"Орталық атқарушы органдар басшыларының халықпен кездесулерін өткізу туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 5 наурыздағы № 112 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Орталық атқарушы органдар басшыларының халықпен кездесулерін өткізу туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Смайылов
Орталық атқарушы органдар басшыларының халықпен кездесулерін өткізу туралы
"Қазақстан Республикасының Президенті туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 10, 17 және 21-баптарына сәйкес жэне қазақстандық қоғамды одан әрі демократияландыру, халықты елде жүргізіліп жатқан реформалар туралы кеңінен хабардар ету, атқарушы органдардың халық алдындағы жауаптылығы мен есептілігін арттыру, мемлекеттік басқару процесіне халықты кеңінен тарту мақсатында ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Орталық атқарушы органдар (Қазақстан Республикасының Қорғаныс, Сыртқы істер министрліктерін қоспағанда):
1) жергілікті халықтың мәселелерін жедел шешу мақсатында жьш ішінде "сұрақ-жауап" форматында халықпен кездесулер (бұдан әрі - өңірлік кездесулер) өткізсін;
2) техникалық мүмкіндіктерді ескере отырып, халықтың әлеуметтік желілердегі ресми аккаунттарда міндетті түрде пікір білдіру мүмкіндігімен онлайн-трансляциялар, сондай-ақ қажет болған жағдайда аудан орталықтарымен және басқа елді мекендермен бейнеконференцбайланыс ұйымдастыру арқылы өңірлік кездесулер өткізуді қамтамасыз етсін;
3) өңірлік кездесуде баяндама жоспарланған уақыттың төрттен бір бөлігінен аспауы тиіс;
4) халықпен өңірлік кездесу өткізгенге дейін:
өңірлік кездесуді ұйымдастыруда, оның ішінде оны өткізу күні мен уақытын анықтау кезінде оның халыққа ыңғайлы болуын;
өңірлерді саралау және басымдықтарын белгілеу мақсатында өңірлер бөлінісінде ағымдағы жағдайғаталдау жүргізуді;
жыл сайын, 15 желтоқсаннан кешіктірмей, орталық атқарушы органдардың бірінші басшыларының орынбасарлары мен ведомстволары төрағаларының кездесулерін өткізудің жоспарланған күндері мен форматын (онлайн/офлайн) көрсете отырып, Ақпараттық ашықтық және халықпен коммуникация жоспарын (бұдан әрі - ведомстволық жоспар) әзірлеуді және бекітуді;
орталық мемлекеттік орган басшыларының халықпен өңірлік кездесулерінің жылдық графигін (бұдан әрі - график) қалыптастыру үшін жыл сайын, 1 желтоқсаннан кешіктірмей орталық атқарушы органдардың бірінші басшыларының өңірлік кездесулері жөніндегі келесі күнтізбелік жылға ұсыныстарды бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы уәкілетті органға жіберуді;
орталық атқарушы органдардың салалық құрылымдық бөлімшелерімен және ведомстволарымен бейнеконференцбайланыс өткізілетін орынды айқындау және ұйымдастыру мәселелерін облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарымен келісуді;
өңірлік кездесулерді ресми интернет-ресурстарда, әлеуметтік желілердегі ресми және жеке аккаунттарда, сондай-ақ график пен ведомстволық жоспарды, алдағы кездесулерге халықтың сұрақтары мен ұсыныстарын жіберу тәсілдері туралы ақпаратты жария хабарлау үшін жалпыға қолжетімді орындарда ақпараттық жария етуді;
бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы уәкілетті органмен өңірлік кездесулерді өткізудің барлық кезеңдерінде тұрақты ақпараттық өзара іс-қимыл жасауды және ақпарат алмасуды қамтамасыз етсін;

О проекте Указа Президента Республики Казахстан "О проведении встреч руководителей центральных исполнительных органов с населением"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 марта 2022 года № 112
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан "О проведении встреч руководителей центральных исполнительных органов с населением".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
УКАЗ
ПРЕЗИДЕНТА РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
О проведении встреч руководителей центральных исполнительных органов с населением
В соответствии со статьями 10, 17 и 21 Конституционного закона Республики Казахстан "О Президенте Республики Казахстан" и в целях дальнейшей демократизации казахстанского общества, повышения информированности населения о проводимых в стране реформах, усиления ответственности и подотчетности исполнительных органов перед населением, широкого вовлечения народа в процесс государственного управления ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Центральным исполнительным органам (за исключением министерств обороны, иностранных дел Республики Казахстан):
1) в течение года проводить встречи с населением (далее - региональные встречи) в формате "вопросы-ответы" с целью оперативного решения вопросов местного населения;
2) с учетом технических возможностей обеспечить проведение региональных встреч с организацией онлайн-трансляций с обязательной возможностью комментирования населением на официальных аккаунтах в социальных сетях, а также при необходимости видеоконференцсвязи с районными центрами и другими населенными пунктами;
3) доклад на региональной встрече не должен превышать одной четвертой запланированного времени;
4) до проведения региональной встречи с населением обеспечить:
удобство организации региональной встречи для населения, в том числе при определении дня и времени ее проведения;
проведение анализа текущей ситуации в региональном разрезе в целях ранжирования и установления приоритетов регионов;
разработку и утверждение ежегодно, не позднее 15 декабря, Плана информационной открытости и коммуникаций с населением (далее - ведомственный план), с отражением в нем планируемых дат и формата (онлайн/офлайн) проведения встреч заместителей первых руководителей и председателей ведомств центральных исполнительных органов;
направление ежегодно, в срок не позднее 1 декабря, на предстоящий календарный год предложений по региональным встречам первых руководителей центральных исполнительных органов в уполномоченный орган в области средств массовой информации для формирования годового графика региональных встреч руководителей центральных исполнительных органов с населением (далее - график);
согласование с местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы вопросов определения места проведения и организации видеоконференцсвязи с отраслевыми структурными подразделениями и ведомствами центральных исполнительных органов;
информационное освещение региональных встреч на официальных интернет-ресурсах, официальных и личных аккаунтах в социальных сетях, а также в общедоступных местах для публичного объявления графика и ведомственного плана, информации о способах направления вопросов и предложений населения к предстоящим встречам;
постоянное информационное взаимодействие и обмен информацией на всех этапах проведения региональных встреч с уполномоченным органом в области средств массовой информации;

5) халықпен әрбір өңірлік кездесуді өткізу шеңберінде:
азаматтарды жеке қабылдауды;
коммерциялық емес ұйымдармен салалық кездесулерді;
бұқаралық ақпарат құралдары үшін брифингті қамтамасыз етсін;
6) әрбір өңірлік кездесудің қорытындысы бойынша барлық айтылған мәселелердің саралауды және оларды жүйелеуді жүргізсін;
7) өңірлік кездесулерде халық кетерген проблемалық мәселелердің шешілу барысы туралы ақпаратты тоқсан сайын орталық атқарушы органның ресми интернет-ресурсында орналастырсын;
8) қандай да бір өңірдегі жетекшілік ететін салада ахуалдың нашарлау қаупі болжанатын не туындаған жағдайда орталық атқарушы органның бірінші басшысы халықпен өңірлік кездесуді графиктен тыс өткізсін.
2. Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі жарты жылда бір рет орталық атқарушы органдарға өңірлердің халқы көтерген жүйелі проблемалар мен мәселелер туралы ақпарат ұсынатын болсын.
3. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың әкімдері:
1) орталық атқарушы органдар басшыларының халықпен өңірлік кездесулеріне қатыссын;
2) барлық деңгейдегі әкімдердің халықпен кездесулерінің қорытындылары бойынша өңірдің орталық атқарушы органдары, ұлттық холдингтер мен компаниялар деңгейінде шешуді талап ететін жүйелі проблемаларын жинақтап, өңірлік кездесулерді өткізу кезінде ескеру үшін жарты жылда бір рет құзыреті бойынша орталық атқарушы органдарға жіберсін.
4. Қазақстан Республикасының Үкіметі:
1) Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен келісу бойынша өңірлік кездесулердің қорытындысы бойынша халық көтерген проблемаларды шешу жөнінде шаралар қабылдауды;
2) Қазақстан Республикасы Үкіметінің отырыстарында өңірлік кездесулерді өткізу қорытындыларын жартыжылдық негізде қарауды;
3) жыл сайын 10 қаңтардан кешіктірмей, өңірдің салалық басымдығын негізге ала отырып графикті бекітуді;
4) әлеуметтік шиеленістің және қоғамдық-саяси жағдайдың тұрақсыздану қаупі жоғары болған жағдайда Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі орынбасарларының орталық атқарушы органдардың өңірлік кездесулеріне қатысуын қамтамасыз етсін.
5. Бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы уәкілетті орган республикалық бұқаралық ақпарат құралдарында өңірлік кездесулер өткізілетіні туралы хабарлауды және өткізу барысы мен нәтижелерін кеңінен жария етуді ақпараттық қамтамасыз етсін.
6. Ақпаратқа қол жеткізу саласындағы уәкілетті орган:
1) жыл сайын 15 желтоқсаннан кешіктірмей, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесіне графикті енгізуді;
2) орталық атқарушы органдар қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау шеңберінде өңірлік кездесулерді өткізу нәтижелерін есепке алуды;

5) в рамках проведения каждой региональной встречи с населением обеспечить:
личный прием граждан;
отраслевые встречи с некоммерческими организациями;
брифинг для средств массовой информации;
6) по итогам каждой региональной встречи проводить ранжирование всех озвученных вопросов и их систематизацию;
7) информацию о ходе решения проблемных вопросов, поднятых населением на региональных встречах, ежеквартально размещать на официальном интернет-ресурсе центрального исполнительного органа;
8) в случае прогнозируемых либо возникших рисков ухудшения ситуации в курируемой сфере в том или ином регионе, первому руководителю центрального исполнительного органа проводить региональную встречу с населением вне графика.
2. Администрации Президента Республики Казахстан представлять раз в полугодие в центральные исполнительные органы информацию о поднимаемых населением регионов системных проблемах и вопросах.
3. Акимам областей, городов республиканского значения, столицы:
1) принимать участие на региональных встречах с населением руководителей центральных исполнительных органов;
2) по итогам встреч акимов всех уровней с населением обобщать системные проблемы региона, требующие решения на уровне центральных исполнительных органов, национальных холдингов и компаний, и раз в полугодие направлять по компетенции в центральные исполнительные органы для учета при проведении региональных встреч.
4. Правительству Республики Казахстан обеспечить:
1) по согласованию с Администрацией Президента Республики Казахстан принятие мер по решению проблем, поднятых населением по итогам региональных встреч;
2) рассмотрение на заседаниях Правительства Республики Казахстан на полугодовой основе итогов проведения региональных встреч;
3) ежегодно, не позднее 10 января, утверждение графика, исходя из отраслевой приоритетности региона;
4) в случае наличия высоких рисков социальной напряженности и дестабилизации общественно-политической ситуации, участие заместителей Премьер-Министра Республики Казахстан в региональных встречах центральных исполнительных органов.
5. Уполномоченному органу в области средств массовой информации обеспечить анонсирование и широкое информационное освещение хода и результатов проведения региональных встреч в республиканских средствах массовой информации.
6. Уполномоченному органу в области доступа к информации обеспечить:
1) ежегодно, не позднее 15 декабря, внесение в Канцелярию Премьер - Министра Республики Казахстан графика;
2) учет результатов проведения региональных встреч в рамках ежегодной оценки эффективности деятельности центральных исполнительных органов;

3) халықпен өңірлік кездесулер өткізу жөніндегі әдістемелік ұсынымдарды әзірлеуді және орталық атқарушы органдардың назарына жеткізуді қамтамасыз етсін.
7. Осы Жарлықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне жүктелсін.
8. Осы Жарлық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ.Тоқаев

3) разработку и доведение до сведения центральных исполнительных органов методических рекомендаций по проведению региональных встреч с населением.
7. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Администрацию Президента Республики Казахстан.
8. Настоящий Указ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан
К. Токаев