Уәкілетті органның өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылау жүйесінің мемлекеттік органдарымен ақпараттық өзара іс-қимылын жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 12 сәуірдегі № 283 қаулысы.
"Өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 7-бабының 3) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Уәкілетті органның өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылау жүйесінің мемлекеттік органдарымен ақпараттық өзара іс-қимылын жүзеге асыру қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2023 жылғы 12 сәуірдегі
№ 283 қаулысымен
бекітілген
Уәкілетті органның өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылау жүйесінің мемлекеттік органдарымен ақпараттық өзара іс-қимылын жүзеге асыру қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Уәкілетті органның өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылау жүйесінің мемлекеттік органдарымен ақпараттық өзара іс-қимылын жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 7-бабының 3) тармақшасына сәйкес әзірленді және уәкілетті органның өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылау жүйесінің мемлекеттік органдарымен ақпараттық өзара іс-қимылын жүзеге асыру тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылау жүйесінің мемлекеттік органдары (бұдан әрі – мемлекеттік органдар) – Заңда және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген құзыреті шегінде өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылауды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының орталық мемлекеттік органдары;
2) уәкілетті орган – өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылау саласындағы мемлекеттік реттеуді, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шектерде салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган.
3. Уәкілетті органның мемлекеттік органдарымен ақпараттық өзара іс-қимылы:
1) өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың экспортына, эксаумақтық кері экспортқа, эксаумақтық делдалдық қызметтер немесе техникалық көмек көрсетуге рұқсат берген кезде тәуекелдерге бағалау жүргізу;
2) экспортқа, эксаумақтық кері экспортқа, эксаумақтық делдалдық қызметтер немесе техникалық көмек көрсетуге рұқсат тоқтатып қойылған жағдайда тәуекелдерге қайта бағалау жүргізу мақсатында жүзеге асырылады.

Об утверждении Правил осуществления информационного взаимодействия уполномоченного органа с государственными органами системы контроля специфических товаров
Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 апреля 2023 года № 283.
В соответствии с подпунктом 3) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О контроле специфических товаров" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления информационного взаимодействия уполномоченного органа с государственными органами системы контроля специфических товаров.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 12 апреля 2023 года № 283
Правила
осуществления информационного взаимодействия уполномоченного органа с государственными органами системы контроля специфических товаров
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила осуществления информационного взаимодействия уполномоченного органа с государственными органами системы контроля специфических товаров (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 3) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О контроле специфических товаров" (далее – Закон) и определяют порядок осуществления информационного взаимодействия уполномоченного органа с государственными органами системы контроля специфических товаров.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) государственные органы системы контроля специфических товаров (далее – государственные органы) – центральные государственные органы Республики Казахстан, осуществляющие контроль специфических товаров в пределах компетенции, установленной Законом и законодательством Республики Казахстан;
2) уполномоченный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий государственное регулирование в сфере контроля специфических товаров, а также в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, – межотраслевую координацию.
3. Информационное взаимодействие уполномоченного органа с государственными органами осуществляется в целях:
1) проведения оценки рисков при выдаче разрешений на экспорт специфических товаров, экстерриториальный реэкспорт, оказание экстерриториальных посреднических услуг или технической помощи;
2) проведения повторной оценки рисков, в случае приостановления разрешений на экспорт, экстерриториальный реэкспорт, оказание экстерриториальных посреднических услуг или технической помощи.

2-тарау. Уәкілетті органның өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылау жүйесінің мемлекеттік органдарымен ақпараттық өзара іс-қимылын жүзеге асыру тәртібі
4. Уәкілетті органның мемлекеттік органдарымен ақпараттық өзара іс-қимылы уәкілетті органның мемлекеттік органдарға сұрату жіберуі және ол бойынша тиісті ақпарат алуы жолымен жүзеге асырылады.
Осы Қағидалардың 7-тармағында белгіленген жағдайда ақпарат уәкілетті орган сұрату жібермей-ақ ұсынылады.
5. Уәкілетті орган осы Қағидаларға қосымшада көрсетілген мемлекеттік органдарға өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың түрлері бойынша, қаралып отырған өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың экспорты, эксаумақтық кері экспорт, эксаумақтық делдалдық қызметтер немесе техникалық көмек көрсету бойынша сұрау салуды рұқсат алу үшін өтініш беруші ұсынған құжаттарды қоса бере отырып жібереді.

Глава 2. Порядок осуществления информационного взаимодействия уполномоченного органа с государственными органами системы контроля специфических товаров
4. Информационное взаимодействие уполномоченного органа с государственными органами осуществляется путем направления уполномоченным органом запроса в государственные органы и получения по нему соответствующей информации.
Информация представляется без направления запроса уполномоченным органом в случае, установленном пунктом 7 настоящих Правил.
5. Уполномоченный орган направляет запрос по видам специфических товаров в государственные органы, указанные в приложении к настоящим Правилам по рассматриваемому экспорту специфических товаров, экстерриториального реэкспорта, оказания экстерриториальных посреднических услуг или технической помощи с приложением документов, представленных заявителем для получения разрешения.

6. Жіберілген сұрату бойынша мемлекеттік органдар өз құзыреті шегінде ақпарат жинауды жүзеге асырады және уәкілетті орган сұрату жіберген күннен бастап күнтізбелік 30 күн ішінде оны мемлекеттік электрондық ақпараттық ресурстар арқылы жібереді.
7. Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті қаралып отырған өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың экспорты, эксаумақтық кері экспорт, эксаумақтық делдалдық қызметтер немесе техникалық көмек көрсету бойынша ақпарат бар болған жағдайда өтініш беруші уәкілетті органға рұқсат алуға өтініш берген күннен бастап күнтізбелік 30 күн ішінде оны уәкілетті органға жібереді.

6. Государственные органы осуществляют сбор информации по направленному запросу в пределах своей компетенции и в течение 30 календарных дней со дня направления запроса уполномоченным органом направляют ее посредством государственных электронных информационных ресурсов.
7. Комитет национальной безопасности Республики Казахстан при наличии информации по рассматриваемому экспорту специфических товаров, экстерриториального реэкспорта, оказания экстерриториальных посреднических услуг или технической помощи направляет ее в уполномоченный орган в течение 30 календарных дней со дня подачи заявителем в уполномоченный орган заявления на получение разрешения.

8. Қажет болған жағдайда ақпарат уәкілетті органға осы Қағидалардың 6 және 7-тармақтарында белгіленген мерзімдерде құпиялылық грифімен немесе "Қызмет бабында пайдалану үшін" деген белгілермен берілуі мүмкін.
Уәкілетті органның өзіндік
ерекшелігі бар тауарларды
бақылау жүйесінің мемлекеттік
органдарымен ақпараттық
өзара іс-қимылын жүзеге
асыру қағидаларына
қосымша
Өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылау жүйесінің мемлекеттік органдары
Р/с
Өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың түрлері
Экспортқа, эксаумақтық экспортқа, эксаумақтық делдалдық қызметтер немесе техникалық көмек көрсетуге лицензияланатын немесе рұқсат алынатын тауардың ЕАЭО СЭҚ ТН бойынша коды
Өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылау жүйесінің мемлекеттік органдары
1
2
3
4
1.
Өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың бақылау тізіміне сәйкес өзіндік ерекшелігі бар тауарлар: әскери (мақсаттағы) мақсатта қолданылатын тауарлар мен технологиялар
Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі, Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігі, Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі
2.

8. При необходимости информация в уполномоченный орган может быть представлена под грифом секретности или с пометками "Для служебного пользования" в сроки, установленные пунктами 6 и 7 настоящих Правил.
Приложение
к Правилам осуществления
информационного
взаимодействия
уполномоченного органа с
государственными органами
системы контроля
специфических товаров
Государственные органы системы контроля специфических товаров
№ п/п
Виды специфических товаров
Код товара по ТН ВЭД ЕАЭС, подлежащего лицензированию или получению разрешения на экспорт, экстерриториальный реэкспорт, оказание экстерриториальных посреднических услуг или технической помощи
Государственные органы системы контроля специфических товаров
1
2
3
4
1.
Специфические товары в соответствии с контрольным списком специфических товаров: товары и технологии военного применения (назначения)
Министерство иностранных дел Республики Казахстан, Агентство по финансовому мониторингу Республики Казахстан, Министерство обороны Республики Казахстан
2.

Өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың бақылау тізіміне сәйкес өзіндік ерекшелігі бар тауарлар: 0-санат бойынша өзіндік ерекшелігі бар тауарлар, 200-299 ("Ядролық жеткізушілер тобы") сілтемесі бар, 1-9-санаттар бойынша өзіндік ерекшелігі бар тауарлар
Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі, Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігі, Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Атомдық және энергетикалық қадағалау мен бақылау комитеті
3.
Радионуклидті көздер, радиоактивті заттар, изотоптар және олардың қосылыстары немесе жоғарыда аталғандардың бірін қамтитын, гигиеналық нормативтерде, техникалық регламенттерде көзделген алу деңгейлерінен асатын радиациялық сипаттамалары бар кез келген басқа материал*

Специфические товары в соответствии с контрольным списком специфических товаров: специфические товары по категории 0, специфические товары по категориям 1-9, имеющим ссылку 200-299 ("Группа ядерных поставщиков")
Министерство иностранных дел Республики Казахстан, Агентство по финансовому мониторингу Республики Казахстан, Комитет атомного и энергетического надзора и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан
3.
Радионуклидные источники, радиоактивные вещества, изотопы и их соединения или любой другой материал, содержащий что-либо из вышеперечисленного, имеющие радиационные характеристики, превышающие уровни изъятия, предусмотренные гигиеническими нормативами, техническими регламентами*

2844 2845
Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі, Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігі, Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Атомдық және энергетикалық қадағалау мен бақылау комитеті
4.
Ядролық емес азаматтық:
1) қорғау;
2) орау;
3) балласттар;
4) қарсы салмақтар мақсаттары үшін арнайы дайындалған "азайтылған уран"
2844 30
Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі, Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігі, Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Атомдық және энергетикалық қадағалау мен бақылау комитеті
5.
Қорғаныш ретінде құрамында "азайтылған уран" бар радиоактивті материалдарды тасымалдауға немесе сақтауға арналған радиацияға қарсы қорғасынмен апталған контейнерлер
7806 0010 00
Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі, Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігі, Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Атомдық және энергетикалық қадағалау мен бақылау комитеті
6.
"Азайтылған уран" түріндегі қорғанышы бар радиоизотоптық аспаптар, қондырғылар немесе жабдықтар (стационарлық және жылжымалы медициналық және медициналық емес мақсаттағы жабдық)
9022
Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі, Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігі, Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Атомдық және энергетикалық қадағалау мен бақылау комитеті
7.
Радионуклидті көздерді, радиоактивті заттарды, изотоптарды және олардың қосылыстарын қамтитын радиоизотоптық аспаптар, қондырғылар немесе жабдық (стационарлық және жылжымалы, медициналық және медициналық емес мақсаттағы) немесе жоғарыда көрсетілгендердің бірін қамтитын, радиациялық сипаттамалары гигиеналық нормативтерде, техникалық регламенттерде көзделген алу деңгейінен асатын кез келген басқа материал
9022, радионуклидті көздерді, радиоактивті заттарды, изотоптарды және олардың қосылыстарын немесе кез келген басқа материалды қамтымайтын радиоизотопты аспаптарды, қоңдырғыларды немесе жабдықты (стационарлық және жылжымалы) қоспағанда
Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі, Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігі, Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Атомдық және энергетикалық қадағалау мен бақылау комитеті
8.
Иондаушы сәуле шығаратын немесе шығаруға қабілетті электрофизикалық аппараттар немесе құрылғылар (стационарлық және жылжымалы): медициналық және медициналық емес мақсаттағы рентген жабдықтары, циклотрондарды қоса алғанда, жылдамдатқыштар және иондаушы сәуле шығаратын басқа да генераторлар

2844 2845
Министерство иностранных дел Республики Казахстан, Агентство по финансовому мониторингу Республики Казахстан, Комитет атомного и энергетического надзора и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан
4.
"Обедненный уран", специально изготовленный для гражданских неядерных целей:
1) защита;
2) упаковка;
3) балласты;
4) противовесы
2844 30
Министерство иностранных дел Республики Казахстан, Агентство по финансовому мониторингу Республики Казахстан, Комитет атомного и энергетического надзора и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан
5.
Контейнеры с антирадиационным свинцовым покрытием для транспортировки или хранения радиоактивных материалов, содержащие обедненный уран в качестве защиты
7806 0010 00
Министерство иностранных дел Республики Казахстан, Агентство по финансовому мониторингу Республики Казахстан, Комитет атомного и энергетического надзора и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан
6.
Радиоизотопные приборы, установки или оборудование (стационарные и передвижные медицинского и не медицинского назначения), имеющие защиту в виде "обедненного урана"
9022
Министерство иностранных дел Республики Казахстан, Агентство по финансовому мониторингу Республики Казахстан, Комитет атомного и энергетического надзора и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан
7.
Радиоизотопные приборы, установки или оборудование (стационарные и передвижные, медицинского и не медицинского назначения), содержащие радионуклидные источники, радиоактивные вещества, изотопы и их соединения или любой другой материал, содержащий что-либо из вышеперечисленного, радиационные характеристики которых превышают уровни изъятия, предусмотренные в гигиенических нормативах, технических регламентах
9022, за исключением радиоизотопных приборов, установок или оборудования (стационарные и передвижные), не содержащих радионуклидные источники, радиоактивные вещества, изотопы и их соединения или любой другой материал
Министерство иностранных дел Республики Казахстан, Агентство по финансовому мониторингу Республики Казахстан, Комитет атомного и энергетического надзора и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан
8.
Электрофизические аппараты или устройства, испускающие или способные испускать ионизирующее излучение (стационарные и передвижные): рентгеновское оборудование, медицинского и не медицинского назначения, ускорители, включая циклотроны, и иные генераторы, ионизирующие излучение

8543 10 000 0
8705 90 900 0 (тек рентгендік қондырғылары бар автомобильдер);
9022,
рентген жабдығына арналған қосалқы бөлшектер мен керек-жарақтардың (жоғары кернеулі генераторлар, рентген түтікшелері, басқару қалқандары және пульттері, экрандар, үстелдер, орындықтар және тексеру немесе емдеуге арналған осыған ұқсас бұйымдар, сондай-ақ шығыс материалдары) импортын қоспағанда
Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Атомдық және энергетикалық қадағалау мен бақылау комитеті
9.
Өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың бақылау тізіміне сәйкес өзіндік ерекшелігі бар тауарлар: "Материалдар, химикаттар, "микроорганизмдер" мен "уыттар" – 1-санаты бойынша өзіндік ерекшелігі бар тауарлар
Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі, Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігі, Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары бiлiм министрлiгi, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау комитеті, Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi
10.
Өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың бақылау тізіміне сәйкес өзіндік ерекшелігі бар тауарлар: "Қозғалтқыш қондырғылары, ғарыш аппараттары мен қосалқы жабдықтар" – 9-санат бойынша өзіндік ерекшелігі бар тауарлар
Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі, Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігі, Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Аэроғарыш комитеті
11.
Азаматтық мақсаттағы пиротехника
3604 10 000 0
Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі, Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігі, Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгi (кері экспортты қоспағанда)

8543 10 000 0
8705 90 900 0 (только автомобили с рентгеновскими установками);
9022, за исключением импорта запасных частей и принадлежностей к рентгеновскому оборудованию (генераторов высокого напряжения, рентгеновских трубок, щитов и пультов управления, экранов, столов, кресел и аналогичных изделий для обследования или лечения, а также расходных материалов)
Комитет атомного и энергетического надзора и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан
9.
Специфические товары в соответствии с контрольным списком специфических товаров: специфические товары по категории 1- "Материалы, химикаты, "микроорганизмы" и "токсины"
Министерство иностранных дел Республики Казахстан, Агентство по финансовому мониторингу Республики Казахстан, Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан, Комитет санитарно-эпидемиологического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан, Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
10.
Специфические товары в соответствии с контрольным списком специфических товаров: специфические товары по категории 9 – "Двигательные установки, космические аппараты и сопутствующее оборудование"
Министерство иностранных дел Республики Казахстан, Агентство по финансовому мониторингу Республики Казахстан, Аэрокосмический комитет Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
11
Пиротехника гражданского назначения
3604 10 000 0
Министерство иностранных дел Республики Казахстан, Агентство по финансовому мониторингу Республики Казахстан, Министерство внутренних дел Республики Казахстан (за исключением реэкспорта)