"Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 24 сәуірдегі №387 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 27 сәуірдегі № 335 қаулысы.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 24 сәуірдегі № 387 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі туралы ережеде:
​15-тармақта:
509) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"509) өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылау саласындағы құқықтық актілерді әзірлеуге қатысу;";
548) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"548) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылауды жүзеге асыру;";
мынадай мазмұндағы 758-14), 758-15), 758-16), 758-17), 758-18), 758-19), 758-20), 758-21), 758-22), 758-23), 758-24), 758-25), 758-26), 758-27), 758-28), 758-29) және 758-30) тармақшалармен толықтырылсын:
"758-14) өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылаудың техникалық құралдарының тізбесін және оларды қолдану қағидаларын әзірлеу және бекіту;
758-15) өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылаудың техникалық құралдарын сатып алу, пайдалану;
758-16) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттермен Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізілетін тауарлардың құжаттарын және мәліметтерін тексеруді, қарап-тексеруді және (немесе) жете тексеруді жүзеге асыру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
758-17) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттермен Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пункттерінде көлік құралдарын тоқтату, оларды қарап-тексеруді, жете тексеруді жүргізу;
758-18) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттермен Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізілетін тауарларды және көлік құралдарын қарап-тексеру және (немесе) жете тексеру актілерінің нысандарын әзірлеу және бекіту;
758-19) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың өткізілуіне бақылауды жүзеге асыру орындарының тізбесін әзірлеу;
758-20) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ақпараттық жүйелерді, байланыс жүйелерін, деректерді беру жүйелерін, сондай-ақ ақпаратты қорғау құралдарын әзірлеу, жасау, сатып алу және пайдалану;
758-21) өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруға қатысу;

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 24 апреля 2008 года № 387 "О некоторых вопросах Министерства финансов Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 апреля 2023 года № 335.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. п. 2.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 24 апреля 2008 года № 387 "О некоторых вопросах Министерства финансов Республики Казахстан" следующие изменения и дополнения:
в Положении о Министерстве финансов Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
в пункте 15:
подпункт 509) изложить в следующей редакции:
"509) участие в разработке правовых актов в сфере контроля специфических товаров;";
подпункт 548) изложить в следующей редакции:
"548) осуществление контроля специфических товаров в соответствии с законодательством Республики Казахстан;";
дополнить подпунктами 758-14), 758-15), 758-16), 758-17), 758-18), 758-19), 758-20), 758-21), 758-22), 758-23), 758-24), 758-25), 758-26), 758-27), 758-28), 758-29) и 758-30) следующего содержания:
"758-14) разработка и утверждение перечня и правил применения технических средств контроля специфических товаров;
758-15) приобретение и эксплуатация технических средств контроля специфических товаров;
758-16) разработка и утверждение правил осуществления проверки документов и сведений, проведения осмотра и (или) досмотра товаров, перемещаемых через Государственную границу Республики Казахстан с государствами – членами Евразийского экономического союза;
758-17) остановка транспортных средств, проведение их осмотра, досмотра в пунктах пропуска на Государственной границе Республики Казахстан с государствами – членами Евразийского экономического союза;
758-18) разработка и утверждение форм актов осмотра и (или) досмотра товаров и транспортных средств, перемещаемых через Государственную границу Республики Казахстан с государствами – членами Евразийского экономического союза;
758-19) разработка перечня мест осуществления контроля за перемещением специфических товаров через Государственную границу Республики Казахстан;
758-20) разработка, создание, приобретение и эксплуатация информационных систем, систем связи, систем передачи данных, а также средств защиты информации в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
758-21) участие в реализации государственной политики в сфере контроля специфических товаров;

758-22) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың өткізілуін бақылауды жүзеге асыру;
758-23) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттермен Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың өткізілуін бақылауды жүзеге асыру;
758-24) Еуразиялық экономикалық одақтың және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың өткізілуіне кедендік бақылауды жүзеге асыру;
758-25) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттермен Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы рұқсатсыз өткізілетін өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың экспортына, импортына немесе транзитіне тыйым салу туралы шешім қабылдау;
758-26) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттермен Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы тауарлар өткізуді жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалардан Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген, өткізілетін тауарларға қатысты құжаттар мен мәліметтерді сұрату және алу;
758-27) арнайы білім мен дағдыларды талап ететін мәселелерді зерттеу үшін Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарын, ұйымдарын, сарапшыларды және мамандарды тарту;
758-28) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметімен келісу бойынша автомобиль көлігі құралдарын, жүктер мен тауарларды Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы, оның ішінде электрондық кезек жүйесін пайдалана отырып өткізу тәртібін айқындау;
758-29) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметімен келісу бойынша электрондық кезек жүйесін әзірлеуді, ендіруді және оның жұмыс істеуін, сондай-ақ автомобиль көлік құралдарын, жүктер мен тауарларды Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізгені және электрондық кезекті брондағаны үшін төлемақы алу жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру;
758-30) монополияға қарсы органмен келісу бойынша автомобиль көлік құралдарын, жүктер мен тауарларды Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізгені, сондай-ақ олардың электрондық кезек бойынша өткені үшін төлемақы мөлшерін айқындау;".
2. Осы қаулы 2023 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін 1-тармақтың жиырма үшінші, жиырма төртінші және жиырма бесінші абзацтарды қоспағанда, қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов

758-22) осуществление контроля за перемещением специфических товаров через Государственную границу Республики Казахстан;
758-23) осуществление контроля за перемещением специфических товаров через Государственную границу Республики Казахстан с государствами – членами Евразийского экономического союза;
758-24) осуществление таможенного контроля за перемещением специфических товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза в соответствии с таможенным законодательством Евразийского экономического союза и (или) Республики Казахстан;
758-25) принятие решения о запрете экспорта, импорта или транзита специфических товаров, перемещаемых через Государственную границу Республики Казахстан с государствами – членами Евразийского экономического союза без разрешения;
758-26) запрашивание и получение от физических и юридических лиц, осуществляющих перемещение товаров через Государственную границу Республики Казахстан с государствами – членами Евразийского экономического союза, документов и сведений, касающихся перемещаемых товаров, установленных законодательством Республики Казахстан;
758-27) привлечение государственных органов Республики Казахстан, организаций, экспертов и специалистов для исследования вопросов, требующих специальных знаний и навыков;
758-28) определение порядка пропуска через Государственную границу Республики Казахстан автомобильных транспортных средств, грузов и товаров, в том числе с использованием системы электронной очереди, по согласованию с Пограничной службой Комитета национальной безопасности Республики Казахстан;
758-29) организация разработки, внедрения и функционирования системы электронной очереди, а также мероприятий по взиманию плат за пропуск через Государственную границу Республики Казахстан автомобильных транспортных средств, грузов и товаров и бронирование электронной очереди по согласованию с Пограничной службой Комитета национальной безопасности Республики Казахстан;
758-30) определение размеров плат за пропуск через Государственную границу Республики Казахстан автомобильных транспортных средств, грузов и товаров, а также их прохождение по электронной очереди по согласованию с антимонопольным органом;".
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания, за исключением абзацев двадцать третьего, двадцать четвертого и двадцать пятого пункта 1, которые вводятся в действие с 1 июля 2023 года.
Премьер-Министр Республики Казахстан А. Смаилов