"Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен бақылау агенттігінің Экономиканы және қаржы жүйесін тұрақтандыру жөніндегі 2009 - 2010 жылдарға арналған бірлескен іс-қимыл жоспарын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын бекіту туралы" Қазакстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 13 қаңтардағы № 6 қаулысына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 23 желтоқсандағы № 918 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау агенттігінің Экономиканы және қаржы жүйесін тұрақтандыру жөніндегі 2009 - 2010 жылдарға арналған бірлескен іс-қимыл жоспарын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 13 қаңтардағы № 6 қаулысына мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің Экономиканы және қаржы жүйесін тұрақтандыру жөніндегі 2009 - 2010 жылдарға арналған бірлескен іс-қимыл жоспарын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарында:
"III. Жылжымайтын мүлік нарығындағы проблемаларды шешу" деген бөлімде:
"Жылжымайтын мүлік нарығындағы проблемаларды шешу жөніндегі жаңа тетіктерді іске асыру" деген кіші бөлімде:
3-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3-1) "Стресті активтер қоры" акционерлік қоғамы арқылы құрылысты аяқтауды қаржыландыру. "Global building contract" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің Алматы қаласындағы "Сайран" мегаауданының, "Үш төбе" тұрғын үй кешенінің және Астана қаласындағы "Гранд Алатау" тұрғын үй кешенінің құрылысын аяқтауы "Стресті активтер коры" акционерлік қоғамының 20 млрд теңге сомасындағы мерзімді банктік салымын "Казкоммерцбанк" акционерлік қоғамында орналастыру арқылы оған мынадай шарттарда кредит беру жолымен жүзеге асырылатын болады:
1) орналастыру - біржолғы, бір траншпен;
2) салым мерзімі - 20 (жиырма) жыл;
3) салым бойынша сыйақы мөлшерлемесі - жылдық 1 % (бір пайыз);
4) негізгі борыш бойынша жеңілдікті кезең - 10 жыл; негізгі борышты төлеу - жеңілдікті кезең өткеннен кейін бірдей жылдық төлемдермен;
5) сыйақы бойынша жеңілдікті кезең - құрылыс кезеңіне; сыйақы төлеу - жеңілдікті кезең өткеннен кейін бірдей жартыжылдық төлемдермен.
Алматы қаласында "Тау Самал" тұрғын үй кешені бірінші кезегінің құрылысын қаржыландыру "Стресті активтер қоры" акционерлік қоғамы арқылы былайша жүзеге асырылатын болады: "БТА Банкі" акционерлік қоғамының Алматы қаласындағы "Тау Самал" тұрғын үй кешенінің бірінші кезегі түріндегі кепіл мүлкі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өндіріп алынады және Алматы қаласындағы "Тау Самал" тұрғын үй кешені бірінші кезегінің құрылысын 7 млрд теңге сомасына аяқтауды қамтамасыз ететін "Стресті активтер қоры" акционерлік қоғамына беріледі.

О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 13 января 2009 года № 6 "Об утверждении Плана мероприятий по реализации Плана совместных действий Правительства Республики Казахстан, Национального Банка Республики Казахстан и Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций по стабилизации экономики и финансовой системы на 2009 – 2010 годы"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 декабря 2021 года № 918
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 13 января 2009 года № 6 "Об утверждении Плана мероприятий по реализации Плана совместных действий Правительства Республики Казахстан, Национального Банка Республики Казахстан и Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций по стабилизации экономики и финансовой системы на 2009 – 2010 годы" следующее изменение:
в Плане мероприятий по реализации Плана совместных действий Правительства Республики Казахстан, Национального Банка Республики Казахстан и Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций по стабилизации экономики и финансовой системы на 2009 – 2010 годы, утвержденном указанным постановлением:
в разделе "III. Решение проблем на рынке недвижимости":
в подразделе "Реализация новых механизмов по решению проблем на рынке недвижимости":
подпункт 3-1) изложить в следующей редакции:
"3-1) Финансирование завершения строительства через акционерное общество "Фонд стрессовых активов". Завершение строительства мегарайона "Сайран", жилого комплекса "Уш тобе" в городе Алматы и жилого комплекса "Гранд Алатау" в городе Астане товариществом с ограниченной ответственностью "Global building contract" будет осуществляться путем его кредитования через размещение срочного банковского вклада акционерного общества "Фонд стрессовых активов" в сумме 20 млрд. тенге в акционерном обществе "Казкоммерцбанк" на следующих условиях:
1) размещение – единовременно, одним траншем;
2) срок вклада – 20 (двадцать) лет;
3) ставка вознаграждения по вкладу – 1 % (один процент) годовых;
4) льготный период по основному долгу – 10 лет; выплата основного долга – равномерно годовыми платежами по истечению льготного периода;
5) льготный период по вознаграждению – на период строительства; выплата вознаграждения – равными полугодовыми платежами по истечении льготного периода.
Финансирование строительства жилого комплекса "Тау Самал", первая очередь в городе Алматы будет осуществляться через акционерное общество "Фонд стрессовых активов" следующим образом. Залоговое имущество акционерного общества "БТА Банк" в виде жилого комплекса "Тау Самал", первая очередь в городе Алматы взыскивается в соответствии с законодательством Республики Казахстан и передается акционерному обществу "Фонд стрессовых активов", которое обеспечивает завершение строительства жилого комплекса "Тау Самал", первая очередь в городе Алматы на сумму 7 млрд тенге.

Алматы қаласындағы "Солнечный квартал" және "Шаңырақ" тұрғын үй кешендерінің құрылысын қаржыландыру "Стресті активтер қоры" акционерлік қоғамы арқылы 3 млрд теңге сомасына жүзеге асырылады, оның ішінде "Солнечный квартал" тұрғын үй кешенін қаржыландыруға - 2 млрд теңге, "Шаңырақ" тұрғын үй кешеніне - 1 млрд теңге.
2021 жылдан бастап "Қазақстан Халык Жинақ Банкі" акционерлік қоғамындағы банктік салымнан қайтарылған "Қазақстан Тұрғын үй компаниясы" акционерлік қоғамының қаражаты "CG Land" жауапкершілігі шектеулі серіктестігіне мынадай шарттарда кредит беру жолымен Алматы облысындағы "G4 City" қала құрылысының инвестициялық жобасын қаржыландыруға бағытталады:
1) кредит сомасы - 13,2 млрд теңге;
2) қаражат беру - біржолғы, бір траншпен;
3) кредит мерзімі - 2029 жылды қоса алғанға дейін;
4) кредит бойынша сыйақы мөлшерлемесі - барлық шығыстарды, салықтарды және міндетті төлемдерді қоса алғанда, жылдық 1 % (бір пайыз);
5) негізгі борыш бойынша жеңілдікті кезең - 36 ай, негізгі борышты төлеу - жеңілдікті кезең өткеннен кейін бірдей жартыжылдық төлемдермен;
6) сыйақы бойынша жеңілдікті кезең -капиталдандыру есебінен 36 ай, сыйақы төлеу - капиталдандырылған сыйақыны ескере отырып, жеңілдікті кезең өткеннен кейін бірдей жартыжылдық төлемдермен;
7) нысаналы мақсаты - "G4 City" қала құрылысының инвестициялық жобасын дамыту, оның ішінде "G4 City" жобасының жер учаскелерін дамыту;
8) кепілмен қамтамасыз ету - "G4 City" жобасы бойынша жалпы ауданы 199 га жер учаскелері.".
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин

Финансирование строительства жилых комплексов "Солнечный квартал" и "Шанырак" в городе Алматы будет осуществляться через акционерное общество "Фонд стрессовых активов" на сумму 3 млрд тенге, из них на финансирование жилого комплекса "Солнечный квартал" – 2 млрд тенге, жилого комплекса "Шанырак" – 1 млрд тенге.
С 2021 года средства акционерного общества "Казахстанская Жилищная Компания", возвращенные с банковского вклада в акционерном обществе "Народный Сберегательный Банк Казахстана", направляются на финансирование градостроительного инвестиционного проекта "G4 City" в Алматинской области путем кредитования товарищества с ограниченной ответственностью "CG Land" на следующих условиях:
1) сумма кредита – 13,2 млрд тенге;
2) предоставление средств – единовременно, одним траншем;
3) срок кредита – до 2029 года включительно;
4) ставка вознаграждения по кредиту – 1 % (один процент) годовых, включая все расходы, налоги и обязательные платежи;
5) льготный период по основному долгу – 36 месяцев, выплата основного долга – равномерно полугодовыми платежами по истечении льготного периода;
6) льготный период по вознаграждению – 36 месяцев за счет капитализации, выплата вознаграждения – равными полугодовыми платежами по истечении льготного периода с учетом капитализированного вознаграждения;
7) целевое назначение – развитие градостроительного инвестиционного проекта "G4 City", в том числе земельных участков проекта "G4 City";
8) залоговое обеспечение – земельные участки по проекту "G4 City" общей площадью 199 га.".
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин