Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне өзгерiстер енгiзу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 27 қыркүйектегі № 757 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 28 шiлдедегi № 621 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 28.07.2023 № 621 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2022 жылғы 27 қыркүйектегі
№ 757 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне енгiзiлетiн өзгерiстер
1. "Қорғаншыларға немесе қамқоршыларға жетім баланы (жетім балаларды) және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған баланы (балаларды) күтіп-бағуға жәрдемақы тағайындау қағидаларын және оны төлеу мөлшерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 30 наурыздағы № 383 қаулысында:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 125-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Қорғаншыларға немесе қамқоршыларға жетім баланы (жетім балаларды) және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған баланы (балаларды) күтіп-бағуға жәрдемақы тағайындау қағидалары және оны төлеу мөлшерінде:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қорғаншыларға немесе қамқоршыларға жетім баланы (жетім балаларды) және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған баланы (балаларды) күтіп-бағуға жәрдемақы тағайындауды және төлеуді "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) немесе "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы республикалық маңызы бар қалалардың және елорданың білім басқармалары, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың білім бөлімдері (бұдан әрі – бөлім) жүргізеді.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Қорғаншыларға немесе қамқоршыларға жетім баланы (жетім балаларды) және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған баланы (балаларды) күтіп-бағуға жәрдемақы тағайындау тәртібі";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Қорғаншылар немесе қамқоршылар жетім баланы (жетім балаларды) және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған баланы (балаларды) күтіп-бағуға жәрдемақы алу үшін мынадай құжаттарды ұсынады:

О внесении изменений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 сентября 2022 года № 757. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 июля 2023 года № 621.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 28.07.2023 № 621 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые изменения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 27 сентября 2022 года № 757
Изменения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан
1. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 30 марта 2012 года № 383 "Об утверждении Правил назначения и размера выплаты пособия опекунам или попечителям на содержание ребенка-сироты (детей-сирот) и ребенка (детей), оставшегося без попечения родителей":
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии со статьей 125 Кодекса Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Правилах назначения и размере выплаты пособия опекунам или попечителям на содержание ребенка-сироты (детей-сирот) и ребенка (детей), оставшегося без попечения родителей, утвержденных указанным постановлением:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Назначение и выплата пособия опекунам или попечителям на содержание ребенка-сироты (детей-сирот) и ребенка (детей), оставшегося без попечения родителей, производятся управлениями образования городов республиканского значения и столицы, отделами образования районов, городов областного значения (далее – отдел) через Государственную корпорацию "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) или веб-портал "электронное правительство".";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок назначения пособия опекунам или попечителям на содержание ребенка-сироты (детей-сирот) и ребенка (детей), оставшегося без попечения родителей";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Опекуны или попечители для получения пособия на содержание ребенка-сироты (детей-сирот) и ребенка (детей), оставшегося без попечения родителей, предоставляют следующие документы:

1) қорғаншының немесе қамқоршының осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес жәрдемақы тағайындау үшін белгіленген үлгідегі өтініші;
2) құжаттарды Мемлекеттік корпорация арқылы берген кезде сәйкестендіру үшін қорғаншының немесе қамқоршының жеке басын куәландыратын құжат;
3) баланың (балалардың) электрондық нысандағы туу туралы куәлігі немесе оның қағаз жеткізгіштегі көшірмесі;
4) қорғаншылық немесе қамқоршылық тағайындау туралы бұйрықтың көшірмесі;
5) екінші деңгейдегі банкте немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің лицензиясы бар ұйымда қорғаншының немесе қамқоршының атына дербес шот ашу туралы шарттың көшірмесі;
6) баланың (балалардың) кірісі (жалақы, алимент пен басқа да әлеуметтік төлемдер, сондай-ақ балаға (балаларға) тиесілі мүлкі есебінен кіріс алатынын растайтын құжаттар) туралы мәліметтер.
Өтініш берушінің жеке басын растайтын құжаттар туралы мәліметтерді, баланың (балалардың) туу туралы куәлігін ("АХАЖ тіркеу пункті" ақпараттық жүйесінде мәліметтер болмаған жағдайда), қорғаншылық және қамқоршылық туралы анықтаманы (қорғаншылар үшін), мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыны және өзге де әлеуметтік төлемдерді алатынын растайтын құжаттарды, екінші деңгейдегі банкте немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің лицензиясы бар ұйымда қорғаншының немесе қамқоршының атына дербес шот ашу туралы шартты Мемлекеттік корпорацияның жұмыскері немесе бөлімнің қызметкері "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.";
7 және 8-тармақтар алып тасталсын;
9, 10 және 11 тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Бөлім қорғаншының немесе қамқоршының жәрдемақы алуға құқығын өтініш түскен күннен бастап бір жұмыс күні ішінде тексереді және осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес қорғаншыларға немесе қамқоршыларға жетім баланы (жетім балаларды) және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған баланы (балаларды) күтіп-бағуға жәрдемақы тағайындау немесе жәрдемақы тағайындаудан бас тарту туралы шешім шығарады және тіркеу журналында белгілейді.
Осы Қағидалардың 18-тармағында көрсетілген мән-жайлар қорғаншыларға немесе қамқоршыларға жетім баланы (жетім балаларды) және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған баланы (балаларды) күтіп-бағуға жәрдемақы тағайындаудан бас тартуға негіз болып табылады.
10. Қорғаншыларға немесе қамқоршыларға жетім баланы (жетім балаларды) және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған баланы (балаларды) күтіп-бағуға жәрдемақы бөлім барлық құжаттарды қабылдаған айдан бастап тағайындалады.

1) заявление опекуна или попечителя установленного образца для назначения пособия согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) документ, удостоверяющий личность опекуна или попечителя, для идентификации при подаче документов через Государственную корпорацию;
3) свидетельство о рождении ребенка (детей) в электронной форме или его копию на бумажном носителе;
4) копию приказа об установлении опеки или попечительства;
5) копию договора об открытии лицевого счета на имя опекуна или попечителя в банке второго уровня или организации, имеющей лицензию Национального Банка Республики Казахстан на осуществление отдельных видов банковских операций;
6) сведения о доходах ребенка (детей) (документы, подтверждающие получение заработной платы, алиментов и других социальных выплат, а также дохода за счет принадлежащего ребенку (детям) имущества).
Сведения о документах, удостоверяющих личность заявителя, свидетельство о рождении ребенка (детей) (при отсутствии сведений в информационной системе "Регистрационный пункт ЗАГС"), справки об опеке и попечительстве (для опекунов), документы, подтверждающие получение государственных социальных пособий и иных социальных выплат, договор об открытии лицевого счета на имя опекуна или попечителя в банке второго уровня или организации, имеющей лицензию Национального Банка Республики Казахстан на осуществление отдельных видов банковских операций, работник Государственной корпорации или сотрудник отдела получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".";
пункты 7 и 8 исключить;
пункты 9, 10 и 11 изложить в следующей редакции:
"9. Отдел проверяет право опекуна или попечителя на получение пособия в течение одного рабочего дня со дня поступления заявления и выносит решение о назначении либо об отказе в назначении пособия опекунам или попечителям на содержание ребенка-сироты (детей-сирот) и ребенка (детей), оставшегося без попечения родителей, согласно приложению 3 к настоящим Правилам и фиксирует в журнале регистрации.
Основаниями отказа в назначении пособия опекунам или попечителям на содержание ребенка-сироты (детей-сирот) и ребенка (детей), оставшегося без попечения родителей, являются обстоятельства, указанные в пункте 18 настоящих Правил.
10. Опекунам или попечителям пособие на содержание ребенка-сироты (детей-сирот) и ребенка (детей), оставшегося без попечения родителей, назначается с месяца приема всех необходимых документов отделом.

11. Қорғаншыларға немесе қамқоршыларға жетім баланы (жетім балаларды) және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған баланы (балаларды) күтіп-бағуға жәрдемақы төлеуді бөлім қорғаншылардың немесе қамқоршылардың дербес шоттарына ақша қаражатын аудару арқылы ай сайын, ағымдағы айдың 15-і күнінен кешіктірмей жүргізеді.";
14 және 15 тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Жетім баланы (жетім балаларды) және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған баланы (балаларды) күтіп-бағуға арналған, қорғаншы немесе қамқоршы бөлімнің кінәсінен уақтылы алмаған жәрдемақы мерзімі шектелместен өткен кезең үшiн бір мезгілде төленедi.
15. Қорғаншы немесе қамқоршы тұрғылықты жерінің ауысқаны туралы бөлімді көшкен күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей хабардар етедi. Жетім баланы (жетім балаларды) және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған баланы (балаларды) күтіп-бағуға жәрдемақы алатын қорғаншы немесе қамқоршы тұрғылықты жерін ауыстырған кезде бұрынғы тұрғылықты жеріндегі бөлім тұрғылықты жерінің ауысқаны туралы хабарлама алған күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде қамқорлыққа алынушының жеке iсін жаңа тұрғылықты жеріндегі бөлімге жібереді. Бұл ретте қамқорлыққа алынушының жеке ісінде жәрдемақы төлемі қай күнге дейін жүргізілгені көрсетіледі.
Жаңа тұрғылықты жері бойынша жәрдемақы төлеуді қайта бастау бұрынғы тұрғылықты жері бойынша төлеу аяқталған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Қорғаншылардың немесе қамқоршылардың жетім баланы (жетім балаларды) және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған баланы (балаларды) күтіп-бағуға арналған жәрдемақыны пайдалануын бақылауды бөлім жүзеге асырады.";
19, 20, 21, 22 және 23-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Бөлімнің қорғаншыларға немесе қамқоршыларға жетім баланы (жетім балаларды) және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған баланы (балаларды) күтіп-бағуға жәрдемақы тағайындаудан бас тарту туралы шешіміне жоғары тұрған мемлекеттік органға (жоғары тұрған лауазымды тұлғаға) немесе сотқа шағым жасауға болады.
20. Қорғаншыға немесе қамқоршыға жетім баланы (жетім балаларды) және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған баланы (балаларды) күтіп-бағуға жәрдемақы төлеу бөлімнің шешімі бойынша мынадай жағдайларда тоқтатылады:
1) қамқорлыққа алынушының кәмелеттік жасқа толуы;
2) қамқорлыққа алынушының жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған мекемеге, стационарлық үлгідегі медициналық-әлеуметтік мекемеге толық мемлекеттiк қамтамасыз етуге орналасуы;
3) қамқорлыққа алынушы баланың (балалардың) асырап алынуы;

11. Выплата опекунам или попечителям пособия на содержание ребенка-сироты (детей-сирот) и ребенка (детей), оставшегося без попечения родителей, производится отделом ежемесячно, не позднее 15 числа текущего месяца путем перечисления денежных средств на лицевые счета опекунов или попечителей.";
пункты 14 и 15 изложить в следующей редакции:
"14. Пособие на содержание ребенка-сироты (детей-сирот) и ребенка (детей), оставшегося без попечения родителей, своевременно не полученное опекуном или попечителем по вине отдела, выплачивается за прошлое время без ограничения сроков единовременно.
15. Опекун или попечитель не позднее пяти рабочих дней извещает отдел о перемене места жительства со дня переезда. При перемене места жительства опекуна или попечителя, получающего пособие на содержание ребенка-сироты (детей-сирот) и ребенка (детей), оставшегося без попечения родителей, отдел по прежнему месту жительства в течение семи рабочих дней со дня получения извещения о перемене места жительства направляет личное дело подопечного в отдел по новому месту жительства. При этом в личном деле подопечного указывается дата, по которой произведена выплата пособия.
Возобновление выплаты пособия по новому месту жительства осуществляется с даты окончания выплаты по прежнему месту жительства в течение пяти рабочих дней.";
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. Контроль за использованием опекунами или попечителями пособия на содержание ребенка-сироты (детей-сирот) и ребенка (детей), оставшегося без попечения родителей, осуществляется отделом.";
пункты 19, 20, 21, 22 и 23 изложить в следующей редакции:
"19. Решение отдела об отказе в назначении опекунам или попечителям пособия на содержание ребенка-сироты (детей-сирот) и ребенка (детей), оставшегося без попечения родителей, может быть обжаловано в вышестоящий государственный орган (вышестоящему должностному лицу) или в суд.
20. Выплата пособия на содержание ребенка-сироты (детей-сирот) и ребенка (детей), оставшегося без попечения родителей, опекуну или попечителю прекращается по решению отдела в следующих случаях:
1) достижение подопечным совершеннолетия;
2) устройство подопечного на полное государственное обеспечение в учреждение для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, в медико-социальное учреждение стационарного типа;
3) усыновление подопечного ребенка (детей);

4) қорғаншының немесе қамқоршының "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес өз мiндеттерiн атқарудан босатылуы және шеттетілуі;
5) қамқорлыққа алынушы баланың (балалардың) некеге тұруы;
6) жетім баланың (жетім балалардың) және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған баланың (балалардың) Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінің 22-1-бабына сәйкес толық әрекетке қабiлеттi (эмансипацияланған) деп жариялануы;
7) жетім баланың (жетім балалардың) және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған баланың (балалардың) бөлімнің қорытындысы негізінде ата-анасына қайтарылуы;
8) баланың (балалардың) қайтыс болуы;
9) баланың (балалардың) орташа айлық кірісі сомасының тиісті облыстағы, республикалық маңызы бар қаладағы, елордадағы жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған мекемелердегі баланы күтіп-бағуға арналған орташа айлық шығыстардың сомасынан артып кетуі.
21. Жәрдемақы төлеудi тоқтату бөлімнің шешiмi бойынша төлемдi тоқтатуға әкелетін мән-жайлар туындаған айдан кейінгі айдан бастап жүргiзiледi.
22. Егер қорғаншыға немесе қамқоршыға іздеу нәтижесінде ата-аналарының табылғаны, олардың емделіп шығуы, бас бостандығынан айыру орындарынан босауы, қамқорлыққа алушының кірісінің өзгергені және қорғаншыға (қамқоршыға) жетім баланы (жетім балаларды) және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған баланы (балаларды) күтіп-бағуға жәрдемақының төленуін тоқтатуға әкеп соқтыратын өзге де жағдайлар туралы белгілі болса, ол бөлімді бұл туралы бес жұмыс күні ішінде хабардар етеді.
23. Жәрдемақы төлеудi тоқтату туралы шешім қабылданған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде бөлім бұл туралы қорғаншыларды немесе қамқоршыларды хабардар етеді.";
3-тарау мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Қорғаншыларға немесе қамқоршыларға жетім баланы (жетім балаларды) және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған баланы (балаларды) күтіп-бағуға жәрдемақы төлеу мөлшері және жәрдемақының пайдаланылуын бақылау";
26-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"26. Бөлім жетім баланы (жетім балаларды) және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған баланы (балаларды) күтіп-бағуға жәрдемақының пайдаланылуын бақылауды жарты жылда 1 реттен сиретпей жүргізеді.".
2. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 11.07.2023 № 549 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. "Жетім баланы және (немесе) ата-анасының қамқорлығынсыз қалған баланы асырап алуға байланысты біржолғы ақшалай төлемді тағайындау, қайтару қағидаларын және оның мөлшерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 10 шілдедегі № 787 қаулысында:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:

4) освобождение и отстранение опекуна или попечителя от исполнения своих обязанностей в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье";
5) вступление в брак подопечного ребенка (детей);
6) объявление ребенка-сироты (детей-сирот) и ребенка (детей), оставшегося без попечения родителей, полностью дееспособным (эмансипированным) согласно статье 22-1 Гражданского кодекса Республики Казахстан;
7) возвращение родителям ребенка-сироты (детей-сирот) и ребенка (детей), оставшегося без попечения родителей, на основания заключения отдела;
8) смерть ребенка (детей);
9) превышение суммы среднемесячных доходов ребенка (детей) среднемесячных расходов на содержание ребенка в учреждениях для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, в соответствующей области, городе республиканского значения, столице.
21. Прекращение выплаты пособия производится по решению отдела с месяца, следующего за месяцем, в котором возникли обстоятельства, влекущие за собой прекращение выплаты.
22. Если опекуну или попечителю стало известно об обнаружении родителей в результате розыска, их излечении, освобождении из мест лишения свободы, изменении доходов опекаемых и других случаях, влекущих за собой прекращение выплаты опекуну (попечителю) пособия на содержание ребенка-сироты (детей-сирот) и ребенка (детей), оставшегося без попечения родителей, он извещает об этом отдел в течение пяти рабочих дней.
23. Отдел в течение пяти рабочих дней со дня принятия решения о прекращении выплаты пособия извещает об этом опекунов или попечителей.";
главу 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Размер выплаты опекунам или попечителям пособия на содержание ребенка-сироты (детей-сирот) и ребенка (детей), оставшегося без попечения родителей, и контроль за использованием пособия";
пункт 26 изложить в следующей редакции:
"26. Контроль за расходованием пособия на содержание ребенка-сироты (детей-сирот) и ребенка (детей), оставшегося без попечения родителей, производится отделом не реже 1 раза в полугодие.".
2. Утратил силу постановлением Правительства РК от 11.07.2023 № 549 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 10 июля 2014 года № 787 "Об утверждении Правил назначения, возврата и размера единовременной денежной выплаты в связи с усыновлением ребенка-сироты и (или) ребенка, оставшегося без попечения родителей":
преамбулу изложить в следующей редакции:

"Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 86-бабының 2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Жетім баланы және (немесе) ата-анасының қамқорлығынсыз қалған баланы асырап алуға байланысты біржолғы ақшалай төлемді тағайындау және қайтару қағидаларында:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Жетім баланы және (немесе) ата-анасының қамқорлығынсыз қалған баланы асырап алуға байланысты біржолғы ақшалай төлемді тағайындау және қайтару қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 86-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және жетім баланы және (немесе) ата-анасының қамқорлығынсыз қалған баланы асырап алуға байланысты біржолғы ақшалай төлемді тағайындау және қайтару тәртібін айқындайды.
2. Тағайындауды және төлеуді "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы республикалық маңызы бар қалалардың және елорданың білім басқармалары, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың білім бөлімдері (бұдан әрі – бөлім) жүргізеді.";
2-тарау мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Жетім баланы және (немесе) ата-анасының қамқорлығынсыз қалған баланы асырап алуға байланысты біржолғы ақшалай төлемді тағайындау тәртібі";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Біржолғы ақшалай төлем алу үшін бала асырап алушылардың бірі бала асырап алу туралы сот шешімі шыққан жердегі бөлімге мынадай құжаттарды:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) баланы асырап алу туралы заңды күшіне енген сот шешімінің көшірмесін;
3) бала асырап алушының жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін;
4) баланың (балалардың) туу туралы куәлігін электрондық нысанда немесе оның қағаз жеткізгіштегі көшірмесін;
5) екінші деңгейдегі банкте немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің лицензиясы бар ұйымда бала асырап алушылардың бірінің атына жеке шот ашу туралы шарттың көшірмесін ұсынады.
Жеке басын растайтын құжаттар туралы мәліметтерді, екінші деңгейдегі банкте немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің лицензиясы бар ұйымда бала асырап алушылардың бірінің атына жеке шот ашу туралы шартты бөлімнің қызметкері "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.";
8 және 9-тармақтар алып тасталсын;
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"В соответствии с пунктом 2 статьи 86 Кодекса Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Правилах назначения и возврата единовременной денежной выплаты в связи с усыновлением ребенка-сироты и (или) ребенка, оставшегося без попечения родителей, утвержденных указанным постановлением:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила назначения и возврата единовременной денежной выплаты в связи с усыновлением ребенка-сироты и (или) ребенка, оставшегося без попечения родителей (далее – Правила), разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 86 Кодекса Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье" и определяют порядок назначения и возврата единовременной денежной выплаты при усыновлении ребенка-сироты и (или) ребенка, оставшегося без попечения родителей.
2. Назначение и выплата производятся управлениями образования городов республиканского значения и столицы, отделами образования районов, городов областного значения (далее – отдел) через веб-портал "электронное правительство".;
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок назначения единовременной денежной выплаты в связи с усыновлением ребенка-сироты и (или) ребенка, оставшегося без попечения родителей";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Для получения единовременной денежной выплаты один из усыновителей предоставляет в отдел по месту вынесения решения суда об усыновлении ребенка следующие документы:
1) заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) копию решения суда об усыновлении ребенка, вступившего в законную силу;
3) копию документа, удостоверяющего личность усыновителя;
4) свидетельство о рождении усыновленного ребенка (детей) в электронной форме или его копию на бумажном носителе;
5) копию договора об открытии лицевого счета на имя одного из усыновителей в банке второго уровня или организации, имеющей лицензию Национального Банка Республики Казахстан, на осуществление отдельных видов банковских операций.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, договор об открытии лицевого счета на имя одного из усыновителей в банке второго уровня или организации, имеющей лицензию Национального Банка Республики Казахстан, на осуществление отдельных видов банковских операций, сотрудник отдела получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".";
пункты 8 и 9 исключить;
пункт 10 изложить в следующей редакции:

"10. Бөлім бала асырап алушының біржолғы ақшалай төлем алуға құқығын тексереді және өтініш түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес жетім баланы және (немесе) ата-анасының қамқорлығынсыз қалған баланы асырап алуға байланысты төленетін біржолғы ақшалай төлемді тағайындау не тағайындаудан бас тарту туралы шешім шығарады.";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Жетім баланы және (немесе) ата-анасының қамқорлығынсыз қалған баланы асырап алуға байланысты біржолғы ақшалай төлем түрінде төленген ақша қаражатын қайтару";
көрсетілген Қағидаларға 1-қосымша осы өзгерістерге қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің кейбір шешімдеріне
енгізілетін өзгерістерге
қосымша
Жетім баланы және (немесе)
ата-анасының қамқорлығынсыз
қалған баланы асырап алуға
байланысты біржолғы ақшалай
төлемді тағайындау және
қайтару қағидаларына
1-қосымша
Нысан
__________________________
(бөлімнің атауы)
Өтініш
___________________________________________________________
асырап (баланың (балалардың) Т.А.Ә. (бар болса), туған күні)
алуға байланысты біржолы ақшалай төлем тағайындауды сұраймын.
Тегі______________________________________________________________
Аты_______________
Әкесінің аты (бар болса) ______________________
Мекенжайы ________________________________________________________
Соттың атауы ______________________________________________________
Соттың 20___ жылғы "_____"_____________ №_______ шешімі
Бала асырап алушының жеке басын куәландыратын құжаттың түрі
__________________________________________________________________
сериясы ____________ нөмірі _______________ кім берген
Жеке сәйкестендіру нөмірі ____________________
Жеке шотының № _______________________________
Банктің атауы ________________________________
Қосымшалар:
1) баланы асырап алу туралы заңды күшіне енген сот шешімінің көшірмесі;
2) бала асырап алушының жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
3) баланың (балалардың) туу туралы куәлігі электрондық нысанда немесе оның қағаз жеткізгіштегі көшірмесі;
4) асырап алынған баланың туу туралы куәлігінің көшірмесі;
5) екінші деңгейдегі банкте немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің лицензиясы бар ұйымда бала асырап алушылардың бірінің атына жеке шот ашу туралы шарттың көшірмесі.
Дұрыс емес мәліметтер мен жалған құжаттарды ұсынғаным үшін жауаптылық туралы ескертілді.
20 ___ жылғы "_____" ______ Өтiнiш берушiнiң қолы ____________________
Құжаттар қабылданды:
20___ жылғы "___" ___________
__________________________________________________________________
(қолы) (құжаттарды қабылдаған адамның Т.А.Ә. (бар болса), лауазымы)
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ (қию сызығы)
Азамат _______________________ өтініші қоса берілген құжаттармен
20 ___ ж. "_____" ___________ саны _____ данада қабылданды
__________________________________________________________________
(қолы) (құжаттарды қабылдаған адамның Т.А.Ә. (бар болса), лауазымы)

"10. Отдел проверяет право усыновителя на получение единовременной денежной выплаты и в течение пяти рабочих дней со дня поступления заявления выносит решение о назначении либо об отказе в назначении единовременной денежной выплаты в связи с усыновлением ребенка-сироты и (или) ребенка, оставшегося без попечения родителей, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Возврат денежных средств, выплаченных в виде единовременной денежной выплаты в связи с усыновлением ребенка-сироты и (или) ребенка, оставшегося без попечения родителей";
приложение 1 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению к настоящим изменениям.
________________________
Приложение
к изменениям, которые вносятся
в некоторые решения
Правительства Республики
Казахстан
Приложение 1
к Правилам назначения и
возврата единовременной
денежной выплаты в связи с
усыновлением ребенка-сироты
или ребенка, оставшегося без
попечения родителей
Форма
__________________________
(наименование отдела)
Заявление
Прошу назначить единовременную денежную выплату в связи с усыновлением ребенка
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), дата рождения, ребенка (детей)
Фамилия ________________________________ Имя ______________________
Отчество (при его наличии) ____________________________усыновителя
Адрес _____________________________________________________________
Наименование суда _________________________________________________
Решение суда № ________ от "_____" _____________20 __г.
Вид документа, удостоверяющего личность усыновителя _________________
серия _______ номер ______ кем выдано _______________________________
Индивидуальный идентификационный номер ___________________________
№ лицевого счета ___________________________________________________
Наименование банка ________________________________________________
Приложения:
1) копия решения суда об усыновлении ребенка, вступившего в законную силу;
2) копия документа, удостоверяющего личность усыновителя;
3) свидетельство о рождении усыновленного ребенка (детей) в электронной форме
или его копия на бумажном носителе;
4) копия свидетельства о рождении усыновленного ребенка;
5) копия договора об открытии лицевого счета на имя одного из усыновителей в банке
второго уровня или организации, имеющей лицензию Национального Банка
Республики Казахстан, на осуществление отдельных видов банковских операций.
Предупрежден(а) об ответственности за предоставление недостоверных сведений и
поддельных документов.
"_______" _____________ 20 ___ года Подпись заявителя _________
Документы приняты:
"_______" _____________ 20 ___ года
_________ _____________________________________________________
(подпись) (Ф.И.О. (при его наличии), должность лица, принявшего документы)
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
(линия отреза)
Заявление гр. ________________________ с прилагаемыми документами в количестве
_______ штук принято "___" ________ 20 ___г.
____________ __________________________________________________
(подпись) (Ф.И.О. (при его наличии), должность лица, принявшего документы)
________________________________