарды сақтауын дербес өзі тексереді.".
8. "Өзін-өзі реттеу туралы" 2015 жылғы 12 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 3-бап мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Кәсіпкерлік немесе кәсіптік қызмет саласындағы міндетті мүшелікке (қатысуға) негізделген өзін-өзі реттеу бұл салада ерікті мүшелікке (қатысуға) негізделген өзін-өзі реттейтін ұйымдар және (немесе) Қазақстан Республикасының Ұлттық Кәсіпкерлер палатасынан басқа, кәсіптік немесе кәсіпкерлік қызмет субъектілерінің міндетті түрде мүшелігі бар өзге де коммерциялық емес ұйымдар жұмыс істеген жағдайда ғана енгізіледі.";
2) 4-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) өзін-өзі реттеу субъектілерінің мемлекеттік органдармен тиімді өзара іс-қимылын ұйымдастыру.";
2-тармақ мынадай мазмұндағы 9) тармақшамен толықтырылсын:
"9) адал бәсекелестік.";
3) 6-бап мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) ерікті мүшелікке (қатысуға) негізделген өзін-өзі реттейтін ұйыммен қызмет нәтижелерін тану туралы келісім жасасу қағидаларын әзірлейді және бекітеді);";
4) 7-бапта:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) міндетті немесе ерікті мүшелікке (қатысуға) негізделген өзін-өзі реттейтін ұйымдардың қағидалары мен стандарттарын келіседі;";
мынадай мазмұндағы 4-2) және 4-3) тармақшалармен толықтырылсын:

3. Разрешительный контроль соблюдения лицензиатами и владельцами разрешений второй категории законодательства Республики Казахстан о разрешениях и уведомлениях после выдачи разрешения и (или) приложения к разрешению (в процессе осуществления деятельности) осуществляется в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" посредством проверок.
4. После получения уведомления государственный орган самостоятельно проверяет соблюдение заявителем требований, установленных законами Республики Казахстан, указами Президента Республики Казахстан, постановлениями Правительства Республики Казахстан или нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан, уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций для осуществления деятельности, в процессе осуществления контрольной и надзорной деятельности в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".".
8. В Закон Республики Казахстан от 12 ноября 2015 года "О саморегулировании":
1) статью 3 дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Саморегулирование, основанное на обязательном членстве (участии) в сфере предпринимательской или профессиональной деятельности, вводится только при условии функционирования в данной сфере саморегулируемых организаций, основанных на добровольном членстве (участии), и (или) иных некоммерческих организаций с обязательным членством субъектов профессиональной или предпринимательской деятельности, кроме Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан.";
2) в статье 4:
пункт 1 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) организация эффективного взаимодействия субъектов саморегулирования с государственными органами.";
пункт 2 дополнить подпунктом 9) следующего содержания:
"9) добросовестная конкуренция.";
3) статью 6 дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) разрабатывает и утверждает правила заключения соглашения о признании результатов деятельности с саморегулируемой организацией, основанной на добровольном членстве (участии);";
4) в статье 7:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) согласовывают правила и стандарты саморегулируемых организаций, основанных на обязательном или добровольном членстве (участии);";
дополнить подпунктами 4-2) и 4-3) следующего содержания:

"4-2) ерікті мүшелікке (қатысуға) негізделген өзін-өзі реттейтін ұйыммен қызмет нәтижелерін тану туралы келісім жасасады;
4-3) өзін-өзі реттеуді дамыту жөніндегі шаралар кешенін, оның ішінде уәкілетті органның, Ұлттық палатаның негізделген ұсыныстарын ескере отырып әзірлейді және бекітеді;";
5) 10-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Өзін-өзі реттеу ұйымының құрылтай құжаттары жарғы және (немесе) құрылтай шарты болып табылады.";
6) 12-бап мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Өзін-өзі реттеу ұйымының басқару органдарының басшылары мен мүшелерін сайлау мерзімдері мен тәртібін өзін-өзі реттейтін ұйымның жарғысында және (немесе) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленеді.";
7) 13-баптың 3-тармағының 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) алқалы басқару органының, атқарушы басқару органының, бақылау органының (ревизиялық комиссиясының) және мамандандырылған органдардың есептерін өзін-өзі реттеу ұйымының жарғысында белгіленген тәртіппен және мерзімділікпен бекіту;";
8) 14-баптың 1-тармағының төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Өзін-өзі реттеу ұйымы мүшесінің (қатысушысының) дауыс беру құқығын өзге адамға, оның ішінде өзін-өзі реттейтін ұйымның басқа мүшесіне (қатысушысына) беруге тек заңды өкілге ғана жол беріледі.";
9) 15-баптың 6-тармағының 1) тармақшасы алып тасталсын;
10) 18-бапта:
бірінші бөлігінде:
7) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 13) және 14) тармақшалармен толықтырылсын:
"13) өзін-өзі реттеу субъектілерінің қызметін реттейтін заң жобаларының тұжырымдамаларын, нормативтік құқықтық актілердің жобаларын талқылауға қатысу;
14) өзін-өзі реттеу нысанына қатысты мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру мәселелері бойынша ұсыныстарды реттеуші мемлекеттік органдардың қарауына енгізу.";
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Ерікті мүшелікке (қатысуға) негізделген өзін-өзі реттеу ұйымының әзірленіп жатқан қағидалары мен стандарттарын реттеуші мемлекеттік органмен келісуге құқығы бар.";
11) 19-бапта:
1-тармақта:
мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
"5-1) өзін-өзі реттейтін ұйымның мүшелері (қатысушылары) үшін міндетті қағидалар мен стандарттарды әзірлеуге және бекітуге;";
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) міндетті мүшелікке (қатысуға) негізделген өзін-өзі реттеу мәселелері жөніндегі қағидалар мен стандарттарды реттеуші мемлекеттік органмен келісуге);";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Міндетті мүшелікке (қатысуға) негізделген өзін-өзі реттейтін ұйым осы Заңның 28-бабының 1-тармағында көзделген мүліктік жауапкершілікті қамтамасыз етудің бір немесе бірнеше тәсілдерін пайдалану арқылы өз міндеттемелері мен өз мүшелерінің (қатысушыларының) міндеттемелері бойынша Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген тәртіппен және жағдайларда жауап береді.";

"4-2) заключают соглашение о признании результатов деятельности с саморегулируемой организацией, основанной на добровольном членстве (участии);
4-3) разрабатывают и утверждают комплекс мер по развитию саморегулирования, в том числе с учетом обоснованных предложений уполномоченного органа, Национальной палаты;";
5) пункт 1 статьи 10 изложить в следующей редакции:
"1. Учредительными документами саморегулируемой организации являются устав и (или) учредительный договор.";
6) статью 12 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Сроки и порядок избрания руководителей и членов органов управления саморегулируемой организации устанавливаются уставом саморегулируемой организации и (или) законами Республики Казахстан.";
7) подпункт 7) пункта 3 статьи 13 изложить в следующей редакции:
"7) утверждение отчетов коллегиального органа управления, исполнительного органа управления, контрольного органа (ревизионной комиссии) и специализированных органов в порядке и с периодичностью, установленных уставом саморегулируемой организации;";
8) часть четвертую пункта 1 статьи 14 изложить в следующей редакции:
"Передача права голоса членом (участником) саморегулируемой организации иному лицу, в том числе другому члену (участнику) саморегулируемой организации, допускается только законному представителю.";
9) подпункт 1) пункта 6 статьи 15 исключить;
10) в статье 18:
в части первой:
подпункт 7) исключить;
дополнить подпунктами 13) и 14) следующего содержания:
"13) участвовать в обсуждении концепций проектов законов, проектов нормативных правовых актов, регулирующих деятельность субъектов саморегулирования;
14) вносить на рассмотрение регулирующих государственных органов предложения по вопросам формирования и реализации государственной политики в отношении предмета саморегулирования.";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Саморегулируемая организация, основанная на добровольном членстве (участии), имеет право согласовывать с регулирующим государственным органом разрабатываемые правила и стандарты.";
11) в статье 19:
пункт 1:
дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) разрабатывать и утверждать правила и стандарты, обязательные для членов (участников) саморегулируемой организации;";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) согласовывать с регулирующим государственным органом правила и стандарты по вопросам саморегулирования, основанного на обязательном членстве (участии);";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Саморегулируемая организация, основанная на обязательном членстве (участии), отвечает по своим обязательствам и обязательствам своих членов (участников) посредством использования одного или нескольких способов обеспечения имущественной ответственности, предусмотренных пунктом 1 статьи 28 настоящего Закона, в порядке и случаях, предусмотренных законами Республики Казахстан.";

мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Қызмет нәтижелерін тану туралы келісім жасалған ерікті мүшелікке (қатысуға) негізделген өзін-өзі реттеу ұйымы осы Заңның 28-бабының 1-тармағында көзделген мүліктік жауапкершілікті қамтамасыз етудің бір немесе бірнеше тәсілдерін пайдалану арқылы өз міндеттемелері мен өз мүшелерінің (қатысушыларының) міндеттемелері бойынша Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген тәртіппен және жағдайларда жауап береді.";
12) 20-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"20-бап. Өзін-өзі реттеу ұйымының қағидалары мен стандарттары
1. Өзін-өзі реттеу ұйымы оның барлық мүшелері (қатысушылары) орындауға міндетті, мынадай мақсаттарды:
1) мүшелерге (қатысушыларға) қойылатын талаптарды айқындауды;
2) оның мүшелері (қатысушылары) өндіретін тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) сапасы мен қауіпсіздігін арттыруды;
3) тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) сапасына қатысты тұтынушыларды жаңылыстыруға әкеп соғатын іс-әрекеттердің алдын алуды;
4) шығарылатын өнімнің бәсекеге қабілеттілігін арттыруды;
5) мүліктік жауапкершілікті қамтамасыз ету тәсілдерін қолдануды;
6) мүшелердің (қатысушылардың) мүдделерін қорғауды қамтамасыз етуге бағытталған қағидалар мен стандарттарды әзірлейді және бекітеді.
2. Өзін-өзі реттеу ұйымдарының қағидалары мен стандарттары Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмеуге тиіс.
Өзін-өзі реттеу ұйымдарының қағидалары мен стандарттарын қабылдау мемлекеттік органдардың өз құзыреті шегінде өзін-өзі реттеу субъектілерінің қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді қабылдау мүмкіндігін жоққа шығармайды.
3. Міндетті мүшелікке (қатысуға) негізделген кәсіпкерлік қызмет саласындағы өзін-өзі реттеу ұйымдарының қағидалары мен стандарттары олар бекітілгенге дейін қорытынды алу үшін Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасына жіберіледі.
Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы міндетті мүшелікке (қатысуға) негізделген кәсіпкерлік қызмет саласындағы өзін-өзі реттеу ұйымдарының қағидалары мен стандарттарын олардың мазмұнының осы Заңның 24 – 26-баптарында көзделген талаптарға сәйкестігі тұрғысынан қарайды.
Қағидалар мен стандарттарға қорытынды ұсыну үшін мерзім олар Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасына келіп түскен күннен бастап он бес жұмыс күнінен аспауға тиіс.
Қорытынды белгіленген мерзімде ұсынылмаған жағдайда қорытынды алынды деп есептеледі.
Міндетті мүшелікке (қатысуға) негізделген өзін-өзі реттейтін ұйымдардың қағидалары мен стандарттарын келісуді не келісуден бас тартуды реттеуші мемлекеттік органдар олар келіп түскен күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
Реттеуші мемлекеттік органдар белгіленген мерзімде жауап ұсынбаған жағдайда, міндетті мүшелікке (қатысуға) негізделген өзін-өзі реттеу ұйымдарын қағидалары мен стандарттары келісілген болып есептеледі.

дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Саморегулируемая организация, основанная на добровольном членстве (участии), с которой заключено соглашение о признании результатов деятельности, отвечает по своим обязательствам и обязательствам своих членов (участников) посредством использования одного или нескольких способов обеспечения имущественной ответственности, предусмотренных пунктом 1 статьи 28 настоящего Закона, в порядке и случаях, предусмотренных законами Республики Казахстан.";
12) статью 20 изложить в следующей редакции:
"Статья 20. Правила и стандарты саморегулируемой организации
1. Саморегулируемая организация разрабатывает и утверждает правила и стандарты, обязательные для выполнения всеми ее членами (участниками), направленные на обеспечение следующих целей:
1) определение требований, предъявляемых к членам (участникам);
2) повышение качества и безопасности товаров (работ, услуг), производимых ее членами (участниками);
3) предупреждение действий, вводящих в заблуждение потребителей относительно качества товаров (работ, услуг);
4) повышение конкурентоспособности выпускаемой продукции;
5) применение способов обеспечения имущественной ответственности;
6) защита интересов членов (участников).
2. Правила и стандарты саморегулируемых организаций не должны противоречить законодательству Республики Казахстан.
Принятие правил и стандартов саморегулируемых организаций не исключает возможности принятия государственными органами в пределах их компетенции нормативных правовых актов, регулирующих деятельность субъектов саморегулирования.
3. Правила и стандарты саморегулируемых организаций в сфере предпринимательской деятельности, основанных на обязательном членстве (участии), до их утверждения направляются в Национальную палату предпринимателей Республики Казахстан для получения заключения.
Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан рассматривает правила и стандарты саморегулируемых организаций в сфере предпринимательской деятельности, основанных на обязательном членстве (участии), на предмет соответствия их содержания требованиям, предусмотренным статьями 24 - 26 настоящего Закона.
Срок для представления заключения на правила и стандарты не может быть более пятнадцати рабочих дней со дня их поступления в Национальную палату предпринимателей Республики Казахстан.
В случае непредставления заключения в установленные сроки, заключение считается полученным.
Согласование либо отказ в согласовании правил и стандартов саморегулируемых организаций, основанных на обязательном членстве (участии), осуществляются регулирующими государственными органами в течение пятнадцати рабочих дней со дня их поступления.
В случае непредставления регулирующими государственными органами ответа в установленные сроки, правила и стандарты саморегулируемых организаций, основанных на обязательном членстве (участии), считаются согласованными.

4. Қағидалар мен стандарттар өзін-өзі реттеу ұйымының интернет-ресурсында міндетті түрде орналастырылуға және (немесе) Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында таратылатын мерзімді баспа басылымдарында жариялануға тиіс.
Заңмен қорғалатын құпияны қамтитындарды қоспағанда, қағидалар мен стандарттарды толық мазмұндамай жариялауға жол берілмейді.";
13) мынадай мазмұндағы 20-1 және 20-2-баптармен толықтырылсын:
"20-1-бап. Өзін-өзі реттеу ұйымының қағидаларына қойылатын талаптар
Өзін-өзі реттеу ұйымының қағидаларында мыналар:
1) жалпы ереже (өзін-өзі реттеу ұйымының атауы, терминдер мен анықтамалар);
2) өзін-өзі реттеу ұйымының мүшелеріне (қатысушыларына) қойылатын жалпы талаптар, мүшелердің (қатысушылардың) кәсіби мінез-құлық қағидалары;
3) өзін-өзі реттеу ұйымының және оның мүшелерінің (қатысушыларының) қызметін ұйымдастыру тәртібі;
4) өзін-өзі реттеу ұйымы мүшелерін (қатысушыларын) тексеруді ұйымдастыру және жүргізу тәртібі;
5) өзін-өзі реттеу ұйымы мүшелерінің (қатысушыларының) жауаптылығы және оған тарту тәртібі;
6) өзін-өзі реттеу ұйымының мүшелеріне (қатысушыларына) жаза қолдану, оларды алып тастау және шағымдану тәртібі;
7) мүдделер қақтығысын болғызбау немесе реттеу жөніндегі шаралар;
8) өзін-өзі реттеу ұйымының атына келіп түскен оның мүшелеріне (қатысушыларына) шағымдар туралы реттеуші мемлекеттік органды хабардар ету тәртібі;
9) мүліктік жауапкершілікті қамтамасыз ету шараларын пайдалану тәртібі;
10) дауларды сотқа дейін реттеу тәртібі;
11) қорытынды ереже (қағидаларды қолданысқа енгізу, қайта қарау және күшін жою тәртібі) көзделуге тиіс.
2. Өзін-өзі реттеу ұйымының қағидалары іскерлік әдеп қағидаларының талаптарына сәйкес келуге, өзін-өзі реттеудегі мүдделер қақтығысын жою немесе азайтуға тиіс.
3. Өзін-өзі реттеу ұйымының қағидалары жосықсыз бәсекелестікке, тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) тұтынушыларға және өзге де адамдарға моральдық зиян немесе нұқсан келтіретін іс-әрекеттер жасауға, өзін-өзі реттеу ұйымы мүшесінің (қатысушысының) іскерлік беделіне не
өзін-өзі реттеу ұйымының іскерлік беделіне нұқсан келтіретін іс-әрекеттерге кедергі келтіретін талаптарды белгілеуге тиіс.
4. Өзін-өзі реттеу ұйымының қағидаларында өзін-өзі реттеу ұйымы дербес айқындайтын өзге де ережелер көзделуі мүмкін.
20-2-бап. Өзін-өзі реттеу ұйымының стандарттарына қойылатын талаптар
1. Өзін-өзі реттеу ұйымының стандартында:
1) жалпы ереже (мақсаты мен қолданылу саласы, нормативтік сілтемелер, терминдер мен анықтамалар (бар болса), жалпы мақсаттар мен қағидаттар, өнімге, процестерге және көрсетілетін қызметтерге қойылатын талаптар);

4. Правила и стандарты подлежат обязательному размещению на интернет-ресурсе саморегулируемой организации и (или) опубликованию в периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан.
Не допускается опубликование правил и стандартов в неполном изложении, за исключением содержащих охраняемую законом тайну.";
13) дополнить статьями 20-1 и 20-2 следующего содержания:
"Статья 20-1. Требования к правилам саморегулируемой организации
Правила саморегулируемой организации должны предусматривать:
1) общие положения (наименование саморегулируемой организации, термины и определения);
2) общие требования к членам (участникам) саморегулируемой организации, профессиональные правила поведения членов (участников);
3) порядок организации деятельности саморегулируемой организации и ее членов (участников);
4) порядок организации и проведения проверок членов (участников) саморегулируемой организации;
5) ответственность членов (участников) саморегулируемой организации и порядок привлечения к ней;
6) порядок наложения взысканий на членов (участников) саморегулируемой организации, их снятия и обжалования;
7) меры по предотвращению или урегулированию конфликта интересов;
8) порядок информирования регулирующего государственного органа о поступивших в адрес саморегулируемой организации жалобах на ее членов (участников);
9) порядок использования мер обеспечения имущественной ответственности;
10) порядок досудебного урегулирования споров;
11) заключительные положения (порядок введения в действие, пересмотр и отмену правил).
2. Правила саморегулируемой организации должны соответствовать требованиям правил деловой этики, устранять или уменьшать конфликт интересов в саморегулировании.
3. Правила саморегулируемой организации должны устанавливать требования, препятствующие недобросовестной конкуренции, совершению действий, причиняющих моральный вред или ущерб потребителям товаров (работ, услуг) и иным лицам, действий, причиняющих ущерб деловой репутации члена (участника) саморегулируемой организации либо деловой репутации саморегулируемой организации.
4. Правила саморегулируемой организации могут предусматривать иные положения, определяемые саморегулируемой организацией самостоятельно.
Статья 20-2. Требования к стандартам саморегулируемой организации
1. Стандарт саморегулируемой организации предусматривает:
1) общие положения (назначение и область применения, нормативные ссылки, термины и определения (при наличии), общие цели и принципы, требования к продукции, процессам и услугам);

2) өнімнің, процестер мен көрсетілетін қызметтердің жалпы сипаттамалары, процестерді орындау, көрсетілетін қызметтерді жүзеге асыру, өнімді өндіру және өткізу тәртібі;
3) қорытынды ережелер (стандарттарды қолданысқа енгізу, қайта қарау және күшін жою тәртібі) көзделеді.
2. Өзін-өзі реттеу ұйымының стандарты Қазақстан Республикасының техникалық реттеу саласындағы және стандарттау саласындағы заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес келуге тиіс.
3. Өзін-өзі реттеу ұйымының стандартында өзін-өзі реттеу ұйымы дербес айқындайтын өзге де ережелер көзделуі мүмкін.";
14) 25-баптың 2-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Міндетті мүшелікке (қатысуға) негізделген өзін-өзі реттеу ұйымының мүшелерін (қатысушыларын) тексеруді ұйымдастыру және жүргізу тәртібі өзін-өзі реттеу ұйымының реттеуші мемлекеттік органмен келісілген қағидаларында белгіленеді.";
15) 27-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) банктік шот және банктік салым шарттары талаптарымен екінші деңгейдегі банктерде ақшаны орналастырудан алынған кірістер;";
16) 28-бапта:
1-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Өзін-өзі реттеу ұйымы мүліктік жауаптылықты, оның ішінде өзінің және өз мүшелерінің (қатысушыларының) өздері өндірген тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) тұтынушылар мен өзге де адамдар алдындағы мүліктік жауаптылықты қамтамасыз етудің мынадай тәсілдерінің бірін немесе бірнешеуін:";
мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, өзін-өзі реттейтін ұйым мүшелерінің (қатысушыларының) өздері өндірген тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) тұтынушылар және өзге де адамдар алдындағы мүліктік жауаптылығын қамтамасыз ету жөніндегі төлемдерден басқа, өтемақы қорынан кез келген төлемді жүзеге асыруға жол берілмейді.";
17) 29-1-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Кәсіпкерлік және кәсіптік қызмет субъектілерін өзін-өзі реттеуге өтуге ынталандыруды реттеуші мемлекеттік органдар:
1) ерікті мүшелікке (қатысуға) негізделген және тиісті кәсіпкерлік және (немесе) кәсіптік қызмет түрі субъектілерінің көпшілігін біріктіретін өзін-өзі реттеу ұйымдарының кәсіпкерлік немесе кәсіптік қызмет саласында жұмыс істеуі кезінде міндетті мүшелікке (қатысуға) негізделген өзін-өзі реттеуді енгізу тұрғысынан реттеушілік әсерді талдау рәсімін жүргізу;
2) өз мүшелерінің (қатысушыларының) кәсіпкерлік немесе кәсіптік қызметін бақылауды жүзеге асыру бойынша ерікті мүшелікке (қатысуға) негізделген өзін-өзі реттеу ұйымы қызметінің нәтижелерін осындай қызметтің нәтижелерін тану туралы келісімнің негізінде тану;

2) общие характеристики продукции, процессов и услуг, порядок выполнения процессов, осуществления услуг, производства и реализации продукции;
3) заключительные положения (порядок введения в действие, пересмотр и отмену стандартов).
2. Стандарт саморегулируемой организации должен соответствовать требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан в области технического регулирования и сфере стандартизации.
3. Стандарт саморегулируемой организации может предусматривать иные положения, определяемые саморегулируемой организацией самостоятельно.";
14) часть первую пункта 2 статьи 25 изложить в следующей редакции:
"2. Порядок организации и проведения проверок членов (участников) саморегулируемой организации, основанной на обязательном членстве (участии), устанавливается правилами саморегулируемой организации, согласованными с регулирующим государственным органом.";
15) пункт 1 статьи 27 дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) доходы, полученные от размещения денег в банках второго уровня на условиях договоров банковского счета и банковского вклада;";
16) в статье 28:
абзац первый пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1. Саморегулируемая организация применяет один или несколько из следующих способов обеспечения имущественной ответственности, в том числе своей и своих членов (участников), перед потребителями произведенных ими товаров (работ, услуг) и иными лицами путем:";
дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Не допускается осуществление любых выплат из компенсационного фонда, кроме выплат по обеспечению имущественной ответственности членов (участников) саморегулируемой организации перед потребителями произведенных ими товаров (работ, услуг) и иными лицами, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.";
17) пункт 2 статьи 29-1 изложить в следующей редакции:
"2. Стимулирование субъектов предпринимательской и профессиональной деятельности к переходу на саморегулирование осуществляется регулирующими государственными органами путем:
1) проведения процедуры анализа регуляторного воздействия на предмет введения саморегулирования, основанного на обязательном членстве (участии), при функционировании в сфере предпринимательской или профессиональной деятельности саморегулируемых организаций, основанных на добровольном членстве (участии) и объединяющих большинство субъектов соответствующего вида предпринимательской и (или) профессиональной деятельности;
2) признания результатов деятельности саморегулируемой организации, основанной на добровольном членстве (участии), по осуществлению контроля за предпринимательской или профессиональной деятельностью своих членов (участников) на основании соглашения о признании результатов такой деятельности;

3) өзін-өзі реттеу нысанасына байланысты мәселелер бойынша өзін-өзі реттеу ұйымдарын норма шығаруға қатысуға тарту арқылы жүзеге асырады.";
18) мынадай мазмұндағы 29-2-баппен толықтырылсын:
"29-2 бап. Өзін-өзі реттеу ұйымдардың реттеуші мемлекеттік органдармен өзара іс-қимылы
1. Өз мүшелерінің кәсіпкерлік немесе кәсіптік қызметін бақылауды жүзеге асыру бойынша ерікті мүшелікке (қатысуға) негізделген өзін-өзі реттеу ұйымы қызметінің нәтижелерін ерікті мүшелікке (қатысуға) негізделген өзін-өзі реттеу ұйымының мүшесін (қатысушысын) мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын бақылау және қадағалау органдары реттеуші мемлекеттік органмен ерікті мүшелікке (қатысуға) негізделген өзін-өзі реттеу ұйымы жасасатын өзін-өзі реттеу ұйымының осындай қызметінің нәтижелерін тану туралы келісімнің (бұдан әрі – қызмет нәтижелерін тану туралы келісім) негізінде тануы мүмкін.
2. Қызмет нәтижелерін тану туралы келісім жасалған жағдайда мемлекеттік бақылау және қадағалау тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары ескеріле отырып, ерікті мүшелікке (қатысуға) негізделген
өзін-өзі реттеу ұйымының мүшелеріне қатысты жүзеге асырылады.
3. Қызмет нәтижелерін тану туралы келісім қағидалары мен стандарттары реттеуші мемлекеттік органмен келісілген ерікті мүшелікке (қатысуға) негізделген өзін-өзі реттеу ұйымымен жасалуы мүмкін.
4. Егер өзін-өзі реттеу ұйымының өз мүшелерінің кәсіпкерлік немесе кәсіптік қызметін бақылауы тексерілетін субъектілер қызметінің Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкестігі тұрғысынан бақылау және қадағалау органы жүзеге асыратын бақылау мен қадағалауға сәйкес келген жағдайда, қызмет нәтижелерін тану туралы келісім жасасуға жол беріледі.
5. Қызмет нәтижелерін тану туралы келісімді жасасу және оның қолданысын тоқтату тәртібін, сондай-ақ оның елеулі шарттарын кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган айқындайды.
6. Қызмет нәтижелерін тану туралы келісім елеулі шарттар сақталған жағдайда ерікті мүшелікке (қатысуға) негізделген және реттеуші мемлекеттік органға жүгінген өзін-өзі реттейтін ұйыммен жасалады.".
9. "Атом энергиясын пайдалану туралы" 2016 жылғы 12 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 7-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"7-бап. Атом энергиясын пайдалану саласындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау
1. Атом энергиясын пайдалану саласындағы мемлекеттік бақылау тексеру және профилактикалық бақылау нысанында жүзеге асырылады.
Атом энергиясын пайдалану саласындағы мемлекеттік қадағалау осы Кодекске және Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес жүзеге асырылады.
Атом энергиясын пайдалану саласында лицензияланатын қызметті жүзеге асыратын бақылау және қадағалау субъектілерін тексеру "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес берілген лицензиялар бойынша біліктілік талаптарына сәйкестігіне (талаптарға сәйкестігін тексеру) жүргізіледі.
Қызметін ықтимал радиациялық қауіптілігі I, II, III және IV санаттардағы объектілермен жүзеге асыратын бақылау және қадағалау субъектілеріне бару арқылы талапқа сәйкестігін тексеру, профилактикалық бақылау Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес жүргізіледі.
Қызметін ықтимал радиациялық қауіптілігі I, II, III және IV санаттардағы объектілермен жүзеге асыратын бақылау және қадағалау субъектілеріне бармай профилактикалық бақылау Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне және осы бапқа сәйкес жүргізіледі.

3) привлечения саморегулируемых организаций к участию в нормотворчестве по вопросам, связанным с предметом саморегулирования.";
18) дополнить статьей 29-2 следующего содержания:
"Статья 29-2. Взаимодействие саморегулируемых организаций с регулирующими государственными органами
1. Результаты деятельности саморегулируемой организации, основанной на добровольном членстве (участии), по осуществлению контроля за предпринимательской или профессиональной деятельностью своих членов могут быть признаны органами контроля и надзора, осуществляющими государственный контроль и надзор за членом (участником) саморегулируемой организации, основанной на добровольном членстве (участии), на основании соглашения о признании результатов такой деятельности саморегулируемой организации, заключаемого саморегулируемой организацией, основанной на добровольном членстве (участии) с регулирующим государственным органом (далее – соглашение о признании результатов деятельности).
2. В случае заключения соглашения о признании результатов деятельности, государственный контроль и надзор осуществляются в отношении членов саморегулируемой организации, основанной на добровольном членстве (участии), с учетом критериев оценки степени риска.
3. Соглашение о признании результатов деятельности может быть заключено с саморегулируемой организацией, основанной на добровольном членстве (участии), правила и стандарты которой согласованы с регулирующим государственным органом.
4. Заключение соглашения о признании результатов деятельности допускается в случае, если контроль саморегулируемой организации за предпринимательской или профессиональной деятельностью своих членов соответствует контролю и надзору, осуществляемому органом контроля и надзора на предмет соответствия деятельности проверяемых субъектов требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан.
5. Порядок заключения и прекращения действия соглашения о признании результатов деятельности, а также его существенные условия определяются уполномоченным органом по предпринимательству.
6. Соглашение о признании результатов деятельности заключается с саморегулируемой организацией, основанной на добровольном членстве (участии), при условии соблюдения существенных условий и обратившейся в регулирующий государственный орган.".
9. В Закон Республики Казахстан от 12 января 2016 года "Об использовании атомной энергии":
1) статью 7 изложить в следующей редакции:
"Статья 7. Государственный контроль и надзор в области использования атомной энергии
1. Государственный контроль в области использования атомной энергии осуществляется в форме проверки и профилактического контроля.
Государственный надзор в области использования атомной энергии осуществляется в соответствии с настоящим Кодексом и Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.
Проверка субъектов контроля и надзора, осуществляющих лицензируемую деятельность в области использования атомной энергии, проводится на соответствие квалификационным требованиям по выданным в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях" лицензиям (проверки на соответствие требованиям).
Проверки на соответствие требования, профилактический контроль с посещением субъектов контроля и надзора, осуществляющих деятельность с объектами I, II, III и IV категорий потенциальной радиационной опасности, проводятся в соответствии c Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.
Профилактический контроль без посещения субъектов контроля и надзора, осуществляющих деятельность с объектами I, II, III и IV категорий потенциальной радиационной опасности, проводится в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан и настоящей статьей.

2. Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау алдын алу-профилактикалық сипатта болады.
3. Атом энергиясын пайдалану саласындағы бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау:
1) Қазақстан Республикасының атом энергиясын пайдалану саласындағы заңнамасының талаптарына сәйкес жеке және заңды тұлғалар ұсынатын ақпарат пен есептілікті;
2) Қазақстан Республикасының атом энергиясын пайдалану саласындағы заңнамасын сақтау мәселелері бойынша уәкілетті органның сұрау салуы бойынша өз құзыреті шегінде алынған ақпараттың бұзылуы туралы ақпарат келіп түскен кезде осындай ақпаратты;
3) Қазақстан Республикасының атом энергиясын пайдалану саласындағы заңнамасын сақтау мәселелеріне қатысты үшінші тұлғалардан келіп түсетін ақпаратты талдау жолымен жүргізіледі.
4. Қызметін ықтимал радиациялық қауіптілігі I, II, III және IV санаттардағы объектілермен жүзеге асыратын субъектілер атом энергиясын пайдалану саласындағы бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау субъектілері болып табылады.
5. Бақылау және қадағалау субъектісінің әрекеттерінде (әрекетсіздігінде) бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша бұзушылықтар анықталған жағдайда уәкілетті орган бұзушылықтар анықталған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде ұсыным ресімдейді және жібереді.
6. Төменде санамаланған тәсілдердің бірімен жіберілген ұсыным:
1) қолма-қол – алғаны туралы белгісі бар;
2) поштамен – хабарламасы бар тапсырысты хатты жіберу арқылы;
3) электрондық тәсілмен – бақылау және қадағалау субъектісі уәкілетті органға бұрын ұсынған құжаттарда көрсетілген бақылау және қадағалау субъектісінің электрондық мекенжайына уәкілетті органның жіберуі арқылы жіберілген жағдайларда тапсырылды деп есептеледі.
7. Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсынымды орындау үшін мерзім ол табыс етілген күннен кейінгі күннен бастап кемінде он жұмыс күнін құрауға тиіс.
8. Бақылау және қадағалау субъектісі ұсынымда көрсетілген бұзушылықтармен келіспеген жағдайда, ұсыным жіберген уәкілетті органға ұсыным табыс етілген күннен кейінгі күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қарсылық жіберуге құқылы.
9. Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсынымды белгіленген мерзімде орындамау бақылау және қадағалау субъектісін (объектісін) бақылау және қадағалау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу үшін жартыжылдық тізімге енгізуге әкеп соғады.

2. Профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора носит предупредительно-профилактический характер.
3. Профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора в области использования атомной энергии проводится путем анализа:
1) информации и отчетности, представляемых физическими и юридическими лицами в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан в области использования атомной энергии;
2) информации, полученной по запросу уполномоченного органа, по вопросам соблюдения законодательства Республики Казахстан в области использования атомной энергии в пределах своей компетенции – при поступлении информации о его нарушении;
3) информации, поступающей от третьих лиц, касающейся вопросов соблюдения законодательства Республики Казахстан в области использования атомной энергии.
4. Субъектами профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора в области использования атомной энергии являются субъекты, осуществляющие деятельность с объектами I, II, III и IV категорий потенциальной радиационной опасности.
5. В случае выявления нарушений по результатам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора в действиях (бездействие) субъекта контроля и надзора уполномоченным органом, оформляется и направляется рекомендация в срок не позднее пяти рабочих дней со дня выявления нарушений.
6. Рекомендация, направленная одним из нижеперечисленных способов, считается врученной в следующих случаях:
1) нарочно – с отметкой о получении;
2) почтой – посредством направления заказного письма с уведомлением;
3) электронным способом – посредством отправки уполномоченным органом на электронный адрес субъекта контроля и надзора, указанный в документах, ранее представленных субъектом контроля и надзора в уполномоченный орган.
7. Срок для исполнения рекомендации об устранении нарушений, выявленных по результатам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора, должен составлять не менее десяти рабочих дней со дня, следующего за днем ее вручения.
8. Субъект контроля и надзора в случае несогласия с нарушениями, указанными в рекомендации, вправе направить в уполномоченный орган, направивший рекомендацию, возражение в течение пяти рабочих дней со дня, следующего за днем вручения рекомендации.
9. Неисполнение в установленный срок рекомендации об устранении нарушений, выявленных по результатам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора, влечет включение субъекта (объекта) контроля и надзора в полугодовой список для проведения профилактического контроля с посещением субъекта контроля и надзора.

10. Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау жүргізудің еселігі қажеттілігіне қарай, бірақ Қазақстан Республикасының атом энергиясын пайдалану саласындағы заңнамасында көзделген ақпарат пен есептілікті беру кезеңділігінен жиілетпей айқындалады.";
2) 7-1-бап алып тасталсын.
10. "Құқықтық актілер туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 60-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Мемлекеттік саясатты жүргізетін, белгілі бір салада (қызмет аясында) реттеуді және басқаруды жүзеге асыратын немесе құзыретіне тиісті мәселелерді шешу жатқызылған мемлекеттік органдар не жеке немесе заңды тұлғалардың өтініші бойынша өздеріне берілген өкілеттіктерге сәйкес өзге де мемлекеттік органдар өз құзыреті шегінде нақты субъектілерге қатысты немесе нақты жағдайға қатысты нормативтік құқықтық актілерге түсіндірмелер беруге міндетті.
Мұндай түсіндірмелер:
1) өтініште қойылған мәселелер шегінде түпкілікті сипатта болуға;
2) дербес деректерді қамтитын және Қазақстан Республикасының заңнамасымен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді қоспағанда, тиісті мемлекеттік органның интернет-ресурсында ұқсас өтініштерді жалпылау арқылы жалпыға қолжетімді режимде жариялануға тиіс.
Мұндай түсіндірмелердің міндетті заңдық күші болмайды және ұсынымдық сипатта болады.
Өтінішті жіберген және мемлекеттік органнан өзіне қатысты немесе нақты жағдайға қатысты түсіндірме алған нақты субъектінің Қазақстан Республикасы заңнамасының міндетті талаптары түсіндіруге сәйкес жүзеге асырылатын қызметі, оның ішінде мемлекеттік орган кейіннен тиісті түсіндіруі күшін жойған, өзгерткен және (немесе) толықтырған жағдайда тиісті міндетті талаптарды бұзу ретінде саралана алмайды.";
2) мынадай мазмұндағы 62-1-баппен толықтырылсын:
"62-1-бап. Міндетті талаптарды сақтау рәсімдері туралы ақпарат беру
1. Мемлекеттік саясатты жүргізетін, белгілі бір салада (қызмет аясында) реттеуді және басқаруды жүзеге асыратын немесе құзыретіне тиісті мәселелерді шешу жатқызылған мемлекеттік органдар не өздеріне берілген өкілеттіктерге сәйкес өзге де мемлекеттік органдар міндетті талаптарды сақтауға міндетті адамдардың кең ауқымын міндетті талаптарды сақтау рәсімі, бақыланатын адамдардың құқықтары мен міндеттері, мемлекеттік бақылауды (қадағалауды) жүзеге асыратын мемлекеттік органдардың және олардың лауазымды адамдарының өкілеттіктері, міндетті талаптарды тиісінше сақтаудың өзге де мәселелері туралы ақпарат беруді қамтамасыз етеді.

10. Кратность проведения профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора определяется по мере необходимости, но не чаще периодичности предоставления информации и отчетности, предусмотренных законодательством Республики Казахстан в области использования атомной энергии.";
2) статью 7-1 исключить.
10. В Закон Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О правовых актах":
1) пункт 4 статьи 60 изложить в следующей редакции:
"4. Государственные органы, проводящие государственную политику, осуществляющие регулирование и управление в определенной отрасли (сфере деятельности), или к компетенции которых отнесено решение соответствующих вопросов, либо иные государственные органы в соответствии с предоставленными им полномочиями по обращению физических или юридических лиц обязаны давать в пределах своей компетенции разъяснения нормативных правовых актов в отношении конкретных субъектов или применительно к конкретной ситуации.
Такие разъяснения должны:
1) носить исчерпывающий характер в пределах вопросов, поставленных в обращении;
2) опубликовываться путем обобщения аналогичных обращений в общедоступном режиме на интернет-ресурсе соответствующего государственного органа, за исключением сведений, содержащих персональные данные и составляющих охраняемую законодательством Республики Казахстан тайну.
Такие разъяснения не имеют обязательной юридической силы и носят рекомендательный характер.
Деятельность конкретного субъекта, направившего обращение и получившего разъяснение от государственного органа в отношении себя или применительно к конкретной ситуации, осуществляемая в соответствии с полученным разъяснением обязательных требований законодательства Республики Казахстан, не может квалифицироваться как нарушение соответствующих обязательных требований, в том числе в случаях отмены, изменения и (или) дополнения государственным органом соответствующего разъяснения в последующем.";
2) дополнить статьей 62-1 следующего содержания:
"Статья 62-1. Информирование о процедурах соблюдения обязательных требований
1. Государственные органы, проводящие государственную политику, осуществляющие регулирование и управление в определенной отрасли (сфере деятельности), или к компетенции которых отнесено решение соответствующих вопросов, либо иные государственные органы в соответствии с предоставленными им полномочиями, обеспечивают информирование широкого круга лиц, обязанных соблюдать обязательные требования, о процедуре соблюдения обязательных требований, правах и обязанностях контролируемых лиц, полномочиях государственных органов, осуществляющих государственный контроль (надзор), и их должностных лиц, иных вопросах надлежащего соблюдения обязательных требований.

2. Бақыланатын адамдарды хабардар ету, оның ішінде міндетті талаптарды сақтау жөніндегі нұсқаулар шығару арқылы жүзеге асырылады.
Міндетті талаптарды сақтау жөніндегі нұсқауға міндетті талаптарды сақтау тәсілдеріне қатысты түсіндірмелер, міндетті талаптарды сақтау мысалдары, бақыланатын адамдардың міндетті талаптарды сақтауды қамтамасыз ету үшін нақты шаралар қабылдауы жөніндегі ұсынымдар енгізіледі.
Көрсетілген нұсқаулықта жаңа міндетті талаптар қамтылмайды.
3. Міндетті талаптарды сақтау жөніндегі нұсқауларды тиісті мемлекеттік органның басшысы бекітеді және олар мемлекеттік органның интернет-ресурсында, сондай-ақ "Әділет" ақпараттық құқықтық жүйесінде жалпыға қолжетімді режимде жарияланады.
4. Міндетті талаптарды сақтау жөніндегі нұсқауды бақыланатын адамдар ерікті негізде қолданады және ұсынымдық сипатта болады.
5. Міндетті талаптардың бұзылуы үлгілік немесе жаппай болып табылатын осындай талаптарды сақтау жөніндегі нұсқаулар міндетті түрде әзірленуге тиіс.
6. Бақыланатын адамдардың және (немесе) олардың қызметкерлерінің міндетті талаптарды сақтау жөніндегі нұсқауларға сәйкес жүзеге асырылатын қызметі міндетті талаптарды бұзу ретінде саралана алмайды.".
2-бап. Осы Заң 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 1-тармағы 1) тармақшасының тоғызыншы, он бірінші – отыз жетінші абзацтарын және 11) тармақшасының сегізінші – он алтыншы абзацтарын, 14) тармақшасының сегізінші және тоғызыншы абзацтарын, 16) – 38) тармақшаларын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

2. Информирование контролируемых лиц осуществляется, в том числе посредством выпуска руководств по соблюдению обязательных требований.
В руководство по соблюдению обязательных требований включаются пояснения относительно способов соблюдения обязательных требований, примеры соблюдения обязательных требований, рекомендации по принятию контролируемыми лицами конкретных мер для обеспечения соблюдения обязательных требований.
Указанное руководство не может содержать новые обязательные требования.
3. Руководство по соблюдению обязательных требований утверждаются руководителем соответствующего государственного органа и опубликовываются в общедоступном режиме на интернет-ресурсе государственного органа, а также в информационной правовой системе "Әділет".
4. Руководство по соблюдению обязательных требований применяются контролируемыми лицами на добровольной основе и носят рекомендательный характер.
5. Руководство по соблюдению обязательных требований, нарушение которых является типовым или массовым, подлежат обязательной разработке.
6. Деятельность контролируемых лиц и (или) их работников, осуществляемая в соответствии с руководствами по соблюдению обязательных требований, не может квалифицироваться как нарушение обязательных требований.".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев девятого, одиннадцатого – тридцать седьмого подпункта 1) и абзацев восьмого – шестнадцатого подпункта 11), абзацев восьмого и девятого подпункта 14), подпунктов 16) – 38) пункта 1 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2023 года.
Президент
Республики Казахстан