2021 – 2022 және 2021 – 2023 жылдарға арналған конкурстан тыс рәсімдер арқылы бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 3 шілдедегі № 464 қаулысы
"Ғылым туралы" 2011 жылғы 18 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес 2021 – 2022 және 2021 – 2023 жылдарға арналған ғылыми-техникалық бағдарламалар бойынша республикалық бюджеттен бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру конкурстан тыс рәсімдер арқылы жүзеге асырылады деп белгіленсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және 2021 жылғы 1 маусымнан бастап туындаған қатынастарға қолданылады.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2021 жылғы 3 шілдедегі
№ 464 қаулысына
қосымша
Бағдарламалық-нысаналы қаржыландырылуы конкурстық рәсімдерден тыс республикалық бюджеттен жүзеге асырылатын 2021 – 2022 және 2021 – 2023 жылдарға арналған ғылыми-техникалық бағдарламалар
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі:
2021 – 2022 жылдарға арналған:
1. "2050 жылға дейін трансшекаралық Арал-Сырдария бассейнінде Қазақстан Республикасының су қауіпсіздігін қамтамасыз етудің ғылыми-қолданбалы негіздерін әзірлеу".
2. "Пандемия жағдайында науқастарды диагностикалау және емдеу жүйесін жетілдіру үшін Қазақстанда медициналық роботтар мен зияткерлік жүйелерді әзірлеу және енгізу", жеке серіктестің қатысуымен.
3. "Цифрлық қолтаңба үшін ерікті ұзындықты хэштеу алгоритмін әзірлеу мен зерттеу және олардың күшін бағалау", жеке серіктестің қатысуымен.
4. "Кешенді жүйке желілерін динамикалық талдау және синхрондау, және оларды қолдану".
5. "Аса қауіпті ауруларды сәйкестендіру және ауыл шаруашылығы дақылдары төзімділігінің генетикалық әлеуетін арттыру үшін жоғары тиімді диагностика жүйелерін әзірлеу және енгізу", жеке серіктестің қатысуымен.
6. "Ауыл шаруашылығы дақылдары ауруларының қоздырғыштарын мониторингтеу негізінде соңғы өнімнің тұтынушылық сапасына әсер ететін патогендерді анықтау үшін жоғары сезімталды молекулалық-биологиялық, биохимиялық тестілерді әзірлеу", жеке серіктестің қатысуымен.
7. "Өнеркәсіптік құнды микроағзалар коллекциясын құру және толықтыру, биотехнология, медицина және ауыл шаруашылығы қажеттіліктері үшін олардың биологиялық әртүрлілігін зерттеу және сақтау", жеке серіктестің қатысуымен.
8. "Организмдерді мутагендердің әсерінен қорғауға, табиғи ресурстардың өнімділігін арттыруға және тұрғындардың өмір сүру сапасын жақсартуға әсер ететін жаңа геномдық технологияларды құрастыру және қолдану".

О программно-целевом финансировании вне конкурсных процедур на 2021 – 2022 и 2021 – 2023 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 3 июля 2021 года № 464
В соответствии со статьей 27 Закона Республики Казахстан от 18 февраля 2011 года "О науке" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Установить, что программно-целевое финансирование вне конкурсных процедур на 2021 – 2022 и 2021 – 2023 годы из республиканского бюджета осуществляется по научно-техническим программам согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания и распространяется на отношения, возникшие с 1 июня 2021 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 3 июля 2021 года № 464
Научно-технические программы на 2021 – 2022 и 2021 – 2023 годы, программно-целевое финансирование которых осуществляется из республиканского бюджета вне конкурсных процедур
Министерство образования и науки Республики Казахстан:
На 2021 – 2022 годы:
1. "Разработка научно-прикладных основ обеспечения водной безопасности Республики Казахстан в трансграничном Арало-Сырдарьинском бассейне до 2050 года".
2. "Разработка и внедрение медицинских роботов и интеллектуальных систем в Казахстане для совершенствования системы диагностики и лечения пациентов в условиях пандемии", с участием частного партнера.
3. "Разработка и исследование алгоритмов хеширования произвольной длины для цифровых подписей и оценка их стойкости", с участием частного партнера.
4. "Динамический анализ и синхронизация комплексных нейронных сетей, и их применение".
5. "Разработка и внедрение высокоэффективных систем диагностики для идентификации наиболее опасных болезней и повышения генетического потенциала устойчивости сельскохозяйственных культур", с участием частного партнера.
6. "Разработка высокочувствительных молекулярно-биологических, биохимических тестов детекции патогенов, влияющих на потребительские качества конечного продукта, на основе мониторинга возбудителей заболеваний сельскохозяйственных культур", с участием частного партнера.
7. "Создание и пополнение коллекции промышленно-ценных микроорганизмов, изучение и сохранение их биологического разнообразия для нужд биотехнологии, медицины и сельского хозяйства", с участием частного партнера.
8. "Разработка и применение новых геномных технологий защиты организмов от мутагенного влияния, повышения продуктивности природных ресурсов и улучшения качества жизни населения".

9. "Қазақстан Республикасының ғылыми зоологиялық коллекциясы бойынша ғылым мен білім беруде тиімді пайдалануды қамтамасыз ететін ұлттық электрондық деректер банкін құру", жеке серіктестің қатысуымен.
10. "Батыс және Шығыс Қазақстанның табиғи аймақтарында өсімдіктерді ұтымды және тиімді пайдалану үшін интродукциялаудың ғылыми-практикалық негіздері мен инновациялық тәсілдерін әзірлеу", жеке серіктестің қатысуымен.
11. "Қазақстан Республикасының инновациялық индустриясын дамыту үшін жаңа композициялық-конструкциялық материалдарды әзірлеу", жеке серіктестің қатысуымен.
12. "Биоалуантүрлілікті сақтау үшін Қазақстан флорасы мен фаунасының сирек кездесетін және жойылып бара жатқан түрлерінің биобанкін құру", жеке серіктестің қатысуымен.
13. "Зақымдалған буындарды қалпына келтіру үшін медициналық тәжірибеге ұлпа-инженериялық инновациялық технологияларды енгізу", жеке серіктестің қатысуымен.
14. "Шетелдік аудиторияға арналған Қазақстанның қысқаша тарихын жазу".
15. "Мемлекеттік тілді латынграфикалы ұлттық әліпбиге көшіруді қамтамасыз ететін жаңартылған нормативтік сөздіктер мен академиялық басылымдар сериясын әзірлеу".
16. "Қоғамдық сананы жаңғырту жағдайында әдебиеттану және өнертану саласында жаңа гуманитарлық білімді қалыптастыру және инновациялық зерттеулер жүргізу: әлемдік тәжірибе және отандық практика".
17. "Шығыс елдерінде ынтымақтастықты дамыту және өңірлік қауіпсіздік жүйесін қалыптастыру контексіндегі Қазақстанның сыртқы саясаты".
18. "Қазақстанның қазіргі заманғы тарих ғылымын қалыптастырудың ғылыми негізделген тұжырымдамасын әзірлеу.
19. "Қазақстан экономикасы мен қоғамының теңгерімді аумақтық даму тұжырымдамасы мен механизмдерін әзірлеу".
20. "Қазақстанның тұрақты даму стратегиясы контексінде қоғамның мәдениеті мен құндылықтарын зерттеу".
21. "Ұлы Дала этномәдени зерттеулер контексінде".
2021 – 2023 жылдарға арналған:
1. "Қазақстан Республикасының биологиялық қауіпсіздігі: қатерлерді бағалау, олардың алдын алу мен жоюдың ғылыми-техникалық негіздері".
2. "Орта білім берудің мазмұны мен оны басқаруды жетілдірудің ғылыми негізделген тәсілдерін және жоғары білім беруді дамытудың ғылыми-әдістемелік негіздерін әзірлеу".
3. "Білім және ғылым жүйесін жаңғыртудың ғылыми негіздері".
4. "Ежелгі дәуірден бүгінгі күнге дейінгі Қазақстан тарихы" академиялық басылымын жеті томдық етіп әзірлеу".
5. "XX ғасырдың 20-50-ші жылдарындағы Қазақстандағы жаппай саяси қуғын-сүргін және ақтау үрдістері: бірыңғай деректер базасын құру".
6. "Қазіргі заманғы ғылыми-әдістемелік негізде Қазақстанның облыстары мен қалаларының аумақтарындағы сейсмикалық қауіпті бағалау".

9. "Разработка национального электронного банка данных по научной зоологической коллекции Республики Казахстан, обеспечивающего их эффективное использование в науке и образовании", с участием частного партнера.
10. "Разработка научно-практических основ и инновационных подходов интродукции растений в природных зонах Западного и Восточного Казахстана для рационального и эффективного использования", с участием частного партнера.
11. "Разработка новых композиционно-конструкционных материалов для развития инновационной индустрии Республики Казахстан", с участием частного партнера.
12. "Создание биобанка редких и исчезающих видов флоры и фауны Казахстана для сохранения биоразнообразия", с участием частного партнера.
13. "Внедрение инновационных тканеинженерных технологий в медицинскую практику для восстановления поврежденных суставов", с участием частного партнера.
14. "Разработка краткой истории Казахстана для иностранной аудитории".
15. "Разработка серии обновленных нормативных словарей и академических изданий, обеспечивающих перевод государственного языка на национальный латинографический алфавит".
16. "Формирование нового гуманитарного знания и проведение инновационных исследований в условиях модернизации общественного сознания в области литературоведения и искусствознания: мировой опыт и отечественная практика".
17. "Внешняя политика Казахстана в контексте развития сотрудничества и формирования региональной системы безопасности в странах Востока".
18. "Разработка научно обоснованной концепции формирования современной исторической науки Казахстана".
19. "Разработка концепции и механизмов сбалансированного территориального развития экономики и общества Казахстана".
20. "Исследование культуры и ценностей общества в контексте Стратегии устойчивого развития Казахстана".
21. "Великая Степь в контексте этнокультурных исследований".
На 2021 – 2023 год:
1. "Биологическая безопасность Республики Казахстан: оценка угроз, научно-технические основы их предупреждения и ликвидации".
2. "Разработка научно обоснованных подходов к совершенствованию содержания и управления среднего образования и научно-методических основ развития высшего образования".
3. "Научные основы модернизации системы образования и науки".
4. "Разработка академического издания "История Казахстана с древнейших времен до наших дней" в семи томах".
5. "Массовые политические репрессии в Казахстане в 20-50-х гг. XX в. и процессы реабилитации: создание единой базы данных".
6. "Оценка сейсмической опасности территорий областей и городов Казахстана на современной научно-методической основе".