"МИФИ" ұлттық ядролық зерттеу университеті" федералдық дербес мемлекеттік жоғары білім беру мекемесінің филиалын және "И.М. Губкин атындағы Ресей мемлекеттік мұнай және газ университеті (ұлттық зерттеу университеті)" федералдық дербес мемлекеттік жоғары білім беру мекемесінің филиалын құру туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 5 тамыздағы № 539 қаулысы
"Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 65-бабының 4-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Әл-Фараби атындағы Қазақ ұлттық университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы базасында "МИФИ" ұлттық ядролық зерттеу университеті" федералдық дербес мемлекеттік жоғары білім беру мекемесінің филиалы және "С. Өтебаев атындағы Атырау мұнай және газ университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы базасында "И.М. Губкин атындағы Ресей мемлекеттік мұнай және газ университеті (ұлттық зерттеу университет)" федералдық дербес мемлекеттік жоғары білім беру мекемесінің филиалы (бұдан әрі филиалдар) құрылсын.
2. Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім саласында білім беру қызметтерін көрсету және ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметпен айналысу филиалдар қызметінің негізгі нысаналары болып айқындалсын.
3. Филиалдар білім беру қызметін "МИФИ" ұлттық ядролық зерттеу университеті" федералдық дербес мемлекеттік жоғары білім беру мекемесі мен "И.М. Губкин атындағы Ресей мемлекеттік мұнай және газ (ұлттық зерттеу университет) университеті" федералдық дербес мемлекеттік жоғары білім беру мекемесінің (бұдан әрі – бас жоғары оқу орындары) білім беру бағдарламаларының негізінде жүзеге асырады.
Филиалдар бас жоғары оқу орындарының, "Әл-Фараби атындағы Қазақ ұлттық университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы және "С. Өтебаев атындағы Атырау мұнай және газ университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы базасында оқытылатын, "Қазақ тілі" мен "Қазақстан тарихы" пәндері міндетті түрде енгізілген пәндер тізбесін, кәсіптік практикалардың түрлерін айқындайды.
4. Білім беру процесі бас жоғары оқу орындарының профессор-оқытушылар құрамын тарта отырып ұйымдастырылсын, олардың әрбір филиалдағы үлесі кемінде 50 %-ды құрайды.
5. Филиалдарды лицензиялау Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.

О создании филиала Федерального государственного автономного образовательного учреждения высшего образования "Национальный исследовательский ядерный университет "МИФИ" и филиала Федерального государственного автономного образовательного учреждения высшего образования "Российский государственный университет нефти и газа (национальный исследовательский университет) имени И.М. Губкина"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 августа 2022 года № 539
В соответствии с пунктом 4 статьи 65 Закона Республики Казахстан "Об образовании" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Создать филиал Федерального государственного автономного образовательного учреждения высшего образования "Национальный исследовательский ядерный университет "МИФИ" на базе некоммерческого акционерного общества "Казахский национальный университет имени аль-Фараби" и филиал Федерального государственного автономного образовательного учреждения высшего образования "Российский государственный университет нефти и газа (национальный исследовательский университет) имени И.М. Губкина" на базе некоммерческого акционерного общества "Атырауский университет нефти и газа имени С. Утебаева" (далее – филиалы).
2. Основными предметами деятельности филиалов определить предоставление образовательных услуг в сфере высшего и (или) послевузовского образования и занятие научной и (или) научно-технической деятельностью.
3. Филиалы осуществляют образовательную деятельность на основе образовательных программ Федерального государственного автономного образовательного учреждения высшего образования "Национальный исследовательский ядерный университет "МИФИ" и Федерального государственного автономного образовательного учреждения высшего образования "Российский государственный университет нефти и газа (национальный исследовательский университет) имени И.М. Губкина" (далее – головные вузы).
Филиалы определяют перечень дисциплин с обязательным включением предметов "Казахский язык" и "История Казахстана", виды профессиональных практик, изучаемых на базе головных вузов, некоммерческого акционерного общества "Казахский национальный университет имени аль-Фараби" и некоммерческого акционерного общества "Атырауский университет нефти и газа имени С. Утебаева".
4. Организовать образовательный процесс с привлечением профессорско-преподавательского состава головных вузов, доля которых в каждом филиале составляет не менее 50 %.
5. Лицензирование филиалов осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

6. Филиалдарды қаржыландыру Қазақстан Республикасының мемлекеттік білім беру тапсырысы шеңберінде алынған қаражат және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі шетелдік филиалдардың бағдарламалары үшін жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемін есептеудің жеке алгоритмін айқындау бөлігінде нормативтік құқықтық актілерге өзгерістер енгізсін.
7. Филиалдарды материалдық-техникалық базамен қамтамасыз ету Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес "Әл-Фараби атындағы Қазақ ұлттық университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғам мен "С. Өтебаев атындағы Атырау мұнай және газ университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының материалдық-техникалық базасы есебінен жүзеге асырылады.
8. Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі осы қаулыдан туындайтын қажетті шараларды қабылдасын.
9. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов

6. Финансирование филиалов осуществляется за счет средств, полученных в рамках государственного образовательного заказа Республики Казахстан, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
Министерству науки и высшего образования Республики Казахстан внести изменения в нормативные правовые акты в части определения отдельного алгоритма расчета объема подушевого нормативного финансирования для программ зарубежных филиалов.
7. Обеспечение материально-технической базой филиалов осуществляется за счет материально-технической базы некоммерческого акционерного общества "Казахский национальный университет имени аль-Фараби" и некоммерческого акционерного общества "Атырауский университет нефти и газа имени С. Утебаева" согласно законодательству Республики Казахстан.
8. Министерству науки и высшего образования Республики Казахстан принять необходимые меры, вытекающие из настоящего постановления.
9. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов