"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) және "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 26 тамыздағы № 609 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) және "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі Ә. Смайылов
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының кодексіне (Салық кодексі) және "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2017 жылғы 25 желтоқсандағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының кодексіне (Салық кодексі):
1) 1-баптың 1-тармағында:
38) тармақшадағы "ұйымға берілетін мүлік;" деген сөздер "ұйымға;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"төтенше жағдайдың нәтижесінде зардап шеккен жеке тұлғаға берілетін мүлік;";
49) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"49) өндіру – жер қойнауынан минералдық шикізатты немесе қатты пайдалы қазбаларды жер бетіне алумен және (немесе) пайдалы қазбалар жатқан жерлерден олардың бөлінуімен, оның ішінде техногендік минералдық түзілімдерден жер асты суларын алумен тікелей байланысты жұмыстардың (операциялардың) бүкіл кешені;";
49-1) тармақша алып тасталсын;
53) тармақша "төлем көзінен" деген сөздерден кейін "және жалақының бірыңғай төлемінен" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 3-баптың 4-тармағының екінші бөлігі алып тасталсын;
3) 16-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы бөлікпен толықтырылсын:
"Электрондық салық төлеуші уәкілетті өкілді салық органдарының веб-қосымшасы арқылы өкілдің тиісті өкілеттіктері көрсетілген, әрбір тараптың электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат арқылы айқындауға құқылы.";

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Кодекс Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и Закон Республики Казахстан "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 августа 2022 года № 609
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Кодекс Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и Закон Республики Казахстан "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Проект
ЗАКОН
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
О внесении изменений и дополнений в Кодекс Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и Закон Республики Казахстан "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Кодекс Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс):
1) в пункте 1 статьи 1:
подпункт 38) дополнить абзацем следующего содержания:
"физическому лицу, пострадавшему в результате чрезвычайной ситуации;";
подпункт 49) изложить в следующей редакции:
"49) добыча – весь комплекс работ (операций), непосредственно связанных с извлечением минерального сырья или твердых полезных ископаемых из недр на поверхность и (или) отделением полезных ископаемых из мест их залегания, в том числе из техногенных минеральных образований, с забором подземных вод;";
подпункт 49-1) исключить;
в подпункте 53) после слов "удерживаемых у источника выплаты," дополнить словами "и единого платежа с заработной платы;";
2) часть вторую пункта 4 статьи 3 исключить;
3) пункт 3 статьи 16 дополнить частью следующего содержания:
"Электронный налогоплательщик вправе определить уполномоченного представителя путем оформления электронного документа посредством веб-приложения налоговых органов, удостоверенного электронной цифровой подписью каждой из сторон, в котором указываются соответствующие полномочия представителя.";

4) 19-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Салықтық құқық бұзушылық белгілерін көрсететін, салықтық тексеру барысында салықтарды және бюджетке төленетін төлемдерді төлеуден жалтару, сондай-ақ әдейі банкроттық фактілері анықталған кезде салық органдары Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес процестік шешім қабылдау үшін тиісті құқық қорғау органдарына олардың тергеуіне жататын материалдарды жібереді.";
5) 24-бапта:
13) тармақшаның сегізінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"туындаған күнінен бастап екі ай бойы республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарына қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің 5 000 еселенген мөлшерінен асатын мөлшерде өтелмеген салықтық берешегі бар заңды тұлғаның, заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің, дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебінде тұрған жеке тұлғаның;";
15) тармақшада:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"15) корреспонденттік шоттарды, сондай-ақ мемлекеттік бюджеттен және Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін жәрдемақылар мен әлеуметтік төлемдерді, мемлекеттік бюджеттен және (немесе) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан және (немесе) ерікті жинақтаушы зейнетақы қорынан төленетін зейнетақыларды, алименттерді (кәмелетке толмаған және еңбекке жарамсыз кәмелетке толған балаларды күтіп-бағуға арналған ақшаны) алуға арналған банктік шоттарды, сондай-ақ "Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жасалған білім беру жинақтау салымы туралы шарт бойынша банктік шоттарды, жеке тұрғын үй қорында жалға алынған тұрғын үй үшін төлем жасау мақсатында төлемдер мен субсидияларды, тұрғын үй жағдайларын жақсарту және (немесе) емделу ақысын төлеу мақсатында бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан есепке алынатын біржолғы зейнетақы төлемдерін қоспағанда, мыналарға:";
мынадай мазмұндағы бесінші абзацпен толықтырылсын:
"Бұл ретте салықтық берешегі, әлеуметтік төлемдер бойынша берешегі бар салық төлеуші келіскен жағдайда, салық төлеуші салықтық берешегін, әлеуметтік төлемдер бойынша берешегін, оның ішінде берешектің осы түрлерін көрсетілген банктік шоттан аудару арқылы толық өтегеннен кейін, осындай банктік шот бойынша шығыс операцияларын жүзеге асырған жағдайда банк банктік шот ашуға құқылы.";
6) 26-бап мынадай мазмұндағы 27 және 28-тармақтармен толықтырылсын:

4) пункт 4 статьи 19 изложить в следующей редакции:
"4. При выявлении фактов уклонения от уплаты налогов и платежей в бюджет в ходе налоговой проверки, а также преднамеренного банкротства, указывающих на признаки уголовного правонарушения, налоговые органы направляют соответствующим правоохранительным органам материалы, отнесенные к их подследственности, для принятия процессуального решения в соответствии с законами Республики Казахстан.";
5) в статье 24:
абзац восьмой подпункта 13) изложить в следующей редакции:
"юридического лица, структурного подразделения юридического лица, физического лица, состоящего на регистрационном учете в качестве индивидуального предпринимателя, имеющих налоговую задолженность, не погашенную в течение двух месяцев со дня ее возникновения, в размере более 5 000-кратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года;";
в подпункте 15)
абзац первый изложить в следующей редакции:
"15) отказать в открытии банковских счетов, за исключением корреспондентских счетов, а также банковских счетов, предназначенных для получения пособий и социальных выплат, выплачиваемых из государственного бюджета и Государственного фонда социального страхования, пенсий, выплачиваемых из государственного бюджета и (или) единого накопительного пенсионного фонда, и (или) добровольного накопительного пенсионного фонда, алиментов (денег, предназначенных на содержание несовершеннолетних и нетрудоспособных совершеннолетних детей), а также банковских счетов по договору об образовательном накопительном вкладе, заключенному в соответствии с Законом Республики Казахстан "О Государственной образовательной накопительной системе", банковских счетов, предназначенных для зачисления платежей и субсидий в целях оплаты за арендованное жилье в частном жилищном фонде, единовременных пенсионных выплат, зачисляемых из единого накопительного пенсионного фонда в целях улучшения жилищных условий и (или) оплаты лечения:";
дополнить абзацем пятым следующего содержания:
"При этом в случае согласия налогоплательщика, имеющего налоговую задолженность, задолженность по социальным платежам, банк вправе открыть банковский счет при условии осуществления расходных операций по такому банковскому счету после полного погашения налоговой задолженности, задолженности по социальным платежам, в том числе путем перечисления данных видов задолженности налогоплательщиком с указанного банковского счета.";
6) статью 26 дополнить пунктами 27 и 28 следующего содержания:

"27. Ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті орган цифрлық майнингті жүзеге асыратын адамдардан цифрлық активтердің айналымы жөніндегі алынған ақпаратты уәкілетті орган белгілеген тәртіппен, мерзімдерде және нысан бойынша салық органдарына табыс етуге міндетті.
28. Цифрлық активтер саласындағы уәкілетті орган:
1) майнингтік фермалар және майнерлер тұтынатын энергия көлемі бойынша;
2) цифрлық майнинг үшін пайдаланылатын жабдықтардың саны мен атауы туралы алынған ақпаратты салық органдарына табыс етуге міндетті.";
7) 30-бапта:
1-тармақ 18) тармақшадағы "туралы мәліметтерді қоспағанда, салық органы салық төлеуші (салық агенті) туралы алған кез кезген мәліметтер салықтық құпияны құрайды." деген сөздер "туралы мәліметтерді;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 19) тармақшамен толықтырылсын:
"19) салық есептілігінде көрсетілген жалдамалы жұмыскерлердің санын қоспағанда, салық органы салық төлеуші (салық агенті) туралы алған кез келген мәліметтер салықтық құпияны құрайды.";
3-тармақта:
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) Қазақстан Республикасы азаматтарының төлем қабілеттілігін қалпына келтіру және банкроттық туралы заңнамасында көзделген рәсімдер жүргізілетін борышкерге қатысты қаржы басқарушысына оның құзыреті шегінде;";
5) тармақшадағы "органға ұсынады." деген сөздер "органға;" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
"5-1) жауапты мемлекеттік лауазымды атқаратын тұлғаның, мемлекеттік функцияларды орындауға уәкілеттік берілген тұлғаның Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде орналасқан шетелдік банктерде ақша қаражатының болуы туралы мәліметтер бөлігінде мемлекеттік органдардың кадр қызметіне ұсынады.
Осы тармақшада көрсетілген уәкілетті мемлекеттік орган мәліметтерге қол жеткізе алатын лауазымды тұлғалардың тізбесін бекітеді;";
8) 36-бап мынадай мазмұндағы 3-1, 3-2 және 3-3-тармақтармен толықтырылысын:
"3-1. Салық төлеушінің салықтық және (немесе) бухгалтерлік есепте не салық төлеушінің салықтық есептілігінде көрсетілуге жататын шаруашылық қызмет фактілері (осындай фактілердің жиынтығы) туралы мәліметтерді бұрмалау нәтижесінде салық міндеттемесін және (немесе) төленуге жататын салық сомасын азайтуына жол берілмейді.
3-2. Мына шарттардың бірі немесе бірнешеуі:
1) тауарларды өндіру және (немесе) беру, жұмыстарды орындау немесе қызметтерді көрсету үшін қажетті материалдық ресурстардың уақытын, мүліктің орналасқан жерін немесе көлемін ескере отырып, операцияларды нақты жүзеге асырудың мүмкін еместігі;

"27. Уполномоченный орган в сфере обеспечения информационной безопасности обязан представлять в налоговые органы полученную информацию по обороту цифровых активов от лиц, осуществляющих цифровой майнинг, в порядке, сроки и по форме, установленные уполномоченным органом.
28. Уполномоченный орган в сфере цифровых активов обязан представлять в налоговые органы полученную информацию:
1) по объему потребляемой энергии майнинговыми фермами и майнерами;
2) о количестве и наименовании оборудования, используемого для цифрового майнинга.";
7) в статье 30:
пункт 1 дополнить подпунктом 19) следующего содержания:
"19) численность наемных работников, отраженная в налоговой отчетности.";
в пункте 3:
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) финансовому управляющему в пределах его компетенции в отношении должника, по которому проводит процедуры, предусмотренные законодательством Республики Казахстан о восстановлении платежеспособности и банкротстве граждан;";
дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) кадровым службам государственных органов в части сведений о наличии денег в иностранных банках, расположенных за пределами Республики Казахстан, у лиц, занимающих ответственную государственную должность, лиц, уполномоченных на выполнение государственных функций.
Уполномоченный государственный орган, указанный в настоящем подпункте, утверждает перечень должностных лиц, имеющих доступ к сведениям;";
8) статью 36 дополнить пунктами 3-1, 3-2 и 3-3 следующего содержания:
"3-1. Не допускается уменьшение налогоплательщиком налогового обязательства и (или) суммы подлежащего уплате налога в результате искажения сведений о фактах хозяйственной деятельности (совокупности таких фактов), подлежащих отражению в налоговом и (или) бухгалтерском учете либо налоговой отчетности налогоплательщика.
3-2. Обстоятельствами, свидетельствующими об уменьшении налогового обязательства налогоплательщиком при совершении сделки (операции) с контрагентом, являются наличие одного или нескольких условий:
1) невозможность реального осуществления операций с учетом времени, места нахождения имущества или объема материальных ресурсов, необходимых для производства и (или) поставки товаров, выполнения работ или оказания услуг;

2) жеткілікті еңбек ресурстарының, негізгі құралдардың, өндірістік активтердің, қойма үй-жайларының, көлік құралдарының және өзге де ресурстардың болмауы;
3) бухгалтерлік есеп құжаттарында көрсетілген көлемде өндірілмеген (сатып алынбаған) немесе өндірілуі (сатып алынуы) мүмкін емес тауармен операциялар жасау;
4) экономикалық мағынасы жоқ мәмілелерді (операцияларды) салық салу мақсаттары үшін пайдалану салық төлеушінің келсімшарт жасаушы агентпен мәміле (операция) жасау кезінде салық міндеттемесінің азайтылғаны туралы куәландыратын мән-жайлар болып табылады.
3-3. Осы баптың 3-2-тармағының 1)-4) тармақшаларында көрсетілген мән-жайларды растау үшін келісімшарт жасаушы агентті қарсы тексерулер немесе ол болмаған кезде салықтық тексерулер жүзеге асырылады.";
9) 44-баптың 1-тармағындағы "сенімгерлік басқарушының" деген сөздер "сенімгерлік басқарудың" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 49-баптың 3-тармағы "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумақтарынан импортталатын тауарларға" деген сөздерден кейін ", қол қою бонусына," деген сөздермен толықтырылсын;
11) 51-бапта:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Салықтарды және (немесе) төлемақыларды төлеу жөніндегі салықтық міндеттемені орындау мерзімін өзгерту туралы немесе оны өзгертуден бас тарту туралы шешімді осы Кодекстің 50-бабына сәйкес осындай шешім қабылдауға уәкілеттік берілген орган уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша салық төлеушінің өтінішін алған күннен бастап жиырма жұмыс күні ішінде қабылдайды. Бұл ретте салықтарды және (немесе) төлемақыларды төлеу жөніндегі мерзімді ұзартуды беру туралы шешімге салық міндеттемесін орындау кестесі қоса беріледі.
Салықтарды және (немесе) төлемақыларды төлеу жөніндегі салықтық міндеттемені орындау мерзімін өзгерту туралы шешім қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.";
мынадай мазмұндағы 7-тармақпен толықтырылсын:
"7. Салықтық міндеттемені орындау кестесі салық төлеушінің дәлелді өтініші негізінде қайта қаралуы мүмкін.
Бұл ретте салықтық міндеттемені орындау кестесі бір реттен асырмай қайта қаралуы мүмкін.";
12) 52-баптың 2) тармақшасының бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"мемлекеттік кіріс органдары қойған шектеулерлерді қоспағанда, мемлекеттік органдар қойған шектеулері бар мүлік;";
13) 54-баптың 2-тармағы 4) тармақшадағы "бойынша тоқтатылады, оның ішінде мерзімінен бұрын тоқтатылады." деген сөздер "бойынша;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылысын:
"5) Салықтардың және (немесе) төлемақылардың сомаларын төлеу жөніндегі салықтық міндеттемені орындау кестесінде белгіленген мерзім бес жұмыс күнінен астам уақытқа бұзылған жағдайларда тоқтатылады, оның ішінде мерзімінен бұрын тоқтатылады";

2) отсутствие достаточных трудовых ресурсов, основных средств, производственных активов, складских помещений, транспортных средств и иных ресурсов;
3) совершение операций с товаром, который не производился (приобретался) или не мог быть произведен (приобретен) в объеме, указанном в документах бухгалтерского учета;
4) использование для целей налогообложения сделок (операций), по которым отсутствует экономический смысл.
3-3. Для подтверждения обстоятельств, указанных в подпунктах 1) - 4) пункта 3-2 настоящей статьи, осуществляются встречные проверки контрагента или налоговые обследования при его отсутствии.";
9) в пункте 1 статьи 44 слова "доверительного управляющего" заменить словами "доверительного управления";
10) в пункте 3 статьи 49 после слов "Евразийского экономического союза," дополнить словами "подписному бонусу,";
11) в статье 51:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Решение об изменении срока исполнения налогового обязательства по уплате налогов и (или) плат или об отказе его изменения принимается органом, уполномоченным принимать такое решение в соответствии со статьей 50 настоящего Кодекса, в течение двадцати рабочих дней со дня получения заявления налогоплательщика по форме, установленной уполномоченным органом. При этом к решению о предоставлении рассрочки по уплате налогов и (или) плат прилагается график исполнения налогового обязательства.
Решение об изменении срока исполнения налогового обязательства по уплате налогов и (или) плат вводится в действие со дня его подписания.";
дополнить пунктом 7 следующего содержания:
"7. График исполнения налогового обязательства может быть пересмотрен на основании мотивированного заявления налогоплательщика.
При этом график исполнения налогового обязательства может быть пересмотрен не более одного раза.";
12) абзац пятый подпункта 2) статьи 52 изложить в следующей редакции:
"имущество, на которое имеются ограничения, наложенные государственными органами, за исключением ограничений, наложенных органами государственных доходов;";
13) пункт 2 статьи 54 дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) нарушения срока, установленного графиком исполнения налогового обязательства по уплате сумм налогов и (или) плат более, чем на пять рабочих дней.";

14) 55-баптың 1-тармағы мынадай ркедакцияда жазылсын:
"1. Осы Кодекстің 54-бабы 2-тармағының 2) және 5) тармақшаларында белгіленген жағдайларда кейінге қалдырудың немесе мерзімін ұзартудың қолданылуы тоқтатылған кезде, салық органы салық төлеушінің және (немесе) үшінші тұлғаның кепілге салынған мүлкінен өндіріп алады не банк кепілдігін орындауды талап етеді.";
15) 67-баптың 6-тармағының төртінші және бесінші абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
"осы баптың 1-тармағының 2) және 3) тармақшаларында көзделген негіз бойынша қызметті оңайлатылған тәртіппен тоқтату кезінде салықтық есептілікті табыс етуді тоқтата тұру (ұзарту, қайта бастау) туралы салықтық өтініште көрсетілген қызметті тоқтата тұру кезеңі аяқталған;
осы баптың 1-тармағының 3) тармақшасында және 5-тармағының 1-1) тармақшасында көзделген негіздер бойынша қызметті оңайлатылған тәртіппен тоқтату кезінде жеке табыс салығы мен әлеуметтік төлемдер (қызметті тоқтата тұру жағдайларын қоспағанда) есептелген және төленген соңғы ай өткен күннен кейінгі күннен бастап дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебінен шығарылған болып танылады.";
16) 69-бапта:
3-тармақтың 6) тармақшасындағы "және жергілікті атқарушы органдардың" деген сөздер ", жергілікті атқарушы органдардың және "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Салықтық тексеру жүргізудің жалпы тәртібі осы Кодекске және осы Кодекспен реттелмеген бөлігінде Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес айқындалады.";
17) 73-баптың 1-тармағы 8) тармақшадағы "өткізу жолымен жәрдемдеседі." деген сөздер "өткізу;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 9) тармақшамен толықтырылсын:
"9) Сервистік бағдарламалық өнімдер арқылы, оның ішінде заңды тұлғаның басшысына және (немесе) бюджетпен жұмыс жүргізетін жауапты тұлғаға ақпараттық хабарламалар жіберу жолымен жәрдемделді.
Осы тармақтың 9) тармақшасының ережелері ірі кәсіпкерлік субъектілеріне қолданылмайды.";
18) мынадай мазмұндағы 73-1-баппен толықтырылсын:
"73-1-бап. Тиісті салықтық сақтық.
Салық төлеуші салықтық міндеттемелерін тиісінше орындау мақсатында мәмілелер (операциялар) жасау кезінде тиісті салықтық сақтық танытады.
Тиісті салықтық сақтық таныту жалпыға қолжетімді болып табылатын кәсіпкерлік субъектілері туралы кешенді ақпарат алуға мүмкіндік беретін ақпараттық жүйе арқылы салық төлеушінің сұрау салуы бойынша қалыптастырылған есепті алу жолымен жүзеге асырылады.
Салық төлеушінің (салық агентінің) тиісті сақтықты сақтау фактісін растайтын есеп өнім берушімен мәміле (операция) жасалған күнге дейін кемінде он жұмыс күні бұрын қалыптастырылуға тиіс.
Бұл ретте осындай ақпараттық жүйені пайдалану фактісі электрондық цифрлық қолтаңба арқылы немесе өнім беруші туралы мәліметтерді қарау күніне өзге де тәсілмен сұрау салуға қол қойылғанын куәландыратын мәліметтермен тіркеледі және расталады.

14) пункт 1 статьи 55 изложить в следующей редакции:
"1. При прекращении действия отсрочки или рассрочки в случаях, установленных подпунктами 2) и 5) пункта 2 статьи 54 настоящего Кодекса, налоговый орган обращает взыскание на заложенное имущество налогоплательщика и (или) третьего лица либо требует исполнения банковской гарантии.";
15) абзацы четвертый и пятый пункта 6 статьи 67 изложить в следующей редакции:
"окончания периода приостановления деятельности, указанного в налоговом заявлении о приостановлении (продлении, возобновлении) представления налоговой отчетности, при прекращении деятельности в упрощенном порядке по основанию, предусмотренному подпунктами 2) и 3) пункта 1 настоящей статьи;
истечения последнего месяца, за который исчислены и уплачены индивидуальный подоходный налог и социальные платежи (за исключением случаев приостановления деятельности), при прекращении деятельности в упрощенном порядке по основаниям, предусмотренным подпунктом 3) пункта 1 и подпунктом 1-1) пункта 5 настоящей статьи.";
16) в статье 69:
в подпункте 6) пункта 3 слова "и местных исполнительных органов" заменить словами ", местных исполнительных органов и Государственной корпорации "Правительство для граждан";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Общий порядок проведения налоговой проверки определяется настоящим Кодексом, а также Предпринимательским кодексом Республики Казахстан в части, не урегулированной настоящим Кодексом.";
17) пункт 1 статьи 73 дополнить подпунктом 9) следующего содержания:
"9) направления информационных сообщений посредством сервисных программных продуктов, в том числе руководителю и (или) ответственному лицу по работе с бюджетом.
Положения подпункта 9) настоящего пункта не распространяются на субъектов крупного предпринимательства.";
18) дополнить статьей 73-1 следующего содержания:
"Статья 73-1. Должная налоговая осмотрительность.
В целях надлежащего исполнения налоговых обязательств налогоплательщик при совершении сделок (операций) проявляет должную налоговую осмотрительность.
Проявление должной налоговой осмотрительности осуществляется путем получения отчета, сформированного по запросу налогоплательщика посредством информационной системы, предоставляющей возможность получения комплексной информации о субъектах предпринимательства, являющейся общедоступной.
Отчет, подтверждающий факт соблюдения налогоплательщиком (налоговым агентом) должной осмотрительности, должен быть сформирован не ранее, чем за десять рабочих дней до даты заключения сделки (операции) с поставщиком.
При этом факт использования такой информационной системы фиксируется и подтверждается сведениями, свидетельствующими о подписании запроса посредством электронной цифровой подписи или иным способом на дату просмотра сведений о поставщике.

Тиісті салықтық сақтық таныта отырып жасалған және осы Кодекстің 36-бабының 3-2-тармағында белгіленген мән-жайларға сәйкес келмейтін мәмілелер (операциялар) салықтық бақылау объектісі бола алмайды.";
19) 79-бапта:
3-тармақтағы "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы" деген сөздер "сервистік бағдарламалық өнімдер арқылы" деген сөздермен ауыстырылсын;
20) 80-баптың 3-тармағындағы "электрондық үкімет" веб-порталы" деген сөздер "сервистік бағдарламалық өнімдер" деген сөздермен ауыстырылсын;
21) 85-бапта:
4-тармақтың 1) тармақшасы "қосылған құн салығы" деген сөздерден кейін "немесе ойын бизнесі" деген сөздермен толықтырылсын;
6-тармақтың 4) тармақшасының екінші абзацындағы "тоғызыншы абзацында" деген сөздер "сегізінші және тоғызыншы абзацтарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
22) 97-баптың 8-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Салықтардың, бюджетке төленетін төлемдердің, әлеуметтік төлемдердің, айыппұлдардың, өсімпұлдардың барлық немесе жекелеген түрлері бойынша бюджетпен есеп айырысулардың жай-күйі туралы салық төлеушінің жеке шотынан үзінді көшірмені салық органдары салық төлеушінің сұрау салуы бойынша сұрау салуды алған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде береді.";
23) 101-баптың 1-тармағының үшінші бөлігіндегі "азаматтық авиация саласындағы сертификаттарды," деген сөздер алып тасталсын;
24) 108-бапта:
1-тармақта:
4) тармақшадағы "талап арыз немесе өзге де өтініш (шағым қайтарылған)" деген сөздер "шағымды Конституциялық Сот, талап арызды немесе өзге де өтінішті (шағымды) сот қайтарған" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) тармақша:
"егер iс" деген сөздерден кейін "Конституциялық сотта," деген сөздермен толықтырылсын;
"қойған болса," деген сөздерен кейін "Конституциялық сот ісін жүргізу," деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақтың 1) тармақшасындағы "талап қоюшы" деген сөздер "субъект шағымнан, талап қоюшы" деген сөздермен ауыстырылсын;
25) мынадай мазмұндағы 108-1-баппен толықтырылсын:
"108-1-бап. Қазақстан Республикасының өнімді заттай нысанда бөлу бойынша үлесіне қарай салықтық міндеттемесі бойынша есепке жатқызу ерекшеліктері
1. Жеке шот заттай нысанда жүргізілген кезде Қазақстан Республикасының өнімді заттай нысанда бөлу бойынша үлесіне қарай салықтық міндеттемесін орындау есебіне жер қойнауын пайдаланушы заттай нысанда беретін пайдалы қазбалардың артық берілген көлемін есепке жатқызуды жүргізу күніне заттай нысандағы салықтық міндеттемені орындау есебіне берілген пайдалы қазбалардың көлемі мен заттай нысандағы салықтық міндеттемені орындау есебіне берілуге тиіс пайдалы қазбалардың көлемі арасындағы оң айырма болып табылады.

Сделки (операции), совершенные с проявлением должной налоговой осмотрительности и не соответствующие обстоятельствам, установленным пунктом 3-2 статьи 36 настоящего Кодекса, не могут быть объектом налогового контроля.";
19) в статье 79:
в пункте 3 слова "посредством веб-портала "электронного правительства" заменить словами "посредством сервисных программных продуктов";
20) в пункте 3 статьи 80 слова "веб-портала "электронного правительства"" заменить словами "сервисных программных продуктов";
21) в статье 85:
в подпункте 1) пункта 4 после слов "по налогу на добавленную стоимость" дополнить словами "или игорному бизнесу";
в подпункте 4) пункта 6 слова "абзаце девятом" заменить словами "абзацах восьмом и девятом";
22) пункт 8 статьи 97 изложить в следующей редакции:
"8. Выписка из лицевого счета налогоплательщика о состоянии расчетов с бюджетом по всем или отдельным видам налогов, платежей в бюджет, социальных платежей, штрафов, пени выдается налоговыми органами по запросу налогоплательщика в течение одного рабочего дня со дня получения запроса.";
23) в части третьей пункта 1 статьи 101 слова "сертификатов в сфере гражданской авиации," исключить;
24) в статье 108:
в пункте 1:
в подпункте 4) слова "искового или иного заявления (жалобы)" заменить словами "жалобы Конституционным Судом, искового или иного заявления (жалобы) судом";
подпункт 5):
после слова "прекращения" дополнить словами "конституционного судопроизводства,";
после слова "рассмотрению" дополнить словами "в Конституционном Суде,"
подпункт 1) пункта 2 после слова "отказа" дополнить словами "субъекта от жалобы,";
25) дополнить статьей 108-1 следующего содержания:
"Статья 108-1. Особенности зачета по налоговому обязательству по доле Республики Казахстан по разделу продукции в натуральной форме
1. При ведении лицевого счета в натуральной форме излишне переданным объемом полезных ископаемых, передаваемых недропользователем в натуральной форме в счет исполнения налогового обязательства по доле Республики Казахстан по разделу продукции в натуральной форме, является положительная разница между переданным объемом полезных ископаемых в счет исполнения налогового обязательства в натуральной форме и объемом полезных ископаемых, подлежащих передаче в счет исполнения налогового обязательства в натуральной форме, на дату проведения зачета.

2. Жеке шот заттай нысанда жүргізілген кезде Қазақстан Республикасының өнімді заттай нысанда бөлу бойынша үлесіне қарай салықтық міндеттемесін орындау есебіне жер қойнауын пайдаланушы заттай нысанда беретін пайдалы қазбалардың артық берілген көлемін есепке жатқызуды салық органы жер қойнауын пайдаланушының Қазақстан Республикасының өнімді бөлу бойынша үлесі жөніндегі жеке шотты жүргізу орны бойынша – осындай жеке шоттың мәліметтері негізінде жүргізеді.
3. Жеке шот заттай нысанда жүргізілген кезде Қазақстан Республикасының өнімді заттай нысанда бөлу бойынша үлесіне қарай салықтық міндеттемесін орындау есебіне жер қойнауын пайдаланушы заттай нысанда беретін пайдалы қазбалардың артық берілген көлемін есепке жатқызуды салық органы мерзімінде орындалмаған Қазақстан Республикасының өнімді заттай нысанда бөлу бойынша үлесіне қарай салықтық міндеттемесін өтеу есебінен жер қойнауын пайдаланушының есепке жатқызуға салықтық өтінішінсіз жүргізеді.";
26) 116-бапта:
5-тармақтағы "шағым жасалған жағдайда," деген сөздер ", егер осы баптың 5-1-тармағында өзгеше көзделмесе, шағым жасалған жағдайда," деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 5-1-тармақпен толықтырылсын:
"5-1. Уәкілетті орган салық төлеушінің (салық агентінің) тексеру нәтижелері туралы хабарламаға шағымын қанағаттандырусыз қалдырған жағдайда, салық төлеушінің (салық агентінің) мүлкіне билік етуін шектеуді қоспағанда, мерзімінде орындалмаған салықтық міндеттеменің орындалуын қамтамасыз ету тәсілдерінің қолданылуы шағымды қарау нәтижелері бойынша шешім шығарылған кезден бастап 15 жұмыс күніне тоқтатыла тұрады.";
27) 117-бапта:
3-тармағының бірінші бөлігі:
мынадай мазмұндағы тоғызыншы абзацпен толықтырылсын:
"сот "Қазақстан Республикасы азаматтарының төлем қабілеттілігін қалпына келтіру және банкроттығы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес төлем қабілеттілігін қалпына келтіру рәсімін қолдану туралы іс бойынша іс жүргізуді қозғау туралы ұйғарым шығарған кезде – осындай ұйғарым шығарылған күннен бастап;";
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"инвестициялар жөніндегі уәкілетті органмен жасалған инвестициялық салықтық кредит туралы келісім болған кезде оның қолданылу мерзімі кезеңінде және осындай кредит берілген салықтар бойынша.";
4-тармақ 3) тармақшадағы "бастап өсімпұлды есепке жазу қайта басталады." деген сөздер "бастап;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен тодықтырылсын:
"4) төлем қабілеттілігін қалпына келтіру рәсімін қолданудан бас тарту туралы шешімнің заңды күшіне енуі – төлем қабілеттілігін қалпына келтіру рәсімін қолдану туралы іс қозғау туралы ұйғарым шығарылған күннен бастап.";

2. При ведении лицевого счета в натуральной форме зачет излишне переданного объема полезных ископаемых, передаваемых недропользователем в натуральной форме в счет исполнения налогового обязательства по доле Республики Казахстан по разделу продукции в натуральной форме, производится налоговым органом по месту ведения лицевого счета недропользователя по доле Республики Казахстан по разделу продукции - на основании сведений такого лицевого счета.
3. При ведении лицевого счета в натуральной форме зачет излишне переданного объема полезных ископаемых, передаваемых недропользователем в натуральной форме в счет исполнения налогового обязательства по доле Республики Казахстан по разделу продукции в натуральной форме, производится налоговым органом в счет погашения неисполненного в срок налогового обязательства по доле Республики Казахстан по разделу продукции в натуральной форме без налогового заявления недропользователя на зачет.";
26) в статье 116:
в пункте 5 слова "В случае обжалования" заменить словами "Если иное не предусмотрено пунктом 5-1 настоящей статьи, в случае обжалования";
дополнить пунктом 5-1 следующего содержания:
"5-1. В случае оставления уполномоченным органом жалобы налогоплательщика (налогового агента) на уведомление о результатах проверки без удовлетворения применение способов обеспечения исполнения не выполненного в срок налогового обязательства, за исключением ограничения в распоряжении имуществом налогоплательщика (налогового агента), приостанавливается на 15 рабочих дней с момента вынесения решения по результатам рассмотрения жалобы.";
27) в статье 117:
часть первую пункта 3
дополнить абзацем девятым следующего содержания:
"при вынесении судом определения о возбуждении производства по делу о применении процедуры восстановления платежеспособности в соответствии с Законом Республики Казахстан "О восстановлении платежеспособности и банкротстве граждан Республики Казахстан" – со дня вынесения такого определения;";
дополнить абзацем следующего содержания:
"при наличии заключенного с уполномоченным органом по инвестициям соглашения об инвестиционном налоговом кредите в течение срока его действия и по налогам, по которым предоставлен такой кредит.";
пункт 4 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) вступления в законную силу решения об отказе в применении процедуры восстановления платежеспособности – со дня вынесения судом определения о возбуждении дела о применении процедуры восстановления платежеспособности;";

28) 120-баптың 10-тармағының 3) тармақшасындағы "бес жұмыс күнінен кешіктірмей уәкілетті мемлекеттік органдарға хабар жіберіледі" деген сөздер "бес жұмыс күнінен кешіктірілмей;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) сот актілерін орындау үшін көзделген тәртіппен атқарушылық іс жүргізу органдары өткізген мүлікке құқықтық ауыртпалықтарды тоқтату үшін – мүліктің өткізілгенін растайтын құжаттарды қоса бере отырып, сот орындаушысы салық органына өтініш берген күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей уәкілетті мемлекеттік органдарға хабар жібереді.";
29) 123-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Салық төлеушi (салық агенті) салықтық берешекті өтеу туралы хабарламаны алған күннен бастап он жұмыс күнiнен кешiктiрмей осындай хабарлама жiберген салық органына дебиторлық берешек сомасын көрсете отырып, дебиторлар тiзiмiн табыс етуге мiндеттi.
Дебиторлардан салық төлеушінің (салық агентінің) пайдасына берешек сомаларын өндіріп алу туралы заңды күшіне енген сот шешімі болған кезде, соттың осындай шешімі де беріледі.
Бұл ретте салық органы салық төлеушінің (салық агентінің) дебиторларын анықтау мақсатында салық органдарының ақпараттық жүйелерінің деректерін пайдалануға, сондай-ақ салық төлеуші (салық агенті) мен оның дебиторлары арасындағы өзара есеп айырысуларды айқындау мәселесі бойынша салық төлеушіге (салық агентіне) тексеру жүргізуге құқылы. Салық төлеушіні (салық агентін) тексеру барысында салық органы дебиторларға қарсы тексеру жүргізуге құқылы.
Бұл ретте салық органы сотта дау айтылатын дебиторлық берешек сомасын растауға құқылы емес.
Салық төлеушi (салық агенті) салықтық берешекті өтеген жағдайда, дебиторлар тiзiмi немесе өзара есеп айырысуларды салыстырып-тексеру актiсi табыс етілмейді.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Дебиторлар өзара есеп айырысуларды салыстырып-тексеру актiсiн осы баптың 3-тармағының екінші бөлігінде көзделген мерзiмде табыс етпеген немесе дебиторлық берешек сомасы расталмаған жағдайда салық органы көрсетілген дебиторларға салықтық тексеру жүргiзеді. Бұл ретте салық органы сотта дау айтылатын дебиторлық берешек сомасын растауға құқылы емес. Дебиторлық берешек болмаған жағдайда дебитор өзара есеп айыруысуларды салыстырып тексеру актісімен бір мезгілде салық органына салық төлеуші (салық агенті) алдындағы берешекті өтеу фактісін растайтын құжаттарды табыс етеді.";
5-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Өзара есеп айырысуларды салыстырып-тексеру актісі немесе дебиторлық берешек сомасын растайтын дебиторды тексеру актісі, оның ішінде осы баптың 3-тармағына сәйкес жүргізілген қарсы тексеру және (немесе) табыс етілген сот шешімі негізінде салық органы дебитордың банктік шоттарына салық төлеушінің (салық агентінің) салықтық берешегі сомасын өндіріп алу туралы инкассалық өкімдер шығарады.";

28) пункт 10 статьи 120 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) реализованное органами исполнительного производства в порядке, предусмотренном для исполнения судебных актов, – не позднее пяти рабочих дней со дня обращения в налоговый орган судебного исполнителя с приложением документов, подтверждающих реализацию имущества.";
29) в статье 123:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Налогоплательщик (налоговый агент) обязан не позднее десяти рабочих дней со дня получения уведомления о погашении налоговой задолженности представить в налоговый орган, направивший такое уведомление, список дебиторов с указанием суммы дебиторской задолженности.
При наличии решения судов, вступивших в законную силу, о взыскании с дебиторов сумм задолженности в пользу налогоплательщика (налогового агента) предоставляется также такое решение суда.
При этом в целях выявления дебиторов налогоплательщика (налогового агента) налоговый орган вправе использовать данные информационных систем налоговых органов, а также провести проверку налогоплательщика (налогового агента) по вопросу определения взаиморасчетов между налогоплательщиком (налоговым агентом) и его дебиторами. В ходе проверки налогоплательщика (налогового агента) налоговый орган вправе провести встречную проверку дебиторов.
При этом налоговый орган не вправе подтверждать суммы дебиторской задолженности, оспариваемые в суде.
В случае погашения налогоплательщиком (налоговым агентом) налоговой задолженности список дебиторов или акт сверки взаиморасчетов не представляется.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. В случае непредставления дебиторами акта сверки взаиморасчетов в срок, предусмотренный частью второй пункта 3 настоящей статьи, либо неподтверждения суммы дебиторской задолженности налоговым органом проводится налоговая проверка указанных дебиторов. При этом налоговый орган не вправе подтверждать суммы дебиторской задолженности, оспариваемые в суде. В случае отсутствия дебиторской задолженности дебитор одновременно с актом сверки взаиморасчетов представляет в налоговый орган документы, подтверждающие факт погашения задолженности перед налогоплательщиком (налоговым агентом).";
часть первую пункта 5 изложить в следующей редакции:
"5. На основании акта сверки взаиморасчетов и (или) акта проверки дебитора, в том числе встречной проверки, проведенной в соответствии с пунктом 3 настоящей статьи, подтверждающего сумму дебиторской задолженности, и (или) представленного решения суда налоговый орган выставляет на банковские счета дебитора инкассовые распоряжения о взыскании суммы налоговой задолженности налогоплательщика (налогового агента).";

30) 128-баптың 3-тармағының 3) тармақшасындағы "үш жұмыс күнінен кешіктірмей, салық бұйрығының күшін жояды" деген сөздер "үш жұмыс күнінен кешіктермей;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 4) және 5) тармақшалармен толықтырылсын:
"4) "Қазақстан Республикасы азаматтарының төлем қабілеттілігін қалпына келтіру және банкроттығы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жеке тұлғаға қатысты сот банкроттығы рәсімін қолдану кезінде – сот банкроттығы рәсімін қолдану туралы шешім шығарған күннен бастап;
5) "Қазақстан Республикасы азаматтарының төлем қабілеттілігін қалпына келтіру және банкроттығы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жеке тұлғаға қатысты төлем қабілеттілігін қалпына келтіру рәсімін қолдану кезінде – сот төлем қабілеттілігін қалпына келтіру туралы шешім шығарған күннен бастап салық бұйрығының күшін жояды";
31) 132-бапта:
2-тармақтың бесінші бөлігіндегі "хабарламаны алған күнінен бастап күнтiзбелiк бес күн" деген сөздер "хабарлама табыс етілген күннен бастап бес жұмыс күні" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Осы бапта көрсетілген талап, хабархат немесе уәжді шешім, егер осы бапта өзгеше белгіленбесе, салық төлеушіге қолын қойғызып жеке өзіне немесе жөнелту және алу фактісін растайтын өзге де тәсілмен табыс етілуге тиіс.
Бұл ретте төменде санамаланған тәсілдердің бірімен жіберілген талап, хабархат немесе уәжді шешім мынадай жағдайларда:
1) пошта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен жіберілгенде – салық төлеуші пошта немесе өзге де байланыс ұйымының хабарламасына белгі қойған күннен бастап салық төлеушіге табыс етілді деп есептеледі.
Бұл ретте мұндай талапты, хабархатты немесе уәжді шешімді пошта немесе өзге де байланыс ұйымы пошта немесе өзге де байланыс ұйымының қабылдағаны туралы белгі қойылған күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде жеткізуге тиіс;
2) электрондық тәсілмен жіберілгенде:
салық органы талапты, хабархатты немесе уәжді шешімді веб-қосымшаға жеткізген күннен бастап салық төлеушіге табыс етілді деп есептеледі.
Бұл тәсіл Қазақстан Республикасының электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы заңнамасына сәйкес салық органдарымен электрондық тәсілмен өзара іс-қимыл жасайтын салық төлеушіге қолданылады;
талап, хабархат немесе уәжді шешім "электрондық үкімет" веб-порталындағы пайдаланушының жеке кабинетіне жеткізілген күннен бастап салық төлеушіге табыс етілді деп есептеледі.
Бұл тәсіл "электрондық үкімет" веб-порталында тіркелген салық төлеушіге қолданылады.
Талап, хабархат немесе уәжді шешім нысандарын уәкілетті орган бекітеді.";

30) пункт 3 статьи 128 дополнить подпунктами 4) и 5) следующего содержания:
"4) при применении в отношении физического лица процедуры судебного банкротства в соответствии с Законом Республики Казахстан "О восстановлении платежеспособности и банкротстве граждан Республики Казахстан" – со дня вынесения судом решения о применении процедуры судебного банкротства;
5) при применении в отношении физического лица процедуры восстановления платежеспособности в соответствии с Законом Республики Казахстан "О восстановлении платежеспособности и банкротстве граждан Республики Казахстан" – со дня вынесения судом решения о применении процедуры восстановления платежеспособности;";
31) в статье 132:
в части пятой пункта 2 слова "пяти календарных дней со дня его получения" заменить словами "пяти рабочих дней со дня его вручения";
дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Требование, извещение или мотивированное решение, указанные в настоящей статье, должны быть вручены налогоплательщику лично под роспись или иным способом, подтверждающим факт отправки и получения, если иное не установлено настоящей статьей.
При этом требование, извещение или мотивированное решение, направленные одним из нижеперечисленных способов, считаются врученными налогоплательщику в следующих случаях:
1) по почте заказным письмом с уведомлением – с даты отметки налогоплательщиком в уведомлении почтовой или иной организации связи.
При этом такое требование, извещение или мотивированное решение должны быть доставлены почтовой или иной организацией связи в срок не позднее десяти рабочих дней с даты отметки о приеме почтовой или иной организацией связи;
2) электронным способом:
с даты доставки требования, извещения или мотивированного решения налоговым органом в веб-приложение.
Данный способ распространяется на налогоплательщика, взаимодействующего с налоговыми органами электронным способом в соответствии с законодательством Республики Казахстан об электронном документе и электронной цифровой подписи;
с даты доставки требования, извещения или мотивированного решения в личный кабинет пользователя на веб-портале "электронное правительство".
Данный способ распространяется на налогоплательщика, зарегистрированного на веб-портале "электронное правительство".
Формы требования, извещения и мотивированного решения утверждаются уполномоченным органом.";

32) 136-баптың 5-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) мерзімдік салықтық тексеру субъектілерін (объектілерін) іріктеу;";
33) 137-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы Кодекстің 136-бабы 5-тармағының 1) және 2) тармақшаларын іске асыру мақсатында құпия өлшемшарттармен қатар құпия ақпарат болып табылмайтын өлшемшарттар қолданылады. Мұндай тәуекел өлшемшарттарын және өлшемшарттар бойынша тәуекелдерді басқару жүйесін қолдану тәртібін уәкілетті орган айқындайды.";
34) 142-баптың 1-тармағының 15) тармақшасының екінші абзацы "алып өту," деген сөздерден кейін "сақтау," деген сөзбен толықтырылсын;
35) 145-бапта:
1-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) мерзімдік салықтық тексерулер;";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Салық органдары салықтық есептілікті, уәкілетті мемлекеттік органдардың мәліметтерін, сондай-ақ салық төлеушілердің (салық агенттерінің) қызметі туралы басқа да құжаттар мен мәліметтерді талдау нәтижелері бойынша салық төлеушілерге (салық агенттеріне) қатысты тағайындайтын тексерулер мерзімдік салықтық тексерулер болып табылады.
Уәкілетті органның шешімімен бекітілген жартыжылдық график мерзімдік салықтық тексерулер жүргізуге негіз болып табылады.
Тексерулер жүргізудің жартыжылдық графиктеріне өзгерістер енгізуге жол берілмейді.
Уәкілетті орган тексерулер жүргізудің жартыжылдық жиынтық графигін тексерулер жүргізілетін жылдың алдындағы жылдың 25 желтоқсанына дейінгі және ағымдағы күнтізбелік жылдың 25 мамырына дейінгі мерзімде ресми интернет-ресурста орналастырады.";
3-тармақтың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес салық төлеушi (салық агентi) мен оның дебиторлары арасындағы өзара есеп айырысуларды айқындау мәселелерi бойынша;";
36) 146-баптың 8-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Хронометраждық зерттеп-қарауды жүргізу кезінде нұсқамада көрсетілген мерзім отыз жұмыс күнiнен аспауға тиiс.
Бұл ретте осы баптың 2, 3, 4 және 5-тармақтарының ережелері хронометраждық зерттеп-қарауларға қолданылмайды.
Хронометраждық зерттеп-қарау, егер тексерілетін тұлға көрсетілген уақытта және күндері өз қызметін жүзеге асыратын болса, жұмыстан тыс уақытта (түнгі уақытта, демалыс, мереке күндері) жүргізілуі мүмкін.";
37) 147-бапта:
1-тармақ "ерекше тәртіп бойынша жүргізілетін" деген сөздерден кейін "мерзімдік" деген сөзбен толықтырылсын;
3-тармақ "ерекше тәртіп бойынша жүргізілетін" деген сөздерден кейін "мерзімдік" деген сөзбен толықтырылсын;
5-тармақта:
бірінші бөлік "ерекше тәртіп бойынша жүргізілетін" деген сөздерден кейін "мерзімдік" деген сөзбен толықтырылсын;
екінші бөлік "ішінара" деген сөзден кейін "мерзімдік" деген сөзбен толықтырылсын;

32) подпункт 1) пункта 5 статьи 136 изложить в следующей редакции:
"1) отбор субъектов (объектов) периодической налоговой проверки;";
33) пункт 3 статьи 137 изложить в следующей редакции:
"3. В целях реализации подпунктов 1) и 2) пункта 5 статьи 136 настоящего Кодекса наряду с конфиденциальными критериями применяются критерии, не являющиеся конфиденциальной информацией. Критерии риска и порядок применения системы управления рисками по таким критериям определяются уполномоченным органом.";
34) в абзаце втором подпункта 15) пункта 1 статьи 142 после слов "при перемещении," дополнить словами "хранении,";
35) в статье 145:
подпункт 1) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1) периодические налоговые проверки;";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Периодическими налоговыми проверками являются проверки, назначаемые налоговыми органами в отношении налогоплательщиков (налоговых агентов) по результатам анализа налоговой отчетности, сведений уполномоченных государственных органов, а также других документов и сведений о деятельности налогоплательщиков (налоговых агентов).
Основанием для назначения периодических налоговых проверок является полугодовой график, утвержденный решением уполномоченного органа.
Не допускается внесение изменений в полугодовые графики проведения проверок.
Уполномоченный орган размещает полугодовой сводный график проведения проверок на официальном интернет-ресурсе в срок до 25 декабря года, предшествующего году проведения проверок, и до 25 мая текущего календарного года.";
подпункт 6) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"6) по вопросам определения взаиморасчетов между налогоплательщиком (налоговым агентом) и его дебиторами в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.";
36) пункт 8 статьи 146 изложить в следующей редакции:
"8. При проведении хронометражного обследования срок, указанный в предписании, не может превышать тридцать рабочих дней.
При этом положения пунктов 2, 3, 4 и 5 настоящей статьи не применяются к хронометражным обследованиям.
Хронометражное обследование может проводиться во внеурочное время (ночное время, выходные, праздничные дни), если проверяемое лицо в указанное время и дни осуществляет свою деятельность.";
37) в статье 147:
в пункте 1 после слов "до начала проведения" дополнить словом "периодической";
в пункте 3 после слова "проведение" дополнить словом "периодической";
в пункте 5:
в части первой после слов "Налоговый орган вправе начать" дополнить словом "периодическую";
в части второй после слов "Налоговый орган осуществляет" дополнить словом "периодическую";

38) 150-баптың 2-тармағының бірінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"мерзімдік салықтық тексеру жүргізу кезінде – нұсқама табыс етілген күннен бастап күнтізбелік бес күн ішінде;";
39) 155-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 7-1) тармақшамен толықтырылсын:
"7-1) салық төлеушіден мәмілелер (операциялар) жүргізу үшін салық төлеушінің тиісті салықтық сақтық танытуы туралы мәліметтерді алуға;";
40) 158-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы бөліктермен толықтырылсын:
"Салық төлеуші (салық агенті) салықтық тексеру актісін алудан бас тартқан кезде осы Кодекстің 71-бабында көзделген хаттаманы (актіні) жасай отырып, салықтық тексеру актісінде тиісті жазба жасау жүзеге асырылады.
Бұл ретте хаттама (акт) жасалған күн салықтық тексеру актісін табыс ету күні болып табылады.";
41) 172-баптың 10-тармағының бірінші абзацындағы "импорттаушының таңдауы бойынша" деген сөздер алып тасталсын;
42) 175-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"175-бап. Уәкілетті мемлекеттік, жергілікті атқарушы органдардың, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының қызметін бақылау";
1-тармақта:
екінші бөлік "Уәкілетті мемлекеттік органдардың" деген сөздерден кейін "және "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының" деген сөздермен толықтырылсын;
үшінші бөлік "Жергілікті атқарушы органдардың" деген сөздерден кейін "және "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының" деген сөздермен толықтырылсын;
43) 189-баптың 1-тармағының 2) тармақшасындағы "орналастырғаны үшін төлемақылар қолданылады." деген сөздер "орналастырғаны;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"цифрлық майнинг үшін төлемақылар қолданылады.";
44) 208-баптың 3-тармағының екінші бөлігі алып тасталсын;
45) 209-баптың 5-тармағының 11) тармақшасындағы "ұсынылмаса, салық органдарына ұсынылмады деп есептеледі." деген сөздер "ұсынылмаса;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 12) және 13) тармақшалармен толықтырылсын:
"12) салықтық есептілікті заңды күшіне енген сот шешімі негізінде тіркелуі жарамсыз деп танылған дара кәсіпкер немесе заңды тұлға ұсынса;
13) қосылған құн салығы бойынша салықтық есептілікті осы Кодекстің 85-бабының 4-тармағы 6) тармақшасының сегізінші және тоғызыншы абзацтарында көзделген жағдайларда салық органының шешімі бойынша қосылған құн салығы бойынша тіркеу есебінен шығарылған тұлғалар ұсынса, салық органдарына ұсынылмады деп есептеледі.";
46) 211-баптың 5-тармағында:
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) жеке тұлғаның декларация ұсыну жөніндегі міндеттемесі туындаған жыл басталғанға дейін Қазақстан Республикасында нотариат куәландырған мәмілелер бойынша берешектерден, сондай-ақ сот шешімі бойынша танылған берешектерден басқа жеке тұлғамен арада туындаған қатынастар бойынша қалыптасқан, басқа тұлғалардың жеке тұлға алдындағы берешегін (дебиторлық берешекті) және жеке тұлғаның басқа тұлғалар алдындағы берешегін (кредиторлық берешекті) жеке тұлғалардың декларацияларында көрсету бөлігінде;";
мынадай мазмұндағы бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларының ережесі:
осы Кодекстің 672-бабында көзделген халықаралық шарт негізінде бюджеттен төленген табыс салығын қайтаруға арналған өтінішті;
осы Кодекстің 672-бабының негізінде ұсынылған өтінішке сәйкес жүргізілген тексеру нәтижелері туралы хабарламаға берілетін шағымды салық органы қарамайтын бейрезиденттер бөлігінде салық агентінің осы Кодекстің 648 және 657-баптарында көрсетілген салықтық есептілікке өзгерістер мен толықтырулар енгізу жөніндегі құқығына қолданылмайды.";

38) абзац второй части первой пункта 2 статьи 150 изложить в следующей редакции:
"при проведении периодической налоговой проверки – в течение пяти календарных дней со дня вручения предписания;";
39) пункт 1 статьи 155 дополнить подпунктом 7-1) следующего содержания:
"7-1) получать у налогоплательщика сведения о проявлении налогоплательщиком должной налоговой осмотрительности для проведения сделок (операций);";
40) пункт 3 статьи 158 дополнить частями следующего содержания:
"При отказе налогоплательщика (налогового агента) в получении акта налоговой проверки осуществляется соответствующая запись в акте налоговой проверки с составлением протокола (акта), предусмотренного статьей 71 настоящего Кодекса.
При этом датой вручения акта налоговой проверки является дата составления протокола (акта).";
41) в абзаце первом пункта 10 статьи 172 слова "по выбору импортера" исключить;
42) в статье 175:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 175. Контроль за деятельностью уполномоченных государственных, местных исполнительных органов, Государственной корпорации "Правительство для граждан";
в пункте 1:
в части второй после слов "уполномоченных государственных органов" дополнить словами "и Государственной корпорации "Правительство для граждан";
в части третьей после слов "местных исполнительных органов" дополнить словами "и Государственной корпорации "Правительство для граждан";
43) подпункт 2) пункта 1 статьи 189 дополнить абзацем следующего содержания:
"цифровой майнинг.";
44) часть вторую пункта 3 статьи 208 исключить;
45) пункт 5 статьи 209 дополнить подпунктами 12) и 13) следующего содержания:
"12) налоговая отчетность представлена индивидуальным предпринимателем или юридическим лицом, регистрация которых признания недействительной на основании вступившего в законную силу решения суда;
13) налоговая отчетность по налогу на добавленную стоимость представлена лицами, снятыми с регистрационного учета по налогу на добавленную стоимость по решению налогового органа в случаях, предусмотренных абзацами восьмым и девятым подпункта 6) пункта 4 статьи 85 настоящего Кодекса.";
46) в пункте 5 статьи 211:
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) в части отражения в декларациях физических лиц задолженности других лиц перед физическим лицом (дебиторской задолженности) и задолженности физического лица перед другими лицами (кредиторской задолженности), образовавшихся по отношениям, возникшим с физическим лицом, кроме задолженностей по сделкам, нотариально засвидетельствованным в Республике Казахстан до начала года, в котором возникло обязательство по представлению декларации физического лица, а также задолженностей, признанных по решению суда;";
дополнить частью следующего содержания:
"Положение подпунктов 1) и 2) настоящего пункта не распространяется на право налогового агента по внесению изменений и дополнений в налоговую отчетность, указанную в статьях 648 и 657 настоящего Кодекса, в части нерезидентов, по которым налоговым органом не рассматриваются:
заявление на возврат уплаченного подоходного налога из бюджета на основании международного договора, предусмотренное статьей 672 настоящего Кодекса;
жалоба на уведомление о результатах проверки, проведенной согласно заявлению, представленному на основании статьи 672 настоящего Кодекса.";

47) 214-баптың 7-тармағы мынадай мазмұндағы бөлікпен толықтырылсын:
"Арнайы мобильдік қосымшаны пайдалану арқылы арнайы салық режиміне өткен кезде дара кәсіпкер осы арнайы салық режимінің қолданылуы басталған күннен қызметін қайта бастаған болып танылады.";
48) 225-баптың 2-тармағында:
22) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"22) мынадай:
Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес иесіз деп танылған, энергия беруші ұйым өтеусіз негізде меншікке қабылдаған;
энергия беруші ұйым "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-1-бабының 1-тармағына сәйкес беру кезінде электр энергиясын беру жөніндегі қызметті жүзеге асырмайтын электр желілерінің меншік иелерінен балансын өтеусіз негізде қабылдаған электр желілерінің құны;";
мынадай мазмұндағы 29) тармақшамен толықтырылсын:
"29) жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын заңды тұлға Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес қор нысанында құрылған коммерциялық емес ұйымнан қайырымдылық көмек шеңберінде өтеусіз алған мүліктің құны, мемлекеттік меншік объектілерін күрделі жөндеу, реконструкциялау құны.";
49) 243-бапта:
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Салық төлеушінің Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалатын мөлшерде әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына есепке жазылған аударымдар бойынша шығыстары шегерімге жатады.";
мынадай мазмұндағы 14-2-тармақпен толықтырылсын:
"14-2. Жолаушыларды, багажды, жүк-багажды, пошта жөнелтілімдерін тасымалдау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын теміржол тасымалдаушысына теміржол көлігімен жолаушыларды тасымалдау кезінде магистральдық теміржол желісінің көрсетілетін қызметтерін өтеусіз негізде, оның ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес теміржол көлігімен жолаушыларды тасымалдау кезінде магистральдық теміржол желісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне арналған тарифке 0 мөлшеріндегі уақытша төмендету коэффициентін қолдана отырып, көрсетуге байланысты Ұлттық инфрақұрылым операторы шеккен шығыстар шегерімге жатады.";
50) 244-баптың 1-тармағы 1) тармақшасының төртінші абзацы алып тасталсын;
51) 248-баптың 1-тармағының 2) тармақшасындағы "заңды тұлғалар мен дара кәсіпкерлерге" деген сөздер "заңды тұлғаларға, дара кәсіпкерлерге және жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
52) 252-баптың 1-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Тарату қорына аударымдардың мөлшері мен тәртібі Қазақстан Республикасының жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасына сәйкес жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартта немесе кен орнын игеру жобасында белгіленеді.";

47) пункт 7 статьи 214 дополнить частью следующего содержания:
"При переходе на специальный налоговый режим с использованием специального мобильного приложения индивидуальный предприниматель признается возобновившим деятельность с даты начала действия такого специального налогового режима.";
48) в пункте 2 статьи 225:
подпункт 22) изложить в следующей редакции:
"22) стоимость электрических сетей:
признанных бесхозяйными в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан, принятых энергопередающей организацией в собственность на безвозмездной основе;
принятых на безвозмездной основе энергопередающей организацией на баланс от собственников электрических сетей, не осуществляющих деятельность по передаче электрической энергии, при передаче в соответствии с пунктом 1 статьи 13-1 Закона Республики Казахстан "Об электроэнергетике";";
дополнить подпунктом 29) следующего содержания:
"29) стоимость имущества, стоимость капитального ремонта, реконструкции объектов государственной собственности, полученных безвозмездно в рамках благотворительной помощи юридическим лицом со сто процентным участием государства в уставном капитале от некоммерческой организации, созданной в форме фонда в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.";
49) в статье 243:
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Вычету подлежат расходы налогоплательщика по начисленным отчислениям в фонд социального медицинского страхования в размере, определяемом законодательством Республики Казахстан.";
дополнить пунктом 14-2 следующего содержания:
"14-2. Вычету подлежат расходы, понесенные Национальным оператором инфраструктуры в связи с оказанием услуг магистральной железнодорожной сети при перевозке пассажиров железнодорожным транспортом железнодорожному перевозчику, осуществляющему деятельность по перевозке пассажиров, багажа, грузобагажа, почтовых отправлений, на безвозмездной основе, в том числе с применением временного понижающего коэффициента в размере 0 к тарифу на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети при перевозке пассажиров железнодорожным транспортом в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
50) абзац четвертый подпункта 1) пункта 1 статьи 244 исключить;
51) в подпункте 2) пункта 1 статьи 248 слова "юридическим лицам и индивидуальным предпринимателям," заменить словами "юридическим лицам, индивидуальным предпринимателям и физическим лицам,";
52) часть вторую пункта 1 статьи 252 изложить в следующей редакции:
"Размер и порядок отчислений в ликвидационный фонд устанавливаются контрактом на недропользование или проектом разработки месторождения в соответствии с законодательством Республики Казахстан о недропользовании.";

53) 255-бап мынадай мазмұндағы 5 және 6-тармақтармен толықтырылсын:
"5. Жүк тасымалдаушысының Қазақстан Республикасының теміржол көлігі туралы заңнамасына сәйкес жолаушылар қозғалысындағы локомотивтік тартқыш операторына төленген уақытша теңгерімдеу төлемақысы бойынша шығыстарды шегеруге құқығы бар.
6. Осы баптың 5-тармағында көрсетілген шығыстарды шегеру табиғи монополиялар салаларында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган белгілеген мөлшерлер шегінде жүзеге асырылады.";
54) 257-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігінің 3) тармақшасындағы "танылатындарды қоспағанда, жұмыскердің осы Кодекстің 322-бабының 1-тармағында көрсетілген, салық салынуға жататын кірістері бойынша шығыстары (оның ішінде жұмыскердің осы Кодекстің 644-бабы 1-тармағының 20), 22), 23) және 24) тармақшаларында көрсетілген кірістері бойынша жұмыс берушінің шығыстары) шегерiмге жатады." деген сөздер "танылатындарды;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) салық төлеушінің осы баптың 2-тармағында көзделген шығыстарын қоспағанда, жұмыскердің осы Кодекстің 322-бабының 1-тармағында көрсетілген, салық салынуға жататын кірістері бойынша шығыстары (оның ішінде жұмыскердің осы Кодекстің 644-бабы 1-тармағының 20), 22), 23) және 24) тармақшаларында көрсетілген кірістері бойынша жұмыс берушінің шығыстары) шегерiмге жатады.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Салық төлеушінің осы Кодекстің 319-бабы 2-тармағының 1), 5), 7), 8), 9), 10), 10-1), 10-2) және 12) тармақшаларында, 341-бабы 1-тармағының 42) және 44) тармақшаларында көрсетілген шығыстары, оның ішінде жеке тұлғаларға төлемдер түріндегі шығыстары шегерімге жатады.";
55) 264-бап мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
"5-1) осы Кодекстің 36-бабының 3-2-тармағында көрсетілген мән-жайлар болған кезде, осы Кодекстің 73-1-бабына сәйкес тиісті салықтық сақтық танытпай жасалған мәміле (операция) бойынша шығыстар;";
56) 289-баптың 2-тармағының екінші бөлігі мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіне күрделі жөндеу жүргізуге ақша жинақтауға бағытталған пәтерлердің, көппәтерлі тұрғын үйдің тұрғын емес үй-жайларының меншік иелерінің міндетті шығыстары;";
57) 293-баптың 4-3-тармағының үшінші бөлігіндегі "кірістер бойынша" деген сөздерден кейін ", күмәнді міндеттемелер бойынша кірістер, өсімпұлдар мен айыппұлдар сомалары бойынша" деген сөздермен толықтырылсын;
58) 305-баптың 2-тармағының 10) тармақшасындағы "ұйым орындамайды." деген сөздер "ұйым;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 11) тармақшамен толықтырылсын:
"11) "Астана" халықаралық қаржы орталығы туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 6-бабы 2-тармағының шарттарына сәйкес келетін салық төлеушілер орындамайды.";
59) 317-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Төлем көзінен салық салуға жататын кірістер бойынша бірыңғай төлемді төлеушінің жалақысынан жеке табыс салығын есептеуді, ұстап қалуды және аударуды, сондай-ақ салықтық есептілікті ұсынуды салық агенті осы Кодекстің 89-1-тарауында белгіленген тәртіппен жүргізеді.";
60) 319-баптың 2-тармағында:
23) және 24) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

53) статью 255 дополнить пунктами 5 и 6 следующего содержания:
"5. Перевозчик грузов имеет право на вычет расходов по временной балансирующей плате, уплаченной в соответствии с законодательством Республики Казахстан о железнодорожном транспорте оператору локомотивной тяги в пассажирском движении.
6. Вычет расходов, указанных в пункте 5 настоящей статьи, осуществляется в пределах размеров, установленных государственным органом, осуществляющим руководство в сферах естественных монополий.";
54) в статье 257:
часть первую пункта 1 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) расходов налогоплательщика, предусмотренных пунктом 2 настоящей статьи.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Вычету подлежат расходы налогоплательщика, в том числе в виде выплат физическим лицам, указанные в подпунктах 1), 5), 7), 8), 9), 10), 10-1), 10-2) и 12) пункта 2 статьи 319, подпунктах 42) и 44) пункта 1 статьи 341 настоящего Кодекса.";
55) статью 264 дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) расходы по сделке (операции) при наличии обстоятельств, указанных в пункте 3-2 статьи 36 настоящего Кодекса, совершенные без проявления должной налоговой осмотрительности в соответствии со статьей 73-1 настоящего Кодекса;";
56) часть вторую пункта 2 статьи 289 дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"обязательные расходы собственников квартир, нежилых помещений многоквартирного жилого дома, направленные для накопления денег на проведение капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума;";
57) в части третьей пункта 4-3 статьи 293 после слов "информационно-коммуникационных технологий," дополнить словами "по доходам по сомнительным обязательствам, суммы пени и штрафов,";
58) пункт 2 статьи 305 дополнить подпунктом 11) следующего содержания:
"11) налогоплательщики, соответствующие условиям пункта 2 статьи 6 Конституционного закона Республики Казахстан "О Международном финансовом центре "Астана".";
59) в статье 317:
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. По доходам, подлежащим налогообложению у источника выплаты, плательщика единого платежа с заработной платы исчисление, удержание и перечисление индивидуального подоходного налога, а также представление налоговой отчетности производятся налоговым агентом в порядке, установленном главой 89-1 настоящего Кодекса.";
60) в пункте 2 статьи 319:
подпункты 23) и 24) изложить в следующей редакции:

"23) мұндай тұлғаға кредит (қарыз, ипотекалық қарыз, ипотекалық тұрғын үй қарызы, микрокредит) берілгеннен кейін басталған мынадай:
қарыз алушы-жеке тұлға соттың заңды күшiне енген шешiмi негiзiнде хабарсыз кеткен, әрекетке қабiлетсiз, әрекет қабiлетi шектеулi деп танылған немесе соттың заңды күшiне енген шешiмi негiзiнде ол қайтыс болды деп жарияланған;
қарыз алушы-жеке тұлғаға I немесе II топтағы мүгедектiк белгiленген, сондай-ақ қарыз алушы-жеке тұлға қайтыс болған;
асыраушысынан айырылған, жүктілігіне және босануына, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуына, бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылған жағдайларда "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әлеуметтік төлемдер алатын қарыз алушы-жеке тұлғаның көрсетілген төлемдерден басқа кірісі болмаған;
қарыз алушы-жеке тұлғаның және банк (микроқаржы ұйымы, ипотекалық ұйым) алдында қарыз алушы-жеке тұлғамен бірлесіп ортақ немесе субсидиарлық жауапкершілікте болатын үшінші тұлғалардың өндіріп алуды қолдануға болатын мүлкі, оның ішінде ақшасы, бағалы қағаздары немесе кірістері болмаған және Қазақстан Республикасының атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы заңнамасына сәйкес сот орындаушысы оның мүлкін немесе кірістерін анықтау бойынша қолданған шаралар нәтижесіз болған жағдайда, сот орындаушысының банкке (микроқаржы ұйымына, ипотекалық ұйымға) атқарушылық құжатты қайтару туралы қаулысы заңды күшіне енген;
ипотекалық шарт жасалған күнге негізгі міндеттемені толық қамтамасыз еткен кепілге салынған мүлік негізгі міндеттеме сомасынан төмен бағамен соттан тыс тәртіппен сауда-саттықта сатылған немесе кепілге салынған мүлік сатылғаннан кейін өтелмеген кредиттің (ипотекалық қарыздың, ипотекалық тұрғын үй қарызының, микрокредиттің) сомасына "Жылжымайтын мүлік ипотекасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес мұндай мүлік кепіл ұстаушының меншігіне өткен жағдайларда, Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес кредит (қарыз, ипотекалық қарыз, ипотекалық тұрғын үй қарызы, микрокредит) бойынша, оның ішінде негізгі борыш, сыйақы, комиссия және айыпақы (өсімпұл, айыппұл) бойынша міндеттемелер тоқтатылған кездегі кіріс.
Осы тармақшаның бірінші бөлігі бесінші, алтыншы абзацтарының ережелері:
банктің (ипотекалық ұйымның, микроқаржы ұйымының) жұмыскеріне, банк (ипотекалық ұйым, микроқаржы ұйымы) жұмыскерінің жұбайына (зайыбына), жақын туыстарына, банкпен (ипотекалық ұйыммен, микроқаржы ұйымымен) өзара байланысты тарапқа берілген;
ол бойынша талап ету құқығын басқаға беру және (немесе) борышты аудару жүргізілген кредит (қарыз, ипотекалық қарыз, ипотекалық тұрғын үй қарызы, микрокредит) бойынша міндеттемелердің тоқтатылуына қолданылмайды;

"23) доход при прекращении обязательств в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан по кредиту (займу, ипотечному займу, ипотечному жилищному займу,микрокредиту), в том числе по основному долгу, вознаграждению, комиссии и неустойке (пени, штрафу), в следующих случаях, наступивших после выдачи кредита (займа, ипотечного займа, ипотечного жилищного займа, микрокредита) такому лицу:
признания физического лица-заемщика на основании вступившего в законную силу решения суда безвестно отсутствующим, недееспособным, ограниченно дееспособным или объявления его на основании вступившего в законную силу решения суда умершим;
установления физическому лицу-заемщику инвалидности І или II группы, а также в случае смерти физического лица-заемщика;
отсутствия другого дохода у физического лица-заемщика, получающего социальные выплаты в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном страховании" в случаях потери кормильца, дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей), уходом за ребенком по достижении им возраста одного года, кроме указанных выплат;
вступления в законную силу постановления судебного исполнителя о возврате исполнительного документа банку (микрофинансовой организации, ипотечной организации) в случае, когда у физического лица-заемщика и третьих лиц, несущих совместно с физическим лицом-заемщиком солидарную или субсидиарную ответственность перед банком (микрофинансовой организацией, ипотечной организацией), отсутствуют имущество, в том числе деньги, ценные бумаги или доходы, на которые может быть обращено взыскание, и меры по выявлению его имущества или доходов, принятые судебным исполнителем в соответствии с законодательством Республики Казахстан об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей, оказались безрезультатными;
продажи заложенного имущества, которое полностью обеспечивало основное обязательство на дату заключения ипотечного договора, с торгов во внесудебном порядке по цене ниже суммы основного обязательства или перехода такого имущества в собственность залогодержателя в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об ипотеке недвижимого имущества" на сумму непогашенного кредита (ипотечного займа, ипотечного жилищного займа, микрокредита,) после продажи заложенного имущества.
Положения абзацев пятого, шестого части первой настоящего подпункта не распространяются на прекращение обязательств по кредиту (займу, ипотечному займу, ипотечному жилищному займу, микрокредиту):
выданному работнику банка (ипотечной организации, микрофинансовой организации), супругу (супруге), близким родственникам работника банка (ипотечной организации, микрофинансовой организации), взаимосвязанной стороне банка (ипотечной организации, микрофинансовой организации);
по которому произведены уступка права требования и (или) перевод долга;

24) банк (ипотекалық ұйым, микроқаржы ұйымы):
негізгі борышты кешіру;
сыйақы, комиссия, айыпақы (өсімпұл, айыппұл) бойынша берешекті кешіру;
қарыз алушы үшін банктің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның, сондай-ақ коллекторлық агенттіктің сотқа берілетін талап қою арызынан алынатын мемлекеттік бажды төлеуі нәтижесінде мұндай адам алған кіріс түрінде берген кредит (қарыз, ипотекалық қарыз, ипотекалық тұрғын үй қарызы, микрокредит) бойынша Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес міндеттемелер тоқтатылған кезде түзілген кіріс;";
35) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"35) банк және (немесе) Ұлттық пошта операторы қолма-қол ақшасыз төлемдерді жүзеге асырғаны үшін банктің және (немесе) Ұлттық пошта операторының қаражаты есебінен жеке тұлғаның шотына есепке жатқызатын сома;";
мынадай мазмұндағы 39-1) тармақшамен толықтырылсын:
"39-1) осы Кодекстің 22-бабының 14-тармағында көзделген тәртіпке сәйкес алынған сыйақы сомасы;";
мынадай мазмұндағы 45) тармақшамен толықтырылсын:
"45) "Қазақстан Республикасы азаматтарының төлем қабілеттілігін қалпына келтіру және банкроттығы туралы" Заңға сәйкес банкроттық немесе төлем қабілеттілігін реттеу рәсімін қолданған борышкердің міндеттемелерін есептен шығару";
мынадай мазмұндағы 51) тармақшамен толықтырылсын:
"51) салық төлеуші үшін өзге тұлға төлеген салықтардың, әлеуметтік төлемдердің, бюджетке төленетін басқа да төлемдердің, өсімпұлдар мен айыппұлдардың сомасы түріндегі кірістер.";
61) 331-бапта:
1-тармақта:
8) тармақша мынадай мазмұндағы бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген жылжымайтын мүлікке ерлі-зайыптылардың біреуінің құқығына мұраға қалдыру кезіндегі құн өсімін айқындау мақсаттары үшін осы тармақшаларда көрсетілген кезең ерлі-зайыптылардың осындай мүлікке ортақ бірлескен меншік құқығы тіркелген күннен бастап айқындалады.";
7-тармақтың екінші және үшінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"Ғимаратты, ғимараттың бір бөлігін өткізетін, дара кәсіпкер болып табылмайтын жеке тұлға салған ғимаратты, ғимараттың бір бөлігін өткізген кезде осындай мүлікті өткізу бағасы (құны) мен осындай ғимаратты, ғимараттың бір бөлігін салу үшін сатып алынған жер учаскесінің құны арасындағы оң айырма құн өсімінен түсетін кіріс болып табылады. Ғимараттың бір бөлігін өткізу кезінде жер учаскесінің құны ғимараттың өткізілетін бөлігіне пропорционалды түрде айқындалады.
Кәсіпкерлік қызметте пайдаланылмайтын, бұрын жеке тұрғын үйден реконструкцияланған ғимарат өткізілген жағдайда, осындай мүлікті өткізу бағасы (құны) мен оны жеке тұрғын үй ретінде сатып алу құны арасындағы оң айырма құн өсімінен түсетін кіріс болып табылады.";

24) доход, образовавшийся при прекращении обязательств в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан по кредиту (займу, ипотечному займу, ипотечному жилищному займу, микрокредиту), выданному банком (ипотечной организацией,микрофинансовой организацией), в виде:
прощения основного долга;
прощения задолженности по вознаграждению, комиссии, неустойке (пени, штрафу);
дохода, полученного заемщиком в результате оплаты за такое лицо банком, организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, а также коллекторским агентством государственной пошлины, взимаемой с подаваемого в суд искового заявления;";
подпункт 35) изложить в следующей редакции:
"35) сумма, зачисляемая банком и (или) Национальным оператором почты за счет средств банка и (или) Национального оператора почты на счет физического лица за осуществление безналичных платежей;";
дополнить подпунктом 39-1) следующего содержания:
"39-1) сумма вознаграждения, полученная в соответствии с порядком, предусмотренным в пункте 14 статьи 22 настоящего Кодекса;";
дополнить подпунктом 45) следующего содержания:
"45) списание обязательств должника, в отношении которого применена процедура банкротства или восстановления платежеспособности в соответствии с Законом Республики Казахстан "О восстановлении платежеспособности и банкротстве граждан Республики Казахстан;";
дополнить подпунктом 51) следующего содержания:
"51) доходы в виде суммы налогов, социальных платежей, других платежей в бюджет, пени и штрафов, уплаченных за налогоплательщика иным лицом.";
61) в статье 331:
в пункте 1:
подпункт 8) дополнить частью следующего содержания:
"Для целей определения прироста стоимости при наследовании прав одним из супругов на недвижимое имущество, указанное в подпунктах 1), 2) и 3) настоящего пункта, период, указанный в данных подпунктах, определяется с даты регистрации права общей совместной собственности супругов на такое имущество.";
части вторую и третью пункта 7 изложить в следующей редакции:
"При реализации здания, части здания, построенного физическим лицом, его реализующим, который не является индивидуальным предпринимателем, доходом от прироста стоимости является положительная разница между ценой (стоимостью) реализации такого имущества и стоимостью земельного участка, приобретенного для строительства такого здания, части здания. При реализации части здания стоимость земельного участка определяется пропорционально реализуемой части здания.
В случае реализации здания, не используемого в предпринимательской деятельности, которое было ранее реконструировано из индивидуального жилого дома, доходом от прироста стоимости является положительная разница между ценой (стоимостью) реализации такого имущества и стоимостью его приобретения как индивидуального жилого дома.";

62) 332-баптың 4-тармағы "жеке тұлғаның" деген сөздерден кейін "цифрлық активтер," деген сөздермен толықтырылсын;
63) 341-баптың 1-тармағының 45) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"45) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мөлшерлерде бюджет қаражаты есебінен төленетін мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек, жәрдемақылар мен өтемақылар, сондай-ақ тұрғын үй қатынастары туралы заңнамаға сәйкес жеке тұрғын үй қорынан жалға алынған тұрғын үй үшін ақы төлеу үшін бюджет қаражатынан субсидиялар;";
64) 347-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Ерікті зейнетақы жарналарының төленгенін растайтын құжат ерікті зейнетақы жарналары бойынша салықтық шегерімді қолдану үшін растайтын құжаттар болып табылады.";
65) 355-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Ауыл шаруашылығы өнімін өндірушілер мен ауыл шаруашылығы кооперативтері үшін арнаулы салық режимін қолданатын салық агенттері жалақының бірыңғай төлемнен есептелген сомаларды жеке табыс салығы және әлеуметтік салық жөніндегі декларацияда көрсетеді.";
66) 363-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 12-1) тармақшамен толықтырылсын:
"12-1) есепті салық кезеңінің 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша меншігінде цифрлық активтері бар Қазақстан Республикасының азаматтары, қандастар және Қазақстан Республикасында тұруға ықтиярхаты бар адамдар;";
67) 372-бапта:
2-тармақ мынадай мазмұндағы 10) тармақшамен толықтырылсын:
"10) Қазақстан Республикасының теміржол көлігі туралы заңнамасына сәйкес жолаушылар қозғалысындағы локомотивтік тартқыш операторының уақытша теңгерімдеу төлемақысын алуын білдіреді.";
5-тармақ мынадай мазмұндағы 38) тармақшамен толықтырылсын:
"38) Ұлттық инфрақұрылым операторының жолаушыларды, багажды, жүк-багажды, пошта жөнелтілімдерін тасымалдау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын теміржол тасымалдаушысына теміржол көлігімен жолаушыларды тасымалдау кезінде магистральдық теміржол желісінің көрсетілетін қызметтерін өтеусіз негізде, оның ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес теміржол көлігімен жолаушыларды тасымалдау кезінде магистральдық теміржол желісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне арналған тарифке 0 мөлшеріндегі уақытша төмендету коэффициентін қолдана отырып көрсетуі.";
68) 379-бап мынадай мазмұндағы 16-тармақпен толықтырылсын:
"16. Берешекті өтеу есебіне бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын банктің еншілес ұйымының балансына бұрын қабылданған кепілге берілген мүліктің төлемін бөліп төлеу шартымен өткізу кезінде сату бойынша айналым жасау күні сатып алу-сату шарты бойынша осындай төлемді алу мерзімі басталған күн немесе оқиғаның қайсысы бұрын басталатынына қарай осындай төлемді алу күні болып табылады.";

62) в пункте 4 статьи 332 после слов "Доход физического лица при реализации" дополнить словами "цифрового актива,";
63) подпункт 45) пункта 1 статьи 341 изложить в следующей редакции:
"45) государственная адресная социальная помощь, пособия и компенсации, выплачиваемые за счет средств бюджета, в размерах, установленных законодательством Республики Казахстан, а также субсидии из средств бюджета для оплаты за арендованное жилье в частном жилищном фонде в соответствии с законодательством о жилищных отношениях;";
64) пункт 2 статьи 347 изложить в следующей редакции:
"2. Подтверждающим документом для применения налогового вычета по добровольным пенсионным взносам является документ, подтверждающий уплату добровольных пенсионных взносов.";
65) статью 355 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Налоговые агенты, применяющие специальный налоговый режим для производителей сельскохозяйственной продукции и сельскохозяйственных кооперативов, исчисленные суммы единого платежа с заработной платы отражают в декларации по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу.";
66) пункт 1 статьи 363 дополнить подпунктом 12-1) следующего содержания:
"12-1) граждане Республики Казахстан, кандасы и лица, имеющие вид на жительство в Республике Казахстан, которые имеют по состоянию на 31 декабря отчетного налогового периода в собственности цифровые активы.";
67) в статье 372:
пункт 2 дополнить подпунктом 10) следующего содержания:
"10) получение временной балансирующей платы в соответствии с законодательством Республики Казахстан о железнодорожном транспорте оператором локомотивной тяги в пассажирском движении.";
пункт 5 дополнить подпунктом 38) следующего содержания:
"38) оказание Национальным оператором инфраструктуры услуг магистральной железнодорожной сети при перевозке пассажиров железнодорожным транспортом железнодорожному перевозчику, осуществляющему деятельность по перевозке пассажиров, багажа, грузобагажа, почтовых отправлений, на безвозмездной основе, в том числе с применением временного понижающего коэффициента в размере 0 к тарифу на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети при перевозке пассажиров железнодорожным транспортом в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
68) статью 379 дополнить пунктом 16 следующего содержания:
"16. При реализации на условиях рассрочки платежа залогового имущества, ранее принятого на баланс дочерней организации банка, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка в счет погашения задолженности, датой совершения оборота по реализации является дата наступления срока получения такого платежа по договору купли-продажи или дата получения такого платежа в зависимости от того, какое событие наступит раньше.";

69) 381-баптың 1-тармағының 2) тармақшасындағы "(зияткерлік меншік объектілерін, материалдық емес активтердің құнын қоспағанда)" деген сөздер ", оған қосылған құн салығын енгізбей" деген сөздермен толықтырылсын;
70) 384-баптың 1-тармағының бірінші бөлігінің 2) тармақшасындағы "салықтық кезеңде азайтуға құқығы бар" деген сөздер "салықтық кезеңде;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) соттан тыс банкроттық рәсімі аяқталған немесе "Қазақстан Республикасы азаматтарының төлем қабілеттілігін қалпына келтіру және банкроттығы туралы" Заңға сәйкес банкроттық сот рәсімін қолдану туралы сот шешімі шығарылған салықтық кезеңде азайтуға құқығы бар.";
71) 388-бапта:
баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"388-бап. Халықаралық ұшуды, халықаралық әуе тасымалдарын орындайтын шетелдік авиакомпаниялардың әуе кемелеріне жанармай құю кезінде әуежайлар, жерде қызмет көрсету қызметтерін берушілер жүзеге асыратын жанар-жағармай материалдарын өткізуге салық салу";
1-тармақта:
бірінші бөліктегі "әуежайлар" деген сөздер ", жерде қызмет көрсету қызметтерін берушілер" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөліктегі "әуежайларға" деген сөз ", жерде қызмет көрсету қызметтерін берушілерге" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақта:
бірінші абзацтағы "әуежайлар" деген сөз "жерде қызмет көрсету қызметтерін берушілер" деген сөздермен толықтырылсын;
1) тармақшаның бірінші және екінші абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) тұрақты рейстерді жүзеге асыру кезінде – әуежайдың, жерде қызмет көрсету қызметтерін берушілердің шетелдік авиакомпаниямен жанар-жағармай материалдарын өткізуді көздейтін және (немесе) қамтитын шарты;
тұрақты емес рейстерді жүзеге асыру кезінде – шетелдік авиакомпанияның өтінімі және (немесе) әуежайдың, жерде қызмет көрсету қызметтерін берушілердің шетелдік авиакомпаниямен шарты (келісімі).";
2) тармақшаның бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"әуе кемесі командирінің немесе шетелдік авиакомпания өкілінің және әуежайдың, жерде қызмет көрсету қызметтерін берушінің жанармай құюды жүзеге асырған тиісті қызметі қызметкерінің қолтаңбалары.";
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) әуежай, жерде қызмет көрсету қызметтерін беруші өткізген жанар-жағармай материалдары үшін ақы төлеу фактісін растайтын құжат;";
72) 394-бап мынадай мазмұндағы 51) және 52) тармақшалармен толықтырылсын:
"51) Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес қор нысанында құрылған коммерциялық емес ұйымның қайырымдылық көмегі шеңберінде өтеусіз негізде тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді өткізу бойынша айналымдар;

69) в подпункте 2) пункта 1 статьи 381 после слов "(за исключением объектов интеллектуальной собственности, стоимости нематериальных активов)" дополнить словами "без включения в нее налога на добавленную стоимость";
70) часть первую пункта 1 стати 384 дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) в налоговом периоде, в котором завершена процедура внесудебного банкротства или вынесено решение суда о применении судебной процедуры банкротства в соответствии с Законом Республики Казахстан "О восстановлении платежеспособности и банкротстве граждан Республики Казахстан".";
71) в статье 388:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 388. Налогообложение реализации горюче-смазочных материалов, осуществляемой аэропортами, поставщиками услуг наземного обслуживания при заправке воздушных судов иностранных авиакомпаний, выполняющих международные полеты, международные воздушные перевозки";
в пункте 1:
в части первой после слов "материалов, осуществляемой аэропортами," дополнить словами "поставщиками услуг наземного обслуживания";
в части второй после слов "применяются в отношении аэропортов," дополнить словами "поставщиков услуг наземного обслуживания,";
в пункте 3:
в абзаце первом после слов "материалов, осуществляемой аэропортами," дополнить словами "поставщиками услуг наземного обслуживания";
абзацы первый и второй подпункта 1) изложить в следующей редакции:
"1) договор аэропорта, поставщика услуг наземного обслуживания с иностранной авиакомпанией, предусматривающий и (или) включающий реализацию горюче-смазочных материалов, – при осуществлении регулярных рейсов;
заявка иностранной авиакомпании и (или) договор (соглашение) аэропорта, поставщика услуг наземного обслуживания с иностранной авиакомпанией, – при осуществлении нерегулярных рейсов.";
абзац пятый подпункта 2) изложить в следующей редакции:
"подписи командира воздушного судна или представителя иностранной авиакомпании и сотрудника соответствующей службы аэропорта, поставщика услуг наземного обслуживания, осуществившего заправку.";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) документ, подтверждающий факт оплаты за реализованные аэропортом, поставщиком услуг наземного обслуживания горюче-смазочные материалы;";
72) статью 394 дополнить подпунктами 51) и 52) следующего содержания:
"51) товаров, работ, услуг на безвозмездной основе в рамках благотворительной помощи некоммерческой организацией, созданной в форме фонда в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.

52) бағалы металдарды өндіру субъектілерінің аффинирленген алтынды Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын зергерлік және басқа да бұйымдарды өндіру субъектілеріне өткізуі бойынша айналымдар қосылған құн салығынан босатылады.";
73) 399-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 19) тармақшамен толықтырылсын:
"19) қамысты шикі қант импорты қосылған құн салығынан босатылады.";
74) 400-бапта:
6-тармақтағы "7" деген цифр "8" деген цифрмен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 8-тармақпен толықтырылсын:
"8. Жолаушыларды, багажды, жүк-багажды, пошта жөнелтілімдерін тасымалдау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын теміржол тасымалдаушысына теміржол көлігімен жолаушыларды тасымалдау кезінде магистральдық теміржол желісінің көрсетілетін қызметтерін өтеусіз негізде, оның ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес теміржол көлігімен жолаушыларды тасымалдау кезінде магистральдық теміржол желісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне арналған тарифке 0 мөлшеріндегі уақытша төмендету коэффициентін қолдана отырып көрсету үшін Ұлттық инфрақұрылым операторы пайдаланған немесе пайдаланатын тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша қосылған құн салығының сомасы осы баптың 1-тармағында белгіленген шарттар сақталған кезде есепке жатқызылуға тиіс.";
75) 403-бап мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) осы Кодекстің 36-бабының 3-2-тармағында көрсетілген мән-жайлар болған кезде, осы Кодекстің 73-1-бабына сәйкес тиісті салықтық сақтық танытпай жасалған мәміле (операция) бойынша алып тастауға жатады.";
76) 404-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Осы баптың 2-тармағының 1) - 5) тармақшаларында және 3-тармағында белгіленген жағдайларда есепке жатқызылатын қосылған құн салығының сомасын түзету осындай жағдайлар басталған салық кезеңінде жүргізіледі.
Осы баптың 2-тармағының 6) тармақшасында белгіленген жағдайда есепке жатқызылатын қосылған құн салығының сомасын түзету осы Кодекстің 401-бабының 5-тармағында айқындалған салық кезеңінде жүргізіледі.";
77) 410-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Есепке жатқызуға рұқсат етілмеген қосылған құн салығы осы Кодекстің 243-бабы 9-тармағының мақсаттары үшін есепке алынбайды.";
78) 411-баптың 1-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) ауыл шаруашылығы өнімін, балық өсіру шаруашылығының немесе кәсіпшілік балық аулау өнімін қайта өңдеуді жүзеге асырудың нәтижесі болып табылатын тауарларды өткізу жөніндегі айналымдар бойынша – заңды тұлғалар. Қоғамдық тамақтану саласындағы қызметті қоспағанда, ауыл шаруашылығы өнімін, балық өсіру шаруашылығының өнімін қайта өңдеуге мынадай қызмет түрлері жатады:
ет пен ет өнімдерін өндіру;
жемістер мен көкөністерді қайта өңдеу және консервілеу;
өсімдіктер мен жануарлардың майларын және тоңмайларды өндіру;
сүтті қайта өңдеу мен ірімшік өндіру;
ұн-жарма өнеркәсібінің өнімдерін өндіру;
жануарлар үшін дайын жемшөп өндіру;
нан өндіру;
балалар тағамын және диеталық тамақ өнімдерін өндіру;
крахмал-cірне өнеркәсібінің өнімдерін өндіру;
ауыл шаруашылығы малдарының терілерін және жүндерін қайта өңдеу;
мақта-мата талшығын, мақта талшығын дайындау;
тірі балықты қайта өңдеу;
ашытқы өндіру;
салық төлеуші агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті орган айқындаған тәртіппен келісім жасасқан жағдайда, ұзақ сақталатын шоколад, қантты кондитерлік өнімдер, печенье және ұннан жасалған кондитерлік өнімдер өндіру;
қант өндіру;";

52) реализация аффинированного золота субъектами производства драгоценных металлов субъектам производства ювелирных и других изделий, осуществляющим деятельность на территории Республики Казахстан.";
73) пункт 1 статьи 399 дополнить подпунктом 19) следующего содержания:
"19) сахара, сырца тростникового.";
74) в статье 400:
в пункте 6 цифру "7" заменить цифрой "8";
дополнить пунктом 8 следующего содержания:
"8. Сумма налога на добавленную стоимость по товарам, работам, услугам, использованным или которые будут использоваться Национальным оператором инфраструктуры для оказания железнодорожному перевозчику, осуществляющему деятельность по перевозке пассажиров, багажа, грузобагажа, почтовых отправлений, услуг магистральной железнодорожной сети при перевозке пассажиров железнодорожным транспортом на безвозмездной основе, в том числе с применением временного понижающего коэффициента в размере 0 к тарифу на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети при перевозке пассажиров железнодорожным транспортом в соответствии с законодательством Республики Казахстан, подлежит отнесению в зачет при соблюдении условий, установленных пунктом 1 настоящей статьи.";
75) статью 403 дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) по сделке (операции) при наличии обстоятельств, указанных в пункте 3-2 статьи 36 настоящего Кодекса, совершенной без проявления должной налоговой осмотрительности в соответствии со статьей 73-1 настоящего Кодекса;";
76) пункт 4 статьи 404 изложить в следующей редакции:
"4. Корректировка суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, в случаях, установленных подпунктами 1) - 5) пункта 2 и пункта 3 настоящей статьи, производится в том налоговом периоде, в котором наступили такие случаи.
Корректировка суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, в случае, установленном подпунктом 6) пункта 2 настоящей статьи, производится в налоговом периоде, определенном пунктом 5 статьи 401 настоящего Кодекса.";
77) пункт 3 статьи 410 дополнить частью следующего содержания:
"Налог на добавленную стоимость, не разрешенный к отнесению в зачет, не учитывается для целей пункта 9 статьи 243 настоящего Кодекса.";
78) подпункт 2) пункта 1 статьи 411 изложить в следующей редакции:
"2) юридические лица – по оборотам по реализации товаров, являющихся результатом осуществления переработки сельскохозяйственной продукции, продукции рыбоводства или промыслового рыболовства. К переработке сельскохозяйственной продукции, продукции рыбоводства относятся следующие виды деятельности, за исключением деятельности в сфере общественного питания:
производство мяса и мясопродуктов;
переработка и консервирование фруктов и овощей;
производство растительных и животных масел и жиров;
переработка молока и производство сыра;
производство продуктов мукомольно-крупяной промышленности;
производство готовых кормов для животных;
производство хлеба;
производство детского питания и диетических пищевых продуктов;
производство продуктов крахмалопаточной промышленности;
переработка шкур и шерсти
подготовка хлопчатобумажного волокна, хлопка-волокна;
переработка рыбы живой;
производство дрожжей;
производство шоколада, сахаристых кондитерских изделий, печенья и мучных кондитерских изделий длительного хранения при условии заключения налогоплательщиком соглашения в порядке, определенном уполномоченным органом в области развития агропромышленного комплекса;
производство сахара;";

79) 412-бапта:
1-тармақта:
1) тармақша мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Осы тармақшаның ережелері осы Кодекстің 120-1-бабына сәйкес электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесінде электрондық нысанда шот-фактураларды жазып беруге шектеу болған кезде қолданылмайды.";
8) тармақша мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Ауыл шаруашылығы өнімін өндірушілер мен ауыл шаруашылығы кооперативтері үшін арнаулы салық режимін қолданатын шаруа немесе фермер қожалығы.";
мынадай мазмұндағы 10) және 11) тармақшалармен толықтырылсын:
"10) Қазақстан Республикасының техникалық реттеу туралы заңнамасында айқындалған сәйкестікті растау жөніндегі қызметті жүзеге асыру үшін белгіленген тәртіппен аккредиттелген заңды тұлға;
11) Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамасына және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес кеден өкілі, кедендік тасымалдаушы, уақытша сақтау қоймаларының иесі, кеден қоймаларының иесі және уәкілетті экономикалық оператор болып табылатын салық төлеуші.";
7-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) өнімді бөлу туралы келісім (келісімшарт), Қазақстан Республикасының Президенті бекіткен жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт шеңберінде жасалған (орындалған) мәмілелер (операциялар) бойынша;";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Мынадай:
1) осы баптың 13-тармағының бірінші бөлігінің 1) және 2) тармақшаларында, сондай-ақ үшінші бөлігінде көзделген жағдайларда тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушы өнім беруші өткізу бойынша айналым жасаған күннен бастап күнтізбелік бір жүз сексен күн ішінде шот-фактураны жазып беру талабымен осы тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді берушiге жүгінуге құқылы, ал өнім берушi бұл талапты осы баптың ережелерiн ескере отырып, оның ішінде тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушы туралы мәліметтерде тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу сенім білдірілген тұлғасы арқылы жүзеге асырылатын заңды тұлғаның немесе тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алатын дара кәсіпкердің деректемелерін көрсету бөлігіндегі ережені ескере отырып орындауға мiндеттi;
2) осы баптың 13-тармағының бірінші бөлігінің 4) тармақшасында көзделген жағдайларда көрсетілетін қызметтерді алушы өнім беруші өткізу бойынша айналым жасаған күннен бастап күнтізбелік бір жүз сексен күн ішінде осындай көрсетілетін қызметтерді берушіге жеке тұлғаның жол жүру фактісін растайтын құжатты немесе шот-фактураны жазып беру талабымен жүгінуге құқылы, ал өнім беруші мұндай талапты осы баптың ережелерін, оның ішінде жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушы туралы мәліметтерде тасымалдау бойынша қызмет көрсетілген жеке тұлғаның деректемелерін көрсету бөлігіндегі ережелерді ескере отырып орындауға міндетті;

79) в статье 412:
в пункте 1:
подпункт 1) дополнить абзацем следующего содержания:
"Положения настоящего подпункта не применяются при наличии ограничения выписки счетов-фактур в электронной форме в информационной системе электронных счетов-фактур в соответствие со статьей 120-1 настоящего Кодекса.";
подпункт 8) дополнить абзацем следующего содержания:
"крестьянское или фермерское хозяйство, применяющее специальный налоговый режим для производителей сельскохозяйственной продукции и сельскохозяйственных кооперативов.";
дополнить подпунктами 10) и 11) следующего содержания:
"10) юридическое лицо, аккредитованное в установленном порядке для осуществления деятельности по подтверждению соответствия, определенное законодательством Республики Казахстан о техническом регулировании;
11) налогоплательщик, являющийся таможенным представителем, таможенным перевозчиком, владельцем складов временного хранения, владельцем таможенных складов и уполномоченным экономическим оператором в соответствии с таможенным законодательством Евразийского экономического союза и (или) таможенным законодательством Республики Казахстан.";
подпункт 1) пункта 7 изложить в следующей редакции:
"1) по сделкам (операциям), заключенным (совершенным) в рамках соглашения (контракта) о разделе продукции, контракта на недропользование, утвержденного Президентом Республики Казахстан;";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. В случаях:
1) предусмотренных подпунктами 1) и 2) части первой, а также части третьей пункта 13 настоящей статьи, получатель товаров, работ, услуг вправе в течение ста восьмидесяти календарных дней с даты совершения поставщиком оборота по реализации обратиться к поставщику данных товаров, работ, услуг с требованием выписать счет-фактуру, а поставщик обязан выполнить такое требование с учетом положений настоящей статьи, в том числе в части указания в сведениях о получателе товаров, работ, услуг реквизитов юридического лица, через доверенное лицо которого осуществляется приобретение товаров, работ, услуг, или индивидуального предпринимателя, приобретающего товары, работы, услуги;
2) предусмотренных подпунктом 4) части первой пункта 13 настоящей статьи, получатель услуг вправе в течение ста восьмидесяти календарных дней с даты совершения поставщиком оборота по реализации обратиться с требованием выписать документ, подтверждающий факт проезда физического лица, или счет-фактуру к поставщику таких услуг, а поставщик обязан выполнить такое требование с учетом положений настоящей статьи, в том числе в части указания в сведениях о получателе работ, услуг реквизитов физического лица, которому оказана услуга по перевозке;

3) осы баптың 1-тармағының бірінші бөлігінің 8) тармақшасында көрсетілген салық төлеушіден тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алған жағдайда тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушы өнім беруші өткізу бойынша айналым жасаған күннен бастап күнтізбелік бір жүз сексен күн ішінде осы тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді берушіге шот-фактура жазып беру талабымен жүгінуге құқылы, ал өнім беруші осындай талапты орындауға міндетті.
Осы тармақтың ережелеріне сәйкес шот-фактураны жазып беру тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді өткізу орны бойынша жүзеге асырылады.";
80) 413-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Кодекстің 412-бабы 14-тармағының талаптарын орындау мақсатында шот-фактураны жазып беру айналым жасалған күні немесе жасалған күннен кейін күнтізбелік бір жүз тоқсан бес күн ішінде жүзеге асырылады.";
81) 424-баптың 4-тармағы мынадай мазмұндағы бөлікпен толықтырылсын:
"4. Осы тармақтың ережесі осы Кодекстің 85-бабы 4-тармағының 4) тармақшасы, 4-тармағы 6) тармақшасының сегізінші және тоғызыншы абзацы жағдайларында көрсетілген адамдарға қолданылмайды.";
82) 431-баптың 2-тармағының бірінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"қалған жағдайларда – жетпіс бес жұмыс күні ішінде.";
83) 440-баптың 5-тармағы мынадай мазмұндағы бесінші бөлікпен толықтырылсын:
"Уақытша әкелінген тауарлар әкелу күнінен бастап екі жылдан астам Қазақстан Республикасының аумағында болған жағдайда, осындай тауарларды әкелу салық салынатын импорт болып танылады және осындай тауарларды есепке алуға қабылдаған күннен бастап импортталған тауарлар бойынша осы Кодексте айқындалған тәртіппен және мөлшерде қосылған құн салығын салуға жатады.";
84) 453-баптың 6-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Импорттаушы Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген тауарларды бір салықтық кезеңде өткізген кезде шот-фактура электронды түрде салықтық кезеңнен кейінгі айдың 20-күнінен кешіктірілмей жазып беріледі.
Өзге жағдайларда импорттаушы Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген тауарларды өткізген кезде шот-фактура осы Кодекстің 47-тарауында белгіленген мерзімдерде жазып беріледі.";
85) 463-баптың 4-тармағының 1) тармақшасы кестесінің 1, 3, 3-1 және
8-жолдары мынадай редакцияда жазылсын:
"
1.
2207-ден
80 көлемдік пайыз немесе одан жоғары спирт концентрациясы бар денатуратталмаған этил спирті (алкоголь өнімін өндіру үшін өткізілетін немесе пайдаланылатын және белгіленген квоталар шегінде мемлекеттік медициналық мекемелерге берілетін денатуратталмаған этил спиртінен басқа), этил спирті және кез келген концентрациядағы денатуратталған өзге де спирттер (ішкі нарықта тұтыну үшін денатуратталған отындық этил спиртінен (этанолдан) басқа (түссіз емес, боялған)
3.
2208-ден
Денатуратталмаған этил спирті, спирт тұнбалары және 80 көлемдік пайыздан кем спирт концентрациясы бар өзге де спиртті ішімдіктер (алкоголь өнімін өндіру үшін өткізілетін немесе пайдаланылатын және белгіленген квоталар шегінде мемлекеттік медициналық мекемелерге берілетін денатуратталмаған этил спиртінен басқа), этил спирті және кез келген концентрациядағы денатуратталған өзге де спирттер (ішкі нарықта тұтыну үшін денатуратталған отындық этил спиртінен (этанолдан) басқа (түссіз емес, боялған)
2550 теңге/литр 100% спирт
3-1.
2208-ден
Емдік және фармацевтикалық препараттар үшін өткізілетін немесе пайдаланылатын денатуратталмаған этил спирті

3) приобретения товаров, работ, услуг у налогоплательщика, указанного в подпункте 8) части первой пункта 1 настоящей статьи, получатель товаров, работ, услуг вправе в течение ста восьмидесяти календарных дней с даты совершения поставщиком оборота по реализации обратиться к поставщику данных товаров, работ, услуг с требованием выписать счет-фактуру, а поставщик обязан выполнить такое требование.
Выписка счета-фактуры в соответствии с положениями настоящего пункта осуществляется по месту реализации товаров, работ, услуг.";
80) пункт 2 статьи 413 изложить в следующей редакции:
"2. В целях выполнения требований пункта 14 статьи 412 настоящего Кодекса выписка счета-фактуры осуществляется в день или в течение ста девяноста пяти календарных дней после даты совершения оборота.";
81) пункт 4 статьи 424 дополнить частью следующего содержания:
"Положение настоящего пункта не распространяется на лиц, указанных в подпункте 4) пункта 4, абзацах восьмом и девятом подпункта 6) пункта 4 статьи 85 настоящего Кодекса.";
82) абзац второй части первой пункта 2 статьи 431 изложить в следующей редакции:
"в остальных случаях – в течение семидесяти пяти рабочих дней.";
83) пункт 5 статьи 440 дополнить частью пятой следующего содержания:
"В случае нахождения временно ввезенных товаров на территории Республики Казахстан более двух лет с даты ввоза ввоз таких товаров признается облагаемым импортом и подлежит обложению налогом на добавленную стоимость по импортированным товарам с даты принятия на учет таких товаров в порядке и размере, которые определены настоящим Кодексом.";
84) пункт 6 статьи 453 изложить в следующей редакции:
"6. При реализации импортером товаров, ввезенных с территории государств-членов Евразийского экономического союза на территорию Республики Казахстан в одном налоговом периоде, счет-фактура в электронной форме выписывается не позднее 20 числа месяца, следующего за налоговым периодом.
В иных случаях счет-фактура при реализации импортером товаров, ввезенных с территории государств-членов Евразийского экономического союза на территорию Республики Казахстан, выписывается в сроки, установленные главой 47 настоящего Кодекса.";
85) строки 1, 3, 3-1 и 8 таблицы подпункта 1) пункта 4 статьи 463 изложить в следующей редакции:
"
1.
из 2207
Спирт этиловый неденатурированный с концентрацией спирта 80 объемных процентов или более (кроме спирта этилового неденатурированного, реализуемого или используемого для производства алкогольной продукции и отпускаемого государственным медицинским учреждениям в пределах установленных квот), этиловый спирт и прочие спирты денатурированные, любой концентрации (кроме спирта этилового (этанола) денатурированного топливного (не бесцветного, окрашенного) для потребления на внутреннем рынке)
3.
из 2208
Спирт этиловый неденатурированный, спиртовые настойки и прочие спиртные напитки с концентрацией спирта менее 80 объемных процентов (кроме спирта этилового неденатурированного, реализуемого или используемого для производства алкогольной продукции и отпускаемого государственным медицинским учреждениям в пределах установленных квот), этиловый спирт и прочие спирты денатурированные, любой концентрации (кроме спирта этилового (этанола) денатурированного топливного (не бесцветного, окрашенного) для потребления на внутреннем рынке)
2 550 тенге/литр 100 % спирта
3-1.
из 2208
Спирт этиловый неденатурированный, реализуемый или используемый для лечебных и фармацевтических препаратов

600 теңге/литр 100% спирт
8.
2208-ден
Коньяк, бренди
1000 теңге/литр 100% спирт
";
86) 464-баптың 3-тармағының 2) және 5) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"2) өз қызметінің басталғаны туралы белгіленген тәртіппен хабарлаған мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарына берілгенін этил спирті мен алкоголь өнімін өндірілуді және оның айналымын бақылау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган айқындайтын квоталар шегіндегі этил спирті;";

600 тенге/литр 100 % спирта
8.
из 2208
Коньяк, бренди
1000 тенге/литр 100 % спирт
";
86) подпункты 2) и 5) пункта 3 статьи 464 изложить в следующей редакции:
"2) спирт этиловый в пределах квот, определяемых уполномоченным государственным органом по контролю за производством и оборотом этилового спирта и алкогольной продукции, отпускаемый государственным организациям здравоохранения, уведомившим о начале своей деятельности в установленном порядке;";

91) 520-бап мынадай мазмұндағы 5-1-тармақпен толықтырылсын:
"5-1. Осы Кодекстің 519-бабы 1-тармағының 7) тармақшасында көрсетілген дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалардың салық салу объектілері бойынша объектіні қаржылық жалға беру күніне бухгалтерлік есептің деректері бойынша айқындалатын баланстық құны салық салу объектісінің салықтық базасы болып табылады.";
92) 529-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:

91) статью 520 дополнить пунктом 5-1 следующего содержания:
"5-1. По объектам налогообложения индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, указанным в подпункте 7) пункта 1 статьи 519 настоящего Кодекса, налоговой базой является балансовая стоимость объекта налогообложения на дату передачи объекта в финансовую аренду, определяемая по данным бухгалтерского учета.";
92) пункт 2 статьи 529 изложить в следующей редакции:

0,13
30.
ауылдар
0,09
";
94) 550-бапта:
2-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы тараудың мақсаттары үшін тіркеу әрекеттері деп уәкілетті мемлекеттік органдардың Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған тәртіппен мынадай әрекеттер жасауы түсініледі:";
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) жылжымалы мүлік кепілін және кеме ипотекасын мемлекеттік тіркеу;";
3-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Алымдар Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған тәртіппен тиісті уәкілетті мемлекеттік органдар, салық органдары, жергілікті атқарушы органдар мынадай құжаттарды немесе олардың телнұсқаларын берген кезде алынады:";
5) тармақша алып тасталсын;
4-тармақта "және азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым" деген сөздер алып тасталсын;
5-тармақта "және азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым" деген сөздер алып тасталсын;

0,13
30.
села
0,09
";
94) в статье 550:
в пункте 2:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"2. Для целей настоящей главы под регистрационными действиями подразумевается совершение уполномоченными государственными органами в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан, следующих действий:";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) государственной регистрации залога движимого имущества и ипотеки судна;";
в пункте 3:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"3. Сборы взимаются при выдаче соответствующими уполномоченными государственными органами, налоговыми органами, местными исполнительными органами в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан, следующих документов или их дубликатов:";
подпункт 5) исключить;
в пункте 4 слова "уполномоченная организация в сфере гражданской авиации," исключить;
в пункте 5 слова "и уполномоченная организация в сфере гражданской авиации" исключить;

95) 553-бапта:
3-тармақта кестенің 17., 17.1., 17.2., 2.1. және 2.2-жолдары мынадай редакцияда жазылсын:
"
17.
Жылжымалы мүлік кепілін және кеме ипотекасын мемлекеттік тіркегені үшін:
17.1.
жылжымалы мүлік кепілін және кеме ипотекасын, сондай-ақ тіркелген кепілдің өзгерістерін, толықтыруларын және тоқтатылуын тіркегені үшін:
17.2.
жылжымалы мүлік кепілінің және кеме ипотекасының мемлекеттік тіркелгенін куәландыратын құжаттың телнұсқасын бергені үшін **
0,5
2.1.
1.51. - 1.53.1., 1.55. - 1.59., 1.79. - 1.80-тармақтарда көрсетілгендерді қоспағанда, қызметтің барлық түрлеріне

95) в статье 553:
в пункте 3 строки 17., 17.1., 17.2., 2.1. и 2.2. таблицы изложить в следующей редакции:
"
17.
За государственную регистрацию залога движимого имущества и ипотеки судна:
17.1.
за регистрацию залога движимого имущества и ипотеки судна, а также изменений, дополнений и прекращения зарегистрированного залога:
17.2.
за выдачу дубликата документа, удостоверяющего государственную регистрацию залога движимого имущества и ипотеки судна **
0,5
2.1.
на все виды деятельности, за исключением указанных в пунктах 1.51. - 1.53.1., 1.55. - 1.59., 1.79. - 1.80.

Осы кестенің 1-тармағында белгіленген тиісті мөлшерлеменің 100%-ы
2.2.
1.51. - 1.53.1., 1.55. - 1.59-тармақтарда көрсетілген қызмет түрлеріне
Осы кестенің 1-тармағында белгіленген тиісті мөлшерлеменің 10%-ы
";
4-тармақтағы кестенің 1.5., 2.5. және 3.5-жолдары алып тасталсын;
96) 554-бапта:
4-тармақтың кестесі мынадай мазмұндағы 1.85-жолмен толықтырылсын:
"
11.85.
Денсаулық сақтау саласында дезинфекциялау, дезинсекциялау және дератизациялау бойынша қызметтер көрсету
10
";
2.1. және 2.2-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
2.1.
1.51- 1.53.1., 1.55. - 1.59., 1.79. - 1.80-тармақтарда көрсетілгендерді қоспағанда, қызметтің барлық түрлеріне.
осы кестенің 1-тармағында белгіленген тиісті мөлшерлеменің 100%
2.2.
1.51-1.53.1., 1.55. - 1.59-тармақтарда көрсетілген қызмет түрлеріне.
осы кестенің 1-тармағында белгіленген тиісті мөлшерлеменің 10% - ы
";
7-тармақ алып тасталсын;
97) 558-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Төлемақы төлеушілер төлемақы сомаларын салық салынатын объектінің тұрған жері бойынша ағымдағы жылғы 25 наурыздан, 25 маусымнан, 25 қыркүйектен және 25 желтоқсаннан кешіктірмей тең үлестермен жыл сайын төлейді.";
98) 6-параграф мынадай редакцияда жазылсын:
"6-параграф. Орман және өсімдік ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы";
99) 584-бапта:
1-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Орман және өсімдік ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы (бұдан әрі осы параграфтың мәтіні бойынша – төлемақы) алынады:
мемлекеттік орман қоры учаскелерінде орман пайдаланудың мынадай түрлері үшін:";
5) тармақшаның үшінші абзацы "үшін пайдалану" деген сөздермен толықтырылып, төртінші абзацы алып тасталсын;
6) тармақша мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"фармацевтикалық, азық-түлік және техникалық қажеттіліктер үшін арнайы пайдалану тәртібімен жабайы өсімдік түрлерін дайындау (жинау) кезінде мемлекеттік орман қоры мен ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жерлерінен басқа барлық жер санаттарындағы учаскелерде өсімдік ресурстарын пайдаланғаны үшін.";
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Өсімдіктер дүниесі объектілерін арнайы пайдалану құқығы мамандандырылған ұйымдар жүргізген ресурстық зерттеулер материалдарының және фармацевтикалық, азық-түлік және техникалық қажеттіліктер үшін жабайы өсімдік түрлерін дайындау (жинау) жөніндегі қызметтің басталғаны туралы хабарламаның негізінде беріледі.";
мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың өсімдіктер дүниесі саласындағы жергілікті атқарушы органдары тоқсан сайын, есепті тоқсаннан (жылдан) кейінгі екінші айдың 15-күнінен кешіктірілмейтін мерзімде өзінің орналасқан жері бойынша салық органдарына уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша өсімдік ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы төлеушілер және салық салу объектілері туралы мәліметтерді табыс етеді.";

100 % от соответствующей ставки, установленной в пункте 1 настоящей таблицы
2.2.
на виды деятельности, указанные в пунктах 1.51. - 1.53.1., 1.55. - 1.59.
10 % от соответствующей ставки, установленной в пункте 1 настоящей таблицы
";
в пункте 4 строки 1.5., 2.5. и 3.5. таблицы исключить;
96) в статье 554:
в таблице пункта 4;
дополнить строкой 1.85. следующего содержания:
"
1.85.
Оказание услуг по дезинфекции, дезинсекции и дератизации в области здравоохранения
10
";
строки 2.1. и 2.2. изложить в следующей редакции:
"
2.1.
на все виды деятельности, за исключением указанных в пунктах 1.51. - 1.53.1., 1.55. - 1.59., 1.79. - 1.80.
100 % от соответствующей ставки, установленной в пункте 1 настоящей таблицы
2.2.
на виды деятельности, указанные в пунктах 1.51. - 1.53.1., 1.55. - 1.59.
10 % от соответствующей ставки, установленной в пункте 1 настоящей таблицы
";
пункт 7 исключить;
97) пункт 1 статьи 558 изложить в следующей редакции:
"1. Плательщики платы ежегодно уплачивают по месту нахождения налогооблагаемого объекта суммы платы равными долями не позднее 25 марта, 25 июня, 25 сентября и 25 декабря текущего года.";
98) параграф 6 изложить в следующей редакции:
"Параграф 6. Плата за пользование лесными и растительными ресурсами";
99) в статье 584:
в пункте 1:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"Плата за пользование лесными и растительными ресурсами (далее по тексту настоящего параграфа – плата) взимается:
за следующие виды лесных пользований на участках государственного лесного фонда:";
абзац четвертый подпункта 5) исключить;
подпункт 6) дополнить абзацем следующего содержания:
"за пользование растительными ресурсами на участках всех категорий земель, кроме земель государственного лесного фонда и особо охраняемых природных территорий, в порядке специального пользования при заготовке (сборе) дикорастущих видов растений для фармацевтических, продовольственных и технических нужд.";
дополнить пунктом 3-1 следующего содерждания:
"3-1. Право специального пользования объектами растительного мира предоставляется на основании материалов ресурсных обследований, проведенных специализированными организациями, и уведомлений о начале деятельности по заготовке (сбору) дикорастущих видов растений для фармацевтических, продовольственных и технических нужд.";
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы в области растительного мира ежеквартально, в срок не позднее 15 числа второго месяца, следующего за отчетным кварталом (годом), представляют налоговым органам по месту своего нахождения сведения о плательщиках платы за пользование растительными ресурсами и объектах обложения по форме, установленной уполномоченным органом.";

100) 585-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"фармацевтикалық, азық-түлік және техникалық қажеттіліктер үшін жабайы өсімдік түрлерін дайындауды (жинауды) жүзеге асыратын тұлғалар.";
101) 586-баптың 1-тармағында:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
2) тармақшадағы "қоспағанда" деген сөзден кейін "мыналар:" "орманды пайдалану көлемі және (немесе) пайдалануға берілетін мемлекеттік орман қоры учаскелерінің, оның ішінде ерекше қорғалатын табиғи аумақтардағы алаңы" деген сөзбен толықтырылып, келесі абзацтан "фармацевтикалық, азық-түлік және техникалық қажеттіліктер үшін мемлекеттік орман қоры аумағынан және ерекше қорғалатын табиғи аумақтардан тыс жабайы өсімдік түрлерін дайындау (жинау) көлемін қоспағанда;";
102) 587-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"587-бап. Орман және өсімдік ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы мөлшерлемелері";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы баптың 2-тармағында көрсетілгендерді қоспағанда, төлемақы мөлшерлемелерін орман шаруашылығы және өсімдіктер дүниесі саласындағы уәкілетті органдар айқындаған тәртіпке сәйкес жасалған жергілікті атқарушы органдардың есеп-қисаптары негізінде облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті өкілді органдары белгілейді.";
мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Мемлекеттік орман қоры аумағынан және ерекше қорғалатын табиғи аумақтардан тыс жерлердегі өсімдік ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы мөлшерлемелері бір килограмм үшін республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және пайдалану құқығы туындайтын тиісті қаржы жылының бірінші күні қолданылатын АЕК-тің еселенген мөлшерінде айқындалады.";
103) 588-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мөлшері осы баптың 2-тармағына сәйкес белгіленетін төлемақыны қоспағанда, орманды пайдаланғаны үшін төлемақы сомасын мемлекеттік орман иеленушілер есептейді және рұқсат беру құжатында көрсетіледі.";
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Мемлекеттік орман қоры аумағынан және ерекше қорғалатын табиғи аумақтардан тыс жерлерде өсімдік ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы сомасын облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары есептейді.";
3-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Орманды пайдаланғаны үшін төлемақы сомасы орман пайдалану объектісінің орналасқан жері бойынша бюджетке мынадай мерзімдерде:";
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Мемлекеттік орман қоры аумағынан және ерекше қорғалатын табиғи аумақтардан тыс жерлерде өсімдік ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы сомасы пайдалану объектісінің орналасқан жері бойынша бюджетке тоқсан сайын төлемақының жылдық сомасынан тең үлестермен есепті тоқсаннан кейінгі айдың 20-күнінен кешіктірілмейтін мерзімде төленеді.";

100) пункт 1 статьи 585 дополнить абзацем следующего содержания:
"лица, осуществляющие заготовку (сбор) дикорастущих видов растений для фармацевтических, продовольственных и технических нужд.";
101) в пункте 1 статьи 586:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"Объектами обложения платой являются:
объем лесных пользований и (или) площадь участков государственного лесного фонда, предоставляемых в пользование, в том числе на особо охраняемых природных территориях, за исключением:";
подпункт 2) дополнить абзацем следующего содержания:
"объем заготовок (сбора) дикорастущих видов растений для фармацевтических, продовольственных и технических нужд вне территории государственного лесного фонда и особо охраняемых природных территории.";
102) в статье 587:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 587. Ставки платы за пользование лесными и растительными ресурсами";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Ставки платы, за исключением указанных в пункте 2 настоящей статьи, устанавливаются местными представительными органами областей, городов республиканского значения и столицы на основании расчетов местных исполнительных органов, составленных в соответствии с порядком, определенным уполномоченными органами в области лесного хозяйства и растительного мира.";
дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Ставки платы за пользование растительными ресурсами, находящимися вне территории государственного лесного фонда и особо охраняемых природных территорий, определяются в размере, кратном МРП, установленному законом о республиканском бюджете и действующему на первое число соответствующего финансового года, в котором возникнет право на пользование, за один килограмм.";
103) в статье 588:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Сумма платы за лесные пользования исчисляется государственными лесовладельцами и указывается в разрешительном документе, за исключением платы, размер которой устанавливается в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи.";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Сумма платы за пользование растительными ресурсами вне территории государственного лесного фонда и особо охраняемых природных территорий исчисляется местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы.";
абзац первый пункта 3 изложить в следующей редакции:
"3. Сумма платы за лесные пользования уплачивается в бюджет по месту нахождения объекта лесопользования в сроки:";
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Сумма платы за пользование растительными ресурсами вне территории государственного лесного фонда и особо охраняемых природных территорий уплачивается в бюджет по месту нахождения объекта пользования ежеквартально равными долями от годовой суммы платы в срок не позднее 20 числа месяца, следующего за отчетным кварталом.";

мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Өсімдік ресурстарын дайындау кезінде олардың жалпы саны ресурстық зерттеуде көзделген мөлшерге (алаңға) сәйкес келмеген жағдайда, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары немесе олар осыған уәкілеттік берген құрылымдар нақты дайындалған көлем (пайдалану алаңы) үшін төлемақы сомасын қайта есептеуді жүргізеді. Қайта есептеу кезінде белгіленген төлемақы сомасы оны төлеудің кезекті мерзімінде төленеді.";
104) 591-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Республикалық маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды пайдаланғаны үшін төлемақы мөлшерлемелері республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды пайдалану қажеттігі туындайтын тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болатын:
жаяу жүргіншіден – 0,1 АЕК;
мотоциклдерден, мопедтерден, квадроциклдерден – 0,2 АЕК;
жеңіл автомобильдерден – 0,3 АЕК;
орын саны 16 дейінгі шағын автобустар мен жүк автомобильдерінен – 1,0 АЕК;
орын саны 32 дейінгі автобустардан – 2,0 АЕК;
орын саны 32 жоғары автобустардан – 3,0 АЕК есебінен ерекше қорғалатын табиғи аумақта болған әрбір күн үшін айқындалады.";
105) 605-бапта:
3-тармақ кестесінің 8.1. және 8.2-жолдары мынадай редакцияда жазылсын:
"
8.1
20 ш.м. дейін
20
14
6
8.2.
20 ш.м. жоғары
30
24
16
";
ескертпе мынадай редакцияда жазылсын:
"Ескертпе. Сыртқы (көрнекі) жарнаманы орналастыру жағы деп орналастырылатын сыртқы (көрнекі) жарнаманың, оның ішінде кескіндердің, бейнекөріністердің, мемлекеттік және орыс тілдеріндегі жүгіртпе жолдардың санына қарамастан, сыртқы (көрнекі) жарнаманы орналастыру жағының орналасқан жері мен алаңы негізге алына отырып, сыртқы (көрнекі) жарнама объектісі жағы түсініледі.";

дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. В случае, если при заготовке растительных ресурсов общее их количество не совпадает с количеством (площадью), предусмотренным в ресурсном обследовании, местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы или уполномоченными ими на это структурами производится перерасчет суммы платы за фактически заготовленный объем (площадь пользования). Сумма платы, установленная при перерасчете, уплачивается в очередной срок ее уплаты.";
104) пункт 1 статьи 591 изложить в следующей редакции:
"1. Ставки платы за использование особо охраняемых природных территорий республиканского значения определяются из расчета:
с пешехода – 0,1 МРП;
мотоциклы, мопеды, квадроциклы – 0,2 МРП;
легковые автомобили – 0,3 МРП;
микроавтобусы до 16 мест и грузовые автомобили – 1,0 МРП;
автобусы до 32 мест – 2,0 МРП;
автобусы свыше 32 мест – 3,0 МРП, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, в котором возникнет необходимость использования особо охраняемых природных территорий, за каждый день пребывания на особо охраняемой природной территории.";
105) в статье 605:
строки 8.1. и 8.2. таблицы пункта 3 изложить в следующей редакции:
"
8.1.
до 20 кв.м
20
14
8.2.
свыше 20 кв.м
30
24
16
";
примечание изложить в следующей редакции:
"Примечание. Под стороной размещения наружной (визуальной) рекламы понимается сторона объекта наружной (визуальной) рекламы, исходя из места расположения и площади стороны размещения наружной (визуальной) рекламы, вне зависимости от количества размещаемой наружной (визуальной) рекламы, в том числе изображений, видеоизображений, бегущих строк на государственном и русском языках.";

106) 606-5-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Төлемақының сомасы бюджетке салық төлеушінің орналасқан жері бойынша төленуі тиіс.";
107) 609-баптың 1-тармағында:
1) тармақшасындағы 1) деген сөзден кейін "Қазақстан Республикасының Конституциялық Сотына берілетін шағымдардан", деген сөздермен толықтырылсын;
3) тармақша алып тасталсын;
17) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"17) автомобильге арналған мемлекеттік тіркеу нөмірі белгілерін қоспағанда, оларды сақтау үшін Қазақстан Республикасының мемлекеттік тіркеу нөмірі белгілерін есепке алу бойынша заңнамасында белгіленген мерзімнен аспайтын кезең ішінде сақтауда болған мемлекеттік тіркеу нөмірі белгілерін (телнұсқаларын) бергені үшін;";
108) 610-бапта:
тақырыбындағы "Соттардағы" деген сөз "Қазақстан Республикасының Конституциялық Соттағы және соттардағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармағы мынадай мазмұндағы 13-1) тармақшамен толықтырылсын:
"13-1) төлем қабілеттілігін қалпына келтіру рәсімін немесе сот банкроттығы рәсімін қолдану туралы өтініштерден – 0,3 АЕК;";
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Қазақстан Республикасының Конституциялық Сотына берілетін шағымдардан мемлекеттік баж жеке тұлғалардан 1 АЕК мөлшерінде алынады.";
109) 612-бап алып тасталсын;
110) 615-бапта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) мыналарды:
Қазақстан Республикасы азаматының паспортын бергені үшін көлемі бойынша:
22 бет – 4 АЕК (16 жасқа дейінгі балалар үшін);
36 бет – 8 АЕК;
48 бет – 12 АЕК;
азаматтығы жоқ адамның куәлігін, жол жүру құжатын бергені үшін – 8 АЕК;
Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігін бергені үшін – 0,2 АЕК;
Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігін бір жыл ішінде екі реттен артық жоғалтуына байланысты бергені үшін – 1 АЕК;
шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруына ықтиярхатын бергені үшін – 0,2 АЕК;";
111) 616-бапта:
тақырыбындағы "Соттарда" деген сөз "Конституциялық Сотта және соттарда" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Конституциялық Сотта мемлекеттік баж төлеуден жеке тұлғалар – Кеңес Одағының батырлары, Социалистiк Еңбек ерлерi, үш дәрежелі Даңқ және үш дәрежелі Еңбек Даңқы, "Алтын Қыран", "Отан" ордендерiмен наградталған, "Халық қаһарманы", "Қазақстанның Еңбек Ері" атақтарына ие болған, "Батыр Ана" атағына ие болған, "Алтын алқа", "Күмiс алқа" алқаларымен наградталған көп балалы аналар; Ұлы Отан соғысының ардагерлері, жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлер және басқа мемлекеттердің аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлері, Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы қажырлы еңбегі мен мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерімен және медальдарымен наградталған адамдар, 1941 жылғы 22 маусым - 1945 жылғы 9 мамыр аралығында кемінде алты ай жұмыс істеген (қызмет өткерген) және Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы қажырлы еңбегі мен мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерімен және медальдарымен наградталмаған адамдар, мүгедектер, сондай-ақ бала жасынан мүгедектің, мүгедек баланың ата-анасының бірі босатылады.";

106) статью 606-5 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Сумма платы подлежит уплате в бюджет по месту нахождения налогоплательщика.";
107) в пункте 1 статьи 609:
в подпункте 1) после слова "подаваемых" дополнить словами "в Конституционный Суд Республики Казахстан жалоб,";
подпункт 3) исключить;
подпункт 17) изложить в следующей редакции:
"17) за выдачу государственных регистрационных номерных знаков (дубликатов), за исключением государственных регистрационных номерных знаков на автомобиль, находившихся на хранении в течении периода, не превышающего срока, установленного для их хранения законодательством Республики Казахстан по учету государственных регистрационных номерных знаков;";
108) в статье 610:
заголовок после слова "пошлины" дополнить словами "в Конституционном Суде Республики Казахстан и";
пункт 1 дополнить подпунктом 13-1) следующего содержания:
"13-1) с заявлений о применении процедуры восстановления платежеспособности или процедуры судебного банкротства – 0,3 МРП;";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. С подаваемых в Конституционный Суд Республики Казахстан жалоб государственная пошлина взимается с физических лиц в размере 1 МРП.";
109) статью 612 исключить;
110) в статье 615:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) за выдачу:
паспорта гражданина Республики Казахстан объемом:
22 страницы – 4 МРП (для детей до 16 лет);
36 страниц – 8 МРП;
48 страниц – 12 МРП;
удостоверения лица без гражданства, проездного документа – 8 МРП;
удостоверения личности гражданина Республики Казахстан - 0,2 МРП.
удостоверения личности гражданина Республики Казахстан в связи с его утратой в течение года более двух раз – 1 МРП;
вида на жительство иностранца в Республике Казахстан - 0,2 МРП;";
111) в статье 616:
заголовок после слова "пошлины" дополнить словами "в Конституционном Суде и";
дополнить частью второй следующего содержания:
"От уплаты государственной пошлины в Конституционном Суде освобождаются физические лица – герои Советского Союза, герои Социалистического Труда; лица, награжденные орденами Славы трех степеней и Трудовой Славы трех степеней, "Алтын Қыран", "Отан", удостоенные званий "Халық қаһарманы", "Қазақстанның Еңбек Epi"; многодетные матери, удостоенные звания "Мать-героиня", награжденные подвесками "Алтын алқа", "Күмiс алқа"; ветераны Великой Отечественной войны, ветераны, приравненные по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны, и ветераны боевых действий на территории других государств, лица, награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны, лица, проработавшие (прослужившие) не менее шести месяцев с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года и не награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны, инвалиды, а также один из родителей инвалида с детства, ребенка-инвалида.";

112) 618-бап алып тасталсын;
113) 623-баптың 1-тармағында:
1) тармақшасы мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының Конституциялық Соты қарайтын шағымдар бойынша – шағым берілгенге дейін;";
3) және 4) тармақшалар алып тасталсын;
114) 631-бапта:
1-тармақта:
1) тармақша мынадай мазмұндағы бесінші абзацпен толықтырылсын:
"Бұл ретте "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде орналасқан шетелдік банктерде шоттар (салымдар) ашу және иелену, Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде орналасқан шетелдік банктерде қолма-қол ақша мен құндылықтарды сақтау жөніндегі сыбайлас жемқорлыққа қарсы шектеуді қабылдайтын адамдар, активтер мен міндеттемелер туралы декларацияда банктік салым сомасына қарамастан Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі шетелдік банктерде ақшаларының бар екендігі туралы ақпаратты көрсетеді;";
2) тармақшаның төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"бағалы қағаздар, туынды қаржы құралдары (орындалуы базалық активті сатып алу немесе өткізу арқылы жүргізілетін туынды қаржы құралдарын қоспағанда), цифрлық активтер;";
4-тармақтың бірінші бөлігінде "арасындағы шарт бойынша" деген сөздерден кейін "осындай декларация табыс етілген күннен кешіктірілмей" деген сөздермен толықтырылсын;
115) 632-баптың 1-тармағы екінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына және "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес сайланбалы лауазымға мемлекеттік лауазымға не мемлекеттік немесе оларға теңестірілген функцияларды орындауға байланысты кандидаттар мен олардың жұбайлары;";
116) 634-баптың 2-тармағында:
5) тармақша мынадай мазмұндағы бөлікпен толықтырылсын:
"Бұл ретте "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде орналасқан шетелдік банктерде шоттар (салымдар) ашу және иелену, Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде орналасқан шетелдік банктерде қолма-қол ақша мен құндылықтарды сақтау бойынша сыбайлас жемқорлыққа қарсы шектеу қабылдайтын адамдар кірістер мен мүлік туралы декларацияда банктік салым сомасына қарамастан, Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі шетелдік банктерде ақшаларының бар екендігі туралы ақпаратты көрсетеді;";
6) тармақшаның екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"эмитенттері Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде тіркелген бағалы қағаздар, цифрлық активтер;";

112) статью 618 исключить;
113) в пункте 1 статьи 623:
подпункт 1) дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"по жалобам, рассматриваемым Конституционным Судом Республики Казахстан, – до подачи жалобы;";
подпункты 3) и 4) исключить;
114) в статье 631:
в пункте 1:
подпункт 1) дополнить абзацем пятым следующего содержания:
"При этом лица, принимающие в соответствии с Законом Республики Казахстан "О противодействии коррупции" антикоррупционное ограничение по открытию и владению счетами (вкладами) в иностранных банках, расположенных за пределами Республики Казахстан, хранению наличных денег и ценностей в иностранных банках, расположенных за пределами Республики Казахстан, в декларации об активах и обязательствах отражают информацию о наличии денег в иностранных банках, находящихся за пределами Республики Казахстан, вне зависимости от суммы банковского вклада;";
абзац четвертый подпункта 2) изложить в следующей редакции:
"ценные бумаги, производные финансовые инструменты (за исключением производных финансовых инструментов, исполнение которых происходит путем приобретения или реализации базового актива), цифровые активы;";
в части первой пункта 4 после слов "определенной в отчете об оценке, проведенной" дополнить словами "не позднее даты представления такой декларации";
115) абзац второй части второй пункта 1 статьи 632 изложить в следующей редакции:
"кандидатов на выборную должность, на государственную должность либо должность, связанную с выполнением государственных или приравненных к ним функций, в соответствии с Конституционным законом Республики Казахстан "О выборах в Республике Казахстан" и Законом Республики Казахстан "О противодействии коррупции" и их супругов;";
116) в пункте 2 статьи 634:
подпункт 5) дополнить частью следующего содержания:
"При этом лица, принимающие в соответствии с Законом Республики Казахстан "О противодействии коррупции" антикоррупционное ограничение по открытию и владению счетами (вкладами) в иностранных банках, расположенных за пределами Республики Казахстан, хранению наличных денег и ценностей в иностранных банках, расположенных за пределами Республики Казахстан, в декларации о доходах и имуществе отражают информацию о наличии денег в иностранных банках, находящихся за пределами Республики Казахстан, вне зависимости от суммы банковского вклада;";
абзац второй подпункта 6) изложить в следующей редакции:
"ценных бумагах, эмитенты которых зарегистрированы за пределами Республики Казахстан, цифровых активах;";

117) 644-баптың 1-тармағында:
5) тармақшаның үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) егер осы тармақшада өзгеше көзделген, аванс(алдын ала төлем) төленген күннен бастап екі жылдың кезең өткенге дейін авансты (алдын ала төлемді) төлеген тұлға таратылған кезде таратудың салықтық есептілігін ұсынған күнге бейрезидент қанағаттанбаған тараптың бірі орындаған кезде осы тармақтың 5-1) тармақшасына сәйкес салық салынбаған алған аванс (алдын ала төлем) бойынша міндеттемелер түріндегі кірістер:";
мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
"5-1) шет мемлекетте тіркелген тұлғаның бір мезгілде мынадай:
бейрезидент мемлекетімен қосарланған салық салуды болдырмау туралы халықаралық шарт жасалмаған;
шарт (келісімшарт) мерзімі екі жылдан асатын шарттардың бірі болған кезде алған аванс (алдын ала төлем) бойынша міндеттемелер түріндегі кірістері;.";
мынадай мазмұндағы 26-1) тармақшамен толықтырылсын:
"26-1) бейрезидент жеке тұлғаларға зейнетақы аннуитеті шарты бойынша жүзеге асырылатын сақтандыру төлемдері;";
118) 645-бапта:
6-тармақ мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) салық органында салық төлеуші ретінде тіркелмеген резидент емес заңды тұлғаға осы Кодекстің 644-бабы 1-тармағының 6) тармақшасында көрсетілген табысты төлеген резидент жеке тұлға.
Бұл ретте, қор биржасында бағалы қағаздармен мәмілелер жасалған жағдайларды қоспағанда, осы Кодекстің 644-бабы 1-тармағының 6) тармақшасында көрсетілген табысты төлеген резидент жеке тұлға осы тармақшанынң бірінші бөлігін іске асыру мақсатында салық агенті деп танылады.
Резидент емес заңды тұлғаның табыстарынан бюджетке төлем көзінен корпоративтік табыс салығын есептеу, ұстап қалу және аудару осы Кодекстің 650-бабында айқындалған тәртіппен жүргізіледі.";
119) 655-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"бейрезидент жеке тұлғаларға зейнетақы аннуитеті шарты бойынша жүзеге асырылатын сақтандыру төлемдері;";
120) 667-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы бөліктермен толықтырылсын:
"Бұл ретте көпжақты халықаралық шартпен өзгерістер енгізілген, Қазақстан Республикасы халықаралық шарт жасасқан мемлекеттің резиденті болып табылатын бейрезидент-өзара байланысты тарапқа дивидендтер, сыйақы және (немесе) роялти түріндегі кіріс төленген жағдайда салық агенті бір мезгілде мынадай:
мұндай кіріс резиденті бейрезидент болып табылатын шет мемлекеттегі бейрезиденттің салық салынатын кірісіне қосылуға жататын және есепті кезеңде осындай кірісті салық салынатын кірістен алып тастау және (немесе) салық салынатын кірісті осындай кіріс сомасына азайту (түзету) және (немесе) осы салық салынатын кірістен төленген салықты есепті және (немесе) кейінгі кезеңдерде қайтару құқығынсыз салық салынуға жататын;
резиденті бейрезидент болып табылатын шет мемлекетте осы кіріске салық салу кезінде қолданылатын номиналды салық мөлшерлемесі есепті кезеңде кемінде 15 пайызды құрайтын шарттар орындалған кезде осы тармақтың бірінші бөлігінің ережесін қолдануға құқылы.
Осы тармақтың үшінші бөлігінің мақсаты үшін номиналды мөлшерлеме деп шет мемлекеттің салық заңнамасында белгіленген мөлшерлеме түсініледі.";

117) в пункте 1 статьи 644:
абзац первый подпункта 5) изложить в следующей редакции:
"5) доходы лица, зарегистрированного в иностранном государстве, в виде обязательств по полученному авансу (предоплате), не обложенные в соответствии с подпунктом 5-1) настоящего пункта, при выполнении одного из следующих условий:";
дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) доходы лица, зарегистрированного в иностранном государстве, в виде обязательств по полученному авансу (предоплате) при наличии одновременно следующих условий:
с государством нерезидента не заключен международный договор об избежании двойного налогообложения;
срок договора (контракта) составляет более двух лет;";
дополнить подпунктом 26-1) следующего содержания:
"26-1) страховые выплаты физическим лицам-нерезидентам, осуществляемые по договору пенсионного аннуитета;";
118) в статье 645:
пункт 6 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) физическое лицо-резидент, выплатившее доход, указанный в подпункте 6) пункта 1 статьи 644 настоящего Кодекса юридическому лицу-нерезиденту, не зарегистрированному в налоговом органе в качестве налогоплательщика.
При этом физическое лицо-резидент, выплатившее доход, указанный в подпункте 6) пункта 1 статьи 644 настоящего Кодекса, в целях реализации части первой настоящего подпункта признается налоговым агентом, за исключением случаев совершения сделок с ценными бумагами на фондовой бирже.
Исчисление, удержание и перечисление корпоративного подоходного налога у источника выплаты в бюджет с доходов юридического лица-нерезидента, производятся в порядке, определенном статьей 650 настоящего Кодекса.";
119) пункт 3 статьи 655 дополнить абзацем следующего содержания:
"страховые выплаты физическим лицам-нерезидентам, осуществляемые по договору пенсионного аннуитета;";
120) пункт 1 статьи 667 дополнить частями следующего содержания:
"При этом при выплате дохода нерезиденту – взаимосвязанной стороне в виде дивидендов, вознаграждений и (или) роялти, являющемуся резидентом государства, с которым Республикой Казахстан заключен международный договор, в который внесены изменения многосторонним международным договором, налоговый агент вправе применить положение части первой настоящего пункта при одновременном выполнении следующих условий:
такой доход подлежит включению в налогооблагаемый доход нерезидента в иностранном государстве, резидентом которого является нерезидент, и подлежит обложению налогом без права на исключение такого дохода из налогооблагаемого дохода и (или) уменьшение (корректировка) налогооблагаемого дохода на сумму такого дохода в отчетном периоде, и (или) возврата в отчетном и (или) последующих периодах налога, уплаченного с этого налогооблагаемого дохода;
номинальная ставка налога, которая применяется при обложении этого дохода в иностранном государстве, резидентом которого является нерезидент, в отчетном периоде составляет не менее 15 процентов.
Для целей части третьей настоящего пункта под номинальной ставкой понимается ставка, установленная налоговым законодательством иностранного государства.";

121) 679-баптың 8-тармағы мынадай мазмұндағы 2-2) тармақшамен толықтырылсын:
"2-2) арнаулы мобильді қосымшаны пайдалана отырып, арнаулы салық режиміне өтуді жүзеге асыратын тұлғалар үшін – қолданылатын салық салу режимі туралы хабарламада арнаулы мобильді қосымшаны пайдалана отырып, арнаулы салық режимін таңдау күні;";
122) 683-баптың 3) тармақшасында:
он төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының сауда қызметін реттеу заңнамасына сәйкес сауда базарларынан 1, 2 және 3 санаттағы стационарлық сауда объектілеріне жататын сауда объектілерін, сондай-ақ олардың аумағындағы сауда орындарын, сауда объектілерін және қоғамдық тамақтану объектілерін қосалқы жалға беруді;";
он бесінші абзац алып тасталсын;
он алтыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"бір қонақүйдің немесе осындай қызметтер қөрсетілетін жеке тұрған тұрғын емес ғимараттың аумағында қонақүй қызметтерін көрсету саласындағы екі және одан көп салық төлеушінің қызметін;";
123) 684-баптың 1-тармағында қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
124) 686-1-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Арнаулы мобильді қосымшада арнаулы мобильді қосымшаны пайдалана отырып немесе ҚҚС төлеуші болып табылмайтын оңайлатылған декларациясы негізінде арнаулы салық режимін қолданатын дара кәсіпкер мен сатып алушы (клиент) жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушы арасында есеп айырысуды жүзеге асыру фактісін растайтын құжат ретінде арнаулы мобильді қосымшаның чегі қалыптастырылады.";
3-тармақта:
5), 6), 7), 8) және 9) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"5) өткізілетін тауар санаты, орындалған жұмыстар көрсетілген қызметтер үшін ақы төлеу күні мен уақытын;
6) өткізілетін тауар санатының, орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің құнын (өлшем бірлігі үшін);
7) өткізілетін тауар санатының, орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің атауын;
8) өткізілетін тауарлар санаттарының, орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің көлемін (олардың өлшем бірліктерімен);
9) өткізілетін тауарлар санаттарының, орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің жалпы құнын;";
мынадай мазмұндағы бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың мақсаттары үшін тауар санаты деп функционалдық мақсаты бойынша біріктірілген тауарлар тобы түсініледі.";
4-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Арнаулы мобильді қосымшаны пайдалана отырып, арнаулы салық режимін қолданатын немесе оңайлатылған декларация негізіндегі дара кәсіпкерлер екінші деңгейдегі банкке немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға, электрондық алаңдардың операторына олардың мобильді қосымшасын пайдаланған кезде арнаулы мобильді қосымшаның чектерін қалыптастыруға уәкілеттік беруге құқылы.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

121) пункт 8 статьи 679 дополнить подпунктом 2-2) следующего содержания:
"2-2) для лиц, осуществляющих переход на специальный налоговый режим с использованием специального мобильного приложения, – дата выбора специального налогового режима с использованием специального мобильного приложения в уведомлении о применяемом режиме налогообложения.";
122) в подпункте 3) статьи 683:
абзац четырнадцатый изложить в следующей редакции:
"сдача в субаренду торговых объектов, относящихся к торговым рынкам, стационарным торговым объектам 1, 2 и 3-категории в соответствии с законодательством Республики Казахстан о регулировании торговой деятельности, а также находящихся на их территории торговых мест, торговых объектов и объектов общественного питания;";
абзац пятнадцатый исключить;
абзац шестнадцатый изложить в следующей редакции:
"деятельность двух и более налогоплательщиков в сфере предоставления гостиничных услуг на территории одной гостиницы или отдельно стоящего нежилого здания, в которых оказываются такие услуги;";
123) в пункте 1 статьи 684 слова "патента с" заменить словами "патента, с";
124) в статье 686-1:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. В специальном мобильном приложении в качестве документа, подтверждающего факт осуществления расчетов между индивидуальным предпринимателем, применяющим специальный налоговый режим с использованием специального мобильного приложения или на основе упрощенной декларации, не являющимся плательщиком НДС, и покупателем (клиентом), получателем работ, услуг, формируется чек специального мобильного приложения.";
в пункте 3:
подпункты 5), 6), 7), 8) и 9) изложить в следующей редакции:
"5) дату и время совершения оплаты за реализуемую категорию товара, выполненные работы, оказанные услуги;
6) стоимость реализуемой категории товара, выполненных работ, оказанных услуг (за единицу измерения);
7) наименование реализуемой категории товара, выполненных работ, оказанных услуг;
8) объем реализуемых категорий товаров, выполненных работ, оказанных услуг (в единицах их измерения);
9) общую стоимость реализуемых категорий товаров, выполненных работ, оказанных услуг;";
дополнить частью следующего содержания:
"Для целей настоящего пункта под категорией товара понимается группа товаров, объединенных по функциональному назначению.";
часть первую пункта 4 изложить в следующей редакции:
"4. Индивидуальные предприниматели, применяющие специальный налоговый режим с использованием специального мобильного приложения или на основе упрощенной декларации, вправе уполномочить банк второго уровня или организацию, осуществляющую отдельные виды банковских операций, оператора электронных площадок при использовании их мобильного приложения формировать чеки специального мобильного приложения.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:

"8. Арнаулы мобильді қосымшаны арнаулы мобильді қосымшаның чегін қалыптастыру және беру үшін оңайлатылған декларация негізінде арнаулы салық режимін қолданатын дара кәсіпкерлер жеке табыс салығы мен әлеуметтік төлемдерді есептеу, оларды төлеу және оңайлатылған декларацияны ұсыну бойынша салық міндеттемелерін орындау үшін пайдалануы мүмкін.";
125) 688-бапта:
2-тармақтың екінші бөлігінде "әлеуметтік салық" деген сөздерден кейін "89-1-тарауға сәйкес есептелген әлеуметтік аударымдар сомасын қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақта "және әлеуметтік төлемдердің" деген сөздер "әлеуметтік төлемдер немесе жалақыдан бірыңғай төлем" деген сөздермен ауыстырылсын.";
126) 689-бапта:
бірінші бөлікте "жалпыға бірдей белгіленген тәртіппен" деген сөздерден кейін "не осы Кодекстің 89-1-тарауында көзделген тәртіппен" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөлікте "және әлеуметтік төлемдердің" деген сөздер ", әлеуметтік төлемдердің немесе жалақыдан бірыңғай төлемнің" деген сөздермен ауыстырылсын;
127) 700-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Егер осы тармақтың бірінші бөлігінде өзгеше белгіленбесе, осы баптың 1-тармағында көрсетілген салықтарды есептеуді осы арнаулы салық режимін қолданатын ауыл шаруашылығы өнімін өндірушілер жалпыға бірдей белгіленген тәртіппен жүргізеді.
Жалақының бірыңғай төлем сомасын төлеуді есептеу осы Кодекстің 89-1-тарауында көзделген тәртіппен жүргізіледі.";
128) 702-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Шаруа немесе фермер қожалықтары үшін арнаулы салық режимiн қолдану мақсатында жеке меншік және (немесе) жер пайдалану құқығындағы (кейінгі жер пайдалану құқығын қоса алғанда) ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерінің жиынтық алаңы мыналар үшін:
1-аумақтық аймақ – 5 000 га;
2-аумақтық аймақ – 3 500 га;
3-аумақтық аймақ – 1 500 га;
4-аумақтық аймақ – 500 га болып белгіленген жер учаскесінің шекті алаңының көлемінен аспауға тиіс.
Осы тармақтың мақсаттары үшін жер учаскелерін мынадай аймақтарға бөлу қолданылады:
1-аумақтық аймақ: Алматы, Ақтөбе, Атырау, Жамбыл, Қызылорда, Маңғыстау, Түркістан және Жетісу облыстарының, Алматы және Шымкент қалаларының топырақ-климаттық аймақтарындағы шөлді, жартылай шөлді және тау бөктеріндегі шөлді-далалық жерлеріндегі жайылымдар;
2-аумақтық аймақ: Ақмола, Шығыс Қазақстан, Батыс Қазақстан, Қарағанды, Қостанай, Павлодар, Солтүстік Қазақстан, Ұлытау, Абай облыстарының, Нұр-Сұлтан қаласының, сондай-ақ 1-аумақтық аймақтың жерін қоспағанда, Ақтөбе облысының жерлері;

"8. Специальное мобильное приложение может быть использовано индивидуальными предпринимателями, применяющими специальный налоговый режим на основе упрощенной декларации для формирования и выдачи чека специального мобильного приложения, для исполнения налоговых обязательств по расчету индивидуального подоходного налога и социальных платежей, их уплате и представлению упрощенной декларации.";
125) в статье 688:
в части второй пункта 2 после слов "с Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном страховании" дополнить словами "за исключением суммы социальных отчислений, исчисленных в соответствии с главой 89-1.";
в пункте 3 слова "и социальных платежей" заменить словами "социальных платежей или единого платежа с заработной платы.";
126) в статье 689:
в части первой после слов "в общеустановленном порядке" дополнить словами "либо порядке, предусмотренном главой 89-1 настоящего Кодекса";
в части второй слова "и социальных платежей" заменить словами "социальных платежей или единого платежа с заработной платы";
127) пункт 3 статьи 700 изложить в следующей редакции:
"3. Если иное не установлено частью первой настоящего пункта, исчисление налогов, указанных в пункте 1 настоящей статьи, производители сельскохозяйственной продукции, применяющие данный специальный налоговый режим, производят в общеустановленном порядке.
Исчисление, уплата суммы единого платежа с заработной платы производятся в порядке, предусмотренном главой 89-1 настоящего Кодекса.";
128) пункт 2 статьи 702 изложить в следующей редакции:
"2. В целях применения специального налогового режима для крестьянских или фермерских хозяйств совокупная площадь земельных участков сельскохозяйственного назначения на правах частной собственности и (или) землепользования (включая право вторичного землепользования) не должна превышать размер предельной площади земельного участка, установленный для:
1-территориальной зоны – 5 000 га;
2-территориальной зоны – 3 500 га;
3-территориальной зоны – 1 500 га;
4-территориальной зоны – 500 га.
Для целей настоящего пункта применяется следующее зонирование земельных участков:
1-территориальная зона: пастбища, расположенные на землях пустынных, полупустынных и предгорно-пустынно-степных почвенно-климатических зон Алматинской, Актюбинской, Атырауской, Жамбылской, Кызылординской, Мангистауской, Туркестанской областей и области Жетісу, городов Алматы и Шымкента;
2-территориальная зона: земли Акмолинской, Восточно-Казахстанской, Западно-Казахстанской, Карагандинской, Костанайской, Павлодарской, Северо-Казахстанской областей, областей Ұлытау, Абай, города Нур-Султана, а также Актюбинской области, за исключением земель 1-территориальной зоны;

3-аумақтық аймақ: 1-аумақтық аймақтың жерiн қоспағанда, суармалы жерлерін қоса алғанда, Атырау, Маңғыстау облыстарының жерлері;
4-аумақтық аймақ: 1-аумақтық аймақтың жерін қоспағанда, суармалы жерлерін қоса алғанда, Алматы, Жамбыл, Қызылорда, Түркістан, Жетісу облыстарының, Алматы және Шымкент қалаларының жерлері.";
129) 705-баптың 2-тармағындағы "жалпыға бірдей белгіленген тәртіппен" деген сөздерден кейін "не осы Кодекстің 89-1-тарауында көзделген тәртіппен" деген сөздермен толықтырылсын;
130) 707-баптың 1-тармағындағы "және әлеуметтік аударымдардың" деген сөздер ", әлеуметтік төлемдердің немесе жалақыдан бірыңғай төлемнің" деген сөздермен ауыстырылсын;
131) 708-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Арнайы экономикалық аймақ құру мақсатына сәйкес келетін арнайы экономикалық аймақтар бөлінісінде қызметтің басым түрлерінің тізбесін және оны қалыптастыру қағидаларын Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.";
2-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы тармақтың бірінші бөлігінің ережелерін қолдану мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі көрсетілген арнайы экономикалық аймақтың аумағынан тыс жерлерде жүзеге асырылуы мүмкін "Инновациялық технологиялар паркі" арнайы экономикалық аймағын құру мақсатына сәйкес келетін қызметтің басым түрлерінің жеке тізбесін айқындайды.";
3-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Шектері Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасының учаскелерімен толық немесе ішінара тұспа-тұс келетін арнайы экономикалық аймақты құру мақсатына сәйкес келетін қызметтің басым түрлерінің тізбесін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.";
132) 713-баптың үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жер қойнауын пайдалануға балама салық төлеушілер болып табылатын, Каспий теңізінің қазақстандық секторында толық орналасқан жер қойнауы учаскесінде (учаскелерінде) және (немесе) тау-кендік бөлуде немесе тау-кендік бөлу болмаған кезде көмірсутектерді өндіруге немесе барлауға және өндіруге арналған келісімшартта көрсетілген көмірсутектер кен жатындары жоғарғы нүктесінің тереңдігі 4500 метрден жоғары емес және тау-кендік бөлуде немесе тау-кендік бөлу болмаған кезде көмірсутектерді өндіруге немесе барлауға және өндіруге арналған келісімшартта көрсетілген көмірсутектер кен жатындары төменгі нүктесінің тереңдігі 5000 метр және одан төмен жер қойнауы учаскесінде (учаскелерінде) көмірсутектерді өндіруге немесе барлауға және өндіруге арналған келісімшарттар шеңберінде жер қойнауын пайдаланушылар өндірген шикі мұнай мен газ конденсаты экспортының көлемдері кірмейді.";

3-территориальная зона: земли, включая орошаемые, Атырауской, Мангистауской областей, за исключением земель 1-территориальной зоны;
4-территориальная зона: земли, включая орошаемые, Алматинской, Жамбылской, Кызылординской, Туркестанской областей, области Жетісу, городов Алматы и Шымкента, за исключением земель 1-территориальной зоны.";
129) в пункте 2 статьи 705 после слов "в общеустановленном порядке," дополнить словами "либо порядке, предусмотренном главой 89-1 настоящего Кодекса.";
130) в пункте 1 статьи 707 слова "и социальных платежей" заменить словами ", социальных платежей или единого платежа с заработной платы";
131) в статье 708:
часть вторую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"Перечень приоритетных видов деятельности в разрезе специальных экономических зон, соответствующих целям создания специальной экономической зоны, и правила его формирования определяются Правительством Республики Казахстан.";
часть вторую пункта 2 изложить в следующей редакции:
"В целях применения положений части первой настоящего пункта Правительство Республики Казахстан определяет отдельный перечень приоритетных видов деятельности, соответствующих целям создания специальной экономической зоны "Парк инновационных технологий", осуществление которых возможно за пределами территории указанной специальной экономической зоны.";
часть вторую пункта 3 изложить в следующей редакции:
"Перечень приоритетных видов деятельности, соответствующих целям создания специальной экономической зоны, пределы которой полностью или частично совпадают с участками таможенной границы Евразийского экономического союза, определяется Правительством Республики Казахстан.";
132) абзац третий статьи 713 изложить в следующей редакции:
"недропользователями в рамках контрактов на добычу или разведку и добычу углеводородов на участке (участках) недр, полностью расположенном (расположенных) в казахстанском секторе Каспийского моря, и (или) участках недр с глубиной верхней точки залежей углеводородов, указанной в горном отводе или контракте на добычу или разведку и добычу углеводородов при отсутствии горного отвода, не выше 4500 метров и нижней точки залежей углеводородов, указанной в горном отводе или контракте на добычу или разведку и добычу углеводородов при отсутствии горного отвода, 5000 метров и ниже, являющимися плательщиками альтернативного налога на недропользование.";

133) 720-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Каспий теңізінің қазақстандық секторында толық орналасқан жер қойнауы учаскесінде (учаскелерінде) және (немесе) тау-кендік бөлуде немесе тау-кендік бөлу болмаған кезде көмірсутектерді өндіруге немесе барлауға және өндіруге арналған келісімшартта көрсетілген көмірсутектер кен жатындары жоғарғы нүктесінің тереңдігі 4500 метрден жоғары емес және тау-кендік бөлуде немесе тау-кендік бөлу болмаған кезде көмірсутектерді өндіруге немесе барлауға және өндіруге арналған келісімшартта көрсетілген көмірсутектер кен жатындары төменгі нүктесінің тереңдігі 5000 метр және одан төмен жер қойнауы учаскелерінде көмірсутектерді өндіруге немесе барлауға және өндіруге арналған келісімшарттар бойынша салықтық міндеттемелерді орындау тарихи шығындарды өтеу бойынша төлемнің, пайдалы қазбаларды өндiру салығының және үстеме пайда салығының орнына жер қойнауын пайдалануға баламалы салықты есептеу және төлеу арқылы жүзеге асырылуы мүмкін.";
134) 736-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Егер осы тармақта өзгеше белгіленбесе, салықтық кезеңде өндірілген көмірсутектердің, минералдық шикізаттың, жерасты сулары мен емдік балшықтың жалпы көлемінен пайдалы қазбаларды өндіру салығын есептеу мақсатында технологиялық сынап көру мен зерттеулер жүргізу үшін берілген көмірсутектердің, минералды шикізаттың, жерасты сулары мен емдік балшықтың көлемі алып тастауға жатады. Технологиялық сынап көру мен зерттеу үшін берілетін көмірсутектердің, минералдық шикізаттың, жерасты сулары мен емдік балшықтардың көлемі көмірсутектердің, минералды шикізаттың, жерасты сулары мен емдік балшықтың тиісті түрлері (сұрыптары) үшін ұлттық стандарттарда көрсетілген технологиялық сынамалардың ең төмен массасымен шектеледі.
Бұл ретте технологиялық сынап көру мен зерттеулер жүргізу үшін берілген көмірсутектердің, минералды шикізаттың, жерасты сулары мен емдік балшықтың көлемдерін жоғарыда көрсетілген жалпы өндіру көлемінен алып тастау олар өткізілген жағдайда, оның ішінде бастапқы қайта өңдеуден (байытудан) кейін, сондай-ақ оларды қайта өңдеу кезінде жүргізілмейді.";
135) 744-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"744-бап. Салық салу объектісі
Қазақстан Республикасының осы мақсаттар үшін уәкілеттік берілген мемлекеттік органы бекіткен кен орнын игерудің техникалық жобасында белгіленген жер қойнауындағы нормаланатын ысыраптардың шегінен асатын салықтық кезеңдегі жер қойнауындағы нақты ысыраптар көлемі ескеріле отырып, салық кезеңі ішінде жер қойнауын пайдаланушы өндірген минералды шикізаттың немесе қатты пайдалы қазбалардың физикалық көлемі (салық салынатын көлем) салық салу объектісі болып табылады.
Бұл ретте жер қойнауын пайдаланушы жер қойнауын геологиялық зерделеу жөніндегі уәкілетті органға жер қойнауын пайдаланушы өткен (есепті) жылы өндірген минералды шикізаттың немесе қатты пайдалы қазбалардың физикалық көлемі туралы мәліметтерді осындай уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша есепті жылдан кейінгі жылдың 30 сәуірінен кешіктірмей береді.
Салық салу объектісін айқындау мақсаттары үшін өндірілген минералды шикізат пен пайдалы қазбалар геологиялық барлау жұмыстарының нәтижелері, минералдық ресурстар мен минералдық қорлар туралы жария есептіліктің Қазақстан кодексі (KAZRC кодексі) бойынша қорларды есепке алуға көшу күнінің алдындағы күнгі жағдай бойынша қолданыстағы мемлекеттік баланс шеңберінде, сондай-ақ кен орнында есептен шығарылған қорлар (ысырапты қайтару) құрамынан өндірілетін минералдық шикізат ескеріле отырып айқындалады.
Бұрын пайдалы қазбалар қорлары жөніндегі мемлекеттік комиссия бекітпеген минералды шикізат немесе қатты пайдалы қазбалар бойынша өндірілген минералды шикізат немесе пайдалы қазбалар KAZRC кодексіне сәйкес пайдалы қазбалардың экономикалық алынатын (дәлелденген, ықтимал) қорлары шеңберінде айқындалады.
Осы баптың мақсаттары үшін жер қойнауын зерделеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті органға берілетін минералды шикізат қорларының есептік және жиынтық баланстарында пайдаланылатын өлшем бірліктері қолданылады.
Жерасты ұңғымалық сілтілеу әдісімен өндіру шеңберінде жер қойнауына қайтарылған уран көлемі салық салу объектісі болып табылмайды.";

133) пункт 5 статьи 720 изложить в следующей редакции:
"5. Исполнение налоговых обязательств по контрактам на добычу или разведку и добычу углеводородов на участке (участках) недр, полностью расположенном (расположенных) в казахстанском секторе Каспийского моря, и (или) участках недр с глубиной верхней точки залежей углеводородов, указанной в горном отводе или контракте на добычу или разведку и добычу углеводородов при отсутствии горного отвода, не выше 4500 метров и нижней точки залежей углеводородов, указанной в горном отводе или контракте на добычу или разведку и добычу углеводородов при отсутствии горного отвода, 5000 метров и ниже может осуществляться путем исчисления и уплаты альтернативного налога на недропользование взамен платежа по возмещению исторических затрат, налога на добычу полезных ископаемых и налога на сверхприбыль.";
134) пункт 3 статьи 736 изложить в следующей редакции:
"3. Если иное не установлено настоящим пунктом, в целях исчисления налога на добычу полезных ископаемых из общего объема добытых за налоговый период углеводородов, минерального сырья, подземных вод и лечебных грязей подлежат исключению объем углеводородов, минерального сырья, подземных вод и лечебных грязей, переданных для проведения технологического опробования и исследований. Объем углеводородов, минерального сырья, подземных вод и лечебных грязей, передаваемых для технологического опробования и исследований, ограничивается минимальной массой технологических проб, указанных в национальных стандартах для соответствующих видов (сортов) углеводородов, минерального сырья, подземных вод и лечебных грязей.
При этом исключение объемов углеводородов, минерального сырья, подземных вод и лечебных грязей, переданных для проведения технологического опробования и исследований, из вышеуказанного общего объема добычи не производится в случае их реализации, в том числе после первичной переработки (обогащения), а также при их переработке.";
135) статью 744 изложить в следующей редакции:
"Статья 744. Объект обложения
Объектом обложения является физический объем добытых недропользователем за налоговый период минерального сырья или твердых полезных ископаемых с учетом объема фактических потерь в недрах за налоговый период, превышающий пределы нормируемых потерь в недрах, установленных техническим проектом разработки месторождения, утвержденным уполномоченным для этих целей государственным органом Республики Казахстан, (облагаемый объем).
При этом недропользователь передает сведения о физическом объеме добытых недропользователем за истекший (отчетный) год минерального сырья или твердых полезных ископаемых в уполномоченный орган по геологическому изучению недр не позднее 30 апреля года, следующего за отчетным, по форме, установленной таким уполномоченным органом.
Для целей определения объекта обложения добытые минеральное сырье и полезные ископаемые определяются в рамках государственного баланса, действующего по состоянию на день, предшествующий дню перехода к учету запасов по Казахстанскому кодексу публичной отчетности о результатах геологоразведочных работ, минеральных ресурсах и минеральных запасах (Кодекс KAZRC), а также с учетом минерального сырья, добываемого из состава списанных запасов (возврат потерь) на месторождении.
По минеральному сырью или твердым полезным ископаемым, которые ранее не были утверждены Государственной комиссией по запасам полезных ископаемых, добытое минеральное сырье или полезные ископаемые определяются в рамках экономически извлекаемых (доказанные, вероятные) запасов полезных ископаемых согласно Кодексу KAZRC.
Для целей настоящей статьи применяются единицы измерения, используемые в отчетных и сводных балансах запасов минерального сырья, предоставляемых уполномоченному органу по изучению и использованию недр.
Не является объектом обложения объем урана, возвращенный в недра в рамках добычи методом подземного скважинного выщелачивания.";

136) 745-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Салықтық кезеңде салық салынатын көлемнің құны пайдалы қазбаларды өндіру салығын есептеу үшін салықтық база болып табылады.";
2-тармақтың 3) тармақшасындағы "минералды шикізат" деген сөздер "минералды шикізат болып бөлінеді" деген сөздермен ауыстырылып, 4) және 5) тармақшалар алып тасталсын;
3-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Пайдалы қазбаларды өндіру салығын есептеу мақсатында салық салынатын көлемнің құны:";
1) тармақшаның бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) осы баптың 2-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген минералды шикізаттың салық салынатын көлеміндегі пайдалы қазбалардың құны салықтық кезең үшін осындай пайдалы қазбалардың орташа биржалық бағасы негізінде айқындалады.";
2) тармақшаның екінші және үшінші абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
"осы баптың 4-тармағында көрсетілген минералды шикізаттың айналыстан шыққан қорларының салық салынатын көлемінің құрамындағы пайдалы қазбалардың құны - осы тармақтың 1) тармақшасында айқындалған тәртіппен;
өндірілген пайдалы қазбалардың салық салынатын минералдық шикізат көлемдеріндегі басқа да түрлеріне - оларды өткізудің орташа өлшемді бағасы негізге алына отырып, ал басқа заңды тұлғаларға және (немесе) бір заңды тұлға шеңберіндегі құрылымдық бөлімшеге кейіннен қайта өңдеу және (немесе) өз өндірістік мұқтаждарына пайдалану үшін берілген жағдайда - халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес айқындалатын пайдалы қазбалардың осындай түрлеріне келетін өндіру мен бастапқы қайта өңдеудің (байытудың) нақты өндірістік өзіндік құнын негізге ала отырып, 20 пайызға ұлғайтылған;";
6-тармақта:
бірінші бөліктің 1) және 2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) осы баптың 4-тармағында көрсетілген пайдалы қазбалардың құны - осы баптың 3-тармағының 1) тармақшасында айқындалған тәртіппен;
2) осы баптың 2-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген пайдалы қазбалардың басқа да түрлерінің құны - халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес айқындалатын пайдалы қазбалардың осындай түрлеріне сай келетін, 20 пайызға ұлғайтылған өндіру мен бастапқы қайта өңдеудің (байытудың) нақты өндірістік өзіндік құны негізінде;";
бесінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Минералдық шикізатты, оның ішінде тек бастапқы қайта өңдеуден (байытудан) өткен және осы баптың 2-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген салық салынатын көлемдердегі пайдалы қазбаларды кейіннен өткізген жағдайда, осы баптың 4-тармағында көрсетілген пайдалы қазбалардан басқа, жер қойнауын пайдаланушы пайдалы қазбаларды өндіруге есептелген салық сомасына түзету жүргізуге міндетті. алғашқы сату орын алған салық кезеңіндегі нақты орташа өлшенген сату бағасын ескере отырып.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

136) в статье 745:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Налоговой базой для исчисления налога на добычу полезных ископаемых является стоимость облагаемого объема за налоговый период.";
подпункты 4) и 5) пункта 2 исключить;
в пункте 3:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"3. В целях исчисления налога на добычу полезных ископаемых стоимость облагаемого объема определяется:";
абзац первый подпункта 1) изложить в следующей редакции:
"1) полезных ископаемых, содержащихся в облагаемом объеме минерального сырья, указанных в подпункте 1) пункта 2 настоящей статьи, – исходя из средней биржевой цены на такие полезные ископаемые за налоговый период.";
абзацы второй и третий подпункта 2) изложить в следующей редакции:
"полезных ископаемых, указанных в пункте 4 настоящей статьи, – в порядке, определенном подпунктом 1) настоящего пункта;
других видов добытых полезных ископаемых, содержащихся в облагаемых объемах минерального сырья, – исходя из средневзвешенной цены их реализации, а в случае передачи другим юридическим лицам и (или) структурному подразделению в рамках одного юридического лица для последующей переработки и (или) использования на собственные производственные нужды, – исходя из фактической производственной себестоимости добычи и первичной переработки (обогащения), приходящейся на такие виды полезных ископаемых, определяемой в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, увеличенной на 20 процентов;";
в пункте 6:
подпункты 1) и 2) части первой изложить в следующей редакции:
"1) полезных ископаемых, указанных в пункте 4 настоящей статьи, – в порядке, определенном подпунктом 1) пункта 3 настоящей статьи;
2) других видов полезных ископаемых, указанных в подпункте 2) пункта 2 настоящей статьи, – исходя из фактической производственной себестоимости добычи и первичной переработки (обогащения), приходящейся на такие виды полезных ископаемых, определяемой в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, увеличенной на 20 процентов;";
часть пятую изложить в следующей редакции:
"В случае последующей реализации минерального сырья, в том числе прошедшего только первичную переработку (обогащение), и полезных ископаемых, содержащихся в облагаемых объемах, указанных в подпункте 2) пункта 2 настоящей статьи, кроме полезных ископаемых, указанных в пункте 4 настоящей статьи, недропользователь обязан произвести корректировку сумм исчисленного налога на добычу полезных ископаемых с учетом фактической средневзвешенной цены реализации в налоговом периоде, в котором имела место первая реализация.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:

"7. Осы баптың мақсатында салықтық кезең үшін өткізудің орташа өлшемді бағасы мына формула бойынша айқындалады:
Б ор. = (V1 ө.п. х Б1ө. + V2 ө.п. х Б2 ө.… + Vn ө.п. х Бn ө.) / V жалпы өткізу,
мұнда:
V1 ө.п. V2 ө.п.,... Vn ө.п. - салықтық кезеңде өткізілетін минералды шикізаттың немесе қатты пайдалы қазбалардың әрбір партиясының көлемі;
V1 ө., Ц2 ө.... Цn р. - салықтық кезеңде әрбір партия бойынша минералды шикізатты немесе қатты пайдалы қазбаларды өткізудің нақты бағалары;
n - салықтық кезеңде өткізілген минералды шикізат немесе қатты пайдалы қазбалар партияларының саны;
V жалпы өткізу - салықтық кезеңде минералды шикізатты немесе қатты пайдалы қазбаларды өткізудің жалпы көлемі.
Бұл ретте, егер өткізудің орташа өлшемді бағасы халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес айқындалатын, өткізілетін минералды шикізаттың немесе қатты пайдалы қазбалардың 20 пайызға ұлғайтылған өндірістік өзіндік құнынан төмен болса, онда салықтық кезеңде өткізудің орташа өлшемді бағасы 20 пайызға ұлғайтылған осындай өндірістік өзіндік құн негізінде айқындалады.
Жер қойнауын пайдаланушы өткізудің орташа өлшемді бағасын бүкіл салық салынатын көлемге, оның ішінде бір заңды тұлға шеңберінде құрылымдық бөлімшеге кейіннен қайта өңдеу үшін өндірудің өндірістік өзіндік құны бойынша берілген және (немесе) тауар өнімін өндіру үшін бастапқы шикізат ретінде пайдалануды қоса алғанда, жер қойнауын пайдаланушының өз өндірістік мұқтаждарына пайдаланылған көлемдерге қолданады.";
137) 746-баптың 1-тармағының төртінші және бесінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"Егер осы бапта өзгеше белгіленбесе, кен орны бойынша баланстан тыс қорлардың құрамынан өндірілетін пайдалы қазбалардың және минералды шикізаттың барлық түріне пайдалы қазбаларды өндіру салығы 0 пайыз мөлгерлеме бойынша төленеді".
"Осы баптың мақсатында баланстан тыс қорларға KAZRC кодексі бойынша қорларды есепке алуға көшудің алдындағы күнгі жағдай бойынша Пайдалы қазбалар қорлары жөніндегі мемлекеттік комиссияның оларды бекітуі негізінде кен орны бойынша баланстан тыс қорларға жатқызылған минералды шикізат немесе қатты пайдалы қазбалар жатады.
Бұл ретте пайдалы қазбаларды өндіруге салынатын салық мөлшерлемесі өндіру рентабельділігі төмен кен орындарында баланстан тыс қорлардың құрамынан жүзеге асырылатын пайдалы қазбалар мен минералдық шикізатты өткізу жағдайларын қоспағанда, жоғарыда көрсетілген баланстан тыс қорлардың құрамынан алынатын минералдық шикізат пен қатты пайдалы қазбалар өткізілген жағдайда, оның ішінде бастапқы қайта өңделгеннен (байытылғаннан) және (немесе) қайта өңделгеннен кейін 0 пайыз қолданылмайды пайдалы қазбаларды өндіру салығы осы баптың 2-тармағына сәйкес белгіленеді.";

"7. В целях настоящей статьи средневзвешенная цена реализации за налоговый период определяется по следующей формуле:
Ц ср. = (V1 р.п. × Ц1 р. + V2 р.п. × Ц2 р....+ Vnp.п. × Цn p.)/V общей реализации,
где:
V1 р.п, V2 р.п,... Vnp.п. – объемы каждой партии минерального сырья или твердых полезных ископаемых, реализуемых за налоговый период;
Ц1 р., Ц2 р.... Цn р. – фактические цены реализации минерального сырья или твердых полезных ископаемых по каждой партии в налоговом периоде;
n – количество партий реализованных минерального сырья или твердых полезных ископаемых в налоговом периоде;
V общей реализации – общий объем реализации минерального сырья или твердых полезных ископаемых за налоговый период.
При этом в случае, если средневзвешенная цена реализации ниже производственной себестоимости, увеличенной на 20 процентов, реализуемых минерального сырья или твердых полезных ископаемых, определяемой в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, то средневзвешенная цена реализации за налоговый период определяется исходя из такой производственной себестоимости, увеличенной на 20 процентов.
Средневзвешенная цена реализации применяется недропользователем ко всему облагаемому объему, в том числе к объемам, переданным по производственной себестоимости добычи структурному подразделению в рамках одного юридического лица для последующей переработки и (или) использования на собственные производственные нужды недропользователя, включая использование в качестве исходного сырья для производства товарной продукции.";
137) части четвертую и пятую пункта 1 статьи 746 изложить в следующей редакции:
"В целях настоящей статьи к забалансовым запасам относятся минеральное сырье или твердые полезные ископаемые, которые по состоянию на день, предшествующий переходу к учету запасов по Кодексу KAZRC, относились к забалансовым запасам по месторождению на основании утверждения их таковыми Государственной комиссией по запасам полезных ископаемых.
При этом ставка налога на добычу полезных ископаемых в размере
0 процентов не применяется в случае реализации минерального сырья и твердых полезных ископаемых, извлекаемых из вышеуказанного состава забалансовых запасов, в том числе после первичной переработки (обогащения) и (или) переработки, за исключением случаев реализации полезных ископаемых и минерального сырья, добыча которых осуществляется на низкорентабельных месторождениях из состава забалансовых запасов, по которым ставка налога на добычу полезных ископаемых устанавливается в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи.";

138) 766-баптың 1-тармағының 1) және 2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Каспий теңізінің қазақстандық секторында толық орналасқан жер қойнауы учаскесінде (учаскелерінде) көмірсутектерді өндіруге және (немесе) бірлескен барлау мен өндіруге арналған келісімшарт;
2) тау-кендік бөлуде немесе тау-кендік бөлу болмаған кезде көмірсутектерді өндіруге немесе барлауға және өндіруге арналған келісімшартта көрсетілген көмірсутектер кен жатындары жоғарғы нүктесінің тереңдігі 4500 метрден жоғары емес және тау-кендік бөлуде немесе тау-кендік бөлу болмаған кезде көмірсутектерді өндіруге немесе барлауға және өндіруге арналған келісімшартта көрсетілген көмірсутектер кен жатындары төменгі нүктесінің тереңдігі 5000 метр және одан төмен жер қойнауы учаскесі (учаскелері) бойынша көмірсутектерді өндіруге және (немесе) барлауға және өндіруге арналған келісімшарт жасасқан жер қойнауын пайдаланушы заңды тұлғалар тарихи шығындарды өтеу бойынша төлемнің, пайдалы қазбаларды өндіру салығының және үстеме пайда салығының орнына қолдануға құқылы.";
139) 767-бапта:
3-тармақ мынадай мазмұндағы бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың мақсатында жер қойнауын пайдалану жөніндегі ұлттық компанияның немесе акциялары (жарғылық капиталға қатысу үлестері) осындай тікелей немесе жанама түрде жер қойнауын пайдалану жөніндегі ұлттық компанияға тиесілі заңды тұлғаның міндеттемелерін стратегиялық әріптес барлау кезеңінде коммерциялық табуға дейін есептен шығарған кезде пайда болған оң бағамдық айырма сомасының теріс бағамдық айырма сомасынан асып кетуі кіріс ретінде қаралмайды.";
4-тармақтың үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"теріс бағамдық айырма сомасының оң бағамдық айырма сомасынан, оның ішінде осы Кодекстің 258-бабына сәйкес шегерімдерге жатқызылатын шығыстар құрамында асып кетуі шегерімге жатпайтыны;";
140) 774-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) мынадай қызмет түрлерін:
консультациялық және маркетингтік көрсетілетін қызметтерді;
бухгалтерлік есепке алу немесе аудит саласындағы қызметті;
сақтандыру брокері мен сақтандыру агентінің қаржылық, сақтандыру қызметін және делдалдық қызметін;
құқық, әділет және сот төрелігі саласындағы қызметті;
цифрлық майнингті жүзеге асыру бойынша және (немесе) цифрлық активтер айналымы бойынша қызметті жүзеге асыратын адамдар";
141) мынадай мазмұндағы 24-1-бөліммен толықтырылсын:
"24-1-бөлім. Жалақыдан бірыңғай төлем";
142) мынадай мазмұндағы 89-1-тараумен толықтырылсын:
"89-1-тарау. Жалақыдан бірыңғай төлем";
143) мынадай мазмұндағы 776-1-баппен толықтырылсын:

138) подпункты 1) и 2) пункта 1 статьи 766 изложить в следующей редакции:
"1) контракт на добычу и (или) совмещенную разведку и добычу углеводородов на участке (участках) недр, полностью расположенном (расположенных) в казахстанском секторе Каспийского моря;
2) контракт на добычу и (или) разведку и добычу углеводородов по участку (участкам) недр с глубиной верхней точки залежей углеводородов, указанной в горном отводе или контракте на добычу или разведку и добычу углеводородов при отсутствии горного отвода, не выше 4500 метров и нижней точки залежей углеводородов, указанной в горном отводе или контракте на добычу или разведку и добычу углеводородов при отсутствии горного отвода, 5000 метров и ниже.";
139) в статье 767:
пункт 3 дополнить частью следующего содержания:
"В целях настоящего пункта в качестве дохода не рассматривается превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, возникшее при списании до коммерческого обнаружения в период разведки стратегическим партнером обязательства национальной компании по недропользованию или юридического лица, акции (доли участия в уставном капитале) которого прямо или косвенно принадлежат такой национальной компании по недропользованию.";
абзац третий пункта 4 изложить в следующей редакции:
"не подлежит вычету превышение суммы отрицательной курсовой разницы над суммой положительной курсовой разницы, в том числе в составе расходов, относимых на вычеты в соответствии со статьей 258 настоящего Кодекса;";
140) пункт 3 статьи 774 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) лица, осуществляющие следующие виды деятельности:
консультационные и (или) маркетинговые услуги;
деятельность в области бухгалтерского учета или аудита;
финансовая, страховая деятельность и посредническая деятельность страхового брокера и страхового агента;
деятельность в области права, юстиции и правосудия;
деятельность по осуществлению цифрового майнинга и (или) обороту цифровых активов;";
141) дополнить разделом 24-1 следующего содержания:
"Раздел 24-1. Единый платеж с заработной платы";
142) дополнить главой 89-1 следующего содержания:
"Глава 89-1. Единый платеж с заработной платы";
143) дополнить статьей 776-1 следующего содержания:

"776-1-бап. Жалақыдан бірыңғай төлем төлеушілер
1. Салық салу объектілері бар Қазақстан Республикасының азаматтары, Қазақстан Республикасының резиденттері болып табылатын шетелдіктер немесе азаматтығы жоқ адамдар (бұдан әрі – жеке тұлға) жалақыдан бірыңғай төлем төлеушілер болып табылады.
2. Жалақыдан бірыңғай төлем төлеушілер осы төлеммен салынған кірістер бойынша осы Кодекстің 8-бөлімінің ережелеріне сәйкес төлем көзінен ұсталатын жеке табыс салығын төлеушілер болып табылмайды.";
144) мынадай мазмұндағы 776-2-баппен толықтырылсын:
"776-2-бап. Жалақыдан бірыңғай төлеммен салық салу объектісі
Мыналар:
жеке табыс салығы, міндетті зейнетақы жарнасы, міндетті медициналық сақтандыруға арналған жарна үшін – жұмыскердің осы Кодекстің 322-бабында көзделген, төленетін (төленуге жататын) кірісі;
әлеуметтік аударымдар, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары, міндетті медициналық сақтандыруға аударымдар үшін – жұмыс берушінің жұмыскерге еңбекақы ретінде кіріс түрінде төлейтін шығыстары осы Кодекстің 77-тарауының 3-параграфында және 78-тарауында көзделген арнаулы салық режимдерін қолданатын микро және шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын адамдар үшін салық салу объектісі болып табылады.";
145) мынадай мазмұндағы 776-3-баппен толықтырылсын:
"776-3-бап. Жалақыдан төленетін бірыңғай төлемді есептеу және төлеу тәртібі
1. Жалақыдан төленетін бірыңғай төлемді есептеуді, ұстап қалуды және аударуды, сондай-ақ салықтық есептілікті ұсынуды салық агенті осы тарауда белгіленген тәртіппен және мерзімдерде жүргізеді.
2. Осы тараудың мақсатында салық агенттері деп осы Кодекстің 77-тарауының 3-параграфында және 78-тарауында көзделген арнаулы салық режимдерін қолданатын, жеке тұлғаға жалақы түрінде кіріс төлейтін, микро және шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалар танылады.
3. Жалақыдан төленетін бірыңғай төлемді есептеуді салық агенті салық салу объектісін есепке жазу кезінде жүргізеді.
4. Жалақыдан бірыңғай төлемді ұстап қалуды салық агенті төлем көзінен салық салуға жататын кіріс төленетін күннен кешіктірмей жүргізеді.
5. Салық агенті төленген кірістер бойынша жалақыдан бірыңғай төлем аударуды кіріс төлеу жүзеге асырылған ай аяқталғаннан кейін күнтізбелік жиырма бес күннен кешіктірмей, өзінің тұрған жері бойынша екінші деңгейдегі банктер немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының банктік шотына жалпы сомамен жүзеге асырады.
Жалақыдан бірыңғай төлемді жеке табыс салығы және әлеуметтік төлемдер түрінде төлеу, бөлу және аудару, сондай-ақ оларды қайтару Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен жүзеге асырылады.

"Статья 776-1. Плательщики единого платежа с заработной платы
1. Плательщиками единого платежа с заработной платы являются граждане Республики Казахстан, иностранцы или лица без гражданства, являющиеся резидентами Республики Казахстан (далее – физическое лицо), имеющие объекты обложения.
2. Плательщики единого платежа с заработной платы не являются плательщиками индивидуального подоходного налога, удерживаемого у источника выплаты в соответствии с положениями раздела 8 настоящего Кодекса, по доходам, обложенным данным платежом.";
144) дополнить статьей 776-2 следующего содержания:
"Статья 776-2. Объект обложения единым платежом с заработной платы
Объектом обложения для лиц, являющихся субъектами микро- и малого предпринимательства, применяющих специальные налоговые режимы, предусмотренные параграфом 3 главы 77 и главой 78 настоящего Кодекса, является:
для индивидуального подоходного налога, обязательного пенсионного взноса, взноса на обязательное медицинское страхование – доход работника, предусмотренный статьей 322 настоящего Кодекса, выплачиваемый (подлежащий выплате);
для социальных отчислений, обязательных пенсионных взносов работодателя, отчислений на обязательное медицинское страхование – расходы работодателя, выплачиваемые работнику в виде доходов в качестве оплаты труда.";
145) дополнить статьей 776-3 следующего содержания:
"Статья 776-3. Порядок исчисления и уплаты единого платежа с заработной платы
1. Исчисление, удержание и перечисление единого платежа с заработной платы, а также представление налоговой отчетности производятся налоговым агентом в порядке и сроки, установленные настоящей главой.
2. Налоговыми агентами в целях настоящей главы признаются индивидуальные предприниматели и юридические лица, являющиеся субъектами микро- и малого предпринимательства, применяющие специальные налоговые режимы, предусмотренные параграфом 3 главы 77 и главой 78 настоящего Кодекса, выплачивающие доход физическому лицу в виде заработной платы.
3. Исчисление единого платежа с заработной платы производится налоговым агентом при начислении объекта обложения.
4. Удержание единого платежа с заработной платы производится налоговым агентом не позднее дня выплаты дохода, подлежащего обложению у источника выплаты.
5. Налоговый агент осуществляет перечисление единого платежа с заработной платы по выплаченным доходам не позднее двадцати пяти календарных дней после окончания месяца, в котором осуществлена выплата дохода, по месту своего нахождения общей суммой через банки второго уровня или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, на банковский счет Государственной корпорации "Правительство для граждан".
Уплата, распределение и перечисление единого платежа с заработной платы в виде индивидуального подоходного налога и социальных платежей, а также их возврат осуществляются в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.

6. Жалақыдан төленетін бірыңғай төлем мөлшерлемесі салық салу объектісіне қолданылады және:
2023 жылғы 1 қаңтардан бастап – 21,5 пайызды;
2024 жылғы 1 қаңтардан бастап – 22,5 пайызды;
2025 жылғы 1 қаңтардан бастап – 24,8 пайызды;
2026 жылғы 1 қаңтардан бастап – 25,8 пайызды;
2027 жылғы 1 қаңтардан бастап - 26,3 пайызды құрайды.
7. Жалақыдан төленетін бірыңғай төлемге төлем көзінен салық салуға жататын кірістерден жеке табыс салығының төленуге тиіс сомалары, Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасына сәйкес төленетін міндетті зейнетақы жарналары, "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес төленетін әлеуметтік аударымдар, "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес төленетін міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналар мен аударымдар кіреді.
8. Бірыңғай төлем төлеушінің жалақыдан бірыңғай төлем сомасынан жеке табыс салығы:
2023 жылғы 1 қаңтардан бастап – 8,4 пайызды;
2024 жылғы 1 қаңтардан бастап – 8 пайызды;
2028 жылғы 1 қаңтардан бастап – 7,3 пайызды;
2026 жылғы 1 қаңтардан бастап – 7 пайызды;
2027 жылғы 1 қаңтардан бастап – 6,8 пайызды құрайды.";
146) мынадай мазмұндағы 776-4-баппен толықтырылсын:
"776-4-бап. Салықтық кезең
1. Салық агенттері жалақыдан төленетін бірыңғай төлемді есептеу үшін салықтық кезең күнтізбелік ай болып табылады.
2. Жалақыдан төленетін бірыңғай төлем сомалары осы Кодекстің 688, 701, 707-баптарында көзделген тәртіппен тиісті декларацияларда көрсетіледі.";
147) мынадай мазмұндағы 776-5-баппен толықтырылсын:
"776-5-бап. Төлем көзінен салық салуға жататын жұмыскерлердің кірістеріне салық салу тәртібін айқындау
1. Салық агенті тиісті декларацияда осы тараудың ережелеріне сәйкес немесе осы Кодекстің 8-бөлімінің ережелеріне сәйкес төлем көзінен салық салуға жататын жұмыскерлердің кірістеріне салық салудың бірыңғай тәртібін дербес айқындайды.
2. Бастапқы немесе кезекті декларацияда төлем көзінен салық салуға жататын жұмыскерлердің кірістеріне салық салудың таңдап алынған тәртібі өзгертуге жатпайды.";
148) мынадай мазмұндағы 776-6-баппен толықтырылсын:
"776-6-бап. "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының жалақыдан бірыңғай төлем шеңберіндегі құзыреті
1. "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы жалақыдан бірыңғай төлем шеңберінде мемлекеттік монополияға жататын мынадай қызмет түрлерін жүзеге асырады:

6. Ставка единого платежа с заработной платы применяется к объекту обложения и составляет:
с 1 января 2023 года – 21,5 процента;
с 1 января 2024 года – 22,5 процента;
с 1 января 2025 года – 24,8 процента;
с 1 января 2026 года – 25,8 процента;
с 1 января 2027 года – 26,3 процента.
7. В единый платеж с заработной платы включаются подлежащие уплате суммы индивидуального подоходного налога с доходов, подлежащих обложению у источника выплаты, обязательные пенсионные взносы, уплачиваемые в соответствии с законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении, социальные отчисления, уплачиваемые в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном страховании", взносы и отчисления на обязательное социальное медицинское страхование, уплачиваемые в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании" (далее по разделу – социальные платежи).
8. Индивидуальный подоходный налог плательщика единого платежа от суммы единого платежа с заработной платы составляет:
с 1 января 2023 года – 8,4 процента;
с 1 января 2024 года – 8 процента;
с 1 января 2025 года – 7,3 процента;
с 1 января 2026 года – 7 процента;
с 1 января 2027 года – 6,8 процента.";
146) дополнить статьей 776-4 следующего содержания:
"Статья 776-4. Налоговый период
1. Налоговым периодом для исчисления налоговыми агентами единого платежа с заработной платы является календарный месяц.
2. Суммы единого платежа с заработной платы отражаются в соответствующих декларациях в порядке, предусмотренном статьями 688, 701, 707 настоящего Кодекса.";
147) дополнить статьей 776-5 следующего содержания:
"Статья 776-5. Определение порядка обложения доходов работников, подлежащих обложению у источника выплаты
1. Налоговый агент в соответствующей декларации самостоятельно определяет единый порядок обложения доходов работников, подлежащих обложению у источника выплаты, в соответствии с положениями настоящей главы или в соответствии с положениями раздела 8 настоящего Кодекса.
2. Выбранный порядок обложения доходов работников, подлежащих обложению у источника выплаты в первоначальной или очередной декларации, не подлежит изменению.";
148) дополнить статьей 776-6 следующего содержания:
"Статья 776-6. Компетенция Государственной корпорации "Правительство для граждан" в рамках единого платежа с заработной платы
1. Государственная корпорация "Правительство для граждан" в рамках единого платежа с заработной платы осуществляет следующие виды деятельности, относящиеся к государственной монополии:

1) жеке сәйкестендіру нөмірі базасында жалақыдан бірыңғай төлем төлеушілерді дербестендірілген есепке алуды жүргізеді;
2) жалақыдан бірыңғай төлем төлеушілерді дербестендірілген есепке алуды жаңартып отырады;
3) жалақыдан бірыңғай төлем сомасын Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына, Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына және салық агентінің орналасқан жері бойынша тиісті бюджетке бөледі және аударады;
4) жалақыдан бірыңғай төлемнің қате (артық) төленген сомаларын Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен қайтаруды жүзеге асырады.
2. "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы өндіретін және (немесе) өткізетін жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің бағаларын монополияға қарсы органмен және уәкілетті органмен келісу бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімімен орталық мемлекеттік органдардың қатарынан айқындалатын уәкілетті орган белгілейді.".
2. "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 2-бапта:
6) тармақшадағы "қолданылады деп белгіленсін." деген сөздер "қолданылады;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:
"7) 463-баптың 4-тармағы 1) тармақшасының 7, 8-жолдары 2021 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі деп белгіленсін.";
2) 33-баптың 2) тармақшасында:
мынадай мазмұндағы он екінші абзацпен толықтырылсын:
"1-1. Төлем көзінен, жалақыдан бірыңғай төлем төлеушінің салық салуға жататын кірістері бойынша жеке табыс салығын есептеуді, ұстап қалуды және аударуды, сондай-ақ салықтық есептілікті ұсынуды салық агенті осы Кодекстің 89-1-тарауында белгіленген тәртіппен жүргізеді.";
мынадай мазмұндағы қырық үшінші абзацпен толықтырылсын:
"10-2) Қазақстан Республикасының заңнамасында нысанды киім киіп жүру және (немесе) онымен қамтамасыз ету жөніндегі міндет белгіленген жағдайларда, жұмыскерге берілген нысанды киімнің құны;";
елу сегіз – алпыс алтыншы абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"23) мұндай тұлғаға кредит (қарыз, ипотекалық қарыз, ипотекалық тұрғын үй қарызы, микрокредит) берілгеннен кейін басталған мынадай:
қарыз алушы-жеке тұлға соттың заңды күшiне енген шешiмi негiзiнде хабарсыз кеткен, әрекетке қабiлетсiз, әрекет қабiлетi шектеулi деп танылған немесе соттың заңды күшiне енген шешiмi негiзiнде ол қайтыс болды деп жарияланған;
қарыз алушы-жеке тұлғаға I немесе II топтағы мүгедектiк белгiленген, сондай-ақ қарыз алушы-жеке тұлға қайтыс болған;
асыраушысынан айырылған, жүктілігіне және босануына, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуына, бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылған жағдайларда "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әлеуметтік төлемдер алатын қарыз алушы-жеке тұлғаның көрсетілген төлемдерден басқа кірісі болмаған;
қарыз алушы-жеке тұлғаның және банк (микроқаржы ұйымы, ипотекалық ұйым) алдында қарыз алушы-жеке тұлғамен бірлесіп ортақ немесе субсидиарлық жауапкершілікте болатын үшінші тұлғалардың өндіріп алуды қолдануға болатын мүлкі, оның ішінде ақшасы, бағалы қағаздары, немесе кірістері болмаған және Қазақстан Республикасының атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы заңнамасына сәйкес сот орындаушысы оның мүлкін немесе кірістерін анықтау бойынша қолданған шаралар нәтижесіз болған жағдайда, сот орындаушысының банкке (микроқаржы ұйымына, ипотекалық ұйымға) атқарушылық құжатты қайтару туралы қаулысы заңды күшіне енген;
ипотекалық шарт жасалған күнге негізгі міндеттемені толық қамтамасыз еткен кепілге салынған мүлік негізгі міндеттеме сомасынан төмен бағамен соттан тыс тәртіппен сауда-саттықта сатылған немесе кепілге салынған мүлік сатылғаннан кейін өтелмеген кредиттің (ипотекалық қарыздың, ипотекалық тұрғын үй қарызының, микрокредиттің) сомасына "Жылжымайтын мүлік ипотекасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес мұндай мүлік кепіл ұстаушының меншігіне өткен жағдайларда, Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес кредит (ипотекалық қарыз, ипотекалық тұрғын үй қарызы, микрокредит) бойынша, оның ішінде негізгі борыш, сыйақы, комиссия және тұрақсыздық айыбы (өсімпұл, айыппұл) бойынша міндеттемелер тоқтатылған кездегі кіріс.
Осы тармақшаның бірінші бөлігі бесінші, алтыншы абзацтарының ережелері:
банктің (ипотекалық ұйымның, микроқаржы ұйымының) жұмыскеріне, банк (ипотекалық ұйым, микроқаржы ұйымы) жұмыскерінің жұбайына (зайыбына), жақын туыстарына, банкпен (ипотекалық ұйыммен, микроқаржы ұйымымен) өзара байланысты тарапқа берілген;
талап ету құқығын басқаға беру және (немесе) борышты аудару жүргізілген кредит (ипотекалық қарыз, ипотекалық тұрғын үй қарызы, микрокредит) бойынша міндеттемелердің тоқтатылуына қолданылмайды;";
жетпіс алтыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:

1) ведет персонифицированный учет плательщиков единого платежа с заработной платы на базе индивидуального идентификационного номера;
2) актуализирует персонифицированный учет плательщиков единого платежа с заработной платы;
3) распределяет и перечисляет сумму единого платежа с заработной платы в Государственный фонд социального страхования, Фонд социального медицинского страхования, единый накопительный пенсионный фонд и соответствующий бюджет по месту нахождения налогового агента;
4) осуществляет возврат ошибочно (излишне) уплаченных сумм единого платежа с заработной платы в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.
2. Цены на работы, услуги, производимые и (или) реализуемые Государственной корпорацией "Правительство для граждан", устанавливаются уполномоченным органом, определяемым решением Правительства Республики Казахстан из числа центральных государственных органов, по согласованию с антимонопольным органом и уполномоченным органом.".
2. В Закон Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)":
1) статью 2 дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
"7) строки 7, 8 подпункта 1) пункта 4 статьи 463 вводятся в действие с 1 января 2021 года.";
2) в подпункте 2) статьи 33:
дополнить абзацем двенадцатым следующего содержания:
"1-1. По доходам, подлежащим налогообложению у источника выплаты, плательщика единого платежа с заработной платы исчисление, удержание и перечисление индивидуального подоходного налога, а также представление налоговой отчетности производятся налоговым агентом в порядке, установленном главой 89-1 настоящего Кодекса.";
дополнить абзацем сорок третьим следующего содержания:
"10-2) стоимость выданной работнику форменной одежды в случаях установления законодательством Республики Казахстан обязанности по ношению форменной одежды и (или) обеспечению ею;";
абзацы пятьдесят восемь – шестьдесят шесть изложить в следующей редакции:
"23) доход при прекращении обязательств в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан по кредиту (займу, ипотечному займу, ипотечному жилищному займу, микрокредиту), в том числе по основному долгу, вознаграждению, комиссии и неустойке (пени, штрафу), в следующих случаях, наступивших после выдачи кредита (займа, ипотечного займа, ипотечного жилищного займа, микрокредита) такому лицу:
признания физического лица-заемщика на основании вступившего в законную силу решения суда безвестно отсутствующим, недееспособным, ограниченно дееспособным или объявления его на основании вступившего в законную силу решения суда умершим;
установления физическому лицу-заемщику инвалидности І или II группы, а также в случае смерти физического лица-заемщика;
отсутствия другого дохода у физического лица-заемщика, получающего социальные выплаты в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном страховании" в случаях потери кормильца, дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей), уходом за ребенком по достижении им возраста одного года, кроме указанных выплат;
вступления в законную силу постановления судебного исполнителя о возврате исполнительного документа банку (микрофинансовой организации, ипотечной организации) в случае, когда у физического лица-заемщика и третьих лиц, несущих совместно с физическим лицом-заемщиком солидарную или субсидиарную ответственность перед банком (микрофинансовой организацией, ипотечной организацией), отсутствуют имущество, в том числе деньги, ценные бумаги, или доходы, на которые может быть обращено взыскание, и меры по выявлению его имущества или доходов, принятые судебным исполнителем в соответствии с законодательством Республики Казахстан об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей, оказались безрезультатными;
продажи заложенного имущества, которое полностью обеспечивало основное обязательство на дату заключения ипотечного договора, с торгов во внесудебном порядке по цене ниже суммы основного обязательства или перехода такого имущества в собственность залогодержателя в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об ипотеке недвижимого имущества" на сумму непогашенного кредита (ипотечного займа, ипотечного жилищного займа, микрокредита,) после продажи заложенного имущества.
Положения абзацев пятого, шестого части первой настоящего подпункта не распространяются на прекращение обязательств по кредиту (займу, ипотечному займу, ипотечному жилищному займу, микрокредиту):
выданному работнику банка (ипотечной организации, микрофинансовой организации), супругу (супруге), близким родственникам работника банка (ипотечной организации, микрофинансовой организации), взаимосвязанной стороне банка (ипотечной организации, микрофинансовой организации);
по которому произведены уступка права требования и (или) перевод долга;";
абзац семьдесят шестой изложить в следующей редакции:

"24) қарыз алушы үшін банктің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның, сондай-ақ коллекторлық агенттіктің сотқа берілетін талап қою арызынан алынатын мемлекеттік бажды төлеуі нәтижесінде мұндай адам алған кіріс түрінде берілген кредит (қарыз, ипотекалық қарыз, ипотекалық тұрғын үй қарызы, микрокредит) бойынша Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес міндеттемелер тоқтатылған кезде түзілген кіріс:";
мынадай мазмұндағы жетпіс сегізінші абзацпен толықтырылсын:
"25-1) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі бекіткен Ипотекалық тұрғын үй қарыздарын (ипотекалық қарыздарды) қайта қаржыландыру бағдарламасы шеңберінде ипотекалық ұйым сатып алған тұрғын үйді жалдау бойынша берешекті есептен шығару кезінде пайда болған кіріс;";
бір жүз елу үшінші абзацпен толықтырылсын:
"51) "Қазақстан Республикасы азаматтарының төлем қабілеттілігін қалпына келтіру және банкроттығы туралы" Заңға сәйкес банкроттық немесе төлем қабілеттілігін қалпына келтіру рәсімі қолданылған борышкердің міндеттемелерін есептен шығару;
жүз жетпіс төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"17) осы баптың 1) – 16) тармақшаларында көрсетілмеген, Қазақстан Республикасының аумағында немесе Қазақстан Республикасынан тыс жердегі көздерден алынған басқа да кірістер;";
екі жүз алпыс бесінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"8) эмитенттері Қазақстан Республикасында тіркелген бағалы қағаздар, туынды қаржы құралдары (базалық активті сатып алу немесе өткізу арқылы орындалатын туынды қаржы құралдарын қоспағанда), цифрлық актив, Қазақстан Республикасында тіркелген заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысу үлестері.";
мынадай мазмұндағы екі жүз алпыс алтыншы абзацпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген жылжымайтын мүлікке құқықтарды ерлі-зайыптылардың біреуінің мұраға қалдыру кезіндегі құн өсімін айқындау мақсаттары үшін осы тармақшаларда көрсетілген кезең ерлі-зайыптылардың осындай мүлікке ортақ бірлескен меншік құқығы тіркелген күннен бастап айқындалады.";
екі жүз жетпіс тоғызыншы және екі жүз сексенінші абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"Ғимаратты, ғимараттың бір бөлігін өткізетін, дара кәсіпкер болып табылмайтын жеке тұлға салған ғимаратты, ғимараттың бір бөлігін өткізген кезде осындай мүлікті өткізу бағасы (құны) мен осындай ғимаратты, ғимараттың бір бөлігін салу үшін сатып алынған жер учаскесінің құны арасындағы оң айырма құн өсімінен түсетін кіріс болып табылады. Ғимараттың бір бөлігін өткізу кезінде жер учаскесінің құны ғимараттың өткізілетін бөлігінің құнына бара-бар түрде айқындалады.
Кәсіпкерлік қызметте пайдаланылмайтын, бұрын жеке тұрғын үйден реконструкцияланған ғимарат өткізілген жағдайда, осындай мүлікті өткізу бағасы (құны) мен оны жеке тұрғын үй ретінде сатып алу құны арасындағы оң айырма құн өсімінен түсетін кіріс болып табылады.";
екі жүз тоқсан бесінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:

"24) доход, образовавшийся при прекращении обязательств в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан по кредиту (займу, ипотечному займу, ипотечному жилищному займу, микрокредиту), выданному банком (ипотечной организацией, микрофинансовой организацией), в виде:";
дополнить абзацем семьдесят восьмым следующего содержания:
"25-1) доход, образовавшийся при списании задолженности по аренде жилища, выкупленного ипотечной организацией в рамках Программы рефинансирования ипотечных жилищных займов (ипотечных займов), утвержденной Национальным Банком Республики Казахстан;";
дополнить абзацем сто пятьдесят третьим следующего содержания:
"51) списание обязательств должника, в отношении которого применена процедура банкротства или восстановления платежеспособности в соответствии с Законом Республики Казахстан "О восстановлении платежеспособности и банкротстве граждан Республики Казахстан";
абзац сто семьдесят четвертый изложить в следующей редакции:
"17) другие доходы, не указанные в подпунктах 1) – 16) настоящей статьи, полученные на территории Республики Казахстан или из источников за пределами Республики Казахстан;";
абзац двести шестьдесят пятый изложить в следующей редакции:
"8) ценных бумаг, производных финансовых инструментов (за исключением производных финансовых инструментов, исполнение которых происходит путем приобретения или реализации базового актива), эмитенты которых зарегистрированы в Республике Казахстан, цифрового актива, доли участия в уставном капитале юридического лица, зарегистрированного в Республике Казахстан.";
дополнить абзацем двести шестьдесят шестым следующего содержания:
"Для целей определения прироста стоимости при наследовании прав одним из супругов на недвижимое имущество, указанное в подпунктах 1), 2) и 3) настоящего пункта, период, указанный в данных подпунктах, определяется с даты регистрации права общей совместной собственности супругов на такое имущество.";
абзацы двести семьдесят девятый и двести восьмидесятый изложить в следующей редакции:
"При реализации здания, части здания, построенного физическим лицом, его реализующим, который не является индивидуальным предпринимателем, доходом от прироста стоимости является положительная разница между ценой (стоимостью) реализации такого имущества и стоимостью земельного участка, приобретенного для строительства такого здания, части здания. При реализации части здания стоимость земельного участка определяется пропорционально реализуемой части здания.
В случае реализации здания, не используемого в предпринимательской деятельности, которое было ранее реконструировано из индивидуального жилого дома, доходом от прироста стоимости является положительная разница между ценой (стоимостью) реализации такого имущества и стоимостью его приобретения как индивидуального жилого дома.";
абзац двести девяносто пятый изложить в следующей редакции:

"4. Борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, жеке тұлғаның цифрлық активті, бағалы қағаздарды өткізген кезде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жердегі көздерден алған кірісі өткізу құны мен сатып алу құны арасындағы оң айырма ретінде айқындалады.";
мынадай мазмұндағы төрт жүз елу екінші абзацпен толықтырылсын:
"8-1) ашық және аралық инвестициялық пай қорларының пайларын өткізу кезінде құн өсімінен түсетін кірістер;";
бес жүз қырқыншы абзац алып тасталсын;
бес жүз қырық алтыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:

"4. Доход физического лица при реализации цифрового актива, ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг, полученный из источников за пределами Республики Казахстан, определяется как положительная разница между стоимостью реализации и стоимостью приобретения.";
дополнить абзацем четыреста пятьдесят вторым следующего содержания:
"8-1) доходы от прироста стоимости при реализации паев открытых и интервальных паевых инвестиционных фондов;";
абзац пятьсот сороковой исключить;
абзац пятьсот сорок шестой изложить в следующей редакции:

"41) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мөлшерлерде бюджет қаражаты есебінен төленетін мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек, жәрдемақылар мен өтемақылар, сондай-ақ тұрғын үй қатынастары туралы заңнамаға сәйкес жеке тұрғын үй қорынан жалға алынған тұрғын үйге ақы төлеу үшін бюджет қаражатынан субсидиялар;";
алты жүз жиырма үшінші – алты жүз жиырма бесінші абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:

"41) государственная адресная социальная помощь, пособия и компенсации, выплачиваемые за счет средств бюджета, в размерах, установленных законодательством Республики Казахстан, а также субсидии из средств бюджета для оплаты за арендованное жилье в частном жилищном фонде в соответствии с законодательством о жилищных отношениях;";
абзацы шестьсот двадцать третий - шестьсот двадцать пятый изложить в следующей редакции:

"2. Ерікті зейнетақы жарналары бойынша салықтық шегерімді қолдану үшін растайтын құжаттар ерікті зейнетақы жарналарының төленгенін растайтын құжат болып табылады.";
сегіз жүз он бесінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Егер осы Кодекстің 365-бабының 3-тармағында өзгеше белгіленбесе, салықтық кезең қорытындысы бойынша жеке табыс салығын төлеуді салық төлеуші жеке табыс салығы бойынша декларацияны тапсыру үшін белгіленген мерзімнен кейін күнтізбелік он күннен кешіктірмей дербес жүзеге асырады:";

"2. Подтверждающим документом для применения налогового вычета по добровольным пенсионным взносам является документ, подтверждающий уплату добровольных пенсионных взносов.";
абзац восемьсот пятнадцатый изложить в следующей редакции:
"1. Уплата индивидуального подоходного налога по итогам налогового периода осуществляется налогоплательщиком самостоятельно не позднее десяти календарных дней после срока, установленного для сдачи декларации по индивидуальному подоходному налогу, если иное не установлено пунктом 3 статьи 365 настоящего Кодекса:";

3) 45-2-баптың он бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"бағалы қағаздар, туынды қаржы құралдары (орындалуы базалық активті сатып алу немесе өткізу арқылы жүргізілетін туынды қаржы құралдарын қоспағанда), цифрлық активтер;";
4) мынадай мазмұндағы 46-1-баппен толықтырылсын:
"46-1-бап. Салық кодексінің 683-бабы 2-тармағы 3) тармақшасы алтыншы абзацының қолданысы 2026 жылғы 1 қаңтарға дейін тоқтатыла тұрсын, тоқтатыла тұру кезеңінде осы абзац мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"жер қойнауын пайдалануды (кен іздеушілікке арналған лицензия негізінде жүзеге асырылатын жер қойнауын пайдалану жөніндегі қызметті қоспағанда);".";

3) абзац одиннадцатый статьи 45-2 изложить в следующей редакции:
"ценные бумаги, производные финансовые инструменты (за исключением производных финансовых инструментов, исполнение которых происходит путем приобретения или реализации базового актива), цифровые активы;";
4) дополнить статьей 46-1 следующего содержания:
"Статья 46-1. Приостановить до 1 января 2026 года действие абзаца шестого подпункта 3) пункта 2 статьи 683 Налогового кодекса, установив, что в период приостановления данный абзац действует в следующей редакции:
"недропользование (за исключением деятельности по недропользованию, осуществляемой на основании лицензии на старательство);";

5) мынадай мазмұндағы 57-10-баппен толықтырылсын:
"57-10-бап. Салық кодексінің 553-бабы 4-тармағындағы кестенің 4.4.1 – 4.4.3-жолдарының қолданысы 2028 жылғы 1 қаңтарға дейін тоқтатыла тұрсын, тоқтатыла тұру кезеңінде бұл жолдар мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
4.4.
N3 санатындағы көлік құралдары (ершікті тартқыштар)
4.4.1.
шығарылған жылын қоса алғанда, 2 жылға дейін
0
4.4.2.
шығарылған жылын қоса алғанда, 2 жылдан 3 жылға дейін
0

5) дополнить статьями 57-10, 57-11 и 57-12 следующего содержания:
"Статья 57-10. Приостановить до 1 января 2028 года действие строк 4.4.1 – 4.4.3 таблицы пункта 4 статьи 553 Налогового кодекса, установив, что в период приостановления данные строки действуют в следующей редакции:
4.4.
транспортные средства категории № 3 (седельные тягачи)
4.4.1.
до 2 лет, включая год выпуска
0
4.4.2.
от 2 до 3 лет, включая год выпуска
0

4.4.3.
шығарылған жылын қоса алғанда, 3 жылдан 7 жылға дейін
0
4.4.4.
шығарылған жылын қоса алғанда, 7 жылдан бастап және одан да көп жыл
2500
...
...
...
";
6) мынадай мазмұндағы 57-11-баппен толықтырылсын:
"57-11-бап. 2019 жылғы 1 қаңтардан бастап 2021 жылғы 1 қаңтарға дейінгі кезеңде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттің аумағына бұрын Қазақстан Республикасының аумағынан Еуразиялық экономикалық одаққа мүше басқа мемлекеттің аумағына қайта өңдеу үшін әкетілген алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу өнімдерінің экспортын растау мақсаттары үшін тауарға ілеспе құжаттардың көшірмелері қолданылуы мүмкін деп белгіленсін.";
7) мынадай мазмұндағы 57-12-баппен толықтырылсын:

4.4.3.
от 3 до 7 лет, включая год выпуска
0
4.4.4.
от 7 лет и выше, включая год выпуска
2500
...
...
...
Статья 57-11. Установить, что на период с 1 января 2019 года до 1 января 2021 года для целей подтверждения экспорта на территорию государства, не являющегося членом Евразийского экономического союза, продуктов переработки давальческого сырья, ранее вывезенного с территории Республики Казахстан для переработки на территорию другого государства-члена Евразийского экономического союза, могут применяться копии товаросопроводительных документов.

"57-12-бап. 2018 жылғы 1 қаңтардан бастап 2020 жылғы 31 желтоқсан аралығында лотерея операторы лотерея билеттерін, түбіртектерді немесе өзге де құжаттарды өткізген кездегі айналым мөлшері өткізілген лотерея билеттерінің, түбіртектер мен өзге де құжаттардың құны мен лотереяға қатысушыларға төленген ұтыстар, сондай-ақ салықтық емес төлем түрінде бюджетке есепке жатқызылатын талап етілмеген ұтыстар арасындағы оң айырма мөлшерінде айқындалады деп белгіленсін.".
2-бап. Осы Заң:
1) 2018 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 1-тармағының 25) тармақшасын, 66) тармақшысының екінші және үшінші абзацтарын, 2-тармағы 3) тармақшасының төртінші және бсінші абзацтарын;
2) 2019 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 1-тармағы 1) тармақшасының екінші және үшінші абзацтарын, 48 тармақшасының алтыншы және жетінші абзацтарын, 72) тармақшасының екінші абзацын;
3) 2021 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 1-тармағының 44) тармақшасын, 60) тармақшасының екінші – он бесінші абзацтарын, 61) тармақшасының бесінші – жетінші абзацтарын, 2-тармағының 2) тармақшасының төртінші және бесінші абзацтарын;
4) 2022 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 1-тармағының 43) және 123) тармақшаларын, 2-тармағы 2) тармақшасының алтыншы – он жетінші, жиырма екінші және жиырма үшінші, отыз үшінші – отыз тоғызыншы абзацтарын;
5) 2022 жылғы 1 қаңтардан бастап 2023 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданыста болатын 1-баптың 2-тармағы 2) тармақшасының он сегізінші және он тоғызыншы абзацтарын;
6) 2023 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 1-тармағының 23), 94), 95), 96) тармақшаларын, 107) тармақшасының үшінші абзацын, 109), 112) тармақшаларын, 113) тармақшасының төртінші абзацын;
7) 2022 жылғы 1 қаңтардан бастап 2024 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданысқа енгізілетін 1-баптың 1-тармағының 49) тармақшасының төртінші және бесінші абзацтарын, 53), 67) және 74) тармақшаларын;
8) 2024 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 1-тармағының 1) тармақшасының төртінші – алтыншы абзацтарын, 3), 8), 18), 31), 39), 55), 75), 134), 135), 136) және 137) тармақшаларын;
9) 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 1-тармағы 54) тармақшасының төртінші және бесінші абзацтарын қоспағанда, 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

Статья 57-12. Установить, что с 1 января 2018 года по 31 декабря 2020 года размер оборота при реализации оператором лотереи лотерейных билетов, квитанций или иных документов определяется в размере положительной разницы между стоимостью реализованных лотерейных билетов, квитанций и иных документов и выплаченными участникам лотереи выигрышами, а также невостребованными выигрышами, подлежащими зачислению в бюджет в виде неналогового платежа.".
Статья 2.
Настоящий Закон вводится в действие с 1 января 2023 года, за исключением:
1) подпункта 25) пункта 1 статьи 1, который вводится в действие с 1 января 2018 года;
2) абзацев второго и третьего подпункта 1), абзацев шестого и седьмого подпункта 48), абзаца второго подпункта 72) пункта 1 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2019 года;
3) подпункта 44), абзацев второго – пятнадцатого подпункта 60), абзацев пятого – седьмого подпункта 61) пункта 1, абзацев четвертого и пятого подпункта 2) пункта 2 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2021 года;
4) подпунктов 43) и 123) пункта 1, абзацев шестого – семнадцатого, двадцать второго и двадцать третьего, тридцать третьего – тридцать девятого подпункта 2) пункта 2 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2022 года;
5) абзацев восемнадцатого и девятнадцатого подпункта 2) пункта 2 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2022 года до 1 января 2023 года;
6) подпунктов 23), 94), 95), 96), абзаца третьего подпункта 107), подпунктов 109), 112), абзаца четвертого подпункта 113) пункта 1 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 июля 2023 года;
7) абзацев четвертого и пятого подпункта 49), подпунктов 53), 67) и 74) пункта 1 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2022 года до 1 января 2024 года;
8) абзацев четвертого – шестого подпункта 1), подпунктов 3), 8), 18), 31), 39), 55), 75), 134), 135), 136) и 137) пункта 1 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2024 года;
9) абзацев четвертого и пятого подпункта 54) пункта 1 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2025 года.
Президент
Республики Казахстан