"Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған квотаны белгілеу және оны Қазақстан Республикасының өңірлері арасында бөлу қағидаларын бекіту, еңбек қызметін жүзеге асыру үшін жергілікті атқарушы органдардың шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған рұқсаттары талап етілмейтін адамдарды айқындау және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 15 желтоқсандағы № 802 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 28 сәуірдегі № 256 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 24 қарашадағы № 1041 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 24.11.2023 № 1041 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған квотаны белгілеу және оны Қазақстан Республикасының өңірлері арасында бөлу қағидаларын бекіту, еңбек қызметін жүзеге асыру үшін жергілікті атқарушы органдардың шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған рұқсаттары талап етілмейтін адамдарды айқындау және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 15 желтоқсандағы № 802 қаулысына мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған квотаны белгілеу және оны Қазақстан Республикасының облыстары, республикалық маңызы бар қалалары, астанасы арасында бөлу қағидаларын бекіту, еңбек қызметін жүзеге асыру үшін жергілікті атқарушы органдардың шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған рұқсаттары талап етілмейтін адамдардың тізбесін айқындау және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы";
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған квотаны белгілеу және оны Қазақстан Республикасының өңірлері арасында бөлу қағидаларында:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған квотаны белгілеу және оны Қазақстан Республикасының облыстары, республикалық маңызы бар қалалары, астанасы арасында бөлу қағидалары";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған квотаны белгілеу және оны Қазақстан Республикасының облыстары, республикалық маңызы бар қалалары, астанасы арасында бөлу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының "Халықты жұмыспен қамту туралы", "Халықтың көші-қоны туралы" заңдарына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған квотаны белгілеу және оны Қазақстан Республикасының облыстары, республикалық маңызы бар қалалары, астанасы арасында бөлу тәртібін айқындайды.";

О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 15 декабря 2016 года № 802 "Об утверждении Правил установления квоты на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан и ее распределение между регионами Республики Казахстан, определение лиц, для осуществления трудовой деятельности которых не требуется разрешения местных исполнительных органов на привлечение иностранной рабочей силы, и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 апреля 2022 года № 256. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 ноября 2023 года № 1041.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 24.11.2023 № 1041 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 15 декабря 2016 года № 802 "Об утверждении Правил установления квоты на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан и ее распределение между регионами Республики Казахстан, определение лиц, для осуществления трудовой деятельности которых не требуется разрешения местных исполнительных органов на привлечение иностранной рабочей силы, и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан" следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил установления квоты на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан и ее распределения между областями, городами республиканского значения, столицей Республики Казахстан, определении перечня лиц, для осуществления трудовой деятельности которых не требуется разрешения местных исполнительных органов на привлечение иностранной рабочей силы, и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан";
в Правилах установления квоты на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан и ее распределения между регионами Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила установления квоты на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан и ее распределения между областями, городами республиканского значения, столицей Республики Казахстан";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила установления квоты на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан и ее распределения между областями, городами республиканского значения, столицей Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан "О занятости населения", "О миграции населения" и определяют порядок установления квоты на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан и ее распределения между областями, городами республиканского значения, столицей Республики Казахстан.";

7-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) өңірдегі жұмыс күшіне сұранысты, оның ішінде мемлекеттік бағдарламаларды, ұлттық жобалар мен облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың даму жоспарларын іске асыру шеңберінде көзделетін жұмыс орындарын құру есебінен;";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Комиссияны жергілікті атқарушы органдар құрады. Комиссияның құрамына аумақтық ішкі істер органдарының, білім беру, кәсіпкерлік саласындағы жергілікті атқарушы органдардың, еңбек инспекциясы жөніндегі жергілікті органның, өңірлік кәсіпкерлер палатасының (келісу бойынша), облыс, республикалық маңызы бар қала және астана деңгейіндегі аумақтық кәсіподақтар бірлестіктерінің (келісу бойынша) өкілдері кіреді.
Жергілікті атқарушы орган жұмыс берушілердің шетелдік жұмыс күшіне қажеттілігі жөнінде өтінімдер енгізген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде Комиссия алдағы жылға (жылдарға) сұратылып отырған шетелдік жұмыс күшіне қажеттілікті қанағаттандыру не қанағаттандырудан бас тарту туралы ұсынымдар шығарады. Комиссияның ұсынымдары жұмыс берушілердің әрбір өтініміне қатысты жеке қабылданады, хаттамамен ресімделеді және оған отырысқа қатысушы Комиссия мүшелері қол қояды.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Алдағы жылға (жылдарға) жеке тұлғаларда еңбек қызметін жүзеге асыру үшін еңбекші көшіп келушілерді үй шаруашылығында жұмыстарды орындауға (қызметтер көрсетуге) тартуға қажеттілікті жергілікті атқарушы органдар 10 қазанға дейін:
1) өңірдегі жұмыс күшіне, оның ішінде көзделетін жұмыс орындарын құру есебінен сұранысты;
2) жұмыссыз адамдар санының және жұмыскерлердің межеленген босатылу болжамын;
3) жергілікті атқарушы органдардың өткен жылы еңбекші көшіп келушілерді тартуының тиімділігін және алдағы жылға (жылдарға) еңбекші көшіп келушілердің болжамды қажеттілігін бағалауды ескере отырып айқындайды.";
16-тармақ алып тасталсын;
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Жергілікті атқарушы органдар алдағы жылға (жылдарға) еңбекші көшіп келушілерді тартуға қажеттілікті қалыптастырады және 1 қарашаға дейін еңбекші көшіп келушілерді тартуға қажеттілік жөніндегі өтінімдерді осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органға жібереді.";
19, 20 және 21-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган жергілікті атқарушы және мүдделі орталық мемлекеттік органдар ұсынған шетелдік жұмыс күшіне және еңбекші көшіп келушілерге қажеттілік жөніндегі өтінімдер негізінде алдағы жылға (жылдарға) шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған квотаны қалыптастырады.

подпункт 1) пункта 7 изложить в следующей редакции:
"1) спроса на рабочую силу в регионе, в том числе за счет предусматриваемого создания рабочих мест в рамках реализации государственных программ, национальных проектов и планов развития областей, городов республиканского значения, столицы;";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Комиссия создается местными исполнительными органами. В состав Комиссии включаются представители территориальных органов внутренних дел, местных исполнительных органов в области образования, предпринимательства, местного органа по инспекции труда, региональной палаты предпринимателей (по согласованию), территориальных объединений профсоюзов на уровне области, города республиканского значения и столицы (по согласованию).
Комиссия в течение трех рабочих дней со дня внесения местным исполнительным органом заявок на потребности работодателей в иностранной рабочей силе выносит рекомендации об удовлетворении потребности в запрашиваемой иностранной рабочей силе на предстоящий (предстоящие) год (годы) либо отказе в их удовлетворении. Рекомендации Комиссии принимаются отдельно в отношении каждой заявки работодателей, оформляются протоколом и подписываются присутствующими на заседании членами Комиссии.";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Потребность в привлечении трудовых иммигрантов для осуществления трудовой деятельности у физических лиц на выполнение работ (оказание услуг) в домашнем хозяйстве на предстоящий (предстоящие) год (годы) до 10 октября определяется местными исполнительными органами с учетом:
1) спроса на рабочую силу в регионе, в том числе за счет предусматриваемого создания рабочих мест;
2) прогноза численности безработных лиц и ожидаемого высвобождения работников;
3) оценки эффективности привлечения трудовых иммигрантов местными исполнительными органами в предыдущем году и прогнозной потребности в трудовых иммигрантах на предстоящий (предстоящие) год (годы).";
пункт 16 исключить;
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. Местные исполнительные органы формируют потребность в привлечении трудовых иммигрантов на предстоящий (предстоящие) год (годы) и до 1 ноября направляют заявки на потребность в привлечении трудовых иммигрантов в уполномоченный орган по вопросам занятости населения по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.";
пункты 19, 20 и 21 изложить в следующей редакции:
"19. Уполномоченный орган по вопросам занятости населения на основании заявок на потребность в иностранной рабочей силе и трудовых иммигрантах, представленных местными исполнительными и заинтересованными центральными государственными органами, формирует квоту на привлечение иностранной рабочей силы на предстоящий (предстоящие) год (годы).

20. Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган 1 қаңтарға дейінгі мерзімде шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған квотаны белгілейді және оны Қазақстан Республикасының облыстары, республикалық маңызы бар қалалары, астанасы арасында бөліп, ол бөлінген күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей "Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 7-бабының 23) тармақшасына сәйкес қабылданған шешімді өзінің ресми интернет-ресурсында орналастырады.
21. Қазақстан Республикасының облыстары, республикалық маңызы бар қалалары, астанасы арасында шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған квотаны бөлу:
1) жұмыс берушілердің қажеттілігі, сондай-ақ мүдделі орталық мемлекеттік органдардың шетелдік және маусымдық жұмыскерлер санаттары бөлінісіндегі ұсыныстары негізінде қалыптастырылған, жергілікті атқарушы органдар ұсынған өтінімдерге сәйкес шығу елдері бойынша;
2) жергілікті атқарушы органдар ұсынған еңбекші көшіп келушілерді тарту қажеттілігіне сәйкес еңбекші көшіп келушілерді тартуға жүзеге асырылады.";
1-қосымша осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
2-қосымшада жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған квотаны белгілеу және оны Қазақстан Республикасының облыстары, республикалық маңызы бар қалалары, астанасы арасында бөлу қағидаларына 2-қосымша";
4-қосымша осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
5-қосымшада жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған квотаны белгілеу және оны Қазақстан Республикасының облыстары, республикалық маңызы бар қалалары, астанасы арасында бөлу қағидаларына 5-қосымша".
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2022 жылғы 28 сәуірдегі
№ 256 қаулысына
1-қосымша
Қазақстан Республикасына
шетелдік жұмыс күшін тартуға
арналған квотаны белгілеу және
оны Қазақстан
Республикасының облыстары,
республикалық маңызы бар
қалалары, астанасы арасында
бөлу қағидаларына
1-қосымша
___________________________
___________________________
___________________________
___________________________
(облыстың, республикалық
маңызы бар қаланың, астананың
уәкілетті органының атауы)
кімнен ___________________
__________________________
__________________________
(заңды тұлғаның толық атауы
немесе жеке тұлғаның Т.А.Ә.,
заңды мекенжайы)
Нысан
20__ жылға Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған қажеттілік
Р/с №
Ағымдағы жылы тартылатын шетелдік жұмыс күшінің саны (бірлік)
20__ жылға арналған шетелдік жұмыс күшіне қажеттілік
1-санат (кәсіптер мен мамандықтар бөлінісінде)
2-санат (кәсіптер мен мамандықтар бөлінісінде)
3-санат (кәсіптер мен мамандықтар бөлінісінде)
4-санат (кәсіптер мен мамандықтар бөлінісінде)
Маусымдық шетелдік жұмыскерлер
1
2
3
4
5
6
7
Жұмыс берушінің жұмыстарды орындауға, қызметтерді көрсетуге, тауарларды өндіруге жасаған шарттары, келісімшарттары шеңберінде іске асыру жоспарланған жобаларды көрсете отырып, шетелдік жұмыскерлерді тартудың негіздемесі
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
М.О. (жеке кәсіпкерлік субъектілерін қоспағанда, егер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мөрі болуға тиіс болса)
(жұмыс беруші болып табылатын ұйым басшысының лауазымы)
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2022 жылғы 28 сәуірдегі
№ 256 қаулысына
2-қосымша
Қазақстан Республикасына
шетелдік жұмыс күшін тартуға
квота белгілеу және оны
Қазақстан Республикасының
облыстары, республикалық
маңызы бар қалалары, астанасы
арасында бөлу қағидаларына
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігіне
кімнен
_________________________
(жергілікті атқарушы органның
толық атауы)
Нысан
20__ жылға еңбекші көшіп келушілерді тарту қажеттілігіне өтінім
Ағымдағы жылы тартылатын еңбекші көшіп келушілердің саны (бірлік)
20__ жылға арналған еңбекші көшіп келушілерді тартуға қажеттілік
Қажеттіліктің негіздемесі
1
2
3

20. Уполномоченный орган по вопросам занятости населения в срок до 1 января устанавливает квоту на привлечение иностранной рабочей силы и распределяет ее между областями, городами республиканского значения, столицей Республики Казахстан и не позднее трех рабочих дней со дня ее распределения размещает на своем официальном интернет-ресурсе решение, принятое в соответствии с подпунктом 23) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О занятости населения".
21. Распределение квоты на привлечение иностранной рабочей силы между областями, городами республиканского значения, столицей Республики Казахстан осуществляется:
1) по странам исхода в соответствии с представленными заявками местных исполнительных органов, сформированными на основании потребностей работодателей, а также предложений заинтересованных центральных государственных органов в разрезе категорий иностранных и сезонных работников;
2) на привлечение трудовых иммигрантов согласно потребности в привлечении трудовых иммигрантов, представленной местными исполнительными органами.";
приложение 1 изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
в приложении 2 правый верхний угол изложить в следующей редакции:
"Приложение 2 к Правилам установления квоты на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан и ее распределения между областями, городами республиканского значения, столицей Республики Казахстан";
приложение 4 изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему постановлению;
в приложении 5 правый верхний угол изложить в следующей редакции:
"Приложение 5 к Правилам установления квоты на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан и ее распределения между областями, городами республиканского значения, столицей Республики Казахстан".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 28 апреля 2022 года № 256
Приложение 1
к Правилам установления
квоты на привлечение
иностранной рабочей
силы в Республику Казахстан и
ее распределения между
областями, городами
республиканского значения,
столицей Республики Казахстан
__________________________
___________________________
___________________________
___________________________
(наименование уполномоченного
органа области, города
республиканского значения,
столицы)
от ________________________
___________________________
____________________________
(полное наименование
юридического лица или Ф.И.О.
физического лица,
юридический адрес)
Форма
Потребность на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан на 20__ год
№ п/п
Количество привлекаемой иностранной рабочей силы в текущем году (единиц)
Потребность в иностранной рабочей силе на 20___ год
1-я категория (в разрезе профессий и специальностей)
2-я категория (в разрезе профессий и специальностей)
3-я категория (в разрезе профессий и специальностей)
4-я категория (в разрезе профессий и специальностей)
Сезонные иностранные работники
1
2
3
4
5
6
7
Обоснование для привлечения иностранных работников с указанием планируемых к
реализации проектов в рамках заключенных договоров, контрактов работодателя на
выполнение работ, оказание услуг, производство товаров
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
М.П. (за исключением субъектов частного предпринимательства, если в соответствии с законодательством Республики Казахстан должно иметь печать)
(должность руководителя организации, являющейся работодателем)
__________________________________
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 28 апреля 2022 года № 256
Приложение 4
к Правилам установления квоты
на привлечение иностранной
рабочей силы в Республику
Казахстан и ее
распределения между
областями, городами
республиканского значения,
столицей Республики Казахстан
В Министерство труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от ________________________
(полное наименование местного
исполнительного органа)
Форма
Заявка на потребность в привлечении трудовых иммигрантов на 20_ год
Количество привлекаемых трудовых иммигрантов в текущем году (единиц)
Потребность в привлечении трудовых иммигрантов на 20__ год
Обоснование потребности
1
2
3
______________________________