Әскери қызметшiлердің, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдары, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерiнің, сондай-ақ әскери немесе арнаулы атақтарға, сыныптық шендерге ие болу және нысанды киiм киiп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдардың және Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарындағы медициналық лауазымдары 2022 жылғы 1 шілдеден және 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қысқартылған, лауазымы қысқартылған кезде еңбек сіңірген жылдары үзіліссіз әскери қызметте, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы қызметте, мемлекеттік фельдъегерлік қызметте кемінде он екі жыл және алты ай болған адамдар қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде орналасқан медициналық ұйымдарда жұмысын жалғастырған жағдайда, осындай адамдардың еңбек сіңірген жылдарын есептеу қағидаларын бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 29 тамыздағы № 733 қаулысы.
Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 214-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса беріліп отырған Әскери қызметшiлердің, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдары, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерiнің, сондай-ақ әскери немесе арнаулы атақтарға, сыныптық шендерге ие болу және нысанды киiм киiп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдардың және Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарындағы медициналық лауазымдары 2022 жылғы 1 шілдеден және 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қысқартылған, лауазымы қысқартылған кезде еңбек сіңірген жылдары үзіліссіз әскери қызметте, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы қызметте, мемлекеттік фельдъегерлік қызметте кемінде он екі жыл және алты ай болған адамдар қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде орналасқан медициналық ұйымдарда жұмысын жалғастырған жағдайда, осындай адамдардың еңбек сіңірген жылдарын есептеу қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Yкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2023 жылғы 1 шілдеден бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2023 жылғы 29 тамыздағы
№ 733 қаулысымен
бекітілген
Әскери қызметшiлердің, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдары, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерiнің, сондай-ақ әскери немесе арнаулы атақтарға, сыныптық шендерге ие болу және нысанды киiм киiп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдардың және Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарындағы медициналық лауазымдары 2022 жылғы 1 шілдеден және 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қысқартылған, лауазымы қысқартылған кезде еңбек сіңірген жылдары үзіліссіз әскери қызметте, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы қызметте, мемлекеттік фельдъегерлік қызметте кемінде он екі жыл және алты ай болған адамдар қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде орналасқан медициналық ұйымдарда жұмысын жалғастырған жағдайда, осындай адамдардың еңбек сіңірген жылдарын есептеу қағидалары

Об утверждении Правил исчисления выслуги лет военнослужащим, сотрудникам специальных государственных и правоохранительных органов, государственной фельдъегерской службы, а также лицам, права которых иметь воинские или специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года, и лицам, медицинские должности которых сокращены в органах внутренних дел Республики Казахстан с 1 июля 2022 года и 1 января 2023 года, имевшим на момент сокращения должности выслугу лет не менее двенадцати лет и шести месяцев непрерывной воинской службы, службы в специальных государственных и правоохранительных органах, государственной фельдъегерской службе, при условии продолжения ими работы в медицинских организациях, расположенных в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы, и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 августа 2023 года № 733.
В соответствии со статьей 214 Социального кодекса Республики Казахстан Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила исчисления выслуги лет военнослужащим, сотрудникам специальных государственных и правоохранительных органов, государственной фельдъегерской службы, а также лицам, права которых иметь воинские или специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года, и лицам, медицинские должности которых сокращены в органах внутренних дел Республики Казахстан с 1 июля 2022 года и 1 января 2023 года, имевшим на момент сокращения должности выслугу лет не менее двенадцати лет и шести месяцев непрерывной воинской службы, службы в специальных государственных и правоохранительных органах, государственной фельдъегерской службе, при условии продолжения ими работы в медицинских организациях, расположенных в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы.
2. Признать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 1 июля 2023 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от " " 2023 года №
Правила исчисления выслуги лет военнослужащим, сотрудникам специальных государственных и правоохранительных органов, государственной фельдъегерской службы, а также лицам, права которых иметь воинские или специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года, и лицам, медицинские должности которых сокращены в органах внутренних дел Республики Казахстан с 1 июля 2022 года и 1 января 2023 года, имевшим на момент сокращения должности выслугу лет не менее двенадцати лет и шести месяцев непрерывной воинской службы, службы в специальных государственных и правоохранительных органах, государственной фельдъегерской службе, при условии продолжения ими работы в медицинских организациях, расположенных в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы

1. Осы Әскери қызметшiлердің, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдары, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерiнің, сондай-ақ әскери немесе арнаулы атақтарға, сыныптық шендерге ие болу және нысанды киiм киiп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдардың және Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарындағы медициналық лауазымдары 2022 жылғы 1 шілдеден және 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қысқартылған, лауазымы қысқартылған кезде еңбек сіңірген жылдары үзіліссіз әскери қызметте, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы қызметте, мемлекеттік фельдъегерлік қызметте кемінде он екі жыл және алты ай болған адамдар қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде орналасқан медициналық ұйымдарда жұмысын жалғастырған жағдайда, осындай адамдардың еңбек сіңірген жылдарын есептеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 214-бабына сәйкес әзірленді және әскери қызметшілердің, арнайы атақтар немесе сыныптық шендер берілген не біліктілік сыныптары белгіленген құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдардың, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерінің, сондай-ақ арнаулы атақтарға, сыныптық шендерге ие болу және нысанды киім киіп жүру құқықтарғы 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдардың және Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарындағы медициналық лауазымдары 2022 жылғы 1 шілдеден және 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қысқартылған, лауазымы қысқартылған кезде еңбек сіңірген жылдары үзіліссіз әскери қызметте, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы қызметте, мемлекеттік фельдъегерлік қызметте кемінде он екі жыл және алты ай болған адамдар қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторы мен мекемесінде орналасқан медициналық ұйымдарда жұмысын жалғастырған жағдайда, осындай адамдардың еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін тағайындау үшін еңбек сіңірген жылдарын есептеу тәртібін айқындайды.
2. Егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық келісімдерде өзгеше белгіленбесе, еңбек сіңірген жылдар осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен есептеледі.
Еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін тағайындау үшін еңбек сіңірген жылдарына:
1) Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріндегі, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарындағы (бұдан әрі – Қарулы Күштер) мерзімді және келісімшарт әскери қызметі және бұрынғы КСРО-дағы, Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына (бұдан әрі – ТМД) қатысушы мемлекеттердегі және ТМД Біріккен Қарулы Күштеріндегі міндетті әскери қызмет, міндетті мерзімді әскери қызмет;

1. Настоящие Правила исчисления выслуги лет военнослужащим, сотрудникам специальных государственных и правоохранительных органов, государственной фельдъегерской службы, а также лицам, права которых иметь воинские или специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года, и лицам, медицинские должности которых сокращены в органах внутренних дел Республики Казахстан с 1 июля 2022 года и 1 января 2023 года, имевшим на момент сокращения должности выслугу лет не менее двенадцати лет и шести месяцев непрерывной воинской службы, службы в специальных государственных и правоохранительных органах, государственной фельдъегерской службе, при условии продолжения ими работы в медицинских организациях, расположенных в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы (далее – Правила), разработаны в соответствии со статьей 214 Социального кодекса Республики Казахстан и определяют порядок исчисления выслуги лет для назначения пенсионных выплат за выслугу лет военнослужащим, сотрудникам правоохранительных и специальных государственных органов, государственной фельдъегерской службы, которым присвоены специальные звания или классные чины либо установлены квалификационные классы, а также лицам, права которых иметь специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года, и лицам, медицинские должности которых сокращены в органах внутренних дел Республики Казахстан с 1 июля 2022 года и 1 января 2023 года, имевшим на момент сокращения должности выслугу лет не менее двенадцати лет и шести месяцев непрерывной воинской службы, службы в специальных государственных и правоохранительных органах, государственной фельдъегерской службе, при условии продолжения ими работы в медицинских организациях, расположенных в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы.
2. Выслуга лет исчисляется в порядке, установленном настоящими Правилами, если иное не установлено международными соглашениями, ратифицированными Республикой Казахстан.
В выслугу лет для назначения пенсионных выплат за выслугу лет засчитываются:
1) срочная и контрактная воинская служба в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан (далее – Вооруженные Силы) и действительная военная служба, действительная срочная военная служба бывшего СССР, государств-участников Содружества Независимых Государств (далее – СНГ) и Объединенных Вооруженных Силах СНГ;

2) қорғанысқа жәрдемдесу қоғамының оқу-жаттығу ұйымында ұшқыш құрамының запастағы офицерлеріне оқып-үйретілген әскери қызметке шақырылған адамдардың практикалық ұшу даярлығында болған уақыты – 1961 жылғы 1 қаңтардан бастап;
3) әскери-құрылыс жасақтарындағы (бөлімдеріндегі) әскери құрылысшылар ретіндегі қызмет;
4) әскери қызметші күйеуінің одан әрі әскери қызмет өткеруіне (оқуға түсуіне) байланысты шетелге кеткен әскери қызметші әйелдердің шетелде болған уақыты;
5) бұрынғы КСРО-ның және ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің мемлекеттік қауіпсіздік органдарында әскери қызметші лауазымдарындағы, ал 1955 жылғы 1 қазанға дейін – бұрынғы КСРО Мемлекеттік қауіпсіздік комитеті бекіткен лауазымдар тізбесі бойынша жедел, жетекші және басшы құрамының лауазымдарындағы, ал басқа да лауазымдарда – әскери немесе арнайы атақ берілген күннен бастап; 1955 жылғы 1 қазаннан бастап – әскери қызметші лауазымдарындағы қызмет;
6) Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдарындағы қызмет;
7) прокуратура, ішкі істер, сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет және экономикалық тергеп-тексеру қызметі, мемлекеттік өртке қарсы қызмет, қылмыстық-атқару жүйесі, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет, оның ішінде бұрынғы КСРО-ның және ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің, бұрынғы Қазақстан Республикасы Мемлекеттік тергеу комитеті және қаржы полициясы (салық полициясы (милициясы) органдарындағы (оның ішінде тағылымдамашы лауазымдарындағы) қызмет – лауазымға тағайындалған күннен бастап;
7-1) құқық қорғау органдарының білім беру ұйымдарында бастапқы кәсіби даярлықтан өту уақыты, оны аяқтаған және адамды құқық қорғау органында лауазымға тағайындаған жағдайда;
8) әскери қызметте немесе арнаулы мемлекеттік органдарда, прокуратура, ішкі істер, сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет және экономикалық тергеп-тексеру қызметі, мемлекеттік өртке қарсы қызмет, қылмыстық-атқару жүйесі, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет және бұрынғы Қазақстан Республикасы Мемлекеттік тергеу комитеті және қаржы полициясы (салық полициясы (милициясы) органдарында қызметте қалдырумен Қазақстан Республикасының Үкіметі жіберген жағдайда өкілдік және атқарушы органдарда, ведомстволарда, мекемелерде және ұйымдарда жұмыс істеген уақыт;
9) Қарулы Күштерге, арнаулы мемлекеттік органдарға, прокуратура, ішкі істер, сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет және экономикалық тергеп-тексеру қызметі, мемлекеттік өртке қарсы қызмет, қылмыстық-атқару жүйесі органдарына, мемлекеттік фельдъегерлік қызметке, сондай-ақ бұрынғы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік тергеу комитетіне және қаржы полициясына (салық полициясы (милициясы) қызметке ауысқан жағдайда сот органдарында судья лауазымдарында жұмыс істеген уақыт;

2) время нахождения на практической летной подготовке призванных на воинскую службу лиц, обучавшихся на офицеров запаса летного состава в учебных организациях общества содействия обороне, – с 1 января 1961 года;
3) служба в качестве военных строителей в военно-строительных отрядах (частях);
4) время пребывания за границей военнослужащим-женщинам, убывшим за границу в связи с дальнейшим прохождением воинской службы (поступлением на учебу) мужа-военнослужащего;
5) служба в органах государственной безопасности бывшего СССР и государств-участников СНГ в должностях военнослужащих, а до 1 октября 1955 года – в должностях оперативного, руководящего и начальствующего состава по перечню должностей, утвержденному Комитетом государственной безопасности бывшего СССР, а в других должностях – со дня присвоения воинского или специального звания; с 1 октября 1955 года – в должностях военнослужащих;
6) служба в специальных государственных органах Республики Казахстан;
7) служба в органах прокуратуры, внутренних дел, антикоррупционной службы и службы экономических расследований, государственной противопожарной службы, уголовно-исполнительной системы, государственной фельдъегерской службы, в том числе бывшего СССР и государств-участников СНГ, бывших Государственного следственного комитета и финансовой полиции (налоговой полиции (милиции) Республики Казахстан (в том числе в должностях стажеров) – со дня назначения на должность;
7-1) время прохождения первоначальной профессиональной подготовки в организациях образования правоохранительных органов в случаях ее завершения и назначения лица на должность в правоохранительном органе;
8) время работы в представительных и исполнительных органах, ведомствах, учреждениях и организациях в случае направления Правительством Республики Казахстан с оставлением на воинской службе или службе в специальных государственных органах, органах прокуратуры, внутренних дел, антикоррупционной службы и службы экономических расследований, государственной противопожарной службы, уголовно – исполнительной системы, государственной фельдъегерской службы и бывших Государственном следственном комитете и финансовой полиции (налоговой полиции (милиции) Республики Казахстан;
9) время работы в судебных органах на должностях судей в случаях их перехода на службу в Вооруженные Силы, в специальные государственные органы, органы прокуратуры, внутренних дел, антикоррупционной службы и службы экономических расследований, государственной противопожарной службы, уголовно-исполнительной системы, государственную фельдъегерскую службу, а также бывшие Государственный следственный комитет и финансовую полицию (налоговой полиции (милиции) Республики Казахстан;

10) Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті белгілеген тәртіппен ұлттық қауіпсіздік органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің жекелеген санаттарына Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің төрағасы есептейтін қызметке қабылданғанға дейінгі еңбек қызметінің өтілі;
11) Қазақстан Республикасы Президентінің Күзет қызметі, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметі қызметкерлерінің жекелеген санаттарына Қазақстан Республикасы Президенті Күзет қызметінің бастығы, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің бастығы өздері белгілеген тәртіппен есептейтін қызметке қабылданғанға дейінгі еңбек қызметінің өтілі;
12) Қазақстан Республикасы "Сырбар" сыртқы барлау қызметі белгілеген тәртіппен Қазақстан Республикасы "Сырбар" сыртқы барлау қызметі қызметкерлерінің жекелеген санаттарына Қазақстан Республикасы "Сырбар" сыртқы барлау қызметінің директоры есептейтін қызметке қабылданғанға дейінгі еңбек қызметінің өтілі;
13) кеден органдарын қоспағанда, 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап құқық қорғау органдарындағы, мемлекеттік фельдъегерлік қызметтегі мемлекеттік әкімшілік қызметшілер және азаматтық қызметшілер лауазымдарында арнаулы атақтарға, сыныптық шендерге ие болу және нысанды киім киіп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдардың жұмыс істеген уақыты;
14) 1944 жылғы 1 қаңтардан бастап 1951 жылғы 31 желтоқсанға дейінгі кезеңде әскери бөлімдер мен бөлімшелер құрамында Украина, Беларуссия, Латвия, Литва және Эстония аумағындағы ұлтшыл астыртын ұйымды жою жөніндегі ұрыс операцияларына қатысқан уақыт;
15) Ұлы Отан соғысы кезеңінде партизан жасақтары мен құрамаларындағы, халық жасағы бөлімдері мен құрамаларындағы қызмет;
16) Әскери қызметшілердің, арнаулы мемлекеттік органдар, прокуратура, ішкі істер, сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет және экономикалық тергеп-тексеру қызметі, мемлекеттік өртке қарсы қызмет, қылмыстық-атқару жүйесі органдары, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерінің тұтқында, қоршауда және арнайы тексеруде болған уақыты, егер тұтқынға ерікті түрде берілмесе және көрсетілген адамдар тұтқында болған кезде Отанына қарсы қылмыс жасамаса;
17) негізсіз қылмыстық жауаптылыққа тартылған, негізсіз қуғын-сүргінге ұшыраған, мәжбүрлеп көшірілген және кейіннен ақталған әскери қызметшілердің, арнаулы мемлекеттік органдар, прокуратура, ішкі істер, сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет және экономикалық тергеу қызметі, мемлекеттік өртке қарсы қызмет, қылмыстық-атқару жүйесі органдары, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет, бұрынғы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік тергеу комитеті және қаржы полициясы (салық полициясы (милициясы) қызметкерлерінің қамауда болған уақыты, бас бостандығынан айыру органдарында жазасын өтеген және жер аударуда болған уақыты;

10) стаж трудовой деятельности до зачисления на службу, засчитываемый Председателем Комитета национальной безопасности Республики Казахстан отдельным категориям сотрудников и военнослужащих органов национальной безопасности в порядке, установленном Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан;
11) стаж трудовой деятельности до зачисления на службу, засчитываемый Начальником Службы охраны Президента Республики Казахстан, Начальником Службы государственной охраны Республики Казахстан отдельным категориям сотрудников Службы охраны Президента Республики Казахстан, Службы государственной охраны Республики Казахстан в установленном ими порядке;
12) стаж трудовой деятельности до зачисления на службу, засчитываемый Директором Службы внешней разведки Республики Казахстан "Сырбар" отдельным категориям сотрудников Службы внешней разведки Республики Казахстан "Сырбар" в порядке, установленном Службой внешней разведки Республики Казахстан "Сырбар";
13) время работы лиц, права которых иметь специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года, на должностях административных государственных служащих и гражданских служащих в правоохранительных органах, государственной фельдъегерской службе, за исключением таможенных органов, с 1 января 2012 года;
14) время участия в составе воинских частей и подразделений в боевых операциях по ликвидации националистического подполья на территории Украины, Белоруссии, Латвии, Литвы и Эстонии в период с 1 января 1944 года по 31 декабря 1951 года;
15) служба в партизанских отрядах и соединениях, в частях и соединениях народного ополчения в период Великой Отечественной войны;
16) время пребывания военнослужащих, сотрудников специальных государственных органов, органов прокуратуры, внутренних дел, антикоррупционной службы и службы экономических расследований, государственной противопожарной службы, уголовно-исполнительной системы, государственной фельдъегерской службы в плену, окружении и спецпроверке, если пленение не было добровольным и указанные лица, находясь в плену, не совершили преступления против Родины;
17) время содержания под стражей, время отбывания наказания в местах лишения свободы и нахождения в ссылке военнослужащих, сотрудников специальных государственных органов, органов прокуратуры, внутренних дел, антикоррупционной службы и службы экономических расследований, государственной противопожарной службы, уголовно-исполнительной системы, государственной фельдъегерской службы, бывших Государственного следственного комитета и финансовой полиции (налоговой полиции (милиции) Республики Казахстан необоснованно привлеченных к уголовной ответственности, необоснованно репрессированных, насильственно переселенных и впоследствии реабилитированных;

18) жедел-іздестіру қызметін және (немесе) анықтауды жүзеге асырған, "Қазақстан Республикасы орталық атқарушы органдарының ведомстволары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 14 тамыздағы № 933 қаулысына сәйкес экономикалық тергеу қызметіне өткен қызметкерлердің кеден органдарындағы қызметі;
19) Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарындағы медициналық лауазымдары 2022 жылғы 1 шілдеден және 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қысқартылған, лауазымы қысқартылған кезде еңбек сіңірген жылдары үзіліссіз әскери қызметте, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы қызметте, мемлекеттік фельдъегерлік қызметте кемінде он екі жыл және алты ай болған адамдар қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторы мен мекемесінде орналасқан медициналық ұйымдарда жұмысын жалғастырған жағдайда, осындай адамдардың қызметі есептеледі.
3. Қызметте болудың шекті жасына жеткенге дейін қызметтен негізсіз шығарылған, ал кейіннен денсаулық жағдайы бойынша қызметке шектеу болмағаннан кейін Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті төрағасының, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметі бастығының, Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) төрағасының, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі төрағасының, Қазақстан Республикасы Қаржылық мониторинг агенттігі төрағасының, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің, Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің, Қазақстан Республикасы "Сырбар" сыртқы барлау қызметі директорының, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қаржы мониторингі комитеті төрағасының, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті төрағасының, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл ұлттық бюросы төрағасының, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік фельдъегерлік қызметі бастығының, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері министрлігінің Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл ұлттық бюросы төрағасының, Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігі (қаржы полициясы) (Қазақстан Республикасы Қаржы полициясы агенттігі, Салық полициясы (милициясы) комитеті) төрағасының, Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің, Қазақстан Республикасы Әділет министрінің және Қазақстан Республикасының басқа да әскерлері мен әскери құралымдары лауазымды адамдарының, сондай-ақ Мемлекеттік тергеу комитеті төрағасының шешімі бойынша заңсыз шығарылған деп танылуына байланысты қызметіне қайта тағайындалған Қарулы Күштер, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың келісімшарт бойынша әскери қызметшілерінің, арнаулы мемлекеттік органдардың, прокуратура, ішкі істер, сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет және экономикалық тергеу қызметі, мемлекеттік өртке қарсы қызмет, қылмыстық-атқару жүйесі органдары, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет, бұрынғы Мемлекеттік тергеу комитеті және қаржы полициясы (салық полициясы (милициясы) қызметкерлерінің еңбек сіңірген жылдарын айқындау кезінде еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін тағайындау үшін еңбек сіңірген жылдарына олар жұмыс істемеген қызметтегі үзіліс уақыты есептеледі.

18) служба в таможенных органах сотрудников, осуществлявших оперативно-розыскную деятельность и (или) дознание, перешедших в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 августа 2014 года № 933 "О ведомствах центральных исполнительных органов Республики Казахстан" в службу экономических расследований;
19) служба лиц, медицинские должности которых сокращены в органах внутренних дел Республики Казахстан с 1 июля 2022 года и 1 января 2023 года, имевших на момент сокращения должности выслугу лет не менее двенадцати лет и шести месяцев непрерывной воинской службы, службы в специальных государственных и правоохранительных органах, государственной фельдъегерской службе, при условии продолжения ими работы в медицинских организациях, расположенных в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы.
3. При определении выслуги лет военнослужащим по контракту Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, сотрудникам специальных государственных органов, органов прокуратуры, внутренних дел, антикоррупционной службы и службы экономических расследований, государственной противопожарной службы, уголовно-исполнительной системы, государственной фельдъегерской службы, бывших Государственного следственного комитета и финансовой полиции (налоговой полиции (милиции), которые были необоснованно уволены со службы до достижения предельного возраста состояния на службе, а в последующем при отсутствии ограничений к службе по состоянию здоровья восстановлены на службе в связи с признанием увольнения незаконным по решению Генерального Прокурора Республики Казахстан, Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Начальника Службы государственной охраны Республики Казахстан, Председателя Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы), Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции, Председателя Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу, Министра обороны Республики Казахстан, Министра внутренних дел Республики Казахстан, Министра финансов Республики Казахстан, Директора Службы внешней разведки Республики Казахстан "Сырбар", Председателя Комитета по финансовому мониторингу Министерства финансов Республики Казахстан, Председателя Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан, Председателя Национального бюро по противодействию коррупции Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции, начальника Государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан, Председателя Национального бюро по противодействию коррупции Министерства по делам государственной службы Республики Казахстан, Председателя Агентства Республики Казахстан по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовая полиция) (Агентства финансовой полиции Республики Казахстан, Комитета налоговой полиции (милиции)), Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, Министра юстиции Республики Казахстан и должностных лиц других войск и воинских формирований Республики Казахстан, а также Председателя Государственного следственного комитета, в выслугу лет для назначения пенсионных выплат за выслугу лет засчитывается время перерыва в службе, в течение которого они не работали.

4. Әскери қызметшілерге (мерзімді қызмет әскери қызметшілерінен басқа), арнаулы мемлекеттік органдардың, прокуратура, ішкі істер, сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет және экономикалық тергеу қызметі, мемлекеттік өртке қарсы қызмет, қылмыстық-атқару жүйесі органдары, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет, бұрынғы Мемлекеттік тергеу комитеті және қаржы полициясы (салық полициясы (милициясы) қызметкерлеріне, сондай-ақ арнаулы атақтарға, сыныптық шендерге ие болу және нысанды киім киіп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдарға және Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарындағы медициналық лауазымдары 2022 жылғы 1 шілдеден және 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қысқартылған, лауазымы қысқартылған кезде еңбек сіңірген жылдары үзіліссіз әскери қызметте, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы қызметте, мемлекеттік фельдъегерлік қызметте кемінде он екі жыл және алты ай болған адамдар қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторы мен мекемесінде орналасқан медициналық ұйымдарда жұмысын жалғастырған жағдайда, оларға еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін тағайындау үшін жеңілдікті шарттарда еңбек сіңірген жылдарына есептеледі:
1) әрекеттегі армия айыптылар бөлімдерінің тұрақты құрамындағы қызметтің бір айы алты ай болып;
2) мыналарда қызметтің бір айы үш ай болып:
ұрыс қимылдары кезеңінде әрекеттегі армия құрамына кірген әскери бөлімдерде, штабтар мен мекемелерде, партизан жасақтарында және халық жасағы құрамаларында;
Ұлы Отан соғысы кезеңінде батыр қалаларда болған әрекеттегі армия құрамына кірмеген әскери бөлімдерде, штабтар мен мекемелерде, ішкі істер және мемлекеттік қауіпсіздік органдарында: Одессада – 1941 жылғы 10 тамыздан бастап 16 қазанға дейін, Ленинградта – 1941 жылғы 8 қыркүйектен бастап 1944 жылғы 27 қаңтарға дейін, Севастопольде – 1941 жылғы 5 қарашадан бастап 1942 жылғы 4 шілдеге дейін, Сталинградта – 1942 жылғы 12 шілдеден бастап 19 қарашаға дейін;
әрекеттегі армия құрамына кірген әскери бөлімдерде, штабтар мен мекемелерде жаралануы, контузия алуы, мертігуі немесе науқастануы салдарынан емдеу мекемелерінде емделуде үзіліссіз болған уақыт;
1944 жылғы 1 қаңтардан бастап 1951 жылғы 31 желтоқсанға дейінгі кезеңде Украина, Беларуссия, Латвия, Литва және Эстония аумағындағы ұлтшыл астыртын ұйымды жою жөніндегі ұрыс операцияларында, ал осы операцияларда жараланған, контузия алған немесе мертіккен кезде емдеу мекемелерінде емделуде үзіліссіз болған уақыт;
1950 жылғы қарашадан бастап 1953 жылғы шілдеге дейінгі кезеңде ұрыс қимылдарына қатысқан 64-ші жойғыш авиация корпусының құрамында;

4. В выслугу лет для назначения пенсионных выплат за выслугу лет военнослужащим (кроме военнослужащих срочной службы), сотрудникам специальных государственных органов, органов прокуратуры, внутренних дел, антикоррупционной службы и службы экономических расследований, государственной противопожарной службы, уголовно-исполнительной системы, государственной фельдъегерской службы, бывших Государственного следственного комитета и финансовой полиции (налоговой полиции (милиции), а также лицам, права которых иметь специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года, и лицам, медицинские должности которых сокращены в органах внутренних дел Республики Казахстан с 1 июля 2022 года и 1 января 2023 года, имевшим на момент сокращения должности выслугу лет не менее двенадцати лет и шести месяцев непрерывной воинской службы, службы в специальных государственных и правоохранительных органах, государственной фельдъегерской службе, при условии продолжения ими работы в медицинских организациях, расположенных в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы, засчитываются на льготных условиях:
1) один месяц службы за шесть месяцев – в постоянном составе штрафных частей действующей армии;
2) один месяц службы за три месяца:
в воинских частях, штабах и учреждениях, входивших в состав действующей армии, в партизанских отрядах и соединениях народного ополчения в период боевых действий;
в воинских частях, штабах и учреждениях, не входивших в состав действующей армии, органах внутренних дел и госбезопасности, находившихся в период Великой Отечественной войны в городах-героях: Одессе – с 10 августа по 16 октября 1941 года, Ленинграде – с 8 сентября 1941 года по 27 января 1944 года, Севастополе – с 5 ноября 1941 года по 4 июля 1942 года, Сталинграде – с 12 июля по 19 ноября 1942 года;
время непрерывного нахождения на излечении в лечебных учреждениях вследствие ранений, контузий, увечий или заболеваний, полученных в воинских частях, штабах и учреждениях, входивших в состав действующей армии;
в боевых операциях по ликвидации националистического подполья на территории Украины, Белоруссии, Латвии, Литвы и Эстонии в период с 1 января 1944 года по 31 декабря 1951 года, а при получении в этих операциях ранения, контузии или увечья – время непрерывного нахождения на излечении в лечебных учреждениях;
в составе 64 истребительного авиационного корпуса, принимавшего участие в боевых действиях, в период с ноября 1950 года по июль 1953 года;

әскери қызметшілер мен арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлері ұрыс қимылдарына қатысқан басқа елдердің аумағында болған әскери бөлімдерде, штабтарда, мекемелер мен бөлімшелерде: Венгрияда – 1956 жылғы 24 қазаннан бастап 10 қарашаға дейін, Солтүстік Кореяда (оның ішінде Солтүстік Кореядағы ұрыс қимылдарына қатысқан кеңес әскери бөлімдері мен бөлімшелері аумағында болған ҚХР-да) – 1950 жылғы маусымнан бастап 1953 жылғы шілдеге дейін, Алжирде – 1962 жылдан бастап 1964 жылға дейін, Біріккен Араб Республикасында (Египет) – 1962 жылғы 18 қазаннан бастап 1963 жылғы 31 наурызға дейін, 1967 жылғы маусым, 1968 жыл, 1969 жылғы наурыздан бастап 1972 жылғы шілдеге дейін, 1973 жылғы 5 қазаннан бастап 1974 жылғы 31 наурызға дейін, 1974 жылғы маусымнан бастап 1975 жылғы ақпанға дейін, Йемен Араб Республикасында – 1962 жылғы 18 қазаннан бастап 1963 жылғы 31 желтоқсанға дейін, 1967 жылғы қарашадан бастап 1969 жылғы желтоқсанға дейін, Вьетнамда – 1961 жылғы қаңтардан бастап 1974 жылғы желтоқсанға дейін, Сирияда – 1967 жылғы маусым, 1970 жылғы наурыздан бастап шілдеге дейін, 1972 жылғы қыркүйектен бастап қарашаға дейін, 1973 жылғы қазан, Мозамбикте – 1967 – 1969 жылдар, 1975 жылғы қарашадан бастап 1979 жылғы қарашаға дейін, 1984 жылғы наурыздан бастап 1988 жылғы тамызға дейін, Эфиопияда – 1977 жылғы 9 желтоқсаннан бастап 1990 жылғы 30 қарашаға дейін, Бангладеш Халық Республикасында – 1972 – 1973 жылдар (ӘТФ корабльдері мен қосалқы кемелерінің жеке құрамы үшін), Камбоджада – 1970 жылғы сәуірден бастап желтоқсанға дейін, Қытайда – 1924 жылғы тамыздан бастап 1927 жылғы шілдеге дейін, 1937 жылғы шілдеден бастап 1944 жылғы қыркүйекке дейін, 1945 жылғы шілдеден бастап қыркүйекке дейін, 1946 жылғы наурыздан бастап 1949 жылғы сәуірге дейін, 1950 жылғы наурыздан бастап мамырға дейін (ӘШҚҚ-ның әскер тобы үшін, Шанхай қаласының маңы), 1950 жылғы маусымнан бастап 1953 жылғы шілдеге дейін, Лаоста – 1960 жылғы қаңтардан бастап 1963 жылғы желтоқсанға дейін, 1964 жылғы тамыздан бастап 1968 жылғы қарашаға дейін, 1969 жылғы қарашадан бастап 1970 жылғы желтоқсанға дейін, Ауғанстанда – 1978 жылғы сәуірден бастап 1989 жылғы 15 ақпанға дейін, Анголада – 1975 жылғы қарашадан бастап 1991 жылғы желтоқсанға дейін, Сирияда – 1982 жылғы маусым, Ливанда – 1982 жылғы маусым, ал жараланған, контузия алған немесе мертіккен әскери қызметшілерге және арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне емдеу мекемелерінде емделуде үзіліссіз болған уақыт;
1993 жылғы 5 шілдеден бастап Тәжік-Ауған учаскесіндегі ТМД-ның сыртқы шекарасын күзетуді күшейту жөніндегі міндеттерді орындағандарға;
Даман аралындағы ұрыс қимылдары – 1969 жылғы наурыз;
Жалаңашкөл көлі ауданындағы ұрыс қимылдары – 1969 жылғы тамыз;

в воинских частях, штабах, учреждениях и подразделениях, находящихся на территории других стран, где военнослужащие и сотрудники специальных государственных органов принимали участие в боевых действиях: в Венгрии – с 24 октября по 10 ноября 1956 года, Северной Корее (в том числе КНР, на территории которой дислоцировались советские воинские части и подразделения, принимавшие участие в боевых действиях в Северной Корее) – с июня 1950 года по июль 1953 года, Алжире – с 1962 года по 1964 год, Объединенной Арабской Республике (Египет) – с 18 октября 1962 года по 31 марта 1963 года, июнь 1967 года, 1968 год, с марта 1969 года по июль 1972 года, с 5 октября 1973 года по 31 марта 1974 года, с июня 1974 года по февраль 1975 года; Йеменской Арабской Республике – с 18 октября 1962 года по 31 декабря 1963 года, с ноября 1967 года по декабрь 1969 года, Вьетнаме – с января 1961 года по декабрь 1974 года, Сирии – июнь 1967 года, с марта по июль 1970 года, с сентября по ноябрь 1972 года, октябрь 1973 года, Мозамбике – 1967 – 1969 годы, с ноября 1975 года по ноябрь 1979 года, с марта 1984 года по август 1988 года, Эфиопии – с 9 декабря 1977 года по 30 ноября 1990 года, Народной Республике Бангладеш – 1972 – 1973 годы (для личного состава кораблей и вспомогательных судов ВМФ), Камбодже – с апреля по декабрь 1970 года, Китае – с августа 1924 года по июль 1927 года, с июля 1937 года по сентябрь 1944 года, с июля по сентябрь 1945 года, с марта 1946 года по апрель 1949 года, с марта по май 1950 года (для группы войск ПВО, район города Шанхая), с июня 1950 года по июль 1953 года, Лаосе – с января 1960 года по декабрь 1963 года, с августа 1964 года по ноябрь 1968 года, с ноября 1969 года по декабрь 1970 года, Афганистане – с апреля 1978 года по 15 февраля 1989 года, Анголе – с ноября 1975 года по декабрь 1991 года, Сирии – июнь 1982 года, Ливане – июнь 1982 года, а военнослужащим и сотрудникам специальных государственных органов, получившим ранения, контузии или увечья, – время непрерывного нахождения на лечении в лечебных учреждениях;
выполнявшим задачи по усилению охраны внешних границ СНГ на Таджикско-Афганском участке с 5 июля 1993 года;
боевые действия на острове Даманский – март 1969 года;
боевые действия в районе озера Жаланашколь – август 1969 года;

армиясы ұрыс қимылдарын жүргізген немесе басқа мемлекеттерге әскери көмек көрсеткен елдерде, осы елдерге 1961 жылғы 1 қаңтардан бастап 1982 жылғы 31 желтоқсанға дейінгі кезеңде ұрыс қимылдарына қатысқанына қарамастан, іссапарға жіберілген ұшқыш құрамының әскери мамандарына;
1949 жылғы 29 тамыздан бастап 1963 жылғы 5 шілдеге дейінгі кезеңде Семей ядролық сынақ полигонына іргелес аудандардағы қызмет;
Чернобыль АЭС-індегі авария салдарын жоюға және оқшауланған аймақта (1986 жылы тұрғындары эвакуацияланған аумақта) қоршаған ортаның ластануын алдын алуға байланысты жұмыста – 1986 жылғы 26 сәуірден бастап 1987 жылғы 31 желтоқсанға дейінгі кезең;
негізсіз қылмыстық жауаптылыққа тартылған, негізсіз қуғын-сүргінге ұшыраған, мәжбүрлеп көшірілген және кейіннен ақталған әскери қызметшілердің, арнаулы мемлекеттік органдар, прокуратура, ішкі істер, сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет және экономикалық тергеу қызметі, мемлекеттік өртке қарсы қызмет, қылмыстық-атқару жүйесі органдары, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет, бұрынғы Мемлекеттік тергеу комитеті және қаржы полициясы (салық полициясы (милициясы) қызметкерлерінің қамақта болған уақыты, бас бостандығынан айыру органдарында жазасын өтеген және жер аударуда болған уақыты;
терроризмге қарсы операцияларға қатысқан кезең.
4-тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген жеңілдікті шарттарда бұрынғы КСРО Қарулы Күштері Бас штабының тиісті тізбелеріне сәйкес мынадай кезең шегінде әрекеттегі армия құрамына кірген әскери бөлімдердегі, штабтар мен мекемелердегі әскери қызметшілердің қызметі еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін тағайындау үшін еңбек сіңірген жылдарына есептеледі:
фашистік Германиямен және оның одақтастарымен болған Ұлы Отан соғысында:
1941 жылғы 22 маусымнан бастап 1945 жылғы 9 (11) мамырға дейін;
империалистік Жапониямен – 1945 жылғы 9 тамыздан бастап 3 қыркүйекке дейін;
3) қызметтің бір айы екі ай болып есептеледі:
Ұлы Отан соғысы кезеңінде әрекеттегі армия құрамына кірмеген әскери бөлімдерде, штабтар мен мекемелерде, ішкі істер және мемлекеттік қауіпсіздік органдарында (осы тармақтың бесінші және жетінші абзацтарында көрсетілген жағдайдан басқа);
әскери қызметшілердің, арнаулы мемлекеттік органдар, прокуратура, ішкі істер, сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет және экономикалық тергеу қызметі, мемлекеттік өртке қарсы қызмет, қылмыстық-атқару жүйесі органдары, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерінің ұрыс қимылдары кезеңінде тұтқында болған уақыты, егер тұтқынға ерікті түрде берілмесе және осы адамдар тұтқында болған кезде Отанына қарсы қылмыс жасамаса;
тиісінше Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрі, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің төрағасы, Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрі, Қазақстан Республикасы Республикалық ұланының қолбасшысы және Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрі айқындаған шарттарда реактивтік және турбовинттік авиациядағы ұшу жұмысы;

в странах, армии которых вели боевые действия или оказывали военную помощь другим государствам, командированным в эти страны военным специалистам летного состава, независимо от их участия в боевых действиях, – в период с 1 января 1961 года по 31 декабря 1982 года;
служба в районах, примыкавших к Семипалатинскому испытательному ядерному полигону, в период с 29 августа 1949 года по 5 июля 1963 года;
на работах, связанных с ликвидацией последствий аварии на Чернобыльской АЭС и предотвращением загрязнения окружающей среды в зоне отселения (на территории, с которой было эвакуировано население в 1986 году), – в период с 26 апреля 1986 года по 31 декабря 1987 года;
время содержания под стражей, время отбывания наказания в местах лишения свободы и нахождения в ссылке военнослужащих, сотрудников специальных государственных органов, органов прокуратуры, внутренних дел, антикоррупционной службы и службы экономических расследований, государственной противопожарной службы, уголовно-исполнительной системы, государственной фельдъегерской службы, бывших Государственного следственного комитета и финансовой полиции (налоговой полиции (милиции), необоснованно привлеченных к уголовной ответственности, необоснованно репрессированных, насильственно переселенных и впоследствии реабилитированных;
периоды участия в антитеррористических операциях.
На льготных условиях, предусмотренных подпунктами 1) и 2) пункта 4 настоящих Правил, засчитывается в выслугу лет для назначения пенсионных выплат за выслугу лет служба военнослужащих в воинских частях, штабах и учреждениях, входивших согласно соответствующим перечням Генерального штаба Вооруженных Сил бывшего СССР в состав действующей армии, в пределах следующих периодов:
в Великой Отечественной войне с фашистской Германией и ее союзниками:
с 22 июня 1941 года по 9 (11) мая 1945 года;
с империалистической Японией – с 9 августа по 3 сентября 1945 года;
3) один месяц службы за два месяца:
в период Великой Отечественной войны в воинских частях, в штабах и учреждениях, не входивших в состав действующей армии, в органах внутренних дел и госбезопасности (кроме случаев, указанных в абзацах пятом и седьмом настоящего пункта);
время пребывания военнослужащих, сотрудников специальных государственных органов, органов прокуратуры, внутренних дел, антикоррупционной службы и службы экономических расследований, государственной противопожарной службы уголовно-исполнительной системы, государственной фельдъегерской службы в плену в период ведения боевых действий, если пленение не было добровольным и указанные лица, находясь в плену, не совершили преступлений против Родины;
на летной работе в реактивной и турбовинтовой авиации – на условиях, определенных, соответственно, Министром обороны Республики Казахстан, Председателем Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Министром внутренних дел Республики Казахстан, Командующим Республиканской гвардией Республики Казахстан и Министром по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;

армиясы ұрыс қимылдарын жүргізген немесе басқа мемлекеттерге әскери көмек көрсеткен елдерде, осы елдерге 1961 жылғы 1 қаңтардан бастап 1982 жылғы 31 желтоқсанға дейінгі кезеңде маман ретінде іссапарға жіберілгендерге (ұшқыш құрамынан басқа), олардың ұрыс қимылдарына қатысқанына қарамастан;
теңіз деңгейінен 2500 метр және одан да биік таулы жерде: әскери қызметшілер, арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлері үшін – 1976 жылғы 1 қаңтардан бастап; прокуратура, ішкі істер, сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет және экономикалық тергеу қызметі, мемлекеттік өртке қарсы қызмет, қылмыстық-атқару жүйесі органдары, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлері үшін – 1985 жылғы 1 мамырдан бастап;
осы бөлімде көрсетілген мерзімді ескеріп, осы Қағидаларға 1-қосымшаның 1-тармағында көрсетілген шалғай жерде;
сүңгуір қайықтарда – осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес шарттарда;
тиісінше Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрі, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің төрағасы, Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрі, Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрі айқындайтын шарттарда қысымы жоғары су астында немесе барокамерада ұзақ уақыт болатын жағдайдағы жұмысты орындайтын сүңгуір лауазымында – 1986 жылғы 1 қаңтардан бастап;
алапес және оба ауруына қарсы мекемелерде, адамның иммунитет тапшылығы вирусын жұқтырған немесе ЖИТС-пен ауыратын адамдарды емдеу жөніндегі инфекциялық мекемелердегі қызмет;
4) қызметтің бір айы бір жарым ай болып есептеледі:
мемлекеттік органның шешімдеріне сәйкес құрылған арнаулы әскери құралымдардағы қызмет;
авиациядағы ұшу жұмысында – тиісінше Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрі, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің төрағасы, Қазақстан Республикасы Республикалық ұланының қолбасшысы, Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрі, Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрі айқындайтын шарттарда;
суүсті атом корабльдерінде – Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрі айқындайтын мерзімде;
сүңгуір қайықтарда – қолданыста болған кезеңде;
ұрыс миналарын сүзіп алу уақытында мина тралшыларында;
Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрі айқындайтын шарттарда қолданыстағы сүңгуір қайықтар құрамасының және ұрыс миналарын сүзіп алу уақытында мина тралшылары құрамасының басқармаларында – 1952 жылғы 22 қаңтардан бастап;
барлық атаудағы және мамандықтағы сүңгуір лауазымдарында (осы тармақтың 3) тармақшасында көрсетілген сүңгуірлерден басқа);
Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрі, Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрі, Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрі, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің төрағасы және Қазақстан Республикасы Республикалық ұланының қолбасшысы айқындайтын жылдық нормаларды орындау кезінде міндеттерін орындау жүйелі түрде парашютпен секіруге байланысты лауазымдарда;

в странах, армии которых вели боевые действия или оказывали военную помощь другим государствам, командированным в эти страны в качестве специалиста (кроме летного состава), независимо от их участия в боевых действиях, в период с 1 января 1961 года по 31 декабря 1982 года;
в высокогорных местностях на высоте 2500 метров и более над уровнем моря: для военнослужащих, сотрудников специальных государственных органов – с 1 января 1976 года; органов прокуратуры, внутренних дел, антикоррупционной службы и службы экономических расследований, государственной противопожарной службы, уголовно – исполнительной системы, государственной фельдъегерской службы – с 1 мая 1985 года;
в отдаленных местностях, перечисленных в пункте 1 приложения 1 к настоящим Правилам, с учетом указанных в этом разделе сроков;
на подводных лодках – на условиях согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
на должностях водолазов, выполняющих работу в условиях длительного пребывания под повышенным давлением под водой или в барокамерах, – с 1 января 1986 года на условиях, определяемых, соответственно, Министром обороны Республики Казахстан, Председателем Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Министром по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, Министром внутренних дел Республики Казахстан;
служба в лепрозориях и противочумных учреждениях, инфекционных учреждениях по лечению лиц, зараженных вирусом иммунодефицита человека или больных СПИДом;
4) один месяц службы за полтора месяца:
служба в специальных воинских формированиях, образованных в соответствии с решениями государственных органов;
на летной работе в авиации – на условиях, определяемых, соответственно, Министром обороны Республики Казахстан, Председателем Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Командующим Республиканской гвардией Республики Казахстан, Министром по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, Министром внутренних дел Республики Казахстан;
на атомных надводных кораблях – из сроков, определяемых Министром обороны Республики Казахстан;
на подводных лодках – в период пребывания их в строю;
на минных тральщиках во время траления боевых мин;
в управлениях соединений подводных лодок, находившихся в строю, и соединений минных тральщиков во время траления боевых мин – с 22 января 1952 года на условиях, определяемых Министром обороны Республики Казахстан;
на должностях водолазов всех наименований и специальностей (кроме водолазов, указанных в подпункте 3) настоящего пункта);
на должностях, где исполнение обязанностей связано с систематическими прыжками с парашютом, при выполнении годовых норм, определяемых Министром обороны Республики Казахстан, Министром внутренних дел Республики Казахстан, Министром по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, Председателем Комитета национальной безопасности Республики Казахстан и Командующим Республиканской гвардией Республики Казахстан;

Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрі және Қазақстан Республикасының Әділет министрі айқындайтын шарттарда бөлімшелер, лауазымдар тізбелері бойынша 1991 жылғы 1 қаңтардан бастап Қазақстан Республикасы Ішкі әскерінің, Ұлттық ұланының, ішкі істер және қылмыстық-атқару жүйесі органдарының арнайы мақсаттағы бөлімшелерінде;
осы бөлімде көрсетілген мерзімді ескеріп, осы Қағидаларға 1-қосымшаның 2-тармағында көрсетілген Қазақстан Республикасының және Орта Азияның климаттық жағдайы ауыр жерінде, сондай-ақ Ресей Федерациясының шалғай жерлерінде;
егер еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін тағайындау үшін еңбек сіңірген жылдарын есептеу кезінде сол жердегі қызметін есептеудің анағұрлым жеңілдікті шарттары белгіленбесе, шекара бөлімшелерінде (заставаларда), бекеттерде, шекара бөлімдерінде (комендатураларда), Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пункттерінде, маневрлік бөлімшелерде, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын күзету бойынша қызмет өткеретін корабльдерде және катерлерде, ал Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің төрағасы бекітетін тізбе бойынша Шекара қызметінің басқа да бөлімшелерінде – 1976 жылғы 1 қаңтардан бастап, ал көрсетілген күнге дейін – бұрынғы КСРО-ның мемлекеттік шекарасында орналасқан заставаларда, комендатураларда және оған теңестірілген шекара әскерінің бөлімшелерінде, қолданыстағы және мемлекеттік шекараны күзетуді тікелей атқарған шекаралық теңіз корабльдері мен катерлерінде;
бұрынғы КСРО-ның қолданыстағы дизельдік-электр сүңгуір қайықтары екінші экипажының құрамында – 1968 жылғы 22 қарашадан бастап;
Мурманск облысында болған уақытта Солтүстік теңіз арқылы корабльдер мен кемелер әкелу жөніндегі ерекше мақсаттағы экспедициялар құрамында экспедиция аяқталғаннан кейін белгіленген порттарға бару және тұрақты қызмет орнына қайтып оралу – 1971 жылғы 22 қазаннан бастап;
теңіз деңгейінен 1500 метр және одан да жоғары биік таулы жерде (2500 метр және одан да жоғары биік жердегі қызметтен басқа) мынадай мерзімде: әскери қызметшілер, арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлері үшін – 1973 жылғы 1 сәуірден бастап, прокуратура, ішкі істер, сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет және экономикалық тергеу қызметі, мемлекеттік өртке қарсы қызмет, қылмыстық-атқару жүйесі органдары, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлері үшін – 1985 жылғы 1 мамырдан бастап;
теңіз деңгейінен 1000 метрден 1500 метрге дейін биік таулы жерде, ал ерекше жағдайда одан төмен жерде – тиісінше Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі, Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет), Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері министрлігінің Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл ұлттық бюросы, Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігі (қаржы полициясы), Қазақстан Республикасы Қаржы полициясы агенттігі, Қазақстан Республикасы Салық полициясы комитеті (милициясы), Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті және Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі бекітетін әскери бөлімдер, бөлімшелер мен мекемелер тізбелері бойынша – 1988 жылғы 1 қаңтардан бастап;

в подразделениях специального назначения Внутренних войск, Национальной гвардии, органов внутренних дел и уголовно-исполнительной системы Республики Казахстан – с 1 января 1991 года по перечням подразделений, должностей на условиях, определяемых Министром внутренних дел Республики Казахстан и Министром юстиции Республики Казахстан;
в местностях с тяжелыми климатическими условиями Республики Казахстан и Средней Азии, а также в отделенных местностях Российской Федерации, перечисленных в пункте 2 приложения 1 к настоящим Правилам, с учетом указанных в этом разделе сроков;
в пограничных отделениях (заставах), постах, пограничных отделах (комендатурах), пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан, маневренных подразделениях, на кораблях и катерах, несущих службу по охране Государственной границы Республики Казахстан, а в других подразделениях Пограничной службы по перечню, утверждаемому Председателем Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, – с 1 января 1976 года, а до указанной даты – на заставах, в комендатурах и приравненных к ним подразделениях пограничных войск, находящихся на государственной границе бывшего СССР, на морских пограничных кораблях и катерах, находящихся в строю и непосредственно несших охрану государственной границы, если не установлены более льготные условия зачета службы в этих местностях при исчислении выслуги лет для назначения пенсионных выплат за выслугу лет;
в составе вторых экипажей дизель-электрических подводных лодок бывшего СССР, находившихся в строю, – с 22 ноября 1968 года;
в составе экспедиций особого назначения по переводу кораблей и судов Северным морским путем за время нахождения в Мурманской области, перехода в порты назначения и возвращения к месту постоянной службы по окончании экспедиции – с 22 октября 1971 года;
в высокогорных местностях на высоте 1500 метров и более над уровнем моря (кроме службы в местностях на высоте 2500 метров и более) в сроки: для военнослужащих, сотрудников специальных государственных органов – с 1 апреля 1973 года, сотрудников органов прокуратуры, внутренних дел, антикоррупционной службы и службы экономических расследований, государственной противопожарной службы, уголовно-исполнительной системы, государственной фельдъегерской службы – с 1 мая 1985 года;
в высокогорных местностях на высоте от 1000 метров до 1500 метров над уровнем моря, а в исключительных случаях и ниже – по перечням воинских частей, подразделений и учреждений, утверждаемым, соответственно, Министерством обороны Республики Казахстан, Министерством внутренних дел Республики Казахстан, Агентством Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службой), Агентством Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции, Комитетом государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан, Национальным бюро по противодействию коррупции Министерства по делам государственной службы Республики Казахстан, Агентством Республики Казахстан по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовая полиция), Агентством финансовой полиции Республики Казахстан, Комитетом налоговой полиции (милиции) Республики Казахстан, Министерством юстиции Республики Казахстан, Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан и Министерством по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, – с 1 января 1988 года;

бұрын Байкал – Амур теміржол магистралі мен БАМ – Тында – Беркакит теміржол желісіндегі құрылыспен және оған қызмет көрсетумен айналысқан (құрылыс кезеңінде) бұрынғы КСРО-ның теміржол және ішкі әскерлерінің әскери бөлімдерінде, ішкі істер органдарында – 1974 жылғы 8 шілдеден бастап;
бұрын Байкал – Амур теміржол магистралінің Шиемановская станциясындағы құрылыс индустриясы кәсіпорындары кешенін салумен айналысқан бұрынғы КСРО теміржол әскерлерінің әскери бөлімдерінде – 1975 жылғы 10 мамырдан бастап;
бұрын Байкал – Амур теміржол магистралінің және БАМ – Тында – Беркакит теміржол желісіндегі құрылысқа қызмет көрсетумен айналысқан бұрынғы КСРО-ның мемлекеттік қауіпсіздік органдарында – 1975 жылғы 1 шілдеден бастап;
бұрынғы КСРО-ның Байланыс министрлігіне берілген және бұрын Байкал – Амур теміржол магистралі трассасы бойында радиорелелік байланыс желісін салумен айналысқан әскери бөлімдер мен әскери-құрылыс жасақтарында – 1976 жылғы 29 шілдеден бастап;
бұрын Тюмень облысы Ханты-Мансийск автономдық округі аумағындағы Сургут – Уренгой теміржол желісінің учаскесін салумен айналысқан бұрынғы КСРО теміржол әскерлерінің әскери бөлімдерінде – 1977 жылғы 4 шілдеден бастап;
бұрын Байкал – Амур теміржол магистралін салумен айналысқан бұрынғы КСРО Қорғаныс министрлігінің әскери бөлімдерінде, құрамаларында, кәсіпорындары мен ұйымдарында – 1979 жылғы 23 тамыздан бастап;
бұрын Байкал – Амур теміржол магистралінің жасанды құрылыстарын күзетумен айналысқан бұрынғы КСРО ішкі әскерлерінің бөлімшелері мен әскери бөлімдерінде және бұрын көрсетілген магистральға іргелес ауданның мемлекеттік қауіпсіздігін қамтамасыз еткен бұрынғы КСРО-ның мемлекеттік қауіпсіздік органдарында – 1980 жылғы 28 ақпаннан бастап;
күшейтілген аудандарда жауынгерлік есептоптар құрамында қорғаныстық бекініс құрылыстарында жауынгерлік кезекшілік атқаратын (атқарған) әскери қызметшілерге және арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне – 1980 жылғы 1 қаңтардан бастап;
1988 жылғы 1 қаңтардан бастап 1990 жылғы 31 желтоқсанға дейінгі кезеңде Чернобыль АЭС-індегі авария салдарын жоюға және оқшауланған аймақта (1986 жылы тұрғындары эвакуацияланған аумақта) қоршаған ортаның ластануын алдын алуға байланысты жұмыста;
1963 жылғы 6 шілдеден бастап 1992 жылғы 1 қаңтарға дейінгі кезеңде Семей ядролық сынақ полигонына іргелес аудандағы қызмет;
бұрын Ресей Федерациясының Қара топырақты емес аймағында автомобиль жолын салумен және реконструкциялаумен айналысқан жол-құрылыс бөлімінде және қамтамасыз ету бөлімінде – 1988 жылғы 1 сәуірден бастап;
тиісінше Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрі, Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрі, Қазақстан Республикасының Әділет министрі, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің төрағасы айқындайтын кезеңде жаппай қоғамға қарсы көрініске байланысты төтенше мән-жайлар кезінде қоғамдық тәртіпті сақтау және мемлекеттік қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі міндеттерді орындаған Қарулы Күштердің, ұлттық қауіпсіздік, ішкі істер, қылмыстық-атқару жүйесі органдарының, мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің құрамаларында, әскери бөлімдерінде, бөлімшелері мен мекемелерінде;

в воинских частях железнодорожных и внутренних войск, органов внутренних дел бывшего СССР, занятых ранее на строительстве и обслуживании (в период строительства) Байкало-Амурской железнодорожной магистрали и железнодорожной линии БАМ – Тында – Беркакит, – с 8 июля 1974 года;
в воинских частях железнодорожных войск бывшего СССР, занятых ранее на строительстве комплекса предприятий строительной индустрии Байкало-Амурской железнодорожной магистрали на станции Шимановская – с 10 мая 1975 года;
в органах государственной безопасности бывшего СССР, занятых ранее обслуживанием строительства Байкало-Амурской железнодорожной магистрали и железнодорожной линии БАМ – Тында – Беркакит, – с 1 июля 1975 года;
в воинских частях и военно-строительных отрядах, приданных Министерству связи бывшего СССР и занятых ранее на строительстве радиорелейной линии связи вдоль трассы Байкало-Амурской железнодорожной магистрали, – с 29 июля 1976 года;
в воинских частях железнодорожных войск бывшего СССР, занятых ранее на строительстве участка железнодорожной линии Сургут – Уренгой на территории Ханты-Мансийского автономного округа Тюменской области, – с 4 июля 1977 года;
в воинских частях, соединениях, на предприятиях и в организациях Министерства обороны бывшего СССР, занятых ранее на строительстве Байкало-Амурской железнодорожной магистрали, – с 23 августа 1979 года;
в подразделениях и воинских частях внутренних войск бывшего СССР, занятых ранее на охране искусственных сооружений Байкало-Амурской железнодорожной магистрали, и в органах государственной безопасности бывшего СССР, обеспечивавших ранее государственную безопасность районов, прилегающих к указанной магистрали, – с 28 февраля 1980 года;
в укрепленных районах военнослужащим и сотрудникам специальных государственных органов, которые несут (несли) боевое дежурство в сооружениях оборонных позиций в составе боевых расчетов, – с 1 января 1980 года;
на работах, связанных с ликвидацией последствий аварии на Чернобыльской АЭС и предотвращением загрязнения окружающей среды в зоне отделения (на территории, с которой было эвакуировано население в 1986 году), в период с 1 января 1988 года по 31 декабря 1990 года;
служба в районах, примыкающих к Семипалатинскому испытательному ядерному полигону, в период с 6 июля 1963 года по 1 января 1992 года;
в дорожно-строительных частях и частях их обеспечения, ранее занятых на строительстве и реконструкции автомобильных дорог в Нечерноземной зоне Российской Федерации, – с 1 апреля 1988 года;
в соединениях, воинских частях, подразделениях и учреждениях Вооруженных Сил, органов национальной безопасности, внутренних дел, уголовно-исполнительной системы, государственной фельдъегерской службы, выполнявших задачи по охране общественного порядка и обеспечению государственной безопасности при чрезвычайных обстоятельствах, связанных с массовыми антиобщественными проявлениями, – периоды, определяемые, соответственно, Министром обороны Республики Казахстан, Министром внутренних дел Республики Казахстан, Министром юстиции Республики Казахстан, Председателем Комитета национальной безопасности Республики Казахстан;

2002 жылғы 1 қаңтардан бастап қылмыстық-атқару жүйесі ведомстволарындағы, мекемелеріндегі, органдарындағы, кәсіпорындарындағы және білім беру ұйымдарындағы (жоғары оқу орындарын қоспағанда), 2004 жылғы 1 қаңтардан бастап қылмыстық-атқару жүйесінің тергеу изоляторларындағы және 2004 жылғы 30 шілдеден бастап қылмыстық-атқару жүйесінің жоғары оқу орындарындағы қызмет, сондай-ақ 2012 жылғы 18 ақпаннан бастап қылмыстық-атқару жүйесінің мекемелерінде ұсталатын адамдардың әрекет етуін бақылау мен қадағалауды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының Ішкі әскерлері және Ұлттық ұланы әскери қызметшілерінің қызметі;
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрі айқындайтын шарттарда бөлімшелер, лауазымдар тізбелері бойынша 2018 жылғы 1 қаңтардан бастап Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының сотталғандарды және күзетпен ұсталатын адамдарды айдауылмен алып жүруді жүзеге асыратын әскери қызметшілерінің қызметі;
Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының тергеу изоляторларындағы қызмет – 2015 жылғы 1 қаңтардан бастап;
ұлттық қауіпсіздік органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің шет мемлекеттердiң арнаулы қызметтерiнде және өзге де шетелдік ұйымдарда, қылмыстық топтарда тапсырмаларды орындау уақыты;
Қазақстан Республикасы Президентінің Күзет қызметінде, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік күзет қызметінде, Қазақстан Республикасының Республикалық ұланында;
бейбітшілік пен қауіпсіздікті қолдау жөніндегі бітімгершілік операцияларға қатысқан кезең;
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің төрағасы айқындайтын шарттарда бөлімшелер, лауазымдар тізбелері бойынша тікелей бекеттік қызметті атқаратын, сондай-ақ арнайы мақсаттағы бөлімшелерде қызмет өткеретін Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің жедел құрамына;
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің төрағасы айқындайтын шарттарда және мерзім бойынша бөлімшелер мен лауазымдардың тізбелері бойынша – ұлттық қауіпсіздік органдарының барлаушы әйелдеріне;
ішкі істер, қылмыстық-атқару жүйесі органдарының, бұрынғы Мемлекеттік тергеу комитетінің барлаушы әйелдеріне – 1991 жылғы 1 қаңтардан бастап Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі және Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі айқындайтын шарттарда лауазымдар тізбесі бойынша;
сыртқы барлау органы қызметкерлерінің шет мемлекеттердiң арнаулы қызметтерiнде және өзге де шетелдік ұйымдарда, қылмыстық топтарда тапсырмаларды орындау уақыты;
жедел-іздестіру қызметін жүзеге асыратын органның штаттық жасырын қызметкерлеріне – мемлекеттік органдардың бірінші басшылары айқындайтын шарттарда бөлімшелер, лауазымдар тізбелері бойынша;
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік фельдъегерлік қызметінде;

служба в ведомствах, учреждениях, органах, предприятиях и организациях образования (за исключением высших учебных заведений) уголовно-исполнительной системы – с 1 января 2002 года, в следственных изоляторах уголовно-исполнительной системы – с 1 января 2004 года и высших учебных заведениях уголовно-исполнительной системы – с 30 июля 2004 года, а также военнослужащих Внутренних войск и Национальной гвардии Республики Казахстан, осуществляющих контроль и надзор за поведением лиц, содержащихся в учреждениях уголовно-исполнительной системы, – с 18 февраля 2012 года;
служба военнослужащих Национальной гвардии Республики Казахстан, осуществляющих конвоирование осужденных и лиц, содержащихся под стражей, – с 1 января 2018 года по перечням подразделений, должностей на условиях, определяемых Министром внутренних дел Республики Казахстан;
служба в следственных изоляторах органов национальной безопасности Республики Казахстан – с 1 января 2015 года;
время выполнения сотрудниками и военнослужащими органов национальной безопасности заданий в специальных службах иностранных государств и иных зарубежных организациях, преступных группах;
в Службе охраны Президента Республики Казахстан, Службе государственной охраны Республики Казахстан, Республиканской гвардии Республики Казахстан;
периоды участия в миротворческих операциях по поддержанию мира и безопасности;
оперативному составу Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, непосредственно несущему постовую службу, а также проходящему службу в подразделениях специального назначения по перечням подразделений, должностей на условиях, определяемых Председателем Комитета национальной безопасности Республики Казахстан;
женщинам-разведчицам органов национальной безопасности – по перечню подразделений и должностей, на условиях и по срокам, определяемым Председателем Комитета национальной безопасности Республики Казахстан;
женщинам-разведчицам органов внутренних дел, уголовно-исполнительной системы, бывшего Государственного следственного комитета – с 1 января 1991 года по перечню должностей на условиях, определяемых Министерством внутренних дел Республики Казахстан и Министерством юстиции Республики Казахстан;
время выполнения сотрудниками органа внешней разведки заданий в специальных службах иностранных государств и иных зарубежных организациях, преступных группах;
штатным негласным сотрудникам органов, осуществляющих оперативно-розыскную деятельность, – по перечням подразделений, должностей на условиях, определяемых первыми руководителями государственных органов;
в Государственной фельдъегерской службе Республики Казахстан;

5) 1965 жылғы 1 қыркүйектен бастап 1990 жылғы 31 желтоқсанға дейінгі кезеңде лауазымдар тізбесі бойынша және Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі айқындайтын шарттарда ішкі істер және қылмыстық-атқару жүйесі органдарының барлаушы әйелдеріне қызметтің бір айы 1,25 ай болып есептеледі.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 22.11.2023 № 1020 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. Соғыс немесе төтенше жағдай кезеңінде, терроризмге қарсы операция жүргізілген кезеңде, қарулы жанжал жағдайында, төтенше жағдай салдарын жою кезінде iшкi iстер және қылмыстық-атқару жүйесі органдарының қызметкерлерін қызметтiк мiндеттердi орындауға тарту уақыты еңбек сiңiрген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін тағайындау үшiн еңбек сiңiрген жылдарына жеңiлдiкті шарттар бойынша және қызметтің бір күні үш күн болып есептеледі.
6. Міндетті мерзімді әскери қызмет және мерзімді әскери қызмет арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлері және әскери қызметшілері ұрыс қимылдарына қатысқан басқа елдердің аумағындағы арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлері және әскери бөлімдердің, штабтардың, мекемелер мен бөлімшелердің әскери қызметшілері, Чернобыль АЭС-індегі авария салдарын жою жұмысына қатысқан, сондай-ақ Семей ядролық сынақ полигонына іргелес ауданда қызмет өткерген не негізсіз қылмыстық жауаптылыққа тартылған немесе қуғын-сүргінге ұшыраған арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлері мен әскери қызметшілері үшін көзделген жеңілдікті шарттарда еңбек сіңірген жылдарына есептелуге тиіс кезеңді қоспағанда, күнтізбелік есептеумен еңбек сiңiрген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін тағайындау үшін еңбек сіңірген жылдарына есептеледі.
7. Келісімшарт бойынша әскери қызмет өткерген әскери қызметшілерге және сарбаздар, матростар, сержанттар мен старшиналар лауазымдарына әскери қызметке ерікті түрде қабылданған әйелдерге осы Қағидалардың 4-тармағы 4) тармақшасының төртінші және бесінші абзацтарында көрсетілген қызмет кезеңдері, бірақ 1976 жылғы 5 тамыздан ерте емес, тиісті жеңілдікті шарттарда еңбек сiңiрген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін тағайындау үшін еңбек сіңірген жылдарына есептеледі.
8. Қызмет көрсететін әскери бөлімдердің жеке құрамымен қызмет өткеру бірдей жағдайда болатын Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің әскери қарсы барлау және әскери полиция органдарының бөлімшелері әскери қызметшілерінің қызметі еңбек сiңiрген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін тағайындау үшін осы әскери бөлімдердің әскери қызметшілеріне ұқсас жеңілдікті шарттарда және осындай тәртіппен еңбек сіңірген жылдарына есептеледі.

5) один месяц службы за 1,25 месяца – женщинам-разведчицам органов внутренних дел и уголовно-исполнительной системы – в период с 1 сентября 1965 года по 31 декабря 1990 года по перечню должностей и на условиях, определяемых Министерством внутренних дел Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 4 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 22.11.2023 № 1020 (вводится в действие с 01.01.2024).
5. Время привлечения сотрудников органов внутренних дел и уголовно-исполнительной системы к выполнению служебных задач в период действия военного или чрезвычайного положения, проведения антитеррористической операции, в условиях вооруженного конфликта, при ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций засчитывается в выслугу лет для назначения пенсионных выплат за выслугу лет и на льготных условиях один день службы за три дня.
6. Действительная срочная военная служба и срочная воинская служба засчитываются в выслугу лет для назначения пенсионных выплат за выслугу лет в календарном исчислении, за исключением периодов, подлежащих зачету в выслугу лет на льготных условиях, предусмотренных для сотрудников специальных государственных органов и военнослужащих воинских частей, штабов, учреждений и подразделений, находящихся на территории других стран, где сотрудники специальных государственных органов и военнослужащие принимали участие в боевых действиях, сотрудников специальных государственных органов и военнослужащих, принимавших участие в работах по ликвидации последствий аварии на Чернобыльской АЭС, а также проходивших службу в районах, примыкающих к Семипалатинскому испытательному ядерному полигону, либо необоснованно привлеченных к уголовной ответственности или репрессированных.
7. Военнослужащим, проходившим воинскую службу по контракту, и женщинам, принятым в добровольном порядке на воинскую службу на должности солдат, матросов, сержантов и старшин, периоды службы, указанные в абзацах четвертом и пятом подпункта 4) пункта 4 настоящих Правил, засчитываются в выслугу лет для назначения пенсионных выплат за выслугу лет на соответствующих льготных условиях, но не ранее чем с 5 августа 1976 года.
8. Служба военнослужащих подразделений органов военной контрразведки и военной полиции Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, находящихся в одинаковых условиях несения службы с личным составом обслуживаемых воинских частей, засчитывается в выслугу лет для назначения пенсионных выплат за выслугу лет на тех же льготных условиях и в таком же порядке, как и военнослужащим этих воинских частей.

9. Қызметтің сол бір кезеңінің жеңілдікті шарттарда еңбек сiңiрген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін тағайындауға есепке алу үшін екі және одан да көп негіз болған кезде еңбек сіңірген жылдары анағұрлым көп жеңілдік беретін бір негіз бойынша есептеледі.
10. Еңбек сiңiрген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін тағайындау үшін еңбек сіңірген жылдары қызметтен шығарылған сәтте қолданыста болған заңнамаға сәйкес есептеледі.
Еңбек сiңiрген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін тағайындау үшін сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметте және экономикалық тергеу қызметінде еңбек сiңiрген жылдарын есептеу Қағидаларға сәйкес 2014 жылғы 18 қарашадан бастап жүргізіледі.
Еңбек сiңiрген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін тағайындау кезінде еңбек сіңірген жылдары Қағидалар қолданысқа енгізілгенге дейін есептелген зейнетақы төлемдерін алушыларға еңбек сіңірген жылдары қайта қаралмайды.
Әскери қызметшiлердің,
арнаулы мемлекеттік және
құқық қорғау органдары,
мемлекеттік фельдъегерлік
қызмет қызметкерлерiнің,
сондай-ақ арнаулы атақтарға,
сыныптық шендерге ие болу
және нысанды киiм киiп жүру
құқықтары 2012 жылғы
1 қаңтардан бастап жойылған
адамдардың және
Қазақстан Республикасының
ішкі істер органдарындағы
медициналық лауазымдары
2022 жылғы 1 шілдеден
және 2023 жылғы 1 қаңтардан
бастап қысқартылған, лауазымы
қысқартылған кезде еңбек
сіңірген жылдары үзіліссіз
әскери қызметте, арнаулы
мемлекеттік және құқық қорғау
органдарындағы қызметте,
мемлекеттік фельдъегерлік
қызметте кемінде он екі жыл
және алты ай болған адамдар
қылмыстық-атқару
(пенитенциарлық) жүйесінің
тергеу изоляторлары мен
мекемелерінде орналасқан
медициналық ұйымдарда
жұмысын жалғастырған
жағдайда, осындай адамдардың
еңбек сіңірген жылдарын
есептеу қағидаларына
1-қосымша
Еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін тағайындау кезінде қызмет етуі жеңілдікті шарттарда есептелетін жергілікті жерлердің тізбесі
1. Қызмет етуі жеңілдікті шарттарда еңбек сіңірген жылдарына қызметтің бір айы екі ай болып есептелетін жергілікті жерлер:
Ресей Федерациясы:
Куриль аралдарында және Беринг теңізі аралдарында – 1945 жылғы 14 қыркүйектен бастап;
Охот теңізі аралдарында: әскери қызметшілер, арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлері үшін – 1949 жылғы 25 маусымнан бастап, прокуратура, ішкі істер, мемлекеттік өртке қарсы қызмет, қылмыстық-атқару жүйесі, қаржы полициясы органдарының, мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің қызметкерлері үшін – 1970 жылғы 1 қаңтардан бастап;
Моржовец аралында: әскери қызметшілер, арнаулы мемлекеттік органдардың, прокуратура, ішкі істер, мемлекеттік өртке қарсы қызмет, қылмыстық-атқару жүйесі, қаржы полициясы органдарының, мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің қызметкерлері үшін – 1949 жылғы 25 маусымнан бастап, милицияның жеке құрамы үшін – 1970 жылғы 1 қаңтардан бастап;

9. При наличии двух и более оснований для зачета для назначения пенсионных выплат за выслугу лет на льготных условиях одного и того же периода службы выслуга лет исчисляется по одному основанию, дающему наибольшую льготу.
10. Выслуга лет для назначения пенсионных выплат за выслугу лет исчисляется в соответствии с законодательством, действующим на момент увольнения со службы.
Исчисление выслуги лет в антикоррупционной службе и службе экономических расследований для назначения пенсионных выплат за выслугу лет в соответствии с Правилами производится с 18 ноября 2014 года.
Получателям пенсионных выплат, которым выслуга лет при назначении пенсионных выплат за выслугу лет исчислена до введения в действие Правил, выслуга лет пересмотру не подлежит.
__________________________________________
Приложение 1
к Правилам исчисления выслуги
лет военнослужащим,
сотрудникам специальных
государственных и
правоохранительных органов,
государственной фельдъегерской
службы, а также лицам, права
которых иметь специальные
звания, классные чины и носить
форменную одежду упразднены
с 1 января 2012 года, и лицам,
медицинские должности
которых сокращены в органах
внутренних дел
Республики Казахстан
с 1 июля 2022 года и 1 января
2023 года, имевшим на момент
сокращения должности выслугу
лет не менее двенадцати лет и
шести месяцев непрерывной
воинской службы, службы
в специальных государственных
и правоохранительных органах,
государственной фельдъегерской
службе, при условии
продолжения ими работы в
медицинских организациях,
расположенных в следственных
изоляторах и учреждениях
уголовно-исполнительной
(пенитенциарной) системы
Перечень местностей, в которых служба засчитывается на льготных условиях при назначении пенсионных выплат за выслугу лет
1. Местности, в которых служба засчитывается в выслугу лет на льготных условиях – один месяц службы за два месяца:
Российская Федерация:
на Курильских островах и островах Берингова моря – с 14 сентября 1945 года;
на островах Охотского моря: для военнослужащих, сотрудников специальных государственных органов – с 25 июня 1949 года, сотрудников органов прокуратуры, внутренних дел, государственной противопожарной службы, уголовно-исполнительной системы, финансовой полиции, государственной фельдъегерской службы – с 1 января 1970 года;
на острове Моржовец: для военнослужащих, сотрудников специальных государственных органов, органов прокуратуры, внутренних дел, государственной противопожарной службы, уголовно-исполнительной системы, финансовой полиции, государственной фельдъегерской службы – с 25 июня 1949 года, личного состава милиции – с 1 января 1970 года;

Солтүстік Мұзды мұхит аралдарындағы әскери қызметшілер, арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлері үшін – 1954 жылғы 30 тамыздан бастап, прокуратура, ішкі істер, мемлекеттік өртке қарсы қызмет, қылмыстық-атқару жүйесі, қаржы полициясы органдарының, мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің қызметкерлері үшін – 1970 жылғы 1 қаңтардан бастап;
Архангельск облысында – Поляр шеңберінен солтүстікке қарай Ненецк автономиялық округінің жергілікті жерінде: әскери қызметшілер, арнаулы мемлекеттік органдардың, прокуратура, ішкі істер, мемлекеттік өртке қарсы қызмет, қылмыстық-атқару жүйесі, қаржы полициясы органдарының, мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің қызметкерлері үшін – 1949 жылғы 25 маусымнан бастап, милицияның жеке құрамы үшін – 1970 жылғы 1 қаңтардан бастап;
Коми Республикасында – Поляр шеңберінен солтүстікке қарай орналасқан жергілікті жерде: әскери қызметшілер, арнаулы мемлекеттік органдардың, прокуратура, ішкі істер, мемлекеттік өртке қарсы қызмет, қылмыстық-атқару жүйесі, қаржы полициясы органдарының, мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің қызметкерлері үшін – 1949 жылғы 25 маусымнан бастап, милицияның жеке құрамы үшін – 1970 жылғы 1 қаңтардан бастап;
Тюмень облысында – Поляр шеңберінен солтүстікке қарай Ямал-Ненецк автономиялық округінің жергілікті жерінде, Салехард Халық депутаттары кеңесінің әкімшілік бағынысындағы аумақты қоса Салехард қаласында: әскери қызметшілер, арнаулы мемлекеттік органдардың, прокуратура, ішкі істер, мемлекеттік өртке қарсы қызмет, қылмыстық-атқару жүйесі, қаржы полициясы органдарының, мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің қызметкерлері үшін – 1949 жылғы 25 маусымнан бастап, милицияның жеке құрамы үшін – 1970 жылғы 1 қаңтардан бастап;
Красноярск өлкесінде – Таймыр (Долган-Ненецк) автономиялық округінде, Поляр шеңберінен солтүстікке қарай Эвенк автономиялық округі мен Турухан ауданының жергілікті жерінде: әскери қызметшілер, арнаулы мемлекеттік органдардың, прокуратура, ішкі істер, мемлекеттік өртке қарсы қызмет, қылмыстық-атқару жүйесі, қаржы полициясы органдарының, мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің қызметкерлері үшін – 1949 жылғы 25 маусымнан бастап, милицияның жеке құрамы үшін – 1970 жылғы 1 қаңтардан бастап;
Якутия Республикасында – Поляр шеңберінен солтүстікке қарай орналасқан жергілікті жерде: әскери қызметшілер, арнаулы мемлекеттік органдардың, прокуратура, ішкі істер, мемлекеттік өртке қарсы қызмет, қылмыстық-атқару жүйесі, қаржы полициясы органдарының, мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің қызметкерлері үшін – 1949 жылғы 25 маусымнан бастап, милицияның жеке құрамы үшін – 1970 жылғы 1 қаңтардан бастап;

на островах Северного Ледовитого океана для военнослужащих, сотрудников специальных государственных органов – с 30 августа 1954 года, сотрудников органов прокуратуры, внутренних дел, государственной противопожарной службы, уголовно-исполнительной системы, финансовой полиции, государственной фельдъегерской службы – с 1 января 1970 года;
в Архангельской области – в местностях Ненецкого автономного округа севернее Полярного круга: для военнослужащих, сотрудников специальных государственных органов, органов прокуратуры, внутренних дел, государственной противопожарной службы, уголовно-исполнительной системы, финансовой полиции, государственной фельдъегерской службы – с 25 июня 1949 года, личного состава милиции – с 1 января 1970 года;
в Республике Коми – в местностях севернее Полярного круга: для военнослужащих, сотрудников специальных государственных органов, органов прокуратуры, внутренних дел, государственной противопожарной службы, уголовно-исполнительной системы, финансовой полиции, государственной фельдъегерской службы – с 25 июня 1949 года, личного состава милиции – с 1 января 1970 года;
в Тюменской области – в местностях Ямало-Ненецкого автономного округа севернее Полярного круга, в городе Салехарде с территорией, находящейся в административном подчинении Салехардского Совета народных депутатов: для военнослужащих, сотрудников специальных государственных органов, органов прокуратуры, внутренних дел, государственной противопожарной службы, уголовно-исполнительной системы, финансовой полиции, государственной фельдъегерской службы – с 25 июня 1949 года, личного состава милиции – с 1 января 1970 года;
в Красноярском крае – в Таймырском (Долгано-Ненецком) автономном округе, в местностях Эвенкийского автономного округа и Туруханского района севернее Полярного круга: для военнослужащих, сотрудников специальных государственных органов, органов прокуратуры, внутренних дел, государственной противопожарной службы, уголовно-исполнительной системы, финансовой полиции, государственной фельдъегерской службы – с 25 июня 1949 года, личного состава милиции – с 1 января 1970 года;
в Республике Якутия – в местностях севернее Полярного круга: для военнослужащих, сотрудников специальных государственных органов, органов прокуратуры, внутренних дел, государственной противопожарной службы, уголовно-исполнительной системы, финансовой полиции, государственной фельдъегерской службы – с 25 июня 1949 года, личного состава милиции – с 1 января 1970 года;

Магадан облысында – Чукот автономиялық округіндегі және бұрын Камчатка облысы Красноярск автономиялық округінің құрамына кірген Солтүстік Эвенк ауданының аумағында – 1945 жылғы 14 қыркүйектен бастап, Магадан облысының қалған аумағында: әскери қызметшілер, арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлері үшін – 1949 жылғы 25 маусымнан бастап, прокуратура, ішкі істер, мемлекеттік өртке қарсы қызмет, қылмыстық-атқару жүйесі, қаржы полициясы органдарының, мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің қызметкерлері үшін – 1953 жылғы 17 желтоқсаннан бастап;
Камчатка облысында – 1945 жылғы 14 қыркүйектен бастап;
Хабаров өлкесінде – Охот, Аян-Майск және Тугур-Чумикан аудандарында: әскери қызметшілер, арнаулы мемлекеттік органдардың, прокуратура, ішкі істер, мемлекеттік өртке қарсы қызмет, қылмыстық-атқару жүйесі, қаржы полициясы органдарының, мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің қызметкерлері үшін – 1949 жылғы 25 маусымнан бастап, милицияның жеке құрамы үшін – 1970 жылғы 1 қаңтардан бастап.
2. Қызмет етуі жеңілдікті шарттарда еңбек сіңірген жылдарына қызметтің бір айы бір жарым ай болып есептелетін жергілікті жерлер:
1) Қазақстан Республикасы:
Ақмола облысында – Аршалы (бұрынғы Вишневка), Жарқайың (бұрынғы Державин), Есіл, Жақсы1 аудандарында, Сілеті ауылдық округінде2 және Степногор қаласында – 1985 жылғы 1 қаңтардан бастап, Қорғалжын және Целиноград аудандарында (Астана қаласын қоспағанда), Қосшы қаласында – 1988 жылғы 1 қаңтардан бастап;
Ақтөбе облысында – Байғанин және Мұғалжар3 аудандарында – 1988 жылғы 1 қаңтардан бастап;
Алматы облысында – Жамбыл, Іле (Күрті ауылдық округін қоспағанда), Талғар, Ұйғыр, Еңбекшіқазақ (Шілік ауылдық округін қоспағанда), Райымбек4, Кеген аудандарында – 1985 жылғы 1 қаңтардан бастап, Қапшағай, Қарасай (бұрынғы Қаскелең), Балқаш аудандарында, Іле ауданының Күрті ауылдық округінде, Еңбекшіқазақ ауданының Шілік ауылдық округінде – 1988 жылғы 1 қаңтардан бастап;
Атырау облысында – Махамбет ауданында5– 1985 жылғы 1 қаңтардан бастап, ал облыстың қалған аумағында – 1988 жылғы 1 қаңтардан бастап;
Шығыс Қазақстан облысында – Қатонқарағай және Күршім6 аудандарында – 1985 жылғы 1 қаңтардан бастап, Зайсан, Тарбағатай7 аудандарында – 1988 жылғы 1 қаңтардан бастап;
Жамбыл облысында – Қордай8, Мойынқұм аудандарында және Жаңатас қаласында – 1985 жылғы 1 қаңтардан бастап, Талас, Байзақ9 және Шу аудандарында – 1988 жылғы 1 қаңтардан бастап;
Батыс Қазақстан облысында – Жаңақала және Бөкейорда аудандарында, сондай-ақ Теректі10 ауданының Тайпақ ауылдық округінде – 1988 жылғы 1 қаңтардан бастап;

в Магаданской области – в Чукотском автономном округе и на территории Северо-Эвенского района, ранее входившей в состав Красноярского автономного округа Камчатской области, – с 14 сентября 1945 года, на остальной территории Магаданской области: для военнослужащих, сотрудников специальных государственных органов – с 25 июня 1949 года, сотрудников органов прокуратуры, внутренних дел, государственной противопожарной службы, уголовно-исполнительной системы, финансовой полиции, государственной фельдъегерской службы – с 17 декабря 1953 года;
в Камчатской области – с 14 сентября 1945 года;
в Хабаровском крае – в Охотском, Аяно-Майском и Тугуро-Чумиканском районах: для военнослужащих, сотрудников специальных государственных органов, органов прокуратуры, внутренних дел, государственной противопожарной службы, уголовно-исполнительной системы, финансовой полиции, государственной фельдъегерской службы – с 25 июня 1949 года, личного состава милиции – с 1 января 1970 года.
2. Местности, в которых служба засчитывается в выслугу лет на льготных условиях, – один месяц службы за полтора месяца:
1) Республика Казахстан:
в Акмолинской области – в Аршалынском (бывшем Вишневском), Жаркаинском (бывшем Державинском), Есильском, Жаксынском1 районах, Селетинском сельском округе2 и городе Степногорске – с 1 января 1985 года, Коргалжынском и Целиноградском (за исключением города Астаны) районах, городе Косшы – с 1 января 1988 года;
в Актюбинской области – в Байганинском и Мугалжарском3 районах – с 1 января 1988 года;
в Алматинской области – в Жамбылском, Илийском (за исключением Куртинского сельского округа), Талгарском, Уйгурском, Енбекшиказахском (за исключением Чиликского сельского округа), Райымбекском4, Кегенском районах – с 1 января 1985 года, Капшагайском, Карасайском (бывшем Каскеленском), Балхашском районах, Куртинском сельском округе Илийского района, Чиликском сельском округе Енбекшиказахского района – с 1 января 1988 года;
в Атырауской области – в Махамбетском5 районе – с 1 января 1985 года, на остальной территории области – с 1 января 1988 года;
в Восточно-Казахстанской области – в Катон-Карагайском и Куршимском6 районах – с 1 января 1985 года, в Зайсанском, Тарбагатайском7 районах – с 1 января 1988 года;
в Жамбылской области – в Кордайском8, Мойынкумском районах и городе Жанатасе – с 1 января 1985 года, Таласском, Байзакском9 и Шуском районах – с 1 января 1988 года;
в Западно-Казахстанской области – в Жангалинском и Бокейординском районах, а также Тайпакском сельском округе Теректинского10 района – с 1 января 1988 года;

Қарағанды11 облысында – Абай12 ауданында, Шет ауданының Ағадыр ауылдық округінде – 1985 жылғы 1 қаңтардан бастап, Нұра13, Шет, Ақтоғай аудандарында (бұрынғы Жезқазған облысының Жезқазған ауданында), Балқаш және Приозерск қалаларында – 1988 жылғы 1 қаңтардан бастап, Қарқаралы14 ауданында – 1992 жылғы 1 қаңтардан бастап;
Қызылорда облысында – Шиелі ауданында – 1985 жылғы 1 қаңтардан бастап, Байқоңыр қаласында және "Байқоңыр" ғарышайлағына іргелес аудандарда, сондай-ақ облыстың қалған аумағында – 1988 жылғы 1 қаңтардан бастап;
Маңғыстау облысында – Қарақия15 ауданында, Жаңаөзен, Форт-Шевченко және Ақтау қалаларында – 1985 жылғы 1 қаңтардан бастап, Бейнеу және Маңғыстау аудандарында – 1988 жылғы 1 қаңтардан бастап, Мұнайлы ауданында (Өмірзақ ауылын, сондай-ақ бұрынғы Түпқараған ауданының жерін қоспағанда) – 2007 жылғы 1 шілдеден бастап;
Павлодар облысында – Май және Аққулы аудандарында – 1992 жылғы 1 қаңтардан бастап;
Солтүстік Қазақстан облысында – Айыртау ауданында – 1985 жылғы 1 қаңтардан бастап;
Түркістан (бұрынғы Оңтүстік Қазақстан облысы) облысында – Созақ, Сарыағаш (Келес ауылдық округін қоспағанда) аудандарында және Түркістан қаласында – 1985 жылғы 1 қаңтардан бастап, Сарыағаш қаласында – 1988 жылғы 1 қаңтардан бастап;
Абай облысында – Аягөз, Жарма16 аудандарында – 1988 жылғы 1 қаңтардан бастап, Абай, Бесқарағай Жаңасемей, Таскескен аудандарында, Үржар ауданының Мақаншы ауылдық округінде, Семей және Курчатов қалаларында – 1992 жылғы 1 қаңтардан бастап;
Жетісу облысында – Алакөл (Үйгентас ауылдық округін қоспағанда), Кербұлақ ауданының Сарыөзек қалалық үлгідегі кентінде, Көксу17, Сарқан18, Ескелді (Талдықорған қаласын қоспағанда), Панфилов аудандарында, Текелі қаласы мен Ақсу ауылында – 1985 жылғы 1 қаңтардан бастап, Кербұлақ ауданында – 1988 жылғы 1 қаңтардан бастап;
Ұлытау облысында – Ұлытау ауданының Жезді ауылдық округінде, Қаражал қаласында және Жәйрем кентінде – 1985 жылғы 1 қаңтардан бастап, Ұлытау, Жаңаарқа, (бұрынғы Жезқазған облысының Қаражал ауданында), Сәтпаев және Жезқазған қалаларында – 1988 жылғы 1 қаңтардан бастап;
2) Ресей Федерациясы:
Мурманск облысында: әскери қызметшілер, арнаулы мемлекеттік органдардың, прокуратура, ішкі істер, мемлекеттік өртке қарсы қызмет, қылмыстық-атқару жүйесі, қаржы полициясы органдарының, мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің қызметкерлері үшін – 1949 жылғы 25 маусымнан бастап, Мурманск қаласында – 1951 жылғы 30 сәуірден бастап; милицияның жеке құрамы үшін – 1970 жылғы 1 қаңтардан бастап;
Карелия Республикасында – Беломор, Калеваль, Кемск, Костомуш19, Лоух, Медвежьегорск, Муеаерск, Сегеш, Суояр аудандарында және Костомуш қаласында – 1988 жылғы 1 қаңтардан бастап;

в Карагандинской11 области – в Абайском12 районе, Агадырском сельском округе Шетского района – с 1 января 1985 года, Нуринском13, Шетском, Актогайском районах (в бывшем Жезказганском районе Жезказганской области), городах Балхаш и Приозерске – с 1 января 1988 года, Каркаралинском14 районе – с 1 января 1992 года;
в Костанайской области – в городе Аркалыке – с 1 января 1988 года;
в Кызылординской области – в Шиелийском районе – с 1 января 1985 года, городе Байконыре и районах, примыкающих к космодрому "Байконур", а также на остальной территории области – с 1 января 1988 года;
в Мангистауской области – в Каракиянском15 районе, городах Жанаозен, Форт-Шевченко и Актау – с 1 января 1985 года, Бейнеуском и Мангистауском районах – с 1 января 1988 года, Мунайлинском районе (за исключением села Умирзак, а также земель бывшего Тупкараганского района) – с 1 июля 2007 года;
в Павлодарской области – в районах Майский и Аккулы – с 1 января 1992 года;
в Северо-Казахстанской области – в Айыртауском районе – с 1 января 1985 года;
в Туркестанской (бывшей Южно-Казахстанской) области – в Сузакском, Сарыагашском (за исключением Келесского сельского округа) районах и городе Туркестане – с 1 января 1985 года, городе Сарыагаше – с 1 января 1988 года;
в области Абай – в Аягозском, Жарминском16 районах – с 1 января 1988 года, Абайском, Бескарагайском Жанасемейском, Таскескенском районах, Маканчинском сельском округе Урджарского района, городах Семипалатинске и Курчатове – с 1 января 1992 года;
в области Жетісу – в Алакольском (за исключением Уйгентасского сельского округа), поселке городского типа Сарыозек Кербулакского района, Коксуском17, Сарканском18, Ескельдинском (за исключением города Талдыкоргана), Панфиловском районах, городе Текели и селе Аксу – с 1 января 1985 года, Кербулакском районе – с 1 января 1988 года;
в области Ұлытау – в Жездинском сельском округе Улытауского района, городе Каражале и поселке Жайреме – с 1 января 1985 года, Улытауском, Жанааркинском, (в бывшем Каражалском районе Жезказганской области), городах Сатпаеве и Жезказгане – с 1 января 1988 года;
2) Российская Федерация:
в Мурманской области: для военнослужащих, сотрудников специальных государственных органов, органов прокуратуры, внутренних дел, государственной противопожарной службы, уголовно-исполнительной системы, финансовой полиции, государственной фельдъегерской службы – с 25 июня 1949 года, в городе Мурманске – с 30 апреля 1951 года, личного состава милиции – с 1 января 1970 года;
в Республике Карелия – в Беломорском, Калевальском, Кемском, Костомушском19, Лоухском, Медвежьегорском, Муеаерском, Сегежском, Суоярском районах и городе Костомушке – с 1 января 1988 года;

Архангельск облысында – Виноградовск, Лешуконск, Мегенск, Новодвинск20, Пинежск, Онежск, Плесецк, Приморск, Соловецкий21 және Холмогор аудандарында, Архангельск, Новодвинск және Онега, Северодвинск қалалық Халық депутаттары кеңесінің әкімшілік бағынысындағы аумақты қоса Северодвинск қалаларында, Поляр шеңберінен оңтүстікке қарай Ненецк автономиялық округінің жергілікті жерінде – 1988 жылғы 1 қаңтардан бастап; Верхнетоемский және Ленский аудандарында – 1992 жылғы 1 шілдеден бастап;
Қалмық Республикасында – Октябрь ауданында – 1988 жылғы 1 қаңтардан бастап;
Коми Республикасында (осы тізбенің 1-тармағында көрсетілген жергілікті жерлерден басқа) – 1988 жылғы 1 қаңтардан бастап;
Тюмень облысында – Ямал-Ненецк автономиялық округінде (осы тізбенің 1-бөлімінде көрсетілген жергілікті жерлерден басқа): әскери қызметшілер, арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлері үшін – 1969 жылғы 7 тамыздан бастап, прокуратура, ішкі істер, мемлекеттік өртке қарсы қызмет, қылмыстық-атқару жүйесі, қаржы полициясы органдарының, мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің қызметкерлері үшін – 1970 жылғы 1 қаңтардан бастап, Ханты-Мансийск автономиялық округінде – 1988 жылғы 1 қаңтардан бастап;
Алтай өлкесінде – Таулы Алтай автономиялық облысының Онгудай, Улаганск, Усть-Канск, Усть-Коксинск және Шебалинск аудандарында – 1988 жылғы 1 қаңтардан бастап;
Томск облысында – Александровский, Бакчарский, Верхнекетский, Каргасокский, Колпашевский, Кривошеинский, Молчановский, Парабельский, Тегульдетский және Чайнский аудандарында, Колпашево және Стрежевой қалаларында, Томск ауданының Итатке кентінде – 1988 жылғы 1 қаңтардан бастап;
Красноярск өлкесінде – Поляр шеңберінің оңтүстігіне қарай Эвенк автономиялық округі мен Турухан ауданының жергілікті жерінде, Солтүстік Енисей ауданында: әскери қызметшілер, арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлері үшін – 1969 жылғы 7 тамыздан бастап, прокуратура, ішкі істер, мемлекеттік өртке қарсы қызмет, қылмыстық-атқару жүйесі, қаржы полициясы органдарының, мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің қызметкерлері үшін – 1970 жылғы 1 қаңтардан бастап, Богучанский, Енисейский, Кежемский және Мотыгинский аудандарында, Лесосибирск қалалық Халық депутаттары кеңесінің әкімшілік бағынысындағы аумақты қоса Енисей және Лесосибирск қалаларында – 1988 жылғы 1 қаңтардан бастап;
Тува Республикасында – 1988 жылғы 1 қаңтардан бастап;
Иркутск облысында – Катанг ауданында: әскери қызметшілер, арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлері үшін – 1969 жылғы 7 тамыздан бастап, прокуратура, ішкі істер, мемлекеттік өртке қарсы қызмет, қылмыстық-атқару жүйесі, қаржы полициясы органдарының, мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің қызметкерлері үшін – 1970 жылғы 1 қаңтардан бастап, облыстың қалған аумағында: әскери қызметшілер, арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлері үшін – 1985 жылғы 1 қаңтардан бастап, прокуратура, ішкі істер, мемлекеттік өртке қарсы қызмет, қылмыстық-атқару жүйесі, қаржы полициясы органдарының, мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің қызметкерлері үшін – 1988 жылғы 1 қаңтардан бастап;

в Архангельской области – в Виноградовском, Лешуконском, Мегенском, Новодвинском20, Пинежском, Онежском, Плесецком, Приморском, Соловецком21 и Холмогорском районах, городах Архангельске, Новодвинске и Онеге, Северодвинске с территорией, находящейся в административном подчинении Северодвинского городского Совета народных депутатов, в местностях Ненецкого автономного округа южнее Полярного круга – с 1 января 1988 года, Верхнетоемском и Ленском районах – с 1 июля 1992 года;
в Республике Калмыкия – в Октябрьском районе – с 1 января 1988 года;
в Республике Коми (кроме местностей, указанных в пункте 1 настоящего перечня) – с 1 января 1988 года;
в Тюменской области – в Ямало-Ненецком автономном округе (кроме местностей, указанных в разделе 1 настоящего перечня): для военнослужащих, сотрудников специальных государственных органов – с 7 августа 1969 года, сотрудников органов прокуратуры, внутренних дел, государственной противопожарной службы, уголовно-исполнительной системы, финансовой полиции, государственной фельдъегерской службы – с 1 января 1970 года, в Ханты-Мансийском автономном округе – с 1 января 1988 года;
в Алтайском крае – в Онгудайском, Улаганском, Усть-Канском, Усть-Коксинском и Шебалинском районах Горно-Алтайской автономной области – с 1 января 1988 года;
в Томской области – в Александровском, Бакчарском, Верхнекетском, Каргасокском, Колпашевском, Кривошеинском, Молчановском, Парабельском, Тегульдетском и Чаинском районах, городах Колпашево и Стрежевой, поселке Итатке Томского района – с 1 января 1988 года;
в Красноярском крае – в местностях Эвенкийского автономного округа и Туруханского района южнее Полярного круга, в Северо-Енисейском районе: для военнослужащих, сотрудников специальных государственных органов – с 7 августа 1969 года, сотрудников органов прокуратуры, внутренних дел, государственной противопожарной службы, уголовно-исполнительной системы, финансовой полиции, государственной фельдъегерской службы – с 1 января 1970 года, в Богучанском, Енисейском, Кежемском и Мотыгинском районах, городах Енисейск и Лесосибирск с территорией, находящейся в административном подчинении Лесосибирского городского Совета народных депутатов, – с 1 января 1988 года;
в Республике Тува – с 1 января 1988 года;
в Иркутской области – в Катангском районе: для военнослужащих, сотрудников специальных государственных органов – с 7 августа 1969 года, сотрудников органов прокуратуры, внутренних дел, государственной противопожарной службы, уголовно-исполнительной системы, финансовой полиции, государственной фельдъегерской службы – с 1 января 1970 года: на остальной территории области: для военнослужащих, сотрудников специальных государственных органов – с 1 января 1985 года, сотрудников органов прокуратуры, внутренних дел, государственной противопожарной службы, уголовно-исполнительной системы, финансовой полиции, государственной фельдъегерской службы – с 1 января 1988 года;

Якутия Республикасында (осы тізбенің 1-тармағында көрсетілген жергілікті жерлерден басқа): әскери қызметшілер, арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлері үшін – 1969 жылғы 7 тамыздан бастап, прокуратура, ішкі істер, мемлекеттік өртке қарсы қызмет, қылмыстық-атқару жүйесі, қаржы полициясы органдарының, мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің қызметкерлері үшін – 1970 жылғы 1 қаңтардан бастап;
Бурятия Республикасында, Чита және Амур облыстарында: әскери қызметшілер, арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлері үшін – 1985 жылғы 1 қаңтардан бастап, прокуратура, ішкі істер, мемлекеттік өртке қарсы қызмет, қылмыстық-атқару жүйесі, қаржы полициясы органдарының, мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің қызметкерлері үшін – 1988 жылғы 1 қаңтардан бастап;
Приморск өлкесінде – Самарги өзенінен солтүстікке қарай Тернейск ауданының аумағында – 1949 жылғы 25 маусымнан бастап, өлкенің қалған аумағында: әскери қызметшілер, арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлері үшін – 1985 жылғы 1 қаңтардан бастап, прокуратура, ішкі істер, мемлекеттік өртке қарсы қызмет, қылмыстық-атқару жүйесі, қаржы полициясы органдарының, мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің қызметкерлері үшін – 1988 жылғы 1 қаңтардан бастап;
Хабаровск өлкесінде – Ванинск, Николаевск, Совет-Гаван және Ульчск аудандарында, Амурдағы Николаевск және Советская Гавань қалаларында – 1949 жылғы 25 маусымнан бастап, өлкенің қалған аумағында: әскери қызметшілер, арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлері үшін – 1985 жылғы 1 қаңтардан бастап, прокуратура, ішкі істер, мемлекеттік өртке қарсы қызмет, қылмыстық-атқару жүйесі, қаржы полициясы органдарының, мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің қызметкерлері үшін – 1988 жылғы 1 қаңтардан бастап;
Сахалин облысында – Сахалин аралында – 1945 жылғы 14 қыркүйектен бастап, Монерон аралында – 1980 жылғы 1 қарашадан бастап;
3) Қырғыз Республикасы:
Ыстықкөл облысының Ақсу, Атбашы және Жетіөгіз аудандарында, Ош облысының Алай және Кеңес аудандарында – 1985 жылғы 1 қаңтардан бастап; Ош облысының Тоғыз тарау ауданында, Шу облысының Мәскеу және Панфилов аудандарында – 1988 жылғы 1 қаңтардан бастап;
4) Тәжікстан Республикасы:
Таулы Бадахшан облысында, Куляб облысының Дангарин, Ленинград, Мәскеу және Пархар аудандарында, Қорғантөбе облысының Жилікөл, Кабоден, Құманғыр, Пяньан және Шаартуз аудандарында, Яван ауданының Яван кентінде; Ленинабад облысы Чкалов қалалық Халық депутаттары кеңесінің Табошар кентінде, Нүрек қалалық Халық депутаттары кеңесінің Пастакон кентінде – 1985 жылғы 1 қаңтардан бастап, республиканың қалған аумағында (Душанбе қаласын қоспағанда) – 1988 жылғы 1 қаңтардан бастап;

в Республике Якутия (кроме местностей, указанных в пункте 1 настоящего перечня): для военнослужащих, сотрудников специальных государственных органов – с 7 августа 1969 года, сотрудников органов прокуратуры, внутренних дел, государственной противопожарной службы, уголовно-исполнительной системы, финансовой полиции, государственной фельдъегерской службы – с 1 января 1970 года;
в Республике Бурятия, Читинской и Амурской областях: для военнослужащих, сотрудников специальных государственных органов – с 1 января 1985 года, сотрудников органов прокуратуры, внутренних дел, государственной противопожарной службы, уголовно-исполнительной системы, финансовой полиции, государственной фельдъегерской службы – с 1 января 1988 года;
в Приморском крае – на территории Тернейского района к северу от реки Самарги – с 25 июня 1949 года; на остальной территории края: для военнослужащих, сотрудников специальных государственных органов – с 1 января 1985 года, сотрудников органов прокуратуры, внутренних дел, государственной противопожарной службы, уголовно-исполнительной системы, финансовой полиции, государственной фельдъегерской службы – с 1 января 1988 года;
в Хабаровском крае – в Ванинском, Николаевском, Советско-Гаванском и Ульчском районах, городах Николаевске-на-Амуре и Советской Гавани – с 25 июня 1949 года; на остальной территории края: для военнослужащих, сотрудников специальных государственных органов – с 1 января 1985 года, сотрудников органов прокуратуры, внутренних дел, государственной противопожарной службы, уголовно-исполнительной системы, финансовой полиции, государственной фельдъегерской службы – с 1 января 1988 года;
в Сахалинской области – на острове Сахалин – с 14 сентября 1945 года; на острове Монерон – с 1 ноября 1980 года;
3) Республика Кыргызстан:
в Аксуйском, Ат-Башинском и Джеты-Огузском районах Иссык-Кульской области, Алайском и Советском районах Ошской области – с 1 января 1985 года, Тогуз-Тороуском районе Ошской области, Московском и Панфиловском районах Чуйской области – с 1 января 1988 года;
4) Республика Таджикистан:
в Горно-Бадахшанской области, Дангаринском, Ленинградском, Московском и Пархарском районах Кулябской области, Джиликульском, Кабоденском, Кумангирском, Пяньанском и Шаартузском районах, поселке Яване Яванского района Курган-Тюбинской области, поселке Табошаре Чкаловского городского Совета народных депутатов Ленинабадской области, поселке Пастаконе Нурекского городского Совета народных депутатов – с 1 января 1985 года, на остальной территории республики (за исключением города Душанбе) – с 1 января 1988 года;

5) Түрікменстан Республикасы:
Мары облысында, Чарджоу облысының Меркен және Шаршанғын аудандарында, Керч қаласында және Чарджоу қалалық Халық депутаттары кеңесінің Нефтезаводск кентінде, Ашғабат облысының Ашғабат, Бахарден, Геок-Тепе, Гаур, Каах, Серах және Теджен аудандарында, Тедмен қаласында, Красноводск облысында, Байрам-Әли, Векиль-Базар, Ислотан, Қарақұм, Кушка, Мари, Мұрғаб, Тахта-Базар аудандарында, Байрам-Әли және Мары облысының Мары қалаларында – 1985 жылғы 1 қаңтардан бастап, республиканың қалған аумағында (Ашғабат қаласын қоспағанда) – 1988 жылғы 1 қаңтардан бастап;
6) Өзбекстан Республикасы:
Бұхар облысы Қаған ауданының Қарауылбазар қаласында, Қашқандария облысындағы Мүбарак қаласында, Самарқанд облысының Қаттақорған және Советабад аудандарында, Зарафшан және Үшқұдық қалаларында, Бұхар облысының Зарафшан қалалық Халық депутаттары кеңесінің кенттерінде және Үшқұдық қалалық Халық депутаттары кеңесінің Көкпетас кентінде, Ангор, Гагарин, Жарқорған, Термез және Шерабад аудандарында, Сурхандария облысының Термез қаласында – 1985 жылғы 1 қаңтардан бастап, республиканың қалған аумағында (Ташкент қаласын қоспағанда) – 1988 жылғы 1 қаңтардан бастап;
7) Қазақстан Республикасының, Түрікменстан Республикасының және Әзербайжан Республикасының әкімшілік бағынысындағы Арал теңізінің, сондай-ақ Каспий теңізінің аралдарында – 1988 жылғы 1 қаңтардан бастап.
1Державинск, Есіл және Жақсы аудандары бұрынғы Торғай облысының құрамына кірді.
2Сілеті ауылдық округіне бұрынғы Сілеті ауданының аумағы кірді.
3Мугоджар ауданы Мұғалжар ауданы болып өзгертілді.
4Райымбек ауданының құрамына Кеген және Нарынқол аудандарының аумағы кірді.
5Махамбет ауданының құрамына Балықшы ауданының аумағы кірді.
6Күршім ауданының құрамына бұрынғы Марқакөл ауданының аумағы кірді.
7Тарбағатай ауданының құрамына бұрынғы Ақсуат ауданының аумағы кірді.
8Қордай ауданының құрамына бұрынғы Красногор ауданының аумағы кірді.
9Свердлов ауданы Байзақ ауданы болып өзгертілді.
10Теректі ауданының құрамына Ақжайық ауданының аумағы кірді.
11Қарағанды облысының құрамына бұрынғы Жезқазған облысы кірді.
12Мичурин ауданы Абай ауданы болып өзгертілді.
13Нұра ауданының құрамына Ақмола облысының бұрынғы Қорғалжын және Теңіз аудандарының аумағы кірді.
14Қарқаралы ауданының құрамына бұрын Егіндібұлақ ауданы болған Қазыбек би ауданының аумағы кірді.
15Ерәлиев ауданы Қарақия ауданы болып өзгертілді.
16Жарма ауданының құрамына бұрынғы Шар ауданының аумағы кірді.
17Бұрынғы Талдықорған облысының Киров және Гвардейск аудандары тиісінше Алматы облысының Көксу және Кербұлақ аудандары болып өзгертілді.
18Сарқанд ауданының құрамына бұрынғы Бөрлітөбе ауданы аумағының бір бөлігі кірді.
19Костомуш ауданы Калевал ауданының құрамынан бөлінген.
20Новодвинский ауданы Приморск ауданының құрамынан бөлінген.
21Соловецкий ауданы Приморск ауданының құрамынан бөлінген.
22Егер әскери қызметші немесе арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкері оқу-жаттығу орталығында білім алғаннан кейін реакторды іске қосу жүргізілмеген атом крейсеріне немесе атом сүңгуір қайығына қызмет өткеру үшін жіберілсе, осы корабльдерде қызмет ету кезеңі реактордың жұмысы басталған күннен бастап жеңілдікті шарттарда еңбек сіңірген жылдарына есептеледі.
Әскери қызметшiлердің,
арнаулы мемлекеттік және
құқық қорғау органдары,
мемлекеттік фельдъегерлік
қызмет қызметкерлерiнің,
сондай-ақ арнаулы атақтарға,
сыныптық шендерге ие болу
және нысанды киiм киiп жүру
құқықтары 2012 жылғы
1 қаңтардан бастап жойылған
адамдардың және
Қазақстан Республикасының
ішкі істер органдарындағы
медициналық лауазымдары
2022 жылғы 1 шілдеден
және 2023 жылғы 1 қаңтардан
бастап қысқартылған, лауазымы
қысқартылған кезде еңбек
сіңірген жылдары үзіліссіз
әскери қызметте, арнаулы
мемлекеттік және құқық қорғау
органдарындағы қызметте,
мемлекеттік фельдъегерлік
қызметте кемінде он екі жыл
және алты ай болған адамдар
қылмыстық-атқару
(пенитенциарлық) жүйесінің
тергеу изоляторлары мен
мекемелерінде орналасқан
медициналық ұйымдарда
жұмысын жалғастырған
жағдайда, осындай адамдардың
еңбек сіңірген жылдарын
есептеу қағидаларына
2-қосымша
Сүңгуір қайықтарда қызмет ету кезінде еңбек сіңірген жылдарын жеңілдікті шарттарда есептеу шарттары
Әскери қызметшілерге және арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін тағайындау үшін еңбек сіңірген жылдарына мыналардағы қызмет есептелсін:

5) Республика Туркменистан:
в Марыйской области, Меркенском и Чаршангинском районах, городе Керчи и поселке Нефтезаводске Чарджоуского городского Совета народных депутатов Чарджоуской области, Ашгабадском, Бахарденском, Геок-Тепинском, Гаурском, Каахкинском, Серахском и Тедженском районах, городе Тедмене Ашгабадской области, Красноводской области, Байрам-Алийском, Векиль-Базарском, Ислотанском, Каракумском, Кушкинском, Марийском, Мургабском, Тахта-Базарском районах, городах Байрам-Али и Мары Марыйской области – с 1 января 1985 года, на остальной территории республики (за исключением города Ашхабад) – с 1 января 1988 года;
6) Республика Узбекистан:
в городе Караулбазаре Каганского района Бухарской области, городе Мубареке Кашкадарьинской области, Каттакурганском и Советабадском районах Самаркандской области, городах Зарафшан и Учкудук, поселках Зарафшанского городского Совета народных депутатов и Кокпатассе Учкудукского городского Совета народных депутатов Бухарской области, Ангорском, Гагаринском, Джаркурганском, Термезском и Шерабадском районах, городе Термезе Сурхандарьинской области – с 1 января 1985 года, на остальной территории республики (за исключением города Ташкента) – с 1 января 1988 года;
7) на островах Аральского моря, а также Каспийского моря, находящихся в административном подчинении Республики Казахстан, Республики Туркменистан и Азербайджанской Республики, – с 1 января 1988 года.
1Державинский, Есильский и Жаксынский районы входили в состав бывшей Торгайской области.
2В Селетинский сельский округ вошла территория бывшего Селетинского района.
3Мугоджарский район переименован в Мугалжарский район.
4В состав Раимбекского района вошла территория Кегенского и Нарынкольского районов.
5В состав Махамбетского района входила территория Балыкшинского района.
6В состав Курчумского района вошла территория бывшего Маркакольского района.
7В состав Тарбагатайского района вошла территория бывшего Аксуатского района.
8В состав Кордайского района вошла территория бывшего Красногорского района.
9Свердловский район переименован в Байзакский район.
10В состав Теректинского района вошла территория Акжаикского района.
11В состав Карагандинской области вошла бывшая Жезказганская область.
12Мичуринский район переименован в Абайский район.
13В состав Нуринского района вошла территория бывших Кургальджинского и Тенгизского районов Акмолинской области.
14В состав Каркаралинского района вошла территория Казыбекбийского района, ранее бывшего Егиндыбулакским районом.
15Ералиевский район переименован в Каракиянский район.
16В состав Жарминского района вошла территория бывшего Чарского района.
17Кировский и Гвардейский районы бывшей Талдыкорганской области переименованы соответственно, в Коксуйский и Кербулакский районы Алматинской области.
18 В состав Саркандского района входила часть территории бывшего Бурлютобинского района.
19Костомушский район выделен из состава Калевальского района.
20Новодвинский район выделен из состава Приморского района.
21 Соловецкий район выделен из состава Приморского района.
22 Если военнослужащий или сотрудник специального государственного органа после обучения в учебном центре направлены для прохождения службы на атомный крейсер или атомную подводную лодку, на которых пуск реактора не произведен, период службы на этих кораблях засчитывается в выслугу лет на льготных условиях со дня начала работы реактора.
_____________________
Приложение 2
к Правилам исчисления выслуги
лет военнослужащим,
сотрудникам специальных
государственных и правоохранительных
органов, государственной
фельдъегерской службы,
а также лицам, права которых
иметь специальные звания,
классные чины и носить
форменную одежду упразднены
с 1 января 2012 года, и лицам,
медицинские должности
которых сокращены в органах
внутренних дел
Республики Казахстан
с 1 июля 2022 года и 1 января
2023 года, имевшим на момент
сокращения должности выслугу
лет не менее двенадцати лет и
шести месяцев непрерывной
воинской службы, службы в
специальных государственных и
правоохранительных органах,
государственной фельдъегерской
службе, при условии
продолжения ими работы в
медицинских организациях,
расположенных в следственных
изоляторах и учреждениях
уголовно-исполнительной
(пенитенциарной) системы
Условия исчисления выслуги лет на льготных условиях при службе на подводных лодках
В выслугу лет для назначения пенсионных выплат за выслугу лет военнослужащим и сотрудникам специальных государственных органов засчитывать службу:

1) атом сүңгуір қайықтарында, қосалқы атом энергетикалық қондырғыларымен жабдықталған дизельді сүңгуір қайықтарында және арнайы энергетикалық қондырғылары бар сүңгуір қайықтарында (оның ішінде жасалып жатқан атом сүңгуір крейсерлері және атом сүңгуір қайықтары екінші экипаждарының құрамында).
Бұл ретте атом крейсерлеріндегі, қосалқы атом энергетикалық қондырғыларымен жабдықталған атом сүңгуір қайықтарындағы қызмет жеңілдікті шарттарда еңбек сіңірген жылдарына экипажды оқу орталығында оқыту басталғаннан бастап, ал әскери қызметшілерге және арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне – сүңгуір крейсерінің (қайығының) реакторы жұмыс істегеннен бастап есептеледі22. Тұйық цикл бойынша жұмыс істейтін бу-газ турбиналық қондырғылары мен дизелі бар сүңгуір қайықтарындағы қызмет жеңілдікті шарттарда еңбек сіңірген жылдарына ол қолданыста болған кезеңде, ал көрсетілген энергетикалық қондырғылары бар жасалып жатқан қайықтарда – зауыттық жүріс сынақтары басталғаннан бастап есептеледі. Мұндай тәртіппен жеңілдікті шарттарда 1977 жылғы 24 наурыздан бастап атом сүңгуір крейсерлеріне (екінші экипажды және жасалып жатқан крейсерлер экипажын қоса алғанда) қызмет көрсететін Мемлекеттік қауіпсіздік комитетінің ерекше бөлімі офицерлерінің қызметі есептеледі;
2) ауыр атом сүңгуір крейсерлерінің техникалық экипаждары құрамында, крейсерлік атом және үлкен атом сүңгуір қайықтарындағы және терең су қабатындағы атом станцияларында (жасалып жатқанды қоса алғанда) көрсетілген корабльдер мен станцияларда нақты қызмет өткерген уақыты үшін – 1981 жылғы 13 қарашадан бастап.
Бұл ретте жасалып жатқан ауыр атом сүңгуір крейсерлеріне, крейсерлік атом және үлкен атом сүңгуір қайықтарына және терең су қабатындағы атом станцияларына қызмет көрсететін техникалық экипаждар құрамындағы қызмет корабль (станция) реакторы жұмыс істеген күннен бастап, ал 705-жобадағы атом сүңгуір қайықтарының техникалық экипаждары құрамында – 1970 жылғы 14 қыркүйектен бастап жеңілдікті шарттарда еңбек сіңірген жылдарына есептеледі.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2023 жылғы 29 тамыздағы
№ 733 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы Үкіметінің күші жойылған кейбір шешімдерінің тізбесі
1. "Әскери қызметшiлердің, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдары, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерiнің, сондай-ақ арнаулы атақтарға, сыныптық шендерге ие болу және нысанды киiм киiп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдардың және Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарындағы медициналық лауазымдары 2022 жылғы 1 шілдеден және 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қысқартылған, лауазымы қысқартылған кезде еңбек сіңірген жылдары үзіліссіз әскери қызметте, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы қызметте, мемлекеттік фельдъегерлік қызметте кемінде он екі жыл және алты ай болған адамдар қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде орналасқан медициналық ұйымдарда жұмысын жалғастырған жағдайда осындай адамдардың еңбек сіңірген жылдарын есептеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 24 ақпандағы № 129 қаулысы.

1) на атомных подводных лодках, дизельных подводных лодках, оборудованных вспомогательными атомными энергетическими установками, и подводных лодках со специальными энергетическими установками (в том числе в составе вторых экипажей, строящихся атомных подводных крейсеров и атомных подводных лодок).
При этом служба на атомных крейсерах, атомных подводных лодках, оборудованных вспомогательными атомными энергетическими установками, засчитывается в выслугу лет на льготных условиях с начала обучения экипажа в учебном центре, а военнослужащим и сотрудникам специальных государственных органов, не подлежащим обучению, – с начала работы реактора подводного крейсера (лодки)22. Служба на подводных лодках с парогазовыми турбинными установками и дизелями, работающими по замкнутому циклу, засчитывается в выслугу лет на льготных условиях в период нахождения их в строю, а на строящихся лодках с указанными энергетическими установками – с начала ходовых заводских испытаний. В таком же порядке засчитывается на льготных условиях с 24 марта 1977 года служба офицеров особых отделов Комитета государственной безопасности, обслуживающих атомные подводные крейсеры (включая вторые экипажи и экипажи строящихся крейсеров).
2) в составе технических экипажей тяжелых атомных подводных крейсеров, крейсерских атомных и больших атомных подводных лодок и атомных глубоководных станций (включая строящиеся) за время фактического несения службы на указанных кораблях и станциях – в период с 13 ноября 1981 года.
При этом служба в составе технических экипажей, обслуживающих строящиеся тяжелые атомные подводные крейсеры, крейсерские атомные и большие атомные подводные лодки и атомные глубоководные станции, засчитывается в выслугу лет на льготных условиях не ранее, чем со дня начала работы реактора корабля (станции), а в составе технических экипажей атомных подводных лодок проекта 705 – не ранее, чем с 14 сентября 1970 года.
_______________________________
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от " " 2023 года №
Перечень утративших силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан
1. Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 февраля 2014 года № 129 "Об утверждении Правил исчисления выслуги лет военнослужащим, сотрудникам специальных государственных и правоохранительных органов, государственной фельдъегерской службы, а также лицам, права которых иметь воинские или специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года, и лицам, медицинские должности которых сокращены в органах внутренних дел Республики Казахстан с 1 июля 2022 года и 1 января 2023 года, имевшим на момент сокращения должности выслугу лет не менее двенадцати лет и шести месяцев непрерывной воинской службы, службы в специальных государственных и правоохранительных органах, государственной фельдъегерской службе, при условии продолжения ими работы в медицинских организациях, расположенных в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы".

2. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 16 қазандағы № 1098 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметі мәселелері бойынша енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 21-тармағы.
3. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 27 қазандағы № 1140 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 6-тармағы.
4. "Әскери қызметшілерге, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлеріне, сондай-ақ әскери немесе арнайы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киім киіп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдарға еңбек сіңірген жылдарын есептеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 24 ақпандағы № 129 қаулысына өзгеріс пен толықтыру енгізу туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 29 желтоқсандағы № 1396 қаулысы.
5. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 2 сәуірдегі № 176 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістердің 4-тармағы.
6. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 10 желтоқсандағы № 988 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 6-тармағы.
7. "Әскери қызметшілерге, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлеріне, сондай-ақ әскери немесе арнайы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киім киіп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдарға еңбек сіңірген жылдарын есептеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 24 ақпандағы № 129 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 30 желтоқсандағы № 1139 қаулысы.
8. "Әскери қызметшілерге, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлеріне, сондай-ақ әскери немесе арнайы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киім киіп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдарға еңбек сіңірген жылдарын есептеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 24 ақпандағы № 129 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 31 наурыздағы № 146 қаулысы.

2. Пункт 21 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан по вопросам Службы государственной охраны Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 октября 2014 года № 1098 "О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан по вопросам Службы государственной охраны Республики Казахстан".
3. Пункт 6 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 октября 2014 года № 1140 "О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан".
4. Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2014 года № 1396 "О внесении изменения и дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 24 февраля 2014 года № 129 "Об утверждении Правил исчисления выслуги лет военнослужащим, сотрудникам специальных государственных и правоохранительных органов, государственной фельдъегерской службы, а также лицам, права которых иметь воинские или специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года".
5. Пункт 4 изменений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 апреля 2015 года № 176 "О внесении изменений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан".
6. Пункт 6 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 декабря 2015 года № 988 "О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан".
7. Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2015 года № 1139 "О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 24 февраля 2014 года № 129 "Об утверждении Правил исчисления выслуги лет военнослужащим, сотрудникам специальных государственных и правоохранительных органов, государственной фельдъегерской службы, а также лицам, права которых иметь воинские или специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года".
8. Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2017 года № 146 "О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 24 февраля 2014 года № 129 "Об утверждении Правил исчисления выслуги лет военнослужащим, сотрудникам специальных государственных и правоохранительных органов, государственной фельдъегерской службы, а также лицам, права которых иметь воинские или специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года".

9. "Әскери қызметшілерге, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлеріне, сондай-ақ әскери немесе арнайы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киім киіп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдарға еңбек сіңірген жылдарын есептеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 24 ақпандағы № 129 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 16 қаңтардағы № 11 қаулысы.
10. "Әскери қызметшілерге, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлеріне, сондай-ақ әскери немесе арнайы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киім киіп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдарға еңбек сіңірген жылдарын есептеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 24 ақпандағы № 129 қаулысына толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 11 қазандағы № 632 қаулысы.
11. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 3 сәуірдегі № 154 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістердің 6-тармағы.
12. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің кейбір өкімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 13 желтоқсандағы № 925 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің кейбір өкімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 9-тармағы.
13. "Әскери қызметшілерге, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлеріне, сондай-ақ әскери немесе арнайы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киім киіп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдарға еңбек сіңірген жылдарын есептеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 24 ақпандағы № 129 қаулысына толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 16 сәуірдегі № 211 қаулысы.
14. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 29 сәуірдегі № 259 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 9-тармағы.
15. "Әскери қызметшілерге, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлеріне, сондай-ақ әскери немесе арнайы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киім киіп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдарға еңбек сіңірген жылдарын есептеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 24 ақпандағы № 129 қаулысына толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 29 шілдедегі № 478 қаулысы.

9. Постановление Правительства Республики Казахстан от 16 января 2018 года № 11 "О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 24 февраля 2014 года № 129 "Об утверждении Правил исчисления выслуги лет военнослужащим, сотрудникам специальных государственных и правоохранительных органов, государственной фельдъегерской службы, а также лицам, права которых иметь воинские или специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года".
10. Постановление Правительства Республики Казахстан от 11 октября 2018 года № 632 "О внесении дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 24 февраля 2014 года № 129 "Об утверждении Правил исчисления выслуги лет военнослужащим, сотрудникам специальных государственных и правоохранительных органов, государственной фельдъегерской службы, а также лицам, права которых иметь воинские или специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года".
11. Пункт 6 изменений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 апреля 2019 года № 154 "О внесении изменений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан".
12. Пункт 9 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан и распоряжения Премьер-Министра Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 декабря 2019 года № 925 "О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан и распоряжения Премьер-Министра Республики Казахстан".
13. Постановление Правительства Республики Казахстан от 16 апреля 2020 года № 211 "О внесении дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 24 февраля 2014 года № 129 "Об утверждении Правил исчисления выслуги лет военнослужащим, сотрудникам специальных государственных и правоохранительных органов, государственной фельдъегерской службы, а также лицам, права которых иметь воинские или специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года".
14. Пункт 9 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 апреля 2020 года № 259 "О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан".
15. Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 июля 2020 года № 478 "О внесении дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 24 февраля 2014 года № 129 "Об утверждении Правил исчисления выслуги лет военнослужащим, сотрудникам специальных государственных и правоохранительных органов, государственной фельдъегерской службы, а также лицам, права которых иметь воинские или специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года".

16. "Әскери қызметшілерге, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлеріне, сондай-ақ әскери немесе арнайы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киім киіп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдарға еңбек сіңірген жылдарын есептеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 24 ақпандағы № 129 қаулысына толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 1 қыркүйектегі № 546 қаулысы.
17. "Қазақстан Республикасының мемлекеттік басқару жүйесін одан әрі жетілдіру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2021 жылғы 28 қаңтардағы № 501 Жарлығын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 26 ақпандағы № 98 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің өкімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 6-тармағы.
18. "Әскери қызметшiлердің, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдары, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерiнің, сондай-ақ арнайы атақтарға, сыныптық шендерге ие болу және нысанды киiм киiп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдардың еңбек сiңiрген жылдарын есептеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 24 ақпандағы № 129 қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 14 маусымдағы № 395 қаулысы.

16. Постановление Правительства Республики Казахстан от 1 сентября 2020 года № 546 "О внесении дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 24 февраля 2014 года № 129 "Об утверждении Правил исчисления выслуги лет военнослужащим, сотрудникам специальных государственных и правоохранительных органов, государственной фельдъегерской службы, а также лицам, права которых иметь воинские или специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года".
17. Пункт 6 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан и распоряжения Премьер-Министра Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 февраля 2021 года № 98 "О мерах по реализации Указа Президента Республики Казахстан от 28 января 2021 года № 501 "О мерах по дальнейшему совершенствованию системы государственного управления Республики Казахстан".
18. Постановление Правительства Республики Казахстан от 14 июня 2022 года № 395 "О внесении изменений и дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 24 февраля 2014 года № 129 "Об утверждении Правил исчисления выслуги лет военнослужащим, сотрудникам специальных государственных и правоохранительных органов, государственной фельдъегерской службы, а также лицам, права которых иметь воинские или специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года".
_________________________________________________________