"Қазақстан Республикасының аумағына 2022 жылғы 1 қыркүйекке дейін әкелінген көлік құралдарының жекелеген санаттарын бастапқы тіркегені үшін алым мөлшерлемесін қолдану және осындай көлік құралдарын әкелуді жүзеге асырған жеке тұлғаларды, сондай-ақ көлік құралдарының санаттарын өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелерінен босату шарттары мен мерзімдерін, қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 9 қаңтардағы № 13 қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 4 мамырдағы № 356 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасының аумағына 2022 жылғы 1 қыркүйекке дейін әкелінген көлік құралдарының жекелеген санаттарын бастапқы тіркегені үшін алым мөлшерлемесін қолдану және осындай көлік құралдарын әкелуді жүзеге асырған жеке тұлғаларды, сондай-ақ көлік құралдарының санаттарын өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелерінен босату шарттары мен мерзімдерін, қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 9 қаңтардағы № 13 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының аумағына 2022 жылғы 1 қыркүйекке дейін әкелінген көлік құралдарының жекелеген санаттарын бастапқы тіркегені үшін алым мөлшерлемесін қолдану және осындай көлік құралдарын әкелуді жүзеге асырған жеке тұлғаларды, сондай-ақ көлік құралдарының санаттарын өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелерінен босату шарттары мен мерзімдерінде, қағидаларында:
3-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Көлік құралдарын бастапқы тіркегені үшін 200000 теңге мөлшерінде алым мөлшерлемесін қолдану үшін Қазақстан Республикасының азаматтары (бұдан әрі – өтініш беруші) жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті органға (бұдан әрі – уәкілетті орган) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамының (бұдан әрі – мемлекеттік корпорация) филиалдары немесе "электрондық үкімет" порталы (бұдан әрі – ЭҮП) және уәкілетті орган айқындаған өзге де ақпараттандыру объектілері арқылы жүгінеді.";
5-тармақтың бірінші және екінші абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
"5. ЭҮП және уәкілетті орган айқындаған өзге ақпараттандыру объектілері арқылы жүгінген кезде:
1) өтініш беруші "жеке кабинетке" кіруді жүзеге асырады, өтінішті электрондық түрде толтырады және осы Қағидалардың 3-тармағының екінші бөлігінің 3) және 4) тармақшаларында көзделген құжаттардың сканерленген көшірмелерін тіркейді.";
6-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 9 января 2023 года № 13 "Об утверждении Правил, условий и сроков применения ставки сбора за первичную регистрацию отдельных категорий транспортных средств, ввезенных на территорию Республики Казахстан до 1 сентября 2022 года, и освобождения физических лиц, осуществивших ввоз таких транспортных средств от расширенных обязательств производителей (импортеров), а также категорий транспортных средств"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 4 мая 2023 года № 356
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 9 января 2023 года № 13 "Об утверждении Правил, условий и сроков применения ставки сбора за первичную регистрацию отдельных категорий транспортных средств, ввезенных на территорию Республики Казахстан до 1 сентября 2022 года, и освобождения физических лиц, осуществивших ввоз таких транспортных средств от расширенных обязательств производителей (импортеров), а также категорий транспортных средств" следующие изменения и дополнение:
в Правилах, условиях и сроках применения ставки сбора за первичную регистрацию отдельных категорий транспортных средств, ввезенных на территорию Республики Казахстан до 1 сентября 2022 года, и освобождения физических лиц, осуществивших ввоз таких транспортных средств от расширенных обязательств производителей (импортеров), а также категориях транспортных средств, утвержденных указанным постановлением:
абзац первый пункта 3 изложить в следующей редакции:
"3. Для применения ставки сбора за первичную регистрацию транспортных средств в размере 200000 тенге граждане Республики Казахстан (далее – заявитель) обращаются в уполномоченный орган по обеспечению безопасности дорожного движения (далее – уполномоченный орган) через филиалы некоммерческого акционерного общества "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – государственная корпорация) или портал "электронное правительство" (далее – ПЭП) и иные объекты информатизации, определенные уполномоченным органом.";
абзацы первый и второй пункта 5 изложить в следующей редакции:
"5. При обращении через ПЭП и иные объекты информатизации, определенные уполномоченным органом:
1) заявитель осуществляет вход в "личный кабинет", заполняет в электронном виде заявление и прикрепляет сканированные копии документов, предусмотренных подпунктами 3) и 4) части второй пункта 3 настоящих Правил;";
абзац первый пункта 6 изложить в следующей редакции:

"6. Мемлекеттік корпорация жанындағы тексеріп-қарау пунктінде тексеріп-қарауды және нөмірлік агрегаттардың, көлік құралының мемлекеттік нөмірлік тіркеу белгісінің тіркеу құжаттарында көрсетілген есептік деректерге сәйкестігін салыстырып тексеруді және олардың төлнұсқалығын белгілеуді (жасырын, жалған немесе қандай да бір өзге тәсілдермен өзгертілген нөмірлік агрегаттарды анықтауды) ішкі істер органдарының уәкілетті қызметкері жүзеге асырады.";
мынадай мазмұндағы 11-1-тармақпен толықтырылсын:
"11-1. Егер Еуразиялық экономикалық одаққа (бұдан әрі – ЕАЭО) мүше мемлекеттердің аумағына әкелінген көлік құралының кедендік тазартудан өтуі расталмаса, бұл ретте көлік құралы бұған дейін ЕАЭО-ға мүше мемлекеттің құзыретті органында тіркеу есебінде тұрмаған болса, Қазақстан Республикасының аумағына 2022 жылғы 1 қыркүйекке дейін әкелінсе және іздестіруде болмаса, мұндай көлік құралын алғашқы тіркегені үшін 200000 теңге мөлшеріндегі алым мөлшерлемесін қолдануға және оны иеліктен шығару мүмкіндігінсіз, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында пайдалану құқығымен ғана бастапқы тіркеуге:
1) өтініш;
2) ішкі істер органдарының уәкілетті қызметкері берген көлік құралын тексеріп-қарау актісі;
3) көлік және коммуникация саласындағы уәкілетті орган техникалық тексеріп-қарау операторларының тізіліміне енгізген техникалық тексеріп-қарау операторы берген міндетті техникалық тексеріп-қараудан өткенін растайтын техникалық тексеріп-қараудың диагностикалық картасы негізінде жол беріледі.".
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов

"6. В пункте осмотра при государственной корпорации осмотр и сверка соответствия номерных агрегатов, государственного регистрационного номерного знака транспортного средства учетным данным, указанным в регистрационных документах, и установление их подлинности (выявление скрытых, подложных или измененных какими-либо иными способами номерных агрегатов) осуществляются уполномоченным сотрудником органов внутренних дел.";
дополнить пунктом 11-1 следующего содержания:
"11-1. Если прохождение таможенной очистки транспортного средства, ввезенного на территорию государств – членов Евразийского экономического союза (далее – ЕАЭС), не подтверждается, при этом транспортное средство ранее не состояло на регистрационном учете в компетентном органе государства – члена ЕАЭС, ввезено на территорию Республики Казахстан до 1 сентября 2022 года и не находится в розыске, допускаются применение ставки сбора за первичную регистрацию такого транспортного средства в размере 200000 тенге и его первичная регистрация без возможности отчуждения, а также с правом эксплуатации только на территории Республики Казахстан на основании:
1) заявления;
2) акта осмотра транспортного средства, выданного уполномоченным сотрудником органов внутренних дел;
3) диагностической карты технического осмотра, подтверждающей прохождение обязательного технического осмотра, выданной оператором технического осмотра, включенным уполномоченным органом в области транспорта и коммуникаций в реестр операторов технического осмотра.".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов