Қазақстандық жас жазушылар мен ақындар үшін Президенттік арнаулы әдеби сыйлық тағайындау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 5 желтоқсандағы № 977 қаулысы.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулы 01.01.2023 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
"Қазақстандық жас жазушылар мен ақындар үшін Президенттік арнаулы әдеби сыйлық тағайындау туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2022 жылғы 22 маусымдағы № 940 Жарлығының 2-тармағының 1) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстандық жас жазушылар мен ақындар үшін Президенттік арнаулы әдеби сыйлық тағайындау қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2022 жылғы 5 желтоқсандағы
№ 977 қаулысымен
бекітілген
Қазақстандық жас жазушылар мен ақындар үшін Президенттік арнаулы әдеби сыйлық тағайындау қағидалары
1. Осы Қазақстандық жас жазушылар мен ақындар үшін арнайы Президенттік әдеби сыйлық тағайындау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалары) "Қазақстандық жас жазушылар мен ақындар үшін Президенттік арнаулы әдеби сыйлық тағайындау туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2022 жылғы 22 маусымдағы № 940 Жарлығына сәйкес әзірленді және қазақстандық жас жазушылар мен ақындар үшін Президенттік арнаулы әдеби сыйлық тағайындау тәртібін айқындайды.
2. Қазақстандық жас жазушылар мен ақындарға мемлекеттік қолдау көрсету мақсатында қазақстандық жас жазушылар мен ақындар үшін Президенттік арнаулы әдеби сыйлық (бұдан әрі – Президенттік сыйлық) келесі номинациялар бойынша жыл сайын тағайындалады:
1) "Проза";
2) "Поэзия";
3) "Драматургия";
4) "Балалар әдебиеті".
3. Өтінімдерді қабылдау аяқталған кезде 18 бен 35 жас аралығындағы Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын, бұрын халықаралық және ұлттық байқауларға қатыспаған туындылары бар, қазақстандық әдебиетті дамыту үшін шығармашылық әлеуеті бар жас жазушылар мен ақындар Президенттік сыйлыққа үміткер бола алады.
Президенттік сыйлық әр номинация бойынша бір үміткерге ғана тағайындалады. Сыйлықты қайта тағайындауға жол берілмейді. Бір үміткерді Президенттік сыйлық алуға біреуден артық номинацияға ұсынуға болмайды.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 25.05.2023 № 399 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

Об утверждении Правил присуждения специальной Президентской литературной премии для молодых казахстанских писателей и поэтов
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 декабря 2022 года № 977.
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2023.
В соответствии с подпунктом 1) пункта 2 Указа Президента Республики Казахстан от 22 июня 2022 года № 940 "Об учреждении специальной Президентской литературной премии для молодых казахстанских писателей и поэтов" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила присуждения специальной Президентской литературной премии для молодых казахстанских писателей и поэтов.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2023 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 5 декабря 2022 года № 977
Правила присуждения специальной Президентской литературной премии для молодых казахстанских писателей и поэтов
1. Настоящие Правила присуждения специальной Президентской литературной премии для молодых казахстанских писателей и поэтов (далее – Правила) разработаны в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 22 июня 2022 года № 940 "Об учреждении специальной Президентской литературной премии для молодых казахстанских писателей и поэтов" и определяют порядок присуждения специальной Президентской литературной премии для молодых казахстанских писателей и поэтов.
2. В целях государственной поддержки молодых казахстанских писателей и поэтов специальная Президентская литературная премия для молодых казахстанских писателей и поэтов (далее – Президентская премия) присуждается ежегодно по следующим номинациям:
1) "Проза";
2) "Поэзия";
3) "Драматургия";
4) "Детская литература".
3. На соискание Президентской премии претендуют молодые писатели и поэты, являющиеся гражданами Республики Казахстан, в возрасте от 18 до 35 лет на момент окончания приема заявок, имеющие произведения, ранее не участвовавшие в международных и национальных конкурсах, обладающие творческим потенциалом для развития казахстанской литературы.
Президентская премия присуждается не более чем одному соискателю по каждой номинации. Повторное присуждение премии не допускается. Одна и та же кандидатура не может выдвигаться на соискание Президентской премии более чем по одной номинации.
Сноска. Пункт 3 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 25.05.2023 № 399 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

4. Президенттік сыйлықты Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің (бұдан әрі – уәкілетті орган) жанынан құрылған Президенттік сыйлықты тағайындау жөніндегі комиссияның (бұдан әрі – комиссия) шешімі негізінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің ұсынысымен Қазақстан Республикасының Президенті табыстайды.
Комиссия Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің, уәкілетті органның және шығармашылық интеллигенцияның өкілдерінен құрылады.
Комиссияның құрамы мен Ережесі уәкілетті органның бұйрығымен бекітіледі.
Комиссия мүшелерінің жалпы саны 13 адамнан кем болмауға және тақ санды құрауға тиіс.
Комиссияны төраға, ал ол болмаған жағдайда төрағаның орынбасары басқарады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.10.2023 № 866 қаулысымен.
5. Президенттік сыйлықты алуға өтінімдерді қабылдау туралы хабарландыру өтінімдерді қабылдау мерзімі басталғанға дейін кемінде үш ай бұрын уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылады.
6. Сыйлықты алуға өтінімдерді қабылдау туралы хабарланған сәттен басталады және оны салтанатты жағдайда тапсырғанға дейін кемінде үш ай қалғанда аяқталады.
7. Жас жазушылар мен ақындар күнтізбелік жылдың 30 маусымына дейінгі мерзімде уәкілетті органға қағаз және электрондық түрде мынадай құжаттарды жібереді:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Президенттік сыйлық алуға өтінім;
2) үміткердің жеке куәлігінің көшірмесі;
3) Қазақстан Жазушылар одағының Президенттік сыйлыққа үміткерге шығармашылық мінездемесі;
4) Президенттік сыйлыққа үміткер жариялаған немесе үміткер туралы мақалалардың, жарияланымдардың көшірмелері (бар болса);
5) екінші деңгейдегі банкте банктік шотының бар екенін растайтын анықтаманың көшірмесі;
6) үміткердің жетістіктерін айғақтайтын өзге де материалдар (бар болса).
Уәкілетті орган Президенттік сыйлыққа үміткерден келіп түскен құжаттарды қабылдайды және үш күн ішінде тіркейді.
Егер құжаттар топтамасы толық ұсынылмаған жағдайда уәкілетті орган өтінімді алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде Президенттік сыйлыққа үміткерлерге өтінімді осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген талаптарға сәйкес келтіру қажеттігі туралы хабарламаны оның табыс етілгені туралы хабардар ету арқылы тапсырыс хатпен немесе олардың электрондық мекенжайларына жібереді.
Президенттік сыйлыққа үміткерлер хабарламаны алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде жетіспейтін құжаттарды қағаз және электронды түрде уәкілетті органға ұсынады.
Уәкілетті орган ескертулер ескеріліп пысықталған өтінімдерді комиссия қарауына ұсынады.
Өтінім хабарламада көрсетілген мерзімде осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген талаптарға сәйкес келтірілмеген жағдайда уәкілетті орган 3 (үш) жұмыс күні ішінде Президенттік сыйлық алуға өтінімді қайтарады.

4. Президентская премия присуждается Президентом Республики Казахстан по представлению Правительства Республики Казахстан на основании решения Комиссии по присуждению Президентской премии (далее – комиссия), созданной при Министерстве культуры и информации Республики Казахстан (далее – уполномоченный орган).
Комиссия формируется из числа представителей Администрации Президента Республики Казахстан, уполномоченного органа и творческой интеллигенции.
Состав и Положение комиссии утверждаются приказом уполномоченного органа.
Общее количество членов комиссии должно составлять нечетное число и не может быть менее 13 человек.
Комиссию возглавляет председатель, а в случае его отсутствия заместитель председателя.
Сноска. Пункт 4 - в редакции постановления Правительства РК от 04.10.2023 № 866.
5. Объявление о приеме заявок на соискание Президентской премии размещается на интернет-ресурсе уполномоченного органа не позднее чем за три месяца до начала срока приема заявок.
6. Прием заявок на соискание Президентской премии начинается с момента объявления о приеме заявок и заканчивается не менее чем за три месяца до ее вручения в торжественной обстановке.
7. Молодые писатели и поэты направляют в уполномоченный орган в срок до 30 июня календарного года следующие документы в бумажном и электронном виде:
1) заявку на соискание Президентской премии по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) копию удостоверения личности кандидата;
3) творческую характеристику на кандидата Президентской премии от Союза писателей Казахстана;
4) копии статей, публикаций кандидата или о кандидате Президентской премии (при наличии);
5) копию справки о наличии банковского счета в банках второго уровня;
6) иные подтверждающие материалы о достижениях кандидата (при наличии).
Уполномоченный орган принимает и регистрирует в трехдневный срок поступившие документы на соискателя Президентской премии.
В случае представления неполного пакета документов в срок не позднее 5 (пять) рабочих дней со дня получения заявки уполномоченный орган направляет уведомление о необходимости приведения заявки в соответствие с требованиями, указанными в части первой настоящего пункта, заказным письмом с уведомлением о его вручении или на электронные адреса соискателей Президентской премии.
Соискатели Президентской премии в течение 3 (три) рабочих дней со дня получения уведомления представляют отсутствующие документы в уполномоченный орган в бумажном и электронном виде.
Уполномоченный орган представляет на рассмотрение комиссии доработанные с учетом замечаний заявки.
В случае неприведения заявки в соответствие с требованиями, указанными в части первой настоящего пункта, в срок, указанный в уведомлении, уполномоченный орган в течение 3 (три) рабочих дней возвращает заявку на соискание Президентской премии.

Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 25.05.2023 № 399 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8. Президенттік сыйлық тағайындауға ұсынылған кандидатураларды комиссия екі кезеңде қарайды.
Бірінші кезеңде жан-жақты қарау мақсатында комиссия мүшелерінің қатарынан "Проза", "Поэзия", "Драматургия" және "Балалар әдебиеті" бағыттары бойынша 4 секция құрылады. Секция жұмысында Президенттік сыйлыққа ұсынылған кандидаттардың осы Қағидалардың 3-тармағының талаптарына сәйкестігі анықталады.
Секция жұмысын комиссия мүшелерінің қатарынан оның төрағасы бекітетін жетекші басқарады.
Секциялардың отырыстары хаттамамен ресімделеді, қатысып отырған комиссия мүшелері қол қояды және комиссияның қорытынды отырысына қарауға беріледі.
Екінші кезеңде комиссия Президенттік сыйлық тағайындау туралы шешім қабылдайды.
9. Комиссияның Президенттік сыйлық берілетін кандидатураны бекіту туралы шешімі комиссия отырысында қарапайым көпшілік дауыспен ашық дауыс беру арқылы қабылданады. Егер отырысқа комиссия мүшелерінің үштен екісінен астамы қатысса, ол заңды деп есептеледі.
10. Хаттама жобасы мен негіздемесі бар хабарлама хаттамаға қол қойылғанға дейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде Президенттік сыйлыққа үміткерлерге оның табыс етілгені туралы хабардар етілетін тапсырыс хатпен немесе олардың электронды мекенжайларына жіберіледі.
Президенттік сыйлыққа үміткерлер хаттама жобасы бар хабарламаны алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде хаттама жобасына қарсылық білдіруге болады.
Комиссия шешімі хаттамамен ресімделеді және оған қатысқан комиссия мүшелері қол қояды.
Хаттамада Президенттік сыйлық алуға кандидатуралар және себептері көрсетіліп, Президенттік сыйлық берілмейтін кандидатуралар көрсетіледі.
11. Уәкілетті орган жылына бір рет Президенттік сыйлық алуға ұсынылатын тұлғаларға Қазақстан Республикасының Президенті Президенттік сыйлық тағайындау туралы актісінің жобасын Қазақстан Республикасының Үкіметіне комиссия хаттамасының көшірмесімен қоса күнтізбелік жылдың 1 қарашасынан кешіктірмей енгізеді.
12. Қазақстан Республикасының Үкіметі Қазақстан Республикасы Президентінің Президенттік сыйлық тағайындау туралы актісінің жобасын қарап, Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне күнтізбелік жылдың 1 желтоқсанынан кешіктірмей енгізеді.
13. Президенттік сыйлықты тағайындау туралы шешім Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы шығарылған сәттен бастап күшіне енеді және бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланады.

Сноска. Пункт 7 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 25.05.2023 № 399 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Кандидатуры, выдвинутые на соискание Президентской премии, рассматриваются комиссией в два этапа.
На первом этапе в целях всестороннего рассмотрения создаются 4 секции из числа членов комиссии по направлениям "Проза", "Поэзия", "Драматургия", "Детская литература". В работе секции устанавливается соответствие кандидатов, выдвинутых на соискание Президентской премии, требованиям пункта 3 настоящих Правил.
Работу секции возглавляет руководитель, утверждаемый председателем комиссии из числа членов комиссии.
Заседания секций оформляются протоколом, подписываются присутствующими членами комиссии и передаются на рассмотрение на итоговое заседание комиссии.
На втором этапе комиссия принимает решение о присуждении Президентской премии.
9. Решение комиссии об утверждении кандидатуры на присуждение Президентской премии принимается на заседании комиссии открытым голосованием простым большинством голосов. Заседание считается правомочным, если на нем присутствует более двух третей членов комиссии.
10. Уведомление с проектом протокола и обоснованием направляется заказным письмом с уведомлением о его вручении или на электронные адреса соискателей Президентской премии в срок не позднее 3 (три) рабочих дней до подписания протокола.
Соискателями Президентской премии могут быть предоставлены возражения к проекту протокола в срок не позднее 2 (два) рабочих дней со дня получения уведомления с проектом протокола.
Решение комиссии оформляется протоколом и подписывается присутствующими членами комиссии.
В протоколе указываются кандидатуры на присуждение Президентской премии и кандидатуры, которым премия не присуждается, с указанием причин.
11. Уполномоченный орган вносит в Правительство Республики Казахстан проект акта Президента Республики Казахстан о присуждении Президентской премии лицам, выдвигаемым на соискание Президентской премии, один раз в год с приложением копии протокола комиссии не позднее 1 ноября календарного года.
12. Правительство Республики Казахстан рассматривает проект акта Президента Республики Казахстан о присуждении Президентской премии и вносит в Администрацию Президента Республики Казахстан не позднее 1 декабря текущего календарного года.
13. Решение о присуждении Президентской премии вступает в силу с момента издания Указа Президента Республики Казахстан, который публикуется в средствах массовой информации.

Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 25.05.2023 № 399 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
14. Президенттік сыйлыққа ие болған тұлғаларға "Қазақстандық жас жазушылар мен ақындар үшін Президенттік арнаулы әдеби сыйлықтың лауреаты" атағы беріледі, осы Қағидаларға 2-қосымшадағы сипаттамаға сәйкес диплом, төсбелгі және ақшалай сыйақы тапсырылады.
Президенттік сыйлықтың лауреатына ақшалай сыйақының мөлшерін комиссия ол берілетін жылы тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджетте көзделген сомалар шегінде айқындайды.
Президенттік сыйлықпен марапаттау рәсімі күнтізбелік жылдың оныншы желтоқсанына дейін салтанатты жағдайда өткізіледі.
Уәкілетті орган ақшалай сыйақыны күнтізбелік жылдың жиырмасыншы желтоқсанынан кешіктірілмейтін мерзімде Президенттік сыйлық лауреатының банктік шотына аударады.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 25.05.2023 № 399 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстандық жас жазушылар
мен ақындар үшін Президенттік
арнаулы әдеби сыйлық
тағайындау қағидаларын бекіту
туралы қағидаларға
1-қосымша
Нысан
Қазақстандық жас жазушылар мен ақындар үшін Президенттік арнаулы әдеби сыйлықты алуға өтінім
1. Тегі __________________________________________________________
Аты ____________________________________________________________
Әкесінің аты (бар болса) __________________________________________
2. Туған жылы, айы, күні __________________________________________
3. Номинация ___________________________________________________
5. Білімі ________________________________________________________
6. Ғылыми дәрежесі, ғылыми атағы (бар болса) _______________________
7. Қазіргі қызметі (кандидаттың жұмыс орны, лауазымы/оқу орны)
________________________________________________________________
8. Еңбек өтілі ____________________________________________________
9. Тұратын мекен – жайы__________________________________________
10. Байланыс телефоны ___________________________________________
11. Электрондық поштасы_________________________________________
Қазақстандық жас жазушылар мен ақындар үшін Президенттік арнаулы әдеби сыйлық тағайындау қағидаларының 7-тармағына сәйкес, өтінімге қоса беретін құжаттарының тізбесі:
1.
2.
3.
4.
5.
6.
Кандидат __________________ _____________________________
(қолы) Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
20__ жылғы "___" _________
Қазақстандық жас жазушылар
мен ақындар үшін Президенттік
арнаулы әдеби сыйлық
тағайындау қағидаларын бекіту
туралы қағидаларға
2-қосымша
Қазақстандық жас жазушылар мен ақындар үшін Президенттік арнаулы әдеби сыйлық лауреатының дипломы мен төсбелгісінің сипаттамасы

Сноска. Пункт 13 - в редакции постановления Правительства РК от 25.05.2023 № 399 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Лицам, удостоенным Президентской премии, присваивается звание "Лауреат специальной Президентской литературной премии для молодых казахстанских писателей и поэтов", вручаются диплом, нагрудный знак согласно описанию в приложении 2 к настоящим Правилам, и денежное вознаграждение.
Размеры денежного вознаграждения лауреата Президентской премии определяются комиссией в год ее присуждения в пределах сумм, предусмотренных в республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
Церемония награждения Президентской премией проводится в торжественной обстановке до десятого декабря календарного года.
Уполномоченный орган в срок не позднее двадцатого декабря календарного года перечисляет денежное вознаграждение на банковский счет лауреата Президентской премии.
Сноска. Пункт 14 - в редакции постановления Правительства РК от 25.05.2023 № 399 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам присуждения
специальной Президентской
литературной премии для
молодых казахстанских
писателей и поэтов
Форма
Заявка на соискание специальной Президентской литературной премии для молодых казахстанских писателей и поэтов
1. Фамилия _____________________________________________________
Имя ___________________________________________________________
Отчество (при его наличии) _______________________________________
2. Дата рождения ________________________________________________
3. Номинация ___________________________________________________
5. Образование __________________________________________________
6. Ученая степень, ученое звание (при наличии) ______________________
7. Текущая деятельность (место работы, должность/место учебы кандидата)
___________________________________________________________
8. Стаж работы __________________________________________________
9. Адрес проживания _____________________________________________
10. Контактный телефон __________________________________________
11. Электронная почта ____________________________________________
Перечень документов, прилагаемых к заявке, согласно пункту 7 Правил
присуждения специальной Президентской литературной премии для молодых
казахстанских писателей и поэтов:
1.
2.
3.
4.
5.
6.
Кандидат __________________ ________________________________________
(подпись)             Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"___" _________20__ года
_________________________
Приложение 2
к Правилам присуждения
специальной Президентской
литературной премии для
молодых казахстанских
писателей и поэтов
Описание диплома и нагрудного знака лауреата специальной Президентской литературной премии для молодых казахстанских писателей и поэтов

1. Қазақстандық жас жазушылар мен ақындар үшін Президенттік арнаулы әдеби сыйлық лауреатының дипломы (бұдан әрі – диплом):
1) көлемі 330 х 115 мм қатты мұқабадан;
2) көлемі 320 х 110 мм жапсырма беттен тұрады.
Дипломның мұқабасы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туы түстес былғарыдан жасалады.
Дипломның мұқабасында алтын түспен бедерленіп салынған:
1) үстіңгі жағында – Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы;
2) Мемлекеттік Елтаңбадан төмен – мемлекеттік тілде:
"Қазақстандық жас жазушылар мен ақындар үшін Президенттік арнаулы әдеби сыйлық лауреатының
ДИПЛОМЫ" деген жазу орналасады (Қазақстандық жас жазушылар мен ақындар үшін Президенттік арнаулы әдеби сыйлық лауреатының дипломы мен төсбелгісінің сипаттамасына (бұдан әрі – сипаттама) 1-қосымша).
2. Жапсырма бет қорғау дәрежелері бар көгілдір түсті арнайы қағазда баспаханалық тәсілмен басып шығарылады.
Жапсырма беттің беткі жағында:
1) үстіңгі жағында – Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы;
2) Мемлекеттік Елтаңбадан төмен мемлекеттік тілде:
"Қазақстандық жас жазушылар мен ақындар үшін
Президенттік арнаулы әдеби сыйлық лауреатының
ДИПЛОМЫ" деген жазу болады (сипаттамаға 2-қосымша).
Жапсырма беттің ішкі жағының екі бетінде де ортасында Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Елтаңбасының бейнесі фон ретінде салынған.
Жапсырма беттің ішкі сол жақ бетінде мемлекеттік тілде:
Қазақстандық жас жазушылар мен ақындар үшін Президенттік арнаулы әдеби сыйлық үшін:
"Қазақстан Республикасы Президентінің
жылғы № Жарлығымен
"жұмыстың атауы"
жұмысы үшін
ТЕГІ, АТЫ, ӘКЕСІНІҢ АТЫ (бар болса)
ҚАЗАҚСТАНДЫҚ ЖАС ЖАЗУШЫЛАР МЕН АҚЫНДАР ҮШІН _____ ЖЫЛҒЫ ПРЕЗИДЕНТТІК АРНАУЛЫ ӘДЕБИ СЫЙЛЫҚ БЕРІЛДІ" деген мәтін басылған.
Қазақстандық жас жазушылар мен ақындар үшін Президенттік арнаулы әдеби сыйлық үшін:
Төменде:
"Қазақстан Республикасының
Президенті ___________" деген сөздер орналасқан.
Оның төменгі сол жағында дипломның нөмірі көрсетіледі.
Дипломның жапсырма бетінің ішкі оң жағында орыс тілінде:
"Указом Президента Республики Казахстан
от _______ года №
ПРИСУЖДЕНА
СПЕЦИАЛЬНАЯ ПРЕЗИДЕНТСКАЯ ЛИТЕРАТУРНАЯ ПРЕМИЯ ДЛЯ МОЛОДЫХ КАЗАХСТАНСКИХ ПИСАТЕЛЕЙ И ПОЭТОВ _____ ГОДА
за работу "наименование работы"
ФАМИЛИЯ ИМЯ ОТЧЕСТВО" деген мәтін басылған.
Төменде:
"Президент
Республики Казахстан _________" деген сөздер болады.
Оның төменгі сол жағында дипломның нөмірі көрсетіледі.
3. Жас жазушылар мен ақындар үшін Президенттік арнаулы сыйлық лауреатының төсбелгісі алтын жалатылған жезден диаметрі 25 мм, ені 2 мм шеңбер түрінде жасалып, төрбұрышты тағанға ілмешекпен бекітілген.

1. Диплом лауреата специальной Президентской литературной премии для молодых казахстанских писателей и поэтов (далее – диплом) состоит из:
1) твердой обложки размером 330 х 115 мм;
2) вкладыша размером 320 х 110 мм.
Обложка диплома изготавливается из кожи цвета Государственного Флага Республики Казахстан.
На обложке размещаются выполненные тиснением золотого цвета:
1) сверху – Государственный Герб Республики Казахстан;
2) под Государственным Гербом – надпись на государственном языке:
"Қазақстандық жас жазушылар мен ақындар үшін
Президенттік арнаулы әдеби сыйлық лауреатының
ДИПЛОМЫ" (приложение 1 к описанию диплома и нагрудного знака лауреата специальной Президентской литературной премии для молодых казахстанских писателей и поэтов (далее – описание).
2. Вкладыш печатается типографским способом на специальной со степенями защиты бумаге голубого цвета.
На лицевой стороне вкладыша размещаются:
1) сверху – Государственный Герб Республики Казахстан;
2) под Государственным Гербом – надпись на государственном языке:
"Қазақстандық жас жазушылар мен ақындар үшін
Президенттік арнаулы әдеби сыйлық лауреатының
ДИПЛОМЫ" (приложение 2 к описанию диплома).
На обеих внутренних сторонах вкладыша в центре выполнены фоновые изображения Государственного Герба Республики Казахстан.
На левой внутренней стороне вкладыша диплома напечатан текст на государственном языке:
для Специальной Президентской литературной премии для молодых казахстанских писателей и поэтов:
"Қазақстан Республикасы Президентінің
жылғы № Жарлығымен
"жұмыстың атауы"
жұмысы үшін
ТЕГІ, АТЫ, ӘКЕСІНІҢ АТЫ (бар болса)
ҚАЗАҚСТАНДЫҚ ЖАС ЖАЗУШЫЛАР МЕН АҚЫНДАР ҮШІН _____ ЖЫЛҒЫ ПРЕЗИДЕНТТІК АРНАУЛЫ ӘДЕБИ СЫЙЛЫҚ БЕРІЛДІ" деген мәтін басылған.
для Специальной Президентской литературной премии для молодых казахстанских писателей и поэтов:
Внизу расположены слова:
"Қазақстан Республикасының
Президенті __________".
Слева под ними указан номер диплома.
На правой внутренней стороне вкладыша диплома напечатан текст на русском языке:
"Указом Президента Республики Казахстан
от____ года №
ПРИСУЖДЕНА
СПЕЦИАЛЬНАЯ ПРЕЗИДЕНТСКАЯ ЛИТЕРАТУРНАЯ ПРЕМИЯ ДЛЯ МОЛОДЫХ КАЗАХСТАНСКИХ ПИСАТЕЛЕЙ И ПОЭТОВ _____ГОДА
за работу "наименование работы"
ФАМИЛИЯ ИМЯ ОТЧЕСТВО".
Внизу расположены слова:
"Президент
Республики Казахстан __________".
Слева под ними указан номер диплома.
3. Нагрудный знак лауреата специальной Президентской литературной премии для молодых казахстанских писателей и поэтов изготовлен из латуни с золочением в виде круга диаметром 25 мм и толщиной 2 мм, прикреплен подвеской к четырехугольной планке.

Өлшемі 25 мм х 15 мм болатын тағанға Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туы түстес қатқыл лента, тағанның сыртқы жағында визорлы бекіткіші бар түйреуіш бекітілген.
Төсбелгінің беті жылтыр беткі жағында: алтын күн, шаңырақ және кітап бейнеленген бұдыр бедер бар.
Төсбелгінің сыртқы жағында:
Қазақстандық жас жазушылар мен ақындар үшін Президенттік арнаулы әдеби сыйлық үшін:
"ҚАЗАҚСТАНДЫҚ ЖАС ЖАЗУШЫЛАР МЕН АҚЫНДАР ҮШІН ПРЕЗИДЕНТТІК АРНАУЛЫ ӘДЕБИ СЫЙЛЫҚТЫҢ ЛАУРЕАТЫ" деген бедерлі жазу және нөмір бар (сипаттамаға 3-қосымша).
Қазақстандық жас жазушылар
мен ақындар үшін Президенттік
арнаулы әдеби сыйлық
лауреатының дипломы мен
төсбелгісінің сипаттамасына
1-ҚОСЫМША
Қазақстандық жас жазушылар мен ақындар үшін Президенттік арнаулы әдеби сыйлық лауреаты дипломының БЕЙНЕСІ (жапсырмалы парақтың беткі жағы)
Қазақстандық жас жазушылар
мен ақындар үшін Президенттік
арнаулы әдеби сыйлық
лауреатының дипломы мен
төсбелгісінің сипаттамасына
2-ҚОСЫМША
Қазақстандық жас жазушылар мен ақындар үшін Президенттік арнаулы әдеби сыйлық лауреаты дипломының БЕЙНЕСІ (жапсырма беттің беткі жағы)
Қазақстандық жас жазушылар мен ақындар үшін Президенттік арнаулы әдеби сыйлық лауреаты дипломының БЕЙНЕСІ (жапсырма беттің ішкі жағы)
Қазақстандық жас жазушылар
мен ақындар үшін Президенттік
арнаулы әдеби сыйлық
лауреатының дипломы мен
төсбелгісінің сипаттамасына
3-ҚОСЫМША
Қазақстандық жас жазушылар мен ақындар үшін Президенттік арнаулы әдеби сыйлық лауреаты төсбелгісінің ГРАФИКАЛЫҚ БЕЙНЕСІ

На планке размером 25 мм х 15 мм прикреплена муаровая лента цвета Государственного Флага Республики Казахстан, на оборотной стороне планки – булавка с визорным замком.
На лицевой стороне нагрудного знака с блестящей поверхностью имеется выступающий рельеф с изображениями: золотого солнца, шанырака и книги.
На оборотной стороне нагрудного знака расположены рельефная надпись:
для Специальной Президентской литературной премии для молодых казахстанских писателей и поэтов:
"ҚАЗАҚСТАНДЫҚ ЖАС ЖАЗУШЫЛАР МЕН АҚЫНДАР ҮШІН ПРЕЗИДЕНТТІК АРНАУЛЫ ӘДЕБИ СЫЙЛЫҚТЫҢ ЛАУРЕАТЫ" и номер (приложение 3 к описанию).
_________________________
Приложение 1
к описанию диплома и
нагрудного знака лауреата
специальной Президентской
литературной премии
для молодых казахстанских
писателей и поэтов
ИЗОБРАЖЕНИЕ
диплома лауреата специальной Президентской литературной премии для молодых казахстанских писателей и поэтов (лицевая сторона листа с наклейкой)
_________________________
Приложение 2
к описанию диплома и
нагрудного знака лауреата
специальной Президентской
литературной премии для
молодых казахстанских
писателей и поэтов
ИЗОБРАЖЕНИЕ
диплома лауреата специальной Президентской литературной премии для молодых казахстанских писателей и поэтов (лицевая сторона вкладыша)
ИЗОБРАЖЕНИЕ
диплома лауреата специальной Президентской литературной премии для молодых казахстанских писателей и поэтов (внутренняя сторона вкладыша)
_________________________________
Приложение 3
к описанию диплома и
нагрудного знака лауреата
специальной Президентской
литературной премии
для молодых казахстанских
писателей и поэтов
ГРАФИЧЕСКОЕ ИЗОБРАЖЕНИЕ
нагрудного знака лауреата специальной Президентской литературной премии для молодых казахстанских писателей и поэтов
_________________________