2021 жылдың 1 қаңтарына қоршаған ортаға ластаушы заттардың жиынтық шығарындылары бойынша неғұрлым ірі, I санаттағы елу объектінің тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 1 сәуірдегі № 187 қаулысы.
2021 жылдың 1 қаңтарына қоршаған ортаға ластаушы заттардың жиынтық шығарындылары бойынша неғұрлым ірі, I санаттағы елу объектінің тізбесін бекіту туралы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 43-9-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған 2021 жылдың 1 қаңтарына қоршаған ортаға ластаушы заттардың жиынтық шығарындылары бойынша неғұрлым ірі, I санаттағы елу объектінің тізбесі бекітілсін.
2. Осы қаулы 2031 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 2021 жылдың 1 қаңтарына қоршаған ортаға ластаушы заттардың жиынтық шығарындылары бойынша неғұрлым ірі, I санаттағы елу объектінің тізбесінің 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 және 20-жолдарын, жылу электр орталығы бөлігінде реттік нөмірі 32-жолын, жылу электр орталығы бөлігінде реттік нөмірі 40-жолын қоспағанда, 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 27.12.2024 № 1131 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2022 жылғы 1 сәуірдегі
№ 187 қаулысымен
бекітілген
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

Об утверждении перечня пятидесяти объектов I категории, наиболее крупных по суммарным выбросам загрязняющих веществ в окружающую среду на 1 января 2021 года
Постановление Правительства Республики Казахстан от 1 апреля 2022 года № 187.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящее постановления см. в п.2.
В соответствии со статьей 43-9 Закона Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый перечень пятидесяти объектов I категории, наиболее крупных по суммарным выбросам загрязняющих веществ в окружающую среду на 1 января 2021 года.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2025 года, за исключением строк, порядковые номера 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 и 20, строки, порядковый номер 32, в части теплоэлектроцентрали и строки, порядковый номер 40, в части теплоэлектроцентрали перечня пятидесяти объектов I категории, наиболее крупных по суммарным выбросам загрязняющих веществ в окружающую среду на 1 января 2021 года, которые вводятся в действие с 1 января 2031 года, и подлежит официальному опубликованию.
Сноска. Пункт 2 – в редакции постановления Правительства РК от 27.12.2024 № 1131.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 1 апреля 2022 года № 187
Примечание ИЗПИ!

Осы қаулының 2-т. сәйкес Тізбенің 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 және 20-жолдары, жылу электр орталығы бөлігінде реттік нөмірі 32-жолы, жылу электр орталығы бөлігінде реттік нөмірі 40-жолы 01.01.2031 бастап қолданысқа енгізіледі.
2021 жылдың 1 қаңтарына қоршаған ортаға ластаушы заттардың жиынтық шығарындылары бойынша неғұрлым ірі, I санаттағы елу объектінің тізбесі

Согласно п. 2 настоящего постановления порядковые номера 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 и 20, строки, порядковый номер 32, в части теплоэлектроцентрали и строки, порядковый номер 40, в части теплоэлектроцентрали перечня вводятся в действие с 01.01.2031.
Перечень пятидесяти объектов I категории, наиболее крупных по суммарным выбросам загрязняющих веществ в окружающую среду на 1 января 2021 года

Ескерту. Тізбеге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 27.12.2024 № 1131 қаулысымен.
Р/с № Қоршаған ортаға кері әсерін тигізгені үшін төлем төлеушінің атауы Объектінің атауы
1 2 3
Жылу және электр энергиясының өндірісі
1.
"Болат Нұржанов атындағы Екібастұз 1-МАЭС" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
"Болат Нұржанов атындағы Екібастұз
1-МАЭС" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
2.
"Еуроазиялық энергетикалық корпорациясы" акционерлік қоғамы
электр станциясы
3.
"Екібастұз 2-МАЭС станциясы" акционерлік қоғамы
"Екібастұз 2-МАЭС станциясы" акционерлік қоғамы
4.
"Топар бас энергия тарату станциясы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
"Топар бас энергия тарату станциясы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
5.
"Астана-Энергия" акционерлік қоғамы
Жылу электр орталығы-2
6.
"СевКазЭнерго" акционерлік қоғамы
"СевКазЭнерго" акционерлік қоғамы
7.
"Алматы электр станциялары" акционерлік қоғамы
Жылу электр орталығы-3
8.
"Т.И. Батуров атындағы Жамбыл МАЭС" акционерлік қоғамы
"Т.И. Батуров атындағы Жамбыл МАЭС" акционерлік қоғамы
9.
"Өскемен ЖЭО" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
"Өскемен ЖЭО" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
10.
"Степногорск ЖЭО" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
"Степногорск ЖЭО" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
11.
"Павлодарэнерго" акционерлік қоғамы
Жылу электр орталығы-3
12.
"Bassel Group LLS" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
"Bassel Group LLS" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
13.
"Kazakhmys Energy" (Қазақмыс Энерджи) жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
Жезқазған жылу электр орталығы
14.
"Алматы электр станциялары" акционерлік қоғамы
Жылу электр орталығы-2
15.
"Караганда Энергоцентр" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
Жылу электр орталығы-3
16.
"Kazakhmys Energy" (Қазақмыс Энерджи) жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
Балқаш Жылу электр орталығы
17.
"Астана-Энергия" акционерлік қоғамы
Жылу электр орталығы-1
18.
"Екібастұзжылуэнерго" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
"Екібастұзжылуэнерго" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
19.
"Атырау жылу электр орталығы" акционерлік қоғамы
"Атырау жылу электр орталығы" акционерлік қоғамы
Шойын, болат және ферроқорытпа өндірісі
20.
"Qarmet" акционерлік қоғамы
"Qarmet" акционерлік қоғамы Болат департаменті және жылу электр орталықтары
21.
"Қазхром" трансұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы
Ақсу ферроқорытпа зауыты
22.
"Қазхром" трансұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы
Ақтөбе ферроқорытпа зауыты
23.
"KSP Steel" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
"KSP Steel" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
Шикі мұнай және табиғи газ өндіру
24.
"Теңізшевройл" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
"Теңізшевройл" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
25.
"Норт Каспиан Оперейтинг Компани Н.В."
теңіз кешені
26.
"Норт Каспиан Оперейтинг Компани Н.В."
жерүсті кешені
27.
"СНПС-Ақтөбемұнайгаз" акционерлік қоғамы
Жаңажол мұнай-газ өңдеу кешені
28.
Қарашығанақ Петролеум Оперейтинг Б.В.
Қарашығанақ кен орны
29.
"Қазақойл Ақтөбе" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
"Қазақойл Ақтөбе" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
30.
"СНПС-Ақтөбемұнайгаз" акционерлік қоғамы
"Октябрьскмұнай" мұнай-газ өндіру басқармасы
31.
"Жайықмұнай" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
Чинарев кен орны
Алюминий өндірісі
32.
"Қазақстан алюминийі" акционерлік қоғамы
Павлодар алюминий зауыты және жылу электр орталығы
33.
"Қазақстан электролиз зауыты" акционерлік қоғамы
"Қазақстан электролиз зауыты" акционерлік қоғамы
Мыс өндірісі
34.
"Kazakhmys Smelting" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
Жезқазған мыс балқыту зауыты
35.
"Kazakhmys Smelting" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
Балқаш мыс балқыту зауыты
Мұнай өңдеу өнімдерінің өндірісі
36.
"Павлодар мұнай-химия зауыты" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
"Павлодар мұнай-химия зауыты" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
37.
"Атырау мұнай өңдеу зауыты" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
"Атырау мұнай өңдеу зауыты" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
38.
"ПетроҚазақстан Ойл Продактс" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
"ПетроКазахстан Ойл Продактс" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
Қорғасын, мырыш және қалайы өндірісі
39.
"Қазцинк" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
Өскемен металлургиялық кешені
Темір кенін өндіру
40.
"Соколов-Сарыбай кен-байыту өндірістік бірлестігі" акционерлік қоғамы
Рудный алаңы және жылу электр орталығы
41.
"Қазхром" трансұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы
Дөң тау-кен байыту комбинаты
Химия өнеркәсібі өнімдерінің өндірісі
42.
"Қазфосфат" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
Жаңа жамбыл фосфор зауыты
Цемент, әк және сылақ өндірісі
43.
"Карцемент" акционерлік қоғамы
"Карцемент" акционерлік қоғамы
44.
"Бұқтырма цемент компаниясы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
"Бұқтырма цемент компаниясы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
45.
"Компания Гежуба Шиелі Цемент" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
"Компания Гежуба Шиелі Цемент" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
46.
"Стандарт Цемент" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
"Стандарт Цемент" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
47.
"Alacem" (Алацем) жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
"Alacem" (Алацем) жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
48.
"Шымкентцемент" акционерлік қоғамы
"Шымкентцемент" акционерлік қоғамы
49.
"Семей цемент зауыты" ӨК" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
"Семей цемент зауыты" ӨК" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
Кальций карбидінің өндірісі
50.
"Теміртау электр металлургиялық комбинаты" акционерлік қоғамы
Химия-металлургия зауыты

Сноска. Перечень с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 27.12.2024 № 1131.
№ п/п Наименование плательщика плат за негативное воздействие на окружающую среду Наименование объекта
1 2 3
Производство тепловой и электрической энергии
1.
Товарищество с ограниченной ответственностью "Экибастузская ГРЭС-1 им. Булата Нуржанова"
Товарищество с ограниченной ответственностью "Экибастузская ГРЭС-1 им. Булата Нуржанова"
2.
Акционерное общество "Евроазиатская энергетическая корпорация"
Электрическая станция
3.
Акционерное общество "Станция Экибастузская ГРЭС-2"
Акционерное общество "Станция Экибастузская ГРЭС-2"
4.
Товарищество с ограниченной ответственностью "Главная распределительная электростанция Топар"
Товарищество с ограниченной ответственностью "Главная распределительная электростанция Топар"
5.
Акционерное общество "Астана-Энергия"
Теплоэлектроцентраль-2
6.
Акционерное общество "СевКазЭнерго"
Акционерное общество "СевКазЭнерго"
7.
Акционерное общество "Алматинские электрические станции"
Теплоэлектроцентраль-3
8.
Акционерное общество "Жамбылская ГРЭС им. Т.И. Батурова"
Акционерное общество "Жамбылская ГРЭС им. Т.И. Батурова"
9.
Товарищество с ограниченной ответственностью "Усть-Каменогорская ТЭЦ"
Товарищество с ограниченной ответственностью
"Усть-Каменогорская ТЭЦ "
10.
Товарищество с ограниченной ответственностью "Степногорская ТЭЦ"
Товарищество с ограниченной ответственностью "Степногорская ТЭЦ"
11.
Акционерное общество "Павлодарэнерго"
Теплоэлектроцентраль-3
12.
Товарищество с ограниченной ответственностью "Bassel Group LLS"
Товарищество с ограниченной ответственностью "Bassel Group LLS"
13.
Товарищество с ограниченной ответственностью "Kazakhmys Energy" (КазахмысЭнерджи)
Жезказганская теплоэлектроцентраль
14.
Акционерное общество "Алматинские электрические станции"
Теплоэлектроцентраль-2
15.
Товарищество с ограниченной ответственностью "Караганда Энергоцентр"
Теплоэлектроцентраль-3
16.
Товарищество с ограниченной ответственностью "Kazakhmys Energy" (КазахмысЭнерджи)
Балхашская теплоэлектроцентраль
17.
Акционерное общество "Астана-Энергия"
Теплоэлектроцентраль-1
18.
Товарищество с ограниченной ответственностью "Экибастузтеплоэнерго"
Товарищество с ограниченной ответственностью "Экибастузтеплоэнерго"
19.
Акционерное общество "Атырауская теплоэлектроцентраль"
Акционерное общество "Атырауская теплоэлектроцентраль"
Производство чугуна, стали и ферросплавов
20.
Акционерное общество "Qarmet"
Стальной департамент акционерного общества "Qarmet" и теплоэлектроцентрали
21.
Акционерное общество "Транснациональная компания "Казхром"
Аксуский завод ферросплавов
22.
Акционерное общество "Транснациональная компания "Казхром"
Актюбинский завод ферросплавов
23.
Товарищество с ограниченной ответственностью "KSP Steel"
Товарищество с ограниченной ответственностью "KSP Steel"
Добыча сырой нефти и природного газа
24.
Товарищество с ограниченной ответственностью "Тенгизшевройл"
Товарищество с ограниченной ответственностью "Тенгизшевройл"
25.
"Норт Каспиан Оперейтинг Компани Н.В."
Морской комплекс
26.
"Норт Каспиан Оперейтинг Компании Н.В."
Наземный комплекс
27.
Акционерное общество "СНПС-Актобемунайгаз"
Жанажолский нефтегазоперерабатывающий комплекс
28.
Карачаганак Петролеум Оперейтинг Б.В.
Месторождение Карачаганак
29.
Товарищество с ограниченной ответственностью "Казахойл Актобе"
Товарищество с ограниченной ответственностью "Казахойл Актобе"
30.
Акционерное общество "СНПС-Актобемунайгаз"
Нефтегазодобывающее управление "Октябрьскнефть"
31.
Товарищество с ограниченной ответственностью "Жаикмунай"
Чинаревское месторождение
Производство алюминия
32.
Акционерное общество "Алюминий Казахстана"
Павлодарский алюминиевый завод и теплоэлектроцентраль
33.
Акционерное общество "Казахстанский электролизный завод"
Акционерное общество "Казахстанский электролизный завод"
Производство меди
34.
Товарищество с ограниченной ответственностью "KazakhmysSmelting"
Жезказганский медеплавильный завод
35.
Товарищество с ограниченной ответственностью "KazakhmysSmelting"
Балхашский медеплавильный завод
Производство продуктов нефтепереработки
36.
Товарищество с ограниченной ответственностью "Павлодарский нефтехимический завод"
Товарищество с ограниченной ответственностью "Павлодарский нефтехимический завод"
37.
Товарищество с ограниченной ответственностью "Атырауский нефтеперерабатывающий завод"
Товарищество с ограниченной ответственностью "Атырауский нефтеперерабатывающий завод"
38.
Товарищество с ограниченной ответственностью "ПетроКазахстан Ойл Продактс"
Товарищество с ограниченной ответственностью "ПетроКазахстан Ойл Продактс"
Производство свинца, цинка и олова
39.
Товарищество с ограниченной ответственностью "Казцинк"
Усть-Каменогорский металлургический комплекс
Добыча железной руды
40.
Акционерное общество "Соколовско-Сарбайское горно-обогатительное производственное объединение"
Рудненская площадка и теплоэлектроцентраль
41.
Акционерное общество "Транснациональная компания "Казхром"
Донской горно-обогатительный комбинат
Производство продуктов химической промышленности
42.
Товарищество с ограниченной ответственностью "Казфосфат"
Новоджамбульский фосфорный завод
Производство цемента, извести и штукатурки
43.
Акционерное общество "Карцемент"
Акционерное общество "Карцемент"
44.
Товарищество с ограниченной ответственностью "Бухтарминская цементная компания"
Товарищество с ограниченной ответственностью "Бухтарминская цементная компания"
45.
Товарищество с ограниченной ответственностью "Компания Гежуба Шиели Цемент"
Товарищество с ограниченной ответственностью "Компания Гежуба Шиели Цемент"
46.
Товарищество с ограниченной ответственностью "Стандарт Цемент"
Товарищество с ограниченной ответственностью "Стандарт Цемент"
47.
Товарищество с ограниченной ответственностью "Alacem" (Алацем)
Товарищество с ограниченной ответственностью "Alacem" (Алацем)
48.
Акционерное общество "Шымкентцемент"
Акционерное общество "Шымкентцемент"
49.
Товарищество с ограниченной ответственностью "ПК "Цементный завод Семей"
Товарищество с ограниченной ответственностью "ПК "Цементный завод Семей"
Производство карбида кальция
50.
Акционерное общество "Темиртауский электрометаллургический комбинат"
Химико-металлургический завод