"Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 701 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 2 маусымдағы № 439 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 701 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі туралы ережеде:
16-тармақта:
мынадай мазмұндағы 25-1) тармақшамен толықтырылсын:
"25-1) тікұшақ қызметтерін ұсыну жөніндегі бірыңғай операторды айқындайды;";
29) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"29) төтенше жағдайлар аймағындағы халықтың ең төмен тыныс-тіршілігін қамтамасыз ету нормаларын бекітеді;";
мынадай мазмұндағы 29-1) тармақшамен толықтырылсын:
"29-1) адамдарды құтқару үшін, аса қажет болған жағдайда төтенше жағдайлар аймағындағы ұйымдардың байланыс, көлік құралдарын, мүлкі мен өзге де материалдық құралдарын пайдалану тәртібін белгілейді;";
мынадай мазмұндағы 55-1) тармақшамен толықтырылсын:
"55-1) өртке қарсы мемлекеттік емес қызмет міндетті түрде құрылатын ұйымдар мен объектілердің тізбесін бекітеді;";
мынадай мазмұндағы 67-1) тармақшамен толықтырылсын:
"67-1) мемлекеттік өртке қарсы қызмет өрттерден қорғайтын аса маңызды мемлекеттік меншік объектілерінің тізбесін әзірлейді және бекітеді;";
90) тармақша алып тасталсын;
92) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"92) өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік инспекторлардың актілерінің нысандарын әзірлейді және бекітеді;";
мынадай мазмұндағы 94-1), 94-2), 94-3), 94-4), 94-5), 94-6), 94-7), 94-8), 94-9), 94-10), 94-11), 94-12), 94-13), 94-14), 94-15), 94-16), 94-17), 94-18), 94-19) және 94-20) тармақшалармен толықтырылсын:
"94-1) уранды геологиялық барлау, өндіру және қайта өңдеу кезінде өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
94-2) фторлы сутек қышқылын өндіру кезінде өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
94-3) иондаушы сәулелендіру көздерімен жұмыс істеген кезде өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
94-4) бериллий, оның қосылыстарын және олардан бұйымдар өндіру кезінде өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
94-5) мұнай-химия, мұнай өңдеу салаларындағы қауіпті өндірістік объектілер, мұнай базалары және автожанармай құю станциялары үшін өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларын әзірлейді және бекітеді;

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 701 "Вопросы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 2 июня 2023 года № 439.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 701 "Вопросы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан" следующие изменения и дополнения:
в Положении о Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
в пункте 16:
дополнить подпунктом 25-1) следующего содержания:
"25-1) определяет единого оператора по предоставлению вертолетных услуг;";
подпункт 29) изложить в следующей редакции:
"29) разрабатывает и утверждает нормы минимального жизнеобеспечения населения, находящегося в зоне чрезвычайных ситуаций;";
дополнить подпунктом 29-1) следующего содержания:
"29-1) устанавливает порядок использования для спасения людей, в случае крайней необходимости, средств связи, транспорта, имущества и иных материальных средств организаций, находящихся в зонах чрезвычайных ситуаций;";
дополнить подпунктом 55-1) следующего содержания:
"55-1) утверждает перечень организаций и объектов, на которых в обязательном порядке создается негосударственная противопожарная служба;";
дополнить подпунктом 67-1) следующего содержания:
"67-1) разрабатывает и утверждает перечень особо важных объектов государственной собственности, защищаемых государственной противопожарной службой от пожаров;";
подпункт 90) исключить;
подпункт 92) изложить в следующей редакции:
"92) разрабатывает и утверждает формы актов государственных инспекторов в области промышленной безопасности;";
дополнить подпунктами 94-1), 94-2), 94-3), 94-4), 94-5), 94-6), 94-7), 94-8), 94-9), 94-10), 94-11), 94-12), 94-13), 94-14), 94-15), 94-16), 94-17), 94-18), 94-19) и 94-20) следующего содержания:
"94-1) разрабатывает и утверждает правила обеспечения промышленной безопасности при геологоразведке, добыче и переработке урана;
94-2) разрабатывает и утверждает правила обеспечения промышленной безопасности при производстве фтористоводородной кислоты;
94-3) разрабатывает и утверждает правила обеспечения промышленной безопасности при обращении с источниками ионизирующего излучения;
94-4) разрабатывает и утверждает правила обеспечения промышленной безопасности при производстве бериллия, его соединений и изделий из них;
94-5) разрабатывает и утверждает правила обеспечения промышленной безопасности для опасных производственных объектов в нефтехимической, нефтеперерабатывающей отраслях, нефтебаз и автозаправочных станций;

94-6) өсімдік шикізатын сақтау және қайта өңдеу бойынша қауіпті өндірістік объектілер үшін өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
94-7) өнеркәсіптің химия саласындағы қауіпті өндірістік объектілер үшін өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
94-8) қара, түсті, бағалы металдардың балқымаларын және осы металдардың негізінде алынатын қорытпаларды өндіру бойынша қауіпті өндірістік объектілер үшін өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
94-9) пайдалы қатты қазбаларды қайта өңдеу жұмыстарын жүргізетін қауіпті өндірістік объектілер үшін өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
94-10) қауіпті өндірістік объектілердің қалдық және шлам шаруашылықтары үшін өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
94-11) көмір шахталарының қауіпті өндірістік объектілері үшін өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
94-12) тау-кен және геологиялық барлау жұмыстарын жүргізетін қауіпті өндірістік объектілер үшін өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
94-13) өнеркәсіптің мұнай және газ салаларының қауіпті өндірістік объектілері үшін өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
94-14) теңізде мұнай операцияларын жүргізуді жүзеге асыратын қауіпті өндірістік объектілер үшін өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
94-15) газдарды дайындау және қайта өңдеу бойынша қауіпті өндірістік объектілер үшін өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
94-16) қысыммен жұмыс істейтін жабдықтарды пайдалану кезінде өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
94-17) жүк көтергіш механизмдерді пайдалану кезінде өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
94-18) компрессорлық станцияларды пайдалану кезінде өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
94-19) жарылыс жұмыстарын және өнеркәсіптік мақсаттағы жарылғыш материалдармен жұмыс жүргізетін қауіпті өндірістік объектілер үшін өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
94-20) магистральдық құбырларды пайдалану кезінде өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларын әзірлейді және бекітеді;";
мынадай мазмұндағы 184-1), 184-2), 184-3) және 184-4) тармақшалармен толықтырылсын:

94-6) разрабатывает и утверждает правила обеспечения промышленной безопасности для опасных производственных объектов по хранению и переработке растительного сырья;
94-7) разрабатывает и утверждает правила обеспечения промышленной безопасности для опасных производственных объектов химической отрасли промышленности;
94-8) разрабатывает и утверждает правила обеспечения промышленной безопасности для опасных производственных объектов по производству расплавов черных, цветных, драгоценных металлов и сплавов на основе этих металлов;
94-9) разрабатывает и утверждает правила обеспечения промышленной безопасности для опасных производственных объектов, ведущих работы по переработке твердых полезных ископаемых;
94-10) разрабатывает и утверждает правила обеспечения промышленной безопасности для хвостовых и шламовых хозяйств опасных производственных объектов;
94-11) разрабатывает и утверждает правила обеспечения промышленной безопасности для опасных производственных объектов угольных шахт;
94-12) разрабатывает и утверждает правила обеспечения промышленной безопасности для опасных производственных объектов, ведущих горные и геологоразведочные работы;
94-13) разрабатывает и утверждает правила обеспечения промышленной безопасности для опасных производственных объектов нефтяной и газовой отраслей промышленности;
94-14) разрабатывает и утверждает правила обеспечения промышленной безопасности для опасных производственных объектов, осуществляющих проведение нефтяных операций на море;
94-15) разрабатывает и утверждает правила обеспечения промышленной безопасности для опасных производственных объектов по подготовке и переработке газов;
94-16) разрабатывает и утверждает правила обеспечения промышленной безопасности при эксплуатации оборудования, работающего под давлением;
94-17) разрабатывает и утверждает правила обеспечения промышленной безопасности при эксплуатации грузоподъемных механизмов;
94-18) разрабатывает и утверждает правила обеспечения промышленной безопасности при эксплуатации компрессорных станций;
94-19) разрабатывает и утверждает правила обеспечения промышленной безопасности для опасных производственных объектов, ведущих взрывные работы и работы со взрывчатыми материалами промышленного назначения;
94-20) разрабатывает и утверждает правила обеспечения промышленной безопасности при эксплуатации магистральных трубопроводов;";
дополнить подпунктами 184-1), 184-2), 184-3) и 184-4) следующего содержания:

"184-1) табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлардың сыныптамасын белгілейді;
184-2) климаттық қатерлерден болатын дүлей зілзала тәуекелдерін бағалауды өз құзыреті шегінде жүргізеді;
184-3) климаттың өзгеруіне бейімделу жөніндегі, оның ішінде жаңа тәуекелдерді болғызбауға, қазіргі қауіптілікті төмендетуге және орнықтылықты нығайтуға бағытталған шараларды өз құзыреті шегінде және басымдылықты ескере отырып жүзеге асырады;
184-4) өз құзыреті шегінде іске асырылатын климаттың өзгеруіне бейімделу жөніндегі шаралардың тиімділігіне мониторинг пен бағалауды жүзеге асырады және осы шараларды түзетеді;";
206) және 207) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"206) мұнай өнімдерін өндіру саласындағы уәкілетті орган айқындаған мұнай өнімдерін беру жөніндегі бірыңғай оператордан мұнай өнімдерін сатып алады;
207) табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу мен жою және олардың салдарын бағалау үшін Жерді қашықтан зондтау деректерін пайдаланады;";
мынадай мазмұндағы 207-1) тармақшамен толықтырылсын:
"207-1) қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен мүдделі мемлекеттік органдармен бірлесіп мұнайдың төгілуіне сезімталдық картасын және экологиялық сезімталдық индексін әзірлеуге, айқындауға және келісуге қатысады;";
мынадай мазмұндағы 217-1) тармақшамен толықтырылсын:
"217-1) объектілік кәсіби авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдарын құру, орнын ауыстыру, қайта бейіндеу немесе тарату туралы ұйымдар басшылығының шешімдерін келіседі;";
222) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"222) жаңарту тәртібімен мемлекеттік материалдық резерв жүйесінің материалдық құндылықтарын шығару туралы шешімдер қабылдайды;";
мынадай мазмұндағы 227-1) тармақшамен толықтырылсын:
"227-1) өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалау жөніндегі мемлекеттік инспекторлардың аудио-, бейнежазба техникалық құралдарын пайдалану жөніндегі нұсқаулықты әзірлейді және бекітеді;";
мынадай мазмұндағы 249-1) тармақшамен толықтырылсын:
"249-1) мемлекеттік материалдық резерв саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастырады және іске асырады;";
мынадай мазмұндағы 262-1) тармақшамен толықтырылсын:
"262-1) мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарының бар-жоғы және қозғалысы туралы есептерді дайындау және ұсыну қағидаларын бекітеді;";
мынадай мазмұндағы 263-1) және 263-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"263-1) қарыз беру тәртібімен мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын шығару туралы шешім қабылдайды;
263-2) мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша құрту, кәдеге жарату үшін броньнан шығару тәртібімен мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын шығару туралы шешім қабылдайды;";
284) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"284) қауіпті өндірістік объектілерде оқу дабылдарын өткізуге қатысады;".

"184-1) устанавливает классификацию чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера;
184-2) проводит в пределах своей компетенции оценку рисков стихийных бедствий от климатических угроз;
184-3) осуществляет в пределах своей компетенции и с учетом приоритетности меры по адаптации к изменению климата, в том числе направленные на предотвращение новых рисков, снижение существующей опасности и укрепление устойчивости;
184-4) осуществляет мониторинг и оценку эффективности мер по адаптации к изменению климата, реализуемых в пределах своей компетенции, и корректирует эти меры;";
подпункты 206) и 207) изложить в следующей редакции:
"206) приобретает нефтепродукты у единого оператора по поставке нефтепродуктов, определенного уполномоченным органом в области производства нефтепродуктов;
207) использует данные дистанционного зондирования Земли для предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера и оценки их последствий;";
дополнить подпунктом 207-1) следующего содержания:
"207-1) участвует в разработке, определении и согласовании карты чувствительности и индекса экологической чувствительности к разливам нефти совместно с заинтересованными государственными органами в порядке, определяемом уполномоченным органом в области охраны окружающей среды;";
дополнить подпунктом 217-1) следующего содержания:
"217-1) согласовывает решения руководства организаций о создании, перемещении, перепрофилировании или ликвидации объектовых профессиональных аварийно-спасательных служб и формирований;";
подпункт 222) изложить в следующей редакции:
"222) принимает решения о выпуске материальных ценностей системы государственного материального резерва в порядке освежения;";
дополнить подпунктом 227-1) следующего содержания:
"227-1) разрабатывает и утверждает инструкцию по использованию технических средств аудио-, видеозаписи государственными инспекторами по государственному контролю и надзору в области промышленной безопасности;";
дополнить подпунктом 249-1) следующего содержания:
"249-1) формирует и реализует государственную политику в области государственного материального резерва;";
дополнить подпунктом 262-1) следующего содержания:
"262-1) утверждает правила подготовки и представления отчетов о наличии и движении материальных ценностей государственного материального резерва;";
дополнить подпунктами 263-1) и 263-2) следующего содержания:
"263-1) принимает решение о выпуске материальных ценностей государственного материального резерва в порядке заимствования;
263-2) по согласованию с уполномоченным органом по управлению государственным имуществом принимает решение о выпуске материальных ценностей государственного материального резерва в порядке разбронирования для уничтожения и утилизации;";
подпункт 284) изложить в следующей редакции:
"284) участвует в проведении учебных тревог на опасных производственных объектах;".

2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов

2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов