2002 жылғы 12 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Америка Құрама Штаттарының Үкіметі арасындағы Есірткіні бақылау және құқықтық тәртіпті қамтамасыз ету саласындағы өзара түсіністік туралы меморандумға 2015 жылғы 9 желтоқсандағы Қосымша хаттамаға өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы хаттамаға қол қою туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 27 қыркүйектегі № 680 қаулысы.
Баспасөз релизі
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған 2002 жылғы 12 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Америка Құрама Штаттарының Үкіметі арасындағы Есірткіні бақылау және құқықтық тәртіпті қамтамасыз ету саласындағы өзара түсіністік туралы меморандумға 2015 жылғы 9 желтоқсандағы Қосымша хаттамаға өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы хаттаманың жобасы мақұлдансын.
2. Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрі Ерлан Заманбекұлы Тұрғымбаевқа 2002 жылғы 12 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Америка Құрама Штаттарының Үкіметі арасындағы Есірткіні бақылау және құқықтық тәртіпті қамтамасыз ету саласындағы өзара түсіністік туралы меморандумға 2015 жылғы 9 желтоқсандағы Қосымша хаттамаға өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы хаттамаға қағидаттық сипаты жоқ өзгерістер мен толықтырулар енгізуге рұқсат бере отырып, Қазақстан Республикасы Үкіметінің атынан қол қоюға өкілеттік берілсін.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2021 жылғы 27 қыркүйектегі
№ 680 қаулысымен
мақұлданған
Жоба
2002 жылғы 12 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Америка құрама Штаттарының Үкіметі арасындағы есірткіні бақылау және құқықтық тәртіпті қамтамасыз ету саласындағы өзара түсіністік туралы меморандумға 2015 жылғы 9 желтоқсандағы Қосымша хаттамаға өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы ХАТТАМА
Бұдан әрі "Тараптар" деп аталатын Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Америка Құрама Штаттарының Үкіметі
2002 жылғы 12 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Америка Құрама Штаттарының Үкіметі арасындағы Есірткіні бақылау және құқықтық тәртіпті қамтамасыз ету саласындағы өзара түсіністік туралы меморандумға (бұдан әрі – Хаттама) 2015 жылғы 9 желтоқсандағы Қосымша хаттамаға өзгерістер мен толықтырулар енгізуге ниет білдіре отырып,
төмендегілер туралы келісті:
1-бап. Жалпы ережелер
1. Америка Құрама Штаттарының Үкіметі:
1) полицияны реформалау бағдарламасын ілгерілетуде, атап айтқанда, сервистік полицияны енгізуді қолдауда, полиция академиялары мен басқа да бағыттар үшін оқу бағдарламаларын әзірлеуде;

О подписании Протокола о внесении изменений и дополнений в Дополнительный протокол от 9 декабря 2015 года к Меморандуму о взаимопонимании между Правительством Республики Казахстан и Правительством Соединенных Штатов Америки в области контроля над наркотиками и обеспечения правопорядка от 12 декабря 2002 года
Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 сентября 2021 года № 680
ПРЕСС-РЕЛИЗ
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Одобрить прилагаемый проект Протокола о внесении изменений и дополнений в Дополнительный протокол от 9 декабря 2015 года к Меморандуму о взаимопонимании между Правительством Республики Казахстан и Правительством Соединенных Штатов Америки в области контроля над наркотиками и обеспечения правопорядка от 12 декабря 2002 года.
2. Уполномочить Министра внутренних дел Республики Казахстан Тургумбаева Ерлана Заманбековича подписать от имени Правительства Республики Казахстан Протокол о внесении изменений и дополнений в Дополнительный протокол от 9 декабря 2015 года к Меморандуму о взаимопонимании между Правительством Республики Казахстан и Правительством Соединенных Штатов Америки в области контроля над наркотиками и обеспечения правопорядка от 12 декабря 2002 года, разрешив вносить изменения и дополнения, не имеющие принципиального характера.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Одобрен
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 27 сентября 2021 года № 680
Проект
ПРОТОКОЛ
о внесении изменений и дополнений в Дополнительный протокол от 9 декабря 2015 года к Меморандуму о взаимопонимании между Правительством Республики Казахстан и Правительством Соединенных Штатов Америки в области контроля над наркотиками и обеспечения правопорядка от 12 декабря 2002 года" Правительство Республики Казахстан и Правительство Соединенных Штатов Америки, далее именуемые "Стороны",
желая внести изменения и дополнения в Дополнительный протокол от 9 декабря 2015 года к Меморандуму о взаимопонимании между Правительством Республики Казахстан и Правительством Соединенных Штатов Америки в области контроля над наркотиками и обеспечения правопорядка от 12 декабря 2002 года (далее – Протокол),
согласились о нижеследующем:
Статья 1. Общие положения
1. Правительство Соединенных Штатов Америки выделяет 2326000 (два миллиона триста двадцать шесть тысяч) долларов США для создания новых проектов, разработанных в поддержку Республики Казахстан:
1) в продвижении программы реформирования полиции, в частности, в поддержку внедрения сервисной полиции, разработки учебных программ для академий полиции и других направлений;

2) Қазақстан Республикасында Интернет желісінде жасалатын қылмыстарды тергеу бойынша әлеуетті дамытуда (киберқылмысқа қарсы іс-қимыл);
3) сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар саласындағы қылмыстық істерді анықтауда, тергеуде және қарауда, сондай-ақ қылмыстық сот төрелігі саласында жұмыс істейтін мемлекеттік қызметшілер үшін оқыту іс-шараларын жүргізуде құқық қорғау әлеуетін дамытуда Қазақстан Республикасын қолдау үшін әзірленген жаңа жобаларды жасау үшін 2326000 (екі миллион үш жүз жиырма алты мың) АҚШ долларын бөледі.
2. Жобалардың және оларды іске асыру мақсаттарының толық сипаттамасы осы Хаттаманың 2 және 3-баптарында келтірілген. Осы Хаттама 2002 жылғы 12 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Америка Құрама Штаттарының Үкіметі арасындағы Есірткіні бақылау және құқықтық тәртіпті қамтамасыз ету саласындағы өзара түсіністік туралы меморандумда (бұдан әрі – Меморандум) санамаланған жобаларға қолданылатын тиімділік көрсеткіштерін өзгертпейді. Меморандумда жазылған барлық басқа міндеттемелер, шарттар мен ережелер күшінде қалады және толық көлемде қолданылады.
3. Америка Құрама Штаттары Үкіметінің осы Хаттамаға сәйкес ағымдағы қаржы жылынан кейін қаржы қаражатын беруі Меморандумда санамаланған жобалардың мақсаттарына қол жеткізудегі қанағаттанарлық прогреске, сондай-ақ бөлінуін жыл сайын Америка Құрама Штаттарының Конгресі мақұлдайтын және беретін және Америка Құрама Штаттарының Мемлекеттік департаменті бекітетін қаржы қаражатының болуына негізделген. Тараптар қаржы құралдарын ұсынылған қаржы құралдарының сомасын көрсету үшін Меморандумға одан әрі өзгеріс енгізу қажеттігінсіз енгізілген түзетулерді қамтитын Меморандумда баяндалған шарттар сақталған жағдайда, осы Хаттамаға сәйкес ұсынуға болатынын келіседі. АҚШ Үкіметі Қазақстан Республикасының Үкіметін осы Хаттамаға сәйкес қаржы құралдарын ұсыну туралы хабардар етеді.
2-бап. Жобалардың сипаттамасы
Құқық қорғау реформасы
1. Құқық қорғау қызметін реформалау жөніндегі жоба шеңберінде Қазақстан Республикасының Үкіметіне халықпен жұмыс істеуге бағдарланған сервистік полицияны әзірлеуде және институттандыруда, сондай-ақ полиция қызметкерлерін қабылдау рәсіміне және оқыту ұзақтығына өзгерістер енгізуге байланысты қолдау көрсетілетін болады, жоба шеңберінде Ішкі істер министрлігінің полиция академиялары үшін оқу бағдарламаларын әзірлеуде және басқа да бағыттарды дамытуда қолдау көрсетілетін болады. Бұл жобаның нәтижесі стандартталған оқу бағдарламалары мен ұлттық сервистік полиция бағдарламасын әзірлеу болады, ол құқық қорғау органдарына қоғамдық сенімнің ажырамас бөлігі болып танылады.
Киберқылмысқа қарсы іс-қимыл

2) в развитии в Республике Казахстан потенциала по расследованию преступлений, совершаемых в сети Интернет (противодействие киберпреступности);
3) в развитии потенциала правоохранительных органов в выявлении, расследовании и рассмотрении уголовных дел в сфере коррупционных правонарушений, а также проведении обучающих мероприятий для государственных служащих, работающих в области уголовного правосудия.
2. Полное описание проектов и целей их реализации приведено в статьях 2 и 3 настоящего Протокола. Настоящий Протокол не меняет показатели эффективности, применяемые к проектам, перечисленным в Меморандуме о взаимопонимании между Правительством Республики Казахстан и Правительством Соединенных Штатов Америки в области контроля над наркотиками и обеспечения правопорядка от 12 декабря 2002 года (далее – Меморандум). Все другие обязательства, условия и положения, изложенные в Меморандуме, остаются в силе и применяются в полной мере.
3. Предоставление финансовых средств Правительством Соединенных Штатов Америки в соответствии с настоящим Протоколом после текущего финансового года обусловлено удовлетворительным прогрессом в достижении целей проектов, перечисленных в Меморандуме, а также наличием финансовых средств, выделение которых ежегодно одобряется и присваивается Конгрессом Соединенных Штатов Америки, утверждается Государственным департаментом Соединенных Штатов Америки. Стороны соглашаются, что финансовые средства могут быть предоставлены в соответствии с настоящим Протоколом при условии соблюдения условий, изложенных в Меморандуме, с внесенными поправками, без дальнейшей необходимости вносить изменения в Меморандум, чтобы отразить сумму предоставленных финансовых средств. Правительство Соединенных Штатов Америки уведомит Правительство Республики Казахстан о предоставлении финансовых средств в соответствии с настоящим Протоколом.
Статья 2. Описание проектов
Правоохранительная реформа
1. В рамках проекта по реформированию правоохранительной деятельности Правительству Республики Казахстан будет оказана поддержка в разработке и институционализации сервисной полиции, ориентированной на работу с населением, а также в связи с внесением изменений в процедуру набора сотрудников полиции и продолжительность обучения, а также разработке учебных программ для полицейских академий Министерства внутренних дел и развитии других направлений. Результатом данного проекта станет разработка стандартизированных учебных программ и программы национальной сервисной полиции, которая будет признана неотъемлемой частью общественного доверия к правоохранительным органам.
Противодействие киберпреступности

2. Интернет желісіндегі қылмыстарға қарсы іс-қимыл жобасы тергеушілерден бастап судьяларға дейінгі қылмыстық сот төрелігі жүйесін қамтиды. Жоба шеңберінде ағымдағы заңнаманы бағалау, жедел құрам мен тергеушілерді киберқылмыстарды анықтау және тергеу әдістеріне оқыту, сондай-ақ прокурорлар мен судьяларды Интернет желісіндегі қылмыстық іс-әрекетке қатысты қылмыстық қудалау және сот шешімдерін шығару үшін қажетті дәлелдемелер туралы хабардар ету жүргізіледі. Осы жоба аяқталғаннан кейін қылмыстық сот төрелігі органдары Интернет желісінде жасалатын қылмыстар бойынша анықтау, тергеу және қылмыстық қудалау мәселелерінде көбірек хабардар болады.
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл
3. Жоба шеңберінде қылмыстық сот төрелігі жүйесінің барлық буындарының өкілдері үшін оқыту іс-шараларын жүргізу арқылы тергеушілердің, прокурорлар мен судьялардың әлеуетін нығайтуға бағытталған сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес жөніндегі күш-жігерде Қазақстан Республикасының Үкіметіне қолдау көрсетілетін болады. Жоба шеңберінде қылмыстық сот төрелігі органдарының өкілдері үшін мемлекеттік қызметшілердің этикалық нормаларды сақтау қажеттілігі мәселелері бойынша оқыту іс-шаралары да жүргізіледі.
4. Осы мақсаттарға қол жеткізу үшін АҚШ Үкіметі мен Қазақстан Республикасының Үкіметі осы күш-жігерді қолдау үшін өздерінің заңнамалық рәсімдеріне сәйкес жыл сайынғы негізде іс-қимыл жасайды және ресурстар бөледі.
3-бап. Жобалардың тиімділігін бағалау және мақсаттарына қол жеткізу
1. Осы жобалардың ұзақ мерзімді мақсаты бір мезгілде қылмыстық қудалау институттарына қоғамдық сенімді одан әрі нығайтуды қолдай отырып, Қазақстан Республикасы қылмыстық сот төрелігі органдарының кәсібилігін жоғарылату және әлеуетін арттыру болып табылады.
Осы Хаттамаға сәйкес бөлінетін қаржыландырудың мақсаты есірткінің заңсыз айналымы, сыбайлас жемқорлық, заңсыз жолмен алынған кірістерді жылыстату, адам саудасы және киберқылмыс сияқты трансұлттық және ұйымдасқан қылмысқа қарсы күресте құқық қорғау органдарының, сот төрелігі органдарының және үкіметтің мүмкіндіктерін кеңейту болып табылады.
Құқық қорғау реформасы
2. Жобаның мақсаттарына қол жеткізудегі табыс Қазақстан Республикасының Үкіметімен бірлесіп әзірленген полиция академияларының оқу бағдарламаларын қабылдауымен және Қазақстанның жекелеген ірі және орта қалаларында сервистік полицияның енгізілгенін анықтаумен бағаланады. Жоба шеңберінде тренингтердің тыңдаушыларымен жүргізілген сұхбаттар оқытудың қолданылу ыңғайлылығы мен тиімділігін бағалау үшін пайдаланылатын болады.
Киберқылмысқа қарсы іс-қимыл

2. Проект по противодействию преступлениям в сети Интернет будет охватывать систему уголовного правосудия от следователей до судей. В рамках проекта будут проведены оценка текущего законодательства, обучение оперативного состава и следователей методам выявления и расследования киберпреступлений, а также информирование прокуроров и судей о доказательствах, необходимых для уголовного преследования и вынесения судебных решений в отношении преступной деятельности в сети Интернет. По завершении этого проекта органы уголовного правосудия будут более осведомлены в вопросах выявления, расследования и судебного преследования по уголовным преступлениям, совершаемым в сети Интернет.
Противодействие коррупции
3. В рамках проекта будет оказана поддержка Правительству Республики Казахстан в усилиях по борьбе с коррупцией, направленных на укрепление потенциала следователей, прокуроров и судей, посредством проведения обучающих мероприятий для представителей всех звеньев системы уголовного правосудия, также будут проведены обучающие мероприятия для представителей органов уголовного правосудия по вопросам необходимости соблюдения этических норм государственными служащими.
4. Для достижения этих целей Правительство Соединенных Штатов Америки и Правительство Республики Казахстан предпринимают действия и выделяют ресурсы на ежегодной основе в соответствии с их законодательными процедурами для поддержки этих усилий.
Статья 3. Оценка эффективности и достижение целей проектов
1. Долгосрочными целями данных проектов являются повышение профессионализма и наращивание потенциала органов уголовного правосудия Республики Казахстан, одновременно поддерживая дальнейшее укрепление общественного доверия к институтам уголовного преследования.
Цели выделяемого в соответствии с настоящим Протоколом финансирования состоят в том, чтобы расширить возможности правоохранительных органов, органов правосудия и правительства в борьбе с транснациональной и организованной преступностью, такой как незаконный оборот наркотиков, коррупция, отмывание доходов, полученных незаконным путем, торговля людьми и киберпреступность.
Правоохранительная реформа
2. Успех в достижении целей проекта оценивается принятием учебных программ полицейскими академиями, разработанных совместно с Правительством Республики Казахстан, и определением того, была ли внедрена сервисная полиция в отдельных крупных и средних городах Казахстана. Интервью, проведенные со слушателями тренингов в рамках проекта, будут использованы для оценки применимости и эффективности обучения.
Противодействие киберпреступности

3. Жобаның мақсаттарына қол жеткізудегі прогресс күнтізбелік 2020 жылға қамауға алу, қылмыстық қудалау және айыптау үкімдерін шығару жөніндегі базалық статистикалық көрсеткіштерді белгілеу арқылы өлшенетін болады. Жобаның алғашқы 24 айдағы мақсаты белгіленген базалық деңгеймен салыстырғанда 20 пайызға ұлғайту болады. Жоба шеңберінде оқыту іс-шараларының тыңдаушыларымен жүргізілген сұхбаттар өткізілген оқыту іс-шараларының қолданылуы мен тиімділігін бағалау үшін пайдаланылатын болады.
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл
4. Жобаның мақсаттарына қол жеткізудегі прогресс жоба қаржыландыратын оқыту нәтижесінде алынған және қолданылатын біліммен өлшенетін болады. Білімді алу және қолдану қатысушылар оқытуды жүргізу және оқытудан кейін алты ай ішінде толтырған сауалнамалар негізінде айқындалады. Мақсат білімді орта есеппен 50 пайызға арттыру және осы білімді жылына 40 пайызға қолдану болып табылады. Тараптар оқыту нәтижесінде алынған білімді қолдану мүмкіндіктері оқытудан кейін белгіленген кезең ішінде пайда болмауы мүмкін екенін түсінеді.
4-бап. Іске асыруды бағалау
Қазақстан Республикасы Үкіметінің және Америка Құрама Штаттары Үкіметінің ресми өкілдері осы Хаттаманың 2-бабында көрсетілген жобалардың іске асырылу барысын талқылау үшін жылына кемінде екі рет кездеседі.
5-бап. Қосымша хаттамамен арақатынасы
Осы Хаттама Қосымша хаттаманың ажырамас бөлігі болып табылады.
6-бап. Күшіне енуі
Осы Хаттама қол қойылған күнінен бастап қолданылады және Қазақстан Тарапы осы Хаттаманың күшіне енуі үшін қажетті мемлекетішілік рәсімдерді өзінің орындағаны туралы хабарлама жіберген күннен бастап күшіне енеді.
жылғы қаласында әрқайсысы қазақ, орыс және ағылшын тілдерінде бірдей заңды күші бар екі данада жасалды.
Қазақстан Республикасының
Үкіметі үшін
Америка Құрама ШтаттарыныңҮкіметі үшін
_________________________ ______________________________
Лауазымы/Аты Елші Уильям Мозер

3. Прогресс в достижении целей проекта будет измеряться путем установления базовых статистических показателей по арестам, уголовному преследованию и вынесению обвинительных приговоров за 2020 календарный год. Целью проекта на первые 24 месяца будет увеличение на 20 процентов по сравнению с установленным базовым уровнем. Интервью, проведенные со слушателями обучающих мероприятий в рамках проекта, будут использованы для оценки применимости и эффективности проведенных обучающих мероприятий.
Противодействие коррупции
4. Прогресс в достижении целей проекта будет измеряться знаниями, полученными и применяемыми в результате обучения, финансируемого проектом. Получение и применение знаний будут определяться на основании анкет, заполненных участниками во время проведения и в течение шести месяцев после обучения. Целями будут в среднем 50-процентное увеличение знаний и 40-процентное применение этих знаний в год. Стороны понимают,
что возможности применить знания, полученные в результате обучения, могут не появиться в течение установленного периода после обучения.
Статья 4. Оценка реализации
Официальные представители Правительства Республики Казахстан и Правительства Соединенных Штатов Америки встречаются не реже двух раз в год для обсуждения хода реализации проектов, указанных в статье 2 настоящего Протокола.
Статья 5. Соотношение с Дополнительным протоколом
Настоящий Протокол является неотъемлемой частью Дополнительного протокола.
Статья 6. Вступление в силу
Настоящий Протокол применяется с даты его подписания и вступает в силу с даты направления казахстанской Стороной уведомления о выполнении ею внутригосударственных процедур, необходимых для вступления в силу настоящего Протокола.
Совершено в городе ___________________ года, в двух экземплярах, каждый на казахском, русском и английском языках, имеющих одинаковую юридическую силу.
За Правительство
Республики Казахстан
За Правительство
Соединенных Штатов Америки
__________________________________
______________________________
Должность/Имя
Посол Уильям Мозер