"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне денсаулық сақтау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 29 маусымдағы № 444 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне денсаулық сақтау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне денсаулық сақтау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексіне:
317-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"317-бап. Медицина немесе фармацевтика жұмыскерінің кәсіптік міндеттерін тиісінше орындамауы
1. Медицина немесе фармацевтика жұмыскерінің кәсіптік міндеттерін оларға ұқыпсыз қарауы немесе адал қарамауы салдарынан орындамауы, тиісінше орындамауы, егер бұл іс-әрекеттер абайсызда адамның денсаулығына ауырлығы орташа зиян келтіруге әкеп соқса ˗
бір жүз айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға не сол мөлшерде түзеу жұмыстарына не бір жүз сағатқа дейінгі мерзімге қоғамдық жұмыстарға тартуға не отыз тәулікке дейінгі мерзімге қамаққа алуға жазаланады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, абайсызда денсаулыққа ауыр зиян келтіруге әкеп соққан іс-әрекеттер ˗
бір жылға дейінгі мерзімге белгілі бір лауазымдарды атқару немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыра отырып немесе онсыз, екі мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға не сол мөлшерде түзеу жұмыстарына не екі жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге не сол мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
3. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, абайсызда адам өліміне әкеп соққан іс-әрекеттер ˗
белгілі бір лауазымдарды атқару немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан үш жылға дейінгі мерзімге айыра отырып, төрт жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге не сол мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
4. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, абайсызда екі немесе одан да көп адамның өліміне әкеп соққан іс-әрекеттер ˗
үш жылға дейінгі мерзімге белгілі бір лауазымдарды атқару немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыра отырып, алты жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге не сол мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам здравоохранения"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 июня 2022 года № 444
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам здравоохранения".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Проект
ЗАКОН
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам здравоохранения
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Уголовный кодекс Республики Казахстан от 3 июля 2014 года:
статью 317 изложить в следующей редакции:
"Статья 317. Ненадлежащее выполнение профессиональных обязанностей медицинским или фармацевтическим работником
1. Невыполнение, ненадлежащее выполнение профессиональных обязанностей медицинским или фармацевтическим работником вследствие небрежного или недобросовестного отношения к ним, если эти деяния повлекли по неосторожности причинение средней тяжести вреда здоровью человека, -
наказываются штрафом в размере до ста месячных расчетных показателей либо исправительными работами в том же размере, либо привлечением к общественным работам на срок до ста часов, либо арестом на срок до тридцати суток.
2. Деяния, предусмотренные частью первой настоящей статьи, повлекшие по неосторожности причинение тяжкого вреда здоровью, -
наказываются штрафом в размере до двух тысяч месячных расчетных показателей либо исправительными работами в том же размере, либо ограничением свободы на срок до двух лет, либо лишением свободы на тот же срок, с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до одного года или без такового.
3. Деяния, предусмотренные частью первой настоящей статьи, повлекшие по неосторожности смерть человека, -
наказываются ограничением свободы на срок до четырех лет либо лишением свободы на тот же срок с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до трех лет.
4. Деяния, предусмотренные частью первой настоящей статьи, повлекшие по неосторожности смерть двух или более лиц, -
наказываются ограничением свободы на срок до шести лет либо лишением свободы на тот же срок с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до трех лет.

5. Медицина жұмыскерінің, сол сияқты тұрмыстық немесе халыққа өзге де қызмет көрсету ұйымдары жұмыскерлерінің оларға ұқыпсыз қарауы немесе адал қарамауы салдарынан кәсіптік міндеттерін тиісінше орындамауы, егер бұл іс-әрекет басқа адамға АИТВ жұқтыруға әкеп соқса ˗
белгілі бір лауазымдарды атқару немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан үш жылға дейінгі мерзімге айыра отырып, бес жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге не сол мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.".
2. "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2020 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Кодексіне:
1) 7-бапта:
41) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"41) денсаулық сақтау қызметкерлерінің үздіксіз кәсіптік даму нәтижелерін растау қағидаларын, біліктілік деңгейлерін беру және растау тәртібін әзірлейді және бекітеді;";
мынадай мазмұндағы 104-1) тармақшамен толықтырылсын:
"104-1) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша медицина қызметкерлерінің кәсіптік жауапкершілігін сақтандырудың үлгі шартын әзірлейді және бекітеді;";
2) 13-баптың 20) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"20) мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарының басшыларын тағайындауды ұйымдастырады;";
3) 63-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Жеке тұлғалардың денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты, тиісті мамандық бойынша кемінде бес жыл жұмыс өтілі және медициналық қызметке лицензиясы, сондай-ақ медицина қызметкерлерінің кәсіптік жауапкершілігін сақтандыру шарты болған кезде жекеше медициналық практикамен айналысуға құқығы бар.";
4) 77-баптың 1-тармағында:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
3) медицина қызметкері мен денсаулық сақтау субъектісін еркін таңдауға;";
12) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"12) медициналық көмек көрсеткен кезде денсаулығы мен өміріне келтірілген зиянды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес, оның ішінде сақтандыру төлемі арқылы өтеуге;";
23) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"23) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де құқықтары бар.";
5) 115-баптың 2-тармағы 10) тармақшаның бесінші абзацындағы "(шұғыл хабарлауды) қамтамасыз етуге міндетті." деген сөздер "(шұғыл хабарлауды);" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 11) тармақшамен толықтырылсын:
"11) медицина қызметкерлерінің кәсіптік жауапкершілігін сақтандыруды қамтамасыз етуге міндетті.";
6) 270-бапта:
1-тармақтың 10) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"10) кәсіптік қызметті жүзеге асыру үшін жол жүруге байланысты көлік шығыстарының орнын толтыртуға құқығы бар.";
2-тармақ алып тасталсын;

5. Ненадлежащее выполнение профессиональных обязанностей медицинским работником, а равно работником организации бытового или иного обслуживания населения вследствие небрежного или недобросовестного отношения к ним, если это деяние повлекло заражение другого лица ВИЧ, -
наказывается ограничением свободы на срок до пяти лет либо лишением свободы на тот же срок с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до трех лет.".
2. В Кодекс Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения":
1) в статье 7:
подпункт 41) изложить в следующей редакции:
"41) разрабатывает и утверждает правила подтверждения результатов непрерывного профессионального развития, порядок присвоения и подтверждения уровней квалификации работников здравоохранения;";
дополнить подпунктом 104-1) следующего содержания:
"104-1) разрабатывает и утверждает типовой договор страхования профессиональной ответственности медицинских работников по согласованию с уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций;";
2) подпункт 20) статьи 13 изложить в следующей редакции:
"20) организуют назначения руководителей государственных организаций здравоохранения;";
3) пункт 5 статьи 63 изложить в следующей редакции:
"5. Физические лица имеют право на занятие частной медицинской практикой при наличии сертификата специалиста в области здравоохранения, стажа работы не менее пяти лет по соответствующей специальности и лицензии на медицинскую деятельность, а также договора страхования профессиональной ответственности медицинских работников.";
4) в пункте 1 статьи 77:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) свободный выбор медицинского работника и субъекта здравоохранения;";
подпункт 12) изложить в следующей редакции:
"12) возмещение вреда, причиненного здоровью и жизни при оказании им медицинской помощи, в соответствии с законодательством Республики Казахстан, в том числе путем страховой выплаты;";
подпункт 23) изложить в следующей редакции:
"23) иные права в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
5) пункт 2 статьи 115 дополнить подпунктом 11) следующего содержания:
"11) страхование профессиональной ответственности медицинских работников.";
6) в статье 270:
подпункт 10) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"10) возмещение транспортных расходов, связанных с проездом для осуществления профессиональной деятельности;";
пункт 2 исключить;

7) мынадай мазмұндағы 270-1 және 270-2-баптармен толықтырылсын:
"270-1-бап. Медицина қызметкерлерінің кәсіптік жауапкершілігін сақтандыру
1. Денсаулық сақтау субъектілері осы Кодекстің 64-бабының 1), 2), 3), 4), 5), 8) тармақшаларында көзделген медициналық қызмет түрлерін медицина қызметкерлері жүзеге асырғанға дейін медицина қызметкерлерінің кәсіптік жауапкершілігін сақтандыру шартын жасасуға міндетті.

7) дополнить статьями 270-1 и 270-2 следующего содержания:
"Статья 270-1. Страхование профессиональной ответственности медицинских работников
1. Субъекты здравоохранения обязаны заключить договор страхования профессиональной ответственности медицинских работников до осуществления медицинскими работниками вида медицинской деятельности, предусмотренного в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5), 8) статьи 64 настоящего Кодекса.

2. Денсаулық сақтау субъектісі қызметін медицина қызметкерлерінің кәсіптік жауапкершілігін сақтандыру шартын жасаспай жүзеге асыруға құқылы емес.
3. Денсаулық сақтау субъектілерінің және (немесе) медицина қызметкерінің медициналық қызметті жүзеге асыруға байланысты өзінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін ерікті сақтандыру шартын жасасуы оларды медицина қызметкерінің кәсіптік жауапкершілігін сақтандыру шартын жасасу міндетінен босатпайды.

2. Субъект здравоохранения не вправе осуществлять деятельность без заключения договора страхования профессиональной ответственности медицинских работников.
3. Заключение субъектами здравоохранения и (или) медицинским работником договора добровольного страхования своей гражданско-правовой ответственности, связанной с осуществлением медицинской деятельности, не освобождает их от обязанности по заключению договора страхования профессиональной ответственности медицинского работника.

4. Медицина қызметкерінің кәсіптік жауапкершілігі және оның медициналық қызметті жүзеге асыру нәтижесінде үшінші тұлғаларға келтірілген зиянды өтеу жөніндегі міндетке байланысты мүліктік мүдделері медицина қызметкерлерінің кәсіптік жауапкершілігін сақтандыру объектісі болып табылады.
5. Медициналық қызметті жүзеге асыру нәтижесінде пациенттің денсаулығы мен өміріне келтірілген зиян үшін медицина қызметкерлерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігінің туындауы фактісі медицина қызметкерлерінің кәсіптік жауапкершілігін сақтандыру шарты бойынша сақтандыру жағдайы деп танылады.

4. Объектом страхования профессиональной ответственности медицинских работников являются профессиональная ответственность медицинского работника и его имущественные интересы, связанные с обязанностью по возмещению вреда, причиненного третьим лицам в результате осуществления им медицинской деятельности.
5. Страховым случаем по договору страхования профессиональной ответственности медицинских работников признается факт наступления гражданско-правовой ответственности медицинских работников за причиненный вред здоровью и жизни пациента в результате осуществления медицинской деятельности.

6. Егер медициналық көмек көрсету кезінде пациенттің денсаулығы мен өміріне келтірілген зиян сақтанушының (сақтандырылған адамның) медицина қызметкерінің кәсіби қызметін бұзуының салдары болып табылса, сақтандыру жағдайы туындаған болып саналады.
Медицина қызметкерлерінің кәсіптік жауапкершілігін сақтандырудың тәртібі мен өзге де шарттары медицина қызметкерлерінің кәсіптік жауапкершілігін сақтандырудың үлгілік шарты негізінде тараптардың келісімімен айқындалады.

6. Страховой случай считается наступившим, если вред, причиненный здоровью и жизни пациента при оказании медицинской помощи, явился следствием нарушения страхователем (застрахованным лицом) профессиональной деятельности медицинского работника.
Порядок и иные условия страхования профессиональной ответственности медицинских работников определяются соглашением сторон на основании типового договора страхования профессиональной ответственности медицинских работников.

2-бап. Осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан