"Республикалық бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есепті жасау және ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 24 тамыздағы № 503 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 18 наурыздағы № 140 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Республикалық бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есепті жасау және ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 24 тамыздағы № 503 қаулысына мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Республикалық бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есепті жасау және ұсыну қағидаларында:
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Есепті қаржы жылында республикалық бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есепке түсіндірме жазбада экономикалық жағдай, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарында, Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жыл сайынғы жолдауында айқындалған мақсаттарға қол жеткізу және басымдықтардың іске асырылуы, тиісті кезеңге арналған республиканың әлеуметтік-экономикалық даму болжамында қабылданған елдегі салық-бюджет саясатының негізгі бағыттарының іске асырылуы, мемлекеттік бағдарламалардың, саланы/аяны дамыту тұжырымдамасының, ұлттық жобалардың іске асырылуы және тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заң баптарының орындалуы туралы талдамалық ақпарат көрсетіледі";
8-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бюджет қаражатының үнемделуін, Қазақстан Республикасы Президентінің бастамаларына арналған резервтің, Қазақстан Республикасының Үкіметі резервінің бөлінбеген қалдығын қоспағанда, түзетілген бюджеттің бюджеттік бағдарлама бойынша төленген міндеттемелерден асып кету сомасы, сондай-ақ өткен қаржы жылында бөлінген, Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша толық пайдалануға рұқсат етілген пайдаланылмаған нысаналы даму трансферттерін қайтару сомасы республикалық бюджет қаражатының игерілмеген сомасы болып табылады.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Республикалық бюджеттің атқарылуы туралы талдамалық есеп есепті қаржы жылында түзетілген республикалық бюджеттің атқарылуын көрсетеді және бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері мен Қазақстан Республикасының Үкіметі уәкілеттік берген мемлекеттік орган жүргізген бюджеттік мониторинг нәтижелері мен нәтижелерді бағалауға негізделген республикалық бюджеттік бағдарламалардың түсімдері және оларды іске асыру жөніндегі талдамалық деректерді қамтиды.
Түсімдер бойынша талдамалық есепте мынадай ақпарат қамтылады:
республикалық бюджет кірістері туралы, оның ішінде түсімдер жоспарының атқарылуына әсер ететін негізгі факторларды және кірістер түсімдерінің жоспарынан іс жүзіндегі атқарылудың ауытқу себептерін баяндай отырып, салықтық түсімдердің, салықтық емес түсімдердің, негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдердің, трансферттер түсімдерінің атқарылуын талдау;
бюджеттік кредиттерді өтеуден түсетін түсімдер туралы, оның ішінде іс жүзіндегі атқарылудың бюджеттік кредиттерді өтеу бойынша қаражаттың түсу жоспарынан ауытқуының негізгі факторлары мен себептері.
Республикалық бюджеттің шығыстары бойынша талдамалық есепте мынадай ақпарат қамтылады:
бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері мен бюджеттік бағдарламалар бөлінісінде шығыстардың ведомстволық сыныптамасы бойынша қалыптастырылатын республикалық бюджеттің шығыстары туралы;
республикалық бюджеттің атқарылу қорытындылары бойынша тапшылықтың (профициттің) іс жүзінде қалыптасқан сомасын түсіндіретін бюджет тапшылығы (профициті) туралы;
қарызға алу және бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары есебінен бюджет тапшылығын жабуды іс жүзінде қамтамасыз ету немесе бюджет профицитін, қарыз қаражатын, бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтарын қарыздар бойынша негізгі борышты өтеуге жұмсау жолымен бюджет профицитін пайдалану нәтижелерін қамтитын бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) туралы.
Республикалық бюджеттің шығыстары туралы талдамалық ақпаратта мыналар қамтылады:

О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 24 августа 2017 года № 503 "Об утверждении Правил составления и представления годового отчета об исполнении республиканского бюджета"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 18 марта 2022 года № 140.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 24 августа 2017 года № 503 "Об утверждении Правил составления и представления годового отчета об исполнении республиканского бюджета" следующие изменения:
в Правилах составления и представления годового отчета об исполнении республиканского бюджета, утвержденных указанным постановлением:
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Пояснительная записка к годовому отчету об исполнении республиканского бюджета за отчетный финансовый год отражает аналитическую информацию об экономической ситуации, достижении целей и реализации приоритетов, определенных в документах Системы государственного планирования Республики Казахстан, ежегодном послании Президента Республики Казахстан народу Казахстана, реализации основных направлений налогово-бюджетной политики в стране, принятых в прогнозе социально-экономического развития республики на соответствующий период, реализации государственных программ, концепции развития отрасли/сферы, национальных проектов и исполнении статей закона о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.";
часть третью пункта 8 изложить в следующей редакции:
"Суммой неосвоения средств республиканского бюджета является сумма превышения скорректированного бюджета над оплаченными обязательствами по бюджетной программе, за исключением экономии бюджетных средств, нераспределенного остатка резерва на инициативы Президента Республики Казахстан, резерва Правительства Республики Казахстан, а также сумма возврата неиспользованных целевых трансфертов на развитие, выделенных в истекшем финансовом году, разрешенных доиспользовать по решению Правительства Республики Казахстан.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Аналитический отчет об исполнении республиканского бюджета отражает исполнение скорректированного республиканского бюджета за отчетный финансовый год и включает в себя аналитические данные по поступлениям и реализации республиканских бюджетных программ, основанные на результатах бюджетного мониторинга и оценки результатов, проведенных администраторами бюджетных программ и государственным органом, уполномоченным Правительством Республики Казахстан.
Аналитический отчет по поступлениям содержит информацию:
о доходах республиканского бюджета, в том числе анализ исполнения налоговых поступлений, неналоговых поступлений, поступлений от продажи основного капитала, поступлений трансфертов с изложением основных факторов, повлиявших на исполнение плана поступлений, и причин отклонения фактического исполнения от плана поступлений доходов;
о поступлениях от погашения бюджетных кредитов, в том числе основные факторы и причины отклонения фактического исполнения от плана по поступлению средств по погашению бюджетных кредитов.
Аналитический отчет по расходам республиканского бюджета содержит информацию:
о расходах республиканского бюджета, который формируется по ведомственной классификации расходов в разрезе администраторов бюджетных программ и бюджетных программ;
о дефиците (профиците) бюджета, объясняющую фактически сложившуюся сумму дефицита (профицита) по итогам исполнения республиканского бюджета;
о финансировании дефицита (использовании профицита) бюджета, включающую результаты фактического обеспечения покрытия дефицита бюджета за счет заимствования и используемых остатков бюджетных средств, или использования профицита бюджета путем расходования профицита бюджета, средств займов, используемых остатков бюджетных средств на погашение основного долга по займам.
Аналитическая информация о расходах республиканского бюджета включает в себя:

1) мемлекеттік органның даму жоспарларын әзірлейтін республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері бойынша:
мемлекеттік органның даму жоспарының стратегиялық мақсаттарын іске асыру және нысаналы индикаторларына қол жеткізу туралы;
бюджеттік бағдарламалар нәтижелерінің қол жеткізілген (қол жеткізілмеген) көрсеткіштерін көрсете отырып, бюджеттік бағдарламалар (кіші бағдарламалар) бойынша мемлекеттік органның даму жоспарының мақсаттарына қол жеткізуге бағытталған бюджет қаражаты, бюджеттік бағдарламалардың тиімсіз атқарылуы туралы ақпарат;
2) мемлекеттік органның даму жоспарларын әзірлемейтін республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері бойынша:
қол жеткізілген (жеткізілмеген) көрсеткіштер көрсетіле отырып, бюджеттік бағдарламалар (кіші бағдарламалар) бойынша бөлінген қаражаттың игерілуі, бюджеттік бағдарламалардың тиімсіз атқарылуы туралы ақпарат.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Есепті қаржы жылында республикалық бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есепті Қазақстан Республикасының Үкіметі жыл сайын, ағымдағы жылғы 20 сәуірден кешіктірмей Қазақстан Республикасының Парламентіне және Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетіне береді.
Бюджеттің атқарылуы жөніндегі орталық уәкілетті орган есепті қаржы жылында республикалық бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есепті қарау кезінде бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Парламентінде республикалық бюджеттен алынған нысаналы трансферттер мен бюджеттік кредиттер бойынша облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана әкімдерінің жұмысын үйлестіруді қамтамасыз етеді.
Тиісті мемлекеттік органдар есепті қаржы жылында республикалық бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есептің жобасын уақтылы дайындау мақсатында бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға мәндерді мың теңгемен көрсете отырып, мемлекеттік және орыс тілдерінде мынадай ақпаратты ұсынады:
мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган – есепті жылдан кейінгі жылдың 20 ақпанынан кешіктірмей Қазақстан Республикасының тиісті қаржы жылындағы әлеуметтік-экономикалық дамуының болжамы және елдегі салық-бюджет саясатының негізгі бағыттарын іске асыру шеңберінде елдің әлеуметтік-экономикалық даму қорытындылары туралы талдамалық ақпарат;
республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері:
есепті жылдан кейінгі жылдың 15 ақпанынан кешіктірмей:
мемлекеттік органның даму жоспарының іске асырылуы туралы есеп;
бюджеттік бағдарламалардың (кіші бағдарламалардың) іске асырылуы туралы есеп;
республикалық бюджеттің шығыстары туралы талдамалық ақпарат;
тиісті мемлекеттік органның квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарында қаражат қалдықтарының қалыптасу себептері көрсетілген олар туралы ақпарат;
есепті жылдан кейінгі жылдың 10 наурызынан кешіктірмей мемлекеттік бағдарламалардың, саланы/аяны дамыту тұжырымдамасының, ұлттық жобалардың іске асырылуы туралы есептер, сондай-ақ есепті жылы көзделген және олардың іске асырылуына пайдаланылған қаражат, жоспарланған іс-шаралардың орындалу (орындалмау) нәтижелері және себептері, олардың саланың, өңірдің, елдің дамуына ықпалы көрсетілген талдамалық ақпарат.
Мемлекеттік органның даму жоспарларын әзірлейтін республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің талдамалық ақпаратында мынадай ақпарат қамтылады:
стратегиялық мақсаттарды іске асыру және нысаналы индикаторларға қол жеткізбеу (оларды асыра орындау) себептері түсіндірілген, мемлекеттік органның даму жоспарының нысаналы индикаторларына қол жеткізу туралы (қаржы жылы ішінде бекітілген мәндермен, нысаналы индикаторлардың көлемдерімен және санымен салыстырғанда өзгерістер болған жағдайда, енгізілген өзгерістердің себептері көрсетіледі);
бюджеттік бағдарламалар (кіші бағдарламалар) бойынша мемлекеттік органның даму жоспарының мақсаттарына қол жеткізуге бағытталған бюджет қаражаты және олардың орындалмау (асыра орындалу) себептері көрсетілген бюджеттік бағдарламалар нәтижелерінің қол жеткізілген (қол жеткізілмеген) көрсеткіштері туралы.
Мемлекеттік органның даму жоспарларын әзірлемейтін республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің талдамалық ақпаратында іске асырылатын бюджеттік бағдарламалар (кіші бағдарламалар) бойынша бөлінген қаражаттың игерілуі және оларға қол жеткізбеу (оларды асыра орындау) себептері көрсетілген, қол жеткізілген (қол жеткізілмеген) нәтижелер көрсеткіштері туралы ақпарат қамтылады.
Республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік қаражаты бойынша бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша жоспарлы және іс жүзінде игерілген сомалар, қаражат игерілмеген жағдайда – игерілмеу себептері көрсетіледі.
Бюджеттің атқарылуы жөніндегі орталық уәкілетті орган басқа қажетті ақпаратты сұратады және өз құзыреті шегінде қосымша нысандарды белгілейді.".

1) по администраторам республиканских бюджетных программ, разрабатывающим планы развития государственного органа, информацию:
о реализации стратегических целей и достижении целевых индикаторов плана развития государственного органа;
о бюджетных средствах, направленных на достижение целей плана развития государственного органа, по бюджетным программам (подпрограммам) с указанием достигнутых (недостигнутых) показателей результатов бюджетных программ, неэффективном исполнении бюджетных программ;
2) по администраторам республиканских бюджетных программ, не разрабатывающим планы развития государственного органа, информацию:
об освоении выделенных средств по бюджетным программам (подпрограммам) с указанием достигнутых (недостигнутых) показателей результатов, неэффективном исполнении бюджетных программ.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Годовой отчет об исполнении республиканского бюджета за отчетный финансовый год представляется Правительством Республики Казахстан ежегодно не позднее 20 апреля текущего года в Парламент Республики Казахстан и Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета.
Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета обеспечивает координацию работы администраторов бюджетных программ при рассмотрении годового отчета об исполнении республиканского бюджета, а также акимов областей, городов республиканского значения, столицы по полученным из республиканского бюджета целевым трансфертам и бюджетным кредитам за отчетный финансовый год в Парламенте Республики Казахстан.
Соответствующие государственные органы в целях своевременной подготовки проекта годового отчета об исполнении республиканского бюджета за отчетный финансовый год представляют в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета следующую информацию на государственном и русском языках с указанием значений в тысячах тенге:
центральный уполномоченный орган по государственному планированию не позднее 20 февраля года, следующего за отчетным, – аналитическую информацию об итогах социально-экономического развития страны в рамках Прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан за соответствующий финансовый год и реализации основных направлений налогово-бюджетной политики в стране;
администраторы республиканских бюджетных программ:
не позднее 15 февраля года, следующего за отчетным:
отчет о реализации плана развития государственного органа;
отчет о реализации бюджетных программ (подпрограмм);
аналитическую информацию о расходах республиканского бюджета;
информацию об остатках средств на контрольных счетах наличности субъектов квазигосударственного сектора соответствующего государственного органа с указанием причин их образования;
не позднее 10 марта года, следующего за отчетным, отчеты о реализации государственных программ, концепции развития отрасли/сферы, национальных проектов, а также аналитическую информацию с указанием предусмотренных и использованных средств на их реализацию в отчетном году, результатов и причин выполнения (невыполнения) запланированных мероприятий, их влияния на развитие отрасли, региона, страны.
Аналитическая информация администраторов республиканских бюджетных программ, разрабатывающих планы развития государственного органа, включает информацию:
о реализации стратегических целей и достижении целевых индикаторов плана развития государственного органа с пояснением причин недостижения (перевыполнения) целевых индикаторов (в случае изменений по сравнению с утвержденными значениями, объемами и количеством целевых индикаторов в течение финансового года указываются причины произведенных изменений);
о бюджетных средствах, направленных на достижение целей плана развития государственного органа, по бюджетным программам (подпрограммам) и достигнутых (недостигнутых) показателях результатов бюджетных программ с указанием причин их недостижения (перевыполнения).
Аналитическая информация администраторов республиканских бюджетных программ, не разрабатывающих планы развития государственного органа, включает информацию об освоении выделенных средств по реализуемым бюджетным программам (подпрограммам) и достигнутых (недостигнутых) показателях результатов с указанием причин их недостижения (перевыполнения).
По бюджетным средствам администраторов республиканских бюджетных программ указываются плановые и фактические суммы освоения по бюджетной программе (подпрограмме), в случае неосвоения средств – причины неосвоения.
Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета запрашивает другую необходимую информацию и устанавливает в пределах своей компетенции дополнительные формы.".

2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов

2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов