"Атырау облысын әлеуметтік-экономикалық дамытудың 2021 – 2025 жылдарға арналған кешенді жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 21 мамырдағы № 337 қаулысына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 2 ақпандағы № 42 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Атырау облысын әлеуметтік-экономикалық дамытудың 2021 – 2025 жылдарға арналған кешенді жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 21 мамырдағы № 337 қаулысына мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Атырау облысын әлеуметтік-экономикалық дамытудың 2021 – 2025 жылдарға арналған кешенді жоспары осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2022 жылғы 2 ақпандағы
№ 42 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2021 жылғы "21" мамырдағы
№ 337 қаулысымен
бекітілген
Атырау облысын әлеуметтік-экономикалық дамытудың 2021 – 2025 жылдарға арналған кешенді жоспары
Атырау облысы өнеркәсіптік өңір болып табылады, өңір экономикасының негізін мұнай-газ секторы құрайды. Облыстың өнеркәсіп өнімі көлемінде оның үлесі 88 %-ды құрайды.
Соңғы бес жылда экономикалық белсенді халықтың саны 6 %-ға немесе 18,9 мың адамға артып, 2020 жылы 330,7 мың адамды құрады. Жан басына шаққандағы жалпы өңірлік өнім (бұдан әрі – ЖӨӨ) 2017 жылғы 9685,1 мың теңгеден 2020 жылы 11883,2 мың теңгеге дейін өсті, аталған көрсеткіш бойынша өңір республиканың басқа өңірлері арасында бірінші орында. 2020 жылы облыс ЖӨӨ-нің үлес салмағы республика бойынша 11 %-ды құрады.
Бұл ретте, алдағы бесжылдықта шешілуі қажет проблемалар бар. Ең өткір проблемалардың ішінде мыналарды атап өту қажет:
1) өңірдегі тұщы су көздерінің тапшылығы. Негізгі міндет жайылымдық жерлерді суландыру үшін суару-суландыру жүйелеріне күрделі жөндеу жүргізу болып табылады. Каналдардың бойында 4 ауданның ауыл шаруашылығы алқаптары және Атырау қаласының ауылдық округтерінің аумақтары орналасқан. Мал басының 50 %-дан астамға, сондай-ақ ауыл шаруашылығы саласында жұмыс істейтін субъектілер санының төмендеу тәуекелдері бар;
2) кезекте тұрғандар санының көбеюі. 2021 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша Атырау облысы бойынша мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үйге мұқтаждар саны 27,7 мың адамды құрайды (Атырау қаласы – 20,1 мың адам), оның ішінде көп балалы отбасылар – 4,5 мың адам. Жеке тұрғын үй құрылысына жер телімдеріне мұқтаж азаматтардың саны 122,2 мың адамды құрайды (Атырау қаласы – 92,4 мың адам);

О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2021 года № 337 "Об утверждении Комплексного плана социально-экономического развития Атырауской области на 2021 – 2025 годы"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 2 февраля 2022 года № 42
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2021 года № 337 "Об утверждении Комплексного плана социально-экономического развития Атырауской области на 2021 – 2025 годы" следующее изменение:
Комплексный план социально-экономического развития Атырауской области на 2021 – 2025 годы, утвержденный указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Cмаилов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 2 февраля 2022 года № 42
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 21 мая 2021 года № 337
Комплексный план
социально-экономического развития Атырауской области на 2021 – 2025 годы
Атырауская область является промышленным регионом, основу экономики региона составляет нефтегазовый сектор. В объеме промышленной продукции области его доля составляет 88 %.
За последние пять лет численность экономически активного населения увеличилась на 6 % или 18,9 тысячи человек и в 2020 году составила 330,7 тысячи человек. Валовой региональный продукт (далее – ВРП) на душу населения вырос с 9685,1 тысячи тенге в 2017 году до 11883,2 тысячи тенге в 2020 году, по данному показателю регион на первом месте среди других регионов республики. Удельный вес ВРП области за 2020 год по республике составил 11 %.
При этом имеются проблемы, которые необходимо решить в ближайший пятилетний период. Среди наиболее острых проблем необходимо отметить следующее:
1) дефицит источников пресной воды в регионе. Основной задачей является проведение капитального ремонта оросительно-обводнительных систем для обводнения пастбищных угодий. Вдоль каналов расположены сельхозугодия 4 районов и территории сельских округов города Атырау. Есть риски уменьшения поголовья скота более чем на 50 %, а также уменьшения числа субъектов, занятых в отрасли сельского хозяйства;
2) большое количество очередников. На 1 января 2022 года по Атырауской области количество нуждающихся в жилье из государственного жилищного фонда составляет 27,7 тысячи человек (город Атырау – 20,1 тысячи человек), из них многодетные семьи – 4,5 тысячи человек. Количество нуждающихся в земельных участках под индивидуальное жилищное строительство составляет 122,2 тысячи (город Атырау – 92,4 тысячи человек);

3) өңірдің өзекті экологиялық проблемаларын шешу, сондай-ақ "Тухлая балка" және "Квадрат" сарқынды суларының булану алаңдарын рекультивациялау ("АМӨЗ" ЖШС, әкімдік);
4) Жайық және Қиғаш өзендерінің сулылығын арттыру және гидрологиялық режимін жақсарту;
5) су құбыры желілерінің тозуы. Ауызсу мәселесі өткір болып тұр: Жайық өзенінің таяз болуы, сүзгі станцияларының тозуы және су тапшылығы; "Астрахань – Маңғышлақ" магистральдық су құбырының 80 %-дан астам тозуы, осыған байланысты авариялар мен су беруде шектеулер туындайды; жерасты көздерінің сарқылуы;
6) электр желілеріндегі авариялар;
7) ана мен бала өлімінің өсуі. 2021 жылдың 12 айының қорытындысы бойынша Атырау облысында қанайналымы жүйесінің ауруларынан болатын өлім 100 мың тұрғынға шаққанда 120,8-ді құрады, көрсеткіштің 5,3 %-ға түсуі байқалады, ал 2020 жылдың тиісті кезеңінде – 127,6-ны құрады (2021 жылдың республика бойынша көрсеткіші – 231,33). 2021 жылдың 12 айының қорытындысы бойынша нәресте өлімі 1000 тірі туғанға шаққанда 8,9 құрады, көрсеткіштің 13,59 %-ға төмендеуі байқалады, ал 2020 жылдың тиісті кезеңінде – 10,3-ті құрады (2021 жылдың республика бойынша көрсеткіші – 8,6). 2021 жылдың 12 айындағы ана өлімі көрсеткіші 100 мың тірі туғанға 104,5-ті құрады, көрсеткіш 85,6 %-ға өсті, ал 2020 жылдың тиісті кезеңінде – 56,3-ті құрады (2021 жылдың республика бойынша көрсеткіші – 44,5);
8) үш ауысымды оқыту проблемалары;
9) спорттық инфрақұрылымды, әсіресе облыстың ауылдық жерлерінде дамыту мәселесі;
10) арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету жөніндегі психоневрологиялық орталықта кезекте тұрған психоневрологиялық аурулары бар адамдар санының өсуі.
2025 жылдың қорытындысы бойынша Кешенді жоспарды іске асырудан күтілетін нәтижелер:
ЖӨӨ көлемін нақты секторды (өнеркәсіп, оның ішінде тау-кен өнеркәсібі, құрылыс) және қызмет көрсету саласын (көтерме және бөлшек сауда, өзге де көрсетілетін қызметтер) дамыту есебінен 8,9 трлн теңгеге дейін жеткізуді қамтамасыз ету жоспарланып отыр.
Өнеркәсіп бойынша 8800 (тұрақты – 2300, уақытша – 6500) жұмыс орындарын құрып, өңдеу өнеркәсібінің көлемін 2025 жылы 756 млрд теңгеге дейін (2020 жылы – 526,4 млрд теңге) арттыра отырып, негізгі капиталға 7,9 трлн теңге мөлшерінде инвестиция жоспарлануда.
Индустриялық аймақты құру үшін Атырау қаласының Қарабатан ауданында ауданы 400 гектар жер учаскесі бар (қаладан қашықтығы Атырау-Доссор тасжолының бойымен 15 км). Индустриялық аймақтың аумағында экономиканың әртүрлі салаларында шағын және орта бизнестің 45-ке жуық жобасын орналастыру жоспарлануда, онда 660-тан астам тұрақты жұмыс орны құрылатын болады.

3) решение актуальных экологических проблем региона, а также рекультивация полей испарения сточных вод "Тухлая балка" и "Квадрат" (ТОО "АНПЗ", акимат);
4) повышение водности и улучшение гидрологического режима рек Жайык и Кигач;
5) износ водопроводных сетей. Остро стоит вопрос питьевой воды: происходят обмеление реки Жайык, износ фильтровальных станций и дефицит воды; износ магистрального водопровода "Астрахань – Мангышлак" свыше 80 %, из-за этого возникают аварии и ограничения в подаче воды; истощение подземных источников;
6) аварии на электрических сетях;
7) рост материнской и младенческой смертности. По итогам 12 месяцев 2021 года смертность от болезней системы кровообращения в Атырауской области составила 120,8 на 100 тысяч населения, наблюдается снижение показателя на 5,3 %, а за аналогичный период 2020 года – 127,6 (показатель 2021 года по республике – 231,33). Младенческая смертность по итогам 12 месяцев 2021 года составила 8,9 на 1000 родившихся живыми, снижение показателя на 13,59 %, а за аналогичный период 2020 года – 10,3 (показатель 2021 года по республике – 8,6). Показатель материнской смертности за 12 месяцев 2021 года составил 104,5 на 100 тысяч родившихся живыми, показатель вырос до 85,6 %, а за аналогичный период 2020 года – 56,3 (показатель 2021 года по республике составил 44,5);
8) проблемы трехсменного обучения;
9) вопрос развития спортивной инфраструктуры, особенно в сельских местностях области;
10) рост количества людей с психоневрологическими заболеваниями, состоящих на очереди в психоневрологический центр по оказанию специальных социальных услуг.
Ожидаемые результаты от реализации Комплексного плана по итогам 2025 года:
Доведение объема ВРП планируется обеспечить за счет развития реального сектора (промышленность, в том числе горнодобывающая промышленность, строительство) и сферы услуг (оптовая и розничная торговля, прочие услуги) до 8,9 трлн тенге.
По промышленности планируются инвестиции в основной капитал в размере 7,9 трлн тенге с созданием 8800 (постоянные – 2300, временные – 6500) рабочих мест и увеличением объемов обрабатывающей промышленности до 756 млрд тенге в 2025 году (в 2020 году – 526,4 млрд тенге).
Для создания индустриальной зоны имеется земельный участок площадью 400 гектаров в районе Карабатан города Атырау (удаленность от города 15 км вдоль трассы Атырау – Доссор). На территории индустриальной зоны планируется разместить порядка 45 проектов малого и среднего бизнеса в различных отраслях экономики, где будет создано более 660 постоянных рабочих мест.

Кәсіпкерлік желісі бойынша шамамен 1,7 мың жаңа жұмыс орнын құру, 47,5 млрд теңге сомасында салық түсімі жоспарлануда.
Жалпы, мемлекеттік бағдарламаларды іске асыру есебінен шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің көрсеткіштерін: жұмыс істеп тұрған субъектілердің санын 50 мың бірліктен 55 мың бірлікке дейін ұлғайту күтілуде, сондай-ақ 2025 жылы шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің үлесін 25,2 %-ға дейін жеткізу және шағын және орта бизнес субъектілерінің өнімі өндірісінің өсуін 2,4 трлн теңгеге дейін жеткізу жоспарлануда.
"Атырау ӘКК" АҚ қатысуымен жалпы құны 24 млрд теңгеге шамамен 1200 жұмыс орны құрылатын көтерме-тарату орталығын құру жоспарлануда. Ауыл шаруашылығы өнімдерін жетілдіруді, орауды, сақтауды, тасымалдауды және өткізуді, тиісті фитосанитариялық және ветеринариялық бақылауды, ауыл шаруашылығы өнімдерін тиімді өңіраралық қайта бөлуді, сондай-ақ азық-түліктің сыртқы сауда ағындарына кедендік қызмет көрсетуді тиімді ұйымдастыру үшін өндірушілерге (фермерлерге) және көтерме саудагерлерге қызметтер көрсететін бірыңғай өңірлік платформаны қалыптастыру үшін алаңы 17 га жер учаскесі беріледі.
Агроөнеркәсіптік кешен бойынша жоспарланған іс-шаралар шеңберінде өңірдің мүмкіндіктерін ескере отырып, суару-суландыру жүйелерін күрделі жөндеу жұмыстары аяқталғаннан кейін 2025 жылға қарай:
егіс алқаптарын 10462 гектардан 12554,4 гектарға дейін немесе 20 %-ға;
жайылым суару алқаптарын 1181 гектардан 1800 гектарға дейін немесе 52,8 %-ға;
жергілікті ет өнімдерін өндіру есебінен ішкі нарықты молықтыру үлесін 50 %-дан 65 %-ға, сүтті 35 %-дан 50 %-ға, картопты 45 %-дан 60 %-ға дейін;
өңірдің ауыл шаруашылығы жалпы өнімінің көлемін 11 %-ға немесе 96 млрд теңгеге ұлғайту (бүгінгі күні 86,5 млрд теңгені құрайды) күтіледі.
Кешенді жоспарды іске асыру мал басын:
ІҚМ – 180,3 мың бастан 207,3 мың басқа дейін немесе 15 %-ға;
қой-ешкіні – 579,7 мың бастан 614,4 мың басқа дейін немесе 6 %-ға;
жылқыны – 91,7 мың бастан 114,6 мың басқа дейін немесе 25 %-ға,
түйені – 32,9 мың бастан 35,3 басқа дейін немесе 7,5 % ұлғайтуды да болжамдайды.
Сонымен қатар 915,5 мың гектар алқаптағы жайылымдық жерлерге тұрақты түрде су беру күтілуде.
Сомасы 19624 млн теңге сомасына 23 инвестициялық жобаны іске асыру нәтижесінде маусымаралық кезеңде ауыл шаруашылығы өнімінің тапшылығын өтеу және облыс нарықтарында бағаларды тұрақтандыру мүмкіндігі пайда болады. 357 жұмыс орнын құру жоспарлануда.
Облыста 9 балық өсіру жобасы, атап айтқанда Құрманғазы ауданында 7 тоған шаруашылығы, балық өсіру шаруашылығы және балық цехын салу іске асырылатын болады.

По линии предпринимательства планируется создание порядка 1,7 тысячи новых рабочих мест, поступление налогов – на сумму 47,5 млрд тенге.
В целом за счет реализации государственных программ ожидается увеличение показателей малого и среднего предпринимательства: увеличение количества действующих субъектов с 50 тысяч до 55 тысяч единиц, также планируются доведение доли малого и среднего предпринимательства до 25,2 % и рост выпуска продукции субъектов малого и среднего предпринимательства – до 2,4 трлн тенге в 2025 году.
При участии АО "СПК Атырау" планируется создание оптово-распределительного центра общей стоимостью 24 млрд тенге с созданием порядка 1200 рабочих мест. Предоставляется земельный участок площадью 17 га для формирования единой региональной платформы, оказывающей услуги производителям (фермерам) и оптовикам, для эффективной организации доработки, фасовки, хранения, транспортировки и реализации сельскохозяйственной продукции, надлежащего фитосанитарного и ветеринарного контроля, эффективного межрегионального перераспределения сельхозпродукции, а также таможенного обслуживания внешнеторговых потоков продовольствия.
В рамках запланированных мероприятий по агропромышленному комплексу учитывая возможности региона после завершения капитального ремонта оросительно-обводнительных систем к 2025 году ожидается увеличение:
посевных площадей с 10462 га до 12554,4 гектаров или на 20 %;
площади лиманного орошения с 1181 га до 1800 га или на 52,8 %;
доли насыщения внутреннего рынка за счет местного производства мясной продукции с 50 % до 65 %, молока – с 35 % до 50 %, картофеля – с 45 % до 60 %;
объема валовой продукции сельского хозяйства региона на 11 % или на 96 млрд тенге (на сегодняшний день – 86,5 млрд тенге).
Реализация Комплексного плана также предполагает увеличение поголовья скота:
КРС – с 180,3 тысячи голов до 207,3 тысячи голов или на 15 %;
овец-коз – с 579,7 тысячи голов до 614,4 тысячи голов или на 6 %;
лошадей– с 91,7 тысячи голов до 114,6 тысячи голов или на 25 %,
верблюдов– с 32,9 тысячи голов до 35,3 тысячи голов или на 7,5 %.
Вместе с тем, ожидается стабильная подача воды на пастбищные угодья на площади 915,5 тысячи га.
В результате реализации 23 инвестиционных проектов на сумму 19624 млн тенге появится возможность компенсации дефицита сельскохозяйственной продукции в межсезонье и стабилизации цен на рынках области. Планируется создание 357 рабочих мест.
В области будет реализовано 9 проектов рыбоводства, а именно 7 прудовых хозяйств, садковое хозяйство и строительство рыбного цеха в Курмангазинском районе.

9 жобаны іске асыру нәтижесінде балық өсіру көлемі 2025 жылға қарай 10 тоннадан 7 мың тоннаға, балық экспорттау көлемі 9 мың тоннадан 13 мың тоннаға артады, 300 жаңа жұмыс орны құрылады. Тауарлық балық өткізуден түсетін салық көлемі 5,2 млрд теңгеге дейін ұлғаяды.
Инженерлік және көлік инфрақұрылымында 2021 – 2025 жылдар кезеңінде 125 км жолды реконструкциялау және 515 км жолды жөндеу жоспарлануда, нәтижесінде жолдардың жақсы және қанағаттанарлық жағдайы шамамен 1815 км немесе 95 %-ды құрайды. Жол-инфрақұрылым жобаларын іске асыру кезінде шамамен 4,5 мың адамды уақытша жұмысқа орналастыру жоспарлануда.
Туризмді дамыту саласында іс-шаралар шеңберінде Атырау қаласында "Нұрлы-Тал" этнопаркін және аттракциондар мен белсенді отбасылық демалысқа арналған "Keremet park" паркін, Махамбет ауданында "Сарайшық" визит-орталығы мен "Эльдорадо" демалыс базасын, Индер ауданында Индер тұзды көлінің жағалауындағы санаторий-сауықтыру кешенін, Исатай ауданында "AMANDYQ" кемпингін, Мақат ауданында Ақтөбе – Атырау тасжолы бойындағы кемпингті, Құрманғазы ауданында туристік балық аулау базасын салу және "Қиғаш" туристік базасын реконструкциялау көзделген.
Бұл жобалар туризмнің мәдени-танымдық, сауықтыру, белсенді түрлерін дамытуға оң әсерін тигізеді. Жаңа туристік объектілер салынады. 2021 – 2025 жылдары туризм саласында 338-ге дейін жұмыс орнын құру, ішкі және кіру туризмі бойынша келушілер санын жылына 33,7 мыңнан 79,4 мың адамға дейін ұлғайту жоспарлануда. Бюджетке салық түсімі шамамен 100 млн теңгені құрайтын болады.
Тұрғын үй және инженерлік инфрақұрылым құрылысы бойынша іс-шараларды іске асыру үшін республикалық және жергілікті бюджеттен 2021 – 2025 жылдар кезеңіне 160,0 млрд теңге сомасында қаржыландыруды көздеу қажет. Нәтижесінде өңірдегі кезекте тұрған адамдар саны азаяды.
Кешенді жоспар іске асырылатын кезеңде 411 мың шаршы метр тұрғын үйді немесе 6730 пәтерді пайдалануға беруге жоспарлануда. ЖТҚ арналған 19000 жер теліміне ұзындығы 2000 км аса инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылым жүргізіледі.
2025 жылға қарай бір тұрғынға шаққанда тұрғын үймен қамтамасыз ету көрсеткішін 26 шаршы метрге жеткізу үшін 3,5 млн шаршы метрден астам тұрғын үйді пайдалануға беру жоспарланып отыр.
Құрылыс кезеңінде 3000 жұмыс орнын және 40 тұрақты жұмыс орын ашу жоспарлануда.
Бюджет кірісіне салық түсімдері 17 млрд теңгеден астам соманы құрайды.
Өңірдің өзекті экологиялық проблемаларын шешу бойынша әкімдік пен Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі арасында қол қойылған жол картасында көзделген шаралар, сондай-ақ "Тухлая балка" және "Квадрат" сарқынды суларының булану алаңдарын қалпына келтіру ("АМӨЗ" ЖШС, әкімдік) атмосфераға ластаушы заттардың көлемін шамамен 12 %-ға төмендетуге мүмкіндік береді.

В результате реализации 9 проектов объем выращиваемой рыбы к 2025 году повысится с 10 тонн до 7 тысяч тонн, объем экспорта рыбы – с 9 тысяч тонн до 13 тысяч тонн, будет создано 300 новых рабочих мест. Объем налоговых поступлений от реализации товарной рыбы увеличится до 5,2 млрд тенге.
В инженерной и транспортной инфраструктуре в период с 2021 по 2025 годы планируется реконструировать 125 км и ремонтировать 515 км дорог, в результате чего хорошее и удовлетворительное состояние дорог составит порядка 1815 км или 95 %. При реализации дорожно-инфраструктурных проектов планируется трудоустроить временными рабочими местами порядка 4,5 тысячи человек.
В сфере развития туризма в рамках мероприятий предусмотрены строительство этнопарка "Нурлы-Тал" и семейного парка аттракционов и активного отдыха "Keremetpark" в городе Атырау, визит-центра Сарайчик и базы отдыха "Эльдорадо" в Махамбетском районе, санаторно-оздоровительного комплекса на берегу соленого озера Индер в Индерском районе, кемпинга "AMANDYQ" в Исатайском районе, кемпинга на трассе Актобе – Атырау в Макатском районе, туристской рыболовной базы и реконструкция туристской базы "Кигач" в Курмангазинском районе.
Данные проекты дадут положительный эффект в развитии культурно-познавательного, оздоровительного, активного видов туризма. Будут созданы новые туристские объекты. В 2021 – 2025 годах в сфере туризма планируются создание до 338 рабочих мест и увеличение количества посетителей по внутреннему и въездному туризму от 33,7 тысячи до 79,4 тысячи человек в год. Поступление налогов в бюджет составит порядка 100 млн тенге.
Для реализации мероприятий по строительству жилья и инженерной инфраструктуры необходимо предусмотреть финансирование из республиканского и местного бюджетов на период 2021 – 2025 годы в сумме 160 млрд тенге.
В результате будет снижено количество очередников в регионе.
За период реализации Комплексного плана планируется ввод жилья общей площадью 411 тысяч квадратных метров на 6730 квартир. Будет подведена инженерно-коммуникационная инфраструктура протяженностью более 2000 км к 19000 земельным участкам под строительство ИЖС.
В целях достижения показателя по обеспеченности жильем на одного проживающего к 2025 году 26 квадратных метров планируется ввод в эксплуатацию более 3,5 млн квадратных метров жилья.
Планируется открыть 3000 рабочих мест на период строительства и 40 постоянных рабочих мест.
Налоговые поступления в доход бюджета составят более 17 млрд тенге.
Меры, предусмотренные в Дорожной карте, подписанной между акиматом и Министерством экологии, геологии и природных ресурсов, по решению актуальных экологических проблем региона, а также рекультивация полей испарения сточных вод "Тухлая балка" и "Квадрат" (ТОО "АНПЗ", акимат) позволят снизить объем загрязняющих веществ в атмосферу на 12 %.

Атырау қаласында екі қоқыс өңдеу зауытын салу (2,5 млрд теңге) қатты тұрмыстық қалдықтарды кәдеге жарату және қайта өңдеу үлесін 18 %-дан 33 %-ға дейін жеткізуге мүмкіндік береді.
Жайық және Қиғаш өзендерінің сулылығын арттыру және гидрологиялық режимін жақсарту жобасын іске асыру (21 млрд теңге), сондай-ақ Жайық өзенінің ағынын реттеу бойынша Ресей тарапымен бірлесіп қабылданып жатқан шаралар, оның арнасын суға батқан кемелерден және ірі габаритті заттардан тазарту (1,2 млрд теңге), Жайық және Қиғаш өзендерінің бассейнін сақтауға және экологиялық сауықтыруға, сонымен қатар балық қорларын көбейтуге ықпал ететін болады.
ТКШ саласы бойынша 2233 жұмыс орнын (уақытша – 2198, тұрақты – 35) құруға мүмкіндік беретін 21 жобаны іске асыру көзделген, республикалық және жергілікті бюджетке салықтардың түсуі 9 млрд теңгеден асады.
5 су бұру жобасын іске асыру және булану алаңдарын қалпына келтіру кезінде қоршаған ортаға теріс әсер азаяды, Атырау қаласының экологиялық жағдайы мен су бұру жүйелерінің жай-күйі жақсарады, Атырау қаласындағы су бұру жүйелерінің қолжетімділігі 50 %-дан 90 %-ға дейін, ал ауылдық елді мекендерде 5 %-дан 18 %-ға дейін артады. Халықты сарқынды суларды тазартумен қосымша қамту 147,2 мың адамды құрайды. 205 жұмыс орнын (уақытша – 170, тұрақты – 35) құру болжанып отыр, республикалық және жергілікті бюджетке салықтардың түсуі шамамен 3,2 млрд теңгені құрайды.
Газбен жабдықтаудың 5 жобасын іске асыру газбен жабдықтау режимін тұрақтандыруға мүмкіндік береді, сондай-ақ газ құбырларын пайдалану кезінде сенімділік пен қауіпсіздікті арттырады. Халықтың қамтамасыз етілуі 99,8 %-ға жетеді. 173 уақытша жұмыс орнын құру жоспарлануда. Республикалық және жергілікті бюджеттерге салық түсімі 1 млрд теңгені құрайды.
2021 жылы Атырау қаласында 45 тұрғын үйді жаңғырту жоспарланып отыр. Жөндеуден кейін кондоминиум объектілерінің үлесін төмендетуді 14,6 %-ға дейін жеткізу жоспарлануда. Күрделі жөндеу жүргізу нәтижесінде пәтер иелерінің өмір сүру жайлылығының, әл-ауқатының артуы күтіледі, инженерлік инфрақұрылымның техникалық жай-күйі, тұрғын үй қорынының жай-күйі жақсарады, сондай-ақ кондоминиум объектілерінің сәулеттік келбеті өзгереді. Сонымен қатар 935 уақытша жұмыс орны құрылады. Республикалық бюджетке салық түсімі 279,0 млн теңгені құрайды.
Энергиямен жабдықтаудың 13 жобасын іске асыру Батыс өңірдің энергия жүйесі жұмысының сенімділігін күшейтеді. 920 жұмыс орнын (уақытша – 905, тұрақты – 15) құру көзделуде. Республикалық және жергілікті бюджеттерге салық түсімдері 4,5 млрд теңгені құрайды.

Строительство двух мусороперерабатывающих заводов в городе Атырау (2,5 млрд тенге) даст возможность довести долю утилизации и переработки твердых бытовых отходов с 18 % до 33 %.
Реализация проектов повышения водности и улучшения гидрологического режима рек Жайык и Кигач (21 млрд тенге), а также меры, принимаемые совместно с российской стороной по регулированию стока реки Жайык, очищение его русла от затонувших судов и других крупногабаритных предметов (1,2 млрд тенге) будут способствовать сохранению и экологическому оздоровлению бассейна рек Жайык и Кигач, а также увеличению рыбных запасов.
По сфере ЖКХ предусмотрен к реализации 21 проект, которые позволят создать 2233 рабочих места (временные – 2198, постоянные – 35), поступление налогов в республиканский и местный бюджеты составит более 9 млрд тенге.
При реализации 5 проектов водоотведения и рекультивации полей испарения снизится негативное воздействие на окружающую среду, улучшатся экологическая обстановка города Атырау и состояние систем водоотведения, доступ систем водоотведения в городе Атырау увеличится с 50 % до 90 %, а в сельских населенных пунктах – с 5 % до 18 %. Дополнительный охват населения очисткой сточных вод составит 147,2 тысячи человек. Предполагается создание 205 рабочих мест (временные – 170, постоянные – 35), поступление налогов в республиканский и местный бюджеты составит порядка 3,2 млрд тенге.
Реализация 5 проектов газоснабжения даст возможность стабилизировать режим газоснабжения, а также увеличит надежность и безопасность при эксплуатации газопроводов. Обеспеченность населения достигнет 99,8 %. Планируется создание 173 временных рабочих мест. Поступление налогов в республиканский и местный бюджеты составит 1 млрд тенге.
В 2021 году планируется модернизация 45 жилых домов в городе Атырау. После ремонта снижение доли объектов кондоминиума планируется довести до 14,6 %. В результате проведения капитального ремонта ожидается повышение комфорта проживания, улучшатся благосостояние собственников квартир, техническое состояние инженерной инфраструктуры, состояние жилищного фонда, а также изменится архитектурный облик объектов кондоминиума. Также будет создано 935 временных рабочих мест. Поступление налогов в республиканский бюджет составит 279,0 млн тенге.
Реализация 13 проектов энергоснабжения усилит надежность работы энергосистемы Западного региона. Предполагается создание 920 рабочих мест (временные – 905, постоянные – 15). Поступление налогов в республиканский и местный бюджеты составит 4,5 млрд тенге.

Сумен үздіксіз жабдықтауды қамтамасыз ету саласы бойынша желілердің тозуын азайтуға, сумен жабдықтау жүйелерінің жай-күйін жақсартуға, 289,4 мың адамды сумен үздіксіз жабдықтауды қамтамасыз етуге мүмкіндік беретін 9 жобаны іске асыру қажет. 212 уақытша жұмыс орнын құру жоспарлануда. Республикалық және жергілікті бюджеттерге салық түсімі іс-шаралар шеңберінде шамамен 1,5 млрд теңгені құрайды.
"Алғашқы жұмыс орны" жобасы жиырма тоғыз жасқа дейінгі жастарға, оның ішінде жұмыс тәжірибесі жоқ NEET санатына еңбек дағдыларын алуға және еңбек нарығында жастардың бәсекеге қабілеттілігін арттыру мақсатында алғашқы жұмыс орнына бейімделуге мүмкіндік береді. Жоба білім беру ұйымының түлектерін кемінде жиырма төрт ай мерзімге тұрақты жұмыспен қамтамасыз етеді.
Денсаулық сақтау саласында өлім-жітімнің өсуінің негізгі себептері кадрлардың тапшылығы, медициналық объектілер мен медициналық техниканың қатты тозуы болып табылады.
Осыған байланысты облыс халқына уақтылы және сапалы медициналық көмек көрсету мақсатында өңірлік даму жоспары шеңберінде республикалық бюджеттен Атырау қаласында 2 емхана, 250 төсектік Психикалық денсаулық орталығын, жедел медициналық көмек станциясын салуға, сондай-ақ жоғары технологиялы медициналық техникамен жарақтандырылған Атырау онкологиялық диспансері жанынан радиологиялық корпус салуға қаражат бөлу қажет.
Жоғарыда аталған объектілерді салу денсаулық сақтау объектілерінің инфрақұрылымы мен жарақтандырылуының сапасын және дамуын (денсаулық сақтау объектілерінің тозуын 50 %-ға дейін төмендету), жоғары технологиялық медициналық қызметтердің қолжетімділігін арттыруға, халықтың денсаулығын жақсартуға, бала тууды ұлғайтуды және өлім-жітімді азайтуды қамтамасыз етуге мүмкіндік береді. Жалпы, орташа өмір сүру ұзақтығы 75 жасқа дейін ұлғаяды. Сондай-ақ жобалар аясында 700 уақытша және 500 тұрақты жұмыс орнын құру жоспарлануда.
Білім беру саласында Атырау облысында 48 мектептің құрылысы облыс мектептеріндегі үш ауысымды оқыту және орын тапшылығы проблемаларын шешеді. Бұдан басқа, тұрғындар санының өсуі байқалатын шағын аудандарда мектептер ашылады. Барлық 48 мектептің жалпы жобалық қуаты 22268 оқушы орнын құрайды.
Х. Досмұхамедов атындағы Атырау университетінің базасында 1000 орындық оқу-зертханалық корпусының құрылысы профессорлық-оқытушылық құрамның, ғылыми қызметкерлер мен постдокторанттардың зерттеушілік қызметін арттыруға, сұранысқа ие инженер мамандарды даярлауға мүмкіндік береді.

По сфере обеспечения бесперебойного водоснабжения необходима реализация 9 проектов, которые позволят уменьшить износ сетей, улучшить состояние систем водоснабжения, обеспечить бесперебойным водоснабжением 289,4 тысячи человек. Планируется создание 212 временных рабочих мест. Поступление налогов в республиканский и местный бюджеты составит порядка 1,5 млрд тенге.
Проект "Первое рабочее место" даст возможность молодежи не старше двадцати девяти лет, в том числе категории NEET, не имеющих опыта работы, получения трудовых навыков и адаптации на первом рабочем месте с целью повышения конкурентоспособности молодежи на рынке труда. Проект обеспечивает постоянную работу сроком не менее двадцати четырех месяцев выпускникам организаций образования.
В сфере здравоохранения основными причинами роста смертности являются дефицит кадров, высокая изношенность медицинских объектов и медицинской техники.
В этой связи с целью оказания своевременной и качественной медицинской помощи населению области необходимо в рамках регионального плана развития выделить средства из республиканского бюджета на строительство 2 поликлиник в городе Атырау, Центра психического здоровья на 250 коек, станции скорой медицинской помощи, а также радиологического корпуса при Атырауском онкологическом диспансере с оснащением высокотехнологической медицинской техникой.
Строительство вышеперечисленных объектов позволит повысить качество и развивать инфраструктуру и оснащение объектов здравоохранения (снижение износа объектов здравоохранения до 50 %), доступность высокотехнологических медицинских услуг, улучшить здоровье населения, обеспечить увеличение рождаемости и снижение смертности. В целом средняя продолжительность жизни увеличится до 75 лет. Также в рамках проектов планируется создание 700 временных и 500 постоянных рабочих мест.
В сфере образования строительство 48 школ в Атырауской области решит проблемы трехсменного обучения и дефицит мест в школах области. Кроме этого, откроются школы в микрорайонах, где наблюдается рост населения. Общая проектная мощность всех 48 школ составляет 22268 ученических мест.
Строительство учебно-лабораторного корпуса на 1000 мест на базе Атырауского университета имени Х.Досмухамедова даст возможность повысить исследовательскую деятельность профессорского-преподавательского состава, научных сотрудников и постдокторантов, подготовить востребованных специалистов-инженеров.

Жоғарыда аталған жобаларды іске асыру кезінде 3885 уақытша және 2834 тұрақты жұмыс орындарын ашу жоспарлануда. Жобалар аясында бюджетке 11100 млн теңгеден астам салық түсімдері болжамдалуда.
4 спорттық кешен (Қызылқоға, Құрманғазы аудандарының елді мекендерінде және Атырау қаласының ықшам аудандарында) құрылысы дене шынықтырумен және спортпен шұғылданатын азаматтардың қамтылуын 38 %-ға дейін ұлғайтады, салауатты өмір салтын қалыптастыруға ықпал етеді, ауыл балаларының әлеуетін арттырады және бұқаралық спорттың дамуына жәрдемдеседі.

При реализации вышеуказанных проектов планируется открыть порядка 3885 временных и 2834 постоянных рабочих мест. В рамках проектов прогнозируется более 11100 млн тенге налоговых поступлений в бюджет.
Строительство 4 спортивных комплексов (в населенных пунктах Кызылкогинского, Курмангазинского районов и микрорайонах города Атырау) увеличит охват граждан, занимающихся физической культурой и спортом, до 38 %, посодействует формированию здорового образа жизни, повысит потенциал сельских детей и будет способствовать развитию массового спорта.

Бұл шараларды іске асыру нәтижесінде 1050 уақытша және 853 тұрақты жұмыс орнын құру жоспарланады. Сондай-ақ жыл сайынғы салық 173,3 млн теңгені құрайтын болады.
Р/с
Іс-шараның атауы
Аяқталу
нысаны
Жауапты орындаушылар
Орындау мерзімдері
Болжамды шығыстар*
(млн теңге)
Қаржы ландыру көздері
1
2
3
4
5
6
7
Күтілетін нәтижелер:
1) халықтың нақты ақшалай кірістерінің өсуін 18 %-ға ұлғайту (2020 жылғы нақты – 215,1 мың теңге);
2) еңбек өнімділігін 20 %-ға ұлғайту (2020 жылғы нақты – 22,6 млн теңге);
3) 40 мың жұмыс орнын, оның ішінде тұрақты 17,8 мың жұмыс орнын құру.
1. Өнеркәсіп
1.
Арнайы экономикалық аймақтың аумағында интеграцияланған газ-химия кешенін салу. Бірінші кезең: полипропилен өндірісі
пайдалануға беру актісі
ЭМ, "ҚМГ" ҰК" АҚ (келісу бойынша)
2021 жыл

В результате реализации данных мероприятий планируется создать 1050 временных и 853 постоянных рабочих мест. Ежегодный налог составит порядка 173,3 млн тенге.
№ п/п Наименование мероприятия Форма
завершения
Ответственные исполнители Сроки исполнения Предпола гаемые расходы*
(млн тенге)
Источники финансирования
1 2 3 4 5 6 7
Ожидаемые результаты:
1) увеличить рост реальных денежных доходов населения на 18 % (факт 2020 года – 215,1 тысячи тенге);
2) увеличить производительность труда на 20 % (факт 2020 года – 22,6 млн тенге);
3) создать 40,0 тысячи рабочих мест, из них постоянных – 17,8 тысячи.
1. Промышленность
1.
Строительство интегрированного газохимического комплекса на территории специальной экономической зоны. Первая фаза: производство полипропилена
акт ввода в эксплуатацию
МЭ, АО "НК "КМГ" (по согласованию)
2021 год

4. Балық шаруашылығы
60.
Балық өсіру бойынша 7 тоғанда балық өсіру шаруашылығын құру жөніндегі жобаларды іске асыру (Атырау қаласында – 2, Құрманғазы ауданында – 3, Махамбет ауданы – 1, Жылыой ауданында – 1)
пайдалануға беру актісі
әкімдік, ЭГТРМ, АШМ
2022 жыл
850,0
БК
2023 жыл
5 689,0
2024 жыл
500,0
61.
Жайық өзенінің резервтік учаскесінде бекіре балық түрлерін өсіру бойынша шарбақта балық өсіру шаруашылығын құру үшін инвестор тарту
балық шаруашылығын жүргізуге арналған шарт
әкімдік, ЭГТРМ, АШМ
2023 жыл

4. Рыбное хозяйство
60.
Реализация проектов по созданию 7 прудовых рыбоводных хозяйств по выращиванию рыб (в городе Атырау – 2, Курмангазинском районе – 3, Махамбетском районе – 1, Жылыойском районе – 1)
акт ввода в эксплуатацию
акимат, МЭГПР, МСХ
2022 год
850,0
ДИ
2023 год
5689,0
2024 год
500,0
61.
Привлечение инвестора для создания садкового рыбоводного хозяйства по выращиванию осетровых видов рыб на резервном участке реки Жайык
договор на ведение рыбного хозяйства
акимат, МЭГПР, МСХ
2023 год

5 200,0
14 306,5
ЖИЫНЫ
3 052 254,9
2 227 661,8
1 629 017,1
937 577,4
1 137 061,9
8 983 573,0
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
АҚ
акционерлік қоғам
АГТС
автоматтандырылған газ тарату станциясы
АТҚ
ашық тарату құрылғысы
"АМӨЗ" ЖШС
"Атырау мұнай өңдеу зауыты" жауапкершілігі шектеулі серіктестік
АШМ
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі
ӘЖ
әуе желісі
ӘКК
әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорация
Әкімдік
Атырау облысының әкімдігі
БК
басқа көздер
"Бәйтерек" ҰБХ" АҚ
"Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамы
БҒМ
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
БЭЖ
біртұтас энергетикалық жүйе
ДСМ
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі
Ембімұнайгаз
"Ембімұнайгаз" акционерлік қоғамы
ЖАО
жергілікті атқарушы орган
ЖБ
жергілікті бюджет
ЖОО
жоғары оқу орны
ЖТҚ
жеке тұрғын үй құрылысы
ЖӨӨ
жалпы өңірлік өнім
ЖСҚ
жобалау-сметалық құжаттама
ЖШС
жауапкершілігі шектеулі серіктестік
ИИДМ
Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі
КеАҚ
коммерциялық емес акционерлік қоғам
Қаржымині
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
"ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ
"ҚазАвтоЖол" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы
ҚТҚ
қатты тұрмыстық қалдықтар
ҚМГ
"ҚазМұнайГаз" ҰК" АҚ
МСМ
Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрлігі
МЖӘ
мемлекеттік-жекешелік әріптестік
НКОК
Норт Каспиан Оперейтинг Компани Н.В.
ӨК
өндірістік кооператив
РБ
республикалық бюджет
РМК
республикалық мемлекеттік кәсіпорын
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы
СИМ
Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрлігі
ТЖМ
Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігі
ТШК
тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
ТШО
"Теңізшевройл" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
ҰЭМ
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
Х. Досмұхамедов атындағы АУ
Халел Досмұхамедов атындағы Атырау университеті
ШҚ
шаруа қожалығы
ЭГТРМ
Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі
ЭМ
Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі
ІҚМ
ірі қара мал
APEC Petrotechnic
Atyrau Petroleum Education Center Petrotechnic
"QazaqGaz" ҰҚ АҚ
"QazaqGaz" акционерлік қоғамы ұлттық компаниясы
R&D
Research&Development

5 200,0
14 306,5
ИТОГО
3 052 254,9 2 227 661,8 1 629 017,1 937 577,4 1 137 061,9 8 983 573,0
Расшифровка аббревиатур:
АО
акционерное общество
АГРС
автоматизированная газораспределительная станция
ОРУ
открытое распределительное устройство
ТОО "АНПЗ"
товарищество с ограниченной ответственностью "Атырауский нефтеперерабатывающий завод"
МСХ
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
ВЛ
воздушная линия
СПК
социально-предпринимательская корпорация
акимат
акимат Атырауской области
ДИ
другие источники
АО "НУХ "Байтерек"
акционерное общество "Национальный управляющий холдинг "Байтерек"
МОН
Министерство образования и науки Республики Казахстан
ЕЭС
единая энергетическая система
МЗ
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
Эмбамунайгаз
акционерное общество "Эмбамунайгаз"
МИО
местный исполнительный орган
МБ
местный бюджет
ВУЗ
высшее учебное заведение
ИЖС
индивидуальное жилищное строительство
ВРП
валовой региональный продукт
ПСД
проектно-сметная документация
ТОО
товарищество с ограниченной ответственностью
МИИР
Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан
НАО
некоммерческое акционерное общество
МФ
Министерство финансов Республики Казахстан
АО "НК "КазАвтоЖол"
акционерное общество "Национальная компания "КазАвтоЖол"
ТБО
твердые бытовые отходы
АО "НК "КМГ"
акционерное общество "Национальная компания "КазМунайГаз"
МКС
Министерство культуры и спорта Республики Казахстан
ГЧП
государственно-частное партнерство
НКОК
Норт Каспиан Оперейтинг Компани Н.В.
ПК
производственный кооператив
РБ
республиканский бюджет
РГП
республиканское государственное предприятие
АО "ФНБ "Самрук-Қазына"
акционерное общество "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына"
МТИ
Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан
МЧС
Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
ЖКХ
жилищно-коммунальное хозяйство
ТОО "ТШО"
ТОО "Тенгизшевройл"
МНЭ
Министерство национальной экономики Республики Казахстан
АУ им. Х. Досмухамедова
Атырауский университет имени Халела Досмухамедова
КХ
крестьянское хозяйство
МЭГПР
Министерство экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
МЭ
Министерство энергетики Республики Казахстан
КРС
крупный рогатый скот
APEC Petrotechnic
AtyrauPetroleumEducationCenterPetrotechnic
АО "НК "QazaqGaz"
акционерное общество "Национальная компания "QazaqGaz"
R&D
Research&Development