Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында және оның жекелеген жергілікті жерлерінде төтенше жағдай немесе соғыс жағдайы енгізілген кезде құқық қорғау органдары және арнаулы мемлекеттік органдар, Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлер мен әскери құралымдар арасында мүлікті беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 26 қаңтардағы № 48 қаулысы
"Қорғаныс өнеркәсібі және мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 11-1) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында және оның жекелеген жергілікті жерлерінде төтенше жағдай немесе соғыс жағдайы енгізілген кезде құқық қорғау органдары және арнаулы мемлекеттік органдар, Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлер мен әскери құралымдар арасында мүлікті беру қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2023 жылғы 26 қаңтардағы
№ 48 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында және оның жекелеген жергілікті жерлерінде төтенше жағдай немесе соғыс жағдайы енгізілген кезде құқық қорғау органдары және арнаулы мемлекеттік органдар, Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлер мен әскери құралымдар арасында мүлікті беру қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында және оның жекелеген жергілікті жерлерінде төтенше жағдай немесе соғыс жағдайы енгізілген кезде құқық қорғау органдары және арнаулы мемлекеттік органдар, Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлер мен әскери құралымдар арасында мүлікті беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қорғаныс өнеркәсібі және мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 11-1) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында және жекелеген жергілікті жерлерінде төтенше жағдай немесе соғыс жағдайы енгізілген кезде құқық қорғау органдары және арнаулы мемлекеттік органдар, Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлер мен әскери құралымдар арасында мүлікті беру тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мүлік – Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлер мен әскери құралымдар, құқық қорғау органдары және арнаулы мемлекеттік органдар мемлекеттік мекемелерінің жедел басқару құқығындағы қару-жарақ, әскери техника, арнайы құралдар және басқа да мүлік ұғымы пайдаланылады.

Об утверждении Правил передачи имущества между правоохранительными и специальными государственными органами, Вооруженными Силами Республики Казахстан, другими войсками и воинскими формированиями во время введения чрезвычайного или военного положения на всей территории Республики Казахстан и в отдельных ее местностях
Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 января 2023 года № 48.
В соответствии с подпунктом 11-1) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об оборонной промышленности и государственном оборонном заказе" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила передачи имущества между правоохранительными и специальными государственными органами, Вооруженными Силами Республики Казахстан, другими войсками и воинскими формированиями во время введения чрезвычайного или военного положения на всей территории Республики Казахстан и в отдельных ее местностях.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
26 января 2023 года № 48
Правила передачи имущества между правоохранительными и специальными государственными органами, Вооруженными Силами Республики Казахстан, другими войсками и воинскими формированиями во время введения чрезвычайного или военного положения на всей территории Республики Казахстан и в отдельных ее местностях
Глава 1. Общие положения
1. Правила передачи имущества между правоохранительными и специальными государственными органами, Вооруженными Силами Республики Казахстан, другими войсками и воинскими формированиями во время введения чрезвычайного или военного положения на всей территории Республики Казахстан и в отдельных ее местностях (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 11-1) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об оборонной промышленности и государственном оборонном заказе" и определяют порядок передачи имущества между правоохранительными и специальными государственными органами, Вооруженными Силами Республики Казахстан, другими войсками и воинскими формированиями во время введения чрезвычайного или военного положения на всей территории Республики Казахстан и в отдельных ее местностях.
2. В настоящих Правилах используется понятие имущество – вооружение, военная техника, специальные средства и другое имущество, находящиеся на праве оперативного управления государственных учреждений Вооруженных Сил Республики Казахстан, других войск и воинских формирований, правоохранительных и специальных государственных органов.

2-тарау. Мүлікті беру тәртібі
3. Төтенше немесе соғыс жағдайы енгізілген кезде негіз болған жағдайды жою жөніндегі мәселелерді жедел шешу және іс-шараларды жүргізу мақсатында құқық қорғау органдары және арнаулы мемлекеттік органдар, Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлер мен әскери құралымдар арасында мүлікті беру төтенше немесе соғыс жағдайы енгізілген кезеңде жүзеге асырылады.
4. Құқық қорғау органдары және арнаулы мемлекеттік органдар, Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлер мен әскери құралымдар арасында төтенше жағдайды оқшаулау және жою кезінде мүлікті беру Мемлекеттік комиссияның немесе төтенше жағдай енгізілген жергілікті жер комендантының шешімі бойынша жүзеге асырылады.
5. Төтенше жағдай кезінде мүлікті беру үшін:
1) Мемлекеттік комиссия төрағасының немесе жергілікті жер комендантының атына мүліктің атауы мен санын көрсетіп, оған қажеттілік туралы мемлекеттік органның (мекеменің) өтінімі (еркін нысанда жасалады);
2) қабылдауды-беруді жүзеге асыратын мемлекеттік органдарды (ұйымдарды) көрсетіп, мүлікті дереу беру туралы Мемлекеттік комиссияның немесе жергілікті жер комендантының шешімі негіз болып табылады.
6. Соғыс жағдайы енгізілген кезде мүлікті беру үшін:
1) Қорғаныс кеңесі төрағасының атына мүліктің атауы мен санын көрсетіп, оған қажеттілік туралы мемлекеттік органның (мекеменің) өтінімі (еркін нысанда жасалады);
2) қабылдауды-беруді жүзеге асыратын мемлекеттік органдарды (ұйымдарды) көрсетіп, мүлікті дереу беру туралы Қорғаныс кеңесінің шешімі негіз болып табылады.
7. Мемлекеттік органның (мекеменің) өтінімі және Мемлекеттік комиссияның немесе жергілікті жер комендантының, Қорғаныс кеңесінің шешімі негізінде мүлікті беру кіріс-шығыс құжаттарын (хабарлама, растау, жүкқұжат) қоса беріп, осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында және жекелеген жергілікті жерлерінде төтенше жағдай немесе соғыс жағдайы енгізілген кезде құқық қорғау органдары және арнаулы мемлекеттік органдар, Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлер мен әскери құралымдар арасында мүлікті қабылдау-беру (орнын ауыстыру) актісімен (бұдан әрі – қабылдау-беру актісі) ресімделеді.
8. Қабылдау-беру актісі екі данада жасалады, оған беруші және қабылдаушы тараптардың уәкілетті лауазымды адамдары (өкілдері) мен материалдық жауапты тұлғалары қол қояды.

Глава 2. Порядок передачи имущества
3. Передача имущества между правоохранительными и специальными государственными органами, Вооруженными Силами Республики Казахстан, другими войсками и воинскими формированиями осуществляется в период введения чрезвычайного или военного положения в целях оперативного решения вопросов и проведения мероприятий по ликвидации обстоятельств, послуживших основанием при введении чрезвычайного или военного положения.
4. Передача имущества при локализации и ликвидации чрезвычайного положения между правоохранительными и специальными государственными органами, Вооруженными Силами Республики Казахстан, другими войсками и воинскими формированиями осуществляется по решению Государственной комиссии или коменданта местности, где введено чрезвычайное положение.
5. Основаниями для передачи имущества в условиях чрезвычайного положения являются:
1) заявка государственного органа (учреждения) на имя председателя Государственной комиссии или коменданта местности о потребности в имуществе с указанием наименования и количества (составляется в произвольной форме);
2) решение Государственной комиссии или коменданта местности о незамедлительной передаче имущества с указанием государственных органов (организаций), осуществляющих прием-передачу.
6. Основаниями для передачи имущества при введении военного положения являются:
1) заявка государственного органа (учреждения) на имя председателя Совета обороны о потребности в имуществе с указанием наименования и количества (составляется в произвольной форме);
2) решение Совета обороны о незамедлительной передаче имущества с указанием государственных органов (организаций), осуществляющих прием-передачу.
7. На основании заявки государственного органа (учреждения) и решения Государственной комиссии или коменданта местности, Совета обороны передача имущества оформляется актом приема-передачи (перемещения) имущества между правоохранительными и специальными государственными органами, Вооруженными Силами Республики Казахстан, другими войсками и воинскими формированиями во время введения чрезвычайного или военного положения на всей территории Республики Казахстан и в отдельных местностях (далее – акт приема-передачи) по форме, согласно приложению к настоящим Правилам, с приложением приходно-расходных документов (извещения, подтверждение, накладная).
8. Акт приема-передачи составляется в двух экземплярах, подписывается уполномоченными должностными представителями и материально ответственными лицами передающей и принимающей стороны.

9. Қабылдау-беру актісі ресімделгеннен кейін Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің талаптарына сәйкес кейіннен ресімдеу үшін мемлекеттік органның (мекеменің, ұйымның) бухгалтериясына беріледі.
Қазақстан Республикасының
бүкіл аумағында және оның
жекелеген жергілікті жерлерінде
төтенше жағдай немесе соғыс
жағдайы енгізілген кезде құқық
қорғау органдары және арнаулы
мемлекеттік органдар,
Қазақстан Республикасының
Қарулы Күштері, басқа да
әскерлер мен әскери құралымдар
арасында мүлікті беру
қағидаларына қосымша
Нысан
________________________________ Мемлекеттік органның (мекеменің) атауы
Бекітемін:
Беруші тараптың мемлекеттік
органының (мекемесінің)
басшысы ____________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
________ жылғы "____" _______
Мөр орны
Бекітемін:
Қабылдаушы тараптың мемлекеттік
органының (мекемесінің) басшысы
____________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
________ жылғы "____" _________
Мөр орны
Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында және оның жекелеген жергілікті жерлерінде төтенше жағдай немесе соғыс жағдайы енгізілген кезде құқық қорғау органдары және арнаулы мемлекеттік органдар, Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлер мен әскери құралымдар арасында мүлікті қабылдау-беру (орнын ауыстыру) актісі
Р/с
Мүлік атауы
Өлшем бірлігі
Саны
Зауыттық нөмірі
Санаты
Баланстық құны
Техникалық жай-күйі жарамды/ақаулы
Шығарылған жылы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Беруші тараптың өкілі: _______________________________________________
лауазымы (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
___________________________________________________________________
Қабылдаушы тараптың өкілі: _________________________________________
лауазымы (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
___________________________________________________________________
Мемлекеттік комиссияның немесе жергілікті жер комендантының,
Қорғаныс кеңесінің ________ жылғы "__" _______ № _____ шешімі негізінде
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
қабылданатын (берілетін) мүлік атауы
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
____________________________________________ қарап-тексеру жүргізілді.
Мүлікті берген: _____________________________________________________
лауазымы, қолы (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_________ жылғы "__" _______________________________________________
Мүлікті қабылдаған: _________________________________________________
лауазымы, қолы (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_________ жылғы "__" _______________________________________________
Беруші тараптың бухгалтерлік қызметінің белгісі _________________________
Беруші тараптың бас бухгалтері ________________________________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Қабылдаушы тараптың бухгалтерлік қызметінің белгісі ____________________
Қабылдаушы тараптың бас бухгалтері ___________________________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)

9. Акт приема-передачи после его оформления передается в бухгалтерию государственного органа (учреждение, организация) для последующего оформления в соответствии с требованиями Бюджетного кодекса Республики Казахстан.
_________________________
Приложение
к Правилам передачи имущества
между правоохранительными
и специальными
государственными органами,
Вооруженными Силами
Республики Казахстан, другими
войсками и воинскими
формированиями во время
введения чрезвычайного или
военного положения на всей
территории Республики
Казахстан и в отдельных ее
местностях
Форма
___________________________________________________
Наименование государственного органа (учреждения)
Утверждаю:
Руководитель государственного
органа (учреждения) передающей
стороны____________________
подпись (фамилия, имя, отчество (при
его наличии)
от "____" _______________ года
Место печати
Утверждаю:
Руководитель государственного
органа (учреждения) принимающей
стороны ____________________
подпись (фамилия, имя, отчество (при
его наличии)
от "____" _______________ года
Место печати
Акт приема-передачи (перемещения) имущества между правоохранительными и специальными государственными органами, Вооруженными Силами Республики Казахстан, другими войсками и воинскими формированиями во время введения чрезвычайного или военного положения на всей территории Республики Казахстан и в отдельных местностях
№ п/п Наименование имущества Единица измерения Количество Заводской номер Категория Балансовая стоимость Техническое состояние исправное/неисправное Год выпуска
1 2 3 4 5 6 7 8 9
Представитель передающей стороны: ________________________________________
должность (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
__________________________________________________________________________
Представитель принимающей стороны: _____________________________________
должность (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
__________________________________________________________________________
На основании решения Государственной комиссии или коменданта местности, Совета
обороны № _____ от "____" ___________ года
__________________________________________________________________________
произведен осмотр _________________________________________________________
название имущества, принимаемого (передаваемого)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Имущество передал: ________________________________________________________
должность, подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"____" ______________________ года
Имущество принял: ________________________________________________________
должность, подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"____" ______________________ года
Отметка бухгалтерской службы передающей стороны________________________
Главный бухгалтер передающей стороны __________________________________
подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Отметка бухгалтерской службы принимающей стороны ______________________
Главный бухгалтер принимающей стороны _________________________________
подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_____________________________