Балықтар мен басқа да су жануарларының сирек кездесетін және құрып кету қаупі төнген түрлерін ғылыми зерттеулер үшін алу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 16 наурыздағы № 220 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Мыналарды:
1) 2023 жылғы 15 наурыздан бастап 15 мамыр аралығындағы және 2023 жылғы 15 қыркүйектен бастап 1 желтоқсан аралығындағы кезеңде Маңғыстау және Атырау облыстарының Дурнева және Ремонтные шалыги (Ақтоты) аралдарында ен салу және ғылыми зерттеулер үшін каспий итбалығының кейіннен табиғи мекендеу ортасына жіберілетін 156 дарағын;
2) 2023 жылғы 1 наурыздан бастап 1 қазан аралығындағы кезеңде Алматы және Жетісу облысының шегінде Іле, Қаратал өзендерінен, Балқаш көлінен және Қапшағай су қоймасынан жөндеу-аналық табындарды қалыптастыру және оларды кейіннен жасанды жолмен молықтыру үшін ғылыми зерттеулер мақсатында 500 килограмм көлемінде арал пілмайын;
3) 2023 жылғы 1 наурыздан бастап 1 қазан аралығындағы кезеңде Қызылорда облысының шегінде Сырдария өзенінен жөндеу-аналық табындарды қалыптастыру және оларды кейіннен жасанды жолмен молықтыру үшін ғылыми зерттеулер мақсатында 300 килограмм көлемінде арал қаязын;
4) 2023 жылғы 1 наурыздан бастап 30 қазан аралығындағы кезеңде Абай, Павлодар және Шығыс Қазақстан облысының шегінде Ертіс өзенінен жөндеу-аналық табындарды қалыптастыру және оларды кейіннен жасанды жолмен молықтыру үшін ғылыми зерттеулер мақсатында 200 килограмм көлемінде сібір бекіресін алу рұқсат етілсін.
2. Арал пілмайы мен сібір бекіресінің бір килограмын алу үшін төлемақы мөлшерлемесі 0,064 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде және арал қаязының бір килограмын алу үшін 0,013 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде белгіленсін.
3. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Балық шаруашылығы комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілері ретінде аккредиттелген заңды тұлғаларға каспий итбалықтарының дарақтарын, арал пілмайын, арал қаязын және сібір бекіресін ғылыми зерттеулер үшін алудың көрсетілген көлемдеріне рұқсат берсін.
4. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов

Об изъятии редких и находящихся под угрозой исчезновения видов рыб и других водных животных для научных исследований
Постановление Правительства Республики Казахстан от 16 марта 2023 года № 220
В соответствии со статьей 15 Закона Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Разрешить изъятие:
1) 156 особей каспийских тюленей для мечения и научных исследований с последующим выпуском в природную среду обитания в период с 15 марта по 15 мая 2023 года и с 15 сентября по 1 декабря 2023 года на островах Дурнева и Ремонтные шалыги (Актоты) Мангистауской и Атырауской областей;
2) аральского шипа в научных целях, для формирования ремонтно-маточных стад и их последующего искусственного воспроизводства, в период с 1 марта по 1 октября 2023 года в объеме 500 килограмм из рек Или, Каратал, озера Балхаш и Капшагайского водохранилища в пределах области Жетісу и Алматинской области;
3) аральского усача в научных целях, для формирования ремонтно-маточных стад и их последующего искусственного воспроизводства, в период с 1 марта по 1 октября 2023 года в объеме 300 килограмм из реки Сырдарьи в пределах Кызылординской области;
4) сибирского осетра в научных целях, для формирования ремонтно-маточных стад и их последующего искусственного воспроизводства, в период с 1 марта по 30 октября 2023 года в объеме 200 килограмм из реки Ертис в пределах области Абай и Павлодарской, Восточно-Казахстанской областей.
2. Ставки платы за изъятие одного килограмма аральского шипа и сибирского осетра установить в размере 0,064 месячного расчетного показателя и за изъятие одного килограмма аральского усача в размере 0,013 месячного расчетного показателя.
3. Комитету рыбного хозяйства Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке выдать разрешение на указанные объемы изъятия особей каспийских тюленей, аральского шипа, аральского усача, сибирского осетра для научных исследований юридическим лицам, аккредитованным как субъекты научной и (или) научно-технической деятельности.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов