"Экспорты және (немесе) импорты халықаралық шарттарға сәйкес рұқсат беру құжаттары және мемлекеттік органдар беретін рұқсат беру құжаттары негізінде жүзеге асырылатын тауарлардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 24 сәуірдегі № 287 қаулысына өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 25 қаңтардағы № 41 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Экспорты және (немесе) импорты халықаралық шарттарға сәйкес рұқсат беру құжаттары және мемлекеттік органдар беретін рұқсат беру құжаттары негізінде жүзеге асырылатын тауарлардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 24 сәуірдегі № 287 қаулысына мынадай өзгеріс пен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген экспорты және (немесе) импорты халықаралық шарттарға сәйкес рұқсат беру құжаттары және көрсетілген қаулымен бекітілген мемлекеттік органдар беретін рұқсат беру құжаттары негізінде жүзеге асырылатын тауарлардың тізбесі мынадай мазмұндағы реттік нөмірлері 24 және 25-жолдармен толықтырылсын:
"
24.
Зертханалық ауқымдағы зерттеулерде, сондай-ақ эталондық стандарт ретінде пайдаланылатын өсімдіктерді қорғау құралдары және басқа да органикалық орнықты ластағыш заттар
1) зертханалық ауқымдағы зерттеулерде, сондай-ақ эталондық стандарт ретінде пайдаланылатын өсімдіктерді қорғау құралдары
лицензия/
қорытынды
-
АШМ
2) зертханалық ауқымдағы зерттеулерде, сондай-ақ эталондық стандарт ретінде пайдаланылатын өсімдіктерді қорғау құралдары және басқа да органикалық орнықты ластағыш заттар
лицензия/
қорытынды
-
ЭТРМ
25.
Тауарлардың экспортына және (немесе) импортына лицензия
1) сандық шектеулер (квоталар) белгіленген жекелеген тауарлар түрлері ****
бір мәртелік лицензия
-
орталық мемлекеттік органдар
2) айрықша құқық белгіленген жекелеген тауарлар түрлері *****
айрықша лицензия
-
орталық мемлекеттік органдар
3) бас лицензия берілетін жекелеген тауарлар түрлері ******
бас лицензия
-
орталық мемлекеттік органдар
";
ескертпелер мынадай редакцияда жазылсын:
"Экспорты және (немесе) импорты рұқсат беру құжаттарының негізінде жүзеге асырылатын тауарлардың тізбесіне енгізілген тауарлардың атаулары, кодтары және орталық мемлекеттік органдар беретін рұқсат беру құжаттарының түрлері "Тарифтік емес реттеу шаралары туралы" Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 21 сәуірдегі № 30 шешімімен, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Қазақстан Республикасының орталық мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілерімен белгіленеді.
* Тарифтік квоталар белгіленген тауарлардың атаулары мен кодтары Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарымен және (немесе) Еуразиялық экономикалық одақтың актілерімен немесе сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісімен айқындалады.
** Автоматты лицензиялау белгіленген тауарлардың атаулары мен кодтары Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының шешімдерімен және (немесе) сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісімен айқындалады.
*** Рұқсат беру тәртібі белгіленген тауарлардың атаулары мен кодтары орталық мемлекеттік органдардың нормативтік құқықтық актілерімен және (немесе) Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының шешімдерімен айқындалады.
**** Сандық шектеулер (квоталар) белгіленген тауарлардың атаулары мен кодтары орталық мемлекеттік органдардың нормативтік құқықтық актілерімен және (немесе) Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының шешімдерімен айқындалады.

О внесении изменения и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 24 апреля 2015 года № 287 "Об утверждении перечня товаров, экспорт и (или) импорт которых осуществляются на основании разрешительных документов в соответствии с международными договорами и разрешительных документов, которые выдаются государственными органами"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 января 2023 года № 41.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п.2
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 24 апреля 2015 года № 287 "Об утверждении перечня товаров, экспорт и (или) импорт которых осуществляются на основании разрешительных документов в соответствии с международными договорами и разрешительных документов, которые выдаются государственными органами" следующие изменение и дополнения:
перечень товаров, экспорт и (или) импорт которых осуществляются на основании разрешительных документов в соответствии с международными договорами и разрешительных документов, которые выдаются государственными органами, утвержденный указанным постановлением, дополнить строками, порядковые номера 24 и 25, следующего содержания:
"
24.
Средства защиты растений и другие стойкие органические загрязнители, подлежащие использованию в исследованиях лабораторного масштаба, а также в качестве эталонного стандарта
-
1) средства защиты растений, подлежащие использованию в исследованиях лабораторного масштаба, а также в качестве эталонного стандарта
лицензия/ заключение
-
МСХ
2) 2) другие стойкие органические загрязнители, подлежащие использованию в исследованиях лабораторного масштаба, а также в качестве эталонного стандарта
лицензия/ заключение
-
МЭПР
25.
Лицензия на экспорт и (или) импорт товаров
1) отдельные виды товаров, в отношении которых установлены количественные ограничения (квоты)****
разовая лицензия
-
центральные государственные органы
2) отдельные виды товаров, в отношении которых установлено исключительное право*****
исключительная лицензия
-
центральные государственные органы
3) отдельные виды товаров, в отношении которых выдается генеральная лицензия******
генеральная лицензия
-
центральные государственные органы
";
примечание изложить в следующей редакции:
"Наименования, коды товаров, включенных в перечень товаров, экспорт и (или) импорт которых осуществляются на основании разрешительных документов, и виды разрешительных документов, которые выдаются центральными государственными органами, устанавливаются решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 21 апреля 2015 года № 30 "О мерах нетарифного регулирования", а также нормативными правовыми актами Правительства Республики Казахстан и центральных государственных органов Республики Казахстан.
* Наименования и коды товаров, в отношении которых установлены тарифные квоты, определяются международными договорами Республики Казахстан и (или) актами Евразийского экономического союза или нормативным правовым актом уполномоченного органа в области регулирования торговой деятельности.
** Наименования и коды товаров, в отношении которых установлено автоматическое лицензирование, определяются решениями Коллегии Евразийской экономической комиссии и (или) нормативным правовым актом уполномоченного органа в области регулирования торговой деятельности.
*** Наименования и коды товаров, в отношении которых установлен разрешительный порядок, определяются нормативными правовыми актами центральных государственных органов и (или) решениями Коллегии Евразийской экономической комиссии.
**** Наименования и коды товаров, в отношении которых установлены количественные ограничения (квоты), определяются нормативными правовыми актами центральных государственных органов и (или) решениями Коллегии Евразийской экономической комиссии.

***** Айрықша құқық берілген тауарлардың атаулары мен кодтарын, сондай-ақ айрықша құқық берілген сыртқы сауда қызметіне қатысушылардың тізбесін Қазақстан Республикасының Үкіметі "Сауда қызметін реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 20-бабының 2-тармағына және (немесе) Еуразиялық экономикалық комиссияның шешіміне сәйкес тиісті орталық мемлекеттік органдардың ұсыныстары негізінде бекітеді.
****** Орталық мемлекеттік органдар бас лицензия беретін тауарлардың атаулары мен кодтары орталық мемлекеттік органдардың нормативтік құқықтық актілерімен және (немесе) Еуразиялық экономикалық комиссияның шешімімен айқындалады.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
АШМ – Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі;
ҒЖБМ – Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі;
ДСМ – Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі;
ИИДМ – Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі;
ІІМ – Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі;
МСМ – Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрлігі;
СИМ – Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрлігі;
ЭТРМ – Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлігі;
ЦДИАӨМ – Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі;
ҰҚК – Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті.".
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк алпыс күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов

***** Наименования и коды товаров, в отношении которых предоставлено исключительное право, а также перечень участников внешнеторговой деятельности, которым предоставлено исключительное право, утверждаются Правительством Республики Казахстан на основании предложений соответствующих центральных государственных органов в соответствии с пунктом 2 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О регулировании торговой деятельности" и (или) решением Евразийской экономической комиссии.
****** Наименования и коды товаров, в отношении которых центральными государственными органами выдается генеральная лицензия, определяются нормативными правовыми актами центральных государственных органов и (или) решением Евразийской экономической комиссии.
Расшифровка аббревиатур:
МСХ – Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан;
МНВО – Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан;
МЗ – Министерство здравоохранения Республики Казахстан;
МИИР – Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан;
МВД – Министерство внутренних дел Республики Казахстан;
МКС – Министерство культуры и спорта Республики Казахстан;
МТИ – Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан;
МЦРИАП – Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан;
МЭПР – Министерство экологии и природных ресурсов Республики Казахстан;
КНБ – Комитет национальной безопасности Республики Казахстан".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов