Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Қазақстан Республикасында бақылауға жататын есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар тізімін, Заңсыз айналымда жүргені анықталған есірткі, психотроптық заттарды, сол тектестер мен прекурсорларды шағын, ірі және аса ірі мөлшерге жатқызу туралы жиынтық кестені, Есірткі, психотроптық заттардың құрылымдық формулаларындағы сутегі, галогендер және (немесе) гидроксильді топтар атомдарын алмастырғыштар тізімін бекіту туралы" 2019 жылғы 3 шілдедегі № 470 және "Адамның өмірі мен денсаулығына зиянды әсерін тигізетін, күшті әсер ететін заттардың тізбесін айқындау туралы" 2021 жылғы 10 маусымдағы № 396 қаулыларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы

О внесении изменений и дополнений в постановления Правительства Республике Казахстан от 3 июля 2019 года № 470 "Об утверждении Списка наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, подлежащих контролю в Республике Казахстан, Сводной таблицы об отнесении наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров, обнаруженных в незаконном обороте, к небольшим, крупным и особо крупным размерам, Списка заместителей атомов водорода, галогенов и (или) гидроксильных групп в структурных формулах наркотических средств, психотропных веществ" и от 10 июня 2021 года № 396 "Об определении перечня сильнодействующих веществ, оказывающих вредное воздействие на жизнь и здоровье человека"

Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 20 наурыздағы № 240 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) "Қазақстан Республикасында бақылауға жататын есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар тізімін, Заңсыз айналымда жүргені анықталған есірткі, психотроптық заттарды, сол тектестер мен прекурсорларды шағын, ірі және аса ірі мөлшерге жатқызу туралы жиынтық кестені, Есірткі, психотроптық заттардың құрылымдық формулаларындағы сутегі, галогендер және (немесе) гидроксильді топтар атомдарын алмастырғыштар тізімін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 3 шілдедегі № 470 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасында бақылауға жататын есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлардың тізімінде:
"Медициналық мақсатта пайдалануға тыйым салынған есiрткi мен психотроптық заттардың тiзiмi" деген І кестеде:
"А. Есірткі заттар" деген бөлімде:
реттік нөмірі 62-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
62.
КАННАБИС (СОРА) ӨСIМДIГI - құрамында тетрагидроканнабинол бар (егер олар өсiмдiктiң өзiмен немесе өсiмдiктiң басқа бөлiктерiмен бiрге болмаса, тұқымын қоспағанда) тамырымен немесе тамырсыз, кептірілген немесе кептірілмеген түрдегі Саnnabis тектес кез келген өсiмдiк.
";

Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 марта 2023 года № 240.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в некоторые решения Правительства Республики Казахстан следующие изменения и дополнения:
1) в постановлении Правительства Республики Казахстан от 3 июля 2019 года № 470 "Об утверждении Списка наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, подлежащих контролю в Республике Казахстан, Сводной таблицы об отнесении наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров, обнаруженных в незаконном обороте, к небольшим, крупным и особо крупным размерам, Списка заместителей атомов водорода, галогенов и (или) гидроксильных групп в структурных формулах наркотических средств, психотропных веществ":
в Списке наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, подлежащих контролю в Республике Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
в таблице I "Список наркотических средств и психотропных веществ, использование которых в медицинских целях запрещено":
в разделе "А. Наркотические средства":
строку, порядковый номер 62, изложить в следующей редакции:
"
62.
РАСТЕНИЕ КАННАБИС (КОНОПЛЯ) – любое растение рода Cannabis с корнем или без корня, содержащее тетрагидроканнабинол (за исключением семян, если они не сопровождаются самим растением или другими частями растения), в высушенном или невысушенном виде.
";

CUMYL-PEGACLONE 5-пентил-2-(2-фенилпропан-2-ил)-2,5-дигидро-1H-пиридо[4,3-b]индол-1-он
MDA-19 N'-(1-гексил-2-оксо-2,3-дигидро-1H-индол-3-илиден)бензогидразид
";
"Медициналық мақсатта пайдаланылатын және бақылаудағы есiрткi және психотроптық заттардың тiзiмi" деген III кестеде:
"В. Психотроптық заттар" деген бөлім мынадай мазмұндағы реттік нөмірлері 65, 66, 67-жолдармен толықтырылсын:
"
65.
Этизолам
66.
Трамадол
67.
Кетамин
";
"Бақылаудағы прекурсорлардың (есірткіні және психотроптық заттарды заңсыз дайындау кезінде жиі пайдаланылатын өсімдіктер мен химиялық заттардың) тізімі" деген IV кесте мынадай редакцияда жазылсын:
"
І ТІЗБЕ
II ТІЗБЕ
N-ацетилантранилді қышқыл
Изосафрол
Лизергинді қышқыл
3,4-метилендиоксифенил-2-пропанон
Норфентанил
Норэфедрин
Пиперональ
Псевдоэфедрин
Сафрол 1-фенил-2-пропанон
Эргометрин
Эрготамин
Эфедрин
Эфедра шөбі
Метил-3-(1,3-бензодиоксол-5-ил)-2-метилоксиран-2-карбоксилат (ПМК-глицидат)
3-1,3-Бензодиоксол-5-ил)-2-метилоксиран-2-карбонды қышқыл (ПМК-глицидті қышқыл)
Альфа-ацетилфенилацетонитрил
1-(2-фенилэтил)-4-анилинопиперидин N-фенил-1-(2-енилэтил) пиперидин 4-амин
N-фенетил-4-пиперидинон (1-(2-Фенилэтил)пиперидин-4-он) (NPP)
2-бром-1-(4-метилфенил)пропан-1-он
2-бром-1-фенилпентан-1-он
1-фенилпентан-1-он
1-(1,3-Бензодиоксол-5-ил)пентан-1-он
2-бром-1-фенилгексан-1-он
2-бром-1-фенилпропан-1-он
2-йод-1-(4-метилфенил) пропан-1–он
1-(4-метилфенил) пентан-1-он
1-(4-метоксифенил) пентан-1-он
1-(3,4-диметилфенил) пентан-1-он
1-(4-фторфенил) пентан-1-он
1-boc-4-AP (трет-бутил 4-(фениламино) пиперидин-1-карбоксилат)
4-АР (N-фенил-4-пиперидинамин)
Сірке ангидриді қышқылы
Антранилді қышқыл
Ацетон
Ацетилхлорид
Ацетонитрил
Бензилхлорид
Бензилцианид
Метиламин
Метилэтилкетон
Нитрометан
Калий перманганаты
Пиперидин
Күкiрт қышқылы*
Тұз қышқылы*
Тетрагидрофуран
Тионилхлорид
Толуол
Сірке қышқылы
Фенил сiрке қышқылы
Этилді эфир (диэтилді эфир)
";
көрсетілген қаулымен бекітілген Заңсыз айналымда жүргені анықталған есірткіні, психотроптық заттарды, сол тектестер мен прекурсорларды шағын, ірі және өте ірі мөлшерге жатқызу туралы жиынтық кестеде:
"Есірткі заттар" деген І кестеде:
мына:
"
Ацетилфентанил*

CUMYL-PEGACLONE 5-пентил-2-(2-фенилпропан-2-ил)-2,5-дигидро-1H-пиридо[4,3-b]индол-1-он
MDA-19 N'-(1-гексил-2-оксо-2,3-дигидро-1H-индол-3-илиден)бензогидразид
";
в таблице III "Список наркотических средств и психотропных веществ, используемых в медицинских целях и находящихся под контролем":
раздел "В. Психотропные вещества" дополнить строками, порядковые номера 65, 66, 67, следующего содержания:
"
65.
Этизолам
66.
Трамадол
67.
Кетамин
";
таблицу IV "Список прекурсоров (химических и растительных веществ, часто используемых при незаконном изготовлении наркотических средств и психотропных веществ), находящихся под контролем" изложить в следующей редакции:
"
ПЕРЕЧЕНЬ I
ПЕРЕЧЕНЬ II
N-ацетилантраниловая кислота
Изосафрол
Лизергиновая кислота
3,4-метилендиоксифенил-2-пропанон
Норфентанил
Норэфедрин
Пиперональ
Псевдоэфедрин
Сафрол 1-фенил-2-пропанон
Эргометрин
Эрготамин
Эфедрин
Трава эфедры
Метил-3-(1,3-бензодиоксол-5-ил)-2-метилоксиран-2-карбоксилат (ПМК-глицидат)
3-1,3-Бензодиоксол-5-ил)-2-метилоксиран-2-карбоновая кислота (ПМК-глицидная кислота)
Альфа-ацетилфенилацетонитрил
1-(2-фенилэтил)-4-анилинопиперидин N-фенил-1-(2-енилэтил) пиперидин 4-амин
N-фенетил-4-пиперидинон (1-(2-Фенилэтил) пиперидин-4-он) (NPP)
2-бром-1-(4-метилфенил) пропан-1-он
2-бром-1-фенилпентан-1-он
1-фенилпентан-1-он
1-(1,3-Бензодиоксол-5-ил) пентан-1-он
2-бром-1-фенилгексан-1-он
2-бром-1-фенилпропан-1-он
2-йод-1-(4-метилфенил) пропан-1–он
1-(4-Метилфенил) пентан-1-он
1-(4-Метоксифенил) пентан-1-он
1-(3,4-Диметилфенил) пентан-1-он
1-(4-Фторфенил) пентан-1-он
1-boc-4-AP (трет-бутил 4-(фениламино) пиперидин-1-карбоксилат)
4-АР (N-Фенил-4-пиперидинамин)
Ангидрид уксусной кислоты
Антраниловая кислота
Ацетон
Ацетилхлорид
Ацетонитрил
Бензилхлорид
Бензилцианид
Метиламин
Метилэтилкетон
Нитрометан
Перманганат калия
Пиперидин
Серная кислота*
Соляная кислота*
Тетрагидрофуран
Тионилхлорид
Толуол
Уксусная кислота
Фенилуксусная кислота
Этиловый эфир (диэтиловый эфир)
";
в Сводной таблице об отнесении наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров, обнаруженных в незаконном обороте к небольшим, крупным и особо крупным размерам, утвержденной указанным постановлением:
в таблице I "Наркотические средства":
после строки:
"
Ацетилфентанил*

1. Ауа-райы жағдайының ерекшелiктерiне байланысты Қазақстан аумағында өспейтiн және Қазақстан аумағында өсiруге тыйым салынған өсiмдiктер:
а) кокаин бұтасы
б) кат
бір өсімдік
бір өсімдік
Ескертпе: Жоғарыда көрсетiлген өсiмдiктердi өсiру заңсыз айналымда есiрткi заттары ретiнде пайдалану жағынан ғана емес, Қазақстан Республикасында кокаин бұтасы мен катты заңсыз өсiрудің жаңа, қауіпті, елге тән емес проблемасын тудыратын құқыққа қарсы әрекет ретiнде де қауiптi.
2. Есiрткi заттарына жатқызылған, Қазақстан Республикасының аумағында өсетiн, бiрақ өсiруге тыйым салынған немесе ол үшiн арнаулы рұқсатты қажет ететiн өсiмдiктер:
ұйықтататын көкнәр түрiндегi өсімдік
10 өсімдіктен бастап
3. Прекурсорларға жатқызылған, Қазақстан Республикасының аумағында өсетін, бірақ өсіруге тыйым салынған немесе ол үшін арнаулы рұқсатты қажет ететін өсімдік:
эфедра шөбі
бір өсімдік
";
көрсетілген қаулымен бекітілген Есірткі, психотроптық заттардың құрылымдық формулаларындағы сутегі, галогендер және (немесе) гидроксильді топтар атомдарын алмастырғыштар тізімінде:
мына:
"
2.15
этен-1,2-диилокси
"
деген жолдан кейін мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
"
2.16
Метоксикарбонил
";
2) Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 29.08.2023 № 731 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 29.08.2023 № 731 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов

1. Растения, не произрастающие на территории Казахстана в связи с особенностями климатических условий и запрещенные для культивации на территории Казахстана:
а) кокаиновый куст
б) кат
одно растение
одно растение
Примечание: Культивация вышеуказанных растений опасна не только с точки зрения использования как наркотического средства в незаконном обороте, но и как противоправное действие, создающее в Республике Казахстан новую, опасную, не свойственную для нее проблему незаконной культивации кокаинового куста и ката.
2. Растения, содержащие наркотические средства, произрастающие на территории Республики Казахстан, но запрещенные для культивации или требующие на то специального разрешения:
растение вида мак снотворный
от 10 растений
3. Растения, содержащие прекурсоры, произрастающие на территории Республики Казахстан, но запрещенные для культивации или требующие на то специального разрешения:
трава эфедры
одно растение
";
в Списке заместителей атомов водорода, галогенов и (или) гидроксильных групп в структурных формулах наркотических средств, психотропных веществ, утвержденных указанным постановлением:
после строки:
"
2.15
этен-1,2-диилокси
"
дополнить строкой следующего содержания:
"
2.16
Метоксикарбонил
";
2) Утратил силу постановлением Правительства РК от 29.08.2023 № 731 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Пункт 1 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 29.08.2023 № 731 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов