"Түркістан облысын әлеуметтік-экономикалық дамытудың 2024 жылға дейінгі кешенді жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 29 желтоқсандағы № 938 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 21 маусымдағы № 426 қаулысы
"Түркістан облысын әлеуметтік-экономикалық дамытудың 2024 жылға дейінгі кешенді жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 29 желтоқсандағы № 938 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Түркістан облысын әлеуметтік-экономикалық дамытудың 2024 жылға дейінгі кешенді жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 29 желтоқсандағы № 938 қаулысына мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Түркістан облысын әлеуметтік-экономикалық дамытудың 2021 – 2025 жылдарға арналған кешенді жоспарын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Түркістан облысын әлеуметтік-экономикалық дамытудың 2021 – 2025 жылдарға арналған кешенді жоспары (бұдан әрі – Жоспар) бекітілсін.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Түркістан облысын әлеуметтік-экономикалық дамытудың 2024 жылға дейінгі кешенді жоспары осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2021 жылғы 21 маусымдағы
№ 426 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2018 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 938 қаулысымен
бекітілген
Түркістан облысын әлеуметтік-экономикалық дамытудың 2021 – 2025 жылдарға арналған кешенді жоспары
Түркістан облысы еліміздің индустриялық-аграрлық өңірлерінің қатарына кіреді жəне мақта, жеміс-көкөніс өнімдерін, азық-түлік өнімдерін, құрылыс материалдарын ірі өндіруші жəне жеткізуші болып табылады. Өңір ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіру бойынша республикада 2-орынға ие. Облыс уран қоры бойынша 1-орында (60 %), фосфориттер мен темір кендері бойынша 3-орында. Облыстың бəсекелестік артықшылықтарына табиғи қазбалар қорлары барит кен орындары, темір жəне полиметалл кендері, уран, фосфор, бентонит саздары, вермикулит, тальк, асбест, гранит, мəрмəр, гипс жəне кварц құмдары жатады.
Облыстың дамыған көлік-логистика инфрақұрылымы бар.

О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2018 года № 938 "Об утверждении Комплексного плана социально-экономического развития Туркестанской области до 2024 года"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 июня 2021 года № 426
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2018 года № 938 "Об утверждении Комплексного плана социально-экономического развития Туркестанской области до 2024 года" следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Комплексного плана социально-экономического развития Туркестанской области на 2021 – 2025 годы";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемый Комплексный план социально-экономического развития Туркестанской области на 2021 – 2025 годы (далее – План).";
Комплексный план социально-экономического развития Туркестанской области до 2024 года, утвержденный указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 21 июня 2021 года № 426
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 29 декабря 2018 года № 938
Комплексный план
социально-экономического развития Туркестанской области на 2021 – 2025 годы
Туркестанская область входит в число индустриально-аграрных регионов страны и является крупным производителем и поставщиком хлопка, плодоовощной продукции, продуктов питания, строительных материалов. Регион занимает 2-е место в республике по производству продукции сельского хозяйства. По запасам урана область занимает 1-ое место (60 %), фосфоритов и железных руд – 3-е место. К конкурентным преимуществам области можно отнести запасы природных ископаемых – месторождения барита, железных и полиметаллических руд, урана, фосфора, бентонитовых глин, вермикулита, талька, асбеста, гранита, мрамора, гипса и кварцевых песков.
Область обладает развитой транспортно-логистической инфраструктурой.

Елдің жалпы ішкі өнімінің құрылымында өңірдің үлес салмағы 3,3 % құрайды (2020 жыл). Жалпы өңірлік өнім (бұдан әрі – ЖӨӨ) көлемі 2 353,5 млрд теңгені немесе 2019 жылға 104,9 % құрады.
ЖӨӨ-нің өндірісінде ауыл, орман және балық шаруашылығының үлесі 18,7 % (441,1 млрд теңге), өнеркәсіп – 16,7 % (392,8 млрд теңге), білім беру – 10,7 % (251,2 млрд теңге), құрылыс – 10,2 % (239,7 млрд теңге) құрады.
Түркістан облысында өнеркәсіп өндірісінің төмендеуі байқалады. Өнеркәсіп көлемінің төмендеуіне Түркістан облысының уранды қайта өңдеу компанияларының ("Қаратау", "Орталық" өндіруші кәсіпорын", "Оңтүстік тау-химия компаниясы" БК", "Инкай" БК", "АППАК", "Катко" БК" жауапкершілігі шектеулі серіктестіктері, "Заречное" БК" акционерлік қоғамы) өнім көлемінің төмендеуі әсер етті. Өнеркәсіптің нақты көлемі индексінде уран өңдіруші кәсіпорындардың үлесі 46 % асады, өнеркәсіптегі металлургияның үлесі – 12 % ("Қаратау", "Оңтүстік тау-химия компаниясы" БК", "Kazatomprom-SaUran" жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер). Әлемдік уран нарығында бағаларды тұрақтандыру мақсатында Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі жыл сайын уран өндіру көлемін 20 %-ға төмендетуді көздейді. Бұл өз кезегінде облыстың өнеркәсіп өнімі көлеміне теріс әсер етуде.

В структуре валового внутреннего продукта страны удельный вес региона составляет 3,3 % (2020 год). Объем валового регионального продукта (далее – ВРП) составило 2 353,5 млрд тенге, или 104,9 % к 2019 году.
Доля сельского, лесного и рыбного хозяйства в производстве ВРП составило 18,7 % (441,1 млрд тенге), промышленности – 16,7 % (392,8 млрд тенге), образования – 10,7 % (251,2 млрд тенге), строительства – 10,2 % (239,7 млрд тенге).
В Туркестанской области наблюдается спад промышленного производства. На снижение объемов промышленности повлияло уменьшение объемов ураноперерабатывающих компаний Туркестанской области (товарищества с ограниченной ответственностью "Қаратау", "Добывающее предприятие "Орталық", "СП "Южная горно-химическая компания", "СП "Инкай", "АППАК", "СП "Катко", акционерное общество "СП "Заречное"). Доля уранодобывающих предприятий в индексе физического объема промышленности составляет более 46 %, доля металлургии в промышленности – 12 % (товарищества с ограниченной ответственностью "Қаратау", "СП "Южная горно-химическая компания", "Kazatomprom-SaUran"). В целях стабилизации цен на мировом урановом рынке Министерством энергетики Республики Казахстан предусматривается ежегодно снижение объемов добычи урана на 20 %. Это в свою очередь отрицательно влияет на объем промышленной продукции области.

Сондай-ақ Түркістан облысында металлургия өндіру (95,7 %), сусындар өндіру (75,5 %), тоқыма бұйымдарын өндіру (64,9 %), қағаз және қағаздан жасалған өнімдер өндіру (89,5 %) көлемінің азаюынан өңдеу өнеркәсібі өндірісінің төмендеуі орын алуда (2021 жылғы қаңтар-наурыз).
Сонымен бірге, облыстың ауыл шаруашылығын дамыту әлеуеті зор, мал шаруашылығын дамытудағы позициясы жоғары. Өңірдің перспективалы дамуы оны аграрлық-индустриялық әртараптандыру негізінде ауыл шаруашылығының жоғары әлеуетін одан әрі нығайтуға негізделетін болады.
Облыс ірі сауда-логистика орталығына айналу мүмкіндігі бар маңызды көлік торабы болып табылады.

Также в Туркестанской области происходит снижение производства обрабатывающей промышленности (за январь – март 2021 года) из-за уменьшения объемов в металлургической промышленности (95,7 %), производства напитков (75,5 %), производства текстильных изделий (64,9 %), производства бумаги и бумажной продукции (89,5 %).
Наряду с этим область обладает большим потенциалом развития сельского хозяйства, сильны позиции по развитию животноводства. Перспективное развитие региона будет базироваться на дальнейшем укреплении высокого потенциала сельского хозяйства на основе его аграрно-индустриальной диверсификации.
Область является важным транспортным узлом, имеющим возможность стать крупным торгово-логистическим центром.

Туризм Түркістан облысы экономикасының басым салаларының бірі болып табылады. Қазіргі таңда облыста 1 000-нан астам тарихи-мәдени мұра және 4 ерекше қорғалатын табиғи аумақ бар.
Туризм саласында облысқа келуші туристердің саны жыл сайын өсуде. Мәселен, соңғы 3 жылда туристер саны 25 % артты, орналастыру объектілерінің саны 131 бірлікті құрайды.
Үдемелі жаңғырту, әлеуетті инвесторлар үшін тартымдылықты арттыру мақсатында Түркістан облысын әлеуметтік-экономикалық дамытудың 2021 – 2025 жылдарға арналған кешенді жоспары (ары қарай – Жоспар) әзірленді.
Жоспар 141 ұйымдастырушылық және іске асыру іс-шарасынан тұрады.
Р/с № Іс-шараның атауы Аяқталу нысаны Жауапты орындаушылар Орындалу мерзімі Болжамды шығыстар*
(млн теңге)
Қаржыландыру көздері

Туризм является одной из приоритетных отраслей экономики Туркестанской области. На сегодня в области насчитываются свыше 1 000 историко-культурных наследий и 4 особо охраняемых природных территорий.
В сфере туризма ежегодно растет количество туристов, посещающих область. Так, за последние 3 года число туристов выросло на 25 %, количество объектов размещения составляет 131 единица.
В целях форсированной модернизации, повышения привлекательности для потенциальных инвесторов разработан Комплексный план социально-экономического развития Туркестанской области на 2021 – 2025 годы (далее – План).
План состоит из 141 организационных и реализационных мероприятий.
п/п
Наименование мероприятия Форма завершения Ответственные исполнители Сроки исполнения Предполагаемые расходы* (млн тенге) Источники финансирования

12 000,0
231 893,0
ЖИЫНЫ
505 660,0
886 894,0
831 482,0
1 135 886,0
224 579,0
3 584 501,0
* – республикалық және жергілікті бюджет қаражаты есебінен қаржыландырылатын іс-шаралар бойынша шығыстар көлемі Түркістан облысының әкімдігі бюджет заңнамасына сәйкес қажетті құжаттаманы ұсынған кезде тиісті жоспарлы кезеңге республикалық және жергілікті бюджетті қалыптастыру және нақтылау кезінде нақтыланатын болады;
** – жеке инвестициялар мен мемлекеттік-жекешелік әріптестік қаражаты есебінен қаржыландырылатын іс-шаралар бойынша шығыстар көлемі объектілерді салу барысында нақтыланатын болады.
Кешенді жоспарды іске асырудан мынадай нәтижелер күтіледі:
Жалпы өңірлік өнім

12 000,0
231 893,0
ИТОГО
505 660,0
886 894,0
831 482,0
1 135 886,0
224 579,0
3 584 501,0
* – объемы расходов по мероприятиям, финансируемым за счет средств республиканского и местного бюджетов, будут уточняться при формировании и уточнении республиканского и местного бюджетов на соответствующий плановый период при представлении акиматом Туркестанской области необходимой документации в соответствии с бюджетным законодательством;
** – объемы расходов по мероприятиям, финансируемым за счет частных инвестиций и средств государственно-частного партнерства, будут уточняться по ходу строительства объектов.
От реализации Комплексного плана ожидаются следующие результаты:
Валовой региональный продукт

2025 жылға қарай облыстың ЖӨӨ 2020 жылмен салыстырғанда 1,5 есеге немесе номиналды мәнде 2,4 трлн теңгеден 3,6 трлн теңгеге ұлғаяды деп күтілуде. Облыстың ЖӨӨ құрылымында 2025 жылы құрылыс (22,5 %) және ауыл шаруашылығы (20,6 %) басым болады.
Мыналар:
1) халықтың нақты ақшалай табысының өсуін 54,8 %-ға ұлғайту;
2) еңбек өнімділігін 52,1 %-ға арттыру;
3) 39,9 мың жұмыс орнын ашу, оның ішінде тұрақты 15,9 мың жұмыс орнын құру жоспарланған.
Негізгі капиталға тартылған инвестициялар өндіріс көздерінің бірі ретінде және ЖӨӨ-нің өсу нәтижесі болып табылады. Негізгі капиталға инвестициялар көлемі 2021 жылы 800,0 млрд теңгеге, 2022 жылы 1,1 трлн теңгеге, 2023 жылы 1,4 трлн теңгеге, 2024 жылы 1,7 трлн теңгеге, 2023 жылы 2,1 трлн теңгеге жетеді.
2025 жылға қарай ЖӨӨ-дегі шағын және орта бизнес үлесі 25 %-ға жетеді.
Өнеркәсіп
Облыста тамақ өнімдерінің өндірісі, жеңіл және химия өнеркәсібі, фармацевтика және т.б. сияқты салалардағы өңдеу өнеркәсібі дамыған. 10 мыңнан астам жаңа жұмыс орнын құра отырып, 498,1 млрд теңге сомасына 13 жобаны іске асыру жоспарланған.
Жұмыс істеп тұрған және жаңа кәсіпорындардың қуаттарын жүктеу қамтамасыз етіледі.
"Цифрлық Қазақстан" мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде өнеркәсіптік кәсіпорындарда "Индустрия 4.0" цифрлық технологиясын енгізу бойынша жұмыстар жүргізу жоспарлануда.
Нәтижесінде 2025 жылға қарай өнеркәсіп өндірісінің көлемі номиналды мәнде 2020 жылмен салыстырғанда 1,3 есе ұлғаяды және 713,0 млрд теңгені, НКИ 102,4 % құрайды.
Ауыл шаруашылығы
Түркістан қаласының айналасында азық-түлік белдеуін құру күтілуде (11 мың га). 809,9 млн теңге сомаға 93 инвестициялық жобаны іске асыру жоспарлануда.
Жасанды су қоймаларын салу және жөндеу, 11,6 мың га жаңбырлатып суару технологияларын енгізу жоспарлануда.
Ауыл шаруашылығы техникасы мен тракторлар паркі 37 %-ға жаңартылатын болады, бұл ауыл шаруашылығындағы еңбек өнімділігін 2,5 есеге арттырады.
Нәтижесінде 2025 жылға қарай ауыл шаруашылығы өндірісінің жалпы өнімі 1 313,5 млрд теңгені, НКИ 105 % құрайды.
Денсаулық сақтау
Халық үшін денсаулық сақтау объектілерінің қолжетімділігін арттыру мақсатында 2025 жылға дейін бір ауысымда 500 адам қабылдайтын 3 денсаулық сақтау объектісін, сондай-ақ балалар ауруханасы үшін 190 төсек орындық емдеу корпусын пайдалануға беру жоспарлануда. Түркістан қаласында жедел медициналық жәрдем станцияларын, симуляциялық орталық және стоматологиялық клиника, көпбейінді аурухана салу жоспарлануда. Сарыағаш қаласында перинаталдық орталық, Түркістан қаласында H. H. Sheikh Mohamed Bin Zayed Al Nahyan атындағы ана мен бала орталығы салынатын болады.

Прогнозируется, что к 2025 году ВРП области в реальном выражении увеличится в 1,5 раза в сравнении с 2020 годом или в номинальном выражении с 2,4 трлн тенге до 3,6 трлн тенге. В структуре ВРП области в 2025 году будут преобладать строительство (22,5 %) и сельское хозяйство (20,6 %).
Планируется:
1) увеличить рост реальных денежных доходов населения на 54,8%;
2) увеличить производительность труда на 52,1%;
3) создать 39,9 тыс. рабочих мест, из них постоянных – 15,9 тыс.
Одним из источников производства и как результат роста ВРП являются инвестиции в основной капитал. Объем инвестиции в основной капитал достигнет в 2021 году – 800,0 млрд тенге, в 2022 году – 1,1 трлн тенге, в 2023 году – 1,4 трлн тенге, в 2024 году – 1,7 трлн тенге, в 2025 году – 2,1 трлн тенге.
К 2025 году доля МСБ в ВРП достигнет до 25%.
Промышленность
В области широко развита обрабатывающая промышленность в таких отраслях, как производство продуктов питания, легкая и химическая промышленность, фармацевтика и другое.
Запланирован запуск 13 проектов на сумму 498,1 млрд тенге с созданием более 10 тыс. новых рабочих мест.
Будет обеспечена загрузка мощности действующих и новых предприятий.
Планируется проведение работ по внедрению цифровых технологий "Индустрия 4.0" на промышленных предприятиях в рамках Государственной программы "Цифровой Казахстан".
В результате к 2025 году объем промышленного производства в номинальном выражении увеличится в 1,3 раза по сравнению с 2020 годом и составит 713,0 млрд тенге, ИФО – 102,4 %.
Сельское хозяйство
Ожидается создание продовольственного пояса вокруг города Туркестана (11 тыс. га). Планируется реализация 93 инвестиционных проектов на сумму 809,9 млн тенге.
Планируются строительство и ремонт искусственных водоемов, внедрение технологий дождевального орошения на 11,6 тыс. га.
Парк сельскохозяйственной техники и тракторов будет обновлен на 37 % , что увеличит производительность труда в сельском хозяйстве в 2,5 раза.
В результате к 2025 году валовой продукт сельскохозяйственного производства составит 1 313,5 млн тенге, ИФО – 102,9 %.
Здравоохранение
В целях увеличения доступности объектов здравоохранения для населения до 2025 года планируется ввод в эксплуатацию 4 объектов здравоохранения до 500 посещений в смену, также лечебного корпуса для детской больницы на 190 коек. Ожидается строительство станций скорой медицинской помощи в городе Туркестане, симуляционного центра и стоматологической клиники. Будут построены в городе Сарыагаше перинатальный центр, в городе Туркестане – Центр материнства и детства имени H.H. Sheikh Mohamed Bin Zayed Al Nahyan.

Аталған іс-шаралар бекітілген халыққа профилактикалық жұмыстарды жүргізу үшін білікті, мамандандырылған және шұғыл медициналық көмек көрсетудің қолжетімділігін, тиімділігін және сапасын арттыруға, халықтың денсаулығын жақсартуға, бала тууды арттыруды және өлім-жітімді азайтуды қамтамасыз етуге, халықтың медициналық көмек іздеп шетелге шығуын азайтуға мүмкіндік береді. Медициналық туризм дамитын болады. Өлім-жітім коэффициенті 5,9-ға дейін төмендейді деп күтілуде.
Халықты әлеуметтік қорғау
Кентау қаласында 200 орындық оңалту орталығын салу мүгедектерге барынша тәуелсіздікке, дене, ақыл-ой, әлеуметтік, кәсіби қабілеттерге толық қол жеткізуге, сақтауға және өмірдің барлық аспектілеріне толық араласуға мүмкіндік беру үшін тиімді және тиісті шараларды арттыруға мүмкіндік береді. Осы мақсатта кешенді оңалту қызметтері мен бағдарламалардың мүгедектердің тікелей тұрғылықты жерлеріне мүмкіндігінше жақын қолжетімділігін ескере отырып ұйымдастыру, нығайту және кеңейту қажет.
Білім
2025 жылға қарай 130 (36 700 оқу орны) жалпы білім беретін мектеп салу жоспарлануда, оның ішінде: 2021 жылы – 47 мектеп, 2022 жылы – 26 мектеп, 2023 жылы – 21 мектеп, 2024 жылы – 24 мектеп, 2025 жылы – 12 мектеп.
Нәтижесінде облыста 3 ауысымды және авариялық мектептер толығымен жойылады.
Мектептерді салу нәтижесінде оқушылар оқу орындарымен қамтамасыз етіледі.
Дарынды балаларға арналған мектепке деген сұранысты ескере отырып, Түркістан қаласында "Назарбаев Зияткерлік мектебі" мен 700 оқушыға арналған "Дарын" мектеп-интернатын, қала мен жақын орналасқан аудандардың оқушылары үшін 500 орындық жатақхана салу жоспарлануда.
Мәдениет
Түркістан қаласын түркі әлемінің рухани-мәдени орталығы ретінде дамыту, сондай-ақ жақын және алыс шетелдерде ұлттық өнер мен әдет-ғұрыпты кеңінен насихаттау, жас таланттарды қолдау, заманауи материалдық-техникалық жабдықтармен жарақтандырылған және әлемдік стандарттарға сәйкес келетін жаңа мәдени объектілер салу.
Спорт
Халықты бұқаралық спортқа тарту, республикалық және халықаралық спорттық жарыстарда жоғары спорттық нәтижелерге қол жеткізу мақсатында Түркістан қаласында 10 спорт нысанының құрылысы жоспарлануда, оның ішінде ескек есу каналы, мұз сарайы, ипподром және т.б., сондай-ақ олимпиадалық резерв мектебіне әкімшілік ғимарат пен 100 орындық жатақхана салу жоспарлануда.
2025 жылға қарай дене шынықтырумен және спортпен жүйелі түрде айналысатын азаматтарды қамту 45 %-ға жетеді.
Туризм
Туризм облыс экономикасының перспективалы салаларының біріне айналуда. Облыс Орта Азия мен Қазақстанның қарқынды дамып келе жатқан аймақтарының түйіскен жерінде орналасқан.
Өңірдің туристік тартымдылығын арттыру, құрылатын жұмыс орындарының санын және туристер ағынын ұлғайтады.
Жаңа туристік дестонациялар құрылады және туристік индустрия дамытылады.
2025 жылға дейін туризм инфрақұрылымын дамыту мыналарды қамтиды:
"Қасқасу" туристік-рекреациялық орталығының тау-кен инфрақұрылымын салу;
Түркістан қаласының туристік-рекреациялық орталығының инфрақұрылымын салу;

Данные мероприятия позволят повысить доступность, эффективность и качество оказания квалифицированной, специализированной и неотложной медицинской помощи для проведения профилактической работы прикрепленному населению, улучшить здоровье населения, обеспечить увеличение рождаемости и снизить смертность, уменьшить выезд населения в поисках медицинской помощи за рубеж. Будет развиваться медицинский туризм. Ожидается снижение коэффициента смертности до 5,9 %.
Социальная защита населения
Строительство реабилитационного центра на 200 мест в городе Кентау позволит повысить эффективные и надлежащие меры к тому, чтобы наделить инвалидов возможностью для достижения и сохранения максимальной независимости, полных физических, умственных, социальных, профессиональных способностей и полного вовлечения во все аспекты жизни. С этой целью необходимо организовать, укрепить и расширить комплексные реабилитационные услуги и программы с учетом их доступности для инвалидов как можно ближе к местам их непосредственного проживания.
Образование
К 2025 году планируется строительство 130 (36 700 учебных мест) общеобразовательных школ, в том числе:
в 2021 году – 47 школ, 2022 году – 26 школ, 2023 году – 21 школа, 2024 году – 24 школы, 2025 году – 12 школ.
В итоге по области полностью ликвидируются 3-сменные и аварийные школы.
В результате строительства школ ученики будут обеспечены ученическими местами.
Учитывая спрос на школу для одаренных детей в городе Туркестане необходимо строительство Назарбаев интеллектуальной школы и школы-интерната "Дарын" на 700 учащихся с общежитием на 500 мест для учеников города и близ расположенных районов.
Культура
Развитие города Туркестана как духовно-культурного центра тюркского мира, а также широкая пропаганда национального искусства и обычаев в странах ближнего и дальнего зарубежья, поддержка молодых талантов, строительство новых культурных объектов, оснащенных современным материально-техническим оборудованием и соответствующих мировым стандартам.
Спорт
В целях привлечения населения к массовому спорту, достижения высоких спортивных результатов как на республиканских, так и на международных спортивных соревнованиях в городе Туркестане планируется строительство 10 спортивных объектов, среди которых имеется гребной канал, ледовый дворец, ипподром и другое, а также строительство административного здания и общежития на 100 мест для школы олимпийского резерва.
Охват граждан, систематически занимающихся физической культурой и спортом, к 2025 году достигнет 45 %.
Туризм
Туризм становится одной из перспективных отраслей экономики области. Область находится на стыке бурно развивающихся регионов Средней Азии и Казахстана.
Повышение туристской привлекательности региона увеличит количество создаваемых рабочих мест и поток туристов.
Будут созданы новые туристские дестонации и развиваться туристская индустрия.
Развитие инфраструктуры туризма до 2025 года включает в себя:
строительство горной инфраструктуры туристско-рекреационного центра "Каскасу";
строительство инфраструктуры туристско-рекреационного центра города Туркестана.

Түркістан қаласының түркі әлемінің рухани астанасы ретінде дамуын және 2025 жылға қарай көптеген туристік және мәдени объектілердің салынуын ескере отырып, туристер саны 2,5 млн адамға дейін өседі. Орналасу орындарында қызмет көрсетілген келушілер санының жыл сайынғы өсімі 11 % құрайды.
Көлік және инженерлік инфрақұрылым
2025 жылға дейін облыстық және аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын салу және реконструкциялау жоспарланған. Көлік және инженерлік инфрақұрылымды дамыту нәтижесінде жақсы және қанағаттанарлық күйдегі жолдардың деңгейі 2025 жылы 99,5 %-ға жетеді.
Түркістан қаласында жаңа теміржол вокзалын және "Түркістан – Шымкент – Ташкент" жылдамдығы жоғары теміржол магистралін салу күтілуде.
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
2025 жылға дейін халықты орталықтандырылған сумен және су бұрумен 100 % қамтуға қол жеткізу жоспарланған.
Газбен жабдықтау саласында халықты немесе 722 елді мекенді 85,4 % қамтуға қол жеткізіледі.
2025 жылға дейін 220-110 кВ желісі бар 220-110 кВ 5 қосалқы станциясын салу нәтижесінде 7 ауданның (Сауран, Жетісай, Ордабасы, Отырар, Төлеби, Кентау және Арыс қаласы) тұрғындарын сапалы, тұрақты электр энергиясымен қамтамасыз ету мүмкіндігі пайда болады.
Экономиканың өсу нүктелері болып табылатын жоғарыда көрсетілген қалалар мен елді мекендерді коммуналдық инфрақұрылымдармен қамтамасыз ету ауыл шаруашылығы шикізатын қайта өңдеуді дамыту, өнеркәсіптің ірі және шағын кәсіпорындарын ұйымдастыру және ШОБ-ты дамыту үшін жағдай туғызады.
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
АШМ
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі
БҒМ
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
БП
Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы
"Бәйтерек" ҰБХ" АҚ
"Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамы
БК
бірлескен кәсіпорын
ДСМ
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі
Еңбекмині
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
ЖБ
жергілікті бюджет
ЖИ
жеке инвестициялар
ЖӨӨ
жалпы өңірлік өнім
ЖС
Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соты
ЖЭО
жылу электр орталығы
ИИДМ
Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі
"ҚТЖ" ҰК" АҚ
"Қазақстан темір жолы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы
МЖӘ
мемлекеттік-жекешелік әріптестік
МСМ
Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрлігі
НКИ
нақты көлем индексі
РБ
республикалық бюджет
СҚА
Қазақстан Республикасының Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет)
СЭС
су электр станциясы
ТЖМ
Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігі
ҰҚК
Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті
ҰЭМ
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
ШОБ
шағын және орта бизнес
ІІМ
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі
ЭМ
Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі
ЭГТРМ
Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі

Учитывая развитие города Туркестана как духовной столицы тюркского мира и строительство множества туристских и культурных объектов к 2025 году количество туристов вырастет до 2,5 млн человек. Ежегодный рост количества обслуженных посетителей местами размещения составит 11 %.
Транспортная и инженерная инфраструктура
До 2025 года запланированы строительство и реконструкция автомобильных дорог областного и районного значения. В результате развития транспортной и инженерной инфраструктуры уровень дорог, находящихся в хорошем и удовлетворительном состоянии, достигнет в 2025 году 99,5 %.
Ожидается строительство нового железнодорожного вокзала в городе Туркестане и скоростной железнодорожной магистрали Туркестан – Шымкент – Ташкент.
Жилищно-коммунальное хозяйство
До 2025 года планируется достигнуть 100 % охват населения централизованным водоснабжением и водоотведением.
В сфере газоснабжения будет достигнут 85,4 % охвата населения или 722 населенных пунктов.
До 2025 года в результате строительства 5 подстанций 220-110 кВ с линией 220-110 кВ появится возможность обеспечения качественной, стабильной электроэнергией население 7 районов (Сауран, Жетысай, Ордабасы, Отырар, Төлеби, городов Кентау и Арыс).
Обеспечение коммунальными инфраструктурами вышеуказанных городов и населенных пунктов, являющихся точками роста экономики, создаст условия для развития переработки сельскохозяйственного сырья, организации крупных и малых предприятий промышленности и развития МСБ.
Примечание: расшифровка аббревиатур
МСХ
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
МОН
Министерство образования и науки Республики Казахстан
ГП
Генеральная прокуратура Республики Казахстан
АО "НУХ "Байтерек"
Акционерное общество "Национальный управляющий холдинг "Байтерек"
СП
совместное предприятие
МЗ
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
МТСЗН
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
МБ
местный бюджет
ЧИ
частные инвестиции
ВРП
валовой региональный продукт
ВС
Верховный Суд Республики Казахстан
ТЭЦ
тепловая электростанция
МИИР
Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан
АО "НК "КТЖ"
акционерное общество "Национальная компания "Қазақстан темір жолы"
ГЧП
государственно-частное партнерство
МКС
Министерство культуры и спорта Республики Казахстан
ИФО
индекс физического объема
РБ
республиканский бюджет
АПК
Агентство Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционная служба)
ГЭС
гидроэлектростанция
МЧС
Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
КНБ
Комитет национальной безопасности Республики Казахстан
МНЭ
Министерство национальной экономики Республики Казахстан
МСБ
малый и средний бизнес
МВД
Министерство внутренних дел Республики Казахстан
МЭ
Министерство энергетики Республики Казахстан
МЭГПР
Министерство экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан