"Әскери полиция органдары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 30 қарашадағы № 847 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Әскери полиция органдары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі А. Мамин
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ
Әскери полиция органдары туралы
Осы Заң Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері, Ұлттық қауіпсіздік комитеті және Ұлттық ұлан әскери полиция органдарының мәртебесін, құзыретін, қызметін ұйымдастыруды және оның тәртібін айқындайды.
1-тарау. Жалпы ережелер
1-бап. Әскери полиция органдарының мәртебесі
Әскери полиция органдары Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң (бұдан әрі – Қарулы Күштер), Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің (бұдан әрі – Ұлттық қауіпсіздік комитеті), Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының (бұдан әрі – Ұлттық ұлан) құрамына кіретін және Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында (бұдан әрі – басқа да әскерлер мен әскери құралымдар) құқық тәртібін қамтамасыз етуді жүзеге асыратын арнайы әскери бөлімшелер болып табылады.
2-бап. Әскери полиция органдары қызметінің құқықтық негізі
1. Әскери полиция органдары қызметінің құқықтық негізін Қазақстан Республикасының Конституциясы, осы Заң, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттар құрайды.
2. Егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартта осы Заңда қамтылғаннан өзге қағидалар белгіленсе, онда халықаралық шарттың қағидалары қолданылады.
3-бап. Әскери полиция органдары қызметінің қағидаттары
Әскери полиция органдарының қызметі мынадай қағидаттарға негізделеді:
1) заңдылық;
2) дара басшылық және субординация;
3) жариялылық;
4) барлық адамның заң алдында теңдігі;
5) адамның және азаматтың құқықтары мен бостандықтарын қорғау және сақтау.
4-бап. Әскери полиция органдарының құрылымы
1. Әскери полиция органдары Қарулы Күштерде, Ұлттық қауiпсіздiк комитетінде және Ұлттық ұланда құрылады.
2. Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрі (бұдан әрі – Қорғаныс министрі), Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрі, Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Төрағасы әскери полиция органдарының қызметіне басшылық жасауды жүзеге асырады, ұйымдық-штаттық іс-шараларды жүргізу туралы шешім қабылдайды, құрылымы мен штат санын бекітеді, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес нормативтік құқықтық актілерді қабылдайды.

О проекте Закона Республики Казахстан "Об органах военной полиции"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 ноября 2021 года № 847
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "Об органах военной полиции".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Проект
ЗАКОН
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Об органах военной полиции
Настоящий Закон определяет статус, компетенцию, организацию и порядок деятельности органов военной полиции Вооруженных Сил, Комитета национальной безопасности и Национальной гвардии Республики Казахстан (далее - органы военной полиции).
Глава 1. Общие положения
Статья 1. Статус органов военной полиции
Органы военной полиции являются специальными воинскими подразделениями, входящими в состав Вооруженных Сил Республики Казахстан (далее - Вооруженные Силы), Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (далее - Комитет национальной безопасности), Национальной гвардии Республики Казахстан (далее - Национальная гвардия) и осуществляющими обеспечение правопорядка в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан (далее - другие войска и воинские формирования) в пределах компетенции, установленной законами Республики Казахстан.
Статья 2. Правовая основа деятельности органов военной полиции
1. Правовую основу деятельности органов военной полиции составляют Конституция Республики Казахстан, настоящий Закон, иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, а также международные договоры, ратифицированные Республикой Казахстан.
2. Если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, установлены иные правила, чем те, которые содержатся в настоящем Законе, то применяются правила международного договора.
Статья 3. Принципы деятельности органов военной полиции
Деятельность органов военной полиции строится на принципах:
1) законности;
2) единоначалия и субординации;
3) гласности;
4) равенства всех перед законом;
5) защиты и соблюдения прав и свобод человека и гражданина.
Статья 4. Структура органов военной полиции
1. Органы военной полиции создаются в Вооруженных Силах, Комитете национальной безопасности и Национальной гвардии.
2. Министр обороны Республики Казахстан (далее - Министр обороны), Министр внутренних дел Республики Казахстан, Председатель Комитета национальной безопасности осуществляют руководство деятельностью органов военной полиции, принимают решения о проведении организационно-штатных мероприятий, утверждают структуру и штатную численность, а также принимают нормативные правовые акты в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

5-бап. Әскери полиция органдарының міндеттері
1. Әскери полиция органдарының міндеттері:
1) Қарулы Күштерде, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарда
құқық тәртібін қамтамасыз ету;
2) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген құзыреті шегінде қылмыстық және әкімшілік құқық бұзушылықтар профилактикасы, оларды анықтау, жолын кесу және ашу шараларын жүзеге асыру, сондай-ақ оларды жасауға ықпал еткен мән-жайларды анықтау;
3) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген құзыреті шегінде сыбайлас жемқорлықтың алдын алу және сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтарды анықтау;
4) Қазақстан Республикасының қылмыстық-процестік заңнамасына сәйкес сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүргізу;
5) анықтау, тергеу органдарынан және соттан жасырынып жүрген, сондай-ақ бөлімді немесе қызмет орнын өз бетімен тастап кеткен әскери қызметшілерді іздестіру;
6) Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдары (бұдан әрі – ұлттық қауіпсіздік органдары), Қарулы Күштер, Ұлттық ұлан көлік құралдарының жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
7) заңнамада көзделген жағдайларда әскери қызметшілерді ұстауды және күзетпен ұстау түрінде бұлтартпау шараларын орындау, қамаққа алу түріндегі қылмыстық жазаны және оларды гауптвахтада ұстаумен әкімшілік қамаққа алу түріндегі әкімшілік жазаны орындау;
8) Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің Айрықша мақсаттағы күштерін қоспағанда, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың механикалық көлік құралдары мен оларға тіркемелерді тиісті құжаттарды және мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілерін берумен мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыру;
9) әскери полиция органдарында тіркелген механикалық көлік құралдары мен оларға тіркемелерді міндетті техникалық қарап-тексеруді жүргізу;
10) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген құзыреті шегінде әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша іс жүргізу;
11) өздеріне осы Заңмен, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарымен, Қазақстан Республикасы Президентінің және Үкіметінің актілерімен жүктелген өзге де міндеттерді жүзеге асыру болып табылады.
2. Сонымен қатар Ұлттық қауіпсіздік комитеті әскери полиция органдарының міндеттері:
1) Қазақстан Республикасының қылмыстық-процестік заңнамасына сәйкес әскери қызметшілер мен арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлері жасаған қылмыстық құқық бұзушылық туралы істер бойынша сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүргізу;
2) әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша іс жүргізу (ұлттық қауіпсіздік органдарының көлік құралдарын басқаратын адамдардың, жол жүрісіне қатысушы болып табылатын ұлттық қауіпсіздік органдары қызметкерлерінің, әскери қызметшілері мен жұмыскерлерінің, сондай-ақ ұлттық қауіпсіздік органдары көлік құралдарының техникалық жай-күйіне және оларды пайдалануға жауапты лауазымды адамдардың жол жүрісі қағидаларын бұзу бөлігінде);

Статья 5. Задачи органов военной полиции
1. Задачами органов военной полиции являются:
1) обеспечение правопорядка в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях;
2) осуществление мер профилактики, выявление, пресечение и раскрытие уголовных и административных правонарушений в пределах компетенции, установленной законами Республики Казахстан, а также выявление обстоятельств, способствовавших их совершению;
3) предупреждение коррупции и выявление коррупционных правонарушений в пределах компетенции, установленной законами Республики Казахстан;
4) производство досудебного расследования в соответствии с уголовнопроцессуальным законодательством Республики Казахстан;
5) розыск военнослужащих, скрывающихся от органов дознания, следствия и суда, а также самовольно оставивших часть или место службы;
6) обеспечение безопасности дорожного движения транспортных средств органов национальной безопасности Республики Казахстан (далее - органы национальной безопасности), Вооруженных Сил, Национальной гвардии;
7) исполнение в предусмотренных законодательством случаях задержания и меры пресечения в виде содержания под стражей, исполнение уголовного наказания в виде ареста и административного взыскания в виде административного ареста с содержанием военнослужащих на гауптвахте;
8) осуществление государственной регистрации механических транспортных средств и прицепов к ним Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, за исключением Сил особого назначения Службы государственной охраны Республики Казахстан, с выдачей соответствующих документов и государственных регистрационных номерных знаков;
9) проведение обязательного технического осмотра механических транспортных средств и прицепов к ним, зарегистрированных в органах военной полиции;
10) производство по делам об административных правонарушениях в пределах компетенции, установленной законами Республики Казахстан;
11) осуществление иных задач, возложенных на них настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан.
2. Задачами органов военной полиции Комитета национальной безопасности также являются:
1) производство досудебного расследования по делам об уголовных правонарушениях, совершенных военнослужащими и сотрудниками специальных государственных органов, в соответствии с уголовнопроцессуальным законодательством Республики Казахстан;
2) производство по делам об административных правонарушениях (в части нарушений правил дорожного движения лицами, управляющими транспортными средствами органов национальной безопасности, сотрудниками, военнослужащими и работниками органов национальной безопасности, являющимися участниками дорожного движения, а также должностными лицами, ответственными за техническое состояние и эксплуатацию транспортных средств органов национальной безопасности);

3) ұлттық қауіпсіздік органдарының объектілерін, оның ішінде қару-жарақты, арнайы құралдарды, қауіпсіздік жүйелерін және өзге де техникалық құралдарды пайдалана отырып күзету, сондай-ақ көрсетілген объектілерде Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Төрағасы айқындайтын тәртіппен және шекте өткізу жəне объектішілік режимдерді қамтамасыз ету;
4) Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Төрағасы айқындайтын тəртіппен жəне шекте әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша іс жүргізу саласындағы ұлттық қауіпсіздік органдарының қызметін үйлестіру болып табылады.
3. Сонымен қатар Қарулы Күштер әскери полиция органдарының міндеттері:
1) тәуліктік нарядтың, ішкі және гарнизондық қызметтердің қызметін, диверсияға қарсы қауіпсіздікті, терроризмге қарсы қорғалуды ұйымдастыруға, Қарулы Күштер әскери бөлімдері мен мекемелерінің техникалық күзет құралдарының пайдаланылуын ішкі бақылауды жүзеге асыру;
2) Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі (бұдан әрі – Қорғаныс министрлігі) ғимаратының және оған іргелес орналасқан аумақтар мен құрылыстардың режимі мен қауіпсіздігін, оның ішінде қару-жарақты, арнайы құралдарды, қауіпсіздік жүйелерін және өзге де техникалық күзет құралдарын пайдалана отырып қамтамасыз ету.
Күзету іс-шараларын жүргізу кезеңінде әскери полиция органдары күзететін объектілерде немесе әскери полиция органдары режим мен қауіпсіздікті қамтамасыз ететін объектілерде Қазақстан Республикасының Мемлекеттік күзет қызметі (бұдан әрі – Мемлекеттік күзет қызметі) күзетілетін адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету мәселелерін шешуде ұйымдастырушы және үйлестіруші орган болып табылады;
3) әскери бөлімдер мен мекемелерде әскери қызмет қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыруға ведомстволық бақылауды жүзеге асыру;
4) Қазақстан Республикасының бітімгершілік қызметіне қатысу болып табылады.
6-бап. Әскери полиция органдарының мемлекеттік органдармен және ұйымдармен, лауазымды адамдармен өзара іс-қимыл жасауы
1. Әскери полиция органдары өз қызметін заңнамада белгіленген шекте Қазақстан Республикасының құқық қорғау және басқа да мемлекеттік органдарымен өзара іс-қимылда жүзеге асырады және өздерінің құзыретіне жататын мәселелер бойынша бір-бірін өзара хабардар етеді.
Әскери полиция органдарының мемлекеттік органдармен, олардың құрылымдық бөлімшелерімен және ведомстволық бағынысты ұйымдарымен өзара іс-қимылын ұйымдастыру және жүзеге асыру тәртібі тиісті мемлекеттік органдардың бірлескен нормативтік құқықтық актілерімен айқындалады.
2. Әскери құралымдардың қолбасшылығы, әскери басқару органдары мен әскери қызметшілер әскери полиция органдарына өздеріне жүктелген міндеттерді шешуде жәрдем көрсетуге міндетті.

3) охрана объектов органов национальной безопасности, в том числе с использованием вооружения, специальных средств, систем безопасности и иных технических средств, а также обеспечение на указанных объектах пропускного и внутриобъектового режимов в порядке и пределах, определяемых Председателем Комитета национальной безопасности;
4) координация деятельности органов национальной безопасности в сфере производства по делам об административных правонарушениях в порядке и пределах, определяемых Председателем Комитета национальной безопасности.
3. Задачами органов военной полиции Вооруженных Сил также являются:
1) осуществление внутреннего контроля за организацией службы суточного наряда, внутренней и гарнизонной служб, противодиверсионной безопасности, антитеррористической защищенности, эксплуатацией технических средств охраны воинских частей и учреждений Вооруженных Сил;
2) обеспечение режима и безопасности здания Министерства обороны Республики Казахстан (далее - Министерство обороны) и прилегающих к нему территорий и сооружений, в том числе с использованием вооружения, специальных средств, систем безопасности и иных технических средств охраны (в период проведения охранных мероприятий на объектах, охраняемых органами военной полиции, или на объектах, где обеспечиваются режим и безопасность органами военной полиции, Служба государственной охраны Республики Казахстан (далее - Служба государственной охраны) является организующим и координирующим органом в решении вопросов обеспечения безопасности охраняемых лиц);
3) осуществление ведомственного контроля за организацией мероприятий по обеспечению безопасности воинской службы в воинских частях и учреждениях;
4) участие в миротворческой деятельности Республики Казахстан.
Статья 6. Взаимодействие органов военной полиции с государственными органами и организациями, должностными лицами
1. Органы военной полиции осуществляют свою деятельность во взаимодействии с правоохранительными и другими государственными органами Республики Казахстан в пределах, установленных законодательством, и взаимно информируют друг друга по вопросам, относящимся к их компетенции.
Порядок организации и осуществления взаимодействия органов военной полиции с государственными органами, их структурными подразделениями и подведомственными организациями определяется совместными нормативными правовыми актами соответствующих государственных органов.
2. Командование воинских формирований, органы военного управления и военнослужащие обязаны оказывать содействие органам военной полиции в решении возложенных на них задач.

2-тарау. Әскери полиция органдарының өкілеттіктері
7-бап. Ұлттық ұлан әскери полиция органдарының өкілеттіктері
1. Ұлттық ұлан әскери қызметшілеріне қатысты сотқа дейінгі тергеп-тексеру жүргізуді Қазақстан Республикасының қылмыстық-процестік заңнамасында белгіленген өкілеттіктер шегінде Ұлттық ұланның әскери полиция органдары жүзеге асырады.
2. Ұлттық ұланның әскери полиция органдары өздеріне жүктелген міндеттерді орындау үшін заңда белгіленген өкілеттіктер шегінде және тәртіппен Ұлттық ұланның көлік құралдарын тоқтатуға, жете тексеруге, сондай-ақ ұстауға, мұндай тыйым салуға негіз болған себептер жойылғанға дейін оларды пайдалануға тыйым салуға, сондай-ақ тізбесін Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін ақаулықтар мен жағдайлар болған кезде, тораптары мен агрегаттарының жасырын, жалған, өзгертілген нөмірлері, сондай-ақ жалған не өзгертілген мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілері бар, сол сияқты көлік құралдарының таңбалануы тіркеу құжаттарында көрсетілген деректерге сәйкес келмеген кезде ұлттық қауіпсіздік органдарының көлік құралдарын пайдалануға тыйым салуға, алкогольдік, есірткі немесе уытқұмарлық масаң күйді тудыратын психобелсенді заттарды тұтынды деп күдік туғызған адамдарды ұлттық қауіпсіздік органдарының көлік құралдарын басқарудан шеттетуге және оларды Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен және жағдайларда медициналық куәландыруға жіберуге құқылы.
8-бап. Ұлттық қауіпсіздік комитеті әскери полиция органдарының өкілеттіктері
1. Арнаулы мемлекеттік органдар қызметкерлеріне және әскери қызметшілеріне қатысты сотқа дейінгі тергеп-тексеру жүргізуді қылмыстық-процестік заңнамада көзделген құзыретіне сәйкес Ұлттық қауіпсіздік комитетінің әскери полиция органдары жүзеге асырады.
2. Ұлттық қауіпсіздік комитетінің әскери полиция органдары өздеріне жүктелген міндеттерді орындау үшін заңда белгіленген өкілеттіктер шегінде және тәртіппен ұлттық қауіпсіздік органдарының көлік құралдарын тоқтатуға, жете тексеруге, сондай-ақ ұстауға, мұндай тыйым салуға негіз болған себептер жойылғанға дейін оларды пайдалануға тыйым салуға, сондай-ақ тізбесін Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін ақаулықтар мен жағдайлар болған кезде, тораптары мен агрегаттарының жасырын, жалған, өзгертілген нөмірлері не жалған немесе жасанды мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілері бар, сол сияқты көлік құралдарының таңбалануы тіркеу құжаттарында көрсетілген деректерге сәйкес келмеген кезде ұлттық қауіпсіздік органдарының көлік құралдарын пайдалануға тыйым салуға, алкогольдік, есірткі немесе уытқұмарлық масаң күйді тудыратын психобелсенді заттарды тұтынды деп күдік туғызған адамдарды ұлттық қауіпсіздік органдарының көлік құралдарын басқарудан шеттетуге және оларды Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен және жағдайларда медициналық куәландыруға жіберуге құқылы.

Глава 2. Полномочия органов военной полиции
Статья 7. Полномочия органов военной полиции Национальной гвардии
1. Производство досудебного расследования в отношении военнослужащих Национальной гвардии в пределах полномочий, установленных уголовно-процессуальным законодательством Республики Казахстан, осуществляется органами военной полиции Национальной гвардии.
2. Органы военной полиции Национальной гвардии для выполнения возложенных на них задач в пределах полномочий и порядке, установленном законом, вправе останавливать, досматривать, а также задерживать транспортные средства Национальной гвардии, запрещать их эксплуатацию до устранения причин, послуживших основанием для такого запрета, а также при наличии неисправностей и условий, перечень которых утверждается Правительством Республики Казахстан, запрещать эксплуатацию транспортных средств Национальной гвардии, которые имеют скрытые, поддельные, измененные номера узлов и агрегатов, а также поддельные либо измененные государственные регистрационные номерные знаки, а равно при несоответствии маркировки транспортных средств данным, указанным в регистрационных документах, отстранять от управления транспортными средствами Национальной гвардии лиц, подозреваемых в употреблении психоактивных веществ, вызывающих состояние алкогольного, наркотического или токсикоманического опьянения, и направлять их на медицинское освидетельствование в порядке и случаях, установленных законодательством Республики Казахстан.
Статья 8. Полномочия органов военной полиции Комитета национальной безопасности
1. Производство досудебного расследования в отношении сотрудников и военнослужащих специальных государственных органов осуществляется органами военной полиции Комитета национальной безопасности в соответствии с компетенцией, предусмотренной уголовно-процессуальным законодательством.
2. Органы военной полиции Комитета национальной безопасности для выполнения возложенных на них задач в пределах полномочий и порядке, установленном законом, вправе останавливать, досматривать, а также задерживать транспортные средства органов национальной безопасности, запрещать их эксплуатацию до устранения причин, послуживших основанием для такого запрета, а также при наличии неисправностей и условий, перечень которых утверждается Правительством Республики Казахстан, запрещать эксплуатацию транспортных средств органов национальной безопасности, которые имеют скрытые, поддельные, измененные номера узлов и агрегатов либо подложные или поддельные государственные регистрационные номерные знаки, а равно при несоответствии маркировки транспортных средств данным, указанным в регистрационных документах, отстранять от управления транспортными средствами органов национальной безопасности лиц, подозреваемых в употреблении психоактивных веществ, вызывающих состояние алкогольного, наркотического или токсикоманического опьянения, и направлять их на медицинское освидетельствование в порядке и случаях, установленных законодательством Республики Казахстан.

3. Ұлттық қауіпсіздік комитетінің әскери полиция органдары Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінде белгіленген тәртіппен Ұлттық қауіпсіздік комитетінің әскери полиция органдары күзететін объектілерге кіруге әрекет етуге және кіріп кетуге байланысты құқық бұзушылық жасаған адамдарды әкімшілік ұстауды жүзеге асыруға, олардың жеке басын куәландыратын құжаттарын тексеруге, олардан түсініктемелер алуға, оларды жеке жете тексеруді, жеке тұлғаның заттарын, құжаттарын жете тексеруді және алып қоюды, көлік құралдарын жете тексеруді жүзеге асыруға құқылы.
9-бап. Қарулы Күштер әскери полиция органдарының өкілеттіктері
1. Қарулы Күштердің, әскери басқару органдарының және азаматтық қорғаныс саласындағы уәкілетті орган әскери бөлімдерінің әскери қызметшілеріне қатысты Қазақстан Республикасының қылмыстық-процестік заңнамасында белгіленген өкілеттіктер шегінде сотқа дейінгі тергеп-тексеру жүргізуді Қарулы Күштердің әскери полиция органдары жүзеге асырады.
2. Қарулы Күштердің әскери полиция органдары Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінде белгіленген тәртіппен Қарулы Күштердің әскери полиция органдары режим мен қауіпсіздікті қамтамасыз ететін объектілерге кіруге әрекет етуге және кіріп кетуге байланысты құқық бұзушылық жасаған адамдарды әкімшілік ұстауды жүзеге асыруға, олардың жеке басын куәландыратын құжаттарын тексеруге, олардан түсініктемелер алуға, оларды жеке жете тексеруді, жеке адамның заттарын, құжаттарын жете тексеруді және алып қоюды, көлік құралдарын жете тексеруді жүзеге асыруға құқылы.
3. Қарулы Күштердің әскери полиция органдары өздеріне жүктелген міндеттерді орындау үшін өкілеттіктері шегінде және заңда белгіленген тәртіппен Қарулы Күштердің көлік құралдарын тоқтатуға, жете тексеруге, сондай-ақ ұстауға, мұндай тыйым салуға негіз болған себептер жойылғанға дейін оларды пайдалануға тыйым салуға, сондай-ақ тізбесін Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін ақаулықтар мен жағдайлар болған кезде, тораптары мен агрегаттарының жасырын, жалған, өзгертілген нөмірлері не жалған немесе жасанды мемлекеттік тіркеу нөмірі белгілері бар, сол сияқты көлік құралдарының таңбалануы тіркеу құжаттарында көрсетілген деректерге сәйкес келмеген кезде Қарулы Күштердің көлік құралдарын пайдалануға тыйым салуға, алкогольдік, есірткі және уытқұмарлық масаң күйді тудыратын психобелсенді заттарды тұтынған деп күдік келтірген адамдарды Қарулы Күштердің көлік құралдарын басқарудан шеттетуге және оларды Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен және жағдайларда медициналық куәландыруға жіберуге құқылы.

3. Органы военной полиции Комитета национальной безопасности в установленном Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях порядке вправе осуществлять административное задержание лиц, совершивших правонарушения, связанные с попытками проникновения и проникновением на объекты, охраняемые органами военной полиции Комитета национальной безопасности, проверять документы, удостоверяющие их личность, получать от них объяснения, осуществлять их личный досмотр, досмотр и изъятие вещей, документов, находящихся при физическом лице, досмотр транспортных средств.
Статья 9. Полномочия органов военной полиции Вооруженных Сил
1. Производство досудебного расследования в пределах, полномочий, установленных уголовно-процессуальным законодательством Республики Казахстан в отношении военнослужащих Вооруженных Сил, органов военного управления и воинских частей гражданской обороны уполномоченного органа в сфере гражданской защиты, осуществляется органами военной полиции Вооруженных Сил.
2. Органы военной полиции Вооруженных Сил в установленном Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях порядке вправе осуществлять административное задержание лиц, совершивших правонарушения, связанные с попытками проникновения и проникновением на объекты, на которых обеспечиваются режим и безопасность органами военной полиции Вооруженных Сил, проверять документы, удостоверяющие их личность, получать от них объяснения, осуществлять их личный досмотр, досмотр и изъятие вещей, документов, находящихся при физическом лице, досмотр транспортных средств.
3. Органы военной полиции Вооруженных Сил для выполнения возложенных на них задач в пределах полномочий и порядке, установленном законом, вправе останавливать, досматривать, а также задерживать транспортные средства Вооруженных Сил, запрещать их эксплуатацию до устранения причин, послуживших основанием для такого запрета, а также при наличии неисправностей и условий, перечень которых утверждается Правительством Республики Казахстан, запрещать эксплуатацию транспортных средств Вооруженных Сил, которые имеют скрытые, поддельные, измененные номера узлов и агрегатов либо подложные или поддельные государственные регистрационные номерные знаки, а равно при несоответствии маркировки транспортных средств данным, указанным в регистрационных документах, отстранять от управления транспортными средствами Вооруженных Сил лиц, подозреваемых в употреблении психоактивных веществ, вызывающих состояние алкогольного, наркотического или токсикоманического опьянения, и направлять их на медицинское освидетельствование в порядке и случаях, установленных законодательством Республики Казахстан.

4. Қарулы Күштердің әскери полиция органдары әскери полиция қызметін жетілдіру бойынша шараларды әзірлейді, әскери бөлімдер мен мекемелердің тәуліктік наряд қызметін, ішкі және гарнизондық қызметтерін, диверсияға қарсы қауіпсіздігін, терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастыру, техникалық күзет құралдарын пайдалану, сондай-ақ әскерлер қызметі қауіпсіздігін қамтамасыз ету мәселелері бойынша Қарулы Күштердің қызметін үйлестіруге қатысады.
Қарулы Күштердің әскери полиция органдары әскери полицияның құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша ғылыми жұмысқа, қару-жарақ пен әскери техника, арнайы құралдар, арнайы техникалық құралдар мен жабдық үлгілерін әзірлеуге қатысады.
10-бап. Әскери полиция органдарының құқықтары
Әскери полиция органдары өздеріне жүктелген міндеттерді орындау үшін өз өкілеттіктері шегінде және заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) әскери қызметші мәртебесі бар адамдардан (бұдан әрі – әскери қызметшілер), сондай-ақ әскери бөлімдер мен мекемелердің азаматтық персонал адамдарынан олардың қызметтік міндеттерін орындауына байланысты қоғамдық тәртіпті, әскери киім нысанын киіп жүру қағидаларын сақтауын (азаматтық персонал адамдарынан басқа), құқыққа қайшы әрекеттерді және әскери полиция органдарының міндеттері мен функцияларын жүзеге асыруға кедергі келтіретін әрекеттерді тоқтатуды талап етуге, сондай-ақ психобелсенді заттарды тұтыну фактісін және масаң күйін анықтау үшін адамдарды Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен және жағдайларда медициналық куәландыруға жіберуге;
2) әскери полиция органдары күзететін объектілерде немесе әскери полиция органдары режим мен қауіпсіздікті қамтамасыз ететін объектілерде өткізу және объектішілік режимдердің сақталуын талап етуге;
3) әскери бөлімдер мен мекемелер (әскери объектілер) және әскери қалашықтар аумағында әскери қызметшілер және өзге де адамдар құқық бұзушылық жасаған кезде олардың жеке басын куәландыратын құжаттарын тексеруге, құқық бұзушылықты тоқтатуды қамтамасыз ететін шаралар қабылдауға;
4) іс жүргізуде бар әкімшілік қылмыстық істер бойынша әскери қызметшілерді және өзге де азаматтарды әскери полиция органдарына шақыруға, олардан түсініктемелер, құжаттарды немесе олардың көшірмелерін алуға, жауап алуды және өзге де тергеу әрекеттерін жүргізуге, сондай-ақ дәлелсіз себеппен келуден жалтарған адамдарды заңда белгіленген тәртіппен күштеп әкелуге;
5) Қазақстан Республикасының қылмыстық-процестік заңнамасында белгіленген тәртіппен осы баптың 4) тармақшасында көрсетілген ұсталған адамдарды жеке жете тексеруге, олардың заттарын, құжаттарын, көлік құралдарын жете тексеруге, заңсыз айналымдағы заттарды алып қоюға;

4. Органы военной полиции Вооруженных Сил разрабатывают меры по совершенствованию деятельности военной полиции, участвуют в координации деятельности Вооруженных Сил, по вопросам организации службы суточного наряда, внутренней и гарнизонной служб, противодиверсионной безопасности, антитеррористической защищенности, эксплуатации технических средств охраны воинских частей и учреждений, а также обеспечения безопасности воинской службы.
Органы военной полиции Вооруженных Сил участвуют в научной работе по вопросам, отнесенным к компетенции военной полиции, в разработке образцов вооружения и военной техники, специальных средств, специальных технических средств и оборудования.
Статья 10. Права органов военной полиции
Органы военной полиции для выполнения возложенных на них задач в пределах полномочий и порядке, установленном законодательством, вправе:
1) требовать от лиц, имеющих статус военнослужащих (далее - военнослужащие), а также лиц гражданского персонала воинских частей и учреждений в связи с исполнением ими служебных обязанностей соблюдения общественного порядка, правил ношения военной формы одежды (за исключением лиц гражданского персонала), прекращения противоправных действий и действий, препятствующих осуществлению задач и функций органов военной полиции, а также направлять на медицинское освидетельствование в порядке и случаях, установленных законодательством Республики Казахстан, лиц на предмет определения факта употребления психоактивных веществ и состояния опьянения;
2) требовать соблюдения пропускного и внутриобъектового режимов на объектах, охраняемых органами военной полиции, или на объектах, где обеспечиваются режим и безопасность органами военной полиции;
3) при совершении правонарушений военнослужащими и иными лицами на территории воинских частей и учреждений (военных объектов) и военных городков проверять документы, удостоверяющие их личность, принимать меры, обеспечивающие прекращение правонарушения;
4) по имеющимся в производстве уголовным делам вызывать военнослужащих и иных граждан в органы военной полиции, получать от них объяснения, документы или их копии, производить допросы и иные следственные действия, а также в установленном законом порядке подвергать приводу лиц, уклоняющихся от явки без уважительной причины;
5) проводить в установленном уголовно-процессуальным законодательством Республики Казахстан порядке личный досмотр задержанных лиц, указанных в подпункте 4) настоящей статьи, досмотр их вещей, документов, транспортных средств, изымать предметы, находящиеся в незаконном обороте;

6) әскери тәртіпті немесе қоғамдық тәртіпті өрескел бұзған әскери қызметшілерді ұстауға және әскери полиция органдарының мекемелеріне немесе қызмет орны бойынша жеткізуге;
7) әскери қызметшілер жасаған тәртіптік теріс қылықтар туралы материалдарды Қазақстан Республикасының Президенті бекіткен Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың тәртіптік жарғысына сәйкес әскери бөлімдер мен мекемелердің тиісті командирлеріне (бастықтарына) қарауға беруге;
8) азаматтардың қауіпсіздігіне қатер төндіретін қылмыстық құқық бұзушылық жасады деп күдік келтірілген адамдарды қудалау кезінде азаматтардың, заңды тұлғалардың тұрғын үйіне және өзге де үй-жайларына, оларға тиесілі жер учаскелеріне, мемлекеттік органдар мен ұйымдардың (дипломатиялық иммунитеті бар шет мемлекеттер мен халықаралық ұйымдар өкілдіктерінен, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік күзет қызметі күзететін объектілерден басқа) аумағына және үй-жайларына кедергісіз кіруге;
9) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарды сақтай отырып, жеке, заңды тұлғалардан және лауазымды адамдардан іс жүргізіліп жатқан қылмыстық істер бойынша ақпарат пен материалдарды кедергісіз және өтеусіз алуға;
10) өз құзыреті шегінде әскери бөлімдер мен мекемелер қолбасшылығына және өзге де лауазымды адамдарға қылмыстық және әкімшілік құқық бұзушылықтарды жасауға ықпал ететін мән-жайларды жою жөнінде ұсынымдар енгізуге;
11) шұғыл жағдайларда олардың орналасқан жеріне және тиесілігіне қарамастан байланыс құралдарын қызметтік мақсаттарда пайдалануға (көрсетілген құралдардың дипломатиялық иммунитеті бар шет мемлекеттер мен халықаралық ұйымдар өкілдеріне тиесілігін қоспағанда);
12) әскери бөлім орналасқан жерді қарумен өз бетімен тастап кеткен әскери қызметшілерді іздестіру және ұстау жөніндегі іс-шараларды жүргізу кезінде құқық қорғау органдарымен келісу бойынша кейіннен құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдарды хабардар ете отырып, бақылау-өткізу пункттерін дербес орнатуға;
13) қылмыстық құқық бұзушылық жасауда күдікті адамдарды ұстау жөніндегі шараларды өткізу кезінде, сондай-ақ адамдардың өмірі мен денсаулығына қауіп төндіретін жағдайларда жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша көшелердің, автомобиль жолдарының жекелеген учаскелерінде және басқа да аумақтарда көлік пен жаяу жүргіншілер қозғалысын шектеуге немесе тыйым салуға;
14) жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті органмен үйлесімділікте әскери көлік құралдарының лектері өткен кезде жол жүрісін реттеуге, осы лектер мен арнайы мақсаттағы көлік құралдарына ілесіп жүруді ұйымдастыруға және қамтамасыз етуге (әскери көлік құралдары, арнайы мақсаттағы көлік құралдары лектерінің күзет іс-шаралары жүргізілетін аймақтан өтуі Мемлекеттік күзет қызметімен және Ұлттық қауіпсіздік комитетімен келісіледі);

6) задерживать и доставлять в учреждения органов военной полиции или по месту службы военнослужащих, грубо нарушающих воинскую дисциплину или общественный порядок;
7) передавать материалы о дисциплинарных проступках, совершенных военнослужащими, на рассмотрение соответствующих командиров (начальников) воинских частей и учреждений в соответствии с Дисциплинарным уставом Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, утвержденным Президентом Республики Казахстан;
8) при преследовании лиц, подозреваемых в совершении уголовных правонарушений, угрожающих безопасности граждан, входить беспрепятственно в жилые и иные помещения граждан, юридических лиц, на принадлежащие им земельные участки, на территории и в помещения государственных органов и организаций (кроме представительств иностранных государств и международных организаций, обладающих дипломатическим иммунитетом, охраняемых Службой государственной охраны объектов);
9) беспрепятственно и безвозмездно получать по находящимся в производстве уголовным делам информацию и материалы от физических, юридических и должностных лиц с соблюдением требований, установленных законодательством Республики Казахстан;
10) вносить в пределах своей компетенции командованию воинских частей и учреждений и иным должностным лицам представления по устранению обстоятельств, способствующих совершению уголовных и административных правонарушений;
11) в безотлагательных случаях в служебных целях пользоваться средствами связи независимо от их местонахождения и принадлежности (за исключением принадлежности указанных средств представителям иностранных государств и международных организаций, обладающих дипломатическим иммунитетом);
12) при проведении мероприятий по розыску и задержанию военнослужащих, самовольно оставивших месторасположение воинской части с оружием, по согласованию с правоохранительными органами самостоятельно устанавливать контрольно-пропускные пункты с последующим уведомлением правоохранительных и специальных государственных органов;
13) при проведении мер по задержанию лиц, подозреваемых в совершении уголовного правонарушения, а также при обстоятельствах, угрожающих жизни и здоровью людей, по согласованию с уполномоченным органом по обеспечению безопасности дорожного движения ограничивать или запрещать движение транспорта и пешеходов на отдельных участках улиц, автомобильных дорог и других территориях;
14) в координации с уполномоченным органом по обеспечению безопасности дорожного движения регулировать дорожное движение во время прохождения колонн военных транспортных средств, организовывать и обеспечивать сопровождение этих колонн и транспортных средств специального назначения (прохождение колонн военных транспортных средств, транспортных средств специального назначения в зоне проведения охранных мероприятий согласовывается со Службой государственной охраны и Комитетом национальной безопасности);

15) әскери бөлімдер мен мекемелерде жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі бақылау және профилактикалық іс-шаралардың орындалуын тексеруге;
16) әскери бөлімдер мен мекемелерде әскери қызметшілердің Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы заңнамасының талаптарын сақтауын тексеруге;
17) өзге мүмкіндіктер болмаған кезде оқиға орнына бару, шұғыл медициналық көмекке мұқтаж әскери қызметшілер мен азаматтарды емдеу мекемелеріне жеткізу үшін әскери көлікті пайдалануға;
18) әскери қалашықтар, бөлімдер, мекемелер мен объектілер аумағында әскери қызметшілер мен азаматтық персонал адамдарының жеке басын куәландыратын құжаттарын, сондай-ақ олардың орындалуын ведомстволық бақылау әскери полиция органдарына жүктелген белгіленген қағидалардың сақталуын тексеру үшін қажетті басқа да құжаттарды тексеруді жүзеге асыруға;
19) әскерлер қатысатын бұқаралық іс-шаралар өткізілетін орындарға кіру (кіргізу) кезінде адамдарды, олардың заттарын, көлік құралдарын және алып кіретін жүктерді, оның ішінде техникалық құралдар мен қызметтік жануарларды қолдана отырып тексеруді жүргізуге;
20) қызметтік міндеттерін орындау кезінде жеке тұлғалардың құқыққа қайшы әрекеттерін техникалық тіркеу құралдарын пайдалануға;
21) әскери полиция органдары күзететін объектілерге немесе әскери полиция органдары режим мен қауіпсіздікті қамтамасыз ететін объектілерге кіргізуге (шығаруға), әкелуге (әкетуге) шектеу қойылған заттарды, нәрселерді, құжаттарды және өзге де мүлікті табу және алып қою үшін техникалық құралдарды пайдалануға;
22) әскери полиция органдары күзететін объектілерге немесе әскери полиция органдары режим мен қауіпсіздікті қамтамасыз ететін объектілерге кірген (шыққан) және келген (кеткен) кезде жеке тұлғалардың жеке басын куәландыратын құжаттарын, олардың алып жүрген заттарын тексеруді жүзеге асыруға құқылы.
Әскери полиция органдары осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген қызметті жүзеге асырады.
Бұдан басқа, Ұлттық қауіпсіздік комитетінің әскери полиция органдары Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдарында жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі бақылау және профилактикалық іс-шаралардың орындалуын тексеруге құқылы.
11-бап. Әскери полиция органдарының міндеттері
Әскери полиция органдары өздерінің алдына қойылған міндеттерге сәйкес және өкілеттіктері шегінде:
1) әскери қызметшілердің және басқа да азаматтардың құқықтары мен бостандықтарын құқыққа қарсы қол сұғушылықтан қорғауға;

15) проверять в воинских частях и учреждениях исполнение контрольных и профилактических мероприятий по обеспечению безопасности дорожного движения;
16) проверять в воинских частях и учреждениях соблюдение военнослужащими требований законодательства Республики Казахстан о противодействии коррупции;
17) при отсутствии иных возможностей использовать воинский транспорт для проезда к месту происшествия, доставления в лечебные учреждения военнослужащих и граждан, нуждающихся в экстренной медицинской помощи;
18) осуществлять проверку на территории военных городков, частей, учреждений и объектов, у военнослужащих и лиц гражданского персонала документы, удостоверяющие их личность, а также другие документы, необходимые для проверки соблюдения установленных правил, ведомственный контроль за выполнением которых возложен на органы военной полиции;
19) производить при входе (въезде) в места проведения массовых мероприятий с участием войск проверку лиц, их вещей, транспортных средств и провозимых грузов, в том числе с применением технических средств и служебных животных;
20) использовать технические средства фиксации противоправных действий физических лиц, при исполнении служебных обязанностей;
21) использовать технические средства для обнаружения и изъятия
ограниченных к вносу (выносу), ввозу (вывозу) вещей, предметов, документов и иного имущества на объекты, охраняемые органами военной полиции, или объекты, где органы военной полиции обеспечивают режим и безопасность;
22) осуществлять проверку у физических лиц документов, удостоверяющих их личность, находящихся при них вещей, при их входе (выходе) и въезде (выезде) на объекты, охраняемые органами военной полиции, или объекты, где органы военной полиции обеспечивают режим и безопасность.
Органы военной полиции также осуществляют деятельность, предусмотренную настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
Кроме того, органы военной полиции Комитета национальной безопасности вправе проверять в органах национальной безопасности Республики Казахстан исполнение контрольных и профилактических мероприятий по обеспечению безопасности дорожного движения.
Статья 11. Обязанности органов военной полиции
Органы военной полиции в соответствии с поставленными перед ними задачами и в пределах полномочий обязаны:
1) защищать права и свободы военнослужащих и других граждан от противоправных посягательств;

2) әскери қалашықтарда, әскери бөлімдер мен мекемелерде (әскери объектілерде) құқық тәртібін қамтамасыз етуге, қылмыстық және әкімшілік құқық бұзушылықтардың алдын алуға, анықтауға, ашуға және жолын кесуге, олардың жасалуына ықпал ететін мән-жайларды анықтауға;
3) әскери қызметшілер жасаған қылмыстық және әкімшілік құқық бұзушылықтар, сондай-ақ гарнизондарда, әскери бөлімдер мен мекемелерде болған оқиғалар туралы ақпаратты талдауға;
4) басқа құқық қорғау органдарымен өзара іс-қимылда әскери бөлім орналасқан жерді немесе қызмет орындарын өз бетімен тастап кеткен, қылмыстық құқық бұзушылық жасаған, анықтау, алдын ала тергеу органдарынан және соттан жасырынып жүрген, қылмыстық жазаны орындаудан жалтарып жүрген әскери қызметшілерді және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де жағдайларда iздестiрудi жүзеге асыруға;
5) Қазақстан Республикасының қылмыстық-процестік заңнамасында белгiленген тәртiппен әскери бөлiмдер мен мекемелердiң әскери қызметшілері, азаматтық персонал адамдары өздерiнiң қызметтiк мiндеттерiн орындауға байланысты немесе олардың осы бөлімдер мен мекемелер орналасқан жерде жасаған қылмыстық құқық бұзушылықтары туралы iстер бойынша сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүргiзуге;
6) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қылмыстық құқық бұзушылық жасады деп күдік келтірілген әскери қызметшілерді, сондай-ақ анықтау, алдын ала тергеу органдарынан немесе соттан жасырынып жүрген айыпталушыларды немесе сотталушыларды ұстауға;
7) өз құзыретi шегiнде әскери көлiк құралдарының жол жүрiсiн және оларды пайдалану қағидаларының сақталуын бақылауды жүзеге асыруға;
8) заңда белгіленген тәртiппен тергеушiнiң тапсырмасын, прокурордың нұсқауын, сот шешiмiн орындауға;
9) әскери полиция органдарының құзыретіне жатқызылған әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша іс жүргізуді жүзеге асыруға;
10) заңнамада белгіленген тәртіппен төтенше жағдайларды жою, сондай-ақ әскерлердің қатысуымен бұқаралық іс-шараларды өткізу кезінде құқық тәртібі мен қауіпсіздікті қамтамасыз етуге;
11) әскери бөлімдер мен мекемелер қолбасшылығына әскери қызметшiлер арасында әскери тәртiптi қамтамасыз етуде жәрдем көрсетуге;
12) құқыққа қарсы қол сұғушылықтан, оқиғалардан және жазатайым оқиғалардан зардап шеккен, сондай-ақ шарасыз не денсаулығы мен өмiрiне қауiп төнген өзге де жағдайдағы азаматтарға көмек көрсетуге;
13) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес төтенше немесе соғыс жағдайы режимiн қамтамасыз етуге қатысуға, соғыс уақытында Қазақстан Республикасының аумақтық қорғаныс жүйесiнде жекелеген мiндеттердi орындауға;

2) обеспечивать правопорядок в военных городках, воинских частях и учреждениях (военных объектах), предупреждать, выявлять, раскрывать и пресекать уголовные и административные правонарушения, устанавливать обстоятельства, способствующие их совершению;
3) анализировать информацию об уголовных и административных правонарушениях, совершенных военнослужащими, а также происшествиях в гарнизонах, воинских частях и учреждениях;
4) во взаимодействии с другими правоохранительными органами осуществлять розыск военнослужащих, самовольно оставивших месторасположение воинской части или мест службы, совершивших уголовные правонарушения, скрывшихся от органов дознания, предварительного следствия и суда, уклоняющихся от исполнения уголовного наказания, и в иных случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
5) производить в установленном уголовно-процессуальным законодательством Республики Казахстан порядке досудебное расследование по делам об уголовных правонарушениях, совершенных военнослужащими, лицами гражданского персонала воинских частей и учреждений в связи с исполнением ими служебных обязанностей или находящимися в расположении этих частей и учреждений;
6) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке задерживать военнослужащих, подозреваемых в совершении уголовного правонарушения, а также обвиняемых или подсудимых, скрывающихся от органов дознания, предварительного следствия или суда;
7) осуществлять в пределах своей компетенции контроль за дорожным движением военных транспортных средств и соблюдением правил их эксплуатации;
8) выполнять в установленном законом порядке поручения следователя, указания прокурора, решения суда;
9) осуществлять производство по делам об административных правонарушениях, отнесенных к компетенции органов военной полиции;
10) в установленном законодательстве порядке обеспечивать правопорядок и безопасность при ликвидации чрезвычайных ситуаций, а также проведении массовых мероприятий с участием войск;
11) оказывать содействие командованию воинских частей и учреждений в обеспечении воинской дисциплины среди военнослужащих;
12) оказывать помощь гражданам, пострадавшим от противоправных посягательств, происшествий и несчастных случаев, а также находящимся в беспомощном либо ином состоянии, опасном для их здоровья и жизни;
13) участвовать в соответствии с законодательством Республики Казахстан в обеспечении режима чрезвычайного или военного положения, выполнять отдельные задачи в системе территориальной обороны Республики Казахстан в военное время;

14) заңнамада көзделген жағдайларда әскери қызметшiлердi гауптвахтаға жабу арқылы ұстауға;
15) қылмыстық процесті жүргізетін органдардың жазбаша талаптары бойынша гауптвахтада ұсталатын әскери қызметшілерді тергеу әрекеттерін жүргізу үшін айдауылмен алып жүруді қамтамасыз етуге;
16) Қарулы Күштер, басқа да әскерлер мен әскери құралымдар көлік құралдарының қатысуымен жол-көлік оқиғасы болған жерде адамдарды құтқару жөніндегі шұғыл іс-қимылдарды жүзеге асыруға, оның ішінде адамдарды эвакуациялау және оларға шұғыл медициналық көмек көрсету бойынша шаралар қабылдауға, зақымданған көлік құралдарын эвакуациялауға, сондай-ақ жол-көлік оқиғасы болған жерде Қарулы Күштердің әскери мүлкін күзетуге жәрдемдесуге;
17) оларға қатысты қамауда ұстау түрінде бұлтартпау шарасы таңдалған әскери қызметшілерді ұстау үшін гауптвахталардың режимі мен қауіпсіздігін, қамаққа алу түрінде қылмыстық жазаның және әкімшілік қамаққа алу түрінде әкімшілік жазаның орындалуын қамтамасыз етуге;
18) осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің актілерінде көзделген өзге де міндеттерді жүзеге асыруға міндетті.
12-бап. Уəкілетті органдардың құзыреті
1. Қорғаныс министрлігі мыналарды әзірлейді және бекітеді:
1) Қарулы Күштер əскери полиция органдарының Қарулы Күштер көлік құралдарының жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі қызметін ұйымдастыру қағидалары;
2) əскери көлік құралдарының жəне арнайы мақсаттағы көлік құралдарының лектеріне ілесіп жүруді ұйымдастыру жəне қамтамасыз ету, осы лектер автомобиль жолдарынан және көшелерден өтетін уақытта жол жүрісін реттеу қағидалары;
3) Қарулы Күштер əскери полиция органдарының гауптвахтасындағы ішкі күн тәртібі жəне онда күдіктілер мен айыпталушыларды ұстау тәртібі қағидалары;
4) əскери қызметшілердің Қарулы Күштер əскери полиция органдарының гауптвахтасында əкімшілік қамаққа алуды өтеу қағидалары;
5) Қарулы Күштер əскери полиция органдарының гауптвахтасындағы ішкі күн тәртібі жəне онда сотталғандарды ұстау тəртібі қағидалары;
6) Қарулы Күштер əскери полиция органдары патрульдік-бекеттік қызметінің жұмысын ұйымдастыру қағидалары;
7) Қарулы Күштер əскери полиция органдарының қауіпсіздік шараларын жүзеге асыру қағидалары;
8) Қарулы Күштер əскери полиция органдары əскери қызметшілерінің қызметтік əдеп қағидалары;
9) Қарулы Күштерде əскерлер қызметін ұйымдастыру қағидалары;
10) анықтау, тергеу органдарынан жəне соттан жасырынып жүрген, сондай-ақ əскери бөлімдер орналасқан жерді, қызмет атқару орындарын өз бетімен тастап кеткен Қарулы Күштердің əскери қызметшілерін іздестіруді ұйымдастыру қағидалары.

14) задерживать военнослужащих в предусмотренных законодательством случаях с содержанием их на гауптвахте;
15) по письменным требованиям органов, ведущих уголовный процесс, обеспечивать конвоирование военнослужащих, содержащихся на гауптвахте, для проведения следственных действий;
16) осуществлять неотложные действия по спасению людей на месте дорожно-транспортного происшествия с участием транспортных средств Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, в том числе принимать меры по эвакуации людей и оказанию им неотложной медицинской помощи, содействовать в эвакуации поврежденных транспортных средств, а также охране ‘ военного имущества Вооруженных Сил на месте дорожно - транспортного происшествия;
17) обеспечивать режим и безопасность гауптвахт для содержания военнослужащих, в отношении которых избрана мера пресечения в виде содержания под стражей, исполнение уголовного наказания в виде ареста и административного взыскания в виде административного ареста;
18) осуществлять иные обязанности, предусмотренные настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан.
Статья 12. Компетенция уполномоченных органов
1. Министерство обороны разрабатывает и утверждает:
1) правила организации деятельности органов военной полиции Вооруженных Сил по обеспечению безопасности дорожного движения транспортных средств Вооруженных Сил;
2) правила организации и обеспечения сопровождения колонн военных транспортных средств и транспортных средств специального назначения, регулирования дорожного движения на автомобильных дорогах и улицах во время прохождения этих колонн;
3) правила внутреннего распорядка и порядка содержания подозреваемых и обвиняемых на гауптвахте органов военной полиции Вооруженных Сил;
4) правила отбывания военнослужащими административного ареста на гауптвахте органов военной полиции Вооруженных Сил;
5) правила внутреннего распорядка и порядка содержания осужденных на гауптвахте органов военной полиции Вооруженных Сил;
6) правила организации деятельности патрульно-постовой службы органов военной полиции Вооруженных Сил;
7) правила осуществления мер безопасности органами военной полиции Вооруженных Сил;
8) правила служебной этики военнослужащих органов военной полиции Вооруженных Сил;
9) правила организации службы войск в Вооруженных Силах;
10) правила организации розыска военнослужащих Вооруженных Сил, скрывающихся от органов дознания, следствия и суда, а также самовольно оставивших месторасположение воинских частей, мест несения службы.

2. Ұлттық қауіпсіздік комитеті мыналарды әзірлейді және бекітеді:
1) əскери қызметшілердің Ұлттық қауіпсіздік комитеті əскери полиция органдарының гауптвахтасында əкімшілік қамаққа алуды өтеу қағидалары;
2) Ұлттық қауіпсіздік комитеті əскери полиция органдарының патрульдеуді ұйымдастыру жəне жүргізу қағидалары;
3) ұлттық қауіпсіздік органдары көлік құралдарының және арнайы мақсаттағы көлік құралдарының лектеріне ілесіп жүруді, осы лектер өткен уақытта автомобиль жолдарындағы және көшелердегі жол жүрісін реттеуді ұйымдастыру және қамтамасыз ету қағидалары.
3. Ішкі істер министрлігі мыналарды әзірлейді және бекітеді:
1) Ұлттық ұлан әскери полиция органдары арнайы көлік құралдарының тізбесі;
2) Ұлттық ұланның механикалық көлік құралдары мен олардың тіркемелерін мемлекеттік тіркеу қағидалары;
3) Ұлттық ұланның әскери полиция органдарында тіркелген механикалық көлік құралдары мен олардың тіркемелеріне міндетті техникалық қарап-тексеру жүргізу қағидалары.
13-бап. Әскери полиция органдары әскери қызметшілерiнiң жауаптылығы
1. Әскери полиция органдарының әскери қызметшiлерi құқық бұзушылық жасағаны үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауаптылықта болады.
Әскери полиция органдарының әскери қызметшiлерiн әскери тәртіпті бұзғаны үшін жауаптылыққа тарту тәртібі Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың жалпыәскери жарғыларымен белгіленеді.
2. Әскери полиция органдары әскери қызметшілерiнiң әрекетiне (әрекетсiздігіне) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен шағым жасалуы мүмкiн.
3-тарау. Әскери полиция органдары әскери қызметшілерінің атыс қаруын, арнайы құралдарды және адам күшін қолдануы
14-бап. Атыс қаруын қолдану
1. Атыс қаруын қолдану шекті шара болып табылады және оған басқа шаралар тиімсіз болған немесе жағдайдың шарттары бойынша басқа шараларды қолдану мүмкін болмаған жағдайда жол беріледі.
2. Әскери полиция органдарының әскери қызметшілері "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-1-бабында көзделген жағдайларда атыс қаруын қолдануға құқылы.
15-бап. Арнайы құралдарды және адам күшін қолдану
1. Әскери полиция органдарының әскери қызметшілері "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-1-бабында көзделген жағдайларда адам күшін, оның ішінде жауынгерлік күрес тәсілдерін және тізбесін Қорғаныс министрі, Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Төрағасы және Ішкі істер министрі айқындайтын арнайы көлік құралдарын қолдануға құқылы.
Бұдан басқа, әскери полиция органдарының әскери қызметшілері есірткі құралдарын, психотроптық заттар мен прекурсорларды заңсыз сақтау, қаруды, оқ-дәрілерді, жарылғыш заттарды ұрлау мен жоғалту фактілерінің алдын алуға және анықтауға, әскери қызметшілерді іздестіруге бағытталған профилактикалық іс-шараларды жүргізу үшін, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарында және Президентінің актілерінде көзделген өзге де жағдайларда арнайы құралдарды қолдануға құқылы.

2. Комитет национальной безопасности разрабатывает и утверждает:
1) правила отбывания военнослужащими административного ареста на гауптвахте органов военной полиции Комитета национальной безопасности;
2) правила организации и проведения патрулирования органами военной полиции Комитета национальной безопасности;
3) правила организации и обеспечения сопровождения колонн транспортных средств органов национальной безопасности и транспортных средств специального назначения, регулирования дорожного движения на автомобильных дорогах и улицах во время прохождения этих колонн.
3. Министерство внутренних дел разрабатывает и утверждает:
1) перечень специальных транспортных средств органов военной полиции Национальной гвардии;
2) правила государственной регистрации механических транспортных средств и прицепов к ним Национальной гвардии;
3) правила проведения обязательного технического осмотра механических транспортных средств и прицепов к ним, зарегистрированных в органах военной полиции Национальной гвардии.
Статья 13. Ответственность военнослужащих органов военной полиции
1. Военнослужащие органов военной полиции за совершение правонарушений несут ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.
Порядок привлечения военнослужащих органов военной полиции к ответственности за нарушения воинской дисциплины устанавливается общевоинскими уставами Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований.
2. Действия (бездействие) военнослужащих органов военной полиции могут быть обжалованы в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Глава 3. Применение военнослужащими органов военной полиции огнестрельного оружия, специальных средств и физической силы
Статья 14. Применение огнестрельного оружия
1. Применение огнестрельного оружия является крайней мерой и допускается в случае, когда другие меры оказались неэффективными или если по условиям обстановки применение других мер является невозможным.
2. Военнослужащие органов военной полиции имеют право применять огнестрельное оружие в случаях, предусмотренных статьей 6-1 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих".
Статья 15. Применение специальных средств и физической силы
1. Военнослужащие органов военной полиции имеют право применять физическую силу, в том числе боевые приемы борьбы и специальные средства, а также специальные транспортные средства, перечень которых определяется Министром обороны, Председателем Комитета национальной безопасности и Министром внутренних дел, в случаях, предусмотренных статьей 6-1 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих".
Кроме того, военнослужащие органов военной полиции вправе применять специальные средства для проведения профилактических мероприятий, направленных на предупреждение и выявление фактов незаконного хранения наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, хищения" и утраты оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ, розыск военнослужащих, а также в иных случаях, предусмотренных законами и актами Президента Республики Казахстан.

16-бап. Адам күшін, арнайы құралдарды, атыс қаруын қолдану шарттары мен шектері
Әскери полиция органдарының әскери қызметшілері қаруды, арнайы құралдарды алып жүруге, сақтау және оларды, сондай-ақ адам күшін қолдануға құқылы. Әскери полиция органдарының әскери қызметшісі, егер қорғану күзетілетін объектілерге немесе әскери полиция органдары әскери қызметшісінің өзіне қол сұғудың сипаты мен қауіптілік дәрежесіне сәйкес келсе, заңда көзделген жағдайларда адам күшін, арнайы құралдарды, қаруды қолдануға байланысты келтірілген моральдық, мүліктік залал және дене зақымы үшін жауапты болмайды.
Әскери полиция органдары әскери қызметшілерінің адам күшін, арнайы құралдар мен қаруды өкілеттіктерін асыра пайдалана отырып қолдануы заңда белгіленген жауаптылыққа әкеп соқтырады.
Әскери полиция органдарының әскери қызметшілері атыс және өзге де қаруды, арнайы құралдар мен дене күшін қолдануға байланысты жағдайларда әрекет етуге жарамдылыққа арнайы даярлықтан, мерзімді тексеруден өтуге міндетті.
4-тарау. Әскери полиция органдары жеке құрамының кадрлық құрамы, әлеуметтiк және құқықтық қорғалуы
17-бап. Әскери полиция органдарының кадрлық құрамы
1. Әскери полиция органдары Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әскери қызметшілермен және азаматтық персоналмен жасақталады.
2. Әскери полиция органдарында қызмет өткеру үшін кандидаттар лауазымға тағайындалар алдында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес міндетті арнайы тексеруден өтеді.
Әскери полиция органдарына алғаш қызметке тұратын адамдар мiндеттi түрде арнайы бастапқы оқытудан және тағылымдамадан өтедi, олар үшiн сынақ мерзiмi белгiленуi мүмкiн. Олардың сынақ мерзiмiнен және тағылымдамадан өту тәртiбi мен шарттарын Қорғаныс министрi, Iшкi iстер министрi, Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң Төрағасы айқындайды.
3. Əскери қызмет немесе құрылымына əскери полиция органы кіретін тиісті органдарда қызмет өткеруді регламенттейтін Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларда адамдар əскери полиция органдарына қызметке қабылданбайды.
4. Әскери полиция органдарының азаматтық персоналын жұмысқа қабылдау мәселелерi және еңбек ету шарттары Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасымен және Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет туралы заңнамасымен реттеледi.
5. Қарулы Күштер әскери полиция органдарының әскери қызметшілері Қорғаныс министрлігінің әскери оқу орындарында және оқу-жаттығу орталықтарында қайта даярлаудан өтеді.
6. Басқа да әскерлер мен әскери құралымдардан, арнаулы мемлекеттік органдардан, құқық қорғау органдарынан ауысып келген, сондай-ақ Қарулы Күштердің құрылымдық бөлімшелерінен Қарулы Күштердің әскери полиция органдарына ауыстырылған әскери қызметшілер бұрын әскери полиция органдарында қызмет өткерген адамдарды қоспағанда, Қорғаныс министрлігінің әскери оқу орындарында және оқу-жаттығу орталықтарында міндетті қайта даярлаудан өтеді.

Статья 16. Условия и пределы применения физической силы, специальных средств, огнестрельного оружия
Военнослужащие органов военной полиции имеют право на ношение, хранение и применение оружия, специальных средств, а также физической силы. Военнослужащий органов военной полиции не несет ответственность за моральный, имущественный и физический вред, причиненный в связи с применением в предусмотренных законом случаях физической силы, специальных средств, оружия, если защита соответствует характеру и степени опасности посягательства на охраняемые объекты или самого военнослужащего органов военной полиции.
Применение физической силы, специальных средств и оружия военнослужащими органов военной полиции с превышением полномочий влечет за собой ответственность, установленную законом.
Военнослужащие органов военной полиции обязаны проходить специальную подготовку, периодическую проверку на пригодность к действиям в условиях, связанных с применением огнестрельного и иного оружия, специальных средств и физической силы.
Глава 4. Кадровый состав, социальная и правовая защита личного состава органов военной полиции
Статья 17. Кадровый состав органов военной полиции
1. Органы военной полиции комплектуются военнослужащими и гражданским персоналом в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. Кандидаты для прохождения службы в органах военной полиции перед назначением на должности проходят обязательную специальную проверку в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Лица, впервые поступающие на службу в органы военной полиции, в обязательном порядке проходят специальное первоначальное обучение и стажировку, для них может быть установлен испытательный срок. Порядок и условия прохождения ими испытательного срока и стажировки определяются Министром обороны, Министром внутренних дел, Председателем Комитета национальной безопасности.
3. На службу в органы военной полиции не могут быть приняты лица в случаях, предусмотренных законами Республики Казахстан, регламентирующими прохождение воинской службы или службы в соответствующих органах, в структуру которых входит орган военной полиции.
4. Вопросы приема на работу и условия труда гражданского персонала органов военной полиции регулируются трудовым законодательством Республики Казахстан и законодательством Республики Казахстан о государственной службе.
5. Военнослужащие органов военной полиции Вооруженных Сил проходят переподготовку в военных учебных заведениях и учебных центрах Министерства обороны.
6. Военнослужащие, переведенные из других войск и воинских формирований, специальных государственных органов, правоохранительных органов, а также перемещенные из структурных подразделений Вооруженных Сил в органы военной полиции Вооруженных Сил, проходят обязательную переподготовку в военных учебных заведениях и учебных центрах Министерства обороны, за исключением лиц, ранее проходивших службу в органах военной полиции.

18-бап. Әскери полиция органдарының жеке құрамын әлеуметтік және құқықтық қорғау
1. Әскери полиция органдарының әскери қызметшiлерiне әскери қызмет өткерудi регламенттейтiн, құқықтық және әлеуметтiк кепiлдiктердi, жеңiлдiктердi, медициналық, зейнеттiк және басқа да қамсыздандыру түрлерiн белгілейтiн Қазақстан Республикасының заңнамасы, сондай-ақ осы шарттарға қайшы келмейтiн, құрылымына әскери полиция органы кiретiн тиiстi органдарда қызмет өткерудi регламенттейтiн Қазақстан Республикасының заңнамасы қолданылады.
2. Әскери полиция органдарының әскери қызметшілері мемлекеттік билік өкілдері болып табылады және мемлекеттің қорғауында болады, жүктелген міндеттерді орындау мақсатында оларға қызметтік куәліктер мен жетондар, сондай-ақ киім-кешек, қажет болған кезде арнайы құралдар мен қару беріледі.
Әскери полиция органдарының мерзімді қызмет әскери қызметшілеріне қызметтік куәліктер мен жетондар берілмейді, мерзімді қызмет әскери қызметшілерінің әскери полиция органдарына тиесілігін растау үшін оларға белгіленген үлгідегі нысанды киім мен айырым белгілері беріледі.
3. Әскери полиция органдарының әскери қызметшілеріне жүктелген қызметтік борыш пен қызметтік мiндеттердi орындауға кедергі келтіру, сондай-ақ қорлау, қарсылық көрсету, күш көрсетумен қорқыту немесе
олардың өміріне, денсаулығына, ар-намысы мен абыройына, мүлкіне қол сұғу Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауаптылыққа әкеледі.
4. Әскери полиция органдары әскери қызметшілерінің заңды талаптары жеке және заңды тұлғалардың орындауы үшін міндетті.
19-бап. Әскери полиция органдарының қызметінде заңдылықтың сақталуын қадағалау
Әскери полиция органдарының қызметінде заңдылықтың сақталуын жоғары қадағалауды Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры және оған бағынысты әскери прокурорлар жүзеге асырады.
20-бап. Әскери полиция органдарын қаржылық және материалдық-техникалық қамтамасыз ету
Әскери полиция органдарын қаржылық және материалдық-техникалық қамтамасыз ету тиісінше Қорғаныс министрлігіне, ұлттық қауіпсіздік органдарына және Ұлттық ұланға бөлінетін бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Ұлттық қауіпсіздік комитеті әскери полиция органдарының оқшауланған құрылымдық бөлімшелері ұлттық қауіпсіздік органдары және орналасқан жерлерінде олардың бөлімшелері есебінен қызмет ету және тыныс-тіршілігі үшін қажетті қызметтік үй-жайлармен, байланыс құралдарымен, автокөлікпен, жанар-жағармай материалдарымен, қару-жарақпен, тұрғын үймен және басқа да материалдық-техникалық құралдармен қамтамасыз етіледі.
21-бап. Осы Заңды қолданысқа енгізу тәртібі

Статья 18. Социальная и правовая защита личного состава органов военной полиции
1. На военнослужащих органов военной полиции распространяется законодательство Республики Казахстан, регламентирующее прохождение воинской службы, устанавливающее правовые и социальные гарантии, льготы, медицинское, пенсионное и другие виды обеспечения, а также не противоречащее этим условиям законодательство Республики Казахстан, регламентирующее прохождение службы в соответствующих органах, в структуру которых входит орган военной полиции.
2. Военнослужащие органов военной полиции являются представителями государственной власти и находятся под защитой государства, в целях выполнения возложенных задач им выдаются служебные удостоверения и жетоны, а также обмундирование, при необходимости специальные средства и оружие.
Военнослужащим срочной службы органов военной полиции служебные удостоверения и жетоны не выдаются, для подтверждения принадлежности военнослужащих срочной службы к органам военной полиции им выдаются форменная одежда и знаки различия установленного образца.
3. Воспрепятствование выполнению служебного долга и служебных обязанностей, возложенных на военнослужащих органов военной полиции, а также оскорбление, сопротивление, угроза насилием или посягательство на их жизнь, здоровье, честь и достоинство, имущество влекут ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.
4. Законные требования военнослужащих органов военной полиции обязательны для исполнения физическими и юридическими лицами.
Статья 19. Надзор за соблюдением законности в деятельности органов военной полиции
Высший надзор за соблюдением законности в деятельности органов военной полиции осуществляют Генеральный Прокурор Республики Казахстан и подчиненные ему военные прокуроры.
Статья 20. Финансовое и материально-техническое обеспечение органов военной полиции
Финансовое и материально-техническое обеспечение органов военной полиции осуществляется за счет бюджетных средств, выделяемых, соответственно, Министерству обороны, органам национальной безопасности и Национальной гвардии.
Обособленные структурные подразделения органов военной полиции Комитета национальной безопасности обеспечиваются служебными помещениями, средствами связи, автотранспортом, горюче-смазочными материалами, вооружением, жильем и другими материально-техническими средствами, необходимыми для службы и жизнедеятельности, за счет органов национальной безопасности и их подразделений в местах дислокации.
Статья 21. Порядок введения в действие настоящего Закона

1. Осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
2. "Әскери полиция органдары туралы" 2005 жылғы 21 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңының күші жойылды деп танылсын.
Қазақстан Республикасының
Президенті

1. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
2. Признать утратившим силу Закон Республики Казахстан от 21 февраля 2005 года "Об органах военной полиции".
Президент
Республики Казахстан