Павлодар облысының Екібастұз қаласын әлеуметтік-экономикалық дамытудың 2021 – 2025 жылдарға арналған кешенді жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 16 қарашадағы № 819 қаулысы
Павлодар облысының Екібастұз қаласын әлеуметтік-экономикалық дамыту мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Павлодар облысының Екібастұз қаласын әлеуметтік-экономикалық дамытудың 2021 – 2025 жылдарға арналған кешенді жоспары (бұдан әрі – Жоспар) бекітілсін.
2. Орталық мемлекеттік органдар, Павлодар облысының әкімдігі және мүдделі ұйымдар (келісу бойынша) Жоспарда көзделген іс-шаралардың уақтылы орындалуын қамтамасыз етсін және жылдың қорытындысы бойынша, 25 қаңтардан кешіктірмей, Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігіне олардың іске асырылу барысы туралы ақпарат берсін.
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі жылдың қорытындысы бойынша, 15 ақпаннан кешіктірмей, Қазақстан Республикасының Үкіметіне Жоспардың іске асырылу барысы туралы жиынтық ақпарат берсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігіне жүктелсін.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2021 жылғы 16 қарашадағы
№ 819 қаулысымен
бекітілген
Павлодар облысының Екібастұз қаласын әлеуметтік-экономикалық дамытудың 2021 – 2025 жылдарға арналған кешенді жоспары
Екібастұз қаласы – Қазақстанның аса ірі индустриялық және энергетикалық орталығы.
Өнеркәсіп Екібастұз өңірі экономикасының негізі болып табылады.
Өнеркәсіп құрылымында өндіруші сектор мен электрмен жабдықтаудың үлес салмағы ең жоғары. Облыстың өнеркәсіп өнімі көлемінде олардың үлесі 87 %-ды құрайды.
Тау-кен өндіру саласының жетекші кәсіпорындары "Бозшакөл тау-кен байыту комбинаты" ЖШС, "Богатырь Көмір" ЖШС, "ЕЭК" АҚ, "Восточный" разрезі, "Ангренсор Энерго" ЖШС болып табылады. 2020 жылы 33,2 млн тонна кен, 62,5 млн тонна көмір өндірілді.
Энергетиканы екі қала құраушы кәсіпорын ұсынады: ГРЭС-1, ГРЭС-2, олар республиканың электр энергиясының 21,3 %-ын немесе облыстың 48,0 %-ын өндіреді. 2020 жылы 24,4 млрд кВтсағ өндірілді.
Экономикалық белсенді халық саны 83,5 мың адамды құрайды.
Бұл ретте алдағы бесжылдықта шешілуі қажет проблемалар бар:

Об утверждении Комплексного плана социально-экономического развития города Экибастуза Павлодарской области на 2021 – 2025 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 16 ноября 2021 года № 819
В целях социально-экономического развития города Экибастуза Павлодарской области Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Комплексный план социально-экономического развития города Экибастуза Павлодарской области на 2021 – 2025 годы (далее – План).
2. Центральным государственным органам, акимату Павлодарской области и заинтересованным организациям (по согласованию) обеспечить своевременное выполнение мероприятий, предусмотренных Планом, и по итогам года, не позднее 25 января, представлять информацию о ходе их реализации в Министерство национальной экономики Республики Казахстан.
3. Министерству национальной экономики Республики Казахстан по итогам года, не позднее 15 февраля, представлять в Правительство Республики Казахстан сводную информацию о ходе реализации Плана.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство национальной экономики Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 16 ноября 2021 года № 819
Комплексный план социально-экономического развития
города Экибастуза Павлодарской области на 2021 – 2025 годы
Город Экибастуз – крупнейший индустриальный и энергетический центр Казахстана.
Промышленность является основой экономики Экибастузского региона.
В структуре промышленности наибольший удельный вес составляют добывающий сектор и электроснабжение. В объеме промышленной продукции области их доля составляет 87 %.
Ведущими предприятиями горнодобывающей отрасли являются ТОО "Бозшакольский горно-обогатительный комбинат", ТОО "Богатырь Комир", АО "ЕЭК", разрез "Восточный", ТОО "АнгренсорЭнерго". В 2020 году добыто 33,2 млн тонн руды, 62,5 млн тонн угля.
Энергетика представлена двумя градообразующими предприятиями: ГРЭС-1, ГРЭС-2, которыми вырабатывается 21,3 % электрической энергии республики или 48,0 % области. В 2020 году выработано 24,4 млрд. кВтч.
Численность экономически активного населения составляет 83,5 тысяч человек.
При этом имеются проблемы, решение которых необходимо в ближайшей пятилетке:

1) өңірдің өнеркәсіптік бағдарлануына байланысты өзекті экологиялық проблемалар;
2) өңірді сумен, жылумен жабдықтау мәселесі өткір. Бүгінгі күні су құбыры желілерінің тозуы 63,9 %-ды, кәріз желілерінің – 68,1 %-ды, жылу желілерінің – 83,9 %-ды құрайды. Соңғы уақытта авариялық жағдайлардың саны жиілеп кетті;
3) қаланың автомобиль жолдарын қайта жаңартуды және орташа жөндеуді жүргізу қажет. Қазіргі уақытта Екібастұздың жеке сектор көшелерінде асфальт төселмеген, онда шамамен 60,0 мың адам немесе қала халқы жалпы санының 40 %-ы тұрады;

1) экологические проблемы, связанные с промышленной направленностью региона;
2) остро стоит вопрос водо-, теплоснабжения региона. На сегодняшний день износ водопроводных сетей составляет 63,9 %, канализационных – 68,1 %, тепловых – 83,9 %. В последнее время участилось число аварийных ситуаций;
3) имеется необходимость в проведении реконструкции и среднего ремонта автомобильных дорог города. В настоящее время улицы частного сектора Экибастуза не имеют асфальтового покрытия, где проживает порядка 60,0 тысяч человек или 40 % от общей численности городского населения;

4) 2021 жылғы 1 тамыздағы жағдай бойынша мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үйге мұқтаждар саны 5308 адамды құрайды, оның ішінде жетімдер – 457, көп балалы отбасылар – 263, әлеуметтік жағынан осал адамдар – 2905;
5) 2020 жылы қан айналымы жүйесі ауруларынан болатын өлім-жітім көрсеткіші 2019 жылмен салыстырғанда 3,0 %-ға артты. Сондай-ақ, ана мен бала өлімі көрсеткіштерінің екі есе өсуі байқалады. Көрсеткіштер төмендеуінің негізгі себептері кадрлар тапшылығы және медициналық ұйымдардың жоғары тозуы болып табылады;

4) на 1 августа 2021 года количество нуждающихся в жилье из государственного жилищного фонда составляет 5308 человек, в том числе сирот – 457, многодетных семей – 263, социально-уязвимых – 2905;
5) в 2020 году показатель смертности от болезней системы кровообращения увеличился на 3,0 % по сравнению с 2019 годом. Также наблюдается рост показателей материнской и младенческой смертности в два раза. Основными причинами снижения показателей являются дефицит кадров и высокая изношенность медицинских организаций;

6) халықтың дене шынықтырумен және спортпен толық қажеттілігін қанағаттандыруға арналған спорттық инфрақұрылымның тапшылығы орын алып отыр;
7) 1 жастан 3 жасқа дейінгі балаларды мектепке дейінгі тәрбиемен және оқытумен қамтудың төмендігі. Бүгінгі таңда бұл көрсеткіш 49,7 %-ды құрайды.
Тұтастай алғанда, Кешенді жоспар өңірдің теңгерімді дамуын көздейді. Ол республикалық, жергілікті бюджеттер шеңберінде және басқа көздерді тарту есебінен қаржыландырылатын 114 ұйымдастыру және іске асыру іс-шараларынан тұрады.

6) имеет место дефицит спортивной инфраструктуры для удовлетворения полной потребности населения физической культурой и спортом;
7) низкий охват детей от 1 до 3 лет дошкольным воспитанием и обучением. На сегодняшний день данный показатель составляет 49,7 %.
В целом Комплексный план предусматривает сбалансированное развитие региона. Он состоит из 114 организационных и реализационных мероприятий, которые будут финансироваться в рамках республиканских, местных бюджетов и за счет привлечения других источников.

8 393,6
14 781,2
18 375,9
15 903,5
7 273,2
64 727,4
Жергілікті бюджет
3 734,1
5 377,9
6 691,5
10 789,1
6 893,0
33 485,5
Басқа көздер
77 779,8
169 902,5
321 470,8
153 247,9
112 230,3
834 631,3
Жиыны
89 907,5
190 061,6
346 538,2
179 940,5
126 396,5
932 844,3
2025 жылдың қорытындысы бойынша Кешенді жоспарды іске асырудан күтілетін нәтижелер:
Өнеркәсіп өндірісінің көлемін 1050 млрд теңге деңгейінде қамтамасыз ету жоспарлануда, оның ішінде өңдеу өнеркәсібінде – кемінде 20 %. Негізгі капиталға салынған инвестициялар сомасы 737,0 млрд теңгені құрайды, шамамен 2000 тұрақты жұмыс орны құрылады. Бұл көрсеткіштерге қол жеткізу, оның ішінде негізгі критерийі электр энергиясына бекітілген тариф болатын Екібастұз қаласының индустриялық аймағын құру нәтижесінде мүмкін болады. Ұзақ мерзімді перспективаға "KEGOC" АҚ-мен әлеуетті инвесторлардың көп санын тарту үшін өңірлік маңызы бар индустриялық аймақты кеңейту үшін 1000 МВт төмендету қосалқы станциясын салу жөнінде уағдаластық бар.

8 393,6
14 781,2
18 375,9
15 903,5
7 273,2
64 727,4
Местный бюджет
3 734,1
5 377,9
6 691,5
10 789,1
6 893,0
33 485,5
Другие источники
77 779,8
169 902,5
321 470,8
153 247,9
112 230,3
834 631,3
ИТОГО
89 907,5 190 061,6 346 538,2 179 940,5 126 396,5 932 844,3
Ожидаемые результаты от реализации Комплексного плана по итогам 2025 года:
Объем промышленного производства планируется обеспечить на уровне 1050 млрд тенге, из них в обрабатывающей – не менее 20 %. Сумма инвестиций в основной капитал составит 737,0 млрд тенге, будет создано порядка 2000 постоянных рабочих мест. Достижение данных показателей станет возможным, в том числе в результате создания индустриальной зоны города Экибастуза, основным критерием которой станет фиксированный тариф на электроэнергию. На долгосрочную перспективу имеется договоренность с АО "KEGOC" по строительству понижающей подстанции на 1000 МВт для расширения индустриальной зоны регионального значения для привлечения большего числа потенциальных инвесторов.

Шағын және орта бизнес субъектілеріне мемлекеттік қолдау шараларын ұсыну шеңберінде жұмыс істеп тұрған субъектілер санын 8,5-тен 10,0 мың бірлікке дейін ұлғайту, өнім шығарудың өсуін 96,2-ден 133,0 млрд теңгеге дейін, сондай-ақ жұмыспен қамтылғандар санын 22,7-ден 27,0 мың адамға дейін қамтамасыз ету жоспарлануда, 16,5 мың жұмыс орны, оның ішінде 14,0 мың тұрақты жұмыс орны құрылатын болады.
Агроөнеркәсіптік кешенде жоспарланып отырған іс-шаралар:
- мал басын 16 %-ға арттыруға, демек, сүт және ет өндірісі арттыруға;
- жем-шөп базасының көлемін 10 %-ға, оның ішінде суармалы жерлерді ұлғайту есебінен;
- "Greenhouse Kaztomat" ЖШС жылыжай кешенінің толық жобалық қуатына шығуына байланысты ауыл шаруашылығындағы, атап айтқанда өсімдік шаруашылығындағы жалпы өнім шығару көлемін 5 %-ға;
- ауыл шаруашылығы өнімдерінің тапшылығын қысқарту және әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларының бағасын тұрақтандыру мақсатында азық-түлік өнімдерін өндіруді 4700 млн теңгеге дейін ұлғайтуға мүмкіндік береді.
Инженерлік және көлік инфрақұрылымында 129,6 және 30,6 км жолдарды реконструкциялау және жөндеу нәтижесінде тиісінше жақсы және қанағаттанарлық жағдайдағы жолдардың үлесі 95 %-ға дейін жеткізілетін болады, сондай-ақ тұңғыш рет қала тұрғындарының 42 %-ы үшін қолайлы және жайлы жағдайлар жасалатын болады.
Тұңғыш рет қалалық бағдарларда электрондық билеттеу жүйесі енгізілетін болады, автобус паркінің жаңаруы бүгінгі күні олардың жалпы санының 50 %-ына дейін құрайды.
Жолдардағы қауіпсіздік мәселелері "SmartCity" және "Қауіпсіз қала" жобаларын іске асыру шеңберінде шешілетін болады.
Кешенді жоспар аясында көппәтерлі 8 тұрғын үйдің құрылысы жоспарланған, бұл 45,0 мың шаршы метрден астам тұрғын үйді пайдалануға беруге, жетім балалар мен көпбалалы отбасыларды, сондай-ақ халықтың әлеуметтік жағынан осал топтарын және бүгінгі күні кезекте тұрған бюджеттік ұйымдардың қызметкерлерін тұрғын үймен қамтамасыз етуге мүмкіндік береді. Бұл ретте жеке тұрғын үй құрылысына, оның ішінде мемлекеттік бағдарламалар шеңберінде кемінде 370 жер учаскесін беру бойынша жұмыс жүргізілетін болады.
Кредиттік тұрғын үйді сатудан бюджет кірісіне түсетін салық түсімдері 20,0 млрд астам теңгені құрайтын болады.
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласында тыныс-тіршілікті қамтамасыз ету жүйелерінің үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету үшін желілердің тозуын азайтуға, жылумен жабдықтау және су бұру жүйелерінің жай-күйін жақсартуға, 152,4 мың адамды үздіксіз сумен жабдықтауды қамтамасыз етуге мүмкіндік беретін 11 жобаны іске асыру көзделген.
Денсаулық сақтау саласында денсаулық сақтау мекемелерін материалдық-техникалық жарақтандыру жоғары технологиялық медициналық қызметтердің қолжетімділігі нәтижесінде бала туудың өсуін және өлім-жітімді азайтуды қамтамасыз етуге мүмкіндік береді. Бес жыл ішінде тұрғын үймен қамтамасыз етуге жәрдем көрсету есебінен шамамен 200 білікті маман тартылатын болады.
Білім беру объектілерін салу мектепке дейінгі, жалпы орта және қосымша білім беру саласында сапалы білім беру қызметтерін көрсетуде халықтың қажеттілігін қанағаттандыруға мүмкіндік береді. Жобаларды іске асыру есебінен шамамен 170 жаңа тұрақты жұмыс орны құрылады.

В рамках предоставления мер государственной поддержки субъектам малого и среднего бизнеса планируется увеличить количество действующих субъектов с 8,5 до 10,0 тысяч единиц, обеспечить рост выпуска продукции с 96,2 до 133,0 млрд тенге, а также численность занятых с 22,7 до 27,0 тысяч человек, будет создано 16,5 тысяч рабочих мест, в том числе постоянных – 14,0 тысяч.
Мероприятия, планируемые в агропромышленном комплексе, позволят увеличить:
- поголовье скота на 16 %, следовательно, возрастет производство молока и мяса;
- объем кормовой базы на 10 %, в том числе за счет увеличения орошаемых земель,
- объем валового выпуска продукции в сельском хозяйстве на 5 %, в частности в растениеводстве в связи с выходом на полную проектную мощность тепличного комплекса ТОО "Greenhouse Kaztomat";
- производство продуктов питания до – 4700 млн тенге с целью сокращения дефицита сельскохозяйственной продукции и стабилизации цен на социально значимые продовольственные товары.
В инженерной и транспортной инфраструктуре в результате реконструкции и ремонта 129,6 и 30,6 км дорог соответственно доля дорог, находящихся в хорошем и удовлетворительном состоянии, будет доведена до 95 %, а также впервые для 42 % жителей города будут созданы благоприятные и комфортные условия для проживания.
Впервые будет внедрена система электронного билетирования в городских маршрутах, обновление автобусного парка составит до 50 % от общего их количества на сегодняшний день.
Вопросы безопасности на дорогах будут решены в рамках реализации проектов "SmartCity" и "Безопасный город".
В рамках Комплексного плана запланировано строительство 8 многоквартирных жилых домов, что позволит ввести в эксплуатацию более 45,0 тысяч квадратных метров, обеспечить жильем детей-сирот и многодетные семьи, а также социально-уязвимые слои населения и работников бюджетных организаций, состоящих в очереди на сегодняшний день. При этом будет проведена работа по предоставлению не менее 370 земельных участков под индивидуальное жилищное строительство, в том числе также в рамках государственных программ.
Налоговые поступления от реализации кредитного жилья в доход бюджета составят более 20,0 млрд тенге.
В сфере жилищно-коммунального хозяйства для обеспечения бесперебойной работы систем жизнеобеспечения предусмотрены к реализации 11 проектов, которые позволят уменьшить износ сетей, улучшить состояние систем теплоснабжения и водоотведения, обеспечить бесперебойным водоснабжением 152,4 тысяч человек.
В сфере здравоохранения материально-техническое оснащение учреждений здравоохранения позволит обеспечить рост рождаемости и снижение смертности в результате доступности высокотехнологических медицинских услуг. За пять лет будет привлечено порядка 200 квалифицированных специалистов за счет оказания содействия в обеспечении жильем.
Строительство объектов образования позволит удовлетворить потребности населения в предоставлении качественных образовательных услуг в сфере дошкольного, общего среднего и дополнительного образования. За счет реализации проектов будет создано порядка 170 новых постоянных рабочих мест.

Мұз сарайын және басқа да спорт объектілерін салу дене шынықтырумен және спортпен шұғылданушыларды қамтуды 40 %-ға дейін арттырады, 60-қа жуық жұмыс орнын қамтамасыз етеді, инфрақұрылымның жеткіліксіздігіне байланысты қала тұрғындарын, әсіресе жұмысшы жастарды спортқа тарту мәселесі өте өткір тұр.
Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шараларды іске асыру атмосфераға шығарылатын ластаушы заттарды жыл сайын азайтуды қамтамасыз етеді, сондай-ақ өнеркәсіптік кәсіпорындардың қабылданған міндеттемелерді орындау бойынша жауапкершілігін арттырады.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
"Атамекен" ҰКП
"Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлік палатасы
АШМ
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі
"Бәйтерек" ҰБХ
"Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамы
БҒМ
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
БК
басқа көздер
ДСМ
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі
ЖБ
жергілікті бюджет
Еңбекмині
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
ІІМ
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі
ИИДМ
Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі
"ҚТЖ" ҰК" АҚ
"Қазақстан темір жолы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы
РБ
республикалық бюджет
"Самұрық-Қазына" АҚ
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы
ҰЭМ
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
ТЖМ
Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігі
ЭГТРМ
Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі
ІҚМ
ірі қара мал
ҰҚМ
ұсақ қара мал
ШОБ
шағын және орта бизнес
ЖШС
жауапкершілігі шектеулі серіктестік
МАЭС
мемлекеттік аудандық электр станциясы
МҚК ААЖ
мемлекеттік құрылыс кадастрының автоматтандырылған ақпараттық жүйесі

Строительство ледового дворца и других спортивных объектов увеличит охват занимающихся физической культурой и спортом до 40 %, обеспечит около 60 рабочих мест, крайне остро стоит вопрос вовлечения жителей города в спорт, особенно рабочей молодежи в связи с недостаточной инфраструктурой.
Реализация мероприятий по охране окружающей среды обеспечит ежегодное снижение загрязняющих веществ в атмосферу, а также повысит ответственность промышленных предприятий по исполнению принятых обязательств.
Расшифровка аббревиатур:
НПП "Атамекен"
Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен";
МСХ
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан;
АО "НУХ "Байтерек"
акционерное общество "Национальный управляющий холдинг "Байтерек";
МОН
Министерство образования и науки Республики Казахстан;
ДИ
другие источники;
МЗ
Министерство здравоохранения Республики Казахстан;
МБ
местный бюджет;
МТСЗН
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;
МВД
Министерство внутренних дел Республики Казахстан;
МИИР
Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан;
АО "НК "КТЖ"
акционерное общество "Национальная компания "Казахстан Темiр жолы";
РБ
республиканский бюджет;
АО "Самрук-Казына"
акционерное общество "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына";
МНЭ
Министерство национальной экономики Республики Казахстан;
МЧС
Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
МЭГПР
Министерство экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан;
КРС
крупный рогатый скот;
МРС
мелкий рогатый скот;
МСБ
малый и средний бизнес;
ТОО
товарищество с ограниченной ответственностью;
ГРЭС
государственная районная электростанция.
АИС ГГК
автоматизированная информационная система государственного градостроительного кадастра;