Қазақстан Республикасының заңнамалық актісінде айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының орнықты даму мақсаттарын іске асыру шеңберінде "жасыл" жобаларды қаржыландыру үшін "Астана" халықаралық қаржы орталығының алаңында айналысқа түсетін ұлттық валютадағы мемлекеттік бағалы қағаздарды шығару қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 13 сәуірдегі № 292 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Бюджет Кодексі 212-бабының 1-1 тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының заңнамалық актісінде айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының орнықты даму мақсаттарын іске асыру шеңберінде "жасыл" жобаларды қаржыландыру үшін "Астана" халықаралық қаржы орталығының алаңында айналысқа түсетін ұлттық валютадағы мемлекеттік бағалы қағаздарды шығаруы қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2023 жылғы 13 сәуірдегі
№ 292 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының заңнамалық актісінде айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының орнықты даму мақсаттарын іске асыру шеңберінде "жасыл" жобаларды қаржыландыру үшін "Астана" халықаралық қаржы орталығының алаңында айналысқа түсетін ұлттық валютадағы мемлекеттік бағалы қағаздарды шығару қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының заңнамалық актісінде айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының орнықты даму мақсаттарын іске асыру шеңберінде "жасыл" жобаларды қаржыландыру үшін "Астана" халықаралық қаржы орталығының алаңында айналысқа түсетін ұлттық валютадағы мемлекеттік бағалы қағаздарды шығару қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі 1-1 тармағына сәйкес әзірленді және орнықты даму мақсаттарын іске асыру шеңберінде "жасыл" жобаларды қаржыландыру үшін Қазақстан Республикасының заңнамалық актісінде айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының "Астана" халықаралық қаржы орталығының алаңында айналысқа түсетін ұлттық валютадағы мемлекеттік бағалы қағаздарды шығару тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:

Об утверждении Правил выпуска государственных ценных бумаг в национальной валюте для обращения на площадке Международного финансового центра "Астана" местным исполнительным органом города республиканского значения с особым статусом, определенным законодательным актом Республики Казахстан, для финансирования "зеленых" проектов в рамках реализации целей устойчивого развития
Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 апреля 2023 года № 292.
В соответствии с пунктом 1-1 статьи 212 Бюджетного кодекса Республики Казахстан Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила выпуска государственных ценных бумаг в национальной валюте для обращения на площадке Международного финансового центра "Астана" местным исполнительным органом города республиканского значения с особым статусом, определенным законодательным актом Республики Казахстан, для финансирования "зеленых" проектов в рамках реализации целей устойчивого развития.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 13 апреля 2023 года № 292
Правила
выпуска государственных ценных бумаг в национальной валюте для обращения на площадке Международного финансового центра "Астана" местным исполнительным органом города республиканского значения с особым статусом, определенным законодательным актом Республики Казахстан, для финансирования "зеленых" проектов в рамках реализации целей устойчивого развития
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила выпуска государственных ценных бумаг в национальной валюте для обращения на площадке Международного финансового центра "Астана" местным исполнительным органом города республиканского значения с особым статусом, определенным законодательным актом Республики Казахстан, для финансирования "зеленых" проектов в рамках реализации целей устойчивого развития (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 1-1 статьи 212 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и определяют порядок выпуска государственных ценных бумаг в национальной валюте для обращения на площадке Международного финансового центра "Астана" местным исполнительным органом города республиканского значения с особым статусом, определенным законодательным актом Республики Казахстан, для финансирования "зеленых" проектов в рамках реализации целей устойчивого развития.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:

1) "Астана" халықаралық қаржы орталығы (бұдан әрі – орталық) – қаржы саласында ерекше құқықтық режим қолданылатын, Қазақстан Республикасының Президенті айқындайтын дәл белгіленген шекаралары бар Астана қаласының шегіндегі аумақ;
2) бағалы қағаздар – Қазақстан Республикасының заңнамалық актісінде айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы орнықты даму мақсаттарын іске асыру шеңберінде "жасыл" жобаларды қаржыландыру үшін орталық алаңында айналыс түсетін орталықтың қолданыстағы құқығына сәйкес эмиссиялайтын мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздар;
3) бағалы қағаздар шығарылымы – эмитенттің азаматтық құқықтары объектісі ретінде эмиссиялық бағалы қағаздардың пайда болуына немесе орналастырылуы, айналысқа түсуі және өтелуі осы эмиссиялық бағалы қағаздарды шығару шарттарына сәйкес жүзеге асырылатын белгілі бір бағалы қағаздардың жиынтығына бағыттталған іс-әрекеттер.
4) депозитарий қағидалары – депозитарийдің ішкі құжаты, оның негізінде депозитарий бағалы қағаздарға қызмет көрсетуді және өтеуді жүзеге асырады;
5) "жасыл" жобалар – бекітілген сыныптама (таксономия) негізінде айқындалған, Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасына сәйкес қолданыстағы табиғи ресурстарды пайдалану тиімділігін арттыруға, қоршаған ортаға теріс әсер ету деңгейін төмендетуге, энергия тиімділігін, энергия үнемдеуді арттыруға, климаттың өзгеру салдарларын жұмсартуға және климаттың өзгеруіне бейімделуге бағытталған жобалар.
6) қор биржасының депозитарийі (бұдан әрі – депозитарий) – орталықтың қолданыстағы құқығына сәйкес тіркелген, депозитарлық есеп айырысу қызметін және орталық аумағында бағалы қағаздармен мәмілелерді тіркеуді жүзеге асыратын заңды тұлға;
7) қор биржасының қағидалары – орталық қор биржасының ішкі құжаты оның негізінде эмитент бағалы қағаздарды орналастыруды жүзеге асырады;
8) Орталықтың қор биржасы (бұдан әрі – қор биржасы) – орталықта қаржы құралдарымен сауда-саттықты ұйымдастырушылық және техникалық қамтамасыз етуді жүзеге асыратын заңды тұлға;
9) Орталық актісі – орталық органы қабылдаған, орталыққа қатысушылар және (немесе) орталық органдары және (немесе) олардың қызметкерлері арасында туындайтын қатынастарды реттейтін ресми құжат;
10) орналастыру жөніндегі агент – орталықтың қолданыстағы құқығына, қор биржасының қағидаларына сәйкес брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар және эмиссиялық бағалы қағаздарды шығару, орналастыру және айналықа түсіру бойынша эмитентке қызметтер көрсететін бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушы;

1) агент по размещению – профессиональный участник рынка ценных бумаг, имеющий лицензию на осуществление брокерской и дилерской деятельности в соответствии с действующим правом Центра, правилами фондовой биржи, и оказывающий услуги эмитенту по выпуску, размещению и обращению эмиссионных ценных бумаг;
2) акт Центра – письменный официальный документ, принятый органом Центра, регулирующий отношения, возникающие между участниками Центра и (или) органами Центра, и (или) их работниками;
3) депозитарий фондовой биржи (далее – депозитарий) – зарегистрированное в соответствии с действующим правом Центра юридическое лицо, осуществляющее расчетно-депозитарную деятельность и регистрацию сделок с ценными бумагами на территории Центра;
4) "зеленые" проекты – определенные на основе утвержденной классификации (таксономии) проекты, направленные на повышение эффективности использования существующих природных ресурсов, снижение уровня негативного воздействия на окружающую среду, повышение энергоэффективности, энергосбережения, смягчение последствий изменения климата и адаптацию к изменению климата, согласно экологическому законодательству Республики Казахстан;
5) Международный финансовый центр "Астана" (далее – центр) – территория в пределах города Астаны с точно обозначенными границами, определяемыми Президентом Республики Казахстан, в которой действует особый правовой режим в финансовой сфере;
6) правила регистратора – внутренний документ регистратора, в соответствии с которыми регистратор осуществляет учет ценных бумаг эмитента и прав по ним;
7) правила депозитария – внутренний документ депозитария, на основании которого депозитарий осуществляет обслуживание и погашение ценных бумаг;
8) правила фондовой биржи – внутренний документ фондовой биржи Центра, на основании которого эмитент осуществляет размещение ценных бумаг;
9) регистратор – зарегистрированное в соответствии с действующим правом Центра юридическое лицо, осуществляющее учет и хранение ценных бумаг эмитента и прав держателей ценных бумаг в соответствии с правилами регистратора, а также условиями соглашения, заключенного с эмитентом;
10) фондовая биржа центра (далее – фондовая биржа) – юридическое лицо, осуществляющее организационное и техническое обеспечение торгов финансовыми инструментами в центре;

11) тіркеуші – орталықтың қолданыстағы құқығына сәйкес тіркелген, тіркеушінің қағидаларына, сондай-ақ эмитентпен жасалған келісімнің талаптарына сәйкес эмитенттің бағалы қағаздарын және бағалы қағаздарды ұстаушылардың құқықтарын есепке алуды және сақтауды жүзеге асыратын заңды тұлға;
12) тіркеушінің қағидалары – тіркеушінің ішкі құжаты, оған сәйкес тіркеуші эмитенттің бағалы қағаздарын және олар бойынша құқықтарды есепке алуды жүзеге асырады;
13) эмитент – Қазақстан Республикасының заңнамалық актісінде айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы;
2-тарау. Бағалы қағаздарды шығару тәртібі
3. Эмитент бағалы қағаздарды құжатсыз нысанда шығарады. Тіркеуші бағалы қағаздарды есепке алуды және сақтауды тіркеуші қағидалары және тіркеушінің қызметтерін көрсету туралы эмитентпен жасалған келісімнің негізінде жүзеге асырады. Егер депозитарийдің қызметтерді көрсетуі шығарылым шарттарында көзделсе, депозитарий бағалы қағаздарға қатысты эмитентке кастодиандық және депозитарлық-есеп айырысу қызметтерін көрсетуді депозитарий қағидаларына сәйкес жүзеге асыра алады.
4. Орталықтың қолданыстағы құқығына сәйкес әрбір шығарылымның Қазақстан Республикасының орталық депозитарийі беретін халықаралық сәйкестендіру нөмірі (ISIN) болады.
5. Эмитент бағалы қағаздарды аукцион өткізу, қосымша орналастыру, жазылым жүргізу және Орталықтың актілерінде және қор биржасының қағидаларында белгіленген басқа да тәсілдермен орналастырады.
6. Эмитент бағалы қағаздар шығарылымның жүзеге асыру кезінде орналастыру жөніндегі агентті тарта алады.
7. Бағалы қағаздар шығарылымының нысаналы мақсаты орнықты даму мақсаттарын іске асыру шеңберінде "жасыл" жобаларды қаржыландыру болып табылады.
8. Бағалы қағаздарды орналастыру, есепке алу, оларға қызмет көрсету, айналысқа түсіру және өтеу тәсілдерінің шарттары мен рәсімдері бағалы қағаздарды шығару шарттарымен, қор биржасының қағидаларымен, тіркеушінің қағидаларымен, депозитарийдің қағидаларымен, сондай-ақ Орталықтың актілерімен белгіленеді.
9. Бағалы қағаздар бойынша сыйақы төлеу бағалы қағаздарды шығару шарттарымен белгіленген күндері жүргізіледі. Сыйақының соңғы төлемі, егер бағалы қағаздарды шығару шарттарында өзгеше мерзім көзделмесе, бағалы қағаздарды өтеу күнімен сәйкес келеді. Егер бағалы қағаздар бойынша сыйақы төлеу күні жұмыс істемейтін күнге сәйкес келетін болса, онда төлем жұмыс істемейтін күннен кейінгі бірінші жұмыс күні жүргізіледі.

11) ценные бумаги – государственные эмиссионные ценные бумаги, эмитируемые в соответствии с действующим правом центра для обращения на площадке центра местным исполнительным органом города республиканского значения с особым статусом, определенным законодательным актом Республики Казахстан, для финансирования "зеленых" проектов в рамках реализации целей устойчивого развития;
12) эмитент – местный исполнительный орган города республиканского значения с особым статусом, определенным законодательным актом Республики Казахстан;
13) выпуск ценных бумаг – действия эмитента, направленные на возникновение эмиссионных ценных бумаг в качестве объекта гражданских прав или совокупность определенных ценных бумаг, размещение, обращение и погашение которых осуществляются в соответствии с условиями выпуска данных эмиссионных ценных бумаг.
Глава 2. Порядок выпуска ценных бумаг
3. Ценные бумаги выпускаются эмитентом в бездокументарной форме. Учет и хранение ценных бумаг осуществляются регистратором на основании правил регистратора и соглашения, заключенного с эмитентом об оказании услуг регистратора. Депозитарий может осуществлять кастодиальные и депозитарно-расчетные услуги эмитенту в отношении ценных бумаг в соответствии с правилами депозитария, если оказание услуг депозитарием предусмотрено условиями выпуска.
4. Каждый выпуск имеет международный идентификационный номер (ISIN), присваиваемый центральным депозитарием Республики Казахстан в соответствии с действующим правом центра.
5. Ценные бумаги размещаются эмитентом путем проведения аукциона, доразмещения, подписки и другими способами, установленными актами центра и правилами фондовой биржи.
6. Эмитент при осуществлении выпуска ценных бумаг может привлекать агента по размещению.
7. Целевым назначением выпуска ценных бумаг является финансирование "зеленых" проектов в рамках реализации целей устойчивого развития.
8. Условия и процедуры способов размещения, учета, обслуживания, обращения и погашения ценных бумаг устанавливаются условиями выпуска ценных бумаг, правилами фондовой биржи, правилами регистратора, правилами депозитария, а также актами центра.
9. Выплата вознаграждения по ценным бумагам производится в дни, установленные условиями выпуска ценных бумаг. Последняя выплата вознаграждения совпадает с днем погашения ценных бумаг, если иной срок не предусмотрен условиями выпуска ценных бумаг. Если дата выплаты вознаграждения по ценным бумагам приходится на нерабочий день, то выплата производится в первый рабочий день, следующий за нерабочим днем.

10. Бағалы қағаздарды өтеу номиналды құны бойынша өтеу күнінде жүргізіледі. Егер бағалы қағаздардың номиналды құнын өтеу күні жұмыс істемейтін күнге сәйкес келсе, онда өтеу жұмыс істемейтін күннен кейінгі бірінші жұмыс күні жүргізіледі.
11. Эмитент бағалы қағаздарды ішінара мерзімінен бұрын немесе толық мерзімінен бұрын өтей алады, сондай-ақ бағалы қағаздарды шығару шарттарына сәйкес кері сатып алуды жүзеге асыра алады.
12. Бағалы қағаздарды өтеу және оларға қызмет көрсету тиісті жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
13. Эмитент бағалы қағаздарды өтегеннен кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға бағалы қағаздарды өтеу туралы депозитарий мәліметтерінің көшірмесін және жүргізілген өтеуді растайтын құжаттардың көшірмелерін ұсынады.
14. Бағалы қағаздар борыштық эмиссиялық бағалы қағаздар болып табылады, егер бағалы қағаздар шығару шарттарымен өзгеше құн айқындалмаса, олардың әрқайсысының номиналды құны 1 000 (бір мың) теңгені құрайды.
15. Бағалы қағаздар бойынша купон сомасын есептеу үшін есеп айырысу базасы есеп айырысу айында 30 (отыз) күн, есеп айырысу жылында 360 (үш жүз) алпыс күн.
16. Егер бағалы қағаздарды шығару шарттарында өзгеше мерзім көзделмесе, бағалы қағаздар айналыс мерзімі бір жылдан асатын мерзімге шығарылады.
17. Бағалы қағаздарды орналастыру және өтеу номиналды құны бойынша жүзеге асырылады, бұл ретте айналыс мерзімі ішінде орналастыру кезінде купон деп аталатын белгілі бір сыйақы төленеді.
18. Егер бағалы қағаздарды шығару шарттарында ктөлемнің өзгеше шарттары өзделмесе, бағалы қағаздар бойынша купонды төлеу, , эмитент белгілеген күндері бағалы қағаздар айналысының тиісті жылы жылына бір рет жүзеге асырылады.
19. Егер шығару шарттарында өзгеше көзделмесе, бағалы қағаздар купонының сомасы мынадай формулаға сәйкес есептеледі:
S=N*C
мұндағы:
S, теңге – кезекті төлеуге жататын бағалы қағаздар купонының сомасы;
N, теңге – сыйақысы кезекті төленуге жататын бағалы қағаздардың тиісті санының номиналды құнының сомасы;
С, % – купон мөлшерлемесі.

10. Погашение ценных бумаг производится по номинальной стоимости в дату погашения. Если дата погашения номинальной стоимости ценных бумаг приходится на нерабочий день, то погашение производится в первый рабочий день, следующий за нерабочим днем.
11. Эмитент может производить частичное досрочное или полное досрочное погашение ценных бумаг, а также осуществлять обратный выкуп в соответствии с условиями выпуска ценных бумаг.
12. Погашение и обслуживание ценных бумаг осуществляются за счет средств соответствующего местного бюджета.
13. После погашения ценных бумаг эмитент в течение 5 (пять) рабочих дней представляет в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета копию сведений депозитария о погашении ценных бумаг и копии документов, подтверждающих произведенное погашение.
14. Ценные бумаги являются долговыми эмиссионными ценными бумагами, номинальная стоимость каждой из которых составляет 1000 (одна тысяча) тенге, если иная стоимость не определена условиями выпуска ценных бумаг.
15. Расчетная база для исчисления суммы купона по ценным бумагам – 30 (тридцать) дней в расчетном месяце, 360 (триста шестьдесят) дней в расчетном году.
16. Ценные бумаги выпускаются со сроками обращения свыше одного года, если иной срок не предусмотрен условиями выпуска ценных бумаг.
17. Размещение и погашение ценных бумаг осуществляются по номинальной стоимости, при этом в течение срока обращения выплачивается определенное при размещении вознаграждение, называемое купоном.
18. Выплата купона по ценным бумагам осуществляется в дни, установленные эмитентом, один раз в год соответствующего года обращения ценных бумаг, если иные условия выплаты не предусмотрены условиями выпуска ценных бумаг.
19. Если иное не предусмотрено условиями выпуска, сумма купона ценных бумаг исчисляется согласно следующей формуле:
S=N*C,
где:
S, тенге – сумма купона ценных бумаг, подлежащего очередной выплате,
N, тенге – сумма номинальной стоимости соответствующего количества ценных бумаг, вознаграждение по которым подлежит очередной выплате,
С, % – ставка купона.