"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жеке қосалқы шаруашылықтардың қызметі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 31 желтоқсандағы № 986 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жеке қосалқы шаруашылықтардың қызметі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі А. Мамин
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жеке қосалқы шаруашылықтардың қызметі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2003 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының Жер кодексіне:
1) 12-баптың 37) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"37) жеке қосалқы шаруашылық – азаматтың және оның отбасы мүшелерінің елді мекенде орналасқан жер учаскесінде ауыл шаруашылығы өнімін өндіру және қайта өңдеу бойынша өзі тұтынуына және жалдамалы жұмыскерлердің еңбегін пайдаланбай, жеке мұқтаждықтарын қанағаттандыру үшін өткізуіне арналған кәсіпкерлік емес қызмет түрі;";
2) 97-баптың 6-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер:
1) Қазақстан Республикасының азаматтарына жеке қосалқы шаруашылықты, балық өсіру шаруашылығын (акваөсіруді), бақ шаруашылығын және саяжай құрылысын дамыту үшін жеке меншікке;
2) Қазақстан Республикасының азаматтарына және шетелдік қатысуы жоқ Қазақстан Республикасының мемлекеттік емес заңды тұлғаларына шаруа немесе фермер қожалығын, ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу, орман өсіру, балық өсіру шаруашылығын (акваөсіруді), ғылыми-зерттеу, тәжірибе жүргізу және оқыту мақсаттары, қосалқы ауыл шаруашылығын, бау-бақша шаруашылығын және мал шаруашылығын жүргізу үшін жер пайдалануға беріледі.
Пайдалануға беру мерзімі кемінде он жылды құрайтын шаруа немесе фермер қожалығын жүргізу үшін жер учаскесін беру жағдайларын қоспағанда, жер учаскесiн көрсетілген мақсаттар үшiн жер пайдалану құқығымен беру мерзiмi кемiнде бес жылды құрайды. Жер учаскесiн осы тармақшада көрсетілген мерзімдерден аз мерзiмге беруге оны алуға мүдделi өтiнiш берушiнiң келiсiмiмен ғана жол берiледi.";
3) 102-баптың 3 және 4-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қазақстан Республикасының азаматтарына бақ шаруашылығымен айналысу, саяжай құрылысы және бау-бақша шаруашылығы, балық өсіру шаруашылығы (акваөсіру) үшін жер учаскелері ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерден, ауылдық елді мекендердің жерінен және босалқы жерден беріледі.

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам деятельности личных подсобных хозяйств"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2021 года № 986
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам деятельности личных подсобных хозяйств".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Проект
ЗАКОН
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам деятельности личных подсобных хозяйств
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Земельный кодекс Республики Казахстан от 20 июня 2003 года:
1) подпункт 37) статьи 12 изложить в следующей редакции:
"37) личное подсобное хозяйство – вид непредпринимательской деятельности гражданина и членов его семьи по производству и переработке сельскохозяйственной продукции на земельном участке, расположенном в населенном пункте, для собственного потребления и реализации для удовлетворения личных нужд без использования труда наемных работников;";
2) пункт 6 статьи 97 изложить в следующей редакции:
"6. Земли сельскохозяйственного назначения предоставляются:
1) в частную собственность гражданам Республики Казахстан для развития личного подсобного хозяйства, рыбоводства (аквакультуры), садоводства и дачного строительства;
2) в землепользование гражданам Республики Казахстан и негосударственным юридическим лицам Республики Казахстан без иностранного участия для ведения крестьянского или фермерского хозяйства, сельскохозяйственного производства, лесоразведения, рыбоводства (аквакультуры), научно-исследовательских, опытных и учебных целей, ведения подсобного сельского хозяйства, огородничества и животноводства.
Срок предоставления земельного участка на праве землепользования для указанных целей составляет не менее пяти лет, за исключением случаев предоставления земельного участка для ведения крестьянского или фермерского хозяйства, срок предоставления по которым составляет не менее десяти лет. Предоставление земельного участка на срок менее указанных в настоящем подпункте сроков допускается только с согласия заявителя, заинтересованного в его получении.";
3) пункты 3 и 4 статьи 102 изложить в следующей редакции:
"3. Гражданам Республики Казахстан для ведения садоводства, дачного строительства и огородничества, рыбоводства (аквакультуры) предоставляются земельные участки из земель сельскохозяйственного назначения, сельских населенных пунктов и запаса.

4. Жеке қосалқы шаруашылық жүргізуге, бақ шаруашылығымен айналысуға және саяжай құрылысына, балық өсіру шаруашылығына (акваөсіруге) арналған жер учаскелерінің меншік иелері болып табылатын азаматтар ортақ мүдделеріне қарай құқықтық жағдайы Қазақстан Республикасының заңдарында айқындалатын жай серіктестіктерге, бағбандық немесе өзге де тұтыну кооперативтеріне бірігуге құқылы.".
2. "Асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-баптың 20) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"20) ауыл шаруашылығы жануарлары – мал шаруашылығы өнімін алу мақсатында адам өсіретін жануарлар, құстар, балықтар және бал аралары;".
3. "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 27-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 38) тармақшамен толықтырылсын:
"38) жеке қосалқы шаруашылықтардың және олардың ауыл шаруашылығы кооперативтерінің жай-күйі және оларды дамыту туралы ақпаратты жеке қосалқы шаруашылықтарды дамыту мәселелері жөніндегі уәкілетті органға береді.";
2) 39-3-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы 4-6) тармақшамен толықтырылсын:
"4-6) ауыл әкімінің жеке қосалқы шаруашылықтарды және олардың кооперацияларын дамыту жөніндегі есебін тыңдау;".
4. "Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" 2005 жылғы 8 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-баптың 13) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"13) ауыл шаруашылығы өнімі – бал ара шаруашылығын, балық өсіру шаруашылығын (акваөсіруді) қоса алғанда, өсімдік шаруашылығы мен мал шаруашылығының, оның ішінде органикалық өнім өндіру арқылы алынған шикізаты және өнімі, сондай-ақ оларды бастапқы қайта өңдеу арқылы алынған өнімдер;".
5. "Жайылымдар туралы" 2017 жылғы 20 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-баптың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) екпе (жасанды) жайылымдар – тұрақты, өнімділігі жоғары жемшөп алқаптары бар, ауыл шаруашылығы жануарларын ұтымды күтіп-бағу және оларға зооветеринариялық қызмет көрсету үшін шалғынның жоғары шығымдылығын қамтамасыз етуге арналған жүйелермен және құрылғылармен, мал иіретін жерлермен және суаттармен жарақталған жайылымдар;";
2) 13-баптың 2-тармағы 8) тармақшасының сегізінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"екпе (жасанды) және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері;".
2-бап. Осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

4. Граждане, являющиеся собственниками земельных участков для ведения личного подсобного хозяйства, садоводства и дачного строительства, рыбоводства (аквакультуры) вправе в общих интересах объединяться в простые товарищества, садоводческие или иные потребительские кооперативы, правовое положение которых определяется законами Республики Казахстан.".
2. В Закон Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О племенном животноводстве":
1) подпункт 20) статьи 1 изложить в следующей редакции:
"20) сельскохозяйственные животные – животные, птицы, рыбы и пчелы, разводимые человеком в целях получения животноводческой продукции;".
3. В Закон Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан":
1) пункт 1 статьи 27 дополнить подпунктом 38) следующего содержания:
"38) представляет информацию о состоянии и развитии личных подсобных хозяйств и их сельскохозяйственных кооперативов в уполномоченный орган по вопросам развития личных подсобных хозяйств.";
2) пункт 3 статьи 39-3 дополнить подпунктом 4-6) следующего содержания:
"4-6) заслушивание отчета акима села по развитию личных подсобных хозяйств и их кооперации;".
4. В Закон Республики Казахстан от 8 июля 2005 года "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий.":
1) подпункт 13) статьи 1 изложить в следующей редакции:
"13) сельскохозяйственная продукция – сырье и продукция растениеводства и животноводства, включая пчеловодство, рыбоводства (аквакультуры), в том числе полученные путем органического производства, а также продукты, полученные посредством их первичной переработки;".
5. В Закон Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах":
1) подпункт 2) статьи 1 изложить в следующей редакции:
"2) культурные (искусственные) пастбища – пастбища с устойчивыми высокопродуктивными кормовыми угодьями, оснащенные системами и устройствами для обеспечения высокой урожайности травостоя, местами отдыха и водопоями для рационального содержания на них сельскохозяйственных животных и их зооветеринарного обслуживания;";
2) абзац восьмой подпункта 8) пункта 2 статьи 13 изложить в следующей редакции:
"особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных (искусственных) и аридных пастбищах;".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан