Шетелдіктер үшін туристік жарнаны төлеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 5 қарашадағы № 787 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 1 қыркүйектегі № 752 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 01.09.2023 № 752 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулы 01.01.2022 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
"Қазақстан Республикасындағы туристік қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 10-4) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Шетелдіктер үшін туристік жарнаны төлеу қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы 2022 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2021 жылғы 5 қарашадағы
№ 787 қаулысымен
бекітілген
Шетелдіктер үшін туристік жарнаны төлеу қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Шетелдіктер үшін туристік жарнаны төлеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы туристік қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 10-4) тармақшасына сәйкес әзірленді және шетелдіктер үшін туристік жарнаны төлеу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) жергілікті атқарушы орган – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) әкімі басқаратын, өз құзыреті шегінде тиісті аумақта жергілікті мемлекеттік басқаруды және өзін-өзі басқаруды жүзеге асыратын алқалы атқарушы орган;
2) жергілікті өкілді орган (бұдан әрі – мәслихат) – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың немесе ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) халқы сайлайтын, халықтың еркін білдіретін және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оны іске асыру үшін қажетті шараларды айқындайтын және олардың жүзеге асырылуын бақылайтын сайланбалы орган;
3) туристерді орналастыру орындары – мейманханалар, мотельдер, кемпингтер, туристік базалар, қонақжайлар, демалыс үйлері, пансионаттар және туристердің тұруы мен оларға қызмет көрсету үшін пайдаланылатын басқа да үй-жайлар мен ғимараттар;
4) уәкілетті орган – туристік қызмет саласындағы мемлекеттік басқару функцияларын жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
5) шетелдіктер – Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмайтын және өзінің басқа мемлекеттің азаматтығына қатысты екендігінің дәлелі бар адамдар;

Об утверждении Правил уплаты туристского взноса для иностранцев
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 ноября 2021 года № 787. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 сентября 2023 года № 752.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 01.09.2023 № 752 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2022.
В соответствии с подпунктом 10-4) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О туристской деятельности в Республике Казахстан" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила уплаты туристского взноса для иностранцев.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2022 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 5 ноября 2021 года № 787
Правила уплаты туристского взноса для иностранцев
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила уплаты туристского взноса для иностранцев (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 10-4) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О туристской деятельности в Республике Казахстан" и определяют порядок уплаты туристского взноса для иностранцев.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) местный исполнительный орган – коллегиальный исполнительный орган, возглавляемый акимом области, города республиканского значения и столицы, района (города областного значения), осуществляющий в пределах своей компетенции местное государственное управление и самоуправление на соответствующей территории;
2) местный представительный орган (далее – маслихат) – выборный орган, избираемый населением области, города республиканского значения и столицы или района (города областного значения), выражающий волю населения и в соответствии с законодательством Республики Казахстан определяющий меры, необходимые для ее реализации, и контролирующий их осуществление;
3) места размещения туристов – гостиницы, мотели, кемпинги, туристские базы, гостевые дома, дома отдыха, пансионаты и другие здания и сооружения, используемые для проживания туристов и их обслуживания;
4) уполномоченный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий функции государственного управления в области туристской деятельности;
5) иностранцы – лица, не являющиеся гражданами Республики Казахстан и имеющие доказательства своей принадлежности к гражданству иного государства;

6) шетелдіктер үшін туристік жарна операторлары (бұдан әрі – операторлар) – қалалар мен аудандардағы хостелдерді, қонақжайларды, жалға берілетін тұрғын үйлерді қоспағанда, туристерді орналастыру орындарын беретін тұлғалар;
7) шетелдіктер үшін туристік жарна – қалалар мен аудандардағы хостелдерді, қонақжайларды, жалға берілетін тұрғын үйлерді қоспағанда, туристерді орналастыру орындарында болатын әрбір тәулік үшін туристерден алынатын төлем.
2-тарау. Шетелдіктер үшін туристік жарнаны төлеу тәртібі
3. Шетелдіктер үшін туристік жарна туристерден қалалар мен аудандардағы хостелдерді, қонақжайларды, жалға берілетін тұрғын үйлерді қоспағанда, туристерді орналастыру орындарында болатын әрбір тәулік үшін алынады.
Шетелдіктер үшін төленуге тиісті алынатын туристік жарна сомасы тұру құнына енгізілмейді.
4. Шетелдіктер үшін туристік жарна мөлшерлемелерін жергілікті атқарушы орган осы Қағидалардың негізінде әзірлейді және тиісті мәслихатқа бекітуге ұсынады.
5. Шетелдіктер үшін туристерді орналастыру орындарындағы туристік жарнаға мынадай мөлшерлемелер қолданылады:
2022 жылғы 1 қаңтардан бастап 31 желтоқсанды қоса алғанда – болу құнының 0 (нөл) пайызы;
2023 жылғы 1 қаңтардан бастап – болу құнының 5 (бес) пайызынан аспайды.
6. Шетелдіктер үшін туристік жарна мөлшерлемелерін есептеу өткен күнтізбелік жылдың өзекті статистикалық деректері негізінде жүргізіледі.
7. Туристерді орналастыру орындарында шетелдік туристер саны өткен күнтізбелік жылдың ұқсас кезеңімен салыстырғанда төмендеген жағдайда шетелдіктер үшін туристік жарнаның мынадай мөлшерлемелері қолданылады:
бес пайызға дейін – болу құнының 5 (бес) пайызы мөлшерінде;
бес пайыздан он пайызға дейін – болу құнының 4 (төрт) пайызы мөлшерінде;
он пайыздан он бес пайызға дейін – болу құнының 3 (үш) пайызы мөлшерінде;
он бес пайыздан жиырма пайызға дейін – болу құнының 2 (екі) пайызы мөлшерінде;
жиырма пайыз және одан жоғары – болу құнының 1 (бір) пайызы мөлшерінде.
8. Туристерді орналастыру орындарында шетелдік туристер саны өткен күнтізбелік жылдың ұқсас кезеңімен салыстырғанда артқан жағдайда шетелдіктер үшін туристік жарнаның мынадай мөлшерлемелері қолданылады:
бес пайызға дейін – болу құнының 1 (бір) пайызы мөлшерінде;
бес пайыздан он пайызға дейін – болу құнының 2 (екі) пайызы мөлшерінде;
он пайыздан он бес пайызға дейін – болу құнының 3 (үш) пайызы мөлшерінде;
он бес пайыздан жиырма пайызға дейін – болу құнының 4 (төрт) пайызы мөлшерінде;
жиырма пайыз және одан жоғары – болу құнының 5 (бес) пайызы мөлшерінде белгіленеді.
Бұл ретте жыл ішінде шетелдіктер үшін туристік жарна мөлшерлемелері өзекті статистикалық деректерге және (немесе) маусымға қарай сараланады.

6) операторы туристского взноса для иностранцев (далее – операторы) –лица, предоставляющие места размещения туристов, за исключением хостелов, гостевых домов, арендного жилья в городах и районах;
7) туристский взнос для иностранцев – платеж, взимаемый с туристов за каждые сутки пребывания в местах размещения туристов, за исключением хостелов, гостевых домов, арендного жилья в городах и районах.
Глава 2. Порядок уплаты туристского взноса для иностранцев
3. Туристский взнос для иностранцев взимается с туристов за каждые сутки пребывания в местах размещения туристов, за исключением хостелов, гостевых домов, арендного жилья в городах и районах.
Сумма взимаемого туристского взноса для иностранцев, подлежащая уплате, не включается в стоимость проживания.
4. Ставки туристского взноса для иностранцев разрабатываются местным исполнительным органом на основе настоящих Правил и представляются на утверждение в соответствующий маслихат.
5. К туристскому взносу для иностранцев в местах размещения туристов применяются следующие ставки:
с 1 января по 31 декабря 2022 года включительно – 0 (ноль) процентов от стоимости пребывания;
с 1 января 2023 года – не более 5 (пять) процентов от стоимости пребывания.
6. Расчет ставок туристского взноса для иностранцев проводится на основе актуальных статистических данных прошлого календарного года.
7. В случае снижения количества иностранных туристов в местах размещения туристов по сравнению с аналогичным периодом прошлого календарного года, применяются следующие ставки туристского взноса для иностранцев:
до пяти процентов – в размере 5 (пять) процентов от стоимости пребывания;
от пяти до десяти процентов – в размере 4 (четыре) процентов от стоимости пребывания;
от десяти до пятнадцати процентов – в размере 3 (три) процентов от стоимости пребывания;
от пятнадцати до двадцати процентов – в размере 2 (два) процентов от стоимости пребывания;
от двадцати процентов и выше – в размере 1 (один) процента от стоимости пребывания.
8. В случае увеличения количества иностранных туристов в местах размещения туристов по сравнению с аналогичным периодом прошлого календарного года, применяются следующие ставки туристского взноса для иностранцев:
до пяти процентов – в размере 1 (один) процента от стоимости пребывания;
от пяти до десяти процентов – в размере 2 (два) процентов от стоимости пребывания;
от десяти до пятнадцати процентов – в размере 3 (три) процентов от стоимости пребывания;
от пятнадцати до двадцати процентов – в размере 4 (четыре) процентов от стоимости пребывания;
от двадцати процентов и выше – в размере 5 (пять) процентов от стоимости пребывания.
При этом в течение года ставки туристского взноса для иностранцев дифференцируются в зависимости от актуальных статистических данных и (или) сезонности.

9. Шетелдіктердің туристерді орналастыру орындарында болуының толық емес күні үшін шетелдіктер үшін туристік жарна болу күнінің толық күні ретінде алынады.
10. Шетелдіктер үшін туристік жарна алуды операторлар шетелдіктер жеке басын куәландыратын құжаттарын көрсетіп, туристерді орналастыру орындарында тіркелген кезде жүзеге асырады.
Бұл ретте операторлар шетелдіктерді туристерді орналастыру орындарында тіркеу алдында әрбір болған тәулігі үшін олардан алынатын туристік жарна туралы хабардар етеді.
11. Шетелдіктер туристерді орналастыру орындарынан шыққан кезде операторлар шетелдіктер үшін туристік жарнаның төленгені туралы фактіні растайтын құжаттарды береді.
12. Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі 11-бабының 5-тармағына сәйкес шетелдіктер үшін туристік жарна республикалық маңызы бар қала, астана және аудандар (облыстық маңызы бар қала) бюджеттеріне салықтық емес түсімдер болып табылады.
13. Операторлар шетелдіктер үшін төленген туристік жарнаның есебін жүргізеді және тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың оныншы күнінен кешіктірмей, шетелдіктер үшін туристік жарнадан алынған соманы жергілікті бюджетке аударады.
14. Жергілікті атқарушы орган тоқсан сайын, келесі тоқсанның бірінші айының жиырма бесінен кешіктірмей уәкілетті органға тоқсан ішінде шетелдіктер, оның ішінде "е-Hotel" ("е-Qonaq") ақпараттық жүйесі арқылы тіркелген шетелдіктер үшін туристік жарнаның төленгені туралы мәліметтерді осы Қағидалардың қосымшасына сәйкес нысан бойынша жібереді.
Шетелдіктер үшін туристік
жарнаны төлеу қағидаларына
қосымша
Нысан
Кімге:_____________________
(уәкілетті органның атауы)
кімнен ____________________________
(жергілікті атқарушы органның атауы)
Шетелдіктер үшін туристік жарнаны төлеу туралы мәліметтер 20 ___ жылғы __ тоқсанда шетелдіктер үшін туристік жарнаны төлеу туралы мынадай мәліметтерді жолдаймыз:
Р/с
Шетелдіктер үшін туристік жарна операторының атауы Шетелдіктің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) Азаматтыққа қатыстылығы (ел) Тұру ұзақтығы Жергілікті бюджетке аударылған шетелдіктер үшін туристік жарна сомасы
1.
2.
3.
Жиыны:
Жергілікті атқарушы
органның лауазымды тұлғасы _______________ ______________________________
(қолы) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мөрдің орны

9. За неполный день пребывания иностранцев в местах размещения туристов туристский взнос для иностранцев взимается как за полный день пребывания.
10. Взимание туристского взноса для иностранцев осуществляется операторами в момент регистрации иностранцев в местах размещения туристов при предъявлении ими документов, удостоверяющих их личность.
При этом операторы информируют иностранцев о взимаемом туристском взносе для иностранцев за каждые сутки пребывания перед их регистрацией в местах размещения туристов.
11. При выезде иностранцев с мест размещения туристов операторами выдаются документы, подтверждающие факт уплаты туристского взноса для иностранцев.
12. В соответствии с пунктом 5 статьи 11 Бюджетного кодекса Республики Казахстан туристский взнос для иностранцев является неналоговым поступлением в бюджеты города республиканского значения, столицы и районов (города областного значения).
13. Операторы ведут учет уплаченного туристского взноса для иностранцев и ежеквартально, не позднее десятого числа месяца, следующего за отчетным кварталом, перечисляют полученные суммы от туристского взноса для иностранцев в местный бюджет.
14. Местный исполнительный орган ежеквартально, не позднее двадцать пятого числа первого месяца следующего квартала, направляет в уполномоченный орган сведения об уплате туристского взноса для иностранцев в течение квартала, в том числе иностранцев, зарегистрированных через информационную систему "е-Hotel" ("е-Qonaq"), по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
Приложение
к Правилам уплаты туристского
взноса для иностранцев
Форма
Кому: ________________________________
(наименование уполномоченного органа)
от ___________________________________
(наименование местного исполнительного
органа)
Сведения об уплате туристского взноса для иностранцев
Направляем следующие сведения об уплате туристского взноса для иностранцев за ___ квартал 20___года:
№ п/п
Наименования операторов туристского взноса для иностранцев
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) иностранца
Принадлежность к гражданству (страна)
Продолжительность проживания
Сумма туристского взноса для иностранцев, перечисленная в местный бюджет
1.
2.
3.
Итого:
Должностное лицо
местного исполнительного органа __________       ________________________________
(подпись)       (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место печати