Жеке қорғану, өзін-өзі қорғау, байланыс, қауіптілік туралы хабарлау құралдарын және техникалық құралдарды беру қағидаларын, олардың түрлерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 26 мамырдағы № 404 қаулысы.
"Қылмыстық процеске қатысушы адамдарды мемлекеттік қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Қоса беріліп отырған Жеке қорғану, өзін-өзі қорғау, байланыс, қауіптілік туралы хабарлау құралдарын және техникалық құралдарды беру қағидалары, олардың түрлері бекітілсін.
Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2023 жылғы 26 мамырдағы
№ қаулысымен
бекітілген
Жеке қорғану, өзін-өзі қорғау, байланыс, қауіптілік туралы хабарлау құралдарын және техникалық құралдарды беру қағидалары, олардың түрлері
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жеке қорғану, өзін-өзі қорғау, байланыс, қауіптілік туралы хабарлау құралдарын және техникалық құралдарды беру қағидалары, олардың түрлері (бұдан әрі – Қағидалар) "Қылмыстық процеске қатысушы адамдарды мемлекеттік қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 15-бабына сәйкес әзірленді және қылмыстық процеске қатысушы адамдарға (бұдан әрі – қорғалатын адамдар) жеке қорғану, өзін-өзі қорғау, байланыс, қауіптілік туралы хабарлау құралдарын және техникалық құралдарды беру тәртібін, олардың түрлерін айқындайды.
2. Қауіпсіздік шараларын жүзеге асыратын органдар қорғалатын адамдарға өзін-өзі қорғау және жеке қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін оларға жеке қорғану, өзін-өзі қорғау, байланыс құралдарын, сондай-ақ оларға қатысты болуы мүмкін құқыққа қарсы қол сұғушылықтарды тіркеу және қауіптілік туралы хабарлау үшін техникалық құралдарды қауіпсіздік шараларын қолдануға негіз болған нақты мән-жайларды ескере отырып береді.
3. Қорғалатын адамды жеке қорғану, өзін-өзі қорғау, байланыс, қауіптілік туралы хабарлау құралдарымен және техникалық құралдармен қамтамасыз ету Заңның 7-бабы 2-тармағының 2) тармақшасында көзделген қауіпсіздік шараларын жүзеге асыратын органдар белгіленген тәртіппен жасайтын шарттың негізінде жүзеге асырылатын жеке қауіпсіздікті қамтамасыз ету шарасының бірі болып табылады.
2-тарау. Мемлекеттік қорғауға жататын адамдарға жеке қорғану, өзін-өзі қорғау, байланыс, қауіптілік туралы хабарлау құралдарын және техникалық құралдарды беру тәртібі
4. Жеке қорғану, өзін-өзі қорғау, байланыс, қауіптілік туралы хабарлау құралдарын және техникалық құралдарды беру қауіпсіздік шараларын жүзеге асыратын органның қаулысы негізінде жүзеге асырылады.
Жеке қорғану, өзін-өзі қорғау, байланыс, қауіптілік туралы хабарлау құралдары және техникалық құралдар қорғалатын адамға қауіпсіздік шараларын жүзеге асыратын орган қаулы шығарған кезден бастап жиырма төрт сағат ішінде беріледі.

Об утверждении Правил выдачи, видов средств индивидуальной защиты, самообороны, связи, оповещения об опасности и технических средств
Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 мая 2023 года № 404.
В соответствии со статьей 15 Закона Республики Казахстан "О государственной защите лиц, участвующих в уголовном процессе" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила выдачи, виды средств индивидуальной защиты, самообороны, связи, оповещения об опасности и технических средств.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 26 мая 2023 года № 404
Правила
выдачи, виды средств индивидуальной защиты, самообороны, связи, оповещения об опасности и технических средств
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила выдачи, виды средств индивидуальной защиты, самообороны, связи, оповещения об опасности и технических средств разработаны в соответствии со статьей 15 Закона Республики Казахстан "О государственной защите лиц, участвующих в уголовном процессе" (далее – Закон) и определяют порядок выдачи, виды средств индивидуальной защиты, самообороны, связи, оповещения об опасности и технических средств лицам, участвующим в уголовном процессе (далее – защищаемые лица).
2. Органы, осуществляющие меры безопасности, для обеспечения самообороны и личной безопасности выдают защищаемым лицам средства индивидуальной защиты, самообороны, связи, а также технические средства для фиксации допускаемых в отношении их противоправных посягательств и оповещения об опасности с учетом конкретных обстоятельств, послуживших основанием для применения мер безопасности.
3. Обеспечение защищаемого лица средствами индивидуальной защиты, самообороны, связи, оповещения об опасности и техническими средствами является одной из мер обеспечения личной безопасности, предусмотренной подпунктом 2) пункта 2 статьи 7 Закона, осуществляемой на основе договора, заключаемого органами, осуществляющими меры безопасности, в установленном порядке.
Глава 2. Порядок выдачи средств индивидуальной защиты, самообороны, связи, оповещения об опасности и технических средств лицам, подлежащим государственной защите
4. Выдача средств индивидуальной защиты, самообороны, связи, оповещения об опасности и технических средств осуществляется на основании постановления органа, осуществляющего меры безопасности.
Средства индивидуальной защиты, самообороны, связи, оповещения об опасности и технические средства выдаются защищаемому лицу в течение двадцати четырех часов с момента вынесения постановления органом, осуществляющим меры безопасности.

5. Қауіпсіздік шараларын жүзеге асыратын орган жеке қорғану, өзін-өзі қорғау, байланыс құралдарын, қауіптілік туралы хабарлау құралдарын және техникалық құралдарды беру кезінде қорғалатын адамға оларды пайдалану және сақтау жөнінде нұсқама және оқыту жүргізеді.
6. Жеке қорғану, өзін-өзі қорғау, байланыс, қауіптілік туралы хабарлау құралдары мен техникалық құралдар қорғалатын адамға осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес қабылдау-тапсыру актісі бойынша беріледі.
7. Қорғалатын адам қауіпсіздік шараларын жүзеге асыратын органмен жасалатын қауіпсіздік шараларын қолдану шарттары туралы шартқа сәйкес берілген жеке қорғану, өзін-өзі қорғау, байланыс, қауіптілік туралы хабарлау құралдарының және техникалық құралдардың бүтіндігі мен сақталуына дербес жауаптылықта болады.
8. Қауіпсіздік шаралары тоқтатылған кезде қорғалатын адамға берілетін жеке қорғану, өзін-өзі қорғау, байланыс, қауіптілік туралы хабарлау құралдары мен техникалық құралдар жиырма төрт сағат ішінде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес акт бойынша қауіпсіздік шараларын жүзеге асыратын органға қайтарылады.
3-тарау. Жеке қорғану, өзін-өзі қорғау, байланыс, қауіптілік туралы хабарлау құралдарының және техникалық құралдардың түрлері
9. Қауіпсіздік шараларын жүзеге асыратын орган қорғалатын адамға:
1) жеке қорғану құралдарын – броньды кеудеше; қорғаныш, оққа төзімді дулыға; тыныс алу және көру мүшелерін жеке қорғау құралдары;
2) өзін-өзі қорғау құралдарын – электрлік қару; көзден жас ағызатын немесе тітіркендіргіш заттармен жарақталған аэрозольды құрылғылар;
3) байланыс құралдарын – радиостанция; спутниктік, ұялы телефондар;
4) құқыққа қарсы қол сұғушылықтарды тіркеудің техникалық құралдарын – ықшам диктофон; алып жүретін бейнетіркегіш;
5) қауіптілік туралы хабарлаудың техникалық құралдарын – спутниктік трекинг және мониторинг жүйелері (GPS); дабыл сигналын жасырын беруге арналған алып жүретін құрылғы; ұялы телефонға арналған мобильді қосымшалар береді.
10. Қажет болған кезде қорғалатын адам бір немесе бірнеше жеке қорғану, өзін-өзі қорғау, байланыс, қауіптілік туралы хабарлау құралдарымен және техникалық құралдармен қамтамасыз етілуі мүмкін.
Жеке қорғану, өзін-өзі қорғау,
байланыс, қауіптілік туралы
хабарлау құралдарын және
техникалық құралдарды беру
қағидаларына, олардың
түрлеріне
1-қосымша
20___ жылғы "____"____________ (жасалған күні)
________________ (қала, елді мекен)
Жеке қорғану, өзін-өзі қорғау, байланыс, қауіптілік туралы хабарлау құралдарын және техникалық құралдарды қабылдау-тапсыру актісі
"Қылмыстық процеске қатысушы адамдарды мемлекеттік қорғау туралы" Қазақстан
Республикасы Заңының 15-бабында көзделген жеке қауіпсіздікті қамтамасыз ету
шарасын таңдап алу туралы қаулының негізінде қорғалатын адамға
______________________________________________________ беріледі.
(мүліктің түрі, сериялық/түгендеу нөмірі)
___________________________ техникалық жай-күйі бекітілген сипаттамаларға сай
келеді, құралды қабылдап алу кезінде ақаулар анықталған жоқ.
Берілген ________ пайдалану туралы нұсқамадан өттім, пайдалану тәсілдерін үйрендім.
________________________
қорғалатын адамның Т.А.Ә. (бар болса)
________________
қолы
____________
күні
Мүлікті берді:
________________________
Т.А.Ә. (бар болса)
________________
қолы
____________
күні
Мүлікті қабылдады:
________________________
Т.А.Ә. (бар болса)
________________
қолы
____________
күні
Жеке қорғану, өзін-өзі қорғау,
байланыс, қауіптілік туралы
хабарлау құралдарын және
техникалық құралдарды
беру қағидаларына,
олардың түрлеріне
2-қосымша
20___ жылғы "____"____________
(жасалған күні)
________________
(қала, елді мекен)
Жеке қорғану, өзін-өзі қорғау, байланыс, қауіптілік туралы хабарлау құралдарын және техникалық құралдарды қайтару актісі
"Қылмыстық процеске қатысушы адамдарды мемлекеттік қорғау туралы" Қазақстан

5. Орган, осуществляющий меры безопасности, при выдаче средств индивидуальной защиты, самообороны, связи, оповещения об опасности и технических средств проводит инструктаж и обучение защищаемого лица по их эксплуатации и хранению.
6. Защищаемому лицу средства индивидуальной защиты, самообороны, связи, оповещения об опасности и технические средства выдаются по акту приема-передачи согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
7. Защищаемое лицо несет персональную ответственность за целостность и сохранность выданных средств индивидуальной защиты, самообороны, связи, оповещения об опасности и технических средств согласно договору об условиях применения мер безопасности, заключаемому с органом, осуществляющим меры безопасности.
8. При отмене мер безопасности выдаваемые защищаемому лицу средства индивидуальной защиты, самообороны, связи, оповещения об опасности и технические средства подлежат возврату в течение двадцати четырех часов в орган, осуществляющий меры безопасности, по акту согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Глава 3. Виды средств индивидуальной защиты, самообороны, связи, оповещения об опасности и технических средств
9. Орган, осуществляющий меры безопасности, выдает защищаемому лицу:
1) средства индивидуальной защиты – бронежилет; шлем защитный, пулестойкий; средства индивидуальной защиты органов дыхания и зрения;
2) средства самообороны – электрическое оружие; аэрозольные устройства, снаряженные слезоточивыми или раздражающими веществами;
3) средства связи – радиостанция; спутниковый, сотовый телефоны;
4) технические средства фиксации противоправных посягательств – портативный диктофон; носимый видеорегистратор;
5) технические средства оповещения об опасности – системы спутникового трекинга и мониторинга (GPS); носимое устройство для скрытой передачи тревожного сигнала; мобильные приложения для сотового телефона.
10. При необходимости защищаемое лицо может обеспечиваться одним или несколькими средствами индивидуальной защиты, самообороны, связи, оповещения об опасности и техническими средствами.
Приложение 1
к Правилам выдачи, видам
средств индивидуальной
защиты, самообороны, связи,
оповещения об опасности и
технических средств
"____"____________20___ года
(дата составления)
_______________________
(город, населенный пункт)
Акт
приема-передачи средств индивидуальной защиты,
самообороны, связи, оповещения об опасности и технических средств
На основании постановления об избрании меры обеспечения личной безопасности,
предусмотренной статьей 15 Закона Республики Казахстан "О государственной защите лиц,
участвующих в уголовном процессе", защищаемому лицу выдается_____________________
(вид имущества, серийный/инвентарный номер)
Техническое состояние ___________________________ соответствует заявленным
характеристикам, дефектов при приемке средства не обнаружено.
Инструктаж об использовании выданного __________________________________
мною пройден, способам использования обучен.
________________________
Ф.И.О. (при его наличии)
защищаемого лица
________________
подпись
____________
дата
Имущество передал:
________________________
Ф.И.О. (при его наличии)
________________
подпись
____________
дата
Имущество принял:
________________________
Ф.И.О. (при его наличии)
________________
подпись
____________
дата
Приложение 2
к Правилам выдачи, видам
средств индивидуальной
защиты, самообороны, связи,
оповещения об опасности и
технических средств
"____"____________20___ года
(дата составления)
___________________________
(город, населенный пункт)
Акт
возврата средств индивидуальной защиты, самообороны,
связи, оповещения об опасности и технических средств
На основании постановления об отмене мер обеспечения личной безопасности,

Республикасы Заңының 7-бабы 2-тармағының 2) тармақшасында көзделген жеке
қауіпсіздікті қамтамасыз ету шараларын тоқтату туралы қаулының негізінде
қорғалатын адам өзіне 20__ жылғы "___"________ жеке қорғану, өзін-өзі қорғау,
байланыс, қауіптілік туралы хабарландыру құралдарын және техникалық құралдарды
қабылдау-тапсыру актісіне сәйкес уақытша пайдалануға берілген:
__________________________________________________________________________
(мүліктің түрі, сериялық/түгендеу нөмірі)
қайтарады.
Қайтарылатын мүліктің жай-күйі және техникалық жарамдылығы, сондай-ақ
ақаулардың бар-жоғы туралы белгі:____________________________
Мүлікті берді:
________________________
Т.А.Ә. (бар болса)
________________
қолы
____________
күні
Мүлікті қабылдады:
________________________
Т.А.Ә. (бар болса)
________________
қолы
____________
күні

предусмотренных подпунктом 2) пункта 2 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О
государственной защите лиц, участвующих в уголовном процессе", защищаемым лицом
подлежит возврату: ______________________________________________________________,
(вид имущества, серийный/инвентарный номер)
выданный(-ая, -ое) ему во временное пользование в соответствии с актом приема-передачи
средств индивидуальной защиты, самообороны, связи, оповещения об опасности и
технических средств от "___"________ 20__ года.
Отметка о состоянии и технической исправности возвращаемого имущества, а также
наличии дефектов:__________________________________
Имущество передал:
________________________
Ф.И.О. (при его наличии)
________________
подпись
__________
дата
Имущество принял:
________________________
Ф.И.О. (при его наличии)
________________
подпись
__________
дата