Балаларды зорлық-зомбылықтан қорғау, суицидтің алдын алу және олардың құқықтары мен саламаттығын қамтамасыз ету жөніндегі 2023 – 2025 жылдарға арналған кешенді жоспарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 31 тамыздағы № 748 қаулысы
Қазақстан Республикасының Президенті Қ.К. Тоқаевтың төрағалығымен өткен Қазақстан Республикасы Үкіметінің кеңейтілген отырысының 2022 жылғы 14 шілдедегі № 22-07-7.13 хаттамасының 2.13-тармағын орындау үшін Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Балаларды зорлық-зомбылықтан қорғау, суицидтің алдын алу және олардың құқықтары мен саламаттығын қамтамасыз ету жөніндегі 2023 – 2025 жылдарға кешенді жоспар (бұдан әрі – Кешенді жоспар) бекітілсін.
2. Кешенді жоспарды орындауға жауапты Қазақстан Республикасының орталық және жергілікті атқарушы органдары, өзге де ұйымдары (келісу бойынша):
1) Кешенді жоспардың тиісінше және уақтылы орындалуын қамтамасыз етсін;
2) тоқсан сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-ы күнінен кешіктірмей, Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігіне Кешенді жоспардың іске асырылу барысы туралы ақпарат беріп тұрсын.
3. Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі жартыжылдықта бір рет, есепті айдан кейінгі айдың 10-ы күніне дейін, Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратына Кешенді жоспардың орындалуы туралы жиынтық ақпарат беріп тұрсын.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігіне жүктелсін.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2023 жылғы 31 тамыздағы
№ 748 қаулысымен
бекітілген
Балаларды зорлық-зомбылықтан қорғау, суицидтің алдын алу және олардың құқықтары мен саламаттығын қамтамасыз ету жөніндегі 2023 – 2025 жылдарға арналған кешенді жоспар
Кіріспе
Ағымдағы жағдайды талдау
Қазақстандық балалардың құқықтары мен мүдделерін қорғау, оларды зорлық-зомбылықтан қорғау, суицидтің алдын алу мемлекеттік саясаттың басым бағыттары болып табылады. Қазақстан Республикасында балалар саны 6,7 млн адам, оның ішінде оқушылар – 3,7 млн-нан астам, мектеп жасына дейінгі балалар – 2,5 млн-нан астам, колледж студенттері – 400 мыңнан астам.
Тәуелсіздік жылдары ішінде Қазақстан 15 халықаралық құжатты ратификациялады, оның ең алғашқысы Бала құқықтары туралы конвенция болды. Оның барлық баптары бүгінгі таңда елдің заңнамалық актілеріне имплементацияланды. Балалардың құқықтарын реттейтін 45-тен астам нормативтік құқықтық акт қабылданды.
Бұдан басқа, 2022 жылғы 14 шілдеде Мемлекет басшысы Үкіметтің кеңейтілген отырысында Балаларды зорлық-зомбылықтан қорғау, суицидтің алдын алу және олардың құқықтары мен саламаттығын қамтамасыз ету жөніндегі 2023 – 2025 жылдарға арналған кешенді жоспарды (бұдан әрі – Кешенді жоспар) әзірлеуді және қабылдауды тапсырды.

Об утверждении Комплексного плана по защите детей от насилия, превенции суицида и обеспечению их прав и благополучия на 2023 – 2025 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 августа 2023 года № 748.
Во исполнение пункта 2.13 протокола расширенного заседания Правительства Республики Казахстан под председательством Президента Республики Казахстан Токаева К.К. от 14 июля 2022 года № 22-01-7.13 Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Комплексный план по защите детей от насилия, превенции суицида и обеспечению их прав и благополучия на 2023 – 2025 годы (далее – Комплексный план).
2. Центральным и местным исполнительным органам, иным организациям Республики Казахстан (по согласованию), ответственным за исполнение Комплексного плана:
1) обеспечить надлежащее и своевременное исполнение Комплексного плана;
2) ежеквартально, не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом, представлять информацию о ходе реализации Комплексного плана в Министерство просвещения Республики Казахстан.
3. Министерству просвещения Республики Казахстан один раз в полугодие, до 10 числа месяца, следующего за отчетным, представлять сводную информацию об исполнении Комплексного плана в Аппарат Правительства Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство просвещения Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от " " 2023 года №
Комплексный план
по защите детей от насилия, превенции суицида и обеспечению их прав и благополучия на 2023 – 2025 годы
Введение
Анализ текущей ситуации
Охрана прав и интересов казахстанских детей, защита их от насилия, превенция суицида являются приоритетными направлениями государственной политики. Детское население Республики Казахстан составляет 6,7 млн человек, из них более 3,7 млн школьников, более 2,5 млн детей дошкольного возраста, более 400 тысяч студентов организаций колледжей.
За годы независимости Казахстаном ратифицировано 15 международных документов и первым из них стала Конвенция о правах ребенка. Все ее статьи сегодня имплементированы в законодательные акты страны. Принято свыше 45 нормативных правовых актов, регулирующих права детей.
Кроме того, 14 июля 2022 года Глава государства на расширенном заседании Правительства поручил разработать и принять Комплексный план по защите детей от насилия, превенции суицида и обеспечению их прав и благополучия на 2023 – 2025 годы (далее – Комплексный план).

Кешенді жоспар 3 бөлімнен және 2 кіші бөлімнен тұрады:
1. "Балалардың зорлық-зомбылықтан, жәбірленуден және оларға қатыгездікпен қараудан қорғалу құқығын іске асыру".
2. "Балалардың суицидтік және аутоагрессивті мінез-құлқының профилактикасы және оны түзету".
3. "Қазақстандық балалардың саламаттылық деңгейін арттыру".
Осы Кешенді жоспарда көзделген түрлі шараларды іске асыруға 14 орталық мемлекеттік орган және 20 жергілікті атқарушы орган қатысады.
Оқу-ағарту министрлігі үйлестіру жұмысын жүзеге асырады әрі республикалық және өңірлік құқық қорғау институттарының қызметіне арналған қағидаттар мен тәсілдерді белгілейді.
Келесі басым бағыттар бойынша барлық мүдделі тараптар қызметінің тиімділігі мен нәтижелілігін арттыру қажеттілігі маңызды аспект болып табылады.
Бірінші. Балалардың зорлық-зомбылықтан және оларға қатыгездікпен қараудан қорғалу құқығын іске асыру.
Балаларға қатысты зорлық-зомбылық, агрессия және қатыгездік бүгінде бала өмірінің көптеген салаларында кеңінен көрініс табуда. Зорлық-зомбылықтың салдары құқыққа қарсы әрекеттер жасауға және соңғы жылдары пайыздық көрсеткіші артып келе жатқан қылмыстарға алып келеді. Жасөспірімдер ортасындағы криминогендік жағдай күрделене түсті (2021 ж. – 1529, 2022 ж. – 1735, 2023 ж. 6 айы – 844), кәмелетке толмағандар жасаған қылмыстар санының айтарлықтай өсуіне (13,4 %) жол берілді.
Сан жағынан төмендеуіне қарамастан, балаларға қатысты қылмыстық құқық бұзушылықтар санының көрсеткіші де тұрақты түрде жоғары болып қалуда (2021 ж. – 2088, 2022 ж. – 2005, 2023 ж. 6 айы – 1261).
Бұдан басқа, 2022 жылы кәмелетке толмаған 719 адам олардың жыныстық тиіспеушілігіне қарсы қылмыстардың құрбаны болды (2020 ж. – 833, 2021 ж. – 920).
Бұл ретте бүгінгі таңда балаларды зорлық-зомбылықтан қорғау саласында шешуді талап ететін мынадай жүйелі проблемалар байқалады:
қолайсыз отбасылармен жұмыстың жеткіліксіздігі;
көптеген білім беру ұйымдарында әлеуметтік педагогтің болмауына байланысты оның жұмысы әлсіретіп алынды;
медициналық-әлеуметтік есепке алуды жүргізудің құқықтық талаптары жоқ;
балаларға қатысты зорлық-зомбылық жағдайларына мемлекеттік органдардың ден қою алгоритмі және әлеуетті зорлықшылардың мінез-құлқын түзету жөніндегі шаралар кешені жоқ;
орталық мемлекеттік органдарда балаларға қатысты зорлық-зомбылықтың барлық нысандарының бірыңғай есебін жүргізу жүйесі енгізілмеген;
мектептердің әлеуметтік педагогтары мен педагог-психологтары мектептердегі балалар санын есепке алмай бөлінеді, аталған мамандар жүктемесінің шамадан тыс болуы оқу-тәрбие процесінің тиімділігіне және білім беру ұйымдарындағы білім алушылардың саламаттылық деңгейіне айтарлықтай әсер етеді;
білім беру ұйымдарында жәбірлеудің профилактикасы кешенді бағдарламалары жоқ.

Настоящий Комплексный план состоит из 3 разделов и 2 подразделов:
1. "Реализация права детей на защиту от насилия, буллинга и жестокого обращения с ними".
2. "Профилактика и коррекция суицидального и аутоагрессивного поведения детей".
3. "Повышение уровня благополучия казахстанских детей".
В реализации различных мер, предусмотренных настоящим Комплексным планом, задействовано 14 центральных государственных органов и 20 местных исполнительных органов.
Министерство просвещения осуществляет работу по координации и задает принципы и подходы для деятельности республиканских и региональных правозащитных институтов.
Важным аспектом является необходимость повышения эффективности и результативности деятельности всех заинтересованных сторон по следующим приоритетным направлениям.
Первое. Реализация права детей на защиту от насилия и жестокого обращения с ними.
Насилие над детьми, агрессия и жестокость сегодня достаточно широко представлены во многих сферах жизни ребенка. Последствия насилия ведут к совершению противоправных действий и преступлениям, процент которых за последние годы растет. Криминогенная ситуация в подростковой среде осложнилась (2021 г. – 1529, 2022 г. – 1735, 6 мес. 2023 г. – 844), допущен значительный рост (13,4 %) числа преступлений, совершенных несовершеннолетними.
Несмотря на количественное снижение, показатель количества уголовных правонарушений в отношении детей также остается стабильно высоким (2021 г. – 2088, 2022 г. – 2005, 6 мес. 2023 г. - 1261).
Кроме того, в 2022 году 719 несовершеннолетних стали жертвами преступлений против их половой неприкосновенности (2020 г. – 833, 2021 г. – 920).
При этом на сегодняшний день в сфере защиты детей от насилия наблюдаются следующие системные проблемы, требующие решения:
недостаточная работа с неблагополучными семьями;
ослабление работы социального педагога ввиду его отсутствия во многих организациях образования;
отсутствие правовых требований к ведению медико-социального учета;
отсутствие алгоритма реагирования государственных органов на случаи детского насилия и комплекса мер по коррекции поведения потенциальных насильников;
не введена система ведения единого учета всех форм насилия в отношении детей заинтересованными государственными органами;
социальные педагоги и педагоги-психологи школ распределяются без учета численности детей в школах, большая загруженность данных специалистов значительно влияет на эффективность учебно-воспитательного процесса и уровень благополучия обучающихся в организации образования;
отсутствуют комплексные программы профилактики буллинга в организациях образования.

Екінші. Қазіргі қазақстандық қоғамның аса өткір проблемаларының бірі – балалар мен жасөспірімдер арасындағы аутоагрессивті мінез-құлық пен суицид проблемасы. Республикадағы балалар ортасында бұл құбылыстың жиілігі тұрақты түрде жоғары: 2020 жылы – 144 факт (әрекет жасау – 307), 2021 жылы – 175 факт (әрекет жасау – 373), 2022 жылы – 155 факт (әрекет жасау – 309), 2023 жылдың 6 айы – 95 факт (әрекет жасау – 207).
Елде суицид жасауға бейім балаларды, олардың психоэмоционалды жағдайын ерте анықтау және олармен жұмыс істейтін мамандардың біліктілігі проблемасы өткір тұр.
Үшінші. Елдің орнықты дамуын қамтамасыз етуде балалардың саламаттылығы мәселесі маңызды рөл атқарады. Оқытудың тәрбиелік компонентін күшейтудің, балалардың саламаттылығын кешенді қамтамасыз етудің маңызды шешімі білім беру ұйымдарында тәрбие жұмысын жүргізу бойынша ұсынымдар қабылдау болады.
Сонымен қатар балаларға қатысты зорлық-зомбылық, суицид деңгейін төмендету және балалардың саламаттылығын қамтамасыз ету проблемасын шешу үшін ата-ана болу мәселесі жеке қарауды талап етеді. Жүргізілген көп аспектілі талдау ата-аналарға өздерінің ата-ана міндеттерін жүзеге асыруда қолдау көрсетудің өзектілігін көрсетеді.
Р/с
Атауы
Аяқтау
нысаны
Орындау мерзімі
Жауапты орындаушылар
Қаржыландыру
көлемі
(млн теңге)
Қаржыландыру
көздері
1
2
3
4
5
6
7
Күтілетін нәтижелер:

Второе. Одна из острейших проблем современного казахстанского общества – проблема аутоагрессивного поведения и суицидов среди детей и подростков. Частота этого явления в детской среде в республике стабильно высокая: 2020 год – 144 факта (попытки – 307), 2021 год – 175 фактов (попытки – 373), 2022 год – 155 фактов (попытки – 309), 6 месяцев 2023 года – 95 фактов (попытки – 207).
В стране остро стоит проблема раннего выявления детей, склонных к совершению суицида, их психоэмоционального состояния и квалификации специалистов, работающих с ними.
Третье. В обеспечении устойчивого развития страны важную роль играет вопрос благополучия детей. Важным решением усиления воспитательного компонента обучения, комплексного обеспечения благополучия детей будет принятие рекомендаций по ведению воспитательной работы в организациях образования.
Вместе с тем для решения проблемы снижения уровня насилия в отношении детей, суицида и обеспечения благополучия детей отдельного рассмотрения требует проблема родительства. Проведенный многоаспектный анализ показывает актуальность поддержки родителей в осуществлении ими родительских обязанностей.
№ п/п
Наименование
Форма завершения
Срок исполнения
Ответственные исполнители
Объем финансирования (млн тенге)
Источники финансирования
1
2
3
4
5
6
7
Ожидаемые результаты:

1) кәмелетке толмағандар арасындағы құқық бұзушылықтар санын жыл сайын 5 %-ға төмендету (2023 жылы – 1648 факт, 2024 жылы – 1565 факт, 2025 жылы – 1486 факт);
2) кәмелетке толмағандарға қатысты жасалған құқық бұзушылықтар санын жыл сайын 5 %-ға төмендету (2023 жылы – 1904 факт, 2024 жылы – 1808 факт, 2025 жылы – 1717 факт);
3) суицид пен оған әрекет жасау санын жыл сайын 5 %-ға төмендету (2023 жылы – 147 факт, 2024 жылы – 139 факт, 2025 жылы – 130 факт, әрекет жасау: 2023 жылы – 293 факт, 2024 жылы – 278 факт, 2025 жылы – 264 факт);
4) педагог-психологтар санын ұлғайту (2025 жылы – қосымша 1000 бірлік);
5) әлеуметтік педагогтер санын ұлғайту (2025 жылы – қосымша 2000 бірлік);
6) балалардың құқықтарын қорғау саласында жұмыс істейтін, біліктілікті арттырумен қамтылған педагогтердің үлесін жыл сайын 33,3 %-ға ұлғайту (педагог-психологтар (8,5 мың), әлеуметтік педагогтер (4,5 мың), директорлардың тәрбие жұмысы жөніндегі орынбасарлары, тәлімгерлер, сынып жетекшілері);
7) балалардың құқықтық қорғалу деңгейін (жыл сайын әлеуметтанушылық зерттеу) 3 %-ға арттыру (2023 жылы – 90 %, 2024 жылы – 93 %, 2025 жылы – 96 %);
8) балалардың бос уақытын қамтуды 100 %-ға дейін ұлғайту;
9) оқушыларды құқықтық іс-шаралармен 100 % қамту ("Жеке қауіпсіздік" сабақтары).
1. Балалардың зорлық-зомбылықтан, жәбірленуден және оларға қатыгездікпен қараудан қорғалу құқығын іске асыру
1.1. Қысқа мерзімді шаралар
1.
"Ұлттық білім беру дерек қоры" ақпараттық жүйесі шеңберінде балаларды зорлық-зомбылықтан қорғау, суицидтің алдын алу және олардың амандығын қамтамасыз ету мәселелері бойынша өңірлер бөлінісінде интерактивті тәуекелдер картасын әзірлеу
интерактивті
карта
2023 жылғы қараша
ОМ, ҚСжАК (келісу бойынша), Еңбекмині,
ДСМ
талап етілмейді
-
2.
"Дағдарысты басқару" әдісі бойынша шұғыл көмек көрсету үшін интерактивті карта негізінде өңірлік бағдарламаларды әзірлеу және бекіту
ОМ-ге
ақпарат
2023 жылғы желтоқсан
ЖАО
талап етілмейді
-
3.
Балаларды зорлық-зомбылықтан қорғау, суицидтің алдын алу және олардың құқықтары мен саламаттылығын қамтамасыз ету мәселелері бойынша білім беру ұйымдары жұмыскерлерінің біліктілігін арттыру
жыл сайын білім беру ұйымдарының кемінде 12000 жұмыскері
жыл сайын желтоқсан
ОМ, ЖАО
2023 жылы – 902 млн теңге;
2024 жылы – 961 млн теңге;
2025 жылы – 992 млн теңге
РБ
4.
Зорлық-зомбылыққа, жәбірлеуге (буллингке), кибербуллингке ұшыраған немесе оған куә болған кәмелетке толмағандарды ерте анықтау және оларға көмек көрсету әдістемесін әзірлеу және бекіту
бірлескен
бұйрық
2023 жылғы желтоқсан
ОМ, ДСМ, Еңбекмині, ІІМ, АҚДМ
талап етілмейді
-
5.
Мектепішілік есепке алуды жүргізу аясында кейс-менеджмент тетігін (жағдайды анықтаудан бастап проблеманы толық шешуге дейін) енгізу
бұйрық
2023 жылғы желтоқсан
ОМ
талап етілмейді
-
6.
Балаларға қатысты зорлық-зомбылық пен жәбірлеуге қарсы ұлттық ақпараттық науқан жүргізу
ақпараттық науқан
жыл сайын желтоқсан
ОМ, АҚДМ, ЖАО
талап етілмейді
-
7.
Кәмелетке толмағандар арасындағы құқық бұзушылықтарды азайтуға және балаларда психо-эмоционалдық орнықтылықты қалыптастыруға бағытталған бірыңғай тәрбие жұмысы бағдарламасын әзірлеу және бекіту
тәрбие жұмысы бағдарламасы
2023 жылғы қыркүйек
ОМ, АҚДМ, МСМ, ІІМ,
Қорғанысмині,
БП (келісу бойынша)
талап етілмейді
-
8.
Білім беру ұйымдарында балаларды жәбірлеудің (буллингтің) профилактикасы жөніндегі бағдарламаны әзірлеу және бекіту (финдік KiVa бағдарламасының тәжірибесі бойынша)
балаларды жәбірлеудің (буллингтің)
профилактикасы жөніндегі бағдарлама
2023 жылғы желтоқсан
ОМ, ЖАО
талап етілмейді
РБ
(көзделген бюджет қаражаты шегінде)
9.
Қауіп төніп тұрғаны туралы сигнал беретін, балаларға арналған тану ым-ишараларының, белгілерінің, сөздерінің бірыңғай тізбелерін әзірлеу және бекіту, оларды қоғам назарына жеткізу
бірыңғай тізбе
2023 жылғы желтоқсан
ОМ, АҚДМ
талап етілмейді
-
10.
Балалардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша ведомствоаралық, біріздендірілген жадынамалар, ескертпелер, әдістемелік ұсынымдар әзірлеу
жадынамалар, әдістемелік ұсынымдар
2023 жылғы желтоқсан
ОМ, ІІМ, ДСМ, ТЖМ, ЖАО
талап етілмейді
-
11.
Балалық шақтың маңызды аспектілері бойынша құлақтандыруға арналған бірыңғай ата-аналар чатын – ақпараттық арнасын құру
мессенджердегі
ата-аналар чаты (арнасы)
2023 жылғы желтоқсан
ОМ
талап етілмейді
-
12.
Кәмелетке толмағандардың жыныстық тиіспеушілігіне қарсы қылмыстарды тергеу бойынша ІІМ жедел бөлімшелерінің тергеушілеріне арналған біліктілікті арттыру курстарын өткізу
жыл сайын тергеушілердің жалпы санының кемінде
5 %-ы
жыл сайын желтоқсан
ІІМ, ЖАО
-
РБ
(көзделген бюджет қаражаты шегінде)

1) снижение количества правонарушений среди несовершеннолетних на 5 % ежегодно (2023 год – 1648 фактов, 2024 год – 1565 фактов, 2025 год – 1486 фактов);
2) снижение количества правонарушений, совершенных в отношении несовершеннолетних, на 5 % ежегодно (2023 год – 1904 факта, 2024 год – 1808 фактов, 2025 год – 1717 фактов);
3) снижение количества суицида и его попыток на 5 % ежегодно (2023 год – 147 фактов, 2024 год – 139 фактов, 2025 год – 130 фактов, попытки: 2023 год – 293 факта, 2024 год – 278 фактов, 2025 год – 264 факта);
4) увеличение количества педагогов-психологов (2025 год – дополнительно 1000 единиц);
5) увеличение количества социальных педагогов (2025 год – дополнительно 2000 единиц);
6) увеличение доли педагогов, работающих в сфере охраны прав детей, охваченных повышением квалификации, ежегодно на 33,3 % (педагоги-психологи (8,5 тыс.), социальные педагоги (4,5 тыс.), заместители директоров по воспитательной работе, вожатые, классные руководители);
7) повышение уровня правовой защищенности детей (ежегодное социологическое исследование) на 3 % ежегодно (2023 год – 90 %, 2024 год – 93 %, 2025 год – 96 %);
8) увеличение охвата досугом детей до 100 %;
9) 100 % охват учащихся правовыми мероприятиями (уроки "Личная безопасность").
1. Реализация права детей на защиту от насилия, буллинга и жестокого обращения с ними
1.1. Краткосрочные меры
Разработка интерактивной карты рисков по вопросам защиты детей от насилия, превенции суицида и обеспечения их благополучия в разрезе регионов в рамках информационной системы "Национальная образовательная база данных"
интерактивная карта
ноябрь
2023 года
МП,
КПСиСУ
(по согласованию), МТСЗН,
МЗ
не требуется
-
Разработка и утверждение региональных программ на основе интерактивной карты для оказания экстренной помощи по методу "кризисного управления"
информация в МП
декабрь
2023 года
МИО
не требуется
-
Повышение квалификации работников организаций образования по вопросам защиты детей от насилия, превенции суицида и обеспечение их прав и благополучия
не менее 12000 работников организаций образования ежегодно
декабрь ежегодно
МП,
МИО
2023 год – 902 млн тенге;
2024 год – 961 млн тенге;
2025 год – 992 млн тенге
РБ
Разработка и утверждение методики по раннему выявлению и оказанию помощи несовершеннолетним, подвергшимся или ставшим свидетелями насилия, травли (буллинга), кибербуллинга
совместный
приказ
декабрь
2023 года
МП,
МЗ,
МТСЗН,
МВД,
МИОР
не требуется
-
Введение механизма кейс-менеджмента (от выявления случая до полного решения проблемы) в рамках ведения внутришкольного учета
приказ
декабрь
2023 года
МП
не требуется
-
Проведение национальной информационной кампании против насилия и буллинга в отношении детей
информационная кампания
декабрь ежегодно
МП,
МИОР,
МИО
не требуется
-
Разработка и утверждение единой программы воспитательной работы, направленной на снижение правонарушений среди несовершеннолетних и формирование психо-эмоциональной устойчивости у детей
программа воспитательной работы
сентябрь
2023 года
МП,
МИОР,
МКС,
МВД,
МО,
ГП (по согласованию)
не требуется
-
Разработка и утверждение программы по профилактике в организациях образования травли (буллинга) детей (по опыту финской программы KiVa)
программа по профилактике травли (буллинга) детей
декабрь
2023 года
МП,
МИО
-
РБ
(в пределах предусмотренных бюджетных средств)
Разработка и утверждение единых перечней опознавательных жестов, знаков, слов для детей, сигнализирующих об опасности с донесением до общества
единый перечень
декабрь
2023 года
МП,
МИОР
не требуется
-
Разработка межведомственных, унифицированных памяток, методических рекомендаций по обеспечению безопасности детей
памятки, методические рекомендации
декабрь
2023 года
МП,
МВД,
МЗ,
МЧС,
МИО
не требуется
-
Создание единого родительского чата – информационного канала (чата) для оповещения по важным аспектам детства
родительский чат (канал) в мессенджере
декабрь
2023 года
МП
не требуется
-
Проведение курсов повышения квалификации для следователей оперативных подразделений МВД по расследованию преступлений против половой неприкосновенности несовершеннолетних
не менее 5 % от общего количества следователей ежегодно
декабрь
ежегодно
МВД,
МИО
-
РБ
(в пределах предусмотренных бюджетных средств)

1.2. Орта мерзімді шаралар
13.
Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне:
білім беру, денсаулық сақтау, халықты әлеуметтік қорғау ұйымдары жұмыскерлерінің кәмелетке толмағандар жасаған немесе оларға қатысты жасалған құқыққа қарсы әрекеттер туралы хабарламағаны үшін жауаптылығын қатаңдату;
Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодекстің
127-1-бабы бойынша әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттамалар жасау бөлігінде құқық қорғау органдары қызметкерлерінің өкілеттіктерін кеңейту;
білім беру ұйымдарында өткізу режимін енгізу;
"мектепішілік есепке алу" ұғымын бекіту бөлігінде өзгерістер мен толықтырулар енгізу бойынша Қазақстан Республикасы Заңының жобасын әзірлеу.
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2024 жылғы желтоқсан
ОМ, ІІМ, БП (келісу бойынша), СӘ (келісу бойынша), Еңбекмині,
ДСМ
талап етілмейді
-
14.
Мемлекеттік білім беру ұйымдары жұмыскерлерінің үлгі штаттарына: бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында әлеуметтік педагог лауазымын міндетті түрде енгізу;
бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында 40 және одан да көп сынып-жинақтауыштарға арналған педагог-психологтардың штат санын ұлғайту бөлігінде өзгерістер енгізу.
бұйрық
2025 жылғы қаңтар
2025 жылғы қыркүйек
ОМ, ЖАО
-
ЖБ
(көзделген бюджет қаражаты шегінде)
15.
"Кәмелетке толмағандардың істері және олардың құқықтарын қорғау жөніндегі комиссия туралы үлгі ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 11 маусымдағы № 789 қаулысына: медициналық-әлеуметтік есепке алуды жүргізу тетігін бекіту;
облыстық, қалалық және аудандық деңгейлердің өкілеттіктерін бөлу;
жағдайды басқару (кейс-менеджмент) моделін енгізу бөлігінде өзгерістер енгізу
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
2024 жылғы мамыр
2024 жылғы желтоқсан
ОМ, Еңбекмині, АҚДМ,
ДСМ, ІІМ, ЖАО
талап етілмейді
-
16.
Балаларға қатысты зорлық-зомбылықтың барлық нысандарының бірыңғай есебін енгізу
бұйрық
2024 жылғы желтоқсан
ҚСжАК (келісу бойынша)
талап етілмейді
-
17.
Білім беру ұйымдарында балаларға қатысты зорлық-зомбылық туралы мәліметтерді жинау әдіснамасын әзірлеу
бұйрық
2024 жылғы қыркүйек
ОМ
талап етілмейді
-
18.
"Баланы жәбірлеудің (буллингтің) профилактикасы қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 21 желтоқсандағы № 506 бұйрығына (Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізілімінде № 175790 болып тіркелген) мектептің профилактика кеңесінің баланы жәбірлеу (буллинг) фактілерін қарауы бөлігінде өзгерістер енгізу
бұйрық
2024 жылғы қаңтар
ОМ
талап етілмейді
-
19.
Қолайсыз отбасылардан шыққан балаларды әлеуметтік қызметтердің кешенді сүйемелдеуіне бағытталған "Әлеуметтік патронат" жобасын әзірлеу және іске асыру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2024 жылғы
наурыз – әзірлеу;
2024 жылғы
сәуір – желтоқсан – сынақтан өткізу;
2025 жылғы
қаңтар – сынақтан өткізу қорытындысын қарау;
2025 жылғы
ақпан – ендіру
ОМ, Еңбекмині, АҚДМ, ДСМ, ІІМ, ЖАО,
-
ЖБ
(көзделген бюджет қаражаты шегінде)
20.
Мектепке дейінгі, орта, кәсіптік және техникалық білім беру ұйымдарының білім алушылары мен тәрбиеленушілерінің білім беру процесіне "Жеке қауіпсіздік" тақырыбында сабақтар әзірлеу және енгізу
бұйрық
2024 жылғы қыркүйек
ОМ, ЖАО
талап етілмейді
-
21.
Жол жүру билеті жоқ балаларды қоғамдық көліктен мәжбүрлеп түсіруге тыйым салуды құқықтық реттеу
ОМ-ге ақпарат
2024 жылғы маусым
ИИДМ, ОМ, ҰЭМ,
Астана қаласының
әкімдігі
талап етілмейді
-
22.
Күрделі жағдайларды қарау және шешу бойынша өңірлік психологиялық-педагогикалық консилиумдар құру
ОМ-ге ақпарат
2024 жылғы қаңтар
ЖАО
талап етілмейді
-
23.
Оқушылар арасында зорлық-зомбылықтың алдын алу бойынша бірыңғай сабақтарды тоқсан сайын жасау және өткізу
ОМ-ге ақпарат
жыл сайын қаңтар, наурыз, мамыр, қыркүйек
ЖАО, ОМ
талап етілмейді
-

1.2. Среднесрочные меры
Разработка проекта Закона Республики Казахстан по внесению изменений и дополнений в законодательные акты Республики Казахстан в части:
Ужесточения ответственности работников организаций образования, здравоохранения, социальной защиты населения за несообщение о противоправных деяниях, совершенных несовершеннолетними или в отношении их;
Расширения полномочий сотрудников правоохранительных органов в части составления протокола об административных правонарушениях по статье 127-1 Кодекса об административных правонарушениях;
введения пропускного режима в организациях образования;
закрепления понятия "внутришкольный учет".
проект
Закона Республики Казахстан
декабрь
2024 года
МП,
МВД,
ГП (по согласованию),
СА (по согласованию)
МТСЗН,
МЗ
не требуется
-
Внесение изменений в типовые штаты работников государственных организаций образования в части обязательного введения должности социального педагога в организациях начального, основного среднего, общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования;
увеличения штатной численности педагогов-психологов для 40 и более классов-комплектов в организациях начального, основного среднего, общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования.
приказ
январь 2025 года
сентябрь 2025 года
МП,
МИО
-
МБ
(в пределах предусмотренных бюджетных средств)
Внесение изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 11 июня 2001 года № 789 "Об утверждении Типового положения о деятельности Комиссии по делам несовершеннолетних и защите их прав" в части:
закрепления механизма ведения медико-социального учета;
разделения полномочий областных, городских и районных уровней;
введения модели управления случаем (кейс-менеджмент).
постановление Правительства Республики Казахстан
Май 2024 года
Декабрь 2024 года
МП
МТСЗН,
МИОР,
МЗ,
МВД,
МИО
не требуется
-
Введение единого учета всех форм насилия в отношении детей
приказ
декабрь
2024 года
КПСиСУ (по согласованию)
не требуется
-
Разработка методологии по сбору в организациях образования сведений о насилии в отношении детей
приказ
сентябрь
2024 года
МП
не требуется
-
Внесение изменений в приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 21 декабря 2022 года № 506 "Об утверждении Правил профилактики травли (буллинга) ребенка" (зарегистрирован в государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан № 175790) в части рассмотрения фактов травли (буллинга) ребенка советом профилактики школы
приказ
январь
2024 года
МП
не требуется
-
Разработка и реализация проекта "Социальный патронат", направленного на комплексное сопровождение детей из неблагополучных семей социальными службами
информация в Правительство Республики Казахстан
март 2024 года – разработка;
апрель – декабрь 2024 года – пилотирование;
январь 2025 года – рассмотрение итогов пилотирования;
февраль 2025 года- внедрение
МП,
МТСЗН,
МИОР,
МЗ,
МВД,
МИО
-
МБ
(в пределах предусмотренных бюджетных средств)
Разработка и внедрение в образовательный процесс обучающихся и воспитанников дошкольных, средних, профессиональных и технических организаций образования уроков на тему "Личная безопасность"
приказ
сентябрь
2024 года
МП,
МИО
не требуется
-
Правовое урегулирование запрета на принудительную высадку детей из общественного транспорта, не имеющих проездного билета
информация в МП
июнь
2024 года
МИИР,
МП,
МНЭ,
акимат
города Астаны
не требуется
-
Создание региональных психолого-педагогических консилиумов по рассмотрению и решению сложных ситуаций
информация в МП
январь
2024 года
МИО
не требуется
-
Создание и проведение единых уроков (ежеквартально) по предупреждению насилия среди учащихся
информация в МП
январь, март, май, сентябрь ежегодно
МИО,
МП
не требуется
-

2. Балалардың суицидтік және аутоагрессивті мінез-құлқының профилактикасы және оны түзету
2.1. Қысқа мерзімді шаралар
24.
Қазақстан Республикасында кәмелетке толмағандар арасында суицидтің профилактикасы жөніндегі бағдарламалар мен жобаларға талдау жүргізу
талдау жүргізу және ұсынымдар пакеті
2023 жылғы желтоқсан
ОМ, ДСМ, ЖАО
4, 442 млн
теңге
бюджеттен тыс қаражат есебінен
25.
Суицидтік мінез-құлық белгілері бар кәмелетке толмағандарды анықтаудың және олармен әрі қарай жұмыс істеудің бірыңғай алгоритмін әзірлеу және бекіту
бірлескен бұйрық
2023 жылғы желтоқсан
ДСМ, ОМ
талап етілмейді
-
26.
Суицидке әрекет жасаған балаға көмек көрсету бойынша мемлекеттік органдардың
іс-қимыл алгоритмін әзірлеу және бекіту
бірлескен бұйрық
2023 жылғы желтоқсан
ДСМ, ОМ
талап етілмейді
-
27.
Суицидке әрекет жасаған білім алушылардың
ата-аналарына психологиялық-педагогикалық көмек көрсету жөніндегі әдістемелік ұсынымдарды әзірлеу және бекіту
әдістемелік ұсынымдар
2023 жылғы желтоқсан
ОМ
талап етілмейді
-
28.
Өз-өзіне қол жұмсау құралдарына (шатырға шығуды бақылау, орынсыз контентті бұғаттау, дәрілік препараттарды жауапты қолдану) қол жеткізуді шектеу бойынша ақпараттық-түсіндіру жұмысын жүргізу
ОМ-ге
ақпарат
жыл сайын маусым, желтоқсан
ЖАО, ІІМ, ИИДМ, ДСМ, АҚДМ
талап етілмейді
-
29.
Аутодеструктивті мінез-құлығы бар балаларымен жұмыс істеуге арналған құралдарды енгізу бөлігінде психологтың онлайн-кабинетін жаңғырту
педагог-психологтың онлайн-кабинетінде жұмыс істеудің жаңа құралдары
2023 жылғы желтоқсан
ОМ
-
РБ (көзделген бюджет қаражаты шегінде)
2.2. Орта мерзімді шаралар
30.
Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында педагог-психологтарды, психологтарды, әлеуметтік педагогтерді даярлау мазмұнының бағдарламасын қайта қарау
педагог-психологтарды, психологтарды, әлеуметтік педагогтерді даярлаудың жаңа бағдарламасы
2024 жылғы тамыз
ҒЖБМ
талап етілмейді
-
31.
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесінде психологиялық-педагогикалық қызметті дамыту моделін қабылдау
бұйрық
2024 жылғы шілде
ОМ
талап етілмейді
-
32.
"Жасөспірімдердің өркендеуіне жәрдемдесу және білім беру мекемелерінің педагог-психологтарын оқыту" халықаралық бағдарлама материалдарының жиынтығын Қазақстан Республикасы үшін бейімдеу
бейімделген материалдар,
курстардан өткен кемінде 8000 педагог-психолог
2024 жылғы наурыз
ОМ
8, 885 млн теңге
бюджеттен тыс қаражат есебінен
33.
40 сағаттық апталық жүктеме шеңберінде педагог-психологтың сыныппен жұмыс істеу сағаттарын енгізу бөлігінде білім беру ұйымдарының үлгі бағдарламаларына өзгерістер енгізу
бұйрық
2024 жылғы маусым
ЖАО, ОМ,
талап етілмейді
-
34.
Облыстық және (немесе) аудандық психологиялық қызмет орталықтарын құру
жыл сайын 5 жаңа орталық құру
2025 жылғы наурыз
ЖАО, ОМ

2. Профилактика и коррекция суицидального и аутоагрессивного поведения детей
1.1. Краткосрочные меры
Проведение анализа программ и проектов по профилактике суицидов среди несовершеннолетних в Республике Казахстан
проведение анализа и пакет рекомендаций
декабрь
2023 года
МП,
МЗ,
МИО
4, 442 млн тенге
за счет внебюджетных средств
Разработка и утверждение единого алгоритма выявления несовершеннолетних с признаками суицидального поведения и дальнейшей работы с ними
совместный приказ
декабрь
2023 года
МЗ,
МП
не требуется
-
Разработка и утверждение алгоритма действий государственных органов по оказанию помощи ребенку, совершившему попытку суицида
совместный приказ
декабрь
2023 года
МЗ,
МП
не требуется
-
Разработка и утверждение методических рекомендаций по оказанию психолого-педагогической помощи родителям обучающихся, совершивших попытку суицида
методические рекомендации
декабрь
2023 года
МП
не требуется
-
Проведение информационно-разъяснительной работы по ограничению доступа к средствам совершения самоубийств (контроль за доступом на крыши, блокирование нежелательного контента, ответственное применение лекарственных препаратов)
информация в МП
июнь, декабрь ежегодно
МИО,
МВД,
МИИР,
МЗ,
МИОР
не требуется
-
Модернизация онлайн-кабинета психолога в части введения инструментариев для работы с детьми аутодеструктивного поведения
новые инструментарии работы в онлайн-кабинете педагога-психолога
декабрь
2023 года
МП
-
РБ
(в пределах предусмотренных бюджетных средств)
2.2. Среднесрочные меры
Пересмотр программы содержания подготовки педагогов-психологов, психологов, социальных педагогов в организациях высшего и послевузовского образования
новая программа подготовки педагогов-психологов, психологов, социальных педагогов
август
2024 года
МНВО
не требуется
-
Принятие модели по развитию психолого-педагогической службы в системе образования Республики Казахстан
приказ
июль
2024 года
МП
не требуется
-
Адаптация для Республики Казахстан международного комплекта материалов программы "Содействие процветанию подростков и обучение педагогов-психологов образовательных учреждений"
адаптированные материалы,
не менее 8 000 педагогов-психологов, прошедших курсы
март
2024 года
МП
8, 885 млн тенге
за счет внебюджетных средств
Внесение изменений в типовые программы образования в части введения часов работы педагога-психолога с классом в рамках 40-часовой недельной нагрузки
приказ
июнь
2024 года
МИО,
МП
не требуется
-
Создание областных и (или) районных центров психологической службы
создание 5 новых центров ежегодно
март
2025 года
МИО,
МП

2023 жылы – 1 343,8 млн теңге;
2024 жылы – 1 193,84 млн теңге;
2025 жылы – 1 437,64 млн теңге
ЖБ
35.
Жоғары және жоғары орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында практикалық психология бірлестіктерін (зертханаларын) құру
әрбір облыста, республикалық маңызы бар қалада кемінде 1 бірлестік (зертхана) ашу
2024 жылғы қараша
ҒЖБМ
талап етілмейді
-
36.
Білім беру ұйымдарының педагог-психологтарына, психологтарына, әлеуметтік педагогтеріне супервизия ұйымдастыру және өткізу
ОМ-ге ақпарат
жыл сайын желтоқсан
ЖАО
талап етілмейді
-
37.
Кәмелетке толмағандар арасындағы суицид фактілерін зерделеу және жіктеу бойынша өңірлік ведомствоаралық топтар құру
ОМ-ге ақпарат
2024 жылғы
сәуір
ЖАО
талап етілмейді
-
3. Қазақстандық балалардың салматтылық деңгейін арттыру
3.1. Қысқа мерзімді шаралар
38.
Балаларды зорлық-зомбылықтан қорғау, суицидтің алдын алу және олардың құқықтары мен саламаттылығын қамтамасыз ету жөніндегі 2023 – 2025 жылдарға арналған
кешенді жоспарды
іске асыру жөніндегі жол карталарын әзірлеу және бекіту
ОМ-ге
ақпарат
2023 жылғы қараша
ЖАО
талап етілмейді
-
39.
Қазақстан Республикасында GlobalKidsonline зерттеуін жүргізу (қазақстандық балалардың онлайн-ортадағы тәжірибесін зерделеу)
зерттеу нәтижелері
2023 жылғы желтоқсан
ОМ, ЖАО
44, 429 млн теңге
бюджеттен тыс қаражат есебінен
40.
Тәрбие жұмысын ұйымдастыру мәселесі бойынша әдістемелік ұсыным әзірлеу
әдістемелік ұсыным
жыл сайын желтоқсан
ОМ
2023 жылы – 37,5 млн теңге;
2024 жылы – 34,1 млн теңге;
2025 жылы – 42,0 млн теңге
РБ
41.
Әрбір білім беру ұйымында ата-ана қауымдастықтарын (аналар, әкелер, әжелер, аталар клубтары) дамыту
білім беру ұйымдарында ата-ана қауымдастықтарын
дамыту
жыл сайын желтоқсан
ЖАО, ОМ
талап етілмейді
-
42.
Балалар мен жасөспірімдердің мәдени тәрбиесін арттыруға, шығармашылық әлеуетін дамытуға бағытталған іс-шаралар өткізу
ОМ-ге
ақпарат
жыл сайын желтоқсан
ЖАО, МСМ, ОМ
2023 жылы – 22 870,23 млн теңге;
2024 жылы – 23 214,635 млн теңге;
2025 жылы – 23 495,218 млн теңге
ЖБ
43.
Балалар- жасөспірімдер спортын дамыту, мектептік спорт лигаларын құру және мектептік спорт клубтары арасында дене шынықтыру іс-шараларын ұйымдастыру
ОМ-ге
ақпарат
жыл сайын желтоқсан
ЖАО, МСМ, ОМ
2023 жылы – 48 878,783 млн теңге;
2024 жылы – 48 339,729 млн теңге;
2025 жылы – 51 577,685 млн теңге
ЖБ
44.
Кәмелетке толмағандарды қосымша білім берумен 100 % қамту бойынша шаралар қабылдау
ОМ-ге
ақпарат
жыл сайын маусым, желтоқсан
ЖАО, МСМ, ОМ
2023 жылы – 81 599,203 млн теңге;
2024 жылы – 92 327,978 млн теңге;
2025 жылы – 1 001 355,68 млн теңге
ЖБ
45.
Жасөспірімдердің жұмыспен қамтылуын қамтамасыз ету үшін қосымша білім берудің жаңа түрлерін ашу
ОМ-ге
ақпарат
жыл сайын желтоқсан
ЖАО

2023 год – 1 343,8 млн тенге;
2024 год – 1 193,84 млн тенге;
2025 год – 1 437,64 млн тенге
МБ
Создание объединений (лабораторий) практической психологии при организациях высшего и послевузовского образования
открытие не менее 1 объединения (лаборатории) в каждой области, городе республиканского значения
ноябрь
2024 года
МНВО
не требуется
-
Организация и проведение супервизии для педагогов-психологов, психологов, социальных педагогов организаций образования
информация в МП
декабрь ежегодно
МИО
не требуется
-
Создание региональных межведомственных групп по изучению и квалификации фактов суицида среди несовершеннолетних
информация в МП
апрель
2024 года
МИО
не требуется
-
3. Повышение уровня благополучия казахстанских детей
3.1. Краткосрочные меры
Разработка и утверждение дорожных карт по реализации Комплексного плана по защите детей от насилия, превенции суицида и обеспечению их прав и благополучия на 2023 – 2025 годы
информация в МП
ноябрь
2023 года
МИО
не требуется
-
Проведение исследования Globalkidsonline в Республике Казахстан (изучение опыта казахстанских детей в онлайн-среде)
результаты исследования
декабрь 2023 года
МП,
МИО
44, 429 млн тенге
за счҰт внебюджетных средств
Разработка методической рекомендации по вопросу организации воспитательной работы
методическая рекомендация
декабрь
ежегодно
МП
2023 год – 37,5 млн тенге;
2024 год – 34,1 млн тенге;
2025 год – 42,0 млн тенге
РБ
Развитие в каждой организации образования родительских сообществ (клубы матерей, отцов, бабушек, дедушек)
развитие родительских сообществ в организациях образования
декабрь ежегодно
МИО,
МП
не требуется
-
Проведение мероприятий, направленных на повышение культурного воспитания, развитие творческого потенциала детей и подростков
информация в МП
декабрь ежегодно
МИО,
МКС,
МП
2023 год – 22 870,23 млн тенге;
2024 год – 23 214,635 млн тенге;
2025 год – 23 495,218 млн тенге
МБ
Развитие детско-юношеского спорта, создание школьных спортивных лиг и организация физкультурных мероприятий среди школьных спортивных клубов
информация в МП
декабрь ежегодно
МИО,
МКС,
МП
2023 год – 48 878,783 млн тенге;
2024 год – 48 339,729 млн тенге;
2025 год – 51 577,685 млн тенге
МБ
Принятие мер по 100 % охвату несовершеннолетних дополнительным образованием
информация в МП
июнь, декабрь ежегодно
МИО,
МКС,
МП
2023 год – 81 599,203 млн тенге;
2024 год – 92 327,978 млн тенге;
2025 год – 101 355,68 млн тенге
МБ
Открытие новых видов дополнительного образования для обеспечения занятости подростков
информация об открытии новых видов в МП
декабрь ежегодно
МИО

2023 жылы – 21 885,895 млн теңге;
2024 жылы – 42 628,6 млн теңге;
2025 ж. – 48 279,6 млн теңге
ЖБ
46.
Қазақстан Республикасындағы TikTok, Instagram, Facebook, Вконтакте, YouTube платформаларының өкілдерімен балаларға арналған қауіпсіз контентті қалыптастыру бойынша жұмыс жүргізу
кездесулер хаттамасы
жыл сайын маусым, желтоқсан
ОМ
талап етілмейді
-
47.
"BalaQorgau" балаларға арналған бірыңғай байланыс орталығын құру мәселесін пысықтау
Қазақстан Республикасының
Үкіметіне ұсыныстар
2023 жылғы қазан
ОМ
талап етілмейді
-
3.2. Орта мерзімді шаралар
48.
Балалар, жасөспірімдер мен жастар арасында өмірге деген оң көзқарасты, табысты мінез-құлық дағдыларын, қазіргі болмысты сыни тұрғыдан бағалау қабілетін және теріс әсерге (қысымға) қарсы тұра білуін қалыптастыруға бағытталған бейнероликтер жасау
5 ролик
2024 жылғы ақпан
АҚДМ, ОМ, ДСМ, ТЖМ
-
РБ (көзделген бюджет қаражаты шегінде)
49.
Балалардың қоғамдық көліктердегі, вокзалдардағы, әуежайлардағы, адамдар көп жиналатын орындардағы, фильмдердің көрсетілімі алдында кинотеатрлардағы, мектептердегі, ауруханалардағы, балабақшалардағы, колледждердегі, жоғары оқу орындарындағы, алаңдардағы және т.б. қауіпсіздігі тақырыбын жариялау
ОМ-ге
ақпарат
жыл сайын желтоқсан
ЖАО, ИИДМ, МСМ, ОМ, ДСМ, АҚДМ, ЦДИАӨМ, ТЖМ, ҒЖБМ, БП (келісу бойынша)
талап етілмейді
-
50.
Балалардың Интернет желісіндегі қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша ақпараттық-ағарту науқанын әзірлеу және енгізу
ақпараттық-ағарту науқаны
2024 жылғы желтоқсан
ОМ, АҚДМ
8, 885 млн теңге
бюджеттен тыс қаражат есебінен
51.
Балалардың құқықтарын қорғау мен саламаттылығын дамыту жөніндегі республикалық жобалардың фестивалін өткізу
республикалық фестиваль
2024 жылғы
қараша
ОМ
талап етілмейді
-
52.
"Ата-ана бақылауы" бағдарламаларын қолдану бойынша кең ауқымды науқан жүргізу
ОМ-ге ақпарат
жыл сайын маусым, желтоқсан
ЖАО
талап етілмейді
-
53.
Білім беру ұйымдарында ата-аналар арасында жалпыға бірдей ағартуды жүргізу арқылы бала – ата-ана қарым-қатынасын нығайту
ОМ-ге ақпарат
жыл сайын қыркүйек, желтоқсан, наурыз, маусым
ЖАО, ОМ
талап етілмейді
-
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы
АҚДМ – Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдық даму министрлігі;
БП – Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы;
ҒЖБМ – Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі;
ДСМ – Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі;
Еңбекмині – Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі;
ЖАО – жергілікті атқарушы органдар;
ЖБ – жергілікті бюджет;
ИИДМ – Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі;
Қорғанысмині – Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі;
ҚСжАК – Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу комитеті;
МСМ – Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрлігі;
ОМ – Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі;
РБ – республикалық бюджет;
СӘ – Қазақстан Республикасының Сот әкімшілігі;
ТЖМ – Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігі;
ҰЭМ – Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі;
ЦДИАӨМ – Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі;
ІІМ – Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі.

2023 год – 21 885,895 млн тенге;
2024 год – 42 628,6 млн тенге;
2025 год – 48 279,6 млн тенге
МБ
Проведение работы с представителями платформ TikTok, Instagram, Facebook, Вконтакте, Youtube в Республике Казахстан по формированию безопасного контента для детей
протокол встреч
июнь, декабрь ежегодно
МП
не требуется
-
Проработка вопроса по созданию единого контакт-центра для детей "BalaQorgau"
предложения в Правительство Республики Казахстан
октябрь
2023 года
МП
не требуется
-
3.2. Среднесрочные меры
Создание роликов, направленных на формирование среди детей, подростков и молодежи позитивного отношения к жизни, навыков успешного поведения, способности к критической оценке существующей действительности и умению противостоять отрицательному влиянию (давлению)
5 роликов
февраль
2024 года
МИОР,
МП,
МЗ,
МЧС
-
РБ
(в пределах предусмотренных бюджетных средств)
Освещение темы безопасности детей в общественном транспорте, вокзалах, аэропортах, местах массового скопления людей, кинотеатрах перед показом фильмов, в школах, больницах, детских садах, колледжах, организациях высшего и послевузовского образования, площадях и др.
информация в МП
декабрь ежегодно
МИО,
МИИР,
МКС,
МП,
МЗ,
МИОР,
МЦРИАП,
МЧС,
МНВО,
ГП (по согласованию)
не требуется
-
Разработка и внедрение информационно-просветительской кампании по обеспечению безопасности детей в сети Интернет
информационно-просветительская кампания
декабрь
2024 года
МП,
МИОР
8,885 млн тенге
за счҰт внебюджетных средств
Проведение республиканского фестиваля проектов по защите прав детей и развитию благополучия
республиканский фестиваль
ноябрь
2024 года
МП
не требуется
-
Проведение широкомасштабной кампании по применению программы "Родительский контроль"
информация в МП
июнь, декабрь ежегодно
МИО
не требуется
-
Укрепление детско-родительских отношений через проведение всеобщего родительского просвещения в организациях образования
информация в МП
сентябрь, декабрь, март, июнь ежегодно
МИО,
МП
не требуется
-
Примечание: расшифровка аббревиатур:
МИОР – Министерство информации и общественного развития Республики Казахстан;
ГП – Генеральная прокуратура Республики Казахстан;
МНВО – Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан;
МЗ – Министерство здравоохранения Республики Казахстан;
МТСЗН – Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;
МИО – местные исполнительные органы;
МБ – местный бюджет;
МИИР – Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан;
МО – Министерство обороны Республики Казахстан;
КПСиСУ – Комитет по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан;
МКС – Министерство культуры и спорта Республики Казахстан;
МП – Министерство просвещения Республики Казахстан;
РБ – республиканский бюджет;
СА – Судебная администрация Республики Казахстан;
МЧС – Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
МНЭ – Министерство национальной экономики Республики Казахстан;
МЦРИАП – Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан;
МВД – Министерство внутренних дел Республики Казахстан.
_______________________________________________________