"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне құқық қорғау қызметін өткеру тәртібін жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 22 шілдедегі № 505 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне құқық қорғау қызметін өткеру тәртібін жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А.Мамин
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ  Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне құқық қорғау қызметін өткеру тәртібін жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. "Құқық қорғау қызметі туралы" 2011 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бапта:
10-2) тармақша алып тасталсын;
16) және 17) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"16) уәкілетті басшы – құқық қорғау органының облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) немесе оған теңестірілген мамандандырылған бөлімшесінің басшысы, құқық қорғау органы мекемесінің, ведомствосының басшысы;
17) ұйымдық-штаттық іс-шаралар – құқық қорғау органының, құқық қорғау органының аумақтық немесе оған теңестірілген мамандандырылған бөлімшесінің, құқық қорғау органы мекемесінің, ведомствосының штаттары мен құрылымын қалыптастыру жөніндегі шаралар кешені (құқық қорғау органын құру; қайта ұйымдастыру; тарату; оның қызметкерлерінің санын немесе штатын ұлғайту немесе қысқарту; лауазымды, құрылымдық бөлімшені өзгерту; қызметкер үшін еңбек жағдайларын өзгертуге алып келмейтін лауазым, құрылымдық бөлімше атауын өзгерту);";
2) 5-1-баптың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) қызметке кандидаттардың тағылымдамасын, қызметкерлердің қызметін бағалауды, оқуын, қайта даярлығын (қайта мамандануын) және біліктілігін арттыруды ұйымдастырады;";
3) 6-бапта:
2-тармақтың 9) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"9)  сотталғандығы бар немесе болған не қылмыстық жауаптылықтан Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің 35-бабы бірінші бөлігі 3), 4), 9), 10) және 12) тармақтарының немесе 36-бабының негізінде босатылған, сондай-ақ мемлекеттік қызметтен, өзге де құқық қорғау органдарынан, арнаулы мемлекеттік органдардан, соттардан және әскери қызметтен теріс себептер бойынша шығарылған адам қабылданбайды.";

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования порядка прохождения правоохранительной службы"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 июля 2021 года № 505
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования порядка прохождения правоохранительной службы".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Проект
ЗАКОН
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования порядка прохождения правоохранительной службы
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Закон Республики Казахстан от 6 января 2011 года "О правоохранительной службе":
1) в статье 1:
подпункт 10-2) исключить;
подпункты 16) и 17) изложить в следующей редакции:
"16) уполномоченный руководитель – руководитель областного (города республиканского значения, столицы) или приравненного к нему специализированного подразделения правоохранительного органа, руководитель учреждения, ведомства правоохранительного органа;
17) организационно-штатные мероприятия – комплекс мер по формированию штатов и структуры правоохранительного органа, территориального или приравненного к нему специализированного подразделения правоохранительного органа, учреждения, ведомства правоохранительного органа (создание; реорганизация; ликвидация правоохранительного органа; увеличение или сокращение численности или штата его сотрудников; преобразование должности, структурного подразделения; изменение наименования должности, структурного подразделения, не влекущие для сотрудника изменения условий труда);";
2) подпункт 6) статьи 5-1 изложить в следующей редакции:
"6) организует стажировку кандидатов на службу, оценку деятельности, обучение, переподготовку (переквалификацию) и повышение квалификации сотрудников;";
3) в статье 6:
подпункт 9) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"9) имеющее или имевшее судимость либо освобожденное от уголовной ответственности на основании пунктов 3), 4), 9), 10) и 12) части первой статьи 35 или статьи 36 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан, а также уволенное по отрицательным мотивам с государственной службы, из иных правоохранительных органов, специальных государственных органов, судов и воинской службы.";

мынадай мазмұндағы 7 және 8-тармақтармен толықтырылсын:
"7. Құқық қорғау органдарының білім беру ұйымдарындағы қатардағы және кіші басшы құрам лауазымдарына оқуға немесе алғашқы кәсіптік даярлыққа түсетіндерді, сондай-ақ осы Заңның 7-бабының 4-тармағында көзделген адамдарды қоспағанда, құқық қорғау органдарына қызметке алғаш рет кіретін азаматтар мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органда тестілеуден, оның ішінде жеке қасиеттерін бағалаудан өтеді.
8. Осы баптың 4, 5 және 7-тармақтарының күші, теріс себептермен шығарылғандарды қоспағанда, бұрын құқық қорғау органдарының, арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлері болған, шығарылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде құқық қорғау органдарына қызметке қабылданатын, сондай-ақ ауысу тәртібімен құқық қорғау қызметіне қабылданатын әскери қызметшілерге қолданылмайды.";
4) 7-бапта:
1-тармақ алып тасталсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Құқық қорғау органдарына қызметке кіру конкурстық негізде, оның ішінде құқық қорғау органдарының білім беру ұйымдарында алғашқы кәсіптік даярлықтан өту арқылы жүзеге асырылады.
Алғашқы кәсіптік даярлықтан өтетін адамдар тағлымдамадан өтуге міндетті.
Құқық қорғау қызметіне іріктеу кандидаттың бәсекеге қабілеттілігі көрсеткіші және оның кәсіптік құзыреттерге сай келу дәрежесі ескеріле отырып жүргізіледі.
Кәсіптік құзыреттерді, негізгі көрсеткіштерді айқындау және бәсекеге қабілеттілік көрсеткішін есептеу тәртібі мен әдістерін құқық қорғау органының басшысы бекітеді.
Конкурстық іріктеуден не алғашқы кәсіптік даярлықтан өтпеген азаматтарды лауазымға қабылдаған лауазымды адамдар Қазақстан Республикасының заңында белгіленген тәртіппен тәртіптік жауаптылыққа тартылады.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Құқық қорғау органдарына қызметке конкурстан тыс негізде мыналар:
1) құқық қорғау органдарының білім беру ұйымдарында оқуын аяқтаған адамдар оқыту аяқталғаннан кейін бір жыл ішінде;
2) бұрын құқық қорғау органдарының, арнаулы мемлекеттік органдардың лауазымдарында қызмет өткерген және құқық қорғау органдарында, арнаулы мемлекеттік органдарда кемінде үш жыл қызмет өтілі бар адамдар;
3) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің мемлекеттік мекемелерінде, Қазақстан Республикасының басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында әскери қызметте болған және әскери лауазымдарды атқарған және кемінде үш жыл әскери қызмет өтілі бар бұрынғы әскери қызметшілер;

дополнить пунктами 7 и 8 следующего содержания:
"7. Граждане, впервые поступающие на службу в правоохранительные органы, проходят тестирование, в том числе оценку личных качеств в уполномоченном органе по делам государственной службы, за исключением поступающих на обучение или первоначальную профессиональную подготовку на должности рядового и младшего начальствующего состава в организации образования правоохранительных органов, а также лиц, предусмотренных пунктом 4 статьи 7 настоящего Закона.
8. Действие пунктов 4, 5 и 7 настоящей статьи не распространяется на сотрудников, ранее являвшихся сотрудниками правоохранительных, специальных государственных органов, принимаемых на службу в правоохранительные органы в течение пяти рабочих дней со дня их увольнения, за исключением уволенных по отрицательным мотивам, а также на военнослужащих, принимаемых на правоохранительную службу в порядке перевода.";
4) в статье 7:
пункт 1 исключить;
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Поступление на службу в правоохранительные органы осуществляется на конкурсной основе, в том числе через первоначальную профессиональную подготовку в организациях образования правоохранительных органов.
Лица, проходящие первоначальную профессиональную подготовку, обязаны пройти стажировку.
Отбор на правоохранительную службу проводится с учетом показателя конкурентоспособности кандидата и степени его соответствия профессиональным компетенциям.
Порядок и методы определения профессиональных компетенций, ключевых показателей и расчета показателя конкурентоспособности утверждаются руководителем правоохранительного органа.
Должностные лица, принявшие на должности граждан, не прошедших конкурсный отбор либо первоначальную профессиональную подготовку, привлекаются к дисциплинарной ответственности в порядке, установленном законом Республики Казахстан.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. На службу в правоохранительные органы внеконкурсного отбора могут быть приняты:
1) лица, завершившие обучение в организациях образования правоохранительных органов в течение одного года после завершения обучения;
2) лица, ранее проходившие службу на должностях в правоохранительных, специальных государственных органах и имеющие стаж службы в правоохранительных, специальных государственных органах не менее трех лет;
3) бывшие военнослужащие, которые состояли на воинской службе и занимали воинские должности в государственных учреждениях Вооруженных Сил Республики Казахстан, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан и имеющие стаж воинской службы не менее трех лет;

4) өз өкілеттіктерін теріс себептермен тоқтатқандарды қоспағанда,  өз өкілеттіктерін кемінде алты ай атқарған және оларды тоқтатқан Парламент депутаттары, мемлекеттік саяси қызметшілер, судьялар қабылдануы мүмкін.";
6-тармақ алып тасталсын;
5) мынадай мазмұндағы 7-1 және 7-2-баптармен толықтырылсын:
"7-1-бап. Құқық қорғау органдарының лауазымдарына орналасуға арналған конкурс
1. Құқық қорғау қызметіне конкурстық негізде тұру қатардағы, кіші және орта басшы құрам лауазымдарын және Қазақстан Республикасының Президенті тағайындайтын және (немесе) онымен келісу бойынша және (немесе) Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесінің Төрағасымен, Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесінің Хатшысымен, Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен келісу бойынша тағайындалатын лауазымдарды қоспағанда, құқық қорғау органдарының бос және уақытша бос лауазымдарына жүзеге асырылады.
2. Конкурстық негізде тұратын кандидаттарды алдын ала зерделеуді құқық қорғау органдарының кадр қызметтері және өзіндік (ішкі) қауіпсіздік қызметтері жүзеге асырады.
3. Алдын ала зерделеу құқық қорғау органдарына қызметке қабылданатын кандидаттардың осы Заңның 6 және 10-баптарының талаптарына сәйкес келуін тексеруді қамтиды.
4. Конкурс тиісті санаттағы бос лауазымға орналасуға арналған резервте кандидаттар болмаған жағдайда өткізіледі.
5. Кандидаттарды конкурстық негізде іріктеуді құқық қорғау органы басшысының немесе уәкілетті басшының шешімі бойынша құрылатын құқық қорғау органының конкурстық комиссиясы жүзеге асырады.
6. Құқық қорғау органдарында лауазымдарға орналасу үшін конкурс мынадай дәйектіліктегі кезеңдерді қамтиды:
1) конкурсты жүргізу туралы хабарландыру жариялау;
2) конкурсқа қатысуға ниет білдірген адамдардан құжаттар қабылдау;
3) біліктілік талаптарына және осы Заңмен белгіленген талаптарға сәйкес келуіне конкурсқа қатысушылардың құжаттарын қарау;
4) конкурстық комиссия өткізетін конкурсқа қатысушылармен әңгімелесу;
5) конкурсқа қатысушылардың медициналық және психофизиологиялық куәландырылуы;
6) конкурсқа қатысушыларды полиграфологиялық зерттеу;
7) конкурстық комиссия қорытындысы.
7. Конкурс өткізу туралы хабарландыру құқық қорғау органдарының, сондай-ақ мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органның интернет-ресурсында жарияланады.
Егер конкурс құқық қорғау органының уақытша бос лауазымына өткізілсе, бұл шарт конкурс өткізу туралы хабарландыруда көрсетіледі.
8. Конкурстық комиссия құқық қорғау органының басшысына немесе уәкілетті басшыға кандидатты кадр резервіне алу туралы ұсыным жасауға құқылы.

4) депутаты Парламента, политические государственные служащие, судьи, выполнявшие свои полномочия не менее шести месяцев и прекратившие их, за исключением прекративших свои полномочия по отрицательным мотивам.";
пункт 6 исключить;
5) дополнить статьями 7-1 и 7-2 следующего содержания:
"Статья 7-1. Конкурс для занятия должностей в правоохранительных органах
1. Поступление на правоохранительную службу на конкурсной основе осуществляется на вакантные и временно вакантные должности правоохранительных органов, за исключением должностей рядового, младшего и среднего начальствующего состава и должностей, назначение на которые производится Президентом Республики Казахстан и (или) по согласованию с ним, и (или) по согласованию с Председателем Совета Безопасности Республики Казахстан, Секретарем Совета Безопасности Республики Казахстан, Администрацией Президента Республики Казахстан.
2. Предварительное изучение кандидатов, поступающих на конкурсной основе, осуществляется кадровыми службами и службами собственной (внутренней) безопасности правоохранительных органов.
3. Предварительное изучение включает в себя проверку кандидатов, принимаемых на службу в правоохранительные органы, на соответствие требованиям статей 6 и 10 настоящего Закона.
4. Конкурс проводится при условии отсутствия кандидатов в резерве на занятие вакантной должности соответствующей категории.
5. Отбор кандидатов на конкурсной основе осуществляется конкурсной комиссией правоохранительного органа, создаваемой по решению руководителя правоохранительного органа или уполномоченного руководителя.
6. Конкурс для занятия должностей в правоохранительных органах включает в себя ряд последовательных этапов:
1) публикация объявления о проведении конкурса;
2) прием документов от лиц, изъявивших желание принять участие в конкурсе;
3) рассмотрение документов участников конкурса на соответствие установленным квалификационным требованиям и требованиям, установленным настоящим Законом;
4) собеседование с участниками конкурса, проводимое конкурсной комиссией;
5) медицинское и психофизиологическое освидетельствование участников конкурса;
6) полиграфологическое исследование участников конкурса;
7) заключение конкурсной комиссии.
7. Объявление о проведении конкурса публикуется на интернет-ресурсе правоохранительного органа, а также уполномоченного органа по делам государственной службы.
Если конкурс проводится на временно вакантную должность правоохранительного органа, данное условие указывается в объявлении о проведении конкурса.
8. Конкурсная комиссия вправе рекомендовать руководителю правоохранительного органа либо уполномоченному руководителю зачислить кандидата в кадровый резерв.

9. Конкурстық комиссияның резервке алу туралы ұсынымдары әрбір бос лауазымға үшеуден артық емес кандидатқа қатысты жасалады.
Кандидаттың бос лауазымға резервте болу мерзімі олар тіркелген күннен бастап бір жылды құрайды.
Кандидаттың ұсынылған лауазымға орналасудан бас тартуы оны резервтен шығаруға негіз болып табылады.
10. Жарияланған лауазымға тағайындауға конкурстық комиссия ұсынған кандидаттар міндетті арнайы тексеруден өтеді.
Кандидат міндетті арнайы тексерудің нәтижелері алынғанға дейін бос лауазым бойынша көзделген міндеттерді уақытша атқарады, онымен еңбек қатынастары Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес реттеледi.
Міндетті арнайы тексеруді жүргізу кезеңіне кандидатқа осы Заңның қызметкерлердің міндеттері мен жауапкершілігі, құқық қорғау қызметінде болуға байланысты шектеулер бойынша ережелері қолданылады.
Міндетті арнайы тексерудің оң нәтижелері алынған жағдайда бос лауазым бойынша міндеттерді жүзеге асыру кезеңі құқық қорғау қызметінің өтіліне (еңбек сіңірген жылдарына) есептеледі.
11. Конкурстық комиссияны қалыптастыру және оның жұмыс тәртібі, конкурс кезеңдерінің мерзімдері, сондай-ақ конкурсқа қатысу үшін қажетті құжаттардың тізбесі құқық қорғау органдары басшыларының бірлескен нормативтік құқықтық актісімен айқындалады.
7-2-бап. Құқық қорғау органдарына қызметке конкурстан тыс іріктеу
1. Құқық қорғау қызметіне құқық қорғау органы басшысының шешімі бойынша конкурстық іріктеусіз осы Заңның 7-бабының 3-тармағында көзделген адамдар қабылданады.
2. Конкурстық іріктеусіз кіретін кандидаттарды зерделеуді, олардың біліктілік талаптарына және осы Заңның 6-бабының 1 және 2-тармақтарында көзделген талаптарға сәйкес болуын тексеруді құқық қорғау органдарының кадр қызметтері және өзге де бөлімшелері жүзеге асырады.
3. Адамды конкурстық іріктеусіз құқық қорғау органының лауазымына тағайындау біліктілік талаптарына және осы Заңда белгіленген талаптарға сәйкес келген жағдайда жүргізіледі.";
6) 9-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасы құқық қорғау органдарының білім беру ұйымдарына оқуға түсетін адамдар, сондай-ақ бюджет қаражаты есебінен оқу ақысын төлей отырып, құқық қорғау органдарының жолдамасы бойынша шет мемлекеттердің құқық қорғау органдарының жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беретін білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына түсетін адамдар білім беру ұйымдарындағы оқу мерзіміне және сонымен бір мезгілде білім беру ұйымдарында оқуын аяқтағаннан кейін Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарында орта және аға басшы құрам лауазымдарында қызмет өткеру туралы келісімшарт жасасады.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

9. Рекомендации конкурсной комиссии о зачислении в резерв выносятся в отношении не более трех кандидатов для каждой вакантной должности.
Срок пребывания кандидата в резерве на занятие вакантной должности составляет один год со дня его зачисления.
Отказ кандидата в занятии предложенной должности является основанием исключения его из резерва.
10. Кандидат, рекомендованный конкурсной комиссией к назначению на объявленную должность, проходит обязательную специальную проверку.
До получения результатов обязательной специальной проверки кандидат временно исполняет обязанности, предусмотренные вакантной должностью, трудовые отношения с ним регулируются в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
В период проведения обязательной специальной проверки на кандидата распространяются положения настоящего Закона в части обязанностей и ответственности сотрудников, ограничений, связанных с пребыванием на правоохранительной службе.
В случае получения положительных результатов обязательной специальной проверки, период осуществления обязанностей по вакантной должности засчитывается в стаж правоохранительной службы (выслугу лет).
11. Порядок формирования и работы конкурсной комиссии, сроки проведения этапов конкурса, а также перечень документов, необходимых для участия в конкурсе, определяются совместным нормативным правовым актом руководителей правоохранительных органов.
Статья 7-2. Внеконкурсный отбор на службу в правоохранительные органы
1. На правоохранительную службу по решению руководителя правоохранительного органа внеконкурсного отбора могут быть приняты лица, предусмотренные пунктом 3 статьи 7 настоящего Закона.
2. Изучение кандидатов, поступающих внеконкурсного отбора, их проверка на соответствие квалификационным требованиям и требованиям, предусмотренным пунктами 1 и 2 статьи 6 настоящего Закона, осуществляются кадровыми службами и иными подразделениями правоохранительных органов.
3. Назначение лица на должность в правоохранительные органы внеконкурсного отбора производится при условии соответствия квалификационным требованиям и требованиям, установленным настоящим Законом.";
6) в статье 9:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Лица, поступающие на учебу в организации образования правоохранительных органов Республики Казахстан, а также в организации образования, реализующие образовательные программы высшего и послевузовского образования правоохранительных органов иностранных государств по направлениям правоохранительных органов с оплатой обучения за счет бюджетных средств, заключают контракт на срок обучения в организации образования и одновременно о прохождении службы в правоохранительных органах Республики Казахстан после окончания обучения в организации образования на должностях среднего и старшего начальствующего состава.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:

"5. Құқық қорғау органдарының жоғары білім беретін білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында күндізгі оқу нысаны бойынша оқуын бітірген қызметкерлер құқық қорғау органдарында кемінде бес жыл, жалпы орта білім берудің жалпы білім беретін оқу бағдарламасын, сондай-ақ техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беретін білім беру бағдарламаларын іске асыратын қызметкерлер кемінде үш жыл қызмет өткеруге міндетті.";
7 және 10-тармақтардағы "кәсіптік оқу" деген сөздер "білім беру" деген сөздермен ауыстырылсын;
11-тармақта:
бірінші бөлік "сыныптық шені" деген сөздерден кейін ", біліктілік сыныбы" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөлік "лауазымдық айлықақы" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ арнаулы атағы, сыныптық шені немесе біліктілік сыныбы үшін қосымша ақы" деген сөздермен толықтырылсын;
13-тармақтағы "кәсіптік" деген сөз "және жоғары оқу орнынан кейінгі" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 11-бапта:
тақырыптағы және 1-тармақтағы "бірінші рет" деген сөздер алып тасталсын;
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Құқық қорғау қызметіне кіретін және аға және жоғары басшы құрамның лауазымдарына, сондай-ақ конкурстық іріктеусіз тағайындалатын адамдар алғашқы кәсіптік даярлықтан өтпейді.";
8) 13-бапта:
1-тармақтың 1) тармақшасы мынадай сөздермен толықтырылсын: "– арнаулы атақ немесе сыныптық шен берілген, біліктілік сыныбы белгіленгеннен кейін екі айдан кешіктірілмей;";
мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Құқық қорғау органдарының қызметкерлері антының мәтінін және оны қабылдау тәртібін Қазақстан Республикасының Президенті бекітеді.";
9) 22-бапта:
тақырыптағы "немесе сыныптық шендер" деген сөздер ", сыныптық шендер немесе біліктілік сыныптарын" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақта:
бірінші абзацтағы "немесе сыныптық шендер" деген сөздер ", сыныптық шендер немесе біліктілік сыныптары" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақшада:
үшінші абзац ", 6-санатты біліктілік сыныбы;" деген сөздермен толықтырылсын;
төртінші абзац ", 5-санатты біліктілік сыныбы;" деген сөздермен толықтырылсын;
бесінші абзац ", 4-санатты біліктілік сыныбы;" деген сөздермен толықтырылсын;
4) тармақшада:
екінші абзац ", 3-санатты біліктілік сыныбы;" деген сөздермен толықтырылсын;
үшінші абзац ", 2-санатты біліктілік сыныбы;" деген сөздермен толықтырылсын;
төртінші абзац ", 1-санатты біліктілік сыныбы;" деген сөздермен толықтырылсын;
5) тармақшада:
екінші абзац ", 3-санатты жоғары біліктілік сыныбы;" деген сөздермен толықтырылсын;
үшінші абзац ", 2-санатты жоғары біліктілік сыныбы;" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақтағы "немесе сыныптық шендер" деген сөздер ", сыныптық шендер немесе біліктілік сыныптары" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтағы "немесе сыныптық шендерінің" деген сөздер ", сыныптық шендерінің немесе біліктілік сыныптарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақтағы "немесе сыныптық шен" деген сөздер ", сыныптық шен немесе біліктілік сыныбы" деген сөздермен ауыстырылсын;
7-тармақта:
бірінші бөліктегі "немесе сыныптық шенге" деген сөздер ", сыныптық шенге немесе біліктілік сыныбына" деген сөздермен ауыстырылсын;

"5. Сотрудники, завершившие обучение по очной форме в организациях образования правоохранительных органов, реализующих образовательные программы высшего образования, обязаны пройти службу в правоохранительных органах не менее пяти лет, реализующих общеобразовательную учебную программу общего среднего, а также образовательные программы технического и профессионального, послесреднего и послевузовского образования, – не менее трех лет.";
в пунктах 7 и 10 слова "профессиональные учебные" заменить словом "образовательные";
часть первую пункта 11 дополнить словами ", квалификационный класс.";
часть вторую пункта 11 дополнить словами ", а также доплата за специальное звание, классный чин или квалификационный класс.";
в пункте 13 слово "профессиональное" заменить словами "и послевузовское";
7) в статье 11:
в заголовке статьи и пункте 1 исключить слово "впервые";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Лица, поступающие на правоохранительную службу и назначаемые на должности старшего и высшего начальствующего состава, а также внеконкурсного отбора, первоначальную профессиональную подготовку не проходят.";
8) в статье 13:
подпункт 1) пункта 1 дополнить словами " – не позднее двух месяцев после присвоения специального звания или классного чина, установления квалификационного класса;";
дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Текст присяги сотрудников правоохранительных органов и порядок ее принесения утверждаются Президентом Республики Казахстан.";
9) в статье 22:
в заголовке статьи слова "или классных чинов" заменить словами ", классных чинов или квалификационных классов";
в пункте 1:
в абзаце первом слова "или классные чины" заменить словами ", классные чины или квалификационные классы";
в подпункте 3):
абзац третий дополнить словами "квалификационный класс 6 категории;";
абзац четвертый дополнить словами "квалификационный класс 5 категории;";
абзац пятый дополнить словами "квалификационный класс 4 категории;";
в подпункте 4):
абзац второй дополнить словами "квалификационный класс 3 категории;";
абзац третий дополнить словами "квалификационный класс 2 категории;";
абзац четвертый дополнить словами "квалификационный класс 1 категории;";
в подпункте 5):
абзац второй дополнить словами "высший квалификационный класс 3 категории;";
абзац третий дополнить словами "высший квалификационный класс 2 категории;";
в пункте 2 слова "или классные чины" заменить словами ", классные чины или квалификационные классы";
в пункте 4 слова "или классным чинам" заменить словами ", классным чинам или квалификационным классам";
в пункте 6 слова "или классный чин" заменить словами ", классный чин или квалификационный класс";
в пункте 7:
в части первой слова "или классному чину" заменить словами ", классному чину или квалификационному классу";

екінші бөліктегі "және 22-1-бабы 5-тармағының" деген сөздер алып тасталсын;
10) 22-1-бап алып тасталсын;
11) 23-бапта:
тақырыптағы "немесе сыныптық шендер" деген сөздер ", сыныптық шендер немесе біліктілік сыныптары" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақтағы "немесе сыныптық шендер" деген сөздер ", сыныптық шендер немесе біліктілік сыныптары" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-1-тармақтың 3) тармақшасындағы "3-сыныпты заңгер" деген сөздерден кейін ", 6-санатты біліктілік сыныбы" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақтағы "немесе сыныптық шендерін" деген сөздер ", сыныптық шендерін немесе біліктілік сыныптарын" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтың 1) және 2) тармақшаларындағы, 5-тармақтың 1) және 2) тармақшаларындагы "кәсіптік оқу" деген сөздер "білім беру" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақтағы "немесе сыныптық шендері", "немесе сыныптық шендерде" деген сөздер ", сыныптық шендері немесе біліктілік сыныптары", ", сыныптық шендерде немесе біліктілік сыныптарында" деген сөздермен ауыстырылсын.";
7-тармақта:
бірінші абзацтағы "немесе сыныптық шендерін" деген сөздер ", сыныптық шендерін немесе біліктілік сыныптарын" деген сөздермен ауыстырылсын;
1) тармақшадағы "1-сыныпты заңгерге" деген сөздерден кейін ", 4-санатты біліктілік сыныбына" деген сөздермен толықтырылсын;
2) тармақшада "аға кеңесшіні" деген сөздерден кейін ", 1-санатты біліктілік сыныбына" деген сөздермен толықтырылсын;
8-тармақтағы "немесе сыныптық шендері" деген сөздер ", сыныптық шендері немесе біліктілік сыныптары" деген сөздермен ауыстырылсын;
8-1-тармақта:
үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"генерал-лейтенант, 2-сыныпты мемлекеттік кеңесші, 2-санатты жоғары біліктілік сыныбы кемінде үш жыл генерал-майор, 3-сыныпты мемлекеттік кеңесші, 3-санатты жоғары біліктілік сыныбы арнаулы атағында, сыныптық шенінде болған қызметкерге берілуі мүмкін;";
төртінші абзацтағы "2-сыныпты мемлекеттік кеңесші" деген сөздерден кейін ", 2-санатты біліктілік сыныбы" деген сөздермен толықтырылсын;
10 және 11-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Орта және аға басшы құрамның кезектi арнаулы атақтары, сыныптық шендері немесе біліктілік сыныптары құқық қорғау органдары білім беру ұйымдарының магистранттары мен докторанттарына, сондай-ақ оқу ақысын бюджет қаражаты есебінен төлей отырып, құқық қорғау органдарының жолдамалары бойынша шет мемлекеттердің құқық қорғау органдарының білім беру ұйымдарында оқитындарға – оқуға түскеннен кейiн, осы лауазымдар бойынша штаттағы арнаулы атақтар, сыныптық шендер немесе біліктілік сыныптарына енгiзiлген өзгерiстер ескерiлмей, олар оқуға түскенге дейiн атқарған штаттық лауазымдарына сәйкес тиiстi арнаулы атақтарда, сыныптық шендерде немесе біліктілік сыныптарында еңбек сiңiрудiң белгiленген мерзiмiнің өтуіне орай; кезектi арнаулы немесе әскери атақтар, сыныптық шендер немесе біліктілік сыныптары қызметкерлер оқуды аяқтаған соң тағайындалатын штаттық лауазымдар бойынша атақтарға сәйкес болған жағдайда – білім беру ұйымдарын, магистратураны, докторантураны бiтiруіне орай берiледi.

в части второй слова "и пункта 5 статьи 22-1 настоящего Закона" исключить;
10) статью 22-1 исключить;
11) в статье 23:
в заголовке статьи слова "или классных чинов" заменить словами ", классных чинов или квалификационных классов";
в пункте 1 слова "или классные чины" заменить словами ", классные чины или квалификационные классы";
подпункт 3) пункта 1-1 дополнить словами ", квалификационный класс 6 категории.";
в пункте 3 слова "или классные чины" заменить словами ", классные чины или квалификационные классы";
в подпунктах 1) и 2) пункта 4, подпунктах 1) и 2) пункта 5 слова "профессиональные учебные" заменить словом "образовательные";
в пункте 6 слова "или классные чины" заменить словами ", классные чины или квалификационные классы";
в пункте 7:
в абзаце первом слова "или классные чины" заменить словами ", классные чины или квалификационные классы";
в подпункте 1) после слов "юрист 1 класса," дополнить словами "квалификационного класса 4 категории";
в подпункте 2) после слов "старшего советника" дополнить словами "квалификационного класса 1 категории";
в пункте 8 слова "или классные чины" заменить словами ", классные чины или квалификационные классы";
в пункте 8-1:
абзац третий изложить в следующей редакции:
"генерал-лейтенант, государственный советник 2 класса, высший квалификационный класс 2 категории могут быть присвоены сотруднику, пребывающему в специальном звании, классном чине генерал-майора, государственного советника 3 класса, высшем квалификационном классе 3 категории не менее трех лет;";
в абзаце четвертом после слов "2 класса," дополнить словами "высшем квалификационном классе 2 категории";
пункты 10 и 11 изложить в следующей редакции:
"10. Очередные специальные звания, классные чины или квалификационные классы среднего и старшего начальствующего состава магистрантам и докторантам организаций образования правоохранительных органов, а также обучающимся в организациях образования правоохранительных органов иностранных государств по направлениям правоохранительных органов с оплатой обучения за счет бюджетных средств присваиваются по истечении установленного срока выслуги в соответствующих специальных званиях, классных чинах или квалификационных классах в соответствии со штатными должностями, которые они занимали до поступления на учебу, без учета изменений специальных званий, классных чинов или квалификационных классов в штатах по этим должностям, внесенных после поступления на учебу;
по окончании организации образования, магистратуры, докторантуры – при соответствии очередных специальных или воинских званий, классных чинов или квалификационных классов званиям по штатным должностям, на которые сотрудники назначаются по окончании учебы.

11. Мемлекеттік органдарға және халықаралық ұйымдарға іссапарға жіберілген қызметкерлерге кезекті арнаулы атақтар, сыныптық шендер немесе біліктілік сыныптары білімі мен еңбек сіңірген жылдары ескеріліп, арнаулы атақта, сыныптық шенде немесе біліктілік сыныбында еңбек сіңірудің белгіленген мерзімі өткеннен кейін реттілік тәртібімен беріледі.";
12) 24-бапта:
тақырыптағы "немесе сыныптық шендерде" деген сөздер ", сыныптық шендерде немесе біліктілік сыныптарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
бірінші абзацтағы "және сыныптық шендерде" деген сөздер ", сыныптық шендерде немесе біліктілік сыныптарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші абзацтағы "3-сыныпты заңгер атағында" деген сөздерден кейін ", 6-санатты біліктілік сыныбында" деген сөздермен толықтырылсын;
төртінші абзацтағы "2-сыныпты заңгер атағында" деген сөздерден кейін ", 5-санатты біліктілік сыныбында" деген сөздермен толықтырылсын;
бесінші абзацтағы "1-сыныпты заңгер атағында" деген сөздерден кейін ", 4-санатты біліктілік сыныбында" деген сөздермен толықтырылсын;
алтыншы абзацтағы "кеңесші атағында" деген сөздерден кейін ", 3-санатты біліктілік сыныбында" деген сөздермен толықтырылсын;
жетінші абзацтағы "кеңесші атағында" деген сөзден кейін ", 2-санатты біліктілік сыныбында" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақтағы "аға кеңесші сыныптық шенінде," деген сөздерден кейін "1-санатты біліктілік сыныбында," деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Арнаулы атақта, сыныптық шенде немесе біліктілік сыныбында еңбек сіңіру мерзімі қызметкерге тиісті арнаулы немесе әскери атақ, сыныптық шен немесе біліктілік сыныбы берілген күннен бастап есептеледі, бұл ретте, еңбек сіңіру мерзіміне лауазымдардағы қызметтің нақты уақыты, сондай-ақ осы Заңның 44-бабында көзделген жағдайларда қызмет өткеруі кіреді.
Қызметкерді кезекті арнаулы атақ, сыныптық шен немесе біліктілік сыныбын беруге ұсыну негізсіз кешіктірілген жағдайда, тиісті арнаулы атақ, сыныптық шен немесе біліктілік сыныбы оның алдындағы арнаулы атақта, сыныптық шенде немесе біліктілік сыныбында болу мерзімі өткеннен кейінгі келесі күннен бастап беріледі.";
6-тармақтағы "немесе сыныптық шендер" деген сөздер ", сыныптық шендер немесе біліктілік сыныбы" деген сөздермен ауыстырылсын;
13) 26-бапта:
тақырып "жоғарылатып" деген сөзден кейін "немесе кезектен тыс арнаулы атақтарды, сыныптық шендерді, біліктілік сыныптарын" деген сөздермен толықтырылсын;
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Полковникке дейінгі басшы құрамның кезекті арнаулы атағы, сыныптық шені немесе біліктілік сыныбын қоса алғанда, мерзімінен бұрын (алдыңғы арнаулы атақта, сыныптық шенде немесе біліктілік сыныбында еңбек сіңірудің белгіленген мерзімі өткенге дейін) не қызметте жоғары нәтижелерге қол жеткізгені және қызметтік міндеттерін үлгілі орындағаны үшін көтермелеу тәртібімен атқаратын штаттық лауазымы бойынша көзделген арнаулы атақтан, сыныптық шеннен немесе біліктілік сыныбынан бір саты жоғары берілуі (белгіленуі) мүмкін.
Кезектен тыс арнаулы атақтар, сыныптық шендер немесе біліктілік сыныптары құқық қорғау органдарында ұзақ және мінсіз қызметі, ерекше күрделі тапсырмаларды орындауға байланысты қызмет бойынша жоғары нәтижелері үшін көтермелеу тәртібімен берілуі (белгіленуі) мүмкін.";
4-тармақта:
бірінші бөліктегі "кемінде бір жарым мерзімі" деген сөздер "белгіленген мерзiмi" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші және үшінші бөліктер алып тасталсын;

11. Сотрудникам, прикомандированным к государственным органам и международным организациям, очередные специальные звания, классные чины или квалификационные классы присваиваются в последовательном порядке с учетом образования и выслуги лет по истечении установленного срока выслуги в специальном звании, классном чине или квалификационном классе.";
12) в статье 24:
в заголовке статьи слова "или классных чинах" заменить словами ", классных чинах или квалификационных классах";
в пункте 2:
в абзаце первом слова "или классных чинах" заменить словами ", классных чинах или квалификационных классах";
в абзаце третьем после слов "юриста 3 класса" дополнить словами "квалификационного класса 6 категории";
в абзаце четвертом после слов "юриста 2 класса" дополнить словами "квалификационного класса 5 категории";
в абзаце пятом после слов "юриста 1 класса" дополнить словами "квалификационного класса 4 категории";
в абзаце шестом после слова "советника" дополнить словами "квалификационного класса 3 категории";
в абзаце седьмом после слова "советника" дополнить словами "квалификационного класса 2 категории";
в пункте 3 после слова "советника," дополнить словами "квалификационном классе 1 категории";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Срок выслуги в специальном звании, классном чине или квалификационном классе исчисляется со дня присвоения сотруднику соответствующего специального или воинского звания, классного чина или квалификационного класса, при этом в срок выслуги входят фактическое время службы на должностях, а также прохождение службы в случаях, предусмотренных статьей 44 настоящего Закона.
В случае необоснованной задержки представления сотрудника к присвоению очередного специального звания, классного чина или квалификационного класса, соответствующее специальное звание, классный чин или квалификационный класс присваиваются со следующего дня по истечении срока пребывания в предыдущем специальном звании, классном чине или квалификационном классе.";
в пункте 6 слова "или классных чинов" заменить словами ", классных чинов или квалификационных классов";
13) в статье 26:
заголовок статьи дополнить словами "или внеочередных специальных званий, классных чинов, квалификационных классов";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Очередные специальное звание, классный чин или квалификационный класс начальствующего состава до полковника включительно могут быть присвоены (установлены) досрочно (до истечения установленного срока выслуги в предыдущих специальном звании, классном чине или квалификационном классе) либо на одну ступень выше специального звания, классного чина или квалификационного класса, предусмотренных по занимаемой штатной должности, в порядке поощрения за достижение высоких результатов в службе и образцовое выполнение служебных обязанностей.
Внеочередные специальные звания, классные чины или квалификационные классы могут быть присвоены (установлены) в порядке поощрения за продолжительную и безупречную службу в правоохранительных органах, высокие результаты по службе, связанные с выполнением заданий особой сложности.";
в пункте 4:
в части первой слова "не менее полутора срока" заменить словами "установленного срока";
части вторую и третью исключить;

мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Кезектен тыс арнаулы атақтар, сыныптық шендер немесе біліктілік сыныптары арнаулы атағында еңбек сіңірген жылдарының белгіленген мерзімі өткен соң, бірақ арнаулы атағынан, сыныптық шенінен немесе біліктілік сыныбынан бір сатыдан жоғары емес және атқаратын штаттық лауазымы бойынша көзделген шекті арнаулы атаққа, сыныптық шенге немесе біліктілік сыныбына қарамастан беріледі (белгіленеді).";
5-тармақтағы "біліктілік сыныптарын" деген сөздерден кейін "кезектен тыс" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 6 және 7-тармақтармен толықтырылсын:
"6. Кезектен тыс, мерзімінен бұрын немесе бір саты жоғары арнаулы атақтар, сыныптық шендер немесе біліктілік сыныптары:
1) алынбаған тәртіптік жазасы болған кезде;
2) оған қатысты қызметтік немесе сотқа дейінгі тергеп-тексеру жүргізу кезеңінде берілмейді (белгіленбейді).
7. Кезектен тыс немесе мерзімінен бұрын не бір саты жоғары арнаулы атақтармен, сыныптық шендермен немесе біліктілік сыныптарымен көтермелеу барлық негіздер бойынша құқық қорғау қызметінің бүкіл кезеңі ішінде екі реттен артық қолданылмайды.";
14) 29-бапта:
3-тармақта:
бірінші бөліктің екінші сөйлемі алып тасталсын;
екінші бөлік алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 5-1-тармақпен толықтырылсын:
"5-1. Құқық қорғау органы басшысының шешімі бойынша қызметкерлерді құқық қорғау органдары білім беру ұйымдарының профессорлық-оқытушылық және ғылыми құрамының штаттық лауазымдарына тағайындау мүмкін болмаған кезде бұл лауазымдарға құқық қорғау органы жұмыскерлерінің (азаматтық қызметшілерінің) қатарынан адамдар, оның ішінде уақытша тағайындалуы мүмкін. Бұл ретте жұмыскердің (азаматтық қызметшінің) лауазымдық айлықақысы профессорлық-оқытушылық және ғылыми құрамның атқаратын штаттық лауазымы бойынша белгіленеді.
Профессорлық-оқытушылық және ғылыми құрамның штаттық лауазымдарына уақытша тағайындалған жұмыскерлер (азаматтық қызметшілер) осы лауазымдарға қызметкерлер тағайындалған кезде басқа штаттық лауазымдарға тағайындалады, ал оларды көрсетілген лауазымдарға тағайындау мүмкін болмаған жағдайда белгіленген тәртіппен жұмыстан шығарылады.";
6-тармақтағы "құқық қорғау органының басшысы айқындайтын тәртіппен" деген сөздер алып тасталсын;
15) 33-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қызметкерлерді қызмет бабында өсіру олар қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес келген жағдайда, сондай-ақ iскерлiк және жеке қасиеттерi, қызметтік жұмыс нәтижелері ескерiле отырып жүргiзiледi.
Қызметкерлерді басшы лауазымдарға өсіру кадр резервінде тұрған қызметкерлер қатарынан не конкурстық негізде жүргізіледі.";
2-тармақ алып тасталсын;

дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Внеочередные специальные звания, классные чины или квалификационные классы присваиваются (устанавливаются) по истечении установленного срока выслуги лет в имеющемся специальном звании, но не более чем через одну ступень выше имеющегося специального звания, классного чина или квалификационного класса и независимо от предельного специального звания, классного чина или квалификационного класса, предусмотренного по занимаемой штатной должности.";
в пункте 5 слово "Досрочно" заменить словами "Внеочередные, досрочно";
дополнить пунктами 6 и 7 следующего содержания:
"6. Внеочередные, досрочно или на одну ступень выше специальные звания, классные чины или квалификационные классы не присваиваются (не устанавливаются):
1) при наличии у него неснятого дисциплинарного взыскания;
2) в период проведения в отношении него служебного или досудебного расследования.
7. Поощрение внеочередными или досрочно либо на одну ступень выше специальными званиями, классными чинами или квалификационными классами производится не более двух раз за весь период правоохранительной службы по всем основаниям.";
14) в статье 29:
в пункте 3:
предложение второе части первой исключить;
часть вторую исключить;
дополнить пунктом 5-1 следующего содержания:
"5-1. По решению руководителя правоохранительного органа при невозможности назначения сотрудников на штатные должности профессорско-преподавательского и научного состава организаций образования правоохранительных органов на эти должности могут быть назначены, в том числе временно, лица из числа работников (гражданских служащих) правоохранительного органа. При этом должностной оклад работника (гражданского служащего) устанавливается по занимаемой штатной должности профессорско-преподавательского и научного состава.
Работники (гражданские служащие), временно назначенные на штатные должности профессорско-преподавательского и научного состава, при назначении на эти должности сотрудников назначаются на другие штатные должности, а в случае невозможности их назначения на указанные должности увольняются в установленном порядке.";
в пункте 6 слова "в порядке, определяемом руководителем правоохранительного органа" исключить;
15) в статье 33:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Выдвижение по службе сотрудников производится при условии их соответствия предъявляемым квалификационным требованиям, а также с учетом деловых и личных качеств, результатов служебной деятельности.
Выдвижение сотрудников на руководящие должности производится из числа сотрудников, состоящих в кадровом резерве, либо на конкурсной основе.";
пункт 2 исключить;

16) 33-1-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Президенттік резервте тұрған қызметкерлер болжанған басшы лауазымдарға тағайындау үшін қажетті кәсіби дағдыларды, басқарушылық құзыреттілікті жетілдіру үшін прокуратураның білім беру ұйымында кәсіби қайта даярлаудан және біліктілігін арттырудан өтеді.";
17) 34-бапта:
2-тармақ "бос" деген сөзден кейін "жоғары тұрған" деген сөздермен толықтырылсын;
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Қызметкер өрескел тәртіптік теріс қылық жасағаны үшін тәртіптік жауаптылыққа тартылған жағдайда, ол кадр резервінен шығарылады. Қызметкер өзін кадр резервінен алып тастау туралы шешіммен келіспеген кезде ол бұл шешімге жоғары тұрған лауазымды адамдарға, сотқа Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен шағым жасауға құқылы.";
18) 38-баптың 5-тармағындағы "немесе сыныптық шені" деген сөздер ", сыныптық шені немесе біліктілік сыныбы" деген сөздермен ауыстырылсын;
19) 44-баптың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) жалақысы сақталмайтын демалыстарда не жүктілiгі және босануы бойынша, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алу бойынша демалыстарда, бала үш жасқа толғанға дейін оның күтімі бойынша жалақысы сақталмайтын демалыста болған;";
20) 46-1-бапта:
2-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) мемлекеттік қызметшілерді даярлау жөніндегі мемлекеттік тапсырыс шеңберінде, сондай-ақ Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссия айқындайтын шетелдік жетекші жоғары оқу орындарында докторантура (PhD, бейіні бойынша доктор) бағдарламалары бойынша білім беру ұйымдарында оқу мерзімінің аяқталуы;";
3-тармақтың төртінші бөлігінде:
"денсаулық сақтау ұйымдарында емделуде (әскери-дәрігерлік комиссияның жолдамасы бойынша тексерілуде)" деген сөздер "ұйымдарда емделуде (оның ішінде әскери-дәрігерлік комиссияның жолдамасы бойынша тексерілуде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"сырттай немесе кешкі оқыту нысаны бойынша" деген сөздер "қашықтан оқыту бойынша" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Қызметтік қажеттілік жағдайында құқық қорғау органының басшысы не уәкілетті басшы қарамағындағы қызметкерге құқық қорғау органының алдына қойылған міндеттер мен функцияларды орындау жөніндегі қызметтік міндеттерді жүктеп, оған құқық қорғау органының құрылымдық бөлімшесінің басшысын бекітуге құқылы.
Қызметкер бекітіліп берілген құрылымдық бөлімшенің басшысы одан уақытша қызметтік міндеттер шеңберінде тапсырмаларды тиісінше орындауды талап етеді, оған құқық қорғау органының белгіленген күн тәртібі толық көлемде қолданылады.
Құқық қорғау органының құрылымдық бөлімшесінің басшысы қарамағындағы қызметкердің қызметтік және еңбек тәртібін сақтауы үшін жауапты болады.";

16) пункт 2 статьи 33-1 изложить в следующей редакции:
"2. Сотрудники, состоящие в Президентском резерве, для совершенствования профессиональных навыков, управленческой компетентности, необходимых для назначения на предполагаемые руководящие должности, проходят профессиональную переподготовку и повышение квалификации в организации образования прокуратуры.";
17) в статье 34:
в пункте 2 после слова "вакантных" дополнить словом "вышестоящих";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. В случае привлечения сотрудника к дисциплинарной ответственности за совершение грубого дисциплинарного проступка, он исключается из кадрового резерва. При несогласии сотрудника с решением об исключении его из кадрового резерва он вправе обжаловать это решение вышестоящим должностным лицам и (или) в суд.";
18) в пункте 5 статьи 38 слова "или классном чине" заменить словами ", классном чине или квалификационном классе";
19) подпункт 4) статьи 44 изложить в следующей редакции:
"4) нахождения в отпусках без сохранения заработной платы либо в отпусках по беременности и родам, по усыновлению или удочерению новорожденного ребенка (детей), отпуске без сохранения заработной платы по уходу за ребенком до достижения им возраста трех лет;";
20) в статье 46-1:
подпункт 5) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"5) завершение срока обучения в организациях образования в рамках государственного заказа по подготовке государственных служащих, а также по программам докторантуры (PhD, доктор по профилю) в ведущих зарубежных высших учебных заведениях, определяемых Республиканской комиссией по подготовке кадров за рубежом;";
в части четвертой пункта 3:
слова "на лечении (обследовании по направлению военно-врачебной комиссии) в организациях здравоохранения" заменить словами "на лечении в организациях (в том числе обследовании по направлению военно-врачебной комиссии)";
слова "по заочной или вечерней форме обучения" заменить словами "по дистанционному обучению";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. В случае служебной необходимости руководитель правоохранительного органа либо уполномоченный руководитель вправе возложить на сотрудника, находящегося в распоряжении, служебные обязанности по исполнению задач и функций, поставленных перед правоохранительным органом, с закреплением за ним руководителя структурного подразделения правоохранительного органа.
Руководитель структурного подразделения, за которым закреплен сотрудник, требует от последнего надлежащего исполнения поручений
в рамках временных служебных обязанностей, на него в полном объеме распространяется установленный распорядок дня правоохранительного органа.
Руководитель структурного подразделения правоохранительного органа несет ответственность за соблюдение служебной и трудовой дисциплины сотрудником, находящимся в распоряжении.";

мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Құқық қорғау органының қарамағына қабылданған қызметкерге көтермелеу шаралары қолданылуы мүмкін және осы Заңда көзделген тәртіптік жазалар тағайындалуы мүмкін.";
5-тармақтағы "немесе сыныптық шен" деген сөздер ", сыныптық шен немесе біліктілік сыныбын" деген сөздермен ауыстырылсын;
21) 46-2-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"46-2-бап. Қызметті бағалау
1. Қызметкерлер жұмысының тиімділігі мен сапасын айқындау үшін олардың қызметіне бағалау жүргізіледі.
2. Қызметті бағалау жыл сайын күнтізбелік жыл аяқталған соң жүргізіледі.
3. Қызметкердің қызметін бағалауды тікелей басшысы жүргізеді.
Тікелей басшы лауазымында алты айдан аз болған жағдайда бағалауды жоғары тұрған басшы жүргізеді.
4. Қызметті бағалау:
1) сынақ мерзімі кезеңіндегі адамға;
2) осы Заңның 44-бабына сәйкес қызметін құқық қорғау органының лауазымдарынан тыс өткеретін қызметкерлерге;
3) егер жаңа лауазымға тағайындалуы лауазымдық міндеттерінің өзгеруіне әкеп соқса, атқаратын лауазымында алты айдан кем болған қызметкерлерге;
4) құқық қорғау органдарында жиырма жылдан кем емес өтілі бар қызметкерлерге қатысты жүргізілмейді.
Құқық қорғау органы басшысының және оның орынбасарларының қызметін бағалауды Қазақстан Республикасының Президенті айқындайтын уәкілетті адам (орган) жүргізеді.
5. Қызметкердің қызметін бағалау қызметкердің лауазымдық міндеттеріне сәйкес қызметтік мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізуін бағалаудан құралады.
6. Қызметкерлердің қызметін бағалау нәтижелері мынадай: "тиімділігі жоғары", "тиімді", "тиімділігі төмен" және "тиімсіз" мәндері бар шкаласы бойынша қойылады.
7. Қызметті бағалау нәтижелері құқық қорғау органдары басшыларының бірлескен бұйрығымен бекітілетін нысан бойынша бағалау парағына енгізіледі.
Бағалау парағы лауазымдық міндеттерді ескере отырып қалыптастырылған және нақты учаскедегі (қызмет бағытындағы) жұмыстың тиімділігін көрсететін іс-шаралардың атауын қамтиды.
Басшыны бағалаған кезде оған бағынысты қызметкерлер қызметінің бағалау нәтижелерінің орташа көрсеткіші ескеріледі.
8. Қызметін бағалау нәтижелерінің мәні "тиімділігі төмен" және "тиімсіз" қызметкерлерге қатысты бағалау жүргізген адам кәсіби дамудың жеке жоспарын жасайды.
Қызметкердің кәсіби дамуының жеке жоспары қызметкердің тиімділігін арттыруға және белгілі бір уақыт кезеңіне (қызметті келесі бағалауға дейін) оның кәсіби және жеке басының өсуіне бағытталған басым бағыттар мен ұсынымдарды айқындайды.

дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. К сотруднику, зачисленному в распоряжение правоохранительного органа, могут применяться меры поощрения и на него могут налагаться дисциплинарные взыскания, предусмотренные настоящим Законом.";
в пункте 5 слова "или классного чина" заменить словами ", классного чина или квалификационного класса";
21) статью 46-2 изложить в следующей редакции:
"Статья 46-2. Оценка деятельности
1. Для определения эффективности и качества работы сотрудников проводится оценка их деятельности.
2. Оценка деятельности проводится ежегодно по окончании календарного года.
3. Оценка деятельности сотрудника проводится непосредственным руководителем.
В случае пребывания непосредственного руководителя в должности менее шести месяцев, оценка проводится вышестоящим руководителем.
4. Оценка деятельности не проводится в отношении:
1) лица в период нахождения его на испытательном сроке;
2) сотрудников, проходящих службу не на должностях правоохранительного органа в соответствии со статьей 44 настоящего Закона;
3) сотрудников, находящихся в занимаемой должности менее шести месяцев, если назначение на новую должность повлекло изменение должностных обязанностей;
4) сотрудников, имеющих стаж службы в правоохранительных органах не менее двадцати лет.
Оценка деятельности руководителя правоохранительного органа и его заместителей проводится уполномоченным лицом (органом), определяемым Президентом Республики Казахстан.
5. Оценка деятельности сотрудника складывается из оценки достижения сотрудником служебных целей и задач в соответствии с должностными обязанностями.
6. Результаты оценки деятельности сотрудников выставляются по шкале со следующими значениями: "высокоэффективно", "эффективно", "низкоэффективно" и "неэффективно".
7. Результаты оценки деятельности вносятся в оценочный лист по форме, утверждаемой совместным приказом руководителей правоохранительных органов.
Оценочный лист содержит наименование мероприятий, сформированных с учетом должностных обязанностей и отражающих эффективность работы на конкретном участке (направлении деятельности).
При оценке руководителя учитывается средний показатель результатов оценки деятельности подчиненных ему сотрудников.
8. В отношении сотрудников со значениями результатов оценки деятельности "низкоэффективно" и "неэффективно" лицом, проводившим оценку, составляется индивидуальный план профессионального развития.
Индивидуальный план профессионального развития сотрудника определяет приоритетные направления и рекомендации, нацеленные на повышение эффективности сотрудника и его профессиональный и личностный рост на определенный период времени (до следующей оценки деятельности).

9. Қызметкердің қызметін бағалаудың нәтижелері мынадай:
1) қызметкер "тиімсіз" деген бағалау белгісін алған;
2) қызметкер екі жыл қатарынан "тиімділігі төмен" деген бағалау белгісін алған жағдайларда аттестаттау жүргізуге негіз болып табылады.
Мұндай қызметкерлерді аттестаттау бағалау жүргізілген күннен бастап алты ай ішінде өткізіледі.
Бұл ретте аттестаттауды өткізу мерзімі қызметті бағалау нәтижелеріне шағым жасау кезеңіне тоқтатыла тұрады.
10. Бағалау жүргізген адам қызметкерді бағалау нәтижелерімен, сондай-ақ кәсіби дамудың жеке жоспарымен бағалау жүргізілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде жазбаша таныстырады.
11. Қызметкер бағалау нәтижелеріне құқық қорғау органының басшысына немесе уәкілетті басшыға танысқан күннен бастап он жұмыс күні ішінде және (немесе) сот тәртібімен шағым жасауға құқылы.";
22) 47-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қызметкердің жеке және кәсіби қасиеттерін, қызметтік іс-әрекеті нәтижелерін бағалауды ескере отырып, атқаратын лауазымына сәйкестігі аттестаттау кезінде бағалаудың негізгі өлшемшарты болып табылады.";
3-тармақтың бірінші және екінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қызметкерлер құқық қорғау органдары жүйесінде үздіксіз қызметте болған әрбір үш жыл өткен соң не қызметті бағалау нәтижелері бойынша аттестаттаудан өтеді. Бұл ретте аттестаттау көрсетілген мерзім басталған не қызметті бағалау жүргізілген күннен бастап алты айдан кешіктірілмей өткізілуі тиіс.
Егер аттестаттауға жататын қызметкерлер жаңа лауазымдарға тағайындалса, қызметін бағалау нәтижелері бойынша аттестаттаудан өтетін қызметкерлерді қоспағанда, олар тағайындалғаннан кейін бір жылдан кейін аттестаттаудан өтеді. Тең дәрежелі лауазымдарға тағайындау кезінде, егер бұл функционалдық міндеттердің өзгеруіне әкеп соқпаса, бұл мерзім ескерілмейді.";
мынадай мазмұндағы 3-2 және 3-3-тармақтармен толықтырылсын:
"3-2. Мемлекеттік қызметшілерді даярлау бойынша мемлекеттік тапсырыс шеңберінде білім беру ұйымдарында білім алатын қызметкер оқуды аяқтаған соң, бірақ құқық қорғау органдары жүйесінде лауазымға тағайындалғаннан кейін кемінде бір жылдан кейін аттестаттаудан өтеді.
Мемлекеттік органдарға іссапарға жіберілген қызметкерлерді аттестаттау тиісті мемлекеттік органдардың қызметкерлері үшін белгіленген тәртіппен жүргізіледі, ал халықаралық ұйымдарға іссапарға жіберілген қызметкерлер халықаралық ұйымнан оралғаннан кейін, бірақ құқық қорғау органдары жүйесінде лауазымға орналасқаннан кейін бір жылдан кейін аттестаттаудан өтеді.

9. Результаты оценки деятельности сотрудника являются основанием для проведения аттестации в случаях:
1) получения сотрудником оценки "неэффективно";
2) получения сотрудником оценки "низкоэффективно" два года подряд.
Аттестация таких сотрудников проводится в течение шести месяцев со дня проведения оценки.
При этом срок проведения аттестации приостанавливается на период обжалования результатов оценки деятельности.
10. Лицо, проводившее оценку, письменно ознакамливает сотрудника с результатами оценки, а также индивидуальным планом профессионального развития в течение трех рабочих дней со дня проведения оценки.
11. Сотрудник вправе обжаловать результаты оценки руководителю правоохранительного органа или уполномоченному руководителю в течение десяти рабочих дней со дня ознакомления и (или) в судебном порядке.";
22) в статье 47:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Основным критерием оценки при аттестации является соответствие сотрудника занимаемой должности с учетом оценки его личных и профессиональных качеств, результатов служебной деятельности.";
части первую и вторую пункта 3 изложить в следующей редакции:
"3. Сотрудники проходят аттестацию по истечении каждых последующих трех лет непрерывного пребывания на службе в системе правоохранительных органов либо по результатам оценки деятельности. При этом аттестация должна быть проведена не позднее шести месяцев со дня наступления указанного срока либо проведения оценки деятельности.
В случаях, если подлежащие аттестации сотрудники назначены на новые должности, они проходят аттестацию через один год после назначения, за исключением сотрудников, проходящих аттестацию по результатам оценки деятельности. При назначении на равнозначные должности, если это не повлекло изменений функциональных обязанностей, данный срок не учитывается.";
дополнить пунктами 3-2 и 3-3 следующего содержания:
"3-2. Сотрудник, обучающийся в организациях образования в рамках государственного заказа по подготовке государственных служащих, проходит аттестацию по окончании обучения, но не ранее чем через один год после назначения на должность в системе правоохранительных органов.
Аттестация сотрудников, прикомандированных к государственным органам, производится в порядке, установленном для работников соответствующих государственных органов, а сотрудники, прикомандированные к международным организациям, проходят аттестацию после возвращения из международной организации, но не ранее чем через год после занятия должности в системе правоохранительных органов.

3-3. Ұйымдастырушылық-штаттық іс-шараларды өткізуге, құқық қорғау органдарының білім беру ұйымдарына оқуға түсуге, мемлекеттік органдарға және халықаралық ұйымдарға іссапарға жіберуге байланысты ауысуларды қоспағанда, аттестаттау өткізу кезеңінде қызметкерлерді аттестаттау аяқталғанға дейін лауазымға тағайындауға не қызмет бойынша ауыстыруға болмайды.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Құқық қорғау органының басшысы және оның орынбасарлары, сондай-ақ құқық қорғау органдарында кемінде жиырма жыл қызмет өтілі бар қызметкерлер аттестаттауға жатпайды.
Жүктілігі және бала күтімі бойынша демалыс кезеңінде қызметкерлер аттестаттауға жатпайды. Олар қызметке шыққаннан кейін кемінде бір жылдан соң аттестатталады.";
5-тармақтың 3-1) тармақшасы алып тасталсын;
23) 48-баптың 8, 9 және 10-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Тікелей басшы қызметкерді аттестаттау комиссиясының отырысына дейін үш апта мерзімнен кешіктірмей қол қойғыза отырып, оған берілген қызметтік мінездемемен таныстыруға міндетті.
9. Қызметкер өзіне берілген қызметтік мінездемемен келіспейтіні туралы мәлімдеуге және кадр қызметіне өзін сипаттайтын қосымша ақпаратты беруге құқылы.
Қызметкердің қосымша ақпараты бар қызметтік мінездемемен келіспейтіні туралы жазбаша өтініші аттестаттау комиссиясы төрағасының атына беріледі және аттестаттау комиссиясының отырысына дейін жеті жұмыс күнінен кешіктірілмей кадр қызметіне ұсынылады.";
24) 50-бап мынадай мазмұндағы 3-1 және 3-2-тармақтармен толықтырылсын:
"3-1. Отырыс барысында аттестаттау комиссиясы ұсынылған материалдарды зерделейді, аттестатталатын қызметкерді тыңдайды.
Аттестатталатын қызметкерге қойылатын сұрақтар оның кәсіптік даярлық деңгейін, құқықтық мәдениетін және азаматтармен жұмыс істеу қабілетін айқындауға бағытталуы тиіс.
Әңгімелесу кезінде аттестаттау комиссиясы аттестатталатын қызметкердің лауазымдық міндеттерін негізге алады. Қажет болғанда стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, сондай-ақ аттестатталатын қызметкердің қызметтік іс-әрекеттерін регламенттейтін өзге де құжаттарды білу деңгейі айқындалады.
Әңгімелесу сыпайылық пен ізгілік жағдайында өтуі тиіс.
Әрбір қатысушымен әңгімелесу техникалық жазба құралдарының (аудио-, бейнежазба) көмегімен тіркеледі.
Әңгімелесу барысында техникалық жазба құралдарының көмегімен жазылған материалдар кадр қызметінде үш жыл бойы сақталады.";
мынадай мазмұндағы 6-1-тармақпен толықтырылсын:
"6-1. Қызметті бағалау нәтижелері бойынша аттестаттаудан өтетін қызметкерлерге қатысты аттестаттау комиссиясы мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:

3-3. Сотрудники в период проведения аттестации не могут быть назначены на должности либо перемещены по службе до завершения аттестации, за исключением перемещений в связи с проведением организационно–штатных мероприятий, поступлением на учебу в организации образования правоохранительных органов, прикомандированием к государственным органам и международным организациям.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Не подлежат аттестации руководитель правоохранительного органа и его заместители, а также сотрудники, имеющие стаж службы в правоохранительных органах не менее двадцати лет.
Не подлежат аттестации сотрудники в период их беременности и отпуска по уходу за детьми. Они аттестуются после выхода на службу не ранее чем через год.";
подпункт 3-1) пункта 5 исключить;
23) пункты 8 и 9 статьи 48 изложить в следующей редакции:
"8. Непосредственный руководитель обязан ознакомить сотрудника с представленной на него служебной характеристикой под роспись в срок не позднее чем за три недели до заседания аттестационной комиссии.
9. Сотрудник вправе заявить о своем несогласии с представленной на него служебной характеристикой и предоставить в кадровую службу дополнительную информацию, характеризующую его.
Письменное заявление сотрудника о несогласии со служебной характеристикой с имеющейся дополнительной информацией подается на имя председателя аттестационной комиссии и представляется в кадровую службу не позднее чем за семь рабочих дней до заседания аттестационной комиссии."
24) статью 50 дополнить пунктами 3-1 и 3-2 следующего содержания:
"3-1. В ходе заседания аттестационная комиссия изучает представленные материалы, заслушивает аттестуемого сотрудника.
Вопросы, задаваемые аттестуемому сотруднику, должны быть направлены на определение уровня его профессиональной подготовки, правовой культуры и способности работать с гражданами.
При собеседовании аттестационная комиссия исходит из должностных обязанностей аттестуемого сотрудника. При необходимости определяется уровень знания стратегических и программных документов, а также иных документов, регламентирующих служебную деятельность аттестуемого сотрудника.
Собеседование должно проходить в обстановке корректности и доброжелательности.
Собеседование с каждым участником фиксируется с помощью технических средств записи (аудио-, видеозапись).
Материалы, зафиксированные в ходе собеседования с помощью технических средств записи, хранятся в кадровой службе в течение трех лет.";
дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
"6-1. В отношении сотрудников, проходящих аттестацию по результатам оценки деятельности, аттестационная комиссия принимает одно из следующих решений:

1) атқаратын лауазымына сәйкес келеді;
2) атқаратын лауазымына сәйкес келмейді және лауазымын төмендетуге ұсынылады;
3) атқаратын лауазымына сәйкес келмейді және қызметтен шығаруға ұсынылады.";
25) 54-баптың 4-тармағы алып тасталсын;
26) 55-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"55-бап. Қызметкерлерге көтермелеулерді қолдану тәртібі
1. Мiндеттерiн үлгiлi атқарғаны және қызметінде жоғары нәтижелерге қол жеткізгені үшін қызметкерлерге және құқық қорғау органдары білім беру ұйымдарының курсанттарына мынадай:
1) алғыс жариялау;
2) біржолғы ақшалай сыйақы беру;
3) бағалы сыйлықпен марапаттау;
4) грамотамен марапаттау;
5) Құрмет грамотасымен марапаттау;
6) ведомстволық наградамен және құқық қорғау органының үздігі төсбелгісімен марапаттау;
7) мерзімінен бұрын, кезектен тыс арнаулы атақ, сыныптық шен, біліктілік сыныбын немесе атқаратын штаттық лауазымында көзделген арнаулы атақтан, сыныптық шеннен немесе біліктілік сыныбынан бір саты жоғары тағайындау (белгілеу);
8) Құрмет тақтасына енгізу;
9) құрметті атақ беру;
10) білім беру ұйымы орналасқан жерден кезектен тыс босатуды ұсыну;
11) бұрын қолданылған тәртіптік жазаны мерзімінен бұрын алып тастау;
12) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де көтермелеу түрлері көзделеді.
2. Тәртіптік жазасы бар қызметкер бұрын қолданылған жазаны алып тастау арқылы көтермеленеді. Тәртіптік жазаны алып тастау құқығы құқық қорғау органының басшысына немесе уәкілетті басшыға тиесілі. Қызметкердің елеулі және өрескел теріс қылықтар жасағаны үшін тәртіптік жазалар олар қолданылған күннен бастап үш айдан кейін алып тасталуы мүмкін.
Елеулі тәртіптік теріс қылықтар жасағаны үшін тәртіптік жазалар көтермелеу тәртібімен мерзімінен бұрын алып тасталуға жатпайды.
Елеусіз тәртіптік теріс қылықтар үшін тәртіптік жазаны мерзімінен бұрын алу мерзімі белгіленбейді.
Құқық қорғау органы басшысымен келісу бойынша қызметкердің өмірі мен денсаулығына қауіп төндіретін ерекше еңбегі үшін, адамның өмірін құтқарумен, сондай-ақ қоғамдық резонанс тудырған аса ауыр қылмыстарды ашқаны және тергеп-тексергені үшін қызметкерлерді көтермелеу кезінде тәртіптік жазаны мерзімінен бұрын алу мерзімі ескерілмейді.
3. Бір мезгілде көтермелеу түрінде бір ғана тәртіптік жаза алынуы мүмкін, бұл ретте көтермелеудің осы түрімен көтермелеудің басқа түрлері қолданылмайды.
4. Қызметкерді көтермелеу туралы ұсынымға тікелей басшы бастама жасайды және ол комиссияда қарау үшін кадр қызметіне енгізіледі.

1) соответствует занимаемой должности;
2) не соответствует занимаемой должности и рекомендуется к понижению в должности;
3) не соответствует занимаемой должности и рекомендуется к увольнению.";
25) пункт 4 статьи 54 исключить;
26) статью 55 изложить в следующей редакции:
"Статья 55. Порядок применения поощрений к сотрудникам
1. За образцовое исполнение обязанностей и достижение высоких результатов в служебной деятельности для сотрудников и курсантов организации образования правоохранительных органов предусматриваются следующие виды поощрений:
1) объявление благодарности;
2) единовременное денежное вознаграждение;
3) награждение ценным подарком;
4) награждение грамотой;
5) награждение почетной грамотой;
6) награждение ведомственной наградой и нагрудным знаком отличия правоохранительного органа;
7) присвоение (установление) досрочного, внеочередного специального звания, классного чина, квалификационного класса или на одну ступень выше специального звания, классного чина или квалификационного класса, предусмотренного занимаемой штатной должности;
8) занесение на доску почета;
9) присвоение почетного звания;
10) предоставление внеочередного увольнения из расположения организации образования;
11) досрочное снятие ранее наложенного дисциплинарного взыскания;
12) иные виды поощрений, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
2. Сотрудник, имеющий дисциплинарное взыскание, поощряется снятием ранее наложенного взыскания. Право снятия дисциплинарного взыскания принадлежит руководителю правоохранительного органа или уполномоченному руководителю. Дисциплинарные взыскания за совершение сотрудником значительных и грубых проступков могут быть сняты не ранее трех месяцев со дня их наложения.
Не подлежат досрочному снятию в порядке поощрения дисциплинарные взыскания за совершение серьезных дисциплинарных проступков.
Срок досрочного снятия дисциплинарного взыскания за незначительные дисциплинарные проступки не устанавливается.
По согласованию с руководителем правоохранительного органа при поощрении сотрудников за особые заслуги, сопряженные с риском для жизни и здоровья сотрудника, спасением жизни человека, а также за раскрытие и расследование особо тяжких преступлений, имевших общественный резонанс, срок досрочного снятия дисциплинарного взыскания не учитывается.
3. Одновременно в виде поощрения может быть снято только одно дисциплинарное взыскание, при этом с данным видом поощрения другие виды поощрений не применяются.
4. Представление о поощрении сотрудника инициируется непосредственным руководителем и вносится в кадровую службу для рассмотрения на комиссии.

5. Комиссияны құқық қорғау органының басшысы немесе уәкілетті басшы қызметкерлерді көтермелеу кезінде объективті көзқарасты қамтамасыз ету үшін тұрақты негізде құрады.
Комиссия құрамына кемінде бес мүше кіруі тиіс.
6. Комиссия шешімді ашық дауыс беру арқылы алқалы түрде қабылдайды. Егер оған комиссия мүшелерінің жалпы дауыс санының көпшілігі дауыс берсе, шешім қабылданды деп есептеледі. Комиссия шешімдері хаттамамен ресімделеді. Дауыстар тең болған жағдайда Комиссия төрағасы дауыс берген шешім қабылданды деп есептеледі.
7. Комиссия мынадай:
1) көтермелеу туралы ұсынымды қанағаттандыру;
2) көтермелеу туралы ұсынымнан бас тарту туралы шешімдердің біреуін қабылдайды.
8. Құқық қорғау органы басшысының не уәкілетті басшының шешімі бойынша қызметкерді көтермелеу тікелей басшының ұсынуы негізінде комиссияда қарамастан жүргізілуі мүмкін.
9. Көтермелеу құқық қорғау органы басшысының немесе уәкілетті басшының бұйрықтарымен ресімделеді.";
27) 56-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"56-бап. Қызметкерлерге қолданылатын тәртiптiк жазалар және тәртіптік теріс қылықтардың түрлері";
мынадай мазмұндағы 4, 5 және 6-тармақтармен толықтырылсын:
"4. Құқық қорғау органдарының білім беру ұйымдарында магистратура мен докторантураның күндізгі нысаны бойынша оқитын қызметкерлерге тәртіптік жазалаудың мынадай:
1) ескерту;
2) сөгіс;
3) қатаң сөгіс;
4) құқық қорғау органының білім беру ұйымынан шығару түрлері салынуы мүмкін.
5. Осы баптың 3-тармағының 3) тармақшасында және 4-тармағының 4) тармақшасында көзделген тәртіптік жазалау қызметкер қызметтік тәртіпті өрескел бұзған немесе құқық қорғау органына кір келтіретін теріс қылықтар жасаған кезде қолданылады.
6. Тәртіптік теріс қылықтар мынадай:
1) болмашы;
2) елеулі;
3) өрескел түрлерге бөлінеді.
Болмашы теріс қылық – осы баптың 2-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көзделген тәртіптік жаза қолданылған теріс қылық.
Елеулі теріс қылық – осы баптың 2-тармағының 3), 4) және 6) тармақшаларында көзделген тәртіптік жаза қолданылған теріс қылық.
Өрескел теріс қылық – осы баптың 2-тармағының 5), 7), 8), 9) тармақшаларында көзделген тәртіптік жаза қолданылған теріс қылық.";
28) 57-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Тәртіптік жаза қолдану және оның түрін айқындау кезінде мынадай өлшемшарттар:
1) жасалған теріс қылықтың мазмұны мен сипаты;

5. Комиссия создается руководителем правоохранительного органа или уполномоченным руководителем на постоянной основе для обеспечения объективного подхода при поощрении сотрудников.
В состав комиссии должно входить не менее пяти членов.
6. Комиссия принимает решение коллегиально открытым голосованием. Решение считается принятым, если за него подано большинство голосов от общего количества голосов членов комиссии. Решения комиссии оформляются протоколом. В случае равенства голосов принятым считается решение, за которое проголосовал председатель Комиссии.
7. Комиссия принимает одно из следующих решений:
1) удовлетворить представление о поощрении;
2) отклонить представление о поощрении.
8. По решению руководителя правоохранительного органа либо уполномоченного руководителя поощрение сотрудника может быть произведено без рассмотрения на комиссии на основании представления непосредственного руководителя.
9. Поощрения оформляются приказами руководителя правоохранительного органа или уполномоченного руководителя.";
27) в статье 56:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 56. Дисциплинарные взыскания, применяемые к сотрудникам, и виды дисциплинарных проступков";
дополнить пунктами 4, 5 и 6 следующего содержания:
"4. В организациях образования правоохранительных органов на сотрудников, обучающихся по очной форме магистратуры и докторантуры, могут налагаться следующие виды дисциплинарных взысканий:
1) замечание;
2) выговор;
3) строгий выговор;
4) отчисление из организации образования правоохранительного органа.
5. Дисциплинарное взыскание, предусмотренное подпунктом 3) пункта 3 и подпунктом 4) пункта 4 настоящей статьи, применяется при грубом нарушении сотрудником служебной дисциплины или совершении проступков, дискредитирующих правоохранительный орган.
6. Дисциплинарные проступки подразделяются на следующие виды:
1) незначительные;
2) значительные;
3) грубые.
Незначительный проступок – проступок, за который наложено дисциплинарное взыскание, предусмотренное подпунктами 1) и 2) пункта 2 настоящей статьи.
Значительный проступок – проступок, за который наложено дисциплинарное взыскание, предусмотренное подпунктами 3), 4), и 6) пункта 2 настоящей статьи.
Грубый проступок – проступок, за который наложено дисциплинарное взыскание, предусмотренное подпунктами 5), 7), 8), 9) пункта 2 настоящей статьи.";
28) в статье 57:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. При наложении дисциплинарного взыскания и определении его вида учитываются следующие критерии:
1) содержание и характер совершенного проступка;

2) жасалған теріс қылықтың ауырлығы мен мән-жайлары;
3) қызметкердің жеке басы және оның қызметке қатынасы туралы сипаттайтын деректер;
4) қызметкердің уәжі және кінәсінің дәрежесі (қасақана, абайсызда);
5) қызметкердің тәртіптік жауаптылығын жеңілдететін мән-жайлар;
6) қызметкердің тәртіптік жауаптылығын ауырлататын мән-жайлар ескеріледі.";
мынадай мазмұндағы 2-1 және 2-2-тармақтармен толықтырылсын:
"2-1. Тәртіптік жауаптылықты жеңілдететін мән-жайлар деп:
1) теріс қылық жасаған қызметкердің өкінуі;
2) қызметкердің теріс қылық жасағаны туралы басшыға ерікті түрде хабарлауы;
3) теріс қылықты алғаш рет жасау және теріс қылықты жасау фактісімен келісудің болуы;
4) жеке немесе отбасылық қиын мән-жайлар кезінде теріс қылық жасау;
5) мәжбүрлеу нәтижесінде теріс қылық жасау;
6) теріс қылық жасау теріс салдардың туындауына және құқық қорғау органының имиджіне нұқсан келтіруге әкеп соқпаған теріс қылық танылады.
Қызметкерге жаза қолданатын құқық қорғау органының басшысы немесе уәкілетті басшы не қызметтік тергеп-тексеруді жүргізу кезінде тәртіптік комиссия жеңілдететін және өзге де мән-жайларды тануы мүмкін.
2-2. Тәртіптік жауаптылықты ауырлататын мән-жайлар деп:
1) егер бірінші теріс қылығы үшін қызметкерге жаза қолданылған және ол белгіленген тәртіппен алынбаған болса, дәл осындай теріс қылықты қайталап жасау;
2) қарамағындағыны теріс қылық жасауға тарту;
3) төтенше жағдай немесе өзге де шектеу шаралары енгізілген кезеңде теріс қылық жасау;
4) алкогольдік және (немесе) есірткілік және (немесе) психотроптық және (немесе) уытқұмарлық масаң (соларға ұқсас) күйде теріс қылық жасау;
5) теріс қылық жасау теріс салдардың туындауына және құқық қорғау органының имиджіне нұқсан келтіруге әкеп соққан;
6) өзіне жүктелген міндеттерді орындауына байланысты лауазымды адамға немесе оның жақын туыстарына ықпал ету арқылы теріс қылық жасау танылады.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Қызметіне толық сәйкес еместігі туралы ескерту, атқаратын лауазымынан босату, қызметінен шығару және білім беру ұйымынан шығару түріндегі жаза жүргізілген қызметтік тергеп-тексеру нәтижелері және тәртіптік комиссияның тиісті ұсынымдары бойынша қолданылады.
Қызметіне толық сәйкес еместігі туралы ескерту, атқаратын лауазымынан босату түріндегі жаза қызметтік тергеп-тексеру жүргізілмей және тәртіптік комиссияның тиісті ұсынымдарынсыз алқаның немесе құқық қорғау органы бірінші басшысы жанындағы жедел кеңестің шешімі негізінде және ол жасаған тәртіптік теріс қылық фактісімен келісетіндігі туралы қызметкердің жазбаша түсіндірмесі болған кезде қолданылуы мүмкін.";
10-тармақта:
екінші бөлікте "бір айлық" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы Заңда көзделген құқық қорғау органына кір келтіретін теріс қылық жасағаны және қызметтік тәртіпті өрескел бұзғаны үшін тәртіптік жаза тәртіптік теріс қылық анықталған күннен бастап үш айдан кешіктірілмей қолданылады және оны тәртіптік теріс қылық жасалған күннен бастап бір жылдан кешіктіріп қолдануға болмайды.";

2) тяжесть и обстоятельства совершенного проступка;
3) характеризующие данные о личности сотрудника и отношение его к службе;
4) мотив и степень вины сотрудника (умышленное, по неосторожности);
5) обстоятельства, смягчающие дисциплинарную ответственность сотрудника;
6) обстоятельства, отягчающие дисциплинарную ответственность сотрудника.";
дополнить пунктами 2-1 и 2-2 следующего содержания:
"2-1. Обстоятельствами, смягчающими дисциплинарную ответственность, признаются:
1) раскаяние сотрудника, совершившего проступок;
2) добровольное сообщение сотрудника о совершении им проступка руководителю;
3) совершение проступка впервые и наличие согласия с фактом совершения проступка;
4) совершение проступка при сложившихся тяжелых личных или семейных обстоятельствах;
5) совершение проступка в результате принуждения;
6) отсутствие негативных последствий и ущерба имиджу правоохранительного органа вследствие совершения дисциплинарного проступка.
Руководитель правоохранительного органа или уполномоченный руководитель, применяющий к сотруднику взыскание, либо дисциплинарная комиссия при проведении служебного расследования могут признать смягчающими и иные обстоятельства.
2-2. Обстоятельствами, отягчающими дисциплинарную ответственность, признаются:
1) повторное совершение такого же проступка, если за первый проступок к сотруднику уже применялось взыскание и оно в установленном порядке не снято;
2) вовлечение подчиненного в совершение проступка;
3) совершение проступка в период введения чрезвычайного положения или иных ограничительных мер;
4) совершение проступка в состоянии алкогольного и (или) наркотического и (или) психотропного и (или) токсикоманического опьянения (их аналогов);
5) наступление негативных последствий и причинение ущерба имиджу правоохранительного органа вследствие совершения дисциплинарного проступка;
6) совершение проступка путем воздействия на должностное лицо или его близких родственников в связи с выполнением им возложенных на него обязанностей.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Взыскание в виде предупреждения о неполном служебном соответствии, освобождения от занимаемой должности, увольнения и отчисления из организации образования налагается по результатам проведенного служебного расследования и соответствующих рекомендаций дисциплинарной комиссии.
Взыскание в виде предупреждения о неполном служебном соответствии, освобождения от занимаемой должности может налагаться без проведения служебного расследования и соответствующих рекомендаций дисциплинарной комиссии на основании решения коллегии или оперативного совещания при первом руководителе правоохранительного органа и наличии письменного объяснения сотрудника о согласии с фактом совершенного им дисциплинарного проступка.";
в пункте 10:
в части второй слово "месячного" исключить;
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Дисциплинарное взыскание за совершение проступка, дискредитирующего правоохранительный орган, и грубое нарушение служебной дисциплины, предусмотренные настоящим Законом, налагается не позднее трех месяцев со дня обнаружения дисциплинарного проступка и не может быть наложено позднее одного года со дня совершения дисциплинарного проступка.";

мынадай мазмұндағы 12-1-тармақпен толықтырылсын:
"12-1. Құқық қорғау органының білім беру ұйымдары осы Заңның 56-бабы 3-тармағының 3) тармақшасында және 4-тармағының
4) тармақшасында көзделген тәртіптік жазаны қолданған жағдайда, жаза қолдану туралы бұйрық үш жұмыс күні ішінде өзі кадрында тұратын құқық қорғау органына жіберіледі.";
14-тармақ мынадай мазмұндағы жазылсын:
"14. Іссапарға жіберу оны тәртіптік жауаптылыққа тартуға байланысты жағдайларды қоспағанда, тәртіптік жаза қызметкерге (курсантқа немесе құқық қорғау органының білім беру ұйымдарында оқитын қызметкерге) оның еңбекке уақытша жарамсыздығы, демалыста немесе іссапарда болуы кезеңінде қолданылмайды.";
29) 58-бапта:
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Қызметтік тергеп-тексеру барысында оны жүргізу тапсырылған уәкілетті лауазымды адамның:
1) өзіне қатысты қызметтік тергеп-тексеру жүргізіліп жатқан қызметкерден, сондай-ақ басқа да адамдардан жазбаша түсініктеме алуға;
2) тәртіптік теріс қылық жасаудың мән-жайына қатысты материалдар мен мәліметтер жинауға;
3) тиісті құжаттармен танысуға, қажет болған жағдайда олардың көшірмелерін қызметтік тергеп-тексеру материалдарына қоса беруге;
4) мамандардан арнайы білімді талап ететін мәселелер бойынша қорытындылар, түсініктемелер және консультациялар алуға;
5) қызметтік тергеп-тексеру жүргізілген қызметкерлерге қатысты полиграфологиялық зерттеу жүргізуге бастама жасауға құқығы бар.
Полиграфологиялық зерттеу қызметкердің келісімімен жүргізіледі.";
5-тармақ мынадай мазмұндағы екінші және үшінші бөліктермен толықтырылсын:
"Қызметтік тергеп-тексеруді жүргізген адам қызметтік тергеп-тексеру жүргізілген қызметкерді қорытынды бекітілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде онымен таныстыруға міндетті.
Танысу мүмкін болмаған жағдайда қызметтік тергеп-тексеру қорытындысының көшірмесі қызметкердің тұрғылықты жері бойынша жіберіледі не қызметкер телефон байланысы, СМС хабарлама не жеткізуді тіркеуді қамтамасыз ететін басқа да байланыс құралдары арқылы танысу қажеттігі туралы хабардар етіледі.";
8-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) тәртіптік жаза түрі бойынша тұжырымдар мен ұсыныстар көрсетіледі.";
10-тармақ алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 11-тармақпен толықтырылсын:
"11. Құқық қорғау органының білім беру ұйымдарында білім алатын курсанттар мен қызметкерлерге қатысты қызметтік тергеп-тексеруді құқық қорғау органы білім беру ұйымының тиісті бөлімшесі жүргізеді.";

дополнить пунктом 12-1 следующего содержания:
"12-1. В случае наложения организациями образования правоохранительного органа дисциплинарного взыскания, предусмотренного подпунктами 3) пункта 3 и 4) пункта 4 статьи 56 настоящего Закона, приказ о наложении взыскания в течение трех рабочих дней направляется в правоохранительный орган, в кадрах которого он состоит.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Дисциплинарное взыскание на сотрудника (курсанта или сотрудника, обучающегося в организациях образования правоохранительного органа) не может быть наложено в период его временной нетрудоспособности, нахождения в отпуске или командировке, за исключением случаев, когда командирование связано с привлечением его к дисциплинарной ответственности.";
29) в статье 58:
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. В ходе служебного расследования уполномоченное должностное лицо, которому поручено его проведение, имеет право:
1) получать письменное объяснение от сотрудника, в отношении которого проводится служебное расследование, а также от других лиц;
2) собирать материалы и сведения, касающиеся обстоятельств совершения дисциплинарного проступка;
3) знакомиться с соответствующими документами, в случае необходимости приобщать их копии к материалам служебного расследования;
4) получать заключения, пояснения и консультации у специалистов по вопросам, требующим специальных знаний;
5) инициировать проведение полиграфологического исследования сотрудников, в отношении которых проводится служебное расследование.
Полиграфологическое исследование проводится с согласия сотрудника.";
пункт 5 дополнить частями второй и третьей следующего содержания:
"Лицо, проводившее служебное расследование, обязано ознакомить с заключением сотрудника, в отношении которого проведено служебное расследование, в течение трех рабочих дней со дня его утверждения.
В случае невозможности ознакомления копия заключения служебного расследования направляется по месту жительства сотрудника либо сотрудник уведомляется о необходимости ознакомления посредством телефонной связи, СМС сообщением либо другими средствами связи, обеспечивающими фиксацию доставки.";
подпункт 2) пункта 8 изложить в следующей редакции:
"2) выводы и предложения по виду дисциплинарного взыскания.";
пункт 10 исключить;
дополнить пунктом 11 следующего содержания:
"11. В отношении курсантов и сотрудников, которые проходят обучение в организациях образования правоохранительного органа, служебное расследование проводится соответствующим подразделением организации образования правоохранительного органа.";

30) мынадай мазмұндағы 58-1-баппен толықтырылсын:
"58-1-бап. Тәртіптік комиссияны құру және оның жұмыс тәртібі
1. Құқық қорғау органының басшысы немесе уәкілетті басшы тәртіптік комиссияның құрамын бекітеді.
2. Тәртіптік комиссияның құрамына кемінде бес мүше кіруге тиіс.
3. Тәртіптік комиссияның отырыстары қажеттілігіне қарай және оның мүшелерінің жалпы санының үштен екісі болған кезде өткізіледі.
4. Тәртіптік комиссияның отырысы өзіне қатысты қызметтік тергеп-тексеру жүргізілген адамның қатысуымен, оның ішінде бейнеконференцбайланыс арқылы өткізіледі.
5. Өзіне қатысты қызметтік тергеп-тексеру жүргізілген адамның қатысуынсыз, егер ол отырыстың уақыты мен орны туралы тиісінше хабардар етілген және дәлелді себепсіз келмеген не тәртіптік комиссияның отырысына қатысудан жазбаша бас тартқан жағдайларда, қызметтік тергеп-тексеру материалдарын қарауға жол беріледі.
6. Өзіне қатысты қызметтік тергеп-тексеру жүргізілген адам тәртіптік комиссия отырысының өткізілетін уақыты мен орны туралы, бірақ ол өткізілетін күнге дейін бір жұмыс күнінен кешіктірілмей хабардар етіледі.
7. Тәртіптік комиссия қызметтік тергеп-тексеру материалдарын қарайды және теріс қылыққа қатысты фактілерді зерттейді, жүргізілген қызметтік тергеп-тексерудің нәтижелері туралы баяндамашыны (қызметтік тергеп-тексеру жүргізген адамды), өзіне қатысты қызметтік тергеп-тексеру жүргізілген адамның түсініктемелерін, сондай-ақ басқа да адамдардың түсініктемелерін тыңдайды.
8. Ұсынылған материалдарды қарау қорытындылары бойынша тәртіптік комиссия мынадай:
1) құқық қорғау органының басшысына немесе уәкілетті басшыға өзіне қатысты қызметтік тергеп-тексеру жүргізілген адамға тәртіптік жазаның тиісті шарасын қолдануды ұсыну;
2) құқық қорғау органының басшысына немесе уәкілетті басшыға тәртіптік іс жүргізуді тоқтатуды ұсыну деген шешімдердің біреуін шығарады.
9. Тәртіптік комиссияның шешімі ашық дауыс беру арқылы қабылданады және егер оған тәртіптік комиссияның отырысқа қатысқан мүшелері санының көпшілігі дауыс берсе, қабылданды деп есептеледі.
Дауыстар тең болған жағдайда тәртіптік комиссияның төрағасы дауыс берген шешім қабылданды деп есептеледі.
10. Тәртіптік жаза қолдану туралы шешім құқық қорғау органы басшысының немесе уәкілетті басшының бұйрығымен ресімделеді.
11. Қызметкер өзіне қолданылған тәртіптік жазаға жоғары тұрған лауазымды адамға не сотқа шағым жасауға құқылы. Тәртіптік жаза қолдану туралы шешімге шағымдану оның орындалуын тоқтата тұрмайды.";

30) дополнить статьей 58-1 следующего содержания:
"Статья 58-1. Порядок формирования и работы дисциплинарной комиссии.
1. Руководитель правоохранительного органа или уполномоченный руководитель утверждает состав дисциплинарной комиссии.
2. В состав дисциплинарной комиссии должно входить не менее пяти членов.
3. Заседания дисциплинарной комиссии проводятся по мере необходимости и при наличии двух третей от общего числа ее членов.
4. Заседание дисциплинарной комиссии проводится с участием лица, в отношении которого проведено служебное расследование, в том числе посредством видеоконференцсвязи.
5. Допускается рассмотрение материалов служебного расследования без участия лица, в отношении которого проведено служебное расследование, в случаях, если оно надлежащим образом было извещено о времени и месте заседания, и не явилось без уважительной причины, либо его письменного отказа от участия на заседании дисциплинарной комиссии.
6. Лицо, в отношении которого проведено служебное расследование, уведомляется о времени и месте проведения заседания дисциплинарной комиссии, но не позднее, чем за один рабочий день до даты ее проведения.
7. Дисциплинарная комиссия рассматривает материалы служебного расследования и исследует факты, касающиеся проступка, заслушивает докладчика (лицо, проводившее служебное расследование) о результатах проведенного служебного расследования, объяснения лица, в отношении которого проведено служебное расследование, а также пояснения других лиц.
8. По итогам рассмотрения представленных материалов дисциплинарная комиссия выносит одно из следующих решений:
1) рекомендовать руководителю правоохранительного органа или уполномоченному руководителю применить соответствующую меру дисциплинарного взыскания к лицу, в отношении которого проведено служебное расследование;
2) рекомендовать руководителю правоохранительного органа или уполномоченному руководителю прекратить дисциплинарное производство.
9. Решение дисциплинарной комиссии принимается открытым голосованием и считается принятым, если за него подано большинство голосов из числа присутствовавших на заседании членов дисциплинарной комиссии.
При равенстве голосов принятым считается решение, за которое проголосовал председатель дисциплинарной комиссии.
10. Решение о наложении дисциплинарного взыскания оформляется приказом руководителя правоохранительного органа или уполномоченного руководителя.
11. Сотрудник вправе обжаловать наложенное на него дисциплинарное взыскание в вышестоящему должностному лицу либо в суд. Обжалование решения о наложении дисциплинарного взыскания не приостанавливает приведения его в исполнение.";

31) 64-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Құқық қорғау органдарының қызметкерлеріне сыныптық біліктілік беру, жоғарылату, растау, төмендету және алу тәртібін құқық қорғау органдарының басшылары бекітеді.";
мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Құқық қорғау органдары қызметкерлерінің, оның ішінде қызмет өткеру уақытында қаза тапқан, қайтыс болған немесе хабар-ошарсыз кеткендердің балаларына жергілікті атқарушы органдар тұрғылықты жері бойынша мектепке дейінгі балалар мекемелерінен кезектен тыс орындар береді.";
32) 66-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қызметкер қызметтiк міндеттерін атқаруына байланысты не қызметтiк мiндеттерiн атқару кезiнде алған жарақат, жаралануы (контузия алуы), мертігуі, науқастануы салдарынан қызметтен босатылғаннан кейiнгi бiр жыл ішінде қаза тапқан (қайтыс болған) жағдайда, асырауындағы адамдар мен мұрагерлерiне оның соңғы атқарған лауазымы бойынша алпыс айлық ақшалай қаражаты мөлшерiнде бiржолғы өтемақы төленедi.";
33) 68-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Құқық қорғау органдарының қызметкерлері мен зейнеткерлерін, сондай-ақ қаза тапқан (қайтыс болған) қызметкерлердің отбасы мүшелері басқа тең бағалы тұрғын үй-жай берілмей қызметтiк тұрғын үйден шығаруға жатқызылмайды.";
34) 73-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Қызметкердің құқық қорғау органдарына қызметке тұрған (қызметтен шығарылған), оқуға түскен (оқуды аяқтаған), сондай-ақ жүктілiгіне және босануына байланысты демалысқа (демалыстан), жаңа туылған баланы (балаларды) асырап алған қызметкерлерге арналған демалыстан, бала үш жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты жалақы сақталмайтын демалыстан шыққан жылындағы ақы төлейтін жыл сайынғы еңбек демалысының ұзақтығы жыл сайынғы демалыстың ұзақтығын он екіге бөлу және алынған күндер санын құқық қорғау қызметіне тұрған (қызметтен шығарылған), оқуға түскен (оқуды аяқтаған), еңбек демалысына шыққан (болған) жылындағы қызметінің толық айларының санына көбейту жолымен есептеледі.
Толық емес күндердің санын дөңгелектеу ұлғайту жағына қарай жүргізіледі.
Бұл ретте ұзақтығы күнтізбелік он және одан да көп күнге демалыс алуға құқылы қызметкерлерге жол жүруіне демалыстан тыс уақыт беріледі.";
35) 75-бапта:
1-тармақта:
бірінші абзац "мен тыңдаушыларына" деген сөздерден кейін ", магистранттары мен докторанттарына" деген сөздермен толықтырылсын;
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) магистранттарды, докторанттарды қоспағанда, білім беру ұйымын бiтiруiне байланысты ұзақтығы күнтізбелік отыз күн.";
2-тармақ "мен тыңдаушыларына" деген сөздерден кейін ", магистранттары мен докторанттарына" деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармақтағы "күндізгі және сырттай оқу нысаны" деген сөздер "күндізгі, сондай-ақ қашықтан оқу нысаны" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақтағы "сырттай оқу нысаны" деген сөздер "қашықтан оқу нысаны" деген сөздермен ауыстырылсын;
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

31) в статье 64:
пункт 1 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Порядок присвоения, повышения, подтверждения, снижения и снятия классной квалификации сотрудникам правоохранительных органов утверждается руководителями правоохранительных органов.";
дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Детям сотрудников правоохранительных органов, в том числе тех, которые погибли, умерли или пропали без вести во время прохождения службы, местные исполнительные органы представляют вне очереди места в детских дошкольных учреждениях по месту жительства.";
32) пункт 3 статьи 66 изложить в следующей редакции:
"3. В случае гибели (смерти) сотрудника в связи с исполнением служебных обязанностей либо в течение одного года после увольнения со службы вследствие травмы, ранения (контузии), увечья, заболевания, полученных при исполнении служебных обязанностей, иждивенцам или наследникам выплачивается единовременная компенсация в размере шестидесятимесячного денежного содержания по последней занимаемой должности.";
33) пункт 3 статьи 68 изложить в следующей редакции:
"3. Не подлежат выселению из служебных жилищ без предоставления другого равноценного жилого помещения сотрудники и пенсионеры правоохранительных органов, а также члены семьи погибших (умерших) сотрудников.";
34) пункт 4 статьи 73 изложить в следующей редакции:
"4. Исчисление продолжительности оплачиваемого ежегодного трудового отпуска сотруднику в год поступления на службу в правоохранительные органы (увольнения со службы), поступления на учебу (завершения учебы), а также выхода в (из) отпуск по беременности и родам, отпуск сотрудникам, усыновившим или удочерившим новорожденного ребенка (детей), отпуск без сохранения заработной платы по уходу за ребенком до достижения им возраста трех лет исчисляется делением продолжительности ежегодного трудового отпуска на двенадцать и умножением полученного количества дней на количество полных месяцев службы в год поступления на правоохранительную службу (увольнения со службы), поступления на учебу (завершения учебы), выхода в/из отпусков.
Округление количества неполных дней производится в сторону увеличения.
При этом сотрудникам, имеющим право на отпуск продолжительностью десять календарных дней и более, предоставляется сверх отпуска время на путь следования.";
35) в статье 75:
в пункте 1:
в абзаце первом после слова "Курсантам" дополнить словами ", магистрантам и докторантам";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) в связи с окончанием организации образования, за исключением магистрантов, докторантов, – продолжительностью тридцать календарных дней.";
в пункте 2 после слова "Курсантам" дополнить словами ", магистрантам и докторантам";
в пункте 4 слова "по очной и заочной формам обучения" заменить словами "по очной форме, а также дистанционному обучению":
в пункте 5 слова "по заочной форме обучения" заменить словами "по дистанционному обучению";
пункт 7 изложить в следующей редакции:

"7. Құқық қорғау органдарының білім беру ұйымдарының магистратурасына және докторантурасына түсетiн қызметкерлерге қабылдау емтихандарына дайындалу және тапсыру үшiн ақшалай қаражаты сақталмайтын ұзақтығы күнтізбелік отыз күнге дейін, ал жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беретін кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын өзге де білім беру ұйымдарына түсетiн қызметкерлерге қабылдау емтихандарын тапсыру үшiн ұзақтығы күнтізбелік он бес күнге дейiн оқу демалысы берiледi.";
9-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Мемлекеттік қызметшілерді даярлау жөніндегі мемлекеттік тапсырыс шеңберінде немесе Шетелде кадрлар даярлау жөнiндегi республикалық комиссия айқындайтын шетелдегі жетекші жоғары оқу орындарында докторантура (PhD, бейіні бойынша доктор) бағдарламалары бойынша білім беру ұйымдарына түскен қызметкерлерге ақшалай үлесі сақталмай, атқарып жүрген лауазымынан босатылып және құқық қорғау органдары кадрында қалдыра отырып, оқу демалысы беріледі.";
36) 77-баптың 3-тармағында:
бірінші бөліктегі "қарамағына" деген сөз "кадрына" деген сөзбен ауыстырылсын;
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Құқық қорғау органында атқаратын лауазымының қысқартылуымен не өзгертілуімен ұйымдық-штаттық іс-шаралар жүргізілген жағдайда, қызметкерге біліктік талаптарына сәйкес келген кезде осы жергілікті жерде бұрын атқарған лауазымынан төмен емес басқа бос лауазымға орналасуға мүмкіндік беріледі.";
37) 80-бапта:
1-тармақта:
15) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"15) қылмыс не қасақана қылмыстық теріс қылық жасағаны үшін соттың айыптау үкімінің заңды күшіне енуіне, қылмыстық істің Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің 35-бабы бірінші бөлігі 3), 4), 9), 10) және 12) тармақтарының немесе 36-бабының негізінде тоқтатылуына байланысты;";
мынадай мазмұндағы 15-1) тармақшамен толықтырылсын:
"15-1) тәртiптiк жаза қолдану тәртiбiмен құқық қорғау органының бiлiм беру ұйымынан шығару;";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Мынадай әрекеттер, оның ішінде қызметтік міндеттерін атқарумен байланысты емес, бірақ азаматтардың көз алдарында құқық қорғау органдарының абыройы мен беделін анық түсіретін әрекеттер, атап айтқанда: қызметкерлердің қоғамдық орындарда алкогольге не есірткіге масаң күйінде (құқық қорғау органына тиесілігі айналадағыларға анық белгілі болғанда) болу; қызметкердің алкогольдік және (немесе) есірткілік және (немесе) уытқұмарлық масаң күйінде болуы, оның ішінде жұмыс күнінде осындай масаң күйді тудыратын заттарды қолдануы, сондай-ақ есірткі, психотроптық заттарды (сол тектестерді), прекурсорларды медициналық емес мақсатта тұтыну; алкогольдік және (немесе) есірткілік (сол тектестерді) және (немесе) алкогольдік және (немесе) есірткілік және (немесе) уытқұмарлық (сол тектестерді) масаң күйде көлік құралын басқару; қызметкердің алкогольдік, есірткілік, психотроптық, уытқұмарлық масаң күйде медициналық куәландырудан бас тартуы; шұғыл сипаттағы ақпаратты тергеуге зиян келтірумен жария ету; қызмет бабын жеке пайдакүнемдік мақсатта пайдалану; құқық қорғау органдарының білім беру ұйымдары қызметкерлерінің, курсанттарының арасында жарғыға сәйкес келмейтін, жағымсыз қоғамдық резонанс тудырған қарым қатынастары құқық қорғау органына кір келтіретін теріс қылықтар болып табылады.";

"7. Сотрудникам, поступающим в магистратуру и докторантуру организации образования правоохранительных органов, для подготовки и сдачи вступительных экзаменов предоставляются учебные отпуска без сохранения денежного содержания продолжительностью до тридцати календарных дней, а поступающим в иные организации образования, которые реализуют профессиональные учебные программы высшего и послевузовского образования для сдачи вступительных экзаменов, – продолжительностью до пятнадцати календарных дней.";
часть первую пункта 9 изложить в следующей редакции:
"9. Сотрудникам, поступившим в организации образования в рамках государственного заказа по подготовке государственных служащих или по программам докторантуры (PhD, доктор по профилю) в ведущих зарубежных высших учебных заведениях, определяемых Республиканской комиссией по подготовке кадров за рубежом, предоставляется учебный отпуск без сохранения денежного довольствия с освобождением от занимаемой должности и оставлением в кадрах правоохранительного органа.";
36) в пункте 3 статьи 77:
в части первой слово "распоряжение" заменить словом "кадры";
часть третью изложить в следующей редакции:
"В случае проведения в правоохранительном органе организационно-штатных мероприятий с сокращением либо преобразованием занимаемой должности, сотруднику предоставляется возможность замещения другой вакантной должности, но не ниже ранее занимаемой, в этой же местности при соответствии квалификационным требованиям.";
37) в статье 80:
в пункте 1:
подпункт 15) изложить в следующей редакции:
"15) вступление в законную силу обвинительного приговора суда за совершение преступления либо умышленного уголовного проступка, прекращение уголовного дела на основании пунктов 3), 4), 9), 10) и 12) части первой статьи 35 или статьи 36 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан;";
дополнить подпунктом 15-1) следующего содержания:
"15-1) отчисления из организации образования правоохранительного органа в порядке дисциплинарного взыскания;";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Проступками, дискредитирующими правоохранительный орган, являются действия, в том числе не связанные с исполнением служебных обязанностей, но явно подрывающие в глазах граждан достоинство и авторитет правоохранительной службы, а именно: появление сотрудников в общественных местах в состоянии алкогольного либо наркотического опьянения (очевидного для окружающих принадлежности к правоохранительному органу); нахождение сотрудника на службе в состоянии алкогольного и (или) наркотического и (или) токсикоманического опьянения, в том числе употребление в течение рабочего дня веществ, вызывающих такое опьянение, а также немедицинское потребление наркотических средств, психотропных веществ (их аналогов), прекурсоров; управление транспортным средством в состоянии алкогольного и (или) наркотического и (или) токсикоманического опьянения (их аналогов); отказ сотрудника от медицинского освидетельствования на состояние алкогольного, наркотического, психотропного, токсикоманического опьянения; разглашение информации оперативного характера, причинившее вред следствию; использование служебного положения в личных корыстных целях; неуставные взаимоотношения между сотрудниками, курсантами организаций образования правоохранительных органов, вызвавшие негативный общественный резонанс.";

мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Қызметтік тәртіпті өрескел бұзуға, егер бұл әрекеттер (әрекетсіздік) қылмыстық жауаптылыққа әкеп соқпаса, азаматтардың өмірі мен денсаулығына зиян келтіруге әкеп соққан қызметкердің қызметтік міндеттерін тиісінше орындамауы; егер бұл қылмыстық жауаптылыққа әкеп соқпаса, қызметкердің оны жоғалтуға әкеп соқтырған, қызметтік пайдалану үшін сеніп тапсырылған қару мен оның патрондарын ұқыпсыз сақтауы, ереуілдерді қоса алғанда, мемлекеттік органдардың қалыпты жұмыс істеуіне және қызметтік міндеттерді орындауға кедергі келтіретін әрекеттерге қатысу жатады.";
3-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Қызметкер осы Заңның 80-бабы 1-тармағының 9), 10), 12) – 16) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша жұмыстан шығарылған жағдайда, қызметкердің өз еркімен жұмыстан шығару туралы баянат беруі жұмыстан шығаруды тоқтата тұрмайды және жұмыстан шығару негіздерінің өзгеруіне әкеп соқпайды.";
38) 81-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Құқық қорғау органдарында қызметін тоқтатқан қызметкерлер құқық қорғау органдарының кадрынан шығарылады.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Осы Заңның 80-бабы 1-тармағының 1), 2, 4) және 18) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша қызметтен шығарылатын қызметкерлер жұмыстан шығарылғаны не қызметті өткерудің шекті жасына жеткені туралы жұмыстан шығарудан немесе шекті жасқа жетуінен кемiнде бір ай бұрын хабардар етiледi.
Осы Заңның 80-бабы 1-тармағының 1), 2), 4), 5) және 18) тармақшалары бойынша қызметкерді жұмыстан шығаруды қоспағанда, қызметкерлерді демалыстарда және емдеу мекемелерінде емделуде болған кезеңінде жұмыстан шығаруға жол берілмейді.";
мынадай мазмұндағы 10-тармақпен толықтырылсын:
"10. Құқық қорғау қызметін өткеру кезеңінде мемлекеттік наградамен – орденмен (ордендермен) марапатталған құқық қорғау органдарының қызметкерлеріне жұмыстан шығарылған кездегі біржолғы жәрдемақы мөлшері ақшалай қамтылымының екі айлық ақысына ұлғайтылады.";
39) 84-бапта:
үшінші бөліктегі "6, 7, 8, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 32, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 55, 56, 57, 58-баптарының" деген сөздер "5-1, 6, 7, 7-1, 7-2, 8, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 46-1, 46-2, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 54-1, 55, 56, 57, 58, 58-1-баптарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші бөліктегі "2)" деген саннан кейін ", 2-1)" деген сандармен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы жетінші, сегізінші және тоғызыншы бөліктермен толықтырылсын:

дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. К грубому нарушению служебной дисциплины относится ненадлежащее исполнение сотрудником служебных обязанностей, повлекшее причинение вреда жизни и здоровью граждан, если эти действия (бездействие) не влекут за собой уголовную ответственность; небрежное хранение сотрудником вверенных для служебного пользования оружия и патронов к нему, повлекшее его утрату, если это не влечет за собой уголовную ответственность; участие в действиях, препятствующих нормальному функционированию государственных органов и выполнению служебных обязанностей, включая забастовки.";
пункт 3 дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае увольнения сотрудника по основаниям, предусмотренным подпунктами 9), 10), 12) - 16) пункта 1 статьи 80 настоящего Закона, подача рапорта сотрудника об увольнении его по собственному желанию не приостанавливает увольнение и не влечет за собой изменение оснований для увольнения.";
38) в статье 81:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Сотрудники, прекратившие службу в правоохранительных органах, исключаются из кадров правоохранительных органов.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Сотрудники, увольняемые со службы по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 2, 4) и 18) пункта 1 статьи 80 настоящего Закона, письменно уведомляются об увольнении либо достижении предельного возраста пребывания на службе не позднее, чем за один месяц до увольнения или достижения предельного возраста.
Увольнение сотрудников в период нахождения их в отпусках и на лечении в лечебных учреждениях не допускается, за исключением увольнения сотрудника по подпунктам 1), 2), 4), 5) и 18) пункта 1 статьи 80 настоящего Закона.";
дополнить пунктом 10 следующего содержания:
"10. Сотрудникам правоохранительных органов, награжденным в период прохождения правоохранительной службы государственной наградой – орденом (орденами), размер единовременного пособия при увольнении увеличивается на два оклада денежного содержания.";
39) в статье 84:
в части третьей слова "Действия статей 6, 7, 8, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 32, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 55, 56, 57, 58" заменить словами "Действия статей 5-1, 6, 7, 7-1, 7-2, 8, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 46-1, 46-2, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 54-1, 55, 56, 57, 58, 58-1";
в части четвертой после цифры "2)" дополнить цифрами ", 2-1)";
дополнить частями седьмой, восьмой и девятой следующего содержания:

"2012 жылғы 1 қаңтарға дейін жұмыстан шығарылған прокуратура органдарының қызметкерлері Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасына сәйкес еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін алуға құқылы. Зейнетақы төлемдерінің мөлшері қызметтен шығарылған күнге белгіленеді және төлем Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасында белгіленген тәртіппен жүргізілген арттырулар ескеріле отырып жүзеге асырылады.
Ішкі істер, қылмыстық-атқару жүйесі, қаржы полициясы, азаматтық қорғаныс, мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының 2003 және 2016 жылдар аралығындағы кезеңде жұмыстан шыққан, жұмыстан шыққан күні жиырма бес және одан да көп жалпы жұмыс өтілі бар, соның ішінде кемінде он екі жыл және алты айы үздіксіз әскери қызметті, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы қызметті, мемлекеттік фельдъегерлік қызметті құрайтын және құқық қорғау органдарында қызметте болудың шекті жасына жету бойынша не штаттық қысқарылуы немесе денсаулық жағдайы бойынша жұмыстан шығарылған қатардағы және кiшi басшы құрамдағы қызметкерлер еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдеріне құқығы бар. Зейнетақы төлемдерінің мөлшері қызметтен шығарылған күнге белгіленеді және төлем Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасында белгіленген тәртіппен жүргізілген арттыруларды ескере отырып, еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін тағайындауға өтінішпен жүгінген күннен бастап жүзеге асырылады.
Қызметкер қызмет өткеру кезінде не қызметтiк мiндеттерiн атқару кезiнде науқастануы қызметтен босатылғаннан кейін бір жыл ішінде соңғы атқарған лауазымы бойынша алпыс айлық ақшалай қаражаты мөлшерінде біржолғы өтемақы төлеу бөлігінде осы Заңның 66-бабы 3-тармағының күші құқық қорғау органдарының қызметкерлеріне 2020 жылғы 16 наурыздан бастап қолданылады.";
2. "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
64-бапта:
1-тармақтың 2) және 3) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"2) әскери қызметте, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы қызметте, мемлекеттік фельдъегерлік қызметте кемiнде жиырма бес жыл еңбек сiңiрген, штаттың қысқартылуына немесе өз еркі бойынша немесе денсаулық жағдайына немесе құқық қорғау органының таратылуына байланысты қызметтен босатылған;
3) жиырма бес және одан да көп жыл жалпы еңбек өтілі бар, оның кемiнде он екі жыл және алты айын үзіліссiз әскери қызмет, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы қызмет, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет құрайтын және әскери қызметте, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы қызметте, мемлекеттік фельдъегерлік қызметте болудың Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген шектi жасына толуына не штаттың қысқартылуына немесе денсаулық жағдайына немесе құқық қорғау органының таратылуына байланысты қызметтен босатылған әскери қызметшiлердiң (мерзiмдi қызметтегі әскери қызметшiлерден басқа), арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерінің еңбек сiңiрген жылдары үшiн зейнетақы төлемдерiн алуға құқығы бар.";

"Сотрудники органов прокуратуры, уволенные со службы до 1 января 2012 года, имеют право на пенсионные выплаты за выслугу лет в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан. Размер пенсионных выплат устанавливается на дату увольнения со службы и выплата осуществляется со дня обращения за назначением пенсионных выплат за выслугу лет с учетом повышений, произведенных в порядке, установленном пенсионным законодательством Республики Казахстан.
Cотрудники рядового и младшего начальствующего состава органов внутренних дел, уголовно-исполнительной системы, финансовой полиции, гражданской защиты, государственной противопожарной службы уволившиеся со службы в период с 2003 по 2016 годы, имеющие на дату увольнения общий трудовой стаж двадцать пять и более лет, из которых не менее двенадцати лет и шести месяцев составляют непрерывная воинская служба, служба в специальных государственных и правоохранительных органах, государственная фельдъегерская служба, и уволенные по достижении предельного возраста состояния на службе в правоохранительных органах, либо по сокращению штатов или состоянию здоровья имеют право на пенсионные выплаты за выслугу лет. Размер пенсионных выплат устанавливается на дату увольнения со службы и выплата осуществляется со дня обращения за назначением пенсионных выплат за выслугу лет с учетом повышений, произведенных в порядке, установленном пенсионным законодательством Республики Казахстан.
Действие пункта 3 статьи 66 настоящего Закона в части выплаты единовременной компенсации в размере шестидесятимесячного денежного содержания по последней занимаемой должности в случае гибели (смерти) сотрудника в период прохождения службы либо в течение одного года после увольнения со службы вследствие заболевания распространяется на сотрудников правоохранительных органов с 16 марта 2020 года.".
2. В Закон Республики Казахстан от 21 июня 2013 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан":
в статье 64:
подпункты 2) и 3) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"2) имеющие выслугу на воинской службе, службе в специальных государственных и правоохранительных органах, государственной фельдъегерской службе не менее двадцати пяти лет, уволенные по сокращению штатов или собственному желанию или состоянию здоровья или ликвидации правоохранительного органа;
3) имеющие общий трудовой стаж двадцать пять и более лет, из которых не менее двенадцати лет и шести месяцев составляют непрерывная воинская служба, служба в специальных государственных и правоохранительных органах, государственной фельдъегерской службе, и уволенные по достижении установленного законодательством Республики Казахстан предельного возраста состояния на воинской службе, службе в специальных государственных и правоохранительных органах, государственной фельдъегерской службе либо по сокращению штатов или состоянию здоровья или ликвидации правоохранительного органа.";

2-тармақтың 2) және 3) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"2) әскери қызметте, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы қызметте, мемлекеттік фельдъегерлік қызметте кемiнде жиырма бес жыл еңбек сiңiрген, штаттың қысқартылуына, құқық қорғау органының таратылуына не өз еркі бойынша не жұмысын жалғастыруға кедергі келтіретін денсаулық жағдайы салдарынан атқаратын қызметiне немесе орындайтын жұмысына сәйкес келмеуiне байланысты қызметтен босатылған;
3) жиырма бес және одан да көп жыл жалпы еңбек өтілі бар, оның кемiнде он екі жыл және алты айын үзіліссiз әскери қызмет, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы қызмет, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет құрайтын және штаттың қысқартылуына, құқық қорғау органының таратылуына не жұмысын жалғастыруға кедергі келтіретін денсаулық жағдайы салдарынан атқаратын қызметiне немесе орындайтын жұмысына сәйкес келмеуіне байланысты қызметтен босатылған не арнаулы атақтарға, сыныптық шендерге ие болу, сондай-ақ нысанды киім киіп жүру құқықтары жойылған кезде тіркелген арнаулы атағы, сыныптық шені бойынша құқық қорғау қызметінде болудың шекті жасына сәйкес келетін жасқа толған арнаулы атақтарға, сыныптық шендерге ие болу және нысанды киiм киiп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдардың еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін алуға құқығы бар.".
3. "Қазақстан Республикасының Ішкі істер органдары туралы" 2014 жылғы 23 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 17-баптың 2-тармағындағы "тұрақты орналасқан пунктінен тыс жерде" деген сөздер алып тасталсын;
2) 21-баптың 3-тармағы алып тасталсын;
3) 22-баптың 2, 3 және 4-тармақтары алып тасталсын.
4. "Тұрғын үй қатынастары туралы" 1997 жылғы 16 сәуiрдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
13-баптың 8-тармағында:
7-1) тармақшадағы "ішкі істер органдарында" және "ішкі істер органдары" деген сөздер "құқық қорғау органдарында" және "құқық қорғау органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) тармақшада "ішкі істер органдарының" және "Ішкі істер органдарының" деген сөздер "құқық қорғау органдарының" және "Құқық қорғау органдарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
101-10-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"101-10-бап. Арнаулы мемлекеттік, құқық қорғау органдары немесе әскери қызметшілердің отбасы мүшелері" ;
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Заңның мақсаттары үшін арнаулы мемлекеттік, құқық қорғау органдары қызметкерлерінің немесе әскери қызметшілердің отбасы мүшелеріне:".
2-бап. Осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

подпункты 2) и 3) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2) имеющие выслугу на воинской службе, службе в специальных государственных и правоохранительных органах, государственной фельдъегерской службе не менее двадцати пяти лет, уволенные по сокращению штатов, ликвидации правоохранительного органа либо собственному желанию, либо несоответствию занимаемой должности или выполняемой работе вследствие состояния здоровья, препятствующего продолжению работы;
3) имеющие общий трудовой стаж двадцать пять и более лет, из которых не менее двенадцати лет и шести месяцев составляют непрерывная воинская служба, служба в специальных государственных и правоохранительных органах, государственной фельдъегерской службе, и уволенные по сокращению штатов, ликвидации правоохранительного органа либо несоответствию занимаемой должности или выполняемой работе вследствие состояния здоровья, препятствующего продолжению работы, либо достигшие возраста, соответствующего предельному возрасту состояния на правоохранительной службе по зафиксированному специальному званию, классному чину на момент упразднения права иметь специальные звания и классные чины, а также носить форменную одежду.".
3. В Закон Республики Казахстан от 23 апреля 2014 года "Об органах внутренних дел Республики Казахстан":
1) в пункте 2 статьи 17 слова "в отрыве от пункта постоянной дислокации" исключить;
2) пункт 3 статьи 21 исключить;
3) пункты 2, 3 и 4 статьи 22 исключить.
4. В Закон Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях":
в пункте 8 статьи 13:
в подпункте 7-1) слова "органов внутренних дел" и "органах внутренних дел" заменить словами "правоохранительного органа" и "правоохранительном органе";
в подпункте 10) слова "органов внутренних дел" заменить словами "правоохранительных органов" и "правоохранительного органа";
в статье 101-10:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 101-10. Члены семьи сотрудников специальных государственных, правоохранительных органов или военнослужащих";
абзац первый изложить в следующей редакции:
"В целях применения настоящего Закона к членам семьи сотрудников специальных государственных, правоохранительных органов или военнослужащих относятся:".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан