"Қазақстан Республикасының 2025 жылға дейінгі аумақтық даму жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 13 қыркүйектегі № 634 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының 2025 жылға дейінгі аумақтық даму жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Қазақстан Республикасының 2025 жылға дейінгі аумақтық даму жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасының 2025 жылға дейінгі ұлттық даму жоспарын іске асыру, сондай-ақ елдің әрбір өңірінің әлеуметтік-экономикалық әлеуетін дамыту және тиімді пайдалану негізінде халықтың тұрмыс сапасын қамтамасыз ететін жағдайлар жасау мақсатында ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының 2025 жылға дейінгі аумақтық даму жоспары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Үкіметі, орталық және жергілікті атқарушы органдар, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар, ұлттық басқарушы холдингтер, ұлттық холдинг пен ұлттық компаниялар өз қызметінде осы Жарлықты басшылыққа алсын және оны іске асыру бойынша қажетті шараларды қабылдасын.
3. "Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың 2030 жылға дейінгі болжамды схемасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 9 қазандағы № 185 Жарлығының күші жойылды деп танылсын.
4. Осы Жарлықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне жүктелсін.
5. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ.Тоқаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2021 жылғы
№ Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасының 2025 жылға дейінгі аумақтық даму
ЖОСПАРЫ Мазмұны
1. Ағымдағы ахуалдың пайымы, оны талдау және бағалау      3
2. Аумақтық дамудың қағидаттары, тәсілдері мен бағыттары      15
3. Аумақтық даму жоспарының бағыттарын іске асыру тетіктері      28
4. Ел дамуының негізгі параметрлері. 31
5. Өңірлерді перспективалық дамыту схемалары      33
1-қосымша
2-қосымша
1. Ағымдағы ахуалдың пайымы, оны талдау және бағалау
1.1. Жалпы ережелер
Қазақстан Республикасының 2025 жылға дейінгі аумақтық даму жоспары (бұдан әрі – Аумақтық даму жоспары) Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесіне (бұдан әрі – Мемлекеттік жоспарлау жүйесі) сәйкес әзірленді.
Аумақтық даму жоспары "Қазақстан-2050" Стратегиясының және Қазақстан Республикасы Президентінің 2021 жылғы 26 ақпандағы № 520 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының "Теңгерімді аумақтық даму" басымдығының мақсаттарына қол жеткізуге бағытталған, Қазақстан Республикасының 2025 жылға дейінгі ұлттық даму жоспарының қағидаттары мен тәсілдерін негізге алады.
Стратегиялық бағдарламалық құжат ретінде Аумақтық даму жоспарының рөлі – ел дамуының кеңістіктік аспектісі бөлігінде төмен тұрған жобалар мен жергілікті атқарушы органдардың жоспарларын үйлестіру.
Аумақтық даму жоспарында 2025 жылға дейінгі аумақтық даму бойынша мемлекеттің жаңа пайымы, қағидаттары мен тәсілдері қамтылған.
Аумақтық даму жоспарын іске асыру тетігі мемлекеттің әртүрлі деңгейлердегі рөлін қайта қарауды ескере отырып әзірленді.
Аумақтық даму жоспарында пайдаланылатын ұғымдар:

О проекте Указа Президента Республики Казахстан "Об утверждении Плана территориального развития Республики Казахстан до 2025 года"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 сентября 2021 года № 634.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан "Об утверждении Плана территориального развития Республики Казахстан до 2025 года".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Об утверждении Плана территориального развития
Республики Казахстан до 2025 года
В целях реализации Национального плана развития Республики Казахстан до 2025 года, а также создания условий, обеспечивающих качество жизни населения на основе развития и эффективного использования социально-экономического потенциала каждого региона страны, ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить прилагаемый План территориального развития Республики Казахстан до 2025 года.
2. Правительству Республики Казахстан, центральным и местным исполнительным органам, а также государственным органам, непосредственно подчиненным и подотчетным Президенту Республики Казахстан, национальным управляющим холдингам, национальному холдингу и национальным компаниям руководствоваться в своей деятельности настоящим Указом и принять необходимые меры по его реализации.
3. Признать утратившим силу Указ Президента Республики Казахстан от 9 октября 2019 года № 185 "Об утверждении Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны до 2030 года".
4. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Администрацию Президента Республики Казахстан.
5. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания.
Президент
Республики Казахстан
К. Токаев
Утвержден
Указом Президента
Республики Казахстан
от 2021 года №
ПЛАН
территориального развития Республики Казахстан до 2025 года
Оглавление
1. Видение, анализ и оценка текущей ситуации 3
2. Принципы, подходы и направления территориального развития 15
3. Механизмы реализации направлений Плана территориального развития 29
4. Основные параметры развития страны 32
5. Схемы перспективного развития регионов 34
Приложение 1
Приложение 2
1. Видение, анализ и оценка текущей ситуации
1.1. Общие положения
План территориального развития Республики Казахстан до 2025 года (далее – План территориального развития) разработан в соответствии с Системой государственного планирования в Республике Казахстан (далее – Система государственного планирования).
План территориального развития направлен на достижение целей Стратегии "Казахстан-2050" и Общенационального приоритета Республики Казахстан "Сбалансированное территориальное развитие", утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 26 февраля 2021 года № 520, базируется на принципах и подходах Национального плана развития Республики Казахстан до 2025 года.
Роль Плана территориального развития как стратегического программного документа – координация нижестоящих проектов и планов местных исполнительных органов в части пространственного аспекта развития страны.
План территориального развития содержит новые видение, принципы и подходы государства по территориальному развитию до 2025 года.
Механизм реализации Плана территориального развития разработан с учетом пересмотра роли государства на разных уровнях.
Понятия, используемые в Плане территориального развития:

1) қалалық агломерация – бір немесе бірнеше ірі қаланың (агломерация орталықтарының) айналасында орналасқан, күнделікті еңбек, өндірістік, әлеуметтік-мәдени функционалдық байланыстары, сондай-ақ бір-бірімен аумақтық бірігу үрдісі бар урбандалған елді мекендердің жергілікті жүйесі;
2) функционалдық урбандалған аудан (ФУА) – инфрақұрылымдық объектілерді бірлесіп пайдаланумен байланысқан және қарқынды экономикалық, оның ішінде еңбек және әлеуметтік байланыстармен біріктірілген, халқының жалпы саны кемінде 200 мың адам болатын жинақы орналасқан елді мекендер мен олардың арасындағы аумақтардың жиынтығы, ол мыналарды қамтиды:
а) моноқала болып табылмайтын, халқының тығыздығы 1 шаршы км шаққанда 1 000 адамнан кем болмайтын үлкен немесе ірі өзек-қала;
б) еңбек жасындағы тұрғындарының кемінде 15 %-ы өзек-қалаға күнделікті маятниктік көші-қонға қатысатын қоршаған моно және шағын қалалар (өзек-қаладан 50 км аспайтын радиуста) және ауылдық елді мекендер (өзек-қаладан 30 км аспайтын радиуста);
в) ірі қала – халқының саны 500 мың тұрғыннан асатын қалалық елді мекен;
г) үлкен қала – халқының саны 100 мыңнан 500 мың тұрғынға дейінгі қалалық елді мекен;
д) орташа қала – халқының саны 50 мыңнан 100 мың тұрғынға дейінгі қалалық елді мекен;
е) шағын қала – халқының саны 50 мың тұрғыннан аз қалалық елді мекен;
ж) моноқала – өнеркәсіп өндірісінің және еңбекке қабілетті халықтың негізгі бөлігі (20 %-дан астамы) бір немесе бірнеше (көп емес) қала құраушы, әдетте, бір бейіндегі және шикізаттық бағыттағы (мономамандану) әрі қалада болып жатқан барлық экономикалық және әлеуметтік процестерді айқындайтын кәсіпорындарда шоғырланған орташа немесе үлкен қала. Моноқалалар санатына мынадай өлшемшарттардың бірімен сипатталатын қалалар кіреді:
қаланың қала құраушы кәсіпорындарының, негізінен өндіруші сектордың өнеркәсіп өндірісінің көлемі жалпы қалалық өндіріс көлемінің (мономамандану) 20 %-дан астамын құрайды;
қаланың қала құраушы кәсіпорындарында жұмыспен қамтылған халықтың жалпы санының 20 %-дан астамы жұмыс істейді;
4) тірек ауылдық елді мекен – абаттандырылған ауылдық елді мекен (АЕМ), мұнда сол жерде тұратын халықты және қосылып ауылдық кластер құрайтын іргелес ауылдық елді мекендердің (серіктес АЕМ) тұрғындарын мемлекеттік көрсетілетін қызметтермен және әлеуметтік игіліктермен қамтамасыз ету үшін инфрақұрылым жасалады;
5) ауылдық кластер – тірек АЕМ-нен және оны 10-15 км радиуста қоршап жатқан ауылдардан (серіктес АЕМ) тұратын АЕМ жиынтығы (бұл ретте Түркістан, Алматы, Жамбыл, Маңғыстау, Қызылорда облыстарындағы ауыл кластерінің радиусы (тірек және серіктес АЕМ арасындағы қашықтық) 10 км аспайды, ал қалған облыстарда 15 км аспайды);

1) городская агломерация – локальная система урбанизированных населенных пунктов, расположенных вокруг одного или нескольких крупных городов (центров агломерации), имеющих повседневные трудовые, производственные, социально-культурные функциональные связи, а также тенденцию к территориальному слиянию друг с другом;
2) функциональный урбанизированный район (ФУР) – совокупность компактно расположенных населенных пунктов и территорий между ними с общей численностью населения не менее 200 тыс. человек, связанных совместным использованием инфраструктурных объектов и объединенных интенсивными экономическими, в том числе трудовыми, и социальными связями, который включает в себя:
а) большой или крупный город-ядро, не являющийся моногородом, с плотностью населения не менее 1 000 человек на 1 кв.км;
б) окружающие моно- и малые города (в радиусе не более 50 км от города-ядра) и сельские населенные пункты (в радиусе не более 30 км от города-ядра), не менее 15 % трудового населения которых участвует в ежедневной маятниковой миграции в город-ядро;
в) крупный город – городской населенный пункт с численностью населения свыше 500 тыс. жителей;
г) большой город – городской населенный пункт с численностью населения от 100 тыс. до 500 тыс. жителей;
д) средний город – городской населенный пункт с численностью населения от 50 тыс. до 100 тыс. жителей;
е) малый город – городской населенный пункт с численностью населения менее 50 тыс. жителей;
ж) моногород – средний или большой город, где основная часть (более 20 %) промышленного производства и трудоспособного населения сосредоточена на одном или нескольких (немногих) градообразующих предприятиях, как правило, одного профиля и сырьевой направленности (моноспециализация), которые при этом определяют все экономические и социальные процессы, происходящие в городе. В категорию моногородов включены города, характеризующиеся одним из следующих критериев:
объем промышленного производства градообразующих предприятий города, в основном добывающего сектора, составляет более 20 % от общегородского объема производства (моноспециализация);
на градообразующих предприятиях города занято более 20 % от общей численности занятого населения;
4) опорный сельский населенный пункт – благоустроенный сельский населенный пункт (СНП), в котором создается инфраструктура для обеспечения государственными услугами и социальными благами проживающему в нем населению и жителям прилегающих сельских населенных пунктов (спутниковых СНП), вместе составляющих сельский кластер;
5) сельский кластер – совокупность СНП, состоящая из опорного СНП и окружающих его в радиусе 10-15 км сел (спутниковых СНП) (при этом радиус сельского кластера (расстояние между опорным и спутниковыми СНП) в Туркестанской, Алматинской, Жамбылской, Мангистауской, Кызылординской областях составляет не более 10 км, а в остальных областях – не более 15 км);

6) шекара маңындағы аумақтар – Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасынан 50 км дейінгі қашықтықта орналасқан әкімшілік-аумақтық құрылымдардың және елді мекендердің аумақтары;
7) экономикалық өсу орталықтары – ел немесе өңір экономикасында инновациялар мен прогресс көздерінің функциясын орындайтын, "ауқым әсерінің" арқасында өндіріс факторларының тартылыс полюстері (шоғырлану) болып табылатын, жаңа тауарлар өндіретін және қызметтер көрсететін серпінді дамып келе жатқан салалардың кәсіпорындары орналасатын елді мекендер;
8) экономикалық дәліз (даму дәлізі) – көлік байланысы жоғары дамыған, халықтың тығыздығы салыстырмалы түрде жоғары және белсенді экономикалық қызметі бар кеңістік (экономикалық дәліз, әдетте, дәліздің негізгі экономикалық түйіндері (хабтары) ретінде қызмет ететін бірнеше ірі немесе үлкен қалаларды, сондай-ақ осы қалалардың айналасындағы және арасындағы аудандарды қамтиды, сондай-ақ кеңістікте теңгерімделген экономикалық өсу мен дамуға ықпал етеді);
9) кеңістікте даму – қоныстандыру жүйесін (елді мекендер желісін) және экономиканы аумақтық ұйымдастыруды жетілдіру, оның ішінде демографиялық үрдістерді, қалыптасып келе жатқан "өсу нүктелерін" және аумақтардың байланыстылығын арттыру жөніндегі шараларды ескеретін өңірлік дамудың тиімді мемлекеттік саясатын жүргізу есебінен жетілдіру;
10) зәкірлік инвестициялық жоба – Қазақстан экономикасының шикізатқа қатысты емес секторларында іске асырылатын және моно немесе шағын қаланың экономикасын әртараптандыруға бағытталған, кемінде 50 тұрақты жұмыс орнын құру жоспарланған инвестициялық жоба;
11) ұлттық жоба – саланы (аяны) дамыту үшін маңызды міндеттерді (жобаларды) белгіленген мерзімдерде шешуге бағытталған іс-шаралар кешенін іске асыруда жан-жақты ведомствоаралық өзара іс-қимылды және басым бюджеттік қаржыландыруды қамтамасыз ететін құжат;
12) уәкілетті орган – өңірлік даму саласындағы басшылықты, сондай-ақ салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының орталық мемлекеттік органы.
1.2. Ағымдағы ахуалды талдау және бағалау
Қазақстанның аумақтық-кеңістіктік құрылымының қалыптасуы мен дамуына ресурстық әлеуеттің болуы және оны пайдалану қарқындылығы айтарлықтай әсер етеді.
Жер және су ресурстары. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерді пайдаланудың негізгі проблемалары егістік жерлердің тозуы, суармалы жерлердің жеткілікті түрде тиімді пайдаланылмауы, жердің мелиорациялық жай-күйінің нашарлауымен қатар жүретін суару және дренаж жүйелерінің едәуір тозуы болып табылады.
Орташа жылдық температураның одан әрі артуымен жердің шөлейттену проблемасы күшейеді, Қазақстанның ауыл шаруашылығы аймақтарының солтүстікке ығысуы орын алады, бұл ауыл шаруашылығындағы өндіріс көлеміне және жалпы ауылдық жерде қоныстануға теріс әсер етеді.
Аумақтық-кеңістікте дамуға су ресурстарының өсіп келе жатқан тапшылығы мен ұтымсыз пайдаланылуы, жерүсті және жерасты суларының ластануы, трансшекаралық өзендердің мемлекетаралық су бөлу проблемалары елеулі ықпал етуді жалғастыруда.

6) приграничные территории – территории административно-территориальных образований и населенных пунктов, расположенных на расстоянии до 50 км от государственной границы Республики Казахстан;
7) центры экономического роста – населенные пункты, выполняющие в экономике страны или региона функцию источника инноваций и прогресса, являющиеся благодаря "эффекту масштаба" полюсами притяжения (концентрации) факторов производства, где размещаются предприятия динамично развивающихся отраслей, производящие новые товары и услуги;
8) экономический коридор (коридор развития) – пространство с высокоразвитой транспортной связанностью, относительно высокой плотностью населения и активной экономической деятельностью (экономический коридор, как правило, включает несколько крупных или больших городов, которые служат основными экономическими узлами (хабами) коридора, а также районы вокруг и между этими городами, а также способствует пространственно-сбалансированному экономическому росту и развитию);
9) пространственное развитие – совершенствование системы расселения (сети населенных пунктов) и территориальной организации экономики, в том числе за счет проведения эффективной государственной политики регионального развития, учитывающей демографические тенденции, формирующиеся "точки роста" и меры по повышению связанности территорий;
10) якорный инвестиционный проект – инвестиционный проект, реализуемый в несырьевых секторах экономики Казахстана и направленный на диверсификацию экономики моно- или малого города, на котором планируется создание не менее 50 постоянных рабочих мест;
11) национальный проект – документ, обеспечивающий всестороннее межведомственное взаимодействие и приоритетное бюджетное финансирование реализации комплекса мероприятий, направленных на решение в установленные сроки задач (проектов), важных для развития сферы (отрасли);
12) уполномоченный орган – центральный государственный орган Республики Казахстан, осуществляющий руководство, а также межотраслевую координацию в сфере регионального развития.
1.2. Анализ и оценка текущей ситуации
На формирование и развитие территориально-пространственной структуры Казахстана значительное влияние оказывают наличие ресурсного потенциала и интенсивность его использования.
Земельные и водные ресурсы. Основными проблемами использования земель сельскохозяйственного назначения являются деградация пахотных земель, недостаточно эффективное использование орошаемых земель, значительный износ оросительных и дренажных систем, сопровождающийся ухудшением мелиоративного состояния земель.
При дальнейшем повышении среднегодовой температуры усилится проблема опустынивания земель, произойдет сдвиг сельскохозяйственных зон Казахстана на север, что негативно отразится на объемах производства в сельском хозяйстве и в целом на расселении в сельской местности.
На территориально-пространственное развитие продолжают оказывать значительное влияние проблемы нарастающего дефицита и нерационального использования водных ресурсов, загрязнения поверхностных и подземных вод, межгосударственного вододеления трансграничных рек.

Энергиямен қамтамасыз етілу. Маңызды мәселелердің бірі маневрлік қуатқа деген қажеттілік болып табылады. 2030 жылға қарай "Сарыарқа" магистральдық газ құбырын іске қосу есебінен газдандырумен қамтуды 13,5 млн адамға дейін ұлғайту жоспарлануда.
Мұнай өнеркәсібі. Бірқатар өңірлерде табиғи ресурстардың сарқылу үрдістерінің сақталуына, сондай-ақ әлемдік тауар биржаларында шикізат ресурстарына қажеттіліктің төмендеуіне байланысты Қазақстанда оларды өндірудің тұрақты төмендеуі байқалады.
Мәселен, 2010 – 2020 жылдары шикі мұнай өндіру көлемі Ақтөбе облысында 36,0 %-ға, Қызылорда облысында 67,4 %-ға және Маңғыстау облысында 11,6 %-ға төмендеді.
Болжамдарға сәйкес 2018 жылмен салыстырғанда 2030 жылға дейін мұнай өндірудің Қызылорда облысында 67,4 %-ға, Маңғыстау облысында 15,2 %-ға, Ақтөбе облысында 12,1 %-ға төмендеуі күтілуде.
Сумен жабдықтау және су бұру. Елдің климаттық-географиялық ерекшеліктерін, трансшекаралық өзендерде су жіберудің қазіргі келеңсіз үрдістерін ескере отырып, елді мекендерді сумен жабдықтау ерекше өзектілікке ие болады.
Қалалардың жайлылығы мен экологиялылығын арттыру тұрғысынан су бұрумен жеткіліксіз қамту проблемасы сақталуда.
2020 жылдың қорытындысы бойынша халықты сарқынды суларды тазартумен қамту 70,5 %-ды құрады.
87 қаланың 27-де кәріз-тазарту құрылыстары жоқ, ал 26 қалада олардың жаңғырту және реконструкциялау талап етіледі.
Автомобиль жолдары. Қанағаттанғысыз күйдегі жергілікті жолдардың жоғары үлесі сақталуда. Батыс Қазақстан облысында ол 65,9 %-ды, Ақтөбе облысында 39 %-ды, Атырау облысында 39 %-ды және Солтүстік Қазақстан облысында 31 %-ды құрайды.
Ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым. Автомобиль жолдары мен темір жолдардың, ауылдық елді мекендердің ұтқыр байланыспен және Интернетпен (4G) толық қамтылмауы ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымның проблемасы болып табылады, бұл цифрлық теңсіздікті сақтап отыр. Қазіргі уақытта талшықты-оптикалық байланыс желілерін және LTE (4G) сымсыз радиоқолжетімділігінің сымсыз желілерін пайдалана отырып, АЕМ-ді Интернет желісіне кең жолақты қолжетімділікпен қамтамасыз ету бойынша жұмыс жүргізілуде.
Ел халқын қоныстандырудың оңтайлы жүйесі және нарықтық байланыстардың сипаты. Қазақстанда халық қалалық агломерациялар мен ірі қалаларда (негізінен облыс орталықтары), моно және шағын қалалар мен тірек АЕМ-де шоғырланған.
Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент және Ақтөбе қалаларында орталықтары бар төрт агломерацияда ел халқының 36 %-ы тұрады. Агломерация орталықтарында елдің жалпы ішкі өнімнің (ЖІӨ) шамамен үштен бірі өндіріледі. Агломерациялар үлесіне елге тартылатын шетелдік инвестициялардың 60 %-дан астамы тиесілі.
Қалалық агломерацияларды дамытуда бірқатар проблемалар байқалады: қалалық агломерацияны дамытуды басқарудың бірыңғай моделі жоқ, орталық қала мен агломерацияның шеткері елді мекендерін инфрақұрылымдық дамыту мен бюджеттік жоспарлауды үйлестірудің жеткіліксіздігі байқалады. Желілердің тым тозуына, көліктік байланыстың нашар болуына, қоршаған ортаға антропогендік әсерге байланысты проблемалар өзекті күйінде қалуда.
Азаматтық қорғау инфрақұрылымының тозу проблемасы сақталып отыр.
Күн сайынғы маятниктік көші-қон нәтижесінде агломерациялардың орталықтарында әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымға қомақты жүктеме түседі, тұрғын үй тапшы және т.б.
Осыған ұқсас, бірақ бұдан аздау проблемалар ірі қалаларда да (облыс орталықтары мен Семей қаласы) байқалады.
Моно және шағын қалаларда проблемалар олардың экономикасын әртараптандырудың төмен деңгейімен, халықтың жұмыспен қамтылуының қала құраушы кәсіпорынның даму перспективаларына жоғары тәуелділігімен, шикізат қорларының сарқылуымен (мысалы, Жаңаөзен, Арқалық қалаларында) байланысты.

Энергообеспеченность. Одним из важных вопросов является потребность в маневренных мощностях. К 2030 году планируется увеличить охват газификацией до 13,5 млн человек за счет ввода магистрального газопровода "Сарыарка".
Нефтяная промышленность. В связи с сохранением тенденций истощения природных ресурсов в ряде регионов, а также снижением потребности в сырьевых ресурсах на мировых товарных биржах наблюдается стабильное падение их добычи в Казахстане.
Так, за 2010-2020 годы снизились объемы добычи сырой нефти в Актюбинской области на 36,0 %, Кызылординской – на 67,4 % и Мангистауской – на 11,6 %.
Согласно прогнозам до 2030 года ожидается снижение нефтедобычи по сравнению с 2018 годом в Кызылординской области на 67,4 %, Мангистауской области – на 15,2 %, Актюбинской области – на 12,1 %.
Водоснабжение и водоотведение. С учетом климато-географических особенностей страны, имеющихся негативных тенденций попуска воды на трансграничных реках водоснабжение населенных пунктов будет приобретать особую актуальность.
В контексте повышения комфортности и экологичности городов сохраняется проблема недостаточного охвата водоотведением.
По итогам 2020 года охват населения очисткой сточных вод составляет 70,5 %.
Из 87 городов в 27 отсутствуют канализационно-очистные сооружения, а в 26 городах требуются их модернизация и реконструкция.
Автомобильные дороги. Сохраняется высокая доля местных дорог, находящихся в неудовлетворительном состоянии. В Западно-Казахстанской области она составляет 65,9 %, Актюбинской – 39 %, Атырауской – 39 % и Северо-Казахстанской – 31 %.
Инфокоммуникационная инфраструктура. Проблемой инфокоммуникационной инфраструктуры является неполный охват мобильной связью и Интернетом автомобильных и железных дорог, сельских населенных пунктов (4G), что сохраняет цифровое неравенство. В настоящее время ведется работа по обеспечению СНП широкополосным доступом к сети Интернет с использованием волоконно-оптических линий связи и беспроводных сетей беспроводного радиодоступа LTE (4G).
Оптимальная система расселения населения страны и характер рыночных связей. В Казахстане население сконцентрировано в городских агломерациях и крупных городах (в основном областные центры), моно- и малых городах и опорных СНП.
В четырех агломерациях с центрами в городах Нур-Султане, Алматы, Шымкенте и Актобе проживает 36 % населения страны. В центрах агломераций генерируется примерно треть валового внутреннего продукта (ВВП) страны. На долю агломераций приходится более 60 % привлекаемых в страну иностранных инвестиций.
В развитии городских агломераций отмечается ряд проблем: отсутствует единая модель управления развитием городской агломерацией, отмечается недостаточная координация инфраструктурного развития и бюджетного планирования города-центра и периферийных населенных пунктов агломерации. Актуальными остаются проблемы, связанные с высоким износом сетей, слабой транспортной связанностью, антропогенным воздействием на окружающую среду.
Сохраняется проблема изношенности инфраструктуры гражданской защиты.
В результате ежедневной маятниковой миграции центры агломераций испытывают проблемы значительной нагрузки на социальную и инженерную инфраструктуры, нехватки жилья и так далее.
Аналогичные проблемы, но в меньшей степени, наблюдаются и в крупных городах (областные центры и город Семей).
В моно- и малых городах проблемы связаны с низкой степенью диверсификации их экономики, высокой зависимостью занятости населения от перспектив развития градообразующего предприятия, истощением запасов сырья (например, в городах Жанаозен, Аркалык).

Ауылдық жерлерде ел халқының 41 %-ы тұрады, 6,3 мың ауылдың ішінде халқының саны 500 адамнан кем 3,3 мың АЕМ-де (52,4 %-ы) 648,2 мың адам (елдің ауыл халқының 11 %-ы) тұрады. Инфрақұрылымды дамыту, ауыз сумен, интернетпен қамтамасыз ету ауылдағы өзекті проблемалар болып қала береді.
Қазақстанның шекара маңындағы өңірлері халықтың жан басына шаққандағы орташа табысының мөлшері, бәсекеге қабілетті кәсіптік білім беретін оқу орындарының болуы жағынан басқа мемлекеттердің шекара маңындағы бірқатар облыстарынан артта қалып отыр, бұл білікті мамандар мен жастардың кету тәуекелін туғызады.
Тұтастай алғанда, Қазақстанның аумақтық дамуының негізгі үрдістері:
экономикалық өсудің орталықтардың шектеулі санында шоғырлануы, қалалардың әлеуметтік-экономикалық рөлінің өсуі;
неғұрлым жоғары технологиялық құрылыстарға көшу есебінен экономиканы кеңістікте ұйымдастыруды трансформациялау;
сыртқы нарықтарға шығу үшін республикалық маңызы бар инфрақұрылымдық шектеулердің сақталуы;
цифрландыру салдарынан мемлекеттік және өзге де көрсетілетін қызметтердің кеңістікте қолжетімділігін кеңейту;
ауыл шаруашылығында және өндіруші секторларда еңбек өнімділігінің өсуі (өндірісті автоматтандыру нәтижесінде) және осы секторларда жұмыс орындары санының төмендеуі (ауылдық аумақтар мен моноқалаларда) болып табылады.
Қазақстанның аумақтық дамуының негізгі проблемалары:
өңіраралық әлеуметтік-экономикалық теңсіздіктің жоғары деңгейі;
елдің экономикалық өсуін жеделдетуді қамтамасыз ету үшін экономикалық өсу орталықтары санының жеткіліксіздігі;
халықтың көші-қон ұтқырлығының дамыған елдерге тән орташа мәндерден едәуір артта қалуы, бұл өңірлік еңбек нарықтарында проблемалардың туындауына әкеледі;
ауыл халқының өмір сүру деңгейінің қала тұрғындарының өмір сүру деңгейінен едәуір артта қалуы;
қалалардың көпшілігінде қалалық орта жайлылығының төмен деңгейі;
өңірлер экономикаларының құрылымында төмен технологиялық өндірістердің жоғары үлесі;
шағын қалалар мен ауылдық аумақтарда кәсіпкерлік белсенділіктің төмен деңгейі;
магистральдық көлік инфрақұрылымын дамытудың қазіргі деңгейінің экономика мен өңірлер халқының қажеттіліктеріне сәйкес келмеуі, тірек көлік желісінде және энергетика саласында республикалық маңызы бар инфрақұрылымдық шектеулердің болуы, экономикалық өсу орталықтарының өзара және басқа да аумақтармен көліктік байланысының төмендігі, елдің транзиттік әлеуетінің толық көлемде іске асырылмауы;
елдің көптеген қалаларындағы қоршаған ортаның қанағаттанғысыз жай-күйі, жасыл қордың тапшылығы, қатты тұрмыстық қалдықтарды жинақтаудың жалғасуы және қайта өңдеу мен кәдеге жаратудың төмен деңгейі, кейбір бірегей экожүйелердің тозуы болып табылады.

В сельской местности проживает 41 % населения страны, из 6,3 тыс. сел в 3,3 тыс. СНП (52,4 %) с численностью населения менее 500 человек проживает 648,2 тыс. человек (11 % сельского населения страны). Актуальными проблемами на селе остаются развитие инфраструктуры, обеспечение питьевой водой, интернетом.
Приграничные регионы Казахстана отстают от ряда приграничных областей других государств по размеру среднедушевых доходов населения, наличию конкурентоспособных учебных заведений профессионального образования, что создает риск оттока квалифицированных специалистов и молодежи.
В целом основными тенденциями территориального развития Казахстана являются:
концентрация экономического роста в ограниченном числе центров, рост социально-экономической роли городов;
трансформация пространственной организации экономики за счет перехода на более высокие технологические уклады;
сохранение инфраструктурных ограничений республиканского значения для выхода на внешние рынки;
расширение пространственной доступности государственных и иных услуг вследствие цифровизации;
рост производительности труда в сельском хозяйстве и добывающих секторах (вследствие автоматизации производства) и снижение количества рабочих мест в данных секторах (в сельских территориях и моногородах).
Основными проблемами территориального развития Казахстана являются:
высокий уровень межрегионального социально-экономического неравенства;
недостаточное количество центров экономического роста для обеспечения ускорения экономического роста страны;
существенное отставание миграционной мобильности населения от средних значений, характерных для развитых стран, что приводит к возникновению проблем на региональных рынках труда;
значительное отставание уровня жизни сельского населения от уровня жизни жителей городов;
низкий уровень комфортности городской среды в большинстве городов;
высокая доля низкотехнологичных производств в структуре экономик регионов;
низкий уровень предпринимательской активности в малых городах и сельских территориях;
несоответствие существующего уровня развития магистральной транспортной инфраструктуры потребностям экономики и населения регионов, наличие инфраструктурных ограничений республиканского значения на опорной транспортной сети и в сфере энергетики, низкая транспортная связанность центров экономического роста между собой и другими территориями, не в полной мере реализован транзитный потенциал страны;
неудовлетворительное состояние окружающей среды в большинстве городов страны, дефицит зеленого фонда, продолжающиеся накопление и низкий уровень переработки и утилизации твердых бытовых отходов, деградация некоторых уникальных экосистем.

1.3. Көші-қон үрдістерін ескере отырып, демографиялық ахуалды болжау
2010 жылдан бастап 2020 жыл аралығындағы кезеңде Қазақстандағы демографиялық ахуал оң серпінмен атап өтіледі. Халық 2 млн адамға өсіп, 2020 жылдың қорытындысы бойынша 18,8 млн адамды құрады. 2025 жылға қарай ел халқының саны болжам бойынша 19,8 млн адамды құрайды.
Ең көп демографиялық өсу елдің негізгі адами капиталы шоғырланған елдің оңтүстік өңірлеріне тиесілі.
Қала халқының тез өсу үрдісі байқалады. 2010 жылдан бастап 2020 жыл аралығында белсенді өңіраралық көші-қон процестері мен табиғи өсім есебінен қала халқының саны 8,8 млн адамнан 11,1 млн адамға дейін өсті. Көрсетілген кезеңде қалалардағы халық саны 24 %-ға, ал ауылдық жерлердегі халық саны 4 %-ға ғана өсті.
2020 жылы елде урбандалу деңгейі 59,1 %-ды құрады. Болжамға сәйкес 2025 жылға қарай урбандалу деңгейі осы факторлардың әсерінен 63 %-ды құрайды.

1.3. Прогноз демографической ситуации с учетом миграционных тенденций
Демографическая ситуация в Казахстане в период с 2010 по 2020 годы отмечена положительной динамикой. Население выросло на 2 млн человек и по итогам 2020 года составило 18,8 млн человек. К 2025 году численность населения страны по прогнозам составит 19,8 млн человек.
Наибольший демографический рост приходится на южные регионы страны, где сконцентрирован основной людской капитал страны.
Наблюдается тенденция к быстрому росту городского населения. С 2010 по 2020 год численность городского населения выросла с 8,8 млн человек до 11,1 млн человек за счет активных межрегиональных миграционных процессов и естественного прироста. За указанный период численность населения в городах выросла на 24 %, а население в сельской местности только на 4 %.
В 2020 году уровень урбанизации в стране составил 59,1 %. Согласно прогнозу к 2025 году уровень урбанизации составит 63 % под воздействием тех же факторов.

Өңірлер бөлінісінде 2010 – 2020 жылдары көші-қон ағыны есебінен халықтың өсуі Маңғыстау облысында, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларында байқалды.
Халықтың жүйелі түрде кетуі Қарағанды, Қостанай, Павлодар, Солтүстік Қазақстан және Шығыс Қазақстан облыстарында байқалды. Жоғарыда аталған үрдістер 2025 жылға дейін жалғасады деп күтілуде.
Бұл процесті тежеу үшін қандастарды (репатриант-отандастар) тұрғын үймен, жер учаскелерімен және көшуге берілетін төлемдермен қамтамасыз етуді қоса алғанда, оларға әлеуметтік-экономикалық қолдау көрсетуді күшейту қажет.
Қазақстандағы демографиялық ахуалды талдау нәтижелері бойынша бірқатар проблемалар айқындалды, олардың ішінде бала туудың төмендеуі, халықтың қартаюы, еңбекке қабілетті халықтың кетуі, ауыл шаруашылығы саласындағы жұмыскерлердің жұмыстан босатылуы негізгілері болып табылады.
Халықтың табиғи өсімі деңгейі бойынша қалыптасқан өңірлік айырмашылықтардың салдарынан, сондай-ақ көші-қонның тартушы және итермелеуші факторларын ескере отырып, демографиялық даму деңгейі бойынша өңірлерді 3 топқа бөлуге болады.
Өңірлердің бірінші тобында халықтың ең көп өсуі күтілуде – бұл Алматы, Атырау, Қызылорда, Маңғыстау, Түркістан облыстары, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалалары.
Халықтың өсу үрдістері тұрғын үй, әлеуметтік және көлік-коммуникациялық инфрақұрылыммен озыңқы қамтамасыз ету, жұмыс орындарын құру бойынша шаралар қабылдауды көздейді.
Екінші топқа халықтың тұрақты өсуі (Ақтөбе, Жамбыл, Батыс Қазақстан облыстары) және оның қарқынының шамалы төмендеуі (Ақмола, Қарағанды және Павлодар облыстары) болжанатын өңірлер біріктірілген.
Бұл өңірлерде халықтың табиғи өсімінің жоғары қарқынын сақтап, эмиграцияны төмендету маңызды. Осыған байланысты бала туу мәселелері өңірлердің әлеуметтік-демографиялық саясатын әзірлеудегі негізгі буындардың бірі болып табылады.
Тұрғын үйге қол жетімділікті және халықтың тұрмыс сапасын арттыру демографиялық процестерге, атап айтқанда табиғи өсімнің ұлғаюына әсер ететін фактор болып табылады.
Өңірлердің үшінші тобында көші-қон ағынының ұлғаюы және өлім-жітімнің жоғары деңгейі (әсіресе жас кезінде) есебінен халық санының төмендеу үрдісі басым – бұл Солтүстік Қазақстан, Қостанай және Шығыс Қазақстан облыстары.
Перспективада елдің бірқатар өңірлері еңбек ресурстарының босатылуы және салааралық ағыны проблемасына тап болады.
Төмендегі кестеде көші-қон үрдістері ескеріле отырып, Қазақстандағы демографиялық ахуалдың болжамы ұсынылған.
Кесте
Көші-қон процестерін ескере отырып, демографиялық ахуалды болжау
Өңір Халықтың орташа жылдық саны, мың адам
2020 ж.
(факт) *
2021 ж.** 2022 ж.** 2023 ж.** 2024 ж.** 2025 ж.**
Қазақстан Республикасы

В разрезе регионов за 2010-2020 годы рост населения за счет миграционного притока был отмечен в Мангистауской области, городах Нур-Султане, Алматы и Шымкенте.
Системный отток населения отмечен в Карагандинской, Костанайской, Павлодарской, Северо-Казахстанской и Восточно-Казахстанской областях. Ожидается, что отмеченные выше тенденции сохранятся до 2025 года.
Для сдерживания этого процесса необходимо усилить оказание социально-экономической поддержки кандасам (соотечественники-репатрианты), включая обеспечение жильем, земельными участками и выплатами на переезд.
По результатам анализа демографической ситуации в Казахстане определен ряд проблем, среди которых основными являются снижение рождаемости, старение населения, отток трудоспособного населения, высвобождение работников в сфере сельского хозяйства.
Вследствие сложившихся региональных различий по уровню естественного прироста населения, а также с учетом притягивающих и выталкивающих факторов миграции регионы по уровню демографического развития можно разделить на 3 группы.
В первой группе регионов ожидается наибольший прирост населения – это Алматинская, Атырауская, Кызылординская, Мангистауская, Туркестанская области, города Нур-Султан, Алматы и Шымкент.
Тенденции роста населения предусматривают принятие мер по опережающему обеспечению жилищной, социальной и транспортно-коммуникационной инфраструктурой, созданию рабочих мест.
Во вторую группу объединены регионы, где прогнозируется стабильный рост населения (Актюбинская, Жамбылская, Западно-Казахстанская области) и незначительный спад его темпов (Акмолинская, Карагандинская и Павлодарская области).
В этих регионах важно сохранить высокие темпы естественного прироста населения и снизить эмиграцию. В этой связи вопросы рождаемости являются одними из ключевых звеньев в разработке социально-демографической политики регионов.
Фактором, влияющим на демографические процессы, в частности, на увеличение естественного прироста, является повышение доступности жилья и качества жизни населения.
В третьей группе регионов преобладают тенденции снижения численности населения за счет увеличения миграционного оттока и высокого уровня смертности (особенно в молодом возрасте) – это Северо-Казахстанская, Костанайская и Восточно-Казахстанская области.
В перспективе ряд регионов страны столкнется с проблемой высвобождения и межотраслевого перетока трудовых ресурсов.
В ниже стоящей таблице представлен прогноз демографической ситуации в Казахстане с учетом миграционных тенденций.
Таблица
Прогнозы демографической ситуации с учетом миграционных процессов
Регион
Среднегодовая численность населения, тыс. человек
2020 г.
(факт)*
2021 г.**
2022 г.**
2023 г.**
2024 г**.
2025 г.**
Республика Казахстан

2 168,4
2 222,1
Шымкент қ.
1 056,3
1 093,0
1 130,9
1 169,1
1 207,7
1 246,6
*Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының деректері
**Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Еңбек ресурстарын дамыту орталығының деректері
1.4. Өңірлердің экономикалық мамандануы
Қазақстанда 5 макроөңір экономикалық мамандануы, нарықтық байланыстардың сипаты, қоныстандыру жүйесі және географиялық белгісі бойынша айқын ерекшеленеді – мегаполистер, орталық-шығыс, батыс, солтүстік және оңтүстік.
Мегаполистер (Нұр-Сұлтан және Алматы қалалары):
бизнес-көрсетілетін қызметтерде жұмыспен қамту мен кірістері жоғары индустриядан кейінгі кезеңдегі қалалар;
ішкі көшіп-қонушылар үшін "магниттер";
халық құрылымындағы төмен демографиялық жүктеме (ересек халық пен балалардың арақатынасы);
салыстырмалы түрде өмір сүрудің жоғары ұзақтығы және базалық мемлекеттік көрсетілетін қызметтермен қамтамасыз етілу сапасы;
күрделі секторлардағы экономикалық мамандану (бизнес-көрсетілетін қызметтер, ақпарат және байланыс, жылжымайтын мүлікпен операциялар, қаржы қызметі);
перспективалы кластерлердің ауқымды тізбесі;
айтарлықтай айырмашылықтарға байланысты өздерінің географиялық макроөңірлеріне жатпайды.
Орталық-шығыс макроөңір (Қарағанды, Павлодар және Шығыс Қазақстан облыстары):
күрделі климаттық жағдайлар (су тапшылығы, ұзақ жылыту маусымы);
негізгі жұмыспен қамту тау-кен металлургия өнеркәсібіндегі және ел бойынша кірістері орташа жоғары индустриялық облыстар;
урбандалудың салыстырмалы түрде жоғары деңгейі, демографиялық жүктеменің төмен деңгейі;
өмір сүру ұзақтығы төмен, бұл ретте базалық мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді қамтамасыз етуде елеулі алшақтықтар жоқ;
бастапқы қайта бөлуде шектеулі экономикалық мамандану (тау-кен өндіру және металлургия өнеркәсібі, кокс және мұнай өңдеу өнімдерін өндіру, көлік және қоймалау);
әртараптандыру перспективалары шектеулі, ағымдағы мамандану айналасында бірқатар әлеуетті кластерлер бар (келесі қайта бөлу).
Батыс макроөңір (Атырау, Ақтөбе, Батыс Қазақстан, Маңғыстау және Қызылорда облыстары):
өте күрделі климаттық жағдайлар (су тапшылығы, жоғары температура);
негізгі жұмыспен қамту мұнай-газ өнеркәсібіндегі және кірістері салыстырмалы түрде жоғары шикізатты облыстар;
жоғары демографиялық жүктеме;
өмір сүру ұзақтығы және базалық мемлекеттік көрсетілетін қызметтермен қамтамасыз етілу сапасы (кәрізбен қамту және орта білім беру сапасы, ішінара – Маңғыстау облысында сумен жабдықтау, Атырау облысында денсаулық сақтау, Қызылорда облысында балалар өлім-жітімі деңгейі) орташа;
тау-кен өндіру өнеркәсібі мен байланысты секторларда (бизнес-көрсетілетін қызметтер, кокс және мұнай өңдеу өнімдерін өндіру, көлік және қоймалау) шектеулі экономикалық мамандану, Атырау және Ақтау қалаларында бизнес-көрсетілетін қызметтер бойынша дамыған кластерлер;
әртараптандыру перспективалары шектеулі, ағымдағы маманданудың айналасында бірқатар әлеуетті кластерлер бар, оның ішінде Атырау облысында кластерлік дамудың белгілі бір перспективалары бар.
Солтүстік макроөңір (Ақмола, Қостанай, Солтүстік Қазақстан облыстары):
негізгі жұмыспен қамту негізінен ірі кәсіпорындар әрекет ететін ауыл шаруашылығындағы және халық табысы төмен аграрлық облыстар;
төмен демографиялық жүктеме;
өмір сүру ұзақтығы төмен, базалық мемлекеттік көрсетілетін қызметтермен қамтамасыз етілу сапасы (кәрізбен қамту, ішінара – Қостанай облысында дәрігерлер саны, Ақмола облысында 1 мұғалімге шаққандағы оқушылар саны) орташа;
ауыл шаруашылығында, тау-кен металлургия және тамақ өнеркәсібінде, Ақмола және Қостанай облыстарында – машина жасау салаларында экономикалық мамандану;
Ақмола облысында өңдеу өнеркәсібі салаларында әртараптандырудың белгілі бір перспективалары бар, қалған облыстарда әртараптандыру перспективалары шектеулі (Қостанай облысында жекелеген әлеуетті кластерлер).
Оңтүстік макроөңір (Алматы, Жамбыл, Түркістан облыстары және Шымкент қаласы):
қолайлы климаттық жағдайлар, ұзақ мерзімді перспективада су тапшылығы қаупі бар;
негізгі жұмыспен қамту шоғырландырылмаған ауыл шаруашылығындағы (жеке қосалқы шаруашылықтарда) және кірістері төмен аграрлық өңірлер;
урбандалудың төмен деңгейі, жоғары демографиялық жүктеме;
өмір сүру ұзақтығы және базалық мемлекеттік көрсетілетін қызметтермен қамтамасыз ету сапасы (кәрізбен қамту және орта білім беру сапасы, ішінара – Жамбыл облысында дәрігерлер саны, Алматы облысында мұғалімдер саны) орташа;
ауыл шаруашылығында, тамақ өнеркәсібінде, химияда және фармацевтикада, металға қатысты емес минералдық өнімдер өндірісінде (құрылыс материалдары) экономикалық мамандану;
Шымкент қаласында көрсетілетін қызметтер мен жеңіл өнеркәсіп секторларына (әлеуетті кластер) қарай әртараптандыру перспективалары ауқымды, қалған өңірлерде әртараптандыру перспективалары өте шектеулі (Алматы және Түркістан облыстарындағы жекелеген әлеуетті кластерлер).

2 168,4
2 222,1
г. Шымкент
1 056,3
1 093,0
1 130,9
1 169,1
1 207,7
1 246,6
*Данные Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан
**Данные Центра развития трудовых ресурсов Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
1.4. Экономическая специализация регионов
В Казахстане отчетливо выделяются 5 макрорегионов по экономической специализации, характеру рыночных связей, системе расселения и географическому признаку – мегаполисы, центрально-восточный, западный, северный и южный.
Мегаполисы (города Нур-Султан и Алматы):
постиндустриальные города со значительной занятостью в бизнес-услугах и высокими доходами;
"магниты" для внутренних мигрантов;
низкая демографическая нагрузка (соотношение взрослого населения и детей) в структуре населения;
сравнительно высокая продолжительность жизни и качество обеспечения базовыми государственными услугами;
экономическая специализация в сложных секторах (бизнес-услуги, информация и связь, операции с недвижимым имуществом, финансовая деятельность);
широкий перечень перспективных кластеров;
не относятся к своим географическим макрорегионам в силу значительных отличий.
Центрально-восточный макрорегион (Карагандинская, Павлодарская и Восточно-Казахстанская области):
сложные климатические условия (дефицит воды, долгий отопительный сезон);
индустриальные области с основной занятостью в горно-металлургической промышленности и доходами выше среднего по стране;
сравнительно высокий уровень урбанизации, низкий уровень демографической нагрузки;
низкая продолжительность жизни, при этом отсутствуют существенные разрывы в обеспечении базовых государственных услуг;
ограниченная экономическая специализация в начальных переделах (горнодобывающая и металлургическая промышленность, производство кокса и продуктов нефтепереработки, транспорт и складирование);
перспективы диверсификации ограничены, имеется ряд потенциальных кластеров вокруг текущей специализации (следующие переделы).
Западный макрорегион (Атырауская, Актюбинская, Западно-Казахстанская, Мангистауская и Кызылординская области):
крайне сложные климатические условия (дефицит воды, высокая температура);
сырьевые области с основной занятостью в нефтегазовой промышленности и сравнительно высокими доходами;
высокая демографическая нагрузка;
средняя продолжительность жизни и качество обеспечения базовыми государственными услугами (охват канализацией и качество среднего образования, частично – водоснабжение в Мангистауской, здравоохранение в Атырауской, уровень детской смертности в Кызылординской области);
ограниченная экономическая специализация в горнодобывающей промышленности и связанных секторах (бизнес-услуги, производство кокса и продуктов нефтепереработки, транспорт и складирование), развитые кластера по бизнес-услугам в городах Атырау и Актау;
перспективы диверсификации ограничены, имеется ряд потенциальных кластеров вокруг текущей специализации, в том числе определенные перспективы кластерного развития в Атырауской области.
Северный макрорегион (Акмолинская, Костанайская, Северо-Казахстанская области):
аграрные области с основной занятостью в сельском хозяйстве, преимущественно представленные крупными предприятиями, низким уровнем доходов населения;
низкая демографическая нагрузка;
низкая продолжительность жизни, среднее качество обеспечения базовыми государственными услугами (охват канализацией, частично – число врачей в Костанайской, количество учеников на 1 учителя в Акмолинской области);
экономическая специализация в сельском хозяйстве, горно-металлургической и пищевой промышленности, в Акмолинской и Костанайской областях – в отраслях машиностроения;
определенные перспективы диверсификации в Акмолинской области в отраслях обрабатывающей промышленности, в остальных областях перспективы диверсификации ограничены (отдельные потенциальные кластеры в Костанайской области).
Южный макрорегион (Алматинская, Жамбылская, Туркестанская области и город Шымкент):
благоприятные климатические условия, имеется угроза дефицита воды в долгосрочной перспективе;
аграрные регионы с основной занятостью в неконсолидированном сельском хозяйстве (личные подсобные хозяйства) и низкими доходами;
низкий уровень урбанизации, высокая демографическая нагрузка;
средняя продолжительность жизни и качество обеспечения базовыми государственными услугами (охват канализацией и качество среднего образования, частично – число врачей в Жамбылской, число учителей в Алматинской области);
экономическая специализация в сельском хозяйстве, пищевой промышленности, химии и фармацевтике, производстве неметаллической минеральной продукции (строительные материалы);
широкие перспективы диверсификации в городе Шымкенте в сторону секторов услуг и легкой промышленности (потенциальный кластер), в остальных регионах перспективы диверсификации крайне ограничены (отдельные потенциальные кластеры в Алматинской и Туркестанской областях).

1.5. Елді аумақтық дамыту пайымы
Аумақтық-кеңістікте даму жөніндегі халықаралық тәжірибеге шолу кеңістік өз заңдары бойынша табиғи түрде дамитынын (адамдардың еркін бөлінуі және аумақтағы экономикалық қызмет қағидатына сүйене отырып) көрсетті.
Елдер кеңістікті дамытудың бірдей процестерінен өтеді, бірақ әртүрлі кезеңдерінде болады, бұл экономикалық даму деңгейімен және мемлекеттің іс-қимылымен ұштасады.
Кеңістіктің 3 өлшемі бар, олардың күші географиялық деңгейге байланысты:
тығыздық – ауданның бір бірлігіне шаққанда халық пен экономикалық ресурстардың шоғырлануы (жергілікті деңгейде басым);
арақашықтық – географиялық дистанцияны еңсеру үшін физикалық және уақыт шығасылары (ұлттық деңгейде басым);
бытыраңқылық (кері интеграциялану) – адамдар мен ресурстардың қозғалысына кедергі жасайтын формальды және формальды емес институттар (халықаралық деңгейде басым).
Бұған халқы шашыраңқы орналасқан ірі елдер (Қазақстан сияқты) жатпайды, мұнда арақашықтық жергілікті деңгейде, ал бытыраңқылық ұлттық деңгейде елеулі болуы мүмкін.
Кеңістіктік трансформация адамдарды тұрғылықты жері мен қызметін оңтайлы таңдауға итермелейтін нарықтық күштердің (агломерация, көші-қон, мамандану) есебінен жүреді.
Кәсіпкерлік және мамандандырылған дағдылары бар адамдар тұлға болып қалыптасу мүмкіндіктерін іздеу үшін тез өсіп келе жатқан жерлерге көшеді.
Мұндай адамдардың шоғырлануы орын алғаннан кейін экономикалық өсу болады. Алдымен ол өңірлік теңгерімсіздіктерді тудырады: жікке бөліну – өсудің сөзсіз серігі. Бірақ кейінірек ресурстар мен білімнің ірі және әртараптандырылған "өзектен" периферияға "ағылуы" орын алады, сол арқылы мамандандырылған шағын қалалар мен ауылдар желісі қалыптасады. Кеңістік "тор" қағидаты бойынша дамиды: елді мекендер өзара байланысты болады, функцияларды өзара бөліседі. Бүкіл өңірде (макроөңірде) диспропорциялардың теңесуі және экономиканың әртараптануы орын алады.
Аумақтық-кеңістікте дамудағы мемлекеттің рөлі түзету сипатында болуға тиіс.
Көптеген мемлекеттер көбінесе табиғи заңдарға қарсы тұрып, "кеңістікті басқаруға" тырысты. Бірқатар елдерде бұл тиімсіз шығыстарға және түзету шараларына қайта оралуға әкеп соқты (Боливия мен Италияның тәжірибесі).
Саяси құрылымы әртүрлі, бірақ тәсілдері ұқсас, аумағы ірі елдер – АҚШ пен ҚХР Қазақстан үшін аумақтық-кеңістіктік саясаттың оң мысалдары бола алады.
АҚШ-та федералды үкіметтің міндетіне артта қалған штаттарды қаржыландыру есебінен тұрмыстың ең төменгі стандарттарын қамтамасыз ету кіреді: әлеуметтік блокта жан басына шаққандағы қаржыландыру, коммуналдық инфрақұрылым мен әлеуметтік көрсетілетін қызметтерді қолдауға арналған бюджетаралық трансферттер, байланыстырушы инфрақұрылым мен мамандандырылған факторларды қамтамасыз ету есебінен аумақтардың экономикалық дамуын қолдау.
ҚХР-да "экономикалық теңсіздік және біркелі емес өсу" кеңістіктік саясаты қолданылды. Өңірлік саясат кезең-кезеңімен жүргізілді – аумақтар әлемдік жүйеге "Кейбір өңірлер басқаларына қарағанда ертерек байысын" деген ұранмен әртүрлі қарқында және ауқымда қосылды.
Нәтижесінде, "орталықтан" сәтті мемлекеттік араласу, әдетте, алдыңғы қатарлы емес, артта қалған өңірлерге бағытталған деген тұжырым жасауға болады. Озық өңірлерге үлкен дербестік беріледі.
Тығыздық, арақашықтық және бытыраңқылық деңгейіне байланысты кеңістіктік саясат құралдарының 3 топтамасы мынадай қатаң реттілікпен бөлінеді:
аумақтық бейтарап институттар,
аумақтық байланыстырушы инфрақұрылым, аумақтық атаулы ынталандыру.
Бастапқы құралдарды жеткіліксіз пысықтау кейінгі құралдардың тиімсіздігіне әкеп соғады.
Аумақтық бейтарап институттар ұлттық деңгейде маңызды. Тұратын өңіріне қарамастан, азаматтар базалық мемлекеттік көрсетілетін қызметтерге тең дәрежеде қолжеткізуге тиіс. Оларға базалық мемлекеттік институттар, қауіпсіздік, осал топтарды әлеуметтік қолдау, орта білім, базалық медициналық көмек және қоғамдық инфрақұрылым (энергиямен жабдықтау, сумен жабдықтау, су бұру) жатады.
Аумақтық байланыстырушы инфрақұрылым өңіраралық деңгейде маңызды. Бұл экономикалық және адами ағындарды ынталандыру арқылы арақашықтық шығасыларын азайтады. Оған көлік (автомобиль және темір жолдар, әуежайлар, теңіз порттары, вокзалдар), энергетикалық, коммуникациялық және цифрлық инфрақұрылым жатады. Соңғысының маңыздылығының өсуі – жаһандық тренд, оның есебінен мемлекеттік және өзге де көрсетілетін қызметтердің кеңістіктік қолжетімділігі кеңейеді.
Аумақтық атаулы ынталандыру өңірлік деңгейде маңызды. Оларға нақты бір аумаққа ғана қатысты нормалар, қағидалар және инвестициялар түріндегі сатылас қолдау шаралары жатады.
Жоғарыда көрсетілген шаралар топтамасын іске асыру бірізділігінің сақталмауы тиімсіз және ашық емес шығыстарға әкеп соғуы, сондай-ақ халық арасындағы бытыраңқылықты күшейтуі мүмкін.
Қазақстанның "ашық жүйе" жағдайындағы аумақтық-кеңістіктік дамуы мынадай факторлармен тығыз байланысты:

1.5. Видение территориального развития страны
Обзор международного опыта по территориально-пространственному развитию показал, что пространство развивается естественно, по собственным законам (исходя из принципа свободного распределения людей и экономической деятельности на территории).
Страны проходят через одни и те же процессы развития пространства, но находятся на разных стадиях, что сопряжено с уровнем экономического развития и действиями государства.
Существует 3 измерения пространства, сила которых зависит от географического уровня:
плотность – концентрация населения и экономических ресурсов на единицу площади (превалирует на локальном уровне);
расстояние – физические и временные издержки для преодоления географических дистанций (превалирует на национальном уровне);
разобщенность (обратное интегрированности) – формальные и неформальные институты, создающие преграды для передвижения людей и ресурсов (превалирует на международном уровне).
Исключением являются крупные страны (такие как Казахстан) с рассредоточенным населением, где расстояния могут быть существенны уже на локальном уровне, а разобщенность – на национальном.
Пространственная трансформация происходит за счет рыночных сил (агломерация, миграция, специализация), которые подталкивают людей к оптимальному выбору места проживания и деятельности.
Люди с предпринимательскими и специализированными навыками мигрируют в быстрорастущие локации в поисках возможностей самореализации.
За концентрацией таких людей следует экономический рост. Сначала он создает региональные диспропорции: расслоение – неизбежный спутник роста. Но позже происходит "перелив" ресурсов и знаний из крупного и диверсифицированного "ядра" в периферию, формируя сеть специализированных малых городов и сел. Пространство развивается по принципу "сетки": населенные пункты становятся взаимосвязанными, разделяют функции между собой. Происходят сглаживание диспропорций и диверсификация экономики всего региона (макрорегиона).
Роль государства в территориально-пространственном развитии должна носить корректирующий характер.
Большинство государств осуществляли попытки "управлять пространством", зачастую противодействуя естественным законам. В ряде стран это приводило к неэффективным расходам и возврату к корректирующим мерам (опыт Боливии и Италии).
Положительными примерами территориальной-пространственной политики для Казахстана могут служить США и КНР – территориально-крупные страны с разным политическим устройством, но схожими подходами.
В США в задачи федерального правительства входит обеспечение минимальных стандартов жизни за счет финансирования отстающих штатов: подушевое финансирование в социальном блоке, межбюджетные трансферты на поддержку коммунальной инфраструктуры и социальных услуг, поддержка экономического развития территорий за счет обеспечения связующей инфраструктуры и специализированных факторов.
В КНР применялась пространственная политика "экономического неравенства и неравномерного роста". Региональная политика была поэтапна – территории включались в мировую систему в разном темпе и масштабе под лозунгом: "Пусть одни регионы богатеют раньше, чем другие".
В итоге можно сделать вывод, что успешное государственное вмешательство из "центра" обычно направлено на отстающие регионы, а не передовые. Передовым регионам дается большая самостоятельность.
В зависимости от уровня плотности, расстояний и разобщенности, выделяются 3 пакета инструментов пространственной политики в строгой последовательности:
территориально-нейтральные институты,
территориально-связующая инфраструктура,
территориально-адресные стимулы.
Недостаточная проработка начальных инструментов ведет к неэффективности последующих.
Территориально-нейтральные институты важны на национальном уровне. Вне зависимости от региона проживания граждане должны иметь равный доступ к базовым государственным услугам. К ним относятся базовые государственные институты, безопасность, социальная поддержка уязвимых групп, среднее образование, базовая медицинская помощь и общественная инфраструктура (энергоснабжение, водоснабжение, водоотведение).
Территориально-связующая инфраструктура важна на межрегиональном уровне. Она сокращает издержки расстояния, стимулируя экономические и человеческие потоки. К ней относятся транспортная (автомобильные и железные дороги, аэропорты, морские порты, вокзалы), энергетическая, коммуникационная и цифровая инфраструктура. Рост важности последней – глобальный тренд, за счет которого расширяется пространственная доступность государственных и иных услуг.
Территориально-адресные стимулы важны на региональном уровне. К ним относятся вертикальные меры поддержки в виде норм, правил и инвестиций, касаемо только конкретной территории.
Несоблюдение последовательности реализации вышеуказанных пакетов мер может привести к неэффективным и непрозрачным расходам, а также усугубить разобщенность среди населения.
Территориально-пространственное развитие Казахстана в условиях "открытой системы" тесно связано со следующими факторами:

1. Қазақстан – Орталық Азияның бір бөлігі, оған ірі ішкі нарықтардың болмауына (тығыздық), ірі әлемдік нарықтардан алшақтығына (арақашықтық) және өткізгіштігі нашар шекараларға (бытыраңқылық) байланысты сын-қатерлер өзекті болып табылады.
Оларды еңсеру үшін көрші мемлекеттер тарапынан неғұрлым ауқымды интеграция мен ынтымақтастықты күшейту қажет.
2. "Кеңістік деспотиясы" – ұлан-ғайыр аумақтағы халық тығыздығының өте төмен болуы, бұл күшті ұжымшылдықпен күрделене түседі. Мұның өзі көші-қонды және өңірлер деңгейіндегі интеграцияны тежейді, жергілікті жерлердегі жағдайды консервациялайды.
Қазақстан жағдайында арақашықтық сын-қатері қазірдің өзінде өңірлер деңгейінде, ал бытыраңқылық елдің бөліктері арасында маңызды болып отыр.
3. Ресей Федерациясы, Өзбекстан және Қытай тарапынан күшті сыртқы тартылыс. Орта мерзімді перспективада көрші мемлекеттер тарапынан сыртқы тартылыс күшейе түседі.
4. Қазақстандағы халықтың шоғырлануы. Ірілендіру процестері урбандалу арқылы ғана емес, ауылдық жерлерде де жүреді (ауыл халқының 26 %-ы қалалық агломерациялар аймақтарында тұрады).
"Қазақстан 2050" стратегиясы елдің ұзақ мерзімді дамуы үшін идеологиялық тұғырнама болып табылады, оның негізінде "мықты және жауапты адамдардың біртұтас ұлты" идеясы жатыр.
Қазақстан Республикасының 2025 жылға дейінгі ұлттық даму жоспары халықтың тұрмыс сапасын жақсартуға және әл-ауқатын арттыруға бағытталған "адамға бағдарлану" қағидатына сәйкес құрылымдалған.
Аумақтық-кеңістікте дамуға бірінші кезекте негізгі нарықтық тетіктер – агломерация, көші-қон және мамандану әсер етеді. Бұл экономикалық факторлардың еркін қозғалысы ілгерілететін табиғи және эволюциялық процесс.
Алайда, Қазақстан жағдайында бұл процестің олқылықтары байқалады, ол елдің географиялық ерекшеліктері мен бейресми институттардан туындаған. Перспективалы институционалдық жүйе мен инфрақұрылымдық негіз осы олқылықтарды жоюға тиіс.
Аумақтық даму жоспарының субъектісі аумақтық-кеңістікте дамудың мемлекеттік саясаты болып табылады.
Аумақтық даму жоспарының мәні – кеңістіктік саясатты және ұтымды аумақтық ұйымдастыруды реформалау тәсілдерін қалыптастыру.
Осыған байланысты бұл құжат қолданыстағы нормативтік құқықтық актілермен реттелетін мемлекеттік органдардың тұрақты қызметіне емес, өзгерістер төңірегінде шоғырланған.
Осылайша, 2025 жылға қарай елдің аумақтық-кеңістікте дамуында мынадай сапалы өзгерістер болады:
атқарушы билік деңгейлері арасында өкілеттіктерді теңгерімді бөлу, бұл жергілікті жерлердегі тұрмыс сапасы мен өзара сенім деңгейінің оң және тұрақты өсу серпініне алып келеді;
макроөңірлердің стратегиялық инфрақұрылыммен жарақтандырылуы, бұл жеке инвестициялардың өсуіне және олардың еңбек нарығының біртіндеп өзгеруіне әкеледі.

1. Казахстан – часть Центральной Азии, для которой актуальны вызовы, связанные с отсутствием крупных внутренних рынков (плотность), удаленностью от крупных мировых рынков (расстояние) и слабопроницаемыми границами (разобщенность).
Для их преодоления необходимы более широкая интеграция и усиление сотрудничества со стороны соседних государств.
2. "Деспотия пространства" – крайне низкая плотность населения при обширной территории, что усугубляется сильным коллективизмом. Это сдерживает миграцию и интеграцию на уровне регионов, консервирует ситуацию на местах.
В случае Казахстана вызов расстояния становится существенным уже на уровне регионов, а разобщенность – между частями страны.
3. Сильная внешняя гравитация со стороны Российской Федерации, Узбекистана и Китая. В среднесрочной перспективе внешняя гравитация со стороны соседних государств будет усиливаться.
4. Концентрация населения в Казахстане. Процессы укрупнения происходят не только через урбанизацию, но и в сельской местности (26 % сельского населения проживает в зонах городских агломераций).
Идеологической платформой для долгосрочного развития страны является Стратегия "Казахстан 2050", в основе которой лежит идея "единой нации сильных и ответственных людей"1.
1 статья Н. А. Назарбаева "Взгляд в будущее: модернизация общественного сознания"
Национальный план развития Республики Казахстан до 2025 года структурирован согласно принципу "человекоцентричности", направленному на улучшение качества жизни и увеличение благосостояния населения.
На территориально-пространственное развитие в первую очередь оказывают влияние основные рыночные механизмы – агломерация, миграция и специализация. Это естественный и эволюционный процесс, движимый свободным перемещением экономических факторов.
Однако в условиях Казахстана наблюдаются провалы этого процесса, вызванные географическими особенностями страны и неформальными институтами. Перспективная институциональная система и инфраструктурный каркас должны ликвидировать эти провалы.
Субъектом Плана территориального развития является государственная политика территориально-пространственного развития.
Суть Плана территориального развития – формирование подходов по реформированию пространственной политики и рациональной территориальной организации.
В этой связи данный документ сосредоточен вокруг изменений, а не на постоянной деятельности государственных органов, регулируемой действующими нормативными правовыми актами.
Таким образом, к 2025 году в территориально-пространственном развитии страны произойдут следующие качественные изменения:
сбалансированное распределение полномочий между уровнями исполнительной власти, что приведет к позитивной и устойчивой динамике роста качества жизни и уровня взаимного доверия на местах;
оснащенность макрорегионов стратегической инфраструктурой, что приведет к росту частных инвестиций и постепенной трансформации их рынка труда.

1) инфрақұрылымға қол жеткізу үшін әкімшілік кедергілерді жоя отырып, арнайы экономикалық аймақтарда және индустриялық аймақтарда қажетті инфрақұрылым салуды аяқтау;
2) өңірлердің бәсекелік артықшылықтары мен әлеуетінің негізінде, сондай-ақ бизнес тарапынан сұраныс болған кезде мамандандырылған жаңа факторлар құру (тау-кен өндіру секторында бірқатар өңірлерде табиғи ресурстардың сарқылу үрдісі сақталуда, секторды одан әрі дамыту үшін геологиялық барлау жұмыстарын жүргізуді және координаталық инфрақұрылымды дайындауды мемлекеттік ынталандыру бойынша шаралар қабылданатын болады (аз зерттелген аумақтардың шикізаттық әлеуетін бағалау, перспективалы учаскелерді анықтау және болжамды ресурстарды бағалау);
3) Ресеймен, Қытаймен, Өзбекстанмен, Қырғызстанмен трансшекаралық сауда орталықтарын дамыту және күшейту, бұл елдің шекара маңындағы өңірлерінің экономикалық дамуына, оның ішінде сауда-логистикалық инфрақұрылым салу және халықаралық ынтымақтастық шеңберінде рәсімдік кедергілерді жою есебінен (рәсімдік талаптарды жою немесе қысқарту, нормативтік рәсімдерді жақындастыруға жәрдемдесу және басқалар) ықпал ететін болады.
3-бағыт. Су ресурстары.
Су ресурстары тапшылығының өсуі және жер үсті суларының ластануы проблемалары осы мамандандырылған факторға тәуелді жекелеген салалардың дамуына теріс әсер етуді жалғастырады.
Экономикалық дағдарыстардан басқа, су дағдарысы теріс әлеуметтік және экологиялық салдарға әкелуі мүмкін.
Үкімет тарапынан ұлттық маңызы бар су объектілері (өңіраралық және ірі өңірлік объектілер) бойынша инфрақұрылымдық шешімдер қабылданады.
Бағыт шеңберінде мынадай міндеттер шешілетін болады:
ірі өзендер (салаларын қоса алғанда) сапасының жай-күйін "жақсы" деңгейге дейін көтеру;
су қоймаларын реконструкциялау және салу;
жерасты су ресурстарын әзірлеу.
5-тәсіл. Өңірлер ішінде орнықты аумақтық даму.
Тәсілдің мәні жергілікті жерлерде жергілікті қоғамдастықтармен бірлесіп кеңістікте даму болып табылады.
Аумақтарды теңгерімді дамыту және адамдардың тұрмыс сапасының орнықты өсуі үшін қажетті жағдайлар жасау жергілікті атқарушы органдардың негізгі міндетіне айналуға тиіс.
Тұрақты кеңістікте дамуға жергілікті атқарушы және өкілді органдардың халықпен және бизнеспен күнделікті негізде тығыз өзара іс-қимылы арқылы қол жеткізіледі.
Кеңістіктік аспектіде жергілікті атқарушы органдардың міндеттері үкіметтік міндеттерге ұқсас, бірақ ауқымы аз. Жергілікті атқарушы органдар өз өкілеттіктері мен бюджеттері шеңберінде мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің сапасы мен аумақтық қолжетімділігін арттыру, өңірлер ішіндегі байланысты қамтамасыз ету, сапалы урбандалу және елді мекендер инфрақұрылымын кешенді дамыту жөніндегі міндеттерді шешетін болады.
Біріккен Ұлттар Ұйымының (БҰҰ) Орнықты даму мақсаттарымен үйлестірілген өңірлік стандарттар жүйесі жергілікті атқарушы органдар үшін бағдар болады.
1-бағыт. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің сапасы.
Бұл бағытқа әлеуметтік инфрақұрылымды дамыту мәселелері – әлеуметтік-мәдени мақсаттағы объектілер, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық инфрақұрылымы, денсаулық сақтау, әлеуметтік қорғау, білім беру, мектепке дейінгі тәрбие жүйелерінің ұйымдары, коммуналдық көрсетілетін қызметтерді өндіретін және халыққа ұсынатын ұйымдар жатады.
Бюджет шығыстарының тиімділігін арттыру үшін "адамдар инфрақұрылымға" моделі қолданылатын болады.
Осы бағыт шеңберіндегі негізгі міндет – өңірлік стандарттар жүйесіне сәйкес халықты базалық мемлекеттік көрсетілетін қызметтермен қамтамасыз ету.
Нәтижесінде азаматтар базалық мемлекеттік қызметтер мен әлеуметтік игіліктерді "қадамдық қолжетімділікте" немесе жақын маңдағы әкімшілік орталықта (немесе тірек ауылда), оның ішінде толық автоматтандыру және оларды электрондық форматқа ауыстыру есебінен алу мүмкіндігіне ие болады.
2-бағыт. Өңірішілік байланыстылық.
Жергілікті атқарушы органдар өңірішілік байланыстылықты арттыру жөніндегі шаралардың іске асырылуын қамтамасыз етеді, бұл адамдар мен ресурстардың ұтқырлығын арттыруға ықпал ететін болады. Бірінші кезекте, бұл облыстық және аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын дамыту мәселелеріне қатысты.
Аудан орталықтары мен шағын қалалардың облыс орталықтарымен, ал ауылдық елді мекендердің ауылдық округ орталықтарымен және аудан орталықтарымен байланысын қамтамасыз ету басымдық болады.
Бағыт шеңберінде негізгі міндет – елді мекендерді облыстық және аудандық маңызы бар әкімшілік орталықтармен байланыстыратын жергілікті жолдардың жай-күйінің сапасын арттыру.
3-бағыт. Сапалы урбандалу.
Қалалар мен елді мекендердің ашықтығын, қауіпсіздігін, өміршеңдігін және экологиялық орнықтылығын қамтамасыз ету БҰҰ-ның 2030 жылға дейінгі орнықты дамуының басты мақсаттарының бірі болып табылады.
Урбандалу жаһандық құбылыс болып табылады, қалалардың ел экономикасындағы әлеуметтік-экономикалық маңызы ұдайы өсіп келеді.
Қазақстанда ауылдық жерлерге қарағанда анағұрлым жоғары табыс, өзін-өзі таныту үшін ауқымды мүмкіндіктер және ұсынылатын мемлекеттік қызметтердің жоғары сапасы оның драйверлері болып табылады.
Басқарылатын урбандалу – бұл келетін еңбек ресурстарының тұру және бейімделу жағдайларын қамтамасыз ету және оларды қала экономикасына тарту. Ол қала халқының ғана емес, бүкіл ел халқының мүддесі үшін жүргізіледі.
"Басқарылатын урбандалу" тәсілі қалалардың тұрғын үй және коммуналдық инфрақұрылымын көші-қон ағынына дайындау, сондай-ақ қалаларға ауыл халқының жаппай ағылуына жауап ретінде алдын алу шараларын ("адамдар инфрақұрылымға" қағидаты) қабылдау болып табылады.
Осыған байланысты жергілікті атқарушы органдар жер ресурстарын кешенді басқару және көліктік жоспарлау, қала құрылысы саясаты мен қалалық жоспарлауды (urbanplanning) жетілдіру, қалалар экономикасын жаңғырту, халық пен бизнестің қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымды озыңқы дамытуға инвестициялау, "жасыл" технологияларды қолдана отырып, жасыл аймақтарды кеңейту сияқты құралдарды пайдаланатын болады. Қалалардың өсуін бақылау құралдары енгізіледі (sprawling).
Халықты қалалық және ауылдық жерлерде одан әрі қоныстандыру негізінен экономикалық және экологиялық факторлармен айқындалатын болады. Халықты экономикалық өсу орталықтарында және тұрмыс үшін қолайлы жағдайлары бар жерлерде шоғырландыру жалғасады. Қалай болғанда да, ірі қалалар мен облыс орталықтары шалғайдағы шағын қалалар мен ауылдардың халқын өзіне сіңіруді жалғастырады. Жергілікті атқарушы органдар ішкі көшіп-қонушылардың келуіне әзір болуға тиіс.
Ұдайы қоныстандыруды сақтау үшін барлық тірек және серіктес АЕМ-де жыл бойы жүруге жарамды қанағаттанарлық күйдегі жолдар желісі болады. Халықтың электр энергиясына, сумен және газбен жабдықтауға, Интернет желісіне қолжетімді баға бойынша қосылу мүмкіндігі болады.
Азаматтық қорғау инфрақұрылымын дамыту бойынша жұмыс жүргізіледі.
Ұзақ мерзімді перспективада урбандалу деңгейінің ұлғаюы көрсетілетін қызметтер секторының экономикаға үлесін кеңейтуге де, жұмыс орындары санының тұрақты өсуін қамтамасыз ететін көрсетілетін қызметтердің жаңа түрлерін құруға да мүмкіндік береді. Цифрландыру мен автоматтандыруға байланысты адамдардың негізгі жұмыспен қамтылуы шығармашылық тәсілді, көбірек өзара іс-қимылды және қашықта үйлестіруді талап ететін автоматтандырылмаған күрделі міндеттерді орындаумен байланысты болады.
Көрсетілетін қызметтер секторын дамыту экономиканың басқа секторларынан босатылған жұмыскерлерді, сондай-ақ еңбек нарығына алғаш рет кіретін жас мамандарды жұмысқа орналастыруға мүмкіндік береді.
"Адамдар инфрақұрылымға" моделіне көшуді назарға алсақ, азаматтардың пікірін міндетті түрде ескере отырып және олардың тұрмыс сапасын арттыру мүддесінде елдің әкімшілік-аумақтық құрылымын жетілдіру қажет (ірілендіру, кішірейту, біріктіру, қайта бағындыру).
Тұтастай алғанда, аумақтық-кеңістіктік саясатты жергілікті органдар, оның ішінде өңірлерді дамыту жоспарларын іске асыру арқылы тікелей іске асыратын болады.
4-бағыт. Өңірлердің бәсекелік артықшылықтары негізінде "өсу нүктелерін" дамыту
Табиғи нарықтық күштерге байланысты (агломерация, көші-қон, мамандану) өңірлерде ірі қалалар базасында экономикалық өсу орталықтары қалыптастырылуда.
Бәсекелік артықшылықтарды қамтамасыз ету үшін жергілікті атқарушы органдар ұлттық жобаларды және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың даму жоспарларын, ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің және ұлттық компаниялардың даму жоспарларын іске асыру шеңберінде өңірлік инфрақұрылымды (көлік, энергетика және басқалары) жаңғыртуды жүзеге асырады.
Бұл ретте өңірлер ішіндегі жергілікті деңгейде жергілікті атқарушы органдар мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің барлық спектрін тірек елді мекендер (перспективалы шағын қалалар мен тірек ауылдар) арқылы көрсететін болады.
Қалыптасып келе жатқан экономикалық өсу орталықтары мен өңірішілік тірек елді мекендердің тізбесі осы Аумақтық даму жоспарына 1-қосымшада келтірілген.
Қазақстан өңірлерінің бәсекеге қабілеттілігі қолда бар базалық салалар, Қазақстан аумағының экономикалық дамуының мықты тұстары және өңірлік экономиканың ағымдағы құрылымын әртараптандыру перспективалары негізінде қалыптастырылатын болады.
Қалаларды дамытуда басты басымдық адам болады, яғни тұрмыс сапасына, қауіпсіздікке, сапалы білім беруге, сапалы денсаулық сақтауға, қалалардың ішіндегі және арасындағы дамыған көлік байланысына, сапалы тамақ өнімдеріне, қолжетімді тұрғын үйге, тиімді қала құрылысына және жоғары экологиялық стандарттарды қолдауға назар аударылатын болады.
Моноқалаларға қатысты жоспарланған кезеңде даму саясаты зәкірлік инвестициялық жобаларды іске асыруды жалғастыруға, жаңа кен орындарын барлауға, қала құраушы кәсіпорындармен әріптестік бағдарламаларды іске асыруға, сондай-ақ инженерлік инфрақұрылымды жаңғыртуға бағытталатын болады.
Шағын қалаларда дамыту жөніндегі шаралар қала құраушы кәсіпорындарды құруға жәрдемдесуді және жұмыс істеп тұрған кәсіпорындарды қолдауды, кәсіпкерлікті және нәтижелі жұмыспен қамтуды қолдауды, микрокредит беруді, инженерлік инфрақұрылымды жаңғыртуды қамтитын болады.
Перспективалы моно және шағын қалалардың экономикалық өсу орталықтарына қол жеткізуін қамтамасыз ету есебінен ірі көлік дәліздерінің әлеуетін пайдалану моно және шағын қалаларды дамытудың пәрменді құралы болады.
Ауыл шаруашылығының өңделген өнімі, шағын инновациялық қала тұжырымдамасын іске асыру, туристік әлеуетті дамыту қала экономикасының құрылымын әртараптандырудың экономикалық бағыты бола алады.
Өңірлер бөлінісінде шикізаттық емес секторларды (салаларды) қамтитын перспективалық экономикалық маманданулардың тізбесі осы Аумақтық даму жоспарына 2-қосымшада келтірілген.
"Өсу нүктелерін" дамытуға және өңірлердің бәсекелік артықшылықтарын күшейтуге өңірлерді аумақтық-кеңістіктік дамыту құралдары ретінде арнайы экономикалық аймақтар мен индустриялық аймақтарды, парктерді дамытудың жаңа моделі ықпал ететін болады.

1) завершение строительства необходимой инфраструктуры в специальных экономических зонах и индустриальных зонах с устранением административных барьеров для доступа к инфраструктуре;
2) создание новых специализированных факторов на основе конкурентных преимуществ и потенциала регионов, а также при наличии спроса со стороны бизнеса (в горнодобывающем секторе сохраняются тенденции истощения природных ресурсов в ряде регионов, для дальнейшего развития сектора будут приняты меры по государственному стимулированию проведения геологоразведочных работ и подготовке координатной инфраструктуры (оценка сырьевого потенциала малоизученных территорий, выявление перспективных участков и оценка прогнозных ресурсов);
3) развитие и усиление трансграничных центров торговли с Россией, Китаем, Узбекистаном, Кыргызстаном, что будет способствовать экономическому развитию приграничных регионов страны, в том числе за счет строительства торгово-логистической инфраструктуры и устранения процедурных барьеров в рамках международного сотрудничества (устранение или упразднение процедурных требований, содействие сближению нормативных процедур и другие).
Направление 3. Водные ресурсы.
Проблемы нарастающего дефицита водных ресурсов и загрязнения поверхностных вод продолжат оказывать негативное влияние на развитие отдельных отраслей, зависимых от этого специализированного фактора.
Вдобавок к экономическим кризисам водный кризис может привести к негативным социальным и экологическим последствиям.
Со стороны Правительства будут приняты инфраструктурные решения по водным объектам, имеющим национальное значение (межрегиональные и крупные региональные объекты).
В рамках направления будут решены следующие задачи:
улучшение состояния качества крупных рек (включая притоки) до уровня "хорошее";
реконструкция и строительство водохранилищ;
разработка подземных водных ресурсов.
Подход 5. Устойчивое территориальное развитие внутри регионов.
Суть подхода заключается в пространственном развитии на местах совместно с местными сообществами.
Создание необходимых условий для сбалансированного развития территорий и устойчивого роста качества жизни людей должно стать основной задачей местных исполнительных органов.
Устойчивое пространственное развитие достигается путем тесного взаимодействия местных исполнительных и представительных органов с населением и бизнесом на повседневной основе.
В пространственном аспекте задачи местных исполнительных органов схожи с правительственными, но в меньшем масштабе. В рамках своих полномочий и бюджетов местные исполнительные органы будут решать задачи по повышению качества и территориальной доступности государственных услуг, обеспечению связанности внутри регионов, качественной урбанизации и комплексному развитию инфраструктуры населенных пунктов.
Ориентиром для местных исполнительных органов будет система региональных стандартов, синхронизированная с Целями устойчивого развития Организации Объединенных Наций (ООН).
Направление 1. Качество государственных услуг.
К данному направлению относятся вопросы развития социальной инфраструктуры – объекты социально-культурного назначения, инфраструктура жилищно-коммунального хозяйства, организации систем здравоохранения, социальной защиты, образования, дошкольного воспитания, организации, производящие и предоставляющие населению коммунальные услуги.
Для повышения эффективности бюджетных расходов будет применяться модель "люди к инфраструктуре".
Основная задача в рамках данного направления – обеспечение населения базовыми государственными услугами в соответствии с системой региональных стандартов.
В результате граждане будут иметь возможность получения основных государственных услуг и социальных благ в "шаговой доступности" или ближайшем административном центре (или опорном селе), в том числе за счет полной автоматизации и перевода их в электронный формат.
Направление 2. Внутрирегиональная связанность.
Местные исполнительные органы обеспечивают реализацию мер по повышению внутрирегиональной связанности, что будет способствовать повышению мобильности людей и ресурсов. В первую очередь, это касается вопросов развития автомобильных дорог областного и районного значений.
Приоритетом будет обеспечение связанности районных центров и малых городов с областными центрами, а сельских населенных пунктов – с центрами сельских округов и районными центрами.
В рамках направления основная задача – повышение качества состояния местных дорог, связывающих населенные пункты с административными центрами областного и районного значения.
Направление 3. Качественная урбанизация.
Обеспечение открытости, безопасности, жизнестойкости и экологической устойчивости городов и населенных пунктов является одной из главных Целей устойчивого развития ООН до 2030 года.
Урбанизация является глобальным явлением, социально-экономическая значимость городов в экономике стран неуклонно растет.
В Казахстане драйверами являются более высокие доходы, широкие возможности для самореализации и высокое качество предоставляемых государственных услуг, чем в сельской местности.
Управляемая урбанизация – это обеспечение условий проживания и адаптации прибывающих трудовых ресурсов и их вовлечение в городскую экономику. Она проводится не только в интересах городского населения, но и всего населения страны.
Подход "управляемой урбанизации" заключается в подготовке жилищной и коммунальной инфраструктуры городов к потоку миграции, а также принятии превентивных мер (принцип "люди к инфраструктуре") в ответ на массовый приток сельского населения в города.
В этой связи местными исполнительными органами будут использованы такие инструменты, как комплексное управление земельными ресурсами и транспортным планированием, совершенствование градостроительной политики и городского планирования (urbanplanning), модернизация экономики городов, инвестирование в опережающее развитие социальной и инженерной инфраструктуры для удовлетворения потребностей населения и бизнеса, расширение зеленых зон с применением "зеленых" технологий. Будут внедрены инструменты контроля разрастания городов (sprawling).
Дальнейшее расселение населения в городской и сельской местности будет определяться преимущественно экономическими и экологическими факторами. Продолжится концентрация населения в центрах экономического роста и местах с благоприятными для проживания условиями. Так или иначе, крупные города и областные центры продолжат абсорбировать в себя население отдаленных малых городов и сел. Местные исполнительные органы должны быть готовы к притоку внутренних мигрантов.
Для сохранения постоянного расселения все опорные и спутниковые СНП будут иметь сеть дорог в удовлетворительном состоянии, пригодных для круглогодичного движения. Население будет иметь возможность подключения по доступной цене к электроэнергии, водо- и газоснабжению, сети Интернет.
Будет проводиться работа по развитию инфраструктуры гражданской защиты.
Увеличение уровня урбанизации в долгосрочной перспективе позволит как расширить вклад сектора услуг в экономику, так и создать новые виды услуг, обеспечивающие стабильный рост числа рабочих мест. Из-за цифровизации и автоматизации основная занятость людей будет связана с выполнением сложных неавтоматизированных задач, требующих творческого подхода, большего взаимодействия и координации на расстоянии.
Развитие сектора услуг позволит трудоустроить работников, высвобождающихся из других секторов экономики, а также молодых специалистов, впервые входящих на рынок труда.
Принимая во внимание переход к модели "люди к инфраструктуре", необходимо совершенствование административно-территориального устройства страны (укрупнение, разукрупнение, объединение, переподчинение) с обязательным учетом мнения граждан и в интересах повышения качества их жизни.
В целом территориально-пространственная политика будет непосредственно реализовываться местными органами, в том числе через реализацию планов развития регионов.
Направление 4. Развитие "точек роста" на базе конкурентных преимуществ регионов
В силу естественных рыночных сил (агломерация, миграция, специализация) в регионах на базе крупных городов формируются центры экономического роста.
Для обеспечения конкурентных преимуществ местными исполнительными органами будет осуществляться модернизация региональной инфраструктуры (транспортной, энергетической и другие) в рамках реализации национальных проектов и планов развития областей, городов республиканского значения, столицы, планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов и национальных компаний.
При этом на локальном уровне внутри регионов весь спектр государственных услуг местными исполнительными органами будет предоставляться через так называемые опорные населенные пункты (перспективные малые города и опорные села).
Перечень формирующихся центров экономического роста и внутрирегиональных опорных населенных пунктов приведен в приложении 1 к настоящему Плану территориального развития.
Конкурентоспособность регионов Казахстана будет формироваться на базе имеющихся базовых отраслей, сильных сторон экономического развития территорий Казахстана и перспектив диверсификации текущей структуры региональной экономики.
В развитии городов главным приоритетом будет человек, то есть акцент будет сделан на качество жизни, безопасность, качественное образование, качественное здравоохранение, развитую транспортную связанность внутри и между городами, качественные продукты питания, доступное жилье, эффективное градостроительство и поддержание высоких экологических стандартов.
В отношении моногородов в планируемый период политика развития будет направлена на продолжение реализации якорных инвестиционных проектов, разведку новых месторождений, реализацию партнерских программ с градообразующими предприятиями, а также модернизацию инженерной инфраструктуры.
В малых городах меры по развитию будут включать содействие созданию градообразующих предприятий и поддержке существующих предприятий, поддержке предпринимательства и продуктивной занятости, микрокредитование, модернизацию инженерной инфраструктуры.
Действенным инструментом развития моно- и малых городов будет использование потенциала крупных транспортных коридоров за счет обеспечения доступа перспективных моно- и малых городов к центрам экономического роста.
Экономическим направлением диверсификации структуры экономики городов могут стать обработанная продукция сельского хозяйства, реализация концепции малого инновационного города, развитие туристического потенциала.
Перечень перспективных экономических специализаций, включающих несырьевые сектора (отрасли), в разрезе регионов приведен в приложении 2 к настоящему Плану территориального развития.
Развитию "точек роста" и усилению конкурентных преимуществ регионов будет способствовать новая модель развития специальных экономических зон и индустриальных зон, парков, как инструментов территориально-пространственного развития регионов.

3. Аумақтық даму жоспарының бағыттарын іске асыру тетіктері
Аумақтық даму жоспарын іске асыру тетігі құралдарды, мемлекеттік органдар арасында рөлдерді бөлуді, іске асыру кезеңділігін және құжатты өзектілендіру тәртібін қамтиды.
3.1. Құралдар
Халықаралық тәжірибе көрсетіп отырғандай, кеңістіктік саясат бір құжаттың (бұл жағдайда Аумақтық даму жоспарының) шеңберінен шығып, бүкіл Мемлекеттік жоспарлау жүйесін қозғайтын болады. Жоғары тұрған құжаттар мен деңгейлес (салалық) тұжырымдамалар институционалдық реформаларды қамтамасыз етеді, ал төмен тұрған құжаттар Аумақтық даму жоспарында белгіленген тәсілдерді іске асырады.
Ұлттық қауіпсіздік стратегиясы, Қазақстан Республикасының 2025 жылға дейінгі ұлттық даму жоспары және салаларды (аяларды) дамыту тұжырымдамалары бүкіл ел бойынша бірыңғай аумақтық-бейтарап институттар (бірыңғай "ойын ережелері") – саясаттар мен базалық мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді қамтамасыз етеді. Оларға, мысалы, қауіпсіздік пен заңдылық, макроэкономикалық тұрақтылық, жер саясаты, сыртқы экономикалық саясат, базалық медициналық көмек, әлеуметтік қолдау жатады.
Сапалы кеңістікте даму, ең алдымен, жоғарыда аталған құжаттардың орындалуына байланысты.
Аумақтық даму жоспары Ұлттық даму жоспарының, Ұлттық қауіпсіздік стратегиясының және тұжырымдамалардың релевантты реформаларының орындалуын мониторингтеу рөлін өзіне қалдырады. Аумақтық даму жоспарының қағидаттарына сәйкестігі тұрғысынан осыған ұқсас тұрақты мониторинг барлық әзірленетін нормативтік құқықтық актілерге қатысты жүргізілетін болады.
"Аумақтық-кеңістікте дамуды институционалдық қамтамасыз ету" деген 1-тәсілде көрсетілген міндеттер салаларды дамыту тұжырымдамаларында (мысалы, мемлекеттік басқару, жергілікті өзін-өзі басқару) көрсету арқылы шешілетін болады. Нормативтік құқықтық актілерге – Қазақстан Республикасының Бюджет және Салық кодекстеріне, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңға, қалалардың ерекше мәртебесі туралы заңдарға және басқа заңнамалық актілерге өзгерістер мен толықтырулар енгізу арқылы түпкілікті іске асыру да көзделген.
Мемлекет мүмкіндіктерінің шынайылығын бағалай отырып және Конституция мен заңдарда кепілдік берілген ең төменгі деңгейді, базалық мемлекеттік көрсетілетін қызметтермен қамтамасыз ету деңгейін бекіте отырып, өңірлік стандарттар жүйесін қайта қарау маңызды. Аумақтық даму жоспарын іске асыру шеңберінде оған 2 және 5-тәсілдер тәуелді.
"Адамға бағдарлану" қағидатына сәйкес сапалы шешім қабылдау мақсатында Аумақтық даму жоспары үшін сыртқы шарт ретінде халықтың нақты орналасқан жерін дәл есепке алу маңызды (іс-шараларды өткізудің басымдығы). Кезекті халық санағы бастапқы нүкте болмақ.
Аумақтық даму жоспары кеңістіктік аспектісі бар ұлттық жобалар үшін басым бағыттар мен міндеттерді қалыптастырады. Базалық мемлекеттік көрсетілетін қызметтерде болмашы өңіраралық алшақтықтары бар салаларда іске асырылатын деңгейлес сипаттағы ұлттық жобалар үшін Аумақтық даму жоспары тарапынан үйлестіру талап етілмейді.

3. Механизмы реализации направлений Плана территориального развития
Механизм реализации Плана территориального развития включает в себя инструменты, распределение ролей между государственными органами, этапность реализации и порядок актуализации документа.
3.1. Инструменты
Как показывает международный опыт, пространственная политика будет выходить за рамки одного документа (в данном случае Плана территориального развития) и затрагивать всю Систему государственного планирования. Вышестоящие документы и горизонтальные (отраслевые) концепции обеспечивают институциональные реформы, а нижестоящие документы реализуют подходы, обозначенные в Плане территориального развития.
Стратегия национальной безопасности, Национальный план развития Республики Казахстан до 2025 года и концепции развития отраслей (сфер) обеспечивают единые территориально-нейтральные институты (единые "правила игры") – политики и базовые государственные услуги по всей стране. К ним, например, относятся безопасность и правопорядок, макроэкономическая стабильность, земельная политика, внешнеэкономическая политика, базовая медицинская помощь, социальная поддержка.
Качественное пространственное развитие, в первую очередь, зависит от реализации вышеперечисленных документов.
План территориального развития оставляет за собой роль мониторинга исполнения релевантных реформ Национального плана развития, Стратегии национальной безопасности и концепций. Аналогичный постоянный мониторинг на соответствие принципам Плана территориального развития будет проводиться по отношению ко всем разрабатываемым нормативным правовым актам.
Задачи, отраженные в подходе 1 "Институциональное обеспечение территориально-пространственного развития", будут решены через отражение в концепциях развития сфер (например, государственного управления, местного самоуправления). Предусмотрена и конечная реализация через внесение изменений и дополнений напрямую в нормативные правовые акты – Бюджетный и Налоговый кодексы Республики Казахстан, Закон "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", законы об особом статусе городов и другие законодательные акты.
Важен пересмотр системы региональных стандартов с оценкой реалистичности возможностей государства и закреплением минимального, гарантированного Конституцией и законами уровня обеспечения базовыми государственными услугами. В рамках реализации Плана территориального развития от нее зависят подходы 2 и 5.
Согласно принципу "человекоцентричности" также важен точный учет физического местонахождения населения, как внешнее условие для Плана территориального развития в целях качественного принятия решений (приоритетность проведения мероприятий). Стартовой точкой будет служить очередная перепись населения.
План территориального развития формирует приоритетные направления и задачи для национальных проектов, имеющих пространственный аспект. Для Национальных проектов горизонтального характера, которые реализуются в сферах с незначительными межрегиональными разрывами в базовых государственных услугах, координация со стороны Плана территориального развития не требуется.

2, 3 және 4-тәсілдерде көрсетілген Аумақтық даму жоспарының бағыттарын іске асыру ұлттық жобалар шеңберінде жүзеге асырылатын болады.
Аумақтық даму жоспары мынадай талаптарға сәйкес келуге тиіс ұлттық жобалардағы іс-шаралар тізбесін іріктеу үшін сүзгілерді де белгілейді:
1) өзгерістерді және соңғы мерзімді (мемлекеттік органдардың күнделікті жұмысын емес) қамтуға тиіс;
2) Аумақтық даму жоспарының 3 қағидатына сәйкес келу;
3) Аумақтық даму жоспарының 2, 3 және 4-тәсілдеріне жату;
4) Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму жоспарының макроэкономикалық параметрлерін есепке алу.
1 және 2-шарттарды қанағаттандырмайтын іс-шаралар алып тасталуға тиіс.
3-шартқа сәйкес келмейтін іс-шаралар тұжырымдамаларға немесе өңірлерді дамыту жоспарларына ауыстырылуға тиіс.
4-шартқа сәйкес келмейтін іс-шаралар басым емес тәртіппен іске асырылады не бюджеттен тыс қаражат есебінен қаржыландырылады.
Өңірлерді дамыту жоспарлары "Өңірлер ішіндегі орнықты аумақтық даму" деген 5-тәсілге бағдарланады. Оларды әзірлеу мен іске асыру Үкімет араласпай-ақ жергілікті атқарушы органдардың бюджеттері мен өкілеттіктері шеңберінде жүргізіледі.
3.2. Мемлекеттік органдардың рөлдері
Рөлдерді дұрыс бөлу құжатты (реформалар мен жобалар емес) имплементациялау үшін өте маңызды.
Реформалар жөніндегі жоғары кеңес (РЖК) (Президент Әкімшілігі):
Аумақтық даму жоспарын бекіту және өзектелендіру бойынша ұсынымдар;
Аумақтық даму жоспарының іске асырылу барысы туралы тыңдау қорытындылары бойынша кадрлық, институционалдық және басқа шешімдер бойынша ұсынымдар береді.
Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі (жобалық кеңсе, "DeliveryUnit"):
"Аумақтық дамуды институционалдық қамтамасыз ету" деген 1-тәсілді іске асыруды;
Ұлттық қауіпсіздік стратегиясының, Ұлттық даму жоспарының және аялар (салалар) тұжырымдамаларының релевантты реформаларының іске асырылуын мониторингтеу мен бағалауды;
нормативтік-құқықтық актілер жобаларының Аумақтық даму жоспарының қағидаттары мен тәсілдеріне сәйкестігін бағалауды (2-кезең);
кеңістікте дамуды одан әрі әдіснамалық сүйемелдеуді (үздік практикалар, жобаларға басымдық беру тәсілдері, өңірлер үшін "ақылды мамандану");
Реформалар жөніндегі жоғары кеңес үшін Аумақтық даму жоспарының іске асырылу барысы туралы есеп дайындауды;
Аумақтық даму жоспарын өзектілендіруді;
жергілікті атқарушы органдарға қанағаттану бойынша әлеуметтанушылық пікіртерімдер жүргізуді жүзеге асырады.
Орталық атқарушы органдар:
үкіметтік нормативтік-құқықтық актілердің Аумақтық даму жоспарының ережелеріне сәйкестігін мониторингтеу мен бағалауды (1-кезең);

Реализация направлений Плана территориального развития, отраженных в подходах 2, 3 и 4, будет осуществляться в рамках национальных проектов.
План территориального развития также задает фильтры для отбора перечня мероприятий в Национальных проектах, которые должны соответствовать следующим требованиям:
1) содержать изменения и конечный срок (а не повседневную работу государственных органов);
2) соответствовать 3 принципам Плана территориального развития;
3) относиться к подходам 2, 3 и 4 Плана территориального развития;
4) учитывать макроэкономические параметры Плана социально-экономического развития Республики Казахстан.
Мероприятия, не удовлетворяющие условиям 1 и 2, должны быть исключены.
Мероприятия, не соответствующие условию 3, должны быть перенесены в концепции или планы развития регионов.
Мероприятия, не соответствующие условию 4, реализуются в неприоритетном порядке либо финансируются за счет внебюджетных средств.
Планы развития регионов ориентируются на подход 5 "Устойчивое территориальное развитие внутри регионов". Их разработка и реализация происходят в рамках бюджетов и полномочий местных исполнительных органов, без вмешательства Правительства.
3.2. Роли государственных органов
Правильное распределение ролей критично для имплементации документа (не реформ и проектов).
Высший совет по реформам (ВСР) (Администрация Президента) дает:
рекомендации по утверждению и актуализации Плана территориального развития;
рекомендации по кадровым, институциональным и прочим решениям по итогам заслушивания о ходе реализации Плана территориального развития.
Агентство по стратегическому планированию и реформам (проектный офис, "DeliveryUnit") осуществляет:
реализацию подхода 1 "Институциональное обеспечение территориального развития";
мониторинг и оценку реализации релевантных реформ Стратегии национальной безопасности, Национального плана развития и концепций сфер (отраслей);
оценку проектов нормативно-правовых актов на соответствие принципам и подходам Плана территориального развития (2-этап);
дальнейшее методологическое сопровождение пространственного развития (лучшие практики, подходы к приоритезации проектов, "Умная специализация ЕС" для регионов);
подготовку отчета о ходе реализации Плана территориального развития для Высшего совета по реформам;
актуализацию Плана территориального развития;
проведение социологических опросов по удовлетворенности местных исполнительных органов.
Центральные исполнительные органы осуществляют:
мониторинг и оценку правительственных нормативных правовых актов на соответствие положениям Плана территориального развития(1-этап);

2, 3 және 4-тәсілдерге, сондай-ақ Аумақтық даму жоспарының ұсынымдарына сәйкес ұлттық жобаларды әзірлеу мен іске асыруды;
2-тәсілді іске асыру шеңберінде жергілікті атқарушы органдарға жалпы сипаттағы трансферттер бөлуді жүзеге асырады.
Жергілікті атқарушы органдар:
аумақтық даму қағидаттарына, 2 және 5-тәсілдерге, жобаларды кеңістіктік ұйымдастыру бойынша Аумақтық даму жоспарының ұсынымдарына сәйкес өңірлерді дамыту жоспарларын әзірлеу мен іске асыруды жүзеге асырады.
Аумақтық даму жоспары шеңберінде Ұлттық даму жоспарының жоғары тұрған көрсеткіштері бойынша мониторинг жүзеге асырылатын болады, атап айтқанда:

разработку и реализацию национальных проектов в соответствии с принципами, подходами 2, 3 и 4, а также рекомендациями Плана территориального развития;
выделение трансфертов общего характера местным исполнительным органам в рамках реализации подхода 2.
Местные исполнительные органы осуществляют:
разработку и реализацию планов развития регионов в соответствии с принципами территориального развития, подходами 2 и 5, рекомендациями Плана территориального развития по пространственной организации проектов.
В рамках Плана территориального развития будет осуществляться мониторинг по вышестоящим показателям Национального плана развития, в частности:

жергілікті атқарушы органдардың жұмыс сапасына халықтың қанағаттану деңгейін арттыру (1, 2 және 5-тәсілдер);
халықтың ақшалай табысындағы өңіраралық алшақтықты азайтуды (3 және 4-тәсілдер).
Бұған қоса, "2025 жылға қарай халықтың сумен жабдықтау мен су бұрудың көрсетілетін қызметтеріне 100 % қол жеткізуі" деген 2-тәсіл бойынша ерекше көрсеткіштерге қол жеткізудің маңызы зор.
3.3. Іске асыру кезеңділігі және өзектілендіру
Аумақтық даму жоспарын іске асыру 2 кезеңге бөлінеді:

увеличение уровня удовлетворенности населения качеством работы местных исполнительных органов (подходы 1,2 и 5);
снижение межрегионального разрыва в денежных доходах населения (подходы 3 и 4).
В дополнение важно достижение специфичных показателей по подходу 2 "100 % доступ населения к услугам водоснабжения и водоотведения к 2025 году".
3.3. Этапность реализации и актуализация
Реализация Плана территориального развития будет разделена на 2 этапа:

1. 2021 жылдың соңына дейін. Мемлекет басшысының Қазақстан Республикасының халқына жыл сайынғы Жолдауы шыққаннан кейін мемлекеттік басқару деңгейлері арасында өкілеттіктерді бөлу және кеңістіктік саясатты формализациялау бөлігінде 1-тәсілдегі барлық институционалдық реформалар жүргізілетін болады. Сонымен бір мезгілде Аумақтық даму жоспарының ережелерін сақтай отырып, Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің төмен тұрған құжаттары – ұлттық жобалар, өңірлерді дамыту тұжырымдамалары мен жоспарлары әзірленетін болады.

1. До конца 2021 года. После выхода ежегодного Послания Главы государства народу Республики Казахстан будут проведены все институциональные реформы из подхода 1 в части распределения полномочий между уровнями государственного управления и формализации пространственной политики. Одновременно будут разработаны нижестоящие документы Системы государственного планирования – Национальные проекты, концепции и планы развития регионов с соблюдением положений Плана территориального развития.

2. 2022 – 2024 жылдар. 2 – 5-тәсілдердің міндеттеріне сай келетін инфрақұрылымдық іс-шараларды іске асыру.
Мемлекет басшысының жыл сайынғы Жолдауында белгіленген жалпыұлттық қағидаттар мен сыртқы факторлардың өзгерістерін ескере отырып, іске асыру мерзімі аяқталғанға дейін Аумақтық даму жоспарының міндеттерін жыл сайынғы негізде өзектілендіруге мүмкіндік берілетін болады.
Бұл ретте Аумақтық даму жоспарының қағидаттары мен тәсілдері өзгертілмейді.
Міндеттерді өзектілендірудің жыл сайынғы циклі 4 қадамды қамтиды:

2. В 2022-2024 годы. Реализация инфраструктурных мероприятий, отвечающих задачам подходов 2-5.
Будет предоставлена возможность актуализации задач Плана территориального развития до завершения срока реализации на ежегодной основе с учетом изменений Общенациональных приоритетов и внешних факторов, обозначенных в ежегодном Послании Главы государства.
При этом принципы и подходы Плана территориального развития не подлежат изменению.
Ежегодный цикл актуализации задач включает в себя 4 шага:

1. Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Аумақтық даму жоспарының іске асырылу барысы туралы есепті, сондай-ақ өзектілендіру үшін маңызды болып табылатын сыртқы факторларды талдауды дайындауы.
2. Реформалар жөніндегі жоғары кеңестің баяндамасын тыңдау және Мемлекет басшысының шешімдері бойынша ұсынымдар әзірлеу.
3. Ұсынымдарды ескере отырып, міндеттер мен олардың басымдығын өзгерту.
4. Мемлекет басшысының Қазақстан халқына Жолдауынан кейін құжатты бекіту.
Іске асыру мерзімі өткеннен кейін өзектілендіру Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің ережелеріне сәйкес жүргізілетін болады.

1. Подготовка Агентством по стратегическому планированию и реформам отчета о ходе реализации Плана территориального развития, а также анализа внешних факторов, являющихся критичными для актуализации.
2. Заслушивание доклада Высшим советом по реформам и выработка рекомендаций по решениям Главы государства.
3. Изменение задач и их приоритетности с учетом рекомендаций.
4. Утверждение документа после Послания Главы государства народу Казахстана.
Актуализация по истечении срока реализации будет проведена в соответствии с положениями Системы государственного планирования.

74,4
76,3
401
460
373
439
373
458
9) "Халықтың ақшалай табыс бойынша өңірлер арасындағы даму алшақтығы", n есе: 2020 жылы – 3,6 есе, 2025 жылы – 3,1 есе;
10) "Тірек және серіктес ауылдық елді мекендердің өңірлік стандарттар жүйесіне сәйкес әлеуметтік игіліктермен және көрсетілетін қызметтермен қамтамасыз етілу деңгейі", %: 2020 жылы – 63 %, 2025 жылы – 100 %.
5. Өңірлерді перспективалық дамыту схемалары
Қазақстанның экономикалық кеңістігі қазіргі заманғы жаһандық трендтерге ұшырайтын ашық жүйе ретінде қарастырылады – жаһандану (өңделген тауарларды экспорттау үшін нарықтар ашу), урбандалу (қалалар бәсекелестігі), экономиканы цифрландыру (шағын қалалар мен ауылдардан экономикасы әртараптандырылған үлкен қалаларға еңбек ресурстарының ағыны), ықтимал пандемиялар (локдаундар).
Осыған байланысты өңірлердің бәсекелік артықшылықтарын жүйелі іске асыру, моноқалалар мен шағын қалалардың осы процестегі рөлін айқындау немесе нақтылау бөлігінде өңірлік саясат күшейтілетін болады.
Экономикалық өсу көздерін әртараптандыруға (экономиканың секторлары мен кіші секторлары бойынша "өсу нүктелерін" құру), Қазақстанның қазіргі экспорттық позицияларын кеңейтуге және жаңаларын қалыптастыруға оның табиғи бәсекелік артықшылықтары – басқа елдердің деректерімен салыстырғанда елде молынан бар артықшылықтарының негізінде ғана болады. Бұл – ауыл шаруашылығы алқаптары (егістіктер, жайылымдар), минералдық шикізат қорлары және трансқұрлықтық сипаттағы логистикалық артықшылықтар.
Елде экономиканың шикізатқа қатысты емес секторларында саудаланатын (экспортқа бағдарланған) кластерлер құру үшін кәсіпкерлікті қолдаудың бір ғана шарасы (қаржылай және қаржылай емес) жеткіліксіз.
Бұған қоса, елдің барлық макроөңірлеріне қатысты бірқатар басқа да жүйелі шараларды қабылдауға баса назар аударылатын болады:
өңдеуші секторларға ішкі (сыртқы ғана емес) тікелей инвестицияларды қолдау;
отандық өндірушілердің шығындарын барынша азайту (ресурстарға, қолжетімді қаржыландыруды тартуға, реттеушілік талаптарды сақтауға арналған шығындар және басқалар);
экспорттық нарықтарда отандық тауарлар мен көрсетілетін қызметтерді ілгерілету;
инновациялар ғана мүмкін болатын бәсекелі ортаны қолдау;
технологиялар трансфері мен экономиканы құрылымдық қайта құруды қамтамасыз ететін білікті кадрларды (инженерлерді қоса алғанда) даярлау.

74,4
76,3
401
460
373
439
373
458
2 Значения показателей с 2022 по 2024 годы будут доступны в 2023 году, значения на 2025 год будут доступны в 2026 году.
9) "Разрыв развития по денежным доходам населения между регионами", n раз: 2020 год - 3,6 раза, 2025 год – 3,1 раза;
10) "Уровень обеспеченности опорных и спутниковых сельских населенных пунктов социальными благами и услугами в соответствии с системой региональных стандартов", %: в 2020 году – 63 %, в 2025 году – 100 %.
5. Схемы перспективного развития регионов
Экономическое пространство Казахстана рассматривается как открытая система, подверженная современным глобальным трендам, – глобализация (открытие рынков для экспорта обработанных товаров), урбанизация (конкуренция городов), цифровизация экономики (переток трудовых ресурсов из малых городов и сел в большие города с диверсифицированной экономикой), возможные пандемии (локдауны).
В этой связи будет усилена региональная политика в части системной реализации конкурентных преимуществ регионов, определения или уточнения роли в этом процессе моногородов и малых городов.
Диверсификация источников экономического роста (создание "точек роста" по секторам и подсекторам экономики), расширение существующих и формирование новых экспортных позиций Казахстана возможно только на базе его естественных конкурентных преимуществ – того, что имеется у страны в изобилии в сравнении с данными других стран. Это – сельскохозяйственные угодия (пашни, пастбища), запасы минерального сырья и логистические преимущества трансконтинентального характера.
Для создания в стране торгуемых (экспортно-ориентированных) кластеров в несырьевых секторах экономики недостаточно одних мер поддержки предпринимательства (финансовых и нефинансовых).
В дополнение будет сделан упор на принятии ряда других системных мер, касающихся всех макрорегионов страны:
поддержка внутренних (не только внешних) прямых инвестиций в обрабатывающие сектора;
максимальное снижение издержек отечественных производителей (издержек на ресурсы, на привлечение доступного финансирования, на соблюдение регуляторных требований и другие);
продвижение отечественных товаров и услуг на экспортных рынках;
поддержка конкурентной среды, в которой только и возможны инновации;
подготовка квалифицированных кадров (включая инженеров), которые обеспечат трансфер технологий и структурную перестройку экономики.

Бұдан басқа, 2020 жылғы 1 қыркүйектегі "Жаңа жағдайдағы Қазақстан: іс-қимыл кезеңі" атты Қазақстан халқына Жолдауда айтылған Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмалары шеңберінде елді аумақтық-кеңістікте дамыту мәселелері бойынша макроөңірлерді дамытудың 2030 жылға дейінгі кезеңге арналған мынадай стратегиялық бағыттары көзделген.
5.1. Оңтүстік және оңтүстік-шығыс өңірлер: өнеркәсіптік әлеуетті ашу
Оңтүстік және оңтүстік-шығыс өңірлер (Алматы және Шымкент қалалары, Алматы, Жамбыл, Түркістан облыстары) негізінен экономиканың индустриялану деңгейі төмен ауыл шаруашылығы өңірлері болып табылады.
Бұл өңірлерде 8,1 млн адам (Қазақстанның барлық халқының 43,5 %-ы) тұрады, оның ішінде ауыл халқы 3,9 млн адам (48 %), Республикалық маңызы бар Алматы және Шымкент қалаларында 2,9 млн адам және басқа қалаларда 1,3 млн адам тұрады.
Алматы мен Шымкентті қоспағанда, өңірлерде барлығы 21 қала (1,3 млн адам), оның ішінде халқы 50 мыңнан астам (814,3 мың адам) 5 қала бар, оларда қала халқының жалпы санының 61,4 %-ы тұрады. Сондай-ақ, үлкен ауылдардан айырмашылығы аз 12 шағын қала бар.
Алматы мен Шымкентті есепке алмағанда, елдің өңдеу өнеркәсібі өнімдерін өндіруде оңтүстік және оңтүстік-шығыс өңірлердің үлес салмағы 2019 жылы небәрі 3-7 %-ды құрады (Түркістан облысы – 2 %, Жамбыл облысы – 3 %, Алматы облысы – 7 %). Сондай-ақ, аталған өңірлерде урбандалу деңгейінің ел бойынша ең төмен көрсеткіштері байқалады (50 %-дан аз).
Бұл өңірлер елдің басқа облыстарымен салыстырғанда тыныс-тіршілік үшін қолайлы климаттық жағдайлармен сипатталады.
Урбандалу трендін ескере отырып, қалаларға келетін ауыл халқына еңбек ету орындарын құрудың өткір мәселесі туындайды.
Елдің оңтүстігін индустрияландыру үшін мынадай шаралар қабылданатын болады.
1. Басқарылатын урбандалу.
Индустрияландыру іс жүзінде іске қосылмаған жұмыс күшінің ауылдық жерлерден қалалардағы дамушы индустриялық өндірістерге және сервистік (оның ішінде креативті) секторларға ағыны болып табылады.
Урбандалу процестері басқарылатын арнада өтуі үшін шаралар кешенін қабылдау қажет – жалға берілетін тұрғын үй құрылысын қолдау, жалға берілетін тұрғын үй құрылысына жеке инвестициялар тартуды және жеке жалға берушілердің "көлеңкеден шығуын" ынталандыру (оның ішінде салықтық), бас жоспарлар мен егжей-тегжейлі жоспарлау жобаларын өзектілендіру, индустриялық, көліктік, инженерлік және әлеуметтік инфрақұрылымды жаңғырту.
Қалаларды (әсіресе облыс орталықтарын) дамыту жөніндегі шаралар 2025 жылға қарай оңтүстік және оңтүстік-шығыс облыстардың урбандалу деңгейінің 50 %-ға дейін (Алматы және Шымкент қалаларын қоспағанда) ұлғаюына алып келеді.
6. Қалалардың мамандануы.
Оңтүстік және оңтүстік-шығыс өңірлердің кеңістікте және геоэкономикалық дамуы мақсатында әрбір ірі қаланың рөлі мен маңызын айқындау.
Алматыны креативті экономикасы дамыған және инновациялық өндірістері бар постиндустриялық орталық ретінде дамыту, бұл ретте өнеркәсіптік объектілерді орналастыру үшін серіктес қалалардың және контрмагниттердің (Қапшағай, Қаскелең және басқалары) әлеуетін пайдалану ұсынылады.
Шымкент пен Тараз өңірдің басты индустриялық орталықтары ретінде қалыптасатын болады. Бұл ретте мемлекеттік қолдау шараларын көрсету үшін салаларды айқындау – АӨК индустрияландыру (автоматтандыру, механикаландыру, цифрландыру), тамақ өнеркәсібі (сүт, консервілер, шарап жасау), жеңіл және тоқыма өнеркәсібі (иірімжіп, дайын бұйымдар), фосфор өнеркәсібі, электр энергетикасы (гидро және жел энергетикасы).
Түркістан – еліміздің тарихи-мәдени орталығы, бұл ретте өнеркәсіптік өндірістерді орналастыру үшін көршілес Кентау моноқаласының әлеуетін пайдалану ұсынылады.
Алматы облысы ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіру бойынша жетекші орында екенін ескере отырып, Талдықорғанды автоматтандырылған өндірісі бар ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеудің ірі индустриялық орталығы (қытайбұршақ, консервілер, ет өңдеу, кептірілген жемістер) ретінде қалыптастыру бойынша шаралар кешенін қабылдау ұсынылады.
Басқа қалаларды (моно және шағын қалаларды қоса алғанда) одан әрі индустриялық дамытуды олардың тарихи мамандануын ескере отырып жүзеге асыру керек.
Жалпы, арнайы экономикалық және индустриялық аймақтарды, қалалар бойынша өнеркәсіптік алаңдарды орналастыру жоғарыда көрсетілген тәсілдерге сүйене отырып жүргізілетін болады.

Кроме этого, в рамках поручений Президента Республики Казахстан, озвученных в Послании народу Казахстана от 1 сентября 2020 года "Казахстан в новой реальности: время действий", по вопросам территориально-пространственного развития страны предусмотрены нижеследующие стратегические направления развития макрорегионов на период до 2030 года.
5.1. Южные и юго-восточные регионы: раскрытие промышленного потенциала
Южные и юго-восточные регионы (города Алматы и Шымкент, Алматинская, Жамбылская, Туркестанская области) в основном являются сельскохозяйственными регионами, соответственно, с низким уровнем индустриализации экономики.
В этих регионах живет 8,1 млн человек (43,5 % всего населения Казахстана), из них сельское население 3,9 млн человек (48 %), в городах республиканского значения Алматы и Шымкент живут 2,9 млн человек и в других городах – 1,3 млн человек.
Без учета Алматы и Шымкента в регионах всего 21 город (1,3 млн человек), из них 5 городов с населением свыше 50 тыс. человек (814,3 тыс. человек), в которых проживает 61,4 % населения от общего количества городского населения. Также имеется 12 малых городов, которые мало отличаются от больших сел.
Без учета Алматы и Шымкента удельный вес южных и юго-восточных регионов в производстве продукции обрабатывающей промышленности страны за 2019 год составил всего 3-7 % (Туркестанская область – 2 %, Жамбылская область – 3 %, Алматинская область – 7 %). Также в данных регионах наблюдаются самые низкие показатели уровня урбанизации по стране (менее 50 %).
Данные регионы характеризуются благоприятными климатическими условиями для жизнедеятельности в сравнении с другими областями страны.
Учитывая тренд на урбанизацию, возникает острый вопрос создания мест приложения труда прибывающему в города сельскому населению.
Для индустриализации юга страны будут приняты следующие меры.
1. Управляемая урбанизация.
Индустриализация по факту является перетоком незадействованной рабочей силы из сельской местности в развивающиеся индустриальные производства и сервисные (в том числе креативные) сектора в городах.
Для того, чтобы процессы урбанизации проходили в управляемом русле, необходимо принятие комплекса мер – поддержка строительства арендного жилья, стимулирование (в том числе налоговое) привлечения частных инвестиций в строительство арендного жилья и "выхода из тени" частных арендодателей, актуализация генпланов и проектов детальной планировки, модернизация индустриальной, транспортной, инженерной и социальной инфраструктуры.
Меры по развитию городов (особенно областных центров) приведут к увеличению к 2025 году уровня урбанизации южных и юго-восточных областей до 50 % (без учета городов Алматы и Шымкент).
2. Специализация городов.
Для целей пространственного и геоэкономического развития южных и юго-восточных регионов определить роль и значения каждого крупного города.
Алматы предлагается развивать как постиндустриальный центр с развитой креативной экономикой и инновационными производствами, при этом для размещения промышленных объектов использовать потенциал городов-спутников и контрмагнитов (Капшагай, Каскелен и другие).
Шымкент и Тараз будут формироваться как главные индустриальные центры региона. При этом определить сферы для оказания мер господдержки – индустриализация АПК (автоматизация, механизация, цифровизация), пищевая промышленность (молоко, консервы, виноделие), легкая и текстильная промышленность (пряжа, готовые изделия), фосфорная промышленность, электроэнергетика (гидро- и ветровая энергетика).
Туркестан – историко-культурный центр страны, при этом для размещения промышленных производств предлагается использовать потенциал соседнего моногорода Кентау.
С учетом того, что Алматинская область занимает лидирующие позиции по производству сельскохозяйственной продукции, предлагается принять комплекс мер по формированию Талдыкоргана как крупного индустриального центра переработки сельскохозяйственной продукции (сои, консервы, мясопереработка, сухофрукты) с автоматизированным производством.
Дальнейшее индустриальное развитие других городов (включая моно- и малые города) осуществлять с учетом их исторической специализации.
В целом размещение специальных экономических и индустриальных зон, промышленных площадок по городам будет проводиться, исходя из вышеуказанных подходов.

3. Ірі көліктік-логистикалық жобалар.
Елдің оңтүстігінде экономикалық процестерді жеделдету үшін инфрақұрылым саласында бірқатар көлік жобалары іске асырылатын болады – авиаотынды субсидиялау мүмкіндігін пысықтай отырып, Түркістан қаласындағы жаңа әуежай базасында авиахаб құру, Сарыағаш қаласында (нақ оңтүстік теміржол станциясы) ірі көлік-логистикалық орталық құру, Ташкентке тармақталуы мүмкін Түркістан – Шымкент – Тараз – Алматы магистралінде жылдамдығы жоғары көлікті дамыту.
4. Индустрияландыруды кадрлық қамтамасыз ету
Облыс орталықтарында индустриялық-инновациялық мамандықтар бойынша техникалық және кәсіптік білім беру (ТжКБ) ұйымдарының желісін, ал Шымкент қаласында – оңтүстік облыстардың еңбек нарығында сұранысқа ие мамандықтар бойынша оқытудың қазіргі заманғы әдістері бар ЖОО қалыптастыру ұсынылады.
5.2. "Өнеркәсіптік белдеу": жоғары технологиялық, ғылымды қажет ететін өндірістер мен техникалық көрсетілетін қызметтер орталықтары ретінде ірі металлургия кәсіпорындары (Шығыс Қазақстан, Қарағанды және Павлодар облыстары) жұмыс істейтін өңірлерді дамытудың жаңа пайымын әзірлеу.
"Металлургиялық" өңірлер (Шығыс Қазақстан, Қарағанды және Павлодар облыстары) негізінен жоғары урбандалған және моноқалалардың ("бір саланың қалалары") саны ең көп.
Әрқайсысының ауқымды аумағы бар, осы үш облыста барлығы 3,5 млн адам тұрады (Қазақстанның барлық халқының 18,8 %).
Өңірлерде барлығы 24 қала (2,5 млн адам) бар, алайда қала халқының басым бөлігі халқы 50 мыңнан асатын (2,2 млн адам) 12 қалада тұрады. Қалған 6 шағын қалада 0,3 млн адам тұрады.
Макроөңірде урбандалу деңгейі 70,9 %-ды құрайды.
Ауыл халқының саны – 1,0 млн адам немесе облыстар халқының жалпы санының 29,1 %-ы.
"Өсу орталықтарының" арасындағы алшақтығы зор және климаттық жағдайлары күрделі (су тапшылығы, ұзақ жылыту маусымы) көрсетілген облыстардың бәрінде ошақтық қоныстану байқалады.
Өңірлер инерциялық сценарий бойынша дамуда және не ескі өнеркәсіптік (кен өндіру, металлургиядағы "төмен бөліністер" өндірісі), не агроөнеркәсіптік болып табылады.
Өңірлік бөліністе Шығыс Қазақстан, Қарағанды және Павлодар облыстары республиканың өңдеуші өнеркәсібінің негізгі қозғаушы күштері болып табылады (өңдеуші өнеркәсіптегі өндірістің 43 %-ы).
Экономиканы озыңқы дамыту және адами капиталды тиімді пайдалану үшін жаңа бөліністерді дамытқан жөн – бұл электр-техникалық сымдар, аккумуляторлар, ерекше қорытпалар, жинақы металдар өндірісі, сондай-ақ машина жасаудағы, химиялық тыңайтқыштар өндірісіндегі секторлар.
Ол үшін мынадай шаралар қабылдау көзделеді.

3. Крупные транспортно-логистические проекты.
Для ускорения экономических процессов на юге страны будет реализован ряд транспортных проектов в сфере инфраструктуры – формирование авиахаба на базе нового аэропорта в городе Туркестан с проработкой возможности субсидирования авиатоплива, создание крупного транспортно-логистического центра в городе Сарыагаш (самая южная железнодорожная станция), развитие высокоскоростного транспорта на магистрали Туркестан-Шымкент-Тараз-Алматы с возможным ответвлением на Ташкент.
4. Кадровое обеспечение индустриализации
Предлагается сформировать сеть организаций технического и профессионального образования (ТиПО) по индустриально-инновационным специальностям в областных центрах, а в городе Шымкенте – ВУЗа с современными методами обучения по специальностям, востребованным на рынке труда южных областей.
5.2. "Промышленный пояс": разработка нового видения развития регионов, где функционируют крупные металлургические предприятия (Восточно-Казахстанской, Карагандинской и Павлодарской областей), как центров высокотехнологичных, наукоемких производств и технических услуг.
"Металлургические" регионы (Восточно-Казахстанская, Карагандинская и Павлодарская области) в основном высокоурбанизированные и с самым большим количеством моногородов ("городов одной отрасли").
В этих трех областях, каждая из которых имеют значительную площадь территории, проживает всего 3,5 млн человек (18,8 % всего населения Казахстана).
В регионах всего 24 города (2,5 млн человек), однако большая часть городского населения проживает в 12 городах с населением свыше 50 тыс. человек (2,2 млн человек). В остальных 6 малых городах проживает 0,3 млн человек.
Уровень урбанизации в макрорегионе составляет 70,9 %.
Численность сельского населения – 1,0 млн человек или 29,1 % от общей численности населения областей.
Во всех указанных областях наблюдается очаговое расселение с большими расстояниями между "центрами роста" и сложными климатическими условиями (дефицит воды, долгий отопительный сезон).
Регионы развиваются по инерционному сценарию и являются либо старопромышленными (добыча руды, производство "низких переделов" в металлургии), либо агропромышленными.
В региональном разрезе Восточно-Казахстанская, Карагандинская и Павлодарская области выступают основными драйверами обрабатывающей промышленности республики (43 % производства в обрабатывающей промышленности).
Для опережающего развития экономики и эффективного использования человеческого капитала следует развивать новые переделы – это производство электротехнических проводов, аккумуляторов, специфических сплавов, компактных металлов, а также сектора в машиностроении, производстве химических удобрений.
Для этого предусматривается принятие следующих мер.

1. Қарағанды елді мекендер агломерациялық жүйесі.
Қарағанды серіктес қалалармен бірге халық саны 1 млн адамға дейінгі елді мекендер жүйесін құрайды.
Елорданың (1 млн адам) жақындығын ескере отырып, жүрдек көлік байланысын қамтамасыз ету және осы қалалардың экономикалық әлеуетінен синергия әсеріне қол жеткізу ұсынылады.
Бұл ретте Қарағанды қаласы астанамен қатар постиндустриялық, логистикалық орталық және электрондық сауда орталығы ретінде, ал оның серіктес қалалары – Теміртау және Саран өнеркәсіптік орталықтар ретінде немесе өнеркәсіптік өндірістерді орналастыру үшін басым локациялар ретінде дамитын болады. Қара металлургияның, машина жасаудың төртінші және бесінші бөліністерін дамыту көзделуде.
Бұл үшін ресейлік тәжірибені бағалауды ескере отырып, осы екі қалада алдын-ала даму аумақтарын (АДА) құру мүмкіндігін қарау ұсынылады.
АДА, әдетте, кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырудың ерекше құқықтық режимін белгілей отырып, өңірдің өтінімі бойынша 70 жылға құрылады. АДА шеңберінде пайдалы қазбалардың кен орындарын игеруге және акцизделетін тауарлар өндіруге рұқсат етіледі. Бұл ретте инвесторларға салықтық жеңілдіктер бойынша бірқатар преференциялар беру көзделеді – мүлік салығы 5 жылға 0 % және келесі 5 жылға 0,5 %, жер салығы 3 жылдан 5 жылға дейін 0 %, пайдаға салынатын салық 5 жылға 0 % және келесі 5 жылға 2 %, әлеуметтік аударымдар 10 жыл бойы 7,5 %, пайдалы қазбаларды өндіруге салынатын салық (ПҚӨС) алғашқы екі жылда 0 %, одан әрі сегіз жыл бойы әрбір екі жыл сайын К=0,2-ден К=1-ге дейін төмендетуші коэффициентті қолдану (яғни осы салықты төлеу бойынша 10 жылдық жеңілдікті кезеңді белгілеу).
Қарағандының пайдасына Абай және Шахтинск шағын моноқалаларында халық санының біртіндеп төмендеуі болжануда.
2. Жезқазған-Сәтпаев және Балқаш елді мекендер жүйесі.
Түсті металлургияда жоғары бөліністерді дамыту үшін Жезқазған және Балқаш қалаларында АДА құру мүмкіндігін қарау ұсынылады.
Осы қалалардың облыс орталығынан алшақтығын ескере отырып, оларда экономиканың IT-секторын, ақпараттық және телекоммуникациялық технологияларды, оның ішінде электрондық сауданы жас мамандарды жұмыспен қамту үшін перспективалы бағыт ретінде құру және дамыту мәселесін қарау ұсынылады.
Бұл ретте Балқаш қаласы белгілі туристік әлеуетке де ие.
3. Павлодар және Шығыс Қазақстан облыстары.
Павлодар облысы (0,7 млн адам) миллион тұрғыны бар үш қаламен қоршалған (Нұр-Сұлтан, Омбы, Новосибирск), экономиканың теңдестірілген құрылымы (өндіруші салалар да, шикізатты бастапқы өңдеу салалары да), энергетикалық өзін-өзі қамтамасыз ету, сондай-ақ жақсы логистикалық жағдайлар (Транссібірге шығу мүмкіндігі) бар.
Осыған байланысты, білікті жұмыс күші мен инвестиция үшін өңіраралық бәсекелестік жағдайында облыс орталығы – Павлодар қаласында тұрмыс сапасы мен қалалық ортаны (экологияны қоса алғанда) қамтамасыз ету бірінші дәрежелі мәнге ие.
Тұрмыс сапасы мен экология бойынша осы жағдай қамтамасыз ететін болса, Павлодар және Өскемен сияқты қалаларда жұмыс істеп тұрған ірі және орта кәсіпорындар базасында келесі бөліністерді дамыту үшін әлеует болады.
Өскемен пайдалы қазбаларға (жерде сирек кездесетін металдарды қоса алғанда) тарихи бай облыс орталығы болып табылады. Облыста мал шаруашылығы мен өсімдік шаруашылығы да дамыған, орман қоры және айтарлықтай туристік әлеуеті бар.
Өскемен түсті металдарды өңдеудің (қорғасын-мырыш, титан-магний комбинаттары, металлургия зауыты), ядролық отын өндірудің ірі орталығы болып табылады. Осы бағыттардың әрқайсысы бойынша одан әрі сатылас әртараптандыру және келесі бөліністер (электр жабдығы, кәбілдік өнім, эмаль құбырлары, құрғақ гальваникалық элементтер) құру жөніндегі шаралар кешенін қабылдау ұсынылады.
Кеңес заманында Семей қаласының дамуы жеңіл (жүн өңдеу) және тамақ (ет комбинаты) өнеркәсібі негізінде республиканың, тіпті Моңғолияның мал шаруашылығының шикізат базасында жүзеге асырылды. Тарихи мамандануды қалпына келтіру мүмкіндіктерін қарау, сондай-ақ қаланың көлік-логистикалық әлеуетін (трансшекаралық ағындарды ескере отырып) іске қосу ұсынылады. Сонымен қатар, жаңа экономикалық жағдайларда IT-сектор, телекоммуникациялар сияқты экономиканың жаңа секторларын дамыту мүмкіндіктерін қарастыру қажет.
Шығыс Қазақстан облысының басқа қалаларын (моно және шағын қалаларды қоса алғанда) одан әрі индустриялық дамытуды олардың тарихи мамандануы мен шекара маңы ынтымақтастығының әлеуетін ескере отырып жүзеге асыру керек.
Бұл ретте Шығыс Қазақстан облысының жергілікті атқарушы органдары облыстың жекелеген қалаларында АДА-ларды құруға бастама жасаудың орындылығын қарауы қажет.

1. Карагандинская агломерационная система населенных мест.
Караганда с городами-спутниками вместе образуют систему населенных мест с численностью населения до 1 млн человек.
С учетом близости столицы (1 млн человек) предлагается обеспечить скоростную транспортную связь и достичь эффекта синергии от экономического потенциала этих городов.
При этом город Караганда, наряду со столицей, будет развиваться как постиндустриальный, логистический центр и центр электронной торговли, а его города-спутники Темиртау и Сарань – как промышленные центры, или как преимущественные локации для размещения промышленных производств. Предусматривается развитие четвертого и пятого переделов черной металлургии, машиностроения.
Для этого предлагается рассмотреть возможность создания в данных двух городах территорий опережающего развития (ТОР) с учетом оценки российского опыта.
ТОРы, как правило, создаются на 70 лет по заявке региона с установлением особого правового режима осуществления предпринимательской деятельности. В рамках ТОР разрешено вести разработку месторождений полезных ископаемых и производить подакцизные товары. При этом предусматривается предоставление инвесторам ряда преференций по налоговым льготам – налог на имущество 0 % на 5 лет и 0,5 % на следующие 5 лет, налог на землю 0 % от 3 до 5 лет, налог на прибыль 0 % на 5 лет и 2 % на следующие 5 лет с момента получения первой прибыли, социальные отчисления 7,5 % в течение 10 лет, налог на добычу полезных ископаемых (НДПИ) 0 % первые два года, далее каждые два года применение понижающего коэффициента с нарастанием от К=0,2 до К=1 в течение восьми лет (т.е. установление 10-летнего льготного периода по уплате данного налога).
Прогнозируется постепенное снижение численности населения малых моногородов Абай и Шахтинск в пользу Караганды.
2. Жезказган-Сатпаевская и Балхашская системы населенных мест.
Предлагается рассмотреть возможность создания ТОР в городах Жезказган и Балхаш для развития высоких переделов в цветной металлургии.
Учитывая отдаленность данных городов от областного центра, предлагается рассмотреть вопрос создания и развития в них IT-сектора экономики, инфо- и телекоммуникационных технологий, в том числе электронной торговли, как перспективного направления для занятости молодых специалистов.
При этом город Балхаш также обладает определенным туристским потенциалом.
3. Павлодарская и Восточно-Казахстанская области.
Павлодарская область (0,7 млн человек) окружена тремя городами-миллионниками (Нур-Султан, Омск, Новосибирск), имеет сбалансированную структуру экономики (как добывающие отрасли, так и отрасли первичной переработки сырья), энергетическую самодостаточность, а также хорошие логистические условия (с выходом на Транссиб).
В этой связи, в условиях межрегиональной конкуренции за квалифицированную рабочую силу и инвестиции, первостепенное значение имеет обеспечение качества жизни и городской среды (включая экологию) в областном центре – городе Павлодаре.
В случае обеспечения данного условия по качеству жизни и экологии, такие города, как Павлодар и Усть-Каменогорск, имеют потенциал для развития следующих переделов на базе существующих крупных и средних предприятий.
Усть-Каменогорск является центром области, исторически богатым на полезные ископаемые (включая редкоземельные металлы). В области также развиты животноводство и растениеводство, имеются запасы леса и значительный туристский потенциал.
Усть-Каменогорск является крупным центром переработки цветных металлов (свинцово-цинковый, титано-магниевый комбинаты, металлургический завод), производства ядерного топлива. Предлагается по каждому из этих направлений принять комплекс мер по дальнейшей вертикальной диверсификации и созданию следующих переделов (электрооборудование, кабельная продукция, эмальпровода, сухие гальванические элементы).
В советское время развитие города Семей осуществлялось на основе легкой (обработка шерсти) и пищевой (мясокомбинат) промышленности, на сырьевой базе животноводства республики и даже Монголии. Предлагается рассмотреть возможности восстановления исторической специализации, а также задействовать транспортно-логистический потенциал города (с учетом трансграничных потоков). Дополнительно, в новых экономических условиях, необходимо рассмотреть возможности развития новых секторов экономики, такие как IT-сектор, телекоммуникации.
Дальнейшее индустриальное развитие других городов (включая моно- и малые города) Восточно-Казахстанской области осуществлять с учетом их исторической специализации и потенциала приграничного сотрудничества.
При этом местным исполнительным органам Восточно-Казахстанской области необходимо рассмотреть целесообразность инициирования создания ТОРов в отдельных городах области.

4. Ғылыми-техникалық әлеуетті іске асыру.
ТжКБ оқу бағдарламаларын жаңа заманауи мамандықтар бойынша (жоғары технологиялық өнімдер өндірісі, IT-технологиялар, жасыл технологиялар және басқалар) қайта қарау қажет.
5.3. Батыс өңірлер: өңірлерді мұнай-химия кешендерін салуға инвестициялар тарту орталықтары ретінде қалыптастыру, мұнай-химия мен газ өңдеуді дамыту
Батыс өңірлер (Маңғыстау, Батыс Қазақстан, Ақтөбе, Атырау облыстары) өте күрделі климаттық жағдайлармен, "өсу орталықтары" (қалалар) арасындағы өте үлкен көлік иінімен, халықтың аз орналасуымен сипатталады. Экономикалық шығындар өте жоғары.
Төрт облыста 3,6 млн адам тұрады (Қазақстанның барлық халқының 18,8 %-ы). Олардың жартысына жуығы ауыл тұрғындары – 1,7 млн адам (47,2 %).
Өңірлерде барлығы 18 қала (1,9 млн адам) бар, бірақ қала тұрғындарының басым көпшілігі (89,5 %) халқы 50 мыңнан асатын (1,7 млн адам) 7 қалада тұрады.
2019 жылы елдің өңдеу өнеркәсібі өнімдерін өндірудегі батыс өңірлердің үлес салмағы 2-5 %-ды құрады (Маңғыстау, Батыс Қазақстан облыстары – 2 %, Ақтөбе, Атырау облыстары – 5 %).
Тәуелсіздік жылдарында батыс облыстардағы өндіруші секторларды дамытуға айтарлықтай қаражат инвестицияланды. Осыған байланысты осы өңірлердің экономика құрылымын түбегейлі қайта құру үшін өңдеу секторларына қаражаттың салыстырмалы көлемін инвестициялау талап етіледі.
Сонымен қатар, өндірілетін шикізатты (мұнай мен табиғи газды) терең өңдеу бойынша шаралар кешенін қабылдау қажет.
2007 жылдан бастап Атырау қаласында полипропилендер шығару үшін газ-химия кешендерін салу бойынша екі жоба іске асырылуда, оларды пайдалануға берудің күтілетін мерзімі 2021 – 2024 жылдар. Елдің батысында мұнай-химия және газ-химия кешендерін салу әлеуетті түрде 100 мың адамды жұмыспен қамтамасыз ете алатынын атап өткен жөн.
Осыған байланысты мұнай-химияны, газ өңдеуді дамыту, қайта өңдеушілер үшін отандық жабдықтар өндірісін жолға қою, сондай-ақ отандық компаниялардың мұнай-сервистік қызметтер нарығын игеруі бойынша іс-шаралар үдетілетін болады (3,4 трлн теңге). Осы салаларға инвестициялар тарту үшін мемлекеттік қолдаудың барлық шараларын (салықтық "кредиттерді" қоса алғанда) қарау ұсынылады.
Сондай-ақ шетелдік инвесторлармен стратегиялық жоба бойынша инвестор шығындарының 20 %-ына дейінгі салықтық шегерім шарттарында стратегиялық инвестициялар туралы келісімдер қабылдау көзделеді.
Қосымша мынадай шаралар қабылданатын болады:
1. Кадрлық қамтамасыз ету.

4. Реализация научно-технического потенциала.
Необходимо пересмотреть учебные программы ТиПО по новым современным специальностям (производство высокотехнологичной продукции, IT-технологии, зеленые технологии и другие).
5.3. Западные регионы: формирование регионов как центров притяжения инвестиций в строительство нефтехимических комплексов, развитие нефтехимии и газопереработки высоких переделов
Западные регионы (Мангистауская, Западно-Казахстанская, Актюбинская, Атырауская области) характеризуются очень сложными климатическими условиями, очень большим транспортным плечом между "центрами роста" (городами), малонаселенностью. Экономические издержки очень высоки.
В четырех областях живет 3,6 млн человек (18,8 % всего населения Казахстана). Почти половина их сельские жители – 1,7 млн человек (47,2 %).
В регионах всего 18 городов (1,9 млн человек), но подавляющее большинство (89,5 %) городских жителей живет в 7 городах с населением свыше 50 тыс. человек (1,7 млн человек).
Удельный вес западных регионов в производстве продукции обрабатывающей промышленности страны за 2019 год составил 2-5 % (Мангистауская, Западно-Казахстанская области – 2 %, Актюбинская, Атырауская области – 5 %).
За годы Независимости в развитие добывающих секторов в западных областях были инвестированы значительные средства. В этой связи для коренной перестройки структуры экономики данных регионов требуется инвестирование сопоставимых объемов средств в обрабатывающие сектора.
В то же время необходимо принять комплекс мер по глубокой переработке добываемого сырья (нефти и природного газа).
С 2007 года реализуются два проекта по строительству газохимических комплексов в городе Атырау для выпуска полипропиленов, ожидаемый срок введения в эксплуатацию 2021-2024 годы. Следует отметить, что строительство нефтехимических и газохимических комплексов на западе страны потенциально может обеспечить работой до 100 тыс.человек.
В этой связи будут сфорсированы мероприятия по развитию нефтехимии, газопереработки, налаживанию производства отечественного оборудования для переработчиков, а также освоению отечественными компаниями рынка нефтесервисных услуг (3,4 трлн тенге). Предлагается рассмотреть все меры господдержки (включая налоговые "кредиты") для привлечения инвестиций в эти сферы.
Также предусматривается принятие соглашений с иностранными инвесторами о стратегических инвестициях на условиях налогового вычета до 20 % затрат инвестора по стратегическому проекту.
Дополнительно будут приняты следующие меры:
1. Кадровое обеспечение.
Предлагается пересмотреть учебные программы ВУЗов и ТиПО западных регионов с приоритезацией подготовки специалистов по современным химикотехнологическим и нефтехимическим квалификациям с приглашением высокоподготовленных зарубежных преподавателей.

2. Даярлығы жоғары білікті шетелдік оқытушыларды шақыра отырып, қазіргі заманғы химия-технология және мұнай-химия біліктіліктері бойынша мамандар даярлауға басымдық бере отырып, батыс өңірлердің жоғары оқу орындары мен ТжКБ-ның оқу бағдарламаларын қайта қарау ұсынылады.
3. Ақтөбе қаласының ерекше рөлі.
Қазіргі уақытта еліміздің батысында көлемі жағынан салыстырмалы және қатарлас, шамамен бірдей қарқынмен дамып келе жатқан 4 ірі облыс орталығы бар.
Кеңістікте даму мақсаттары үшін, сондай-ақ бәсекелестік факторы мен көрші елдің миллиондаған тұрғындары бар қалаларының (Самара және басқалары) тартылуын ескере отырып, Ақтөбе қаласын дамытуға басым назар аудару қажет.
Ақтөбенің қарқынды дамуы елдің батысында "ауырлық орталығын" қалыптастыру, елдің батыс облыстарында жұмыспен қамтылмаған халықтың (әсіресе жастардың) сіңісуіне жағдай жасау үшін аса маңызды.
Осы бағыттағы шаралар Ақтөбе қаласында жоғары сыныпты жоғары оқу орындарында білім беруді дамытуды, оның ішінде кез келген белгілі еуропалық университеттің филиалын ашуды (жастардың Қазақстанның батыс облыстарынан миллиондаған тұрғыны бар қалаларда орналасқан көршілес Ресейдің жоғары оқу орындарына кетуін болдырмау үшін) көздеуге тиіс.
Бұдан басқа, Ақтөбе қаласында жалға берілетін тұрғын үйлерді ауқымды көлемде жаппай салу, жалпы қалада қолайлы қалалық орта мен еңбек ету орындарын құру қажет.
Ақтөбе әртараптандырылған қала экономикасын дамытуда айтарлықтай әлеуетке ие (медициналық кластер, көлік-логистикалық орталық, өнеркәсіптік және қайта өңдеуші өндірістер).
Ақтөбе қаласын басым дамыту бойынша батыл шаралар қабылданған жағдайда, қала маңы аймағын және серіктес қалаларды ескере отырып, қала халқының саны 2025 жылға қарай 750 мың адамға жетеді.
3. Өндіруші секторларға толығымен тәуелді облыстарда қоныстандыру.
Атырау, Маңғыстау және Қызылорда облыстары сияқты өңірлер өндіріс құрылымы мен халықты жұмыспен қамту бойынша толық дерлік (95-98 %) экономиканың өндіруші секторларына тәуелді.
Бұл ретте осы облыстар тұру үшін күрделі табиғи-климаттық жағдайлармен сипатталады.
Осыған байланысты мұндай облыстарда халық санының көп әрі тығыздығы жоғары болуының ұзақ мерзімді кезеңдегі орындылығы туралы мәселе туындайды.
Осы тұрғыда агломерацияларды (Астаналық, Алматы, Шымкент және Ақтөбе) қарқынды дамыту мәселелері, сондай-ақ осы облыстардан республиканың ірі қалаларына немесе солтүстік өңірлердің қалаларына ерікті түрде қоныс аударуға жәрдемдесу жөніндегі шаралар ерекше өзекті бола түседі.
5.4. Солтүстік өңірлер: өнеркәсіптік әлеуетті жаңғырту
Агроөнеркәсіптік кешенді (өсімдік шаруашылығы, мал шаруашылығы, сүт фермалары, тамақ өнеркәсібі) одан әрі дамыту, макроөңірді индустрияландыру, әсіресе ауыл шаруашылығы машинасын жасауды дамыту (Қостанай, Петропавл қалаларында) солтүстік өңірлерді (Солтүстік Қазақстан, Ақмола, Қостанай облыстары) дамыту басымдықтарына айналады.
Назарбаев Университетінің тәжірибесі бойынша өңірлік жоғары оқу орны құрылады, оның құрамында аграрлық бейіндегі мектеп ашу жоспарлануда.
Туризмді дамыту да өңірлердің әлеуметтік-экономикалық әлеуетінің өсуіне негіз болады. Ол үшін туристік әлеуетті жан-жақты пайдалану жөнінде шаралар қабылданады (мысалы, Щучинск-Бурабай курорттық аймағының аумағында және басқалары).
Солтүстік өңірлердің Ресей тарапымен шекара маңы ынтымақтастығын дамытуға ерекше назар аударылатын болады, бұл интеграциялық процестерді жеделдетуге, тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің, капиталдың және еңбек ресурстарының "ортақ нарығын" қалыптастыруға мүмкіндік береді.

2. Особая роль города Актобе.
В настоящее время на западе страны 4 крупных областных центра, сопоставимых по размеру и развивающихся параллельно, примерно одинаковыми темпами.
Для целей пространственного развития, а также с учетом фактора конкуренции и притяжения городов-миллионников соседней страны (Самара и другие), необходимо приоритетное внимание уделить развитию города Актобе.
Интенсивное развитие Актобе критически важно для формирования "центра тяжести" на западе страны, создания условий для абсорбции незанятого населения (особенно молодежи) в западных областях страны.
Меры в данном направлении должны предусматривать развитие высококлассного вузовского образования в городе Актобе, в том числе открытие филиала любого известного европейского университета (для предотвращения оттока молодежи из западных областей Казахстана в соседние российские ВУЗы, дислоцируемые в городах-миллионниках).
Кроме того, в городе Актобе необходимы массовое строительство арендного жилья в больших объемах, создание в городе благоприятной городской среды и мест приложения труда.
Актобе имеет значительный потенциал в развитии диверсифицированной городской экономики (медицинский кластер, транспортно-логистический центр, промышленные и перерабатывающие производства).
В случае принятия решительных мер по приоритетному развитию г.Актобе, численность населения города с учетом пригородной зоны и городов-спутников к 2025 году достигнет 750 тыс.человек.
3. Расселение в областях, полностью зависимых от добывающих секторов.
Такие регионы, как Атырауская, Мангистауская и Кызылординская области, по структуре производства и занятости населения почти полностью (95-98 %) зависят от добывающих секторов экономики.
При этом данные области характеризуются сложными природно-климатическими условиями для проживания.
В этой связи возникает вопрос целесообразности наличия большой численности и высокой плотности населения в таких областях на долгосрочный период.
В данном контексте особую актуальность приобретают вопросы интенсивного развития агломераций (Столичной, Алматинской, Шымкентской и Актюбинской), а также меры по содействию добровольному переселению из этих областей в крупные города республики или города северных регионов.
5.4. Северные регионы: возрождение промышленного потенциала
Приоритетами для развития северных регионов (Северо-Казахстанская, Акмолинская, Костанайская области) станут дальнейшее развитие агропромышленного комплекса (растениеводство, животноводство, молочные фермы, пищевая промышленность), индустриализация макрорегиона, особенно развитие сельскохозяйственного машиностроения (в городах Костанай, Петропавловск).
Будет создан региональный ВУЗ по опыту Назарбаев Университета, в его составе планируется открытие школы аграрного профиля.
Развитие туризма также станет основой роста социально-экономического потенциала регионов. Для этого будут приняты меры по всестороннему использованию туристского потенциала (например, на территории Щучинско-Боровской курортной зоны).
Особое внимание будет уделено развитию приграничного сотрудничества северных регионов с российской стороной, что позволит ускорить интеграционные процессы, сформировать "общий рынок" товаров, работ, услуг, капитала и трудовых ресурсов.

*Анықталған салыстырмалы артықшылықтар индексіне сәйкес өңірлердің перспективалық мамандануы (RCA>0,25)

* Перспективная специализация регионов согласно индексу выявленных сравнительных преимуществ (RCA >0,25)